m Eerw. Zusters ürsBlinen Leekepreeken. Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden 0e Kruiswegstaties in de Kathedraal St. Bavo. Zaterdag 27 September 1924 47ste Jaargang No. 15351 Het standbeeld van koning Willem II te Tilburg. Een verzoek om voorziening in de stijgende duurte. De gemeente Amsterdam en de broodprijs. LEGER EN VLOOT. Geen decoraties. WERELD HULPTAAL „ESPERANTO". LEZING op Donderdag 2 Oct., 8 uur, gebouw St. Bavo, door Eerw. Pater PRELLER, Alk maar en den Heer HEILKER. Hoofddorp. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Gevonden dieren en voorwerpen. mmmmM Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl U ganda-Protectoraat Agenda 28 September Agenda 29 September Nog altijd de Verkeerswegen. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat (0 Haarlem. Gunning. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voos Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel, Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et per regel op de le Pagina's 75 cf per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct-, bij vqpruitbetaling. 58. ONBEDUIDENDHEID. 't Is twee dagen na de eerste groote soiree van de familie Daalders. Mevrouw Elsa Daalders ontvangt haar intiemste vriendin nen Maud en Kitty. Het succes van de gast vrouw wordt besproken en geroemd: welk een keur van buffetten, wat een gezellig strijkje, welk een prachtige bloemversiering. En welk een uitgelezen schaar van gasten; 't was voor de oudste families der stad om jaloersch op te worden! „En hoe vindt je de vrouw van mr. Telders," vraagt de stra lende gastvrouw? „O, aller charmantst," kweelt Kitty. „Wel een beetje gedurfd dat toilet, hè? Maar wat geestig die lange veer in haar kapsel en dan de manier, waarop ze een cigaret rookt. Een Parisienne zou het haar niet verbeteren! „En hoe vindt je mevrouw van Tooren?" „Dat weten we nu eenmaal, daar kan niemand tegen op. De dames negeerden haar alleen zooveel mogelijk natuurlijk. Maar des te meer belangstelling toonden de heeren. Onder ons gezegd is ze toch ook verbazend knap." „Maar Elsa," vraagt Maud, „wat was dat voor een vreemde snoeshaan, ik heb haar naam niet goed gehoord, je weet wel met die lila japon met lange mouwen. Ze keek of ze schijndood was geweest en als ze praatte, had ze het over de kinderen,over opvoeding en al zulke saaie dingen." „Och," verontschuldigde mevr. Daalders, ,,'t is nog een oude kostschool-vriendin van me, jong getrouwd en al zes kinderen, die arme Bets! Ja, jelui kunnen er om lachen, maar ik heb toch met haar te doen. Ze is een beetje zielig en ouderwetsch en ik dacht: zoon avond bij ons kan haar eens wat in de hoogte halen." „Als ik het je zeggen mag, Eis," vleit Kitty met haar liefsten lach, „dat is toch geen mensch voor onze kringen; 't is in één woord een onbeduidend persoontje. Ziedaar de gangbare meening over onbe duidendheid. Wanneer ge dat vriendinnen- kransje een oogenblik zoudt storen met de opmerking, dat een zonderling kapsel of een cigaret tusschen vrouwenlippen, dat een mooi gezicht en een kleine voet nog geen béwijzfen van persoonlijkheid en dat het hebben van een groot gezin en een hoofd en hart vol met huiselijke zorgen op zich zelf nog geen bewijzen van onbeduidendheid zijn dan zoudt ge vermoedelijk de schouders zien ophalen. In onze uitgaande wereld is men voor een goed deel al zóó ver gevor derd, dat mfti vergeet achter een uiterlijk een innerlijk te zoeken. Niet dat men ongevoelig is geworden voor critiek. Gij kunt een oppervlakkig mensch niet meer beleedigen dan door te zeggen, dat ge hem onbeduidend vindt. En waarom iemand onnoodig kwaad te maken? Aan- on beduidende volwassenen valt al heel weinig ,e veranderen. Laat ze dus in den zoeten waan, welken ze over zich zelf hebben, wan neer niets