binneneandsch nieuws. Bezuiniging bij den pakket postdienst. De'proef op de som. Conflict in de R.K. Midden- stansvereeniging te Deventer. De fusie der kantoor- en handelsbedienden. Een geschenk van Nederland aan het Intern. Arbeidsbureau. Afschaffing van Approbatie. Ned. R.K. Huisvestings-Comité. LUCHTVERKEER. De Amerikaansche wereldvlucht KUNST EN KENNIS. Fruittentoonstelling. Mgr. H. J. H. Wouters. Willem Mengelberg ongesteld. GEMENGD NIEUWS. Brand te Venlo. Palingdieven. Rij wielplaatjes-exploitanten geknipt. SPORT EN SPEL. DAMMEN. RECHTSZAKEN. Een Kamerlid voor den Politie-r echter. UIT DEN OMTREK. SPAARNDAM. HAARLEMMERMEER. VEL'SEN. SANTPOORT. STADSNIEUWS. M, HET ORANJEBOEfc. Verschenen is een Oranjeboelt, bevattende mededeelingen van den minister van buiten, landsche zaken aan de Staten-Generaal, loopende van October 1922 tot September 1924. Wij laten een overzicht van enkele der belangrijkste onderwerpen volgent Kalenderhervorming, Als resultaat van een onderzoek waarbij over dit vraagstuk het oordeel is ingewon nen van tal van vereenigingen, colleges en kerkgenootschappen hier te lande,' is een nota overgelegd aan den secretaris-genèraal van den Volkenbond waaruit blijkt dat te gen de meeste voorgestelde hervormingen' bezwaar bestaat. Bestrijding van oneerlijke concurrentie. Met betrekking tot het tot stand komen Van een verdrag nopens de oneerlijke con currentie was op 19 Juni 1922 een rondschrij Ven met ontwerp-verdrag aan de regeerin gen toegezonden. Op 5 Mei 1924 kwam te Genève bijeen een conferentie van deskun digen ter bespreking van een gewijzigd ont werp-verdrag. Het ontwerp, zooals het thans is vastgesteld zal, indien de Raad en de vergadering van den Volkenbond zich ermede vereenigen aan het oordeel van de ia 1925 te 's-Gravenhage bijeen te komen internationale conferentie in zake den industrieelen eigendom worden onderwor pen. Afschaffing van het verplichte bezit van een paspoort voor toelating. Met de regeering van België en Luxem burg zijn regelingen getroffen, ingevolge- welke de Nederlandsche onderdanen, die zich naar België of Luxemburg wenschen te begeven, geen buitenlandsch paspoort meer behoeven te bezitten, doch kunnen worden toegelaten op een bewijs vaii Nederland- schap te hunnen name voorzien van. hun handteekening en portret, terwijl omgekeerd Belgische en Luxemburgsche onderdanen kunnen volstaan met een Carte d'Identité eveneens voorzien van hun handteekening en portret. Met de Fransche regeering zijn onderhandelingen geopend nopens een rege ling van gelijke strekking. Aangezien in Groot-Britannië en Ierland .geen legimitatiepapier bestaat, dat het bui tenlandsch paspoort met vrucht zou kunnen vervangen, heeft de Britsche regeering me degedeeld, dat zij tot een soortgelijke rege ling haar medewerking niet zou kunnen ver leen en. Verhooging van het Nederl. visumrecht. Uit overwegingen van wederkeerigheid heeft de Nederl, regeering het Ned. visum- recht verhoogd voor de onderdanen Van de landen, welke van Ned, onderdanen een Techt heffen van meer dan zes gulden, daar bij rekening houdende met de bedragen wel ke van Ned. onderdanen worden geheven. Afschaffing van pasvisa voor vreemdelingen. Sedert de verschijning van het vorige Oranjeboek zijn nog met de regeering van Groot-Britannië en Ierland, Noorwegen en Zweden regelingen getroffen, ingevolge wel ke de wederzijdsche onderdanen over en weer zijn vrijgesteld van het verplicht bezit van een pasvisum. Ook de onderdanen van het vorstendom Lichtenstein zijn ter zake van hun- toelating in Nederland vrijgesteld Van het verplichte bezit van een pasvisum. Een nieuwe regeling betreffende de uit voering van den binnenlandschen pakket postdienst zal op een nader te bepalen da tum bij wijze van proef worden ingevoerd en voorloopig, wat de aanneming van pak ketten betreft, alleen in toepassing worden gebracht op de postkantoren te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, alsmede op de onder deze kantoren ressorteerende bij kantoren. De veranderingen, uitsluitend het binnen- landsche verkeer betreffend, zijn o.m.: Vervanging van de adreskaart nr. 38, voor zooveel betreft de gewone pakketten, door een adreskaart in labelvorm, welke door den afzender aan het pakket moet worden gehecht. Deze label is drieledig geperfo reerd. De rechterstrook dient als bewijs van terpostbezorging; het middengedeelte doet dienst als eigenlijke adreskaart; in de lin- kerstrook is een ring aangebracht, dienen de ter bevestiging van de label aan het pakket. Laatstbedoelde strook kan door den afzender van het pakket worden gebezigd voor het vermelden van diens