UTTEM I WEM6D gflIEUWS De opstelling van het protocol inzake arbitrage en veiligheid. Ver minde* de kans op nieuwe verkiezingen in Engeland? Weer verkla ringen van Tsjang Tso Lint De strijd tusschen Kiangsoe en Tsjekiang. Onder de Radio-berichten: Het arbitrage-protocol komt Donderdag waarschijnlijk in de Voikenbondsvergadering. Nansen is zonder be paalde toezegging teruggekeerd; te Berlijn meent men echter, dat de Duitsche regeering een verzoek tot toelating in den Volkenbond zal doen. Nadere verklaringen van MacDonald aangaande het Russische verdrag te wachten. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. GHM, 8U9TEML. BERICHTEN. HET FRANSCHE GEZANTSCHAP BIJ HET VATIC A AN. NEGEN PERSONEN LEVEND VER BRAND. De regeering en de crematie. De afschaffing van den avondverkoop te Amsterdam. Debatavond Van Embden Snijders. De Rijnscheepvaart weer vrij. Officieren van het Zweedsche en Deensche leger. Eerste Gron. politieke Landdag De moord op Mr. J. de Haan. HET ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. Herdenking Hugo Grotius. Een wankele Tribune. LEGER EN VLOOT. Het instructie-bataljon. H. M. de Koningin naar de Manoeuvres. UIT ONZE WEST. Mr. L. J. Rietberg ti De 200.000ste! Een W.C.-kwestie. Brand te Wormerveer. Een vreemde methode. Een roeiboot omgeslagen. Uit den trein gevallen. Een goede vangst. Slecht jachtveld. Inbraak bij den Rotterdam- schen Metaalbewerkersbond. Door een auto overreden. Relletje te Venlo. Aan elkaar gewaagd! Een leelijk gesehoren klant. KUNST EN KENNIS. Het observatorium op den Jungfrau. KERK EN SCHOOL. Het Provinciaal Concilies. De Volkenbondsvergade- ring. De dag van Zaterdag was geheel gewijd aan het protocol inzake de arbitrage en de veiligheid, tevens aan de redactie en aan het nauwkeurig vaststellen der teksten. Er hebben eenige onderhandelingen plaats gehad ten einde een accoord te vinden over één of twee hangende punten. Men ver wacht niet, dat tengevolge van den redactie- arbeid, de ontwapeningscommissie vóór a.s. Dinsdag in plenaire zitting zal kunnen bij eenkomen. Het Anglo-Russisch ver drag. Na de aanvankelijke geruchten over de groote waarschijnlijkheid van spoedige nieu we verkiezingen in Engeland komen nu de berichten, dat geen der politieke partijen zulke verkiezingen op korten termijn be geert. Zal echter een crisis in dit najaar kun- nen worden vermeden Het groote geschil punt is thans het verdrag met Rusland, dat in de najaarszitting van het parlement aan de orde zal komen en waartegen niet alleen de conservatieven, maar ook de liberale par tij zich verzetten.... die gezamenlijk over de meerderheid in het parlement beschik ken. Weliswaar zijn er onder de liberalen ve len, die in deze kwestie de regeering geen ne derlaag willen berokkenen en dus, als het niet anders kan, het verdrag wel zouden wil len slikken. Maar de officieele leiders van de partij hebben tegenover het verdrag een scherp afwijzende houding aangenomen. En zooals het thans geredigeerd, zal het dus op den steun van de meerderheid der liberalen niet kunnen rekenen. Zoo zou dus een ne derlaag van de regeering vrijwel zeker zijn en zou het alleen nog de vraag zijn, of zulk een nederlaag voor de regeering aanleiding zou zijn om af te treden of om nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Maar de liberalen laten nog een achter deurtje open om aan deze consequentie te ontkomen. Zij hopen, dat de regeering die immers bij monde van Mac-Donald heeft verklaard, dat het Lagerhuis vrij zou zijn het verdrag te amendeeremnu ook als het er op aankomt zich zal neerleggen bij amen dementen, die het tractaat voor de liberalen aannemelijk zouden maken. Deze immers zijn geenszins tegen een overeenkomst met Rusland, maar slechts tegen deze overeen komst, en hun voornaamste bezwaar is dan de belofte van een Britschen regeerings- waarborg voor de aan Rusland te verstrekken leening. Als men dien leeningswaarborg er dus uitlichtte, zouden de liberalen nog wel voor bekrachtiging van het verdrag te vin den zijn.... om geen ontijdige regeerings- crisis uit te lokken. Echter voor de Russen gaat het in de eer ste plaats om de leening die ze zonder den Britschen regeeringswaarborg zeker niet zou den krijgen en aan de thans tot stand ge komen voorloopige overeenkomst zullen ze dus vasthouden en zal dus ook de Britsche regeering willen