Uïïtlïl I RADIO- OMROEP NIEUWE Tweede Blad HAARLEMSCHE COURANT. Donderdag 25 September 1924 Duitschland's toetreden tot den Volkenbond en de schuld aan den oor log. Geen wijziging van het Anglo-Russisch verdrag mogelijk? Generaal Degoutte blijft voorloopig nog opperbevelhebber van het Rijn- leger. Onder de Radio-berichten: De ontwapeningsconferentie vermoedelijk in den herfst van 1925. „Die Zeit" over Duitschlands toetreden tot den Volkenbond. Een fantastisch verhaal over financiering van Abd-el- Krira. Vredesonderhandelingen in China geopend? O fee Radio-berichten hebben gisteren reeds uitvoerig nieuws gebracht over de eindelijk te Be: lijn in principe be liten toe treding van Duitschland tot den Volkenbond. Om van den toestand nog eens een overzicht te geven GEÜ. SUITEHL. BERICHTEN. MARKTNIEUWS. KERKNIEUWS. Programma van heden. Zilveren Professiefeest. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Des verlangd vanaf f6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. GEMENGD NIEUWS. Kind verbrand. Het ontwapenings-protocol. Duitschland en de Volkenbond. 't Duitsche spoorwegpersoneel zegt het looncontract op. De staking in Covent Garden Market. De uitgewekenen uit Turkije. De strijd tegen Marokko. Uit Sofia worden berichten, dat Koning Boris vermoord is, tegengesproken. Strooptochten in Bessarabrië De Chineesche burgeroorlog. Duitschland cn dc Volken bond. Na afloop van den Dinsdag onder voor zitterschap van president Ebert gehouden ministerraad is een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat er in de regeering eenstemmigheid heerscht ten aan zien van de wenschelijkheid van de toetre ding tot den Bond. In beginsel is dus tot die toetreding besloten. De rijksregeering is overtuigd, dat het ook Duitschlands belang is mede te werken aan de oplossing van de groote vraagstukken, waarmede de Volken bond zich bezig houdt en zal moeten bezig houden. Blijkens het communiqué heeft de Duitsche regeering onderzocht of er mogelijk heid bestond voor een opneming van Duitsch land in den Volkenbond en het resultaat van dit onderzoek is het genomen besluit. Blijk baar is het dus bevredigend afgeloopen. Maar alvorens een officieel verzoek om toelating te Genève in te dienen, zal eerst nog worden nagegaan of Duitschland er nu ook op zal kunnen rekenen, dat het waarlijk ais gelijk gerechtigde groote mogendheid zal worden behandeld en of het een permanenten zetel in den Raad zal worden toegewezen. Natuur lijk heeft Duitschland hieromtrent reeds zekerheid wat verschillende mogendheden betreft, maar het wil ook zekerheid, dat van Fransche zijde en door met Frankrijk ge lieerde staten geen bezwaar zal worden ge maakt. Er zal dus in deze omstandigheden van een bespreking van Duitschlands toelating in de huidige Vergadering van den Volken bond gelijk MacDonald zeide te wen- schen geen sprake zijn. En men houdt te Genève dan ook rekening met een buitenge wone Assemblée over eenige maanden, uit sluitend bijeengeroepen ter behandeling van de toelatingsaanvraag van Duitschland en van mogelijk nog andere landen, zooals Tur kije, die den wensch tot deelneming aan den Bond zouden te kennen geven. Men moge het betreuren, dat aan den wensch van MacDonald niet is voldaan, maar aan den anderen kant is er wellicht voor éen uitstel toch ook wel iets te zeggen. Omdat nu alle overhaasting wordt vermeden, welke anders aan de nationalistische tegen standers van de huidige Fransche regeering wellicht aanleiding zou hebben gegeven, het voor te stellen alsof de Fransche regeering Y?or de pressie van Duitschland en de op Duitschlands toetreden gestelde mogend heden zou zijn gezwicht. De tijd van uitstel zal de openbare mee ning doen gewennen aan het denkbeeld, dat Duitschland wederom in de rij der groote mogendheden moet worden opgenomen. Het heet, dat de Duitsche regeering al vorens ze het verzoek om toelating tot den Bond gaat doen, eerst nog zekerheid wil hebben, dat de in den Raad van den Vol kenbond vertegenwoordigde mogendheden dit verzoek niet zullen beschouwen als een erkenning van het artikel in het Vredesver drag betreffende dschuld aan den oorlog. Of dit juist is of slechts wordt verteld om de Duitsch-nationalen tevreden te stellen, is nog de vraag. Het zou zeker te betreuren zijn als de Duitsche regeering, die nu wijselijk schijnt te hebben besloten om haar aange kondigde nota over de quaestie van de schuld niet te verzenden, op deze wijze toch weer deze zaak aan de orde zou willen