EED. BUBE GRACHT 26 De Haarlemsche Hypotheekbank. dat FORTGENS GAAT VERHUIZEN De wereldvlucht van Zanni. Ernstig vliegongeval in Engeland. De Holland'lndië vliegtocht. GEMENGD NIEUWS Nachtelijke militaire oefeningen te Breda. De waardigheid van den Staat. BINNENLANDSCH NIEUWS. De rekening 1923 v=«n het P. E. N. Verbeterde resultaten. Uitbreiding van het net LEGER EN VLOOT De Minister van Oorlog naar de manoeuvres. Wegens den hevigen regen afgekeurd. OKEE/PIANN AANBESTEDING Maandag 6 October 1924 INGEZONDEN. Openbare Verkoopii*^» Donderdag 25 September 1924 De Amsterdamsche kruier. Sociaal-democratische kleinzieligheid. LUCHTVERKEER. 80 mijl per uur Super de luxe" personenvervoer. De luchtlijn Singapore- Australië. de FOfOGRAAF VAN DE LEIDSCHESTRAAT NAAR DE Bij het Postkantoor ONTHOUD DAT ADRES. Naamlooze Vennootschap 1 OCTOBER 1924 UIT ONZE OOST PONT KUNST EN KENNIS moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt V <L/binnen eenige LAATSTE NIEUWS. MARKTNIEUWS. DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Half watt en Q Af r gloeilampen Gil II. vanaf 38 cent Ik wensch nu, om groote uitgaven te ver mijden geen vergadering te beleggen, maar in een adres onderteekend door alle pro cessies in ons land, de Directie der Spoor wegen te wijzen op het onbillijke van haar handelwijze ten opzichte der proces- sietreinen, zooals in dit stuk nader is uit eengezet. De Directie der Processiën die hiermede instemmen, gelieven door een schrijven of een kaartje te zenden dit kenbaar te maken aan ondergeteekende. Het adres zal dan wor den opgesteld en van het Bestuur der eene Processie naar de andere worden gezonden ter teejcening. G. BRUGGEMAN Sr. Oldenzaal, Deu'rningerstraat 20. Wat de luchtschepen aangaat, bestaan exploitatieplannen voor de volgende lijnen Singapore Oost-Indië Australië Britsch Oost-Afrika Middellandsche Zee West-IndiëGuiana en CalcuttaRangoon. De Argentijnsche wereldvlieger Zanni heeft zijn tocht hervat, en is Maandag te Hongkong aangekomen. Drie dooden. Uit Londen wordt gemeld Bij een gewone vlucht boven het Lonate- vliegveld, stortte een vliegmachine ter aarde. Drie vliegeniers werden gedood. Het toe stel werd ernstig beschadigd. Naar het comité voor den vliegtocht Hol land-Indië aan het Haagsche Anetakantoor mededeelt, bestaat er reeds thans een zoo groote belangstelling voor het vertrek van de „F. 7" naar Indië, dat speciale maatrege len zullen moeten wprden genomen om hen, die van het vertrek getuige willen zijn, 's morgens van Amsterdam naar Schiphol te vervoeren. Aan een speciale correspondentie uit Breda ontleenen we het volgendeDe geest onder de soldaten, die hier voor herhalings oefeningen zijn opgeroepen, wordt met den dag slechter.. Het feit reeds, dat men juist in den afgeloopen Zondagnacht een nacht ïlijke oefening had uitgeschreven, had kwaad bloed gezet. Om twee uur moesten de troepen aantreden, doch op dat uur weigerden de soldaten naar buiten te komen. Het stortregende. Geen der manschappen kwam uit de tenten. De officieren stelden daarop de tentcomman danten, meest korporaals of de oudste man- schappen, verantwoordelijk. Doch ook dezen slaagden er niet in, de so.ldaten op de appèl plaats te krijgen. Inmiddels werd het weer steeds slechter. Het regende niet meer. Het was een wolkbreuk. De manschappen wei gerden ten eenenmale, aan te treden. De officieren gelastten daarop enkelen naar buiten te gaan. Enkelingen voldeden daaraan. In de meeste gevallen echter ver