'$PAARNE-j$ANK I im De droom van Genève. hü i P« week 0.25 BlJl L iül EL Vriidag 3 October 1924 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad i iiiiiiii iiibiiii illll [[■■■■■■■■■«««■■■■■■■■lllliaWM—H—Wi II 47ste Jaargang No. 15856 Het Internationaal Congres voor sociale politiek. De salarisvermindering der Ambtenaren Het leening fonds 1914. Geen voortzetting van het ontwapeningsdehat. De Tarief wet in de Tweede Kamer. Terug uit Siberië. R.-K. Ambtenaren- en Onder wijzers-Internationale. De meelvoordracht door den Amsterd. raad aangenomen. Een bank die goed bestuurd wordt kan niet anders dan solide zijn. De soliditeit gaat meestal alleen te loor door het verleenen van credieten zonder waarborg. Wanneer Uw bank bij het verleenen van credieten het naadje van de kous wil weten, dan is dit dus heel redelijk en in het belang van alle cliënten der bank. iii De Superieure grondstoffen van FRANKEN'® Meikbrood garandeeren U DE HOOGSTE VOEDINGSWAARDE. Het bestuur van de in .zilver jubilee rende R. K. Yooneel vereeniging „Door Eendracht Sterk" te Heemstede. Voorzitter is de heer H. v. Schie. Lucifersaccijns in Indië. Agenda 4 October De R. K. Kring naar Amsterdam. GEMEENTEZAKEN. Statuten. Kantonrechter-plaatsvervanger. Personalia. Prov. Staten van Noord-Holland. T entoonstelling. R. K. Vrouwenbond in R. K. Volksuniversiteit. „Geloof en Wetenschap". Het 10-jarig bestaan vari Herwonnen Levenskracht. Nog steeds geen R.K. Zangkoor Telegraphisch Weerbericht. De abonnementsprijs bedraagt toofl&ft fi| jfejBp HAS A A flS® Haarlem en Agentschappen; Hxj|| H §s Kg §B BES SI B Per kwartaal 3.25 |g||| B M |1 li Franco per post per kwartaal bij ^i||| fi vooruitbetaling 3.53 g| WÜS ffjggP Bureaux; Nassaulaan 40. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Postrekening No. 5970. HAARLEIHSCHE COURANT Advertentién 35 cents per rej«V Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 cf' per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct„ bq vooruitbetaling. De vijfde Volkenbondsvergadering te Genève is nu gesloten. Ze heeft langer ge duurd, dan men aanvankelijk had verwacht. K? is ook belangrijker geweest dan iemand In den aanvang durfde voorspellen en toch ook weer niet in zulk een geestdriftige stem ming geëindigd, als na de twee eerste weken van vergaderen gehoopt was. Dit schijnt hu eenmaal het noodlot van alle vredeswerk: een gestage opgang naar het ideaal van eeuwigen vrede en algeheele ontwapening valt in de tot dus ver bereikte' resultaten niet te zien. Een vlaag vaif enthousiasme voor den vrede schijnt ons nu en dan het groote ideaal een heel eind nabij te brengen; maar de practische uitwerking der geest driftige plannen stuit dan weer telkens op onverwachte moeilijkheden. Inmiddels is toch telkens het resultaat van die up and downs een zekere winst, grooter of kleiner, maar winst blijft er over. De vijfde Volkenbondsvergadering is niet anders geweest. Wonderbaarlijk snel en bijna te mooi ging het in den aanvang. Frankrijk en zijn bondgenooten van de Kleine Entente hadden in het afgeloopen jaar getracht, de politiek van Genève te dringen in de richting der onderlinge waar- borgverdragen. De vroegere „neutralen" gesteund door Engeland, wilden daar niets van weten. Wanneer dit oude zeer op de jongste vergadering van den Bond nog zou hebben nageschrijnd, zou men zich daar over niet hebben behoeven te verwonde ren. Doch niets vdn dit alles was op de vjjfde Bondsvergadering merkbaar. Integen deel; de Fransch-Engelsche