I VK I iods-ïakschoo! Koninginneweg 97. m4 1711/. 170,50 251/, i3ii/; 385 444 335 1551/, K. S. A. DE SPAARNEBANK Luxor-theatei Bond van Administratie! Personeel bij 's Rijksbelastingen. „De Koopman van Venetië." Het gebouw „Bloemhof." De strijd tegen het Atheïsme. De Adoro Te film. Remonterijders. De feesten van den Ned. R.-K. Volksbond. R.-K. Mandolineclub „Santa Lucia". Lood-diefstal. Bejastingraerk gestolen. UIT DEN OMTREK. OVERVEEN. ZANDVOORT. VELSEROORD. SCHOTEN. HALFWEG. VELSEN. ioov8 78Va Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN p. bilüoen) 0,62 PARIJS BRUSSEL 12.58 VFEENEN 0,37 LONDEN 11.57 STOCKHOLM 69. kopenhagen. 44.65 CHRIST! AN1A 36.40 BAZEL 49.35 NEW-YORK 2.59 ROME 11.36 SPAARNDAM. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R.K. V. V. A. D. O. E. D. O. R.C.H.H.B.S. R.-K. V. Z. LAATSTE NIEUWS. De besprekingen tmschen Mac Donald en Zaglöel Pasja. Het verdrag met Rusland. VAN DOORN,' Met twee groote nummers waarbij zich lan nog 'n mooie gekleurde natuur-opname, n hol- en schietklucht en 'n actueele revue iansluiten maakt het Luxor-Theater deze veek 'n aardig effect. Beide stukken zijn rijf acten groot en loopen over van roman- iek. Maar zéér verschillend. „De Erfgena- ne" is 'n dramatische comedie, boeiend als n uitgezocht feuilleton, belangwekkend in haar geheel en daarbij voorteffelijk gespeeld. Als er, vooral in den tetst, niet zooveel on-, waarschijnlijkheden voorkwamen, zouden we kunnen spreken van 'n fijne film. Het stuk viel bijzonder in den smaak. „Omar Pasha" is een van die films, die je telkens 'n sfeer en entourage willen sug- gereeren, welke bij de samenstelling niet zijn geschapen. Misschien dat een groot deel der kijkers den schijn wel voor „echt" neemt en dan heel voldaan is. De zeer romantische ge schiedenis pakt in ieder geval. Dit program ma zal menigeen 'n avond kunnen bezig houden. .Vrijdagavond vergaderde, naar men ons mededeelt, de afd. Haarlem en Omstreken van den Bond van Administratief personeel bij 's Rijksbelastingen in Nederland naar aanleiding van de door het Rijk voorge stelde salaris-verslechtering. Besloten werd het Bondsbestuur op te dragen pogingen aan te wenden om deze verslechtering te verhinderen. Een in dien geest gestelde motie werd met algemeene stemmen aange komen. f Gisteravond is in den schouwburg aan den Jansweg wederom een opvoering ge geven van „De Koopman van Venetië," met Louis Bouwmeester als Shylock. De zaal was geheel bezet en de aanwezigen waren gul met hun applaus, wat de spelers zeker verdienden. Aan de westzijde van de groote zaal van het gebouw „Bloemhof" aan de Bloemhof straat zal binnen korten tijd een tooneel gebouwd worden, met eenige ruijne kleed kamers. Het werk wordt uitgevoerd door llen heer J. P. A. Nelissen Jr., alhier. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Wij ontvingen het verslag van het Projj. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland over het boekjaar 1923, waarvan wij dezer dagen aeeds een resumé gaven. Gisterenavond heeft „De Middaghoogte" vergaderd in nationale algemeene bijeen komst. Zooals wij indertijd reeds aankondig den stond op de agenda een voor onzen tijd kenmerkend voorstel, dat neerkwam op een verandering van doelstelling van den Bond. Voortaan zal „De Middaghoogte" het atheïsme niet meer uitsluitend bestrijden, doch ook positief werken aan de bevesti ging van den Godsdienst door wetenschap en wijsbegeerte. Het aangenomen voorstel luidt als volgt: a. Aangezien aan het Bondsbestuur is ge bleken dat, als vrucht van den arbeid van de Middaghoogte en ook uit de richting van den tijdgeest, het atheïsme vrijwel uitgediend heeft, en dat derhalve de negatieve zijde van onze doelstelling, n.l. de bestrijding van het atheïsme op den achtergrond kan treden, stelt het Bondsbestuur voor de positieve zij de dier doelstelling naar voren te keeren, n.L de bevestiging van den Godsdienst door We tenschap en Wijsbegeerte. Men bedenke hierbij dat het de bedoeling is geweest van de M. den godsdienst in den ruimsten zin des woords. Dr. A. H. de Hartog hield daarna een rede over het onderwerp „Het Atheïsme uitge diend". Wederom heeft de „Adoro Te"-film gis teravond gedraaid, in de Gemeentelijke Concertzaal, hoewel niet voor zoo'n groot auditorium als de vorige avonden het geval is geweest. Ieder, die alsnog van de gelegenheid wil profiteeren om het plaats gehad hebbende Eucharistisch Congres in zijn geheel op de rolprent te aanschouwen, heeft nog twee avonden den tijd, en dan is de kans ver