j £i?ÉSr' Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad 0 nze Volksuniversiteit RECHTSZAKEN. ■ia mmmm ingezonden töededesimpn. Donderdag 25 September 1924 47ste Jaargang No. 15849 KUNST EN KENNIS. Een nieuwe komeet. Agenda 26 September De Adoro Te-film. Coöp. Vereeniging „Holland". i -iyÉi!§^::av wsstim ïsü w z v it 75 cents per regel. DE FEFSTEN VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND AFD. HAARLEM. Gevonden dieren en voorwerpen. J. J. WEBER ZOON Onticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Tetagraphisch Weerbericht. VAN ONZE RECHTBANK. i Ce abonnementsprijs bedraagt voö, Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEM8CHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeV Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 et per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. 't Is ongeveer vijf jaren geleden, dat wij, naar aanleiding van een debat in den Haar_ lemschen Gemeenteraad, in dit blad onze meening neerschreven over het moderne in stituut, hetwelk Volksuniversiteit heet. Die meening was niet onverdeeld gunstig. Aan de hand van programma's, gebruikte leerboeken, verloop van cursussen enz. van zulk een instelling te Amsterdam, trachtten wij aan te toonen hoe verkeerd men deed' wijsheid en wetenschap, waartoe slechts de gelijk onderlegden en jarenlang gevormden met schroom en eerbied naderen, te popula- riseeren, te vulgariseeren, zonder baat voor die wetenschap zelf, en tot groote schade veelal voor de ongeschoolde beoefenaars. Waanwijsheid aankweeken is wel het laat ste, wat men behoort te doen in onze over prikkelde en opgeblazen samenleving. Aldus ongeveer onze gedachtengang. En met de programmaboeken van de neutrale „Volks universiteiten" voor ons meenden wij toen die stelling waar te kunnen maken. Reeds de naam Volksuniversiteit moest misleidend en uit een oogpunt van volksopvoeding des tructief werken, was onze meening. Maar, wat schuilt er ten slotte in een naam? Wan neer de geest goed is en met zulke instellin- gen niet anders bedoeld zou worden dan op zaakkundige wijze, voorzichtig, met beleid en overleg tegemoet te komen aan den honger naar geestelijk voedsel, aan een prijzens waardige weetgierigheid, dan zouden zulke instellingen zelfs zeer zijn toe te juichen. Maar dan niet op neutralen grondslag, dan niet zonder strikte' waarborgen omtrent de gezindheid van docenten en de keuze der onderwerpen. Ging het alleen om redelijke verstandsontwikkeling, om bevrediging van den wetenslust bij hen, die wegens maat schappelijke omstandigheden in hun jonge lingsjaren de gelegenheid voor verdere gees telijke ontwikkeling misten, dan was daar juist voor Roomschen een taak weggelegd, om in 't oude spoor der Katholieke Kerk voort te gaan. Verbreiding van wetenschap en be schaving zonder te zien naar rang of stand is immers eeuwen lang in deze westersche landen de roemvolle taak der Katholieke Kerk geweest. Toen dan ook in denzelfden tijd, waarin de plannen voor e,en neutrale Volksuniver siteit in Haarlem tot uitvoering kwamen er pogingen werden aangewend om ook een Ka tholieke instelling daarneven te zetten, heb ben wij deze voornemens toegejuicht in de overtuiging, dat de Roomsche instelling van haar neutrale zuster niet veel meer dan den naam zou overnemen. Juist echter de prijzenswaardige voorzich tigheid in onze kringen om geen boom te planten, die spoedig uit zijn krachten zou groeien of steenvruchten in plaats van sap pig ooft zou opleveren, was oorzaak, dat de tot stand koming niet in gelijke mate vlotte als wel het geval was geweest, wanneer men de deuren maar voor groen en rijp had open gezet, zich om geen aanleg en bevattelijk heid van de toehoorders had bekommerd, aan alle ongezonde nieuwsgierigheid onder het mom van bevrediging van weetgierigheid had toegegeven en de openbare kas voor de financieele lasten had laten opdraaien. Nu een R._K. Volksuniversiteit Dinsdag a.s. ook in Haarlem zal geopend worden, mo gen de initiatiefnemers, die met zooveel taaie volharding een berg van moeilijkheden, te boven zijn gekomen, bedenken, dat juist de geleidelijke groei en de moeitevolle voorbe reiding waarborgen zijn voor een blijvend succes en een duurzamer grondslag vormen dan het vluchtige enthousiasme, waarop zoo menige geestelijke revolutiebouw wordt op getrokken. De vorm van onze R.