$PAARNE-j£Ar(K fgSÊMmm Sir w® AfA'MTJtJi 6 t TT De vetvlek. m Ingezonden Medeelingtn. Pcr week 0.25 Lt |g ff f§® fc li Wf j life 1748- Donderdag 2 October 1924 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad 47ste Jaargang No. 15855 De Holland-lndië'Vlucht Duurtebestrijding. De Postchequê- en Girodienst heropend. Agenda 3 October „Blue-Band film." SAFETY FIRST! Voor bedragen van eenige beteekenis, die bij de Spaar- ne-Bank a deposito worden gestort, geeft de Spaarne- Bank desgewenscht effecten in onderpand tot het volle bedrag van de storting. En dan toch bovendien de bepaalde rente naar de verhou ding van opzegbaarheid, per dag, per maand, per jaar, enz. liet Missiehuis der Eerwaarde Paters van het li. Hart. te Driehuis, het welk hedenmorgen door. Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier plechtig werd ingewijd. Ned- R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden St. Fran ciscus van Assisië, afdeeling Haarlem „Herwonnen Levenskracht". Jubileum. I Prettige visite. m m mm a 75 cents per regel. Haarlemsch Instituut voor lichamel. opvoeding. De reis van Plebaan-Deken Westerwoudt. Het stratencomplex bij de Pijlslaan. Bezichtiging huldeblijk. Taai-cursussen. TOONEEL. Onze belastingadministratie. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. KANTONGERECHT. aDonnementsprijs bedraagt vodi |m SÉ |jfb ffiBga ftM tfy $0SÊ Haarlem en Agentschappen: |$|||J|| R S l ,j *1 I ls| Per kwartaal 3.25 |M| m llji H Franco per post per kwartaal bij F® i j fi M fet fel k, vooruitbetaling 3.58 fT ||||$lt 1 1 """3 Bureaux: Nassaulaan 49. i'iwi<k':' in'iiui'r lTTrr~"inT«TrTniiirnTnr^'V^n^°Kiinr^ Telefoonnummers: 1426, 2741 en Postrekening No. 5970. HAARLEM8GHE COURANT Adverteniiën 35 cents per regeV Bij contract belangrijke kortic*. Advertentiën tusschen den teksl, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s /5 cf per regel. Vraag- en aanbod-adver» tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat- sing; elke regel meer 15 ct., bf vooruitbetaling. Onder de nieuwsberichten heeft men tnededeelingen kunnen lezen over pogingen tot reorganisatie van het N. V. V. om te ge raken tot een „Verbond van den Arbeid." Het doel zou zijn, om de bestaande zooge naamde neutrale vakcentrales met het N. V. V. tot één groot Verbond van den Arbeid te maken. Met het Verbond van Hoofdarbeiders is de fusie al zoo goed als geslaagd en met het Alg. Ned. Vakverbond (dat in hoofdzaak de niet-confessioneel georganiseerde ambtenaren omvat) zal het vermoedelijk ook wel boteren. Dit verschijnsel trekt natuurlijk de aan dacht. Dezen zomer heeft Stenhuis artikelen gepubliceerd, die schenen te wijzen op een breeder uitbouw van de vakvereeniging, zóó, dat deze laatste in zoover georga niseerd in het N. V. V. niet meer van de politieke partij, de S. D. A. P., afhanke lijk zou zijn, maar eerder zelf de politiek zou beheerschen. Terwijl over deze krasse meeningsuitingen in „het Volk" werd gedis puteerd, kwamen de berichten over de fusieplannen los, waardoor onwillekeurig de vraag rees: is er een strooming onder de moderne Nederlandsche vakbeweging, welke aanstuurt op een Labour partij? „Het Volk" komt, aan buitenstaanders én aan partijgenooten (die dus blijkbaar de kluts ook al kwijt raakten) thans meedeelen, dat, wat thans in het N. V. V. overwogen wordt, met Labour Partij-denkbeelden niets uit staande ^ceft en uitsluitend een verbreeding van de rijen der moderne vakbeweging ten doel heeft, niet een fusie van die vakbewe ging met de S. D. A. P., gelijk een Labour Partij in wezen zou zijn." In een ongewoon lang artikel wordt