I. ES I SS T J> Het defensieprobleem. mm De loting voor de Nationale Militie. p Maandag 29 September 1924 47ste Jaargang No. 15852 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Generaal Van Heutsz. Het vraagstuk der Medezeg gingschap. Vliegtocht Amsterdam-Batavia. De Ambtenaren-salarissen. Nederland en België. Agenda 30 September Mishandeld. Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen. éIK I Waarom juist Franken'» Melkbrood?? Omdat U dan ZEKER is brood te hebben bereid uit de BESTE grondstoffen!! De buiten dienst gestelde Nederlandsche torpedoboci ;mgka". die wordt omgebouwd tot noodwoning voor verschillende gezinnen. De schuit is 46 meter lang, vijf meter breed, bestaat geheel uit nikkelstaai en ligt in de Oostvest nabij de Amstei damsche Poort. Ilaarlemsche reddingsbrigade voor drenkelingen. De R.-K. Volksuniversiteit. Ongeluk. Verbetering van de» Volkszang. Niets voor Haarlem? De ziekte van den heer G. J. van Gasteren. Aangehouden. Personalia. VOOR DEN POLITIERECHTER. De administratie der openbare begraafplaats. Uitgevers Mij. v. h. Gebr. Nobels. Tentoonstelling. HAARL. SCHIETBOND. Imitat iewedstr ij d J. J. WEBER ZOON Opticiens Koningstraat 10 Pabrik anten Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Spuien. Plaatselijke keuze. Verkoopingen na 8 uur 's-avonds. Programma We abonnementsprijs bedraagt voOk Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49.' Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kortinf. Advertentiën tusschen den teksi, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 cl per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Het ontwapeningsvraagstuk neemt den Taatsten tijd voor een goed deel de publieke aandacht bij ons té lande in beslag. Met de Vlootwet-agitatie van het vorig jaar is die ongewone belangstelling in het defensie- probleem hier te lande begonnen en sinds dien is zij steeds groeiende gebleven. De congressen en vergaderingen vóór en tegen volksweerbaarheid belegd, zijn er ed» bewijs voor en het feit, dat de tegen morgenavond aangekondigde vergadering, waarop prof. van Embden met Generaal Snijders in debat zal treden, in twee dagen tijds een uitver kochte zaal van 2500 menschen had, is buitengemeen teekenend. Nu is het gemakkelijk dit voor ons fleg matisch volk ongekende interesese in mili taire aangelegenheden op rekening te schrijven van de politiek, van verkiezings- demagogie en dergelijke min nobele ten- denzen. Voor een deel draagt de politieke agitatie met het oog op de a.s. verkiezingen zeker hier wel eenige schuld. Maar het gaal niet aan hier aan een louter opgeschroefde, beweging te denken. Er is in alle kringen een onmiskenbare drang naar ontwapening waar te nemen en bij de hooge eischen van den fiscus is het begrijpelijk, dat telkens de vraag opklinkt: waarom niet allereerst en het allermeest bezuinigd op de uitgaven voor leger en vloot? De door den grooten oorlog bovendien gewekte afkeer van alle krijgsbedrijf versterkt dat verlangen naar afschaffing, althans inkrimping van het leger niet weinig. Ffoe zeer dus deze stemming te verklaren er. tot zekere hoogte zelfs te billijken valt, schuilt er ook een niet tg miskennen ge vaar in. En nu bedoelen wij niet de van zelf sprekende gevaren der weerloosheid als wel de ongewenschte en ten deele ook onbedoelde nationale verdeeldheid, welke er het gevolg van is. Gelijk het meer gaat met ingewikkelde godsdienstige en maat schappelijke problemen: zoodra zij gemeen goed van de massa worden is het met kalme redeneering, zoeken naar ernstige argumen ten, met het zakelijke hoor- en wederhoor uit. Men heeft zijn