m 5 MA1S0N HETTY I I R. K. Winkeljuffrouw burgerlijke stand. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. ONDERGOED H- SM8NK Jr., Cronjéstraat 3, H. SM INK Jr., Croeijésfraal 3, De salarisvermindering van militair personeel. Gewetensgeld. r„^feln«sbeIastln* 11 °ver de jaren 1916 1917, 1917/1918. 1918/1919, 1919 i 900 ïn 1920 1921. Wybenga-leen. 25-jarig bestaan van de Muziek- ^ereeniging „Laurens Janszoon Coster". De Loterij ten behoeve van het St. Agnes Patronaat. G. J. van Gasteren. Van korten duur. De „barre winter" ziek. Via de tram in het water. Tooneel-jubilé. Een frisch bad. Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" ingebruikneming Paleisorgel. De Jubileumfeesten van den R.K. Volksbond. Geslaagd. Benoeming. De Leidschevaartweg. Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken en Groepenwedstrijd. Middenstandsraad voor Haarlem en omligende gemeenten. Persofialia. TOONEEL. Die Gegenkandidaten. De zeven sleutels van Bald pate, van George M. Cohan. - Vereenigd Tooneel. Tentoongesteld. „Ziekenzorg." „Geloof en Wetenschap". In ternationale Yoorjaars-Bloemen- tentoonstelling 1925. ijtisezoM Een artikel van ex-kanselier Wirth. De nieuwe Belgische gezant te Rome. Aardbeving in Italië. HEDEN 85 V, °71/4 28V, WV, i32v; i141/16 131V, 152V, 79 V, 26 SEPTEMBER Heb het nifstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. DAMES- EN HEEREN MODE ARTIKELEN. Gr. Houtstraat 126 In Wol, Zijde, Maco en Fil d'Ecosse. verkoopt vanaf heden GEEN naalden, GEEN spelden, GEEN klosjes garen, GEEN knoopen of andere artikelen, die tot het garen- en band-vak behoo ren, doch uitsluitend PARFUMERIEËN, TOILETARTIKELEN, BYOUTERIEËN en KOUSEN. In KOUSEN heeft SMINK grootere sorteering en KOUSEN verkoopt SMINK tegen lagere prijzen dan wie ook. is de grootste specialiteit te Haarlesn in Kousen, Kousjes en Sokken. Rookt ons bekend merk MERCO TABAK KRUL en BAAI vanaf 30 ets. per pond. Verkrijgbaar bij: JOH. P. MEIJER Sigarenmagazijn BARREVOETESTRAAT 1 Hoek Ged. Voldersgracht. Haarlem. GEVRAAGD een extern, in Glas-, Porceiein en Huishoudelijke artikelen, met het vak bekend. Aanmelden 's avonds na 8 uur, J, VAN OPZEELAND, Zijlstraat 26 en 28. Liefst In deze com. wares vertegenwoordigd de bovengenoemde Afd. Haarlem, Bloemistpa troons vereen, van oud-lceriingen der Tuin- bouveursussen en heeren onderwijzers van Tuinb. curs. te Haarlem. Maandelijs is een avond gegeven, al waar door deze com. aan de candidaten practische en theoretische voorlichting werd gegeven. Het examen dat hierop moest volgen, is gisterenmiddag op de Gemeentekweekerij alhier afgenomen. Thans moest bewezen worden, hoever de candidaten met het vak bekend zijn. Bekendheid met diverse cul turen en van de algemeene werkzaamhe den gaven ruim bevredigende punten. The orie (schrijven van een sollicitatie brief, schrijven van plantennamen en kennis van 't gebruik van hulp- en natuurmeststoffen waren van meerdere candidaten minder gunstig. Besloten werd aan 2 candidaten te ver zoeken het volgend jaar terug te komen. Geslaagd zijn: G. C. Pool, Esschilderstraat Haarlem; J. Konings, Baljuwslaan, Haarlem; J. van de- Berg, Tuinknecht „Waterland", Velsen; D. Jacobs, Hagelingerweg,' Santpoort. Aan deze heeren is voorgehouden zich met lust in het Tuinbouwvak te blijven be kwamen. zoodat zij over 3 jaren met suc ces het landelijk-diploma van lsten knecht zuüen mogen verdienen. V'. oensdag 1 October zal het examen 2de knecht voor „Siertuin en Boomkweekerij" worden gehouden. In de door de vereeniging van onderof ficieren en militaire geëmployeerden in den "ang van onderofficier behoorende tot de Aederlandsche Landmacht, genaamd „Ons Belang" gehouden vergadering van 22 Sep tember j.l. is, naar men ons verzocht mede te -eelen, een motie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de ver schillende verslechteringen, die o.a. in de pensioenwet voor de salarieering van het militair personeel zijn te wachten en waar in de vereeniging er bij de regeering met kracht op aandringt, de voorgestelde ver lagingen en wijzigingen van de pensioenwet ra te trekken en de nieuwe salarisschalen adoor het hoofdbestuur van de vereeni ging „Ons Belang" zijn geadviseerd, in te ïvoeren. Ingekomen is bi; den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afdee- Ung. 1176.04 wegens te weinig betaalde ru a inkomstenbelasting over 1915/1916 oor! ogswinstbelasting over 1916, alsmede Rijksinkomsten belasting en Verde- d'g'ngsbelasting If over de jaren 1916/1917 1917 1918, 1918 1919. 