Sport- en wedstrijden Ingezonden Mededeelingen DAMMEN. UIT DEN OMTREK, BÉVERWIJK. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad -Zaterdag 4 October 1924 D. H. V. B. R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys" R.K.V.V. „Geel-Wit." R.K.V.V. „Victrix." E. D. O. Haarlemsche Voetbalbond. 60 cents per regel. Overzicht. Een commissie van advies inzake „Scheybeeck". Wijziging haven en kaaigeld. Een geldleening van f 180.000. De interpellatie Visser voor kennisgeving aangenomen. Wat betreft het aantal 5 laden der com LEIDEN. BENNEBROEK. Met den D.H.V.B. gaat het niet voor den wind. In de „Sport Illustratie" wordt de indeeling aangekondigd, doch slechts van de eerste klas, met de mededeeling vol- ?ende week overige klassen. In die bewuste week verscheen het sportorgaan en tot onze verwondering lazen wij het programma voor October, ondanks het feit, dat de indeeling nog niet bekend was. Dit programma is blijkbaar voor 5 October, want in de Of- ficieële Mededeelingen van deze week lezen wij wederom niets van programma of in deeling. Er is, wat je noemt, bijna geen touw aan vast te knoopen. Hieronder zullen wij op goed geluk af, het programma publiceeren voor de maand October, welk programma naar onze meening bestemd is voor morgen. Programma D.H.V.B. Eerste klas B. I R.K.V.Z.Santpoort. S.J.C.Lisse. ConcordiaH.B.C. II. Tweede klasse. A V.V.Z. 2—R.K.A.V. 3. Zwaluwen 2P.V.C.B. 2. B Vitesse—G.V.O. C E.M.S.—Geel Wit. VictrixTeylingen. Derde klasse B D.S.S.—R.K.V.Z. 2. Santpoort 2T.Z.B. E Leiden 3—E.M.S. 2. Lisse 2Concordia 2. I Vierde klasse. A E.S.V.—Vitesse 2. B V.V.Z. 4—P.V.C.B. 4. St. Louis 2—V.I.C. 3. D Geel Wit 2—H.B.C. 3. Santpoort 3D.S.S. 2. E B.S.M.Concordia 3. R.C.O.Victrix 3. F E.M.S. 2—S.J.C. 3. Lisse 3Teylingen 2. S.A.C.—S.N.A. Men ziet, dat het programma niet on aardig is en als alle- wedstrijden doorgang vinden, kan men reeds direct de sterkte van verschillende elftallen leeren kennen. Het is natuurlijk moeilijk reeds nu voor spellingen te doen en dus zien wij daarvan maar af. Wij spreken slechts de hoop uit dat de belangstelling voor de Roomsche sport in niet geringe mate zal toenemen. De Room sche Haarlemmers gaan toch zeker naar het Sportpark R.K.V.Z.Santpoort is het aanzien ten volle waard. In Hillegom en Noordwij k verwachten wij eveneens veel publiek. Wedstrijden als S.J.C.Lisse zijn in de contreien van Leiden e.o. zeer gewild en voornamelijk door de goede verbetering welke in de Lissesche R. K. voetbal-be weging is gekomen, gelooven wij, dat de R. K. sport in die streken zich in een groote belangstelling mag verheugen. Wij be sluiten met te verzoeken om medewerking van H.H. Secretarissen der R.K. voetbal- vereenigingen door ons reeds Maandagsoch tends de uitslagen te zenden der gespeelde wedstrijden. Verslagen van eerste- en tweede klas wedstrijden zijn ook welkom. Desge- wenscht zullen wij porto kosten vergoeden. Competitie-indeeling 1924/25. 1 A bijvoegen V.C.A. 1 B bijvoegen Beverwijk 2. 2 A V.V.Z. 2, R.K.A.V. 3, Volendam 2, Zwaluwen 2, P.V.C.B. 2, Nieuwendam 1. 2 B Z.P.C. 1, Constantius 1, Roda 1, W. S.V. 2, The Victory 1. 2 C S.V.A. 1, Bergen 1, Vitesse 1, A.D.O. 2, G.V.O. 1, D.E.M. 1. 2D Geel Wit 1, T.Y.B.B. 2, E.M.S. 1, Victrix 1, Leiden 2. 2 E Graaf Willem 3, Edoh 1, P.S.C. 1, S.V.N. 1, Gr. Floris V 2, S.D.C. 1, G.D.A. 2. 2 F R.F. 1,' D.O.N.K. 2, Celer 3, Duiven 2, Laurentio 1, Adelaars 1. 3 A nader. 3 B Santpoort 2, R.K.V.Z. 2, T.Z.B. 1, T.Y.B.B. 3, D.S.S. 1, Limmen 1. 3 C V.I.C. 2, De Meer 3, India 2, V.V.Z. 3, Wilskracht 3, P.V.C.B. 3. 3 D Zwaluwen 3, St. Louis 1, S.N.O. 1, Wilskracht 4, R.K.A.V. 4. 3 E E.M.S. 2, Leiden 3, Voorhout I, S.J.C. 2, Concordia 2, Lisse 2, O.V.V. 1, Teylingen 1. F Edoh 2, D.H.L. 3, Gr. Willem 4, L. en S. 2, Wilhelmus 2, S.D.C. 2, V.V.P. 2. 3 G Gr. Floris 3, G.D.A. 3, Westlandia 1, S.L.C. 1, S.V.N. 2, A.V.V. 1. 3 H Excelsior 3, Celer 4, Kralingen 1, V.G.M. 1, H.D.S. 1, Adelaars 2. 3 J nader. 4 A Bergen 2, E.S.V. 1, Vitesse 2, D.E.M. 2, Bergen 3, Vitesse 3. 4 B V.V.Z. 4, The Victory 2, P.V.C. 4, V.I.C. 3 Z.P.C. 2. 4 C Wilskracht' 5,' N.E.A. 2, A.B.C. 2, R.O.D.A. 2, Nieuwendam 2, De Meeuwen 1. 4 D Santpoort 3, H.B.C. 3, D.S.S. 2, Geel Wit 2, T.Y.B.B. 4, W.F.C. 2. 