i mW: Ontdekte misdaad. De Engeischen tegenover de Duitsche eischen inzake een eventueel han delsverdrag. Fransche kritiek op Duitschlands weinig bescheiden eischen terzake toetreding tot den Volkenbond. De kwestie van Mosoel en Irak verder op de lange baan. Onder de Radio-berichten: Japan dreigt te Genève roet in het eten te looien. De Raad van Beheer der Duitsche spoorwegen. Een adres jan de Fransche kardinalen aan Herriot. GEM. 3ÜITEHL. BER88HTEM. MARKTNIEUWS. Visscherij. Het arbitrage-protocol. De reorganisatie der Duitsche Spoorwegen. De heffing van 26 pCt. op den Duitschen invoer. De prijzen der Ruhrkolen met ingang van 1 Oct. met 10 pCt. verlaagd. Een Duitsche delegatie zal naar Londen gaan in verband met de uitgifte der Duitsche leening Het Fransche gezantschap by het Vaticaan. Het Belgisch koninklijk echt paar te Londen. De Chineesche burgeroorlog, FEUILLcTON. Het Engelsch-Duitsche handelsverdrag. Omtrent de te Berlijn gevoerde onderhan delingen over het Engelsch-Duitsche han delsverdrag wordt thans nog medegedeeld dat kort voor de Britsche gedelegeerden naar konden vertrokken nog een nieuwe be spreking plaats had, waarbij uitsluitend technische quaesties werden behandeld, zon der dat daardoor eenige verandering in den toestand werd gebracht. De punten van geschil betreffen geen détails, maar zijn van principieelen aard en in Engelsche regee- ringskringen wordt dan ook verklaard, dat de Duitsche regeering haar wijze van onder handelen volkomen zal moeten veranderen, wil er kans op overeenstemming zijn. De Duitsche vertegenwoordigers schijnen te hebben verwacht, dat zij de Britsche dele gatie onmiddellijk bereid zouden hebben gevonden om in te gaan op voorstellen, vol gens welke van den Britschen export naar Duitschland hoogere rechten zouden worden geheven dan ooit voor den oorlog het geval was, terwijl aan den anderen kant de hef fing van 26% op den export van Duitsche goederen naar Groot-Britannië en zijn ko loniën zou moeten vervallen. De Britsche delegatie heeft echter terstond te verstaan gegeven, dat het tijd-verspillen zou zijn op een dergelijke basis te onderhandelen. Van Engelsche zijde wordt in de eerste plaats verlangd, dat de controle-bureaux van het Duitsche departement van buiten- landsche zaken zullen worden opgeheven. Deze instellingen plegen nl., overeenkomstig de wenschen der vereenigingen van Duitsche industriëelen, te bepalen welke goederen mogen worden ingevoerd en welke niet, een stelsel, waarmede Engeland geen genoegen wenscht te nemen. Daar dienaangaande geen overeenstemming kon worden bereikt, waren beide partijen van oordeel, dat de tijd voor onderhandelingen nog niet rijp was. De Britsche delegatie heèft aan de Duit sche onderhandelaars een ontwerp-verdrag voorgelegd, dat op enkele punten gewijzigd werd en dat, in dien gewijzigden vorm, als basis voor verdere onderhandelingen zou kunnen dienen. Deze onderhandelingen zou den echter eerst, kunnen beginnen nadat Duitschland duidelijk zal hebben verklaard dat het bereid is de contröle-bureaux van het departement van buitenlandsche zaken op te heffen. Men beschouwt het te Londen als weinig tactvol, dat de autoriteiten te Berlijn juist op dit oogenblik een jacht op de whisky- voorraden in de Berlijnsche hotels zijn be gonnen en dat zij, nadat whisky sedert jaren overal in Duitschland op de drankkaart heeft gestaan, plotseling hebben ontdekt, dat de invoer verboden is. De Britsche handels attaché heeft dan ook bij de Duitsche regee ring tegen dit optreden geprotesteerd. De Duitsche eischen voor toetreding tot den Vol kenbond. net spreest van Zelf dat bladen als de Temps" en het „Journal des Débats" niet e spreken zijn over het besluit der Duitsche :egeering om zich eerst van bepaalde feiten •e. vergewissen alvorens een verzoek om toe- leding tot den Volkenbond te doen. Duitsch- and stelt voorwaarden.Zonder er aan te ienken waarborgen te geven, zooals het Pact van den Volkenbond dit wil, eischt het, dat men het waarborgen verschaftpas als het die heeft ontvangen zal het de noodige stappen doen om in Genève te worden toe gelaten. De „Temps" krijgt dan ook een in druk, dat Duitschlands wensch om niet slechts een parmanenten Raadszetel te verkrijgen, maar tevens garanties te erlangen en zijn volle vrijheid van handelen te behouden in quaes ties, waarin het moetingrijpen krachtens zijn vertegenwoordiging in den Raad, er toe zal leiden dat Duitschland naar Genève zal komen met al zijn haat en rancune en met de gestadige bijgedachte zich van zijn „ke tenen" te bevrijden. Allereerst zal het de quaestie