vasthouden, omdat anders van een overeenstemming met Rusland wel geen sprake zal kunnen zijn. En hoe men dus uit de moeilijkheid zal komen, is al heel onduidelijk. De „Daily News" meent een uitweg te hebben gevonden, door eenvou dig het conflict te verdagen. Dit blad'wil een definitieve beslissing uitstallen, totdat beide partijen het eens zijn geworden over het tweede verdrag, waarvoor het thans geslote-- ne toch slechts den grondslag heeft gelegd. Men late dus het huidige verdrag ongerati- ficeerd, zette de onderhandelingen voort en brenge eerst als deze zijn afgeloopen en ook het tweede, definitieve verdrag tot stand is gekomen, het geheel der verdragen in het parlement ter bekrachtiging. Of deze uit weg echter zal worden aanvaard de aan geprezen methode zou de nieuwe onderhan delingen met de Russen zeker niet verge makkelijken is de vraag. De arbeiderspar tij heeft zich in dezen wel wat al te zeer te genover haar eigen aanhang gebonden. Intusschen bij de begeerte, ook aan libe ralen kant, om overhaaste verkiezingen te voorkomen, is de mogelijkheid van een com promis nog niet uitgesloten. In compromis sen is de Engelsche politiek altijd zeer sterk geweest. De „Daily News" verwacht nog altijd, dat de regeering zich zal vereenigen met amen dementen op het verdrag, die. door de libe ralen zullen worden ingediend, daar de libe rale partij geen principieele bezwaren heeft tegen een verdrag met Rusland, maar alleen tegen het verdrag in zijn huidigen vorm. Bovendien wijst het blad er op, dat men een definitieve beslissing zou kunnen uitstellen, totdat het tweede verdrag met Rusland moet worden geratificeerd, omdat Engeland zich feitelijk eerst door dit tweede verdrag zal binden. Inmiddels wordt de polemiek over het ver drag voortgezet. Hodges, „Civil Lord" der Admiraliteit verklaarde, dat de Labour-re- geering haar standpunt in deze nooit zal kunnen prijsgeven zonder het vertrouwen der arbeiders te verhezen. De Kamer van Scheepvaart heeft zich tegen het verdrag uitgesproken, voornamelijk om dat zij vreest, datjhet de annuleering ten ge volge zal hebben van de Engelsche aankoo- pen van Russische schepen, welke niet door de Sovjet-regeering werden goedgekeurd. Tsjang Tso Lin heeft in een bijeenkoms met de Britsche en Amerikaansche consuls en anderen verklaard, dat zijn bescherming der Vreemdelingen en hun eigendommen vol doende zou zijn zoolang hij zijn huidige po- sitit in Mantsjoerije bleef bekleeden. Hij deelde mede, dat het hoofdkwartier van den vijand zich thans te Tsjing-Wang-Foe be vond. Hij vroeg derhalve allen vreemdelin gen te vertrekken daar hij voornemens was dejt plaats met bommen aan te vallen. Ook Verzocht hij alle buitenlandsche kanonneer- b ooten te Sjanhaikwan en Tsjing-Wang-Toe op een afstand te blijven, daar hij voorne mens is de vijandelijke kannoneerbooten al daar te bombardeeren. Ten slotte verklaarde tsjang Tso Lin, dat hij strijd voor zijn le ven en de veiligheid van Mantsjoerije en dat hij het niet bij halve maatregelen zou laten blijven. Volgens officieele berichten hebben de regeeringstroepen bij Tsjao Yang aan de an dere zijde der grens van Mantsjoerije een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Drie compagnieën uit Mantsjoerije zijn bij Tsjao Yang naar de regeering overgeloopen. Alsof de berichten, mede door de ietwat exotische namen, al niet moeilijk genoeg te volgen waren, komt nu een Reuterbericht de verwarring vergrooten door te vertellen, dat de zoogenaamde onafhankelijke vloot bestaande uit een kruiser, twee kanonneer- booten en twee torpedojagers, Zondag uit Sjanghai vertrokken is om zich bij de noor delijke vloot van Woe Pei Foe (de opperbe velhebber der regeeringstroepen) aan te sluiten. Verder meldt Reuter, dat het leger van Tsjekiang (dat tegenover de regeering staat) het front van Kwang ToeLioeho heeft ver kort en een nieuw front vormt te Kasjing aan de spoorlijn van Sjanghai naar H'angts- jau, met het leger, dat van Tsjanghing is teruggetrokken. Loe Yoeng Hsiang, de militaire gouver neur van Tsjekeang, die voor de muiterij van e n deel zijner eigen troepen de wijk had ge nomen naar Sjanghai, blijkt nog mee te tel len in den trijd. Althans Reuter meldt, dat hit de bij hem gedane stappen om tot vrede te komen, van de hand heeft gewezen, zoodat de strijd vannacht hervat werd. DE FRANSCHE BELASTING OP DEN