Ayi/ATJE^ fV Woensdag 24 September 1924 47ste Jaargang No. 15848 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Ji Dultschland in den Volkenbond. De Biesbosch Belangrijke werkverschaffing. AMSTERDAM EN DE BROODPRIJS. Maatregelen om verdere stijging tegen te gaan. Inspecteurs van Politie. De Pensioenwetten zullen 1 October ingaan. Agenda 25 September Faillissementen. Beëedigd. De Jubileumfeesten van den Ned. R.K. Volksbond. De loting. Haarleöische Orkestvereniging. De Kennemer-Vogelfilm. Inrichting voor wetenschappelijke Photographie te Bloemendaal. Vakcursus voor Bakkersgezellen. De straatverlichting op den Zijlweg. J. J. WEBER ZOON Ooticiens -« Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Loonactie bij Van Gend Loos. Eervol ontslag directeur Huis van Bewaring. Personalia. TOONEEL. De 1259-ste. De abonnementsprijs bedraagt voow Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Adverfentiën 35 cents per regeV Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, ais ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Dat is het groote feit van den dag: het besluit, gisteren door de regeering te Ber lijn genomen, om toelating tot de§ Volken bond te vragen. Het is met dien ledigen stoel van Duitsch- land in de groote Assemblee van Genève wel wonderlijk gegaan! Eerst hebben de Duitschers zelf eenige jaren lang tranen met tuiten gehuild over hun uitsluiting uit het Vredesinstituut. Dat heette nu een Volkenbond! En een der grootste naties van Europa, een volk van 68 millioen zielen, liet men buiten de deur staan! Toen kwam de tijd, dat niet enkel de neu tralen, maar ook het meerendeel der Geal lieerden, begonnen te zeggen: maar vraag dan om toelating; wie zegt u, dat gij ge weigerd zult worden! Doch niet geheel zon der reden wees men in Berlijn naar Parijs als naar een onoverkomelijken hinderpaal. Ten slotte keerden de kansen en was er te Londen op de conferentie van Juli een broederlijke samenkomst, als de wereld in geen tien jaar had aanschouwd: de Fransche premier en de Duitsche Rijkskanselier sta ken de rechterhand ineen en de Engelsche eerste-minister hield ze lachend vast als ware hij de peetvader bij een nieuw ver bond. En er werd lang en breed gesproken over de komende vergadering te Genève, waar Duitschland nu natuurlijk zijn open zetel zou innemen. Niets vaster dan dat! zeiden Rijkskanse lier Marx en minister Stresemann. Maar te rug in Berlijn vond men de oude tegenstan ders, de politieke nachtmerries in de Duitsch-nationalen terug. t Zou al bijna onmogelijk zijn om de sanctie der heeren Rijksdagleden te krijgen op de bekend gemaakte besluiten der Lon- densche Conferentie. Wanneer zij eens wisten, wat er in het geheim over den Vol kenbond gesproken was! En dus zweeg men niet enkel te Berlijn, maar ook te Londen, te Bern en te Praag, overal, totdat eerst het Londensche Convenant was goedge keurd. Maar, toen het gevaar was geweken en de Bondsvergadering te Genève een grootere vredes- en verzoeningsgezindheid aan den dag legde dan iemand had durven hopen, toen vroeg men aan de regeering te Berlijn: waar blijft gij nu; wij hebben toch in Londen een afspraak gemaakt? Daarop volgde de grofste leugen, welke ooit in de diplomatie waar men gewoon is hoffelijk te liegen is uitgesproken: de re geering te Berlijn, geen der ministers, noch de Rijkskanselier had te Londen ook maar met één woord over Duitschland's toetre ding tot den Volkenbond gesproken! De leugen werd dagen lang volgehouden, totdat het een noodleugen bleek te zijn, al weder ter wille dier lieve Duitsch-nationalen. Als ooit de politiek verachtelijk is geweest, dan zeker in die leugendagen der vorige week. Thans schijnt diezelfde politiek in Duitsch land in zóóverre gedraaid, dat den groot sten schreeuwers de mond is gesnoerd en gisteren heeft de regeering te Berlijn in be ginsel besloten het lidmaatschap van den Volkenbond aan te vragen. Te Genève was de deur lang genoeg op een kier gehouden, maar het getreuzel der Berlijnsche regeering duurde te lang, dan