tegenstellingen smolten weg in een verzoeningsgezinden geest, zooals nog nooit te voren in eenige internationale bijeenkomst van politici en diplomaten had geheerscht. En al naar mate de discussie, in het openbaar, maar voorna melijk in de commissies en meer nog mis schien in vertrouwelijke gesprekken vorder den, naar die mate ook rees de groote scheidsrechtelijke gedachte boven alle an dere middelen ter beveiliging van den vrede uit. En het is de onmiskenbaar groote verdienste van deze vijfde Assembled van Genève, dat de arbitrage eindelijk in beginsel heeft gezegevierd. Begrijpelijk was het enthousiasme, waarmee de staatsman Benesj den tekst van het protocol aan de vertegenwoordigers van vier en vijftig staten aanbood en geestdriftig uitriep; wanneer wij dit stuk, berustend op den grondslag van verplichte scheidsrechtelijke uitspraak bij conflicten, aanvaarden, dan dooden wij den oorlog! Dat was in de afgeloopen weken het hoogtepunt van Genève. Maar met het toetsen van den tekst van het allen bindende protocol aan de mogelijkheden der practijk kwamen de moeilijkheden naar voren. Den aanvaller, den spelbreker, in de toekomst aanwijzen, daar zag men met dezen Volkenbond de mogelijkheid van in. Hem economisch boycotten door alle leden van den Bond, ook dat zou gaan. Maar hoe hem terugdringen, hem tuchtigen, wanneer hij het recht met voeten schendt, het scheidsgerecht niet erkent en het land van den vrijheid- en vredelievenden buurman gewelddadig binnenvalt?Daar kwamen de moeilijkheden: de militaire sancties! Een aanlokkelijk idee: de machtige Engelsche vloot in dienst van den Volkenbond te stel len als wrekende gerechtigheid, werd als een booze grap afgewezen. De voor de'hand liggende oplossing om door den Raad ie laten aanwijzen, hoeveel strijdkrachten ieder der leden in een bepaald geval moet leveren om den schender van den vrede tuchtigen, ontmoette eigenaardigen tegen stand. De grooten waren optimist Frankrijk zeide: in geval van een conflict doet ieder naar vermogen; maar de meest vredelievenden en minst militair gezinden, de Scandinavische en de Nederlandsche afgevaardigden wilden er niet van weten. En een zwakke geruststel ling kwam eerst door de verklaring, dat 'ieder land zelf mag beschikken of het en zoo ja welke strijdkrachten het tegenover een aanvaller ter beschikking wil en kan stellen. Daarop is de overeenstemming bereikt. Maar heelemaal gerust schijnen de kleine staten er nog niet op te zijn. Onze regeering immers heeft gisterenmiddag bekend laten maken, dat zij, met alle waardeering voor het werk der vijfde Bondsvergadering, de bepalingen van het protocol toch nog eerst wenscht te bestudeeren en nauwkeuriger te bekijken, alvorens het te teekenen. En gesteld, de vorm en de bedoeling is een zoodanige, dat geen enkele staat meer bang behoeft te zijn in een conflict meege sleept te worden, wat is dan bereikt? Hoe soepeler en te gemoet komender de bepa lingen nopens de militaire sancties zijn, hoe minder waarborg voor den vrede. Immers, wanneer niemand gedwongen kan worden om den aanvaller te weren en te tuchtigen, zal in de toekomst de veiligheied van den vredelievende minder verzekerd zijn dan ooit. Ziedaar de groote moeilijkheid, waarvoor wij na deze overigens zoo uitstekend ge slaagde Volkenbondsvergadering zijn komen te staan. En de vraag rijst: zal Genève evenzeer eeh mooie droom worden als de Haagsche Vredesconferentie van 1908 is geweest? Het antwoord is: ja! wanneer op dezen eersten stap der aanvaarding van