MEHóD"— gflIEUWS Duitschland en de Volkenbond. Het werk voor den vrede. Andere kwesties ter Volkenbondsvergadering. Woe Pei Foe over zijn plannen. Onder de Radio-bericbten: De voornaamste delegaties in den Volken bond zeggen Duitschland een permanenten lor in den Raad. Bij toe treding wordt de ontruiming van het'RuI;rgebied Verhaast. De voor deden van het Dawes-plan, f GEM. 3UITENL. BERICHTEN. Duitschland en den Volkenbond De strijd in Marokko. De Duitsche stortingen. MARKTNIEUWS. ORDE EN ARBEID. Vakschool voor sigarenmakers. Uit de diamant-industrie. Prof. J. Kors, O.P. Zilveren Prof essief eest. R.-K. Universiteit te Nijmegen. R.-K. Leergangen. Na het Int. Eucharistisch congres. Vrouwelijke beul. Twee buizerds gevangen. Oplichting door een z.g. vliegenier. Redding van vee fcij brand. Moord op de kermis. KERKNIEUWS. UTFïï*l sche regeering vrijwilligers opgeroepen voor de spoorwegregie in het bezette gebied en aldus vierduizend ambtenaren en beambten voor dezen dienst verkregen. Deze vier duizend komen door de opheffing der Ruhr- bezetting nu op straat te staan. Zij hebben daarom te Mainz een Vereeniging gesticht, die een beroep doet op staun van allen. DE STAKING VAN COVENT GARDEN. De vakvereeniging van sjouwerlieden be sloot den werkgevers van Covent Garden voor te stellen den arbeid terstond te her vatten en daarna de onderhandelingen voort te zetten, waar ze waren afgebroken. Het bestuur van de vakvereeniging komt heden bijeen teneinde de houding te bepalen in dien het aanbod wordt afgewezen. SCHEEPSBRAND TE FREEMANTLE. Aan boord van het stoomschip „Northum- In ons blad van Zaterdag heeft men reeds kunnen lezen, dat volgens de „Vorwarts" door den heer Nansen (den Noorschen ge delegeerde in de Volkenbondr^/emade-'ng) met den Duitschen rijkskanselier Dr. Marx besprekingen worden gehouden over Duitsch lands toetreden tot den Volkenbond. Als de-Duitsche regeering, den heer Stre- semann ten spijt, ten slotte toch tot de over tuiging zou komen, dat dit toetreden w! in de eerste plaats een belang van Duitscb- land zelf is, dan zal ze zich moeten haasm- met haar aanvrage, als nog in deze zitting van de Volkenbondsvergadering de zaak zal kunnen worden afgedaan. Zij zou zich ook in dit geval weer hebben gehouden aan hetgeen zoo langzamerhand traditie wordt, dat n.l. belangrijke besluiten eerst op het allerlaatste nippertje worden genomen. Als het haast al te laat is. Of het zelfs ditmaal niet te laat zal wor den?'Dat zou zeer zeker te betreuren zijn, niet alleen voor Duitschland, waar van soci aal-democratische en democratische zijde vooral sterk wordt aangedrongen op Duitsch- lands deelneming aan den Volkenbond, in het belang van Duitschlands positie in de wereld en de verhouding tot de geallieerde landen, maar ook voor de we-eld in het alge meen. Immers voor de regeling van het vre desvraagstuk, waarmede men thans bezig is, is de medewerking van Duitschland van zeer groot belang en ook in ander opzicht kan de toetreding van nog een groote mogend heid, die eenigszins een tegenwicht kan vor men tegenover de andere groote staten, van beteekenis zijn. In zooverre heeft ongetwijfeld" de heer Stresemann gelijk, dat Duitschlands deelneming aan den Volkenbond niet alleen een Duitsch belang is. Maar de Duitsche regeering zou toch ongetwijfeld de belangen van het eigen land bij een toetreding tot den Bond onderschatten als zij in die toetreding allereerst een buitenlandsch belang zou wil len zien. En het is te hopen, dat de heer Nansen den heer Marx hiervan zal kunnen over tuigen. Heden reeds gaat de vierde week der Vergadering misschien de laatste in èn de tiid dringt dus. Zaterdagmorgen is er een reeks persoon lijke zeer karakteristieke meeningen gepu bliceerd over het werk voor den vrede te Geneve. De Fransche afgevaardigde Briand en De Jouvenel geven hun meening weer in het tijdschrift „L'Europe Nouvelle". Briand schrijft dat de Volkenbond een proclamatie van de rechten der volken uitwerkt, waarin het eerste beginsel is het recht op veiligheid, dat van evengroot levensbelang is als het recht op brood, op arbeid en op onderwijs. Briand herinnert er aan, dat hij tijdens den oorlog de voortzetting der intemationlle samenwerking in vredestijd heeft bepleit en verklaart, dat de politiek van verbonden der kleine staten in het Oosten alsmede het stre ven naar overeenkomsten met Engeland en België ter verzekering van de veiligheid aan den Rijn slechts het