dwenen zo spoedig weer in de duisternis. De tenten bleken bovendien niet waterdicht te zijn. Van vele soldaten waren ldeeding- stukken enz. doorweekt. Eindelijk, omstreeks half vier, toen het weer wat beter was gewor den, slaagde men er in, de mannen naar buiten te krijgen. In verschillende compagnie ën werden socialistische liederen gezongen, toen men door de stad in de richting van Bavel trok. Nauwelijks echter waren de troe pen buiten de stad of het begon opnieuw te stortregenen, zóó hevig, dat de soldaten in een half uur tijds doorweekt waren. Overjas sen, tuniken, broeken, puttees en zelfs papie ren, die zij in de binnenzak droegen, waren doorweekt. Ook door den broodzak drong het regenwater en in het donker waadden velen tot aan de enkels door de plassen. Eén uur nadat men was uitgerukt had geen der militairen meer een drogen draad aan het lichaam. Overal liep het water in stralen langs het lijf. Toen opnieuw een stortvloed, die op een wolkbrepk geleek, zich over de regimenten ontlastte, weigerden verschillende onderdeden opnieuw, verder te gaan. Men school bij elkaar in stallen en boerderijen langs den weg en niet dan na allerlei bedrei gingen et) beloften werd verder gemarcheerd. Dé soldaten wonden zich meer op, naarmate het bevel, de oefening te staken, langer uit bleef. Het ergste was, dat er uren lang niet gerust kon worden, daar de weg vol plassen en modder was, waardoor de troepen niet konden zitten of liggen. Tegen den morgen, toen bijna niemand meer kon van vermoeid heid, werd rechtsomkeerd gecommandeerd. Vele militairen waren toen zoo vermoeid, dat zij doorweekt in den modder langs den weg gingen liggen en achterbleven. Omstreeks 10 uur, na reeds zeven uur in den stroomen den regen heen en weer te hebben geloopen, kwamen de troepen weer tot op het lichaam nat, en verstijfd van koude, in het tentenkamp aan. Dé militaire autoriteiten achtten het toen geraden het tentenkamp te ontruimen. Een deel der troepen werd in Breda ingekwar tierd en een ander deel in de leege kazernes ondergebracht. Het tijdschrift voor P. en T., orgaan der vereeniging van directeuren èn commiezen houdt in een artikel, getiteld: „Versch ge karnd", eenige beschouwingen over de jong ste poststempel reclame, die van Blue Band via de stempelmachines der postkantoren in de groote steden. Herinnerend aan de vorige stempel-recla- mes betoogt het blad: „Dat eerst nu protesten opgaan tegen de handelwijze der postadministratie, zal wel zijn toe te schrijven aan de omstan digheid, dat deze reclame een artikel be treft waarvan het verbruik zeer groot is, en dat ook nog in anderen zin erg over de tong- gaat. De poststempel-reclame, eerst zich bewegend min of meer aan den zelfkant van het handelsleven, is er nu met een fikschen sprong pardoes midden in te land gekomen, wat de uitwerking heeft van den bekenden knuppel in het hoenderhok. Zijn de- bovengenoemde verwijten nu gegrond? Dat van den Zuivelbond, betreffende de grootere of kleinere mate van waarachtig heid der reclame, lijkt ons niet houdbaar. De ambtenaren van 't hoofdbestuur kun- nen toch bezwaarlijk zich er van gaan overtuigen, of de Blue Band inderdaad versch gekarnd is of niet, evenmin kan men o.i. van hen verlangen, dat zij de ad vocaat van' De Zwarte Kip, proefonder vindelijk zullen gaan vergelijken met alle andere advocaatmerken, of dat zij aan de Kortenaerkade een hoenderpark zullen aanleggen om na te gaan, of Sluis' Op- fokvoeder inderdaad het beste is. Het