In en om Haarlem. SPAARNE-^AHK Het Missiehuis te Driehuis-Ve Isen. Woensdag 1 October 1924 47ste Jaargang No. 15854 Dit nummer bestaat uit bladzijden - Eerste blad Alleen bij GOEDE VOEDING behoudt Uw lichaam het weer standsvermogen. Eet daarom slechts Frankon's Melkbrood Het Blue-band stempel wordt verwijderd. De vliegtocht Amsterdam Batavia. Spijkers op laag water. Kostwinners. Agenda 2 October Personalia. SAFETY FIRST! Voor bedragen van eenige beteekenis, die bij de Spaar ne-Bank a deposito worden gestort, geeft de Spaarne- Bank desgewenscht effecten in onderpand tot het volle bedrag van de storting En dan tochbovendien de bepaalde renten aar de verhou* ding van opzegbaarheid, per dag, per maand, per jaar enz. Haarlems Gemengd Koor. Programma Gouden Echtpaar. Feestavond Maria-Vereeniging. TOONEEL. Autobusvereeniging. De opening van de Noorder-kerk. De Ned. Tuinbouw Raad en de Bloembollenvereenigingen. Gewetensgeld. Personalia. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. De opgebroken straten. I J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Jubileum A. Toeset. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 40. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverfentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 cL per regel op de le Pagina's 75 cf per regel. Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Meer missionarissen! was de groote wensch van degenen, die vooral in 1917 begonnen met het krachtig propageeren der missie-idée 50.000 Missionarissen zouden er volgens be- rijfering van Pater Fischer in zijn werk: „Jezu letzter Wille" noodig zijn om het geheele nog niet Christelijke deel der wereld met zijn 1000 millioen zielen met succes te kunnen bewerken en te brengen tot den Verlosser der menschheid. De wensch: meer Missionarissen, wordt langzaam maar zeker vervuld, wat ten min ste Nederland betreft. Er is geen enkel missiehuis, dat te klagen heeft over gebrek aan candidaten. Verschillende Missiehuizen hebben zich moeten uitbreiden, om een grooter aantal studenten te kunnen opnemen, dan men aan vankelijk had durven verwachten. Anderen zooals de paters van het Godde lijk Woord (Steil-Uden) en het Missiehuis van het H. Hart te Tilburg zochten in het Noordelijk deel des lands een geschikte plaats om een parallel-school te vestigen van de bestaande om aldus aan het gevaar te ontkomen, dal het grooter aantal studen ten de degelijkheid der opvoeding zou scha den. Donderdag a.s 2 October is een merkwaar dige dag in de missie-geschiedenis van Ne derland. Alsdan zal het nieuwe Missiehuis te Driehuis in de gemeente Velsen door Z. D. H. Monseigneur Callier plechtig worden ingewijd. Dan zal het westelijk boven-Moer- dijksche deel des lands ook een apostolische school bezitten, hetgeen ongetwijfeld zal bij dragen om nog meer roepingen voor het mis siewerk te kweeken en om den missiegeest in het algemeen te bevorderen. De Missionarissen van het H. Hart van Tilburg (niet te verwarren met de Paters der H. Harten (Picpus) van Ginneken-St. Oedenrode en de Priesters van 't H. Hart te Bergen op Zoom Liebosch) hebben het aangedurfd om in deze slechte tijden een volledig Missiehuis (behalve een kapel) te bouwen in het noorden des lands. Vertrouwende op den zegen van 't H.Hart voor Wiens eer en glorie alleen zij deze stichting begonnen, hebben zij een beroep ge daan op de Missie-liefde der katholieke Hol landers. Velen hebben hun offertje gezonden, ver schillenden stelden tegen matige rente tij delijk groote sommen ter beschikking. Aldus is het huis tot stand gekomen en het vertrouwen is zeker niet ongegrond, dat voor al de boven-Moerdijksche katholieken hun Missiehuis zullen weten te helpen en in stand te houden. Dan voorzien wij, dat er uit dit Missiehuis apostelen zullen vertrekken naar Brazilië en de Philippijnen en wellicht later nog naar andere streken, maar vooral naar onze Oost-Indische koloniën. Aan de Missionarissen van het H. Hart der Nederlandsche Provincie zijn ook twee groote missie-velden in OostIndië opgedragen: het vicariaat van Ned. Nieuw-Guynea en de Mo- lukken met Mgr. J. Aerts als bisschop, en de prefectuur van Celebes met Mgr. W. Paris als prefect. In oppervlakte beslaan deze twee Missie gebieden, de kleinste helft van geheel onzen Oost. Vele Missionarissen kunnen aldaar nog geplaatst worden, indien de noodige midde len enart. 