'een experts DE KUNST VAN ADVERTEEREN. 0't Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Dinsdag 23 September 1924 R. K. F. LAWNTENNIS. T4 y die jarenlang in het Oriënt geweest zijn en opgegroeid in de tabaks- l lïflBK'vï'1 distneten, maken de vermaarde Caravellis-melanges. Een enkele Caravellis cigarette be wijst U dit. VRAAGT UW W1NKELER ZEILEN. ATHLETIEK. VRAGFNBUS. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken I 3000,— Overlijden f 750,verlies van een hand, een voet of een oog f 250, verlies van een duim of wijsvinger f 125,- verlies van een ander vinger f 40, breuk van boven- of onderbeen, boven- of onderarm f 50; FEUILLETON. Wij beweren niet te vee! als we zeggen, dat in de laatste jaren, de studie der recla me zich geleidelijk heeft ontwikkeld tot een zelfstandigen tak van wetenschap. De invloed van een doeltreffend opgezet te reclame-campagne is dan ook voor de betrokken onderneming bijzonder groot. Echter, had vrijwel alles wat tot dusver over de kunst van reclame-maken werd ge publiceerd, bijna uitsluitend betrekking op groote firma's die haar reclame in grooten stijl opzetten en uitvieren en daaraan schat ten gelds besteden. Doch zelden verneemt men iets van de regelen, die eer. winkelier, of klem-nijvere behoort na te leven, indien cok deze door het plaatsen van advertentie's in de pers, het debiet van zijn onderneming poogt te verruimen. - Nu vonden we daarover eenige practische wenken in de „Nederlandsche Mercuur". De hier bedoelde wenken zijn eenvoudig van aard en leerzaam voor iederen kleinen ondernemer. We meenen daarom goed te doen, ze hier zakelijk en in 't kort weer te geven. Allereerst dan stelt de schrijver de vraag: Wat is adverteeren? En hij antwoordt daarop: in aantrekkelij- ken vorm eenig nieuws geven over een be paald artikel en dat zoo. dat er bij den le zer iets van hangen blijft, zoodat hij de be hoefte gaat gevoelen om zich dit artikel aan te schaffen. Hier wordt gezegd: „dat hij de behoefte gaat gevoelen". Want 't is niet noodig, dat een advertentie een behoefte schept, zij be hoort slechts het besef bij te brengen, dat gezegde behoefte bij den lezer bestaat en dat hij die kan bevredigen door zich het betrokken artikel aan te schaffen. Hoe kan dit geschieden? Wie een bepaald artikel op ruime schaal wil verkoopen, moet niet beginnen met in een heel groote advertentie enkel den naam en den prijs van dat artikel te vermelden, desnoods met een afbeelding erbij; doch hij moet over zijn artikel iets vertellen, dat in slaat. Hij moet probeeren in weinig woorden ten gunste van zijn artikel te zeggen, wat daarvan gezegd kan worden en hij moet dit doen op een manier, dat het gelezene han gen blijft, pakkend en suggestief, Dit kan geschieden hetzij aangenaam babbelend, hetzij boeiend door overtuigings kracht. Wie dat vermag te doen, dringt den le zer ertoe, zijn advertentie te gaan opzoeken in de advertentie-kolommen. De adverteerder moet dan ook bij zich zelf overwegen, wat hij tot zijn koopend publiek zou zeggen, indien hij in een minuut tijds de voordeelen van zijn jirtikel had op te sommen. Zoo moet hij zijn advertentie stellen. Geen woord te veel! En wat hij zegt moet waar zijn. Anders verliest hij zijn koopers nog spoe diger dan hij ze gewonnen heeft. Voorts moet een advertentie worden her haald. Wie een groote advertentie plaatst, moge een oogenblik de aandacht van het publiek trekken, hij zal weinig succes hebben en spoe dig vergeten zijn, indien hij haar niet meer dere malen door eenkorte herhaling laat volgen. Soms mag die herhaling eenvoudig zijn. Dit is het geval, indien de herhaling be oogt, een waarheid in korten vorm aan het publiek al 't ware in te hameren, zonder dat het dit merkt. Doch als regel is variatie geboden. In die variatie evenwel mogen de hoofd lijnen niet gewijzigd worden. Wie telkens van denkbeeld verandert, maakt den indruk van grilligheid en houdt de aandacht van het publiek niet gebonden. De goede gedachte moet herhaald wor den en de rest der ruimte gebruikt om zijn artikel zóó aan te prijzen, dat de lezer over tuigd wordt, aan 't ware adres te zijn be land. Ook dient bedacht of men