arbitrage in beginsel, geen tweede volgt. Wanneer echter ook de conditie vervuld wordt, waarvan de Bondsvergadering het welsla gen van haar werk heeft afhankelijk ge maakt, dan is er geen vrees. Geen arbitrage zonder ontwapening, heeft men te Genève gezegd en daarom de onderteekening van het protocol afhankelijk gemaakt van het tweede bedrijf dezer vijfde Bondsvergade ring: een ontwapeningsconferentie. Tot nu toe is Genève dus nog een mooie droom, welke eerst tot werkelijkheid wordt, wanneer de consequentie van de ver plichte arbitrage, n.m. de ontwapening wordt 'aanvaard. Nationale ontwapening en de blijvende defensiemiddelen onder con trole van den Volkenbondsraad en te zijner beschikking als wrekende macht der ge rechtigheid, ziedaar waar het heen moet, willen wij redelijke zekerheid voor een duurzamen vrede hebben. Naar dat ideaal heeft deze vijfde Bondsvergadering heen gewezen, maar ook naar de geweldige moeilijkheden, welke nog wachten! 2220 en 1360. Of per 1000 inwoners resp. 4.95, 4.1 en 3.7. Schrijver komt tot de conclusie, dat de hoofdschuldigen zijn de bestuurders van de personenauto's, de autovrachtwagens en de motorrijwielen, die in Amsterdam 36.9 pCt. in Rotterdam 41.2 pCt. en in Den Haag 41.6 pCt. van de ongevallen veroor zaakten. Dood of ernstig letsel werd hier door veroorzaakt te Amsterdam in 24.1 te Rotterdam in 36.9 pCt. en in Den Haag in 15.1 pCt. Van de gevallen. De toeneming van het aantal verkeers ongevallen acht de schrijver zoo schrik barend, dat hij voor sterke maatregelen pleit. Men meldt ons uit Praag: Het uitvoerend comité van het congres voor sociale politiek besloot bij de ope- den bouw van een woonhuis, op een terrein nabij de Van Merlenstraat, vrijstelling van de bouwverordening te verleenen. B. en W. stellen voor, voorloopig vast te stellen de balans en verlies- en winstre kening per 31 December 1923 van den Keu ringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, sluitend met een batig saldo van 12.286.751^. B. en W. stellen voor. met ingang van 1 September, aan den vervolgcursus No. 4 te benoemen, voor den cursus 1924—1925, tot tijdelijk onderwijzer(eS) de dames S. M. Hulshof, M. G, Botman, M. B Roosen en J. P. van den Berg en de heeren H. F. Lijn- bach, D. de Boer. C. J. Rijkers en G. Brou wer. B. en W. stellen voor, inet ingang van 1 September te benoemen tot tijdelijk onder wijzeres aan der vervolgcursus No. 1 de dames C. J Jenny Weijerman, E. Elfers, J. van Doorn en gerekend van 8 October 1924 Op een audiëntie bij den minister van Financiën aan de vertegenwoordigers van het Comité van Zes, werd door die ver tegenwoordigers uitvoerig de wenschelijk- heid bepleit om de voorgenomen salaris verlagingen op 1 October en 1 Januari niet te doen doorgaan, zulks o.m. op grond van het ruimer vloeien der middelen en de snelle stijging van de prijzen der voornaam ste levensmiddelen. De minister antwoordde naar het Corr. bureau meldt, positief, dat de verlaging op 1 October ten volle zou plaats vinden en dat hij omtrent zijn bedoelingen op 1 Ja nuari a.s. nog niets kon zeggen, zoolang de verwachtingen, die gekoesterd worden ten aanzien van een beteren toestand van 's lands financiën geen feiten zijn geworden. De begrooting voor 1925, Ingediend is het wetsontwerp tot vaststel ling der begrooting van inkomsten en uitga ven van het Leeningfonds 1901 voor het jaar 1925. In totaal worden de uitgaven vastgesteld op 84.762.8-5 tegenover een raming van pl.m. 85.500.000 voor 1924. De minister meent, dat