LUCHTVERKEER. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. De Millioenen-nota. RADIO- OMROEP PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN KERK EN SCHOOL. Ontdekte misdaad. Onderwijzers-opleiding. Schriftelijke vraag. De Nederl. Scheepsbouw. Een Nederl. voorstel op de Volkenbondsvergadering. Spoorwegen en posterijen. Locatelli weer naar Italië. De Denen bestudeeren onze Luchtvaart. Onze vlieg-industrie. De hoogte- en snelheids-records. Zendvergunningen in Nederl. T entoonstellingsberichten. Minlster Colijn: EEN NEDERLANDSCH SCHIP IN DEN GROND GEVAREN. Van het keurige nagerecht wordt toch meestal het minst gegeten! van de voor ons land belangrijkste stations. DAGELIJKS. Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. LAHDBOUW EN VISSCHERIJ. Vet weidevee-tentoonstelling. FEUILLETON. Geen subsidie voor parallel-klassen. Naar in het hoofdstuk „Onderwijs" der Staatsbegrooting 1925 is te lezen, zullen nieuwe parallel-klassen aan de Rijkskweek scholen en Rijksnormaallessen niet meer worden gevormd. Het ligt in het voornemen de inrichting der zeven van ouds bestaande Rijkskweekscho len te gaan vereenvoudigen. Het voor 1925 geraamde bedrag zal voor 1926 opnieuw ver mindering kunnen ondergaan wegens de ge leidelijke uitsterving der inrichtingen, die opgeheven zullen worden en de verdere besparingen op den dienst. Ten einde stijging der subsidies voor de gemeentelijke en bijzondere kweekscholen tegen te gaan, is besloten de subsidie-rege ling te wijzigen, zoodat geen bijdrage meer zal worden verleend in de kosten van nieuw te vormen parallel-klassen. Voor de subsidieering van afzonderlijke hoofdakte-cursussen is in de plaats getreden de mogelijkheid van toevoeging eener „af- deeling B" aan de openbare en bijzondere kweekscholelf. De heer Van Braambeek heeft den minis ter van waterstaat schriftelijk gevraagd mededeeling te doen van de redenen, die er den minister toe hebben geleid, om goed te keuren een Reglement Dienstvoorwaarden voor het personeel der Noord-Zuidholland- sche Tramweg-Mij., waarin aan het perso neel het verbod wordt opgelegd, om zonder toestemming der directie een openbaar ambt te aanvaarden of zelfs om lid te zijn van het Noofdbestuur van een vakvereeniging. EïN WAARDEEREND BRITS CH COR- DEEL. Uit Londen wordt gemeld Dawson, de directeur der Seed Shipping Company te Newcastle, zeide gisteren te Jarrow, naar aanleiding van de beschuldiging van gebrek aan patriotisme wegens het laten bouwen van drie schepen in Nederland, en van de bewering als zouden de Nederlanders slechte schepen bouwen, dat een der bedoelde schepen een tweede reis had volbracht. Hij noodigae een vooraanstaand scheepsbouwer in Engeland tot inspectie uit en deze beschreef het schip als een der fraaiste welke hij ooit gezien had. De bouw in Nederland had een besparing van elfduizend pond gebracht en de schepen overtroffen alle verwachtingen'. Het voorstel van de Nederlandsche dele gatie op de Vclkenbondsvergadering te Ge- nève, om in het reglement een bepali ïg op te nemen, dat de besluiten der commissies bij eenvoudige meerderheid van stemmen zou den wordén genomen, werd, op voorstel van de Eerste Commissie zelf, verworpen. Men wil de commissies in hare vrijheid niet be lemmeren, zoodat het blijft bij den ouden toestand, dat iedere commissie de besluiten neemt op de wijze, welke zij zelf verkiest. Met instemming van den minister van financiën zijn met de Nederlandsche spoor wegen onderhandelingen gevoerd omtrent eene regeling, waarbij zij volledige vergoe ding zullen ontvangen voor alle ten behoeve van de posterijen gepraesteerde diensten, waartegenover de spoorwegmaatschappijen voor een hoogere afschrijving zullen zorg dragen. De betreffende overeenkomst zal I Januari in werking treden en de geheele vergoeding is gesteld op 6 millioen gulden. In deze ver goeding zijn begrepen het aandeel in de por ten der postpakketten, die door de spoorwe gen vervoerd worden, volgens