S)e£eicbdxc (Boo/icmf SPORT EN SPEL. LAWNTENNÏS. DAMMEN. ATHLETIEK. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. KUNST EN KENNIS. de ooievaars verdwijnen uit GEMENGD NIEUWS. Wijlen Z.M. Koning Willem II en de voormalige heerlijkheid „Gansoyen." Doodelijke sprong uit de parachute. Een kranig mecanicien. Op de lat. Door electriciteit gedood. De kerkbrand te Burgh. Een ongeluk ligt in een klein hoekje. Weer een rijdende doodkist in beslag genomen. De gevolgen van een huiselijken twist. Droevig ongeval op zee. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor AD¥£RTENTi EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR INGEZONDEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een woningbouwvereeniging geen handelszaak. Onze gezant bij het Vaticaan. Congres R. K. Waschindustrie. IJMUIDEN. OVERVEEN. HAARLEMMERUEDE ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. VIJFHUIZEN. HAARLEMMERMEER. EUROPA. Boe het proces zich in Silezië voltrekt. Op een bijeenkomst in „Artis" te Am sterdam van leden der Nederlandsche Orni thologische Vereeniging sprak Maandagmor- éto prof. dr. F. Pax uit Breslau over: ■Iwadiungen des Storchbestandes in Schle- tóen". De afgeloopen maand bracht hij in Hol- tefld door, waarvan men gebruik maakte het oordeel van dezen kundigen natuurvor- icner te vragen over het ook voor ons land *00 actueele vraagstuk van de langzame Verdwijning van den bij uitstek „nationalen" trekvogel: de ooievaar. In Silezië, zoo blijkt dan uit sprekers be toog, vindt ongevèer hetzelfde, nog slechts gedeeltelijk verklaarde proces met de ooie vaars plaats als in ons vaderland: oorspron kelijk uitheemscbe vogels, pasten de ooie vaars zich ook daar al spoedig aan de voe- dings- en verblijfsmogelijkheden van het land aan. In het begin van de 19e eeuw zijn *e reeds geheel ingeburgerd als broedvogel. In het midden van de 19de eeuw wordt echter reeds op een afname in verschillen de streken van Opper- en Neder-Silezië ge- Wezen. De vogels broeden niet meer, gelijk aanvankelijk, in koloniën, en in de laatste tientallen jaren is hun sterke afname ook Voor den leek merkbaar. Enkele cijfers mogen dit illustreeren. Bij de in 1907 door de Duitsche „Verein für Katurdenkmal-Pflege" ondernomen „ambte lijke" telling werden in gansch Silezië 1406 ■lesten aangetroffen. Bij een soortgelijke tel- ■ling in 1922 bedroeg dit aantai nog slechts 528, dat is per 100 vierk. K.M. een getal van 3.4 in 1907, tegen 1.2 in 1922, of een teruggang van 62 pCt. Prof. P. geeft soortgelijke cijfers voor an dere Duitsche streken, o.a. voor het aan ooievaars, zoo rijke Mecklenburg en Oost- Pruisen, waar men eveneens een sterken teruggang waarneemt. Komende tot de mogelijke oorzaken van deze verdwijning, wijst spr. allereerst op de begrijpelijke sfname in industrie-gebieden en in het g«bergte, waar de ooievaar zich thans minder dan ooit schijnt thuis te voe len, waar hij immers niet boven 250 M. hoogte (vroeger 400 M.) zijn nest opslaat. De jacht kan moeilijk als oorzaak gelden, Waar het schieten van een ooievaar in Duitschland onder alle omstandigheden en te alle jaargetijden verboden is. Eerder kan men als oorzaken aannemen: de verdelging door middel van vergif van de sprinkhanen in Afrika, het voornaamste voedsel voor de ooievaars tijdens hun win terverblijf, en de vergiftiging van muizen in Duitschland: De voornaamste oorzaak voor de afname dient men echter te zoeken in de nog on verklaarde „broedpauzes" onder de vol wassen ooievaars. Geen enkele tastbare reden is hiervoor aan te wijzen. Wel kan Worden geconstateerd, dat de vogels zich over het algemeen weinig meer op hun gemak voelen in Europa en dat de minste aanleiding reeds voldoende is hen voor goed van hun nesten te verjagen. Na een levendig debat, waaruit bleek, dat voor ons land in bijna alle opzichten Hetzelfde geldt, sloot de voorzitter de bij eenkomst met een woord van dank aan den spreker voor zijn belangwekkende informa ties. Men schrijft uit Waalwijk aan de „Tijd" De onthulling van het standbeeld van wij len Koning Willem II te Tilburg, op Vrij dag 26 dezer, brengt ons de navolgende his torische anecdote in herinnering. Tijdens het verblijf te Tilburg deed Z.M. met gevolg nu en dan uitstapjes te paard, ook in deze streek. Op een dier tochten, het was op eenen warmen zomerdag, was men heel in de vroeg te uitgereden over Oosterwijk, Udenhout, de Loonopzandsche duinen, het Loonshoek- je en door de Waalwijksche Putsteeg van den Binnen en Buitenpolder, in Noordelijke richting, naar het gehucht Gansoijen, be grensd door eene brug over het oude Maasje aan de gemeente Waalwijk. Aan de over zijde der brug ten Noorden, op een afstand van pl.m. 20 Meter, bevond zich het veer huis. In dat herbergzaam gebouw