123 van het Indisch Regee- rings-reglement het toelaten. Indien de eerste bisschop van Batavia, Mgr. Jacobus Graaff, (1845) en de procurator der Indische missie in Nederland, Mgr. C L. ba ron van Wijkerslooth. deze stichting eens had den kunnen beleven, wat zou hun hart van vreugde overstroomd zijn. De Missie in Oost-Indië had voortdurend te kampen met gebrek aan priesters. Mgr. v. Wijkerslooth wilde hierin voorzien, door zijn woonhuis, 'n groote villa te Oegst- geest, en zijne bezittingen te vermaken aan een stichting, die zou moeten zorgen voor Missionarissen in den Oost. Zijn stichting heeft het gewenschte doel niet bereikt, maar toch is zijn wensch ver vuld en staat daar midden tusschen de pro vincies Noord- en Zuid-Holland een Missie huis, dat zijn Missionarissen zoo gaarne voor het grootste deel naar onze eigen koloniën zou zenden. Het Missiehuis is voor het eerste jaar be volkt met 9 paters, 10 broeders en 60 stu denten, verdeeld over 4 klassen. Na twee jaar zullen de klassen volledig zijn en zal het getal studenten worden opge voerd tot 80 of 90. Elk jaar zal dan de hoog ste klas het noviciaat beginnen te Arnhem, te zamen met de hoogste klas van het Til- burgsche Missiehuis. Gezamenlijk zullen de studenten daarna de filosofie studeeren te Arnhem, (Missiehuis aan den Velperweg) en de theologie te Stein bij Sittard., om ten slotte ieder naar de hem aangewezen Missie post te vertrekken. Aldus zijn de plannen, die op verwezenlij king wachten, en die zullen werkelijkheid worden, indien de zegen van het H. Hart op de stichting te Driehuis blijft rusten en de hulp der katholieken verzekerd blijft. Het Zuiden des lands telt vele Missiehui zen, die zich alle in betrekkelijken bloei mo gen verheugen. Moge het noorden altijd de weldaad, hun door missionarissen als Wilïi- brordus, Bonifacius, Engelmundus en vele andere geloofsverkondigers bewezen, indach tig zijn en medewerken om nu ook op zijn beurt apostelen te zenden aan een uitge strekt gebied van Groot-Nederland, dat ver langend uitziet naar de boodschap des Heils BÜSfifc Naar de Tel. verneemt, heeft het Hoofd bestuur der Posterijen onverwijld maatre gelen getroffen om de Blue Band-reclame van de poststempels te doen verwijderen. Waarschijnlijk reeds heden, Woensdag, zal deze versiering van de brieven ver dwenen zijn. In het vervolg zullen de Pos terijen dergelijke reclaméstempels niet meer gebruiken. Een schadepost van 65.000. Naar „De Msb." verneemt, zou het besluit am geen reclame op poststempels meer toe te laten, een schadepost beteekenen van 65.000. Op de begrooting der Posterijen en Tele grafie was onder inkomsten een bate ge raamd van 200.000 voor reclames. Wan neer de reclame op poststempels niet door gaat, zal dit bedrag moeten verminderd worden tot 135.000. Nog 3600 aan premies uitgeloofd. Naar verluidt, werd Maandagavond aan het diner der bemanning door de comité's „A'dam vlieghaven" en „Vliegtocht Neder landIndië", nog 3600 gulden aan premies uitgeloofd. Dinsdagmorgen kwam een telegram uit Weltevreden van de Ned.-Ind. Vereeniging voor Luchtvaart, luidende: „Alles gereed, belangstelling hier wassende". Van den heer Van der Hoop vernam de Tel. nog, dat de FVII een speciale motor- koeling had gekregen, n.l. een kleine tank achter boven de motor en met een leiding aan den radiator verbonden, terwijl onder den radiator nog een kleine honigraatradia tor is aangebracht. Deze koeling is voor Europeesche landen eigenlijk veel te sterk. Als bescherming tegen de zomerhitte, zijn dekmiddelen medegenomen voor de zware landingwielbanden en 't vleugelmiddenstuk. De geheele benzinetankcapaciteit van 1075 liter zal niet dadelijk worden benut, om dat dit voor vluchten beneden 10 A uur