4 E B.S.M. 1, Concordia 3, Victrix 2, R.C.O. 1, Alliance 1. 4 F Leiden 4, R.V.C. 1, S.N.A. 1, S.J.C. 3, Lisse 3, Voorhout 2, Teylingen 2. 4 G L. en S. 3, P.S.C. 2, Westlandia 2, Bdoh 3, V.V.B. 1, S.L.C. 2, A.V.V. 2.,Blauw Zwart 1 4 H Wilhelmus 3, V.V.P. 2, D.H.L. 4, L. en S. 4, Westlandia 3, P.S.C. 3, R.I.A. 1, G.D.A. 3. 4J Excelsior 4, Duiven R.F. 2, Ade laars 3, Spartaan 2, Zeemeeuwen 2. 4 K Excelsior 5, Celer 5, Laurentio 2, ">uiven 4, Kralingen 2, H.D.S. 2. 4 L nader. SecretariaatH. v. Turnhout, Emma- plein 38. Hedenavond van 78 uur contributie betalen in het gebouw „St. Bavo", Smede- straat. De Juniorencompetitie zal 12 October a.s. aanvangen. Het programma wordt zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Het eerste elftal speelde 1.1. Zondag tegen Santpoort I ter gelegenheid van de feestelijke opening van Santpoort's nieuwe terrein. In een zeer geanimeerden wedstrijd wisten de Boys, hoewel met twee invallers spelende, een 40 overwinning te behalen en zoodoende de beschikbaar gestelde zilve- ren medaille te bemachtigen. Er werden veel vriendschappelijke woorden gesproken die duidelijk de goede verstandhouding tusschen beide vereenigingen demonstreerden. Het vierde en vijfde elftal speelden een vriend- i schappeüjken wedstrijd, die door de oudste [junioren met 31 gewonnen werd. Onder de kleinere Boys blijken heel goede krachten te sthuilen, die nog veel voor de toekomst beloven. Denkt er om Boys, dat jullie over eenige jaren de plaats van het eerste moeten innemen, begint dus om dit seizoen kampioen van jullie afdeeling te worden. A.s. Zondag begint dan het competitierad te draaien. Het eerste en derde elftal hebben nog een Zondag rust en kunnen dus op hun gemak de eerste verrichtingen van hun con currenten gadeslaan. Het tweede elftal bindt den strijd aan met de reserves van Leiden. Een uitslag voorspellen is zeer moeilijk, daar Leiden 2 over een goed elftal schijnt te be schikken. In een vriendschappelijken wed strijd wisten de Boys dezen zomer een 73 overwinning te behalen, doch ik geloof niet dat de krachtsverhouding nu zoozeer zal verschillen. Het kan in ieder geval een aardi ge wedstrijd worden en daar de Boys grootsche plannen hebben, kunnen de Sleu telstadbewoners op een stevigen tegenstand rekenen. De wed;trijd vangt aan te half 3. Het vijfde en zesde elftal spelen om drie uur een oefeningswedstrijd voor de a.s. com petitie. De Benjamins zullen het wel tegen hun „grootere" broers moeten afleggen, doch „Barend" c.s zullen hun huid zoo duur mo gelijk verkoopen. HENK. Zaterdagmiddag contributiebetalen vatj 56 uur in de St. Bavo. A.s. Zondag begint de competitie. Het eerste speelt thuis tegen het sterke E.M.S. uit Noordwij kerhout, op het Sportpark om half 3. Een gelijk spel zal de verhouding wel goed weergeven. Het tweede speelt ook op het sportpark, om half 1, tegen H.B.C. III. De vorige week wist H.B.C. III in een vriend schappelijken wedstrijd met moeite een gelijk spel te forceeren, zoodat een kleine overwin ning voor het tweede niet onwaarschijnlijk is. Het derde is vrij. Doordat het maandprogramma zoo laat in mijn bezit kwam, zijn er eenige aanschrij vingen rondgebracht voor een friendly-game tegen Victrix, deze vervallen natuurlijk, in verband met bovenstaande wedstrijden. Secr. Secr. O. Sinck, Hagestraat 10. Zij, die nog lid wenschen te worden van onze vereeniging gelieve zich op te geven bij den Secretaris, des Zondags van 10% tot 11% uur. Programma voor Zondag a.s. Victrix 1Teilingen 1 Terrein Spaarnhovenweg, aanvang half drie. R. C. O. 1Victrix 2 Terrein Sportpark, aanvang half drie. D. S. S. III—Victrix III. Terrein Sportpark. De spelers worden verzocht trouw op te komen. Zondag j.l. waren van het 3e elftal maar 7 aanwezig. Dat mag niet meer voor komen hoor 1 Officieel nieuws Zondag a.s. 10% uur contributie afdragen in het St. Jac. Godshuis. Verschillende leden moeten hun bondscon- tributie nog voldoen, denkt hier s.v.p. Zon dag om. A.s. Zondag E.D.O.-H.V.V. Edo komt a.s. Zondag zeer waarschijnlijk voor het eerst compleet uit met de volgende spelers De Kiefte Kuil Boeré J. Perukel J. v. d. Laan C. v. d. Laan A. Zwart D. Tanis Steffens Perukel C. v. d. Hurk. R.C.H.