zich richt tot mannelijke of vrouwelijke koopers. Ze enzijn onderling verschillende wezens en behooren op onderscheiden manier te wor den aangesproken Een man pleegt meer te letten op doel matigheid; al betaalt ook hij liefst den laag- sten prijs, toch zal hij graag meer geven, zoo hij meent, dat hij daarmee op den duur voordeel heeft. En de vrouw, die let op prijs en prijsver schil met andere artikelen, zal toch even zeer op den duur uw artikel koopen, indien gij daarvan naar waarheid in uw adverten tie zeggen kunt dat aankoop daarvan zoo veel procent besparing geeft. Bovendien zal zij dan ook voor de toe komst vertrouwen stellen in uw zaak. Evenzoo verdient aanbeveling het gebruik van een pakkend opschrift. Hierbij dient echter gelet op goeden smaak en tevens gezorgd, dat de pakkende titel verband houdt met de te koop ge boden zaak. Anders wekt de advertentie teleurstelling bij den lezer. Zoo lijkt b.v. een goed opschrift: Mag ik u eens een pakje aanmeten? Mits dan ook volge een goede, en doeltreffende aanprij zing van het artikel. Grapjes maken bij het adverteeren kan goed zijn en verkeerd. In volksbladen en zich richtend tot den eenvoudigen kooper, kan het tot succes lei den. Anders heeft het vaak een tegengestelde uitwerking. Lange zinnen in een advertentie zijn uit den booze. Zij vragen te veel inspanning van den lezer en hij onthoudt ze niet. Daarom moeten de zinnen eer kort zijn dan lang, alhoewel ook telegramstijl niet is aan te bevelen Wie een pakkend rijmpje kan bedenken en dat steeds gebruikt met den naam van zijn artikel, heeft een schitterende vondst gedaan, waarin werfkracht zit. Wie bepaalde artikelen verkoopt, moet niet zoozeer zeggen, dat hij deze verkoopt, maar waarom het goed is ze te koopen. Bij de keuze der bladen, waarin men ad verteert, dient meer gelet op de kringen van het lezend publiek dan op het aantal lezers. Enkel adverteeren als de zaken goed gaan, is dwaasheid. Juist als zij niet goed gaan, is adverteeren des te dringender ge boden. R. K. Nationale Athletiekdag te Nijmegen. Union wint den Gelderlander-Beker. Begunstigd door goed weer, hadden Zon- d 4 j.l, de groote atletiekwedstrijden plaats om den „Gelderlander-Beker" welke in 1922 en 1923 door het Amsterdamsche Wils kracht was gewonnen. Hoewel de Amster dammers met meer dan tweemaal zooveel athleten verschenen is het aan de schitte rende ploeg van de R. K. S. V. „Union" gelukt het kleinood ditmaal in Nijmegen te houden. De geleverde prestaties stonden ver bo ven die van Haarlem op Zondag 1.1., vooral de bekende Unionisten Schaats en Van Woerkem leverden schitterend werk. De uitslagen luidden: 100 M. Ie serie 1 Walraven, Union. 2 Herben, Wilskracht. 2e serie: 1 Schaab, Union. 2 De Haas Union. 3e serie: 1 Kuhlkamp, Wilskracht. 2 Ten Have, Wilskracht. 4e serie: 1 v. d. Meer, Wilskracht. 2 Van Leuven, Wilskracht. 5e serie: 1 Van Woerkom, Union. 2 Van Hall, St. Hubertus. Finale: 1 W. Schaab, Union 11.2 sec.; 2. J. van Woerkom, Union, 11.4 sec.; 3 G. de Haas, Union, 11.5 sec.; 4 Kuhlkamp, Wilskracht, 11.6 sec. Speerwerpen: 1 J. Hendriks, Union 39.40 M. 2 G. Jansen, Jonge Kracht, 36.51 M. 3 Daalhuijzen, Wilskracht, 34.30 M. 4 Bergs- ma, Wilskracht, 32.09 M. Kogelstooten: 1 Hermsen, St. Hubertus, Doesburg, 9.80 M. 2 Van Amersfoort, Wils kracht, 9.30 M. 3 Jansen, Jonge Kracht, 9.20 M. 4 Christ. Jonge Kracht, 8.92 M. 400 M. hardloopen: le serie. 1 Schaab, Union. 2 Hertrags, Wilskracht. 2e serie: 1 Van Woerkem, Union. 2 Her ben, Wilskracht. 3e serie: 1 De Haan, Union. 2 De Bruijn, St. Hubertus. 4e serie: 1 P. Seeger, S. C. E. 2 Gedis- qualificeerd. 5e serie: 1 v. d. Meer, Wilskracht. 2 Meissen, Jonge Kracht. Finale: 1 W. Schaab, Union, 55.4 sec. 2 J. van Woerkem, Union, 57 sec. 3 G. de Haas, Union, 59 sec. 4 Herben, Wilskracht 59.6 sec. Touwtrekken: 1 Sparta I Arnhem; 2 Hou Vast I, Oosterhout; 3 Olympia d, Culemborg; 4 Jonge Kracht I, Nijmegen. Hoogspringen: 1 B. Faassen, Swift, Arn hem, 1.55 M. 2 Bergsma, Wilskracht, Am sterdam, 1.55 M. 3 Van Veen, Olympia, Cu lemborg, 1.50 M. 4 Kramer, Union, 1.45 M. Verspringen: 1 W. Schaab, Union, Nijme gen, 6.39 M. 2 Slaman, Wilskracht, Amster dam, 6.38 M- 3 Walraven, Union, Nijmegen, 5.73 M. 4 De Haas, Union, Nijmegen, 5.36 M. De schitterende ploeg van Schaab lokte een daverend applaus. 