Initiatiefvoorstel tot ontwapening. Vrijdag 26 September 1924 47ste Jaargang No. 15850 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Jt Hst werk der Bezuinigingscommissie. Toenemende Duurte. De Raden van Arbeid. De meelaartkoop van gemeente wege te Amsterdam. W erkloosheidscijfers. 27 September Een onderscheiding. Bij eigen beheer van Uw kapitaal mist U menige goede kans van solide belegging, en bovendien nu en dan vrij wat rente, doordat Uw kapitaal niet bij voortduring geheel rentegevend wordt gemaakt. De Spaarne-Bank" kan U bij het beheer van Uw kapitaal op velerlei wijze van dienst zijn. De „Adoro-Te"-film te Haarlem Uit de Bollenstreek. Een jubileum. Aanbesteding. VAN ONZE RECHTBANK. Nationale Zangwedstrijd „Aurora". Oproeping. Floralia-tentoonstelling. Kerkmuziek. De R.-K. Jonge vrouwenbond, Groep C. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Examen 2de knecht Bloemisterij. Ue abonnementsprijs bedraagt voöl Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertenticn 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting.- Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat* singj elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Het was „de Nederlander", die de vorige week in een beschouwing over de millioe- nennota de volgende redeneering opzette: Het vorig jaar heette het, dat er op ien staatsdienst een tekort van 140 millioen overbrugd moest worden en wel door 50 millioen reorganisatie van den staatsdienst; 60 millioen salarisverlaging plus dekking van bedrijfstekorten; 30 millioen nieuwe be lastingen. Kort gezegd dus: 110 millioen zou gevon den worden op de debetzijde (verlaging van uitgaven); 30 millioen op de creditzijde (ver hooging van ontvangsten. De begrooting voor 1925 sluit nu, maar op een geheel andere manier dan oorspronke lijk beoogd. Op de creditzijde komt n.m. 85, op de debetzijde 55 millioen van de 140 te staan. Met andere woorden: in plaats van 110 millioen is maar 85 millioen bezuinigd; de rest, of 25 millioen, moet door hoogere heffingen worden opgebracht, wat het te gendeel van bezuinigen is. Zetten wij hiertegenover nu de conclusie van het gisteren verschenen vierde verslag der Bezuinigingscommissie: „Hoewel in het afgejoopen jaar door de regeering wel maatregelen tot bezuiniging zijn genomen, in den geest van door de commissie gedane voorstellen, stuit vereen voudiging van den dienst der departemen ten en beperking van de bezetting toch te veel af op de neiging tot handhaving van bestaande regelingen en personeelsforma- tiën. De commissie had gaarne meerdere medewerking ondervonden, waar hare voor stellen nog maar al te dikwijls als onuit voerbaar werden beschouwd, niettegen staande bij aanvaarding daarvan naar hare overtuiging de dienst niet geschaad en slechts van een te ruimen voet terugge bracht zou zijn geworden tot datgene wat voldoende is." Nemen wij een oogenblik aan, dat de Be zuinigingscommissie in haar conclusie een onbetwistbaar juiste uitspraak doet, dan volgt uit een en ander, dat de reeds veel gesmade en als dictatoriaal gescholden be snoeiingsactie van minister Colijn nog lang met radicaal genoeg is geweest. En bij het inzien van het rapport der commissie krijgt men ook inderdaad die overtuiging. Merkwaardig is het groot aantal aanmer kingen, hetwelk de commissie juist op het departement van financiën, dus op dat van den bezuinigingsminister fe maken heeft! Wij spreken nu nog niet over den admi- nist 'ieven romoslomp, dat b.v. een vsrs.hil van meening tusschen een belastingcom mies en een bestuurder van 'n won'.ntfbouw- vereeniging over zeventien schijven loopt; dat over den verkoop van een distilleerap- paraat (voor 35 verkocht) 23 maal gecor respondeerd moest worden enz. Maar wel lijkt ons belangrijk, dat de commissie kans ziet om op één afdeeling, waar 96.000 jaarlijks aan salaris wordt