het voordeelig slot op 1 Januari 1924 pl.m. 145.700.000 zal bedragen, terwijl het saldo op 1 Januari 1925 wordt geraamd op 152.900.000. In verband mét de bekende ontvangstcij- fers over de eerste helft van het loopende jaar, zijn de ontvangsten over 1924 te ramen op pl.m, 92.7 millioen, waaronder begrepen een bedrag van 4.466.064 zijnde terugbe taling door België van interneeringskbsten voor Belgische militairen. Het voordeelig saldo van den dienst 1923 en vorige jar enwordt op 152.900.000 ge bracht. In deze ontwerp-begrooting is, even min als in de begrooting voor 1924 een post voor extra aflossing opgenomen, aangezien de minister van oordeel is, dat de tegen woordige toestand van 's lands financiën niet toelaat, voor dat diel gelden beschik baar te stellen. Naar vernomen wordt, zal generaal Snij ders geen gebruik maken van de uitnoodi- ging, tot hem gericht door de groep van Vrijzinnige jongeren uit den Vrijheidsbond om zijn repliek uit te spreken op een nieuwe vergadering. Weldra zal een brochure me tde rede en de repliek van generaal Snijders gepubli ceerd worden. Prof. mr. A. van Gijn, naar het Hbld. meldt, bij de algemeene beschouwingen over de Tariefwet in de Tweede Kamer voor de fractie van den Vrijheidsbond het woord voeren. Hij moet nog naar Weenen, maar komt voor dit debat terug. Mr. Dres- selhuys zal bij de algemeene beschouwingen de belangen van den landbouw bij de Ta riefwet voor zijn rekening nemen. Naar het Vad. verneemt, is de Nederlan der F. Schmidt, die aanvankelijk door de Sovjetautoriteiten naar Tobolsk verbannen was, thans dank zij de voortgezette be moeiingen der regeering, uit Rusland gewe zen en te Helsingfors aangekomen. Naar het „Roer" meldt, is in voorbereiding de stichting, van een R. K. Internationale Ambtenaren- en Onderwijzers-Internatio nale. Men meldt ons uit de Hoofdstad: In de avondzitting van Donderdag, behandelde de Raad een voordracht, waarbij B. en W. machtiging vragen op het daartoe door hen te bepalen tijdstip over te mogen gaan tot den aankoop van tarwebloem tot een be drag van 260.000 ten behoeve van de bakkers, die zich verbinden den broodprijs gedurende een door B. en W. te bepalen termijn niet te verhoogen, en eventueel verlies op dit meel tot een bedrag van 40.000 goed te keuren. Na ampele discussie werd deze voor dracht aangenomen met 26 tegen 16 st. VERKEERSONGEVALLEN IN DE GROOTE STEDEN. Personen-, vrachtauto's en motorfietsen. In het „Reddingwezen", tijdschrift van den Nationalen Bond voor Reddingwezen en „Het Oranje Kruis", vestigt dr. C. J. Mijnlieff nogmaals de aandacht op de ver keersongevallen en vooral op de. ongeval len bij en door het snelverkeer ontstaan. Geput werd uit statistische gegevens van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht Zooals uit de dagbladen bekend is, bedragen deze cijfers voor de eerstge noemde drie steden over het jaar 1923, 3451 3 ningszitting op Donderdag a.s. voor te stel len, den heer Thomas als president en o.a de heeren Oudegeest en Serrarens, beiden Nederlanders, als onder-voorzitters te be noemen. Het „Handelsblad" deelt mede, dat het de bedoeling van den gouverneur-generaal is om van sigarenaanstekers een invoer recht te heffen van 50 cent per stuk en van onderdeelen van sigarenaanstekers (vuur steentjes, e.d.) 30 cent per gram. Van zil veren en gouden sigarenaanstekers zou bovendien nog het gewone recht van 12 pet. worden geheven. Deze wijziging in het tarief zou 16 No vember reeds in werking treden. Gewone zittingen Sociëteit „St. Bavo" 89 uur. R. IC. Middenstandsgebouw Jacofcijne- straat Reünie leden R. K. M. V. 