BERICHT; 3 Octoberfeesten te Lelden. BERICHT. Ahonné's» die te klagen hebben over onregelmatige of slechte bezorging der Nieuwe Haarlemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie N. H. Courant, of mondeling aan onze Bureaux, Nassauïaan 49. Voor Bavo-dorp en omgeving daarvan, wende men zich tot den heer J. TH. ELLIGENS, Emostraat 1. ADMINISTRATIE N. H. COURANT. UIT DEN OMTREK. BERICHT. HAARLEMMERMEER. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNW^UDE. IJMUIDEN. HEEMSTEDE. VELSEROORD. SCHOTEN. AAN ONZE WEEK-ABONNE'S. Wij verzoeken onze weekabonné's dringend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of neg later te voldoen. Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der vveekabonnements- gelden niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. LANDBOUW EN VISS0NERIJ. INGEZONDEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De herziening van de Sociale Verzekering. Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod advertenties vöoral) ook» aangeno men aan de hier onder vermelde bij- karitoren A. Zuurbier. Bloemend.weg 74. Bloemendaal. P. van Odiik, Raadhuistraat 30, Heemstede. W. Molenkamp, Overtonweg 7, Schoten. C. van der Vlugt. Pieter-Kies- straat 28, Haarlem. L. van Berkel, Burgwal 115. Haarlem. W. P. van Eekhout, Breestraat 3u, Haarlem. L. van Berkel, Kleine Houstraat 34, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11, Haarlem. J. Th. Elligenc Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. L. Verhoogd. Leidschevaart 144, Haarlem. 1 E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46, Haarlem. Fa. Zomer, Gen. Cronjéstraat 99 Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraal 40a rood. Natuurlijk Worden abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. 0 DE ADMINISTRATIE. STADSNIEUWS. Gevonden dieren en voorwerpen. Op verzoek van talrijke lezers hebben wij •maatregelen getroffen, dat voortaan de vol ledige opgave van de Rotterdamsche Vee markt op Dinsdag nog denzelfden dag in on ze courant wordt opgenomen. Een filiaal. Het ligt in het voornemen van den heer A. de Vlieg, horlogemaker, te Hoofddorp, om in het dorp Nieuw-Vennep .een filiaal in uurwerken, goud, zilver en optiel? te openen, ten huize van den heer J. de Jong, Kerkstraat, aldaar, De datum van opening van dit filiaal is nog niet vastr gesteld. Cursussen. Naar men ons meldt, zullen fcij voldoende deelname weder cursussen ge geven worden, vanwege de Federatie van Middenstandsvereenigingen, alhier, in bouw kundig teekenen, wagenmakers- en smids teekenen, electro-techniek en boekhouden. Diefstal. Op verzoek van den burge meester dezer gemeente zijn door de politie te Zaltbommel gearresteerd en naar Hoofd dorp overgebracht de 20-jarige A. E. en de 23-}arige R, v. E., als verdacht van diefstal van een portemonnaie, welke zij van de toonbank van 'n sigarenhandelaar, te Hoofd dorp, hadden weggenomen en die aan den heer I. M., te Aalsmeer, toebehoorde. Na verhoor bekenden genoemde 'personen zich aan dezen diefstal te hebben schuldig ge maakt, waarna proces-verbaal werd opge maakt en zij op vrije voeten werden gesteld. Rijwielplaatje ontvreemd, Ten nadeele van den arbeider L., te Nieuw-Vennep, is een rijwielbelastingplaatje ontvreemd. De Vermoedelijke dader, C. v, D., aldaar woon achtig, die te Hoofddorp in verhoor werd genomen, bekende het plaatje van het rij wiel te hebben weggenomen. Deswege werd proces-verbaal opgemaakt. Balalaika-Orkest. Donderdag 25 Sept. a.s, zullen de 25 Russische personen in hotel „De Beurs" optreden. Dit is een gebeurtenis .voor Hoofddorp en het is te hopen, dat de zaal tot in den nok gevuld zal zijn, want overal, waar dit gezelschap geweest is, heb ben zij een geweldig succes gehad. Hun kleederdrachten zijn schitterend en vol va riatie. Wonderlijk meeslepend is hun mu ziek. Het geeft een stukje Slavisch volks leven op geheel eenige wijze; vooral de wilde Kozakkendans is zeer boeiend. Het geheel is al eerder genoemd een apothéose van muziek en zang en dans, die in haaf uitbundigheid en uitgelatenheid het publiek tot laaiende geestdrift verovert. Laten de burgers van Haarlemmermeer toonen, dat ze het weten te waardeeren, dat dit gezelschap zich ook te Hoofddorp laat zien. Burg. Stand van 1922 Sept. Geboren: Jacob, z. van C. Claij eh G. M. Knop. Gerrit, z. van C, Bruijn en C. van Gulpen. Alida Wilhelmina, d. van C. van Quden- aarcn en A. W. van Sta verden,Gerrit je Arnolda, d. van J. J. Opstal qn J, M. Baak. Overleden: Agatha Slingerland, 64 j., wed. van J. Lucke. Wilhelmina Weertman, 71 j-, geh. met P, van Zeijl. Petronella Wilhelmina