uitbetaald 51.000 te bezuinigen. Zeer rationeel lijken ons verder de voorgestelde bezuinigingen op de gestie van het Rijksinkoopkantoor, waar aan expeditie- en administratiekosten som tijds meer verloren Schijnt te gaan dan door gecenlraliseerden inkoop verdiend wordt. De meest krasse voorstellen betreffen echter die ten opzichte van den dienst der Posterijen en Telegrafie, waar de Bezuini gingscommissie kans ziet om alleen het per soneel van het Hoofdbestuur (dus ongere kend de Technische dienst en de beambten en ambtenaren bij de onderafdeelingen) in te krimpen van 542 tot 285 personen en een besparing van meer dan 4 ton jaarlijks aan te brengen. Doch hier stuiten wij ook juist op het zwakke punt in het rapport. Minister van Swaay heeft er z'( g voor ge dragen, dat tegelijk met het vernietigend oordeel der Bezuinigingscomissie over de warboel aan de Posterijen een brief werd gepubliceerd, waarin Z.Exc. op zijn beurt het werk der commissie als onbetrouwbaar en ondeskundig, waardeloos tracht te ma ken. Nu staat de Minister, gezien 't serieuze verleden van de Bezuinigingscommissie eenerzijds en het lang niet onbesproken ge drag van den dienst der Posterijen en Tele- gafie anderzijds, zeker niet erg sterk. Toch betreuren wij het, dat de Bezuinigingscom missie aan het slot van haar rapport mee deelt, het antwoord op den ministerieelen brief eerst n volgenden keer te zullen geven. Dat is jammer. Het debat over de Staatsbe- grooting zal straks zeker voor een niet ge- J ring deel gewijd zijn aan „de bezuinigings actie van minister Colijn." De rapporten der Comm. vormen hierbij een goeden leiddraad, geven ook argumenten, waartegenover de regeering de hare kan stellen; in ieder geval verkeeren wij hier op een terrein, waar ieder saatsburger met groote belangstelling toeschouwer is. t Is immers aan niemand onverschillig, of de millioenen tot dekking van het tekort gevonden worden door bezui niging, door inkrimping van den Staatsdienst, of door verhooging van de directe of indi recte belastingen. Daarom is het te hopen, dat de Bezuinigingscommissie haar antwoord op den zwaar geladen brief van minister van Swaay zóó tijdig publiceert, dat de Volks vertegenwoordiging vóór de Algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting be ginnen, weet, welk vertrouwen zij in de Be zuinigingscommissie kan stellen en hoever hare waardeering ten opzichte van de be zuinigingsactie der regeering zelf kan gaan. In de leidende kringen der R.-K. Arbeiders beweging wordt, zoo lezen we in „De Volks krant", met bezorgdheid gevolgd de aan houdende prijsstijging van tal van eerstbe- noodigde huishoudelijke artikelen, waarbij voornamelijk de landbouwproducten opval len. Wanneer, aldus vernam het blad, bedoelde landbouwproducten niet spoedig in prijs da len, dan achtte men ingrijpen van hooger hand noodzakelijk, tenzij men het weer op loonacties wil laten aankomen. Men heeft in tal van gevallen, met een beroep op prijsdaling, het loon der arbeiders verlaagd; wanneer nu, speciaal cp landbouwproducten, waarbij vleesch wordt gerekend, een abnor male prijsstijging wordt toegepast, en de boeren gelegenheid houden hun kaas uit te voeren, worden de arbeiders dubbel ge troffen. Mechaniseering der administratie. De proefneming van het mechaniseeren van de administratie der Raden van Arbeid is thans geëindigd. Naar de Msb verneemt, moeten de resul taten dezer proefneming zeer gunstig z,ijn. Uit deze proeven is gebleken, dat de ge mechaniseerde administratie het grootste nuttige rendement afwerpt bij een aantal van ongeveer 100.000 verzekerden per Raad. Wanneer men nu bedenkt, dat er in ons land ongeveer 2 millioen verzekerden zijn, zou men dus met een 20-tal Raden van Ar beid kunnen volstaan en zouden 16 a 17 Ra den kunnen worden opgeheven. De daardoor te verkrijgen bezuiniging, wordt op een half