dat nog in deze zitting ovèr de toelating kan worden beslist. Men zal er nog eens afzonderlijk voor samen moeten komen. Nu, dat is de zaak wel waardl Het vredeswerk te Genève vordert zóó krachtig, er openen zich voor alle vre- desvrienden zulke hoopvolle perspectieven, dat de grootste zwartkijker nu wel vertrou wen moet gaan krijgen in den Volkenbond. Maar zulk pen Bond zonder een groote na tie en een energiek volk als het Duitsche zou toch altijd een zaal met een gescheurde onderbalk blijven; telkens, wanneer men op de gevaarlijke plek kwam, zouden de planken kraken. Door het gisteren te Berlijn gevallen besluit is nu ook het fundament van den Volkenbond verzekerd en de laat ste, groote hinderpaal verdwenen om met vertrouwen te streven naar de restauratie van ons oude werelddeel, naar de vreed zame, „Vereenigde Staten van Europa!" B Naar uit Dordrecht vernomen wordt, zijn er plannen in voorbereiding om te geraken tojt spoedige indijking van een gedeelte van den Biesbosch ter grootte van 909 H.A. Men is voornemens, het werk, geheel uit grondwerk bestaande, als werkverschaffing uit te voeren. Met de regeering hebben reeds besprekin gen over toekenning van subsidie plaats ge had. Naar de Tel. verneemt,, hebben Vrijdag j.l. en Dinsdagmoren ten stadhuize te Amster dam, besprekingen inzake de brood- en meelprijzen plaats gehad, waaraan de vol gende heefen deelnamen: voor de gemeente da wethouder de Miranda, dr. van der Laan es mr. Reitsma van de levensmiddelenvoor- ziening, mr. van Rij en de heer Renout van d& broodbakkerspatroonsver. „De Voorzorg verder van de grootwerkgevers in het bak kersbedrijf de heer v. d. Meer; van den Katb. bond de heer Thijsse; van de werk geversver. in de Isr. bakkersbedrijven de heeren Snapper en Goudehet, van de Coöpe ratieve Samenwerking de heer Diamant en van den Coop. Raad de heer Versluys. Vrijdagmorgen werden onder leiding van wethouder De Miranda verschillende maat regelen besproken, welke zouden kunnen leiden tot het voorkomen van een verdere stijging van den broodprijs. Het resultaat was dat de wethouder het volgend schrijven tot de betrokken organisaties richtte: In aansluiting met de door mij gemaakte afspraak in de vergadering van gistermorgen, heb ik de eer u de navolgende formuleering te doen toekomen van de beide, door mij geuite denkbeelden, ten einde uw advies daarover te mogen vernemen: Kunt u zich vereenigen met het denkbeeld: 1. Dat de patroonsvereenigingen en de coöperaties in het bakkersbedrijf tezamen en voor gezamenlijke rekening en zoo noo- dig voor de financiering met behulp van de gemeente, op de daartoe geëigende tijdstip pen bloen, aankoopen, teneinde den prijs van het brood gedurende den aanstaanden winter op het thans bestaande peil te kun nen handhaven of 2, dat bet gemeentebestuur van Amster dam over zal gaan tot den aankoop van een bepaald kwantum bloem op de daartoe ge schikte momenten ten einde een verdere prijsstijging van brood zonder nadeel voor de bakkers tegen te kunnen gaan?" Dinsdagmorgen om 10 uur zou op boven staande vragen mondeling geantwoord wor den. De heeren mr. Van Rij, Renout en v. d. Meer („De Voorzorg" en de organisatie der groot-werkgevers) verklaarden, absoluut, af wijzend te staan, ten opzichten van de voor stellen van den wethouder, daar zij geener lei gemeentelijke bemoeiing ten deze wen- schen. Stijgen de meelprijzen dan moet h. i. de bevolking meer voor het brood gaan be talen en mag daartoe niet uit de gemeente kas geput worden. De gedachtenwisseling over deze kwestie leidde tot scherpe incidenten tusschen den wethouder en genoemde opposanten, met het gevolg, dat de bijeenkomst verder zonder de heeren Van Rij, Renout en v. d. Meer werd voortgezet. Omtrent het resultaat der nadere bespre kingen kan het blad mededeelen, dat het nu in de bedoeling van den wethouder ligt, bij den Raad een voorstel in te dienen tot het beschikbaar stellen van een crediet van Vi millioen ter voorkoming van een verdere broodprijsstijging in het eerstvolgende kwar