UTFËÏïl Kerke). Kunst - VAN OVEN, Den Haag - Vaandels, insignes, Vlaggen, Medaiiies De Fransche pers over den afloop der Volkenbondsvergadering. Het schijnt nog een vraag te zijn, of de Engelsche arbeidsregeering de door Ie liberalen geboden hulp wel zal aanvaarden en of zij niet liever naar aanleiding van de kwestie-Campbell vallen zal dan bij de behandeling der Engelsch-Pussische verdragen. Onder de Radio-berichten: China dreigt met heengaan uit den Volken- bond. Een belangrijke beslissing van den Volkenbondsraad. De Duitsche sociaal-democraten principieel bereid tot deelneming aan de regeering. Het standpunt der Engelsche regeering ten opzichte van het liberale amendement inzake de Campbell-kwestie. CEM. 3U17ENL BERICHTEN. MARKTNIEUWS. China ontstemd. De uitvoering van het plan-Dawes. Het spoorwegongeluk bij Mainz De stand van den Duitschen oogst. De uitbreiding der Duitsche regeeringsbasis. De dreigende crisis in Engeland Het optreden der Wahabietcn, Een nieuwe' overval aan de Poolsche grens. FEUILLETON. Ontdekte misdaad. Zooals onze Radio-berichten gisteren reeds hebben gemeld, is het Protocol ter aanvul ling van de bepalingen van het Pact van den Vol kenbond ten aanzien van de vreedzame beslechting van internationale geschillen, de veiligheid en de ontwapening Donderdag door de Ver. gadering van den Volkenbond, waarin 47 staten waren vertegenwoordigd (afwezig wa ren behalve de ter Vergadering in het geheel niet vertegenwoordigde staten Argentinië, Bolivia, Peru en Honduras ook nog Portu gal, Abessynië en Haïti en uit den aard der zaak het pas toegelaten San Domingo), met algemeene stemmen aangenomen. Hiermede is, zooals onze gedelegeerde jhr. Loudon in zijn rede zeide, een belangrijke stap gedaan in de goede richting. Maar ook nog slechts een stap, want het Protocol moet nu nog door de verschillende landen wor den bekrachtigd. En hier, buiten de sfeer van Genève, is de geestdrift over het bereik te niet overal even groot en ziet men veel practische bezwaren die nog overwonnen zullen moeten worden. Wel zijner,Frankrijk gaf het voorbeeld, al verschillende staten, die- reeds te Genève lieten verklaren, dat ze zon der voorbehoud het Protocol zouden aan vaarden. Maar in andere staten acht men nog eerst een rustiger en nuchterder over weging noodig, eer zich te binden aan ver plichtingen, welker consequenties naar het oordeel van de regeeringen dier staten nog aiet voldoende onder de oogen zijn gezien. Bovendien is hetgeen thans is geschied nog slechts een eerste stap, omdat het Protocol 'och eerst van keacht zal worden na het wel slagen van de ontwapenings-conferentie, die het volgend jaar zal bijeenkomen. En die meer nog dan de huidige regeling op papier de toetssteen zal zijn voor de oprechtheid van den vredeswil der verschillende landen. Maar het zou een tekortdoen zijn aan de beteekenis van het thans volbrachte, als niet werd erkend, dat door deze ontwapenings conferentie thans een betere atmosfeer is verkregen dan vóór deze Volkenbondsver gadering heerschte. Het overwinnende slot van de vergadering ran den Volkenbond is te Parijs met enthou- ;iasme gevierd. Alle linksche bladen er kennen echter, dat de overwinning nog groo- ter had kunnen zijn, indien Parmoor en Sdaloja niet zulke belangrijke voorbehouden had gemaakt, en indien Engeland en Italië er in toegestemd hadden zonder dralen het protocol te teekenen terzelfder tijd als Frank rijk. De nationalistische bladen leggen den nadruk op dit detail, dat van de groote mor gendheden alleen Frankrijk onmiddellijk teekent. De „Echo de Paris" vraagt of de Fran sche delegatie zich niet meer voldaan over het protocol betoont, dan zij werkelijk meent, daar het alleen een belofte is en geen waar borg voor de veiligheid. Maar deze belofte brengt Frankrijk op een hellend vlak, ten aanzien der ontwapening en onrustbarende concessies. De „Éclair" sputtert tegen de illusies van een sentimenteele politiek. Daarin ligt de triestige misleiding, omdat de kleine naties niets beloofd hebben en de groote alles, om ten slotte niets te geven. Dit pact zal alleen dienen om Frankrijk tot ontwape ning te brengen tegenover Duitschland, dat naar revanche zoekt. De officieele meening, die door de „Ere Nouvelle" wordt weergegeven is, dat Frank rijk zijn diplomatieke traditie hervat, die het veertig jaar van vrede bracht, en die door een overwinning bekroond werden. Europa zal in Frankrijk het land der revolu tie terugvinden, dat weet, dap zijn prestige berust in de verdediging der edelmoedige ideeën en in de organisatie der vredes beweging. Met het oog op de ontwapeningsconferen tie en de voorbereiding hiervan heeft de Ver