'ANK i 1 De film „Adoro Te" te Haarlem. WÊSt i- m WK- - J - illlfetC x Dinsdag 23 September 1924 47ste Jaargang No. 15847 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad HF Wintercampagns Jongelingsvereenigingen. Agenda 24 September TOONEEL. Hetzij Uw kapitaal groot is of klein, in elk geval is het beter en voordeeliger voor U het beheer over Uw geld te voeren door middel van Uw bank. Omdat U van Uw bank de grootste deskundig heid in het behandelen en bèheeren van Uw geld kunt verwachten. L He twaalf Gasthuishuisjes met de mooie geveitjes in Oud-Hol landsche stijl aan het Groot Heiligland alhier, voor welker restauratie op de Staats- begrooting 6QQQ j§ uitgetrokken. Het overschot van het schijvenloodsje vermoedelijk door kwaadwilligheid in j.l. een prooi der op de schietbanen te Overveen, dat den nacht van Zaterdag op Zondag vlammen werd. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Personalia. De anti-oorlogdemonstratie. Demping Reguliersgracht. Om het R.-K. Kampioenschap van Nederland. Brandje. Weer een in de open rails gereden. Plotseling dood. Onderscheiding. „De Koopma^i van Venetië" Collecte. Opgedragen. Eervol ontslag directeur Telegraaf- kantoor. Hinderwet. Geen afstanden meer. Voor de stille armen. WÊÊÊÊMSmr- v i? 0 De Rijnaak Orpheus", welke Zaterdagmiddag van de werf der Haarlem sche Scheepsbouw Maatschappij aan het Spaarne te water werd gelaten. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. BERICHT. Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT, ontvangen fntj October 1924, de nog te ver schijnen nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE Be abonnementsprijs bedraagt vooy Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina'» 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 cl per plaaL sing; elke regel meer 15 «t„ bij vooruitbetaling. Kille regenstralen zwiepen het nog groene geboomte, waarin gele en bruine bladeren als rijpe vruchten slap neerhangen. De stormwind schudt beuken en kastanjeboo- men en de grond ligt bezaaid met kantige nootjes en puntige groene bollen. Al heb ben we weinig zomer gehad, vast staat, dat de winter komt. Dat vertellen de jach tende wolkenmassa's ons nu al reeds iede- ren dag. En met den winter komt ook weer de tijd van harder werken. Niet alleen de druk kere, dagelijksche bezigheid, welke ons, na de vacantieperiode weer geheel in beslag neemt. Ook onze vrije tijd wordt ,meer be zet, doordat het openbare leven weer onze aandacht vraagt. Daar is vooreerst de po litiek, die met een bijzondere drukke actie dezen winter inzet: voorbereiding voor dc algemeene verkiezingen. Er zullen vertrou wensmannen gekozen moeten worden voor het adviseerend college; er zal een politiek advies worden opgemaakt. Kiesverenigin gen en kieskringen zullen druk in de weer moeten zijn. 1 en slotte zal alle kracht aan de propaganda besteed moeten worden. Dan is er het verdere vereenigingsleven: wij lezen al weer van cursusvergaderingen, van een Volksuniversiteit, van Katholiek Sociale Actie, van middenstands- en Volks bondsvergaderingen, van Vrouwenbond en zuiver godsdienstige vereenigingen. Alles bereidt zich op nieuw leven voor. Dat is het mooie in een goed georganiseerd men- schenleven: van Gods vrije natuur genie ten, zoolang er gelegenheid is; maar als de natuur sterft herleeft onze ijver voor gee stelijken arbeid. Bij die algemeene actie sluit zich ook die van onze Katholieke pers aan. Stuwkracht van nieuwere denkbeelden eenerzijds, loud