troonde eene eerzame bejaarde vrouw, genaamd Maai Versteeg (Maaike, door haar forsche gestal te kortaf Maai genaamd) daar hield Z.M. met gevolg een uur of anderhalf halt, om in lichtingen omtrent de bijzonderheden van het landschap in te winnen en uit te rusten, paarden te doen verzorgen, enz. Het kon den Koning niet ontgaan, dat Maai er op gesteld Was een praatje te maken, waartoe haar dan ook gelegenheid werd gegeven. „Wel moedertje, zoo sprak Z.M. haar op den hem eigen jovialen toon toe, „hoe gaat 't je in deze mooie landelijke omge ving „O, dat gaot heel best mijnheer, was het antwoord, „maor als ik vragen mag, dan ge- leuf ik, dat gij Koning Willem den Tweede Zeivers zijt, die tegenwoordig te Tilburg woont." „Zoo, en waarom denk je dat „Omdat gij zoo'n schoonen kerel zijt (his torisch) en zulke mooie soldatenkleeren aan hebt en de andere heeren ook, die u dienst baar zijn, en zulke beste opgetuigde paer- den en zoo al meer. „Ik heb al dikwijls ge- heurd, dat gij zoo vrindelijk met de men sen omgaat al zijt gij Koning Het was niet mogelijk aan de zoo harte lijk gemeende, geestdriftige uitingen van moeder Maai een einde te maken, dan nadat Z.M. naar bijzonderheden informeerde van Van de oude Heerlijkheid Gansoijen, naar de vroegere bewoners van het kasteel, waar van toen nog slechts een gedeelte der ruïne aanwezig was, gelegen op een afstand van pl.m. tweehonderd meter ten Westen van het Veerhuis. De Koning had blijkbaar ple zier in de wijze waarop moeder Maai hare inlichtingen ten beste gaf. Daarna werd de reis voortgezet, Noord waarts door het vruchtbaar „Land van Heus- den en Altena", met zijne mooie landouwen en kunstwegen, in de richting Woudrichem, Waar ook weer een paar uren werd halt ge houden, om eenige merkwaardigheden al daar en in den omtrek in oogenschouw te nemen. De terugreis ging met een rit door de gemeente Werkendam, Sleeuwijk, en de Werken, Dussen enz. over Keizersveer, I Geertruidenberg, Raamsdonk, Waspik, Ca- Prile, Kaatsheuvel, Loon op Zand naar het toenmalige verblijf Tilburg. Men kan zich voorstellen hoe moeder Maai m haar nopjes was over de eer die Z.M. haar had bewezen en niet minder over de klin kende belooning die zij voor hare inlichtin gen ontving. Tegenwoordige ouden van da gen hebben haar menigmaal met enthousias me er over hooren uitweidden, zij hoopte en wenschte, dat het Hoog bezoek zich nog wel eens zou herhalen. Eenige jaren daarna is Maai ter ziele ge gaan en haar verblijf en de burg, en enkele perceelen grond zijn in andere handen over gegaan. Bovendien werd Gansoijen nog bewoond door een twee of drietal gezinnen die ieder 'n 't bezit waren van een huis en schuur, waarin zij even als Maai Versteeg en gezin, het landbouwbedrijf uitoefenden. Erg flo rissant ging het den bewoners van Gansoijen die slechts uit eene bevolking van 12 a 13 personen bestond, niet. Heel het complex van het gehucht omvatte ongeveer 38 hect aren meestal hooi- en weideland van ver schillende ingelanden, verder voor eigen ge bruik en voor hun vee land en tuinbouw- grond. Alles werd na onteigening en opruiming der gebouwen, en de burg door de groote rivier „den Nieuwen Maasmond" opgeslokt, zoodat het schilderachtige Gansoijen met zijne dijken, heuvelen en dalen van den aard bodem is weggevaagd. De bezitters der eigendommen zijn intus- schen door de onteigening er beter op ge worden en de inwoners hebben een ander „heimat" gezocht. Op het vliegterrein van Coulome (Frank rijk) zou Zondag de parachutiste, made moiselle Liliane Darcy, gezeten in een vlieg tuig, hetwelk bestuurd werd door den vlie ger Fronval, van een tamelijk geringe hoog te een sprong met een parachute doen. De parachute ging echter niet open, ten gevolge waarvan mademoiselle Darcy ter aarde stortte. Zwaar gewond werd zij opge nomen. "Een weinig later bezweek zij aan hare wonden. Toen er iets haperde aan een vliegma chine, die van Londen naar Parijs vloog, klom de mecanicien van die machine op den vleugel van het toestel, toen dit met volle snelheid 1000 voet boven den grond vloog. In zijn volle lengte lag hij 45 minuten op den vleugel en hield de uiteinden van een gebroken buis bij elkander, tot men veilig op het Lympne-vliegterrein kon landen. Een caféhouder in de Kerkstraat te Hil versum, wien het blijkbaar de keel uithangt als, maar „op de lat" te moeten schrijven, zonder eenig i uitzicht op betaling, heeft een eigenaardig middel uitgevonden om pressie te oefenen op de nalatige nathalzen. In zijn uitstalkast hangt n.l. thans een lijst, waarop hij zijn vorderingen op, met naam en adres aangeduide, debiteuren te koop aanbiedt. De lijst mag zich wel in zekere mate van belangstelling verheugen. Maandagmorgen kwam, bij de vertimme- ring vanj-de bakkerij van