Wessels, 33 j., geh. met J, Kamp, ie Leiden. De gouverneur van Suriname. Een comité, samengesteld uit de besturen van de Geldersche Industrieele Club, de Vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Arnhem, de Geldersche Provinciale Vereeni ging voor vreemdelingenverkeer, het depar tement Arnhem der Maatschappij van Nijver heid en Handel en de vereeniging Arnhem's Brandweer, heeft Zaterdagmiddag aan den gouverneur van Suriname, baron van Heem stra, oud-Burgemeester van Arnhem, thans verblijf houdende te Bloemendaal, een ontvangst bereid te Arnhem. Vertoond werd het folkloristisch filmwerk Neerland's volksleven in den zomer, van den heer D, J„ van der Ven, die de schitterende beeldenreeks van Nederlandsch landschaps- schoon en oude volksgebruiken in den zomer toelichtte, terwijl Prof. Julius Röntgen de door hem voor deze film gecomponeerde muziek aan den vleugel vertolkte. Bij den aanvang sprak de heer H. Lams- vely, voorzitter der Geldersche Industrieele Club, een woord van welkom, terwijl de heer Vau der Ven er op wees, dat het vader- landsch historisch volksfeest, in 1919 te Arnhem gehouden, het hem mogelijk ge maakt had deze film samen te stellen. In deze film Wilde spr. ook zien een huldiging van baron van Heemstra, die als burgemeester vari Arnhem, het vaderlandsch-historisch volks feest mogelijk gemaakt had. Onder de aanwezigen behoorden de burge meester van Arnhem en vele leden en oud leden van het Arnhemsche gemeentebestuur, oud-minister jhr. De Geer, de heer Keur- sqhot, lid van Ged. Staten van Gelderland, tal van hoofdambtenaren en ambtenaren der gemeente, de fftcr F. A. Hoefer, voorzitter van de vereeniging Gelre en tal van bestuurs leden van Arnhemsche vereenigingen. In de pauze werd een zeer druk bezoahte receptie gehouden. Baron Van Heemstra huldigde na afloop der voorstelling den heer Van der Ven en prof. Röntgen ieder met een krans. Des avonds werd baron Van Heemstra door de recipieerende vereenigingen een maaltijd aangeboden. Een proefneming met een luchtvest. Dezer dagen hadden een paar bestuursleden van de Bloemendaalsche Reddings Brigade een onderhoud met.hun voorzitter, den heer C. W. de Visser alhier. In den' loop, van dit gesprek kwam ook het artikel zwemvest ter* sprake. „Kijk," zei de heer de Visser, „weet je wat wij (dq heer De Visser en zijn huisgenoo- ten) gebruiken, als wij op zee zijn?" En de heer De Visser haajde een vest, dat zich op 't oog in niets van een gewoon Vest onderscheidde. Alleen een gummi- slangetje hing er buiten te bungelen. Hierop volgde een korte gebruiksaanwij zing. Het geheim van 't vest zit tusschen voering en stof in den vorm van een breede S'ummiebuis, welke buis door middel van 't slangetje (met een schroefsluiting) met den mond kan opgeblazen worden. Eenige secon den blazen en men heeft om 't middel een met lucht gevulden gordel, welke voldoende drijfkracht heeft om een mensch als een plank op 't water te doen drijven. De heer De Visser was zoo vriendelijk, te zeggen „neem 't maar eens mee en pro beer 't maar eens." Gisteren, Zondagmorgen, is 't eens gepro beerd in de zweminrichting aan de Klever laan. Eenige leden van de Haarlemsche en Bloemendaalsche Reddingsbrigaden waren hierbij tegenwoordig. Wgl 'lokte het water niet uit om er in te springen, maar een goed Brigade-lid ziet niet op een paar graadjes minder. Als 't moet staat zoo'n Brigadier in den winter *s nachts uit zijn warme bed op en duikt in het koude vuile water van een vieze Haarlemsche gracht om een drenkeling naar boven te halen. Enfin Een der leden trok het vest aan even werd geblazen en een ringvormige dikte vormde zich om het middel. Een plons en daar dreef het lid al op het water van het diepe bassin. „Armen en "beenen strekken," commandeerde de brigade-vader, de heer Meyerink. En als een omgevallen dobber lag het lid op het water met een windkussen als hoofdsteun. „Nu zwammenklonk 's heeren Meye- rinks commando-orgaan. Bij informatie bleek, dat 't zwemmen weinig of niet gehin derd werd. Nog andere proeven werden genomen. Het voldeed uitstekend. Of dat vest het aan gewezen middel is voor de Brigade? Ja, daar willen we ons niet over uitlaten, kunnen we geen oordeel vellen. Voor de B.R.B. zeker niet, want de prijs is slechts 1 y2 pond is f 18. En dank zij den enormen steun, die Bloemendaals's ingezetenen B. R.B. geven, laat de kas dit niet toe, Wij zijn voorloopig nog aangewezen op, een ouden fietsband of leege petroleumbus. Personalia. Voor het Machinisten- examen, diploma B, slaagde de heer A. Bol- senbroek, alhier. Leiden's ontzet. Het programma van de feesten van Leiden's