leuze en strijdt daar fanatiek voor. Zaterdag j.l. leverde een incident op het congres van „Neerlands Volkskracht" te Den Haag nog een treffend staaltje, waartoe men komt, wanneer men zich in den mee- ningstrijd over een bepaald of vermeend beginsel door hartstocht laat meeslepen. Na een rede van den heer Elout over „weer baar of weerloos?" stond plotseling iemand op, die zich als een tegenstander van den spreker voorstelde. Hij zeide, dat hem op een vergadering van „Ons Leger" op 19 Juni j.l. bij het verdedigen van zijn anti- weermachtsstandpunt was toegevoegd: „iemand, die zoo spreekt, moest wegens landverraad worden veroordeeld". Tegen- ovdr die verfijnde beleediging nam de be- leedigde den handschoen op en hij zou den betrokkene binnen 24 uur zijn secondanten thuis sturen! Is zulk een optreden niet teekenend? t Is zeker ongepast om iemand, die mei ernstige motieven en met overtuiging alge- meene ontwapening verdedigt een landver rader te noemen. Maar dat een aldus belee- digde ruim drie maanden later op een ge heel andere bijeenkomst plotseling zijn aanvaller tot een duel „binnen 24 uur" uit daagt, spreekt toch wel van een oververhitte verbeelding. Stel u voor: een voorstander jVan „de wapens neer," die naar aanleiding van een onwelgevallige interruptie op een vergadering naar het pistool grijpt! Wij willen maar zeggen, dat men goed zal doen den ifieeningsstrijd over onze vader- landsche defensie binnen de perken eener zakelijke discussie te houden. Men schelde anti-weerbaarheidsmannen niet voor land verraders, maar anderzijds hen, die van geen dadelijke afschaffing der weermidde len willen weten even min voor militairis- ten. Nu er gelukkig een pascifistische wind over de wereld waait komen zij, die van een nationale weermacht nog niet aan stonds afstand willen doen, zoo gemakkelijk in een slechten reuk. De gedachte, dat het overgroote meerendeel van deze laatsten echter zich zelf even goed als anderen in den vorm van belastingen zware lasten op den hals halen en voor zichzelf of hunne kin deren den onvermijdelijken militairen dienst en al de gevolgen daarvan aanvaarden, moge een aansporing zijn om ook in hunne goede bedoelingen en in de deugdelijkheid hunner motieven te gelooven. (En wie meent in zake het defensie- probleem reeds een stellig standpunt tc kunnen innemen en niets meer te kunnen leeren, die leze maar eens de nog altijd voortdurende debatten over veiligheid en ontwapening der vijfde Volkenbondsverga dering. Wellicht komt hij dan tot de con clusie, dat aan het vraagstuk nog wel eenige moeilijkheden verbonden zijn en dat het niet met wat mooie leuzen met wat politieke frasen en het slaan met de vuist op de tafel van een vergaderzaal is op k Overbrenging naar Nederland. Naar de „Nieuwe Rott. Courant" verneemt 1* bij het comité tot huldiging van de na gedachtenis van generaal Jfan Heutsz bericht ontvangen, dat van de zijde der familie van den overleden generaal geen enkel bezwaar wordt gemaakt tegen overbrenging naar Ne derland van bet stoffelijk overschot van Van Heutsz. De destijds door generaal v. Heutsz uitgesproken gedachte, ook na zijn dood in Zwitserland te blijven, hebben de familie leden noch anderen opgevat als een uitdruk- kelijken wensch, In verband hiermede zal binnenkort, zoo meldt het blad, het lijk van Van Heutsz worden overgebracht naar Am sterdam, waar het met militaire eer zal wor den begraven. De voorbereidende maat regelen daartoe worden reeds getroffen. Zaterdag j.l. is te Amsterdam een druk bezochte vergadering gehouden van het Alg. Ned. Vakverbond, gewijd aan de bespreking der Sociale wetgeving, de