3000 M," koppel: 1. Wilskracht I 8.24.8 min.; 2 Wilskracht II 8.56.4 min., 3 I.D.H. 1 8.59.4 min.; 4. S.C.E. II 9.00.3 min. 4 maal 100 M. estafette: 1 Union I 48 sec.; 2 Wilskracht I 49.4 sec.; 3 Jongekracht I 51 sec.; 4 Union II 51.2 sec. Voor den beker werden behaald: Union Nijmegen 40 punten; Wilskracht, Amsterdam 29 p.; Jonge kracht, Nijmegen 11 p.; Olym pia, Culemborg 4 p.;; Swift, Arnhem 4 p.; Sparta, Arnhem 4 p.; St. Hubertus, Does burg, 4 p.; I.D.H., Nijmegen 3 p.; Hou Vast, Oosterhout, 3 p.; I.C.E., Nijmegen 2 punten. De beker voor de Nijmeegsche vereeni- ging die de meeste punten behaalde werd verdedigd door Union en ook nu weer ge wonnen door deze club met 40 punten te gen Jonge kracht II, I.D.H. 3 en I.C.E. 2 p De extraprijs uitgeloofd voor de nummers zware athletiek werd gewonnen door Wils kracht met 13 punten, tegen Union 9, Jonge kracht 4, Hou Vast 3 en Olympia en I.C.E. ieder 2 punten. BELGIË—HOLLAND. Op de schitterend gelegen banen van het Leopold Tennispark bij Brussel is Zaterdag en Zondag de interlandenwedstrijd tusschen Holland en België gespeeld. Behalve de 22 roode baksteenen banen, treft men er aan, een voetbalveld, hockey velden, en eenige grasbanen, terwijl het prachtig ingerichte villa-clubhuis ruim schoots plaats biedt aan tientallen be oefenaars de verschillende sporten. Over de banen zelf waren de spelers nu juist niet zoo te spreken. Zachter dan de banen in Holland, kreeg de bal een minder snelle sprong en daar ook het licht zeer scherp was, hadden het meerendeel der spe lers den eersten dag eenigen tijd noodig om zich in te spelen, de oorzaak van het on- noodig verlies van vele sets. Op het laatste oogenblik was er in de Hollandsche ploeg nog een groote verande ring aangebracht, daar Castendijk verhin derd was en Knappert niet verscheen, zon der iets van zich te laten hooren. Voor de eerste viel J. Bryan in, terwijl Wetselaar de single van Knappert speelde. De double van Knappert en Castendijk, welke natuurlijk in zijn geheel verviel, wefd vervangen door v. Lennep en J. Bryan, een nood-combinatie, om gewonnen geven van de partij de verhinderen. Het resultaat van den eersten dag was over het algemeen weinig bevredigend te noemen. In de eerste helft toch werden drie singles verloren, in de tweede helft zorgden Leem- brugge Eilers en J, Bryan voor een winst punt. Zoowel Timmer als v. Lennep stelden te leur. Timmer had tegen Washer niet dat felle element in zijn spel als tegen de Duit- schers. Zijn slagen misten snelheid en steeds was hij de mindere van Washer, die alles behalve zeker speelde, maar ondanks die onvastigheid door zijn fameuze topspindri- ves meester van het terrein bleef. Timmer's service sloeg hij naar alle kanten en daar de Hollander vele double faults serveerde werd deze partij van weinig hoogstaand spel vrij snel in Washer's voordeel beslist. Nadat Washer de eerste sets met 63, 63 gewonnen had waagde Timmer in de derde set nog een poging. Van 22 wint hij Washer's service game, maar door dou ble faults gaan ze verloren. Bij 44 komt Timmer op 54, maar dan speelt Washer eenige games een schitterend spel. een kanonnade van drives geven hem 65, en hoewel het nog 66 wordt, weet hij door double faults van Timmer en door eenige fraaie volleys dê set and match in de wacht te sleepen (86). Van Lennep had een absolute offday te gen Watson. Niets lukte en de enkele fraaie slagen werden gevolgd door een tiroot aan tal missers, vele games waarin hij op 400 stond gingen verloren, en de kalrospeiende Watson had op den duur tegen dit onvaste spel succes. De Belg won met 64, 61, 4—6, 6—4. v. d. Feen behaalde een nuttige overwin ning op de Lavaleye, welke lang niet meer van de kracht van eenige jaren geleden was. De Belg trachtte door meerdere variatie de leiding van het spel te krijgen. Ook dit mislukt geheel, daar v. d. Feen's passings zeer scherp waren en ook de lobs waren in vele gevallen voor de Lavaley onbespeel baar. v. d. Feen won met 63, 60, 61. Bryan zag geen kans den rustig