Ontzet op 2, 3 en 4 October luidt als volgt: Donderdag 2 October des avonds van hall zeven tot 7 uur: aankondiging vin de feeste lijkheden ^door algemeen klokgelui, 's Avonds van half acht tot 9 uur: plech tige herdenking in de Pieterskerk: gedach tenisrede van prof, dr. P, J, Blok; uitvoering door een zangkoor met medewerking van mevr. A. NoordewierRedingius, zang, en de heer J. Wagenaar, orgel. Van 910 uur 's avonds: taptoe van vier muziekkorpsen door de stad; feestelijkheden op het Schuttersveld. Vrijdag 3 October, voormiddags 7 uur 45 m. koraalmuziek in het Van der Werfpark door 900 zangers en zangeressen, onder be geleiding van de harmonie van het Stedelijk muziekcorps. Van half acht tot 10 uur v.m.: uitdeeling van haring en wittebrood aan 2976 personen in het Waaggebouw. Voormiddags 8 u. 15 min.: Aankomst van de Koningin en Prins Hendrik aan het station. Ontvangst door den burgemeester. Voormiddags 8 u. 45 min.: Aankomst van de Koningin en Prins Hendrik aan het Waag gebouw, officieele ontvangst door het be stuur der 3-October-vereeniging. Feestelijke intocht binnen Leiden van een weesjongen met hutspot, die zich naar de Waag begeeft. 9 uur v.m. Groote duivensportdemonstra tie; oplating van eenige duizenden postdui ven op het Waaghoofd. Voormiddags half twaalf: Onthulling van het monument, aangeboden door een comité uit de burgerij, bij de Jan van Houtbrug. 's Namiddags 12 uur 15 min.: Ontvangst van de Koninklijke familie ten stadhuize. 's Namiddags 3 utar: Openluchtspel op het terrein tegenover den Zoeterwoudschen Singel, voorstellende den vrede van Rijswijk in 1617; 300 personen en 140 paarden zullen er aan deelnemen. Het spel zal worden op geluisterd door een zangkoor en muziek van de Kon. Mil. kapel te 's-Gravenhage. Na afloop rijtoer van de Koninklijke familie door de stad. Des avonds half acht: kunstavond in de Stadsgehoorzaal met medewerking van de Kon. Muziekvereeniging Caecilia te 's-Gra- vcnhage, Albert Vogel en Ellen Marens. Gedurende den geheelen dag kermisver makelijkheden op het Schuttersveld. Zaterdag 4 October, voorm. half acht: reveille van de trappen van het stadhuis door het Leidsche Politie-muziekgezelschap. Voorm, half «elf: tweede opvoering van het openluchtspel. 's Namiddags half twee: historisch- allegorische optocht, voorstellende De Gou den Eeuw. De optocht zal bestaan uit 794 gecostumeerden, 210 paarden, een gouden koets, 10 praalwagens, 22 karossen enz. en 6 muziekkorpsen. 's Avonds 7 uur: avondfeest op het Schut tersveld; Lunapark, bal champêtre, concert, 's Avonds half elf: groot vuurwerk. Verder den geheelen dag vermakelijkheden op het Schuttersveld. Cbr. Bewaarschool, De opheffing dar Chr. Bewaarschool alhier, welke op 1 October zou plaats hebben, is opgeschort tot 1 De cember. Op Maandag 13 October zal in het ge bouw voor Chr. Belangen een vergadering worden gehouden van belangstelï®ad«j^ waarin besproken zal worden of het moge lijk is de school in stand te houden. Lezing Mevr. Ellen Russe. Ten bate der R. K. Vereeniging „St. Jozef" tot uit zending van zwakke en herstellende kinde ren van de parochiën Overveen en Bloe mendaal, zal Mevr. Ellen Russe op Vrijdag 26 Sèptember a.s.; des avonds 8 uur in de zaal van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg te Overveen een lezing houden met onder werp „Marijke van Nimwegen" (een Ma- riaspel). Kaarten zijn vanaf heden verkrijg baar bij Mej. C. Russell, huize „Duinrust" en 's avonds aan de zaal. Wij kunnen deze belangrijke lezing en voor dit liefderijk doel, ten zeerste aan bevelen. Uitslag loting militie. Berg van den, B. 12; Berkhout, A. 28; Biesheuvel, A. 5; Bot telier, H. N. 14, Brico, G. 6; Bruggen van, G. A. 16; Delforge, J. 23; Doel van den, H. 19; Dooijes, W. 7; Drunen van, Chr. 32; Elk van, L. A. f5; Fouw de. J, 17; Galen van, C. N. 8; Gerritsen, C. H. 30; Gerritsen. M. 27; Giesberts, A. 10; Groenewegen, J. 26; Hal van, J. 22; Hartog, M. J. W. 18; Heëre- mans, J. 20; Hoenderdos, G. 1; Kortekaas, C. J. 33; Kroon, L. H. 4; Leemhuis, S. 2; Linden van der, C, J. 31; Meij van der, LI. J. Th. 24; Mostert, K. 34; Nieuwenhuijzen van, J. F. 25; Nuisker, J. F. H. 3; Pieters, K. 36; Polder van de, T. 13; Raaïj van, H. H. 11; Vink, B. P. 21; Wals, T. 29; Water van de, H. A. 35; Weber, W. Z, M. 9. Toeristen. Gisteren kwam van Danzig al hier aan het Noorsche stoomjacht Metaor met een aantal toeristen. Het schip is naar Amsterdam doorgevaren. Verstekeling. Aan de politie alhier werd door den kapitein van het van Chili alhier aangekomen, Ned. stoonmschip Haarlem kennis gegeven, dat zich aan boord een «ii)an