gaan stellen, die men zeker het verstandigst doet voorloo pig te laten rusten en die practisch voor het vraagstuk van het lidmaatschap van den Bond van geen belang is, De Parijsche pers bespreekt met kalmte en zonder de gewone beschuldigingen de quaestie van Duitschlands toetreden tot den Volkenbond. De meening der officieele krin gen weerspiegelt zich in een artikel van de „Ere Nouvelle", die schrijft dat het toetre den van Duitschland tot den Volkenbond voor de naties het begin der wijsheid is. Het is de plicht onzer democratie, aldus het blad, het democratische Duitschland, dat van het Pruisische militairisme is, bevrijd, met waar digheid en zonder rancune te ontvangen. Er is geen enkel bezwaar tegen dat Duitsch land de vergadering der vreedzame volken binnentreedt, op voorwaarde dat het dit zon der degen doet. De „Echo de Paris" legt zich bij het on vermijdelijke neer. Het blad betreurt het dat MacDonald en Herriot de toelating hebben vergemakkelijkt en eischt dat althans de militaire contróle zal voortduren, daar het toetreden van Duitschland een denkbeel- digen waarborg biedt. Het Anglo-Russische ver drag. Minister Clynes heeft in een rede ver klaard, dat het verdrag met Rusland, dat na maandenlange onderhandelingen tot stand is gekomen, thans niet onder pressie der li beralen kan worden gewijzigd. Het gaat niet aan een verdrag met een vreemde mogend heid, wanneer het eenmaal is opgesteld, te wijzigen, omdat een enkele groep dat wenscht Zeide Clynes. De Russische delegatie heeft haar taak volbracht en is daarop naar huis teruggekeerdindien er nu nog verande ringen in het verdrag zouden worden aan gebracht, dan zou Rusland een nieuwe dele- "atie moeten benoemen en dit kan alleen in iet uiterste geval worden verlangd, maar niet omdat de liberale politici het wenschen. Uit bovenstaande uitlating van Clynes zou blijken, dat hij het niet met den pre mier eens is, die immers te kennen heeft ge geven, dat het Lagerhuis volkomen vrij heid had om de bepalingen van het verdrag te wijzigen. Trouwens, de „Westminster Gazette" weet, naar aanleiding van de dezer dagen gehouden kabinetszitting, te vertel len, dat er in de Labourpartij verdeeldheid heerscht over het verdrag. Of eigenlijk nieuwe verdeeldheid, want het was al be kend, dat men in die kringen de waarde van het verdrag niet overal even hoog aansloeg. Nu zou eenter de oneenigheid hierover loo- pen, dat een deel der partij zou willen dat MacDonald het verdrag tot een inzet voor nieuwe verkiezingen zou maken in plaats van de gelegenheid tot wijziging open te stellen. Intusschen heeft Rakowsky, die 'i:h in de buurt van Weenen bevindt, in een on derhoud met den correspondent aldaar van de „Manchester Guardian" te kennen gege ven, dat als het Lagerhuis niet tevreden mocht zijn over de door Rusland voorge stelde waarborgen voor de leening, er toch altijd nog gelegenheid is om ze te verwerpen als het tweede verdrag, dat uit het eerste moet voortvloeien, aan Ale orde komt, In dat interview heeft Rakowsky, in ant woord op het bezwaar der conservatieven, dat de bolsjèwiki hun internationale ver plichtingen niet nakomen, er op gewezen, da*t dit niet juist wasintegendeel, aldus Rakowsky, ik kan bewijzen, dat de sovjet- regeering en de economische vertegenwoor digers alle financieele verplichtingen tegen over buitenlandsche kapitalisten als heilig beschouwen. Waarbij hij zich beriep op de uitspraken van Sir Allan Smith en Sir A. Steel-Maitland, die geenszins een vriend der bolsjewieken is. De Labour-regeering had volgens Ra kowsky een grooten dienst bewezen aan industrieele kringen door de Russen ertoe te brengen zich bereid te verklaren de cre diteuren van het oude regime schadeloos te stellen, ofschoon dit in strijd is met de Rus sische grondwet. Tegen het bezwaar der liberalen, bij mon de van Lloyd George geuit, dat aard en om vang der waarborgen voor de leening in het onzekere zijn gelaten, voerde Rakowsky aan, dat dit alles, bij het tweede verdrag ter sprake komt. Hij noemde het onmogelijk thans het juiste bedrag der leening vast te stellen, maar erg groot kon het niet zijn. (Men weet, dat van andere zijde reeds 30 millioen pond is genoemd). Omtrent de vraag hoe de vermoedelijke wijze van behandeling van het verdrag in het Lagerhuis zal zijn, heeft de liberale lei der Sir Donald Maclean zich uitgelaten. Hij onderstelde dat de critiek den vorm zou aan nemen van een adres aan de kroon, waar in de afkeuring van het Huis werd te ken nen