ci ®efiöidócli£ ©otsoonl EMGD gfffBJWS K. S. A. Nagekomen Berichten. fnpiordsn MedsjfeeHngen DE SPAARNEBANK 60 cents per regel. Programma. De Adoro Te-film. Ffcoken in autobussen. Faillissementen. BURGERLIJKE STAND. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het- aan gewezen DAGBLAD voor ffiDVERYENTS EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Ontevredenheid in het garnizoen te Bergen-op-Zoom. Militairen in tenten v. k. Statuten. Werkbriefjes. Belastingmerken-dieven. De huizen der Woningbouw- vereeniging „Onze Woning." Nieuwe directeur Hanzebank. KANTONGERECHT. 85V„ lllle Wisselkoersen en koersen van BankpapiefC kopenhagen. I De relletjes te Ede. Nieuw licht in een oude moordzaak. Doodeïijk ongeluk. Autobus in brand. UIT DEN OMTREK. VELSEN. ZANDVOORT. BENNEBROEK. HEEMSTEDE. BLOEMEND AAL. OVERVEEN. Koning Boris van Bulgarije vermoord? De Middenstandsraad. De toestand te Ede. Prof. A. C. Visser van IJzendaorn. f Jammerlijk verdronken. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 25 September 1924, des namiddags van 2—3 uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium b. kl. t. J. S. Bach. Chqjalvorspiel „O, Welt, ich muss dich lassen Joh Brahms. Evocation, Fr. Liszt. Meiodia, Max Reger. Andante Moderato, F. Bridge. Postlude Cantique, Th. Dubois. Het grootsche gebeuren te Amsterdam is listeravond voor de zooveelste maal weer :ens vertoond en wel in de Gem. Concert zaal, alhier.,. Met stijgende bewondering en stil enthou siasme keken de menscben naar de gebeur tenissen, welke in die dagen hadden plaats gevonden en die op de rolprent waren ver eeuwigd. Is het wonder, dat gisteravond de zaal vee': beter bezet was dan den eersten avond? Het lijdt geen twijfel, of de eerste bezoe- fcps hebben aan bun kennissen de Adoro Te-film aanbevolen; en hoe kan het ook an ders? Rustig op zijn plaats gezeten, ziet men alle gebeurtenissen en H. Handelingen tot in de finesses toe plaats hebben. De luister van iet geheele schouwspel kan men in volle scioonheid bewonderen van de ontvangst an den kardinaal te IJmuiden af, tot de Plechtige H. Mis in het Stadion toe, onder aanwezigheid van tienduizenden en tien duizenden gelooviger.. Alles is even plechtig cn schoon, in het bijzonder het in-devote bidden var ouden van dagen, die men op het trilbceld ziet neergeknield, onbewust van het moment, dat zij werden gekiekt. En onder de vertooning door klinken de schoonste melodieën, gezongen door 't Zang koor „Benedicamus Domino", waarvan voon. ■al de soli van de heeren K. Bakker en J. Verbeek bijzonder mooi waren. Iedere vertooning op zichzelf is dan ook jen voldoening voor degenen, door wiens bemiddeling deze prachtige rolprent tot stand s gekomen en zij zal haar waarde blijven achouden, zelfs nog langen tijd daarna, wan- ïeer er van dit geslacht geen mensch meer ,c vinden za'l zijn onder de levenden. Het rooken in autobussen is door den bur- gcgemcester van Velsen nu ook verboden. Het verbod is dadelijk van kracht gewor den. De Velsensche politie zal er streng op letten en de overtreders zullen gestraft I worden. Jrodeweg en Zandvoortschelaan een andere I auto werd aangereden. De Ambtenaar van het O. M. vroeg .100 I boete subs. 10 dagen. De Kantonrechter veroordeelde conform, den eisch. Een kordaat besluit. Mej. J. W. B., wonende te Amsterdam, moest bij de H. O. V. te Haarlem een proeve afleggen van haar bekwaamheid, betreffen de haar stem. Op een goeden dag stapte j zij te Amsterdam in den trein en vroeg vólgens haar, voor de securieteit aan den treinbeambte of de trein te Haarlem stopte, I waarop deze bevestigend zou geantwoord heboen. Toen de trein echter bij Haarlem (kwam reed deze door, en de juffrouw nam j het kordate besluit om dan maar aan de noodrem te trekken. Zoo gezegd, zoo gedaan. De noodrem werd in weirking gebracht, de trein stond stil en de dame stapte uit. Natuurlijk volgde proces-verbaal, maar zij was ten minste op tijd, op het uur dat zij had aangegeven. De ambtenaar van het O. M. wilde de verzachtende omstandigheden eeqs in acht nemen en vroeg 8 boete, waarvoor de kantonrechter haar ook veroordeelde. Een zaakje in drie bedrijven. De thans uit