artikel 9 der Pakketpostwet, de kosten voor het doen loopen van nachtposttreinen Amsterdam Rotterdam v.v., de kps' voor het postver voer over Iccralspoorwe en en door de Neder- la ïdsche spoorwegen geëxploiteerde tram wegen enz. DE GROOTE VLUCHTEN. De Amerikaansche poging om rond de we reld te vliegen is praciisch geslaagd. Na het onfortuinlijke begin in Maart, toen de' lei der, luit. Martin in Alaska legen een berg opvloog en geruimen tijd vermist werd, heb ben de andere machines hun vlucht met suc ces voortgezet. Eerst op IJsland werd de voortzetting van den tocht door het slechte weer en het beschadigen van 'n toestel ver hinder^. De twee overblijvende machines zetten den tocht voort, kwamen door het dechtp weer echter niet opdagen ,en werden door een Canadeesch watervliegtuig opge zocht, dat ze later naar Pictou begeleidde. Aldaar voegden zich Wade en Ogden met een nieuwe machine bij hen. De vliegtuigen werden grondig nagezien en den volgenden dag vertrok men om vijf minuten over half tien naar Boston. Een tweehonderd kilome ter vandaar kwamen ze echter in een mist, die tot landen dwong in Casco-baai, waar ze 'dus weer voor het eerst voet op Amerikaan- schen bodem zetten en door een kleine me nigte verwelkomd werden. Daarop vertrok men, begeleid door een escadrille van twaalf vliegtuigen, naar Boston. Om twee uur tien landden ze in de haven. Een dikke twintig duizend menschen schreeuwden zoo hard als ze maar schreeuwem konden, sirenen floten en geschut bulderde. Ondanks dit warme welkom keken de vliegers eerst hun pachines kalmpjes na en werden toen aan wal gebracht, waar een begroetingscomité uit honderd personen bestaande, ze onder de tonen van het Amerikaansche volkslied welkom heette. Een van de eersten om hen geluk te wenschen was de Engelsche vlieger MacLaren, die, zooals men weet, zijn poging moest opgeven. Speeches en geschenken volgden. Het toespraakje van luit. Smith werd natuurlijk draadloos over heel Amerika verspreid. Toen ging het na een korte rust naar Mitchell Field bij New- York,waar de toejuichingen al even warm waren. Ook de Prins van Wales was daarbij tegenwoordig De rest van de vlucht is in vergelijking met wat achter den rug is vrij gemakkelijk. Behalve aan de volharding van de bemanning der machines is het slagen van den tocht óók te danken aan de schitte rende organisatie door het Amerikaansche leger, en eveneens in niet geringe mate aan vliegtuigen en motofen. Ongetwijfeld heb ben de bestuurders in deze paar maanden méér gegevens van hun toestellen verkre gen dan in jaren in gewonen dienst, gegevens welke uitstekend tot verbetering van kleine constructiefoutjes zullen bijdra gen. Binnenkort zal ook Nederland zijn eerste groote vlucht ondernemen, 1 October a.s. vertrekt Thomassen a Thuessink van der Hoop met de Fokker F. VII naar Batavia. En we willen hopen dat bij slagen van dien tocht geen enkele echt-voelende Nederlan der zal achterblijven om van zijn belangstel ling te doen blijken. De vlieger Locatelli heeft zich voor Italië ingescheept. Daar men gedreigd had hem te zullen lastig vallen, werd de vlieger tot aan de boot door de plaatselijke politie bege leid en hij heeft omringd door geheime agenten, aan boord van 'zijn kennissen af scheid moeten nemen. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt,1 bevindt zich een Deensche commissie, bestaande uit de heeren Wulff, directeur der Denske Luftfartselskab, Helweg, directeur der spoorwegen, Jörgensen, bouwkundige, Grezersen, Schwendsen en Andersen, in ons land ter bestudeering van onze luchtvaart en in het bijzonder van onze vliegvelden. De heeren, die per K. L. M. uit Kopenhagen kwamen vliegen, bezochten Vrijdag het vlieg veld Schiphol en namen den volgenden dag dat van Waalhaven in oogenschouw. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, vertrók Vrijdagmorgen van het Vlieg veld Waalhaven het eerste der voor de Fran sche fc-'mng bestemde en bij de Nationale Vlieg; i industrie te 's-Gravenhage gebouw de vliegtuigen, type F. K. 31, naar Parijs. Het was voorzien van de Fransche ken merken en zag er schitterend uit. De beman ning bestond uit den fabrieksvlieger, den heer Reparlier, diens mecanicien en een Franschen ingenieur, die het vliegtuig was komen over nemen. Het is een creatie van den bekenden con structeur F. Koolhoven, die hiermede den naam van Nederland op dit gebied weder hoog gehouden heeft en een vliegtuig heeft geleverd, dat in het buitenland de algemeene aandacht trekt en een der best bestaande in zijn klasse wordt geacht. Iets wat door Frankrijk blijkbaar tijdig is onderkend, daar het zich bereids van de licence heeft verzekerd. Ook het Departement van Kolomen be stelde voor den Indischen vliegdienst een 4-tal van deze vliegtuigen, die binnenkort zullen worden afgeleverd, terwijl nog onder handeld wordt over de levering van een escadrille F. K. 3I's voor het Nederlandsche leger. Het vliegtuig werd na aankomst te Parijs onmiddellijk door den Franschen vliegdien t overgenomen. Om een goed overzicht te verkrijgen van de buitengewone vorderingen der Aviatiek diene het volgende staatje van snelheids records per uur en hoogterecords. Snelheidsrecords: 1906. Santos Dumont te Bagatelle, 41.292 K.M. 1910. Latham te Nice 77.579 K.M. 1910. Leblanc te New York: 10^6 IC.M' 1910. Morane te Rheirns 106.508 K.M. 1910."Leblanc te Pau 111.801 K.M. 19U1920. Jules Vedrines 174.100 K.M. 1922. Mitchell in Amerika 358.836 K.M. 1923. Sadi-Lecointe te Istres 375 K.M. 1923. Maughan in Amerika 380.751 K.M 1923. Brom in Amerika 417.059 K.M. 1923. Williams te Mineold 429.025 K.M. Hoogterecords 1909. Latham te Rheims 155 M. 1909. Latham te Rheims 1000 M. 1910. Brookins te Atlantic City 1900 M. 1910. Drexel te Lanark 2012 M. 1910. Morane te Deauville 2582 M. 1910. Drexel te Philadelphia 2880 M. 1910. Johnston te Belmont Park 2960 M. 1910. Legagneux in Frankrijk 3100 M. 1920. Perreyon 6120 M. 1920. Schroeder te Dayton 10.093 M. 1921. Mac Ready te Dayton 10.518 M. 1923. Sadi-Lecointe 11.145 M. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER MOEILIJKE SPELLING OF. GEMAKZUCHTIGE LEERLING. Een pas-uitgekomen bundel „Letterkundi ge Inzichten" van W. Kloos bevat ook het volgende aan 't adres van den heer Kollewijn „Ik behoor, geloof ik, tot de schrijvers, die in 't geheel geen spelfouten maken. Tenminste, ik herinner mij, in de laatste jaren, een boekje of opstel van een school man te hebben gelezen, titel en auteur willen mij op dit oogenblik niet te binden schieten waarin die niet zeer belangrijke bijzonderheid stond vermeld. Maar komt dat, omdat ik, als jongen op school, getrouw alle spelregels uit mijn hoofd zou hebben ge leerd Integendeel, om de waarheid të zeg gen/ik ben mij niet bewust, ook maar één enkelen spelregel te kennen en ik kan mij ook niet herinneren, dat ik, in of na de les, ooit bijzondere aandacht aan die regels heb gewijd. Glimlachend zal de heer Kollewijn mij .hier misschien willen toevoegen „Maar dan moet ik u blijkbaar promoveeren tot een soort van spelling-genie 1" O, neen, dank u, antwoord ik dan, daar ben ik niets op gesteld en het zou mij ook niet toekomen. Want, als ik wezenlijk zonder fouten schrijf, heb ik dit alleen te danken aan mijn zuivere oplettendheid in de klas, wanneer ik oplette, en aan mijn zucht, om alle dingen, die ik deed, zoo nauwkeurig te doen, als in mijn vermogen laB- Ik luisterde volstrekt niet altijd naar den les-gever ik dwaalde wel eens af, evenals de meeste anderen dat deden, maar als ik luisterde, luisterde ik goed, zooals men be hoort te luisteren, en onthield ik ook wat men mij zei. En door dat volstrekt niet onaf gebroken, maar als ik er zin in had, soliede luisteren, ben ik langzaamaan, door mijn schooljaren heen, gekomen tot mijn vol doende mate praktische kennis van de spel ling der Hollandsche taal, zonder dat het verwerven van die kennis mij ooit een nacht merrie lijken