ergste van de heele geschiedenis acht het orgaan echter, dat die reclame-za ken de waardigheid van het bedrijf en daar mede die van den Staat, aantasten. Voor Miss Blanche heeft het publiek niets over dan schimpscheuten; de Zwar te Kip is door een Tweede Kamerlid-ge- heelonthoudster smadelijk van het posta le erf gejaagd; het versch gekarnde pro duct o! die glimmende, vette stempel- letters! de margarine druipt er af! dreigt een tweede postschandaal te wor den. Zou iemand nu werkelijk meenen, dat het publiek respect heeft voor den „han delsgeest" die uit dergelijke maatregelen zou moeten spreken? Wij voor ons, heb ben nog niets anders dan smalende uitin gen erover gehoord. Het komt niet in ons op, de bedrijfs leiding over hare maatregelen hard te val len. De noodlottige beslissing, dat de Staatsbedrijven zich moeten bedruipen, dwingt haar tot zoeken naar middelen, die geld opbrengen, op welke wijze dan ook. Die maatregelen zijn dus al wederom een gevolg van de misvatting, dat de term „Staatsbedrijf" géén contradictio in terminus zou'zijn. Herhaaldelijk hebben wij die zienswijze bestreden, o.a. vrij uitvoerig in ons arti kel .Staatsdienst of Bedrijf", verschenen in het tijdschrift van 1 Januari 1923; het geen thans geschiedt, kan ons slechts in onze opvatting versterken, dat een Staats bedrijf nooit een werkelijk bedrijf, een op het maken van winst gerichte onderne ming kan zijn, omdat het onder geheel an dere invloeden staat dan een particulier bedrijf en omdat het meer moet ontzien. Want der leiding van een Staatsbedrijf neemt men kwalijk, wat men in de leiding van een particulier bedrijf, als „koopman schap" apprecieert. „Quol licet bovi, non licet Jovi!" Intusschen woedt nu de margarine- storm. Wij zullen hem dankbaar zijn, wan neer hij den heelen reclamerommel uit ons bedrijf blaast!" Verschenen is het verslag over het boek jaar 1923 van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland. De „Tel." ontleent er het volgende aan: Ook voor 1923 kan gewezen worden op een verbetering van de financieels, resulta ten. Het schijnbaar zeer gunstig resultaat is verkregen met de hulp van een renteloos voorschot van de provincie, ad 240.000 en een nieuw systeem van afschrijving, ge baseerd op het annuïteitenstelsel. Er is een reserve-fonds gevormd van het bedrag, dat tot 31 Dec. 1922 te veel afgeschreven bleek te zijn, doch de toekomst zal moeten leerëry of verdere stortingen in dit fonds zullen kunnen uitblijven. Van de tot het concessiegebied der pro vincie behoorende gemeenten, waren aan het eind van het jaar alleen nog niet ge- ëlectrificeerd de gemeenten: Ankeveen, Bennebroek, Bovenkarspel, Jisp, Katwou- de, Kortenhoef, Medemblik, Nieuwe Niedorp, Oqstzaan, Spaarndam, War- menhuizen, Weesperkarspeb Wieringer- waard, Winkel en WijdeWormer. Plannen om ook deze gemeenten van stroom te voor zien, zijn in voorbereiding en voor sommige reeds in een vergevorderd stadium. Er is, volgens het verslag, alle aanleiding, om een aanzienlijke vergrooting van het stroomdebiet voor polderbemaling in de naaste toekomst te verwachten. Op technisch gebied wordt in het bijzon der de in-bedrijfstelling van de 50.000 volt- verbinding van Amsterdam naar Naarden en van Amsterdam naar Oterleek vermeld. Aan de cijfers, betreffende stroominkoop ontleenen wij, dat van de P.E.G.E.M. wor den ingekocht: Centrale Amsterdam 42.900.109 K.W.U. (tegen 36.731.33 K.W.U. in 1922) en Centrale Haarlem 12.643.010 K.W.U., (tegen 9.815.655 