betrefende de verantwoordelijkheid voor den oorlog opwerpen, vervolgens zal het de verplichting tot schadevergoeding ontkennen ten slotte zal het op de door het vredesverdrag vastgestelde gebiedswijzigin gen willen terugkomen. Het blad meent dan ook dat het besluit der Duitsche regeering «onder werkelijke beteekenis is zoolang de binnenlandsche crisis in Duitschland niet is opgelost en zoolang men geen zekerheid bezit omtrent de rol, welke den nationalisten in een gewijzigd ministerie zou zijn voorbe- houden. Gauvain is in het „Journal des Débats'' zeer verbolgen op de „Lokal Anzeiger'die schreef, dat het aan Frankrijk en Engeland staat om de voorwaarden te vervullen, welke de medewerking van Duitschland mogelijk zullen maken. En toen is de heer Nansen aan de Fransche delegatie gaan vragen wat zij er van dacht. Terecht toonde Briand eenige verbazing over het feit dat deze vraag alleen tot Frankrijk werd gerichthij ant woordde dat de Fransche regeering zich aan de verklaringen van Herriot hield toepas sing van het Pact, zonder voorkeur of uit zondering. Gauvain zinspeelt er iop dat eeni ge voormalige neutralen „manoeuvreeren" om Duitschland tot arbiter van den toestand te maken in plaats het uit te noodigen zich aan de regelen van het Pact te houden. Ten slotte wijst Gauvaii er or, dat Dui s h- lands aanspraken op een permanenten z t:l in den Raad van den Volkenbond niet kun nen worden gebaseerd op Duitschlands hoe danigheid als groote mogendheid. Vele groote mogendheden bezitten geen permanenten zetel. Vervolgens art. 4 van het Pact bestaat de Raad uit vertegenwoordigers der voor naamste geallieerde en geassocieerde mo gendheden, alsmede uit vertegenwoordigers van vier andere leden van den Bond. Deze leden worden vrijelijk door de Vergadering aangewezen op de tijdstippen, waarop haar dit goeddunkt. Deze aanwijzing kan door den Raad, in overeenstemming met de meer derheid der Vergadering worden gewijzigd. Duitschland kan dus niet volhouden, dat het onmiddellijk recht heeft op een permanenten zetel. De positie van het Spaan- sche directorium. Generaal Cavalcanti heeft van het Spaan- sche directorium opdracht gekregen een bui tenlandsche studiereis te ondernemen. Deze opdracht zou hem op eigen verzoek zijn ver strekt, omdat hij een einde wil maken aan de kwaadwillige geruchten, welke omtrent zijn houding jegens het directorium in om loop zijn. Deze geruchten gaan al sedert eenigen tijd rond. Het heette daarin, dat de markies van Cavalcanti, die de chef is van het mili taire huis des konings, door een groep van intellectueelen, waartoe o.a. ook de hertog, van Alba zou behooren, als leider zou zijn uitverkoren van een beweging om de hui dige dictatuur weer naar normale toestan den te doen overgaan. Het is natuurlijk mo gelijk, dat de intellectueelen in den mar kies van Cavalcanti een geschikten leider hebben meenen te zien, maar reeds dadelijk werd o.a. door een Spaanschen medewerker van de „Manchester Guardian" opgemerkt, dat de generaal Cavalcanti een trouw en lo yaal militair is, die aan samenzweringen of plannen niet deelneemt. Zoo zou het dus mogelijk zijn, dat hij, den tijd voor een ver andering van régime nog niet gekomen ach tend, op eigen verzoek eenigen tijd buiten af gaat. Maar het is evenzeer mogelijk en zelfs waarschijnlijker, dat de heer Primo de Rivera en zijn vrienden wel gaarne dezen mogelijken mededinger wat uit de buurt hebben. Militaire concurrenten zijn voor de heeren van het huidige directorium de ge vaarlijkste. De strijd in Marrokko. Uit Madrid wordt gemeld dat de Spaan- sche troepen, die van Tetoean oprukken ter bevrijding van Sjesjoean, langzaam vorde ringen maken, De colonnes onder bevel van generaal Serrano hebben de Kerkera-pas bezet, rechts van den weg naar Sjesjoean. De troepen van generaal Castro staan links van den weg. De verliezen zijn thans gering. Sjesjoean wordt ernstig bedreigd, maar houdt nog steeds stand. Te Madrid loopen opnieuw geruchten omtrent een complot tegen Primo de Rivera. De kwestie van Mosoel. De Raad van den Volkenbond die thans tegelijk met de Vergadering zitting houdt, heeft zich, wij hebben het gisteren reeds gemeld, bezig gehouden met het ge schil over Mosoel, dat in de rechtstreek- sche onderhandelingen tusschen Grrot-Bri- tannië en Turkije niet kon worden geregeld. Volgens het tractaat van Lausanne moet nu de Raad van den Volkenbond trachten de quaestie op te lossen. Donderdag is het vraagstuk behandeld, met het resultaat, dat de verdere besprekingen werden uitgesteld tot een volgende vergadering van den Raad. Beide