bevond, die zich op het schip had verstoken. Verzocht werd de Amsterdamsche politie te waarschuwen, om den man van boord';te halen. Oefeningen. Heden zou van Utrecht alhier arriveeren een detachement genietroepen, tot het houden van oefeningen met kunst zoeklichten, Vernieling. In het café van mej. Z,iyin de Bloemstraat is Vrijdagnacht een spiegel- ruit ingedrukt ter waarde van ruim hon derd gulden. Zekere H. uit de Krugerstraat zou er door gevallen zijn, Mej. Z. verzócht politiebemiddeling voor het bekomen van schadevergoeding. Jubileum. De heer J. R- Mellertfa dan ook zeggen, dat de invoer van Duitsche paling zoo goed als opgehouden heeft. Maar daarna is de druk gekomen van an deren kant en hebben, s©aefï gezegd, de Denen op onzen jsslfetsjfiandel hun stempel gezet Met motorschoeners worden geregeld dui zenden ponden paling aangevoerd. Men be zigt daarvoor schoeners, die van een bun voorzien zijn en welke vaartuigen vermoe delijk dienst hebben gedaan voor de Deen- sche snurrevaardvisscherij. De motorschoeners vailen zoowel te Nieu- wediep als te IJmuiden binnen en hun la ding vindt aanstonds gereeden aftrek, om dat de Denen voor lageren prijs kunnen leveren dan waarvoor de Hollandsche paling hief valt te betrekken. Dat moge wel is waar den consument ten góede komen, doch de Nederlandsche pa- linghandel ondervindt er de nadeelige ge volgen van. Want niet alleen, dat de Denen ons land voor een deel voorzien van paling, doch zij brengen hun waar ook in Engeland en in België ter markt. Het gevolg daarvan is, dat de uitvoer van paling naar die beide landen uit Hol land nagenoeg is opgehouden. Was het tot dusverre Holland dat de Lon- densche en Brusselsche markt in hoofdzaak van paling voorzag, thans hebben de De nen die markten voor een goed deel ver overd, Men schrijft dat aan twee oorzaken toe. In de eerste plaats aan den stand van de Deensche Kroon enin de tweede plaats aan ,'t feit, dat in Denemarken meer paling wordt gevangen dan in Nederland. Vooral dezen zomer heeft zich dat sterk laten gevoelen, omdat er overal hier te lan de bijzonder weinig paling is gevangen. De oorzaak van dit verschijnsel is moeilijk aan te geven, doch verondersteld wordt, dat door het voortdurende wegvisschen van kleine paling, de voortplanting van dat visch- product gestadig is verminderd. De minimum-maat hier te lande is vast gesteld op 25 c.M. en er zijn deskundigen, die deze maat veel te klein vinden, omdat zij de paMngteelt daardoor bedreigd achten. De palingsoort van 25 c.M. heeft natuurlijk niet veel handelswaarde en wordt daarom vooral geconsumeerd door menschen met kleine beurzen. Het gevolg daarvan is, dat er groote quanta van dat soort gevraagd worden. Eerder toch koopt men in die krin gen een pond van dat kleine goed, ten eer ste omdat het lager in prijs is en ten twee de omdat het meer „uitdeelt". De minimum-maat, waarop de Deensche paling mag worden gevischt, is 35 c.M. Wat is daarvan het gevolg? Ten eerste, dat de paling in Denemarken "beter tot de ontwikkeling komt en meer gelegenheid heeft tot voortplanting, die de aanwezigheid van een constante palinghoe- veelheid in de vischwateren bevordert. §Ten tweede, dat de gevangen visch meer elijkmatig van groote is, waardoor dus ook jeen meer constante handelsprijs kan worden l'erkregen. h Datzelfde is met de Hollandsche paling niet het geval, omdat zich daar.tusschen 'Steeds een groote hoeveelheid kleiner, min der soort paling bevindt, die het noodig dag zijn 25-jarig jubileum bij deze firma.' Na des morgens reeds vele gelukwenschèn te hebben ontvangen, werd de jubilaris om 12 uur per auto met zijn echtgenoote en familie naar het kantoor gebracht, waar de Ondertrouwd: J. H. Lensen en E. M. Deelissen. Geboren: z .van W, A. Joustra-Posma, d. van G. A. M. Schnitges-Bos. d. van A. van Rooijen-Jansen. d. van A. van der Asdonk-Hoogeboom. Overleden: P. H. Kottman, 83 j. A. Sluik, wed. H. Kwak, 74 j. „Schelderamp". Zaterdag 20 Sepf. werd gecollecteerd te Heemstede voor de weduwen en weezen der verongelukte vis- schers in Zeeland: 454.21 Nog aan gtiten ontvangen 15,80 Samen 470.01 Gevonden voorwerpen. Een portemon naie met inhoud, een brillenkoker, een sleutel, een hamer. Opstootje, Zaterdagavond had op de Beurs, het het drukke kruispunt in onze plaats, een opstootje plaats. Eenige perso nen kregen ruzie, waarbij het kwam tot handtastelijkheden. De rijksveldwachter v. d. M. kilde de vechtenden scheiden, maar 'n broeder van e ender vechtenden voegde er zich toen ook bij. De rijksveldwachter trok zijn sabel, maar toen hij wilde slaan, rukte een der plannen hem den sabel uit de hand en ging er mee vandoor. De pet werd den rijksveldwachter van 't hoofd geslagen. Een groote massa menschen was van 't opstootje getuige. Toem een burger politicversterking ging halen, waren de vechtersbazen gevlogen. Echter zijn hun namen bekend, Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij B. Geels, Pres Steijnstr. 