anderen hoofde gedetineerde H. J. W. had zich te verantwoorden voor een drietal door hem gepleegde overtredin gen, waarbij de spoorbaan altijd het corpus delicti was. Hij trok zich zelf er niets van aan of de spoorboom al dan niet gesloten was. Den laatsten keer had hij echter den verbalisant, in casu den spoorwegwachter, toen deze hem verbaliseerde, een pak slaag gepresenteerd. Daarom werd hij dan ook voor de eerste twee overtredingen tot 6 of 6 dagen ieder veroordeeld, en voor de i laatste overtreding tot 10 of 10 dagen. Heden werd in staat van laillissement i verklaard: W. H. Siehl, 1.1. wonende te Zandvoort, Boulevard Barnaart no. 5, thans verbl. te Hamburg (Duitschland). Curator'. Mr. A. H. J, Merens. R. C,: Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. In het faillissement van J. Goosen, grond werker, wonende te Haarlemmermeer, N.- Vennep, Hoofdweg 558, uitgesproken d.d. 23 Sept. 1924. werd Mr. Pliester als curator vervangen door Jhr. Mr. L. U. Rengers Ho ra Siccama te Haarlem. Ondertrouwd 24 September: F. J. Strij- bosch en A. Dekker N. A. Jacobs en J. J. Raaphorst C. Nauta en A. A. v. d, Mije H. v. Roon en M. H. C. Smelter J. v. Balen en C. E. A. de Wolf. Getrouwd 24 September: C. L. Kruse en II. A. Vermeulen J. A. A. v. Koningsho ven en A. Mooij J. Visser en M. v. Hc- mert C. J. Koridon en M. Turk G. v. Rijswijk en G. M. A. v. Til J. H. Wijk- huijzen en M. Briene. Geboren: 22 September, z. van R. C. v. Donkelaar-Ooijman. 2 z. van E. Groene- veld-de Winter. 23 September z. van M. J. C. Puts-v. Opstal. d. van J. C. v. Daalen- Vos. 24 September, z. van A. J. Overdam- v Duijn. d. van J. Schell-Haven. d. van W. J. M. de Graaf-Roosen. Overleden: 22 September, J. v. Wester hoven, 71 j., Klein Heiligland. G. C., 16 m., d. v. G. F. Bom, Tweede Zuidpolderstraat. J. Schouten, 64 j„ Kamperlaan. 23 Sep tember, A. J. Kooij, 26 j-, Hagestraat. E. v. d. Bogaardt-Derr, 56 j., Zomervaarf. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: vast. Maandagmiddag is het in het garnizoen te Bergén-op-Zoom wat onrustig geweest. Een compagnie gaf haar ontevredenheid te ken nen over de legering, 's Avonds half 8, is het militair kamp op „Kijk-in-de Pot" ont ruimd en zijn aïie troepen ondergebracht in de openbare gebouwen. De divisie-manoeuvres zijn Maandagmid dag afgelast. Tengevolge van een hevigen plasregen IS' Maandagnacht het terrein bij de kazerne te Bierick, bij Venlo, waarop een grovt aantal militairen die deelnemen aan ie manoeu vres, in tenten ondergebracht waren, onder water geloopen. Do ar de naden van de ten ten gudste de regen. Daar het terr'ein zeer laag ligt, en er geen afvoerkanalen zijn, bleef het water staan en stroomde het de tenten binnen. Een groot tumult ontstond, de manschappen stormden naar binnen in hevige opgewondenheid. Er vielen eenige schoten, vermoedelijk met los kruit. De regiments-commandant en de kolonel waren dadelijk ter plaatse en namen doel treffende maatregelen, waardoor de kalmte spoedig terugkeerde. Midden in den nacht werd stroo ontboden en werden de cantine en het gymnastieklokaal voor slaapplaatsen ■ingericht en dadelijk in gebruik genomen. De tenten blijven ongebruikt staan; de mi litairen zullen waarschijnlijk te Venlo en te Blerik worden ingekwartierd. Ook de militairen, die gelegen waren in het tentenkamp op den Galgenberg bij Arn hem, in hoofdzaak militairen van het 4e en 2e regiment infanterie, hebben zeer te lijden geóad onder de ongunstige weersgesteld heid. Na de stortbuien is het kamp ont ruimd; de mannen zijn ondergebracht in enkele scholen. HEDEN Met de „Staatscourant" zijn verzonden de I wijziging in de statuten der Middelbare 1 Technische School te Haarlem. Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden berichtten wij, dat de nfd. Haarlem van de Ned. Ver. van Huis vrouwen tot de verschillende patroonsver- oenigingen hier ter stede het verzoek had tcricht zoogenaamde wérkbriefjes, tot con- .roleciing van aan huis verrichte werkzaam heden, in te voeren. Op dit verzoek is door con paar vereenigingen in gunstigen zin ge antwoord door enkelen, in ongunstigen zin. Mot belangstelling wordt nu het antwoord tegemoet gezien van die vereenigingen, wel kte haar antwoord tot dusver nog niet in bonden. Een dame heeft bij de politie aangifte ge- laan van vermissing van haar rijwielplaatje, van haar fiets, welke stond in een inrich ting aan de Tempelierstraat, terwijl een heer die zijn fiets op een erf aan het Z. B. Spaarne had gezet, een zelfde aangifte beeft gedaan. Aas het Hotdijkplein wordt door de a oningbouwvereeniging „Onze Woning een complex huizen gebouwd. De uitvoering van dit bouwwerk is opgedragen aan den aan nemer v. d. Bosch te Halfweg. Zaterdag j.l. is in verband met finaacieele moeilijkheden het werk aan deze huizen stop gezet. Wat het uitwendige betreft zijn de woningen bijna gereed. De inrichting moet ichter nog geschieden. Naar men ons mededeelde is nog niet be kend, welke firma het werk zal voortzetten, daar dienaangaande nog geen beslissing is Jcnomen. De heer G. P. Ouwendijk, directeur der danzebank te Hillegom, is in gelijke betrek- king benoemd te Haarlem. Als zoodanig is hij reeds in functie getreden. Den vorigen directeur, den heer J. Hoose- nans, is op diens verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Melkvervalsching. J. dc W-, wonende te Beverwijk, moest terecht staan terzake het in zijn woning ten /erkoop in voorraad hebben gehad van een ïoeveelheid melk die voor het gebruik on- leugdelijk was, daar aan die melk een hoe- eelheid water tot 9 pCt. was toegevoegd. Bekl, zeide niet te weten hoe dat water ;r:n gekomen was. De getuige-deskundige, die het monster elk genomen en onderzocht had, ver jaarde positief dat die melk met 9 pCt. wa ar was vwrvalscht. De ambtenaar van het O. M. eischte 100 joete sub». 20 dagen. Het vonnis was 75 subs 10 dagen. Een woeste rijder. Een automobilist moest terecht staan ter lake dat hij op de Zandvoortschelaan de vrijheid en veiligheid van het verkeer nge- aar heef* gebracht door met een snelheid van 60 a '70 K.M. te rijden, zonder signalen te geven, waardoor op den hoek Boeken- 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4H Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A cl oil Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Retr. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silan 97 ai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacontf Wabash Conm. Max*. <?U '4»/X6 K0 1C0 b:1/4 102 102 6 6 s9 90 72 i543/4 154 127 127 129 1397. 136 7b3/4 78 ^/2 4i9 440 389 390 72 73V, 1783/g 181 '32V„ 133 12^3 U I3ü 97 16G3/ 4 164 M83/4 325 113 11 U9 170 17 171 271/s U9i 131 380 383 336 344 317 320 l53i/2 154 198 104 1 5 12ö 126 30 i/, 70 v; 308 :48 791/4 i6i/2 S/16 24 SEPTEMBER EERSTt KOERS LATERt KOERS BERLIJN p.billioen) 0.601/2 0.62 PARIJS 3 721/2 »3.67 BRUSSEL 12,62i/2 12.52 WEENEN C.371/ LONDEN 11.57 11.553/ 4 STOCKHOLM 69.15 44.45 CHRISTIANS 35.85 BAZEL 49.10 NEW-YORK 2.59i/2 2.59 ROME 11.30 Heb het aitstekeedste aan te bieden dat iemand wenscben kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. Nog wordt gemeld, dat het corps poütie- troepen te Ede, nu met ongeveer 75 man !s versterkt. Tot heden heboen ze nog geen dienst ge daan. Een 150-tal militairen hebben een request ingediend om vergoeding vooq kost winnerschap. Maandagavond is ,®r nog een bespreking gehouden tusschen den burgemeester, den procureur-gen;raal van het gerechtshof te Arnhem, en den inspecteur van politie te Ede, tot het nemen van maatregelen, om bij eventueele militaire relletjes het openbaai verkeer en de belangen der burgers te be schermen, De politiemacht is nog met ma- réchaussée versterkt. Vele lezers zullen zich ongetwijfeld her inneren, dat op den ochtend van den eersten Kerstdag in 't jaar 1918, een Scheveningsche vischventer, Gerrit v. d. Oever, vermoord in bed gevonden werd. De politie, toen nog onder leiding van commissaris Sypkens, stelde aanstonds een uitgebreid onderzoek in en men kwam te weten, dat de 69 Jaar oude verslagene, ofschoon hij zeer bescheiden leefde op een hofje aan de Nieuwe Laantjes, den naam had, rijk te zijn. Inderdaad moest v. d. Oever vrij veel geld in huis gehad heb ben en daar hij eenzaam en alleen leefde, was deze „roofmoord"-zaak zger moeilijk te on derzoeken, Vast kwam te staan, dat men