spelenden 'Lammens ook maar een oogenblik in het nauw te brengen. Hij viel wel veel aan, maar hij miste de scherpe crossvolley om zijn tegenstander uit positie te brengen. Meermalen kon Lammens de volleys nog halen en de drives welke hij dan gaf, waren bijna alle passings. Lammens won, met 75, 62, 62. Leembruggen had na 'n slecht begin wei nig moeite om den middelmatigen Spaak te slaan. De Belg had met slices van gevarieerde lengteveel succes. Ook de zachte baan was daarom in zijn voordeel en deze eerste set won hij met 64. Leembruggen bleek geheel ingespeeld en won de volgende met 60, 60, in welke sets hij veel opliep en behoorlijk volleerde. Met 6—4 won hij ook de vierde set. J. Bryan speelde tegen Frangois een lis tig spel. De Belg beschikte over een prach tige forehand, hard en scherp geplaatst, maar de backhand was veel minder en Bryan kon ook dit zwakke punt niet bereiken, daar zijn langzame kapslagen zijn tegen stander gelegenheid boden om om de back hand heen te loopen. Na een wisselenden strijd won Bryan met 6_3, 2—6, 6—4, 3—6, 6—2. Voorts won Eilers van Baudoux, een spe ler met goed volley en drive, die echter stukken te langzaam was en de set welke hij haalde werd hem eigenlijk geschonken, doordat Eilers op het kritieke moment de gemakkelijkste ballen miste. Het meer ge varieerde spel en beter volleeren van den Hollander gaf den doorslag en met 61,79, 75, 63 won Eilers. Wetselaar begon tegen Lemaire de War- zec heel goed, een snel anvallend spel, met scherpe voleys en Lemaire, de ve teraan, bekend om zijn buitengewone vast heid, waarmee hij bijna iederen tegenstan der tot wanhoop brengt, kon zich hiertegen in den beginne niet handhaven. Langzaam maar zeker echter speelde hij Wetselaar uit. In de lange rallies van scherp geplaatste drives behield de Belg de finishing tourch en met 57, 62, 62, 60 won hij de partij, zoodat de algemeene stand 44 was. De dubbelspelen werden eveneens ge deeld. Timmer en Bryan kwamen tegen Watson en Lammens met 36, 23 achter, doordat Timmer maar niet op streek kon komen. Bryan toonde zich weer de fighter, hij had hierdoor een gunstigen invloed op Timmer's spel en weldra ging alles van een leien dak je. De Hollanders kregen hun tempo vfeer te pakken. Zij maakten 12 games achtereen. Zij wonnen met 36, 60, 64, 61. Van Lennep en Bryan stonden tegen de jonge spelers Frangois en Baudoux met 63, 63 voor, toen de Belgen plotseling los kwamen. Zij speelden zeer fel en v. Len nep zakte bedenkelijk af, zoodat de sets weldra gelijk waren. In de final set werd al les er op gezet door de Hollanders. Van flénnep retourneerde nu veel beter en met 61 werd de partij beslist. Leembruggen en v. d. Feen verdedigden zich steeds met lobs tegen Washer en Laloux. Washer was verreweg de sterkste van de 2, hij beheerschte de netpositie zeer goed; zijn smashes waren schitterend en toen Leembruggen in de derde set slecht ser veerde en te veel achterin bleef, was het pleit snel beslist. Met 64, 64, 60 won nen de Belgen. Eilers en Wetselaar verloren geheel on- noodig van de Lavaleye en de Wael. De Hollanders waren nooit beide tegelijk op dreef en door het meer constante spel won- nen de Belgen. Zij bleken over goede smashes te beschikken, vooral de crossmash was heel sterk, De Hollanders verloren met 60, 68, 46, 26, na een zeer goed be gin; wellicht ook doordat hun tegenstanders niet uitgespeeld waren. De tweede dag begon met de beste par tij van de twee dagen, p.l. v. Lennep tegen Washer. Schitterende slagen van beiden in lange rallies, prachtige lengte en groote vaart hadden zij in hun slagen en van Lennep speelde een van zijn beste partijen van dit seizoen. Washer toonde zich weer eens de sterke speler, die het verleden jaar Johnston zoo lastig maakte. Zijn forehand en backhand drives, beide snel genomen, stelden hem in staat meermalen de netpositie in te nemen, en al werd hij door de schitterende drives van v. Lennep vaak gepasseerd, eenige ju weeltjes van crossvolleys kwamen van zijn racket. De meerdere Vastheid, het bézit van de finishing touch bezorgden den Belg de overwinning. Nadat hij de eerste set in sac, tempo met 62 gewonnen had, kwam vin Lnnep eerst los Het was dezelfde v. Lennep, die in -*•22 cp de Wereldka.iip: «na.'