38, een wit schoentje; C. Hoogland) Tugelastr. 46, een signaalfluit; J. Swen, Schoterweg 158 r. een lederen petA. Lö- kerse, Rijksstraatweg 158, een duifA- Russ, Overtonstr. 49, een klokje; Gebr. Bron, Rijksstraatweg 248, een mestvork; M. Berg hout; Tugelastr. 49, een sleutel; B. Philippe, Lindenstr. 12, een zilveren beursje; S. M- dêsch, Wilgenstr. 29, een R. K. kerkboekje; T. Keestra, Colensostr. 25, een paar dames- handschoenen S. Kampstra, Zaanenlaan 5, een vulpotlood; J. Koknieijer, Rijksstraat weg 342, een hond; P. Jansen, Tugelastr. 52, een trekwagen,; H. v. d. Putten, Hooger- woerdstr. 6, een vulpotlood; A. Tappse, Vrouwenhekstr. 89, een sleutel; C. Kruyjf, Celebesstr. 16, eerfhangslot met twee sleutel tjes B. Philippo, Lindenstr. 12, een gym nastiekschoen J. Hezeman, Harmenjans- weg 32 H een koperen auto schroefdop; aan het politiebureau, een sleutel, een mes, een potloodhouder en een rozenkrans. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van V. M. Hoogestijn-OUo. d. van L. Klinkhamëf- Kpoij. d/ van H. M. de Kock-van Huizen- z. van M. Florie-dc Goede. z. yfjn L Vaal-Hartman. z. en d. van B. M. Moolenaar-de Ligt. d, van A. Bonhgi- Snel. d. van R. L, Trommel-van Dongen- d. van C. E. Ruiter-ter Metz. d. van G, H. G. Gootjes-Leem! orst. d. van A. M Philippo-de Graaf. Ondertrouwd: B. Groeneveld en A. H. G. Hoffschlag. H. F. Kooien en A. M. J. C V erspeek. G. B. Heeren en P. K. Drogtrop. Gehuwd: A. Zanstra met A. J. G. Kleen.' Overleden: D. J. Ulderink, 19 maanden. procuratiehouder bij de N.V. ZéevischKaft- -- del v. Oterendorp en Co. alhier, vierde Vrij- maakt' dat de Vlsch zorgvuldig wordt ge- .1oc u:: Aa-rn tirmn .SOrteerd. Van een constante marktwaarde voor een zekere hoeveelheid paling kan dus, om de bovengenoemde reden, bij de Hollandsche soort moeilijk sprake zijn. Nu zou men veronderstellen, dat de pa- huldiging plaats had. De directeur, de heer linghandelaars voor het Vischproduct minder J. C. Slis, hield een hartelijke toespraak en bood den jubilaris een gouden horloge met inscriptie, benevens een gouden ketting aan. Het kantoorpersoneel schonk den Chef een zilveren vulpenhouder, het pakhuisper- soneel een zilveren potlood. Ook vele visch- handelaren enz. deden van hun belangstel ling blijken. Politie visschershaven. Zaterdag werd ons meegedeeld dat in verband met de op heffing der overeenkomst met hét Rijk, op 1 Januari a.s.,i inzake de bewaking ^d.M| terreinen aan de Zuidzijde der yisschers* haven aan 9 agenten ontslag is verleend. Drie daarvan krijgen pensioen, tcfwijl zes wachtgeld zullen ontvangen- zouden gaan besteden om de concurrentie van de Denen het hoofd te kunnen bieden. Doch daarvan schijnt geen sprake te zijn, omdat het aantal handelaren zóó groot is, dat door de onderlinge concurrentie den visscher pen goede prijs wordt betaald. Met leedc oögen wordt gezien, dat de- Denen de Hollanders van de buitenlandschc markten nagenoeg hebben verdrongen en stemmen zijn reeds opgegaan öm wette lijke bepalingen ter verhooging van de mi- nimummaat-der te -vangen paling. Doch dat ontmoet tegenstand van de zijde- der binnenvisschers die op haar beurt zich daardoor in haar belangen geschaad zouden achten. Het is een moeilijke kwestie, die verdient, van alle kanten bekeken te worden. Feit is echter, dat de Denen hier geregeld enorme hoeveelheden paling aanvoeren en het schijnt, dat hun wataren voorzien zijn van een.onuitputtelijken palingvoorraad. DE PALINGVISSCHER1J IN NEDERLAND. 't Is een algemeene klacht in de kringen der palinghandelaars, dat het met den pn- linghandel in Holland een verkeerden kant uitgaat. was 't een jaar terug de Duitsche paling, die de prijzen der Hollandsche drukte, thans is het, naar de Tel. verneemt, de Deensche, die de Hollandsche in de knel brengt. Bekend is, dat de Duitsche paling in énor me hoeveelheden werd ingevoerd, hetgeen mogelijk was door den stand der Mark, Na het stabiliseeren van de goudmark in Duitschland is daarin verandering gekomen en onze oostelijke buren vinden weer vol doende afzetgebied in eigen land. Men kan Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk Zeer Geachte Hêêr Hoofdredacteur, Uw artikel „Haarlem's Roomsch Too- |ieel" in de coürant van Dinsdag 16 dezer 's mij als het ware uit het hart