hem tamelijk vroeg in den nacht van 24 op 25 December had vermoord en beroofd'van geld, gouden horloge en gouden ketting. Arrestaties volgden, maar men moest de verdachten weer vrij laten, daar de politie een valsch spoor volgde. Vijf verdachten w.o. een vrouw, zijn toen weer in vrijheid gesteld. Ook in 1923 werd een arrestatie ge daan, welke later zonder waarde bleek. Thans echter komt nieuw licht in deze oude zaak en, om te kunnen verstaan, hoe de politie aanwijzingen met elkander in ver band weet te brengen, moet eerst gewezen worden, op een merkwaardig verschijnsel. Het heeft den schijn, of deze in den Kerst nacht gepleegde moord een vreemden na sleep heefthet is om zoo te zeggen alsof de geest van den verslagene nog immer spooktbij ruzies, die bij een deel der Sche veningsche bevolking nogal eens grif en gre tig oplaaien. Het middelpunt dezer ruzies en vechtpartijen is meestal de Bloedpoort welke helaas haar naam niet ten onrechte draagt. En hier legt steeds de politie haar oor te luisteren, want hier weerklinken gedurig verwijten, vage aanwijzingen, bedekte uit latingen, zoodra de gemoederen warm wor den. Zoo vaak de politie de geruchten en aan tijgingen welke zoo vaak aandreven op dien bewusten moord onderzocht, vervluch tigde alles. De zegsman ontkende men kreeg geen vat. Maar nu heeft de politie, onder leiding van commissaris Kramer, bijgestaan door inspecteur v. d. Heuvel, dan toch vastge steld, dat op dien Kerstnacht bij v. d. Oever ook nog een boom gestolen werd, welken hij voor brandhout had gekocht. Destijds was dat niet bekend. De afgelegde verkla ringen hieromtrent leidden in de richting van vier Scheveningers, verdacht van dief stal van dezen boom. De politie wil verband leggen tusschen dezen diefstal en den moord. Vast staat, dat de verslagene den boom vroe ger had gekocht en in de nabijheid zijner wo- ning gelegd. Opgespoord is thans de gouden ketting, door sommigen herkend als v. d. Oever's eigendom. Deze ketting is in deze zes jaren door vijf of vier handen gegaan en één der verdachten moet hem óók in zijn bezit hebben gehad. Hoogstwaarschijnlijk weten deze vier verdachten, wat irt den Kerst nacht 1918 in het huisje van v. d. Oever is voorgevallen. In verband hiermee heeft de justitie ter men gevonden, de vier verdachten in het Huis van Bewaring op te sluiten. Men seint ons uit Den Haag d.d. 24 Sept.: Heden is nog een vijfde persoon, onder verdenking van betrokken te zijn bij den roofmoord in den Kerstnacht van 1918, te Scheveningen, naar het Huis van Bewaring' overgebracht. Te Wirdum (Fr.) sloeg Dinsdagmiddag een paard, dat voor een wagen was gespannen, op hol, met het noodlottig gevolg, dat a* bestuurder van den wagen, de 19-jarige zoon van den veehouder Kramer, onaei Barrahui», op den grond werd geslingerd. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Onder de gemeente Tilburg is Dinsdag avond een van Geldrop komende autobus is brand gevlogen. Een paar honderd mete- buiten de kom van het dorp vulde de eige naar van den wagen, de hëer Pickard, het benfine-reservoir bij. Op hetzelfde oogen- blik ontstond een ontploffing cn vloog de bus in brand. De heer P. kon haar nog bij tijds verlaten, een oogenblik later stond de bus in lichte laaie. Gelukkig bevonden e* zich geen passagiers in. Dc heer P. heeft verklaard bij het vullen van het benzine-reservoir niet gerookt te hebben. Opdracht. De levering van gietcokes en van turven ten behoeve van de gemeen tegebouwen is opgedragen aan de N. V. Vereenigde Steenkolenhandel te IJmuiden. Grondstorting. Op het emplacement van het spoor westation alhier, ont stond door een instorting een groote kuil van 5 meter diepte. Vroeger moet daar een waterput zijn geweest, die bii het maken van het nieuwe station afgedekt werd met hout, waarna het terrein werd opgehoogd. Men neemt nu aan, dat het houten deksel vergaan is en de put werd gedempt, waar door de groote kuil ontstond. Politie-schietvereeniging. De Politie- schietvereeniging houdt Maandag 29 Sep tember een schietwedstrijd op de banen ?n de Breesaap, des morgens van 10—12 en des middags van 25 uur. De prijsuitreiking heeft des avonds in Thalia" te IJmuiden