keken. Door de echtgenooten en a.s. echtgenoo- ten van Remonterijders in het garnizoen Haarlem is in een bijeenkomst op Donder dag j.l. besloten een resolutie naar de (Tweede Kamer der Staten-GeneraaL te zenden, waarin de aandacht van genoemde Kamer wordt gevestigd op de voorgenomen salarisverminderingen van 5 en 10 pCt. op 1 October en 1 Januari a.s. In dezen resolutie vestigen adressanten de aandacht op de reeds ingevoerde salaris korting, waardoor het den meesten der re monterijders bijna niet meer mogelijk is hun kinderen behoorlijk onderwijs te geven. OJk wordt in dit adres nog gewezen op de onrustbarende stijging van den tegenwoor- digen levensstandaard. Nog werd in de bijeenkomst besloten een verzoekschrift te zenden aan H. M. de Koningin. Gisterenavond had in de zaal „St. Bavo" zan de Smedestraat de uitvoering plaats van de tooneelclub van den R. K. Jonge Vrou wenbond ter gelegenheid van bet 35-jarig jubileum van den R. K. Volksbond. Dat de belangstelling enorm was, blijkt wel uit het feit, dat het ons slechts met de grootste moeite gelukte, de tooneelzaal te aaderen. Het bestuur had alles gedaan wat in zijn vermogen lag, de orde te handhaven, maar daar in andere zalen van het gebouw bijeen komsten plaats hadden en er gelegenheid gegeven de prijzen der a.s. verloting te bezichtigen, waren er ook eenige minder gewenschte elementen binnengeslopen, die niet meer in de zaal toegelaten konden war den en er dus vermaak in vonden herhaal delijk op luidruchtige wijze hun aanwezig- beid te laten blijken. Ten slotte moest het bestuur de krachtigste maatregelen tref fen, om hieraan een einde te maken. Toch werkte die omstandigheid eenigs- zins storend vooral gedurende het eerste gedeelte van bet programma, n.l. de uit voering van eenige zangnummers door de zangclub van den R. K. Jonge Vrouwenbond. Dat was zeer jammer, want de aandacht van het publiek werd voor een groot ge deelte afgeleid van de prestaties van deze jonge vereeniging, die toch werkelijk de belangstelling verdienden. Onder de leiding van Mej. M. Vollaerts, die met een entrain dirigeerde, werd er een feestcantate uitge voerd, een vrije bwwerking van „Konzert- probe". welk stuk door mej. Vollaerts op behendige wijze aan deze gelegenheid diepstbaar was gemaakt. Vervolgens kregen we te hooren: „Het vo geltje in de twijgen", „Het Anglus" en ,,'t Kooltje" van Cath. van Rennes, „Moeder maagd' van Philips Loots en „de Regen boog" van H. v. Tussenbroek. De keuze van deze nummers wijst op een zeer goeden smaak en een juist inzicht, wat binnen de bevatting van deze jonge .vereeniging gelegen is. ieder nummer werd er hartelijk geap- plaudiseerd. VoorAi de beide laatste num mers konden wij het meeste apprecieeren. Mej. A. Vollaerts begeleidde op de piano en deed dit bescheiden en verdienstelijk. Bloemen vertolkten de dankbaarheid van den Volksbond. Vervolgens had de opvoering plaats van „H. Brigida", geestelijk minnespel van ka pelaan Van Delft, die de voorstelling met zijn tegenwoordigheid vereerde. Het is natuurlijk zeer begrijpelijk, dat deze meisjes niet in staat waren om de fijne juweeltjes van klank en taalplastiek, die dit werk doorwaden in hun vollen glans te laten schitteren, maar er werd veel ver goed omdat er met liefde gewerkt werd. Brigida kon ons bekoren door een prettig aandoenden eenvoud, haar moeder door een juist plaatsen van nuances en de „engel" behaagde door een aangenaam geluid. Na afloop werd de leidster, mej. Nelissen, ten tooneele geroepen en haar een bloem stuk overhandigd. De heer J. P. v. Castricum, voorzitter van den R. K. Volksbond, sprak na afloop een woord van dank aan de Jonge Vrouwen bond. die het op zich had genomen dezen avond zoo schitterend te doen slagen. Van de zijde van „Herwonnen Lévens- kracht" schrijft men ons nog het volgende: De volksmond zegt wel eens, dat op Vrijdagavond „de lamp voorover hangt". Nu, we moeten eerlijk bekennen, dat dit zoo is en toch heeft het bestuur geen reden tot lagen, wat de Volksbondsfeesten be treft. Integendeel! Het is over de belangstel ling werd druk bezocht en de attracties hadden eveneens aftrek. De „Cloun" en de „Koekenbakkers" waren wat men noemt: „In hun nopjes". Onbedaarlijk is er gelachen. Vooral de Cloun trok veel belangstelling. Ook het Sanatorium in miniatuur, had veel bekijks. De penningmeester, de heer de Graaf, wist de vele bezoekers aangenaam bezig te houden, door het leven in een Sanatorium uiteen te zetten. Voor deze uiteenzetting waren velen dankbaar en zij lieten zich niet