karakter droegen van toebereidselen voor den arbeid der alge- meene veiligheid,, waarmee de Volkenbond J zich thans bezighoudt. Hij hoopt, dat de verplichte arbitrage en de wederkeerige bij stand zullen verwezenlijkt worden. De Jouvenel beveelt vooral den weder- keerigen bijstand "Sandeze bijstand die wederzijdsch vertrouwen zou scheppen, zoo niet zelfs ontwapening, zou niet voldoende zijn om een conflict te vermijden. En De Jouvenel herinnert aan de nachtmerrie van een luchtoorlog en een chemischen oorlog, welke kunnen worden georganiseerd zonder de oude methoden van militaire voorberei dingen, daar een natie, die een machtige burgerlijke luchtvaart en een machtige che mische industrie bezit, deze steeds onmid dellijk kan mobiliseeren, waardoor de nabu rige hoofdsteden op genade en ongenade aan haar zijn overgeleverd. Sauerwein publiceert in de „Matin" een geestdriftig artikel over het werk van de Fransche delegatie te Genève. Dat waarvan idealisten en mystieke denkers gedurende twee eeuwen droomden, zal de Volkenbond in zijn huidige zitting doen, door een wer kelijk verdrag voor te bereiden bestemd om den oorlog te dooden dit zal een historische omwenteling zijn. Sauerwein. verheugt zich er vooral over, dat het voortaan onmogelijk zal zijn te spreken van het Fransche impe rialisme. Generaal De Castelpau, de woordvoerder Van de militaire kringen, schrijft in de „Echo de Paris" tegen het pacifistische mysticisme en waarschuwt de Fransche regeering tegen de Britsche sirenen. De oud-medewerker vafl Clemenceau Man del, legt in een intervieuw den nadruk op de noodzakelijkheid om het Rijnland vast te houden in weerwil van alle combinaties van Genève. Als de Engelschen Keulen ontrui men, moeten de Franschen, volgens hem dit bezetten evenals zij Coblenz bezetten na de ontruiming door de Amerikanen. China eischt een zetel" in den Volkbondsraad. De Chine esche delegatie heeft een tele gram van haar regeerir.g ontvangen, waarin haar wordt medegedeeld, dat de Kamer een resolutie heeft aangenomen, den eisch inhou dende, dat de regeering een candidaat zal stellen voor de a.s. verkiezingen voor den Vol kenbondsraad Voorts bepaalde het Chineesche parle ment, dat China zich uit den Bond zou terug trekken, indten het niet in den loop der thans gehouden Assemblee een zetel zou krijgen. Uit de commissies. Hoewel de beide sub-commissies, te zamen Vergaderende, flink zijn opgeschoten, zijn zij niet geheel gereed gekomen met de discussie over het lastige punt der conservatoire maatregelen, te nemen tijdens de procedure der arbitrage, en is' de voortzetting daarvan tot heden uitgesteld. Over alle andere pun ten bestaat thans eenstemmigheid in de sub commissies. De bespreking in de commissies zelf zal waarschijnlijk Dinsdag plaats heb ben. Duidelijkheidshalve zij nog vermeld, dat eerst als er met Mei een voldoend aantal ratificaties zijn gedeponeerd, de ontwape ningsconferentie tegen half Juni wordt sa mengeroepen, doch het thans ontworpen pro tocol zal eerst in werking treden, als de con ferentie het plan tot beperking der bewape ning heeft aangenomen. De aan Georgie te ver- leenen hulp. In de politieke commissie van den Volken bond heeft een openbaar debat plaats gehad over het voorstel van Engeland, België en Frankrijk inzake Georgië. Uit de beraad slaging treedt de indruk naar voren dat de leden der commissie groote moeite hebben om een practisch middel te vinden hun sym pathie ten opzichte van het Georgische volk op doeltreffende wijze te uiten. Een aantal sprekers, onder wie de Brit sche vertegenwoordigers, stonden er op om aan te toonen dat de ingediende resolutie in geen enkel opzicht een voor de Sovjet-repu bliek kwetsend karakter droeg. De Belgische en Fransche gedelegeerden ontwikkelden op welsprekende wijze de stel ling, dat het geen burgeroorlog betreft, maar een oorlog tusschen twee staten, daar Geor gië in 1920 is erkend -en de Volkenbond in zijn missie te kort zou schieten door zich niet voor den ^oorlogstoestand en het bloed vergieten te interesseeren. Er is geen enkele resolutie in het openbaar genomen, doch het beperkte comité zal het middel zoeken om de aandacht der beschaaf de wereld op Georgië te vestigen. Het denk beeld werd geopperd dat de mogendheden, die zoowel Georgië als de Sovjetrepubliek erkenden, goed tusschenbeiden zouden kun nen komen om een eind aan het conflict te maken. De Chineesche burger oorlog. f In een persgesprek rechtvaardigde