positie van het Overheidspersoneel en het vraagstuk der medezeggenschap. De volgende resoluties vormden de basis der besprekingen over de drie gen emde onderwerpen. Het A. N. V. verklaart zich te kunnen vereenigen met de combinatie van de ziekte met de ongevallenverzekering, onder hand having van vroeger geuite wenschen draagt het bestuur op zoo krachtig mogelijk te ijveren voor een spoedige invoering van de ziektewet, opdat de arbeider eindelijk in het genot zal worden gesteld van een uitkee- ring en een goede verzorging bij ziekte en (of) ongeval. „Het A. N. V. is van meening a. dat in eiken Rechtstaat een bekwaam corps ambte naren onmisbaar is b. dat een tevreden ambtenarencorps een staatsbelang kan wor den genoemd constateert dat de huidige Regeering blijk baar blindelings op ontevredenheid aanstuurt onder de ambtenaren, door eenerzijds te ver klaren, dat de salarieering in absoluten zin niet te hoog kan worden genoemd, ander zijds door deze niet te hooge jaarwedden met 10 a 20% en wat de ongehuwde ambte naren betreft tot nog hooger percentage te verminderen verwerpt een systeem van salarieering naar den plaatselijken loonstandaard en (o)) afhan kelijk van een voor- of nadeelig saldo op de Staatsbegrooting eischt een redelijk .loon en behoorlijke di ens tvoor waarden DE MEDEZEGGENSCHAP. „Het A. N. V. constateert dat er ten aan zien van het vraagstuk der medezeggenschap tot dusverre nog geen maatregelen zijn geno men ter verwezenlijking van den in 1920 door ons Verbond kenbaar gemaakten eisch inzake invloed der werknemers op de bedrijfs voering spreekt als zijn meening uit dat de groote verdeeldheid in de Nederlandsche vakbewe ging en de onderlinge bestrijding huiruit voortvloeiende elke uitvoering van plannen in de noodzakelijke richting der medezeggen schap moet belemmeren van oordeel dat er in de verschillende ge publiceerde rapporten van onderscheidene vakcentrales over deze belangrijke aangele genheid voldoende overeenstemming is, om een krachtige poging tot verwezenlijking der medezeggenschap te ondernemen draagt het bestuur van het verbond op, geen middel onbeproefd te laten om toena dering en dsamenwerking der vakcentrales te bevorderen en mogelijk te maken het ge stelde doel ten spoedigste te bereiken." Men meldt aan het Ha'agsche Anetakan- toor: De minister van Waterstaat zal bij het vertrek van de Fokker „F 7" naar Indië vertegenwoordigd zijn door den heer E. T. de Veer, hoofd van het bureau voor Lucht vaart aan dat departement. Op de Maandag om drie uur in het „Hotel de l'Eufope", te Amsterdam, te houden af- scheids-receptie van de bemanning van het naar Indië vertrekkende vliegtuig, zal de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, wegens ver blijf in het buitenland van den voorzitter en den onder-voorzitter, de hecren jhr. Lou don en gep. vice-admiraal C. F. Tydeman, vertegenwoordigd zijn door den algemeenen secretaris jhr. v. d. Berch van Heemstede, die ook bij 't vertrek tegenwoordig zal zijn. Wijziging in de plannen der Regeering? Naar het „Centrum" uit zeer goede bron zegt te vernemen, ligt het in het voornemen der Regeering om in de eerste helft van 1925 opnieuw een herziening der ambtena ren-salarissen te overwegen, indien en voor zoover de verbetering in de opbrengst d :r Rijksmiddelen, w de laatste, maanden is ingetreden, van blijvenden aard zal blijken te zijn. Inmiddels zou het nog niet volkomen zeker zijn, dat per 1 October a.s. de volle 10 korting voor de gehuwden zal wor den geheven. Verder was aanvankelijk bepaald, dat de maximum-verlaging voor gehuwden en kost winners op 1 Januari 1925 