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond, R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg *13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek .lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat l Betrekkingsbureau voor vrouwen - Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk. Woensdag 8 October a.s. zal de R.K. Kring te Amsterdam een Cabaret-avond geven ten bate van de St. Hubertus Ver eeniging aldaar. Een interessant programma is in elkaar gezet en de nummers welke worden voor gedragen en waarvan wij er te Haarlem ook reeds eenige hebben gezien van dezen zelfden kring, zuilen buitengewoon goed verzorgd zijn. Het geheei staat onder leiding van den bekenden conferencier-prestidigitateur den heer A. Buijs, meer bekend onder den naam van Professor Antbonini. B. en W. stellen voor goed te keuren, de rekening en verantwoording der Stads- Apothcek ovér 1923. sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 14.646.43. B, en W stellen voor. ten behoeve van af, mej. J. van Gelder; aan den vervolgcur sus No. 2 de dames Wed. H. L. E. Uiter- markHulshof, J. van Gelder, J. E. C. Bek- ker en E. W. P. Tróïivan Schaik. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. „L. W. Heil en Zonen's Export- handel", alhier. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot kan- tonrechter-pfaatsvervanger in het kanton Haarlem mr. P. Tjeenk Willink. Het certificaat voor machineschrijven volgens Wery's Tienvingersysteem (blind- schrijven) werd behaald door K. Henstra Jr., alhier, Voor hèt examen M. O. (akte K. IV) slaagde te Amsterdam mej. W. S S. van Bentheim Jutting, alhier. Voor het candidaatsexamen in de rech ten slaagde te Nijmegen de Weleerw. Pater Ezechiël v. d. Helm O.F.M., geboren te Haarlem. Gedeputeerde Staten stellen voor hen te machtigen aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies, gevestigd te Amsterdam, eene bijdrage uit de provinciale kas te verleenen van ten hoogste 8000.voor den bouw en de in richting van een nieuw koloniehuis, ge naamd „Het Boschhuis", te Nunspeet. In het Teyler's Museum wordt een tijde lijke tentoonstelling gehouden van etsen en gravuren van Wenzel Hollar, geboren te Praag 1607, overleden te Londen in 1677. De kunstwerken behooren tot de kunst verzameling van het museum. Mej. F. A. M. Peeters, presidente van de R.K. Vrouwenbond schrijft ons: Het gaat hier om de ontwikkeling van ons R.K. volk, mannen en vrouwen. Omdat we die deugdelijke ontwikkeling op principieel katholieken grondslag, op elk gebied zoo hartgrondig verlangen, daarom heeft de Vrouwenbond van den aanvang af, zog met al zijn krachten me degewerkt aan de oprichting van de R.K. Volksuniversiteit. De ontwikkeling van het Roomsche volk moet en mag niet achterstaan bij die der z.g. neutralen. uod heeft verstand en hart gegeven aan iedereen, aan rijk en arm, aan mees ter en knecht; dat verstand en dat hart moet iedereen leeren gebruiken en in de ware verhouding tot elkaar leeren schat ten! En nu is Haarlem's R.K. Volksuniversi teit opgericht, ten spijt van velen, die meenden, dat ook de Roomschen hun gees telijk «voedsel wel konden vinden in hun neutrale ontwikkelingscursussen. Ik weet, velen der onzen zijn er heen ge gaan, maar..,, ik vrees, dat velan daar de gifstof van het moderne heidendom, met 't voedsel daar voorgezet en genoten, hebben binnengekregen. Mocht gij nu inzien, Roomsche