Woe- pei-foe de strafactie der regeering tegen Tje- kiang en Moekden. Woe-pei-foe is voorne mens den veldtocht noordwaarts voort te zetten totdat Tsjang Tsolin voor goed als heerscher over Mandsjoerije onschadelijk is gemaakt. Woe-pei-foe acht het niet te laat voor een expeditie naar Moekden daar de troepen van Tjihli warm gekleed zijn. Hij verwacht Mandsjoerije in twee maanden te zullen overwinnen waarna er het gezag der centrale regeering zal worden hersteld. De regeeringsactie tegen Moekden heeft alleen ten doel, Tsjang uit zijn ambt te ontzet ten. Indien deze te voren aftreedt kan alle actie achterwege blijven. Wanneer Mands joerije weer onder het gezag der centrale regeering is teruggebracht, zal het status- quo ten aanzien van den Zuid-Mandsjoerij- schen spoorweg alsmede der andere buiten- landsche belangen gehandhaafd blijven. De regeering wenscht de buitenlandsche betrek kingen te handhaven zooals ze in 1916 1917 bestonden. Woe-pei-foe organiseert een leger van 200.000 man en vier eskaders vliegtuigen voor de expeditie naar Moekden. Het voor nemen der regeering is om Kanton, waar Soen Yat Sen heerschf, tot rede te brengen, wanneer de actie tegen Moekden is afge- loopen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Vrijdag te Lioeho, 30 mijlen ten Noorden van de haven van Sjanghai een hevige slag is geleverd tusschen de troepen van Kiangsoe en die van Tsjekiang, welke den geheelen dag duurde. De linie der troepen van Tsjekiang werd op één punt doorbroken, maar overal elders werden de aanvallen van de tegenstanders afgeslagen. De troepen uit Mandsjoerije hebben thans de grens van Tsjili, de provincie waarin Pe king is gelegen, bereiktzij zijn echter nog ongeveer 200 mijlen van de hoofdstad ver wijderd. Woe Pei Foe heeft verklaard, dat hij 400.000 man op de been kan brengen om Peking te beschermen, maar tot nu toe trek ken zijn troepen op het front bij Peking voortdurend terug. DE GERUCHTEN OMTRENT ONDER HANDELINGEN MET ABD EL KRIM. De correspondent van het „Journal" te Madrid heeft het bericht uit de „Times" over onderhandelingen van Spanje met Abd el Krim aan een hoogst geplaatst militair voorgelegd, die het eigenlijk niet eens de moeite waard vond het bericht tegen te spre ken. Hoe kon men spreken van een vrede, afhankelijk van de ontruimimg van Tetoean? Volgde een optimistische beschouwing over den critieken toestand der Kabylen, die zeer onder den indruk zouden zijn van de door hen geleden verliezen. .Het leger in Afrika zou volgens den zegsman van het „Journal" nimmer een dergelijke vernede ring dulden en de vooruitgeschoven garni zoenen zouden zich liever tot den.laatsten man laten doodschieten dan zich overgeven. Onderhandelingen als waarop de „Times." doelde, achtte de zegsman o.a. onmogelijk omdat men geen revolutie wenscht in Spanje. Er zal eerst over een vrede onderhandeld worden als Spanje den toestand volkomen beheerscht. EEN HELSCHE MACHINE ONTPLOFT OP GUADELOUPE. Tengevolge van de ontploffing eener hel- sche machine in een alleenstaand huis zijn te Basse Terre (Guadeloupe) 4 personen gedood en 3 gewond. Er hadden verschillen de aanhoudingen plaats, waarin die van het. oud-Kamerlid Boisneuf. Uit een mededeeling van het Fransche departement van koloniën aangaande de ontploffing eener helsche machine blijkt naar het H. N. meldt dat het oud kamerlid Boisneuf is gearresteerd, daar de ontploffing, die in zijn huis plaats had, een gevolg is geweest van het vervaardigen van bommen, .die gebruikt zijn bij aanslagen, welke in den laatsten tijd hebben plaats gehad. DE FRANSCHE REGEERING EN DE DUURTE. De Fransche regeering heeft besloten om ter bestrijding van de duurte de invoerrechten op vleeschwaren, gecondenseerde melk, kaas, boter, gerst en rijst en geconserveerde groen ten met de helft en meer (gecondenseerde melk bijv. 2/3) te verlagen. Voorts is een ge rechtelijk onderzoek gelast naar den prijs van melk en andere voedingsmiddelen, die opgedreven zou zijn. Ook is de reorganisatie van het marktwezen in studie genomen. SLACHTOFFERS VAN DE.... OPHEFFING DER RUHRBEZETTING. Tijdens de Ruhr bezetting heeft de Fran- berland" uit Liverpool is te Freemantle in West-Australië, Maandag j.l. een brand uit gebroken, die nog steeds voortwoedt. Een deel van de mail is verloren gegaan. UITBREIDING DER ITALIAANSCHE GEWAPENDE MACHT. Op voorstel van den minister van binnenl. zaken besloot de Italiaansche ministerraad her corps