ging. En zou de schooljeugd, in 't algemeen, daar dan óók niet toe in staat zijn Ik herhaal 't, ik ben geen spelling-genie, ik heb eenvoudig-weg matigjes mijn best gedaan met het Hollandsch, zooals men dat, als jongen, te doen heeft met alle dingen, die men leeren wil, kan en moet. En vrij uit kan ik verklaren, dat de spelling mijner eigene taal, hoe moeilijk deze den heer Kollewijn dan ook moge voorkomen, mij lang niet zooveel last heeft bezorgd als die van de gndere, de vreemde talen, Fransch, Duitsch en Engelsch, Grieksch en Latijn, die ik mocht leeren, en wat het praktische verstaan voor mijzelf betreft, voldoende ken. En ik begrijp dus niet goed de heer Kollewijn vergeve mij 1 waarom andere jongens die van heden bedoel ik met-gezonde hersens en een beet je goeden wil, dus de doorsnee Hollandsche schoolknaap, die zgn, moeilijke Hollandsche spelling niet even goed en met even weinig moeite machtig zou kunnen worden, als mij dat is gebeurd. Het gaat natuurlijk met glad weg, als vanzelf, zonder dat men oplet, of er ook maar eenigszins zijn best voor doet. Maar is dat niet met alle dingen, die men op school leert, het geval Zonder moeite wordt niets verkregen, zeiden reeds de Ouden, maar ik voor mij kan de verzekering geven, dat als ik op mijn Hoogere-Burger- school-jaren, met wei-volbracht eind-eXamen, vijf-jarigen cursus, terug zie, ik veel meer bewusten leerijver noodig had met het gron dig aanleeeren van wiskundige, mechanische, natuurkundige en chemische formules en wetten dan met het zuiver-schrijven leeren onzer Nederlandsche taal." Het weekblad „Radio-Expres" deelt mede» dat er in ons land vergunningen komen voor amateur -zendstations, waarmede een nieuwe tijd aanbreekt voor het Nederlandsche radio amateurisme. Het hoofdbestuur van de Ned. Vereemgmg voor Radio-telegrafie heeft van den minister van Waterstaat een schrijven ontvangen,'waar in hij verklaart bereid te zijn, onder bepaalde voorwaarden aan de vereeniging en haar af- deelingen vergunning te verkenen voor een radio-zendinrichting. Persoonlijke zendvergunningen voor expert - menteerende amateurs, waarop het bestuur met klem had aanged o igen, worden nog niet verleend, maar wel zullen die worden ge geven aan rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen en hun afdeelingen. Het gebruik van de radiotelegraaf of tele foon is beperkt tot het némen van proeven. Voor speciale proeven, zooals de Trans-At lantische, die weer op komst zijn, zullen tij delijk aanvullende vergunningen worden ver leend. Houders van vergunningen mceten aan bepaalde nader omschreven voorwaarden voldoen en zijn onderworpen san de Neder landsche en internationale bepalingen betref fende de radio-telegrafie In de September-aflevering van „Ten, toonstellingsberichten", het officieel maand blad der Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen, treffen wij, be halve een zeer uitvoerige lijst van in bin nen- en buitenland te houden tentoonstel lingen en jaarbeurzen, een mededeeling aan omtrent de gehouden herfst-jaarbeurs te Keulen, benevens een mededeeling betref fende de 2e tentoonstelling van Huishoude lijke Apparaten in October en November a.s. te Parijs te houden. Verder wordt'nog verslag gedaan van de door bemiddeling van de vereeniging tot stand gebrachte Nederland- en het B i sche consulaat een nummer af van een der Londensche ochtendbladen. (Msb.) GEEN KLEINTJE. In den tuin van den heer B., te Eist (U.) is een meloenkalabas geplukt van 32% K.G. sche afdeelingen op de in November te New-York te houden Numismatische ten toonstelling en de in Januari 1925 te Vigo te houden tentoonstelling van Photographieën, THEE, BIER/ALCOHOL EN HERSEN- WÉRK. De te Amsterdam gevestigde Vereeniging voor de Thee-cultuur in Ned-Indië ver spreidt een grafische voorstelling van den invloed van thee, bier en alcohol op hoofd arbeid met de volgende toelichting „Door dr. R. Pauli, professor in de psycho logie te München, werd