partijen blijven op hun standpunt staan. Maar beide hebben ook verklaard een uitspraak van den Volkenbondsraad te zullen aanvaarden. Echter met dien verstan de, dat Engeland verklaarde zich onvoor waardelijk bij de uitspraak van den Raad te zullen neerleggen, terwijl namens Turkije door Fethi bey werd verklaard, dat dit de bevoegdheden van den Raad krachtens art. 15 van het Pact erkend. In dit art. 15 ech ter het Protocol, waarover men thans te Genève beraadslaagt, moet hierin wijziging brengen wordt nog de eenstemmigheid van den Raad geëischt voor een bindende uitspraak en wordt ingeval er geen een stemmigheid is, aan de bondsleden vrijheid gelaten de stappen te doen welke ze voor de „handhaving van recht en gerechtigheid noodig achten." Intusschen dat zou van later zorg zijn, indien er nu echter niet door de mededee- lingen van lord Parmoor aan den Raad was gebleken, dat de Turken al op de ko mende gebeurtenissen willen vooruitloo- pen en ai aruk bezig Zijn op hun manier' „recht en gerechtigheid te handhaven." Aan de grens van Irak komen in den laat- sten tijd, volgens deze mededeelingen, her haaldelijk Turksche overvallen voor, waar tegen van Britsche zijde thans ook militaire maatregelen worden genomen. Keeren we echter tot Genève terug. Er kan voor den Raad van den Volkenbond van een uitspraak in de Mosoelquaestie nog geen sprake zijn, omdat nog eerst moet worden vastgesteld, wat eigenlijk de om vang is van het conflict. Men zou zeggen, dat dit toch eigenlijk duidelijk genoeg blijkt uit het verdrag van Lausanne en dat in elk geval wel duidelijk was, dat het tus schen Turken en Engeischen daar ging om het bezit van Mosoel. Nu is echter lord Parmoor met de verklaring gekomen, dat het daar heelemaal niet om gaat. Over het bezit van Mosoel is er geen quaestie. Dat behoort bij Irak, het eenige, wat het ver drag van Lausanne nog te regelen liet en waarover nu eens de Raad zou hebben te beslissen is de grensregeling tusschen Irak en Turkije, de vaststelling van de noorde lijke grens van Irak dus. Neen, zegt Fethi bey, het geschil gaat over het bezit van het geheele district Mosoel. En nu zal dus de Raad allereerst moeten uitmaken, hoe het verdrag van Lausanne moet worden ge ïnterpreteerd. Een taak, die hij nu maar liever weer wat heeft uitgesteld. Misschien in de hoop, dat dé twistende partijen het wellicht onderling eens kunnen worden, als hun na zooveel maanden van krachteloos pogen, nog weer eens eenig uit stel wordt gegeven. EEN FRANSCH ARBEIDER COREERD. GEDE- Voor het eerst is aan een Fransch arbei der het Kruis van het Legioen van Eer toe gekend, n.l. aan Henri Feuillatre, die op zijn 14e jaar in dienst trad in een metaalfa- briek in Saint Florent-sur-Cher bij Bourges en daar 61 jaar zonder onderbreking heeft gewerkt. DE OPENING DER DIPLOMATlEkE ARCHIEVEN. Reeds in 1920 had de Ligue des Droits de l'Homme er op aangedrongen dat de Fransche diplomatieke archieven zouden worden geopend teneinde voor de studie van de kwestie betreffende de oorzaken van en de verantwoordelijk voor den oorlog nieuw materiaal te verkrijgen. Poin- caré antwoordde toen, dat hij de publicatie der documenten „voorbarig" achtte. De Ligue heeft thans haar verzoek aan Herriot herhaald. OP VERKENNING. Castle, de chef van de Europeesche afdee- ling in het staatsdepartement te Washington, vertrekt Donderdag naar Europa ten ein de zich van de toestanden aldaar op de hoog te te stellen. Vermoedelijk zal hij Londen Berlijn en Parijs, en wellicht ook eenige an dere hoofdsteden alsmede Genève bezoe ken. Het ministerie van buitenlandsche zaken gaat dus op verkenning. Het stuurt een on dergeschikt ambtenaar, die geen speechjes behoeft te maken, die niet door een partij- bril behoeft te kijken en in Europa geen be loften kan doen, maar die ongehinderd poolshoogte kan nemen, nu Europa hard bezig is om zonder Amerika orde op zaken te stellen, hetgeen dat deel van Amerika, dat onderling met den Europeeschen toe stand politiek poker speelt, eigenlijk maar half bevalt. EEN GRONDVERZAKKING. Bij een instorting, welke het dorp Someo in de Val' Maggia ten deele heeft verwoest, zijn negen personen gedood en vijf gewond. De lijn naar Centovzlli, op Zwitsersch grondgebied, is volkomen versperd. Het hulp verleenen is moeilijk. D'ANNUNZIO'S PRINSENTITEL. Men herinnert zich, dat Gabriele d'Annun- zio het vorig jaar tot Prins van Monte Ne- voso werd verheven, een titel, dien hij ont leende aan den berg, welke is gelegen op de grens van Istrië," tusschen Italië en Zuid- Slavië. Deze titel wórdt hem nu betwist door de leden