taal. De bedoeling zou dan zijn den huidigen broodprijs te handhaven, den bloemprijs in verband daarmede nader vast te stellen en desnoods uit de 250.000 crediet de bakkers Schadeloos te stellen, die ten gevolge van een verhoogden marktprijs boven de gemeentelij ke bloemlimiet zouden moeten gaan. Dit stel sel zal op een volgende nog deze week te houden vergadering nader uitgewerkt en ten spoedigste in den gemeenteraad voorgelegd wórden. De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land heeft tot de burgermeesters in deze provincie een circulaire gericht, waarin hij wijst op de wenschelijkheid, dat in die ge meenten, waarin een inspecteur van politie rechtstreeks onder den burgemeester lei ding geeft, de keuze met de meest moge lijke zorg geschiedt. Met name verzoekt de commissaris om, ingeval een inspecteur van politie rechtstreeks onder den burge meester met de leiding van het politiecorps is of zal moeten worden belast: le, in een eventueele vacature van in specteur van politie niet te voorzien dan na vooraf opengestelde openbare sollicitaties; 2e. voor de vervulling van een vacature in de eerste plaats in aanmerking te doen komen sollicitanten, die in het bezit zijn van het inspecteurs-diploma. Naar het „Vad." verneemt, ligt het in de bedoeling van de regeering de wijzigingen der Pensioenwetten, ook al worden deze later door de Tweede Kamer behandeld, te doen ingaan op 1 October a.s. Sociëteit St. Bavo Esperanto 8 uur Onderling Belang 8 uur Schaakclub 8 uur Feestavond Volksbond 8 uur. R.K. Middenstandsgebouw Zangvereeui- ging „Proza en Poëzie" 8 uur Reis- verceniging T. O. G. 8 uur R.K. Jon ge Vrouwenbond afd. I Godsdienst onderricht met lichtbeelden half 8—9 uur. Stadsschouwburg Vereenigd Tooneel Dc zeven sleutels van Baldpate 8 uur. St. Vïncentïusgebouw R.K. Reclassee- ringsvereeniging half 9 uur. Groote Kerk Orgelbespeling G. Robert 23 uur. St. Bavo-gebouw Feesten R. K. Volks bond Promenade-concert door harmonie „St. Caecilia" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Elkep Donderdag van 89'A uur. St. Vincentius-bibiiotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropenjf. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestradt 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm. van half 11half 12 en deS nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibiiotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R, K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Wtrensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 unr Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- "vomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Gisteren werden in staat van faillissement verklaard J. Goosen, grondwerker, wonende te Haarlemmermeer, Nieuw-Vennep, Hoofd weg 558. Curator Mr. G. W. C. Pliester P. v. d. Poel, electricien, wonende te Haar lem, Jacobijnestraat 23 Curator Mr. A. Bruch R, Garenkooper, aannemer, wonende te Zaandam Curator Mr. van Rees te Haarlem J. Kelder, koopman, wonende te Zaan dam, Valdeurspad 44 Curator Mr. C. Blankevoort De Naamlooze Vennootschap de Eerste Beverwij ksche Auto-Maatschappij, geves tigd te Beverwijk Curator Mr. P. Tideman. H. Pot, timmerman, wonende te Schoten, Tugelastraat 14. Curator Mr. J. Deenik H. G. Lindeman, autobusondernemer te Overveen, Dompvloedslaan 23. Curator Mr. A. A. Huizinga J. van Roon, meubelfabrikant en koop man, wonende te Haarlem, Jansweg 49. Cu rator Mr. F. v. d. Goot J. Rol Wzn., veehouder, wonende te West- Knollendam, gem. Wormerveer. Curator Mr. F. M. Hagemeijer Mej. A. G. v. d. Berg, pensionhoudster, wonende te Zandvoort, van Speijkstraat No. 17a. Curator Mr. F. A. Davidson. De Naamlooze Vennootschap Bouw- en Handelmaatschappij „Argus", gevestigd te Schoten, Rijksstraatweg 85. Curator Mr. F. J. D. Theijse Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swinde- ren. -Vernietigd werd het faillissement van J. Bakker, aannemer, wonende te Haarlem, failliet verklaard d.d. 22 Juli 1924. Beëindigd werden