u noodzaakt hen uit hun zaligen dommel wakker te schudden. Maar laten wij ons zelf door geen moderne begripsver warring laten misleiden en noch in onze be oordeeling van ons zelf, noch in die van anderen een verkeerden maatstaf gebruiken Wat is een onbeduidend mensch? Maar al te gemakkelijk is men in zijn antwoord op deze vraag geneigd de menschen te clas- sificeeren naar maatschappelijken stand en ontwikkeling. Onbeduidend heeten voor eerst al degenen, over wie de wereld nooit spreekt, die nooit in het publiek verschij nen en zelfs in eigen kring niet op den voorgrond treden. Onbeduidend is dus iede re handswerkman en kantoorbediende, ten zij hij Zondags met een keihard schot goals maakt op het voetbalveld. Maar onze sa menleving houdt er ook nog een minder grove wijze van beoordeeling op na. Onbeduidend in iedere klasse is de per soon, die niet weet uit te gaan en te ontvan gen, niet Ijoven zijn stand gekleed gaat en niet weet mee te praten over 't laatste sport-, bioscoop- en theaternieuws. Het fabrieks- en kantoormeisje moet haar uiterlijk op de werkplaats zóó weten te camoufleeren, dat zij te twaalf en zes uur, ontdaan van stof jas en andere beschermingen, op straat in ieder geval de sprekende gelijkenis met de nieuwste étalagepoppen vertoont. Wie dat niet kan, geldt onder haar gelijken als een onbeduidend schepsel. En die maatstaf van de modieuse midinette geldt eigenlijk voor alle rangen en klassen, waarbij men rooral geen verschil tusschen de beltie seksen moet maken. Voor den modernen jongen en ook ouderen man is het uiterlijk evenzeer beslissend over de beduidendheid van den persoon. Maar er is ook een andere meetkunde en wel die, welke alleen op den mensch, dat is hoofdzakelijk op zijn innerlijk let bij de beoordeeling van zijn persoonlijkheid. En dan komen wij tot gansch andere resul taten. Luister naar iemand's woorden en let op zijn daden en handelwijzen, op zijn reageeren op indrukken, op zijn houding in voorspoed en bij tegenslagen, bij gunst en ongunst van zijn vrienden en verwanten hoe hij zich houdt, wanneer zijn werk zich opstapelt en de omstandigheden, doorzicht, beleid, energie vereischen, of wel de fortuin hem toelacht en gelegenheid biedt zich naar hartelust te ontspannen. Dat zijn proef- steenen voor een oordeel over menschen- Waarde. Wanneer hebt gij nu recht om met dat voel misbruikte „onbeduidend" te vonnis sen? Zie hier het beeld van den onbedui- denden man: als jongen verzot op indianen- en rooversverhalen; als jongeling verliefd op ieder lacherig meisje; als man steeds zoe kend met beide handen naar steunpunten. Is hij handwerksman, hij zal steeds een groot woord onder zijn kameraden hebben, zijn onbekwaamheid met mooie frasen weg praten en voor zijn gebrekkige vakkennis steun zoeken bij een goedhartigen kame raad. Is hij rijk, hij zal zijn nietswaardig heid onder uiterlijken glans trachten te ver bergen; moet hij een redevoering houden, er is wel een vriend, die ze, tegen een be scheiden gegeven belooning, voor hem op stelt; zit hij in moeilijkheden, een handig advocaat redt hem er tegen een hoog honorarium uit. En ten slotte prijst hij zijn eigen scherpzinnigheid: hij weet zich im mers altijd te redden; voor geld is alles te koop! Is hij minister, hij steunt op hooge be- schermheeren en ambtenaren, zoolang tot dat een slim politicus het juiste moment kiest om zijn onbekwaamheid aan de kaak te stellen en hem velt in een openbaar debat. En een onbeduidende vrouw? Als meisje was het leven haar een droom; spiegel en poederdoos, modeblad en balzaal vervulden haar heele wezen. Gehuwd is haar nieuwe staat haar spoedig een last. Praat haar niet over een gezellig tehuis en al wat daartoe bijdraagt; immers zij zelf zou daarvan de ontwerpster moeten zijn. Praat haar niet van opvoeding