den heer J. P. te Bergum (Fr.), een der arbeiders, de 31- jarige R. K., in aanraking met een der draden van dc electrische leiding. Direct werd hij losgetrokken, doch de ongelukkige bleek reeds overleden te zijn. De man laat een vrouw met drie kinderen achter. Uit Zierikzee wordt gemeld: Na onder zoek in de uitgebrande kerk en toren te Burgh blijkt, dat alle houtwerk in den toren is verkoold of verbrand. De twee klokken zijn tot klompjes metaal versmolten. In den ijzeren kegel van den neergestorten tpren- top is in een metalen koker een oorkonde gevonden, die echter onleesbaar blijkt. De marmeren onumnten 'in alle, de meeste zelfs onherstelbaar geschonden. Zoo zijn van de tafels van David de Huybert en Barbara Theodora van Willigen, enkele kwartierwapens voor goed weg. Het monu ment van Catharina Cornelia de Huybert, wel een va., de belangrijkste uit deze kerk, is totaal vernield. Dat van Pieter de Huy bert verkeert in zeer gehavenden toestand. Van het kerkzilver ging een schotel van 1840 verloren. Door het parket uit Middelburg is een on derzoek ingesteld. De ploegbaas van de stoomtram 's-Bosch HelmondVeghelOss, zekere v. D., is te Veghel ter hoogte van de z.g. Lage Heide, onder de tram geraakt. De getroffene reed van zijn werk huiswaarts, waarbij hij op ge noemde plaats de tram passeerde/Vermoede lijk is hij nu met een knie tegen het drink- kruikje, dat aan het stuur van de fiets hing, terecht gekomen, met het gevolg, dat he* stuur omsloeg, waardoor D„ die wel drv- meter van de tram verwijderd reed, voor of achter een anderen fietser, onder de tram terecht kwam. Beide voeten werden ge deeltelijk verpletterd. De tram stopte oogen- blikkelijk. De getroffende werd per autu naar 'net R. K. Gasthuis vervoerd, alwaar beide voeten werden geamputeerd. Een zware slag voor de familie. Den machinist der tram treft geen schuld. 's-Hert. Crt. Veilig opgeborgen. Te Zwolle is vorige week weer een auto bus van de firma Kötterman in beslag ge nomen, waarmee een aantal kooplieden zien naar de Markt te Zwolle zouden, begeven. Nauwelijks op weg werd de bus door de maréchaussées in beslag genomen. De koop man Z. gaf voor de huurder der bus te zi»s. Dit kon echter niet beletten, dat het ver voermiddel werd beschouwd als openbaar middel van vervoer en veilig gestald werÜ op het terrein der Marechaussee. Per advertentie heeft de firma Kötterman indertijd bekend gemaakt, dat zij haar auto bus, de was afgekeurd wegens te veel ovev bouw onttrok aan het geregeld vervoer eu slechts voor gezelschappen bij vooruitbeta ling disponibel hield. Een treurige geschiedenis heeft zich Zon dagmiddag te Steenwijk afgespeeld. Mejuffrouw J. de W., sedert ongeveer vijf jaar echigenoote van M. S., had zich dien middag te voet naar haar ouderlijke woning in de Kallenkoter allée begeven. Aan het begin van genoemden weg, haalde haar man haar per fiets in. Hij sprong van zijn rijwiel eu liep enkele .schreden met zijn vrouw mee. Om tot heden onbekende redenen schijnt er twist ontstaan te zen, waarbij S, zich zoo driftig maakte, dat hij zijn vrouw aanviel en met een mes een paar ernstige wonden,^één in het hoofd onder het linkeroor en één onder het rechter schou derblad toebracht. In haar angst vluchtte zij in een nabijzijnd huis. Haar man, die in zeev overspannen toestand verkeerde, wist, door de deur in te drukken, ook binnen te komen. Spoedig waren een paar agenten van politie ter plaatse. S., die te Steenwijk zeer gun stig bekend staat, altijd vlijtig en oppassend is, v/as zoo overspannen, dat hij blijkbaar niet wist wat hij deed. Later beschuldigde hij zichzelf voortdurend dc daad verricht te hebben. Na voorloopig door dr. Koster verbonden te zijn, werd de jonge vrouw per auto naar de nabijzijnde ouderlijke woning gebracht. Men meldt 'uit Amsterdam: De gezagvoerder van het tot de vloot van den Koninklijken West-Indischen Maildienst behoorend stoomschip „Helder", dat van Duinkerken op weg is naar Amsterdam, heeft aan de directie van genoemde maat schappij bericht, dat tijdens de groote reis die de „Helder" heeft gemaakt, de eerste stuurman, Kuiken geheeten, overboord is geslagen en verdronk et. AMSTERDAM—CAMBRIDGE. Met groot verschil hebben de Amster dammers het ten slotte afgelegd. De uitslag 191 geeft het verschil duidelijk genoeg aan, zal men zeggen. Toch was het weer de slechte vorm van de Amsterdamsche ploeg, die o.a. Mendes de Leon miste, die het slechte resultaat bewerkstelligde. De sterke variatie in het spel van de Engelschen, wellicht een te sterke, deed het spel sterker lijken dan het in werkelijkheid was. Zij beheerschten deze variatie lang niet genoeg daarvoor, want het is ook ontzaglijk moeilijk om doorloopend van slagen te wisselen. Het bewijs daarvan levert