plaacs, waarna een gezellig samenzijn plaats heeft. Burg. stand. Geboren: d van A. Schik- Broekhuiz<en; z, van J. B. Miedema-cit Jongh; z. van H, Garritsen-Onstenk; d. va:i P. OmmeringAlers; z. van A. Aardenburg- Verdikt; z, van E. Kuiper-van Dalen. Overleden: J. de Vries, vr„ 85 j.; H. v. q. Berg, 6 w., z. van B. v. d. Berg en J. Kos ter. Lade gelicht, Naar wij vernemen zou bij den groentenhandelaar B„ wonende in de Haltestraat, de lade zijn gelicht. Men spreekt van een bedrag van circa 600. De bewoners waren op de bovenwoning bezig geweest en toen zij beneden kwamen werd de diefstal bemerkt. Van de daders geen spoor. Het brood opgeslagen. Deze week wor den de prijzen van het brood met 1 en 2 cent. Werd voordien het aand en winkel af- zal kosten 27 cent; water en krppbrood 22 cent. Werd voordien het aan de winkel af gehaalde brood twee cent goedkooper ver kocht dan de prijs met thuisbezorgen was, ook dit is thans opgeheven en de prijs uni form gesteld. Teraardebestelling Baronesse v. Ittersum. Dezer dagen had de teraardebestelling plaats van wijlen Baronesse van Ittersum geb. Diemont. Na een lijkdienst ten sterf- huize door dr. J. A. Gerth van Wijk Jr., vertrok de lijkstoet te 12 uur van „Huis te Bijweg" na.ar ^e algemeene begraafplaats te Heemstede. De lijkwagen waaraan prach tige kransen waren bevestigd, werd gevolgd door een met zwart crêpe omhangen rijtuig, waarop tal van kransen en een schat van bloemen waren neergelegd. Op het Kerkhof waren vele vrienden en belangstellenden' saamgekomen om bij deze droeve plechtig heid tegenwoordig te zijn. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, sprak ds.' Lek- kerkerker woorden van bemoediging en troost, waarna de oudste zoon, de heer Kemper Baron van Ittersum, zijn dank uit sprak voor de laatste eer aan zijn moeder bewezen. Met haar is een vrouw teq grave gedaald, die niet alleen bij de familie eene ledige plaats zal achterlaten, maar die ook in Ben- nebroek nog lang in dankbare herinnering zal blijven. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen aan het bureau der Gemeente-rei- niging, Wipperplein: 2 zilveren vorken; 1 zilv. zoutlepeltje; 2 zilv. theelepeltjes; 1 zilv, jamlepel; 1 vleeschvorkje; 1 dessertmesje; 2 lepels; 3 vorken; 9 diverse lepeltjes 1 ca chetstempel; 1 portemonnaie met diverse palletjes; 1 double horloge-armband. Terug te bekomen bij: H. Wout, Leidsche- vaartweg 109, zijden doekje; L. Lucas, Korte Hofstraat 9 A, te Haarlem, portemonnaie met inhoud; P. W, Klinkenberg, Sumatra- straat 22, zilveren medaille; E, Kieft, Glip- perweg 64, rijwielbelastingmerk; H. Mulder, Heerenweg 20, motorhandschoenen; W. de Zwart, Cloosterweg 3, witte haan; J, J. Smit, Wilhelminaplein 3, zilveren armband horloge; Zandvoorterweg 144, te Overveen, passer; H. Ch. de Boer, Molenwerfslaan 15S, vermoedelijk koperen ring; H. J. te Marvei- de, Cloosterweg 20, prijscourant; P, Flfers, Binnenweg 122, zakmds; A, Ytsma, Enten- laan 10, etui met schrijfbehoeften, Schoolcommissie. In dc gehouden ver gadering van de „Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs" werd voorlezing gedaan van een schrijven van Mr. Monnik, dat hij wegens vertrek naar Zuid-Afrika bedankte als lid van de Schoolcommissie. Verder werd besloten de Vacantie- enquète nog niet te houden met het oog op de beweging in den lande, om de school- vacanties geheel te wijzigen. Verder was ontvangen een verzoek van het gemeentebestuur om advies op het schrijven van de „Vereeniging voor Schooi en Werktuinen voor Haarlém en Omstre ken in welk schrijven verzocht wordt om steun. Besloten werd, adhaesie te betuigen aan dit schrijven van de vereeniging, maar den raad te wijzen op een dergelijke beweging in Bloemendaal, beoogende het stichten van schooltuinen en speelplaatsen in de ge meente Bloemendaal. Verder zal de commissie een schrijven richten tot den raad, waarin herinnerd wordt aan het advies der commissie van Febr. j.l., om aan de O, L. School te Overveen een vierde leerkr&ftht aan te stellen, I«h riette zal d*n raad in overweging ge geven worden, we®r een bedrag op de be grooting te zetten voor bijdragen aan de Medewerking, Er zijn vele redenen