1919/120 en 1920 21; k .Ij V2f.®,n'. J I194-93 wegens te weinig Dctaalde Kijksmkomstenbelasting over 1915- 1>16 en oorlogswinstbelasting over 1916, ais- mede wegens Rijksinkomstenbelasting en Burgemeester en wethouders van Haar lem maken bekend, dat bestuurders-colla- toren van het Wybenga-Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de bege- vm£ van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van de stich teres. die naar de beurs wenschen te din gen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-acte en met opgave van genoten raderwijs, voor 15 October a.s. schriftelijk "1? aa"m^ bij Dr. C. J. Niemeijer te bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 'aren te hebben bereikt. Dc begiftigde zal vrij zijn in de keuze n 6Cn v van s*uclie. De sollicitanten zuilen zich hebben te on derwerpen aan een vergelijkend examen, gemaakt datum later zaI worden'bekend Een feestavond. p 1 October a.s. zai de muziekvereeni- l*né ..Laurens Janszoon Coster", directeur ge heer J. A. Meng, haar 25-jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid van dit jubilé wordt ra een feestprogramma een kort over zicht gegeven van de afgeloopen 25 jaar. Hierin schrijft het bestuur o, a het vol- gen de: „Nog weinige dagen scheiden ons van den dag dat het 25 jaar geleden zal zijn, dat de Muziek vereeniging „Laurens Janszoon Cos- ter werd opgericht. Om van deze 25 jaar een uitgebreid ver slag te geven, zullen wij achterwege laten en ons bepalen de voornaamste punten aan te stippen. Op 1 October 1899 werd de vereeniging detmitief opgericht onder den naam van „Crescendo doch deze werd op verzoek van wijlen Mr. Joh. Enschedé veranderd en je vereeniging kreeg den naam van „Laurens Janszoon Coster". Het besiuur bestond uit de volgende hee ren: J. J. Franssen, voorzitter; P. Strooclouk secretaris; J. Backer, penningmeester- D Farber, archivaris en G. D Ph. Hos, com missaris. Tot directeur werd benoemd de heer B Nel, solo-clarinettist bij het Haar- iemsch Muziekkorps. Dat wij in deze een foede keuze gedaan hadden, bewees het feit, dat wij in t volgende jaar in de maand November, dus 13 maanden later, reeds een zeer goed geslaagde uitvoering konden ge- v en, wat zeer spoedig was, als men bedenkt, dat aLe leden bijna hoegenaamd geen ver stand hadden van muziek en in t geheel niet konden blazen Tot 18 Jahuari 1907 is de heer Nel directeur geweest en moest toen wegens drukke werkzaamheden bedanken, 1 Februari d.a.v. werd de heer K, H. Kerk- hoff als directeur benoemd en bleef dit tot I October 1913, die om dezelfde reden als de vorige directeur bedankte. De heer J. H. J, Mulder, die de plaats van den heer Kerk- hoff innam, moesten wij in October 1922 mis sen door overlijden, waarna de tegenwoor dige directeur, de heer J. A. Meng, de lei ding op zich nam Onder al deze heeren hebben wij mooie successen behaald op uitvoeringen en ook in wedstrijden, wat bewijst het groote aan tal prijzen, welke onze banier tooien, n.l.: II eerste prijzen, 12 twealf tweede en 4 derde prijzen, 3 eere-prijzen, 2 medailles van het Vorstelijk Huis, als onderscheiding voor het hoogste aantal punten, benevens 1 extra prijs. Slechts éénmaal is de vereeniging on- fcekroond van een concours teruggekomen en Wel den eersten keer dat wij zijn gegaan raar IJmuiden in 1902. Daar echter noch directeur, noch bestuur iets van concoursen afwisten, was dit ook niet te verwonderen en hebben de volgende keeren bewezen, dat men met schade en schande wijs wordt. De banier, waaraan de nu behaalde prijzen pronken, mochten wij na een bestaan van 7 jaren ten geschenke krijgen van de firma Joh. Enschedé Zonen. Het beschermheerschap