der Oostenrijksche familie Von Schön- burg-Waldenburg, die zelf Italiaansche on derdanen zijn geworden. De quaestie is acuut geworden, zoodat de Bond van Oud-Strijders op den top van den Monte Nevoso een hospi taal wil oprichten, dat den naam van d'An- nunzio, prins van Monte Nevoso, zou krij gen. Hiertegen verzetten zich de erfgenamen der Oostenrijksche familie. DE OVERSTROOMING TE PETERS BURG. Aan een Wolffbericht ontleenen wij nog, dat er voor zoover Donderdagmiddag kon worden vastgesteld, 10 menschenlevens te betreuren waren. Van de 60 buitenlandsche schepen in de haven werd alleen het Duitsche s.s. Mark Fischer tengevolge van stranding beschadigd. De bevolking bewaart de grootste kalmte. De eerste schattingen van de schade, door de overstrooming aan de nijverheid toege bracht, bedraagt meer da» 10 millioen roe bel. De schade aan particuliere eigendom men is nog niet vastgesteld. De staat van beleg, die Donderdag was afgekondigd, is gisteren wederom opgeheven, daar de toe stand weer normaal is. EEN NIEUWE SPOORLIJN IN CEN TRA AL-AFRIKA. De Fransche ministerraad heeft besloten om zonder onderbreking voort te gaan met den aanleg van de spoorlijn in Fransch Equatoriaal Afrika, die Brazzaville, in Kon go, met de Pointe Noire zal verbinden, waar een haven zal worden aangelegd. Reeds sedert dertig jaren bestaat het plan, met welks uitvoering pas in 1921 een begin werd gemaakt. Antonetti, de gouverneur van Fransch Equatoriaal Afrika, die zoo juist Parijs heeft verlaten om naar zijn post terug te keeren, hecht groote beteekenis aan de nieuwe spoor lijn, welker aanleg in vijf tot zeven jaar zal worden voltooid. Hij verwacht, dat de spoor lijn zal leiden tot de ontwikkeling van de koperindustrie in het district Mindoeli, den handel in het hout uit de bosschen van Mayombe en de productie in Centraal- Kongo in het algemeen. Er zijn echter eenige ernstige bezwaren tegen het plan geopperd. Allereerst wordt gezegd, dat de nieuwe spoorlijn op ongelijke voorwaar den staat met de Belgische, die van Kinshase naar Matadi loopt en die reeds veel van den Franschen handel tot zich heeft getrokken voorts dat de omvang der onder neming niet in verhouding staat tot de schaarsche bevolking van het gebied ten slotte dat de Pointe Noire zich niet goed voor den aanleg van een haven zou leenen en dat de kosten (300 ^millioen francs) moei lijk uit de vrijwel onontgonnen kolonie kunnen worden goedgemaakt. Besloten is een gedeelte van de door Duitschland verrichte leveringen in natura voor den bouw der spoorlijn te gebruiken. LEIDEN, 26 Sept. Vee. Aangevoerd 119 stieren f 175620 161 kalf- en melkkoeien f200—475 368 varekoeien f 165—280 287 veltossen en koeien f 450615, f 0.80 1.23 per Kg. schoon 256 graskalveren f 65 —140 5 vette kalveren f 70—175, f 1—1.65 per Kg. schoon 23 nuchtere kalveren f 9 21; 540 vette schapen f38—51, f 1.52 1.68 per K.G. schoon weideschapen 722 f 3246 640 varkens voor Londen f 13 42, f 0.600.66 per Kg. schoon 569 big gen f 49. Kaas. Aanvoer 142 partijen. Prijzen Goud- sche' le soort f7174, 2e soort f6570, Leidsehe 1 soort f 68—72, 2e soort f 6267. Handel matig. LEEUWARDEN, 26 Sept. Boter. Aan voer 53/3 en 194/6 v. Fabrieks- f 1.892.67 Noteering van de commissie f 2.70. Kaas. Sleutelkaas f 0.330.83, Nagel kaas f0.400.56, Goudsche f 0.231.16, Edammer f 0.420.84. Aanvoer 41.486 Kg. UTRECHT, 26 Sept. Kaas. Ter markt waren 151 wagens, tezamen 43.350 Kg. Prij zen Ie kw. f 6669, 2e kw. f 6265, rijks- merk f 6574. Handel matig. SCHIEDAM, 26 Sept. Moutwijn. (Off. no teering medegedeeld door H. J. Jansen, na- mans de commissie uit de Kamer v. Koop handel aan de Beurs) f 18 per H.L. ad 46 ■zonder fust en zonder belasting. Melassespi- ritus ad 100 per H.L. f32. Ruwe graan- spiritus per H.L. ad 60 f 10, zonder be lasting. Spoeling per ketel f 2. ZWOLLE, 26 Sept. Boter. Aangevoerd 100/8 v., 15/16 en 280 stukken, samen 2290 Kg. prijs 1/8 f 5155, per Kg. f 2.502.70. Vee. Aanvoer 575 rnndere'n, 137 graskal veren, 80 nuchtere kalveren 342 schapen, 265 varkens en 744 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.85 1.16, dito kalveren f 1.301.70, dito varkens f 0.780.80 per Kg. schapen f 25—50. Neurende en gekalfde koeien alsmede vaarzen iets minder. Vet vee in le kw. prijs houdend, pinken flauw, Stieren en kalveren handel slecht, in schapen redelijk. AMSTERDAM, 26 Sept. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 6, id. Blauwe f 55.40, Friesche Borgers f 4—4.25, Zeeuwsche Eigen heimer poters f 3, id. blauwe poters f 3, id. bonte poters f 3, Hillegommer Zandaardap- pelen f 5.506, Drentsche Eigenheimers f 3.503.75 per hl. ALKMAAR, 26 Sept. Kaas. Ter markt waren 194 stapels, wegende 166.