gegeven ten aanzien van de garantie en andere bepalingen. Een dergelijk voorstel zou z.i. zeker met een belangrijke meerder heid worden aangenomen. De premier zou naar Jijn meening dan wel een zeer tegemoet komende houding aannemen en de onder handelingen met de bolsjewieken zouden dan worden hervat om voorwaarden te ver krijgen in overeenstemming met de meening van het Huis. Het was naar het oordeel van Sir D. Maclean de voor de hand liggende plicht der Liberale partij om een herziening van het verdrag te weeg te brengen in over eenstemming met gezonde financiën, „good business" en rechtvaardigheid tegenover den Britschen belastingbetaler. Intusschen schijnt ook deze kwestie weer zooals zoo vaak in Engeland met een compromis te zullen eindigen. Volgens de „Evening Standard" wordt namelijk ver wacht, dat de regeering zal voorstellen de onderhandelingen met Rusland te herope nen en voorloopig het thans gesloten ver drag te laten rusten. Generaal Degoutte. Tegenover het bericht, dat generaal De goutte als opperbevelhebber van het Rijn- leger zou vervangen worden door generaal Targe, hebben wij gisteren in een gedeelte onzer oplage reeds kunnen melden, dat hier van geen sprake blijkt. Berichten .uit Parijs bevestigen, dat de Fransche ministerraad zich niet met de vervanging van generaal Degoutte als opperbevelhebber van het Rijn- leger door generaal Targe heeft beziggehou den. Met het oog op de talrijke commenta ren en het politieke karakter, dat aan dezen regeeringsmaatregel wordt toegeschreven, gaf de regeering er de voorkeur aan de ver vanging uit te stellen, ten einde geen voed sel aan de polemieken te geven. De verkiezingen voor het Landsting in Denemarken Dinsdag hebben in Denemarken de „elec- toren", welke de vorige week gekozen waren, zich van hun taak gekweten om 28 leden te kiezen voor het Landsting, de Eerste Kamer van den Deenschen Rigsdag, ter voorziening in de vacatures, ontstaan doordat om de vier jaar de helft van de gekozen leden (er zijn ook leden, die niet gekozen worden, maar door de andere leden worden gecoöp teerd) moet aftreden. De Deensche draad- looze dienst meldt omtrent den uitslag, dat de sociaal-democraten 12 zetels verwierven, hetgeen een winst van 3 zetels beteekent, de radicalen behielden hun 3 zetels, terwijl wat de oppositie betreft de liberalen 8 zetels ver wierven of 2 minder dan zij hadden en de conservatieven 5 (1 minder). De partijver houdingen in het Landsting zijn nu aldus geworden 25 sociaal-democraten, 8 radica len, 31 liberalen en 12 conservatieven. Het staat dus thans 43 tegen 33, m.a.w. de op positie is in de meerderheid gebleven al is die met 3 verminderd. Aan deze verkiezing werd gewicht gehecht in verband met de ontwapeningsquaestie, doch ook van regeeringszijde was men niet verder gegaan in zijn verwachtingen dan een verzwakking der oppositie-meerderheid. EEN VOORGENOMEN AANSLAG OP HERRIOT. Dinsdag heeft zich op de politiepost bij het kasteel van Ramboüillet een Parijsche dame aangemeld, die een geladen revolver bij zich had, waarmede zij, naar zij verklaar de, op Herriot bij diens vertrek uit den mi nisterraad had willen schieten. Zij was ech ter op het laatste oogenblik teruggedeinsd. Men vermoedt dat de vrouw niet wel bij het hoofd is. EEN PLAATSELIJKE OPLOSSING VAN VAN HET BEVOLKINGSPROBLEEM. Het dorpje Fort-Mardyck bij Duinkerken heeft het in Frankrijk zoo netelige bevol kingsprobleem op eigen wijze opgelost. Een medewerker van het „Journal" neeft dit so ciale fenomeen met eigen oogen willen aan schouwen en deelt de resultaten van zijn onderzoek mee. Wanneer twee jongelieden in Fort-Mar dyck huwen, krijgen zij van de gemeeite ongeveer 2500 vierk. m. terrein ter beschik king, die echter gemeentelijk eigendom blij ven, doch die zij aan hun nakomelingen na laten of, met goedkeuring van het gemeente bestuur, aan een andere familie kunnen over dragen. In geen geval echter kunnen zij het terrein verkoopen. Sterven zij kinderloos, dan vervalt het bezit weer aan de gemeente. Dit gebeurt echter in het dorpje Fort-Mar dyck nooit, want bijna alle families bezit ten er zes, zeven of acht kinderen. Fort-Mardyck dankt de instelling der huwelijksgiften in grondgebied aan Lode- wijk XIV, die van het plaatsje een zeemans oord wilde maken en met dat doel aan vier visschersgezinnen grond afstond. Hij be paalde tevens dat voortaan elk nieuw gezin als huwelijksgift een stuk grond zou krij gen. Thans telt Fort-Mardyck 2000 inwo ners. De