en hygiëne, van karakter vorming, van huiselijke plichten, van zelf opoffering en inschikkelijkheid, het dringt niet tot haar door. Maar het gemis van een nieuw toilet zal haar zenuwen schokken en haar dagen lang verdriet geven. Onbeduidendheid, ge kunt ze vooral ken nen in iemands genegenheden. Onbeduiden de menschen weten voor liefde geen liefde terug te geven, omdat liefde offers vraagt; zij achten het de meest natuurlijke zaak ter wereld bemind te worden, hulp en steun te ondervinden. Die behulpzaamheid van ande ren is immers het natuurlijke element, waarin zij leven; wanneer die gaat ontbre ken, zakken zij in elkander, voelen zich als een visch op het droge. Hun bestaan is een deel van sterker persoonlijkheden. Nogmaals: wees voorzichtig met het oor deel der onbeduidendheid. Zoek het niet in rang of stand, in maatschappelijke positie, in niets wat uiterlijk is. En laat het woord niet te licht over uw lippen komen; het eenvoudige moedertje, dat ge als een on beduidend persoontje aanziet, kan heel ge makkelijk de heldin van een in stilte door leefden roman zijn. En tracht werkelijk on beduidende personen niet te kwetsen met uw minachting of spot; zij zijn meestal het product van opvoeding en milieu en een product, waaraan gewoonlijk weinig meer te verbeteren valt. Verdraagzaamheid en me delijden, hulpvaardigheid en steun is het wat ze noodig hebben, wanneer ze ons door een te ver gedreven ijdelheid ten minste niet afstooten. Maar laat de hulpbehoevend heid van zoo vele onbeduidende» een spoor slag zijn voor allen, aan wie de leiding van de jeugd is toevertrouwd om te voor komen, zoolang het nog tijd is; om door tucht en kracht en voorbeeld en onverzet telijkheid tegenover alle lakschheid, traag heid, zelfingenomenheid en eigenzin te vor men tot zelfstandigheid in een tijd, dat er nog te vormen is. HOMO SAPIENS. BSB-j Vrijdag heeft onder groote belangstelling de onthulling van het standbeeld van Ko ning Willem II door H. M. de Koningin te Tilburg plaats gehad. In verband met de steeds stijgende kos ten van het levensonderhoud en speciaal met het oog op de sterke stijging in de jongste maanden, hebben de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" en de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel aan de directie der Ned. Spoorwegen verzocht, zoodanige voorzie ningen te willen treffen, waardoor het per soneel de stijgende duurte van het levens onderhoud zal kunnen bestrijden. In hun verzoek wijzen de bonden er op, dat de evenwichtigheid tusschen inkomsten en kosten voor het levensonderhoud door de jongste prijsstijging geheel zoek geraakt is en vele gezinnen van personeel reeds in groote zorg verkeeren over de vraag: hoe de eindjes aan elkaar te knoopen. Zij vestigen er verder de aandacht op, dat de belastingen een bovenmatig zware druk leggen op velen, welke bovendien nog een bedrag aan huishuur moeten betalen, dat veel te hoog is in vergelijking met hun inkomen. Het moge voor sommigen vreemd zijn, dat in dezen tijd van loonsverlaging een verzoek wordt gedaan voor verhooging van inkomsten maar feit is, dat door de sterk verlaagde salarissen en de zich daarbij ge voegd hebbende groote stijging van de kos ten van het'levensonderhoud, de finantieele draagkracht, vooral van 't personeel, gezins hoofden, zoodanig is verzwakt, dat voorzie ning dringend noodig is, om niet terug te zakken naar de slechte toestanden van weleer, waaraan het personeel zich met veel moeite ontworsteld heeft. Naar de „Tel." verneemt, heeft het col lege van B. en W. te Amsterdam zich ver- eenigd met het voorstel van wethouder De Miranda in zake de maatregelen tot tegen- gang van de verdere brcodprijsverhooging. Dit besluit nam het college nadat des mor gens opnieuw een vergadering had plaats gehad met de