naam en adres, alsmede voor het plaatsen van mede- deelingen, het pakket betreffende. Deze strook wordt met het pakket aan den ge adresseerde afgeleverd. De drie deelen van de label zijn van een zelfde getal voorzien, voorafgegaan door se- rieletters, waardoor, zoo noodig, later kan worden nagegaan, welke deelen bij elkaar behooren. De labef, welke eveneens het nummer 38 draagt, vervangt de adreskaart; elk pakket moet dus, behalve van evenbe- doelde label, nog van het adres van den geadresseerde zijn voorzien. De prijs van de label zal 1 cent per stuk bedragen, Te zijner tijd zal een afzonderlijke adres kaart voor pakketten met aangegeven waar de zonder verrekening worden ingevoerd, eveneens voorzien van een bewijs van" ter postbezorging. De nummerstrooken nr. 37 op de post pakketten worden afgeschaft, behalve voor pakketten met aangegeven waarde. De bestaande bevoegdheid om meer dan één pakket met één adreskaart te verzen den, vervalt. In de wijze van uitreiking van de post pakketten wordt geen wijziging gebracht. De geadresseerde teekent aldus voor ont vangst op de label nr. 38. Als overgangsbepaling zullen te Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam, ten -ge rieve van het publiek, de pakketten nog gedurende één fnaand na het in werking treden van de nieuwe regeling met oud- model adreskaarten ter verzending aange nomen kunnen worden. Op bovengenoemde kantoren zal gelegen heid worden gegeven, de oud-model-adres kaarten (ook wanneer zij zijn bedrukt met den naam van den afzender e.d.) in te wis selen tegen labels. De nieuwe regeling heeft ten doel, een belangrijke bezuiniging te verkrijgen op de exploitatiekosten van den pakketpostdienst Deze zal hoofdzakelijk bestaan in het weg vallen van de inschrijving van de gewone pakketten in registers, zoowel op de kan toren van terpostbez'orging als op die van bestemming. Dat socialisme en communisme niet deu gen voor het gewone practische leven, leert met onbetwistbare duidelijkheid de ervaring in Rusland, De communisten zijn er heer en meester. Zij hebben het in hun macht Staat en Maatschappij in te richten naar hun begin selen, en geen middel daartoe laten zij on beproefd. Zoo radicaal mogelijk pogen en poogden zij de bevolking en het volksleven in al zijne vertakkingen te doordringen van hun geest. Het individu, de particulier moet te eenen- male op- of liever ondergaan in den Staat, in de gemeenschap. En de meest drastische middelen zijn en werden da-artoe aangewend. Maar de natuur is sterker dan' de (bolsje wistische) leer en de medewerker van dc „N.R.Crt.", van wiens bevindingen geduren de zijn maandenlange Russische reis we reeds melding maakten, kwam tot de con clusie, dat „het communistisch stelsel in Rusland reeds lang ter ziele (is)", al hand haaft zich dan ook het communistisch be wind. Van dat stelsel, zegt hij, heb ik „niets meer teruggevonden." En hij gaat voort: Niemand zal kunnen beweren, dat staats- kapitalisme iets met communisme te maken heeft. De strijd tegen het particuliere kapi talisme en tegen de particuliere ondernemers wordt nu gevoerd met middelen, die juist het meest gehanteerd worden in felst kapi talistische landen. Dc staat als ondernemer concurreert den particulieren handel dood door gebruik te maken van de middelen, dié den allergrootsten tegenover den kleinen ter beschikking staan; overmachtige reclame onderschepping van crediet en inkoopsmo gelijkheden. x Intusschen blijkt de particuliere handel toch onmisbaar, zooals ook van communis tische zijde wordt erkend. De schrijver in de ,,N. R. Crt." verhaalt nog; Op de jaarbeurs te Nizjni Nowgorod wa ren 180 particuliere Russische firma's verte genwoordigd. De leider van deze jaarbeurs, een der invloedrijkste communisten in het oeconomisch Rusland, wijdde aan deze fir ma's bijzondere aandacht. Wij kunnen ze niet missen, zoo z.eide hij. „En uw strijd tegen den particulieren han del?" vroeg ik. - „Ach wat, die wordt in de pers gevoerd, maar niet in de werkelijkheid." „Maar niet zonder effect!" „Ja, zeker, vanwege het spektakel heeft 'de staatsbank haar credietverleening aan particuliere ondernemers moeten intrekken. Die zien nu zich zich zelf te helpen, en wij zijn hun daarbij behulpzaam. Zij hebben een coöperatieve bank voor partiuclieren han del opgericht, en de staat heeft 20 pCt. van het kapitaal verschaft." Men ziet, oordeelen en stemmingen loopen uiteen. Deze beschouwing is wat te zonnig voor den particulieren handel; en het mid del waarvan hier sprake is, de coöperatieve bank, is maar een zwakke „Ersatz" voor het weggevallen crediet van de staatsbank, Desniettemin, de atmosfeer