.aappen t- Brussel Alonzo zoo schitt rond pa'tij gai Washer werd aan het net onherroepelijk ge passeerd en van 33 maakte de Hollander drie games achtereen. In de derde set volgt dan een inzinking. Het is begrijpelijk, dat de spelers een der gelijk tempo niet vol kunnen houden. Bij 44 komt van Lennep in zijn service game op 040 te staan, niettemin wint hij de game door 5 slagen achtereen te maken. In de volgende game schittert Washer echter door onhoudbare kogels langs de lijnen, me ters buiten v. Lennep's bereik (55). Weer komt hij in zijn servicegame op 040, maar nu laat Washer zich de kans niet ontglip pen. In een prachtige strijd met lange rallies wordt het 66, waarna v. Lennep twee double faults serveert (67) en als Washer zijn service game haalt, door prachtige val leys, is het (68). In de vierde set komt van Lennep op 32 en als Washer serveert, wordt het 1540. De kans op 42 gaat echter verlo ren, hoewel het 3 X deuce wjft-dt (33). Dan kogelt Washer zijn drives naar beide hoeken en de nu onvastspelende v. Lennep verliest de set met 36. Timmer verloor geheel onnoodig van Wat son, de oude vos, die hem verleden jaar te ^Arnhem glad geslagen had. Ook nu miste Timmer het scherpe in zijn spel; zijn drives waren bijna nooit onbereikbaar voor den tactisch spelenden Watson, die, hoewel twee maal zooveel jaren tellende als zijn tegen stander, beter getraind bleek en in de finale set door grooter uithoudingsvermogen zijn beste spel speelde. Watson won met 36, 64, 26, 6—3, 6-4. v. d. Feen zorgde ook nu weer voor een winstpunt. In een hard geslagen partij over. won hij Lammens in drie sets. De Hollander passeerde zeer scherp den oploopenden Lammens, die door volleeren v. d. Feen trachtte uit positie te brengen. Dit gelukte slechts zelden en met 61, 63, 6-^3 be haalde de Hollander een fraaie overwinning. C. Bryan vocht tegen de Lavaleye om ieder punt. 'Dit stugge volhouden werd ten slotte bekroond met de overwinning. Er werd opvallend veel getobd in deZe partij en typisch was het om te zien, hoe Bryan bij ietwat diepe lobs de bal terugduwde in- plaats van zijn harde smash te slaan, die zoo'n belangrijke factor in zijn spel zijn. Bij 62,36 kwam Bryan in de derde set op 67, niettemin won hij de set met 97 en de volgende met 62. De stand was nu gebracht op 88 voor België en alles was dus nog mogelijk. Leembruggen verloor echter evenals ver leden jaar in een eindelooze baselinepartij van Lemaire de Warzee, die met zijn scher pe slagen en de daarmee gepaard gaande vastheid weer succes behaalde. De tweede set won Leembruggen door uitstekende crossdrives, gevolgd door goede volleys en smashes. Lemaire zette hierna de lobaanval in en van achterin het veld was Leembruggen beslist de mindere. Lemaire won met 62, 36, 62, 6—1. Wetselaar verloor, na een goed begin, van Laloux. Wellicht was het goede begin, even als Zaterdag weer te wijten aan het niet in gespeeld zijn van den tegenstander; het bleek, dat Wetselaar momenteel niet de ge trainde speler is van verleden jaar, en in de derde en vierde set verminderde hij sterk, terwijl Laloux door harde drives het spel in handen nam en met prachtige cross volleys vele punten scoorde. De Belg won met 26, 86, 62, 64. J. Bryan zorgde ook nu weer voor een winstpunt. Hij sloeg Baudoux in drie opeen volgende sets (75, 75, 75), nadat hij in alle sets achter gestaan had, wel een bewijs van zijn fighting spirit. Eilers had na een goed begin een groote inzinking. Zijn forehand lukte heelemaal niet meer en de harde forehand-drives van Frangois in prachtigen stijl geslagen in tegen stelling met de slechte backhand-drives, wa ren meermalen onhoudbaar. Frangois won met 36, 60, 97, 61. Van de acht singles werden er tenslotte dus 5 verloren en 3 gewonnen en de neder laag werd een voldongen feit, toen des mid dags twee doubles verloren gingen beginnen. Opvallend was voorts het gemak waarmae Washer de service van Bryan, anders e«n van de sterke punten, wegsloeg. De Belgan wonnen 64, 86, 26, 63. •Slechts in de derde set waren Timmer OC Bryan in vorm. Deze spurt