door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissemen ten van de N.V. Filmfabriek Hollandia, te Haarlem A. Vreeswijk, wonende te Haar lemmermeer. Beëedigd werd als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Gemeente Kromme nie de heer J. L. Labberté. De afdeeling Haarlem van den R.K. Volks bond blijkt er slag van te hebben op echt, gezellige wijze feest te vieren, en volle, stampvolle zalen te trekken. Het was Dinsdagavond in het gebouw St. Bavo zoo mogelijk nog drukker dan Maan dagavond. De toeloop was den geheelen avond zoo groot, dat op sommige oogenblikken de deuren van de groote zaal gesloten moes ten worden, daar ze alle belangstellenden voor het concert niet meer kon bevatten, Aan deze groote drukte zal het feit dat geen entree geheven werd, wel niet vreemd zijn, maar juist deze kostelooze toegang was een zeer gelukkige gedachte van het bestuur geweest, dat zoodoende alle leden en belangstellenden in de gelegenheid stelde het 35-jarig bestaan van de afdeeling mede te vieren. De groote zaal, waar de dames M. en L. Lühn en de heer A. v. Buuren concerteer den, was tot in de uiterste hoeken gevuld. Allen, die zich in het gebouw bevonden, wilden het concert bijwonen en hun ver wachtingen werden wel beloond, want dat het Concert van Dinsdagavond in all%> op zichten is geslaagd, zal ieder toegeven die er bij tegenwoordig is geweest. Begeleid door mej. L. Lühn, zong mej. M, Lühn verschillende liederen met klankvolle stem en vooral mooie voordracht, waarbij de begeleiding aan den vleugel zich zeer goed aansloot. De zangeres oogstte telkenmale luiden bijval en werd meermalen tot een toegiftje genoopt. Namens het bestuur van den Volksbond mocht zij bloemen ontvangen. Deze attentie beantwoordde mej. M. Lühn door eeif zeer aardige weder-attentie, als we dat zoo noe men mogen. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de afdeeling had zij een lied samenge steld, dat wij ook om den aardigen inhoud hier willen laten volgen. Jubellied. Daar klonk 'n stem, van 't Westen naar het Noorden Van O.ost naar Zuid, door Haarlem wijd en zijd. Nu wordt alom, in groote, breide accoordcn In blijden toon, 'n jubelfeest bereid. Met dank aan God, voor Zijnen hulp en zegen Bij zooveel arbeid, vijfendertig jaar Rijst voor ons oog het vele goeds verkregen Door stoere werkkracht, strijdend voor el kaar!! Voor 'het bestuur een juichkreet aangeheven Een kreet omhoog, uit 't hart dat dankbaar slaat De zang stijg op, de olksbond moge leven Den leden heil, tot h«ii van kerk en staat'! Thans aller wensch voor groei, en bloei, en leven In eendracht sterk, steeds opwaarts hand aan hand En blijft 't devies, het doel waarnaar wij streven „Voor God en Kerk, voor Vorstin en Land". Onnoodig zeker te teggen, dat dit lied een stormachtig applaus verwierf, wel een be wijs, hoe men deze attentie op prijs stelde. De voorzitter van de afdeeling, de heer Castricum, dankte mej. Lühn op hartelijke wijze voor dit blijk van sympathie met de vereeniging. De heer A. v. Buuren, bariton, zong, be geleid door mej, M. Sprenkeling, met zijn bekend sonoor geluid eenige liederen, die nipt minder succes verwierven. Een speciaal woord van lof mag hier niet ontbreken aan den zanger en niet minder aan de begaafde accompagnatrice. Aan het slot van 't concert sprak de heer Castricum zijn dank uit voor de keurige prestaties van de solisten en de begeleid sters cn dat woord vpn dank was wel ver diend. Dat de aanwezigen hiermede ten vol le accoord gingen bewees het krachtig ap plaus, dat trouwens den geheelen avond, na reder lied, van de instemming van het audi torium blijk gaf. Was de belangstelling voor bet concert groot, niet minder was, ze voor de tentoon stelling en de daaraan verbonden attractie. Zoowel de tentoonstelling der prijzen, als die van „Herwonnen Levenskracht" konden zich in gestadig druk bezoek verheugen, en het rad van avontuur, dat den geheelen avond draaide, kon weer menig prijsje uitdeelen en de ontvangsten kwamen mooi binnen. Het was den geheelen avond eaa en al ge