gadering het gewenscht geacht den raad van den Volken bond ongewijzigd te laten. Zoo zijn dus de niet- permaneiite leden van den Raad België, Spanje, Zweden, Tsjecho-Slowakije, Brazilië en Uruguay herkozen, tot diepe teleur stelling van China, het groote Aziatische Rijk, dat op een zetel in den Raad aanspraak maakte, ondanks het feit, dat de Peknigsche regeering thans nog hard aan het vechten is om zich met recht en reden de ware en eenige regeering van China te kunnen noe men. De Chineesche delegatie verliet dan ook na de stemming de vergaderzaal om de ontevredenheid van de Pekingsche heeren te demonstreeren. Een verrassing was zeker, dat op Neder land voor een zetel in den Ra2d aan aantal stemmen werden uitgebracht. Dat is waar schijnlijk een aanwijzing voor een volgende periodieke verkiezing of over een verkiezing indien tot een uitbreiding van den Raad mocht worden besloten. De positie der Britsche regeering. Zoo zijn dan toch, naar blijkt uit wat gis teren onze Radio-berichten meldden, de Britsche liberalen van plan de regeering een uitweg uit den door het conservatieve offen sief veroorzaakten toestand aan te wijzen Zij schijnen voornemens de conservatieve motie van afkeuring, die de volgende week in het Lagerhuis aan de orde komt te amendee ren, door voor te stellen geen critiek te oefe nen op het beleid der regeering, maar deze te verzoeken een commissie van onderzoek in te stallen naar de omstandigheden, welke hebben geleid tot de staking der vervolging van den waarnemenden redacteur van „Work ers Weekly". De liberalen voelen blijkbaar geen lust verkiezingen in te gaan met zulk een aanlei ding. Maar nu is het de arbeidersregeering, (in een deel onzer vorige oplaag spraken we van meerderheidsregeering, waar minder- heidsregeering was bedoeld) die blijkbaar aarzelt om dezen uitweg te gebruiken en ge neigdheid schijnt te hebben het nu maar eens uit te vechten. De „Manchester Guardian" en de „Daily Mail" daarentegen verzekeren dat de regee ring zal weigeren dit amendement te aan vaarden, daar zij er de voorkeur aan zou geven Woensdag a.s. naar aanleiding van de quaestie-Campbell te vallen, in plaats van aan het einde van deze maand bij de behandeling van de verdragen met Rusland Wij verkeeren dus nog in onzekerheid, maar uit de woorden van Clynes, dat een beroep op de kiezers de Labour-fractie in het parlement slechts zou kunnen versterken, blijkt een zelfvertrouwen, dat wellicht een aanwijzing geeft voor de door de regeering aan te nemen houding. In elk geval schijnt dan toch de Russische quaestie tot een crisis te zullen voeren, nu de liberalen besloten hebben de Russische verdragen te bestrijden en het beginsel van een regeeringsgarantie eener Russische leening met beslistheid af wijzen. Die leening aan Rusland echter is de kern van de overeenkomsten met de Sovjet- regeering. En we staan dus nu of over enkele weken aan den vooravond van een crisis in Engeland. De Iersche grenskwestie. Het Engelsche Lagerhuis heeft de wet inzake de Iersche grensquaestie in derde le zing met 251 tegen 99 stemmen ongewijzigd aangenomen. Thomas verklaarde, dat de regeering bij de benoeming van een lid der grensregelings commissie voor Ulster zou trachten het be wijs te leveren van haar onpartijdigheid, zoodat Ulster zou toegeven, dat zij al het mógelijke had gedaan in een zeer moeilijken en delicaten toestand. Volgens de „Daily Telegraph" heeft Lord Carsón, die, zooals reeds werd gemeld, door de regeering tot derde lid der grenscommissie voor Ierland zou worden benoemd, gewei gerd deze benoeming te aanvaarden. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MAINZ. Volgens de laatste berichten uit Mainz over het spoorwegongeluk, veroorzaakt door het loopen van een gewonen trein op den D-trein KeulenMannheim, gaat het ber gingswerk in den tunnel slechts langzaam voort. De lichamen der dooden en gewonden zijn door rook en walm geheel zwart. Ten gevolge van den rook en het gas, die in den tunnel blijven hangen, wordt de arbeid zeer bemoeilijkt. Over de oorzaak van het ongeluk is vol gens de bladen reeds vastgesteld, dat de seintoestellen niet behoorlijk gewerkt heb ben, zoodat aan het hoofdstation niet ge meld werd, dat het blok vrij was. Niettemin werd de vier minuten na den D-trein in de zelfde richting gaande gewone trein afge zonden. De machinist in den tunnel geko men, zag door den dichten walm, die er hing, en door een bocht, den stilstaanden D-trein niet en reed dezen van achter in. De brandweer uit Mainz, een aantal be ambten van de regie en sterke afdeelingen Fransche troepen werken onafgebroken in den tunnel. De militairen hebben zoeklich ten opgesteld