speaker van al wat onder haar klankborden komt anderzijds, moet het dagblad bij iedere openbare opleving vooraan staan. Ook onze wintercampagne is begonnen. Vandaag verspreiden wij onze coprant in een grooter oplaag en iets omvangrijker dan anders op een gewonen wekelijkschen dag. De duizenden, waar zij vandaag als gast bin nen komt, mogen daardoor tot nadere ken nismaking genoopt en tot blijvende lezers bekeerd worden. En onze vele duizenden vrienden, wier dagelijksche vraagbaak en voorlichter de Nieuwe Haarlemsche Courant reeds geworden is, mogen vandaag weer eens besluiten, om hun lijfblad aan te beve len bij die vrienden en kennissen, voor wie zij het lezen van een Katholieke Courant wenscheiijk weten en die het tot nog toe verzuimden. Die steun, reeds bij vroegere campagnes van onze lezers zelf ondervon den, heeft een dubbel voordeel. Eerstens worden daardoor velen, die door gebrek aan dagelijksche Katholieke lectuur lauw en traag voor de Roomsche zaak waren, mede getrokken in het actieve Roomsche leger; of wel en dat is nog grooter voordeel een zoogenaamd neutraal dagblad wordt door dien ijver uit een Katholiek gezin ver dreven. Het tweede voordeel is, dat de succesvolle propaganda aan den inhoud en uitbreiding van ons blad, dus aan de lezers zelf, ten goede komt. Wij meenen daarvan de laatste twee jaren afdoende bewijzen te hebben gegeven. Gelijk heel het moderne leven maakt ook het courantenbedrijf een snelle evolutie door. 't Is de tijd van de film: wij willen veel, in korten vorm, snel en aanschouwe lijk tot ons nemen. Zelfs de dorpsbewoner vergenoegt zich niet meer met de enkele mededeelingen over de kippen, die een auto in zijn gemeente heeft doodgereden of over het paard van zijn buurman, dat een poot brak. Hij wil weten en zien, wat er in de we reld te koop is. Wij streven er naar als ge westelijk orgaan ieder zooveel mogelijk om trent zijn eigen plaatselijke aangelegenheden in te lichten, maar daarnaast hem in kennis te brengen met al wat er belangwekkends in binnen- en buitenland omgaat. En dat Ook onze wintercampagne is begonnen! Laat dit voor onze vele vrienden een spoor slag zijn ons te helpen in het bevorderen onzer actie. Door het groot-maken van een eigen gewestelijk orgaan houden zij het bin nendringen van de zich steeds meer ontwik kelende socialistische en „neutrale" dag bladpers tegen en bevorderen zoo de Ka tholieke, dat is, hun eigen zaak! B. In aansluiting op het onderzoek, door het Centre Européen van het Carnegie En dowment ingesteld naar de schoolboeken in de verschillende „oorlogvoerende" landen, een dergelijk onderzoek in te stellen in Ne derland. C. Aan de besturen der afdeelingen van V. E. V. in overweging te geven om vooral plaatselijke jeugdcommissies in het leven te roepen, die in samenwerking met de centrale jeugdcommissie van V. E. V. zich ten doel stellen om plaatselijk verschalende acties van deze Jeugdcommissies te steunen en daarbij in het bijzonder te helpen aan de voorbereiding van het jeugdcongres van 1925 .en aan den opstellenwedstrijd van 18 Mpi van elk jaar. niet minder zullen worden, wanneer nu ook maar heel katholiek Haarlem en omgeving zich niet onbetuigd laten, waar zij op zoo bijzondere wijze het nuttige met het aan gename kunnen vereenigen. De Besturen der afdeelingen Haarlem van de Vrijzinnige Democratische Jongeren Or ganisatie van den Vrijz. Christel. Jongeren Bond en de A. J. C., het Ned. Jongelings- verbond, de Vrijz. Jeugd Kerk, de Ned. Pad- I