niet noodig is. Ook het max. gewicht van beladen toestel (3800 K.G.) is niet be reikt, men gaat met 3700 K.G. otaal de lucht in. De snelheid van het toestel zal, alleen onder gunstige omstandigheden 130 K.M. per uur bedragen. De officieele be scheiden omtrent keuring en geschiktheid van piloot en vliegtuig zijn ook binnen ge komen, zoodat niéts meer den tocht kan belemmeren. Onder het opschrift „Naar Lourdes" stond dezer dagen in de „N. R. Ct." volgend inge zonden stuk: Wie op Dinsdag 23 September jl., des voormiddags omstreeks 11 uur, op het station te Roosendaal was, kon daar den eersten van drie extra-treinen, welke voor Lourdes bestemd waren, gereed zien staan. Hij kon daar ook zien, dat velen, oud en jong, zich opmaakten om hun plaatsje in dien trein te bezetten. Al is men Prote stant, toch kan men den geloofsijver en het vertrouwen eerbiedigen, waarmede deze menschen, onder wie verscheidene zieken, het voor hen heilige oord opzoeken. Wat men echter moeilijk kan eerbiedigen en dit moet stellig ook een Roomsche hebben bevreemd is, dat bij den toegang tot dezen trein controle werd uitgeoefend door eenige marechaussees. Men kon daar ver nemen,dat dezen den bedevaartgangers me dedeelden alleen te kunnen passeeren langs de controle, indien zij het voorgeschreven Roomsche onderscheidingsteeken droegen, dat voor deze reis bleek te zijn uitgegeven Is het zoover gekomen, dat Nederlandsche Rijksambtenaren, dusdanige diensten moe ten verrichten voor de Roomschen? Indien de spoorwegbeambten hiervoor niet beschibaar waren, kon dat nog kwa lijk een :eden zijn, dat Rijksambtenaren voor dit werk ten dienste der/ Roomschen werden aangewezen! Mr. M. Op welk nurksch geschrijf van een „libe raal" een paar edities later als volgt van antwoord werd gediend: Mag ik mr. M., naar aanleiding van zijn ingezonden stuk onder bovenstaanden titel, in het Vrijdagochtendblad, even opmerken, dat hij zich vergist, waar hij meent, dat rijksambtenaren ten dienste der „Room schen" zijn aangewezen bij den Lourdes- trein? Hier is totaal misplaatste angst! De over heid heeft te allen tijde te zorgen voor de handhaving der orde. Dat het hier nu toe vallig Roomschen zijn, doet niets ter zake. Ware het een pleziertrein geweest, waar voor zoo'n groote toeloop werd verwacht, dan hadden dezelfde marechaussees hier het spoorwegpersoneel geholpen. Men putte zich toch niet altijd uit in hel zoeken van spijkers op laag water, wanneer het Rome en zijn volgelingen betreft! A. V. Volgens „Het Volk" zou de Regeering het verzoek overwegen van het georganiseerd overleg om met 1 October voor kostwin ners niet 5, maar pCt. van het salaris der ambtenaren af te trekken. Sociëteit „St. Bavo" Feestavond Her wonnen Levenskracht 8 uur Espe ranto 8 uur Schaakclub 8 uur Bond van Groote Gezinnen 8 uur Verzekeringsagenten 8 uur Bestuur Grafischen Bond 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Tooneelclub „Animo" 8 uur R. K. Middenstandsvereeniging Sierdui- ven Vereeniging „Proza en Poëzie" 8 uur Middenstandsraad voor Haarlem en Omstreken half 9 uur R. K. Jonge Vrouwenbond half 8 uur. St. Jozefsgezellenvereeniging Voordracht avond van Albert Vogel voor „Geloof en Wetenschap". St. Vincentiusgebouw R. K. Reclassee- ringsvereeniging half 9 uur. Gent. Concertzaal H. O. V.-Concert 8 uur. S. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 "ur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen tau >3— .12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor .-ouwen ieine Houtweg 13 Alle wt.l.dagei des voorm. van half 11half 12 en de;, nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uuc, Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 aur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van aria's uit kantaten nog een drietal liederen uit Schemelli's verzameling. Voor de aria's is haar blanke lichte zangkunst, die bij Haydn b.v. zulke mooie dingen doet, niet toereikend. Ik had dus mijn hoop gevestigd op de liederen, maar ook hier stelde zij mij teleur, in „O finstre Nacht" leek ze mij het minst goed gedisponeerd. Enfin, ge dachtig aan het „exempla sunt odiosa" zal ik mij bepalen tot het hier gezegde, en liever herinneren aan de zonzijde van haar onbetwistbaar zangtalent, dat in dit Bach- programma haar eerste, mij bekende muzi kale misgreep deed. tie. concert ondervond van de zijde van het publiek vel belangstelling. G. J. K. Voor het examen vije- en ordeoefeninges slaadre de heer E. Kerker, alhier. 