millioen gulden ptr jaar geschat. y Het persoonlijk contact met de verzeker den behoeft door een vergrooting van de districten der Raden, welke een beperking van het aantal Raden met zich zou brengen, geenszins te vervallen Dit zou kunnen ge schieden op d wijze, zouals in de Zuidelijke provincies thans reeds hier en daar het ge val is en bovendien door het houden van zitdagen in verschillende gemeenten door de voorzitters der Raden van Arbeid. Op die wijze zal, verzekerde men ons, het contact, voor zoover dit noodig is, op een weinig kostbare manier kunnen worden bereikt en behouden, zoodat de kwestie van het con tact geen overwegend bezwaar tegen de ver mindering van het aantal Raden bij invoe ring van de gemechaniseerde administratie behoeft uit te maken Naar de Tel. verneemt, zal een voordracht bij den Amsterdamschen raad worden inge diend, waarbij B en W een crediet vragen van 40.000, ter verhooging van het bestaan de crediet, dat B en W hebben voor het Prijsregelend optreden bij de levensmidde len-voorziening. Deze voordracht is reeds in de commissie van de levensmiddelen-voorziening behan deld. De wethouder heeft uitgerekend, dat een kedrag van 260 000 voor meel-aankoop noodig is, welk bedrag gebaseerd is op 2000 balen per week tegen 20 per twee zak, gedurende 13 weken Volgens den wethou der, kan de prijs hoogstens 3 dalen, dat is met 15 pet. Dan is dus een crediet noo dig van 40.000, hetgeen 15 pet. is van 260.000. Het crediet dat de wethouder van prijs regelend optreden op de begrooting is toe gestaan bedraagt 15.000, Voor een ver hooging is een raadsbesluit noodig, vandaar bovengenoemde voordracht Op Zaterdag 13 September j 1. waren bij 192 organen der openbare arbeidsbemidde ling in gemeenter met 5000 of meer inwoners als werkzoekende mannen ingeschreven (het geen niet steeds beteekent werkloos) de aantallen achter de hieronder vermelde be- roep.'groepen vermeld: Bewerking van diamant 600 Bouwbedrijven (waaronder 650 metse laars, bijna allen in de groote ge meenten; 1400 schilders, waarvan 650 in Amsterdam en Rotterdam; 2300 timmerlieden, waarvan 1650 in de vier groote gemeenten; 1600 op perlieden en 2625 grondwerkers11400 Bewerking van stroo, hout, kurk (Am sterdam 500, 's-Gravenhage 125, Rot terdam 325, Zaandam 80)1500 Vervaardiging van klceding en reini ging (Amsterdam 200, 's-Gravenhage 100, Groningen 50. Rotterdam 200, Utrecht 100870 Bewerking enz. van leder (waarvan plm. 65 in Noord-Brabant, de overi gen in het Noorden, grootendeels in de groote gemeenten).350 Bewerking van metalen en scheeps bouw (waaronder 2550 te Rotterdam, 2500 te Amsterdam, 375 te 's-Gra venhage, 350 te Utrecht, 225 te Dordrecht)7800 Textielnijverheid (waarvan 100 te Los ser, n.l. arbeiders uit de fabrieken te Gronau, en 75 te Tilburg780 Voedings- en genotmiddelen (waar onder plm. 2075 sigarenindustrie.3800 Kantoorpersoneel (benevens plm. 1250 vrouwen)3450 30560 Bovendien stonden bij bovenvermelde or ganen ingeschreven 2700 andere mannelijke werkzoekenden, die tot de meer ongeschool de beroepen moeten worden gerekend en waarvan zeer velen, onregelmatig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werkloozen kunnen worden ge rangschikt. (Van deze categorie waren er ingeschre ven te Amsterdam 6050, te Rotterdam 6700, te 's-Gravenhage 1550. te Utrecht 1600, te Dordrecht 475, te Schiedam 1100, te Arn hem 550, te Haarlem 475). Naar „Het Volk" meldt, heeft de soc.- dem. Kamerfractie Donderdagmiddag beslo ten, ter voortzetting van de anti-oorlogsactie een initiatief-voorstel tot ontwapening bij de Tweede Kamer in te dienen. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen. R. K. Middenstandsgebouw Reünie leden R. K. M. V. N. V. „Kinheim" 3 uur Bestuur „Proza en Poëzie" 9 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Boefje 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Adore Te" film 8 uur. Parochie bibliotheek Kleverparkweg (ingang tusschen kerk en pastorie) uitlee- nen van boeken, enz. de Chr. Patroonsvereeniging voor de bloembollenstreek hebben het verzoek der betrokken arbeidersorganisaties om het hoogere zomerloon ook door te betalen ge durende de wintermaanden, van de hand gewezen. De patroons wenschen het bestaand col lectief arbeidscontract ongewijzigd te hand haven. De besturen der patroonsbonden hebben echter de leden opgewekt aan ar beiders, die daarvoor in aanmerking ko men, een gratificatie uit te reiken. Eveneens hebben de werkgevers hun me dewerking toegezegd om zooveel mogelijk werk te doen verrichten ter vermindering van het getal werkloozen. Uit Groningen wordt ons geseind dat het comité voor de oprichting van een gedenk- teeken op het graf van wijlen den burge meester, mr. dr. van Ketwich Verschuur, R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 9—12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Martbavereeniging Bloemhofstra at 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De heer Lod. H Povel schrijft het vol-' gende: De veelbesproken film van het 27ste In ternationaal Eucharistisch Congres wordt nu reeds sedert eenige dagen in de Spaarne- stad tfgedraaid. En al liet op dien eersten avond der voor stelling, katholiek Haarlem zich niet „over- talrijk" zien, de volgende dagen maakten alles weer goed, en bewezen, dat ook Haar lem's katholieken niet ten achter bleven bij hun geloofsgenoten in andere steden, om dit waarlijk diep ontroerend schouw spel: de innige massa-vereering tegenover den Koning der Heilige Eucharistie, in die vier blijde dagen van de Juli-maand te Am sterdam, op het doek te gaan bezichtigen. Hoe stonden gedurende deze dagen de menschen vroeg in den morgen in een lange queu voor het verkooplokaal van het Con certgebouw! Wat togen des avonds lange rijen toe schouwers de ruime concertzaal binnen! Voor zoover men kon nagaan, was er geen enkele plaats onbezet. Hoe heerlijk was zoo'n avond, waar men genieten kon met het aangename gevoel, een goed werk te hebben verricht! Het was immers ten bate van het zoo zeer bekende St. Franciscus-Liefdewerk! En dan die pracht-film. Waarlijk, de tijd vloog om! Van de eene extase verviel men in de andere. Wat hebben Dorus Hermsen, Pater Hya cinth Hermans en Willy Mullens zich een moeite getroost, om dit uniek filmwerk voor elkaar te krijgen! Een woord van lof aan hen is dan ook werkelijk wel op zijn plaats. Wie deze film onder de oogen krijgt, raakt onwillekeurig in verukking en heeft soms moeite, om niet in een luidruchtig enthousiasme los te barsten op oogenblik- ken waar dit minder passend zou zijn. Het is geen wonder, dat het publiek, tel kens als het bekende, sympathieke figuren op het doek zag verschijnen, losbrak in een spontaan handgeklap. Er heerserne een prettige stemming in de zaal: de Roornsche Blijdschap. Het zangkoor was buitengewoon stem mingsvol en het verhoogde, onder de ver trouwde leiding van haar bekenden direc teur, de indrukwekkende gebeurtenissen nog meer. Dat dit koor verscheidene malen een wel verdiend applaus in ontvangst moest nemen, behoeft wel geen nader betoog. Er werd veel geapplaudisseerd voor den Kardinaal-Legaat, voor onzen goeden, grij zen bisschop Mgr. Callier, voor den sympa thieken plebaan Westerwoudt en verschil lende andere waardigheidsbekleders. Ook de trouwe Volendammers, wier oprecht ge meende hulde een kreet van ontroering deed opstijgen, ontvingen een hartelijke ovatie Haarlem en omgeving hebben kunnen ge nieten van een prachtig filmwerk, dat geen „namaak" is, doch zuivere werkelijkheid. Zij is inderdaad imposant. Mij moest dit woord van oprechte be wondering van het hart Moge deze prachtige film in geheel Ne derland en ook daar builen zoo'n groot suc ces oogsten! Laten wij hopen en het