werd in Mei 1901 opgedragen aan Mr. Joh. Enscheré, welke dit gaarne aanvaardde en na zijn overlijden werd overgenomen door zijn zoon Mr. Joh. Enschedé. In de afgeloopen 25 jaar hebben natuurlijk veel veranderingen plaats gehad, wat be treft dc werkende leden, maar dit zullen wc maar niet gaan opsommen, evenmin als de veranderingen in het bestuur, alleen willen wij memoreeren, wie de voorzitters zijn ge weest. Was bij de oprichting der vereeni ging de heer J. J. Franssen als voorzitter gekozen, deze bedankte na eenige maanden cn tot voorzitter werd gekozen de heer G. D. Ph. Hos. Het bleek weldra, dat dit goed gezien was, hem die functie te geven. Zeer veel is er tot stand gekomen onder zijn leiding als voorzitter en het beste bewijs dat zijn werk gewaardeerd werd is wel, dat hij telkens werd herkozen en na 16 jaar vcor de vereeniging gearbeid te hebben, lag de hij zijn functie neer wegens gevorderden leeftijd. Als dank werd hem het eerelidmaat schap aangeboden, wat door hem gaarne werd aanvaard, In zijn plaats kwam de heer J. F. J. Verdonk, die fungeerde tot Decem ber 1921, waarna voorloopig de heer A. Hoogerbeets het voorzitterschap op zich nam. Ware deze niet reeds na een half jaar overleden, voorzeker hadden wij in hem een goeden voorzitter gehad, maar zulks mocht niet geschieden Weer was een ander noo- dig en de keuze viel op den heer J. C. Antonisse, die tot op heden deze functie bekleedt en waar hij nog jong is, kunnen wij nog veel van hem verwachten. Het bestuur bestaat thans uit dc heeren; L. Th. Zedel, archivaris; J. J. Jansen, 2e secretaris; W. H. Smit, le secretaris; J. C. Antonisse, voorzitter; J. v. d Jacht, le pen ningmeester; J. v. d. Mark, 2e penningmees ter en W. Luijten, 2e voorzitter. Ter gelegenheid van dit 25-jarig jubileum zal de muziekvereeniging een feestconcert geven in de Gemeentelijke Concertzaal, op Woensdag 1 October a.s., met medewerking van het Amsterdamsch Instrumentaal So- listen-Quartet, leden van 't Concertgebouw orkest. Naar ons wordt medegedeeld, zal de trekking der loterij ten behoeve van het St. Agnespatronaat gehouden worden op Donderdag 30 October. Naar we vernemen, is de toestand van den heer G. J. van Gasteren iets vooruit gaande. Hedennacht, omstreeks half 2, bemerkte een agent van politie, die in het Stadhuis op surveillance was, dat een man ever net hek klom van een tuin aan het Prinsenhof. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat dc man onder den invloed van sterken drank verkeerde en zich in genoemden tuin te slapen had gelegd. Hij had dit gedaan, op advies van een onbekende, die hem verzekerd had dat daar een goede(?) slaap gelegenheid te krijgen was. Gistermiddag omstreeks 1 uur lag voor het hek van lu.7 St. Elisabeth's Gasthuis G. de Bruijn, meer bekend onder den naam van „Barre Winter". Het bleek, dat hij zich ongesteld gevoelde en er in het St. Elisabeth's Gasthuis geen plaats was. Door tusschenkomst van den heer Mathot is de oude man toen naar de slichting „St. Johannes de Deo" overgebracht, alwaar hij is opgenomen. Gistermiddag om half 4 wilde de 40-jarige conducteur P. D„ wonende te Heemstede, op den hoek van de Heerenvest en Antho- niusstraat op de tram springen. Hij sprong mis en rolde in het water van den Heeren singel, alwaar hij door personeel van de tram uitgehaald is. Daar de man bovendien nog een buil op het hoofd had, is hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis gegaan, alwaar hij is verbonden. Woensdag 1 Oct. a.s., viert Marie van Westerhoven in den Stadsschouwburg, al hier, haar gouden tooneeljubileum. Op dien dag zal zij de rol vervullen van „Sipporah" in het Joodsche drama van gelijken naam, van A. van Sprinthuisen. Op dezen dag herdenkt zij tevens het feit, dat zij 50 jaar geleden haar eerste contract afsloot in het Grand Theater te Amsterdam, hetwelk toenmaals stond on der directie van A. van Lier. Marie van Westerhoven was de dochter van Cristine Stoetz, die in haar tijd in de tooneelwereld geen onbekende was. Niet alleen in Holland maar ook in Indië heeft de a.s. jubilaresse vele lauweren