zelligheid in het heele gebouw. Onder de aanwezigen werden o.m. ook opgemerkt, het lid van den Haarlemschen raad, de heer de Boer. „Van de zijde van „Herwonnen Levens kracht" schrijft men ons nog het volgende over de door die vereeniging georganiseerde tentoonstelling: Het bezoek aan deze tentoonstelling was gisteravond buiten verwachting zeer groot. Hoe kan dat echter ook anders? Niet alleen dat ze leerzaam is op het gebied van hygië nische propaganda, maar verschillende stan den zijn ook amusant. Er heerschte evenals andere avonden, een vroolijke en opgewekte stemming. Veel werd door mildadige wel doeners gegeven ten bate van de tuberculo sebestrijding, o.a. ontving het bestuur ook enkele prijzen. Het is voor het bestuur en de feestcommissie een groot genoegen te kunnen mededeelen, dat de avond van giste ren weer een groot succes is geweest. Heden avond is er weer muziek in zaal 4 en 5. Komt u ook? Uitslag van de loting, der Nationale Mi litie Kj. Aanstoot 210A. Aarntsen 43J. Adelaar 472 B. v. Aken 479 W. Aker sloot 456 A. Allebé 446 J. Almoes 403 A. Angenent 384 G. Appeldoorn 183 A. Arends 329 A. Aukes H. Baars 511 A. Bakker 567 J. Bakker 51 J. J. Bakker 368 R. Balm J. Bante- naa 12 A. A. Bahoorn 103 C. Bartels 132 W. Bausch 554 F. Beek 427 P. v. d. Beeh 228 F. Been 307 A. Beenders 208; C. de Beer 212 F. v. d. Berg 365 G. v. d. d. Berg 29 C. v. Bergen J. v. d. Beijk 257 W. Bergisch 66 G. Berkhout 262 W Berkhout 8 H. Beukman 618 C. v. Beu- sekom J. Biesbrouck 362 G. v. Bilder- beek 615 W. v. Bilderbeek 293 C. Blaak 405 J. Blansert M. Blankensteijn 164 H. Blankwater 231 C. Blok 600 W. Blok 509 H. Blokker 540 J. v. Boekei 530 E. Boekelaar 264 W. Boerboom 524 L. Boe- ré J. Boerwinkel 182 G. Bogaard P. Boogaardt 55 J. v. d. Bogaardt 328 W. v. d. Bogaardt 242 W. v. Bogget P. Bon- ke 523 M. Bonnema A. de Bont 422 P. Bood 129 R. Boonstra G. Boot 564 H. Booij 121 E. Borger 369 W. Borgman 478 C. v. Borselen 209 H. Bos 68 P. v. d. Bos 451 A. v. d. Bosch 377 L. ten Bosch 24 N. Boterbloem 285,; C. Bottelier 167 M. Boudewijn G. de Braat 332 J. Brand 236 G. v. d. Brandhof 568 J. Bras ser 312? J. Breeuwer 626 G. Breukhoven G. Brinkman 145 A. v. d. Broek 30 J. v. d. Broek 605 J. M. v. d. Broek 513 G. J. "Broekhuizen 21 P. v. Broekhuizen 494 J. Broekman 522 L. Broese van Groe- nou 198 J. Bronkhorst 246 H. v. Brugge 303 F. Bruggink 176 A. J. de Bruijn81; C. de Bruin 415 G. de Bruin 113J. W. H. de Bruin 588 R. H. de Bruin 439 A. d<i Bruijn 78M. J. de Bruijn 546 W. M. de Bruijn 590 J. H. W. G. Buckmann 388 H. S. Buiskool 189 A. H. Bruussink 140 A. Burghout A. J. Busé 251 J. Ch. Busquet 581 H. den Buurman 90 H. den Buurman 90 R. Buurman 126 J. Buijs 518 H. J. K. de Bijll-Nachenius 334; N. A. Bijnsdorp 469 N. J. Bijnsdorp 325 H. Jac. Beijster 235 H. Joh. Bijster 390 H. Ch. Campen 65 C. Cassee 3 G.M.J. de Chotaud 38 J. Clous 95 C. de Cock 232; A. Cop 601; C. H. L. Cornegoor 118; A. P. A. Cornet 217 J. Cornet 71 S. A. Dalk 309 J. P. v. Dam 9C. A. M. Da mes 47J. M. Damiaans 1W. Damsteek 489; W. van Dansik 174W. van Dantzig 96 H. G. Deen 397 J. A. Deen 289 A. A. W. Deenink 160; G. M. Dege- naar 410P. Dekker 124 H. Dek kers 376 H. Dieters 343 H. v. Diggelen 170 F. C. J. Dingemans 95 J. Dinkla 512; A. Dirks 223 H. Jt Dirks 521 D. Doei, as H. G. Does 155J- A. Doezie 408 P. v. Donselaar 267 J. R. Doodeheefver 276 J. H. W. Doornbosch 609 H. A. v. Door nik 476 W. H. Dreijer 635 R. W. Dries- sen 186 J.N.M.V. Duffelen 76; M. Duiver man 371 B. van Duuren 98 N. J. van Dijck 378 A. van Dijk 389 J. van Dijk 308 A. J. W. Dijkhoff 593; J. W. Dijkstra 280 P. Eckhout 169 M. Eek 483 W. Eggink 331 A. v. Egmond 430 J. J. H. van El 194 G. N. v. Elferen 218; F. C. Eliazer 608 W. v. Elswijk 505 L. van Elta 91 C. van Emmerik 122 C. J. van Emmerik 238 S. Engel 417 H. J. Erkens 538 J. van Es- veld 409 L. van Everdingen 470 T. van Exter 450 W. v. d. Eijkhof 556 D. J. Fa bel 444 A. W. Face 553. (Wordt vervolgd.) WEDEROM STEUNCONCERTEN, Geen Buitengewone, maar Volksconcerten. Bij de gelegenheid van den aanvang van het nieuwe seizoen maakt het Bestuur der Haarlemsche Orkest-Vereeniging het navol gende bekend aan de bezoekers der H. O. V.