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uit ge lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Uitvoering in de Groote Kerk. Sinds het koor in het vorige jaar een zoo welgeslaagde uitvoering gaf van Bach's Weihnachtsoratorium, kregen wij den in druk dat voor dit mooie koor een zeer eigen taak was weggelegd. Naast de on vergetelijke uitvoering die „Toonkunst' gaf van de Matthauspassion, en waarvan wij, zeer gelukkig, een herhaling zullen krijgen; naast de Christelijke Oratoriumver- eeniging, waarvan de Bach-uitvoeringen onder Schoonderbeek ons nog versch in 't geheugen liggen, is er voor het jonge koor dat dezen Dinsdagavond in de Groote kerk verschillende Bachsche koorwerken tot klinkend leven bracht, nog zeer goed plaats. Het mag bekend zijn, dat de energieke leider de heer Jan Booda, zich in den laat-,, sten tijd met veel geluk heeft toegelegd op de studie van de werken van den Leipziger Kantar. Zoo kon het niet anders, of uit den onuitputtelijken schat van kantaten had hij enkele deelen uitgelezen, die hem het meest geschikt waren om ze door zijn koor te doen uitvoeren. Dat wij naast deze kantate-gedeelten nog iets anders uit het glorieuze Leipziger tijdperk te hooren kre gen, wekte geen verwondering, en zoo slo ten de vier koralen, die ons de bovenver melde uitvoering van het Weihnachtsorato rium in herinnering brachten, zich wonder wel aan bij de andere koorwerken, waar onder het vijfstemmig motet „Jesu, meine Freude" wel het pièce de résistance vorm de. Het was een goede gedachte, deze vo cale muziek te doen inleiden met een deri allerschoonste werken uit Bach's Weimar tijd. De heerlijke passacaglia toch biedt voor den hoorder, die in de sober gevoerde koorstemmen, door geen obligaat-orkest partij afgewisseld, allicht iets monotoons mocht vinden, een prachtig specimen vo.br wat Bach's vormend genie vermag, wah- neer hij zich op den orgelbank zet. George Robert gaf van dit wonderschoone werk een weloverwogen vertolking, al moet ik er voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, op Donderdag 2 October, door denheer George Robert, des namiddags van 23 uur. 1. Vom Himmel Hoch der komm' ich her; G. Frescobaldi. 2. Pastorale; J. S, Bach. 3. Vision; J. Rheinburger. 4. a. Cantabile; b. Choral; Jos Jongen. 5. a. Mélode; b. Grand Choens allen Haen- del; A. Gailmant. Gisteren herdachten de heer G. Pieterse en zijn echtgenoote, wonende Kerkstraat 24, den dag waarop zij voor 50 jaar geleden in deze gemeente in ondertrouw .werden opge nomen. Het huwelijk had 14 October daarna plaats. De buren hebben dit niet ongemerkt voorbij laten gaan en hebben hun een ca deau van huishoudelijken aard en een bloe menhulde gegeven. Daar de bruidegom niet meer kan wer ken, verkeeren zij niet in schitterende om standigheden. In het gebouw van de St. Jozeis-Gezel- Ienvereeniging, aan de Jansstraat, had gis teravond een feestavond plaats van de Maria-vereeniging. Een extra uitgezocht programma was voor dezen avond vastge steld en beloofde veel goeds. Om acht uur was de zaal dan ook geheel en al gevuld met belangstellenden, vol van nieuwsgierigheid, voor de dingen die komen zouden. De presidente van de Maria-vereeniging, Mevr. C. Coenen, heette in enkele woor den de aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder het bestuur van het Kruis* erbond. en gaf daarna het woord aan den Weleerw. heer C. Vis, die als spreker zou optreden. Deze spreker hield een klinkend betoog voor de drankbestrijding. Uitvoerig zette spr. uiteen, wat de Maria-vereeniging eigen lijk beoogde en wel een hardnekkige be strijding van drankmisbruik en