huizennood, die er in 1890 heerschte en het noodzakelijk maakte dat er eenbepa ling werd gemaakt, dat elk gezin slechts één huis mocht bezitten, schijnt ook al in tegenstelling met andere plaatsen te zijn opgelost, want het is thans aan bijzonder tal rijke gezinnen toegestaan twee huizen te be wonen Doch langzamerhand is de beschikbare gemeentegrond uitgeput, want in de toe komst zal nog slechts voor vier huwelijks paren een gift beschikbaar zijn. EERBIED VOOR DE TELEFOON JUFFROUW. De telefoondienst is sedert jaar en dag fn Frankrijk een teer punt. Dagelijks klinken over het geheels net de wanhoopskreten van abonné's die niet worden aangesloten, ver keerd worden verbonden of worden afgebro ken. Het spreekt vanzelf dat de telefoonjuf frouwen dan vaak moeten boeten voor de technische gebreken van den dienst en dat zij niet veel lieflijks te hooren krijgen. Het Kamerlid André Février, afgevaardigde voor het Rhóne-departement, zelf oud-com mies bij de Post- en Telegrafie, heeft het voor de juffrouwen opgenomen en een brief aan den onderstaatssecretaris voor P. en T. ge richt, waarin hij een interpellatie aankondigt in de Kamer. Hij zal dan vragen welke maat regelen de minister heeft genomen of denkt te nemen om het personeel te doen eerbie digen. EEN EXPRESS-BUS, Maandagochtend heeft te Parijs de eerste expres-bus PassyBeurs gedebuteerd. De wagens nemen, behalve aan de eindpunten slechts bij twee halten passagiers op aan de Opera en de Madeleine, wat de richting Passy betreft. Op den terugweg slechts op de Place Victor-Hugo en de Avenue Henri- Martin. De expres-diensten functioneeren alleen op de drukke uren, d.w.z. tusschen half ne gen en half tien 's ochtends, tusschen 12 en één uur en tusschen twee en vier uur 'a mid dags en ten slotte tusschen zes en zeven uur De duur van de rit is 15 a 19 minuten. HET BELGISCH KONINKLIJK ECHT PAAR NAAR WEMBLEY. De Belgische Koning en Koningin zijn gisterochtend naar Londen vertrokken om incognito een bezoek aan de tentoonstelling van Wembley te brengen. WEDEROM EEN BOTSING TUS SCHEN HINDOES EN MOHAMME DANEN. Uit Sjahahanpoer in de Vereenigde Pro vinciën wordt gemeld, dat Zondag bij een botsing tusschen Hindoes en Mohammeda nen drie persqnen zijn gedood en 43 gewond. EEN NIEUWE TELEGRAAFKABEL. Een nieuwe telegraafkabel is voor de Western Union Telegraph Cy. tusschen New York en de Azoren gelegd. Het is een geheel nieuw kabeltype, waarmede 1500 let ters per minuut kunnen worden geseind, d.i. zes maal zooveel als tot nu toe het geval was. De bedoeling is, dat de kabelverbinding nu verder naar Rome zal worden uitgebreid. Amerika zal dan twee directe verbindingen met Europa hebben, die niet over Londen loopen. De andere kabel van New York via de Azoren naar Rome is vatï de Commercial Telegraph Cy. DE LOF DER NATHEID. De oppositie in Amerika, die de gefor ceerde geheelonthouding bestrijdt, laat het er niet bij zitten. Dezer dagen besloot het parlementslid J. P. Hill om te beproeven hoe ver de wet zou durven gaan in de belemme ring van het vrije particuliere leven. Hij kon digde derhalve in het openbaar aan dat hij een partij bij zich aan huis zou geven, waar alcoholische dranken zouden vloeien (die hij in zijn eigen kelder en dus rechtmatig ook onder de droge wet in bezit had, im mers alleen de verkoop en het transport er van is verboden), en waar hij gastheer zou spelen voor 275 gasten. Volgens de letter der wet is dit niet straf baar. Van verkoop of transport was geen sprake. Maar mr. Hill wilde aantoonen dat het voor de meer bemiddelden nog zeer goed mogelijk is om er volle kelders op na te hou den, dank zij sluwe smokkelmethoden en goed geld, waarna zij den wetgever openlijk met het glas in de hand kunnen uitlachen. De partij leverde daarvan het overtuigend bewijs. Veel meer dan 275 gasten verschenen in het huis van mr. Hill in Baltimore, terwijl een menigte van een paar duizend menschen Zich voor de deur verdrong om een „glimps" en wellicht een „snif" van het festijn te krijgen. Maar de politie en de geheelonthoudings inspecteurs, die mr. Hill openlijk had uit gedaagd om hem te komen arresteeren, ble ven uit de buurt, behalve dan om orde te hou den onder de toeschouwers. De zaak is nu in Washington bij de overheid aanhangig. En mr. Hill is de „natte" held van den dag. DE BURGEROORLOG IN CHINA. In een telegram uit Moekden wordt be vestigd, dat er een overeenkomst is getrof fen tusschen Tsjang Tso Lin en de sovjet- regeering. Volgens deze overeenkomst er kent Tsjang Tso Lin de regeering van. Mos kou en aanvaardt hij de artikelen van de Rus- sisch-Chineesche overeenkomst van 31 Mei, nopens het gezag over den Chineeschen Oos terspoorweg. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Brit' sche, Amerikaansche en Japansche autori teiten officieel hebben bekend gemaakt, dat hun regeeringen niet voornemens zijn in den Chineeschen burgeroorlog tusschenbeide te komen. HET CONFLICT BIJ DE NIPPON YOESEN K AIS JA-LIJN. Men verwacht dat de Japansche regeering in het conflict bij de Nippon Yocsen Kais- jalijn tusschenbeide zal komen. Tha.ns heb ben reeds 500 vooraanstaande ambtenaren hun ontslag genomen. Een groot deel van de aandeelen dezer scheepvaartmaatschappij is in het bezit van de keizerlijke regeering van Japan en de regeering betaalt aan de maat schappij belangrijke subsidies. OUDEWATER, 24 Sept. Velingbericht. Eieren, aanvoer 1480 9 per 100 stuks. Bo ter 1.101.15 Noten 10 ct. per Kg. Maag denperen I 9—12 ct., idem II 46 ct.; Van Deuxperen I 151614 ct„ Schijvers 10U ct.; Spiegclperen 6—8 ct.; Present v. Enge land 1012 ct.; Jaantjesappelen 12—14 ct.; Sinjemies 912 ct.; Beurré (Ie Merode 12 16 ct.) Williams 4—9 ct.; Valappelen 3—4 ct.; Sint Germain I 1014 ct,, idem II 35 ct.; Fijne handperen I 2122 ct., idem II 101412 ct.; Bismarck 91114 ct,; Triumf de Vienne 12141414 ct.; Perzikperen 9 10 ct., idem II 34 ct.; Keswick 89 ct.; Knolperen 79 ct.; Brekoloven 1115 ct.; Mussukperen 71410 ct,, idem II 34 ct.; Prinses Marg. 1219 ct.; Stokslaboonen 20 27 ct.; Snijboonen 1011 ct.; Waterzoet 4—7 et. ASSEN, 24 Sept. Eieren.-Op de markt! van de V.P.N. waren aangevoerd 64.000 stuks. Prijs 810.50 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 24 Sept. Aardappelen Koks 1.95, Due ƒ2.152.70, Schotse 3.703.90, Kleine 4.25, Blauwe 2.25, Bonte 2 per baal, aangevoerd 630 baalUien Groote gele ƒ1.602.05, Drie lingen 2.25—2.70, Nep ƒ2.55—2.90 per baal, aangevoerd 815 baal2e Bloemkool 18.50—34, 2e id. 6—18.75, 3e id. 3.25— 7.75 per 100 st., aangevoerd 89.600 stuks Roode Kool ƒ2.603.90 per 100 kg, aan gevoerd 56.000 kg Gele Kool 34.90 per 100 kg, aangevoerd 15.400 kg Witte Kool ƒ1.301.50 per 100 kg, aangevoerd 67.200 kg Bieten groote 17.2529, id. kleine 77.50 per 1000 st., aangevoerd 41.900 stuks; Slaboonen ƒ3.504.90 per 15 kg, aangevoerd 690 zak. ENKHUIZEN, 24 Sept. Zaden en peul vruchten. Groene erwten ƒ1921.50 per 100 kg, Wijker vale erwten 2630, grauwe erwten 3341, bruine boonen 30 per hl. Bruin mosterdzaad ƒ4244 per 70 kg. Maanzaad 2023.50, karwijzaad 2224, beide per 50 kg. GELDERMALSEN, 24 Sept. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Omstreken" besteedde men heden voor maagdenperen 11 'A12 Vï ct., calabasse peren extra 15 'A ct., durandeau 9 V211 ct., kroonappelen 66V>. ct., wijnappelen 4 ct., waalkanter 61/-7 ct., beurré peren 16 ct., heereperen 3 Yt ct., beurré lubrun 12 ct., handappelen extra 15 ct., beurré de merode 10 )411 Vs ct., beurré hardy extra 19 Va25 ct., hollemans 6 ct., triumph de kiel 12 Vi 13 ct., jasappelen 8 ct., bonne louise 26 ct., perzik pereri 4% ct., bloemzoet 9 ct., lucas- appelen 8 ct., sterappelen 1415 V2 ct., vijgenperen 7 9ct., wintermaagden 6 ct., woudhuizers 1318ct,, zure rei- netten 10 ct., calabasse peren 101214 ct., noten (ongebolsterd) 11(425 ct., bonne chrétien william 4% ct., coxpomona 13 ct., giezer wildemans 8 '/s ct., zoete bellefleur 714 ct-, foppen 4)4 ct., maagdenperen extra 1314 ct-> present van Engeland 91415 ct., princesse nobels 111421 ct., Maria Louise^ 21 ct., suikerperen 414 ct., goudreinetten 161714 ct., sijsjes 614 ct., dubbele prin cesse nobels 814 ct., diamant peren 4 ct., zoete reinetten 10 ct., benderzoet 814 ct., meloen appelen 1814 ct., prins Albert 14 ct., notaris appelen 13 ct., Eva appelen 814 ct. Zure bloemmee 10 ct., alles per kg eerste soort. Fabrieken s zuurkroet ƒ2.892.90, zoet- kroet 1.40, peren kroet 1.60, alles per 100 k. GORINCHEM, 24 Sept. Paarden. Op de markt waren aan de lijn 1080 stuks. Men besteedde voor luxe paarden 500700, werk- ƒ300—500, 214 jarige- ƒ300—400, 114-jarig- ƒ200—350, veulens 10(5—150, hitten 150300. Handel in jonge paarden en veulens tamelijk overigens gering. Er waren eenige Duitsche en Belgische koop lieden aanwezig. HOORN, 24 Sept. Vee. Aanvoer 59 varkens. Vette ƒ0.830.94, Londensche 0.60, Zouters 0.70 per kg. Handel vlug. AMSTERDAM, 24 Sept. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw sche Bonte 5.506.00, id. Eigenheimers ƒ4, id. Blauwe Eigenheimers 3.804, Friesche Borgers 4.25, Zeeuwsche Eigenheimer po ters ƒ3, id. blauwe poters ƒ3, id. bonte poters ƒ3, Hillegommer Zandaardappelen ƒ5.506, Drentsche Eigenheimers ƒ3.75 per hl. AMSTERDAM, 21 Sept. (Noteering v. h. Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong en Koeneg). Soldat Laboureur 1622, Calebas de Tirlemont 1424, Seigneur d'Esperen 1424, Souvenir de Congres 1420, Triumpf de Vienne 2234, Bonne Louise Avranches ƒ3046, Clap's favorite extra ƒ30—40, idem I 2028, Beurré Hardy ƒ2030, Beurré d'Amalie 1424,* Beurré Le Brun 1016, Beurré Clairgeau 14, Beurré de Merode 814, William Duschesse 15—25, Gr. Jules Guye 1018, Durandeau 712, Her togin Elza 7—12, Maagdeperên ƒ14, Me loenperen 812, Sijsjesperen 58, Berga motten 814, Harmseperen 69, trosjes peren 68, alles per 100 kg., Transpa rant de Cronsel 2234, Cox Pomona 20—30, Codlin Keswick 10—14, The Queen extra 2236, idem I 1420, Gravensteiner 1216,Swedenappelen 1 18, Princesse Nobel 1628, Schager- roodjes 1014, Bauman Reinetten 12 18, Jasappelen ƒ810, Gamerensch zuur 711, zure pippeling 812, zure Para dijs 914, Bismarck ƒ1016, Keizer Alexander 12—18, Bloeme zoet 1014, Jaap Dirk (zoet) 811, honingzoet 59, alles per 100 kg. Walnoten ƒ0.280.32, hazelnoten ƒ0,260.30 per kg. Alicanten 0.300.34, Frankenthalers 0.280.36, witte Muskaat Alexander 0.350.42, white Seedling 0.360.50 per y2 kg. Meloenen 0.16, perziken 0.07—0.15 per stuk. Snij boonen 3242, dikke spercieboonen 24— 34, dunne spercieboonen 2842, tomaten 7—12, Augurken fijn ƒ80100, idem basterd 5070, idem grof 2530 per 100 kg. Bloemkool 2024, komkommers 5— 10 per 100 stuks. Hillegommer Zand aardappelen ƒ710.60 per 100 kg. Bloemen Am. Anjers 812, Chabot Anjers 2.504.60, Chrysanthemums 20 41, Hadley 611, Sunburst ƒ46.50, Ophelia ƒ4—6.50, Golden Ophelia 5—7, Keizerin ƒ47.50, Gladiolen ƒ1.50—2.50, Dahlia's ƒ24,20 pe 100 stuks. Snijgroen 49, eiketakken ƒ34.20 per 100 tak. AMSTERDAM, 24 Sept. Vee. 348 vette kalveren, le kw. f 0.981.15, 2e kw. f 0.84 0.98, 3e kw. f 0.720.84 per kg. 41 nuch tere kalveren f 1517 per stuk371 vette varkens Holl. le kw. f 1.081.10, 2e kw, f 1.061.08 Overz. en Geld. le kw, f 1.08 1.2e kw. f 1.061.08 per kg. DEVENTER, 23 Sept. Eieren. (Coöp. Veilingvereniging Deventer en Omstreken). Aanvoer 52.000 kippen-. Prijzen f 9.90 U.25. DEVENTER, 23 Sept. Vee. Ter markt werd betaald voor dragende koeien f 300 490, guste koeien f 200275, dragende vaar zen f 325375, dragende pinken f 203240, guste pinken f 180230, graskalveren f 5070, nuchtere kalveren f 1416 per stuk stieren f 0.750.80, vette koeien f 1 1.15 per kg. Handel tamelijk. 's-HERTOGENBOSCH, 23 Sept. Boter. (Coöp. Roomboterfabr.) Aanvoer 20.675 kg. Prijzen hoogste of 2.75, midden- f 2.71, laagste f 2.59. RODEN, 23 Sept. Op de jaarmarkt waren aanvoer en prijzen Us volgt1218 paarden f 450750, 276 veulens, merrieveulens f 140 250, hengstveulen* f 100160, 81 koeien f 250450, 7 kalveren f 50100, 9 schapen f 4060, 36 geiten f 1530, 104 biggen f 8—14. WOERDEN, 24 Sept. Kaas. Ter markt waren 492 partijen. Prijs: Goudsche le soort f 7376, 2e soort f 6972, rijksmerk f 7078. Handel matig. BEVERWIJK, 29 Sept. R.-K, Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Snijboonen, per K.G. 2059. Spercieboonen z. d., per K.G. 2437. Spercieb. m. dr., per K.G. 2334. Sperieb. Tros. per K.G. 3440. Dikke Boo nen per K.G. 2835. Capucijners Br. per K.G. 3038. Uien per K.G. 69. Tomaten per K.G. 911. Bloemkool per 100 K.G. 1824. Gele Kool per 100 K.G. 58. Roodc Kool per 100 K.G. 46. Groene Kool per 100 K.G. 35. Wortelen per bos 1021. Prei per bos 1520. Selderie per bos 45. Pieterselie per bos 24. Perziken per stuk 47, Postelein per ben 4560. Aardappe len per K.G. 57. Spinazie per kist' 1.90 2.95. Andijvie per kist 751.75, Sla per kist 80—200. (Voor andere Stations raadplege mei 's Maandags de volledige lijst.) DONDERDAG 25 SEPTEMBER. Radio-Paris 1780 M. 9.20 u. Con cert: Revue de la Quinzaine, door Domi- nus. Brussel, 265 M. 8.35 u. Concert. Chelmsford. 1600 M. 9.20 u. „De Schcone van Brittanië", blijspel met zang, muziek van Talbot. De ZeerEerw. Pater Dionysius Heggelman, Supprior in het Carmelietenkiooster te Aals meer, hoopt op a.s. Vrijdag 3 October den dag te gedenken waarop hij vijf-en-twintig jaren geleden zijn kloostergeloften aflegde in de Orde van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. 