K.W.U. in 1922.) In Oct. is de leiding Amsterdam-Wormer- veer en in Dec. de geheele leiding Amster- dam-Oterleek onder 50.000 volt in bedrijf genomen, nadat de bouw en de montage van de 50.000 volt-stations te Amsterdam (Noord) en Oterleek, alsmede van het op- stijgstation te Wormerveer gereed waren gekomen. Nadat zulks het geval was met de 50.000 volt-stations Amsterdam (Oost) en Naarden, kon de leiding in Oct. onder 50.000 volt in bedrijf worden genomen In het Gooi werd hel hoogspanningsdis tributienet uitgebreid mei een kabel ter lengte van 1600 M. 1 aansluitende op den kabel Bussum's-Gravenland, waardoor een directe aansluiting van de gemeente 's-Gra- veland op het hoogspanningsnet der provin cie zal worden verkregen. Voor de gemeente Hilversum werd de capaciteit van een vijftal stations met to taal 400 K.V.A. vergroot. Een begin werd gemaakt met de montage van een transformatorzuil aan den Eemnes- serstraatweg, ten behoeve van de voeding der laagspanningsnetten xte Laren en Blari- cum. In voorbereiding waren contracten met de gemeente Amsterdam voor de stroom- levering aan de pompstations der gemeen tewaterleiding te Leiduin en Weesper- karspel. Uit een in het verslag afgedrukten staat blijkt, |dat door verschillende industrieën en polderbemalingen respectievelijk in- to taal verbruikt werden: 27 497.747 K. W. U. en 3.813.902 K.W.U., waarvan de opbrengst in guldens bedragen, heeft respectievelijk 1.382.377 en 163.349. Op 1 Jan van het verslagjaar werd een vastrechttarief ingevoerd. Aan het einde van dit jaar betrokken 959 afnemers of 9 pet. van het totaal aantal afnemers den stroom op dit tarief De balans noemt als Winstsaldo over het jaar 1923 een bedrag van 181.939.61. De verliezen uit oorzaken vóór 1921, geconsta teerd vóór 1 Januari 1923 bedroegen 1.235.896.95Hhet verliessaldo volgens de balans op 31 December 1922 bedroeg 1.881.264.33K, hetgeen alzoo een totaal- verliezencijfer gaf van 3.117.161.29. Verminderd met het winstsaldo over 1923, blijft dus een vcrliezencijfer, groot 2.935.221.68. In totaal werden over 1923 verkocht: 50.904.926 K.W.U. tegen 42.366.109 K.W.U. in 1922. 141 cM. br. voor Mantels 12 kleur. i cM. breed in alle kleuren De Minister van Oorlog, de heer Van Dijk, zal Woendsag en Donderdag a.s. de op die dagen te houden legermanoeuvres in Noord-Brabant en Limburg bijwonen. De Minister zal te Eindhoven logeeren. De luitenant-kolonel van den generalen staf, jhr. W. Roëll, hoofd van Af deeling II (Generalen Staf) van het Departement van Oorlog, zal den Minister vergezellen. Wegens de hevige regens zijn de tenten- kamper) op Kranenburg bij Harderwijk, waar de grenadiers en jagers waren gelegerd, af gekeurd. De troepen worden nu onderge bracht in openbare gebouwen te Harderwijk e'n Ermelo. Ook zijn bij particulieren zol ders en pakhuizen gerequireerd. Het Bestuur der Woningbouwver- eeniging „St. Bavo" te Schoten zal op in het openbaar aanbesteden: Het Bouwen van 19 arbei derswoningen op een ter rein te Oud-Schoten. Bestek en teekeningen zijn vanai 23 September 1924 verkrijgbaar a f 3 per ,stel aan het Bureau van Gemeen tewerken, Schoterweg 9294 te Schoten, Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE NEDERLANDSCHE SPOORWE GEN EN DE PROCESSIEN NAAR KEVELAER. 