gegrepen. Ik aeb de laatste jaren uit hoofde van mijn .eerelidmaatschap, de werkzaamheden van ;ile Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" Nan zeer nabij mogen beschouwen en ik kan niet anders dan volmaakt met u eens zijn, 'at deze tooneeiclub in een nauwer verband ehoort te worden gebracht met de Katho lieken van Haarlem en Omstreken en voor- Si met hen, die de prestaties van „A.T." gaandeweg meer zijn gaan waardeeren. f Wijl in Uw artikel overduidelijk wordt bijeengezet, dat deze Rederijkers een nog farmer belangstelling ten volle verdienen, acht ik het overbodig dit hier nogmaals te herhalen. Het zij mij dan bij deze vergund de inleider te mogen zijn van een Donatie- 'Sttie om „A.T." in de gelegenheid te Stellen «ie vleugels wat ruimer uit te slaan, om haar te maken tot een tooneelvereeniging die op wat-steviger financieele basis haar werkzaam heden kan voortzetten en nog meer vervol maken I om haar te doen zijn de Haarletn- séhe tooneeiclub op zuiver Katholieken grondslag. Waar de rederijkers zich steeds tot taak hebben gesteld de veredeling van de volkskunst, achtte ik het ook vari belang dat donatie-verplichtingen vrijwel voor ieder be reikbaar zijn. Men diene dit echter vooral niet te verstaan in dezen zin, dat „A.T." al leen voor het volk geschikte stukken op- Voert. De uitvoeringen der laatste jaren en de belangstelling van ook andere standen heb ben het tegendeel bewezen. Goed beschouwd beteekent „Volkskunst" dan ook niet an ders dan „Kunst voor het algemeen." Maar omdat „A.T." allen tot zich wil trekken die iets voelen voor goed Roomsch Tooneel, moet ook niemand bezwaar mogen maken, dat zijn beurs de capaciteit mist, om aan het verlangen van goede Roomsche Tooneeluit- voeringén bij te wonen, te kunnen voldoen. Ik heb mij dan ook bereids met bestuur en leden van „A.T." in verbinding gesteld om mijn plan uiteen te zetten. Alzoo hebben wé besloten om bij genoegzame deelname, het donatie-bedrag te bepalen op drie gulden, pér jaar. Voor dit luttele bedrag wordt de do- nateur(trice) in de gelegenheid gesteld twee maal een uitvoering bij te wonen (toeganke lijk voor 2 personen) in een der Haarlemsche schouwburgen. Bij zulk een tegemoetkomende houding van „A.T." kan het welhaast niet anders of er zal van deze gelegenheid om de Katholieke töoneelkunst in Haarlem te bevorderen, daad werkelijk te steunen een zeer ruim gebruik worden gemaakt. Ondergeteekende stelt zich gaarne be schikbaar voor nadere inlichtingen en het noteeren der namen van hen, die zich als do nateur of donatrice wenschen op te geven, des verlangd telefonisch onder No. 1658, of anderzins. F. DUIJN, Jansstraat 16, Haarlem. GEVAARLIJK TONNEN ROLLEN. Zeer geachte redactie. Naar aanleiding van een klein ongelukje, het welk nog goed is afgeloopen, zou ik gaarne eenige regels in uw - eel gelezen blad willen schrijven. Bij de boterfabriek aan de Leidsche Vaart, worden dikwijls zware houten oi ijzeren tonnen dwars over de straat gerold. Wanneer zoo n ton behoorlijk door een man begeleid wordt steekt daar geen be zwaar in, (al zou het vervoer misschien wel op andere wijze kunnen geschieden). Doch het gebeurt ook wel eens, dat 2 of 3 tonnen tegelijk de straat over komen rol len zonder begeleiding, en dat is m.i. on verantwoordelijk vooral op zoo n druk ver keerspunt. Zaterdagmorgen reed een van mijn huis- genooten de brug af, toen eensklaps 2 ton nen achter elkaar aan kwamen rollen, zij kon net tijdig genoeg stoppen, en botste bij 't ontwijken van de tonnen tegen een van den anderen kant komenden wielrijder aan. Gelukkig kwam zij er met den schrik en eenige schrammen af, doch- de beide fietsen waren flink beschadigd. Wanneer de betrokken autoriteiten daar eens hun aandacht aan zouden willen schenken, zou herhaling van dergelijke on gelukken misschien te voorkomen zijn. U dankend voor de verleende plaats ruimte teeken ik inmiddels, Hoogachtend uw abbonné A. M. Naschrift. Naar de directie van de Boter fabriek ons mededeelt, is het rollen van de tonnen op de drukte uren van der, dag door haar reeds verboden, terwijl indien er tonnen gerold worden er altijd iemaad bij moet zijn. Uit den Haag wordt gemeldt, dat de Hoo- ge Raad van Arbeid, in zijn jongste verga dering zijn advies heeft vastgesteld omtrent het bij den Raad aanhangig gemaakte wets ontwerp van een Ziekte- en Ongevallenwet 1925. De Raad heeft geconstateerd, dat het .voorontwerp, in zijn groote lijnen in over eenstemming is met de beginselen, waarvoor de Raad zich in zijn advies van verleden jaar over vraagpunten betreffende de herziening der sociale verzekering heeft