vinders, het Jongensgilde. het Meisjesgild j de P. I. A., de Doopsgez. Org., Ned. Bond I v. Abst,, Stud. Jeugdb. v. Onth.. Vrije j Jeugd Centrale, Corps van Leerl. der M. T. S., Amicitia Juncti, H. H. B. S. V., H. Han- Sociëteit „St. Bavo" Coöperatie „Hol land" half .3 Haarlem's Gemengd Koor 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Haarlemsche j Inkoop-Combinatie half 9 uur Zang- vereeniging Klein A Kapellakoor 8 uur Ned. Jeugdbond 8 uur Bestuur St. Caecilia 9 uur. Gem. Concertzaal Adoro-Te-film 8 uur St. Bavo-gebouw Feesten R. K. Volks bond Promenade-concert door Utile Dulci 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Elken Donderdag van 89 'A uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R, K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa- i menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 8—10 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilge- aomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. PISUISSE-AVOND. 't Doet toch even vreemd aan, in den deftigen Stadsschouwburg 't luchtig gekeu vel en de oolijke zangen van Pisuisse en zijn kameraden. En héél even, bij 't zien van de 'propvolle, schoot er een Wreveltje door ons'tégen 't publiek, dat nu wel komen kon en op zoo menigen anders-mooien en zélfs mooieren avond de plaatsen leeg laat.... Maar iets onvriendelijks tegen Pisuisse bedoelen we hier volstrekt niet mee! Ook zijn genre mag er wezen en hij is er meester in! Hij praat zoo aardig, en zang- declameert zijn nummers zoo knap en hij heeft zijn gezelschap tot voortreffelijke prestaties weten te brengen! Wie nagaat hoeveel er voorafgegaan moet zijn aan die zuivere en vlbtte voordracht, met de schijn baar zoo spantone vroolijkheid van de koor nummers, die applaudiseert graag, niet al leen voor 't vermaak, maar wezenlijk ook voor de kunstgave van zang en regie! Die koornummers, met uitersten zorg ge boren uit de schatkamers van alle volken en tijden, hieven al aanstonds de uitvoering op 't peil van geest en beschaving, dat we wel den heelen avond gehandhaafd mochten vinden. Stoornis in de aangename en dank bare stemming kwam er nooit, al was dan ook niet ieder nummer even kostelijk; maar dat mag men niet eischen. Met Pisuisse werkten mede Jenny Gilliams bekoorlijk zingend; Herre de Vos, de dich- ter-componist en Jos. Heijdens, verdienste lijk liederzanger; de guitige Rodi Roeters met z'n vaardig geleeken, en de soepel acompagneerende Henk Stuurop. 't Mocht er allemaal zijn! Onprettig vonden we alleen den toestand aan 't (ééne) loket. Hoogere wijsheid op force 'majeure-aardig is anders. S 1 '/-si 4 niet alleen in woord maar ook in beeld. Wij zijn zoo gelukkig om onzen lezers alle ge beurtenissen van verre en van nabij geregeld ook in goed gereproduceerde foto's te too- nen. Voeg daarbij onderhoudende jeugd- en vrouwenrubrieken, voorlichting op staat kundig en medisch gebied, spannende feuil letons, afzonderlijke bijlagen voor de huis kamer, een uitvoerige sportrubriek naast al les, wat een dagblad gewoon is te geven en wij meenen te mogen zeggen, dat wij tot in de uiterste hoeken van ons gewest vol doen aan alle redelijke verlangens van een Katholieken dagbladlezer. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging heeft "de volgende voorsteilen ingediend, welke op de jaarlijksche alge meene vergadering te Den Haag op 11 Oc tober a.s. zullen worden behandeld: A. Instelling eener commissie uit profes soren en studenten om tezamen de middelen te beramen teneinde ons hooger onderwijs meer van de Volkenbonds- en vredesge- dachte 'te doordringen dan thans het geval is. „Zulks orn Nederland, dat reeds zonder zulk een instelling blijkt uitnemende krachten op internationaal gebied te tellen, meer en meer tot een belangrijker rol t.z. te brengen." Door het Hoofdbestuur is hierop een gun stig prae-advies uitgebracht. Zoo is dan ook hier ter stede de film „Adoro Te" gekomen en wel door de goede zorgen van de Weleerw. Paters W. v. d. Berk en A. H. J. Frankenmolen, beiden O. F. M. De opbrengst komt ten goede aan het St. Franciscus Liefdewerk. Deze twee zaken: de schitterende film en het goede werk, hadden terecht' de verwachting doen koesteren.dat reeds den eersten den besten avond een volle zaal het resultaat zou zijn. Dit is jammer genoeg wel eenigszins tegen gevallen, De zaal was niet best bezet. De oorzaak daarvan valt wel moeilijk aan te. wijzen. Maar er komen nog meer avonden. Tot en met a.s. Vrijdagavond wordt de film in ieder geval vertoond. Er wordt dus ge-, legenheid genoeg geboden voor het zien dezer schoone film.' Laten Haarlem's katho lieken en die uit de omgeving zich deze gelegenheid nu niet laten ontglippen, iets moois te gaan zien en iets goeds te steunen. Moeten we nog in détails treden omtrent de film zelf, na alles wat de couranten er reeds over vermeld hebben? Is het enthou siasme, dat bij het zien dezer film de aan wezigen bevangt, niet voldoende bewijs, hoe schitterend-mooi, hoe eenig deze film is? Hoe is de intocht te beschrijven van Kardi naal Van Rossum vanaf IJmuiden tot Am sterdam? Wat deinende menschenzee het geheele Noordzeekanaal langs! Hoe gaan al ler harten uit n^ar den afgezant des Pau sed, naar den Hollandschen Kardinaal! Beter dan de dagbladen het konden beschrijven, geeft deze film een denkbeeld van de ju belende entrée van Neêrland's grooten zoon. Tot in de kleinste onderdeelen is alles dui delijk zichtbaar in het heldere filmbeeld. De ontelbare, propvol geladen booten en bootjes, de auto's,, fietsen en de menschen- menigle langs de boorden van het Noord zeekanaal, Pater Borromaeus, die zijn roep over de wateren laat weerklinken, de Volen- damsche visschersvloot, alles, alles is te zien, niets is vergeten. En dan later volgt de „blijde incomste" in Neêrland's hoofd stad: de stoet van 32 rijtuigen, gaande langs de. dichte menschenmenigte van tienduizen den en nog eens tienduizenden. Heerlijk ge zicht! En dan de kindercommunie in het Stadion. Treffend, ontroerend moment! De indruk daarvan is niet te beschrijven; men moet het zien. Als aardig bijtafereel heeft men ingeschakeld de Hostiebakkerij te Sint Michielsgestel. Werkelijk interessant gezicht! Ten slotte wordt op het witte doek ver toond de Kardinaalsmis en de middagplech tigheid met de groote processie. Indrukwek kend schouwspel, die omtrekkende kardina len, bisschoppen en andere hoogwaardig heidsbekleders, geestelijke zoowel als we reldlijke, met hen in triomf onder een bal dakijn meedragend den Eucharistischcn Christus, den Liefdekoning. Schoone slot apotheose van het grootsch gebeuren in de Amstelstad in de laatste dagen van Juli '24. Zoo zijn we dan toch nog, medegesleept door geestdrift,in uitvoeriger beschouwing over dit filmwerk getreden. Hoe fijn echter ook, o. i. zou het succes niet zoo groot zijn, als de muzikale illustratie gemist moest wor den. Daarom wordt er overal voor goede muzikale begeleiding gezorgd. En Haarlem is in deze niet achtergebleven. Het bekende