scheen mij kort voor mijn vertrek weer iets te beteren voor den particulieren winkelier. Inderdaad, men kan hem ook niet missen. De staatsbedrijven werken te stug, om de heele verzorging van het volk daaraan toe te vertrouwen. De arbeiders zeiven, voor wie heel dit stelsel heet te zijn opgebouwd, willen het niet, naar de schrijver verzekert. Ten spijt van alle machtsmiddelen, waar over het beschikte en nog beschikt, heeft men de mislukking der communistische Staatsidee en maatschappelijke hervorming niet kunnen afwenden. Het communisme is ter ziele, getuigt de medewerker der „N. R. Crt." Ter ziele na enkele jaren reeds. Een scherper vonnis kon moeilijk worden geveld over het stelsel, dat Rusland moet redden, en van Rusland uit de wereld moet overheerschen en gelukkig maken. De te Deventer gevestigde afdeeling van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" heeft besloten, zich van den diocesa- nen bond af te scheiden tenzij de bond met 1 Januari zoodanige reorganisatieplannen in werking doet treden, dat daardoor een aan zienlijke verlaging van de contributieaf dracht mogelijk wordt. „Mercurius" in Den Haag tegen. De afdeeling Den Haag van den Nat. vanHandels- en Kantoorbedienden „Mercurius heefte in een met 95 tegen 55 stemmen de voorgestelde fusie met den Alg. Bond van Handéls- en Kantoorbedien den vrworpen, AANGENAAM. In he onderwijsverslag der Regeering 'van- de hand van den Inspecteur in de inspectie Amsterdam: „De gehouden vergaderingen (van den Centralen Ouderraad te Amster dam) leken wel eenigszins- op een Poolschen landdag, waarop geen onderwijsbelangen werden behartigd, maar politieke partijen van uiterste richting elkaar slag leverden." Uit Genève wordt aan de Msb. geseind: Het Journal der volkenbondsvergadering bevat heden het bericht, dat Nederland voor het nieuwe gebouw van het Interna tionaal bureau een schilderij van Ferdinand Bol ten geschenke heeft aangeboden. Bij nota van wijziging op het ontwerp, tot afschaffing der approbatie van vonnissen en dispositiën door krijgsraden gewezen en, in verband daarmede, toekenning van hoo- ger beroep aan de auditeurs-militair en aan de fiscaals wordt voorgesteld art. 39 van het wetboek van militair strafrecht te la ten vervallen. Uitzending van Nederlandsche zwakke kinderen. Onlangs heeft het Ned. R.-K. Huisvestings- Comité te 's-Hertogenbosch de goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat verkregen op de door het bestuur, in samenwerking met verschillende vereenigingen, ontworpen rege ling, beoogende centralisatie te brengen in de uitzending van Nederlandsche zwakke kin deren voor gezins- en kolonieverpleging. In het Gedenkboek van het Comité, dat in Oc tober zal verschijnen, zullen omtrent die re geling de bijzonderheden worden medege deeld. Het bestuur is onmiddellijk begonnen contact te zoeken met verschillende veree nigingen in het land en als gevolg daarvan is reeds in verschillende gemeenten eene re organisatie van het R.-K. Huisvestings-Co mité tot stand gekomen in dien zin, dat het Comité meer het karakter krijgt van een raad van vertegenwoordigers der verschil lende vereenigingen, die ter plaatse op het gebied der kinderuitzending werkzaam wa ren of zich daarmede in de toekomst wen sten bezig te houden. Op deze wijze wordt bereikt, dat dp kinderuitzending geheel loopt over het R.-K. Huisvestings-comité, met be houd nochtans van de volkomen zelfstandig heid der medewerkende vereenigingen, die van hare aansluiting evenwel administratief en in zeer vele gevallen ook financieel voor deel hebben. Het bestuur gaat thans voort met deze reorganisatie over hét geheele land, maar heeft tegelijkertijd, als practisch gevolg van de tot stand gekomen regeling, de kin deruitzending naar koloniehuizen op uitge breider schaal dan tot nu toe het geval was ter hand genomen. In de afgeloopen maanden heeft het comité reeds twee koloniehuizen, te Egmond aan Zee en te Eersel, geheel kun» nen vullen. Honderden kinderen heeft het daarvoor door comité's en vereenigingen in verschillende plaatsen, waar de organisatie reeds gereed is, doen aanwijzen. Ook in Oc tober zullen op dezelfde wijze weder kinde ren worden uitgezonden. Het R.