—AJAX. Met het volgende elftal zal R.C.H. a.s. Zondag tegen Ajax spelen G. Erdtsieck J. Kuit W^-Hazevoet J. Geutskens F. Nieuwenhuis G. Krom N. Koning N. v. Dam R. Roelfsema P. Nach- tegeller J. Brugman. R.C.H. 2 speelt Zondagmorgen aan den Middenweg tegen Stormvogels 2. H. B. S.—STORMVOGELS. Stormvogels trekt Zondag met het vol gend elftal naar den Haag: v. d. Wint, Haak, Koster, Struys, Snoek, Sprokkreefl, Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck Brusse. Bakker en Blinkhoff Jr. ontbreken dus. Programma voor Zondag a.s. 1 a Haarlem III—E.D.O. III H.F.C. III—Stormvogels III Schoten II—V.V.H. Bloemendaal IIR.C.H. III 1 b E.H.S.Zandvoort II T.H.B. II—H.F.C. IV H.S.V.Bennebroek D.O.A.Kinheim 1 c R.C.H. IV—Haarlem IV HalfwegSchoten Ila I.V.O,—E.D.O. IV 2 a HillegomHoofddorp SpaarnestadE.H.S. II Spaarndarm—Schoten III HalfwegHillinen II 2 b V.S.V. II—E.G.K. Kennemers IIRipperda D.I.S.—Hillegom II H.G.S.C.—H.S.V. II 2 c Haarlem VO.V.A. II V.V.H. II—D.I.O. II Zandvoort IIIKennemers III 2 d Ripperda IIZandvoort IV. E.D.O. VI—R.C.H. VI D.I.O. III—Haarlem VI 3 a E.H.S. Ill—R.C.H. VIII R.C.H. IX—Bloemendaal III E.D.O. VII—Haarlem VII 3 b Spaarndam IIO.V.A. III Bennebroek IIT.H.B. IV Spaarnestad III.V.O. II 3 c R.C.H. XI—E.D.O. VIII O.V.A. IV—Bloemendaal IV D.O.A. IISpaarnestad III 3 e ZeemeeuwenD.S.K. VijfhuizenV.O.G. Hillinen IIIHillegom III 3 f Hoofddorp II—D.S.K. II Spaarnevogels IIIZeemeeuwen II V.O.G. II—D.O.A. III De spannende strijd van C. A. tegen de duurte. De strijd is in vollen gang. Omlaag, steeds omlaag moeten de prijzen, en daarbij moeten de kwaliteiten gehandhaafd blijven. Zulk een grootsch opgevat plan kan alleen een wereldfirma als C. en A. met compleet suc ces ten uitvoer brengen. Het publiek heeft slechts één belang: daar te koopen waar het de beste waarde voor het minste geld ont vangt, en dat belang houdt C. A. steeds voor oogen. Wie slechts de etalages bezich tigt en de prijzen vergelijkt, moet absoluut tot de «overtuiging komen, dat C. A. in derdaad „toch voordeeliger" is, ook voor Heerenkleeding. Een bewijs: Moderne so- Jiede Heeren Ulsters reeds voor 6.75, 8.75, 10.75, 12.75 en zoo oploopend in alle prijzen. 1362 3 g Stormvogels VSpaarndam III Kennemers IIIV.S.V. Hl StórmveldSpaarnevogels 3 h D.S.K. IIISpaarnevogels II D.I.O. IV—T.H.B. V Zeemeeuwen IIIE.H.S. IV 3 i E.G.K. II—V.S.V. IV Stórmveld IIKennemers VI De eerste competitie-Zondag was een uit gezochte dag. Het was schitterend voetbal- weer geen regen, geen wind, heerlijke temperatuur. Allemaal factoren, die er toe bijdroegen, dat zoowel spelers als kijkers een genoegelijken dag hadden. Het begon reeds Zaterdagmiddag met de finale in afdeeling IV van de Jubileum wedstrijden. D.V.S. en Ulysses zouden el kaar op het Kennemerland -terrein ont moeten. Dit bleek echter onbespeelbaar, zoodat de beide partijen besloten naar het Ulysses-terrein te trekken en daar den strijd uit te vechten. Ulysses won met 53, zoo doende den eersten prijs winnende en den tweeden overlatende aan D.V.S. Voor afdeeling 2 werd de finale gespeeld op het E.D.O.-terrein tusschen Haarlem 3 en Zandvoort 2. Na zeer veel inspanning werden de roodbroeken overwinners met 21. Het had evengoed anders om kunnen zijn. Het is hier zeker op zijn plaats even hulde te brengen aan de vereeniging E.D.O. Als één vereeniging den Bond heeft bijge staan, tijdens de Jubileum-wedstrijden, dan is het zeker deze kranige vereeniging. In afdeeling 3 werden 2 wedstrijden ge speeld. Spaarndam won met 30 van R.C.H. 6 H.G.S.C. met 1—0 van R.C.H. 5. Morgen zullen dus Spaarndam en H.G.S. C. elkaar bekampen om lsten of 2den prijs. Spaarndam heeft een goed elftal, dat m.i. in staat is H.G.S.C. te verslaan. Om den 4en prijs in afdeeling 2 werd ge streden tusschen Halfweg Vooruit en T.H.B. 2. De laatsten wisten er beslag op te leggen. Zooals meestal het geval is op den eersten competitiedag, kwamen er veel verrassende uitslagen. Eenige zeer groote nederlagen, of overwinningen, zoo men dat liever lust, kwamen voor. In afdeeling 1 A won R.C.H. 3 maar even tjes met 61 van H.F.C. 3. Wat te denken van het H.F.C.