krachtens het nieuwe Salarisbesluit ten hoogste 15 zou bedragen. Ook hieromtrent bestaat, naar het blad werd medegedeeld, nog geen volstrekte zekerheid. De mogelijkheid behoeft niet uit gesloten te worden geacht, dat de toestand der Rijksfinanciën alsdan zoodanig zal zijn op dat tijdstip, dat met een maximum-ver laging van 10 kan worden volstaan. Gunstige uitslag van a.s. onderhande lingen? Zooals men weet, werd kort voor de Vol kenbondsvergadering door de Belgische bladen medegedeeld, dat minister Hymans van plan was, de besprekingen met onzen minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Karne'oeek, bij de gelegenheid, die zich tijdens beider verblijf te Genève gemakke lijk en ongezocht zou voordoen, te hervat ten. De besprekingen gingen destijds over de tractaten van 1839 en van dc daaruit voort gevloeide latere, regelingen. Daar jhr. Van Karnebeek herhaaldelijk te kennen gege ven heeft, dat Nederland niet kon treden in bepaalde eischen die België had gesteld, vooral niet in die, welke betrekking had den op de souvereiniteit over de Wielingen (men herinnere zich het gevleugelde woord: Wielingen-Schelde-Zet land-Nederland) en over de gemeenschappelijke verdediging van Limburg, zou men uit den wensch van minister Hymans mogen afleiden, dat Bel gië de algemeene overeenstemming thans niet meer op die punten zal doen afstuiten. Het zou voorbarig zijn, uit het feit, dat er een onderhoud heeft plaats gehad, de conclusie te trekken, dat tusschen de bei de staatslieden thans reeds algeheele over eenstemming is bereikt. Maar wanneer men in het oog houdt, dat van beide zijdén ten zeerste naar een bevredigende oplossing wordt verlangd, gelijk ook tusschen buur staten niet wel anders denkbaar is, en dat bovendien de ontwerp-tractaten sedert eenige jaren gereed liggen, dan schijnt de hoop, dat een gunstige uitslag der hervatte besprekingen mag worden tegemoet gezien, I geenszins ongegrond. Sociëteit „St. Bavo" Tooneelclub Vrou wenbond 8 uur Kantoorbedienden half 9 uur Pluimveevereeniging 8 uurRechtskundig bureau hall 9 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Reddingsbrigade kwart over 8 uur Zangvereeniging „Excelsior" 8 uur Duitsch Vrouwen koor balt 9 uur ledenvergadering R. K. Bouw- vakvereeniging 8 uur. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het St. Elisabeth's Gasthuis een man bin nengebracht, die beweerde in de Lange Hof straat te zijn mishandeld Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de man in de de Witstraat is mishan deld door een tot nog toe onbekend per soon, die hem met zijn geschoeiden voet tegen de borst heeft getrapt en met de vuist een paar stompen in het gelaat heeft gegeven, waardoor de mishandelde een blauw oog bekwam. In het Gasthuis is ge bleken dat de man vermoedelijk een rib heeft gebroken. Hij blijft voorloopig in ob servatie. Zondag 28 September vergaderde het be stuur van bovengenoemden Bond te Haar lem; belangrijke besluiten werden genomen. Onder meer werd aan de orde gesteld het stichten van een Europeeschen Bond tot het redden van drenkelingen. Engeland, Frankrijk, België, Duitschland, Finland en Nederland bezitten bonden van brigades. Gehoopt wordt, dat uitwisseling van ideëen omtrent reddingswijzen, hulpmiddelen en uitvindingen verbetering zal brengen. Aan eensluiting van de verspreid werkende bon den zal gezocht worden. Het bestuur van den Bond heeft het ini tiatief genomen om in October te vergade ren met de besturen der kus_tbrigades in ons land. De middelen zullen besproken worden ter meerdere beveiliging bij baden en zwemmen in zee aan de Hollandsche kust. De Brigades: Vlissingen, Den Haag, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort en Bloc- mendaal zullen üitgenoodigd worden afge vaardigden ter vergadering te zenden, voor zien van de reeds in gebruik zijnde red dingsmiddelen. ...MiS "■■v piSj 3 St. Jozefsgezellen-Vereeniging Feest avond Maria-vereeniging spreker de WelEerw. heer C. Vis tevens opvoering van het blijspel: „De List van Liesje," 8 uur. R. K. Volksuniversiteit Vergadering in gebouw „St. Bavo" 8 uur. Groote of St. Bavokerk Haarlem's Ge mengd Koor: Jan Booda Bachconcert 8 uur orgelbespeling van 23 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89uur Van de T. C. van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen is bericht ontvangen, dat Bondsexamen zal worden afgenomen op Zondag 5 October 's-middags een uur in de Zweminrichting'. „De Regen tes", Den Haag. Candidaten geven zich zoo spoedig mogelijk op aan het Secretariaat, Cruquiusstraat 10. Bepaald is, dat de klee- ren, waarin proef wordt afgelegd, goed schoon moeten zijn. Op de Algemeene Vergadering der Bri- R. K Parochiale Bibliotheek (Kleverpark-gadt. is besloten de wmtero.efeningen in weö) ingang tusschen Kerk en Pastorie j Stoop's Bad te hervatten. Eerste oefen- avonds van half j avond Maandag 13 October, 8 tot 9 uur Geopend Dinsdagen 88 uur voor personen beneden 16 jaar; van 8—half 10 voo- personen boven dien leeftijd. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Al'e werkdagen voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Wij herinneren er nogmaals aan, dat morgenavond te 8 uur, in het gebouw „St. Bavo" de plechtige opening van de R.-K. Volksuniversiteit zal plaats hebben; een gewichtig gebeuren voor Haarlem! En na die opening begint hef voornaam ste: de cursussen. Pater Dr Th Mackaay opent de rij met een „inleiding tot de Wijs begeerte". 6 October begint reeds zijn eer ste les over „het leven en hef ontstaan van het leven" Verleden jaar hééft men zich rondom den docent verdrongen. Wij zullen daarom zeker velen aan ons verplich ten met de herinnering, dat men Heb spoe dig voor dezen cursus dient op tc geven. Adres: R.-K. Leeszaal Jansstraat. Zaterdagavond omstreeks 8 uur liep een 6-jarig meisje in de Schaikwijkerelraat ach ter een stilstaande auto die aan den rech terkant van den weg stond. Plotseling ging het kind naar haar moeder toe, die aan de andere zijde van den weg liep. Een wiel- rijdster, die van de tegenovergestelde rich ting kwam, en eveneens rechts van den weg reed, kon hierdoor niet tijdig genoeg uitwijken en reed de kleine aan, waardoor zij kwam te vallen. Een spoedig aanwezig zijnd lid van E. H, B. O. constateerde een breuk van het linker onderbeen. Per bran card is het kind naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. verder om de 14 dagen. Badgoed moet bij tijds aan de inrichting gebracht worden om gewasschen te worden. Prijs per 10 baden 3.50, waarvan 1.50 voor rekening der Brigadekas. Cursus Dr. Venema zal weer zijn op Woensdagen 9.15 tot 10.15. Datum van aan vang zal nog nader bekend gemaakt wor den. Opgaaf, zoowel voor zwemoefeningen als voor de Medische cursussen, voor zoo ver nog niet op de vergadering geschied, aan het Secretariaat. Zaterdagmiddag is hier ter stede de alge meene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang gehouden, onder leiding van den heer W. Donkersloot, waarnemend voorzitter. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de Vereeniging thans 16 afdee- lingen telt. Afgevallen is de afdeeling Hen gelo, De beerNen Poortman en Van Dobben heb ben om gezondheidsredenen als Hoofdbe stuurslid bedankt. De rekening over 1923- 1924 sluit met een nadeelig saldo van 175. De begrooting 1924-1925 sluit met een be-, drag aan inkomsten en uitgaven van 1560. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Donkersloot. Als bestuursleden werden her benoemd mej. H. Gantvoort en de heer Joh. Oostveen, In de vacature van den heer H. E. M. van Dobben werd voorzien door de benoeming van dr, W. J. van Beugenbik. In de vacature-Donkersloot werd be noemd de heer E. J. Abrahams. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Kuilenburg aangenomen. In de Vrijdag j.l. gehouden gemeente raadsvergadering van Vinkeveen, werd door een commissie tot nazien van de begroo ting 1925 medegedeeld, dat deze, sluitende in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 76.320.94 'A, in orde was bevonden. Zonder dat zelfs de begrooting artikels- gewijze werd voorgelezen en zonder ook maar eenige discussie werd ze goedgekeurd en aangenomen. Zou dat geen navolgenswaardig voorbeeld zijn voor den Haarlemschen gemeenteraad? In verband met de ziekte van den heer G. J. van Gasteren, is de heer G. J. Chabot voorloopig belast met de directie-werk zaamheden van den Stadsschouwburg. De toestand van den heer Van Gasteren is vrij bevredigend. Door de Recherche is een zekere P. R, aangehouden, van beroep pakhuisknecht bij de firma W. alhier, verdacht van diefstal van verschillende goederen ten nadeele van zijn patroon. De aangehoudene heeft bekend in de laat ste twee jaren goederen te hebben verduis terd ter waarde van eenige honderden gul den^ De heer Vermeulen, chef-commies bij de Nederlandsche Spoorwegen te JJmuiden is met ingang van 1 October benoemd aan het station Haarlem Tot magazijnmeester te Haarlem W. P. C. is bij de Ncd. Spoorwegen benoemd de heer A. J. A. v. d. Stadt. (Zitting van heden). „Pas op je peren". De 42-jarige groentenhandelaar Jan D. te Haarlemmerliede en Spaarnwoude reed op 2! Augustus te Halfweg met zijn wagen met peren op het Kerkplein, toen hij J. Tj. hoorde roepen: „pas op je peren! waarbij deze wees op een paar jongens, die achter den wagen aanliepen met de bedoeling om peren daarvan weg te nemen. Dat was natuurlijk vriendelijk van Tj., maar D. meende in hem iemand te herken nen, die zelf vroeger al eens peren van z n wagen genomen had. En hij klom van z'n wagen om Tj. een paar muilperen toe te dienen. Deze ontkent ooit D.'s péren te hebben weggenomen en is ten zeerste ontsticht wegens D.'s behandeling, want wel een week lang heeft z'n kaak er pijn van gedaan. De Officier eischt dan ook J 15.of 5 dagen tegen Jan D. Het vonnis luidt 10 of 5 dagen. Nachtrumoer, In den nacht van 10 op 11 Augustus liep er een troepje jongelui wat erg luidruchtig langs Zandvoort's straten en de veldwachter W. G. S„ die op surveillance was, voelde zich genoodzaakt, de rustverstoorders tot kalmte aan te manen. De 22-jarige los werkman Cornells K.. die met 't geval niets te maken had en alleen i met 'n glaasje bier in z'n kraag, daar voor bij kwam wandelen, trok partij voor de herriemakers en begon den veldwachter uit te schelden, Voor dergelijke gevalletjes is hij al meer malen veroordeeld en de Officier vindt het daarom noodig 40. boete of Ié dagen hechtenis tegen hem te eischen. De Rechter maakt daarvan 15.of 5 dagen, wat voor bekl. toch al een gevoelige straf is. Onder kostgangers. De 43-jarige scheepmaker Andries B. woonde in Augustus met den 21-jarigen kruideniersbediende P. J. H. F. in hetzelfde kosthuis te Schoten, waar zij een gemeen schappelijke kamer hadden. Op 14 Augustus heeft hij uit F.'s vestjes zak een gulden weggenomen, terwijl hij ook tevoren wel eens wat geld van