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 59, comriïissie f 62, mid delbare f boerenkaas kleine f 61, commis sie f 66%, middelbare f Handel matig. JOUP.E, 25 Sept. Paarden. Op de heden gehouden groote Paardenmarkt was de aan voer groot, maar weinig handel, geen buiten landsche kooplieden waren aanwezig. Luxe paarden golden f 450600 werkpaarden f 200350 twenters f 250400 enters f 150250'; veulens f 75165. LEEUWARDEN, 26 Sept. Vee. Aange voerd 142 stieren f 150570, 15 ossen, 356 vette koeien f 220480, per kg. f 0.90 1.20 643 melk- en kalf koeien f 2005000 30 vette kalveren f 4898, 44 pinken f 116 —220, 1284 graskalveren f 60—135, 13- nuchtere kalveren f 1220, 390 vette scha, pen f 3050, 469 weideschapen f 2840 292 lammeren f 2027 ;825 vette varkens f 28—58, 723 vette biggen f 28—58, 386 kleine biggen f 714,18 paarden, 69 bokken. Stieren en vette koeien prijshoudend melk- en kalf/ee lui, duur graskalveren wel zoo goed vette kalveren duur nuchtere kalveren en vette varkens prijshoudend, zou ters 7074, Londensche 6670 c. per kg. Wolvee kalm. Eieren. Aanvoer 16000 kippen-, 8%II c. 130 eenden- 911 c. BEVERWIJK. R.-K. Coap. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 26 Sept. Snijboonen 2362 ct,; spercieboo- nen z. dr. 2640 ct., idem met dr. 2336 ct., idem tros 2838 ct.; dikke boonen 20 34 ct.; tuinboonen 1124 ct.; raspers 36 40 ct.; capucijners, br. 30—36 ct.; idem witte 2938 ct.; uien 5 ct.; spruiten 1518 ct.; aardbeien 7095 ct.; tomaten 812 ct. per -pond; bloemkool 1020 ct.; gele kool 5—8 ct.; roode kool 36 ct.; groene kool 37 ct. per stuk; wortelen 1521 ct.; selderie 24 ct,; pieterselie 45 ct. per bos; kom kommers 613 ct. per stuk; aardappelen 56 ct. per Kg.; spinazie 1.203; andijvie 0.801.40; sla 0.902.60 per kist; pos telein 5070 ct. per ben. ALKMAAR, 26 Sept. Granen. Aange voerd 5486 Hl. waarvan 1047 H.L. tarwe f8 —26, 180 H.L. rogge f 13—13.75, 1816 H.L. chev. gerst f 13—14.50, 1405 H.L. haver f 9.7513.50, 149 H.L. boonen, paarden- boonen f 16, bruine boonen f 3550, ci- troenboonen f 52, witte boonen f 55, 2 H.L. kanariezaad 26 H.L. rood mosterdzaad f 5964, 55 H.L. karwijzaad f 4144, 31 31 H.L. blauw maanzaad f 4254, 775 H.L. erwten, groene erwten (groote) f 2030, id. (kleine) f 1430, grauwe erwten f 38 57, Vale erwten f 3238 alles per 100 K.G. BOVENKARSPEL, (Station) 26 Sept. Aardappelen Koks f 2.05, Due f 2.352.65, Schotsche f 3.20, Bonte f 2.80, Kriel f 0.60 per baal. Aanvoer 540 baal. Uien Groote gele f 1.802, Drielingen f 2.052.25, Nep f 2.652.80, per baal. Aanvoer 730 baal Bloemkool Ie soort f 1129.50, 2e soort f 5—14.50, 3e soort f 3.25—8.25 per 100 st. Aanvoer 35.400 stuks. Roode kool f 2.60 4.20, Gele kool f 5.10—6, Witte kool f 0.90 1.70 per 100 Kg. Aanvoer resp. 38.100, 5700 en 69.500 Kg. Bieten groote f 19.7528 kleine f 7.5014.50 per 100 stuks. Aanvoer 41.600 stuks. Slaboonen f2.754.25 per 15 Kg. Aanvoer 510 zak. GELDERMALSEN, 26 Sept. Fruit. Ter veilingsvëreeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor maagdeperen 1113 cent, goudreinetten 810% cent, bellefleur 910% cent, pippelingen 56 ct., Williams duchesse 24—27 ct., noten (on- gebolstercf 711% ct., bergamotten 4%— 5% ct., wijnzuur 411 ct., ponds peren 6% ct., Hollemans 8%9 ct., ijsbouten 6%8 ct., bloemmee 11% ct., zoete schij- vers 6 ct., kaneelzuur 8 ct., rouwelingen 77% ct., foppen 5%7 ct., beurre peren 912 ct., streep peren 5 ct., zoete pip pelingen 9% ct., bonne Louise 1130 ct., zoete reinetten 9% ct., jasappelen 8%11 ct., knolperen 34 ct., pronkers 9% ct., trosjes peren 3 ct., groenperen 2% ct.,"can- dijzoet 9% ct., zoete schijvers 6% ct., zure bloemmee 7% ct., notarisappelen 10% ct* pondappelen 5% ct., vijgenperen 7% ct.. Campervenen 5% ct., grauwe bezie 4% c% Wilhelminaappelen 1119 ct., Woudhui- zers 8% ct., Princesse nobels 9 ct., zure pippelingen 10% ct., Campagnezoet 9% ct., damperen 3% ct., kwetsen 10% ct., goqd- geel 5% ct., streepzoet 8% ct.," herfstvijgen 5 ct., citroenperen 3% ct., handappelen 15 ct., sterappelen 14—14% ct., holgaten 5% ct., witte druiven 12 ct., Bismark-appelen 10 ct., zoete paradijs 6% ct., alles per kg eerste soort. Perziken 2 ct., Williams duchesse 8 ct., beide per stuk. Noten 3642 ct. per 100 stuks. Fabrieken zuurktoet f 3.00, ge- megd kroet f 1.25, peren kroet f 1.65, alles per 100 kg. ENKHUIZEN, 26 Sept. De botprijs is heden aanmerkelijk gedaald. De eerste 13 vaartuigen kwamen heden binnen met gemid deld 120 pd. koekbot, marktprijs