om de ruïnes te verlichten# Zooals men weet, zijn er zoo goed als ze ker geen Nederlanders bij het ongeluk om gekomen. AFBRAAK. De „Köln. Z.", die dezer dagen reeds vrij fel te keer ging tegen de nieuwe te Genève vastgestelde regeling van de militaire con tróle, thansjdoor den Volkenbondsraad, fei telijk echter volgens het Keulsche blad door de overwinnende staten uit te oefenen, in welke regeling het blad een uiting ziet van nog steeds bestaand groot wantrouwen te- fen Duitschland, dat onder de knie moet lijven, herinnert er thans aan, dat (zooals Havas gemeld heeft) dadelijk na het vertrek van de Zeppelin uit Friedrichshafen op weg naar Amerika, een gedeelte van de militaire controle-commissie daarheen zal gaan om het afbreken van de groote werkplaatsen bij te wonen. Het Keulsche blad erkent volkomen, dat dit geheel in overeenstemming is met de bepalingen van het vredesverdrag inzake het Duitsche luchtvaartwezen. Er is dus in dat opzicht niets op aan te merken. Maar toch wil het blad aan de hand van dit voorbeeld wijzen op den geest van vijandelijkheden, on derdrukking en vernieling, die spreekt uit het verdrag van Versailles. Het, bij on^e huidige militaire toestanden bijna tragi komisch aandoende voorwendsel, aldus de Köln. Z.", dat Duitschland te Fredrichsha- fen gevaarlijke oorlogsmachines zou- kunnen bouwen, moet gebruikt worden om een on derneming van groote cultuurwaarde te ver nietigen. Duitschland's arbeid op dit gebied wordt thans afgesloten andere naties zul len exploiteeren, wat in Duitschland is uit gedacht en uitgewerkt. Nogmaals wordt ons duidelijk gemaakt, dat wij geen baas meer in eigen huis .zijn, maar de bedienden van andere volken. HET „MEISJE IN DE TAXI". Een zwaar vonnis is Donderdag door den Londenschen politierechter geveld tegen Emily Watson, „the girl in the taxi," wegens oplichting van verschillende chauffeurs. Eenige dagen geleden riep de jonge dame een taxi aan om haar naar een magazijn in Ken sington te rijden. Zij ging naar binnen, keerde kort daarop terug, deelde den chauffeur mede, dat zij haar beurs in haar hotel had laten lig gen, en verzocht hem haar 25 shilling te lee- nen. Met dat geld betrad ze opnieuw het ma gazijn om door en andere deur voor goed te verdwijnen. Edmond O'Connor, die namens de Motor Trade Protection Society optrad, verklaarde dat zich nog 3 dergelijke gevallen hadden voor gedaan. Bij confrontatie bleek inderdaad dat Emily Watson telkenmale de schuldige was geweest. Het meisje werd tot zes maanden dwang arbeid veroordeeld. HONGERSNOOD OP DE PHILIPPIJ- NEN. Uit Manila-meldt Reuter, dat veerti gdui- zend menschen in de provinciën Pangasinan en Tarlac honger lijden tengevolge van over stroomingen, sprinkhanenplaag en veeziek ten. Duizenden moeten zich voeden met boomschors, palmpitten, wortelen van bana- nenboomen en wide rapen. Het Amerikaan- sche Roode Kruis heeft voor een maand rijst gestuurd om den nood te lenigen, en het re liëfwerk zal voortduren tot 15 October, wan neer de nieuwe oogst of wat daarvan over is in beide provinciën wordt binnengehaald. DE STRIJD OM SJANGHAI. Hevige gevechten worden gemeld uit de omgeving van Sjanhaiwan, 200 mijl ten Oosten van Peking, tusschen de legers van den militairen gouverneur van Mandsjoerije, Tsjang Tso Lin, en van generaal Woe Pei Foe, den leider te Peking. Uit Moekden verneemt de „Daily Mail, dat volgens een officieele mededeeling het tweede en derde leger van Tsjang Tso Lin de stad Tsjingting hebben genomen, waarbij 150 man van de troepén van Woe Pei Foe zouden zijn gedood, duizend gewond en eenige honderden gevangen genomen. Twaalf kanonnen, 20 machinegeweren en een groote hoeveelheid munitie zou door Tsjang Tso Lin zijn buit gemaakt. De Chineesche pers publiceert den tekst van een z.g. accoord tusschen Moekden en de Sovjets, waarvan art. 10 zegt, dat Kara- chan, de Sovjetgezant, de souvereine rech ten der drie oostelijke provincies zal erken nen. De minister van buitenlandsche zaken heeft een protestnota tot Moskou gericht, waarin hij zegt, dat het in strijd is met het internationaal gebruik, dat bevriende mo gendheden eéri accoord sluiten met een ambtenaar in een bepaalde provincie, zonder goedkeuring der centrale regeering. Hij voegt er aan toe, dat Tsjang Tso Lin reeds tot rebel was verklaard vóór de onderteeke- ning van het accoord. lammeren df 2028, 854 vette varkens f 55- 175, per kg f 0.750.85; 69 magere varkens f 2858,540 vette biggen f 2858,387 kleine biggen f 714, 30 paarden, 76 bokken. Melk- en kalfvee prijshoudendvette koeien ook prijshoudend; stieren ruim prijs houdend; graskalveren stug; vette kalveren iets lager nuchtere kalveren