DUITSCHEN INVOER. Naar aanleiding van de Fransche belas ting van 26 op den Duitschen invoer wordt te Parijs verklaard, dat het ministerie van handel de £>uitsche protesten, noch de be schuldiging de overeenkomsten van Londen te schenden, niet begrijpt. Frankrijk had het onweerlegbare recht déze belasting in te voeren, welke slechts een practische metho de is om, zonder de wisselkoers te treffen, een deel van de door Duitschland voor de schadevergoeding te verrichten betalingen aan den agent-generaal over te dragen zij zal dus ten slotte door de Duitsche regeering worden betaald. De Duitschers hebben niet het recht de Franschen van deloyaliteit te beschuldigen,,daar zij zelf een „chantage"- manoeuvre hebben verricht met het oog op de a.s. handelsbesprekingen door het doua netarief van de talrijke artikelen, die speciaal den Franschen handel interesseeren, met 300 te verhoogen en aldus de basis der besprekingen te vervalschen. Men is van oordeel, dat de belasting het mogelijk zal maken 250 millioen francs van inkomsten te boeken. Herriot heeft order gegeven geen enkel verzoek om een crediet voor het Fransche gezantschap bij het Vaticaan in de ontwerp begroting, welke den Kamers zal worden voorgelegd op te nemen. Aldus is de kwestie inzake de opheffing van het gezantschap bij den Paus opgelost wat de regeering betreft. De oppositie zal slechts de weg open staan om het herstel van het crediet voor te stellen. EEN BEWEGING TEGEN DE BELAS TINGEN TE BIRMA. In het district Tavoy van Birma is een uitgebreide beweging ontstaan om te wei geren den hoofdelijken omslag te betalen. De beweging gaat gepaard met gewelddaden tegen hen, die wel belasting betalen en te gen de regeeringsambtenaren, die haar ko men innen. De regeering heeft besloten de ver- eenigingen, die zich hiervoor spannen, te verbieden en politieversterkingen gezonden. Negen aardappelrooiers, vijf vrouwen en vier mannen, die op den zolder van een boer derij bij Dundonald (Ayrshire) sliepen, zijn Zondagmorgen om twee uur bij een brand in de vlammen omgekomen. i Het „Vaderland" bevat de volgende sen- sationeele onthulling: Ons is in verband met de crematie eea geschiedenis ter oore gekomen, welke vrij teekenend lijkt voor de vrijheid, waarin de Nederlar.dsche burger zich ten huidigen dage mag verheugen! In onze stad stierf plotseling iemand, terwijl zijn vrouw op weg was van Indië naar ons land. Zijn zoon moest dus de verzorging van het lijk op zich nemen Hij meende, dat zijn vader indertijd te ken nen had gegeven dat hij zijn stoffelijk over schot wilde laten verasschen, doch hij wist dit niet zeker. Derhalve seinde hij zijn onder weg zijnde moeder. Door een toeval bad het telegram vertraging. Aangezien het antwoord op zich liet wachten, trof de zoon in overleg mei de familie alle toebereidse len voor een begrafenis. De begrafenis zou op een Maandagmorgen plaats hebben. Zaterdagavond tegen tien uur kwam echter een telegram van de echtgenoote in, dat het stoffelijk overschot beslist verascht moest worden. De zoon liep met het telegram naar den begrafenisondernemer en vroeg dezen, of omzetting van begrafenis in verassching nog mogelijk zou zijn. De ondernemer vroeg een kwartier beraad en ried toen het volgende te doen: de bijeen komst op het kerkhof alle uitnöodigingen waren reeds verzonden en beantwoord en de Zondag belette eiken tegenmaatregel te doen doorgaan, daar mcdedeeling van den uitersten wil te doen en vervolgens het lijk van het kerkhof naar het Crematorium te vervoeren. Zoon en familie durfden dit tenslotte niet aan en het stoffelijk overschot werd begra- v.r,. Na eenige dagen kwam de weduwe in het land. Toen zij het gebeurde vernam, raakte zij in groote wanhoop, want ze had inder tijd plechtig haar man beloofd, dat zij 'voor de verassching zou zorgen. 