fACHHoEK RADIO- OMROEP Ontdekte mssdaad DAGELIJKS De „deutschfreundliche" stemming te Genève is door het optreden der Duitsche regeering omgeslagen: de speciale Volkenbondsvergadering voor Duitgchlands toelating zal nu wel niet doorgaan. Een rede van MacDo- nald over de groote kwestie der Engelsche binnen- en buitenlandsche po litiek. Onder de Radio-berichten: Het Japansche conflict ter Volkenbondsver gadering is nog verscherpt en levert gevaar op voor het geheele ont wapeningsprotocol. Naar liberaal-conservatieve samenwerking tegen de arbeiders regeering in Engeland. FEUILLETON. van de voor ons land belangrijkste stations. VERKEERD BEGREPEN, 'n Schoenmaker blijft met z'n knechti overwerken. Om geen proces-verbaal te krij gen, zegt hij tot den leerjongen „Ga jij aan de deur staan, om te kijken of er 'n agent aankomt." Na vrij langen tijd komt de jongen binnen s ,,'t Heeft wel lang geduurd baas, maar hier is er een. Hij kömt de trap op i" Dc Duitsche regeering en, het toetreden tot den Vol kenbond. De Duitsche regeering is er in geslaagd de te Genève heerschende „deutschfreundliche" stemming geheel te doen omslaan. Haar „schacher-politiek" en voortdurende chica nes vervreemden haar warmste vrienden van haar. Nansen zelf toont zich onaangenaam Verrast en noemde de situatie rampspoedig. De meening wint veld, dat de speciale Assemblée tot toelating van Duitschland niet zal doorgaan, en algemeen is men van oordeel liever te wachten totdat Duitschland een nieuwe regeering heeft. De Duitsche nota over de belasting op den Duit- schen invoer. - De Duitsche nota inzake de belasting van 26% op de Duitsche invoeren werd te Parijs verwacht, doch de voorstellen, welke zij be vat hebben er nochtans eenige verrassing gewekt. De Fransche regeering zou het Duit sche voorstel tot arbitrage over deze quaestie niet afwijzen, maar stemt er niet in toe dat de belasting slechts tot 6 November, den datum van het in werking treden van het plan der deskundigen, van kracht zou zijn. Zij acht den stap, welken Duitschland reeds bij den agent-generaal der schadevergoedings betalingen heeft gedaan, en het voorstel om een beroep te doen op de commissie van over dracht, niet toelaatbaar. De nieuwe regeling der militaire controle. De Raad van den Volkenbond aanvaardde Zaterdag in een gesloten zitting het plan in zake de militaire controle. De militaire com missie had uit het Fransche en Engelsche project een algemeen systeem ontworpen, waarover alle leden het eens waren. Alleen één punt van meer politieken aard, n.l. de vraag, welke staten zouden deelnemen, was opengelaten. Drie beginselen beheerschen het systeem lo. om doeltreffend te zijn moet het onder zoek zich zoo vèr mogelijk uitstrekken 2o. het moet onpartijdig zijn en dus niet alleen door de vroegere geallieerden uitgeoefend worden 3o. het verrichten zelf van het on derzoek moet onverwacht geschieden. Het initiatief tot een onderzoek wordt ge nomen door den Raad van den Volkenbond, hetzij op uitdrukkelijk verzoek van een staat, hetzij uit eigen beweging, op grond van ver kregen inlichtingen. De Raad doet|de regee ring van het betrokken land mededeeling van het voorgenomen onderzoek, zonder verdere détails te geven. Het vaststellen van den „aanvaller". Benesj, algemeen rapporteur van de ont wapeningscommissie heeft Zaterdagochtend zijn rapport voorgelezen inza.ke de veilig heid en de bewap'ening. In dit rapport zegt hij dat de grootste la cune in het Pact is aangevuld, daar de com missie deu Raad van den Volkenbond in de noodzakelijkheid heeft gesteld steeds en snel vast te stellen wie de aanvaller is. Besluitend zegt Benesj, dat er een arbi tragestelsel moet worden geschapen, tragesteisei moet worden geschapen, waaraan geen enkel internationaal geschil, hetzij ju ridisch of politiek, ontsnappen kan. Het thans bereikte systeem laat geen enkel deurtje open en zal den aanvaller dusdanig vaststel len, dat de Raad bij zijn beraadslagingen tiet meer zal kunnen aarzelen. Benesj verzocht de