Paterskerkkoor, onder lei ding van den even bekenden heer P. van Kessel, heeft er zich welwillend voor be schikbaar gesteld. En wie het -koor en zijn directeur kent (en wie kent hen niet?) weet wat zij presteeren. Ja, waarlijk, hun bege leiding is af. Machtig schalden de liederen door de zaal. Hoe zuiver van toon klonken de gezangen en hoe juist overeenkomend met het beeld van het verheven gebeuren. De soli werden schitterend uitgevoerd door den heer K. Bakker, den welbekenden zanger van het Paterskerkkoor. Het is een heerlijke avond geweest, welke de belofte inhield, dat de overige avonden delsschoo! Ver. en Avar' u, hebben beslo ten de genoemde vereen.'gmgtn in nauwer contact met elkander te brengen, het nau were contact zal echter bestaan tusschen de besturen dier vereenigingen. De bedoeling is, hiertoe een centrum te vormen waar de verschillende besturen contact kunnen hou den. Op het Int. Congres: voor sociale politiek te Praag zal de Ned. Vereeniging voor wet telijke bescherming der arbeiders en de Ned. Werkeloosheidsraad, vertegenwoor digd worden door onzen stadgenoot, den heer J. Gerritsz. Vanuit Haarlem hebben een 1000 perso nen deel genomen aan de anti-oorlogde monstratie te Amsterdam. Van het gebouw „De Centrale" aan het Spaarne, trok men gistermorgen in optocht langs de Korte en Lange Veerstraat, Rivïervischmarkt, Groote Markt, Smedestraat, Kruisstraat en Kruis weg naar het station. Geruimen tijd geleden is voor de Haar lemsche Rechtbank, en in hooger beroep, voor het Amsterdamsche Gerechtshof in kort geding behandeld een zaak betreffen de de demping der Reguliersgracht. De heer Kruyer had nl. een eisch ingesteld, dat die demping onmiddellijk zou worden stopgezet. De rechtbank zoowel als het Gerechtshof maakten toen uit. dat deze zaak er g"een was, om in kort geding te be handelen. Besloten is thans, om de gewo nen weg van procedeeren te volgen. Zondag 28 September gaat Theorie en Practijk wederom naar Den Haag teneinde met het sterke „Ontspanning door Inspan ning" te kampen om het kampioenschap va den Nederlandschen R.K. Dambond. Evenals de vorige maal, zal ook ditmaal de wedstrijd worden gehouden in het club lokaal van de bekende Haagsche R.K. Damclub „Kracht door Oefening" aan het Hofwijckplein te 's-Gravenhage. Het belooft een spannende strijd te worden. Wij twij felen er niet aan of de T, E. P.'ers moeten hun uiterste krachten inspannen willen zij nog hun lijfspreuk: „Een T. E. P. yerslaat z'n maat. Ér is geen club die ons verslaat" handhaven. De laatste zes borden zullen dammen „bij hoopjes" moeten halen, wil Theorie en Praktijk zegevierend uit den strijd komen. De Haarlemsche club zal waarschijnlijk als volgt uitkomen: 1. C. Siijnman; 2. W. N. Stuifbergen; 3. Alb. Gi- gengack; 4, M. v. d. Pavert; 5. P. G. van Engelen; 6. N. R. v. d. Berg; J L. C. Ste vens; 8. R. Pannekeet; 9. J. v. d. Kamp; 10. J. van Buuren. 11. H. Handgraaï. De vorige maal wisten de eerste vijf borden van Theorie en Practijk (Stuifbergen speel de toen nog niet mede daar Hoogvelt toen nog geen lid was) slechts 2 punten van de tien te behalen, alleen Alb. Gigengack wist zijn partij op schitterende wijze te winnen. In een waschinrichting aan de Brouwers vaart is gisteravond omstreeks 20 minuten voor 8 een begin van een schoorsteenbrandje uitgebroken. Door de bewoners is het brand je met eenige emmers water gebluscht. Gistermiddag omstreeks 7 uur reed de 29- jarige J. F., wonende te Heemstede, achter de tram op de Dreef, om