dronken- JShap. w; Waarom deze strijd gevoerd werd, wilde spr. in drie stellingen uiteen zetten. Ten le: omdat het misbruik maken van den drank den niensch verlaagt tot een redeloos dier; ten 2e.; omdat het 't huisgezin verwoest en ten 3e: omdat 't de maatschappij onder mijnt. Niet zoozeer de drank op zich zelf, aldus spr., schept dezen toestand, maar wel het misbruik maken daarvan. Immers, de wijn is een sap, dat de Algoede Schepper voor Zijn schepselen gemaakt heeft; en heeft de Zaligmaker niet zelf gezegd: Ik ben aanstonds aan toevoegen, dat hij den op- ^wijnstok en gij zijt de ranken? zet van het pedaalmotief al te langzaa^/.fHe?ft Ch™tui z.f h®1 bruidspaar r - 11rt Hn irn* n^n«hn</l Rnhn non I -n. gaf, zich zelf trouwens herzag bij de ver dere doorvoering en ontwikkeling. Een re gister 'met een iets meer geprononceerd karakter zou aan den opzet ook geen kwaad hebben gedaan, vooral waar hij later een groote verscheidenheid van kleuren aanwendde en de groote climax alzoo reeds een voldongen feit was. Van obligaat-orkeststemmen gesproken: de heer Booda had gezorgd voor een or kest-ensemble, dat er wezen mocht. Het speelde de zangpartijen mede in een zeer mooi verzorgde nuanceering, en het speet ons daarom, dat de directeur het niet een meer belangrijke partij had opgedragen; we mogen b.v. herinneren aan het slot van het vierde deel (Weihnachtsoratorium), waar de vier stemmen geheel andere me-, dewerking van het orkest hebben. De vraag of het Bach's bedoeling is geweest, de ko ralen (en volgens den heer Booda ook de Motetten) uit te voeren met den steun van het orkest, mogen wij hier onbesproken la ten, daar het een onderwerp is, dat in een dagbladartikel niet thuis behoort. Zoo het geschiedt op de wijze, waarop Booda het deed: uiterst bescheiden en gedistingeerd, en in mooie aanvoeling met de kleur der zangstemmen, dan kunnen wij er allen vre de mee hebben. Bovendien toont ons een blik op de partituur van b.v. de kantate „Dominica post nativitatem Christi" (o.a. bij 't koor: Gottlob! nun geht das Jahr zu Ende), hoe Bach de stemmen versterkt door 3 ho bo's, 2 violen, alt, cornetto, 3 trombone's en continuo. Het origineele manuscript laat hieromtrent geen twijfel opkomen. Zoo zou men meerdere voorbeelden kunnen aanha len. Het orkest-apparaat was hier echter aanwezig, terwijl men het voor de op zich zelf kort durende uitvoering der motetten opzettelijk zou moeten laten aanrukken. Hier komt alzoo mijn oude twijfel weer boven. Niettemin kon ik zeer genieten ook van de uitvoering van het motet: „Jesu, meine Freude". Bijzonder te loven was het vrou wenkoor, dat heel den avond had bewezen, dat het o.a. over een prachtige altpartij be schikt en hiervan juist in dit gedeelte bij zonder'partij wist te trekken. Het was ook goed gezien dat de leider zijn tenorpartij niet liet domineeren; tot welke mooie din gen ook de tenoren in staat waren, bleek o.m. uit het slot van dit motet, waar deze mooie middenpartij in een bijzonder schoon licht werd geplaatst. De samenstelling van het koor was in één woord te roemen. Solistische medewerking verleende Mevr Jo van IJzerVincent. Zij zong behalve uit de verlegenheid geholpen? Maar God heeft ook in Zijn goedheid de menschen geschapen naar Zijn beeld en gelijkenis, en wij dragen dus Zijn evenbeeld in ons mee. Met Zijn Goddelijken adem heeft hij ons verstand ingeblazen, en nu is het juist het misbruik maken van den drank, die dat verstand benevelt en den mensch gelijk doet zijn aan een redeloos dier, waardoor men dat heerlijke Godsgeschenk minacht. Dat de drank het huisgezin verwoest, daar zult gij allen wel van overtuigd zijn, want wie uwer heeft niet, aldus spr., in zijn omgeving, er niet voorbeelden te over van gezien? Als de vader van een gelukkig ge zin aan den drank gaat, zal hij spoedig de heerlijke woning veranderen in een kale hut, waar armoede en ellende van de wan den druipen. Daarom verwoest de drank het huisgezin. En ten derde, dat de drank de maatschap pij ondermijnt, dat zullen alle dokters, ad vocaten, leden van