zal ook wel zoo zijn! dat het St. Franciscus Liefdewerk een krachtigen geldelijken steun heeft on dervonden bij het verblijf van de „Adoro- Te"-film in onze Spaarnestad! Onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers. De R.K. Kweekersbond, de Bond van Werkgevers in het bloembollenbedrijf en uit de ingekomen ontwerpen een keuze heeft gedaan en vrijwel eenstemmig het ontwerp van den beeldhouwer J. H. de Vogel te Schoten bij Haarlem heeft goed- gekèurd. Zoo mogelijk zal het gedenklee- ken onthuld worden op den sterfdag, 19 April. Den 6en October a.s. hoopte de heer C. Lijnzaad, ladingmeester bij de Ned. Spoor aan het Vrachtgoederen station Leidsche- vaart den dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar bij de H.S.M. in dienst kwam. Den algemeen bekenden en bereidwilligen ladingmeester za! het zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken Gisteren werd in het gebouw ,,De Nijver heid", Janstraat 85, aanbesteed, het sloopen van de woonhuizen aan de Raadhuisstraat, te Heemstede, pi. get. No.'s 18, 20 en 22 en het ter plaatse bouwen van een woon- en een winkelhuis met werk- en bergplaatsen. Ingekomen waren 12 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: N'.V. Maatschappij tot aanneming van '.ver ken, voorheen B. Hagen f 47500.Gebr. v. d. Putten, Heemstede 36637.J G. Broertjes en Joh. Broertjes, Heemstede en Bloemendaal 33700.J. Koopman en G. Doodeman, Beverwijk 33195.H. W. Sonneman, Haarlem 35876.Fa. T. Lan- gendijk, Beverwijk 30782.Fa. Doedens en Schilder, 't Zand 32423.Joh, v. d. Walle, Heemstede 30900.B. A. van Am- stel, Heemstede 29833.F. J. Spec, Haarlem, 29613.G. J. Smit, Heemste de 32785.G. T. G. Klaassen en J. W. de Keyzer. Haarlem 32500.Laagste in schrijver is de heer F, J. Spee te Haarlem voor de som van 29613. (Zitting van gistermiddag 2 uur). Diefstal. De 26-jarige typograaf J. J. M., uit Sant poort, stond terecht terzake dat hij ten nadeele van z'n patroon v.d. M„ drukker te Santpoort, lood en letterspecie had ont vreemd, in totaal ter waarde van plus minus 200. Bekl. bekende. Zijn patroon als getuige gehoord, ver klaarde, dat bekl. van Mei j.l. af bij hem in dienst was geweest en hij geen reden tot klagen over hem had. Getuige gelooft dat bekl. onder pressie van een anderen knecht, die bij hem in dienst was, een ze kere F. genaamd, gehandeld had. Getuige was niet ongenegen hem weder in dienst te nemen, doch dan niet meer als meester knecht. De Officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat bekl. zich aan een ern stig feit heeft schuldig gemaakt n.l. diefstal in dienstbetrekking. Spr. zeide echter dat hoewel de Reclasseering verzocht had bekl. voorwaardelijk te veroordeelen, het voor hem toch beter zou zijn als hij nu maar ge lijk zijn straf uitzat. Spr. wilde nog eens met de omstandighe den rekening houden en daar bekl. nog een blanco strafregister had, een betrekkelijk lichte straf eischen. Spr. vroeg voor bekl. 6 weken gevange nisstraf onder aftrek van de voorarrest. De verdediger Mr. J. Veenhoven, meende, dat geen diefstal doch verduistering ge pleegd was en vroeg op dien grond vrij spraak. Indien de Rechtbank toch diefstal aan nam, dan vroeg pleiter een voorwaardelijke veroordeeling en tevens de onmiddellijke invrijheidssteiling van bekl. Na in de Raadkamer te zijn gegaan, wees de Rechtbank dit verzoek af en bepaalde de uitspraak op Donderdag 9 October a.s. Een zwakkeling. Vervolgens moest terecht staan de 55- jarige arbeider J. v. d. M., zonder vaste woon- of verblijfplaats, recidivist, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, terzake van diefstal. Bekl. was op 26 Augustus 1.1., toen hij in Edam was in een winkel gegaan met de be doeling een paar ansichtskaarten te koopen. Tot tweemaal riep hij „volk" maar er kwam niemand. Daar hij echter de ansichtskaarten beslist noodig scheen te