afloopend van f 25.95 tot f 23.85 per 50 kg. Fuikaal en paling gold 45 a 60 cent per pond. IJMUIDEN, 26 Sept. Heden werd slechts één haringvangst verkocht, n.l. van den Brit schen stoomdrifter LT. 517 (Three Kings) met een opbrengst van f 2382. GENèVE, 26 Sept. Na eenige schommelin gen is het eenheidsfront ten opzichte van het protoco, ook in de volledige zitting beider commissies, bereikt; alleen dreigt op het laatste oogenblik Japan roet in het eten te gooien. In de juridische commissie dien de Adatci een amendement in, welks ver klaring hier te ingewikkeld zou zijn, maar waarachter het emigratie-probleem stak. Te gen het amendement bestonden vooral prin cipieel juridische bezwaren, zooals o.a, Lim burg duidelijk aantoonde, Loucheur en Rolin dienden een tegemoetkomend amendement in, dat Adatci niet wilde aanvaarden. Uter- mate geprikkeld over den tegenstand, trok hij plotseling zijn eigen amendement in, on der het dreigement dat de Japansche dele gatie zich thans haar houding ten opzichte van het protocol ten volle voorbehoudt. Met veel moeite is tenslotte Adatci overreed om met Groom, Loucheur en Hurst alsnog te overleggen om een verzoenende formule te vinden. BERLIJN, 26 Sept. De Raad van Beheer der Rijksspoorwegmaatschappij is als volgt samengesteld: Door het Rijkskabinet zijn benoemd: Ge- heimer Kommerzienrat Eduard Arnhold; de voormalige Oberprasident v. Batocki; prof. dr. ir, Blum te Hannover: oud-ministerpresi dent Buck te Dresden; de staatssecretaris bij het rijksdept. van financiën David Fischer te Berlijn; de voormalige president der rijks spoorwegdirectie dr. v. Hertel te Augsburg; geh. Kommerzienrat Klöckner te Duisburg; dr. Ott te Keulen; dr. ir. Karl Friedrich v. Siemens te Berlijn. Door den trustee voor rijksspoorwegobli- gaties Delacroix zijn benoemd: oud-staats secretaris Bergmann; geh. Baurat dr. Oskar, v. Miller te München; de president der K. v. K. te Hamburg, Münchmeyer; de president van het centraalbureau der Spoorwegen Sarre te Berlijn; de oud-staatssecretaris bij het rijksdept. van verkeer Stieler. De trustee benoemde de volgende buiten landsche leden: Sis William Acworth te, Anderwood; Giuseppe Bianchini te Milaan; Jules Jadot te Brussel en Maurice Margot te Parijs. De Raad zal morgen, Zaterdag zijn eerste zitting houden en zich waarschijnlijk bezig houden met de verkiezing van een voorzitter en van den directeur-generaal. Een B.T.A.-bericht uit Parijs meldt, dat de Duitsche zaakgelastigde heden een onder houd had met den directeur der politieke zaken in zake de heffing van 26 pCt. op den Duitschen uitvoer. BERLIJN, 26 Sept. De rijksregeering heeft aan de Fransche regeering een nota gericht betreffende de heffing van 26 pet. op den Duitschen uitvoer. In deze nota wordt er op gewezen, dat deze maatregel in strijd is met het rapport der deskundigen. Tevens wordt de aandacht gevestigd op dèn nieuwen druk die daardoor op het bedrijfsleven wordt ge. legd. Het voorstel wordt in deze nota ge daan om deze kwestie aan de commissie van overdracht voor te leggen. BERLIJN, 26 Sept. Vandaag hebben de mij nen in het Ruhrgebied besloten de prijzen voor Ruhrkolen met ingang van 1 Octobe met gemiddeld 10 pet. te verlagen. LONDEN, 26 Sept. Reuter meldt, dat dezer dagen een Duitsche delegatie te Londen zal aankbmen om te onderhandelen over de uit gifte der Duitsche leening overeenkomstig het plan-Dawes. PARIJS, 26 Sept. De Fransche kardina len hebben tot Herriot een gemeenschappe- lijken brief gericht, waarin zij vragen om handhaving der Fransche ambassade bij het Vaticaan, welke Frankrijk een kostbaren steun zal geven bij zijn buitenlandsche po litiek en de uitbreiding van zijn invloed in de wereld. Zij verzoeken om eerbiediging der tradities en rechten van Elzas-Lotharingen overeenkomstig de formeele beloften, na den oorlog afgelegd. Zij verklaren geen strijd te wenschen, maar indien deze den katholie ken wordt opgedrongen, zullen zij tegen stand bieden, daar zij verplicht zijn het recht op te eischen om in veiligheid te le ven, in eerbied voor hun geloof en in het genot van alle wettelijke vrijheden. Koning Albert en Koningin Elizabeth ver toeven incognito te Londen om de tentoon stelling van Wembley te bezoeken. Zij heb ben door de Londensche straten gewandeld, verloren in de menigte, zonder dat iemand vermoedde wie zé waren. Daarna zijn zij op een bus geklauterd om op Piccadilly Circus af te stappen, waar zij ergens de thee heb ben gebruikt. Vandaar zijn zij naar het Carl ton Hotel teruggekeerd. De reis van Brussel uit hadden zij per vliegmachine