Tilden, die na vele seizoenen van brillant gevarieerd spel teruggekeerd is tot het baselinespel, hetgeen hij dan ook in de perfectie speelt. Lezard v/as in het speltype van deze Engel schen de beste. Typisch was het dat juist hij de eenige verliezer was. Nielsen zag kans door hem na stug volhouden in 5 sets te slaan, in welke partij de Hollander weer eens blij ken gaf van zijn buitengewoon wedstrijdtempe rament. In de vijfde set stond hij 14, haalde op tot 44 en met 75 sleepte hij de|;et, en match uit het vuur. Van Alen wisselde noodeloos van slagen van hem was het ongetwijfeld een fout, het geen hij bewees tegen Leembruggen, toen hij twee sets achter stond en met gezonde dri ves en volleys drie sets achtereen won. Leem bruggen doorzag de dropshots en kapslagen veel meer, hoewel een Diemer Kool op de hooge dropshots ongetwijfeld ingestormd zou zijn en de ballen naar alle kanten geslagen hebben. Van Alen kwam in de final set op 41, liet zich opnieuw verleiden tot gallery- play, het werd 43 maar met keurige dri ves en volleys beëindigde hij de partij (63). Eilers had tegen van Alen niet de noodige vastheid, de eenige factor waarmee hij den brillant spelenden Engelschman kon slaan. Leembruggen had tegen I-ïadi een mooie kans toen hij met 75,16, 60 voor stond. De kapslagen van den kleinen bewegelijken Voor-Indië leverden hem niet de minste moeilijkheden op en tot scherpe crossvolleys kreeg deze dan ook geen kans. Aanvoerder Zorger haalden Leembrug gen uit zijn spel, Hadi greep deze kans en maakte met 61, 64 de partij uit. In de vijfde set haalde Leembruggen nop op van 14 tot 44, maar het iets scherpere spel van Hadi gaf den doorslag. Van de heerendoubles was de partij van Eilers-Wetselaar tegen van AlenLezart wel de beste. De Engelschen deden af en toe virtuoze dingen, dewelke het Amsterdamsche publiek buitengewoon amuseerden, maar toch was het geen sterk heerendubbelspel. Met een twee sets tegen één voorsprong lieten de Engelschen de Hollanders ophalen van 15 tot 55, het ging gelijk op tot 99 en toen Wetselaars' overheadslagen eenige malen faalden was het weldra 911. De Amsterdammers bleken over het alge meen niet voldoende opgewassen tegen de variatie, daar hun techniek er ontoereikend voor was. In zooverre is het spel der Engel schen een les voor hen geweest. Het was een tegengif voor te eenzijdig spel, maar de variatie moet en mag niet zoo ver doorge voerd worden. De Cambridge ploeg heeft den Beker nu drie maal gewonnen (177, 181, 191) en neemt hem dientengevolge me e naar Engeland. De Bekerwedstrijden. Het programma van de Bekerwedstrijden begint zijn voltooiing te naderen. De laatste weken werd steeds een tien- tot vijftiental partijen gespeeld en slechts een tweetal spe lers (Schoute en Brauns) ware door verblijf buitenslands verhinderd het meerendeel hun ner partijen te spelen. Mac Neill behaalde twee 64-overwinnin- gen op Broese van Gronau en van Riemsdijk, terwijl Mollerus zich een voorsprong ver' schafte, hoewel hij tegen de Graaf 55 speelde, maar Schippers en Poel met groot verschil klopte (82, 9I). Na 1 October kunnen geen partijen meer verspeeld worden, een commissie zal alsnog uitmaken, welke regeling voor den eindstand gemaakt wordt voor degenen, die slechts een gedeelte van hun partijen gespeeld heb ben. De uitslagen zijn Mac NeillBroese v. Gronau 64, Mac Neillv. Riemsdijk 64, Biezeveldde Jonge 64, de GraafPoel 64, BiezeveldLaan 73, Mollerus Schippers 82, LaanH. Broese v. Gronau 91, Mollerusde Graaf 55, Biezeveld Schippers 64, MoilerusPoel 91. DE HAARLEMSCHE DERBY. Woensdagavond I October a.s. zullen de beide eerste tientallen der „Haarlemsche Damclub" en „Damclub Haarlem" elkan der ontmoeten in den wedstrijd om de door de „Stads-Editie" O.H. Crt. beschikbaar gestelde wisselmedaille. Voor dezen wedstrijd waarin de „bloem" der beide Haarlemsche Damvereenigingen elkander zullen bestrijden, bestaat telken jare eene bijzondere belangstelling onder de Haarlemsche damspelers. Ook voor dezen wedstrijd op a.s. Woens dagavond zijn de verwachtingen hoog ge spannen. Verleden jaar won de „Haarlemsche Dam club" deze medaille met een fraaien voor sprong (10 punten in 20 partijen), doch thans valt omtrent den vermoedelijken uit slag weinig te voorspellen. Het eerste tiental der „Damclub Haarlem" is voor het komende seizoen versterkt met twee oud-leden, de heeren Visse en Kraay de „Haarlemsche Damclub" daarentegen mist den steun van den Heer W. J. Teunisse, zoodat de krachten van deze beide tientallen vrijwel tegen elkander opwegen. Voor dezen wedstrijd zullen beide Vereeni- gingen in de volgende opstelling uitkomen „Haarlemsche Damclub" 1. P. J. van Dartelen, 2. Aebe de Jong, 3. H. T. Luif, 4. J. W. van Dartelen, 5. H. G. Teunisse 6. H. Boks, 