geen last van den wind te hebben. Hij had geen erg in het open gebroken gedeelte bij de Hazepaters- laan en reed er met volle vaart in, waardoor hij kwam te vallen, zijn lip bezeerde en bleef liggen. Juist kwam mej. P. v. d. L. met haar auto voorbij. Zij nam den persoon in haar auto en reed hem naar het Diaconessenhuis, waar de man voorloopig ter observatie blijft. Gistermiddag omstreeks kwart voor 3 is op het Nassauplein, voor perceel 4 aldaar, de 71-jarige J. J. v. W. plotseling dood neergevallen. Per brancard is de man naar zijn woning aan het Klein Heiligland gebracht. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer K. J. L. Alberdingh Thijm, letterkundige alhier. Vrijdag 26 September a.s. zal m den Schouwburg aan den Jansweg nogmaals „De Koopman van Venetië" worden opgevoerd. Louis Bouwmeester in de rol van Shylock zal ongetvvijfeld weer evenveel succes heb ben als Zondagavond j.l., toen velen teleur gesteld huiswdarfs moesten gaan, omdat er geen plaatsen meer beschikbaar waren. De Zondag j.l. gehouden collecte in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Rozenkrans, ten bate van het St. Franciscus Liefdewerk, heeft opgebracht 273. Door het Gemeentebestuur van Haarlem is aan A. van Hoften, Aannemer, Paul Kru- gerkade 25, opgedragen het bonwen van een „Toonruimte" voor het gasbedrijf aan de Kruisstraat 47. Tevens is aan genoemden Aannemer op gedragen het bouwen van een ketelhuis met fabrieksschoorsteen voor E. J. van Galen's Zeepfabriek aan de Lombokstraat te Heem stede, De „Staatscourant" van gisteravond bevat het Koninklijk besluit, waarbij met ingang van 30 September a.s. eervol ontslag ver leend wordt aan den heer M. T. van Leer, als directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Haarlem, zulks in verband met zoodanige verandering in de inrichting van zijn dienst vak, dat zijn werkzaamheden overbodig zul len worden. Bij hun beschikking van heden, is door B. en W. aan D. Koel, als gemachtigde van de N.V. v. d. Sluijs' Vleêsch- en Veehandel, ver gunning verleend tot oprichting van een in richting tot het bewerken en koelhouden van vleeschwaren, in het perceel aan de Am sterdamstraat no. 2, waarbij electrische be weegkracht zal worden aangewend lot een maximum vermogen van 3 P.K. tot het aan drijven van te plaatsen werktuigen. en aan J. J. Bos, tot oprichting van een smederij en eene inrichting tot het vervaar digen van diverse ijzerwerken en het her stellen van werktuigen, waarbij electrische beweegkracht zal worden gebezigd, bestaan de uit een electromotor van 5 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen in een gebouw staande aan de Korte Reguliers straat. Nou, daar stond ik toch even perplex van, toen ik een dezer dagen, hoog in de lucht, boven de duinen hij "is allicht ook boven Haarlem geweest, maar dat weet ik niet! heel hoog in de lucht, boven de duinen, een Zeppelin zag drijven. Zeer waarschijnlijk was Jiet de voor Amerika bestemde en door de Duitschers vervaardigde Zeppelin, die de zer dagen proeftochten maakt en nu ook even een uitstapje maakte blijkbaar naar de kusten van de Noordzee. Zooals bekend is. is dat nieuwe schip ge maakt en tot r,u toe gestationeerd in Frie- drichshafen Van daaruit maakt het lucht schip tochten'om de motoren, de draadlooze en honderd andere dingen te beproeven, alvorens het naar Amerika vertrekt om te worden afgeleverd. Dat Fricdrichshafen ligt in Würtumberg, aan het Bodenmeer, zoo n dagreisje hiervm- daan dus met een