ge oogst. Hedennacht waren twee agenten per rij wiel aan het surveilleeren in de omgeving van den Kleverparkweg. Plotseling brak van een der rijwielen de voorvork, en de berijder tuimelde op den grond, om vervol gens in een aldaar gelegen sloot terecht te komen. Door zijn kameraad werd hij op het droge gebracht, waarna hij naar huis is gegaan om zich van droge kieeren te voorzien, en zich te reinigen, daar de sloot nu juist niet geheel en al bestond uit duinwater. Door de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen' worden circulaires verspreid, met het doel nieuwe leden of donateurs (trices) te winnen. Vooral daar de financiën dringende verbetering behoeven, wordt een beroep gedaan op de weldadigheid der Haarlemmers. Aan de circulaire is een inschrijvings- brief bevestigd, waarop men voor een be paald bedrag kan inteekenen. Dinsdag 24 October, des avonds 8 uur, zal officieel in gebruik worden genomen ra de gemeentelijke concertzaal het door de heeren A. Stoop en J. C. Bunge aan de ge meente geschonken orgel uit het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Verschillende of- ficieele personen zijn uitgenoodigd tot bij- woning hiervan. Het is de geheele week feest in het ge bouw „St. Bavo en ook Donderdagavond was de belangstelling zeer groot, nog groo- ter dan Woensdagavond, zouden we haast zeggen. lederen avond feest en lederen avond een huis vol bezoekers. De opzet van het bestuur van den R.K. Volksbond mag tot nog toe dus volkomen geslaagd genoemd worden, want het had moeilijk nog meer be langstelling kunnen wenschen. De zalen wa ren den geheelen avond vol, de groote zaal overvol, geen plaatsje onbezet, sommigen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen en gedurig moest de stroom bezoe kers gestremd worden, totdat weder plaats gentaakt was. In dat opzicht dus was het concert in de groote zaal reeds een succes. Maar cr waren nog meer factoren die daartoe bijdroegen. De harmonie „St. Cecilia" te Schoten, gaf onder de bekwame leiding van haar direc teur Chr. Huyboom, een uitvoering, en zoo wel directeur als corpsleden mogen er van verzekerd zijn, dat zij Donderdagavond in 't gebouw „St. Bavo" andermaal een succes hebben verworven, dat zeker niet het minste zal zijn van het groote aantal, hetwelk zij op hun concerten elders inoogstten. Het is een stevig corps, flinke bezetting. accurate blazers en lasx not least, bekwame leiding. Want dat er goede leiding in het gezelschap heerscht is onbetwistbaar en dit is toch een der eerste vereischten voor een gaaf samenspel. Sommige nummers van het programma waren niet gemakkelijk, vooral wat ziyver- heid van toon betreft, maar de moeilijkhe den werden mooi overwonnen. Soms echter was het klankvolume voor de zaal wel wat al te forsch. Het was den geheelen avond vol in de zaal en het auditorium was onder de uit voering der nummers merkbaar stil, een be wijs, dat aandachtig geluisterd werd en dat goede muziek ten gehoore werd gebracht. Het krachtig applaus bewees,dat men het genotene op prijs stelde. Ook de overige zalen van het gebouw hadden de volle aandacht. Het muzieken- semble „de Krekel", dat wegens plaatsruim te in het gebouw in een der benedenzalen repeteerde trok veel aandacht en de repe titie veranderde eenigszins in een geïmpro viseerde uitvoering. Van de zijde van „Herwonnen Levens kracht" schrijft men ons nog aangaande de tentoonstelling van die vereeniging, het vol gende Hei succes van de tentoonstelling was gis teravond enorm. Een bewijs, dunkt ons, dat alles in zijn geheel genomen, een bezoek ten volle waard is. Het „trio", hiermede wordt bedoeld: de clown van Herwonnen Levens kracht, en de onbetaalbare „Koekenbak kers, hadden eveneens veel succes. Wat kun nen de jongelui de aanwezigen op een pret tige wijze bezig houden, en de verrassingen, die ze nu en dan aan de aanwezigen uitdee- len vallen goed in den smaak. Het succes van gisteravond was buitenge woon zelfs nog grooter dan j.l. Zondagavond. De animo voor de tentoonstelling neemt steeds gestadig toe en het bestuur is dan ook voldaan, wanneer het bezoek zoo door blijft gaan. Vele bezoekers en het talrijke publiek dat bijeen was in de groote zaal, werd opgeschrikt door de „clown" van Her wonnen Levenskracht," die drie poppen in zijn armen droeg. Ze droegen een spreuk bij zich; „Raadt eens allen, groot en klein, Hoe toch wel mijn naam zal zijn. 