onbetuigd. Menigeen liet een offertje in het busje vallen ten bate van „Herwon nen Levenskracht." Hedenavond en morgenavond is de ten toonstelling geopend van 711 uur/ Zondag avond zal, dank zij de medewerking van een Jazz-band orkest, de laatste avond opge luisterd v/orden door een pittig stukje mu ziek. Men verzoekt ons nog mede te deelen dat heden- en morgenavond personen beneden de 18 jaar zullen worden geweerd door het bestuur. En personen boven de 18 jaar heb ben alleen toegang op vertoon van hun programma. Morgenavond zal „Herwonnen Levens kracht de feestweek sluiten, met een caba ret-avond. Deze belooft zeer amusant te worden en wij zijn er zeker van, dat de „Bavo -zaal- tjok-vol zal komen, met leden van den R. K. Volksbond. Wegens de enor me belangstelling voor dien avond heft 't bestuur van „Herwonnen Levenskracht" en ook dat van den R. K. Volksbond, beslo ten geen personen toe te laten beneden den -eeftijd van 18 jaar. Ook al zijn deze perso nen onder geleide, worden zij toch absoluut geweerd. Beleefd verzoekt het bestuur hier van goede nota te nenfen. Over deze club schreven we al eens onder de „Damiaatjes"! Wij luidden toen de klokken, om Roomsch Haarlem aan te sporen, donateur van deze mooie club met een edel doel te worden! Het succes was niet verbijsterend. Ten minste het directe! Maar bekend is de club er zeker door geworden. Een tweeden keer trekken aan het touw doet misschien 'beter direct suc ces verkrijgen. Onbekend maakt onbemind. En het „onbekend" moet er eerst af! Dan gaat het „onbemind" ook wel heen. Bij de jubelfeesten van den R.-K. Volks bond is de club genoodigd om een prome nadeconcert te geven! Enkele honderden zul len dus kunnen hooren, op welk hoog peil de dub door ijverig studeerfen gekomen is. En eind October zal ze in den Schouw burg, Jansweg, voor het eerst goed in het publiek optreden! Om geprezen te worden? Als het kan, graag! Maar vooral om donateurs te verwerven! Het bestuur wil ze nu alvast wel notee- ren! Wie het Bestuur is? Voorzitter is Kapelaan van Rooy, Spaarne 99, Telefoon no. 1552. Secretaris is de heer Jos. Mathot, Lange Poellaan 34, Telefoon no. 1303. Penningmeester is de heer Frans Voss, Voorhelmplein 25rood. Bij de Politie is aangifte gedaan van diefstal van 25 K.G. lood, dat zich bevond op een bouwwerk aan den Kleinen Hout weg. Een juffrouw heeft bij de Politie aan gifte gedaan dat het belastingmerk is ont vreemd van haar rijwiel, dat stond in een portiek in de Groote Houtstraat. LEZING MEVROUW ELLEN RUSSE. Vrijdagavond hield Mevrouw Ellen Russe in het Gymnastieklokaal van het R. K. Ly ceum aan den Zijlweg, alhier, een lezing imet^ het onderwerp: „Maryke van Nimw^- gen". De lezing geschiedde ten bate der R. K. Vereeniging St. Jozef tot uitzending van zwaKke en herstellende kinderen van de parochieën Overveen en Bloemendaal. De voorzitter, de heer J. W. Lippits, heette allen welkom, in het bijzonder de geachte spreekster. Vooraleer mevr. Ellen Russe het woord nam, deed de secretaresse der vereeniging, mej. C. Russell, o.m. eenige mededeelingen, waaraan wij het volgende ontleenen: In het programmaboekje der laatste uit voering ten bate van de R. K. Vereeniging tot uitzending van zwakke en herstellende kindereft te Haarlem, schreef Dr. Tervoo- ren de volgende woorden: Gold vooruitzien steeds als hoogste staatsmanswijsheid, heden ten dage geldt evenzeer de prophylaxis, het voorkomen van ziekten als de belangrijkste taak der geneeskunde. Het werk der vacantiekolonies getuigt van zulk een wijs beleid en mag daarom het meest aanbevelenswaardige van alle bestrij dingswijzen der gevreesde volksziekte ge nomen worden. Nu is wel eens de opmerking gemaakt, dat voor kinderen, die in zoo n gezonde streek wonen als Overveen en Bloemendaal, zulk een Vereeniging overbodig is. Daarom wil spr. met enkele woorden het bestaansrecht van de vereeniging aantoonen. In de eerste plaats wil spr. er op wijzen, dat de modern ingerichte herstellingsoorden naast frissche lucht de kinderen ook goede voeding, 'n doeltreffende verzorging en 'n gezellige huisvesting verschafien. En zou men dan meenen, dat de kinderen uit de werkmansgezinnen in Overveen daaraan geen behoefte hebben? Dat dit wel degelijk het géval is, Jjeeft het Bestuur der Neutrale Vacantiekolonie in Bloemendaal, die reeds in 1911 is opgericht en dus al meer dan der tien jaren bestaat, volkomen begrepen en deze Vereeniging heeft zich steeds in veler sympathie mogen verheugen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft echter het verbod uitgevaardigd om katho- - lieke kinderen naar neutrale vacantiehuizen te zenden. Het was dus plicht een eigen vereeniging op te richten. En met voldoe ning kan geconstateerd worden, dat de werkzaamheden zich uitbreiden, dank zij de toenemende sympathie voor het schoone en noodzakelijke werk der Katholieke uit zending. Het bestuur blijft ook in de toe komst hoopvol vertrouwen op aller liefde voor het zwakke kind en op de bereidwil lige hulpvaardigheid. Spr. uitte den wensch, dat het korte woord er toe zou mogen bijdragen, dat velen zich nog dien avond als lid of dona teur zouden opgeven .Daarna betrad Me vrouw Ellen Russe den katheder. Nadat haar allereerst bloemen waren aangeboden be gon zij haar lezing: Men zou Maryke van Nimwegen de vrou welijke en middeleeuwsche Faustfiguur kun nen noemen. Evenals Faust, verkoopt zij haar ziel aan den duivel om alle weten schappén te kunnen doorgronden, maar in tegenstelling met Faust wordt zij gered en wel door de voorspraak van Maria. Daarom is dit laat-Middeleeuwsche spel een Maria- spel. Het Schouwtooneel gaf er vele voor stellingen van, het stuk is dan ook uiterst speelbaar. Spr. wees ook op de inlassching van een spel in het spel, namelijk de mo raliteit, die door wagenspelers op de markt te Nijmegen vertoond werd eh de eigenlijke ommekeer in het sfuk teweegbrengt, door dat Maryke vanaf dat oogenblik berouw begint te krijgen over haar zeer zondig leven. Mevr. Russe schetste ons dat avon tuurlijk leven vanaf het eerste tafereel voor de vredige woning van den priester (heer Gijsbrecht) tot aan het blijde slot in de kloostercel der bekeerde zondaressen te Maastricht. De bonte tooneeleo wisselden elkander af in hun fel contrast, nu eens zagen we Moenen triomfeeren in zijn dui- velsche sluwheid, dan, na het bijwonen van het wagenspel zagen wij hem weg sluipen, machteloos geworden door de vurige gebe den van heer Gijsbrecht tot Maria. Heerlijk zijn de slotverzen van dit middëlneder- landsch spel, waarin Maryke als in een vi sioen de kwijtschelding harer zonden ziet: „Lange nachten zijn selden den gnenen lief, Die druck int herte hebben oft swaer- moedicheit," Hoe zalig voelt zij zich opeens als zij be merkt dat de ringen, die zij om haar armen en hals dragen moest, totdat zij vanzelf af gesleten zouden zijn, nu naast haar liggen en zij weet, dat ze vergiffenis ontvangen heeft! Met recht spoort de „Naprologhe" allen aan dit spel, als een der bevrijding op voorspraak der H. Maagd exempel te aan vaarden, opdat: „Ook wi di hemelsce glorie mogen ontfaen." Een dankbaar applaus van het talrijk auditorium was het loon aan de begaafde spreekster. De voorzitter was dan ook aller tolk, toen hij Mevrouw Ellen Russe hartelijk dank zegde voor de schoone lezing. Ook de ZeerEerw. Rector Vlaar, die wederom zoo welwillend was, om een der zalen van het gebouw beschikbaar te stellen, bracht spr. dank en sprak de hoop uit, dat hij spoedig in een Vereenigingsgebouw de ge legenheid zou krijgeh om den ZeerEerw. Rector te kunnen uitnoodigen, om op die wijze een wederdienst te kunnen bewijzen. Hiermede sloot de voorzitter den genot vollen avond. Tijdens de pauze werd do'or eenige dames thee en chocolade rondgediend, waarvoor alle aanwezigen een geldelijk offer gaven tot steun der vereeniging. Aanrijding. Vrijdagmiddag werd een met zand beladen wagen, komende van den Tetterodeweg, voor het Postkantoor aangereden door een luxe-auto, komende uit de richting Bloe mendaal. Van de auto werden een spat- scherm en een lantaarn ingedrukt. Van het ongeval werd aangifte gedaan bij de politie, Doodschouw, De heer H. L, J, M. Wil- lems is aangewezen als geneeskundige, be last met de doodschouw. Teekencursus. Voor den teekencursus hebben zich 30 leerlingen aangemeld. Ingekomen personen. Th. H, Koehorst van Haarlem, Hoogeweg 45; J. H. Brekel- mans, van Amsterdam, Hoogeweg 63 R.K. B. W. Ferguson, van Haarlem, Hoogeweg 70; L. H. J. E. van den Broeke, yan Am sterdam, Zandvoortsohelaan 230; R. G. Feit man, van Zeist, Dr. Mezgerstr. 67; A. Schel vis, van Amsterdam, Schoolstr. 6; A. Koper, van Hilversum, Kanaalweg 25; J. Drukker, van Amsterdam, Boul. Paulus Loot 5, „Bad huis Zeeduin"; P. de Jong, van Mijnsheeren- land, Haarlemmerstraat 33; J. Ch. Gaemers van Zeist, Potgieterstr. 8 bij P. L. Riedijk, R. K.; A. Muis, van*- Hilversum, Haarlem- merstr, 86; P. C. Ringeling, van Haarlem, Zandvoortschelaan 173. Vertrokken personen: H. L, Schiernecker, van Kleine Krocht 1 naar Amsterdam, Sluisstr. 