7ij stelde ddn ook alles in 't werk, om opgraving en ver assching alsnog te verkrijgen. Toen de auto riteiten weigerden, is zij persoonlijk den Minister van Justitie gaan smeeken, om in staat te mogen worden gesteld, den laat- sten wensch van haar man te vervullen, omdat anders de rust uit haar leven weg zou zijn. Z.E. antwoordde om even dringende redenen het verzet van zijn partij....I het verzoek niet te kunnen inwilligen. Tot zoover het liberale orgaan. De Maasb. teekent hierbij aan: „Wij vreezen, dat het met deze alarmee- rende journalistiek zijn doel ietwat voorbij schiet. Immers hoe men het wendt of keert, de Regeering zal men ten dezen nimmer in gebreke kunnen stellen. Zelfs is de drama tische tirade over de „partij" van minister Heemskerk volkomen overbodig. Er bestaat nu eenmaal een wet, die de crematie ver biedt en we gelooven dat zelf» een liberale minister er zich niet aan zou blootstellen tot een overtreding der wet rechtstreeks mee te werken. We hebben ooit in „Het Vaderland" ge lezen, dat de liberalen en dus allermeest do „Vaderland -redactie zich beschouwen als „slaven der wet." Ze kennen nu eenmaal geen hooger norm voor het' publieke leven dan „de wet". Het is wel zonderling, dat deze zelfde menschen thans den handhaver der wet bij uitnemendheid opvorderen te raken aan het heiligste dat ze kennen. Of zou die slaafsche onderworpenheid aan de wet maar zoo ver gaan als de wet zelf den liberalen in het gevlei komt?" Naar aanleiding van het raadsbesluit van 17 September j.l., strekkende om de com missie voor de strafverordeningen uit te noodigen een voorstel tot den raad te rich ten, waardoor de in art. 11, onder c. der Verordening op de Winkelsluiting bedoelde bevoegdheid tot het verleenen van onthef fing van B. en W. wordt opgeheven, stelt de commissie voor, art 11 der Verordening op de Winkelsluiting te wijzigen als volgt: „Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, een, al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen de zer verordening: a. algemeen ten aanzien van alle winkels, voor enkele, door ben aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen; b. ten aanzien van alle winkels op een tentoonstelling, fancy-fair of andere soortge lijke inrichting van tijdelijken aard, voor een door Burgemeester en Wethouders te bepa len tijdvak. Van de ontheffingen, onder a bedoeld, wordt door Burgemeester en Wethouders openbare kennisgeving gedaan." Verder Wordt voorgesteld een en ander in werking te doen tréden op 1 Januari 1925. Groote belangstelling. Men meldt uit den Haag: De door den Vrijzinnig-democratischsn bond te houden debatvergadering tusschen prof. Van Embden en generaal Snijders, over nationale ontwapening, trekt zeer groote belangstelling. Reeds einde vorige week waren alle plaatsen in de groote zaal van den Dierentuin, die ongeveer 2500 per sonen kan bevatten, uitverkocht. Volgens een mcdedeeling van de Interge- allieerde Rijnscheepvaartcommissie te Dus- seldorp, is de order van den Franschen com mandeerenden generaal, welke tot nu toe verbood, dat Rijnsleepbooten en leege Rijn aken, zich naar Nederland begaven, opgeh,e-, ven. Door deze opheffing is het Rijn-scheep- vaartverkeer tusschen Nederland en Duitsch land weer geheel vrij. De officieren van het Zweedsche en Deen sche leger, die dc legeroefeningen in Lim burg en Noord-Brabant zullen volgen, heb ben Maandagochtend hun opwachting ge maakt bij den Minister van Oorlog, den heer van Dijk. Te Stadskanaal is Zondag de eerste Gro- ningsche Politieke Landdag gehouden. Als sprekers traden op de Tweede Kamerleden, de heeren van Vuuren en Feber. Men meldt aan de „Msb." De Daily Express verneemt uit Jerusalem dat een arbeidersleidster door de politie aangehouden werd in verband met den moord op mr. Jacob Israël de Haan, Men hoopt, dat zij licht kan verspreiden om trent de misdaad. Haar huis werd Zaterdag doorzocht, documenten werden in beslag ge nomen. Vrijdagmiddag ten 6 uur, kort na haar terugkomst van het bezoek aan Vlaardingen en Maassluis, heeft de Koningin ten Paleize in het Noordeinde ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer, aangewezen om het adres van antwoord dier Kamer op de Troon rede aan haar aan te bieden. De commissie bestond uit den voorzitter, luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst en de leden, de heeren Haazevoet, Slotenmaker de Bruine,Blomjous baron de Vos van Steenwijk en baron Wittert van Hoogland. De commissie werd met de gebruikelijke hofceremoniën ontvangen, terwijl haar in de vestibule van het Paleis, door een detache ment uit het 2e regiment veldartillerie, onder commando van een le luitenant, militaire eerbewijzen ten deel vielen. De hoornblazer van het detachement blies den eeremarsch. Ook bij het vertrek uit het Gebouw der Eer ste Kamer en bij terugkeer aldaar werden de militaire honneurs bewezen, door een 16 man sterk detachement uit bovengenoemd regi ment veldartillerie. Het zal in 1925 drie eeuwen geleden zijn dat Hugo de Groot, te Parijs vertoevend, zijn beroemd werk: „Van het Recht van Oor log en Vrede" schreef, waarmede hij, naar het algemeen oordeel, den grondslag heeft I gelegd voor het Volkenrecht. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" heeft gemeend, dat het aanbeveling verdiende, om dit niet onopgemerkt aan Ne derland te doen voorbijgaan. Dit te meer, omdat in verbano met de internationale taak, die Nederland door het „werk van Den Haag" in steeds grootcr mate wordt op gelegd, niet genoeg het besef levendig kan worden, dat Nederland inderdaad het „land van Grotius" is. Ten einde bedoelde herdenking op alge- meenen grondslag te doen plaats vinden, heeft de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" het intiatief genomen tot de vor ming van een Nationaal Comité, hetwelk door een Eere-Comité zal worden gesteund, Naar wij vernemen, worden thans pogingen aangewend van beide comité's te vormen. Het nummer van „De Tribune" van.Zater- dagavond bewat de mcdedeeling, dat, als de Comm. partij er deze week niet in slaagt den teruggang van het. abonnementental tot stil stand t,e brengen, het onmogelijk zal zijn het blad te handhaven. Na een 74-jarig eervol bestaan is thans-'t Instructie-Bataljon opgeheven en uit Kam pen verdwenen. Dezer dagen zijn de opge leide sergeanten (57) naar de verschillende regimenten vertrokken en de groote kazerne aan de Oudestraat staat thans leeg. De com mandant van het Instructie-Bataljon heeft, terv/ijl de troep stond aangetreden, in een toespraak afscheid genomen en als verte genwoordiger der regeering dank gebracht aan officieren en onder-officieren voor hun ne zorgen, besteed aan de opleiding der jonge mannen. Het vaandel, dat bij het 60-jarig bestaan van het Instructie-Bataljon door Kampen's burgeressen, het corps werd aangeboden en ook later officieel erkend is, zal worden over gebracht naar het leger-museum te Door- werth. De Koningin gaat, naar het „Vad." nader meldt, a.s. Woesnsdag 's avonds 7 uur 43 min. per trein van den Haag over Rotterdam en Eindhoven naar America aankomst aldaar 10 uur 50 min. In den trein wordt overnacht. Vrijdagmiddag 1 uur 57 uur n.m. gaat H. M. van America over Eindhoven naar Tilburg aankomst aldaar 3 uur 50 min. vertrek 6 uur 25 min. over Den Bosch en Arnhem naar Het Loo aankomst aidaar 9 uur 15 min. DE GEEST VAN DE TROEPEN. De Minister van OorJog heeft, naar het „Hbld." verneemt, opdracht gegeven tot het instellen van een onderzoek, in verband met de berichten omtrent de verpleging der troe pen. De hoogste leger-autoriteiten in de verschillende garnizoenen, waar belangrijke troepenconcentraties hebben plaats gehad, hebben een onderzoek ingesteld, hetwelk tot uitslag had, dat de geest van de troepen goed'was en dat er algemeene tevredenheid bestond over ligging, voeding enz. Te Paramaribo is Vrijdag jl. overleden mr. L. J. Rietberg, tijdens de afwezigheid van Baron van Heemstra plaatsvervangend gou verneur der kolonie Suriname. De overledene was president van het Haf van Justitie en onder-voorzitter van den Raad 'van Bestuur der kolonie te Paramaribo. Vrijdag werd te Bergen op Zoom de 2{k000ste inwoner geboren. Aan den vader werd, ingevolge het laatst genomen raads besluit voor den jonggeborene een spaar bankboekje van f 100 uitgereikt. De gemeenteraad van Oudelande (Zee land) had geweigerd geld te verstrekken voor closetbouw aan de bijzondere school. Gedep. Staten van Zeeland hebben het des betreffende besluit vernietigd. Thans is na een zeer uitvoerig en vrij heftig debat tusschen voorstanders en tegenstanders van hét bijzonder onderwijs met 4 tegen 2 stem- men.besloten bij de Kroon in beroep te gaan. De voorzitter zeide niet te weten hoe het be zwaarschrift in te kleeden. i Te Wormerveer brandden Vrijdagmiddag twéé houten woonhuizen, staande aan de Marktstraat, behoorende aan den heer Smit, aldaar, geheel uit. Oorzaak was het springen van een flesch"benzine, die naast een thee lichtje was gezet. De in 1910 tegen zijn wil eervol ontslagen gemeentebode van Gorssel R. v. d. Meulen, die in 1910 ook Sis gemeenteveldwachter door die gemeente, weer tegen zijn wil, eervol werd ontslagen en eenige jaren in Den Haag woonachtig is, heeft den raad dier gemeente verzocht hem te benoemen tot opzichter