tot blijdschap. In groeiende medewerking mo gen wij ons verheugen. De Hoogeerw. Heer Deken, die nu heel ver weg is en ongetwij feld terug zal komen met een heelen schat van praktische wetenswaardigheden, heeft den laatsten dag van zijn verblijf alhier zijn hooge goedkeuring gehecht aan een lang ge- koesterden wensch betreffende de propa ganda, die zoo nu en dan voor verschillende goede doeleinden door de K. S. A. wordt ondernomen. De vruchten van den nieuwen maatregel zullen meerde;e malen goed blijken te zijn. De Zeereerw. Heer Pastoor, Sondaal, im mer een vurig bevorderaar van alle denkbare katholieke sociale actie, stond gaarne zijn intieme Sint Jozefskerk beschikbaar voor de conferenties voor niet-Katholieken op alle avonden, die hij beschikbaar had en Pastoor Reijnenberg, toevlucht in aller nood, was als altijd weer van ganscher harte verheugd toen we hem vroegen voor één avond ook beslag te mogen leggen op zijn kerk. Conferenties voor niet-ICatholieken. Men herinnert zich nog de groote belangstelling bij een vorige gelegenheid. Gemiddeld 2300 per avond. Ja, dat was overweldigend. Maar toch ook wel een beetje onnatuurlijk Daar waren er velen bij, die nu met de diepste in teresse.... het nieuwe asphalt staan te be wonderen. Het bestuur der K. S. A. meende deze loutere nieuwsgierigheid te moeten inper ken en stelde nu eenige bezwaren aan den toegang. Vooreerst een entrée-prijs van 40 centen en ten tweede het vooruit bestellen van toegangskaarten. Het gevolg is dat nu alleen oprecht-belangstellenden gisteren avond op de eerste conferentie aanwezig wa ren, ten getale van twee honderd deelnemers. Er was een diepe aandacht. Pater Gijls wijk was door ziekte verhinderd en werd nu ver vangen door Pater A. Winkel, die een eer biedwaardige verzameling voorlas van bijbel plaatsen en uitspraken van oude kerkleeraars over de H. Eucharistie. Intusschen waren er nog al wat menschën in de kerk, die van bijbelteksten en kerkva ders nooit gehoord hebben en van het woord „Eucharistie" het bestaan nog nimmer heb ben vermoed. Maar vooral voor hen, die goed in den bijbel thuis zijn, was de oplezing der bewijsgronden hoogst merkwaardig. Nieuwe bestuursleden. Geruimen tijd ge leden schreef het K. S. A.-bestuur naar den Vrouwenbond naar de Hanze en naar den Volksbond, ten einde hun aandacht te ves tigen op de aanstaande bestuurverkiezing. De vraag was om aan het K. S. A.-bestuur enkele personen voor te leggen uit de res pectievelijke kringen, waaruit dan een keuze Zou worden gedaan bij de candidaatstelling. Het resultaat met deze handelwijze heeft niet aan de verwachting voldaan. De .Hanze gaf geen antwoord, geen boe of ba de Vrou wenbond stuurde een lijst is met voortreffe lijke namen van dames, die bij navrage geen candidatuur wenschten aan te nemen (of schoon niet geheel en al afkeerig) en het be stuur van de Volksbond toonde in zijn ant woorden de aanvrage niet begrepen te heb ben. In zijn eerste schrijven deelde het be stuur mede, dat geen enkel bestuurslid van den Volksbond zich beschikbaar stelde (wat wij ten zeerste in hen prijzen zij hebben al bezigheden genoeg, doch wat geenszins door het K. S. A. bestuur gevraagd was. En in het tweede schrijven werd meege deeld, dat men eerst een reorganisatie van de K. S. A. wenschte, een zaak, die op dit oogen blik niet aan de orde is en in Haarlem ook totaal overbodig is. Intusschen waren buiten de bemoeiingen van \het Volksbondbestuur om, meerdere voortreffelijke leden van onze Werklieden- Vereeniging bereid in het K. S. A.-bestuur zitting te nemen. We noemen onder andere de heeren Molenkamp, Eichhorn en Porte- gies, die zeker tot de allerbesten behooren, die de Werklieden-Vereeniging bezit. Aan gezien de heeren Molenkamp en Eichhorn tal van andere bezigheden hebben, werd er van afgezien hun namen op de Candidaten- lijst te vermelden en alleen gesteld de heer Portegies, oud-voorzitter van den Bouwvak arbeidersbond en algemeen gerespecteerd om zijn ruim inzicht en onbekrompen opvat tingen. Wij feliciteeren den Volksbond van harte met zijn waardige vertegenwoordiging. Volks-Universiteit. Dit belangrijk insti tuut wordt nu Dinsdag a.s. op plechtige wijze gesticht en geopend. Hier zal men zien, hoe door samenwerking van al onze organisa- tie's in één verband, het verband der K. S. A., iets goeds kan verkregen worden, en op deze wijze voortgaande, we spoedig uit den put der malaise zullen opklimmen tot den groe nen en bloemrijken heuvel eener weldadige actie. Vergadering. A.s. Vrijdag vergadering van de K. S. A. om 8 uur in het Hanzegebouw, waartoe alle bestuurders van alle organisa- tie's met den meesten aandrang worden uit- genoodigd. 