16; A. W. M. de Groot, van Brede. rodestr. 81 naar Amsterdam, da Costakade 27 III; P. Molenkamp, van Passage 11 naar Haarlem, Zuidpolderstr. 46. C. Augusteijn, van Bakkerstr. 2 naar Zutfen, Tademasingel 55. R. van der Meulen van Potgieterstr, 44 naar Noordwijk, Duinweg 5. Werkliedenv ereeniging „Onderling Hulp- betoor.". Door de heeren exploitanten werd^ het bestuur van „Onderling Hulpbe toon" een milde aanbieding gedaan door *t beschikbaar stellen der groote zaal van „Monopole". Het bestuur wees een voorloopige com missie aan,welke onder het oog zou zien de mogelijkheid van het welslagen van evtn- tueele pogingen tot het organiseeren van een feestavond van genoemde vereeniging, welks batig saldo dienen zou' tot stijving der kas. Naar wij vernemen is de voorloopige commissie in hare voorbereidende maatrege len volkomen geslaagd en thans zijn defini tief als feestcommissie benoemd de heeren H. Bluijs, voorzitter, Jb. Draijer, secretaris en J. v. d. Mije, penningmeester. Deze heeren hebben zich de medewerking verzekerd van de Zandvoortsche Harmonie kapel en de Zangvereeniging „Kunst na Arbeid". Ook zal, gelijk de vorige maal, een verloting worden gehouden van voorwerpen, vrijwillig aan de winners af te staan. Voor dit laatste wordt reeds Maandag a.s, be gonnen met de bewoners te bezoeken en men hoopt op deze wijze een flinke verloting op touw te zetten. Het ligt in het voornemen dezen avond te doen plaats vinden op 18 October a.s Wij achten het geheel overbodig, om hier nogmaals aan te sporen deze ondernemende vereeniging in uwe milddadigheid aan te bevelen. Ieder onzer kent voldoende den ijver en het onvermoeid streven van het bestuur, om zooveel in haar vermogen is in het belang harer leden te doen. Zoo poogt men door dezen avond te organiseeren de leden langer en meer te kunnen steunen bij piekte of anderszins. Het is te hopen, dat het bestuur in haar pogingen niet zal worden teleurgesteld. Hiertoe kan elke inwoner het zijne bijdragen. Gevonden voorwerpen. Een regenjas, een geitenpen met touw; een kralen lampen kap; een grijs jasje met pet. Opdracht. Door den Directeur fan Ge meentewerken te Schoten is aan A. van Hofen opgedragen het bouwen van een gas meterhuisje ten behoeve van de Gasfabriek te Schoten. Kind te water. Vrijdagmorgen om streeks 10 uur zag een schipper, die juist passeerde, een kind in de ringvaart liggen. Hij waarschuwde de aanwezigen en het mocht den heer K. gelukken, de' stumperd met behulp van een langen stok, waarin een spijker bevestigd was, aan den wal te krijgen. De kleine werd binnengedragen in het kantoor van Verhoog en Bos en ter stond dokter Kuijper gewaarschuwd. Intus- schen was het den heer K. gelukt door toe passing van de kunstmatige ademhaling de bijna geweken levensgeesten weder op te wekken. Dr. Kuijper, die inmiddels was gearriveerd, kon met vreugde constateeren, dat het kind van een wissen dood gered was. Bij onderzoek bleek, dat het een 2- jarig meisje was en eenigst kind van de familie Blok aan den Zwanenburgerdijk. Esperanto. Op de avondschool te Wij- keroog, hoofd de heer J. Deinum, zal als leervak ingevoerd worden het onderwijs in Esperanto. Gemeentezaken. B'.en W. stellen voor, het gebouw der Nijverheidsavondschooi voor ambachtslieden te Velseroord, nadat dit voor het geven van lager-onderwijs ge schikt zal zijn gemaakt, ingevolge het be paalde in artikel 80, 2e lid der lager-onder- wijswet 1920, overeenkomstig den dertien den titel van het Burgelijk Wetboek aan het bestuur der „Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, te Velseroord, gemeente Velsen", in bruikleen te geven. Een nieuwe salarisverlaging. Zooals men weet werd verleden jaar door B. en W. voorgesteld de salarissen van alle amb tenaren met 8/4 pCt. te verlagen. De raad is toen echter niet medegegaan en heeft de vermindering vastgesteld op 354 pCt. Thans hebben B. en W. opnieuw een voorstel gedaan om de salarissen met 5 pCt. te verminderen. Deze week is dit voirstel in het georganiseerd overleg behandeld. Men kon ctaar echter niet tot overeenstemming komen, zoodat de vergadering zonder re sultaat is uiteengegaan. De Huurcommissie. Door den IJmui3 der Bestuurdersbond is een adres aan Ged. Staten gezonden, met verzoek de voordracht van B. en W. tot opheffing der Huurcom missie niet in te willigen. Adressanten wij den er in hun adres op dat in het eerste halfjaar van 1924, door de Huurcommissie alhier, 147 zaken werden behandeld, zoo dat zij het voortbestaan noodzakelijk achten. Burgel, Stand. Ondertrouwd: P. W. Janssen