uitgesproken. Een overgroote meerderheid in den Raad bleek thans na van de uitwerking van die denkbeelden in het voorontwerp te hebben kennis genomen, van oordeel, dat een doel matige Ziekte- en Ongevallenverzekering, op den grondslag van het voorontwerp mogelijk is.. Terwijl de meeningen in den Hoogen Raad van Arbeid verdeeld bleven ten aan zien van den besten vorm van organisatie, heerschte er vrijwel eenstemmigheid: dat, wanneer men de Bedrijfsvereenigingen zoo zeer op den voorgrond wenscht te stellen, als in het aanhangige voorontwerp wordt ge daan, op strenge wijze tegen versnippering van Bedrijfsvereenigingen dient te' worden gewaakt, door maatregelen te treffen, waar door het aantal Bedrijfsvereenigingen tot 'n minimum wordt beperkt. Verscheidene leden, te zamen een minder heid vormende, gaven in overweging, met het oog op deze gevreesde versnippering, de uitvoering der sociale verzekering uit sluitend te doen geschieden door Bedrijfs vereenigingen, berustende op het verplichte lidmaatschap van alle werkgevers en arbei ders uit de betrokken bedrijfstak. Een groote meerderheid in den raad stel de er prijs op te verklaren, dat zij, vast houdende aan de denkbeelden, waarvoor zij zich ter gelegenheid van de behandeling van de „Proeve" van een Ziektewet hadden uitgesproken, er de voorkeur- aair zou-geven, boven de dienaangaande in hel voorontwerp vervatte regeling, wanneer de uitvoering van de verzekering der arbeiders in dienst van niet tot de Bedrijfsvereeniging b«hoorendc werkgevers zou geschieden door een orgaan, dat onafhankelijk zou zijn van de Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank. m Voorts bepleitte een mcerderhid het zie kengeld niet op 70 pCt. doch op 80 pCt. van het loon te bepalen, zooals ook in de „Proe ve" van een Ziektewet is geschied. Eenige leden hebben echter hun steun ten gunste van dit denkbeeld uitgebracht onder voor waarde, dat de organisatie van de ziekte verzekeringen zal geschieden overeenkom stig het stelsel, dat in die „proeve" is uit gewerkt. Ten slotte hebben enkele leden hun mee ning uitgesproken, dat dc huidige omstan digheden niet geschikt zijn om, hetzij op den Staat, hetzij op de bedrijven, de financieele lasten van een wettelijke ziekteverzekering te leggen; bovendien is naar hun oordeel, in verband met den feitelijken toestand in den lande, ten aanzien van de uitbetaling van ziekengeld op grond van particulier initiatief een wettelijke regeling geenszins dringend noodzakelijk. HET DIACONESSENHUIS. Op 3 October zal het vijftig jaar geleden zijn, dat het Haarlemsch Diaconessenhuis werd opgericht. De stichtster was Jonkvrouw A. J. M. Te- ding van Berkhout. In 1874 begon het werk, waaruit de stich ting is gegroeid. Eenige jaren later eerst kreeg de vereeni ging de Koninklijke goedgekeurde statuten. Begonnen werd met één zuster, Suze v. Baarda, waarbij Dr. A. W. Bronsveld zijn hulp verleende. Tóen er steeds meer aanvragen om hulp kwamen, werd een huis gebouwd voor de ernstige epileptische patiënten, het gebouw „Zoar" aan de Parklaan, dat altijd nog on der dien«iaam bekend is. Daar het werk steeds groeide, werd lang zamerhand de ruimte te klein, zoodat beslo ten werd een nieuw huis te bouwen in de Hazepaterslaan. In 1887 \yerd het Diaconessenhuis in ge bruik genomen onder leiding van Zuster Hoog. Het zgn. „Nieuwe Huis" werd in 1894 gebouwd, terwijl de Prinsenerve in 1896 werd aangekocht. Onder de uitbreiding werden* nog geno men eenige perceelen aan den Wagenweg, terwijl ook eindelijk in 1914 de nieuwe ba rak en „Vrederust" gebouwd werd. In 1903 werd Ds. F. Kampstra directeur der stichting hetgeen hij bleef tot 1912 en werd - opgevolgd door Dr. Gunning. Na hem voerde Ds. P. Blaauw het bewind tot 1923, terwijl 14 Maart van het vorig jaar. Ds. Fr. Postma het directeurschap aanvaard de. De besturende Zuster is thans Titia Visser. Het Bestuur der inrichting is thans als volgt samengesteld Jhr. mr. P. Teding van Berkhout, voorzitter, L. J. graaf van Rand- wijck, penningmeester, A. Burdet, mevrouw douairière H. M. J. van LennepCloëtta, mevrouw douairière H. A. J. Sandberg Roell, mejuffrouw D. C. de Marez Ovens, J. C. Wolterbeek, G. van Tienhoven, ds. Fr. Postma, secretaris, Zuster A. L. Hoog en jhr. dr. M. F. van Lennep, eere-leden. Di rectie Zuster Titia Visser en ds. Fr. Post ma. Als huisartsen zijn sinds vele jaren aan het Diaconessenhuis verbonden dr. A. A. G. Land en dr. C. W. J. Westerman con sulent voor de kinderafdeeling is dr. E. S. Frank. Ook andere geneeskundigen van wier hulp de jaarverslagen met erkentelijk heid melding maken verleenen regelmatig