in samenwerking met de Duitsche Onderzoekings-commissie in vóedselaangelegenheden, de beïnvloeding aangetoond op hersenwerk door het'gebruik van thee, bier en alcohol. „Hierbij werd de methode-Kraepilin ge volgd en werden twee getallen (van één cijfer), gedurende een uur voortdurend bij elkaar opgeteld, terwijl de uitkomsten zoo Vlug mogelijk moesten worden opgeschreven door dengene, op wien de proef werd toege past. „De graad van werk zaamheid werd iedere 2 of 3 minuten gecontroleerd. De proeven werden genomen met 8 personen, en werd eerst een oefen-proef genomen om als basis van vergelijking te dienen. Het maximum aantal optellingen bedroeg 75 in de minuut, terwijl als normaal 60 optellingen per minuut kon worden aangenomen. „De thee was bereid in hoeveelheden van 2%, 5 en 10 gram op gelijke hoeveelheden water. Met 10 gram thee werd een praesta- tie-verm,eerdering verkregen van 10%, ter wijl geconstateerd werd, dat groote hoeveel heid thee geen meerdere praestatie mee bracht." De grafische voorstelling laat het volgende opmerken De theelijn is het geheel uur lang boven het normaal, de alcohollijn voortdurend daaron der, de bierlijn voor ruim een derde van het uur er boven, daarna er onder. HUISELIJKE TWIST MET ERNSTIG GEVOLG. Vrijdagmiddag om kwart voor vier heeft een bewoonster Van de Nassaukade te Am sterdam haar man bij een huiselijken twist een ketel met kokend water over het lichaam geworpen. Op het rumoer snelden eenige politiemannen naar boven. De man is per autobrancard naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Aangaande dit huiselijk drama verneemt de „Tel." nader, dat de vrouw verklaart, dat de ketel heet water „van zelf" was om gevallen. Na het bgebeurde heeft ze zich naar de badkamer begeven en zich daar eenige wonden aan den pols toegebracht met 'n mesje van een veiligheidsscheerapparaat. Vervolgens heeft ze de gaskraan opengezet De politie heeft echter bijtijds ingegrepen. De toestand van den man is niet ernstig. De vrouw verkeert in zeer overspannen toestand. GERAAMTE GEVONDEN. Te Zutphen is bij de graafwerken aan den Buitensingel op een diepte van ruim 2% M. een menschelijk geraamte gevonden in lig gende houding. Men acht het niet onmoge lijk, dat dit is van een gevallen krijgsman in een der voorbolwerken van de vesting Zut phen. Vrijdag is op de Schelde in den draai van Pijp Tabak het Nederlandsch binnenschip „Augustinus" geladen met kolen va.t de Ruhr naar Antwerpen door het Fransche s.s „Alaska" aangevaren. De „Augustinus" zonk binnen enkele mi nuten. Schipper Kerkhof, zijn vrouw en twee kit d ven en de knecht konden gered worden. TWEE UREN IN DOODSANGST. En angstig avontuur heeft een Fransch automobilist beleefd, die met zijn wagen van Aix-les Bains naar Nizza op weg was. De man reed de Braissiebrug over nabij Digne en geraakte daarbij zoodanig uit de lichting, dat hij met zijn auto in het houten zijgedeelte der brug bleef steken. Zijn wagen hing nu gedeeltelijk boven een afgrond van 2000 vóet diepte. Noch de automobilist, noch zijn chauffeur du flen een vin verroeren, uit vrees in den afgrond te storten. Zoo zaten zij twee uren lang hulpeloos en bewegingloos, tot voorbijgangers hen be vrijdden. VERKEERSONGEVAL MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. Donderdagavond, toen een Ford-vracht- wagen van den Sonsbeeksingel te Arnhem de Catharijnestraat inreed, naderde van de Oogststraat een sportkar, waarin twee jon gens zaten. Daar de straat hellend was, had de vrachtwagen een flinke vaart. Geen der beide jongens wist de sportkar spoedig bge- noeg tot stilstand te brengen, met het gevolg, dat deze reed voor het linker achterwiel van den auto. Een der jongens wist nog tijdig uit den wagen te springen, doch de andere, de 5-jarige A. Gerritsen, werd gegrepen en on middellijk- gedood. PERS EN LUCHTVAART. Voor de eerste maal zijn Vrijdag Londen sche ochtendbladen op den dag hunner ver schijning afgeleverd* te Madrid en zelfs te Tanger. De bekende vlieger Cobham vloog naar eerstgenoemde stad in 8 uur 10 minuten1 en naar 'Tanger in 13 uren. In de buitenste-I op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. den leverde hij aan het Brit sche gezantschapl.20 n.m. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15 8.30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m.; 12,15-1-2,30 n.m.; 1,05—I,z0 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Eiiecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011-30 Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en web Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan fe 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event afgewisseld door chansons of causerien Eiffeltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert. 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag. Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert Brussel S. B. R. - 265 M. - 5.20—6.20 n.m. en 8.35—1020 n.m. concert Haren (Brussel) B. A. V. - 1100 M. - 5.1? n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.20—9.20 Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). (Voor andere stations raadplege men c« uitgebreide opgave in het blad van Zater dag.) Radio Paris. 1780 M. 9.20 u. Lo hengrin 10.20 u. Dansmuziek. Hilvers. dradi. omroep. 1050 M. 67 u. Kinderuurtjc Ned. Radio-Industrie. 1050 M. 8.30 u. Concert door „De Batavieren". Chelmsford. 1600 M. 8.20 u. Ope- rettenmuziek. 10.20 Jasz-Band. N.B. Op verlangen der hoofdredactie moet de „Dagelijksche Omroeplijst" slechts 1 ot 2 keer per week worden opgenomen. Dagelijks zullen de desbetreffende pro gramma's worden toegezonden. De Amsterdamsche vereeniging tot het hou den van veetentoonstellingen en jaarmarkten te Amsterdam houdt Donderdag 25 Septem ber a.s. op de terreinen der Veemarkt een vet weidevee-tentoonstelling. Het eere -comité bestaat uit de h.h. W. de Vlugt, burgemees ter van Amsterdam, voorzitter prof. dr. H. Remmelts, prof. dr. H. M. Krc n,IK.Hoefna gel, H. N. Kuhn, H. Wibbens, j. A. Klauwers J. G. A. Reeser, R. H. Veenstra, dr. K. Over en R. Pool, leden. Het programma voor inschrijving omvat 21 klassen, n.l. 8 klassen voor vet geweid rund vee 2 klassen voor dikbillen (vaarzen en schotten) 3 klassen voor in de weide met spoeling bijgevoerd vee 1 klasse voor collec ties vetvee (minstens 5 stuks van één eigenaar 2 klassen voor vette kalveren (Geldersche soort)2 klassen voor slachtvarkens7 klassen voor slachtschapen en lspeciale klasr groot vee ter opluistering ingezonden. R. K. UNIVERSOTEIT. De Rector Magnificus der R. K. Univer siteit te Nijmegen, verzoekt ons mede te deelen, dat hij op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 1, 2 en 3 October a.s. van 10 tot 12 uur des voormiddags gelegenheid zal geven om zich als student te laten ia- schrijven. KLOOSTERJUBILé. Den 30sten September hoopt de Weleewr. Pater Maximinus Albada Jelgersma in klooster te Woerden den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in de Orde der Min derbroeders trad. il0,U vergist u niet, mijnheer," antwoordde Paul. „Wel weergaas! dat had gij dadelijk moe ten Zeggen. .Ik had u bijna doodgeschoten." „Gij liet mij den tijd niet tot spreken." „Dat is waar," hernam de magnetiseur, Paul loslatende en zijn pistool nederleggen- de. Brengt gij mij een brief van uw patroon? „Neen, mijnheer." „Zijt ge ddfc met een mondelinge boodschap belast?" Paul aarzelde, voordat hij antwoordde maar bij had den tijd niet om na te denken en een afschuw van liegen en antwoordde na een oogenblik stilzwijgen: „Evenmin mijnheer," j „Wat drommel!" riep de magnetiseur uit, „gij zult toch niet anders hier komen dan op zijn bevel en in zijn dienst, zou ik zeg- gen." j Paul schudde het hoofd. „Maar," hernam Fritz -Werner, en zijn •tem begon opnieuw wantrouwend te klin ken, „wat hebt gij mij te zeggen, wat wilt gij?" „Niets, mijnheer. „Dan zijt ge toch een dief en ge zijt hier binnen gekomen