bakkerspatroonsorganisaties, die reeds in beginsel accoord gingen met de plannen voor de 'meelvoorziening. In deze nieuwe conferentie legden de betrokken bakkersorganisaties zich ne"r bij een ver deeling van het risico, dat de gemeente op zich neemt door meelaankoop, over de ge meente en de bakkers. In dien zin, dat de bakkers in geval van prijsdaling hun meel van de gemeente zullen moeten blijven be trekken tot een prijs van ten hoogste 1.50 per 100 kilo boven den marktprijs. Bij ver dere prijsdaling komt dan het risico voor rekening der gemeente, waartoe den raad een extra crediet van 40 mille zal worden gevraagd. Volgens de „Tel." heeft de Koningin geen decoraties verleend aan officieren, in ver band met de gehouden oefeningen. Tevens gelegenheid tot aan melding voor den nieuwen cursus. TOEGANG VRIJ. straat 14 en de Frans Hals-apotheek, L. Schoort, Frans Halsplein 1. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdags half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 8—9; Vrijdags half 89. 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags halt 8 tot 9 uur. Terug te bekomen bij: C. F. Henning, Gr. Houtstr. 30, bankbiljet; Meerleire, Schouw tjeslaan 80, broche; W. Grol, Ostadestraat Kt#, tv #8w.vv'¥V x-.v. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. Een stand van de Hygiënische Propaganda Tentoonstelling van ,,H sr won.ien Levenskracht." In het midden een keurig kleedje, verv aaidigd door een jon geman, patient van Berg en Bosch Gem. Concertzaal. Film Adoro Te, 254 en 8 uur. Sociëteit St. Bavo. Feestavond Herwon nen Levenskracht 8 uur. Tentoon stelling prijzen R.K. Volksbond. Sociëteit St. Bavo. A Capellakoor „Ons Genoegen" 8 uur Bestuur Kleerma kers, 8 uur aangifte cursussen vrou wenbond 35 en 8—9 uur. Trekking verloting Volksbond, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoztestraat 11 El- ken Donderdag van 8954 uur. R, K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voortn. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen - Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 én van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 7—10 uur, he- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. - Alle wersstraat 97, jasje; J John. Lombartstecg 6, werkkiel; H. J. Kalt, Berckheydestraat 96, grijze poes, Kennel Haerlem; Wielart Rmtz- straht 46. grijs-witte poes, idem; Kijpstrs-, Nassaulaan 34F, zwart-witU poes, idem; Dit een boom in de Zijlstraat gehaald, grijze poes Kennel Fauna; Heijdanus, Zijlstraat 29rooa, oranjepoes, idem; E. Hospes, Nassauplein 5, grijze poes, idem; H. Blankenburg, Bloem hofstraat 27rood, R-K. kerkboek; D. Hoo- genbirk, Voorhelmplein 25 f uweelen baret, J. Lukas. Klein Heiligland 44 Hof)e, stop mes; A. Sturm, Oranjestraat 119. P°^tem°n' naie met inhoud; P. Ronde, Vooruitgangst. 77, rozenkrans met zwaar kruis; J Chris aans, v. Loonstraat 12, schoen; Stavenaaar, Lomb.vdsteeg 4. gymn.schoen; Wed. Hey- mans, Burgwal 46, touw met hangijzer, VC P v d Boogaard, Clercqstraat 47, .bokken- tuigje; J. Vander, Brouwerskade 63, vl?1Pe"; J de Nieuwe, v. Marumstraat 25 armband, Hylkema, Kleverpark 20, bontje; R. Bann'»k' Gortesteeg 10, broche met Port[®ll C. V, ting, Z. B. Spaarne 34C, n)Wielbelastmgpl., A Vissers, Tetterodestraat 108, idem, G, ïj- huis, Graaf Willemst5aat 19, bal; F. Hamers, Aelbertsbergstraat 19, .ceintuur; W. v Lew- sum, L. Margarethastraat 40a, idem, A. Jan sen, Voorzorgstr. 24, armbandhorloge; Ken nel Haerlem, Ter Spijtstraat; geel hondje, herdershond, bruin hondje; Fr Mau"k' Z- Brouwersstraat 40, hondenhalsband, R. v. d. Aar Frans Halsstraat 30, jongensjas; K.en- nel Haerlem,J^S^t^witte^es, 49?7eurmaPt;D' Donker, Ursulastraat 14rOod, nKlirfntieS'. J. VO^CCrt, - - i O grijswitte poes; M, J. Hart, Kleine Houtstr. 