onveranderd. LEEUWARDEN, 3 Oct. Boter. Aanvoer 66/3 en 179/6 v. Fabrieks- f 1.852.58. No teering van de commissie f 2.67. Kaas. Sleutelkaas f 0.400.83. Nagelkaas f 0.26—0.56, Goudsche f 0.25—1.02, Edam mer f 0.531.20. Aanvoer 62.455 kg. UITHOORN, 2 Oct. Kaas. Op de kaas markt waren aangevoerd 126 partijen. Prijs Goudsche kaas 1ste soort f 7175, 2de soort f 6770, zwaardere f 7478, rijksmerk f 7076. Handel kalm. RIJSSEN, 2 Oct. Paarden. Op de paar denmarkt stonden 219 paarden aan de lijn. Men besteedde voor luxe paarden f 550 600, werkpaarden f 400600, 1- en 2-jarige f 250400, 3- en 4-jarige f 300500, veulens f 75—175. UTRECHT, 3 Oct. Kaas. Ter markt wa ren 155 wagens, tezamen 46.570 kg. Prijzen le kw. f 6668, 2e kw. 6365, rijksmerk f 6572, zwaardere f 73. Handel gedrukt. ZWOLLE, 3 Oct. Boter. Aangevoerd 80/8 v., 15/16 en 280 stukken, samen 1890 kg., prijs 1/8 f 4753, per kg. f 2.602.80. Vee. Aanvoer 536 runderen, 144 graskal veren, 26 nuchtere kalveren, 253 schapen, lammeren, 217 varkens en 759 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.85 1.16, dito kalveren f 1.301.70, dito varJtens f 0.760.78 per kg. schapen f 2250. De handel in neurende- en verschgekalfde koeien was traag pinken met weinig handel; vette koeien en schapen met redelijken han del. ZWOLLE, 2 Oct. Huiden. Gedurende deze week worden de volgende prijzen be steed Os- en koehuiden 27 ct., stieren 24 ct„ pinken 33 ct. per kg. De handel was tamelijk. AMSTERDAM, 3 Oct. Aardappelen. (Be richt van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 6.506.75, id. blauwe f 5.505.75, id. eigenheimers f 4.504.75, id. blauwe eigen heimers f 55.25, Friesche borgers f 4.10 4,25, Zeeuwsche eigenheimers poters f 3, Drentscne eigenheimers f 3,254.25, alles per hl. ALKMAAR, 3 Oct. Kaas. Ter markt waren 200 stapels, wegende 162.000 kg. Fabriekskaas kleine f 60, commissie f 64, middelbare f boerenkaas kleine f 60'%, commissie f 66, middelbare f Handel vlug. BEETSTERZWAAG, 2 Oct. Paarden. Op de heden gehouden Paardenmarkt waren ca. 500 stuks aangevoerd. De handel was statig, vooral in werkpaarden. Twenters èn enters prijzeig. Veulens kalme handel. BOVENKARSPEL (Station), 2 October. Aardappelen Koks f 1.55, Due f 2.55 2.80, blauwe f 2.80, kriel f 0.55—0.75 per baal. Aangevoerd 405 baal. Uien groote gele f 1.85—2.20, drielingen f 2.55—2.75, nep f 3.303.50 per baal. Aangevoerd 880 baal. Bloemkool le s. f 13.5028.50, 2e s. f 6.2516.25, 3e s. f 5.758 per 100 st. Aan gevoerd 71.700 stuks. Roode kool f 2.50 4.50 per 100 kg. Aangevoerd 48.600 kg. •Gele kool f 3.604.40 per 100 kg. Aange voerd 13.100 kg. Witte kool f 1.20—1.40 per 100 kg. Aangevoerd 71.900 kg.' Bieten groote f 17.25—24, kleine f 7.50—10.25 per 1000 st. Aangevoerd 42.500 stuks. Sla- boonen f 2.554.60 per 15 kg. Aangevoerd 330 LEEUWARDEN, 3 Oct. Vee. Aange voerd 112 stieren f 150570, 16 ossen, 338 vette koeien f 200480, per kg. f 0.901.20, 786 melk- en kalfkoeien f 200500, 35 vette kalveren f 4095, 76 pinken f 110 220, 1730 graskalveren f 60135, 112 nuch tere kalveren f 1220, 339 vette schapen f 3050, 422 weideschapen f 2840, 284 GENèVE, 3 Oct. Naar aanleiding van het feit, dat China gisteren geen niet-perma- nenten zetel in den Raad van den Volken bond heeft gekregen, heeft de Chineesche delegatie een communique gepubliceerd, waarin zij o.a. zegt, dat deze miskenning ;of veronachtzaming van de wettelijke rechten van Azië den Volkenbond schade zou kun nen doen. Het communiqué voegt er aan toe, dat de Chineesche delegatie verklaart dat het haar onmogelijk is nu reeds te zeggen of haar land al dan niet uit den Bpnd zal treden. De voorbereiding der ontwapenings conferentie. GENèVE, 3 Oct. De Raad heeft heden in zijn slotzitting een belangrijk besluit geno men in verband met het door de Assem- blée aangenomen vredesprotocol., Het be treft de voorbereiding der ontwapeningscoi:- ferentie en de' rol der tijdelijke gemengde commissie voor de beperking der bewape ning. De Raad zal zich vormen tot een bij zondere commissie, die in samenstelling ge lijk is aan den Raad, doch in functie en procedure verschilt; zij zal het orgaan zijn voor de leiding en centralisatie van den arbeid. Zij zal zich daartoe aanvullen met deskundigen, namelijk den president of twee leden der economische, financieele en tech nische organisaties, zes leden aan te wijzen door de permanente militaire commissie, twee leden van de patroonsgroep en twee van de arbeidersgroep (waarschijnlijk Jou- haux en Oudegeest) van den raad van be heer van het Arbeidsbureau en eventueel eenige juristen en andere deskundigen door den Raad aan te wijzen. Met elkaar vormen dezen het coördinatie-comité, dat dan de tijdelijke gemengde commissie vervangt. De eerste vergadering zal 17 November te Genève worden gehouden tot opstelling van het program. Den regeeringen, die in den Raad vertegenwoordigd zijn, wordt daartoe vêrzocht hun afgevaardigden de noodige in structies mee te geven, terwijl de andere -staten desgewenscht den secretaris-generaal denkbeelden aan de hand kunnen doen. Een B. T. A.