sneltrein. En nu kan ik me dien Zeppelin-comman dant zoo voorstellen, als hij tot een van zijn gasten zegt. terwijl hij het glas van zijn mo nocle schoonveegt, (rocken mag ie in die Zeppelin niet. anders zou hij 't zeggen bij 't opsteken van een sigaret natuurlijk! Kom, waar gaan we vandaag naar toe? Nou, laat ons eerst eens even naar de Nederlandsche Noordzee-kust gaan, dan naar de Oostzee en dan kunnen we verder zien. En daar hoog boven Amsterdam zweven de, zegt de een tot den ander: „hé, zeg, daar heb je Holland er. daar Amsterdam," zooals wij in den trein zittend tegen elkaar zeggen: „daar ligt Zwammerdam.' Als ze me willen verduideli ken hoe we vooruitgegaan zijn in onzen tijd, spreken ze me altijd maar weer van de trekschuit en stellen daar de snclncid van de express te genover. Maar toen ik van de week dien Zeppelin boven me zag uit Fricdrichshafen. die zoo „effetjes" uit Wurtemberg hier een kijkje kwam nemen, kreeg ik toch zoon gevoel dat al mijn bewondering voor onzen snellen tijd. heel, heel erg kinderlijk was. Zoo iets als onze overgrootvader die in extase zou geraken over een trekschuit, die eens heek heel vlug door 't water priemde. Hoe moet zoo n Zeppelin-commandant zich wel gevoelen, die op één namiddag half Europa vanuit een hoogte van 2 a 3000 meter bekijkt? Nog ingekomen van N. N. 2.50. Bij het Comité voor de Stille Armen is ingekomen van N. .N 5.—. -v V N>' G v:"v- DE HOED. Het was te Amsterdam, waar de smalle Kalverstraat zich ontlast in de Muntplein delta, het centrum van een der wereldcentra. Het was zomer en de zon schaterde op het asfalt En hier, waar de vertakkingen van het wereldverkeer samenkomen en elkander kruisen, waar de stralenbundels neerplasten, lag „het Ding". „Het Ding". „Het Ding" was een dameshoed. Een spiksplinternieuwe dameshoed van ca. vier gulden negentig. Het was merkwaardig zooals „het Ding" daar lag. Het werkte feller als een flitsènde licht reclame. Het scheen interessanter dan het mooiste meisje.... Merkwaardig zoo'n nieuwe hoed op het stoffige asfalt Verhoudingen waren uit haar verband gerukt. „Het Ding" is het centrum van het Heelel geworden. Stroomen wandelaars var» alle nationali teiten schuiven voorbij in stomme verbazing, snelle vervoermiddelen stoppen met een schok om o. zoo langzaam en o, zoo voorzich tig „het Ding" te passeeren, en niemand denkt er aan „het Ding" te laten wijken. We hebben heel lang naar dien hoed staan kijken.... We.maakten gissingen, hoe die hoed daar gekomen was, maar we vonden evenmin een oplossing als de duizenden die daar langs sloften. We zagen den hoed, zooals de Sezessionist of neo-kubist staat te staren naar de verschijning van „het Ding". Eindelijk kwam er een slagersjongen, die ons leerde, dat alle aardsche grootheid ver gankelijk is. Een schop, welgemikt vanaf de fiets, deed „het Ding" verdwijnen in den chaos. Zoo is het ook gegaan met alles wat ééns groot is geweest. 2VERSHARP. Barometerstand 9. uur v.m.: 757. Vooruit. ÖPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kor Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der morgen van 23 September. Hoogste Barometerstand 763.7 m.M. le Breslau. Laagste Barometerstand 740.1 m.M. ie Holyhead. Verwachting van den avond van 23 tol den avond van 24 September: Meest matige, zuidelijke tot zuidweste lijken wind, zwaarbewolkt ol betrokken met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen buien, aanvankelijk iets warmer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1