't Is van algemeene bekendheid dat het getal pelgrims, dat jaarlijks met een extra- trein naar Kevelaer gaat, gaandeweg ieder jaar vermindert, en ook dat vele Processiën niet kunnen vertrekken omdat er geen vol doend aantal deelnemers is. De oorzaak hiervan is, dunkt mij, niet ver te zoeken en ligt in hoofdzaak aan de duurte der Spoorwegen. Toen er voor eenige jaren nog concurrentie bestond tusschen de S.S. en de H.IJ.S.M. waren de prijzen veel billijker; men kon toen met een extra-trein voor f 3 derde klas retour reizen b.v. van Oldenzaal naar Kevelaer. Nu weten wij allen zeer goed, dat alles duurder geworden is, doch dit neemt niet weg dat de prijzen thans veel hooger zijn. Voor een retourkaart 3e klasse se OldenzaalKevelaer moet men thans f 8 vragen. Doch de Nederl. Spoorwegen varen er wel bij. Als men ruim 200 pelgrims heeft laat de Maatschappij al een extra-trein loopen. De opbrengst voor alle pelgrims daarboven, steekt ze als extra-winst in den zak. Met een paar feiten zal dit duidelijk wor den. De Oldenzaalsche processie vroeg, even als andere jaren, dit jaar weer een extra- trein aan naar Kevelaer. De Maatschappij berichtte dat voor het Holl. gedeelte moest gegarandeerd worden voor- een minimum opbrengst van f 1285.20. De processie moest alzoo hebben ruim 200 pelgrims, dan kon al een extra-trein verkregen worden. Doch ze had er 550. Nemen we hier af de 46 spoorbeambten die met een vrijkaart mee gingen, dan blijven er ongeveer 500 over. Trekken wij die 200 (waarvoor de trein toch al loopt) van de 500 af, blijven er 300 over. En die gelden van deze 300 pelgrims, zijnde op het Holl. traject circa f 1700,steekt de Maatschappij als extra-winst in den zak. Want zij heeft er geen machinist of conduc teur méér voor noodig, alleen eenige rijtui gen méér en eenige mudden kolen, 't Had ook kunnen zijn dat de Processie nog meer pelgrims had gehad, dan was de buitenge wone winst voor de Maatschappij nog groo- ter geweest. De Oldenzaalsche Processie moest ook dit jaar voor den extra-trein, al leen op Holl. gebied, voor het vervoer van 500 pelgrims, meer dan f 3500 betalen. Een tweede geval. De Directie der Nederl. Spoprwegen liet dit jaar extra-treinen loopen van uit Olden zaal of Enschede b.v. naar Amsterdam, een afstand, via Almelo, Apeldoorn, van 167 Kilometer, voor het prijsje van f 3.25 3a klasje, retour, terwijl een extra-trein voor Kevelaer via Zutphen, Arnhem tot Cranen- burg, afstand 130 Kilometer circa f 6 kostte per persoon. Ergo 167 kilometer voor f 3.25. 130 f6.— De Maatschappij schijnt hier onderscheid te maken tusschen biddende en niet-bidden- de reizigers. De biddende mogen met 37 ki lometer minder afstand, nog f 2.75 méér be talen. De processies van Almelo, Enschede en Haaksbergen konden dit jaar niet genoeg deelnemers krijgen. Oldenzaal had in 1922 ruim 1050 pelgrims tegen dit jaar 550. De reis ging toen over Winterswijk en kostte f5. De Twentsche processie had er dit jaar 300, in 1922 800de Oost-Twentsche 300 en in 1922 600, ook beide tegen retourkaart f 5. En daar de beide laatste Processies vrees den geen deelnemers genoeg te zullen krij gen, hebben zij zich dit jaar in één trein vereenigd. Dit zijn alleen nog maar voor beelden uit deze omgeving. 