49, deurmat; portret; M. Hessels, Zijlstraat 4!,petje, J? Dijk, Ridderstraat 10, ring; A. Meijer Het miniatuur-Sanatorium ..Berg en Bosch te Apeldoorn, dat des avonds geheel verlicht is en veel belangstelling trekt. werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m f R. K. Bevolkingsbureau 'Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van. 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de Firma Grijseels en van Hees, Lange Veer- Dezer dagen is in de Kathedraal ter be zichtiging geplaatst het ontwerp van de eer ste statie van den Kruisweg, welke aldaar aangebracht zal worden. Het ontwerp, dat op een achtste van de ware grootte is ge maakt, geeft nochtans een vrij goeden indruk van het werk van den schilder, Henri Bij voet, wien de mooie opdracht te beurt is ge vallen deze staties te ontwerpen. Naar aanleiding daarvan gingen wij gis terenmiddag den schilder in zijn atelier be zoeken en, om een juister indruk te geven, uit welk sentiment dit werk is geboren, kun nen we niet beter doen, dan de woorden gebruiken, waarmede hij zichzelf uitdrukte. De principen volgens welke hij werkt zijn de volgende „Een schilder moet trachten zijn kunst te maken, dat degene, die haar ziet, nooit geheel ongelukkig kan zijn, ook al is hij zich bewust dat dit ideaal onbereikbaar is." en „de kracht van den schilder ligt in het uitbeelden van zijn zieleleven, medelevende het zieleleven van zijn volk." Ook bij deze schepping is hij van deze grondgedachte uitgegaan. Vervolgens nam hij in aanmerking, dat deze staties moesten passen in een kathedraal van St. Bavo, een kathedraal, staande in een Noordelijk land, dicht bij de kust van de zee en onder bescher ming van een heilige uit deze streken, wiens hoofddeugd de versterving was. Daarom kan er niets zijn in de kathedraal, wat bui ten de geest van St? Bavo en het noordelij ke land valt. Dus geen invloeden uit het Oosten of interpretaties van Italiaansche kunst. In alle tijden dat de menschen hun zieleleven verdiepten, heeft de lijn meer beteekenis gehad dan het relief, omdat de gedachteweer- gave de werkelijkheidsweergave over- heerschte. De muurschilderingen dienen te zijn de afbeelding van het bidden der menschfn van Holland, maar geen luister ge stolen uit andere landen, want alle grijpen naar iets anders, dan naar eigen volk en eigen landaard, is ons zelf machteloos maken. Zoo doende is het in den geest van ons land en St. Bavo, die technieken toe te passen, die uit den grond van ons land geboren worden en te gebruiken de kleuren van de zee. Daarom ook is deze eerste statie in hoofdzaak ge componeerd in brons groen, wit en donker paars. Niet het rifke mozaiek kan hier dienen, maar het doffe, kleurige, diep-ernstige aarde werk waarmede de statie als bakwerk (on regelmatige tegels, die met de teekening zijn meegesneden (sectiel) zich aansluit aan de Kathedraal, wiens hoofdversiering gebakken terra-cotta is. De statie, waarvan het ontwerp gereed is, is letterlijk opgevat naar den titel, dus geen handenwassching vóór de veroordee ling of een wegvoeren er na, maar het oogen blik dat Pilatus het vonnis dat hem door een dienaar wordt voorgehouden, onderteekent. Een andere dienaar gaat heen met het wa ter en er staat een soldaat te wachten om Christus weg te voeren. De dienaar, die het vonnis, ophoudt, onderwerpt zich tegen zijn wil aan de handeling van Pilatus. Aan de rechter en linkerzijde bevonden zich de Joden, Pilatus bedreigend, opdat hij het vonnis zal voltrekken. De gebeurtenis is, omdat ze zoo letterlijk is weergegeven, zoo duidelijk mogelijk ge componeerd, zoodat op afstand is te zien, dat de groep uitdrukt Christus voor Pilatus, die beiden het middenvlak vullen, als twee witte figuren. Het smalle, gerekte formaat van de statie was moeilijk te vullen met een figurale