was echter veel te laat ingezet om nog succes te hebben. Leembruggen en v. d. Feen verloren in korten tijd van Watson en Lammens, die veel meer een double speelden, zoowel in dividueel als wat de combinatie betreft. Leembruggen was in deze partij zeer zwak- De Belgen wonnen met 63, 63, 61. Van Lennep was reeds vertrokken en dt double van hem en Bryan tegen de Llfvaleye en de Wael moest nog gespeeld worden. De kwestie was opgelost, toen Bryan zich te vreden wilde stellen met een vreemde partner, v. d. Steur uit Haarlem, die toe vallig aanwezig was, speelde met Bryan deze partij. De kans op de overwinning was lang niel onmogelijk, toen bij one set all door goed spel op 31 kwamen. Evenals in de eerste set de 52 voor sprong teniet gedaan was, kwamen de Bel gen ook nu allengs in de meerderheid; de Hollanders tobden veel, wellicht te veel, en vooral .v. d. Steur gaf vele kansen tot smashen, die veelal aanvaard werden. Bryan speelde een uitstekende partij. De Belgen wonnen met 75, 26, 6—3, 63. De totaalstand werd daardoor gebracht op 159 voor B \'gië een stand, die met Castendijk en Knappert in d% gelederen, ze ker anders geweest zou zijn; ook al had v. d. Bemden bij de Belgen van de partij geweest. ZEILWEDSTRIJDEN TE ANTWERPEN. De uitslagen van de intern, zeilwedstrij den zijn: Handicapklasse B.: 1 Stormvogel, eig- naar J. J. Both, heengaande tijd 1.46.25, te rug 2.18.54, berekende totaaltijd 3 uur 56 min. 29 sec.; 2e prijs Cerigo, eigenaar L Bec ker (Royal Yachtclub). heengaande tijd 1.40.58, teruggaand 2 uur 21 minuten, bere kende tijd 4 uur 2 minuten 4 seconden; 3e prijs Stella, eigenaars dr. Nyens en A. Ver- schure, heengaande tijd 1.48.44, teruggaande tijd 2.29.50, berekende tijd 4 uur 9 min. 44 seconden. Klasse 45 kwadraatmeters: le prijs Kemp haan, eigenaar H. J. Pluygers, heengaande tijd 1.49.21. teruggaande tijd 2.12.59, totaal- tijd 4 uur 2 min. 20 sec 2e prijs Oiseau, eigenaar P. Loncin (Royal Yachtclub), heen gaand 1.53.20, terug 2.12.24, totaaltijd 4 uur 5 min. 44 sec. Internationale Zesmeterklasse: le prijs Gollywog, eigenaar jhr R. M. C. van der Wijck (de Koninklijke), heengaand 1.50.17, terug 2.28.27, totaaltijd 4 uur 18 min. 44 sec.; 2e prijs Ciss, van syndicaat Ciss, stuurman Leon Huybrechts, heengaand 1.50.3, terug 2.29.24, totaal 4 uur 19 min. 27 sec.; 3e prijs Holland's Hope, (de Koninklijke), stuarman G. de Vries Lentsch Jr., heengaand 1.52.1, terug 2.29.4 totaaltijd 4 uur 21 min. 5 sec. Klasse Groote Platbodems, le prijs Trek vogel, eigenaar S. del Monte (De Maas), heengaand 1.51.46, terug 2.34.32, berekende tijd 4 uren 26 min 18 sec.; 2e prijs Windroos Vier, eigenaar A. var Gijsel (Royal Yacht club), heengaand 1.49.51. terug 2.37.22, be- renkende tijd 4 uren 26 min. 46 sec.; 3e prijs Thistle Drie, eigenaar William Murdoch (Royal Yachtclub), heengaand 1.52.31 terug 2.38.43, berekende tijd 4 uren 28 min. 50 sec. De Hollanders waren hier dus geweldig in actie en wonnen alle eerste prijzen. PAULEN TE STOCKHOLM. Volgens de Crt. won Paulen te Stockholm de 880 yards in 1 min. 59 3/5 sec., voop den Franschman Wiriath (1 min. 59'A sec.) en den Engelschman Griffiths (2 min. 3/5 sec.) De 100 M. werd gewonnen door den Zweea Engdahl in 10.8 sec., voor Andersen (Noor wegen), dien denzelfden tijd maakte. (Broos is door militairen dienst niet in staat geweest naar Stockholm te gaan). Wiriath leidde de geheele race, totdat Pau len in de laatste bocht kwam opzetten en in een sensationeele eindspurt dezen wed strijd won. Zijn tijd over de 800 M. was 1.58 7/10. In het geheel woonden 10000 toeschouwers de wedstrijden bij. Vr. Ik heb kool in den tuin staan, welke geheel door de rups en slakken worden op gegeten. Kunt u mij daartegen een middel aan de hand doen? Antw. Het eenigste afdoende middel is vangen en dooden. Slakken kunnen nog ge lokt worden door schoteltjes melk in den grond te graven. Ook door slablaadjes overal te leggen kan men het vangen vergemakke lijken. Het zijn lastige plagen. In den winter kip pen laten losloopen in zoo'n tuin, zal voor 't volgend jaar succes geven. Vr.: Wij hebben een dienstbode, die per maand haar geld ontvangt. Doch daar