carabinieri van 55.000 man te brengen op 60.000 man en het speciale po litiecorps van 10.000 tot 12.000 man uit te breiden. CYRILLUS, TSAAR ALLER RUSSEN. Grootvorst Cyrillus, een neef van den laat sten tsaar van Rusland, heeft een proclama tie onderteekend. waarin hij zich Tsaar aller Russen noemt. De proclamatie zal in de Rus sische taal in een blad te Belgrado verschijnen. GENèVE, 21 Sept. De geheimzinpige reis van prof. Nansen die Donderdag onverwacht Genève met den nachttrein verlaten heeft, wordt hier natuurlijk druk besproken en de meest verschillende meeningen en bewerin gen over het doel der reis yrorden geuit. Kringen, die over de reis van Nansen goed ingelicht kunnen zijn, zéggen, dat prof, Nan sen Vrijdag met den sneltrein GenèveZü- rich' naar Singen (bi) Constanz) vertrokken is. Daar werd hij met een auto afgehaald, welke hem naar Heiligenberg (aan het meer van Constanz, bracht, waar hij met. den rijkskanselier dr. Marx en met nog eenige leden van de Duitsche regeermg besprekin gen hield over de toetreding van Duitsch land tot dén Volkenbond. Prof. Nansen heeft den Rijkskanselier de verzekering overgebracht, dat de voornaam ste delegaties er in toestemmen,' dat Duitsch land, indien het tot den Volkenbond toe treedt, een permanenten zetel zal verkrij gen in den Volkenbondsraad. Bovendien had Nansen opdracht, den Rijkskanselier te verklaren, dat indien Duitschland tot den Volkenbond toetreedt, de ontruimingstermijr, van het Roergebied verkort zal worden. In dat geval zal het Roergebied reeds 1 Januari 1925 ontruimd zijn, zooals Duitschland dat aanvankelijk te Londen geëischt heeft Aan den anderen kant heeft Nansen er den Rijkskanselier opmerkzaam op gemaakt, dat indien Duitschland zrin verzoek om toe treding eerst na de kabinetszitting van a, s. Dinsdag doet, het om technische redenen te laat zal zijn (zelfs indien de Volkenbonds vergadering tot 2 of 3 October duurt) om alle formaliteiten der toetreding te vervul len. Men heeft daarom den Rijkskanselier laten weten, dat eventueel de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond in een buitengewone vergadering zou kunnen ge schieden, die dan aan het eind van dit jaar of het begin van het volgend jaar zou kun nen worden gehouden Men hoopt, dat alsdan ook een verzoek van de Turksche regeering binnengekomen zal zijn. Daar in Npvember in de Vereenigde Sta ten de presidentsverkiezingen plaats hebben de derde tiendaagsche betaling van twintig millioen goudmark te doen. Deze betaling zal, volgens de Recovery Act, voorloopig geschieden uit de inkomsten van de regie. Of Duitschland tot einde September nog be talingen moet verrichten, hangt er van af, of de ontvangsten van de regie zoo hoog zijn, dat zij het in het Londensche pact voorziene verdrag van 83 millioen goudmark bereiken. Als gevolg van de Parijsche besprekingen, die onder voorzitterschap van Owen Young met de commissarissen van het Dawes-co- mité en van de C. van H. zijn gevoerd, is verder te Berlijn een overeenkomst getrof fen, aan de hand waarvan van 1 October af de prijs voor reparatiekolen vastgesteld zal worden. Zooals bekend, moest Duitschland tot nu toe aan de geallieerden steenkool le veren, zonder dat het vooruit wist, welke prijs daarvoor op zijn reparatierekening zou worden geboekt. Gisteren heeft Rufus Da wes, als vertegenwoordiger van den contro leur-generaal, voor de reparatie-betalingen aan de Duitsche regeering 2 millioen dollar voor de eerste steenkolenleveringen be taald. Verder heeft hij uit de middelen, die hem uif de reparatie-conto ter beschikking staan, aan de regie 1.750.000 mark benevens 250.000 francs voor regie-onkosten betaald. Volgens de meening van Rufus Dawes is door deze betaling het bewijs geleverd, dat de reparatie-overeenkomst goed werkt. De gelden, die hij. voor de kolenleveringen heeft afgedragen, zijn uitbetaald an het kolensyn- dicaat te Essen. MADRID, 21 Sept. Het directoire heeft een besliste tegenspraak gepubliceerd in zake het bericht over voorgestelde vredes onderhandelingen tusschen de Spanjaarden en Abd-el-Krim. Met Abd-el-Krim, zoo wordt verklaard, worden geen onderhande lingen gewenscht noch is er zelfs over ge dacht deze aan te vangen. Het eenig doel der regeering is alle krachten aan te wen den om de opstandige stammen te verslaan. Aan de Spaansche gezanten is dan ook op gedragen het bericht over vredesonderhan delingen met Abd-el-Krim tegen te spre- MADRID, 20 Sept. (Officieel). In