en H. Cremer. G. J. J. v. d. Meer en E. van Went. J. v, dj Lip en J. Schuddebeurs, M, J. Verhagen en N. ter Burg. J. F. Meijer en J. M. de Ruijter. G. J, van Donselaar en A. P, Oorthuysen. C. van Bergnum en M. M. v. d. Zon. P, Duyn en W. Scholten. Getrouwd: W, F. C. Booy en P. K. v. Es. J. Schols en G. J. Blinkhoff G. J. v. d. Pijl en F. Dienaar, J. F. van Op- berger en H. Buising. Geboren: d. van M. GomesMaas. d. van C. BakkerRemmers. z. van C. M. Jabroervan Warmerdam. d. van C. F. KrijgerCorell. z. van H. E, B. Roelofs Fabricius. d. van C. E. Oorthuysen Dam. d. van D. de Vriesde Boer, z. van C. DirksSlager. z. van J. de JongVerhoeve. z. van A. J, van Leeu wenWamsteker. z. van B. Goossens van Veen. Overleden: C. de Man, 17 j., d. van A, de Man en M. M, Hollaar. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets beter. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 454 Nederland 1917 7% N.-L 1921 A HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoomboot H. V» A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Rest-, dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc, Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacon«? Wabasb Conm. Maxwell 35 - 102 6 70 1543/4 1261/2 i.,83 «61/4 28i/4 44H/2 3871/ 182 '33 V4 129 1293/ 97 16W„ 3221/4 U31/, '-"/is 170 169i/„ 1311/4 383 342 332 1531/, 194 105 124 318 '25/8 149 ,515/!6 V16 95 100i/8 85 102 137 78 444 388 721/, 181i/„ 1341/ j 1293/ 130 162 323 113 125 306 731/4 149 9 27 SEPTEMBER EERSTE KOERS 13.633/ LATERt KOERS Sportnieuws. De jubileum-wedstrijden van den H. V. B. zijn nog niet geheel ten einde. De voetbalvereeniging S. F. C. 1 gaat n.l. Zondag a.s, bij R. C. H. VI op vi site. Ongetwijfeld wacht haar daar een zwaren strijd, .doch wanneer de jongens maar bezield zijn met „wij willen winnen," dan kunnen zij winnen. Een vierden prijs hebben zij* zich reeds weten te verzekeren, doch een eerste is nog te bereiken en be hoort lang niet tot het onmogelijke. Dus aangepakt, S. F. C. 3 gaat naar Stormveld Velsen den eersten competitiewedstrijd spelen. Ook hier is een overwinning niet geheel uitgesloten. Sluiting Zwembad. Het gemeentelijk zwembad wordt einde dezer maand geslo ten. Schouw, 13 October a.s. en volgende dagen zal schouw gedreven worden over de boezemwateren van Rijnland. Programma 28 Sept. A, D. O. 3Vitesse 2, 2 uur, S. V, A. 1A. D. O, 2, 3 uur te Assen- •7- j* ,-i de"t' z,ij die nog lid wenschen te worden ge- ïeven zich zoo spoedig moglijk op te ge geven, liefst voor 1 Oct, He Penningmeester is iederen Zaterdag avond en Zondagmorgen van half tien tot 10 uur in de scheersalon van H. Bekker aan- de leden worden verzocht daar we kelijks hun contributie te komen betalen, A.s. Zondag gaat Edo naar Excelsior met het volgende elftal: De Kiefte, Kuil, Boeré, J. Perukel, J. v. d. Laan, C. v, d. Laan, A, Zwart, Steffens, C. v, d. Hurk, D. Tanis, rr Perukel. tiet meespelen van Tanis is nog niet ze ker, invaller is J. Oomen, De reserves ontvangen D. E. C. Met het onderstaande elftal zal R. C. H. a.s. Zondag tegen H. B. S. uitkomen: Erdtsieck, Kuyt, Hazevoet, Geutskens, .Nieuwenhuis, Krom, Koning, v. Dam, Roelfsema, Nachtegeller, Brugman. Zooals wellicht reeds bekend is, wordt deze wedstrijd op het R, C H. terrein ge speeld en waar vooral van het H. B. S.- elftal veel verwacht wordt, zal het we! druk worden op het R. C. H. terrein. Secr. T. v. Duivenboden, Kruistochf- straat 28, Haarlem. A.s. Zondag zullen weer allen Zwaluwen hun spelcapaciteiten kunnen meten. Het le elftal speelt tegen Wilskracht I uit Amsterdam op het H. B. C. terrein om den Feijte Beker. Nu al is de kans op win nen heel gering; den moed erin houden hoor! 1 en slotte precies om 2 uur aanwezig zijn Zwaluwen. Ons 2de elftal speelt tegen Vitrix II vriendschappelijk, op het R. K. Sportpark te Heemstede om half 3 uur. In deze match zullen weer eenige nieuwe leden worden opgenomen, dus allen doen hun best, om voor de competitie een vol ledig elftal in het veld te sturen. Dé Junioren spelen te 2 uur op het R, K, Sportpark tegen D, S, S. Junioren; ook in dit elftal zijn eenige wijzigingen gekomen en zullen dus met elkaar goed moeten com bineeren, Aan allen veel succes. De medaillekast is haast klaar, dus spe lers van het le elftal zorg dat de beker eertdaags daarin moge pronken, OPWINDING IN DUITSCHE REPUBLI- KEINSCHE KRINGEN. BERLIJN, 26 Sept, De motie van het bestuur van de Duitsche Volkspartij inzake de opneming van de Duitschnationalen in de regeering, heeft in alle republikeinsche