ons dan verteld, dat we ons over die fusie plannen heusch niet ongerust behoeven te maken: 't is alles zoo onschuldig als duiven- dons. Het gaat eigenlijk alleen maar om het getal. Bij het N. V. V. zijn 40 pet. der Neder landsche georganiseerde arbeiders aange sloten; in een Algemeen Verbond van den Arbeid zou dat 50 pet. straks misschien meer, bedragen. En het staat voor het voe ren van den klassenstrijd gekleeder, wan neer men 300.000 dan wanneer men 200.000 leden beeft. Dus na de fusie toch klas senstrijd, ook voor dc bonden, welke zich tot nu neutraal noemden en juist om dat klassenstandpunt tot nog toe buiten het N. V. V. bic ven? Neen, zóó ver zijn wij heusch nog niet, volgens de geruststelling van „het Volk De voornaamste voorwaar de van de fusie is, dat iedere groep vrij blijft bij een politieke actie zich terug te trekken. „Maar waarom, vraagt de argc- looze toeschouwer, de zaken dan niet gela ten zoo als ze zijn? Desgewenscht kan men toch federatief samenwerken? Wat be- teekent voor de innerlijke kracht van een organisatie de enkele uitbreiding van het getal, wanneer niet tevens de strijdkracht vergroot wordt? „Het Volk" praat daar eerst zoo'n beetje omheen: erg enthousiast is het blad zelf niet over de fusieplannen; groote verwachtingen moet men er voorloopig niet van koeste ren. Maar, zoo heelemaal zonder beteeke- nis is de zaak toch niet. Want, zoo lezen we aan het slot van het artikel: „Als de vakorganisaties, die thans in het Verbond van Hoofdarbeiders en in het A!g. Ned. Vakverbond vereenigd zijn, gedurende eenigen tijd met het N. V. V. in het „Ver bond van den Arbeid" samengewerkt zul len hebben, zal hun watervrees voor „het standpunt van den klassenstrijd" waar schijnlijk ongemerkt heel wat gezakt zijn. En zoo hebben wij ook alle reden om aan te nemen, dat, wanneer die organisaties in het nieuwe Verbond gedurende eenigen tijd geplaatst zullen zijn geweest voor be slissingen omtrent samenwerking met de S. D. A. P. in verschillende acties, waarin het arbeidersbelang sterk en duidelijk spreekt, hun tegenzin tegen die samenwer king allengs wel zal luwen. Overtuigd als wij zijn van de aantrekkelijkheid der actie van de S. D. A, P. voor alle arbeidersgroe pen, die geleerd hebben er onbevooroor deeld tegenover te staan, hebben wij ook in dezen den besten moed voor de toe komst." Ziedaar het looze spel: de „neutralen" moeten eenerzijds niet afgeschrikt worden en in den waan hunner zelfstandigheid ook na de fusie, blijven; de strijdbare massa van het N. V. V. moet leeren begrijpen, dat, al blijft dadelijk succes uit, de vliegen mcf honing gevangen moeten worden. Als een vetvlek moet de roode vakbeweging zich uitbreiden, onmerkbaar, zoetjesaan en vooral niet forceeren: de enkele geregelde samenwerking zal reeds voUoende zijn, om van neutrale, roode arbeiders te maken! Dat is het, wat uit die ingehou den zelfbewustheid spreekt. Wie ooren heeft om te hooien, dat hij hoorei B De aankomst van de F VII te Praag. Een vlotte landing en geen incidenten. Aan het Haagsche Aneta-kantoor wordt 'e' volgende gemeld: De Fokker VII, die om 8-45 te Schiphol is opgestegen en te 11.35 p nnover passeerde, is hedenmiddag te t raag aangekomen. Op deze reis, een afstand van 846 K.M hebben zich geen incidenten voorgedaan en na een vlotte landing is het toestel op het vliegterrein neergestreken. Nader wordt nog uit Praag geseind: Dé Holland-Indië vliegers landden precies te vier uur in P^aag. Zij werden door een aantal Tsjechische vliegers begroet, onder aanvoering van den commandant van het vliegveld. Er was eenig publiek, doch jammer