-elftal, dat verleden jaar tot het eind een ernstige candidaat is geweest voor het kampioenschap Ik geloof, de H.F.C.'ers hun zomerslaap nog niet uit hebben. In een rumoerigen wedstrijd won E.D.O. 3 te IJmuiden niet 32 van Storm vogels 3. Voorwaar een goed begin voor dit E.D.O.-elftal. V.V.H. won met 21 van Bloemendaal 2. Het oude V.V.H. schijnt dit jaar een zeer goed elftal te hebben. Voor a.s. Zondag zijn er 4 wedstrijden in deze afdeeling vastgesteld. R.C.H. 3 moet naar Bloemendaal 3. Ofschoon de BI.'dalers geen gemakkelijke tegenstanders zijn, geloof ik toch, dat R.C.H. zal winnen. Moeielijker is het den uitslag van den wedstrijd H.F.C. 3Stormvogels 3 te voorspellen. Beide elf tallen zijn begonnen met een nederlaag. Maar het is aan de Spanjaardslaan en dat maakt verschil. Daar wordt H.FsC. 3 niet gauw verslagen. De wedstrijd Haarlem 3E.D.O. 3 is er een, waar de punten wel eens verdeeld kon den worden. Schoten- 2 zal V.V.H. ontvangen. Hier geloof ik, dat V.V.H. wel aan het langste eind zal trekken. In afdeeling B kwamen de grootste ver rassingen voor. Bennebroek had bezoek van E.H.S. en werd in eigenhuis met niet min der dan 40 verslagen. Dat is een slecht begin voor Bennebroek, dat tijden^ de ju bileumwedstrijden toch getoond had de kunst van doelpunten maken te verstaan. De gewezen N.V.B.-er H.S.V. begon ook al heel slecht. Met 50 werd verloren van Kinheim. Zou deze Velsensche club een woordje meespreken in den strijd om het kampioenschap Verleden jaar is Kinheim ook een ernstige candidaat geweest. H.F.C. 4 deed het beter dan het derde. Met 21 te winnen van D.O.A. is een goede prestatie. Van D.O.A. valt het mij zeer tegen. In deze afdeeling zijn evenals in A en C 4 wedstrijden vastgesteld. Bennebroek zal te gast zijn bij H.S.V. Beider verdediging is niet al te best, gezien de groote nederlagen hierboven vermeld. In de jub.-wedstrijden won Bennebroek al eens met 40 van H.S. V., zoodat ook nu zij de beste kans heeft. Zandvoort 2 gaat naar E.H.S. Laatstgenoemd elftal lijkt in grootschen vorm, zoodat de kans van Zandvoort gering is. Kinheim gaat naar D.O.A. en zal waarschijnlijk winnen. De Velsenaren hebben den moreelen steun van hun groote overwinning op H.S.V. T.H.B. 2 en H.F.C. 4 ontmoeten elkaar op Heemstede. T.H.B. 2 lijkt mij hier de sterk- stc» In afdeeling C won T.H.B. 3 van H.F.C. 5 met 10, een uitslag die geheel normaal is. Haarlem 4 en I.V.O. doelpuntten elk 3 maal, zoodat deze wedstrijd in een draw eindigde. De vierde elftallen van E.D.O. en R.C.H. waren even sterk; echter maakten de Middenwegbewoners 1 doelpunt meer dan E.D.O. (2—3). In deze afdeeling ontvangt R.C.H. 4 Haarlem 4. R.C.H. 4 zal de 2 punten w.el bemachtigen. Halfweg Vooruit, dat dit sei zoen voor het eerst in de eerste klas uit komt, ontvangt Schoten 2a. Hoogstwaar schijnlijk zullen de Halfwegmenschen met een overwinning debuteeren. I.V.O. speelt te Heemstede tegen E.D.O. 4. Het I.V.O.-elftal lijkt mij sterker dan E.D.O. 4. D. DE WEDSTRIJD OM DE WISSELME- DAILLE VAN DE STADS-EDITIE O. H. COURANT. Woensdagavond 1 October j.l. had in de bovenzaal van Cafe Roodenberg onder zeer groote belangstelling de eerste ontmoeting plaats tusschen de beide eerste tientallen van „de Haarlemsche Damclub" en de „Dam club Haarlem" om de door de Stads-Editie O. ,H. Crt. beschikbaar gestelde wisselmedaille. Te 8 uur stelden beide tientallen zich op; de „Damclub Haarlem" geheel compleet, de „Haarlemsche Damclub" met twee in vallers voor de Heeren Aebe de Jong en W. J. Teunisse. Na een fraaien strijd van vier uren wist de „Haarlemsche Damclub" erin te slagen een flinke overwinning te behalen. De gedetailleerde uitslag was Bord No. „Damclub Haarlem" I. Haarlem sche Damclub I. 1. C. F. VisseMr. P. J. v. Dartelen 11 2. Mr. P. F. Westerling H. T. Luif. xx 3. G. P. Heck J. W. van Dartelen. 11 4. C. P. Kraay H. G. Teunisse. 02 5. P. van Wamel W. van Daalen. 02 6. J. Lycklema. F. A. Berkemeier. 11 7. H. C. van Oord H. Boks. 0—2 8. D. van Wamel J. van Looy. 11 9. D. A. van Abs J. B. Sluiter. 02 10. H. A. van Abs. K. Leibbrandt. 02 Voor de „Haarlemsche Damclub." 