436e NED. STAATSI OTERI.T. Trekking van Woensdag 24 Sepfp.mbe. Se Klasse 7e Lijst. scholen ten behoeve van het houden van schoolreisjes. Slechte bestrating. Door bewoners van de Oranje-Nassaulaan wordt zeer geklaagd over de zeer slechte bestrating. En niet al leen door de bewoners, maar ook door de leveranciers, die daar met gerij moeten ko men. Niet ten onrechte, want de bestrating is slecht, zeer slecht, abominabel slecht. We kunnen den menschen echter dezen troost geven, dat deze ellendige toestand niet be stendigd zal blijven. Als over eenigen tijd het gevaar voor stukrijden geweken is, zal de tegenwoordige eigenaar van de laan de bestrating wel in orde laten brengen. Dan neemt de gemeente de laan over en dan is 't leed geleden. Oud nieuws? Welnu, dan kan 't geen kwaad 't nog eens te zeggen en deze verze kering er bij te geven, dat de gemeente voor- haar wegen zorgt als een liefhebbend vader voor zijn kinderen. BERLIJN, 24 Sept. De „Corriere della Sera" brengt een tot nu toe niet bevestigd bericht uit Belgrado, volgens hetwelk ko ning Boris van Bulgarije bij den ingang van zijn paleis te Rila door de aanhangers van den eenige weken geleden vermaarden Ma- cedonischen leider Stanasoff Wassilieff, ver moord zou zijn. De uitslag van de vekiezing van 4 leden van den Middenstandsraad is aldus: Groep A: L. B. J, Gorris, Amsterdam en Mr. M. J. Wolff van Arnhem. Groep B„ L, de Groot, Rotterdam en S. P. Lips, Den Haag. Hookc prijzen: 2876 1000. 4340 12080 19383 400. 7283 200. 5690 8537 13214 16073 16345 20115 201817 21119 22226 22684 22801 ƒ100. Prijzen van 70: 100 235 286 296 302 386 446 488 496 725 843 905 929 965 1145 1275 1345 1347 1410 1412 1464 1596 1634 1684 1763 1789 1843 1965 2005 2168 2623 2736 2792 2865 2920 2936 2972 3021 30S9 3154 3465 3475 3524 3535 3683 3790 3879 3938 3969 3972 4113 4165 4386 4387 4444 4471 4624 4877 4896 4968 5137 5140 5151 5250 5253 5314 5368 5379 5380 5416 5535 5554 5739 5870 6044 6052 6227 6230 6310 6454 6542 6553 6627 6839 7024 7045 7231 7242 7358 7400 7491! 7549 7697 7792 7808 7847 7908 8070 8344 8516 8550 8611 8768 9067 9108 9141 9152 9206 9208 9231 9469 9695 9727 9734 9814 10278 10347 10398 10959 11052 11075 11096 11120 11193 11258 11296 11461 11735 11778 11784 12087 12216 12576 12634 12709 1282? 12854 12876 12937 13095 13226 13243 13467 13630 13682 13708 13804 14252 14253 14301 14385 14452 14714 14771 14867 14925 (5134 15197 15245 15265 15378 15382 15385 15772 15889 15950 15951 15954 15973 15983 16032 16151 16202 16204 16261 16446 16561 16580 16600 16803 16866 16884 16916 17039 17123 17151 17216 17315 17365 17992 18009 18031 18274 18281 18364 18409 18552 18609 18616 18707 18769 18802 19032 19166 19191 19760 19795 19809 19820 19874 20126 20321 20412 20415 20439 20449 20582 20662 20779 20782 20850 20914 20982 21139 21333 21368 21403 21427 21575 21725 21742 21771 21796 21837 21857 21880 21898 21939 22035 22061 22067 22142 22254 22346 22408 22558 22622 22648 22828 22854 NIETEN 56 114 188 203 211 256 269 320 391 455 599 674 704 776 789 926 962 963 990 1037 1054 1060 1126 1212 1243 1280 1291 1314 1495 1527 1537 1606 1655 1693 1728 1738 1774 1805 1851 1859 1892 1902 1.952 1988 2069 2087 2089 2109 2211 2330 £350 2351 "2367 2429 2434 2465 2477 2494 2594 2635 2679 2702 2741! 2861 2890 2969 2970 3173 3181 3223 3298 3336 3355 3361 3421 3563 3572 3607 3612 3679 3690 3707 3803 3864 3900 3910 3915 3929 3966 4020 4043 4046 4061 4079 4143 4150 4154 4161 4180 4203 4209 4213 4282 4299 4310 4372 4480 4488 4510 4527 4563 4605 4635 4666 "4672 4693 4781 4841 4884 4903 4939 4946 4979 5029 5075 5077: 5087 5224 5235 5281 5340 5440 5533 5536 5632 5635 5676 5693 5741. 