genoeg was er geen officiëele begroeting van Nederlandsche zijde, De ontvangst was aller- 1 artelijkst en de heer Van der Hoop deelde mede, dat hij gedurende den geheelen tocht schitterend weer had getroffen en slechts alleen boven Hannover met nevel te kampen had gehad. Het vliegtuig verbruikte 700 L. benzine in 7)4 uur, terwijl de gemiddelde snelheid 103 K.M. bedroeg. Dank zij het schitterende weer kon men laag boven Duitschland vliegen, zelfs tot 3 a 400 M. hoogte. Het gebergte bij Dresden maakte een vluchthoogte van 800 M. nood zakelijk. Donderdagmorgen -gaat het om half negen weer verder over Belgrado, Pressburg, Konarno en de Hongaarsche puszta. Het Haagsche Aneta-kantoor verneemt nog, dat de bemanning van de H.N.AC.C. kort vóór het vertrek naar Praag, nog een groot aantal telegrammen, ontvingen o.a. van onzen gezant te Kopenhagen, den heer W. L. F. C. Ridder van Rappard, van den directeur van Aneta, den heer D. W. Ber- retty, te Weltevreden, en van vele anderen, uit binnen- en buitenland, zoomede eenige bloemstukken. De heer Van der Hoop ver klaarde het zeer te betreuren, dat hij, even min als zijn tochtgenooten, niet persoonlijk aan de afzenders en schenkers zijn dank kon betuigen. Te 's-Hage is opgericht een Verbruikers- vereeniging Duurtebestrijding. Deze vereeni- ging stelt zich ten doel het ongemotiveerde stijgen der prijzen van levensmiddelen enz. tegen te gaan. In een binnenkort te houden vergadering zal de werkwijze nader worden uiteengezet. Naar de Tel. verneemt, hoopt de Directie van den postcheque- en girodienst, de re keninghouders van 10.000 tot 20.000 in den dienst te kunnen betrekken. Dit geeft dus dadelijk een groote uitbreiding. Zoo wil men langzamerhand den dienst opvoeren. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Vrouwen bond 3 uur Rederijkerskamer 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot 'half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek lansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 our, he- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Martha vareeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en .Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1 —2 uur. Bisschoppelijk Musenm. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Gisteravond had in den schouwburg aan den Janswg de vertooning plaats der „Blue- Band-film. Ruim 8 uur werd met de voor stelling een aanvang gemaakt. Na een inlei dend woord, werd overgegaan tot vertoo ning van een natuuropname,. Hierna kwam de film van den avond op het witte doek. Dc Bluc-Band-film bestaat uit vier deelen en geeft een duidelijk overzicht van de fa bricatie van de Blue-Band margarine, vanaf het Amerkaansche vee, tol het bekende pakje met blauwe band en dam.skopje. De margarine-industrie van de v, d. Bergs fabrieken te Rotterdam, werd tot in de kleinste bijzonderheden ontleed. De keurige bediening en de ingewikkelde con structies der enorme machines. Deze iilm kan tot een der beste films op reclame- gebied gerekend worden. Na een korte pauze werden nog een paar komische films vertoond. Het eerste heette: „De nieuwe huisknecht", een kluchtige 2- acter, waarin 2 fuifnummers de hoofdrol spelen. Het laatste stuk was een dolle klucht in 2 acten, getiteld: „Het spookhuis" waarin eenige der bekendste filmartisten optreden. Het is een griezelige geschiede nis, waarin spoken en' andere „narigheden" voorkomen. De talrijke aanwezigen, die den schouwburgzaal tot in den nok toe vulden, waren tevreden. Het was een zeer gezelli ge, interessante en ook vroolijke avond, waarvan hedenavond een herhaling