414 De partij tusschen de Heeren Mr. Wester ling en Luif werd afgebroken en wordt op 9 October a.s. uitgespeeld. De tweede ontmoeting van dezen we- strijd word in het clublokaal der „Haarlem sche Damclub" gespeeld, vermoedelijk op 1 December a.s. Wedstrijdprogramma voor de week van 6 tot en met 12 October 1924. Maandagavond 6 October a. s. speelt het eerste tiental der „Haarlemsche Damclub' in haar nieuwe clublokaal, bovenzaal van, Cafe „Centraal," Groote Houtstraat 176 haren eersten competitie-wedstrijd voor de Hoofdklasse-competitie van den Nederland- schen Dambond (Afdeeling Noord) tegen het eerste tiental der Damvereeniging „Jozeph Blankenaar" uit Amsterdam. Aanvang 71fi Wedstrijdleider W. J. A. Matla. Woensdagavond 8 October a. s. speelt het eerste tiental der „Damclub Haarlem" in haar clublokaal, bovenzaal van Cafe Rooden berg, Spekstraat, haren eersten competitie wedstrijd voor de Hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dambond (Afdee ling Noord) tegen het eerste tiental van het „Vereenigd Amsterdamsch Damgenootschap. Het „V. A. D." hetwelk reeds enkele jaren achtereen het Kampioenschap der Noorde lijke Hoofdklasse behaalde, komt ook in de a.s. competitie bijzonder sterk uit. Niet minder dan vier Meesters komen in dit tiental uit, n.l. Herm. de Jongh, A. K. W. Damme, A. Visser en I. J. de Jong., alsmede M. A. Haye, de Kampioen van Amsterdam. Aanvang half 8. Wedstrijdleider W. J. A. Matla. Donderdagavond 9 October a. s. zal door den Haarlemschen Kampioen, Meester P. J. van Dartelen, eene simultaanseance ge geven worden voor de leden der „Haarlem sche Damclub" in het clublokaal dezer Ver eeniging, bovenzaal van Cafe „Centraal," Groote Houtstraat 176. Tevens zullen dien avond de in den Onder- lingen Wedstrijd 1923/24 beh aide prijzen worden uitgereikt. Aanvang half 8. Belangstellenden hebben vrijen toegang tot deze wedstrijden en de simultaanseance. Vrijdagavond vergaderde de Raad der ge meente Beverwijk in openbare vergadering onder voorzitterschap van den Burgemees ter den heer Strick van Linschoten. De notulen werden onveranderd vastge steld. Installatie Raadslid. Voor het behandelen der overige punten van de agenda geschiedt de installatie van het benoemd Raadslid den heer J. Visser. De heer Visser wordt binnengeleid en legt de geeischte beloften af. De Voorzitter wenscht den heer Visser geluk met zijn benoeming, waarna het nieuw benoemd Raadslid plaats neemt. Dan is aan de orde het onderzoek der ge loofsbrieven van het nieuw benoemd raads lid den heer J. Groot. In de commissie ter onderzoek worden be noemd de heefen Zwager, Brantjes en v. Zutphen. De geloofsbrieven worden onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating wordt besloten. De heer Groot heeft verzoek ingediend in dezelfde vergadering te worden tpegelaten waarin de geloofsbrieven zijn onderzocht. De Voorzitter stelt voor tot toelating over te gaan, waarmede de Raad zich kan vereenigen. De heer Groot legt de geeischte beloften af. De Voorzitter wenscht ook den heer Groot met zijn benoeming geluk, waarna deze plaats neemt. Commissie Landerijen. Dan volgt de benoeming van de leden die deel uitmaken van de Commissie van de Landerijen. Twee leden moeten worden benoemd naar aanleiding van de periodieke aftredingen. In de vacature K. Steijn wordt de heer Steyn herkozen. In de vacature Slings wordt herkozen de heer Slings. Commissie van Bedrijven Benoeming geschiedt dan van de leden der commissie van de bedrijven. Wegens periodieke aftreding van den heer Maters wordt deze in de commissie herbe noemd. In de plaats van den heer v. Helden wordt benoemd de heer Zwager. Commissie „Scheybeeck" In verband met het aanhangige plan be treffende de exploitatie van de buitenplaats „Scheybeeck" komt het B. en W. gewenscht voor een tijdelijke Raadscommissie in te stel len als bedoeld in art. 57 der Gemeentewet. Aan die commissie ware op te dragen zoo wel den Raad als B. en W. van advies te die nen bij de voorbereiding van de verschillen de te nemen beslissingen, terwijl zij tevens de bevoegdheid zal bezitten daaromtrent Zelfstandig voorstellen te doen.. B. en W. geven daarom in overweging tot de benoeming van een dergelijke commissie bestaande uit bv. 5 leden, over te gaan. Het voorstel wordt in drie deelen gesplitst De Raad kan er zich mede vereenigen dat eene commissie wordt ingesteld. missie oppert