-K. Haarlemsche Volksuniversiteit is niet de alledaagsche. Zij toont nog alle teekenen van haar oorsprong. Verleden jaar men zal het rich herinne ren is een proef genomen met het organi- seeren van een aantal cursussen voor Katho lieken als inleiding tot een Volksuniversiteit. De proef is geslaagd, in menig opzicht zelfs boven verwachting en nu is op dezelfde ba sis voortgebouwd. Alle groote Katholieke So ciale organisaties, de R.-K. Ambtenaren- Vereeniging, Geloof en Wetenschap, de R.-K. •Kring, de R.-K. Volksbond, onze R.-K: Lees zaal, de R.-K. Middenstandsvereeniging en de R.-K. Vrouwenbond hebben onder leiding van de K. S. A., cursussen georganiseerd, welke te zamen voor al de wintermaanden een eerbiedwaardige reeks vormen. Deze ge kozen vorm voor een Volksuniversiteit is zeker niet de gewone, maar tegenover dit misschien formeele bezwaar staan wezenlijke voordeelen. Eerstens mag men zich afvragen, of het stichten van een nieuw instituut, on afhankelijk van de bestaande Katholieke ver- eenigingen, in onzen tijd wel verantwoord zou zijn. Nog gezwegen van het financieele risico lijkt het bedenkelijk belangstelling voor een nieuwe organisatie te vragen, waar de be staande al zoo ernstig over gebrek aan mede leven klagen. Niet ten onrechte zal binnen kort op de Bossche diocesane Katholieken dag het vraagstuk bekeken worden, of er niet te veel aan vereenigingsleven wordt ge daan, of het organisatieleven niet topzwaar is geworden. Wij moeten in de toekomst meer concentreeren, onze krachten op hoofdzaken samentrekken en niet voor alles en nog wat maar weer een nieuw vereeniginkje, een nieuw week- of maandblaadje, een vriendelijk kransje oprichten. En wat in het algemeen g ldt, spreekt als van zelf voor een betrek kelijk kleine Katholieke gemeenschap als Groot-Haarlem, die zich nog niet kan veroor loven, wat in Amsterdam en Rotterdam mis schien nog wel mogelijk zou zijn. Daarom lijkt de hier, wellicht uit voorzichtigheid ge kozen vorm juist een zeer gelukkige en men mag zich in de toekomst wel tienmaal be denken eer men er van gaat afw:jken. De aldus gebouwde R.-K, Volksuniversi teit lijkt als een Kathedraal, waar iedere gilde haar kapel, haar altaar en haar vaandel .heeft. Maar zamen vormen zij ééne kerk, voor ieder toegankelijk. De krachten worden niet versnipperd, maar voor een groote schare nuttig gemaakt; geen vrees meer voor het houden van belangrijke vergaderingen op een en denzelfden avond; geen rivaliteit tus- schen besturen of jacht naar een zelfden spreker. Iedere organisatie heeft het ééne doel voor oogen: ontwikkeling te geven op Roomschen grondslag en streeft daarnaar volgens best vermogen. En die gezamenlijke inspanning geeft onder bekwame leiding het prachtige resultaat, waarvan wij dezer dagen bij de vermelding van het programma der R.-K. Volksuniversiteit h t bewijs hebben ge leverd. In de komende dagen zullen wij nog wel de aandacht vestigen op onderdeelen van dit program. Deze beschouwing moge in het algemeen belangstelling voor de Haarlem sche R.K.Volksuniversiteit hebben gewekt,be wondering voor de vernuftige wiize. waar op zij is tot stand gebracht, maar vooral daadwerkelijk meeleven. Als herfstbladeren zijn de circulaires, bevattende een uiteenzet ting van de cursussen, dezer dagen over heel de stad verspreid. En wie er geen opving kan zich vervoegen aan de R.