hebben, verschafte hij er zichzelf maar een paar, en nam er tevens maar eenige in petto, in totaal ruim 200 stuks. Hij werd echter spoedig gegrepen en had zich nu voor dit feit te verantwoorden. Pres.: „Bent U al eens meer veroor deeld?" Bekl.: „Jawel, edelachtbare, al 32 keer. Off. v. Justitie: „De beklaagde ver gist zich. Hij is pas 31 maal veroordeeld." Pres.: „Nu, dan wordt dit de 32ste maal." De Officier was van meening dat een lichte straf voor dezen bekl. toch niet hielp en vroeg 4 maanden gevangenisstraf onder aftrek van de voorarrest. De verdediger refereerde zich aan het oordeel van de Rechtbank. Op een vraag van den President of bekl. nog iets te zeggen had, vroeg deze, of de Rechtbank dezen keer misschien eens wat door de vingers wilde zien. Hij had alle pogingen in het werk gesteld om werk te krijgen, doch niets gevonden. Door den drank beneveld, had hij ten slotte, toen de gelegenheid zich voordeed, zooals in dit geval in den winkel van de ansichtskaarten, weer zijn vingers uitgesto ken. „Van harte ben ik geen dief, aldus bekl., want ik heb meer weggegeven dan dat ik met stelen verkregen heb, maar mijn zenuwgestel en de drank zijn mij geheel en al de baas." Bekl. wou zich aansluiten bij een instel ling en alles doen wat hem van zoo'n in richting mocht worden opgelegd, „als ik maar niet weer in de cel behoef", aldus beklaagde. Ook hiervan werd de uitspraak bepaald op Donderdag 9 October a.s. V oorts waren er nog eenige zaakjes met gesloten deuren, alsmede enkele appèl zaken op de rol. 12 Februari 1925 hoopt het dubbel man- nen-kwartet „Aurora te Schoten, zijn 12 'A jarig bestaan te herdenken. Te dier gelegenheid wordt een nationale zangwed strijd gehouden voor solo mannen-, dubbel mannen- en gem. dubbel-kwartetten in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem en wel op 28 Februari, 1, 7 en 8 Maart 1925. Deze wedstrijd wordt georganiseerd in overleg en onder goedkeuring van den „Bond van Koordirigenten in Nederland". Het programma van den wedstrijd is als volgt samengesteld: A. 2e afdeeling solo-mannenkwartetten op Zaterdag 28 Februari 1925, des avonds te 7.30 uur voor kwartetten, die in de 2e afd. nog geen len prijs hebben behaald. B. 2e afdeeling gemengd dubbel-kwartet ten op Zondag 1 Maart 1925, des middags om 1.30 voor kwarietten, die in de 2e afd. nog geen len prijs hebben behaald. C. le afdeeling gemengd dubbel-kwartetten op Zondag 1 Maart 1925, des avonds te 7.30 uur voor kwartetten, die in de 2e afdeeling een len prijs of in de le afdeeling een prijs hebben behaald. Daarna eere-wedstrijd tusschen de le en 2e prijswinners van de afdeelingen B. en C. D. le afdeeling solo-mannen-kwartetten op Zaterdag 7 Maart 1925. des avonds te 7.30 uur voor kwartetten, die in de 2e af deeling een len prijs of in de le afdeeling een prijs hebben behaald. Daarna eerewedstrijd tusschen le en 2e prijswinnaars van de afdeelingen A. en D. E. 2e afdeeling dubbel mannen-kwartet ten op Zondag 8 Maart 1925, des middags te 1 30 uur voor kwartelten, die in de 2e af deeling nog geen len prijs hebben behaald. F. le afdeeling dubbel mannen-kwartet ten op Zondag 8 Maart 1925, des avonds te 7.30 uur voor kwartetten, die in de 2e afdee ling een len prijs of in de le afdeeling een prijs hebben behaald. Daarna eerewedstrijd tusschen de le en 2e prijswinners uit de afdeelingen E. en F. Er zal in iedere afdeeling een verplicht koor en een aangewezen werk naar keuze worden uitgevoerd. De prijzen bestaan uit medailles en geld prijzen. De eere-prijzen zullen nader worden be kend gemaakt. Verder bestaat het plan, per afdeeling een directeursprijs beschikbaar te stellen, 'net- geen ook nader bekend gemaakt zal worden. Aan de deelnemers wordt gevraagd twee „vrije werken" in te zenden, waarvan door een commissie van toonkunsten&ren voor iederen deelnemer een nummer zal vastge