mannen en vrouwen, wat u tot heil verstrekt, neen niet alleen U maar de heele wereld!; alleen die wetenschap, die wortelt in de eeuwig onveranderlijke beginselen van Gods wet in Gods kerk. De R.K. Volksuniversiteit is er en het zal slechts liggen aan ons Roomsche*volk, of ze zal groeien en bloeien in lengte van dagen. Onder de cursussen en lezingen, die on ze Bond geeft ir verband met de R.K. Volksuniversiteit, wi! ik nog even wijzen op onze „praatavond." Vroeger is me eens gezegd: We zouden toch zoo graag eens Van alles vragen op zoo'n cursus, is dat niet mogelijk? Welnu, op deze vraag is de Praatavond het antwoord. Wij verwachten nu zeker véél vragers en véél luisteraars, dan zal zeker deze cursus een van de vruchtbaarste van den heel en winter zijn Dinsdag 7 October, 's avonds te 8 uur. zal de heer Mr Th. J. M. Westerwoudt in de R.K Leeszaal een inleidende bespre king houden over: ,,Wat men zich met de zen cursus voorstelt." Maakt alvast uw vragen gereed en dient ze 's avonds schriftelijk in. Kaarten a 3.— in de leeszaal en in St. Bave, Smedestraat. Voor de lichtbeelden-avond van pater Hendrichs op 7 December kunt ge al be ginnen stemming te maken, want dan moet de stedelijke Concertzaal stampvol zijn, zooals bij pater van Dijk voor het Eucha ristisch congres. God zegene onzen arbeid! Voordracht-avond Albert Vogel. De eerste G. en W.-avond in dit sei zoen is een groot succes geworden. Zooals de voorzitter, mr. F. Vorstman, 4»e de aanwezigen namens het Bestuur welkom heette, met vreugde constateeren kon, was de opkomst buitengewoon groot, en de geweldige applauzen bewezen, dat door het geheele publiek werkelijk geno ten is. Meermalen trouwens hebben wij bij dergelijke avonden, door G. en W. georganiseerd, de gelegenheid gehad, erop te wijzen, dat werkelijk in verband met de schoolsche ontwikkeling en den werk kring van een zeer groot contingent van ons G. en W.-publiek het dankbaarder is en zelfs van grooter blijvend nut, ontwikke ling te brengen meer in artistieke, dan in wetenschappelijke richting, althans meer gemoeds- dan geestes-ontwxkkeling en -be schaving. Had de declamator met verschillende andere fragmenten uit den Havelaar een even groot, maar goedkooper succes kun nen behalen, de buitengewoon beheerschte voordracht van Havelaar's tóespraak tot de hoofden van Lebak, welker conceptie door de uitbeelding volkomen werd ge dekt, liet Vogel's talent wel van de fijn ste zijde kennen. Dit was evenzeer het geval bij het Jacht verhaal van den Russischen schrijver Tsjie- tow, waarin de toon weergaloos getroffen was. De voordracht Van de fragmenten uit Grillpartzer's Hannibal en Scipio en die uit Büchner's Danton bewezen vooral Vo gel's veelzijdigheid in het beleven van de meest uiteenloopertde karakters en tempe ramenten: was dit eenvoudiger bij het klare contrast tusschen de klassiek-robuste hel dentypen van den heerschzucht vervoerden Barbaar Hannibal en den bijna ascetisch- beheerschten Romein Scipio, tusschen de ten tragischen ondergang stormenden over moed en den in zelfbeheersching ter victo rie schrijdenden moed, bijzonder fijn, ook van mimiek, was de differentiatie tusschen de verschillende karakters van Gallische vurigheid uit Danton: den opgeblazen, on- beduidenden Legendre, den hautain-dicta- torialen Robbespierre, den geslepen Saint- Juste met zijn fijne sophismen, den blagu- eur Danton, in Biichners drama misschien met wat te nobele rondheid voorgesteld. Het laatste fragment, bij de terechtzit ting voor Danton's