-K. Uuisvestings-comité rekent voor de vervulling zijner nieuwe taak op den steun van alle Katholieken. Een Exchange-telegram uif New York meldt, dat de Amerikaansche wereldvliegers officieel hun vlucht om de wereld hebben voltooid. Zij zijn 28 September, om 1.30 uur nam. te Seattle aangekomen. Op 17, 18 en 19 October a.s. wordt in de Buiten-Societeit te Deventer een fruitten toonstelling gehouden. Deze tentoonstelling gaat uit van de Provinciale Commissie der veilingen in Gelderland, Utrecht en Overijsel en staat onder beschermheerschap van den Commissaris der Koningin in Overijsel, mr, A. F. L. Graaf van Rechteren Limpurg te Almelo. De HoogEerw. heer H, J. H. Wouters, di recteur van het bisschoppelijk college te Weert en kanunnik van het Kathedraal Ka pittel is door een aanval van beroerte ge troffen. Zijn HoogEerw. is voorzien van de laatste H. H. Sacramenten. De toestand van den lijder, die 78 jaar oud is, is ernstig. Naar wij vernemen, is Willem Mengelberg Vrijdag ongesteld geworden. Hij is lijdende aan een acute nieraandoening. Voorloopig zal hij geen concerten kunnen leiden. De heer Mengelberg wordt thuis verpleegd. Zijn toestand was gisteravond te zeven uur on veranderd. Voor de vervanging van tje heer Men gelberg heeft het bestuur van het Con certgebouw te Amsterdam aanstonds maat regelen genomen, die zoo spoedig mogelijk zullen worden bekend gemaakt. Omtrent den toestand van den heer Wil lem Mengelberg vernemen wij nader, dat de patiënt in observatie is genomen in de Ziekenverpleging op de Prinsengracht, waar hij behandeld wordt door Dr. Delprat. Vermoedelijk is de ongesteldheid een ge volg van gevatte koude op reis. Het ziektegeval is pijnlijk, maar naar men ons mededeelde, zijn de pijnen niet dulde. loos. SOLLICITATIES BIJ HET KILO. Te Velp kwamen bij het bestuur eener bijzondere school voor een bestaande vac- ture zooveel sollicitatiebrieven in, dat het totaalgwicht niet minder dan 3K.G, be droeg Terwijl de bewoners afwezig waren ont stond Zondagmiddag brand in de boven woningwoning van den koopman J. S. op den Zuid Singel te Venlo. De vlammen sloegen over op het naast gelegen huis. De bovenver dieping van beide huizen brandde bijna ge heel uit. Slechts enkele meubelèn konden ge red worden. De onderverdiepingen bleven ge spaard doch leden veel van brandschade. Verzekering dekt de «schade. In één week tijds zijn ten nadeele van twee vischhandelaren aan de Zaan 900 pond paling uit karen gestolen, n.l. van de firma S. Oenen te Zaandijk 500 en van de firma Gebroeders Dil te Koog aan cfe Zaan 400 pond. De gemeentepolitie te Apeldoorn, heeft ter zake van het stelen van rijwielbelasting- P'aatjes' drie jeugdige boefjes aangehouden, terwijl in verband daarmede, wegens heling, niet minder dan 7 volwassenen werden ge hoord. s" Allen zijn echter voorloopig weder op vrije voeten gesteld. Om het kampioenschap van Nederland. Zondag j.l. ging Theorie en Practijk, onder- afdeeling van de St. Josephgezellenvereeni- ging aan de Jahsstraat naar Den Haag om met „Ontspanning door Inspanning" weder om te kampen om het damkampioenschap van Nederland. Vorige maal eindigde deze wedstrijd in gelijk spel (1010) na een in spannend spel van 4 a 5 uur. Dit keer even wel hebben de T.E.P.'ers laten zien wat zij waard waren, alle steunpilaren van O.D.I. glorie weken voor het Haarlemsch geweld. Niet minder dan 8 borden van het Rotter- damsche tiental moesten het tegen de goed getrainde T.E.P. spelers afleggen, 's Morgens vertrokken de spelers door een groot aantal damvrienden uitgeleide gedaan. Het tweede tiental van Theorie en Practijk moest spelen tegen de bondsclub Theorie en Practijk I, die in de eerste klasse van den bond speelt, in het district Rotterdam. Te ongeveer half twee werd met dezen wedstrijd aangevangen. De heer N. R. v. d. Berg hield eerst als voor zitter van Theorie en Practijk een toespraak en hoopte dat een van beide vereenigingen nu den eere-palm kon meenemen. De heer C. Stijnman kreeg direct al twee winstpun ten wegens het niet opkomen van den heer C, P. Hoogstraten. Over de verschillende partijen laten wij hieronder onze beschou wingen volgen. 2. H. Regouw (kampioen van Nederland) W. N. Stuifbergen. Stuifbergen speelde tegen den Nederlandschen kampioen een echte verdedigingspartij. Deze partij werd echter uitstekend door den heer Regouw behandeld. Regouw met wit opende 3430 door Stuif bergen met 2025 tegen gespeeld. Regouw sloot toen aan met 4034. In het midden der partij wist de kampioen een zeer gevaar lijke schijf op veld 24 te brengen. Tenslotte slaagde Stuifbergen er in door een mooie afruil 4 om 4 de remise te forceeren. 3. A. TreijtelA. Gigengack. Gigengack had dien dag een ongeluksdag. Eerst verloor hij een schijf door een blunder die hij later door een minder goede zet van zijn tegenpar tij terug wist te winnen. In het eindspel deed hij evenwel niet de juiste voortzetting en verloor daardoor zijn partij. In den volgenden stand had hij evenwel remise kunnen for- ceercn. Wit 4 schijven op 36, 38, 39 en 40. Zwart 4^chijven op 8, 17, 27 en 29. Wit speelde 4035 Foutief De juiste voortzetting was als volgt: Wit Zwart. 