wordt gegeven. dienden ten opzichte van den arbeidstijd, zoo spoedig mogelijk zal doen opheffen; en dringt er bij de ongeorganiseerde R.K. bedienden op aan, in deze mede te helpen om een geregelden arbeidstijd voor onze collega's te verkrijgen, door toe te treden tot den Bond „St, Franciscus van Assisië"; en besluit deze motie te publiceeren in de pers. In de vacature van het Dames-bestuur, werd Mej. A. van Zandvoort gekozen, die onder applaus der vergadering de benoe ming aannam, De voorzitter riep de medewerking van de aanwezige leden in voor de te voeren propaganda en spoorde de leden aan de vergaderingen, die voortaan wederom maandelijks zullen worden gehouden, trouw te bezoeken. Hierna deed de Bondssecreta- ris, de heer Haver, een opwekkend woord hooren, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de hoogere idealen, waardoor onze Bond zich met die van andere kantoor- en win- -w V v; z Een motie van arbeidstijdregeling-. Dinsdagavond hield deze Bond een leden vergadering in het gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer H. Stoelinga, deed me- dedeeling van eenige ingekomen stukken en besprak daarna de hieronder volgende motie, die met algemeene stemmen werd aangenomen. De Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Francis cus Van Assisië, afdeeling Haarlem, in ver gadering bijeen den 30 September 1924, in 't gebouw St. Bavo; overwegende dat bij de Arbeidswet 1919 ook de arbeidsdag voor de Kantoor- en Winkelbedienden is geregeld en de invoe ring daajvan in uitzicht gesteld; constateert dat, ondrtnks de door den bond sindsdien gevoerde krachtige actie tot het verkrijgen van de in werkingtreding der Arbeidswet en ondanks dat bij verschil lende gelegenheden het bestuur van onzen Bond, al of niet in samenwerking met de zusterorganisaties, de Overheid in casu den Minister van Arbeid met afdoend feitenma teriaal onder de aandacht hebben gebracht, dat de arbeidstijden der bedienden als overmatig lang moeten worden aangemerkt en trots de toezegging om binnen niet al te langen tijd de Algemeene Maatregelen van Bestuur, in zake de invoering van de wet uit te vaardigen, tot op heden de ar beidswet voor de kantoren en winkels nog niet in werking is getreden; overwegende dat hiervoor thans als re den wordt aangemerkt dat uitbreiding van het corps ambtenaren van de Arbeids-In- spectxe, in verband met 's lands financiën niet mogelijk is; dat door ons Bondsbestuur de weg is ge wezen aan den Minister, waarlangs zonder noemenswaardige financieele offers de con trole op de naleving van de Arbeidswet voor de kantoren en winkels kan worden uitgeoefend; besluit in dezen als één man achter het Bondsbestuur te slaan, dit aansporende lot die maatregelen, welke den Minister de achterstelling van Kantoor- en Winkelbe- kelbedienden onderscheidt, voor ieder lid een aansporing mag zijn om er toe mede te werken, de invloed van den Bond te ver sterken door vermeerdering van het leden tal. A.s. Zondag zal ter gelegenheid van het St. Franciscusfeest een H. Mis worden op gedragen voor de levende en overleden le den van den Bond in de kapel van de Eerw. Zusters, Koningstraat, te 9 uur. On der deze H. Mis zal een toespraak worden gehouden. Het Bestuur verwacht dal alle leden deze H. Mis zullen bijwonen en zoo mogelijk tot de H. Tafel zullen nadereri. Het bestuur van „Herwonnen Levens kracht" heeft gemeend, wegens teleurstel ling van velen, die Zondagavond, den feest avond niet hebben kunnen bijwonen, voor de hedenavond te houden feestavond, voor hen een aantal plaatsen disponibel te stel len. Degenen, die er nu belang in