't Is ten bate van de T, B. C„ Wie het raadt, die krijgt mij mee! En de namen zijn gisteravond alle gera den, Het jongetje, met zijn keurig pakje, droeg den naam van „Casper." Winnaar was de heer P. Koster, Oranjeboomstraat. De 2 meisjes-poppen, een groote en een kleine, keurig aangekleed, droegen de na men „Gonzaline", waarvan winnares was Truus Stevens, Smedestraat 23 en „Philo- mena", winnares Tonny Seuter, Anegang. Met voldoening kan het bestuur terugzien op dezen avond, en het talrijk publiek was tevreden, de een met de gewonnen poppen, de ander met de prijzen. De tentoonstelling duurt nog slechts 3 dagen, laat daarom ieder zich haasten om zaal 4 en 5 te bezoeken, Te Leiden is geslaagd voor het Doctoraal examen Rechten de heer B. Damen, alhier. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur der St. Elisabeth- vereeniging, den ZeerEerw. Heer H. Son- daal; pastoor der St. Joseph-kerk. Thans is men begonnen met de verbete ring van den toestand van den Leidsche vaartweg, tusschen de Emmabrug en de Schouwtjesbrug, welke toestand den laat- sten tijd terecht reden gaf tot ernstige klachten. De manier, waarop men den weg verbe tert zullen zonder twijfel velen nog meer verafschuwen dan de diepe kuilen.... welke thans met grof puin zijn „gedempt." Doch geduld, dat puin zal worden ingere. den en dan is men ten minste van het erg ste verlost. De eenige mogelijke en afdoen de verbetering volgt later. Intusschen is de E. S. M, alvast begonnen met de vernieuwing van de rails aan de westzijde van den weg. Jammer is het, dat nu tegelijkertijd de baan niet meteen omge legd kan worden, zoodat dan een toestand ontstaat, gelijk aan den Amsterdamschen Straatweg, tusschen Halfweg en Amster dam. Het zou een besparing van kosten we zen, wanneer de nieuwe baan meteen naar de vaartzijde kon worden omgelegd. De omlegging moet echter nog eenigen tijd wachten, om redenen, die wij hier al eens uiteengezet hebben. Het officieele programma voor den wed strijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken en de Groepenwedstrijden is thans definitief vastgesteld. De wedstrijden op Maandagavond hebben plaats in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub", bovenzaal van café „Centraal", Groote Houtstraat 175; op Woensdagavond in het clublokaal der „Damclub Haarlem", bovenzaal café Roodenberg, Spekstraat 8. Aanvang half 8 uur. De termijn van inschrijving sluit onher roepelijk op Maandagavond 6 October a.s. Inschrijvingen, vergezeld van de cautie en inleggeld, worden ingewacht bij den secre taris-penningmeester der Wedstrijdcommis sie, den heer W. J, A. Matla, Ged. Volders gracht 20 te Haarlem, bij wien men alle gewenschte inlichtingen kan verkrijgen. Reeds nu kunnen wij mededeelen, dat het aantal inschrijvingen voor deze wedstrijden de verwachtingen verre overtreft, zoodat deze wedstrijden beloven schitterend te zullen slagen. De kampioensgroep vooral wordt dit jaar bijzonder sterk bezet! Een algemeene vergadernig zal, naar men ons meldt worden gehouden op Donderdag 2 October 1924, des avonds te half negen in een der zalen va nhet R. K, Middenstands- gebouw aan de Jacobijnestraat. De agenda vermeldt o.m.: Medeleelingen: a. Statuten; b. Autobus- vraagstuk; c. Plaatselijke keuze; d. Bronner- monument; e. Brug over de Schotersingel; f. Verzoek Konin- Gierstraatvereenigingen; g. Gec. Verg. K. v. K. en Handelsregister en Ned. Fabikaat; h. Protestverg. Sigarenwin keliers; i. Politiekleeding, enz. Eindverslag der Hoofdcommissie van Uit voering der Middenstandsdemonstratie voor Haarlem en omliggende gemeenten met ad viezen over een c.v. eerstvolgende onder neming. Décharge dezer Hoofdcommissie, V erdeeling en uitkeering van het batig saldo over de drie Middenstandvereenigin- gen met voorstel van het Dag Bestuur