39—341 27—32 Vrijwel gedwongen daar zwart anders een schijf verliest, terwijl 2933 remise is. 38x27 29—33 34—29! 33x24 4934 en remise in alle varianten. 4. M. v. d. PavertF. Dubois. Dubois met wit opende 3430 door Pavert met 2025 tegengespeeld. Dubois vervolgde toen met 3127. In een stand van 13 om 13 wist Pavert een schijf voor te geraken. Evenwel gelukte het Dubois de remise te forceeren Pavert wilde echter van geen remise weten en eischte zeer onsportief dat Dubois door moest spelen waarop deze de partij die ten alle tijde remise was, opgaf, daar hij met den trein weg moest. 5. P. G. van EngelenChr. Sitskoorn. Van Engelen met wit opende 3430 door Sitskoorn met 1923 vervolgd. Met de vol gende zet maakte Van Engelen zijn partij uit. Stand in cijfers Wit 8 schijven op 26, 27, 28, 31, 33, 36, 38 en 39. Zwart 8 schijven op 12, 13, 16, 17, 18, 19, 20 en 22- Wit. Zwart. 1. 15—20 Deze zet was vrijwel gedwongen daar zwart niets anders kon doen zonder een schijf te verliezen. 2.26—21! 17x37 3. 28x8 13x2 4. 38—32! 37x28 5. 33x15 en wint. 6. N. R. v. d. BergM. Mann. De heer M.,Mann met wit opende 3328, door den heer Van de Berg met 1822 beantwoord. Beide heeren speelden een goeden wedstrijd doch bij de 31e zet miste wit de goede voort zetting. Hieronder volgt de stand na de 31e zet van zwart. Wit 10 schijven op 27, 28, 30, 32, 34, 38 43, 45, 47 en 48. Zwart 10 schijven op 5, 6, 8, 9, 13, 14, 16, 19, 23 en 25. 31. 32. 35—30 - '23—29 33.34x23 25x34 34. 43—39? Aangewezen was hier 4238 om op het geschikte oogenblik veld 33 te bezetten. 3434x43 35. 48x39 16—21! 36. 27x16 6—11 37. 16x7 8—12 38. 7x18 13x44 39. 23—18 19—23 40.18x29 44—49 en na enkele zetten gaf wit op. 7. A. BovensL. C. Stevens. De heer L. C. Stevens opende 3328 door den heer A. Bovens onregelmatig met 2025 tegen gespeeld. Bij de 21e zet van zwart, haalde wit op mooie wijze dam. De heer Bovens wist deze dam op te vangen, doch het mocht hem niet baten. Na een kort eindspel moest hij voor den Haarlemmer den vlag strijken 8. DeckersR. Pannekeet. De kampioens wedstrijd stond wel in het teeken der Hol- landsche opening. De Rotterdammer opende dan ook 3328 door Pannekeet met 1823 vervolgd. De heer Pannekeet maakte een heel mooie lokzet (een z.g. schijfwinst). De Rotterdammer accepteerde deze schijfwinst en nu haalde zwart dam. Deze dam werd wel opgevangèn, doch na een uiterst taai eind spel moest de Rotterdammer het tegen su blieme spel van den T. E. P. veteraan afleg gen. Proficiat 9. JansenJ. v. Kamp. Ook dit was weer een Hollandsche opening, door den heer Jansen met 1823 tegen gespeeld. In een prachtige partij wist de positiespeler bij uit nemendheid de heer J. v. d. Kamp wederom op 2 puntjes beslag te leggen. Een schitteren de prestatie waarmede wij hem van harte feliciteeren. 10. J. LucasChr. Nevens. De heer Ne vens met wit opende Hollandsch 3328, door Lucas met 18—22 tegen gespeeld. In een remise stand 3 dammen tegen 1 wist Lucas nog juist met „marzel" bij den 10 en Zet te winnen. Hierna werden de prijzen door den heer H. Regouw, lid van het bondsbestuur uit gereikt. Een gouden medaille aan Theorie en Practijk I en een zilveren aan T. E. P. II die als volgt won Rotterdam Haarlem T.E.P. T.E.P. II 1. J.BruijnSr.—H.'Handgraaf 1—1 2. J. HoogenboomW. v. Gastelen 02 3. F. TreijtelJ. v. Buuren 20 4. J. Hodes—J. de Boer 0—2 5. B. Treijtel—H. Meure 0—2 6. StekelenburgC. Kuiper 02 7. AlphenK. v. Aalst 20 8. KisserenW. Koomen 11 9. Wijenhoven—J. v. d. Aardweg 02 10. WielmondF. v. Zijp 2—0 8—12 Des avonds werden de spelers toegespro ken door den praeses van de gezellen Pater Verhaar, die hen feliciteerde met hun mooie overwinningen, ook de heer R. Pannekeet, voorzitter van den bond,'sprak nog een woord en dankte Pater Verhaar voor zijn aanwezig heid in den Haag, waar Zijn Eerw. de ver richtingen der T. E. Pers gadesloeg. Hef Tweede Kamerlid, de heer Duys, stond Maandag voor den Haagschen Politierechter terecht wegens beleediging van den actualist S. in een vergadering van de S.D.A.P. te s-Gravenhage. De heer Duys had o.m. ge sproken van een „ploertig" optreden van S. De eisch luidde 10 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Uitspraak de volgende week. Ongeval, Zaterdag viel de 70-jarige B alhier, van cfe ongeveer 2 meter hooge (zoogenaamde) rollaag. Hij sloeg voorover en kwam met het hoofd op de straatstee- nen terecht. Met een ernstige hoofdwonde werd hij opgenomen en naar huis vervoerd Dr. Smit constateerde tevens kneuzing aan den nekwervel. Zijn toestand is, naar we vernemen, vrij