-concerten. Hoewel het tekort over het afgeloopen concertjaar is gedekt geworden, vooral dank rij de vrijgevigheid van eenige onbekende schenkers en de extra bijdragen der leden, is het te voorzien dat door het niet toewij zen der Rijkssubsidie,1 die aan alle andere stedelijke symphonie-orkesten, behalve het Haarlemsche, wordt toegekend, dat ook over het bedrijfsjaar 19241925 nog een te kort zal ontstaan. Ten einde nu te voorkomen dat op het laatste oogenblik wederom een noodactie op touw moet worden gezet om de H. O.V. te redden, heeft het Bestuur besloten reeds bij den aanvang van hei seizoen maatrege len te treffen om de inkomsten te doen vermeerderen. In de eerste plaafs dan zal met ingang van October iedere maand een extra z.g. Steunconcert worden gegeven. De naam dezer concerten duidt er reeds op, dat het doel hiervan is om, door het geven van een concert waarop eerste rangs solisten optreden, het muzieklievend publiek door het betalen van een eenigszins ver hoogd entrée in de gelegenheid te stellen op een aangenameen geleidelijke manier bij te dragen tot instandhouding van ons prachtige orkest. De heer Gerharz hyeft zich voorgenomen deze concerten tot iets zeer bijzonders te doen zijn en wij behoeven slechts de schit terende Beethoven en Mahler avonden ifi het vorige seizoen in herinnering te bren gen, om priori da zekerheid te hebben dat hij hierin zal slagen. Met de solisten, Mevrouw Noordewier Reddingius, Dirk Schaf er, Madame Cahier, Eug«aia Walter son en den heer Willem An- driessen, zijn voor deze concerten reeds be sprekingen aangeknoopt. De toegangsprijs voor deze concerten is bepaald op 1.75 voor de niet-Ieden der H. O. V. en 1.voor leden der H. O. V. Voorts heeft het Bestuur na ernstig be raad besloten de z.g. Buitengewone Concer ten af te schaffen, doch in ruil daarvoor een grooter aantal Volksconcerten te geven. Om ook de bezoekers der Volksconcer ten in de gelegenheid te stellen bewijzen te geven, dat zij finantiëel wat voor het in standhouden der H. O. V. over hebben, wordt de entrée-prijs der volksconcerten eenigszins verhoogd en gebracht van 30 cents (incl. bel.) op 50 cents (incl. bel.). De couponboekjes der vervallen buiten gewone concerten zijn voor deze concerten geldig, zoodat men ook voor een coupon a 35 ets. plus belasting, dus voor 42 ets., deze concerten kan bezoeken, mits men dan voor zich zelf of met andere te samen een couponboekje a 4.20 koopt voor 10 con certen. De vereischte toestemming voor de ver hooging van den prijs der volksconcerten is reeds verkregen van B. en W. en het Be stuur der H. O. V. vertrouwt, dat deze con certen wederom in ruime mate bezocht zul len worden, omdat den enerée-prijs in ver gelijking met andere amusementen (theaters, bioscopen e.d.) nog uiterst laag is. .Nog zij ten slotte vermeld, dat tot een zeer beperkt aantal ook toegangsbewijzen te krijgen zijn voor niet-leden voor de leden-concerten en wel voor 1.25 (plus rechten) voor de avondconcerten en voor 1.(plus rechten) voor de Zondag-na middagconcerten. Uit den aard der zaak komt het echter het allervoordeeligst uit om iid te worden van de H, O. V., daar voor de leden.de toegangsprijs per persoon en per concert gemiddeld slechts 50 cents bedraagt (rech ten inbegrepen) 'en de onpersoonlijkheid der kaarten combinatie mogelijk maakt. Opgaven voor het lidmaatschap der H. O. V. worden ingewacht bij den penningmees ter: J. A. J. Sybrandi, Emmastraat 11 of bij den administrateur Ph, K. Schouw, Verl. Wouwermanstraat 82, telefoon 1308. Gisterenavond had in het St. Jozefs-Ge zellengebouw aan de Jansstraat voor genoo- digden de vertooning plaats van „De Ken nemer-Vogelfilm", welke vervaardigd is ten dienste van het onderwijs en gisterenavond voor het eerst draaide. De film werd vooraf gegaan door een groot aantal lichtbeelden, welke het leven der vogels, hun nesten, en