com positie, maar aangezien het vak reeds in de architectuur was opgenomen, heeft de schil der zich daaraan moeten houden en niet het lapmiddeltje gebruikt van twee zijfiguren (profeten of iets dergelijks) om een dragelijk formaat te krijgen. We zouden over het ontwerp zeer veel waardeerends kunnen zeggen, doch wachten hiermede liever tot de orgineele statie, die in sectiel uitgevoerd een veel dieperen indruk zal maken, ter plaatse aanwezig is. BOUWKUNST IN SCANDINAVIË EN DENEMARKEN. Op uitnoodiging van ambtenaren van Openbare Werken hield Vrijdagavond in de projectiezaal der Hoogere Handelsschool in genieur Friedhofi een lezing met lichtbeel- beelden over Bouwkunst in Scandinavië en Denemarken. In een tijd, aldus spreker, waarin als iets kenschetsends naar voren treedt een zoeken kan het zijn nut hebben eens een kijkje te ne men elders, om te zien hoe anderen hunne architectonische oplossingen trachten te vin den. Het is daarbij echter eisch, niet tot slap imiteeren over te gaan, maar zelfstandig te blijven. Niet zonder bedoeling heeft spreker als observatie-terrein Sqandinavië en Denemar ken gekozen, landen met een oude cultuu^. Bij een diepere beschouwing van de archi tectuur in deze landen blijkt o.m., dat de nationale traditie is hoog gehouden, terwijl anderzijds onmiskenbaar invloed uit Italië merkbaar is. Groote waarde wordt in deze noordelijke landen gehecht aan de ligging van een ge bouw. Spr. haalt als voorbeeld aan, dat in Helsingfors, waar men mag aannemen dat nog Scandinavische invloeden werken, on langs voor een parlementsgebouw een prijs vraag werd uitgeschreven om voor de ligging van het gebouw de meest zuivere en meest aesthetische oplossing te verkrijgen. Spr. treedt hierna in bijzonderheden over de bouwwijze in de Scandinavische landen, waarin als iets typeerends telkens weerkeert de binnenplaats, al of niet overdekt, als cen trum van het bedrijfsleven (bij boerderijen b.v.) of van het huiselijk leven bij particu liere woningen. Na deze inleiding wordt door spr. het ge sprokene verduidelijkt aan de hand van een Ja, het zijn nog altijd de verkeerswegen, die een bron van ergernis vormen en een rijk objqct voor ingezonden stukken in de krant. Het is niet le verwonderen. Het er- keer is in de laatste jaren zoo ontzaglijk toegenomen, dat de verbetering der ver keerswegen er onmogelijk gelijken tred mee kon houden en hel zal nog wel vee! hame- ren kosten op dezelfde aambeelden al» vorens we wegen hebben, die geen gevaar meer opleveren en gemakkelijk zijn voor het verkeer. Maar, het blijkt dat onze Rijks-, provin ciale- en stedelijke besturen met de beste voornemens bezield zijn. Het is nog slechts eenige jaren geleden dat ik op deze plaats de aandacht vestigde op den Schoterweg, waar toen de nieuwe bebouwing in volle ontplooiing kwam. Het was de eerste maal dat op den toestand de aandacht gevestigd werd en ik deed dat, naar aanleiding van de verbetering, die de Rijswijksche weg in Den Haag ondergaan had. een weg, die in vele opzichten met den Schoterweg is te vergelijken. Nadien is ook met kracht gewerkt aan de verbetering van den Schoterweg en langza merhand wordt het een goede toegang naar Haarlem. Het is te begrijpen dat niet alle verbetering ineens kan komen en dat slechts bij beetjes kan worden gewerkt. Dat blijkt ook het geval op den weg Haarlem- Leiden en het is ook niet erg, als maar eerst de gevaarlijkste plekken uit den weg wor den genomen. Zoo vestigt men ons onze aandacht op de bocht in den weg te Bennebroek nabij Berg en Dal, waar tal van ongelukken ge beuren en ook dezer dagen weer een onge val plaats had. Het is misschien wel de ge vaarlijkste bocht in den hcelen weg tot Rotterdam toe. Het zou een nuttig werkje vcor werkverschaffing zijn indien deze bocht gerectificeerd werd. 