vonnis, gaf den decla mator een unieke gelegenheid tot het too- nen van zijn kolossale stern-techniek, waar over hij een oogenblik in Havelaar's toe spraak niet geheel de beschikking scheen te hebben, maar die hier het publiek een ver rukt applaus ontlokte. Met eenige complimenteuze woorden bracht Mr. Vorstman aan den heer Vogel den dank van het enthousiast publiek over, waarbij hij terloops het 25-jarig tooneel- jubileum, dat de declamator binnenkort te vieren hoopt, memoreerde om hem tenslot te weder een „tot weerziens toe te roe pen, waarmede het publiek van harte in stemde. De huldigingsavond. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de R. K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht", as gisterenavond in het gebouw „St. Bavo" een huldigingsavond georganiseerd, welke schitterend geslaagd mag heeten. Rond 8 uur werd de feestavond geopend door den heer Molenkamp, voorzitter, die met den Christelijken groet opende. Hierna ging spr. in den breede na de op richting van „H. L." In de eerse plaats bracht hij dank aan de heeren C. A. P. Dammers en P. Dijt, die in 1914 den eersten speldjesdag organiseerden en die met veel moeite en opoffering 1300 bijeenbrachten. Spr. hoopte dat beiden nog vele jaren de vruchten van hun arbeid mo gen gade slaan. Ook werd een woord van dank'gezegd tot de heeren Klein, v. d. Veldt, van Liemt en Mr. Bomans voor de welwil lende medewerking steeds ondervonden. Spr. besprak in den breede de bekende Haarlemsche offervaardigheid. Thans ligt een der beste medewerkers op muzikaal gebied op het ziekbed en wacht op een plaats in het sanatorium, terwijl hij No. 364 op de lijst heeft. Dit beteekent dus een lang en smar telijk wachten. Ook de verpleging is heel kostbaar. De eerste bloempjesdag bracht 1300 op, die in 1921 3600 en thans is de afd. met 2700 kampioen, terwijl ook een jaarlijksche gemeentelijke subsidie verleend wordt. Nadat dt heer Molenkamp nog eenige woorden van dank gesproken en een ge noeglijken avond gewenscht had, werd het woord gegeven aan den heer Castricum, voorzitter van den R. K. Volksbond. Spr. zeide dat moeilijkheden, welke zoo vaak voorkomen, overwonnen moeten worden en dat de vereeniging voort moet blijven wer ken op dezen voet, waarbij hij niet twijfelt of er ligt voor de vereeniging een schitte rende toekomst open. Spr. wenschte dat het bestuur nog vele jaren tot nog grooter groei en bloei van de vereeniging mag blijven voortbestaan. Thans nam de heer A. J .Loerakker, lid van de Tweede Kamer, het woord en zeide nu niet gekomen te zijn om gehuldigd te worden, maar uit sympathie voor de veree niging. Spr. noemt de T. B. C.-bestrijding de schoonste vrucht die op Gods aardbodem is Een belangstellend muziekliefhebber schrijft ons: Met prijzenswaardigen ijver heeft de goe de staf! Haarlem de programma's samenge steld voor de R.K. Volksuniversiteit en Ge loof en Wetenschap enz. enz. Weet u ook of er nog pogingen worden aangewend om een R.K. Zangvereeniging op te richten, of durft men daaraan niet meer te beginnen? 't Is wel jammer, dat die onder zoo n groote katholieke bevolking niet bestaat. Ik' zeg niet: niet kan bestaan. Met eenigen goeden wil, wat eendrachtig samenwerken, opzij zetten van kleine vooroordeelen en prikkelbaarheden zou 't zeker best gaan en zou er 'n groote kracht ten goede van kun nen uitgaan. Wie probeert het nog eens? Steller dezes kan moeilijk het initiatief nemen, maar is zoo vrij nog eens op de leemte de aandacht te vestigen. Laat ons zien naar de Chris telijke Oratorium-Vereeniging en hare schitterende prestaties. Barometerstand: 7.56 Achteruit. 