-K. Leeszaal in de Jansstraat. Men zorge er voor, dat die papie- renjegen nu ook niet in den letterlijken zin de herfstbladeren gaat verbeelden, die ver dwijnen, zonder een spoor achter te laten. Er wordt gevraagd, geschreeuwd om ontwikke_ ling, om kennis, om beschaving. Welnu, hier ligt ze opgehoopt en wordt in allerlei scha keering, naar verlerlei bevattingsvermogen, voor onontwikkelden, voor half ontwikkel den, voor geheel ontwikkelden in ruime keuze aangeboden. Roomsch Haarlem, doe er uw voordeel mee!" DE STOPZETTING VAN DEN POST- CHèQUE EN GIRODIENST. Maandag is voor -het Haagsche Hof ge pleit in.twee zaken betreffende de stopzetting van den postchèque en girodienst, n.l. van mr. van Aalten tegen den Staat en de Olde- barneveldt-stichting tegen den Staat. De Staat was appellant van twee vonnissen der Haagsche rechtbank. De landsadvocaat, mr. Telders, zette uiteen, dat mr. van Aalten heeft gesteld, dat hij een postrekening had, waarvan hij een bedrag van f 1185.90 opvorderde. Aan vankelijk had de Staat verweer gevoerd tegen de uitbetaling, doch voor de plei dooien voor de rechtbank was bij procu- reursacte medegedeeld,, dat geen be'zwaai meer werd gemaakt tegen de uitbetaling van het gevorderde bedrag, aangezien de recon structie van den girodienst inmiddels zoo ver was gevorderd, dat vaststond, dat eischer het gevraagde bedrag tegoed had. Toen bleef nog alleen over de kwestie van de rente. Eischer* vorderde een rente van 5 pet., terwijl de Staat slechts de vastgestelde rente van 1Y2 pet. wilde voldoen. De Haagsche rechtbank wees echter de vordering van 5 pet. toe, van welk vonnis de staat in appèl kwam. Mr. Telders achtte het niet twijfelachtig, dat in de giroverhouding een verbruikleening ligt opgesloten. Daaruit volgt tevens, dat de bedongen rente niet alleen moet worden uitbetaald tot aan de terugbetaling van het geld, maar dat deze vastgestelde rente ook blijft door- loopen, wanneer die uitbetaling onverhoopt eenigen tijd mocht werden uitgesteld. Deze rente bedroeg I pet. en naar pleiter's oor deel is nu volgens art. 1803 (waarin de ver bruikleening is vastgelegd), met terzijde stelling van art. 1286 niet meer dan 1 y2 pet. \e"schuldigd. Bovendien behelst art. 1286 slechts een algemeenen regel, terwijl we hier te doen hebben met een bijzondere regeling, waarvan de rente bij de wet is bepaald, zoodat alleen op den staat de plicht rust de obiigtoire rente van 1% pet. te vergoeden. In de tweede zaak had de Oldebarneveldt- school van haar rekening groot f 9000, een bedrag van f 5000 opgevorderd met even eens 5 pet. rente. Ook hier geldt dezelfde rente-kwestie en pleiter concludeerde tot vernietiging van de vonnissen der rechtbank. Mr. van Aaiten merkte op, dat zij niet had gevraagd uitbetaling van een chèque, doch opheffing van zijn postrekening op grond van art. 22 van het girobesluit. In datzelfde artikel is bepaald, dat'binnen 14 dagen op een dergelijk verzoek moet worden beslist. Hieruit volgt, dat na het verstrijken van dien termijn van 14 dagen zooals is geschied, pleiter's verhouding met den girodienst was geëindigd. Pleiter was van meening, dat het door den staat verdedigde systeem inzake de rente niet ka# opgaan, en verwees in dit verband naar een arrest van den Hoogen Raad van 18 Februari 1921 (N. I. 1921 biz. 452). Mr. van Aaiten concludeerde daarom tot bevestiging van het vonnis der rechtbank. Mr. Nelemans was van meening dat hier niet sprake is van een leening, terwijl boven dien de rente niet door beide partijen wordt vastgesteld, we hebben hier dus niet een conventioneele rente, welke volgens mr. Felder zou doorloopen. Pleiter sloot zich voorts aan bij het.plei dooi van mr. Van Aalten. Na re- en dypliek werd de conclusie van het O. M. bepaald op 13 October a.s. Aan de sterrewacht te Ukkel, bij Brüs- sel is een nieuwe komeet gefotografeerd. Zij is van de achtste groote en heeft een korten staart, die, zooals steeds het geval is bij kometen, van de zon af gericht is. door men weer dichter tot de stichting der fabriek genaderd is. Ten slotte volgden nog besprekingen over de a.s. campagne, waarbij door velen vragen werden gesteld en het bestuur de noodige inlichtingen verstrekte, o.m. over het vervoer der suikerbieten. Sociëteit „St. Bavo" Feesten R. K. Volksbond; tooneeluitvoering R.