-telegram meldt, dat de Raad besloten heeft in December te Rome een zitting te houdèn. PARIJS, 3 October. De Commissie van Herstel beraadslaagde heden over een ver zoek van den agent der betalingen, Young, om den termijn, vroeger op 6 October be paald, voor het constateeren vqn het in wer king stellen van het plan-Dawes, uit te stel len. Daar er nog eenigen tijd noodig is voor het verwezenlijken der te nemen maatrege len, met name voor de definitieve vestiging in Duitschland van de nieuwe bank en de spoorwegmaatschappij, alsmede van alle controle-organen, zal de commissie een ver lenging van den termijn met een week toe staan, doch zij vreest de mogelijkheid van nieuw uitstel, in staat twijfel te wekken, schadelijk voor het welslagen der leening van 800 millioen. JJeze gebeurlijkheid zal' af zonderlijk worden onderzocht. In een Havasbericht wordt verklaard, dat het spoowegongeluk bij Mainz niet is te wijten aan de zorgeloosheid van Fransche spoorwegbeambten, hetgeen men wellicht uit sommige berichten zou kunnen opma ken, maar dat de oorzaak blijkens een com muniqué van het Fransche departement van openbare werken moet worden gezocht in slechte werking van de remmen van den geramden trein, die van het systeem-Knorr waren. Verder waren de machinist en de hoofdconducteur Duitschers. BERLIJN, 3 October, Wij hebben eenigen tijd geleden melding gemaakt van kranten berichten, volgens welke de Duitsche graan oogst slechts ongeveer half zoo groot zou zijn als verleden jaar. Dit wordt thans offi cieel tegengesproken. Wel is de oogst klei ner, maar het scheelt op zijn hoogst 20 pCf. Daarentegen is de hooioogst aanzienlijk be ter dan verleden jaar. Te bevoegder plaatse acht men den toe stand niet ernstig. Er is zeker geen sprake van weder-invoering van de broodkaart. Het W. B. meldt nog, clat de oogst vooral slecht is in Wesfalen en Zuid-Duitschland, terwijl in de oostelijke streken, de koren schuren des rijks, de roggeoogst gunstig is Het ministerie van voedselvoorziening heeft reeds rekening gehouden met de verminder de opbrengst door tijdig in het buitenland graan te koopen, dat in de eerstvolgende weken wordt verwacht. BERLIJN, 3 Oct. Vanmorgen heeft de rijkskanselier, dr, Marx, de drie sociaal democratische afgevaardigden dr. Hilferding, Hermann Miiller en Wels ontvangen. Algemeen had men verwacht en in rechtsche kringen had men het in stilte ge hoopt dat de sociaal-democraten rond uit zouden weigeren met de Duitsch-natio- nalen in één regeering te zitten. Waj-e dit geschied, dan had de Duitsche Volkspartij kunnen zeggen: Hebben wij geen gelijk ge had, de sociaal-democraten willen niet mee doen en er blijft dus niets anders over dan de vorming van het burgerblok, dat dan alle burgerlijke partijen, met inbegrip van de Duitsch-nationalen, zou omvatten. De sociaal-democraten hebben echter vandaag een streep door deze listige reke ning gehaald door niet te weigeren, maar zich integendeel principieel tot medewer king óp den grondslag van de zoogenaamde volksgemeenschap bereid te verklaren. Tac tisch ongetwijfeld een handige zet, want als er nu, naar te voorzien is, toch niets van de volksgemeenschap terecht komt, kan men het odium hiervoor niet op de sociaal-demo craten laden. De sociaal-democraten steller, slechts weinig' voorwaarden Voor hun deel neming aan de groote coalitie, die dr. Marx wil vormen,-maar het lijdt geen twij fel, dat de Duitsch-nationalen deze voor waarden in geen geval zullen accepteeren. Hoofdvoorwaarde van de sociaal-democra ten is, dat de tegenwoordige regeeringskoers niet gewijzigd wordt en men weet, dat de Duitsch-naionalen juist in de regeering wil len komen om dezen regeeringskoers defini tief te veranderen. Voorts verlangen, de sociaal-democraten, dat de Duitsch-natio nalen onomwonden en ondubbelzinnig zul len verklaren hoe zij over de overeenkomst Van Washington betreffende den achturigen werkdag denken en hoe zij tegenover dq republikeinsche grondwet van Weimar staan. Vallen deze verklaringen van de Duitsch- nationalen bevredigend uit, dan zijn de j sociaal-democraten bereid deel te nemen aan een regeering, waarin ook de Duitsch- nationalen vertegenwoordigd zijn. In Duitsch-nationale kringen is men door dezen taktischen zet van de sociaal-demo