hun bijstand aan het Huis. Het feest zal door omstandigheden wor den gevierd op 27 November a.s. Terug te bekomen bij W. Homburg, Oranjeboomstraat 45, arbeidskaart F. Born Kinderhuisstraat 5, abonnement-schoolka-art; C. Loren, Da Costastraat 24, armbandhor logeDirecteur van het Telegraaf kantoor, bankbiljetten; J. Breeuwer Gen. Joubert- straat 61 rijwielbelastingplaatje J. P. Hen driks Bakkerstraat 39 rijwielbelastingplaat je D, Rozenboom Hoofmanstraat 40 cein tuur W. v. Honschoten Luitensteeg 23 dekentje N. Holderman Damstraat 10 gereedschp Wed. L. de Jong Groote Hout straat 8284 dameshandschoen (bruin) W. de Veer Burgwal lOOrood hond (zwart) met halsbandF. Scheffer Rosmolenstraat 24 dameshandschoen (geel) J. Glas, (Bureau van Politie, Smedestraat) autohoorn Mevr. Canter, Wilheiminaiaan 6 Heemstede, halskettinkje J. A. Lamers, Linschotenstraat 37, medaillon A. Gerritsen, Kinderhuisvest 39, mutsje K. v. d. Putten, Rolland traat 13, me- W. van 't Hof, Kam perstraat 70, zakmes J. Wertkamp, Lange Heerenstraat 12, medaillons Bureau van politie, Smedestraat, nummerplaat; J. C. Swart, Klarenbeekstraat 71, motorrijwiel- onderdeel St. Elisabeth's Gasthuis, Gast- huisvest, damesrijwiel-; P. A. Spoor, Zonne- steeg-3, rozenkrans H. F. Schoer, Atubonie- s tra at 20, huissleutel J. Stavenuiter, Lom- bardsteeg 4, gymn.-schoenen H. Volk Dubbeiebuurt 68 gyirm.-schoen P. J. Blankwater, Schreveliusstr. 20, waschgoed G. v. Veen, Z. B. Spaarne 45, zakje met bandenreparatie H. Vasen, Z. B. Spaarne 32, autoped P. Riemstra,*Ruysdael?tr. 17 zv. kinderarmband M. v. Doorn, Doeistraat 17, ceintuur W. Wijkhuizen, kinderhuissingel 62 F, duimstok A. Bijster, Oranjeboomstr. 83, hond (terrier) R. Kok, de Clercqstraat 168, kinderhoedje; Van Dijk, Dehstraat 42, Schoten, hond (herder), K. Fauna Kuiper, A. L. Dyserinckstr. 58, hond (geèl-zwart) Slagboom, Regulierstraat 6, nond (zw.-br.), K. Fauna G. Mienus, Nassauïaan 31, hondepenning Wooning, Jacobijnestraat 19, poes (zw.-wit), K. Fauna Steenkist, Heeren- singel 47, poes (zw.-wit), K. Fauna Hilie- brandt, Brouwerskade 85, poes (gr.-wit), K. Fauna de Lange, Schneevoogtstr. 11, poes (zw.-wit) K. Fauna v. Kampen, Kleverlaan 69, poes (zwart), K. Fauna L. Wille, Golt- ziusstraar 11, poes (grijs) A. Kemper, Groo te Houtstraat 95, muts T. v. Zut, Amster- damstraat 3L, houten pijp F. H. Plevier, Ruychaverstraat 40zw., hondepenmng C. Koehorst, Westerstraat 86, portemonnaie met inhoud M. v. d. Wateren, Oranjestr. 97, portemonnaie met inhoud \VStammers, Breestraat 3 rd. b, portemonnaie met inh. M. Jansen, Amsterdamschevaart 38, riem en halsbandS. Smits, de Clercqstraat 127, rijwielbelastingplaatje A. Lodewijk, Barend- sestraat 28rd., ring D. Nieman, Prins Hen driklaan 54 Bloemendaal, rijwielbelasting plaatje A. Dernison, Ripperdastraat 15, scheermes W. v. d. Vaart, Emostraat 11, schaar met kettingConcierge Belasting kantoor KI. Heiligland, tasch R. Vreenegoor Schalkwijkerweg 17, tasch. N. v. d. Lede, Busken Huetstr. 8, bril in étuiB. Nijdam, Linnaeuslaan 18 Heemstede; rijwielbelastingplaatje J. A. Haraenberg, Bakkerstraat 12, bril in etuiW. A. Beuken- meijer, Nic. v. d. Laanstr. 7 rood, bril :n etui S. Albarda, Koninginneweg 90, rijwiel belastingplaatje W. Gerritse, Donker Begijn hof 6 rood, rijwielbelastingplaatje M. de Lee, Sophiastraat 20, broche ;A. Rijbroek, \'aart- straat 2, boorden A. v. d. Hooff, Roosvela- straat 2, Chronometer W. de Wert, Nieuwe Raamstraat 7, ceintuur H. Hagut, T-.rnor- straat 98 Schoten ceintuur M. Verzijlberg, Da Costastr. 12 Haarl. liede, ceintuur J. Jansen, Amsterdamschevaart 38, halsband niet penning Koning, Harmenjansstraat 44, hondje-br. zwart. K. Fauna ;J. Bousema, Gierstraat 42 zwart, dameshorloge A. Par doen, Luitensteeg 3, hond-zwart A. Zijlstra, Raaks 7 D hond-herder Ivl. de Gelder, Ged. Raamgracht 19 C, hond-zwartC. de Geus, Groote Heiligland 33 rood dameshar.d- schoen-'geei S. Buis, Saenredamstraat 37 rood, halsketting J. G. van Andel, Rozen- prieelstraat 57 rood, jekker J. Ligtvoet, Oost Indiëstraat 84, Levensverzekeringskaart Eekhart, Fabriciusstraat 56, poes-sw. wit. K. Fauna v. Duren, Groote Houtstraat 10, poes-zw. wit K. Fauna Remeke, Groote Houtstraat 144, poes-gr. wit K. Fauna ;H. de Wilde, 2e Zuidpolderstraat 55, nachtjapon G. Vugts, Kruisweg 19, portemonnaie met inhoudC. Turkenburg, Zuidpolderstraat 98, portemonnaie met inhoud A. Jansen, Barendsestraat 25~portemonnaie met inhoud; T.. Westenberg, Hazepaterslaan 10. rorte- monnaie met inhoud J. v. d. Woerd, Hage- straat 32, portemonnaie met inhoud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3