-K. Jongevrouwenbond - 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" 8 uur K. S. A. Vijfde algemeene ledenvergadering 8 uur. Schouwburg Jansweg De Koopman van Venetië 8 uur. Parophie bibliotheek Klevërparkweg (ingang tusschen kerk en pastorie) uitlee- nen van boeken, enz. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat.il Eiken Donderdag van 8—9)4 uuri St. Vincentius-bibliotheek .Hajfestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. R K. Arbeidsbeurs tooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen yan 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm van half 11—hall 12 en des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot'hall 9 uur Telefoon 2981. R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7- 10 our. he- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat t Betrekkingsbureau voor vrouwen A.lle werkdagen van 10—12, van 21 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisies. die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 8 10 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Wrensdag- eri Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1 2 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. W. ensdagmiddag had voor kinderen van verschillende scholen en gestichten hier ter stede een voorstelling plaats van de film „Adoro Te". Wegens de overgroote deelname was men genoodzaakt geworden het bezoek te split sen. Daarom zal Zaterdagmiddag a.s. nog 'n voorstelling voor de kinderen plaats heb ben, die Woensdagmiddag teleurgesteld moesten worden. Het was heerlijk de tot in alle hoeken dichtbezette zaal te zien meeleven met het gebeuren op het groote doek. Onophoudelijk, wanneer een der officieele personen op de film verscheen ging er geest driftig handgeklap op en geheel den middag waren de kleinen een en al aandacht. On der de H. Communie der kinderen in het Stadion, zongen allen een lied ter eere van het H. Sacrament. Het filmcomité kan er van verzekerd zijn, dat de jeugdige toeschouwers genoten heb ben en de groote zaal zal niet dikwijls zulk een enthousiast publiek hebben bevat. Gisterenavond draaide wederom in de Gem. Concertzaal de nu alom bekende schitterende film Adoro Te; thans voor een overvolle zaal. Mochten er de vorige twee avonden nog enkele plaatsen onbezet zijn gebleven, nu waren reeds lang vóór 8 uur verschillende rangen geheel uitverkocht. Toen dan ook de filmvertooning een aan vang had genomen, bleek, dat geen plaatsje onbezet was gebleven. Een gelukkig verschijnsel, iets wat ge tuigt van medeleven met de dagen van het XXVIIste Eucharistisch Congres, doch ook voor den weldoenden zin der Haarlemmers voor het St. Franciscus Liefdewerk. Evenals de vorige avonden werd de film met groote aandacht gevolgd. Telkens als het trilbeeld ons bekende fi guren liet zien, barstte een spontaan ge juich los, vooral toen het beeld verscheen van Kardinaal Van Rossum of dat van onzen bisschop. Wellicht zou de film veel van haar waarde verliezen, als het zangkoor „Benedicamus Domino" niet haar zeer gewaardeerde me dewerking verleende. Dat het bezoek gisteravond zoo groot was, is voorzeker te danken aan den goeden roep die van dit kunstwerk uitgaat en door de aanbevelingen van hen, die deze film al reeds zagen. Zelfs zijn er velen, die de film al te Am sterdam of elders zagen, doch die deze in onze bisschopsstad nog eens wilden zien. Dat is zeer goed te begrijpen en te waar- deeren van hen, op wie dit schoone schouw spel een diepen indruk heeft achtergelaten. Het is te hopen voor het St. Franciscus Liefdewerk, dat het hedenavond even druk zal zijn als gisterenavond, zoodat de leden van het liefdewerk met voldoening terug kunnen zien op het werk en de moeite die zij zich er voor getroost hebben. Blijkens een advertentie in dit nummer, wordt de film „Adoro Te", in verband met het groote succes geprolongeerd tot Zon dagavond. A.s. Zaterdagmiddag wordt een matinee gegeven voor schoolplichtige kin deren; Zondagmiddag is er matinée tegen sterk gereduceerde prijzen. In gebouw „St. Bavo", hield de Coöp. Vereeniging „Holland", van Halfweg, Woensdagmiddag een algemeene ledenver gadering, welke een huishoudelijk karakter droeg. Na opening door den voorzitter, den heer Joh. Verkuyl Mzn. werden de notulen der vorige vergadering elezen en met een klei ne wijziging vastgesteld. Behandeling van eenige interne aangelegenheden betreffen de de campagne 19231924 volgde De re keningen dier campagne werden goedge keurd. Vastgesteld werden de balans en ontvangsten en uitgaven derzelfde cam pagne. De heer H. J. Treur werd herkozen ais plaatsvervangend lid der financieele com missie. Na de beslissing omtrent de al- of niet- toelating van nieuwe leden, werden mede- deelingen gedaan omtrent de aandeelplaat sing voor de nieuw op te richten suiker fabriek. Daaruit bleek; dat van de 3200 aandeelen, welke geplaatst moeten zijn, al vorens tot de stichting wordt overgegaan, reeds bijna onmiddellijk 2400 geplaatst wa ren, Door de actie van bestuur en leden is dit getal alweer flink uitgebreid, waar- ïfc '4 Rente 4 pCt. - (D.rect ingaande.) Ue veiligste beleggino Uwer Spaargei den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na- tiona e Spaarbank) Bijkantoor te Haarieun, NASSAULAAN 18 /indagen Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 59 u. n.m. HALFWEG ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEti. lederen Donderdag van 7 8 namiddag. De heer P. J. A. D. Dirkmaat, di.ecteur van bet Huis van Bewaring, is benoemd tot adjunct-directeur van de Rijkswerkinrichting te Hoorn. De belangstelling voor de jubileumfeesten van den R.-K. Volksbond in Haarlem duurt voort en neemt zelfs gestadig toe. Het was een buitengewone drukte Woensdagavond en de gezelligheid was er niet minder om. Den geheelen avond was het een komen en gaan van nieuwsgierigen en belangstel lenden, waarvan zoowel de tentoonstellingen als de groote zaal hun deel kregen. En de prijzen-tentoonstelling èn de tentoonstelling Tan „Herwonnen Levenskracht" hadden het weer druk en menig dubbeltje of kwartje, soms guldens, werden met graagte voor de goede doeleinden gegeven. Daarover zal noch het bestuur van den Volksbond, noch dat van „Herwonnen Levenskracht" klagen. Gelijk ook Maandag- en Dinsdagavond 'n concert een zeer aangename afwisseling bood, legde Woensdagavond de muziekver- ceniging „Utile Dulci", onder leiding van den heer J F v. d. Burght, haar proeven van bekwaamheid af en dat deed ze met eere. Een mooi programma met welgekozen nummers werd afgewerkt en al kwam soms een of ander gedeelte er niet geheel feilloos af, toch wist men de vaardigheid en werk kracht van het corps te apprecieeren en bleef men niet achter in gul en hartelijk applaus. Obk de toeloop voor dit concert was zoo groot, dat nu en dan de stroom van be zoekers werd stopgezet, daar de zaal alle belangstellenden niet kon bevatten. Over bezoek dus niet te klagen en het is te hopen en ook wel te verwachten, dat de ontvang sten daarmede evenredig zullen zijn. De dames tenminste, die de verschillende stands bedienden en de nog overgebleven loten trachtten te plaatsen, deden op bij zonder lofwaardige wijze haar best en het kan daarom dan ook niet uitblijven of de loten zullen spoedig uitverkocht zijn en de inkomsten zullen een mooi bedrag gaan vor men, want er wordt hard voor gewerkt. Van andere zijde schrijft men ons nog over de tentoonstelling van „Herwonnen Levens kracht": Ook gisteravond had de tentoonstelling n druk bezoek, hoewel het financieel succes niet zoo groot was als j.l. Dinsdagavond. Er zijn er nog honderden, die de verschil lende stands op het gebied van Hygiënische Propaganda voor de tuberculose-bestrijding niet hebben gadegeslagen. Een aansporing, om vooral deze tentoonstelling te bezoeken, moet overbodig zijn. lederen avond heerscht er een echte feeststemming en allen weten zich te vermaken met de verschillende at tracties. Hedenavond belooft het in zaal 4 en 5 van het gebouw „St. Bavo" buitengewoon amusant te zijn. Voor de talrijke bezoekers (toegang gratis) staan verrassingen te wach ten. Wie van de