om het sluitsaldo ad 322,32 te bestemmen als begin-kassaldo van den Middenstandsraad. De heer G, J, Alders over: Het van ge meentewege eerst na behoorlijke inschrij ving bij de Arbeidsinspectie en bij het Aan- delsregistcr leveren van stroom aan motoren van z.g. „beunhazen", d.z. werknemers, die na bezetten arbeidstijd, voor eigen rekening werk fabriceeren en alzoo Handel en In dustrie, onder bescherming der Arbeidswet een oneerlijke concurrentie aandoen. De heer C. ten Boom over: het houden van publieke verkoopingen na het wettelijk winkelsluitingsuur (8 uur 's avonds). De heer D. J. van Dam over: Verlaging der electr. stroomtarieven voor de industrie. De heer M. A. Jacobson, as voorz. van Het Comité voor de afschaffing der Zake lijke Belasting op het Bedrijf, over het steu nen der actie van genoemd comité. De heer B. W, Lasschuit over de tegen woordige stand van het particulier handel drijven door de gemeente. De heer R. J. M, A. Schlatmann over: a. het tegengaan van het gemeentelijk ver huren van trottoirruimte, voor winkeleta lages gelegen; b. verlaagde stroomtarieven voor etalageverlichting (voorbeeld Leiden). De heer P. J. M, van Tetering: Het naar Belgisch susteem invoeen van een gemeen telijke, algemeene legitimatiekaart. De heer A. H. Wcyburg over meer af doende controle bij het opnemen van electr. en gasmeters. Voor het toelatingsexamen aan de Rijks- tuinbouwwinterschool te Aalsmeer slaagde de heer G. Heyselaar, alhier. Bij Kon. besl. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Velsen A. Jackson alhier. Van Ludwig Fulda's nieuwste blijspel „Die Gegenkandidaten" is door de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch het opvóeringsrecht aangekocht. Het stuk is bereids in studie genomen. Geestig, griezelig, grillig, geheimzinnig, fan tastisch, verrassend is dit stuk, dat Donder dagavond door het Vereenigd Tooneel in den Stadsschouwburg is opgevoerd. De schrijver William Magee heeft zich ge vestigd in het zomerpension Baldpate, waar hij in vier en twintig uur, aldus een aange gane weddenschap, een roman in elkaar zal zetten. En om die weddenschap te kunnen winnen, heeft hij een rustig punt uitgekozen; een zomerpension in den winter. Om zeker te zijn niet in zijn werk gestoord te worden, heeft hij zich van te voren vergewist, of dc sleutel van den huisbewaarder Quimby de eenige sleutel is van Baldpate. Dit wordt hem in alle toonaarden en met de meeste beslistheid verzekerd. Magee is de schrijver van de goedkoops sensatie-romans, met de ijzige titels en de nog ijziger illustraties, waarmede hij verba zend veel succes heeft en die in grooten ge tale aftrek vinden. Het eigenaardige nu van dit stuk is, we zien den roman, dien Magee schrijft en waarin hij zelf de hoofdrol vervult. Behalve hij. schrijven nog zeven andere een sleutel van Baldpate te bezitten. Tusschen het voor- en naspel wordt de eigenlijke roman afgespeeld. Een wild-fantastische geschiedenis van om- koopers, bedriegers, moordenaars en aller- hand geboefte, heel onsamenhangend, soms onlogisch, maar voor het publiek van dit soort lectuur, dat alleen sensatie en spanning vraagt, het genre bij uitnemendheid. Een geheimzinnig melo-dramatisch blijspel wordt dit stuk genoemd, dat door Dirk Witte is vertaald. Constant v, Kerckhoven Jr. in de rol van William Magee heeft van dit malle ding een kostelijke uitbeelding gegeven, waarbij Willy Haak als Mary Norton hem met haar pittig spel trouw steunde. Goed waren Joh. Kaart Jr. als John Bland, Julia de Gruyter als de weduwe Rhodes, Mien v. Kerckhoven-Kling als Myria Thornhill. Bij de ontknooping gaf D. Jesserun Lobo als inspecteur van politie Kennedy grappig spel te zien, dat zich geheel aanpaste bij de sfeer, waarin dit stuk werd gehouden. Van een kluizenaar hadden we een heel andere voorstelling dan Ben Groeneveld ons te zien geeft, die meer doet denken aan een nar of Carnavalszot -dan aan den eenzame, die in soberheid en overpeinzing zijn dagen slijt. Wij kunnen dit onschuldige blijspel warm aanbevelen. Het had meer opkomst verdiend, dan t gisterenavond ten deel