de reclasseering en nog vele anderen u bewijzen, aldus spr. Zij zul len u zeggen: het alcoholisme is de vader van de criminaliteit. Immers, de laatste statistiek heeft uitge wezen, dat het grootste gedeelte van de misdadigers, hetzij door erfelijke belasting,, hetzij door eigen schuld, hun ongeluk aan den drank te wijten hebben. En heeft het verslag van het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam van de jaren 1902—1908 niet uitgewezen, dat in die jaren 1235 gezinnen hun ondergang aan den drank te wijten had den, en dat een vijfde van het loon der bouwvakarbeiders aldaar wordt verdron ken. Daarom, vervolgde spr., ondermijnt de drank de maatschappij, en is het noodig, dat het drankmisbruik uitgeroeid wordt; en het zijn laffe menschen zonder hoogere idealen die spotlachend hun schouders ophalen voor hen, die aan dit schoone doel medewerken. Op de groote wegen van de maatschappij liggen vele alcohol-gewonden en honderden gaan hen onverschillig voorbij, zonder een hand uit te steken. Daarom is het zoo laf van hen, om degenen die deze menschen helpen, te durven bespotten. Spr. spoorde vooral de vrouwen aan, door hun mannen, zonen en broeders aan huis te binden en hen voor den drankduivel te behoeden, en dat kunnen zij, daar God haar de gave vai; behaagzucht heeft geschonken, welke, als zij deze goed aanwendt onweerstaanbaar op den man werkt. Een langdurig en krachtig applaus brak los, toen spr. zijn kernachtige rede eindig de. Nadat de presidente van de Maria-veree niging, den Zeereerw. spr. hartelijk dank N. had gezegd, deed zich nog een aardig mo ment voor. De Weleerw. heer C. Vis, nam n.l. nog even het woord, en zeide, onder luid ge juich van de aanwezigen, dat hij bij het woord de daad ging voegen, om de goede zaak te steunen, door zich zelf als lid van de katholieke drankbestrijding op te ge ven. Zooals te begrijpen valt, bleef dit goede voorbeeld niet zonder uitwerking en spoedig kon hij verschillende namen als 'id voor de Maria-Vereeniging inschrijven. Nu kwam het vrooüjke gedeelte van den feestavond aan de beurt., n.l. de opvoering van het blijspel „De list van Liesje", door de dames-tooneelclub „Victoria". Dit was een tooneelstukje in drie bedrijven, waar van de aanduiding „blijspel" wel wat al te bescheiden is, men kan gerust zeggen „klucht". Een gierige, vrekkige ouwe vrijster, heeft n.l. tot taak een hupsche deerne te chape- f onneeren. Op «."en goeden dag wordt door een abuis aan het jjjehtje, dat den lieven naam van Liesje draagt, .de mededeeling gedaan," dat haar tante van een VrCPéere meesteressc van haar een legaat heeft g'cëerft. Liesje besduit dat legaat te gebruiken om haar tante van haar gierigheid en brermmjy.'irid te genezen. Hiervoor neemt zij eenige vriendinnen (waarvan ieder meisje altijd een flinke voorraad heeft)) in den arm, en sa men zetten zij een heel complot in elkaar, waarvan de tante het lijdend voorwerp is. De list gelukt volkomen, en aan het slot is het tusschen tante, nichtje en vriendinnen alles koek en ei, daar tante geheel van haar brommerige krenterigheid is verlost. Hoewel alle medespelenden zeer goed speelden, was vooral de tante eenig in haar soort, terwijl Liesje de rol van kat terige nicht tot het einde toe volhield. Het geheel werd zeer goed gespeeld en de zaal daverde van het lachen. Een hartelijk applaus bewees dan ook dat de aanwezigen dankbaar waren voor het hun geschonken genoegen. In de meest opgeruimde stemming keer den dan ook allen huiswaarts, ten zeerste voldaan over den schitterend geslaagden feestavond van de Mariavereeniging. Krelis Louwen oi Alexander de Groote op het Poëtenmaal, blijspel in 3 bedrijven van Pieter Langendijk. Schouw- tooneel. Dinsdagavond ging in den Stadsschouw burg een reprise van dit kluchtig blijspel, dat door het Schouwtooneel onder regie van Jan Musch al enkele malen werd ver toond met grooten bijval. Ook gisterenavond werd eene in alle opzichten welgeslaagde uitvoering gegeven, waarin vooral Musch als Krelis Louwen weer triomfen vierde. Zijne uitbeelding van