1 O. Van het echtpaal- W. te Bredevoort (Geld.) is een driejarig meisje, dat bij haar groot moeder aan het spelen was, in een pot ko kende pap gevallen. Het kind werd zoo ern stig verbrand, dat het 's-avonds aan de be komen wonden overleed. M GENèVE, 24 Sept. Bij de behandeling van het ontworpen protocol in dc voltallige derde commissie, wierp de aanstaande ontwape ningsconferentie reeds haar schaduwen voor uit. Op voorstel van Schanzer is de ver onderstelling geschrapt, dat de conferentie een organisatie zou scheppen van contróle op de nakoming van de conservatoire maat regelen tijdens de arbitrage-procedure fwel- ke maatregelen de Raad met.een meerder heid van tweederde nemen kan) opdat de conferentie niet gebonden zij. Intusschen schijnt half Juni als datum voor de confe rentie te vroeg en is een uitstel tot den herfst waarschijnlijk. Loudon vróeg opheldering omtrent de strekking van artikel 12, regelende de sanc ties waaromtrent hij in Benesj en Hender sons woorden verschil van interpretatie op merkte. Loudon geeft toe dat dc vrijheid van de staten, welke de resolutie van de tweede Assemblée liet om zelfstandig te bepalen of een aanval geschied is, thans ver valt en dat de economische en financieeie sancties verplichtend zijn, maar hij gelooft dat de staten vrij blijven om te bepalen of zij al dan niet aan de militaire sancties zul len meedoen. Boncours' woorden gaven aan leiding tot deze opvatting, welke ook Hen derson blijkt te huldigen, doch niet door Benesj gedeeld schijnt te worden. Loudons vraag, welke de puntjes op de i's wil doen zetten, wekte eenige verlegenheid en het reeds gevorderde uur gaf een welkome aan leiding om de vergadering te schorsen. Met gioote belangstelling wacht men hedenmid dag het antwoord af, vooral ook de Scandi navische landen, die tegenover dc militaire sancties zoo mogelijk nog afwijzender ston den dan Nederland. GENèVE, 24 Sept. Benesj antwoordde op Loudons vraag, dat artikel 12 bedoelt aan alle loopende controversen een einde te ma ken. De staten blijven vrij te beslissen, wat zij zullen doen, ten opzichte der militaire sancties; zij zelve beschikken over hun militaire macht en niet de Raad. Zij hebben geen absolute verplichting er aan mee te doen, maar als zij zich onttrekken, doen zij niet hun plicht. Henderson zei geen enkel misverstand gezien te hebben en Benesj' na dere uitlegging bijna overbodig te achten. Krachtig betoogt hij de noodzakelijkheid der militaire sancties en hij toont duidelijk aan dat het Franscb-Engelsch antwoord geen uiterlijke schijn doch werkelijkheid is, Hen- dersons resolute houding van thans scheen den Scandinaviërs niet aangenaam te ver rassen; zij blijven even afwijzend, al kun nen zij nu gerust zijn dat er geen verplich ting tot meedoen aan de militaire sancties bestaat, Loudons interventic heeft in ieder geval de atmosfeer verhelderd. De discus sies gaan nog voort. BERLIJN, 24 Sept. „Die Zeit", het orgaan van den minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann, bespreekt vanavond in een hoofdartikel onder den titel „Op den goe den weg" het besluit van de Rijksregeering om zich in principe bereid te verklaren, tot den Volkenbond toe te treden. Het blad zet in den breede uiteen, wat de bedoeling is van de nieuwe informatie, die het departement van buitenlandsche zaken zal inwinnen, alvorens het verzoek tot opneming in den Volkenbond wordt ge steld. Dit verzoek kan onvoorwaardelijk worden ingediend betoogt „Die Zeit", wanneer van tevoren vaststaat, hoe de andere partijen staan tegenover de verschillende vragen, die Duitschland heeft op te werpen. Er zijn verschillende bepalingen in hei statuut van den Volkenbond, die Duitsch land onmogelijk kan acceptecren. Zoo kan het b.v. niet deelnemen aan de handelingen van de militaire executieve. Duitschland is zoo volkomen ontwapend, dat het niet in staat is een offensieven oorlog te voeren, ja zelfs niet eens in staat is een defensieven oorlog vol te houden. Het kan zich dus on mogelijk blootstellen aan het risico van een oorlog, nadat men het tevoren zijn wapenen heeft afgenomen. Zoo zijn er meer kwesties, die eerst dienen te worden geregeld, alvorens Duitschland met een verzoek tot opneming voor den dag kan komen. Het blad wijst er tegenover de geruchten, die ook thans weer spreken van diepgaande meeningsverschil- len in den boezem van de rijksregeering, met nadruk op, dat in het Rijkskabinet een volkomen eensgezindheid in de kwestie van de toetreding tot den Volkenbond bestaat. Als zij, die zulke tegenstellingen hebben uit gedacht, Dinsdag