'Hieruit blijkt voldoende wanneer de prij zen,billijker zijn er ook meer pelgrims mee gegaan. Anders zullen de Ned. Spoorwegen er zelf de dupe van worden, dat er minder deelnemers komen en vele processies niet meer zullen doorgaan. Onze bedevaarttreinen moeten goedkoo- per worden en daarom moeten de directies der talrijke processiën Onze bedevaarttreinen moeten goedkoo- per worden, en daarom moeten de directies der talrijke processiën in ons land de han den ineenslaan en bij de Directie der Ned. Spoorwegen hierop aandringen. Toen in 1920 de prijzen nog hooger waren (een retour OldenzaalKevelaer kostte toen f 16) heeft de Directie def Goudsche Pro cessie een schrijven gericht aan de verschil lende processies in den lande, die tot gevolg had dat in een vergadering in Utrecht van gevaardigden dier processies besloten werd, zich tot de Directie der Spoorwegen te wen den, met het gevolg dat de prijzen toen 25 minder zijn geworden. Deurwaarder LOUIS A. GLASER zal verkoopen op des namiddags 2 uur: De inventaris der Kleermakerij voorheen fa. EDUARD DAVIDSON in perceel Groote Houtstraat 31 te Haarlem, bestaande uit: Kleermakers- tafels, snijtafels, naaimachines, toon banken, scharen, strijkbouten, staande spiegels, Bureau, koperen electrische kronen, haarden, kachels, loketkasten, Deventer karpetten, stellingen, scher men met koperen beslag, houtwaren, koperen klok, een groote partij ver gulde knoopen, een groote hijschmachi- ne en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Op den verkoopdag van 101 uur te zien. Een correspondent uit de hoofdstad schrijft in de Prov. Gron. Crt.: Is het beroep van kruier iets specifieks Amsterd^msch Ik geloof het niet. Ik meen dat ook andere steden wel „kruiers" kennen, maar de Amsterdamsche kruier heeft een reputatieDe Amsterdamsche kruier is het toonbeeld van betrouwbaarheid. Ge kunt hem alles toevertrouwen, ge kunt hem moei lijke opdrachten geven. Ge behoeft u niet ongerust te maken. Het komt alles terecht. Met de omstandigheden heeft ook dit beroep zich gewijzigd, maar ook andersom heeft de kruier zich aangepast aan de ver anderde omstandigheden. In de eerste plaats is de kruier altijd ge weest en nog de transporteur van goederen. Als ge in vroeger jaren gingt verhuizen, was de hulp van den kruier noodzakelijk. Sedert er transportmaatschappijen zijn gekomen op intercommunaal en zelfs op internatio naal gebied, sedert dien tijd zijn de werk zaamheden van den kruier op dat gebied heel wat verminderd. Echter zoo een twee drie heeft hij zich niet uit het veld laten slaan. Daar was hij veel te pienter voor en, het „eendracht maakt macht',' werd door hen toegepast.Toen de eerste concurrent op dit gebied verscheen, sloegen de kruiers de handen in elkaar en ze richtten de kruiersbazenvereeniging „Door eendracht verbonden" op. Dat is nu 50 jaar geleden. Dit feit is in de afgeloopen week feestelijk herdacht. Ofschoon, zooals ik reeds zeide, het verkeerswerk voor den kruier heel wat is verminderd, toch hebben ze daar nog heel wat van te doen en kan men bij hen voor tapissière en opslag van meubelen even goed terecht als bij de groote meu beltransportmaatschappijen. De bovenge noemde gouden vereeniging is een coöpe- rafie waar elk lid her benoodigde verhuis materiaal tegen een billijk bedrag kan hu ren. Mocht hun bedrijf dus in die richting zijn ingeboet, toch zou h# ons Amster dammers raar aankomen als er op een ge geven oogenblik geen kruiers meer waren. Aan wien zoudt ge zoo maar een brief van waarde toevertrouwen waar haast bij is. Ook het Amsterdamsche krantenbedrijf maakt veel gebruk van kruiers. Op hun stiptheid kan men vertrouwen. Zoowel op elk uur van den dag als van den nacht. Het is altijd het moeilijkst voor den verslaggever van een dagblad zijn copy op tijd weg te krijgen. De kruier weet altijd dien verslag gever te bereiken. Een vergaderzaal kan niet zoo vol zijn of de kruier komt er door. De boodschap, hem