zijn mede kostganger weggenomen had. B., die daarvoor in het beklaagdenbankje zit, verzekert, dat hij 't niet mooi van F. vindt, dat deze naar de politie geloopen is: als hij erom gevraagd had (nota bene!) had-ie dien gulden 's Zaterdags best terug kun nen krijgen! F. verklaart, dat B. denzelfden dag al een gulden van 'm geleend had en dus wist, dat hij op die manier wel bij hem terecht had gekend. De Officier vindt dit misbruik van ver trouwen erger dan een geufonen diefstal, maar om bekl.'s moeilijke omstandigheden eischt hij nog slechts 25.boete of 10 dagen hechtenis. Het vonnis luidt 15.of 15 dagen. Diefstal. De 54-jarige Corn. V., zonder beroep, te Velsen heeft voor verscheidene maanden aan den zeeweg bij Driehuis van een bouw terrein een houten hamer, een steekbeitel en eenige cemenlzakken weggenomen „voor eigen gebruik", Gdtiurende het verhoor blijkt, dat be klaagde. gepensionneerd politie-agent is, en de Officier vindt, dat hij dus zeker de draagwijdte van zoo'n daad had moeten be seffen en eischt daarom j 50.boete of 20 dagen. Vonnis conform den eisch. Met ingang van 1 October a.s. wordt de administratie der Begraafplaats overge bracht van het bureau Burgerlijke Stand en Bevolking, Ged. Oude Gracht 18, naar het bureau van den Directeur van Den Hout en de plantsoenen. Kleverlaan 3, on der welken tak van dienst de Begraafplaats thans ressorteert. Voortaan zullen ook aldaar de betalin gen geschieden der begrafenisrechten en van de kosten van aankoop en huur van graven, die tot nu toe ten kantore van den gemeente-ontvanger werden voldaan. Door deze centralisatie wordt eene be duidende vereenvoudiging bereikt, naar men ons mededeelt. De N.V. Haarl. Drukkers- en Uitg. Mij. Gebrs. Nobels wordt omgezet in een Uit gevers Mij. en het drukkerijbedrijf wordt in gaande 1 October a.s. voortgezet door de fa. Gebrs. Nobels, voorloopig nog in het ge bouw der Maatschappij, Spaarnwouderstraat 3840, doch binnen enkele weken in een geheel nieuw gebouwde drukkerij, toege rust met de meest moderne machines 4 en hulpmiddelen. Met ingang van 1.1. Zaterdag is de helft van het tegenwoordige personeel, zijnde een achttal personen, ontslagen. Deze men schen zullen, wanneer er weer voldoende werk is, weer worden aangenomen door de Uitgeversmaatschappij. In het Patronaatsgebouw, Koningsteijn- straat 2, wordt van 5 tot 12 October des avonds van 8 tot 10 uur, voor het Patronaat en de St. Josephsgezellen-vereeniging van de Parochie O. L. Vrouw Rozenkrans, een tentoonstelling gehouden. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. OPGAVE VAN: Vooruit. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 28 September. Hoogste Barometerstand 769.6 m.M. te Dresden. Laagste Barometerstand 730.8 m.M. te Akureijri. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 September: Meestmatige, later wellicht toenemende zuidelijke tot zuidwestelijken wind, half tot zwaarbewolkt of betrokken met later kans op regen, ies zachter. De laatste wedstrijddag werd met prachtig weer ingezet en is gelukkig prachtig geble ven. De toeloop van schutters was groot; waarom ook zoo niet op de andere dagen? Nu werd het weer jagen; iedereen wilde tegelijk schieten en dat gaat nu eenmaal niet. Jammer is het dat sommige korps- schutters hun plichten tegenover de veree- nigingen zoo verzaken want van vele ver- eenigingen mankeerde er een uit het le vijf tal, van andere weer uit het 2e vijftal. Wanneer zal aan deze Iaksche houding weer eens een einde komen. Door de aanwezi gen is met animo geschoten en verblijdend is het dat eenige jongere vereenigingen oudere den loef hebben