craten uiterst onaangenaam verast. Men had er stellig op gerekend, dat de sociaal democraten botweg zouden weigeren en dat dan de rijkskanselier, ten einde raad, zijn heil bij de Duitsch-nationalen zou komen zoeken. Instede daarvan kon dr. Marx den vertegenwoordigers van de Duitsch-natio- nal efractie vanavond meedeelen, dat de sociaal-democraten in principe tot mede werking bereid zijn. De Duitsch-nationalen verklaarden hierop, dat zij door het plan van dr. Marx om een kabinet op een grondslag van volksgemeenschap te vormen, voor een geheel nieuwe situatie zullen komen te staan. Zij moesten eerst ruggespraak houden met hunne fractie, die haar toestemming voor de deelneming der partij aan de regee ring alleen had verleend onder voorwaarde dat de regeeringsuitbreiding uitsluitend naar rechts zou plaats hebben. Daar alle frac ties, ook de Duitsch-nationale, eerst den volgenden week haar vergaderingen hou den, zijn de besprekingen „op een dood punt aangekomen. Het kabinet kwam vanavond bijeen ten einde loopendc zaken af te doen. Daarna gaf de rijkskanselier den leden van het ka binet een overzicht van den stand van zijn bemoeiingen. Uit Duitstch-nationale kringen verluidt, dat men voornemens is op de vè'rschillenda vragen van de sociaal-democraten met te genvragen te antwoorden, die betrekking zullen hebben op de christelijke school, de quaestie van de schuld aan den oorlog en de protectie. LONDEN. 3 Oct. Maandag a.s. zal een ministerraad plaats hebben ter bespreknig van de vraag of de regeering genoegen zal nemen met het amendement der liberalen op de motie van afkeuring der conserva tieven, waarbij de instelling wordt ver langd van een commissie die het geval- Campbell zou hebben te onderzoeken. Een deel van het kabinet is van meening, dat het amendement der liberalen met een motie van wantrouwen gelijk staat en dat het daarom beter is den strijd reeds Woens dag a.s te aanvaarden. De ministers, die er aldus over denken, zijn van meening, dat ook de groote meerderheid der partij dit wenscht. Men verwacht, dat MacDonald Dinsdag voor het congres der Labour Partij in Queens Hall een verklaring dienaangaan de zal afleggen. Inmiddels moet nog worden uitgemaakt of het amendement der liberalen niet in strijd is met de parlementaire usances. De deskundigen trachten op het oogenblik pre cedenten te vinden. De beslissing hierover berust bij den Speaker Van het Lagerhuis, doch de houding der regeering kan daar door nauwelijks beïnvloed worden. De minister van binnenlandsche zaken, Arthur Henderson, is in allerijl uit Genève te Londen teruggekeerd om aan niet-offi- cieele besprekingen der ministers deel te nemen, die gisteravond en heden plaats hadden. De „attorney general", Patrick Hastings, heeft met de leiders der Labour Party ge confereerd. De heden gelanceerde berichten, dat hij zijn ontslag zou hebben genomen, werden onmiddellijk tegengesproken. Öp een schrif telijke vraag van Sir Kingsley Wood, of de „attorney-general" bereid is den ^.agerhuls- leden inzage^ te geven van bescheiden be treffende de instructie in de zaak-Campbell heeft deze geantwoord, dat er weliswaar geen precedenten bestaan, duch dat hij, in dien de leiders der beide oppositie-partijen den wensch daartoe uitspreken, gaarne aan hun verlangen zal voldoen. Waarschijnlijk zal de regeering dan een Witboek aan het parlement doen toekomen, waarin alle do cumenten betreffende deze zaak worden ge publiceerd. Volgens de conservatieve bladen bereidt de Labour Party zich voor op verkiezingen in het begin van de volgende maand. De hoofd-organisator der Labour Party, Eger- ton Wake, heeft te Londen reeds een be spreking gehad met de organisatoren voor Engeland, Schotland en Wales. De Engel sche grondwet bepaalt, dat er tusschen de ontbinding van het parlement en de nieuwe verkiezingen, minstens 17 en ten hoogste 28 dagen moeten verloopen;; de gebruikelijke termijn is 21 dagen. Indien dus de ontbin ding van het parlement een feit zou wor den, dan zou een der eerste dagen van No vember voor den verkiezings-datum in aan merking komen; daar er dan echter gemeen teraadsverkiezingen plaats hebben en daar de Labour Party de verkiezingen in elk ge val op' een Zaterdag wil laten vallen, acht men 8 November den meest waarschijnlij- ken datum. Al deze gissingen zijn echter nog voorbarig zoolang nog niet vast staat of de regcering het amendement der libe ralen als een votum van wantrouwen zal beschouwen; doet zij dit niet dan zou de kwestie van de ontbinding van het parle ment eerst aan het einde dezer maand, bij de behandeling der verdragen met Rusland aan dc 'orde komen. Volgens den Britschen draadloozen dienst