stellen dezen prettigen avond bij te wonen, kun nen om 7 uur kaarten in ontvangst nemen als bewijs van toegang. De toegang is gra tis. Een uitzondering moet bet bestuur ma ken voor kinderen beneden 1 8jaar. Die hebben ge entoegang. Kaarten zijn verkrijg baar aan de Groote Zaal van „Sint Bavo bij het Secretariaat. Vandaag herdenkt de heed W, Nugteren den dag, waarop hij vóór 1214 jaar in dienst kwam bij de fa. Verdel aan de Spekstraat. Vanmiddag om half 4 werd hij in 't bijzijn van het personeel door den patroon toege sproken, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Eenige versnaperingen wer den verder den jubilaris thuisgestuurd, waarna hij den avond genoeglijk thuis ver der ken doorbrengen. Door de politie alhier, is een juilrouw aangehouden, die bij eer, sekse-genoot op visijc zijnde, in een onbewaakt oogenblik een zakje, inhoudende 3 rijksdaalders en 5.uit de gesloten linnenkast haalde en in haar zak stak. >J M:1 vCS-XVvV.s\-v v Een dezer dagen werd door de firma J. J. Beijnes, alhier, een electrisch motorrij tuig afgeleverd voor de Staatsspoorwegen op Java. Hierboven een foto van het rijtu ig voor de fabriek op het Stationsplein, w aaruit men kan zien, op welke wijze zulk een wagen verpakt wordt. Het gelijkt een monsterachtig pakket. Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na- tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18. Zitdagen Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van 59 u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7— 8! u. namiddag. Met 1 October j.l. heeft de heer Chr. v. Gelderen, arts, assistent in de ontleedkunde bij prof. Bolk aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, de lessen in de anatomie aan het Haarl. Instituut voor lich opvoeding op zich genomen. Onze redactie ontving uit Jerusalem een telegram gedateerd 1 October, namiddags half drie, waarin ons de goede aankomst in Jerusalem wordt gemeld van onzen HoogEerw. Deken-Plebaan, L. A. A. M Westerwoudt en zijn reisgenooten de Zeer- Eerw. Heeren Pastoors J. H. W. Borsboom en H. J M. Hafkenscheidt. Bij het voorstel van 26 Mei 1924, stelden B. en W. voor te bepalen, dat de aan te leggen straten bij de Pijlslaan zouden be staan uit klinkers met uitzondering van de projectstraat in het verlengde van de Van Oosten de Bruijnstraat, waarvan de bestra ting van den rijweg zou bestaan uit keien. In de vergadring van 11 Juni j.l. werd bedoeld voorstel aangehouden, ten einde le overwegen de mogelijkheid tot het aan wenden van ander bestratingsmateriaal. In verband daarmede wonnen B. en W. het advies in van den directeur van open bare werken, die blijkens zijn voor leden ter inzage gelegd rapport tot de conclu sie komt, dat voor deze, nog aan zakking onderhevige straatbanen, alleen klinker- en keibestrating in aanmerking komt. Op grond daarvan hebben B. en W. in overeenstemming met het advies der com missie van bijstand in het beheer der open bare werken den raad voorgesteld als nog het d.d. 26 Mei 1924 gedaan voorstel te bekragtigen. De kosten der uit te voeren werken wor den geraamd op 187.000. Tevens is een bepaling opgenomen tot het ter beschikking stellen van genoemd be drag. Tot toelichting van de gekozen straatna men merken B. en W. op: Jan van Zurenstraat, genaamd naar Mr. Jan van Zuren (15171591), die verschil lende malen burgemeester van Haarlem was. Cornelis Schoonstraat, genoemd naar Cor- nelus Schoon, van 15751610 rector van t Gymnasium, alhier. Geleerde en dichter, bekend als dramaschrijver. Adriaan de Jongestraat, genoemd naar Adriaan de Jonge (15111575), groot ge leerde, lijfarts