7. W. van Daalen, 9. P. A. Ber kemeier, 9 J. van Looy en 10. J. B. Sluiter. „Damclub Haarlem" 1. C. F. Visse, 2. Mr. F. Westerling, 3. G. P. Heek, 4. C. P. Kraay, 5. P. van Wamel, 6. J. Lycklema, 7. H. C. van Oort, 8. D. van Wamel, 9. D. A. van Abs en 10. H. A. van Abs. Deze wedstrijd zal plaats vinder, in het clublokaal der „Damclub Haarlem", boven zaal Café Roodenburg, Spekstraat 8. Aan vang 7l/i uur. Belangstellenden welke dezen wedstrijd wenschen bij te wonen hebben vrijen toe gang. DE TWEEDE ATHLETIEKDAG VAN DEN. D. H. V. B. Zondag werden de wedstrijden van den D. H. V. B. gehouden op het terrein van „Wilskracht" te Amsterdam. Het terrein was slecht, zoodat vooral op de loopnummers geen schitterende presta ties werden geleverd. De wedstrijden zelf hadden een vlot verloop, dank zij de uitste kende leiding van den heer Theinert van Zaandam. Na afloop werden de prijzen uit gereikt door den heer Kruijver, secr.-penning- meester van den D. H. V. B. De volledige uitslagen luiden .100 M. hardloopen 1. W. Schaab, „Union", Nijmegen, 12 1/5 sec. 2. J. v. Woerkens, „Union", Nijmegen, 12 9/10 sec. 3. j. Kuhlkamp, „Wilskracht", A'dam, 12 9/10 sec., Kamp D. H. V. B. 4. F. Her ben, „Wilskracht A'dam, geen tijd. 400 M. hardloopen 1. J. de Haas, „Vic toria", Zaandam, 61 4/5 sec. 2. F. Herben, „Wilskracht", A'dam, 62 3,10 sec., kamp D. LI. V. B. 3. A. Oostermeijer „Wilskracht" A'dam, 62 5/10 sec.4. N. de Zwager, „Ur- sus", Haarlem, 63 sec. 1500 M. hardloopen 1. Th. Fransen, „D. H. L.", Delft, 4 min. 51 4/10 sec.2. A. Kiaasse, „Excelsior", Haarlem, 4 min., 52 4/10 sec. 3. J. Koevoets, „Wilskracht" A'dam, 4 min. 52 8/10 sec. 5000 M. koppelrace 1. „Wilskracht", A'dam, (J. Koevoets en A. Oostermeijer), 15 min. 22 sec. 2. „D.H.L." Delft (Th. Fran sen en J. v. Buuren) 15 min. 43 sec. 3. „Ursus" Haarlem (gebroeders de Zwager) 15 min. 56 2/5 sec. 4. „Excelsior" te Haar lem (Jos. Mathot en A. Kiaasse) 16 min. 10 3/10 sec.; 5. „Wilskracht II" A'dam (B. Hertroys en J. Suer) 17 min. 4 1/5 sec. Verspringen 1. W. schaab, „Union" Nij megen 6.15 M. 2. J. de Haas, „Victoria" Zaandam 6.03 M. 3. H. F. Haman, „Wils kracht" A'dam 5.85 M. 4. N. de Zwager „Ursus" Haarlem 5.49 M. C. v. d. War'dt, „Victoria" Zaandam 5.49 M. Hoogspringen met aanloop: 1. N. v. d. Helm „D.H.L." Delft 1.50 M.2. J. de Haas „Victoria" Zaandam 1.50 M. 3. -P. Bergsma „Wilskracht" A'dam 1.45 M. Polsstokhoogspringen: 1. E. de Goey „Prins Hendrik" Vught 3 M. 2. A. Ver heem „Ursus" Haarlem 2.80 M.3. C. v. d. Wardt „Victoria" Zaandam 2.60 M. Discuswerpen: 1. N. v. d. Helm „D.H.L." Delft 31.33 M. 2. H. F. Haman „Wils kracht" A'dam 30.35 M. 3. J. de Haas „Victoria" Zaandam 29.64 M. 4 x 100 Meter estafette. 1. „Wilskracht" A'dam 52 sec. (kamp. Gymn. Federatie)2. „Victoria" Zaandam 52 7/10 sec.;3. „Ursus" Haarlem 53 4/5 sec.; 4. „Prins Hendrik" Vught 54 sec. Zooals men ziet, boekten de Haarlemsche deelnemers eenige succesjes. De gebr. de Zwager weerden zich kranig in de 5000 M. koppel-race door zich derde te plaatsen, op den voet gevolgd door hun stadgenooten Mathot en Kiaasse. In het nummer polsstokhoogspringen ver wierf Ant. Overheem den tweeden prijs. Jammer dat de Ursusman gehandicapt was door een blessure. Het athletiekseizoen is hiermede gesloten. „Ursus" kan met genoegen op dit seizoen terugzien. In alle wedstrijden deden haar leden zich kennen als tegenstanders waarmee rekening dient gehouden te worden. Een woord van lof mag dan ook niet onthouden worden aan den heer S. Hooy, die zijn athleten op voorbeeldige wijze heeft geleid. Een groot deel der Ursus successen, is aan hem te danken. „Excelsior" heeft eveneens een succesvol seizoen achter den rug. Laten wij de hoop uitspreken dat de beide Haarlem sche vereenigingen op den ingeslagen weg Zullen voortgaan en zich binnen niet al te langen tijd aan de spits der R. K. vereeni gingen zullen plaatsen. Voor den inhoud ran deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, Sept. '24. Hooggeachte Redactie Hiermede verzoek ik U beleefd om plaat sing van onderstaand artikel in uw geëerd blad. KATHOLIEKEN VAN HAARLEM 1 Nu in den laatsten tijd het Esperanto zich in steeds meerdere belangstelling mag ver heugen, zal het wellicht nuttig zijn nog eens de aandacht te vestigen op het nut en gemak van deze taal. Wat Esperanto eigenlijk is? Esperanto is een wereldhulptaal ten dienste van het internationaal verkeer. Door Espe ranto bedoelt men dus geenszins de moeder taal te verdringen, maar wenscht men het internationaal verkeer te vergemakkelijken. Dat in onzen tijd van snel internationaal ver keer een algemeene hulptaal onmisbaar is, zal wel niemand ontkennen. Het Esperanto nu is de internationale taal welke alle prac- tische eigenschappen heeft, welke