de Wes kan men dan ook zekerheid hebben, welke telijke zone van Marokko heeft de colonne houding de regeermg te Washington tegen- van generaal Castro contact gekregen met over den Volkenbond zal aannemen. de zes colonnes die optreden aan het Te- Men hoort te Genè\t de meening uitspre- toean-front. De troepen slaagden er in de ken, dat het uitstel van de toetreding van stelling bij Gorgues binnen te dringen, Duitschland tot December of Januari het i welke evenals een stelling in de buurt daar- voordeel zal hebben, dan alsdan de militaire van reeds daÖen werd belegerd. Deze controle geëindigd zal zijn j operatie stelt de Spaansche troepen dus in Prof Nansen werd gisteren reeds te Ge-1 st-~at deze stellingen te handhaven en ver- nève terugverwacht, maar ook heden is hij zekert hun de beheersching van de bergen nog niet aangekomen. Men neemt aan. dat hij hedenavond laat te Genève terugkeert. geest onder de'troep™ was zeer goed Berlijn, 21 Sept. Duitschland begint de voordeelen van het Dawesrapport thans aan den lijve te voelen. Nadat de Duitsche re geering reeds twee betalingen van twintig millioen goudmark aan den controleur-gene raal voor de reparatie-betalingen heeft ge en men gelooft, dat operaties van heden het resultaat van de eerstvolgende opera ties reeds doet vermoeden. Volgens het legerbericht van den 21sten werd in den sector Xauen een detachement aangevallen; het verloor 4 dooden en 12 ge wonden. Ten gevolge van de gevechten bij Gorgues toont de vijand, die talrijke ver daan, had het gisteren niet de verplichting liezen leed, zich ontmoedigd. AMSTERDAM, 20 Sept. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 4.75, id. eigenheimers f 2.503.50, id. blauwe eigenheimers f 3.503.60, Noord- Hollandsche blauwe f 3, Zeeuwsche eigen heimer poters f 2.502.75, Hillegommer zandaardappelen f 5.506, id. bonte f 2.50, Drentsche eigenheimers f 2.802.90 alles per hl. AMSTERDAM, 20 Sept. (Noteering van het Nieuwe VeilinggeB. expl. De Jong Koene.) Codlin Keswick f 815, zure Pa radijs f 611, zoete appelen f 8—14, The Queen f 1216, Sweden appelen f 1422 Gamerensch zuur f 612, Gravensteiners f 1624, zure pippeling f 812," Signeur d'Esperen f 1424, Triumpf de Vienne f 2238, Bonne Louise f 3452, Clap's favorite extra f 3648, id. I f 2030, Br. Hardy f 2230, William Duchesse f 14 28, Durandeau f 7—14, Hertogin f 6—11, Maagdeperen df 1114, Br. s'Amalie f 14 26, Br. de Merode f 7—10, Br. Lebrun f 8— 14, Madame Tryve f 12—17, Sijsjesperen f 4—8, Meloenperen f 7—11, dr. Jules Gluyot f 1017, Reine Victoria f 24—38, id. I f 1420, allies per 100 kg, Frankenthalers f 0.28—0.36, Alicanten f 0.30—0.38, witte Muskaat Alexandrie f 0.350.42. Whote Seedling f 0.35—0.50 per V2 kg. Moeloanen f 0.150.40, perziken f 0.080.18 per stuk. Snijbootten f 32—42, dikke spercie- boonen f 2336, dunne spercieboonen f 28 40, tomaten f 713, augurken fijn f 6090, id. basterd f 4055, id. grof f 2024vper 100 kg. Bloemkool f 22—28, komkommers f 0.070.14 per stuk. Hillegommer Zand aardappelen f 710.50 per 100 kg. Bloemen. Am. Anjers f 710, Chabot Anjers f 2.504.50, Chrysanthemums f 15- 38, Hadley f 8—12, Sunburst f 4—8, Ophe lia f 57.50, Golden Ophelia f 59, Kei zerin f 58, Gladiolen f 1.502, Dahlia's f 23.80, per 100 stuks. Snijgroen f 47, Eiketakken f 2.504 per 400 takken. BOVENKARSPEL (Station), 19 Sept. Aardappelen Due f 2.102.35, .Schotse f 2.65, kleine f 3.35—4.25, blauwe f 2.20 per baal, aangevoerd 905 baal; uien groote gele f 2.202.60, nep f 2.753, driel. f 2.15 2.55 per baal, aangevoerd 1280 baal; le bloemkool f 9.7528.50, 2e f 411.50, 3e f 3.255.50 per 100 stuks, aangevoerd 48.000 stuks; roode kool f 22.70, per 100 kg, aangevoerd 62.200 kg; gele kool f 2.404 per 100 kg, 16.700 kg; witte kool f 0.70 1.40 per 100 kg, aangevoerd f 32.500 kg; bieten groote f 17.7525.50, kleine f 5.50, aangevoerd 17.500 stuks slaboonen f 3 4.45 per 15 kg, aangevoerd 420 zak« GELDERMALSEN, 19 Sept. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor maagden peren 8)411 cent paradijs 6 cent'; the Queen 12 centlangstelen 6 cent soldat laboureur 38 centbloemzoet 8 cent honingzoet 66 )4 cent zoete reinetten 7 y2-12% centwijnappelen 7 centgulde- linge 7 x/2 centherfstjutte 4)4 cent 1 zoete kwetsen 13—15 cent'; damperen 25)4 cent notarisperen 2)4 centOranje ber gamotten 3 centroodzpet 7)4 centdub bele benderzoet 9% centbeurre Hardy 14)423 cent Avezaatsche capellen 6 cent foppen 5—5)4 centtrijntjes 44)4 cent Maria Louise 1)4 cent bonne Louise 21 32 cent Margriet 16)4 centnoten (onge- bolsterd) 7)4 cent Williams duchesse 13)4 18)4 cent; goudpermain 5)4 cent; fijne hemdjes 11 centtuinperen 7 cent para dijs 4)47 cent ketelperen 3 cent lemoen appelen 16)417 centknol peren 2 cent pronkers 9 centwet peren 37 cent pee appelen 7)4 cent sijsjes 6 centprincesse nobels 6—1 VA centasreinetten 8)4 cent dubbele bellefleur 7 centFransche schrij vers 10—17)4 cent honderd mark 7 cent Gamerensche zuur 10 centspiegel peren 4 cent streepzuur 4)4 centhoning peren 3 cent; dikstelen 8)4 cent; rouwelingen 6 cent diamant peren 2)4 centwoudhuizers 8)414 cent joden peren 3 cent bloem- mee 1)416)4 cent kaneelzuur 9)4 cent Fransche bellefleur 8 cent zure kwetsen 3)4 cent; weidragers 77)4 cent; kraag peren 3)4 centponds peren 4 cents heere peren 2)4 cent; ster appelen 15)416)4 cent; calabasse peren 1318 cent- herfst- vijgen 5 centNapoleons 7% cent ijsbou- ten 4 cent notaris appelen 10)4 centcox- pomona 11 '422 centcapelsche schoone 31/2 cent alles per eerste soort. Noten 40 cent per 100 stuks. Fabrieken zuurkroet f 3.10 zoet kroet f 1.15 peren kroet f 1.15, alles per 100 kg Dinsdag a.s. zal op Urk de officieele ope ning plaats hebben van de vakschool voor sigarenmakers der Cigar Manufactory „In diana" te Kampen. Het aantal werkloozen bedroeg in de week van .7 tot 13 Sept. 593 tegen 676 in de dagr- aan voorafgaande week. Ngar de Maasb. -verneemt, wordt Prof. J. Kors O.P., hoosdeeraar van de R. K. Univer siteit te Nijmegen op het oogenblik te Am sterdam in de Boerhave-k'imek verpleegd. Op 3 October a.s. hopen de volgende Eerw. Paters Carmeüeten hun zilveren professie- feest te vieren P. Dionysius Heggelman, sup-prior te Aalsmeer; P. Aloysius v. d. Staay, directeur der H.B.S. en Handels school te Oss P. Dr. Titus Brandsm?. as sistent Provind dis en Hoogle'ra-r der R.K. Universiteit te Nijmegen; P. Plechelmus Croonen Prior te Boxmeer en P. Polycarpus Lokkers, professor aan het Gymnasium St. Alberti te Zenderen. Op de Onderwijsbegrooting 1921 wordt f 4000 uitgetrokken ten einde de tegemoet^ koming in dq kosten van de voorz'"";ne in onderwijsiokalen, bedoeld in art. 197 der H.O.-wet, te kunnen verleenen aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Verder zijn f 5600 uitgetrokken ten einde 7 beurzen te kunnen uitloven aan studenten van bijzonderen aan eg aan de R. K. Universiteit Op de ontwerp-begrooting voor Onderwijs 1925 wordt voor subsidie aan de R. K. Leer gangen f 15.000 uitgetrokken, hetgeen f 30.00 minder is dan voor 1924 werd toegestaan. Dit s geschied wegens intrekking van subsidies aan cursussen voor opleiding tot de akte van bekwaamheid tot het geven van M. O. NEDERLANDSCHE HULDE AAN MGR. HEYLEN. Maandagmiddag heeft Z. D. H. Mgr. Hey- len in zijn bisschoppelijk paleis te Namen een deputatie ontvangen van hat Locaal Comité dat het Intern. Euch. Congres heeft voorbe reid. Het waren deken P. Stroomer, voorzit ter, pastoor G. L. van Noort, vice-voorzit- ter, pater W. van Dijk O.E.S., Aug., alge meen secretaris, en de heer L. A. P. M. van den Broeke, lid en voorzitter van het comité voor Pers en Propaganda. Genoemd gezel schap kwam Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid den dank overbrengen voor de uit verkiezing van Nederland en Nederlands hoofdstad tot plaats van het gehouden 27e Intern. Euch. Congres en ter gelegenheid van zijn aanstaand zilveren bisschopsjubi leum tevens Monseigneur de hulde van ka tholiek Amsterdam aanbieden. Genoemde personen waren de gasten van Namen's Bisschop, die er prijs op gesteld had het gezelschap te ontvangen op het tijd stip, waarop hij zich nog onverdeeld aan hen kon wijden. Aan den maaltijd hield deken Stroomer als voorzitter van het Locaal Co mité een toespraak tot Monseigneur, hem dankend en huldigend voor de eer niet alleen, maar vooral voor den zegen, dien Monseig neur door dit Congres aan Nederland ge schonken had. Als deken van Amsterdam wist hij namens katholiek Amsterdam te spreken, indien hij den ten onzent zoo ge- vierden bisschop van Namen's diocees eerde ter gelegenheid van diens jubileum. De heer L. van den Broeke bood daarna aan Monseigneur de plannen aan voor het herinneringsteeken aan het Congres, dat in de congresstad Amsterdam zal worden op gericht. waarschijnlijk op het Bagijnhof aldaar en dat het borstbeeld van Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum, den Pauselijken