steld worden. Aan deze commissie wordt te vens de bevoegdheid verleend beide ingezon den werken af te keuren als zij dat noodza kelijk acht. In dat geval wordt dit den be trokken deelnemer onmiddellijk bericht, waarna een nieuwe keuze verzocht wordt in te zenden. Het zal in dit verband duidelijk worden, waarom de datum van inzending der vrije werken zoo vroeg werd gesteld. De namen van de notabelen en vooraan staande personen, die zich bereid verklaard hebben zitting te willen nemen in het eere comité, zullen later worden bekend gemaakt, De Commissaris van Politie te Leiden vestigt nogmaals de aandacht op zijn ver zoek tot opsporing van de verblijfplaats van Cilia Ligtvoet,, geboren te Leiden, 6 Decem ber 1890, huisvrouw van J. H. van Wijn gaarden, wonende Beschuitsteeg 9, te Leiden. Evenals vorige jaren, wordt a.s. Zaterdag en Zondag een tentoonstelling gehouden der Floraliaplantjes in het gebouw Bloemhof, dat weer gratis door de directie is beschik baar gesteld. Vandaag zijn de plantjes inge leverd en ze moeten Maandag tusschen 2 en 6 uur teruggehaald worden. De niet-af- gehaalde plantjes worden voor de zieken huizen beschikbaar gesteld. Verwacht wordt een inzending van ongeveer 2000 plantjes, waarvoor weer meer dan 100 prijzen en extraprijzen door het bestuur zijn aange kocht.' Hieonder zijn weer een tachtigtal mooie jongens- en meisjesboeken. De tentoonstelling wordt Zaterdag om 2 uur geopend. De prijsuitdeeling heeft op 8 October plaats in het gebouw ,,De Nijver heid". Ter gelegenheid van het aanbiddingsfeest in de St. Joseph-kerk, Jansstraat, op Zon dag a.s., zal het zangkoor der kerk „Te Deum Laudamus" in de H. Mis van half elf uitvoeren: „Asperges me", van Fr. Neker (gemengd koor a cap. 4-st.), de Mis „Eucha- ristica" van Dom. L. Perosi (4 st. gem. koor met orgel), onder het offertorium „O Fon- samoris" van Perosi (4 st. gem. koor), en na de Mis „Adoro Te" van Hendrik Andries- sen (bariton-solo met orgel). Het programma voor het Lof van 7 uur bestaat uit: „Jesu, Rex admirabilis", „Lauda Sion", „Magnificat" en „Pange Lingua" van Pales- tiina, „O quam suavis est" van Jos de Klerk, en „Tantum Ergo" van Vittoria. Alles vcor vierstemmig, gemengd koor a cappella. Verder voor 4 st. gem. koor met orgel „Salve Regina" van Arthur Meulemans en „Te Deum" van Dom. L. Perosi. Ons wordt verzocht het volgende op te nemen: Groep C. van den R.K. Jonge-Vrouwen- bond vereenigt, zooals de statuten vermel den, diegenen van onze R.K. Jongemeisjes die een Gymnasium, H. B. S„ Normaal school of Handelsschool bezoeken, en stelt zich ten doel, deze meisjes, die door hare geestelijke ontwikkeling en hare toekomsti ge maatschappelijke positie als katholieke Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon. Npd. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 26 September. Hoogste Barometerstand 763.4 m.M. t« Saerna. Laagste Barometerstand 748.6 m.M. te Akureijri. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 September: Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuide lijken wind. half tot zwaarbewolkt of be trokken met waarschijnlijk eenige regen buien, iets warmer. intellectueelen, de meeste overeenkomst met elkaar hebben, samen te brengen en geestelijk, zedelijk en maatschappelijk te ontwikkelen. In den Jonge-Vrouwenbond Groep C. vinden die meisjes gelegenheid elkaar beter te leeren kennen en vriend schap te sluiten, terwijl de omgang met de leidsters, die uit vrouwelijke studenten en afgestudeerden worden gekozen, misschien voor velen den overgang naar het studen tenleven gemakkelijker zal maken. Groep C. tracht haar doel te bereiken: le door het organiseeren van een cursus in Godsdienstleer, die Dinsdags om half 5 gegeven wordt in de Mariaschool in de Koningstraat door den ZeerEerw. Heer Rector Vlaar. Hierbij zijn de leden in 2 groepen verdeeld n.l. groep I omvattend de lste 2e en 3e klasse, groep II omvattend de 4e, 5e en 6e klass. Deze groep hebben om de beurt les zoodat elk ééns in de 14 dagen les krijgt. Iederen lsten Dinsdag van de maand valt de aan de beurt zijnde Godsdienstles uit en maakt plaats voor een lof in de kapel van de Eerw. Zusters Ko ningstraat, waaraan 1 .den deelnemen. 