gelooft men in politieke kringen niet, dat dé motie van afkeuring der conservatieven inzake dé Staking der vervolging van_ den communistischen journalist Camobell zal worden aangenomen; meer gewicht wordt gehecht aan den eisch der liberalen nopens een commissie van onderzoek. Men gelooft, dat als de conservatieven hun motie van afkeuring niet aangenomen kunnen krijgen, zij wellicht het liberale amendement zullen steunen. De draadlooze dienst bevestigt vooris, dat dc regeering voornemens is een Wit boek uit te geven met de documenten be treffende de zaak-Campbell;, dat, naar men in sommige kringen meent, de regeering hèt recht zou geven den liberalen eisch inzake een onderzoek van de hand le wijzen. PORT SOEDAN, Oct. Men gelooft, dat de algemeene toestand in de Hedjas onge wijzigd is. De Wahabieten hebben nog geen aanval gedaan op Mekka, waar koning Hoessein voornemens is tot het eind toe weerstand te bieden. De algemeene meening schijnt le zijn, dat indien Hoessein aftrad, dc voornaamste bron voor moeilijkheden weggenomen zau zijn. De Brische draadlooze dienst meldt, dat volgens de johgste berichten uit Djeddah daar 15000 vluchtelingen uit Mekka zijn aangekomen. De burgelijke regeering te Mekka functioneert- niet meer. Schier abc notabelen en autoriteiten zijn aar Egypte, Indië of elders vertrokken. KAïRO, 3 Oct. Koning Hoessein heeft afstand gedaan van den troon. WARSCHAU, 3 Oct. Uit Brest-Litowsk wordt gemeld; hedennacht is hèt stadje Koe- zangrodek in he district Loeniniëtz door een groote bende overvallen. De Poolsche militaire autoriteiten hebben een vervolging op touw gezet, Bizonderheden ontbreken. 120. Het antwoord luidde bevestigend en dit maal scheen een vergissing onmogelijk, want aan dezen uithoek van Bretagne wa ren de postrijtuigen zeer zeldzaam. Te Quimperlé, waar de herbergier wederom stil hield, waren de aanwijzingen nog dui delijker. De vrouw van den postmeester herinnerde zich zeer duidelijk, dat een schoon jong meisje, met een bleek blond uitzicht, haar met een droevig glimlachje een glas water had gevraagd. Dit jonge meisje, Paul twijfelde er niet aan, was Agnes. Zijn hart klopte van vreugde; nu geloof de hij zeker zijn verloofde terug te zullen vinden, omdat de twaalf dagen, die voorbij waren gegaan, hem haar spoor niet hadden doen verliezen. Het paard hernam wederom zijn korten gelijkmatigen draf en tegen twee uren des middags bereikten zij Quimper. De lucht was nog helder en de zon scheen, maar een grauwe nevel vertoonde zich aan de horizon boven de zee. De herbergier wees daarop met den vinger en sprak: „Wij zullen van nacht qlecht weer heb ben; ik ken dat, ik ben visscher geweest. In dien tijd behoefde ik maar voor mij zei ven te zorgen; nu heb ik vrouw en kinde ren. Als ik nu op zee was, zou ik binnen- loopen Juist twee uren nadat Paul vertrokken was, kwam Edmond met de opbrengst zij ner voorstellingen te Lacminé terug. Hij las den brief en zeide daarop, terwijl hij zich weder op weg begaf: „Ik zal eerst overmorgen terugkomen." De man met de wassenbeelden had zich voor die beide dagen een reisroute geko zen, waarvan hij echter genoodzaakt werd af te wijken, wegens hèt hevige onweder, dat in den avond losbarstte, en hem niet toeliet het dorp te bereiken, waar hij den nacht wilde doorbrengen. Hij dacht den volgenden dag zijn tijd weder in te halen door grooter afstanden af te leggen en kor tere voorstellingen te geven, doch de uit slag was, dat hij zijn paard zoo vermoeide, dat het arme dier geheel afgemat werd, bleef staan en weigerde voort te gaan, in weerwil van al de moeite, die Edmond aan wendde. Het naaste dorp bevond zich op drie mijlen afstands. Hij kon er niet aan denken, zich daarheen te begeven, en zijn wagen en paard op den weg laten staan. Een vreeselijk onweder dreigde, evenals den vorigen avond, los te barsten. Geluk- kig had bet toeval hem juist in de nabij heid van een verlaten woning gevoerd, van klei en boomtakken vervaardigd en met half vergaan riet afgedekt, zonder deur no venster. Hoe ellendig deze schuilplaats ook was, kon zij hem nog dienen om zich tegen den regen, die bij stroomen begon neer te vallen, te beschermen. Hij bracht dus zijn voertuig ter zijde van den weg, spande het paard uit, dat gretig het schrale gras begon te eten, dat langs den slootkant groeide, bracht een bos stroo in de hut om hem tot bed te dienen en maakte Tristan los, die jankte en doffe klaagtoonen deed hooren. Sinds twee dagen veroorzaakte die hond hem een zekere on gerustheid. Zijn gedrag was geheel veran derd, zijn aard was somber en nijdig en hij werd zoo lastig, dat Edmond genoodzaakt was, hem onder den wagen vast te