kringen groote opwinding veroorzaakt. De democratische pers wil er niets van weten, De „Germania" publiceert vanmorgen een hoofdartikel van dr. Wirth, Wel wordt het artikel nadrukkelijk als een persoonlijke uiting van den schrijver gekenmerkt, maar men kan aannemen, dat zijn opvattingen door de meeste leiders van het Centrum worden gedeeld. Dr. Wirth is om redenen van binnenlandschen en buitenlandschen po- litieken aard absoluut tegen de opneming van de Duitsch-nationalen. Hij gelooft, dat daardoor een einde zou worden gemaakt aan de vervullingspolitiek en dat het ver trouwen, dat men zich met veel moeite in het buitenland heeft weten te winnen, daar door weer volkomen verloren zou gaan. VERKLARINGEN VAN HERRIOT OVER DE FRANSCH-DUITSCHE VERSTAND HOUDING. BERLIJN, 27 Sept. Herriot heeft te genover den Parijschen correspondent van de „Vorwarts" eenige verklaringen afge legd omtrent zijn opvatting inzake de Fransch-Duitsche verstandhouding. Herriot is van meening, dat Fransch- Duitsche toenadering niet mogelijk is, zoo lang de Fransche democratie niet in Duitschland een republikeinsche meerder- heid_ tot partner zal hebben, welke beslo ten ïs absoluüt met het verleden te breken, Herriot kon zich niet begrijpen, waarom het Duitsche volk niet reeds lang alle soli dariteit met de leidende mannen van 1914 heeft afgezworen. Frankrijk heeft niet voor de democratie gestreden om ten slotte voor de nationalisten van Duitschland te capi- tuleeren. In Frankrijk heerscht de indruk, dat niet iedereen in Duitschland de overeen komst van Londen met dezelfde oprecht heid heeft aangenomen als in Frankrijk. Dat stemt de Franschen bedenkelijk. DE TURKSCHE TROEPEN AAN DE GRENS VAN IRAK. LONDEN, 26 Sept. De Britsche pre mier heeft den Turkschen gezant te Lon den meegedeeld, dat de Britsche regeering den toestand in verband met de militaire botsingen aan den grens van Irak, ernstig inziet. De Turksche troepen aan de grens zijn 3000 man sterk, DE VERKIEZINGEN IN ZWEDEN STOCKHOLM, 26 Sept. In het district Stockholm zijn gekozen 9 sociaal-democra ten, 6 conservatieven en 1 liberaal. De sociaal-democraten winnen den eeni- gen zetel, die de communisten in Stockholm bezetten. De stand voor Stockholm en Go thenburg is thans: gekozen 14 sociaal-demo craten, 9 conservatieven en 2 liberalen. De K. S. A. vsor Haarlem en Omstreken; heeft gisterenavond in het Hanze-gebouw' een prettige en zeer opgewekte vergadering gehouden. De opkomst viel zeer t% roemen en bewees duidelijk de ontwakende en groei ende belangstelling. Aanwezig waren de af gevaardigden van den Bond van Technici, Voor Eer en Deugd, Vrouwenbond, Handels reizigers, R.-K. Middenstandsvereeniging, R--K. Kring, Kruisverbond, Geloof en We tenschap, R.-K. Volksbond van Overveen, Bond van Groote Gezinnen, R.-K. Leeszaal, Ambtenarepbond, Algemeen Bestuur R.-K. Vólks-Universiteit en Onderwijzersbond. Is het niet schiterend! Zooveei organisa- ties bijeen met het doel de algemeene be langen te behartigen? Veel kan er in dat algemeen belang ge daan worden, zooals we hoorden uit de°ope- ningsrede van den voorzitter. Hij somde op een reeks van prachtig!; zaken, die reeds verricht waren en andere, die nu op afdoe ning wachten. De oprichting van één algemeene propa- gandaclub ontmoette bij den voorzitter een formeel bezwaar, dat evenwel door Mr. Vorstman bestreden werd. Besloten werd, om het idee van één algemeene propaganda- club nader onder het oog te zien. De heer Van Liemt ondersteunde krachtig het betoog van Mr. Vorstman en anderen. De stichting van een Algemeen Ondersteu ningsfonds bij zware operatie's en geldver slindende ziekten, dat door de Handelsrei zigers zoozeer zou worden gewenscht, werd besproken en besloten een commissie in het leven te roepen, die het vraagstuk zal on derzoeken. Het spreekt vanzelf, dat zoo'n fonds niet uit den grond is te stampen, doch een voorbereiding van een deskundige, wiskundige commissie noodig is. De K. S. A. is zoo gelukkig onder zijn led<«« meerden wiskundigen aan te treffen. De finantiën van de K. S. A. hebben de grens van het belachelijke reeds lang over schreden. Een organisatie, die in Haarlem zooveel goeds tot stand brengt en zoozeer de algemeene sympathie bezit, moest min stens tienmaal zooveel inkomsten hebben. Dat begreep gisterenavond ook een aan wezige weldoener, die staande de vergade ring den voorzitter een ferme gift in de hand stopte, waarvoor hem bij dezen nogmaals hartelijk dank wordt gezegd. De heer De Rijk, lid van het Algemeen Bestuur