5809, 5814 5818 5883 5993 6033 6058 6070 6177 6189 6190 6211 6218 6222 6264. 6284 6328 6380 6409 6418 6541 6547; 6631 6643 6682 6731 6772 6782 6841! 6911 6924 6951 6981 6987 7012 7033 7055 7094 7118 7132 .7162 7177 7192 7322 7354 7375 7404 7602 7604 7639 7646 7681 7712 7743 7779 7797 7923 7958 7986 7990 7992 8074 8136 8196 8207 8213 8242 8243 8276 8281 8283 8330 8418 8424 8437 8443 8463 8507; 8535 8542 8657 8689 8701 8750 8783 8796 8928 8978 8981 9009 9059 9297; 9305 9340 9345 9376 9396 9467 9480 9481 9483 9514 9561 9593 9653 9655! 9660 9727 9753 977.8 9837 9859 9892 9899 9936 9939 9945 9955 9978 9999 10027 10036 10119 10126 10160 10195 10229 10599 10645 10654 10657 10662 10699 10718 10788 10824 10831 10841 10850 10921 10985 11077 11084 11119 11173 11180 11184 111911 11215 11333 11366 11372 11571 11577 11582 11592 11649 11659 11766 11772 11811 11855 11872 11977 11980 11996 11998 12020 12114 12141 12167 12169 12181 12215 12301 12302 12347 12445 12536 12548 12577 12592 12595 12659 12688 12713 12794 12826 12862 12867: 12897 12916 12943 13028 13059 13096 13191! 13192 113199 13212 13221 13231 13236 13265 13303 13367 13392 13407 13521 13529 13541 13646 13656 13691 13693 13725 13777 13793 13806 13838 13862 13870 13886 13897 13905 13964 13979 14036 14048 14067 14087 14133 14234 14147 14171 14196 14265 14274 14348 14389 14445 14481 14533 14644 14650 14701! 14706 14795 14811 14828 14844 14915 14924 14959 14983 15082 15119 15135 15164 15224 15251 15276 15277 15345 15363 15451 15453 15484 15489 15493 15591 15593 15605 156811 15656 15734 15762 15778 15800 15805 15806 15829 15838 15873 15893 15894 15936 159611 16002 16066 16068 16128 16150 16225 16356 16359 16395 16404 16451 16467 16473 164881 16496 16514 16515 16536 16571 16615 16626 16644 16659 16669 16681 16689 16713 1674A 16751 16755 16764 16785 16812 16874 168921 16896 16900 16903 16914 16961 17009 17028 17037 17053 17095 17114 17115 17152 17188 17219 17227 17231 17241 17338 17350 17450 17459 1748 f 17526 17545 17570 17618 176211 17671 17699 17725 17732 17755 17797 17840) 17869 17882 17889 17951 17981 17993 180101 18034 18042 18051 18064 18071 18098 1810S 18129 18167 18240 18257 18263 18301 18384 18398 18412 18486 18494 18540 18567 186111 .18627 18712 18734 18746 18759 1S764 187761 18784 18792 18794 18810 18843 18849 18899 18932 18950 18960 18973 18984 19075 19121 19141 19154 19159 19178 19241 19262 19295 19400 19417 19424 19455 19466 19510 19553 19572 19576 19596 19633 19634 19655 19688 19732 19793 19811 19937 20006 20011 20022, 20030 20045 20072 20100 20113 20124 20159 20220 20224 20250 20280 20335 20345 20353 20380 20435 20441 20447 20454 20470 20483 20514 20517 20533 20537 20540 20566 206071 20610 20628 20683 20709 20793 20824 20859 20864 20912 21031 21057 21080 21103 21171." 21211 21291 21381 21408 21440 21447 214721 21511 21568 21572 21593 21610 21640 21654 21696 21703 21714 21724 21768 21881 21936 21966 21972 21973 21987 22005 22011 22055 22073 22088 22094 22156 22206 22274 22275 22376 22294 22297 22328 22384 22394 2240Ö 22401 22495 22515 22593 22626 22682 22689 22765 22793 22853 22859 22878 22889 22904 22906 22913 22918 22984 5e Klasse 6e Lijst: 14216 met 70 tn.z. 14261 met 70; 15122 m.z. met 70: 22834 m.z, 22894; 16254 met 70 en 21275 met 70 vers vallen; 20218 m.z. 22218. EDE, 22 Sept. Onder de militaire bev.ol- king heerschte alhier hedenavond volslagen rust De orde is weergekeerd. Patrouilles van 3 maréchaussees te paard kruisen door het dorp, terwijl de militaire politie, zoowel te voet als te paard, in reserve ligt. De oefeningen in groot verband zijn af gelast en worden vervangen door oefenin gen compagnies- en bataljonsgewijze. Ook de in uitzicht gestelde nachtelijke oefeningen gaan niet door. In den ouderdom van 66 jaar, overleed heden in Den Haag, prof. Mr. A, C. Visser van IJzendoorn, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, oud-lid der Tweede Kamer en oud-hoogleeraar aan de universiteit t® Leiden. ROTTERDAM, 24 Sept, In een onbev waakt oogenblik geraakte de 4-jarige A. S. in de Delfthavensche Vliet en verdween in de diepte. Het lijkje is later opgehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2