den ministerraad hadden kunnen bijwonen, dan zouden zij begrijpen, hoe belachelijk hun beweringen moeten werken op hen, die den feitelijken stand van zaken kunnen overzien. BERLIJN, 24 Sept. Het verluidt, dat de organisaties van het'spoorwegpersoneel be sloten hebben hun looncontract op te zeg gen. Er scbiint onder het spoorwegpersoneel groote verontwaardiging te heerschen over de wanverhouding tusschen de hoogte der tarieven en die hunner loonen. Ook de la gere ambtenaren zijn ontevreden, echter niet in hoofdzaak over hun salarissen, maar meer in het bijzonder omdat het hun niet gelukt is zich te doen vertegenwoordigen in den,raad van toezicht op de nieuwe spoor» wegmaatschappij. LONDEN, 24 Sept. De staking op de fruit en groentenmarkt van Covent Garden is thans na een duur van bijna zes weken de finitief geëindgid. Nu een groot aantal stakers het werk heb ben' hervat, heeft het bestuur van den Trans portarbeidersbond de verklaring gepubli ceerd, dat hij heeft besloten „de staking niet yit te breiden" en dat hij allen arbeiders ad viseert weder aan het werk te gaan. De desbetreffende Volkenbondcommissie beeft toestemming gegeven tot het uitgeven eener leening van 10.000.000 pd. st. in ver band met de immigratie van een millioen christenen naar Griekenland, ingevolge het vredesverdrag met Turkije. Het geld zal worden besteed voor het bouwen van hui zen voor de uitgewekenen enhet uitvoeren, van groote werken als draineering, enz., welke noodzakelijk zullen zijn in verband met den bouw. MADRID, 24 Sept. De koning ondertee- kende een decreet, waarbij generaal Queipo de Lano, de commandant van de zóne van Ceuta, van zijn functie vervallen wordt ver klaard. MADRID, 24 Sept. Een officieel com munique uit Marokko meldt, dat in de wes telijke zone de generaals Castra en Perano, na hevige gevechten, zijn voeï waarts gerukt in den sector van Bocarba en de stelling Seruia hebben aangevallen. LONDEN, 24 Sept. De Parijsche corres pondent van de „Star" seint aan zijn blad een sensationeel bericht, volgens hetwelk Abd-el-Krim, de leider van 3e Rifs, sedert maanden gefinancierd wordt door eert Fransch-Britsch syndicaat, waaraan hij groote concessies heeft beloofd, voor het geval dat hij de overwinning behaalt. Abd- el-Krim zou pogingen willen doen, om de schepen, die de Spaansche tro-epen appro- viandeeren te torpedeeren en hij zou een staat in het naburige Oosten bereid hebben gevonden om voor hem bestellingen te doen bij een groote firma in Noord-Engeland, die twee oude Engelsche onderzeeërs' zou le veren. Een te Londen in een hotel verblijf houdende schot, een oud-militair, die vloei end Arabisch spreekt, zou er zelfs in ge- I slaagd zijn Britsche officieren en manschap pen voor het leger van Abd-el-Krim te wer ven en in Engeland machinegeweren te koopen. De correspondent zegt, dat de be doeling van zijn-onthullingen is, te beletten, dat Abd-el-Krim aldus van Britsche zijde j zal worden ges'eund. Inmiddels zal nog moeten blijken wat er van dit fantastisch klinkende verhaal waar BERLIJN, 24 Sept. Berichten uit verschil lende bronnen, die willen, dat koning Boris van Bulgarije vermoord is, worden uit Sofia officieel tegengesproken. Uit Boecharest wordt draadloos gemeld, dat volgens ingekomen berichten bolsjewis tische soldaten met mitrailleurs en onder bevel van sovjetofficieren in uniform, inval len deden in Bessarabische dorpen. De Roe- meensche troepen rekenden afdoende met hen af, doodden 300 man en namen vele Russen gevangen, die in het bezit bleken van belangrijke documenten. LONDEN, 24 Sept. De „British United Press" meidt uit Sjanghai, dat de vredes onderhandelingen zijn geopend tusschen de commandanten der beide legers, die om Sjanghai strijden. De militaire gouverneui van Tsjekiang zou voornemens zijn de troe pen van Nanking, die deel uitmaken van hel leger van Kiangsoe, toe te staan zondei strijd Sjanghai binnen te rukken. Met het oog hierop worden de maatregelen ter be scherming van de vreemdelingen'te Sjanghai uitgebreid, daar men de bezetting van Sjan ghai door een leger van 20.000 man niet zonder gevaar acht. Inmiddels maakt de bevelhebber der troe pen van Kiangsoe zich gereed tot een nieuw offensief voor het geval, dat de onderhande lingen op niets zouden uitloopen. Men ver wachtte heden een bombardement. De spoorweg tusschen Sjanghai en Hang- tsjoe is afgesneden, doordat men een brug in de' lucht heeft laten vliegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5