opgedragen,wordt volbracht. Dat is het mooie,maar ook hej moeilijke van zijn taak. In het gezinsleven zelf wordt niet meer zooveel van den kruier gebruik gemaakt als vroeger. De jonge dames van deze eeuw zouden vader en moeder hartelijk uitlachen als ze naar een avondpartij door den kruier gebracht en gehaald moesten worden. De vrouw des huizes vindt het niet meer noo dig, dat de kruier haar bij familieleden komt halen voor haar geleide 's avonds naar huis. Toch behoorde dat vroeger ook tot het werk van den kruier. De kruier van wijlen A. C. Wertheim was beroemd. Deze deed, naar men ze£t, boodschappen voor hem niet alleen door het geheele land, maar ook naar het buiten land. Hqe zeer ook het werk van de Amster damsche kruiers is veranderd of nog mocht veranderen, steeds zal blijven bestaan hun onkreukbare eerlijkheid, want zonder dat zijn het geen Amsterdamsche kruiers meer. Onder bovenstaand opschrift schrijft de „Standaard": Dezer dagen werd te Apeldoorn in te genwoordigheid van enkele autoriteiten en belangstellende dames en heeren de derde Nijverheids- en Handelstentoonstel ling geopend door den heer J. N. M. van Loenen, directeur van het Internationaal Reclame-bureau te Heemstede. Aanwezig waren daarbij o.a. de heeren K. van Trigt, wethouder en de raadsle den W. Vodgers, J. van Ernst, W. Wie- singa en C. H. Weerink, benevens de Commissaris van Politie en de directeur van gemeentewerken. Na de openingswoorden van den heer Van Loenen, speelde een strijkje 't „Wil helmus" dat door allen staande werd aan gehoord, behalve door den S. D.-wethou- der K. van Trigt en familie, die, het r^oord Verkrijgende, mededeelde, dat, hoewel B en W. niet waren uitgenoodigd, hij aan een tot hem persoonlijk gericht verzoek had gevolg gegeven, om hier tegenwoor dig te zijn. Hij maakte van deze gelegen heid gebruik, om het bestuur der tentoon stelling cr op te wijzen, dat het onbeleefd is, voor een gezelschap uit verschillende politieke par,tijen bestaande, te handelen, zooals het deed, door tegenover de S.D. het „Wilhelmus" te doen spelen. De heer G. van der Boom diende een verontschul diging in, door te verklaren, dat dit ge dachteloos was geschied en niet om den wethouder onaangenaam te zijn. Dit laatste is wel het toppunt; op zij gaan voor zulke soc.-democratische klein zieligheid. De heer Van Trigt toonde zich voorts schrikkelijk reactionair. Tal van voorman, nen in zijn partij hebben deze kleinzie ligheid reeds lang overwonnen. Zoo ston den de aanzittende soc.-dem. wethouders en de voormannen bij den A. N. D. B. wel degelijk op, toen aan het diner, aangebo den door de firma Van Dam, te Amster dam, de melodie van 't Wilhelmus wefd gespeeld. De heer Van Trigt moet heusch wat meer met zijn tijd meegaan. Reusachtige luchtschepen, nog grooter dan de Z.R. 3, waarin 40 passagiers in super- luxieuse cabines met een snelheid van 80 mijl per uur den Atlantischen Oceaan zullen overvliegen heen en terug naar Europa, zijn over eenige jaren klaar om het nieuwe vervoer te beginnen. Dit beweert tenminste commander J. H. Kleyn, die naar Frie- drichshaven is vertrokken om de Z.R. 3 te bestudeeren, voordat deze naar Amerika vertrekt. Deze commandant van de Marine Lucht vaart te Lakehurst (New Yersey) heeft aan „The Tribune" verklaard, dat de vliegtuigen nimmer voor het passagiersvervoer op groo- ten afstand geschikt zullen zijn. Passagiers, die in den snelsten tijd Europa wenschen te bereiken, te midden van het grootste com fort, zullen