9 uur v. j OPGAVE VAN» J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. *Naar waarnemingen in den morgen van 3 October. Hoogste Barometerstand 769.0 m.M. te Hernoesand. Laagste Barometerstand 751.3 m.M. le Rennes. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 October: Aanvankelijk zwakke veranderlijke late» noordelijke tot oostelijken wind, nevelig tot half of zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, zelfde temperatuur. gewassen. Hij hoopt dat er veel en meer pro paganda gemaakt wordt voor „H. L.zoodat op enkele na uitgezonderd, geheel Roomsch Haarlem lid of donateur van de vereeniging is. Hierna wordt het woord gevoerd door Mr. J. B. Bomans, lid van de Tweede Ka mer, die duidelijk zijn sympathie aan het be stuur deed uitkomen en speciaal eenige hartelijke woorden tot den voorzitter sprak. Mej. Peeters, voorzitster van den R. K. Vrouwenbond, hierna het woord krijgende, sprak ook hartelijk en zeide aan het slot var: haar speech, dat iets afgezonderd zou' worden uit de kas van den Vrouwenbond voor „H. L.' Ook de Geestelijk Adviseur, de Zeer Eerw. Heer Rector Kok, kon n:et nalaten als geestelijk adviseur het bestuur te com plimenteeren met hetsucces van den laat- sten speldjesdag. Hij heeft er altijd het zijne toe bijgedragen om alles altijd te doen sla gen. Bij het slot hoopt hij nog lang prettig met het bestuur te kunnen samenwerken. De heer Jos. van Seggelen vrofeg nog voor eenige woorden de aandacht. De heer Molenkamn het woord nemende zegde de sprekers hartelijk dank en ver trouwde dat bij een volgende gelegenheid hij wederom hun stem zou mogen hooren en genieten van hun belangstelling. Het verdere gedeelte van den avond werd heel genoeglijk doorgebracht. Begonnen werd met het zingen vart het feestlied, woorden van Jos. van Seggelen. Hierna droeg de heer Dekker een huldi gingsgedicht voor. Verder werd welwillende medewerking verleend door de heeren Gebr. van Gemert, Th. Vreeswiik, Gebr. Kruijver, J. v. d. Erf, mej. Marie Vreeswijk enz., die allen medewerkten om dep feestavond te doen slagen. Er werd voor voldoende afwisseling zorg gedragen. Het muziek-ensemble „De Krekel voerde verschillende mooie stukjes uit. Na afloop zegde d'e heer Molenkamp de medewerkers hartelijk dank voor het gege- vene, waarmede de huldigingsavond tot het verleden behoorde. Na afloop bleef men nog eerigen tijd „gezellig bijeen In de zaal waren o.m. aanwezig Mr. J. B. Bomans en A. J. Loerakker, leden van de Tweede Kamer der Saten-Generaal en de bieren de Braai. M. L. A. Klem, Mevr van LooijRanshuijsen, J. H. Visser, J. Pb. H. Castricum en F. Keesen, ledep van den HaarTemschen Gemeenteraad. Van de besturen van den R. K. Volks hond, van de Rederiikerskamer „Alberdingk Thijm" en van den R. K. Vrouwenbond wa ren vertegenwoordigers aanwezig. Van den heer Jos. de Lobel, voorzittel van de K. S. A., was bericht van vermn- dering ingekomen, slsóok van het bestuur der Haarlemsche Middenstandsvereenigmg, van dr. J. Konijnenburg, directeur vanden Geneeskundigen Dienst, van het hoofdbe stuur te Utrecht en van dr. Bronkborst, di- recteur van hel sanatorium „Berg en Bosch' 1 te Apeldoorn was eveneens een dergelijk bericht ingekomen. Alle berichten van verhindering gingen vergezeld van de beste gelukwenschen voor dt- jubiiterende vereeniging. Als bijzonderheid vermelden we oog dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1