verrassing wil profiteeren, kome hedenavond tusscben 711 uur in zaal 4 en 5. Alles wordt opgeluisterd door een keurig nummertje pianomuziek. Snippertjes. Naar wij vernemen, zijn nog slechts ruim 1400 loten in omloop te brengen. Het aan tal vermindert snel,* zoodat degenen, die nog een of meer kansen willen wagen, zich die nen te haasten. Morgenavond zal door de R. K. Tooneel- club van den R. K. Jongevrouwenbond, on der leiding van mej. T. Neelissen, worden opgevoerd; „De Geestelijke verloving van St. Brigida", mystiek minnespel door den WelEerw. Heer A. J. H. van Deilt, in drie tooneelen. Personen: H. Brigida. Hare Moeder. Vijf wijze maagden Een engel. Rei der Maagden. Op verzoek laten wij hier een verklaring volgen van den schrijver. De H. Brigida is eene Iersche heilige uit de 5e eeuw. Haar vader Dubhtach was een stamhoold van Leinster, uit het doorluchtige geslacht der Con's. Haar moeder behoorde tot t koninklijke geslacht der O'Connors. Omstreeks 435 trokken de H. Mil en Mel- chu predikend door Kildare en werden door Dubhtach zelf gastvrij opgenomen. Bigida's vader en moeder werden toen waarschijnlijk gedoopt. De heiligen lieten hun zegen aan 't vorste lijk huis en aan het kindje, dat werd ver wacht. 't Volgend jaar werd 't gezegende kind ge boren en kreeg „den dierbaarsten van alle Iersche namen: Brigida, aan Iersche ooren zoo zoet". Dit gezegende kind, waarvoor ook de H. Patricius zelf Gods bijzondere genade ze genend had afgebeden,was van nature en genade een engel gelijk, om de „onvergelij kelijke schoonheid" van haar aangezicht en gestalte, verlief lijkt door den geestelijken zieleglans in oog en lach. Zco schoon en heilig wijdde zij zichzelve aan Gcd, toen zij nog pas 12 jaren telde. Maar haar ouders hadden onder vele mede dingers haar ten huwelijk toegewezen aan een naburig stamhoofd; zij echter bad God, dat zij hare schoonheid mocht verliezen om Zijne geestelijke bruid te mogen blijven. Toen nu <Te hoopvolle minnaar kwam om zich aan Me heilige te verloven, schrok hij van haar om hare leelijke oogen en gezicht; en ver schrokken deinsde hij af. Dan wijdde zich Brigida, met te liever vertrouwen aan den Hemelschen Bruidegom en met zeven gezellinnen legde zij in Ier land het allereerst de religieuse geloften af. Zij werd voor Ierland de moeder van het religieuse leven. Bij hare gelofte gebeurde een veelbetee- kenend wonder: hare verloren schoonheid kreeg zij plotseling terug, terwijl een he- melsch licht haar omstraalde en tegelijk be gon het dorre hout op hare aanraking te herbloeien. Zoo bloeide uit het heidensche tvolk het christeli'ke leven en in de Iersche jeugd üe christelijke maagdelijkheid op. Toen werd ook de droom veryuld, waarin haar vader Brigida zag, vooroptrekkend in een langen witten stoet van maagden i»ar het heiligdom, waarin zij werden gezalfd en het andere visioen van den boom, die plots ontbloeid, heel Ierland met zijn takken be streek. De H. Brigida stierf te Kildare den len Februari 523 in den ouderdom van 87 jaren. Haar graf werd hooggeëerd en gesierd met edelgesteenten, 'goud, zilver en prachtige lampen, die echter om de beroerlijke tijden 600 jaren na haar dood werden gedoofd. Dit spel werd geschreven bij gelegenheid van het jubelfeest van den pastoor van Geldrop, waarvan de H. Brigida de patrones is. Tot slot zal ook de Zangclub van den R. K. Jongevrouwenbond, onder leiding van mej. A. Vollaerts, hare medewerking verleenen. Onder het spel zullen de deuren gesloten blijven en niemand worden uil- of ingelaten. Een oraatje over de interessante Hygiënische propaganda-ientoon- stelling van „Herwonnen Levens kracht.' Wat er alzoo te zien is. Laten we eerst even vermelden met welk doel deze tentoonstelling georganiseerd is. We] zal men zeggen om meer be kendheid te geven aan „Herwonnen Levens kracht". Zeer zeker, ia! doch wij meenen ook tot de conclusie mogen komen, dat in deze dagen allen wel weten, wat het stre ven van „H L." is Deze tentoonstelling is er eene van onderrichting op het gebied van hygiëne