om te stelen!" „Ik, een dief, mijnheer! o, wanneer ge mij beter kendet zoudt gij zoo iets niet zeg gen." „Enfin, spreek! laat zien; waarom komt gij hier? Wat wilt gij? Gij begrijpt toch wel, dat uw tegenwoordigheid hier op dit uur volstrekt niet natuurlijk is Vooreerst, hoe zijt gij binnengekomen, want ik zelf heb de deur gesloten en den sleutel in mijn zak gestoken." „Ik ben over den muur geklommen. „Nachtelijke inklimming! Drommels, jon getje, gij begint goed, en wanneer gij geen goede reden van uw komst geven kunt, zal ik om den nachtwacht zenden en het zal lee- lijk met u afloopen. Zeg mij dus de waarheid, wat zoekt gij hiere daar gij voorgeeft niet komen te zijn, om te stelen?' „Ik wenschte juffrouw Agnes te zien, sta melde Paul. „Kent gij Agnes dan?' vroeg de magneti- seur' L 1 „Ja, mijnheer, ik ken en bemin haar. Na het uitspreken dezer woorden ver wachtte Paul een uitbarsting van gramschap van de zijde van den dokter, maar er ge beurde niets. Werner scheen een oogenblik na te denken; daarna sprak hij vrij bedaard en op den toon van iemand, die volkomen zeker is van wat hij zegt: „Nu doorzie ik alles en gij geeft mij den sleutel tot het raadsel, dat ik sinds gis teren vruchteloos zoek op te lossen. Jong- mensch, gij hebt niet slim gehandeld met u hier te vertoonen, want gij zult dit vertrek niet verlaten, voordat gij mij gezegd hebt waar gij Agnes hebt gelaten." „Waar ik Agnes heb gelaten," herhaalde Paul. „Wat vraagt gij mij daar, mijnheer?" „Ik vraag u, waar gij het meisje heenge- gebracht hebt. Antwoord, antwoord spoe dig!" „Is Agnes dan niet meer hier/ riep Paul uit. Gij zegt, dat Agnes niet meer hier is?" Fritz Werner haalde de schouders op. „Wel," antwoordde hij, „gij zult het best van allen weten, dat zij niet meer hier is, gij, die mij gisterenavond buiten dit huis hebt weten te lokken, om gelegenheid te hebben, hier binnen te sluipen en mij het meisje te ontrooven." Paul werd zoo bleek als een lijk; hij wrong zich de handen en het koude zweef parelde hem op het voorhoofd. „Mijnheer," sprak hij op zulk een smarte- lijken toon, dat het akelig was, om aan te hooren, wanneer gij geen wreed spel drijft met mijn schrik en mijn wanhoop, wanneer Agnes inderdaad dit huis verlaten heeft, dan zweer ik u op mijn eer, dat.ik er niets van wist, en dat ik daar zooeven uw drempel overschreden heb met de eenige hoop van Agnes te bezoeken, daar ik meende, dat zij hier was. „Gij liegt," riep Fritz Werner woest uit. „Ja, gij liegt, maar bij mij helpen leugens niet. Gij hebt Agnes weggevoerd, maar ik wil haar terug hebben en gij zult niet anders van hier gaan, dan om mij bij haar te brengen." Zoo sprekende plaatste de magnetiseur zich voor de kamerdeur,om den jongeling den terugweg af te snijden; daarop ver volgde hij: „Neem uw besluit en antwoord, wanneer gij hier niet 'gevangen wilt blijven." Paul begon te begrijpen, dat Werner de waarheid gesproken had en Agnes den vo- rigen avond uit hef huis van' den dokter ontvlucht of met geweld ontvoerd was. Hij begreep verder, dat dokter Wemer hem te goeder trouw voor medeplichtig aan dié vlucht hield en vast besloten was, hem zijn vrijheid neit terug te geven, dat nadat hij het geheim van Agnes' schuilplaats veraden zou hebben. Hij brulde als een wild dier, dat zich door. jagers- gevangen ziet. ,,0," riep hij uit, „zij, die ik bemin, is verdwenen en gij denkt mij hier te houden! Maar gij zijt gek, dokter Wemer! Wie zou Agnes dan zoeken, wie zou haar terug kun nen Vinden, als ik het niet was." Op zijde, laat mij door!" „Gij zult niet gaan." „Pas op, ik zal mij met geweld een weg banen en indien het zijn, moet, zal ik over uw lichaam heen gaan. „Beproef het eens.' Paul sprak geen woord, maar hij wierp zich op Wemer, die hem in verdedigende houding stond af te wachten. Een worste ling volgde. Zij was kort, maar hevig. We mer was lang en mager, doch sterk gespierd, en bij hem vergeleken was Paul klein en zwak, maar deze