Legaat, alsmede de afbeelding in bronzen plaquette van Namen's wereld-president zal dragen, opdat niet alleen in de dankbare herinnering, maar ook in brons en steen voor tijdgenoot en nageslacht zal worden vastge legd hoe groote plaats Mgr. Heylen zich in de genegenheid van Amsterdam's Katholie ken verworven heeft. Spr. vroeg hiertoe van Monseigneur diens toestemming, welke be reidwillig door Mgr. werd verleend. Monseigneur uitte nogmaals zijn groote voldoening en dankbaarheid voor het zoo bijzonder welslagen van het uitmuntend voor bereid congres. Vele congressen had hij mede gemaakt, maar geen, die zoo in alle deelen hem een verblijding en een troost was ge weest als dit congres. 's Anderendaags werd het gezelschap per auto naar Dinant geleid en van daar naar Han, ter bezichtiging der beroemde grotten. Des middags we:d een feestelijke ont vangst bereid in de Cistercienser Abdij Sint Remigius te Rochefort, waar een groot getal Nederlandsche en Vlaamsche kloosterlingen verblijven. Monseigneur stelde daar aan de, in de groote zaal aangekomen priesters en broe ders zijn gasten voor en vertelde hun de ver blijding, welke hem het Amsterdamsche Congres gegeven had, hoe Katholiek Holland een voorbeeld aan de wereld had geschonken van innig geloofsleven en hoe Amsterdam, dat bij de ontvangst van den Kardinaal-Le gaat en tijdens het Congres een katholieke stad geleek, het grootst aantal Kardinalen had gezien dat Rome natuurlijk niet mede- gerekend bij een Internationaal Eucha ristisch Congres was tegenwoordig geweest. Nog eenigen tijd bleef het Hollandsch ge zelschap daarna de gast van Mer. Heylen te Namen. (De Tijd.)' Voor het politiegerecht te Ealing (Enge land) verscheen gisteren een ongelukkige jonge echtgenoot, die advies bij de gerechte lijke autoriteiten kwam inwinnen omtrent de vraag, wat hij met zijn veelgeliefde echt- genoote moest aanvangen. Deze beminnelij ke dochter Eva's en trouwe levensgezellin des mans meende haar diep gewortelde aanhankelijkheid voor haar door de natuur aangewezen helper en beschermer niet beter te kunnen demonstreeren, dan voor den jongen snaak, die haar zijn hand en hart had weggeschonken, dagelijks kokende thee in het gezicht te werpen en met een stevig stuk hout te streelen en te liefkoozen. „Ik kan het niet langer uithouden" zuchtte het slachtoffer dezer vrouwelijke lieftallig heid. De gerechtelijke magistraten wisten niet dadelijk, wat met het geval aan te vangen en meenden niet beter te kunnen doen dan den aalmoezenier van het politiegerecht te vragen, de zaak te onderzoeken en te trachten deze in het reine te brengen. Op het voetbalveld van de Ulvenhoutsche club „de Zwartjes", zoo meldt het „Dbld. van N.Br." zijn Zondag twee buizerds een mannetje en een wijfje groote roof vogels van de familie der valken, met kien* men gevangen. De vogels gingen geweldig te keer en bij het verlossen uit de klem moest er een jas van een der landbouwers aan gelooven. Naar schatting is de vlucht der dieren 1.20—1.30 Meter. Uit den aard der zaak trokken de vogels den geheelen dag veel bekijks- POLKAHAAR-TRUCi. De 18-jarige echtgenoot* van een koop man te Veron (Frankrijk) madame Roussel, kwam dezer dagen met een benauwd gezicht bij de politie vertellen, dat zij door een on bekenden man was aangevallen, die de on beschaamdheid zoo ver had gedreven, dat hij heur haardos gedeeltelijk had afgesneden. Wat bleek echter bij onderzoek het geval, te zijn Madame Roussel had al sinds lang met onstuimig verlangen begeerd, polkahaar te bezitten. Haar echtvriend echter had zich altijd met evenveel onstuimigheid tegen deze wereldsche aanvechtingen zijner gade ver zet. Om nu den toorn haars mans te ontgaan, had het jonge vrouwtje de geschiedenis van den haardief uitgevonden. WALVISCH DOORMIDDEN GE VAREN. Het stoomschip „Berengaria" is Woens dagmorgen op een school walvisschen ge varen en ramde er één van meer dan 30 voet lang. Deze aanvaring deed het groote 52.000 tonsschip geweldig schudden, zoodat de zee- l-.edén dié zich benedendeks bevonden, naar boven kwamen om te zien, wat er gaande was. De walvisch bleek door den kiel van het schip precies doormidden gevaren te zijn. MET F. 5000 ER VAN DOOR. Aangifte is volgens de „Tel." te Heerlen gedaan, dat de woningbeheerder van de soc. woningbouwvereniging „Glück Auf", ze kere Z., die" plotseling naar het buiten land vertrokken is, verduisterde een bedrar van ruim f 5000 ten nadeele van deze wo