binden, om hem te beletten de voorbijgangers aan te vallen. Edmond sloeg vuur; hij zag een ijzeren ring in den muur, die vroeger gediend had om een ketel boven het vuur op te hangeu. Aan dien ring maakte hij het touw van Tristan vast en legde zich toen op het strop te slapen. Wij voegen ons thans weder bij Rodille op het oogenblik dat hij Agnes achtervolg de. Een oogenblik meende hij, dat het hem gelukken zou, haar in te halen, doch deze hoop duurde niet lang. Agnes had spoedig den zoom van het hosch bereikt en raakte tusschen de hoo rnen uit het gezicht. Eenmaal tusschen het gebladerte zijnde en begunstigd door de duisternis, was het meisje in veiligheid en ^buiten het bereik van alle vervolging, ten minste gedurende den nacht. Rodille begreep dit en inplaats van een onzinnige onderneming te willen doorzetten dacht hij er aan, zoo gauw mogelijk een plaats te verlaten, die voor hem zoo ge vaarlijk geworden was. Hij begaf zich daar om weder naar huis; hij haalde het paard uit den stal, spande het voor den wagen, leg de er al-het goud in, dat hij uit de gewelven had gehaald, bedekte alles met stroo en zeide toen tot zicbzelven, dat niets hem meer belette, te vertrekken. Doch >de booswicht had niet gerekend op de zwaarte van den last. Hoe sterk het paard ook was, toch kon het met geen mo gelijkheid den wagen voorttrekken. Het stij- gerde bij de zweepslagen, waarmede zijn nieuwe eigenaar het overlaadde, en viel ten slotte tusschen de boomen vai de kar ne der. EENENZEVENTIGSTE HOOFDSTUK Schuimbekkend van woede en onder het uitbraken van de zwaarste vloeken, richtte Rodille met veel moeite het paard weder op en was genoodzaakt den last te ver minderen. Hij nam nu een groot gedeelte van het goud weder van den wagen en verbérgde he in een gat, dat hij in alle haast groef. Daarna kon het voertuig zich in beweging stellen, doch met een langzaam heid, die hem tt owanhoop bracht, want de., vracht wps nog zoo zwaar, dat de as sen kraakten en de wielen diepe sporen •in de door de regen doorweekten grond achterlieten. Rodille was voorzichtig genoeg om Quimper niet door te rijden, uit vrees, van daar herkend te zullen worden. Hij maakte dus liever een omweg, om op den grooten weg te komen. De dag brak spoedig aan. Daarop begon voor den booswicht een tijd perk van onuitstaanbaren angst en vrees. De boeren, die hij elk oogenblik ontmoette en zich naar de stad begaven, spraken hem in hun landtaal aan, waarvaü hij geen en kel woord begreep. Toen hij zag, dat zijn stilzwijgen hun verwondering en argwaan opwekte, besloot hij door onverstaanbare, ruwe klanken te antwoorden en door tee- ken te beduiden dat hij stom was. Weer anderen, en daaronder die Fransch spraken, verwonderden zich, dat zulk een sterk paard zooveel moeite had om een bijna ledige kar te trekken, en vroegen la chende, of er zooveel zakken geld onder het stroo verborgen waren. Deze gevaarlijke nieuwsgierigheid deed Rodille van het hoofd tot de voeten beven en hij besloot er zich aan te onttrekken, door alleen des nachts door te reizen. Hij ging daarom tegen den middag met zijn paard en wagen in een bosch, waar hij het overige van den dag doorbracht. Toen de avond viel, begaf hij zich met meer gerustheid op weg. Hij had overigens de voorzorg gebruikt, zijn pistolen opnieuw te laden. Hij was dan ook vast besloten, om zonder aarzelen of medelijden, ieder een te dooden, die hem gevaarlijk of ver dacht voorkwam. De moord van Werner en de vlucht van Agnes brachten een belangrijke wijziging in zijn plannen. Hij dacht er niet meer aan, naar Parijs te gaan, waar het de politie zoo gemakkelijk zou vallen, hem te vinden. Hij stelde zich voor, de eén of andere vis- schersplaats aan- de kust te bereiken, daar een stevig gebouwde schuit te koopen, die met zijn goud te beladen, een equipage van drie man fe engageeren en dan naar Enge land over te steken. De millioenen, die hij met zich voerde, waren reeds voldoende, om hem een rijk en aangenaam leven te verschaffen. Later, wanneer men niet meer aan hem dacht, was er niets, dat hem be letten zou, voor eenige dagen onder de een of andere vermomming, naar Frankrijk terug te keeren en zich zonder gevaar van het overige van den schat meester te ma ken. Hij overlegde dit alles, terwijl zijn paard op den hobbeligen weg flink doorstapte, en de booswicht, wiens handen met zooveel bloed bevlekt waren, stelde zich een schoone toekomst voor. In de verte ratelde de donder, en groote regendruppels begon nen te vallen. Wij keeren thans tot Edmond terug, die wij met zijn hond slapende in dc ledige hut verlaten hebbpn. .(Wordt vervólgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10