afgestoken. Bravo Vogelenzang. Schoten en Lisse. Aardige prij zen waren gdschonken o.a. door de Nieuwe Haarl. Courant, Stads Editie, de heeren Rijkens. Hachelhausen, v. d. Weijden en N. N. Van den eindstand is alleen nog maar bekend de korpswedstrijd; deze is als volgtr Vereenigingen buks le vijftallen: 1. Bloem Comm., 472 punten; 2. Gen. Joubert, 470 p. 3. Lisse, 464 p. Idem 2e vijftallen: 1. Lisse, 473 p.; 2. Graaf Floris, 413 p. Vereenigingen Marga le- vijftallen: 1. Graaf Floris; 278 p.: 2, Gen. Cronjé 277 p.: 3. Bloem, Comm., 276 p.; 4. V. Vink, 272 p. Id. 2e vijftallen: 1. Graaf Floris 256 p.; 2. Lisse, 256'p. Burgerwachten buks le vijftallen: 1. Haar lem 465 p.; 2. Bloemendaal 464 p. Id. 2e vijftallen: 1. Bloemendaal 478 p. Burgerwachten Marga le vijftallen: 1. Bloemendaal 273 p.; 2. Schoten, 271 p. Id. 2e vijftallen: 1 Bloemendaal 275 p. Hoogste korpsschutters. Vereenigingen buks: L. v. d. Burg, Lisse. 98 p. id. Marga: P. Alders, Schoten, 60 p. Burgerwachten buks: A. Hekker, Over- veen, 99 p. id. Marga: L. de Raad en N. v. Keulen, 58 p. (loten). Welk nummer moet dienen? Men vraagt ons welk nummer van de lole- lingen voor de Nationale Militie te Haarlem dit jaar nog zal worden ingelijfd. Dit is pas met zekerheid te zeggen over een dag of veertien. Wel is bepaald dat het totaal aantal in te lijven manschappen in geheel Nederland dit jaar 23.858 zal zijn, maar hoeveel manschappen door Haarlem moeten worden geleverd is nog niet bekend en wordt door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bepaald. Verleden jaar was het laatste nummer dat uit Haarlem werd ingelijfd nummer 405. Het totaal aantal door Haarlem geleverde manschappen bedroeg 261. Naar wij verne men zou, indien het aantal manschappen voor Haarlem weer werd bepaald op 261. dit jaar ingelijfd worden het nummer 401. Het is echter waarschijnlijk dat Haarlem dit jaar meer dan 261 man moet leveren, zoo dat het niet onmogelijk is dat de nummers tot en met 420 a 430 worden ingelijfd. Zondagmorgen werden de binnen- en bui tengrachten der stad gespuid. Door de wa termachine te Spaarndam werd gemaald. Bij den Middenstandsraad is een verzoek ingekomen, om een adres te zenden naar de Eerste Kamer tegen Plaatselijke Keuze. Het Bestuur is evenwel van oordeel, dat het niet op den weg van den Middenstand ligt, qua vereeniging zich te dezer zake ui' te spreken. De verkoopingen in gebouw „St. Bavo"., In de vergadering van den Middenstands- raad, welke a.s. Donderdagavond gehouden zal worden, zal de heer C. ten Boom een inleiding houden over: Het houden van pu blieke verkoopingen na het wettelijk win kelsluitingsuur (8 uur 's avonds). Zooals men zich mogelijk zal herinneren, is deze kwestie eenigen tijd geleden ook in de Kamer van Koophandel besproken. Daar na heeft toen de Commissie voor het Win kelbedrijf vergaderd en deze heeft later te dezer zake een bespreking gehouden met het bestuur van het gebouw „St. Bavê Het bestuur heeft toen toegezegd, dat de verkooping na 's avonds 8 uur in zijn ge bouw zou stopgezet worden, onder voor waarde echter, dat ook in geen enkele an dere lokaliteit hier ter stede na dat uur verkooping zou worden eehouden. van de Orgelbespeling in de Groote- of St Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 30 Sep tember 1924, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium Es gr.t J. S. Bach. 2. Adagio uit de 3e Sonate J. S. Bach. 3. Prélude, Fugue et Variation, César Franck. 4. Was Gotl tut, das isl wolhgetan, Alex. Guilmant. 5. Arabesque L. Vierne. 6. Final, L. Vierne. nr. 2. 3 en 6 op verzoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1