en van propaganda tevens. Het bestuur had feitelijk nog metr willen toevoegen aan deze tentooinstefling, doch het mocht haar niet gelukken over de noo dige instrumenten en interessante lichaams organen of geprepareerde longen, harten, nieren, en andere organen de beschikking te krijgen. Deze interessante verzameling van het hoofdcomité toont aan, hoe de bacillen, die een lijder bij zich draagt, zich ontwik kelen. Evenwel zijn de stands toch belang rijk. Een woord van hulde komt toe aan de flinke werkers, die deze tentoonstelling opgebouwd hebben, temeer, daar er dag en nacht gewerkt moest worden om op tijd klaar te komen. De verschillende stands zijn als tuin-prieeltjes. Verschillende firma's hebben daartoe medegewerkt O.m hielp de firma v. Tiel aan de stoffetring, de firma v. Koningsbruggen, Anegang, zorgde voor vlag getjes en schilden, de firma v. Duivenboden, Kruistochtstraat 28, voor de verlichting, enz. Deze firma's hebben geheel belangeloos me degewerkt om van de stands een gezellig interieur te maken. De opwekking „Halt!" boven de deuren in de hal, is vervaardigd door den heer v.. d. Berg, Stand 1 laat verschillende brochures zien op het gebied van verpleging en nazorg van patiënten en een beschrijving ffiet foto's van het eigen sanatorium „Berg en Bosch". Er is nog een keurig kleedje, vervaardigd door een jongen patiënt van „Berg en Bosch". Vervolgens een prachtcollectie poppen. Voor deze keurige aankleeding komt een woord van hulde en dank toe aan de da mes M. Elligens-v. d. Eykhoff en C. Fre- nay. Ook zij deden dit geheel belangloos. In stand 3 wordt voorgesteld het sanato rium, met ligstoelen, waschlokalen, enz. Des avonds is dit geheel verlicht, wat een aar dig effect geeft. Stand 6 geeft een reeks foto's van het in- en uitwendige van het sanatorium „Berg en Bosch" en laat mede de bloempjes en speldjes zien, die in de laatste jaren in Haar lem verkocht zijn geworden. In stand 8 kan men verschillende organen zien, in z.g. lichtbakken. De overige standen 2, 4, 5, 6, 7, 9 en 10 zijn alle even belangrijk als amusant doch degene die hiervan meer willen weten, moe ten in den loop var, deze week maar een kijkje komen nemen Men zal verbaasd staan over wat in deze stands nog te zien is. Tenslotte wenscl.en wij ,,H L." tijdens deze tentoonstelling nog veel succes toe. Dan kan ook zij met dit jubileum uiterst voldaan zijn. De tentoonstelling is geopend van 7 tot 11 uur. A.s. Zendag van 's middags 2 uur tot 5 uur en van 7 uur tot 11 uur Terug te bekomen bij: J. John, Lombard- steeg 6, autoped; J. W. Sikking, Harmenjans- straat 34, armbandhorloge; G. van Delden, Hier. v. Alphenstr. 18, briloorveer; R. Mul der, Adr. Loosjesstraat 41 of 4, collier; B. Lazet, St. Anthoniesteeg 10, ceintuur; G. van Spanje, Brouwersstraat 4rood, aames- handschoan; E. Broers, Amsterdamstraat 32, jekker; S. Klanderman, Schcepmakersdijk 49rood, insigne; Hulshof, Ripperdastraat 18z„ jas; Mevr. Kloots, Uitenboschstr. 12, Heem stede, ketting; H. Feije, Leidschevaart 259, kindermuts; P. J. Verhoeve, Voorzorgstraat 5rood, maandkaart Ned. Spoorwegen; Prov. Griffie, afd. Buitenl. paspoorten, portefeuille met inhoud; J. Koper, Leidschevaart 287, idem; M. Jordaan, 2e Vooruitgangstraat 37, portemonnaie met inhoud; J. Wijland, Pot gieterstraat 15, idem; H. G. Deen, Rozen- prieelstraat 25, idem; N. Walbrecht, Hofdijk plein 32, idem; G. Noomen, Hasselaersplein Barometerstand 9 uur v.m.; 760. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 25 September. Hoogste Barometerstand 762.3 m.M. te Zuerich. Laagste Barometerstand 747.6 m.M. te Scilly. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 September: Meest matige, zuidoostelijke tot zuidwes telijken wind, aanvankelijk licht tot halfbe- wolkt, later toenemende bewolking met kans op regen, iets warmer. 35, idem; M. v. Gasteren, KI. Houtstraat 12, portemonnaie; G. van Delden, Voorzorgstr. 