van het Zuiderpark aldaar en anders die benoe ming te bevorderen. Hij belooft zijn salaris, ha aftrek van belasting en pensioenpremie, over heel den tijd, dat hij dienst heeft, te.zul- l'en storten in de kas van Maatschappelijk Hulpbetoon. Daar is, zegt hij, het gemeente lijk budget indirecht mee gebaat en ik krijg mijn anders onherroepelijk verloren pen sioen. Vrijdagmiddag is te Sliedrecht, volgens een V. D. bericht, een roeiboot, waarin zich drie personen bevonden, en die werd voort gesleept door een boot, welke van Hardin x- veld naar Werkendam overstak, omgeslagen. De inzittenden geraakten te water. Twee er van konden bijtijds worden gered, doch een 20-jarig persoon uit Werkendam verdronk. Donderdagmiddag om halftwee is uit een trein voor militair vervoer, op weg van Den Haag naar Tilburg, tusschen Delft en Schie dam, op grondgebied van de gemeente Kethel de korporaal-kok A.'H. Crolla, van de le af- deeling der lichte-artillerie-brigade uit Den Haag, die zich in den op een na laatsten wa gen bevond, over het kapschot uit den trein gevallen, waarbij hem door de wielen van den laatsten wagen de rechterhand werd afgere den. Ook had hij een ernstige hoofdwond ge kregen. De in den trein aanwezige militaire dokter Nieuwenhuys legde onmiddellijk een voorloopig verband, waarna de trein met 25 minuten vertraging het station Schiedam bereikte. De trein had ter plaatse niet voor onveilig signaal of anderszins behoeven te stoppen men heeft de ©orzaak van het ongeval nog niet kunnen vaststellen. De zwaarverwonde is per brancard naar het Ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Den 1 atsten tijd werden meermalen in verschillende kerken in den omtrek van Sit- tard de offerblokken gelicht. Den rijksveldwachtér te Schinveld is het gelukt de daders aan te houden, juist voor dat zij aan de Duitsche grens waren. Een van hen bekende de diefstallen in de kerken van Bingelrade en Merkelbeek ge pleegd te hebben. Uit Barneveld wordt gemeld, dat dit jaar het jachtveld in deze streken buitengewoon slecht van wild voorzien is. Niet alleen vlie gend wild ontbreekt, doch ook hazen worden er heel weinig aangetroffen. Tengevolge van den abnormaal natten zomer is het broeden van fazanten en patrijzen grootendeels mis lukt, terwijl onder de hazen in erge mate een Ziekte schijnt te heerschen. In elk geval worden telkens doode exemplaren gevonden. Sommige jachtopzieners beweren, dat deze langooren aan het mond- en klauwzeer ten offer vallen, terwijl anderen weer van mee ning zijn, dat de dieren aan een andere ziekte bezwijken. Aan tal van cadavers althans is van mond- en klauwzeer niets te bespeuren. Wat echter de oorzaak zij, een feit is het, dat de wildstand slechter is dan ooit, zoodat de jachtbuit dit seizoen verre beneden het middelmatige zal blijven. Uit de werkloozenkas f 4000 gestolen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor vap de afdeeling' Rotterdam van den Algemeenen Nederland- schen Metaalbewerkersbond, gevestigd aan de Mauritsstraat. Toen de afdeelingssecretaris, de heer Wagt, die boven het kantoor woont, Zaterdagmor gen half acht in het achterkantoor kwam, bemerkte hij tot zijn groote ontsteltenis, dat daar alles was overhoop gehaald, en dat in de brandkast die gedeeltelijk was opengescheurd een gat was geboord. Een gedeelte van het zich in de brandkast bevindende geld, (er lag ongeveer 8000 in), was-verdwenen. Dit geld was, zooals gewoonlijk, Vrijdagsmorgens ontvangen en bestemd voor de wekelijksche werkloozenuitkeeringen, die Zaterdagmorgen moesten plaats hebben. De heer Wagt waarschuwde onmiddellijk de politie, die onder leiding van een inspec teur een uitgebreid onderzoek instelde. In de nabijheid van de brandkast werden twee glacé-handschoenen gevonden, die de dief waarschijnlijk gebruikt had, om vingerafdruk ken te voorkomen. Van deze handschoenen werd een politiehond lucht gegeven. Tot twee maal toe liep het dier naar een pand in de Boomgaardsstraat. In bedoeld pand kon de politie echter niets verdachts bespeuren. Zooals begrijpelijk is ontstond er onder de werkloozen, die zich om 9 uur kwamen melden, om hun werkloozenuitkeering in ontvangst te nemen, groote consternatie. Eerst nadat de penningmeester hun de ver zekering had gegeven, dat niemand zich ongerust behoefde te maken en dat alle maat regelen waren genomen, om de