bezat op dit oogenblik die bovenmenschelijke kracth, welke uit overprikkelden hartstocht en blinde drift ontstaat. In een oogenblik tijds lag Wemer op den grond, half gestikt en geheel bewus teloos. Paul, dïe slechts zijn vrijheid verlangde en Wemer volstrekt geen kwaad wilde doen, liet dadelijk los, zoodra hij bemerkte, dat hij niet meer feruggehoudgn werd. Hij sprong over het beweginglooze lichaam heen, vond zonder moeite zijn weg naar buiten en was spoedig in den tuin, waar hij in de duisternis verdween. NEGENENVIJFTIGSTE HOOFDSTUK. „Ik zal haar terugvinden," had Paul tot zich zeiven gezegd, doch na over de midde len daartoe lang te hebben gepeinsd, werd het hem duidelijk, dat alle hoop, om haar terug te vinden vervlogen was, daar hij niet wist waar of hoe hij haar zoeken moest. Hij hield zich overtuigd, dat Agnes niet vrijwillig het huis van Wemer had verlaten; anders zou zij immers hem gewaarschuwd hebben en hem de plaats hébben genoemd waarheen zij zich begaf. Zij was dus met geweld of door list ont voerd en dat kon naar zijn meening alleen door iemand die haar beminde geschied zijn. Hij beefde van woede bij het denkbeeld dat het meisje aan de handen van een ver- metelen mededinger overgelaten zou zijn. „Alleen kan ik niets doen," dacht hij, „maar een man wordt heel sterk wanneer de wet en de justitie voor hem zijn. Ik zal beider hulp inroepen." Den volgenden morgen vroeg ging hij daarom naar de commissaris van politie, een verstandig en braaf man, dien hij eenigs zins kende. Hij verhaalde hem wat er ge beurd was en vroeg hoe hij moest hande len. De commissaris hoorde hem met vader lijke goedheid aan, deed zijn best, hem te troosten en op te beuren, maar bewees hem duidelijk, dat het de politie om veler lei redenen niet mogelijk was, zich met de zaak te bemoeien. Vooreerst was Paul in geen enkel opzicht gerechtigd, eene aan klacht in te dienen, omdat hij noch bloed verwant, noch voogd, zelfs niet eens de erkende verloofde van het meisje was. Ver der moest een aanklacht op bepaalde fei ten steunnen, die een misdaad of 'n vergrijp tegen de wetten daarstelden, en Paul kon onmogelijk zulk een feit aanvoeren. Zijn geheele beschuldiging berustte op ve*on- derstellingen, waarvan niets dc juistheid bewees. Hoe zou hij, bij voorbeeld, het be wijs leveren, dat het meisje met geweld en met een misdadig oogmerk was weggevoerd. Zij was meesteres over haar eigen daden, daar niemand het recht bezat, om eenigen invloed op hare handelingen uit te oeienen. Het was aannemelijk, zelfs waarschijnlijk, dat zij het huis van den dokter verlaten had, om redenen, die haar alleen aangingen en waarmede de justitie niets te maten had. Des avonds van denzelfden dag, dus acht en veertig uren na de ontvoering van Agnes, sloeg Rodille den weg naar de laan van Neuilly weder in. De booswicht vond het meisje aan de grootste neerslachtigheid overgegeven. Sinds twee dagen had zij onophoudelijk geweend en ternauwernood had zij de spijzen aan geraakt, die voor haar gereed stonden. „Mijn besté kind," sprak Rodille met een gehuichelde zachtzinnigheid, die nog afschu welijker was dan zijn gramschap en bedrei gingen, „ik zie tot mijn leedwezen,, dat gij u zoo zeer bedroeft. Het doet mij van harte leed, dat verzeker ik u, en om u te troos ten en tot bedaren te brengen, ben ik be reid alles op te offeren, behalve mijn liefde." Agnes hief het hoofd op. „Uw liefde," zeide zij met een uitdruk king van diepe verachting, uw liefde! Zeg liever uw haat." „Helaas," antwoordde Rodille. „wanneer gij beter de wereld kendet, zoudt gij weten dat elk diep gewortelde hartstocht uit den aard der zaak baazuchtig is. De liefde, die gij mij inboezemt, is zoo groot, zoo over weldigend, dat zij mij den moed geeft, zelfs uw tranen te zien vloeien. Liever dan van u af te zien, zal ik u zien lijden, zal ik zeil lijden, want ik reken op de toekomst, om alles te herstellen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7