wij heelemaal niets uitgemaakt hebben over op« zeggingstermijn, wilde ik vragen, hoe lang te voren zij haar dienst moet opzeggen Bestaat daar ook een datum voor, b.v. van den eer sten tot den 15en of van den 15en tot den eersten? Antw.: Wanneer omtrent dienstopzegging niets is overeengekomen, dan wordt deze ge- regeld naar de wijze, waarop het loon wordt Timmer en Bryan waren slecht op dreef uitbetaald. In dit geval wordt het loon per tegen Washer en Laloux. De Belgen zijn lang geen feillooze combinatie, daarvoor is het verschil in slagentechniek te groot. De Hollanders misten het tempo in him spel; vooral Timmer was heel zwak en hoe Bryan ook vocht tegen het schitterende netspel van Washer, kon hij alleen niets maand uitbetaald en dient de opzegging ook per maand te geschieden, echter zóó, dat er twee betalingstermijnen liggen tusschen den dag van opzegging en den dag van vertrek. U zegt dus op, b.v. op den dag dat u ge woonlijk loon uitbetaalt, tegen de volgende maand Onze Gratis UI Agnes gaf geen antwoord, Rodille vervolgde: „Hebt gij nagedacht? Hebt gij een besluit genomen?" „Mijn besluit," antwoordde het meisje, is u bekend, het zal nooit veranderen. Gij kunt mij hier gevangen houden. Gij kunt mij langzaam van verdriet doen sterven. Gij zijt mijn meester, zooals de beul de meester is van den veroordeelde, maar, de hemel zij gedankt, mijn wil kunt gij niet dwingen. Doodt mij, wanneer gij wilt, maar nimmer zal ik uw vrouw worden!" „Lieve Agnes," zeide Rodille, „gij spreekt onder den invloed van een slechten raads man: den toorn. Maar het is mogelijk, dat gij vroeger of later tot een beter inzicht zult komen. Ik zal geduld hebben. Ik zal u den tijd laten, om in te zien hoe schoon mijn aanbiedingen zijn en hoe dwaas het van een arm meisje zou wezen, om de hand te weigeren van een man, die haar lief heeft, vooral wanneer die man schatten bezit." Agnes maakte een gebaar van minach ting. „Geld," sprak zij, „altijd geld! Begrijpt gij dan niet, dat ik geen rijkdom verlang en voor armoede niet bang ben?" „Dat begrijp ik, arm kind," antwoordde Rodille, „maar met zulke begrippen leeft men in ellende en sterft men op stroo. En ik heb nu eenmaal besloten, dat ge gelukkig zoudt zijn. Denk nog eens goed na; over drie dagen kom ik terug." Hij plaatste daarop versche levensmid delen op de tafel en vertrok. Den derden dag kwam hij terug en hetzelfde tooneel, als wij daar zooeven hebben beschreven, vond tusschen hem en het, meisje plaats. Naarmate de tijd verliep, bemerkte Ro dille tot zijn verbazing, dat onder het brooze uiterlijk van dat meisje een ijzeren wil ver borgen was en dat hij volstrekt geen vor deringen maakte. Daarentegen begon de lichamelijke toestand van Agnes hem te verontrusten. De bleekheid van haar gelaat en de toenemende vermagering van haar gansche wezen bewezen duidelijk den ver- derfelijken invloed, dien dit leven van af zondering, angst en verdriet op haar gestel uitoefende. Bijna een geheele maand was voorbijge gaan en zijn bezoeken hadden op onregel matige tijdstippen plaats gevonden, doch altijd zonder het geringste medelijden in het gemoed van Rodille op te wekken of de minste verandering in het besluit van het meisje te weeg te brengen. Ofschoon hij van geduld gesproken had, begon het hem nu toch te vervelen. Het denkbeeld, dat hij overwonnen was door een jong meisje, vervulde zijn gemoed met de woede van een reus, die door een dwerg in zijn plan nen wordt belemmerd. „Morgen zal ik een laatste poging doen," sprak hij eindelijk, „en wanneer die mislukt, dan is alles gezegd. Agnes zal dan haar lot moeten ondergaan en ik zal mijn hoop ves tigen op Paul Mercier. Die ten minste kan mij niet ontsnappen en al moest ik hem zelfs de beloofde honderdduizend francs geven, dan zal ik toch bezitter worden van de vier millioen." Op het gewone uur trad Rodille de kamer binnen, waarin hij Agnes gevangen hield. Als gewoonlijk richtte hij tot haar de vol gende vragen: „Hebt gij nagedacht? Wat hebt ge be sloten?" Het meisje veroerde zich niet; haar hoofd bleef voorover gebogen op haar borst. Sinds verscheidene dagen verwaardigde zij zich niet eens te