van Prins Willem I, geschied en taalkundige, werd in 1563 alhier be noemd tot Stads-geneesheer en rector der Latijnsche school. Vervolgens zijn door B. en W. de vol gende straatnamen gekozen: Van Oosten de Bruijnstraat, Karei van Manderstraat, Zon nebloemstraat, Laurens Costerstr., Jan van Zurenstraat, Cornelis Schoonstraat, Dahlia straat, Resedastraat, Irisstraat, Jasmijn straat, Anjelierstraat. Seringenstraat, Pa paverstraat, Leidschevaart, Pijlslaan, Adri aan de Jongestraat. In het magazijn „De Vijfhoek", Groote Houtstraat 181 staat ter bezichtiging het door de bezoekers der stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal geschonken huldeblijk, ter gelegenheid van het Jubileum van den heer T. A. Benraadt op 1 Augustus j.l. Bij genoegzame belangstelling zal dr. J. B. Schepers, leeraar in de Nederlandsche Taal en letterkundige aan het gymnasium, alhier, dezen winter een cursus geven in Taal, Taalonderwijs en Letterkundig Inzicht, te geven voor ouders van schoolgaande kinderen, onderwijzend personeel en ver dere belangstellenden. De cursussen beginnen op Donderdag 16 October des avonds 8 uur in een nog nader te bepalen zaal. De dertig Zilverlingen, Joodsch drama in vier bedrijven, door A. van Sprinkhuijzen. Jubileum Marie van Wester hoven. De Stadsschouwburg was Woensdagavond van een trieste leegheid bij de opvoering van de Dertig Zilverlingen, waarin Marie van Westerhoven jubileerde. Bepaald niet animeerend voor de jubilaresse, die in haar lange tooneelloopbaan vollere zalen heeft gekend. Een oud stuk, waarvan dé ouderen zien wellicht nog iets herinneren en dat mogelijk voor zijn tijd wel succes had, maar voor het hedendaagsche geslacht niet meer die aantrekkelijkheid bezit. Bij haar opkomen werd de jubilaresse hartelijk toegejuicht door de weinige aan wezigen. Geheel het stuk door hebben we kunnen genieten van haar fijn spel, waarin de Joodsche sfeer zoo zuiver is aangevoeld. Da Selbez, de boekenkoopman, (an van Dommelen) die deed denken aan een der venerabele figuren door Israëls op het doek gebracht en Esther (Sophie de Vriesde Boer) als zijn dochter, vulden het spel der jubileerende actrice waardig aan. Juffrouw Wendel als de woekeraarster (Sien de la Mar) was de beurtelings plooien de en beurtelings striemende, al naar haar belang het meebracht, terwijl Frits, haar zoon, (Karei Stoete) ons wat te schuchter en gereserveerd voorkwam, evenwel bij de ontknooping goed was. Van eene nadere bespreking van den in houd zullen we ons onthouden. Volwasse nen kunnen dit stuk gaan zien, zonder dit nu bepaald te willen aanbevelen. De huldiging der jubileerende actrice droeg een zeer bescheiden karakter. Na afloop werd haar een bloemstuk overhan digd. Het publiek toonde zich enthousiast en verscheidene malen moest gehaald wor den. Ik kan veel verdragen, ook op het stuk van ambtenarij, maar zooals de belasting- administratie-machint loopt in Haarlem, gat de perken wel wat te buiten. Er zijn menschen, die zich zijn komen be klagen, dat zij tweemaal werden aangesla gen over hetzelfde belastingjaar en het schijnt, dat je het dan zelfs als een gunst moet beschouwen dat er één aanslagbiljet vernietigd wordt. Er zijn aangeslagenen, die waarschuwingen en aanmaningen krijgen voor belastinggelden, die reeds zijn betaald. Erger: het schijnt dat beslag gelegd werd op loon van menschen, die eveneens hun be lasting reeds hadden betaald Niet alleen dat zij zoodoende eenige we ken verstoken bleven van hun salaris, maar onnoodig werd bij hun werkgever een in druk verwekt, dien zij niet verdienden, wat b.v. voor hen, die een betrekking