ningbouwvereeniging. MERKWAARDIGE GENEZING VAN KRANKZINNIGHEID. Naar Spaansche bladen vertellen, heeft een rijke landeigenaar, die onlangs krankzin nig was geworden op merkwaardige wijze zijn verstand teruggekregen. Doktoren hadden verklaard, dat de man ongeneeslijk waanzinnig was. Zijn overbren ging naar een krankzinnigengesticht te Ciu- dad Rodrigo werd derhalve noodzakelijk ge acht. In een auto werd hij, in gezelschap van een vriend, een politieagent en twee gendar men, daarheen gevoerd, maar ongelukkiger wijze of liever gelukkigerwijze voor hem I sprong er onderweg een band, waardooi de auto omsloeg en de chauffeur en de politie man gedood werd. De twee gendarmen en de vriend van der, krankzinnige lagen bewusteloos langs den weg. Alleen de krankzinnige zelf was onge deerd en, toen er eindelijk hulp voor de slachtoffers opdaagde, vond men hem rustig bezig, de gewonden te verzorgen. Hij had het gebruik zijner verstandelijke vermogens vol komen terug gekregen en was zich niet be wust, ooit zijn verstand kwijt te zijn geweest. In den laatsten tijd was er in de bladen sprake van, dat een z.g. ingenieur, Karl. Gri- gorin genaamd, een wereldvlucht wilde on dernemen. Hij had zich met verenigingen, die zich met de vliegtechniek bezighouden, in verbinding gesteld en beweerde, dat hij een toestel van 19 Meter spanwijdte en 11 Meter lengte bezat met een capaciteit van 285 P.K. Hij toonde belangstellenden een toestel op het vliegveld en had reeds de eerste stappen genomen, tot een geldinzameling, welke zou dienen voor de z.g. „Oesterreichische Welt- flugorganisation". Grigorin was ook met een groote firma ir verbinding getreden, voor wie hij op zich nam een vlucht over den Semmering te maken tij dens de Semmeringrennen en reclamebiljet ten van de firma met den opdruk „Offer vooi de Oostenrijksche Wereldvlucht" uit te werpen. Dp middelen voor de wereldvlucht zou den door een inzameling en door den verkoop van aanzichtkaarten opgebracht worden. De politie kreeg echter argwaan en begon een onderzoek. Het onderzoek bracht aan het licht, dat Gregorin niet het recht had den titel ingenieur te dragen, dat hij voorloopig niet in staat was, zelfs een vliegtuig te be sturen, dat hij geen vliegtuig bezit en ooi geen toestemming voor een inzameling had. 4 De heer J. J. van Broekhoven te Wijcheti heeft, naar „Het Volk" bericht, een inrich ting Uitgevonden om bij het uitbreken van brand in boerderijen op uiterst snelle wijze alle koeien in een stal los te krijgen. De Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft voor haar rekening een derge lijke inrichting laten aanbrengen op een boer derij te Leur bij Wijchen. Woensdag is daar mede bij het demonstreeren met een pseudo- brand een proeve genomen. Het gelukte in vijf seconden een rij van acht koeien los te krijgen en buiten de schuur te jagen. De aanv/ezige commissie uit de Nederl. Vereeniging tot Bescherming- van Dierer betuigde haar volle tevredenheid over d< door den heer Van Broekhoven gedane uit vinding en zal over een en ander spoedi, rapport uitbrengen. Een jongen van 18 jaar doodgestoken. Zondagnacht is de 18-jarige Albert van der Laan, arbeider te Musselkanaal Op het kermisterrein in de Brugstraat te Stadska naal doodgestoken. De vermoedelijke dader H. S., uit Musselkanaal is gearresteerd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Vrijdagavano 19 September in dé kapel van het Groot Seminarie te Warmond de Ton suur toegediend aan de volgende Eerw. heeren: Th. van Baar, J. M. H. van den Berg, F. J. J. Bollinger, L. J. A. Boom gaard, A. A. de Bot, J. L. Bounftin, N. Th Greiteman, G. Heemskerk, G. J. Koe.leman, F. H. M. Lohman, W J. M. van Loon, S. Mol, A. 'M. Niekel C. Pouw, G. W. de Rooy, A. C, J. van Rooyen, F. 1. M. Snij ders, W. H. Simons, A. Smeets, J. Staade. gaard, A. Weber, C. J. Westerkamp, G J, M. van der Wielen, H. G. J. de Wijs, W, N. Zijlstra. Zaterdag en Zondag de vier kleinere wij dingen aan bovengenoemde E.E. Heeren en Zaterdag de H. Wijding van het Diako- naat aan de volgende Eerw. heeren: A. C D. Andreoli, N. Bijl, F, F. van Buuren, E C. M. Dijsselbloem, H. A. J. Drost, J. H A. Everts, H. P J. Figelet, C. J, KoeneD W. N. van Leeuwen, E. L. J. M. Meynders. Th. Nijman, L. W, A. M. Roelvink, N. T. J van Schaik, J. W. Schoots, H. M. van Spanje, A. Verhaar, J. P. A. Verhoeven, J. G. Verleun. W. Q. Versteegen, H. H, Westdijk,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8