de voeding der jonge vogels prachtig deden uitkomen. Dui delijk werd alles toegelicht door den heer J. P. Strijbos, een der vervaardigers van de film. Na vertooning van de lichtbeelden, welke van duidelijkheid niets te wenschen overlieten, werd overgegaan tot vertooning van de „Ken nemer-Vogelfilm." De opnamen Nén van de lichtbeelden én van de film zijn alle genomen in onze Overveensche en Vogelenzangsche duinen op de terreinen van de Amsterdam- sche Duinwaterleiding. Ook zijn er enkele beelden bij van het vogelleven op Texel en uit den Hoek van Holland. De heer 'Strij bos legde steeds duidelijk en goed volgbaar uit, hoe lastig het is een film te vervaardigen van vagels. Vooral door hun schuwheid moe ten er allerlei middelen te baat worden geno men om ze van dichtbij te kunnen verfilmen. Hoe dit in zijn werk ging, legde de heer Strij bos zeer overzichtelijk uit. Na vertooning van de film, werd door dr. Thijssen een woord van dank gesproken tot den heer Strijbos voor zijn ijvervol en moeilijk werk, om deze film voor het onderwijs geheel te vervaardi gen in samenwerking met den heeren G. Traanberg en P. Vermeulen Jr. Tot slot had nog een vertooning plaats van een film, geheel gewijd aan het werken van de St. Bernards-honden. Ook deze film muntte uit door duidelijke en fraaie opnamen. Een dankbaar applaus aan het slot bewees wel, hoe de avond in den smaak was gevallen. Prof. G. C. van Walsem, alhier, schrijft dienaangaande in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde Zoolang ik Bloemendaal ken, dat is sedert 1887, is het een centrum ge weest voor de beoefening van de kunst van Daguerre. Zij werd gepopulariseerd door een bloeiende vereeniging van amateurs. Van de leden dezer vereeniging noem ik alleen den onlangs overleden Ing. Bispinck, die, voor zitter van de Nederlandsche Vereeniging vah Amateur-Photographen en langen tijd redacteur van „Lux", vele jaren voor Ne derland een leider is geweest. Vooral op het gebied der levende natuur waren er geestdriftige beoefenaars. Ik noem de namen Tepe en Burdet. Vooral de vogelfilms van den laatstgenoemde met Thijsse als uitleg ger veroverde de hartfn. Zij waren dan ook schitterende bewijzen voor wat menschen met talent, geduld en volharding op dit ge bied kunnen bereiken. Later was Blompien- daal de geboorteplaats van een ander photo- grapisch tijdschrift „Focus". Dit werd uit gegeven door A. Boer en J. C. Mol. De laatst genoemde heeft zich onlangs uit dit tijdschrift teruggetrokken en in samenwerking met dr. W. H. van Seters, bioloog te Leiden, een in richting voor wetenschappelijke photografie opgericht (woning Duinwijkweg 5, werk plaats Zomerzorgerlaan 29). Aan de werk plaats zijn wetenschappelijke belangstellen den altijd welkom. De bedoeling is in de eerste plaats het vervaardigen van films op biologisch gebied. Een malariafilm is in een ver stadium van uitvoering. Ik heb ver der proefdraaiingen gezien van opnemingen van allerlei protoziën, paramecium, vor- ticella, enz. Verder de moleculairebeweging van Brown in de speeksellichaainpjes, de bewegingen van spermatozicden van koud bloedige dieren en van warmbloedige dieren, enz. Braus vertelde verleden jaar op een zij ner voordrachten, hoe hij, zekere bewegingen willende vastleggen, met zijn voorwerp per sneltrein naar Jena moest gaan om daar de filmopneming te laten maken. Ons Jena is Bloemendaal. Verder wordt daar alles vervaardigd, wat tot het vak der mikropho- graphie behoort, zoo in het lichte als in het donkere veld. Hierbij is natuurlijk nummer één, dat 't praeparaat in het bijzonder voor de mikrophotographie geschikt is. Maar dan worden ook zeer goede uitkomsten verkre gen. Ik ben bereid proeven van mijn erva ring aan belangstellenden ter kennisneming te zenden. Men schrijft ons: Voor den te houden vakcursus van den R.K. en Christ. Bond van Bakkersgezellen zijn reeds een 30 leerlingen ingeschreven. De cursus zal aanvangen dp Dinsdag 14 Gedurig vragen we ons, zoo schrijft men durig vragen we ons, zoo schrijft men onar vanuit Overveen, bij het passee'ren van den Zijlweg des avonds af: heeit de Zijlweg nu nog een straatverlichting, of heeft hij dat niet? Want nu 1-ct geboomte langs dier weg forscher ei^ dichter wordt, gaan de electn- sche gloeilampjes er langzamerhand heele- maal in schuil, zoodat het licht er van bijna geheel door het gebladerte wordt onder schept. Voor getrouwde paren, die binnen kort hun 25-jarige echtvereeniging vieren, mag dit nu heel knus en gezeilig zijn, voor- jongere stellen, die elkaar zoo gaarne^in <je oogen zien, is dit toch minder prettig. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Stilstand. OPGAVE VANf" Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut Je De Bildt Naar waarnemingen in dec morgen van 24 September. Hoogste Barometerstand 758.9 m.M. te Wisby. Laagste Barometerstand 745.3 m.M. .e Shields. Matige, tijdelijk krachtige zuidelijke tot westelijken wind, aanvankelijk opklarend, later weer zwaarb^volkt tot betrokken met regenbuien, zelfde temperatuur. October, en door een der Hoofdbestuurders worden geopend Aanmelding kan' nog ge schieden tot 7 October bij de besturen. Het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond v. Transportarbeiders „St. Bonifacius" deelt mede naar aanleiding van de loonactie bij Van Gend Loos: 1. Dat het volledig onjuist is, als zoude door de vertegenwoordigers van den R.-K. Bond van Transportarbeiders op eene gehou den conferentie met Van Gend Loos, de voorkeur zijn gegeven aan een algeheele loonsverlaging in de plaats van de loons verlaging, voorgesteld door de hoofd-inspec- tie van Van Gend Loos. *2. Dat deze voorstelling van zaken vol gens de meening van bet hoofdbestuur van den R.-K. Bond van Transportarbeiders een voudig wordt gegeven door het hoofdbestuur van den Centralen Bond tan Transportar beiders met de gedachte daaruit eenige munt te slaan onder diegenen, welke zich bij den Centralen Bond zouden kunnen or- ganiseeren, of georganiseerd hadden' en de organisatie hebben verlaten. Door den R.-K. Bond van Transportarbei- ders is aan de hoofd-inspectie van Van Gend Loos een schrijven gezonden, waarin de Bond verklaart te blijven vasthouden aan den inhoud van zijn schrijven d.d, 19 Augus tus j.l., waarin werd medegedeeld, dat de 5e loongroep niet zou moeten omvatten alle door de inspectie genoemde plaatsen en dat de loonsverlaging minder zou moeten *Zijn, dan door haar is gedacht. Bij Kon. besluit van 20 September 1924 is aan den heer P. J. A. D. Dirkmaat, met ingang vati 16 October. 1924, wegens benoe ming in een andere betrekking, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van direo- teur van het Huis van Bewaring, alhier. De heer Dirkmaat is met ingang van 16 October benoemd tot adjunct-directeur va* de Strafgevangenis te Hoorn. De heer Dirkmaat is directeur van het Huis van Bewaring alhier geweest sinds 1 Mei 1921 Daarvoor was hij directeur van het Huis van Bewaring en der Strafgevan genis te Zwolle en nog vroeger directeur van het Huis van Bewaring te Zutphen. Ook is hij commies bij de directe belas tingen te 's Hertogenbosch geweest en heeft nog administratieve betrekkingen bekleed te Rotterdam, 's Gravenhage en andere plaat sen. De heer Dirkmaat trad in 1897 in Staatsdienst. Op de voordracht voor de benoemng van een secretaris-armbezoeker bij het Burger lijk Armbestuur te Nieuwer-Amstel, komt op de derde plaats voor dc heer J. Root- lieb, alhier. KNOCK OF DE TRIOMF DER MEDISCHE WETENSCHAP. De N. V. Het Schouwtooneel, dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, heeft het op- vocringsrecht voor Nederland aangekocht van „Knock ou le Triomphe de la Medi cine", blijspel in drie bedrijven door Jules Romains. Dit stuk is in Parijs cn Brussel met bui tengewoon succes opgevoerd. De 1250ste leerling aan de Stolze Wery school is thans ingeschreven, en ontvangt alzoo een geheel kostelooze opleiding. Bat dit voor de ouders van den 14-jargen knaap een meevallertje is, laat zch begrijpen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1