bij de Spoorwegen hebben, zeera onaangename ge volgen kan hebben. Het aantal vergissingen bij de belasting administratie schijnt te groeien en dat is te erger omdat men in weinig diensttakken zoo belachelijk stevig vasthoudt aan formalitei ten en de Ietter der wet als juist bij de belastingadministratie. Er is al veel over geklaagd, maar in orde is het nog niet en zoó Schrijft men ons het volgende: Dat het met de administratie der direcie belastingen nog een heele warwinkel is, blijkt weer uit het volgende: Eenige jaren geleden (het betreft den aanslag 1921'22) werd ik te hoog aangeslagen in gemeente-, rijks- en verdedigingsbelasting IL Na ge reclameerd te hebben, kwam een nieuwe aanslag, thans de goede. Deze werd in zijn geheel voldaan, doch ondertusschen kwamen waarschuwing, aanmaning en ten slotte dwangbevel, om den foutieven aanslag ie voldoen. Na de verschijning van het dwang bevel ben ik aan het belastingkantoor over deze zaak gaan spreken en alles was na die bespreking in orde, zoo verzekerde de ambtenaar. De kosten van het dwangbevel behoefde ook niet voldaan te worden, wat ik trou wens toch niet gedaan zou hebben. Alles was dus in het reine. Zoo dacht ik. Maar nu komt dezer {lagen weer een ambtenaar, of ik zoo vriendelijk wil zijn, mijn aanslagbiljet 19211922 te voldoen. Bij het nazoeken bleek dit de foutieve aanslag te zijn, verminderd met het bedrag der ont heffing. Ik was niet thuis, toen de ambtenaar kwam, maar hij komt nog eens terug, om die aanslagbiljetten na te kijken. Kijk, dat ziin nu toch dingen, die niet moesten voorkomen en zulk een slordigheid in de administratie is niet goed te praten met een beroep op een tekort aan personeel Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 2 October. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 735.5 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 2 tot der avond van 3 October: Zwakke veranderlijke wind, later uit zuide lijke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, zelfde tem peratuur. „Hands up 1" De chauffeur C. H„ ston terecht terzake het aan zijn schuld e wijten te hebben dat hij met z'n auto op den Schoterweg bij de Jan Gijzenvaart een autobus had aangereden. Bekl. had aan de politie ver klaard, dat bij zenuwachtig was geworden en toen zijn stuur kwijt geraakt was. Bekl. zeide, dat de autobusbestuurder met woeste vaart aankwam en hij toen om hem te doen stoppen zijn beide handen in de hoogte had gestoken. Het O. M.: Zoo! dus toen stak U de beide handen in de lucht, en liet het stuur maar los. 't Is werkelijk fraai. Maar ik noem het onverantwoordelijk, aluds de ambtenaar, dat menschen die nog geen auto kunnen rijden, toch maar achter het stuur gaan zitten. Spr. wou dan ook tegen zulke menschen een strenge straf eischen en vroeg 75.boete subs 10 dagen hechtenis, en de .overtreding van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. De kantonrechter veroordeelde den bekl. lot 40.subs. 10 dagen, en ontzegde hem de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, voor den tijd van 6 maanden. Eén ongewone beklaagde. Mr. J. A. B. advocaat en procureur te Amsterdam, hoest terecht staan, terzake dat hij op de oostvest met zijn auto een vischwagen had aangereden. De heer B. wilde n.l. tusschen een visch wagen en en groentewagen doorrijden, ter wijl er geen plaats meer over was, waar door hij de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. Mr. B. zeide, dat de groentewagen die van de tegenovergestelde richting kwam niet J zooals hij gedacht had, was uitgeweken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1