6, parapluie; J. van Veen, Drossestraat 10, pakje teekenbehoeften; J. v. d. Kroft, Po litiebureau, Smedestraat, ring met sleutels; J. C. Riethoven, Raaks 34, hos sleutels; E. Jansen, Wilhelminakade 24, IJmuiden, witte schoenen. Frauduleuze Blinden Colportage. De 52-jarige J. C. S., huisvrouw van v. Z., wonende te Amsterdam, moest terecht staan terzake dat zij in de maand Juni van dit jaar met lijsten liep, welke waren inge bonden, in boekvorm, op iedere rechter bladzijde kwam boven aan de lijst de^ woor den vóór. „Ned. Nijverheid der Blinden opgericht 1895, terwijl er voorts nog bij stond: „Verzoeke beleefd afgeoragen gel den, geschenken, voorwerpen, of bestellin. gen hieronder te noteeren. Het geheel maakte den indruk van een colpertage lijst van een bestaande blindea vereeniging, terwijl de bedoelde blinden- vereeniging, haar eigen persoontje, en eeni ge huisgenoolen was. Kreeg zij b.v. bij een familie hier ter stede de somma van 0.25 cent, dan veegde zij het bedrag uit en stel de er een hooger bedrag voor in de plaats, niet om andere menschen ook te bewegen wat te geven zoo zeide bij, maar om: „Juist het geven van giften tegen te gaan. Ook vulde zij gefingeerde namen in. en plaatste daarachter'een tamelijk groot be drag. Ook dit geschiedde volgens haar mei de zelfde onschuldigen bedoeling Pres.: tot bekl Bent u bij dezen notaris aan de deur geweest Bekl.: Het kan wel zijn ziet u, maar ze ker weet ik niet. Alles wat de President haar vroeg be antwoordde zij met het steriotype „het kan wel zijn" Pres.: U bent geloof ik een geraffineerde oplichtster. Bekl.: 0 nee, edelachtbare, heusch met hoor! De Notaris, als getuige geho ird, ver klaarde dat het dienstmeisje op een goeden dag met een lijst bij hem was gekomen, waarop het bovengenoemde opschrift was geplaatst, in de veronderstelling zijnde met een bestaande BI nden-verteniging te doen te hebben (alles was nobabene keurig in gebonden en gedrukt) had hij voor J 2.50 ingeteekend. Indien hij echter geweten had dat die vereeniging niet bestond, dan zou hij voorzeker niet hebben ingeteekend. ^oo werden achtereenvolgens eer 5-tal getuigen gehoord, die allen voor grooteren of klei nere bedragen hadden ingeteekend, althans iets hadden gegeven Op al de getuigen verklaringen had bekl niets anders te zeg gen dan „het zal wel zoo zijn! De verdediger Mr. Ali Cohen had eenige getuige a decharge opgeroepen, o.a. de zoon van bekl. Deze z.eide dat de gelden gebruikt werden voor de blinden om hen werk te verschaffen. Genoemde vereeniging was volgens deze getuige door zijn stiefvader opgericht, en deze verdeelde het werk dat opgehaald werd onder anderen blinden De rechter, Mi Josseling de Jongh maak ten den getuige er op attent dat de kor- stels onderzocht waren en uit dat onder zoek was gebleken, dat de borstels zuiver fabriekswerk was, en absoluut niet door blinden gemaakt zijn De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat bekl zch voordoet of zij niets meer weet. Dit komt spr. zeer waar schijnlijk voor, daar rij dooi het geheele land reist en niet meer weet wie or zij heeft laten inteekenen. De geheele Nijverheid voor Blinden Oe- staat niet en schijnt maar een onder onsje te zijn. Spr. meende dan ook, dat de oplichting wel degelijk vast staat, al wilde spr. aan nemen, dat eer, andere blinde ook wel eens een borste gemaakt of stoel gemat had. Door de handeling van deze vrouw, wordt, aldus spr., greote schade toegebracht aan werkelijk bestaande blindenvereenigingen. In Amsterdam had bekl. reeds gevange nisstraf endergaan en daarom achtte spr. een strenge straf noodzakelijk. Spr. eischte een gevangenisstraf uoor der, tijd van 1 jaar, onder aftrek van voorarrest. De vedediger, mr. Ali Cohen zeide dat de vaading juridisch onhoudbaar is, en dat daarop geen veroordeeling kan volgen. PI. vroeg vrijspraak en onmiddellijke ia- vrijheidsstelling van beklaagde. Re- en dupliek volgde. Na raadkamer deelde de President mede, dat de Rechtbank geen termen aanwezig achtte om bekl. in vrijheid te stellen en be paalde le uitspraak op Donderdag 9 Octo ber. (Ongecorrigeerd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1