voor een goede hulptaal onmisbaar zijn. Ten eerste is het Esperanto een taal welke door ieder met gemak geleerd kan worden. Moeilijke grammatica of moeilijke uitspraak zooals in de vreemde talen voorkomen vindt men bij het Esperanto niet. Verder is de uitspraak zeer welluidend en gemakkelijk te verstaan. Het woorden lezen is bij de vreemde talen, vooral voor iemand die weinig tijd heeft, een groote moeilijkheid, welke bij het Esperanto zeer wordt verkleind door de z.g. woord vorming. Dit alles maakt het leeren van Es peranto tot een aangename taak. Het groote nut van Esperanto is reeds op verschillende internationale congressen ge bleken, o.a. op het in Augustus j.i. gehouden katholiekencongres te Lugano. Op dit con gres werden door verschillende afgevaardig den, welke alleen hun eigen landstaal en Esperanto spraken, redevoeringen in het Esperanto gehouden, waardoor het mogelijk was, dat zij door allen, van welke natie dan ook, werden verstaan. Voorzeker een schit terend succes en een practisch bewijs voor Esperanto Ook in de radiotelefonie wordt van Esperanto een dankbaar gebruik ge maakt. De Amerikaansche bond van radio amateurs heeft reeds Esperanto aangenomen als intern, radiotaal en aan de andere bonden het gebruik van Esperanto warm aanbevolen. Tenslotte is Esperanto van zeer groot nut voor de Kath. intern, beweging. Naar aan leiding van het bovengenoemd congres te Lugano schrijft Mr. K. in de Nieuwe Eeuw van 28/8 j.l. „De tijd, dat ook Nederland sche Katholieken zich meer dan tot dusver bezighouden met de intern, gedachte in Kath. geest, lijkt ons gekomen". Maar laten wij dan niet vergeten dat in de intern, bewe ging een goede internationale hulptaal van het grootste belang is. En welke hulptaal is nrer geschikt voor algemeen gebruik in de gelieele wereld dan Esperanto Het Esperan to is juist als de universeele taal zoo prachtig geschikt voor onze universeele R. K. bewe ging Misschien zal men tegenwerpen dat voor ons Katholieken Latijn meer geschikt is. Zeker, Latijn is de Kath. taal bij uitstek, maar is voor ongestudeerde leeken meestal te moeilijk om te leeren. Het Esperanto ech ter is door iedereen met gemak te leeren en is daarom ook voor de Kath. intern, beweging de aangewezen hulptaal. Om nu deze taal, zoo nuttig voor zllen, meer te doen kennen en beoefenen, zal door de R. K. Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" te Haarlem een propaganda- avond worden gehouden op Donderdag 2 Oct. a.s. in het gebouw „St. Bavo", Smede- straat, des avonds om 8 uur. Alle Katholieken van Haarlem worden hierbij dringend uit- genoodigd deze belangrijke vergadering bij te wonen. Gaarne zullen daar aan ieder, die dit wenscht, de noodige inlichtingen worden verstrekt. Katholieken, verzuimtniet deze vergadering bij te wonen, want het Esperanto is uw belangstelling overwaard Komt allen op, opdat uw belangstelling worde gewekt, en gij zult wenschen deel uit te maken van de groote groep der beoefenaars V?n het Espe ranto over de geheele werelden opdat in vervulling moge gaan de woorden van Palis Pius X Heiliger gedachtenis „Het Esperanto gaat een schoone toekomst tegemoet U, geachte Redactie, hartelijk dank zeg gend voor de plaatsing, namens de R. K. Esperantistenvereeniging „Abbé Richard son" te Haarlem, A. J. BUIS L. Heerenstr., Haarlem. Haarlem, 29 Sept. 1924. Mijnheer de Redacteur. Verleen mij s.v.p. een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In een hoofdartikel van het Rechte Spoor, lijfblad van het Ned. R. K. Spoor- en Tram wegpersoneel, wordt er op gewezen, dat de Directie der Ned. Spoorwegen in het vorig jaar (dit deden ook verschillende andere on dernemingen) de loonsverlaging aankondig de per 1 Januari 1924. Men motiveerde deze verlaging ook hiermede, dat een verdere verlaging van den levensstandaard verwacht mocht worden, indien de door de regeering voorbereid wordende maatregelen tot stand kwamen en alsdan vermoedelijk ook bij an deren navolging zouden vinden. Met recht wordt er op gewezen dat de toen door de regeering voorbereide maatregelen thans tot stand gekomen en zelfs meer nog, en ook bij anderen hebben deze maatregelen navol ging gevonden zelfs meer dan genoeg. De loonen van overheids-, spoor- en ander personeel zijn zoo verlaagd, dat 't maar weer net aan of daar beneden is, maar de verwachte verlaging van den levensstandaard blijft uit. Neen, bij de sterke vermindering van inkom sten, welke men zich allerwege heeft moeten getroosten, is zich komen voegen een duurder worden van het leven. Na er op gewezen te hebben, dat eerst de eerste levensbehoeften, als huishuren (die voorloopig wel niet lager zullen worden) en misschien zelfs ongemo tiveerd wordt opgeslagen, besluit het blad dat vooral groote gezinnen het weer zeer kwaad krijgen en men dus genoodzaakt wordt stelling te nemen en maatregelen te beramen. Het doet tevens uitkomen dat voor degenen, die meenen, dat het werk der orga nisatie overbodig blijken zal, dat zij dwalen, en doet dan nog een beroep op ongeorgani seerden, zich aan te sluiten. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, G. De leden der Woningbouwvereenigingen „Zuilen" en van het „Tuindorp B. A. N. S.", die zich als vereeniging van woningbouw niet hadden laten inschrijven in het Han delsregister werden door dc Utrechtsche Rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Jhr. Mr. O. F. M. van Nispen tot Seve- naer, onze gezant bij den H. Stoel, is in Rome teruggekeerd. Dc Nationale Hanzevakbond voor de Wasch- en Strijkindustric hield Zaterdag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zijn eerste congres, dat door ongeveer 100 leden met hunne dames werd bijgewoond. De heer Groos uit Gouda, algemeen voor zitter, opende de vergadering en consta teerde met genoegen vooruitgang in het organisatieleven en in de wasch-industrie in het algemeen. De heer Ir Begeman, rijksnijverheidscon- sulent, besprak daarna in een leerzame rede den toestand in de waschindustrie. Op grond van zijn ervaring wees hij op verschillende praclische punten en gaf tegelijkertijd dc middelen ter verbetering aan. De behande ling der wasch is een echt industrieel be drijf geworden waar groote kennis van tech niek, chemie, organisatie, administratie, enz. vereischt worden. Op onderhoudende wijze doorliep spr. de verschillende afdeelingen in het bedrijf en gaf daarbij hoogst nuttige \venken. Ir. Stoffels uit Delft besprak het ontwer pen en fabriceeren van dc machines voor het waschbedrijf. Deze rede gaf een interes- santen kijk op de teekenkamer, constructie werkplaats, smeedafdeeling, enz. Achtereen volgens behandelde hij het werk. verbonden aan het ontwerpen, teekenen en uitvoeren der machines. Het verschil tusschen theorie en practijk kwam hier duidelijk aan het licht. Een uitstekend fabrikaat, dat beant woordt aan de eischen van de practijk, kan dan ook uitsluitend tot stand komen, wan neer fabrikant en wasch-industrieel samen werken om het beste te presteeren. Ten slotte wees spr. op de groote toekomst voor het machinevak in dc waschindustrie en hield zich er van overtuigd, dat groote ver beteringen niet zullen uitblijven. Als laatste spreker voerde het woord Rector Kok, geestelijk adviseur van den bond, die in een keurig gestyleerde rede, het waarom der R. K. vakorganisatie be handelde en de aanwezigen opwekte propa ganda te maken voor de R. K. vakorganisa tie, waarbij steeds de mogelijkheid open bleef, om door middel van federatieve sa menwerking met organisaties van andere richting de vakbelangen te dienen. Een har telijk aanhoudend applaus viel Z.Eerw. ten deel. Een feestmaal en gezellige avond besloot -het congres. Burgerlijke Stand in de week van 22 tot en met 28 September 1924. Geboren: d. van J. A. M. Avontuurvan der Heijden. d. van A. A. van GemertMeijer. z. van F. M. PörschmanRoensch. d. van M. A. RooijersCramer, z, van J. Boom van Swieten. Ondertrouwd: M. Velleman en D. Burger. J. Ziegler en Th. H. Dollé. W. J. van Tienen en M. H. Blokker. L. J. Kars en H. Jansen. D. Vierhout en E, Boting. G. Henzen en W. Kreikamp. J. Neute boom en L. Hartmann. Getrouwd: C. van den Bogaard met A. J. van de Manakker. Overleden: A. A. J. Bronk, 41 jaar, echt* genoote van C. van Leeuwen. H. Heu- ner, 26 jaar, m. Een nieuwe verbinding. Thans zal de nieuwe verbinding tusschen Rijksstraatweg en Spaarndammerweg spoedig tot stand ko men. De straat die op 't weiland van de vroe gere boerderij van Schie ligt, zal doorge trokken worden naar den Spaarndammer weg. Reeds is men bezig met rioolbuizen te leggen. Gevonden voorwerpen. Lijst van in de gemeente SchoteB gevonden dieren en voor werpen. Terug te bekomen bij: H. Zeepvat, Dr. Leijdsstr. 61. eer. kussentje. G. Duine- veld, Schotervoetpad 5, een zijvleugel van een melkwagen. A. Hoogervorst, 1ste Hoo- gerwoerddwarsstr. 13, een zilveren potlood houder. M. Maas, Kloostersir 16, een jon gensbroek. D. v. d. Schoor, Kloosterstr. 17, een voetbalschoen. J. Koedoodcr, Paul Kru- gerstraat 26, vier fietsbanden. L Tiggelman, Colensostr. 19, een schroevendraaier. .1. de Vries, Gen. Cronjestr. 80, een bril J. Koop- mans, Overtonstr. 21, een gouden broche. G. "SffiiL Kloosterstr. 21, een portemonnaie met inhoucr. if- Mandelier, Eikenslr. 47, een da messchoen! J- Tiggelman, Kloosterstr. 127, een ceintuur. J- Matthot, Billitonstr. 8. een broche. C. MëÜer, Gen Bothastr 27, een zakdoek. Sj. Kaï-nniinga, Rijksstraatweg 49, een rijwielbelastinj/Diaatje in étui. J. Roo denburg, Indischestn'ïP, een zsk waschgoed. J. Zeeland, RijksstraatW?