uitkeeringen om 12 uur te doen plaats hebben, kalmeerden de gemoederen eenigszins. Den geheelen morgen bleef het echter nog onrustig in de Mauritsstraat en werd het geval druk bespro ken. De daders, die waarschijnlijk door de naast gelegen auto-garage in den tuin zijn gekomen, hebben de achterdeur van het kantoor open gebroken en zijn op deze wijze binnengeko men. Langs denzelfden weg hebben zij'het huis weder verlaten. Nader wordt vernomen, dat de daders een bedrag van 4000 aan specie in de brandkast hebben laten liggen. Alleen het bankpapier is meegenomen. Dank zij' het werk van den speurhond, is de politie er in geslaagd, reeds Zaterdagmid dag een der vermoedelijke daders aan te houden. Zooals wij hierboven meldden, begaf de hond zich regelrecht naar een pand in de Boomgaarsdtraat, waar hij op de bovenste etage bleef staan blaffên. Hoewel de politie daar niets verdachts kon bespeuren, vond zij latpr op den middag toch aanleiding de be woonster van het perceel, mej. D. C. H., huisvrouw van C. v. d. W., te arresteeren. Het spoor leidde daarna naar een huis in de Eendrachtstraat, waar de 26-jarige varens gezel F. W. van Z., een zeer berucht inbreker, die pas een vonnis van vier jaren achter den rug heeft, gearresteerd werd. De man blijft tot nog toe alle schuld ont kennen. Er bestaan echter verschillende aan wijzingen tegen hem. Bij een huiszoeking'in zijn woning werden verschillende inbrekers werktuigen in beslag genomen. Het geld is echter nog niet terecht. Mej, v. d. W. is weder op vrije voeten gesteld. Waarom de politiehond regelrecht naar haar woning in de Boomgaardstraat is geloopen, kan zij niet ophelderen. Het bestuur van het district Rotterdam van den Algem. Nederl. Metaalbewerkers bond heeft Vrijdag 11.000 van de bank, -waar de bond zijn geld haalt en bij welke bank hij ook een safe heeft, laten halen omdat 'er ditmaal zooveel zilver bij het bedrag was, dat gisteren uitgekeerd moest worden.-Tot dat geld behoort ook een voorschot groot 5000 van Maatschappelijk Hulpbetoon, welke dienst echter geen schade lijdt. De gestolen 4000 bestaat hoofdzakelijk uit klein bankpapier en zilverbons. DUUR LAND, i In 1897 werd in de gemeente Winsum (Gr.) een boerderij, groot ruim 49 H.A. en bezwaard met een beklemrecht van 512, verkocht voor een bedrag van slechts ruim 19,000. Dezer dagen werd dezelfde boer derij weer in publieke veiling verkocht, en wel in vier perceelen, totaal bezwaard met bovengenoemd bedrag van 512 aan be klemrecht. Thans beliep de opbrengst in totaal bijna 117,000 of ongeveer het zesvou dige van de in 1897 bedongen koopsom. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten overweg aan den Zegschen straatweg even naast het emplace ment der Nederlandsche Spoorwegen te Oudenbosch is een ernstig ongeluk gebeurd. Dc knecht A. Roset, van een stalhouder te Oudenbosch werd mej kar en paard, den overweg overstekende, aangereden door een trein naar Roosendaal. Het paard kreeg een slag van de locomotief tegen borst en kop. Door den schok sloeg de voerman van de kar en kwam met het hoofd tegen de rails te Vallen en bleef bewusteloos liggen. Hij werd naar het gasthuis vervoerd, waar bleek dat zijn toestand ernstig was. Het paara werd dadelijk ter plaatse afgemaakt, De 20-jarige hoedenmaker A. Klaassen te Maastricht, die sedert eenigen tijd uin Brus sel werkzaam was, is daar Vrijdag door een auto overreden en gedood. De famolie kreeg Zaterdag de droeve tij ding van het ongeluk. Bij de arrestatie Zaterdagavond om 11 uur te Venlo door de militaire politie van een mi litair, die wat veel aan Bachus geofferd had, doch het overigens niemand lastig maakte, liep het publiek, militairen en burgers, te hoop en begon te schelden zelfs werd met een steen naar de politie geworpen. Het pu bliek drong op, naar men vermoedde om een poging te doen om den arrestant te ont-zet- ten. Toen greep de maréchaussée in met den blanken sabel. Militairen en burgers liepen harde klappen op met het plat van den sabel. Daarna werd de arrestant in arrest gesteld. Zaterdagnacht kreeg de constructiewen- ker R. S. in een woning aan de Achterstraat te Rotterdam ruzie met een vrouw. Er ont stond een vechtpartij, waarbij de man de vrouw met een mes een steek in de borst en vier steken in het gelaat toebracht. De vrouw liet zich echter niet onbetuigd, sloeg hem twee gaten in het