der R. K, V. U,? bracht verslag uit over de Jaarvergadering van den Bond van Volksuniversiteiten, dezen zomer in het „Roomsche Ministerie van Onderwijs en Op- voeding" in Den Haag gehouden. Het bleek, dat de K. S. A, in Haarlem reeds had be reikt, wat daar als ideaal werd voorgesteld, Ook was daar een rede gehouden, door een Vlaming over de Vlaamsche Hooge- School-Uitbreiding, een rede, die veel leer zaams bevatte, wat door den verslaggever duidelijk werd gedemonstreerd. De verslag gever ontving den besten dank der vergade ring over zijn zaakrijk verslag. Tot bestuursleden der K. S. A. werden met algemeene stemmen gekozen de heeren L. M. Weterings, Hoofdredacteur der „N. H, Crt. J. Portegies, onderbaas op de Semi- nariewerken in oud-Hageveld en H. Habra- ken, directeur des St. Jacobs-drukkerij, Drie mannen van actie en bezonken oordeel. Tot slot gaf de voorzitter nog een korte uiteenzetting over het brandende* yraagstuk der concentratie. Eigenlijk alleen over een onderdeel der concentratie. De vergadering vond de aangesneden stof zoo belangrijk, dat er van meerdere zijden sterk op aangedrongen werd, deze zaak met den meesten ernst te bestudeeren, om tot spoedige voorstellen te komen. Om tien uur werd deze uitmuntend ge slaagde vergadering gesloten met een dank woord van den Eerw. Rector Kok aan het K. S, A.-bestuur, voor zijn onvermoeiden ijver en door den voorzitter met den Chris- telijken groet. MISSTANDEN IN HET* LEVENS VERZEKERINGSBEDRIJF. De Nederlandsche Vereeniging ter bevor dering van het Levensverzekeringswezen heeft een deskundige commissie uit haar midden opdracht verstrekt tot het instellen van een onderzoek naar misstanden in het bedrijf, bij alle aangesloten levensverzeke ringmaatschappijen hier te lande. De volgende bijeenkomst tusscheti den Pritschen premier en Zagloel pasja is vol- gens den Britschen draadloozen dienst be paald op Maandagmiddag. LONDEN, 26 Sept. De regeling, waarbij is bepaald, dat de eerstvolgende bijeenkomsf tusschen MacDonald en Zagloel op Maandag a.s. zal plaats hebben, zal laatstegenoemde nopens zijn oorspronkelijk plan om Londen tegen het einde der week te verlaten, te laten varen, In een onderhoud met een vertegenwoor diger van de „Evening Standaard" verklaar de de Egyptische premier: Ik ben voldaan over de algemeene resultaten van mijn on derhoud in Downingstreet nopens de mis- verstanden, die tusschen Engeland en Egyp te zijn gerezen. Het is waar, dat er geen de finitieve beslissing zijn genomen, maar hei terrein, dat moest worden bewerkt, was groot en omvatte vele op zichzelf staande kwesties, MacDonald die een oud vriend van mij is, toonde den fijnen geest, dien men van hem mocht verwachten en ik ben zeer hoop vol gestemd. Het zou echter voorbarig zijn, thans iets meer dan dit te verklaren. De tekst is thans gepubliceerd van het Russische Verdrag, zooals het er uitzag toen h A Britsche departement van buitenland- sche zaken op 5 Augustus het afbreken der onderhandelingen aankondigde in een com muniqué, waarin als oorzaak werd genoemd, dat de sovjet-delegatie niet in staat was de gvoorestelde amendementen en concessies te aanvaarden ten aanzien van artikel 14 van het ontwerp-verdrag. De politieke medewer ker van de „Daily News" doet evenwel op merken, dat dit artikel, waarop de onder handelingen waren afgesprongen, later in het geheel niet gewijzigd is en onveranderd is opgenomen in het op 7 Augustus getee- kende verdrag. Dit artikel betreft de waar borgen voor de leening en het is dan ook naar de meening van den medewerker van de „D. N." dluidelijk, dat de hervatting der onderhandelingen op 6 Augustus te danken was aan een wijziging in het standpunt der Britsche regeering ten aanzien van die amendementen en concessies, welke de sov- jetregeering niet wilde aanvaarden. Het eenige verschil tusschen het oorspronkelijke ontwerp en het geteekendc ontwerp betreft het artikel nopens een tweede verdrag. Daarin wordt thans n.L gesprokén van een vereengekomen regeling van eigendoms aanspraken, behalve die, welke rechtstreek; geregeld worden door de sovjetregeering. Aangesloten bij de MODE— VAKSCHOOL—VEREENIGING te 's Gra- venhage. Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 12 Aug. 1909, No. 48, Cursus voor Dames in Maaiknippen en Costuumnaaien voor Huis houdelijk gebruik. Volledige opleiding tot Coupeuse en Onderwijzeres in Maatknippen. Men werkt aan EIGEN KLEEDSNG. Prospectus ver krijgbaar. Spreekuur van 2 tot 5 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2