viel. Men meldt ons dat in de étalage van het bekende kleedingmagazijn „De Faam," op den hoek van de Anegang en de Lange Veerstraat, poppen zijn tentoongesteld, die dienen als prijzen voor de verloting, ten bate van het herstellingsoord „Hora." Zooals bekend is, heeft het herstellings oord „Hora ten doel, Rijksambenaren, in dien noodig, op te nemen en te verplegen. Bovendien beschikt zij over een voor- s o as, waardoor de aangesloten ambte naren uit de handen van de woekeraars kunnen blijven. Gisteravond had in „Het Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt, de jaarlijksche ledenvergadering plaats voor de leden van de Loop, Vereen, „Ziekenzorg". De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat de financieele toestand der ver eeniging vooruitgaande is, en dat in het af- ge oopen boekjaar 481 nieuwe leden zich als lid nebben laten inschrijven. De jaarversla gen van den secretaris en den financieelen commissaris werden zonder op of aanmer- lingen goedgekeurd. Herkozen werden als bestuursleden de heeren J. J, Schneiders, H, v. Donkelaar en P. v, Oeveren. Als lid van den Raad van Toezicht, we gens aftreding van den heer J. v. Dijk, wel ke met herkiesbaar was, werd gekozen de heer Prikker. Na de rondvraag, waarvan nog enkele le den gebruik maakten, en die door den voor zitter duidelijk werden beantwoord, werd de vergadering onder dankzegging gesloten. De vereeniging „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en Omstreken geeft Donder dag 2 October a.s., des avonds 8 uur, in het gebouw van de St. Jozefsgezellenvereeni- gmg, Jansstraat 59, een voordrachtavond, te houden door Albert Vogel. De voor te dragen onderv/erpen zijn Ha- velaars toespraak, van Multatuli, Hannibal en ocipio, van Grilipartzer, een jachtver haal van Tsjietow en fragment uit „Dan- ton van Büchner. Heeds vroeger is medegedeeld dat de Gentsche tuinbouwers op deze tentoonstel ling n tijdelijke tentoonstelling in 't hoofd gebouw zouden organiseeren, welke geheel het Karakter zou hebben van de beroemde „Gentsche Floralien". Thans heeft ook het Syndikaat der Hofbouwers van Antwerpen den wensch geuit, aan deze manifestatie deel te nemen. Vermoedelijk zal de collec tieve deelneming van den Antwerpschen tuinbouw, waartoe o.a. bekende Anjerkui turen behooren, plaats hebben onder be- schermrag van het gemeentebestuur van Antwerpen, dat op alle mogelijke wijze de belangen van de tuinbouwers onder zijn ingezetenen tracht te bevorderen. Geboren; 24 Sept. z. van J. C. v. Mel- sen—v, Woensel. 25 September, z. van C. r„ DuinkerVisser. z. van J. Stok- man v. Dijk. 26 September, z. van I. HartendorpDrupsteen, Overleden: 25 September. C. G. 3 j., z. van C. G. v. Es, Tweede Vooruitgangstraat. HET GEVAAR VAN AUTOBUSSEN. Beleefd verzoek ik een kleine plaatsruimte voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Daar ik 1.1. Donderdag eens met 'n wagen van de Autobusonderneming „Het Zilker- spoor" heb gereden en toen ondevonden heb, hoe of js leven op het spel staat, als men zulk een reisje onderneemt, kan ik niet nalaten iets te schrijven. Ik stond dan in Haarlem te wachten op de bus, die om 8.15 van Haarlem vertrekt met nog eenige dames. De bus kwam 15 minuten te laat in Haarlem aan. Toen we moesten instappen, werd hier voor geen gelegenheid gegeven. Toen ik in den wagen stond, nog niet eens zat, reed de bus alweer weg en stonden de dames nog buiten. Ik waarschuwde den chauffeur en kreeg ten antwoord, dat ze dan maar moesten voortmaken. Maar wanneer er geen gelegenheid voor gegeven wordt, hoe kan dat dan? Er werd gestopt en de dames kenden instappen. Toen vooruit, in volle vaart, in de richting Bennebroek. Ik kan niet zeggen, hoe hard dat ging, maar ik weet wel, dat de reizigers, het waren er niet veel, elkaar met een ernstig gezicht aan zagen en misschien hetzelfde dachten als ik; „Aan wien hebben we ons leven overgege ven?" Want al komt zulk een bus te laat aan, is dat dan reden om zoo woest te rijden? Er hangen verder ook nog in de bussen biljetten; „Verboden te rooken of met bran dende voorwerpen zich in de bus te be geven". Daaraan wordt ook de hand niet gehouden. De chauffeur en nog een reiziger zaten si garetten te rooken. Is dat niet spotten mei een menschenleven? Nu heb ik gehoord: Dit is alleen verordening in Haarlem, Dus wan neer buiten Haarlem de menschen veronge lukken, hindert dat niet. Het is mijn bedoeling, deze regels tc schrijven als waarschuwing voor het reizend publiek van Noordwijk naar Haarleiö, niet met de bus „Het Zilkerspoor" te reizen, want dat is je leven er aan wagen. Onverantwoordelijk en nog eens onverant woordelijk. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik, hoogachtend, TH. v. d. PUTTEN, Hillegom. Noordwijk aan Zee. Geachte Redactie. Ik stel het op hoogen prijs, dat u mij in de gelegenheid stelt tc antwoorden op het ingezonden stuk van den lieer v. d. Putten. Op den voorgrond stel ik dc goede bedoe ling van den heer v. d'. P. om het publiek te waarschuwen tegen het gevaar dat auto bussen zouden kunnen opleveren, doch het stuk getuigt van zeer weinig menschlievend- heid tegenover de mede-passagiers. De heer v. d. P. gewaagt niet van eenige aanmerking tot den chauffeur, of daadwerkelijk ingrijpen op het moment, wat zeer zeker beter op prijs gesteld had kunnen worden, maar niet ieder heet blijkbaar den moed „de koe bij de hoorens te vatten", ook kreeg ik tot op heden hierover geen klacht van den heer v. d. Putten. Men schijnt wel iets te willen doen voor de veiligheid van zijn medereizi gers, maar een ingezonden stuk helpt op zoo'n tocht toch ook niet. Dat onze bussen aan de hoogste eischen van het moderne verkeer voldoen, daar is de gemeente Haar lem waarborg genoeg voor. 1 Sept. 1,1. moch ten wij ons 1-jarig bestaan herdenken van de onderneming „de Zilkerspoor", welke tot hiertoe zonder het minste malheur heeft ge- loopen. Tenslotte rest mij nog de woorden te her halen van den Duitschen dichter Rükert: Als iemand komt en zeggen kan, Ik heb 't naar aller zin gedaan, Dan vraag ik den goeden heer, Dat hij ook deze kunst mij leer. Met beleefde dankzegging. Hoogachtend, Uw dw. dnr., K. BOLHUIS. BERLIJN, 26 September. De vroegere rijkskanselier Wirth keert zich in de Ger- mania in een lang artikel tegen het burger lijk blok der rechtssche coalitie. Hij eischt ontbinding van den Rijksdag, waarmee de Middenpartijen hun eigen politiek niet meer zelfstandig kunnen voeren. BERLIJN, 26 Sept. De Belgische gezant te Berlijn, graaf Lenerghem werd \ot ge zant te Rome benoemd. Hij zal deze functie aanvaardigen na het eindigen van de econo mische onderhandelingen tusschen Duitsch- land en België, Zijn opvolger wordt de ge zant te Peking: Everts, die op 10 Oct. van daar vertrekt. BERLIJN, 26 Sept. Het Italiaansche dorp Someo in het Maggiadal werd door een ernstige aardbeving getroffen. Het dorp is gedeeltelijk verwoest Tot nu toe zijn 15 dooden gemeld. Tegelijkertijd woedde een hevig onweder, dat een groote overstroo ming veroorzaakte. Ook uit andere dcelen van N. Italië worden onweerrampen gemeld. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: prijshoudend. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4 y, Nederland 1917 7% N.-I. 1921 A HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scbeepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank CcrL Handel Mij. Resr. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjads Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacon» Wabash Conm. Maxwell '•y418/l6 9413/ 1C0 100 102 102 8 70 70 154i/2 155 1261/, 1261/ 128 129 136 136 77 78 28 444 442 388 390 70 182 1331/2 134 1258/q 130 129»/B 130 97 16lV2 160 322 322 114 !11/8 11 1721/ 165 171.— 169 27x/8 26 Vs 1323/4 384 382 *4U/f 342 330 332 1523/ 194 103»/, L4 1243/4 124 3C83/8 307 '31/, 149 161/, «s/]8 is EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.601/, 0.62 PARIJS 13.621/,, 13.65 BRUSSEL i 12371 12.50 WEENEN 0,37 0.363/4 LONDEN j 11.57 11.581/, STOCKHOLM 69.— 69.— KOPENHAGEN. 44.60 44.70 CHRISTIANS 36.10 36.25 BAZEL t 49.20 49.35 NEW-YORK 2.581/, 2,59 ROME. 11.40 11.45 Haarlem. Telefoon I76O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2