^ 374, een auto- wiel met binnen- en buiteni1311^- f-- ^os. Gen. de la Reijstr. 91, een pet. P v d. Vaart, Reitzstr. 71, een gouden armband i Kerk stra, Gen. Cronjéstr. 156, een zilveren kèi" tinkje waaraan Mariabeeldje. C. Hartman, Gen. Bothastr. 13, een vingerring. F. de Kuster, Gen. Bothastr. 60, een rijwielbelas- tingplaatje in étui. G. Abeele, Holsteijnstr. 1, een huwelijksfoto. Aan het Politiebureau een jas, een rozenkrans, 'n R.K. kerkboekje en een sleutel N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandel-Ver- eeniging. Onder de gisteren geplaatste foto was dc mededeeiing weggevallen dat de foto was vervaardigd door Jo van der Zijl, te IJmuiden. Verder is de naam der jubileerende Ven nootschap N.V. Ijsfabriek voor de Visch- kandel Vereeniging. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Zeep- en Oliefa- brieken, alhier. Jubileum. Op den 4den October a.s. herdenkt dc heer P. Sarlet den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienstbetrekking kwam bij de firma J. H Krul Jr. Bij die gelegen heid zal de Muziekvereeniging Sursum, di recteur de heer J. A. Meng, des avonds een serenade brengen Heropening Cafe Roozendaal. Het Café Restaurant Roozendaal, heeft door zijn ver bouwing een groote verbetering ondergaan. De heer A. J. van Schooten heeft een moderne zaal laten inrichten, die aan alle eischen voldoet en een oppervlakte heeft van omstreeks 80 Meter Donderdagavond wordt deze zaak feestelijk geopend. Gemeenteraad, Vergadering van den ge meenteraad van Haarlemmerliede en Spaarn woude op Donderdag 2 October 1924, des namiddags te 7 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. In- gekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorloopige vaststelling der gemeentereke- ling, der balans en verKes- en winstreke ningen van het Waterleidingbedrijf, Elec- triciteitsbedrijf en het Grond- en Woning bedrijf, alsmede de goedkeuring der reke ning van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1923. 3. Vaststelling instructie voor den ge meente-secretaris. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het electriciteitsbedrijf. 5. Voorstel van B. en W. om hen te machti gen tot het aangaan eener deposito-over eenkomst met de N. V Bank voor Neder landsche Gemeenten. 6. Verzoek van den Rijksveldwachter R. C. van den Bosch om een gratificatie voor het jaar 1924. 7. Ver zoek van G. de Graaff om de aan hem verhuurde perceelen weiland voor drie ja ren te verhuren. 8. Voorstel van B. en W. om het pontveer over de Ringvaart te Zuid- Schalkwijk voor drie jaren onderhands te verpachten aan C. J. Heemskerk. 9. Benoe ming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren C. de Bruyn en H. A. v. Loon. 10. Benoeming van twee leden der ccmm. voor de bedrijven wegens per. aftr. van de heeren G. Kruseman en H. F. van Essen. 11. Benoeming van een commissie tot enderzoek der begrootingen, dienst 1925 12. Reclames Hondenbelasting. Tegen een boom gereden. Maandag middag omstreeks half 3 uur, reed de heer B. B. uit Aalsmeer met zijn Ford-auto tegen een boom aan de Zandvoortschelaan. Het ongeluk ontstond doordat de aandacht van den bestuurder werd afgeleid door het flad deren van een zeiltje van de auto. De be stuurder van de auto en een der inzittende- dames kwamen met den schrik vrij. De an dere dame klaagde over pijn in de borst. Zij werd per auto vervoerd naar de woning van haar zuster, waar zij onder geneeskundige behandeling gesteid werd. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. J. Vlek- kc—Harlel, z. J. Vadervan der Lee, z. Ondertrouwd: E. E. Stoel en A. M. Huijs- sen. C. J. A. Freriks en A. M. van Leeu wen. Getrouwd: C. Jöbsis en Chr. O. Muller von Czcrnicki. Overleden: G. Bebingh, 46 jaar. J. M. van Leeuwen, 21 jaar. A. I. G. Bruniag, 76 jaar. Niet best. Een zaadkaros, die beladen was met een verhuisboedel, zakte te Vijf huizen in elkaar. Het geval gaf nog al eenige stagnatie en daar de weg versperd was moest het ver keer een paar uur aan den Ringdijk ge schieden. Bietecrijden. De landbouwer J. de Jonge aan den Sloierweg alhier, heeft een proef genomen om de suikerbieten vanuit het land naar de laadplaats te rijden met een vracht-auto. Maandag en Dinsdag kon men de geladen vracht-auto op den Sloter- weg steeds zien passeeren. De proef schijnt uitstekend te zijn gelukt, want de J. is van plan om zijn bieten op deze wijze te blijven vervoeren. Zijn voorbeeld zal vermoedelijk wel navolging vinden, tenminste wanneer het weder goed blijft, want indie. het land modderig is zal het toch o.i. wel niet mee vallen om daarin met een vracht-auto te rijden en zal de boer* ".agen met paarden wel het verkieselijkst zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7