de heer Zwager het denk beeld in de commissie zitting doen nemen 3 Raadsleden die twee personen, niet-leden kunnen asstumeeren. De Voorzitter zegt, dat volgens de Ge meentewet de commissie slechts uit Raads leden kan bestaan. Wel kan de commissie deskundigen bij haar vergaderingen uitnoo- digen, welke echter geen recht van stem ming hebben. De Voorzitter stelt voor de commissie te laten bestaan uit 5 leden. Nu volgens de stemmingen omtrent de leden. Wethouder Eycking vraagt, of niet uit elke partij één persoon kan worden aange wezen. Dit zal de stemmingen vergemakke- lijken. De Voorzitter zegt, dat ieder lid vrij is te stemmen op den persoon, welken hij wil. De verschillende stemmingen hebben den uitslag, dat gekozen worden de heeren Braun, Steyn, Slings, Zwager en Gorter. Hondenbelasting. In nagenoeg alle. heffingsverordeningen van de belasting op de honden is bepaald dat geen ontheffing om welke redenen dan, ook, van reeds betaalde hondenbelasting wordt verleend. Dientengevolge komt het voor, dat de belastingplichtigen, die zich in den loop van een belastingjaar in deze ge meente vestigen en houder zijn van één of meer honden, reeds in de vorige woon plaats uit dien hoofde voor het geheele jaar belasting hebben betaald, terwijl zij boven dien in deze gemeente voor de volle of voor de helft der belasting indien de vesti ging na 1 Juli plaats had worden aange slagen. B. en W. stellen daarom voor art. 5, 2e lid dier verordening als volgt te wijzigen Voor een hond, in den loop van het jaar verkre gen of belastbaar geworden, is de belasting verschuldigd ten volle wanneer dit plaats heeft in de eerste zes maanden en voor de helft, wanneer dit later plaats heeft, met dien verstande echter, dat geen belasting is ver schuldigd voor een hond, waarvan kan wor- kan worden aangetoond, dat reeds in het zelfde belastingjaar in een "andere gemeente de volle bekisting is betaald. Aldus besloten. Haven- en kaaigeld. In de vergadering van 6 Maart j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-ad- vies een adres van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken, houdende verzoek het havengeld te ver minderen tot 2 a 3 ets. per ton per reis. Uit het rapport van den Havenmeester blijkt dat voor een algeheele verlaging der tarieven geen termen aanwezig zijn. Over eenkomstig de zienswijze van den Haven meester echter, stellen B. en W. voor het maximum per ton per jaar voor de in deze gemeente gevestigde stoom- en motorboot ondernemingen, die een geregelden dienst onderhouden met andere plaatsen te verla gen van f7 tot f 3. Deze wijziging zal een mindere opbrengst van ongeveer f 1400 per jaar geven. De heer Gorter merkt op, dat hier niet gevolg wordt gegeven aan het verzoek van de Kamer van Koophandel te Haarlem. Dit betrof een verlaging van de tarieven voor de schippers die gelegenheid van lading zoeken. Wat de verlaging van f7 tot f 3 be treft, dit acht spr. wat al te kras. Spr. zou dit slechts verminderd willen zien tot f 5, daar de schippers toch voor dit geld belangrijke faciliteiten genieten. Het komt spr. gewenscht voor, dat de on dernemingen, die vrij geregeld te Beverwijk komen, ook verlaging genieten. Dit zullen slechts enkele ondernemingen betreffen. Spr. zou dus willen voorstellen een ver laging tot f 5 en voor de ondernemingen die vrij geregeld te Beverwijk komen een tarief van 3 ets. inplaats van 6 ets. per ton. De Voorzitter zegt dat dit voorstel te laat komt, dan dat de overige leden de strekking hiervan kunnen overzien. Spr. zou hier dan nog liever het punt aan houden, ofschoon er wel moeilijkheden aan verbonden zijn. De heer Gorter handhaaft zijn voorstel. De zaak wordt aangehouden op voorstel van den Voorzitter. Rexeningen over 1923. De commissi tot het nazien der gemeente- rekening enz. stelt voor de rekening van Inkomsten en Uitgaven der gemeente over 1923 voorloopig vast te stellen in ontvangst tot een bedrag van f 1.255.295.50 in uitgaaf tot een bedrag van f 1.098.331.83 in uitgaaf en inkomsten dus tot een batig slot van f 156.963.67. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1923 goed te keuren in ontvangsten f 10.603.00 uitgaven f 1.494.56 een batig slot dus van 108.44. De Balans en Winst en Verliesrekening van het Gas en Electrisch Bedrijf over 1923 vast te stellen, resp met een winstcijfer van 1977.99 en 31.479.64. De verschillende rekeningen en balansen worden vastgesteld. De rekening der gemeente wordt voor loopig vastgesteld. Onbewoonbare woningen Aan de orde is dan de verlenging van den termijn voor ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen. B. en W. stellen voor den termijn te ver lengen met 6 maanden. De heer Gorter zegt dat in het advies van de gezondheidscommissie in dezen een zachte drang ligt om te zorgen, dat aan deze zaak een einde komt. Spr. dringt op het nemen van maatregelen aan. De voorzitter antwoordt, dat het bekend moet zijn, dat de zaak bij B. en W. steeds de volle aandacht heeft. Hier moest men niet aan kunnen twijfelen. De heer Groot wijst er op, dat een middel tot uitkomst zou zijn, wanneer een gemeente lijke woningbouw in het leven werd geroepen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Geldleening. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan groot 180.000 tegen een rente van 6%. De aflossingen zullen geschieden in 40 jaar. Uit de opbrengst der leening zal worden betaald de kosten van aankoop van Si^hey- beeck, die 177.735.35 bedragen. De koers zal waarschijnlijk zijn 97 3/4%. Tot de geldleening wordt besloten. Ingekomen stukken. Ingekomen is een verzoek van L. Th. Slingerland te Wijk aan Duin om 50 te willen bijdragen om een gedenkbank te hel pen oprichten voor wijlen Jan de Wind, Ridder der Militaire Willemsorde. B. en W. stellen voor dit te renvoyeeren naar B. en W. om praeadvies. De heer Gorter wil de zaak afhandelen en het geld uitkeeren. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De heer Raguet is benoemd tot inspecteur van politie. Het bestuur van de afdeeling Beverwijk van het Roode Kruis verzoekt een jaarlijk- sche subsidie van 6000 ten behoeve van een klein Ziekenhuis, te bouwen aan de Sparsie- laan, te Beverwijk en een termijn van vijf en twintig jaar vast te stellen. Op voorwaarde, dat binnen éen jaar na de» datum van toezegging dezer subsidie een aanvang gemaakt zal worden met den bouw van het ziekenhuis. B. en W. stellen voor dit adres te renvoyee ren naar hun college ter praeadvies. Aldus besloten. Interpellatie Visser. Het raadslid de heer Visser stelt de vol gende vragen 1. Is het juist, dat, zooals door de plaatse lijke bladen is vermeld, in uw vergadering van 19 Augutus jj. is besloten aan Ged. Staten te verzoeken de aansluiting bij de huurcommissie der gemeente Velsen niet langer te bestendigen. 2. Indien vraag 1 door u bevestigend wordt beantwoord, kan door uw College dan mede gedeeld worden, om welke redenen het ver zoek aan Ged. Staten is gedaan. De heer Gorter stelt de volgende vragen 1. Wat is de reden geweest, waarom B. en W. met ter zijde stelling van de ter zake geda ne uitspraak van den Raad in zijne laatst gehouden vergadering, aan Ged, Staten ver zocht hebben de Huurcommissie voor deze gemeente op te heffen. 2. Zijn B. en W. voornemens nu het school gebouw aan de Breestraat ontruimd is, uit voering te geven aan het destijds bestaand voornemen tot oprichting van een school voor Buitengewoon Lager onderwijs (onder wijs aan zwakzinnigen). De voorzitter deelt mede, dat B. en W. op de vragen betreffende de Huurcommissie een antwoord zullen schuldig blijven, daar dit een zaak betreft der Rijkswet en B. en W. hieromtrent geen verantwoording aan den Raad schuldig zijn. Spr. stelt voor het verzoek tot het stellen der vragen voor kennisgeving aan te nemen. Hiertegen protesteert de heer Visser. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen. Wat de vraag omtrent de bijzondere lagere school betreft antwoordt de voorzitter, dat de lokaliteiten beschikbaar zijn. Spr. vindt het echter beter deze zaak te behandelen bij de begrooting. De kans om hierin hulp te verkrijgen van het Rijk is zeer gering. Eervol ontslag. De heer H. J. Jansen vraagt eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. School, alhier. De voorzitter stelt voor eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 November. Aldus besloten. De heer Visser stelt vragen omtrent het vervolgonderwijs, welke in de volgende ver gadering zullen worden beantwoord. Rondvraag. De heer Gorter stelt nu zijn vraag weder om, welke bij zijn interpellatie voor kennis geving werd aangenomen. De heer Visser zegt ook, dat het hem zeer heeft verwonderd dat door B. en W. aan Ged. Staten een verzoek is gedaan de huurcommis sie op te heffen. De voorzitter antwoordt dat B. en W. tot opheffing der huurcommissie hebben ver zocht omdat inlichtingen van de zijde van het gemeentebestuur hiertoe aanleiding gaven. Hierna wordt de openbare vergadering, geschorst. DE 350-JARIGE HERDENKING VAN LEIDEN'S ONTZET. Nu de feestvreugde gisteren, hoewel het program geheel volgens de oorspronkelijke opstelling en met succes kon worden afge- werk, min of meer getemperd was gewor den als gevolg van den zwaren regenval, die tusschen twaalf en drie uur in den middag de menschen van de straat verdreef, was er voor de Leidenaars nog meer aanleiding voor om vandaag zooveel mogelijk aan all^ feestelijkheden deel te nemen, in het ver trouwen, dat de natuur zich thans over de feestgangers zou ontfermen Opgewekt togen vele honderden reeds om 7 uur vanmorgen naar het Stadhuis, waar van de trap door het Leidsch politic muziekgezelschap reveille werd gegeven. Toen het concert om half acht onder lei ding van den directeur, iden heer M. Bol- dewijk, een aanvang nam, had een groote menigte in de Breestraat postgevat. Door het politiecorps werden de volgende muziek nummers uitgevoerd: 1. Wilhelmus van Nas- souwen, oude toonzetting (1620) van Vale rius; 2. Een liedje van Koppelstock, van N. A, Bouwman, 1ste Luit., Directeur van d* Kon. Mil. Kapel; 3. Psalm 150; 4. De Konin gin Wilhelmina Marsch van M. Bolderwijkj 5. Wien Neerlandsch Bloed. De muzikale politiemannen oogstten van het publiek herhaalden luiden bijval. Kort na beëindiging van het ochtendcon cert begon de toeloop naar het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel, waar om halt elf de tweede opvoering van het openlucht spel begon. Ook nu waren, evenals giste ren, toen ook het Koninklijk Echtpaar en de Ministers Ruys de Beerenbrouck, Mr. Heemskerk, Van Dijk en Mr. Aalberse, als mede de Fransche Gezant, de heer Benoist, onder de toeschouwers behoorden, de tri bunes, welke aan 8000 personen plaats kon den bieden, goed gezet. Het spel, voorstellende „De Vrede va« Rijswijk" had weer een vlot verloop en het Ballet d'erange bleek nu nog beter ingestu deerd dan gisteren. Behalve het reeds ge typeerde tafereel van den vlaggendans met het Orange, blanche bleu, moge ook nog als bijzonder goed geslaagd het vierde tafe reel vermeld worden, waarbij de dames danseressen door ieder een letter vast te houden het devies van Oranje Nassau ge zamenlijk voor zich uit droegen: A. Je Main- tiendrai en B. Ce sera moi, Nassau. Toen dit devies zichtbaar werd, steeg vanaf de tribunes een luid gejuich op. Ook de muziek bij het openluchtspel, welke voor het grootste gedeelte historisch ge houden was, voldeed weer best en droeg niet het minste toe tot het welslagen van deze tweede opvoering. Na afloop van het openluchtspel, om streeks half een, trokken de „Hoogmogende Leden der Staten," zoomede de leden der verschillende gezanschappen te voet naar de Stads-Gehoorzaal, alwaar zij in den mid dag vanuit de aanwezige loges den optocht zouden aanschouwen. Zij speelden ook buiten het open-lucht- tooneel hun rollen goed.. Zij hadden op hun tocht naar de stadsgehoorzaal, waar bij zij begeleid werden door de garde-mu- ziek en het eere-escorte te paard, toch veel bekijks. Het leek wel of heel Leiden was uitgeloopen om deze nagebootste Hoogmo- genden en vreemde Gezanten in het ge zicht te zien. Om half twee zou de historisch-allego- rische optocht aanvangen, voorstellende „de gouden eeuw." Door 800 personen, ruim 200 paarden en 18 'wagens zou aan dezen optocht, die be doelde een beeld te geven van onze vader- landsche geschiedenis van 1572 tot 1697, worden deelgenomen. Geheel Leiden koestert hooge verwach tingen van dit vrijwel het belangrijkst* deel van de feestelijkheden. Concert. Zondag 5 October a.s. des namiddags 4 uur wordt in de tent aan dea Zwarteweg, alhier een concert gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 13