antwobrden. „Agnes," vervolgde Rodille, „uw voorge wende verachting is even nutteloos als uw tegenstand, dat zal ik u bewijzen. Zoolang u nog eenige hoop overblijft Paul Mercier weder te zien, zult gij in uw weigering blij ven volharden. Wanneer die hoop niet meer bestaat, zult gij toegeven. Aha! nu luistert ge wel naar mij. Nu zijt ge geen marmeren beeld meer, dat stom en doof tegenover mij staat." Agnes had inderdaad het hoofd opgehe ven en een verontwaardigden blik op hem gericht. Rodille ging langzaam en met na druk voort: „Wanneer ge niet dadelijk toestemt om mijn vrouw te worden, zal Paul Mercier bin nen drie dagen dood zijn." „Hoe," riep Agnes uit, „zult ge hem dan vermoorden?" „Noem het zooals ge wilt, dat doet er niets toe, om woorden geef ik niet; het doel alleen wil ik bereiken. Binnen drie- dagen zal mijn mededinger niet meer bestaan. Wilt gij hem redden of niet? Zijn leven is in uw hand, spreek!" Agnes liet zich op de knieën vallen en de handen ten hemel heffende riep zij biddende uit: „Goede God! geef mij een ingeving van boven! Zeg mij, wat moet ik doen?" Daarop boog zij haar hoofd voorover en bleef eenige oogenblikken zwijgen. Rodille glimlachte en dacht: „Ditmaal heb ik de rechte snaar aange roerd; zij is de mijne." Hij vergiste zich. Agnes hief zich op, haar gelaat had een geheele verandering onder gaan. „Welnu," vroeg Rodille levendig, „wat is uw besluit?" „Het leven van Paul en het mijne zijn in Gods hand," sprak Agnes. „Ik zal het leven van hem, dien ik bemin, niet door verraad niet door een daad van lafhartigheid koo pen, wat er ook mag gebeuren, mijn besluit staat onherroepelijk vast. Nimmer zal ik uw vrouw worden," „En dat is uw laatste woord?" riep Ro dille uit en gaf zich niet de minste moeite meer, om zijn woede te verbergen, „welnu, gij hebt het doodvonnis uitgesproken over Paul Mercier, dien ik haat. Wanneer ik hem met mijn degen doorboord zal hebben en hij, in zijn bloed wentelend, zieltogend voor mij zal liggen, dan zal ik hem toeroepen: Het is Blanche, die u doodt! Zij had u kunnen red den, doch zij heeft niet gewild!" Het meisje had geen kracht meer, om dit afschuwelijk tooneel langer te kunnen ver dragen; zij uitte een doffen kreet, haar oogen sloten zich en zij viel bewusteloos op den grond. ZESTIGSTE HOOFDSTUK. Het was elf ure 's avonds toen Rodille in zijn woning in de Rue du Musée terugkeer de. Hij sloot de deur zijner kamer achter zich op het nachtslot en legde een groot vuur aan, ofschoon de warmte daarbuiten verstikkend was. De booswicht had zijn plan gevormd en wilde het zonder dralen uit voeren. Zoodra de vlammen'helder opflik kerden, haalde hij het oude kerkboek te voorschijn en wierp het zware boek in het vuur. „In een oogenblik zal alles verteerd zijn," dacht hij. Doch hij vergiste zich. Het was alsof het vuur het boek wilde eerbiedigen. Het zwar te, zeer dikke en stevige segrijnleder, waarin l het gebonden was, vatte geen vuur, doch kromp slechts een weinig door de ver schroeiende hitte ineen; het vernietigings werk scheen dus voor het ongeduld van Ro dille veel te langzaam te zullen gaan. Hij haalde het boek bijna ongeschonden weder uit de vlammen, opende het driftig en begon blad voor bias los te scheuren. Met onbeschrijfelijk genoegen zag hij die bladen een voor een tot asch verteeren. Weldra bleef slechts de band over. Rodille nam een pennemes en begon het leder en het bordpapier aan stukken te snijden, om het aldus gemakkelijker door het vuur te doen verteeren. Terwijl hij zich met koorts achtige drift hiermede bezig hield, viel er een dun, geel geworden, toegevouwen pa pier uit een soort van geheimzinnige be waarplaats. Rodille zag het en zijn nieuws gierigheid werd opgewekt door dit papier, dat sinds een eeuw onder geen menschelijk oog gekomen was en welks bestaan in het oude boek niemand had kunnen vermoe den. Toen Rodille het las, begon zijn hoofd te duizelen; hij vroeg zich af, of hij wel bij zijn zinnen was; hij kon niet gelooven aan de werkelijkheid der wonderbare ontdekking, die zijn verstand verbijsterde, als in een droom uit de Duizend en een Nacht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9