gedaan. LONDEN, 26 Sept. De Koning der Belger bracht een particulier bezoek aan MacDr nald in Downing Street. PEKING, 26 Sept. Woe pei foe heeft Ik een proclamatie verklaard, dat hij, overeen komstig de verdragen, het leven en den eigendom der vreemdelingen op volledige wijze zal beschermen, LONDEN, 26 Sept. Het Chineesche depar tement van buitenlandsche zaken heeft aan den vertegenwoordiger der Sovjetregeering te Peking, Karachan, een nota overhandigd, waarin gevraagd wordt, of het waar is, dat de Russische regeering met Tsjang-Tso-Lin een overeenkomst betreffende het beheer van den Oost-Chineeschen spoorweg heelt geslSten. De nota wijst er op, dat de regee ring te Peking Tsjang-Tso-Lin als een rebel beschouwt en dat zij daarom een dergelijke overeenkomst niet wenscht te erkennen. Het leger van Foekien, onder bevel van generaal Soen Toean Fang, die als bondge noot van de provincie Kiangsoe het leger van Woe-Pei-Foe steunt, is te Hangtsjoe aangekomen. PEKING, 26 Sept. In Russische officieuze kringen wordt verklaard, dat de bovenbe doelde overeenkomst een nagenoeg woorde lijke herhaling is van het op 31 Mei getee- kende Russisch-Chineesche verdrag. 115 „Juist; ik dacht het wel. Ik heb zelf dien brief op de post'gedaan. Het was misschien verkeerd van mij, maar de juffrouw heeft mij zoolang gebeden, dat ik den moed niet had, het haar te weigeren. Gij zijt zeker haar beminde; dat kan niet anders en daar stel ik belang in." „Het staat geschreven," dacht Paul met aandoening, „dat ik heden overal welwil lendheid en brave menschen zal vinden. Het ongeluk schijnt mij niet meer te vervolgen; eindelijk zullen dan betere dagen voor mij aanbreken." Zoodra hij de rue des Amandiers verla ten had, gebruikte Paul een versterkend maal, dat hij, na een maand gebrek lijden, wel noodig had; daarop ging hij naar de paardenposterij, om inlichtingen te beko men. Hij verkreeg weldra de zekerheid, dat op vertoon van een behoorlijk paspoort te gen twee uur in den namiddag postpaarden verstrekt waren. Hij ondervroeg daarop de postiljons en hoorde van een hunner, dat hij na een kort oponthoud in de rue des Aman diers een rijtuig met drie personen naar de wisselplaats te Sèvres had gebracht. De dri personen waren twee mannen en een jong meisje en zijn ambtgenoot te Sèvres was met hen naar Versailles gereden. Er bleef voer Paul geen twijfel meer over, dat Agnes zich niet vergist had, toen zij Bretagne als het doel der reis opgaf; de sta tions Sèvres en Versailles waren de eerste op den weg naar Quimper. Maar welke re denen konden Rodille en de magnetiseur hebben, om zich daarheen te begeven? En waarom namen zij Agnes mede? Dit bleef voor Paul een onoplosbaar raadsel. VIERENZESTIGSTE HOOFDSTUK. Wij laten een tijdruimte van acht en veertig uren verloopen en verzoeken onzen lezers, ons te willen volgen naar Bretagne, op den grooten weg van Parijs naar Quim per, ongeveer zes of zeven mijlen van Ploër- mel. Op dezen weg ziet men een langen wa gen, met een oud klein mager paard be spannen, langzaam voortrijden. Een armoe dig gekleed man, met een langen grijzen baard en een grooten stroohoed op het hoofd, leidt het paard bij den teugel. In zijn rechterhand houdt hij een knoestigen met ijzer beslagen stok. Een groote mooie grijze hond loopt vroolijk nu eens voor dan we der achter den wagen en komt van tijd tot tijd op zijde van zijn meester, om een lief kozing te ontvangen. Die man is Edmond de Bellenoise, vergezeld van zijn getrouwen Tristan, die geheel hersteld was van de wonde, dite Rodille hem door een pistool schot te Montevilliers had toegebracht. Edmond, of liever de Man met de wassen beelden, want zoo werd hij overal genoemd, reids heel Frankrijk door met zijn wagen, waarin zich een twaalftal wassen beelden bevonden, die door hem waren vervaardigd en die hij door de vernuftige vinding, waar van hij zich vroeger zooveel voorstelde, be weegbaar gemaakt had. In elke stad, in elk gehucht of dorp, dat hij doortrok, trachtte hij te vernemen, of daar niet vroeger, op een tijdstip, dat hij nauwkeurig aangaf, een klein onbekend blond meisje van vijf jaren was gekomen. Overal luidde het antwoord ontkennend en toch bleef de ongelukkige vader hopen, toch zette hij zijn nuttelooze nasporngen voort. Des avonds, na een lange dagreize, was hij gewoon halt te houden en in de gelag kamer eener herberg, of bij gebreke daar van in de schuur of den stal eener boerderij, tegen betaling van een stuiver de persoon, aan de verwonderde boeren zijn beelden te laten zien. Op die wijze trachtte hij, zoo goed en zoo kwaad als het gaan