6rood, Duitsch leerboek; F. van Dijk, Rid derstraat 10, ceintuur; A. Staphorst, v. Oor schotstraat 8, idem; H, Mulder, Baan 11, hangertje van een collier; Muller, Hoofman- straat 46, geel hondje, Kennel Haerlem; De Bruin, Heerensingel 127, bast. herdershond, Kennel Fauna; H. Akersloot Busken Huet- straat 11, glacé handschoen; P. Vester, Brou- Kleine Houtstraat 22, rozenkrans; W. de Zwaan, Zomerkade 241, rozenkrans in étui; H. Zwart, De Witstraat 24D, schoen; J. Ver- mik, Gen. Joubertstraat 3rood, schoentje; D. Hoolwerf, Busken Huetstraat 39, dames- tasch met inhoud; Homan, Kerkhofstraat 1B, tcuw met handschoen; C. A. Schreuder, Karei v, Manderstraat 35, schooltasch; J. v. Twuyver, Brouwersstraat 89, boekentasch; P. G. Spierenburg, Leidscheplein lor, pakje j keurige serie lichtbeelden, blijkbaar metgroo- wok I te kennis van zaken gekozen oude kerkjes Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Voorull. OPGAVE VANi in Denemarken, kerken (en interieurs daar van) in Noorwegen en Zweden, openbare gebouwen in de groote steden (Kopenhagen, Stockholm, Gothenburg). De lezing van ingenieur Friedhoff lijkt ons belangrijk genoeg, om daarop te eeniger tijd in een afzonderlijk artikel, verlucht met enkele foto's terug te komen. Een dankbaar applaus volgde op deze voordracht, die door de aanwezigen met groo te aandacht werd gevolgd. PROVINCIALE ZAKEN. Begrooting Waterleidingbedrijf Gedeputeerde Staten bieden ter vast stelling aan de begrooting van het Provinci aal Waterleidingbedrijf voor het jaar 1925, sluitende met een bedrag van f 3.576.000 De water ver koop is geraamd op f 1.130.000, het verliessaldo is geraamd op f 121.000, de beschikbaargestelde geldeij door de provin cie op f 1.291.000. Aan de waterwinningsmiddelen van het pompstation bij Wijk aan Zee zullen nog werkzaamheden moeten worden verricht, zoo als het dieper verleggen van .zuigleidingen, het op diepte plaatsen van putkappen e. d., alvorens de laatstelijk aangelegde werken hun volle nuttig effect zullen afwerpen. Het hierbij aangevraagde crediet dient ter be strijding van de kosten dier werkzaamheden. Overigens ligt het in verband met de tot standkoming van het nieuwe pompstation bij Castricum in de bedoeling vooralsnog aan de Waterwinningsmiddelen van het pomp station bij Wijk aan Zee geen verdere uit breiding meer te geven. Balans Waterleidingsbedrijf. Gedeputeerde Staten bieden ter vaststel ling aan de balans van het Provinciaal Water leidingbedrijf over 1923, sluitende in ont vangsten en uitgaven op 11.145.936.481-, en de winst en verliesrekening sluitende met een bedrag van 596.330.9154. Het batig saldo der exploitatierekening bedraagt f 596.092,40. Begrooting Electriciteits bedrijf. Gedeputeerde Staten bieden ter vaststel ling aan de begrooting van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor het jaar 1925, slui tende met een bedrag der exploitatie van f4.066.700, voor buitengewone inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 779.000 Het voordeelig saldo op de exploitatie rekening wordt geraamd op f247.100. Het saldo winst op de verlies- en winst rekening wordt geraamd op ff 2.77.100. Wijziging Trambaan Gedep. Staten hebben vergunning ver leend aan de Tweede Noord-Hollandsche TramwegMij. te Amsterdam tot wijziging van haar trambaan op den openbaren weg over den Beemsterringdijk nabij de tram- brug over de Beemsterringvaart bij Scher- merhorn. De levering van 170.000 kilogram aard appelen voor hfet Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, waarvan Vrijdag j.l. de aan besteding plaats vond, is gegund aan de firma Dijkstra te Lioessens (Friesland.) Voor het propaedeutisch examen voo» werktuigkundig ingenieur, slaagde te Delft, de heer Tj. Kramer, geboren te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1