goed. IJsclub Nova Zembla, In de Vrijdag avond bij van der Putte gehouden alge- meene vergadering van de ijsclub Nova Zembla, werden de aftredende bestuursle den de heeren J. H. van Wageningen en J. J. Balm herkozen. Een voorstel van een der leden om voortaan over de functies van de bestuursleden door de ledenvergadering te laten beslissen, werd niet aangenomen, zoo dat de functies van de verschillende be stuursleden onderling worden verdeeld. De Secretaris bracht een keurig verslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging in ledenaantal toenam. De boeken en kas van den Penningmees ter werden in orde bevonden en sloot met een batig slot van 40.09. De heeren S. Ruijgvoorn en A, P. Balm werden benoemd in de commissie tot het nazien van de boeken en kas van den pen ningmeester voor het volgend jaar. De begrooting van 1942'25 sloot in ont vang en uitgaaf met een bedrag van 395.09 De begrooting van Holland's Noorder Kwartier sloot in ontvangst en uitgaaf met 99.64. Voor de e.v. te houden ijsfeesten werden een 14 personen genoemd, óm daarin zitting te nemen. Bij de rondvraag vestigden de heeren Handgraaf en Van der Pute er de aan dacht op, dat wel eens grondig mocht worden nagegaan of al het materieel nog wel voorhanden is, wijl zij van meenïng zijn, dat er, door het uitleenen aan verschil lende vereenigingen, wel eens wat zoek is geraakt. De heer Kiphardt gaf het bestuur in overweging om zooveel mogelijk toch in het begin van het seizoen een wedstrijd in schoonrijden te houden en vroeg voorts, hoe het stond met de z.g. proefwedstrijden van den K. N. S. B. Het bestuur antwoordde, dat wat het ma» teriaal aangaat, een lijst voorhanden is, wat er zooal aanwezig moet zijn en zegt verder, dat zij het een en ander eens zullen naga ai-. Wat de schoonrijderswedstrijden betreft, is het bestuur van oordeel, dat deze het eersl zal worden gehouden, wijl de prijzen, het vorige jaar aangekocht, reeds voorhanden zijn. Voorts zal het bestuur alle mogelijke moeite in het werk stellen om zoo moge lijk de proefwedstrijden van den K. N. S. B. hier te doen verrijden. Oplichterij. Dezer dagen vervoegde zich bij een autoverhuurder te Oegstgeest de voor hem onbekende arbeider C. v. d. S„ wonen de te Nieuw-Vennep alhier, met de mede- deeling dat zijn zuster eerstdaags in het hu welijk zou treden met een gepensionneerd Indisch kolonel en daarom wilde hij voor den trouwdag eenige auto's bestellen. De verhuurder kwam met hem tot een accoord. v. d. S. verzocht daarop aan hem een bedrag aan geld te leenen, omdat hij nog eenige inkoopen moest doen en niet voldoen de geld bij zich had hij zou gelijk bij de af rekening voor het gebruik van de auto's het geleende geld wel teruggeven. De garage houder, geen kwaad vermoedende, gaf hem het gevraagde geld, waarop v. d. S. vertrok. Bij den wijnhandelaar in Oegstgeest haal de hij denzelfden dag een soortgelijke truc uit. Hij bestelde wijn voor het huwelijk van zijn zuster en nam een flesch op proef mede, waarna hij ook vroeg om wat geld ter leen, om dit bij de afrekening van de wijn terug te betalen, hetwelk hem ook werd gegeven. Eenige dagen later schreef hij aan beide personen dat de bestellingen om verschil lende redenen als niet gedaan moesten wor den beschouwd, terwijl van het geleende geld natuurlijk niet werd gesproken. De politie heeft den man Zaterdag gear resteerd als verdacht van oplichting en na opmaking van proces-verbaal weer op trije voeten gesteld. Mishandeling. Tusschen T. G. W. en G. v. d. V. te Nieuw-Vennep ontstond dezer dagen een hevige woordenwisseling welke ruzie zóó hoog liep, dat een zoon van \X£. er ook bij te pas moest komen en deze beide personen door v. d. V. met een En- gelschen sleutel werden bewerkt zoodat zij zich onder geneeskundige behandeling moes ten stellen. Tegen v. d. V. is door de politie proces verbaal opgemaakt. Ongeval. Dinsdagmiddag wilde op den Hoofdweg een wielrijdster Mej. U. wo nende alhie-, uitwijken voor een passeerend motorrijtuig. Zij deed dit wel wat te ver, met het gevolg dat het meisje in den grasberm terecht kwam, haar stuur hierdoor niet meer meester kon blijven en met fiets en al in de Hoofdvaart terecht kwam. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door eenige voor bijgangers, die er spoedig in slaagden het meisje behouden op het droge te brengen. Aanrijding. De bestuurder van een uit de richting Amsterdam komende auto, wilde Maandagavond een der bruggen aan Hoofdweg oprijden, doch nam zijn draai te groot, met het gevolg dat de auto tegen de leuning van de brug botste. Aan den matigen gang waarmede gereden werd, is het te dan ken, dat de auto niet in het water terecht kwam en de leuning maar licht werd bescha digd. De inzittenden, een heer en twee dames, bekwamen door den schok eeifige lichte kwetsuren. Na eenig oponthoud kon nog denzelfden avond de reis worden voortge zet. Brand. Zondagmiddag brak brand uit in een hooiberg van C. Clement, wonende aan 't Kabel te Nieuw-Vennep, door het spe len met lucifers van een zesjarig knaapje van den eigenaar. Door een 8-tal knapen uit Nieuw-Vennep werd met emmers water een aangrenzenden schuur nat gehouden, waardoor deze werd gespaard. In een uur tijd brandde de hooi berg tot den grond toe af. De spuit van Nieuw-Vennep welke inmiddels was aange vraagd, behoefde niet uit te rijden. Het kapbergje met inhoud hooi en stroo was niet verzekerd. Voor den eigenaar dus een belangrijke schadepost.- Bietencampagne. De bietencampagne in dezen polder is thans, begunstigd door mooi weder in vollen gang. In het peeltje aan de Ringvaart nabij de sluizen te Aalsmeer is Zaterdag de eerste groote Rijnaak gearriveerd. Evenals vorig jaar zuilen daar de z.g- bui tenbieten van de kleine in de groote schepen worden overgeladen. Zooals van zelf spreekt is het nu aan de sluizen weer een buitengewone drukte en levendigheid, welke wel een 8 a 10-tal we ken zal duren. We hopen dat het weder gedurende de campagne maar niet al te regenachtig zal zijn, want anders kunnen we weer genieten van „modderbaden" op den openbaren weg. Het lijkt ons niet ondienstig nog eens te wij zen op de bepalingen van de voor deze ge meente geldende politieverordening, waarbij o.m. is bepaald dat beetwortelen en andere veldvruchten niet van of naar het land mo gen worden vervoerd met wagens of andere voertuigen, waarvan de wielen niet behoor lijk van klei en modder gereinigd zijn dat het verkeer langs den openbaren weg niet mag worden belemmerd door plaatsing van bietenwagens en het laden of lossen der bie ten en het bijzonder gevaarlijk en streng ver boden 's nachts leege of geladen wagens te laten staan op of langs den openbaren weg, terwijl het op prikken en meenemen van suikerbieten uit het water bij de laadplaats of van den open baren weg, zonder bijzondere toestemming diefstal is en kan leiden tot een strafvervol ging en verbeurdverklaring der meegeno men bieten. Laten we hopen dat deze bepalingen naar behooren zullen worden nageleefd. Opdracht. Het leggen van buizen ten behoeve van de gaslevering door het Hoog- ovenbedrijf aan onze gemeente, is door de directie der Hoogovens opgedragen aan de firma Kohier, te 's-GraVenhage. Bedankt. De heer J. F. de Liefde, te Velseroord, heeft tegen 1 Januari a.s., be dankt als administrateur der afd. Y-lsen van het Witte Kruis. Feestavond. De Velser Hoogere Burgcr- school-vereeniging organiseert op Zaterdag 11 October een feestavond in hotel „De Prins Werkloozen. Het aantal bij de Interc. Arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen beraagt 52, waarvan 25 losse arbeiders en 27 vaklieden. Moedercursus. Door de afd. Velsen van het Witte Kruis zal deze maand een moeder- cursus worden georganiseerd voor Santpoort De cursus, die 10 October aanvangt, en ge houden wordt in het geheelonthouderslo kaal naast de Herv. Kerk, wordt gegeven door Mevr. L. G. van Vuuren, te Alkmaar. Grand Guignol-avond van de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel, Dir. Dr. Willem Royaards. Holland sche Schouwburg te Amsterdam. Zaterdagavond bracht Royaards een voor ons land geheel nieuw genre tooneelspel, na melijk dat van het theatre du Grand Guignoi. Ter verduidelijking, welk genre hier bedoeld wordt, ontleenen wij het volgende uit een interview van Edmond Visser met Dr. Wil lem Royaards. „Het théatre du Grand Guignoi is een kleine, intieme schouwburg te Parijs, waar de menschen komen om te.... griezelen. Meestal worden eerst een paar blijspelletjes in één bedrijf gespeeld, dan komt de „pièce d» résistance", gewoonlijk een drama in één of meer bedrijven. Wij zijn Royaards dank verschuldigd, dat hij die volgorde eenigszins gewijzigd heeft, want al glimlacht de Parijzenaar een beetje sceptisch om al die verschrikkelijkheden, wij Hollanders zijn anders van aard omdat wij, hoewel misschien niet zoo gevoelig voor in drukken als, zij, toch langer blijven voelen, er piet zoo licht overheen komen. Trou wens ook de Franschen schijnen er niet zoo luchthartig overheen te kunnen stappen, als Loyaards in zijn interview wil beweren, want niet zelden gebeurt het in het théatre du Grand Guignoi, dat de dames in de zaal gil len en meermalen komt het voor, dat er ver scheidene zoo sterk geschokt worden, dat ze het bewustzijn