2e door het organiseeren van maandelijk- sche avondbijeenkomsten (van 8 tot half 10). Hier wordt een korte causerie gehou den waarna de leden vragen kunnen stel len. Daarna bestaat er gelegenheid voor ieder lid om de vergadering door zang viool- of pianospel, declamatie of anders zins op te luisteren. Frissche, vroolijke Vlaamsche Hollandsche of Buitenlandsche liedjes zullen door alle leden samen inge studeerd en gezongen worden. 3e Door gezamelijke fiets- of wandeltoch ten, excursies etc. Nog verschillende andere punten kunnen in dit programma opgenomen worden in verband met de wenschen der leden. De contributie bedraagt 3.per half jaar. Indien meer dan 2 meisjes uit een ge zin lid worden behoeft slechts voor 2 te worden betaald. De Jonge-Vrouwenbond groep C. houdt haar eerste vergadering dit jaar op Woens dag 1 Oct. 's-avonds 8 uur bij Brinkmann. We hopen dat alle leden en alle Roomsche meisjes die lid willen worden of met onzen bond kennis maken, te vinden. Tot ziens dus Woensdagavond. M. DROOG, Pres. R. K. J. V. B. Groep C. Gisterenavond hield de Haarlemsche Red dingsbrigade voor drenkelingen een alge meene vergadering in gebouw „Bloemhof". Rond kwart voor 9 werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer A. J. Meijerink, die vooreerst de aanwezigen hartelijk dank zegde voor de groote op komst en in een kort woord even her dacht het plotseling overlijden van dr. Va renkamp uit Zandvoort, die zeer veel voor het reddingswezen had gedaan. De secretaresse, mevr. MeijerinkRijk, bracht daarna verslag uit van het aantal hulpverleeningen vanaf 23 Juni. Hel bleek dat er weinig tijdvakken waren geweest, waarin de reddingsbrigade vooral zooveel was opgeroepen geworden. De Voorzitter dankte verschillende leden voor hun moeilijke reddingen. Ook bracht spr. dank aan de „Waterratten" en „De Delft voor de aangename samenwerking steeds ondervonden. De notulen door de secretaresse voorgelezen werden onder dankzegging goedgekeurd. Bij punt 4 van de agenda, „Nabetrachting Zomercampagne" bleek het dal de Zondag morgenoefeningen tamelijk slecht bezocht waren geworden. Ook waren er veel leden geweest die stranddienst hadden verricht, om de taak van de Bloemendaalers te hel pen verlichten. Hierdoor waren er minder leden in Haarlem tegenwoordig. Ook zullen er pogingen in het werk ge steld worden om een beter terrein te krij gen voor de buitenoefeningen. Hierna werden door den voorzitter de diploma's uitgereikt van de gehouden wed strijden op 13 Juli j.l. De besprekingen over de wintercampagne wierp nogal stof op, vooral omtrent uur en dag waarop Stoop's Bad is opengesteld. De oefeningen vangen aan des Maandags en duren van 8 tot 9 uur. De heer de Bruijn nam zijn benoeming voor de opleiding van afd. A. Verder stelden zich nog verschillende personen beschikbaar voor het opleiden van verschillende groepen. Bij de rondvraag werd o.a. ook op het tapijt gebracht, het koopen van een nieuwe pop- Na over en weer gepraat werd besloten om de pop, die 60 kost, te kunnen koo pen door een inzameling te houden, wat tot resultaat had, dal zelfs binnen 5 minuten de 60 er al waren. Nadat nog verschillende leden van de rondvraag hadden gebruik gemaakt, wer'd na een kort woord van den voorzitter,, d« vergadering omstreeks 10 uur gesloten. Begin 1924 is op initiatief van de Kon. Nederl. Maatsch. v. Tuinbouw en Plant kunde afd. Haarlem een commissie be noemd tot uitvoering van het Leerlingwe zen op tuinbouwgebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1