den dronken Krelis geeft een kunst te zien, die de volmaaktheid nabij komt. In het 2e bedrijf bij zijn ontwaken in de vorstelijke kamer munt zijn spel uit door natuurlijkheid en een juist getroffen toon, terwijl hij de kortswijl van Pieter Langendijk op onovertroffen wijze weet weer te geven. Eene opvoering, die door het weinige pu bliek dankbaar werd toegejuicht. Onder de aanwezigen merkten wij ook op burgemees ter Maarschalk. Op een vergadering van leden van deu Ned. Bond van Autobusondernemers, zoo meldt men ons, is besloten zich zoodanig te vereenigen op het traject HaarlemIJmui- den, dat het publiek de garantie heeft steeds door geregeld onderhouden diensten ver voerd te kunnen worden. Eventueele con currentie, die zich tusschen de bestaande diensten in wil dringen, zal door hen geza menlijk bestreden worden. Hierdoor zal tevens bereikt worden dat de veiligheid op den weg verbeterd zal worden. De ge combineerde ondernemers hopen dat de gemeentebesturen dan ook geen meerdere standplaatsvergunningen zullen verleenen. Men meldt ons, dat de Minister Nran On derwijs en Eeredienst heeft medegedeeld zich bij de opening van de Protestantsche Noorderkerk te doen vertegenwoordigen door den heer K. Brants, te Leiden, hoofd inspecteur van Lager Onderwijs in de pro vinciën Friesland, Groningen, Drenthe en Overijsel. Door het Hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, het Alg. Bestuur van den Bond van Bloembollenhandelaren en het Hoofdbestuur van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap is, naar het „Wkbld. v. BI. Clt." meldt, een schrijven gezonden aan het Centraal Bestuur van den Ned. Tuinbouw Raad, waarin zij mede- deelen, terug te komen op hare aanvanke lijke bereidverklaring om als groep toe te treden tot den gereorganiseerden Tuin- bouwraad; zij hebben nader besloten daar van geen deel uit te maken. Aanleiding tot dit besluit is de voordracht door het Bestuur van den Ned. Tuinbouw Raad opgemaakt voor de benoeming van een lid in de Commissie voor de handelsver dragen. Naar de meening van de voornoemde besturen heeft de groep veilingsvereenigin- gen, welker voorzitter door den Ned. Tuin bouw Raad als zoodanig is aangewezen, bij de handelsverdragen slechts een betrekke lijk gering belang, terwijl daarentegen de belangen van de bloembollengroep met een jaarlijksch uitvoercijfer van thans ver over de 25.000.000.grooter zijn dan die van alle andere groepen van den Nederlandschen tuinbouw te zamen. Voornoemde vereenigingen achten op grond van deze ervaring in den gereorgani seerden Tuinbouwraad hare belangen nog veel minder gewaarborgd, dan zij thans reeds bleken te zijn en zijn overtuigd, dat zij in de toekomst de gemeenschappelijke belangen van het bloembollenbedrijf veel krachtiger en doeltreffender zullen kunnen behartigen en verdedigen als zelfstandige organisaties, los van den Tuinbouwraad. Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afdee- ling, 182,16 wegens te weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting, Verdedigingsbelas ting II en gemeentelijke inkomstenbelas ting. Voor het doctoraal-examen in de genees kunde slaagde te Amsterdam de heer W. M. Westerman, alhier. De Fransche regeering heeft besloten de invoerrechten op verschillende levensmid delen te verlagen. Voor belanghebbenden ligt op het oureau van de Kamer een af schrift van het decreet, dat in het Journal Officicl van 21 September werd afgedrukt. Hel is nu in Haarlem, wat ie noemt, een gezellige rommel. Neen, heusch, dat is geen ironie. De beteekenis van die twee woor den mag de lezer letterlijk opvatten. Je kunt het zoo hebben dat je tijdens een groo te schoonmaak of een verhuispartij, pleizier in je eigen leed, genoegen hebt in de bende bij je thuis en hoe grooter die bende, hoe grooter het pleizier, en zoo kan het dan gebeuren dat je je heel genoeglijk op de vuilnisbak of een omgekeerden stoel neer zet en je vrouw toeglundert met een ge zicht van: is me dat een fijne bende? Zoo'n gevoel ongeveer heb ik ook als ik nu door Haarlem's hoofdstraten