hoofd en beet hem een stuk van den neus af. Beiden moes ten in het ziekenhuis aan den Coolsingel wo den verbonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een kapperzaak in de Sutema- straat te 's-Hage. De vrouw van de kapper hoorde iemand in de slaapkamer en maakte haar man wakker. Deze meende iemand 1 herkennen, dien hij den vorigen dag nog ge schoren had. Hij greep den inbreker bij een been, maar mocht er alleen in slagen, een schoen van den man machtig te worden. Hij begaf zich dadelijk naar de politie, die een bezoek aan den klant bracht, met het gevolg, dat de andere schoen te voorschijn kwam, waarop de dader door de mand viel en be kende. Hij zal zich dus voorloopug niet meer! bij dezen kapper kunnen laten scheren. EEN NIEUW X-STRALEN-TOESTEL In de vergadering ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Franklin-vereeniging voor maatschappelijk onderzoek, die Woens dag te Philadelphia is gehouden, werd o.a. een nieuw' toestel vertoond voor het gebruik van X-stralen dat slechts 14 Kg. weegt en dat het mogelijk zal'maken voor het woning toezicht om muren en vloeren op hun sterkte te onderzoeken. Het nieuwe internationale meteorologisch en sterrekundig observatorium op het Jung-j fraujoch dat bij de jongste waarnemingen van de planeet Mars reeds dienst heeft ge-' daan, is thans officieel geopend, tegelijk met het daaraan verbonden hotel het hoogst ge legen hotel van Europa. Het ligt boven de Aletschgletscher, 3'460 M. hoog aan den voet van den Jungfrau-top. De plechtige opening door den bisschop van Sitta, in tegenwoor digheid van een groot aantal gasten, autori teiten en vertegenwoordigers van de pers uit verschillende landen. ..-aï DISPENSATIE. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft wegens de feestelijkheden van de aanwezigheid van H. M. de Koningin de gemeente Tilburg gedispenseerd voor Vrijdag 26 September a.s. in de Kerkelijke Onthoudingswetzoodat het aan allen, die op dien dag( te Tilburg ver toeven, geoorloofd zal zijn, vleesch te gebrui ken. (St. Janski.). PROF. DR. P. J. BLOK. Op 6 October zal het 40 jaar geleden zijn, dat prof. dr. P. J. Blok zijn ambt als hoog leeraar in de Vaderlandsche geschiedenis, aan de Rijksuniversiteit te Leiden aanvaardde. Op uitdrukkelijk verlangen van den hoog leeraar zal deze dag geheel onopgemerkt voorbij gaan. De plechtige opening. Maandagmorgen heeft in de Kathedrale Kerk te Utrecht het Provinciaal Concilie een aanvang genomen. H.H. D.D. H.H. de Bis schoppen van Nederland, alsmede de inter nuntius werden achter in het kerkgebouw afgehaald door de leden van het Utrechtsche Kapittel, vergezeld van de hoogere en lagere assistenten bij het op te dragen H. Misoffer, alsmede vijf assistenten der bisschoppen n.l.i dr. W. van Koeverden (Haarlem), dr. L. v. d, Bergh (Roermond), "kapelaan Reyers (Breda), kapelaan Mulder (Den Bosch) en rector Lauwaert (Internuntius) terwijl als kapelaan van den Aartsbisschop aanwezig was diens secretaris de weleerw. heer Scholte op Reimer. Bij het binnentreden Werd den kerkvorsten het „Ecce Sacerdos" toegezongen. Nadat een adoratie had plaats gehad bij; het Sacramentsaltaar ving de H. Mis aan,; die werd opgedragen door Z. D. H. den Aartsbisschop met de volgende assistentie, Presbyter-assistens was Mgr. dr. A. C. M. Schaepman, diaken Mgr. J. van Schaik, subdiaken kanunnik pastoor J. G. H. Jan-' sen, troondiakens Mgr. B. de Wit en plebaan G. Starink en ceremoniarius de eerste se cretaris van Z. D. H. den Aartsbisschop, de weleerw. heer Scholte op Reimer. Onder de H. Mis werd gezongenJiet twee stemmig gemengd „O Crux ave" van F. Neekes en na de H. Mis „Decora lux" zes stemmig gemengd van Wïnnubst. Na de H. Mis ving onmiddellijk het Concilie aan. Gedurende dit Concilie zullen assistentie verleenen de Utrechtsche' kap. Th. v. Wyk,' L. Feldbrugge, J. Reuling en P. Wirtz en als ceremoniarius Mgr. J. A. S. van Schaik- Het Concilie wordt bijgewoond door d« vijf Bisschoppen van Nederland en den Inter nuntius. Verder van ieder kapittel twee af gevaardigden, dan alle gemijterde abten van de Hollandsche kerkprovinciën en van alle hier te lande gevestigde orden en congre gaties de oversten of dier plaatsvervangers en afgevaardigden. Het Concilie zal heden, Dinsdagmiddag met een plechtig „Te Deum" worden beslo ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10