Vergadering de resolutie aan te nemen, welke alle leden der commissie aanspoort het pro tocol en de bijeenroeping eener internatio nale conferentie voor de vermindering der ontwapening, die in Genève zou bijeenkomen goed te keuren. Een politieke rede van MacDonald. MacDonald heeft Zaterdag in Derby zijn groote politieke redevoering gehouden, waar in hij zich op zeer temperamentvolle wijze uitliet. Behalve het talrijke auditorium, be vonden zich nog ongeveer duizend toehoor ders in een andere zaal, waarheen de rede van den premier draadlooos werd overge bracht. Bij zijn aankomst te Derby werd MacDonald aan het station verwelkomd door den burgemeester, die tot de liberale partij behoort. Sprekende over Winston Churchill, zeide de premier, dat deze buitengewoon levendig spreekt en schrijft maar dat zijn tempera ment lijnrecht in strijd is met zijn geest. De Labour-Party heeft, toen Zij aan de regee ring kwam, den weg allesbehalve geëffend gevonden. Zij vond niets dan obstructie en de regeering moest eerst de baan vrij maken alvorens zij aan het werk kon gaan. Of schoon ik geen tijd heb gehad de rede van Churchill te lezen, aldus MacDonald, en zelfs van geen enkel woord van zijn wijsheid heb kennis genomen, meen ik toch wel te weten wie Winston Churchill is, want op mij rustte de weinig benijdenswaardige taak een poging te doen orde te brengen in den alle teekenen van een woestheid, die noch in zijn geaardheid noch in zijn gewoonte lag Edmond begreep niels van dit alles. Hij deed al wat hij kon, om Tristan tot bedaren te brengen, doch zonder eenig gevolg. De on verklaarbare woede van den hond verdub belde, in plaats van te bedaren; zijn tanden klapperden, het schuim liep hem uit den bek en met toenemende hevigheid zette hij zijn aanvallen tegen de deur voort. „Dat alles is niet natuurlijk," dacht Ed mond. Wat mag het toch te beteekenen hebben? Ik begrijp er ni^ts^ van, maar ik zal er onderzoek naar doen.' Hij sprong uit zijn bed, kleedde zich haas tig aan, deed zijn zakdoek als een halsband om den nek van den hond, om hem in be dwang te houden en opende de deur. Iristah deed, zoodra de deur open was, zulk een woedenden sprong om naar buiten te komen, dat hij bijna ontsnapt was, maar Edmond was op zijn hoede en hield hem stevig vast. Op de plaats liepen stalknechts met lantaarns heen en weer. In dc straat stond een post- chais met een versch span te wachten. Ed mond, geleid, of liever voortgesleept door zijn hond, ging naar het rijtuig. Hij had echter den tijd niet meer, om het te bereiken. De nieuwe postillon sprong in den zadel, klapte met de zweep, gaf het paard, dat hij bereed, dé sporen, en het rij tuig rolde in vliegende vaart weg. De hond liet een klagend gehuil hoorén en wrong zich onder de hand van zijn meester om weg te komen. Het was duidelijk, da,t zijn instinkt 116 Na de voorstelling liet hij zich door den herbergier de kamer aanwijzen, waarin hij den nacht zou doorbrengen. Hij deed daar zijn avondgebed, wijdde een laatste gedachte aan zijn dochter, schonk een laatste lief kozing aan zijn hond en viel spoedig in een diepen zwaren slaap. Na ongeveer een paar uren te hebben ge slapen, werd hij plotseling door een onge woon gedruisch gewekt. De wielen van een rijtuig, dat met groote snelheid kwam aan rijden, rammelden op den weg en deden het zand en de steenen kraken. Paarden hin nikten, bellen rinkelden en zweepen klapten. Daarna werd alles stil; het rijtuig was voor de herberg blijven stil staan en de postiljons spanden de paarden af. Niets was eenvoudi ger dan dit alles en Edmond zou geen Dogen- blik zijn aandacht gevestigd hebben^op hét geen daar buiten voorviel, wanneer niet de hond, die ook wakker geworden was, een plotselingen aanval van woede scheen ge kregen te hebben. Hij begon eerst een naargeestig gejank te doen hooren, dat spoedig in een nijdig geblaf overging; vervolgens begon hij tegen 't hout werk te krabben en eindelijk vertoonde hij (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7