loop en ik verdenk er de Haarlemmers van dat zij met opzet hun weg langs de opgebroken Groote ^larkt en dito Kruisweg zoeken. Waar komen anders al die nieuwsgierigen vandaan? En al loop je met 'n quasi ern. siig ontevreden gezicht (je bent on tevreden "gezicht verplicht aan je qualiteit van blastingbetalend Haarlemmer, niet waar, wien de zin voor critiek is aangebo ren!) langs de barricades, toch vind je de afwisseling niet onprettig: het is een gezel lige rommel! Natuurlijk brengt het ook ï"n lasten mede en met name het rijverkeer ondervindt nu al eenige weken belemmering, maar 't is dan ook precies hartje stad dat ze onder handen hebben en wel nimmer zal Open bare Werken zoo precies den hartverkeers- ader afstroppen als nu het geval is. W e willen maar zeggen, dat als na een paar weken dit karweitje achter den rug is, het ergste van alle Haarlemsche straatvernieu wing geleden is. Wat er daarna n"g geas falteerd wordt, is maar bijwerk. Met bewondering heb ik vanmorgen eeni ge oogenblikken den verkeersagent op den hoek der Groote Markt en Barteljorisstraat gadegeslagen. Hij staat er te midden van een chaos en wat hem nooit gebeurd is, zelfs niet in de felste winterkoude of de barnendste zomerhitte, hij veroorlooft zich de weelde nu eens een paar pas van zijn vaste standplaats af te komen. Er valt dan ook niets te „verkeersregelen", want alle rijverkeer, bijna zelfs het voetgangers verkeer, is nu in den omtrek van het Stad huis gestopt. De kop van de Zijlstraat is zoo radicaal opgebroken, dat er zelfs geen vliegende Hollander meer kan passeeren. Ook van den kant der Groote Markt is er geen doorkomen aan voor een voertuig. Maar moedig houdt de verkeersagent, trots alle tegenwerking, die hij ondervindt in de uitoefening van de functie eens verkeers- agents, stand Hij zal, dunkt me, van het veld van eer nooit wijken en snevend zal hij nog de verkeersvuist omhoog steken. Dappere kerels, die Haarlemsche verkeers agenten. Hun stiptheid en plichtsgetrouw heid is boven alle lof verheven. Maar in gemoede: hadden ze dien ver keersagent nu ook niet een paar dagen va- cantie kunnen geven? Zoo'n gelegenheid komt nooit, nooit weer terug! En de man heeft kans vandaag of morgen door n plann weggebezemd te worden of onder een krui wagen beton mede gebetonneerd te wor- den. En dat verdienen onze agenten heusch niet! Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kori. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 30 September. Hoogste Barometerstand 765.2 m.M. te Stockholm. Laagste Barometerstand 721.6 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 1 tot den avond van 2 OctobeT. Zwakke tot matige, later wellicht toene mende zuidwestelijke tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen en kouder, later iets zachter. D firma A. Toeset, groente- en fruit handel, Warmoesstraat, alhier, viert van daag haar 50-jarig jubileum. Het was heden 50 jaar geleden, dat de heer A. Toeset de zaak begon in de Lange Boogaardstraat. Na ongeveer 6 jaar werd de zaak overge bracht r.aar de Schagchelstraat, waar zij ongeveer 17 jaar gevestigd bleef. Toen be trok de heer Toeset het tegenwoordig per ceel in de Warmoesstraat. Aanvankelijk slechts met een groenten- handel begonnen, moest de heer Toeset al spoedig verschillende aanverwante artike len in zijn zaak opnemen. Deze groeide tot wat ze nu is. Geen wonder dus dat dit ju bileum niet onopgemerkt voorbijging. Eenige bewoners der Warmoesstraat had den ter gelegenheid van het feest als blijk van sympathie de vlag uitgestoken. De winkel zelf en de woonkamer van hel per ceel waren in letterlijken zin overvol met bloemstukken, die in zeer groot aantal van grossiers, firmanten, collega's, cliëntèlq en familie werden ontvangen. Ook talrijke schriftelijke en persoonlijke blijken van belangstelling mocht de jubi- leerende heer A. Toeset in ontvangst ne men, wel een bewijs dat gedurende de af- geloopen 50 jaar de zaak van den heer Toeset een goede bekendheid heeft ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1