verliezen. Daarom deed Royaards er goed aan eerst „Het Geluk" te geven, een comedie in één bedrijf van Pierre Véber, vertaald door Alice Wertheim, daarna kregen we het griezelstuk „Het huis van de duisternis", drama in één bedrijf van Charles Hellèm en Paul d'Estoc en tenslotte „De vróuw van brons en de man van kristal", comedie in één bedrijf van Henri Duvernois. De beide laatsten zijn door Royaards in vlot-Nederlandsch over gezet. Het eerste spel „Het geluk" is een aange naam en prettig spiel van een ontevreden man, die ten slotte tot de conclusie komt dat je het geluk vindt „als je iemand vindt, die nog ongelukkiger is, dan je zelf bent", een stuk vol geestige wendingen en idiote paradoxen met een edelen kern, een ge- huppel over ernstige waarheden, een blij spel, dat hier en daar diep ontroert. Voort durend is de lach in de zaal, geen schater lach, maar het is en lach, die meer zetelt i het hart dan om de lippen. Vooral als Royaards aan het eind met mooi, diep geluid, zijn hart uitschreit over zijn verloren leven als eenzaam vrijgezel die niemand heeft, die hem kan troosten en op-, beuren, en gelukkig noemt hen, die veree-' nigd door liefde, vijf-hoog wonen, met een uitzicht op een collectie schoorstenen,, dan geeft hij méér dan een klucht-type, dan. geeft hij diepe menschelijkheid en innige ontroering. In dit spel traden op behalve Royaards, Oscar Tourniaire, Magda Janssens en Mau- rits Parser, die elk een zuiver type wisten te creëeren, Tourmaire als de ontevreden man, Magda Janssens als het lichtelijk gety-, rannisee^de huisvrouwtje en Parser als de stuntelige vriend, die met allerlei onhandige methodes den vrede tracht te herstellen, doch het tegendeel bereikt. Na een korte pauze werden we vergast - het griezelstuk „Het huis van de duister nis Kunst heeft een roeping, die edeler is, dan „te laten griezelen en daarom kan onze waardeering alleen uitgaan naar de meesterlijke, soms geniale uitbeelding van cleze curiositeit. We hopen dat Royaards het zelf eveneens als een curiositeit beschouwt, want we zijn ervan overtuigd, dat hij te zuiver en edel voelt om dit stuk als schoon- eid aan te prijzen. Welk nut immers heeft het, om een stuk te spelen, waarvan zulk een ontzetting uitgaat, dat het publiek ten slotte het gezicht bedekt, om in 's hemels naam niet te zien! in „Het huis van de duisternis" speelt Royaards den directeur van een blinden-in- stituut, die blinden en doofstommen wil com bineeren, om hen zoo voor elkander nuttig te laten zijn. Voor een experiment laat hij een doofstommen jongen komen. Als deze zich alleen in het kantoor van den directeur be vindt, komen de blinden binnen, die hem voor een dief aanzien. Na een kprte jacht hebben ze hem gegrepen en wordt zijn ge zicht volgens alle regelen der kunst door een half-krankzinnigen bende, met het mes be werkt, tot hij dood neerstort. Het spel is hier van zulk een kracht en de uitbeelding zoo hvper-realistisch, dat de ontzetting nog geruimen tijo na het vallen van het voordoek, bijblijft. Het is een weldaad, dat een strijkje de pauze vult met eenige foxtrot-melodieën. Royaards gaf een volmaakten directeur, een man, wiens zenuwstelsel, door zijn dage- li;kschen, enerveerenden arbeid onder blln- den, aan flarden is gescheurd. Johan van Iersel was de doofstomme jongen en hij was ontzettend in zijn stomme spel, evenals dé blinden, gespeeld door Louis Saalbom, An ion van Eisen, Ada van Duyl en Elias van Praag een ontzettend-griezelige sfeer wisten te brengen. %t laatste stuk was „De vrouw van brons en de man van kristal", een vroolijke come die van een kunstschilder, die om aan zijn eeuwig-kakelende vrouw te ontkomen, zich in een krankzinnigen-gesticht laat opsluiten en wel door iedereen te vertellen dat hij van kristal is. De vrouw wil bij haar man blijven en beweert dus, dat zij van brons is. Het wordt echt Fransch gespeeld, met kos telijke, eenigszins aangedikte tvpes en hetzij bewust of onbewust is het heéle stuk een paradox op de eerste comedie van dezen avond „Het geluk." Alles bijeen genomen is deze Grand-Guig- nol avond een schitterende gelegenheid voor Royaards om het kunnen van zichzelf en zijn gezelschap te demonstreeren, maar toch kun nen wij het spijtige gevoel niet van ons af zetten, dat hij van deze griezel-avonden misschien een gewoonte wil maken, temeer daar hij verteld heeft, dat hij voorloopig aan de opvoering van groote werken, zooals van Shakespeare, niet kan denken en in het al gemeen de lichtere muze gaat dienen, zoo lang Hij niet over een grootere schouwburg en een ruimer tooneel kan beschikken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7