steeds een luchtschip tot vervoer middel kiezen. Op het oogenblik zijn er twee groote maat schappijen, die reeds geheel klaar zijn om van wal te steken, indien de R.Z. 3 'n goe den overtocht maakt. De „Shenandoah" doah" (oude Z.R. 1) heeft nu een Packard- motor van 1500 P.K. gekregen, terwijl het hydrogeen een betere vulling is dan het he- liumgas. Het station te Lakfhurst verbruikt den halven heliumvoorrraad, die op de ge heele wereld daarvoor noodig is. Comman dant Kleyn is niet naar Europa gekomen óm het bevel over de „Z.R. 3" over te nemen. Dit zal eerst geschieden, wanneer het lucht schip heelhuids op Amerikaansch grond gebied is gebracht door de Duitsche beman ning. Met luchtschepen via Oost-Indië. In een vergadering van 't „Institute of Transport," welke in de Conferentiezaal van de British Empire Exhibition werd gehou den, sprak Sir Sefton Brancker, Air Vice Marshal, over de ontwikkeling van het lucht vervoer en gaf als zijn meening te kennen dat binnen 10 jaar een luchtschipdienst zou zijn georganiseerd waarmede men om de 14 dagen van Engeland naar Engelsch-Indië en Australië zou kunnen worden vervoerd in een tijdsduur van 11 dagen, voorts over den Atlantischen Oceaan in 2% dag en naar Kaap de Goede Hoop in 5t/ dag. Binnen 2% tot 3 jaar zullen reeds 2 groote luchtschepen in de vaart genomen worden en dan duurt het nog twee jaar voordat de dienst op Indië kan worden, geopend. Volgens zijn meening staat Australië voor aan, wat personenvervoer met vliegtuigen aangaat. Voorts vermeldde hij, dat op het oogenblik dit vervoer met kleine vliegtuigen plaats biedend voor 3 passagiers met hun bagage, niet meer dan 2 sh. per mijl behoeft te kosten. JOURNALISTIEK JUBILEUM. Te Maastricht herdacht Zondag de heer P. v. Term, hoofdredacteur van „De Lim burger Koerier", zijn 40-jarige loopbaan als journalist. In een der lokalen van de direc tie, dat door de van heinde en ver gezon den bloemstukken een feestelijk aanzien had werd een zeer druk bezochte receptie ge houden. Civiele en militaire autoriteiten, hoofden van takken van dienst, corporaties en vele particulieren kwamen den jubilaris gelukwenschen. De DIRECTIE bericht, dat de COUPONS der 4A-%, 5'A en 6% PANDBRIEVEN, vervallende: van dien datum af betaalbaar zijn te HAARLEM bij de N.V. HAAR LEMSCHE BANKVEREENIGING, AMSTERDAM bij BROEKMAN'S EFFECTENKANTOOR. ROTTERDAM bij de Heeren J. H, SCHAAY ZONEN, 's-GRAVENHAGE bij de Heeren M. DE JONG ZOON en bij de Ver tegenwoordigers der Bank in andere plaatsen. KATHOLIEK INTERNAAT TE MADIOEN. Uit Batavia wordt gemeld, dat Z. D. H. Mgr. van Velsen, Zaterdag j.l. den eersten steen legde voor een internaat van de Zus ters Ursulinen te Madioen. STENOGRAFIE WILLEM MENGELBERG. Willem Mengelberg is gezond en wel uit Zwitserland teruggekeerd en heeft zijn werk zaamheden hervat. LEERT MEN MAANDEN TYPPN binnen eenige weken aan I T Uil ,je erkende Pontscboo) Oirectr. L. QUARLES de QUARLES Ripperdapark 24 - Telefoon 27S6 STAKING TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 23 Sept. In de houthaven is een staking uitgebroken. Zij omvat 200 man. Op alle houtbooten is het werk stop gezet. BODEGRAVEN, 23 Sept. Kaas. Aange- vberd 377 partijen, 15810 stuks. Eerste kwa liteit 7679, tweede kwaliteit 6974, zwaardere rijksmerk 83, met rijksraerk 68—78. Handel matig. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte met garantie. J VAN DER MEER 7 SCHAGCHELSTRAAT 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7