wilde, in zijn onderhoud te voorzien. Op het oogenblik, dat wij hem op een schoonen morgen op den weg naar Ploërrael ontmoeten, gevoelde Edmond zich meer ter- nedergeslagen dan gewoonlijk. Sombere voorgevoelens overvielen hem en het scheen hem als moest, na al wat hij reeds had ge leden, hem nu nog een nieuw en groot on geluk treffen, Een onverwacht voorval onttrok hem eensklaps aan zijn droevige overpeinzingen. Het magere paard had met veel moeite ge durende de laatste twee mijlen den wagen over den steeds opwaarts gaanden weg ge trokken. Het arme beest bleef van zelf stil staan, toen het eenmaal het hoogste punt bereikt had, en Edmond plaatste zich op een steen aan den rand van den weg neder, om het dier tijd te geven, een weinig uit te blazen. Tristan strekte zich aan zijn voeten uit. Twee of drie minuteh waren aldus voor bijgegaan, toen de hond plotseling onmis kenbare teekenen van onrust begon te ver- toonen. Hij snoof twee of drie malen de lucht op in de richting van het bosch, liet een dof gebrom hooren, rees eindelijk op en bleef in dreigende houding staan, „Wel Tristan, wat scheelt er aan?" vroeg Edmond, den hond liefkozende, om hem te doen bedaren. De hond scheen de stem van zijn meester niet eens te hooren, en begon hoe langer hoe kwaadaardiger te brommen. Tegelijker tijd zag Edmond een wolvin, mager als een geraamte, met .overeind staande haren en vlammende oogen, schuimbekkend uit het bosch te voorschijn komen. „Dat is een leelijke ontmoeting," mom pelde hij met schrik en was dadelijk overeind en gereed, zich met zijn zwaren stok te ver dedigen. Doch de wolvin sloeg geen acht op den man en had het alleen op den hond gemunt; zjj sprong op hem toe en trachtte hem bij de keel te grijpen. De dappere hond wist den eersten doodelijken schok te ontwijken en wierp zich vervolgens zelf op zijn geduch te vijandin, doch met meer behendigheid en een beteren uitslag. Hij pakte haar bij den nek en men hoorde haar gebeente on der zijn vreeselijke tanden kraken. Reeds met d'en eersten beet had hij haar een be langrijke wonde toegebracht. Zij was echter nog niet buiten gevecht gesteld, doch krom de zich als een slang en rolde in het zand, terwijl zij haar aanvaller medesleepte. Gedu rende eenige seconden vormden de beide dieren slechts een bewegende massa; de worsteling werd van weerszijden in stilte .voortgezet. De wolvin huilde niet, de hond blafte niet; beiden lieten een akelig gerochel hooren, telkens als zij de bebloede klauwen opnieuw in elkanders vleesch sloegen. Edmond, niet weinig ongerust over Tristan, brandde van ongeduld, om tusschenbeide te komen en, door het afmaken van het wilde dier, den strijd te doen eindigen, doch hij kon niet op goed geluk af toeslaan en zijn oog kon in die vreeselijke samenvoeging "van de twee dieren niet goed onderscheiden wat de wolvin en wat zijn'hónd was. Bleek en bevend van ontroering wachtte hij. Eindelijk stak de wolvin voor een oogen blik haar kop boven de groep uit; de stok viel neder, de ijzeren punt deed den schedel vaneen splijten en het monster zeeg stuip trekkend neder. Edmond ging een paar schrede» terug en riep Tristan. De hond lag uitgeput van ver. moeidheid in den bloedigen modder, doel hij vond kracht genoeg, om zich op te rich ten. en bij zijn meester te komen. Zijn bloefl vloeide uit tien wonden. Edmond onderzocht hem met nauwkeurigheid, betastte hem over al en verkreeg spoedig de zekerheid, dat geen enkele dier wonden gevaarlijk was. Beneden in de vallei stroomde een beek. Edmond nam den hond op, legde hem op het stroo, vooraan in den wagen en vatte het paard bij den teugel. Hij-dwong het dier snéller te gaan en hield niet stil, voordat hij den frisschen stroom had bereikt. De hond sprong van zelf uit den wagen, dronk gretig en dompelde zich met blijkbaar welgevallen eenige malen achtereen in de beek. Toen hij eenige minuten daarna uit dil ijskoude bad kwam, bloedden zijn wonder niet meer en scheen hij welgemoed en ge heel hersteld. Hij schudde zijn natte harei en begon rondom zijn meester te springer alsof er niets bijzonders was gebeurd, Ed mond, nu geheel gerustgesteld, begaf ziel; dadelijk weder op weg en kwam tegen vijl uur des namiddags te Ploërmel aan. Hij nam met zijn voertuig en verdere ba- bage zijn intrek in het posthuis, dat de eer ste herberg was, die op zijn weg lag en ge bruikte als gewoonlijk den avond, om een voorstelling met zijne wassenbeelden te ge ven en daardoor het geld te verdienen, om zijn logies en zijn avondeten te kunnen be talen, (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 14