Inwijding Apostolische School van het H. Hart te Driehuis. RADJO- OMROEP STADSNIEUWS. Voor den Politierechter. GEMEENTERAAD. Onderscheiding. Baden. H. O. V. Aangehouden. Nutsspaarbank te Haarlem. Luxor-theater. Gevonden dieren en voorwerpen. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. SPAARNDAM. VELSEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. Programma van heden. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf I 6.*— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. LEIDEN INGEZONDEN. Vrijgesproken. Indertijd heeft er voor het café „Riche", W Zandvoort, een relletje, plaats gehad, Jraarbij de groote spiegelruit van het café .et heeft moeten ontgelden en totaal ver nield werd. Een tweetal personen uit Zandvoort moest hedenmorgen voor den Politierechter terecht «taan. beklaagden waren riet verschenen. Daar uit het getuigenverhoor, de schuld van de beklaagden niet vastgesteld kon wor den. werden zij overeenkomstig den eisch door den Politierechter vrijgesproken. Mishandelingen. Voorts dienden voor den Politierechter verschillende zaken, waarbij mishandelingen ten laste waren gelegd. Een 39-jari^e smid uit Schoten, die op een goeden, dag op het stationsplein alhier liep, en toen wat te diep in het glaasje gekeken scheen te hebben, werd alstoen door een agent van politie aangehouden. Tegen de aanhouding verzette hij zich, daar, zooals hij zeide. hij nog nooit met de politie in aanraking was geweest, en daarom zenuwachtig was geworden. Eisch en vonnis 20.boete of 20 dagen hechtenis. Een 29-jarige kantoorbediende A. G. P. Vas in 't begin van de maand September naar zijn meening afgezet geworden door een taxi-chauffeur. Op 7 September ging hij naar dien chauf feur, die zich bij het café Brinkman aan de Gr. Markt bevond toe en gaf hem een fik- schen klap, na eerst om een cigaret gevraagd te hebben. Ook in deze zaak werd bekl. overeenkom stig den eisch tot 20.subs. 20 dagen veroordeeld. Mej. E. B., bijgenaamd „Krulle Mie" uit Bennebroek, had zich eveneens te verant woorden voor mishandeling. Een van haar kinderen zou door een 23- iarig buurmeisje met water zijn gegooid toen «ij er niet was. Toen zij er kennis van kreeg, is zij het buurmeisje op gaan zoeken en heeft haar »en« flink aan de haren getrokken en ge slagen, waardoor dit buurmeisje gevallen was. Bekl. zeide niet geslagen maar wel aan d'r haren getrokken te hebben. Het buurmeisje als getuige gehoord, zeide, 'dat bekl. de verkeerde voor had gehad. De officier eischte 15 subs. 5 dagen. De Politierechter sprak beklaagde van het „slaan" vrij en voor het „aan de haren trekken" veroordeelde hij haar tot 10. «ubs. 5 dagen. Bekl. zeide dan maar te gaan zitten, dan had zij gelijk eens een paar dagen. rust. Bovendien was het onderzoek volgens haar niet goed geweest, daar de „pliessies" niet •ens bij haar zijn wezen hooren. A. L. M, V. had op het kermisterrein van Hagebeck, een jongen, die zijn meisje aan sprak, een flinke tik gegeven. Daar bekl., die niet verschenen was, de •dele bokssport beoefent, was de klap goed aangekomen. De mishandelde als getuige gehoord, zeide, verkeering met dat meisje te hebben en toen hij haar met een ander zag, haar even had willen spreken. Conform den eisch werd V. tot 15. boete subs. 5 dagen veroordeeld. Verduistering. De 30-jarige chauffeur A. B., thans ged., was in het Leger des Heiis in den kost en werd op een goeden dag gerequireerd voor «en verhuizing. Alles ging goed totdat de dame, die van woning veranderde, om aan geld te komen, een koffer-gramofoon wilde verkoopen en hiertoe aan B. opdracht gaf. Genoemde koffer moest minstens 15.op brengen. B. verkocht den koffer voor 16.maar, droeg geen cent af, en kocht voor het geld glaasjes bier, welke hij met smaak leegdronk, oerde. Bekl. die in Alknpar tot 5 maanden voor waardelijke gevangenisstraf was veroor deeld, zou ook deze straf er nog bij krijgen, alsniét 1 dag' na het plegen van dit misdrijf, pas de uitspraak te Alkmaar plaats had gehad. De mevrouw, als getuige gehoord zeide het niet „aardig" van den beklaagde ge vonden te hebben. De officier van justitie vroeg 6 weken gevangenisstraf onder aftrek van het voor arrest. De politierechter veroordeelde hem tot 4 weken met aftrek. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag, 8 October 1924, des namiddags te balf 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur in de oude Raad- mal. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming kas en boeken gemeente-ontvanger. Verzoekschrift Mej. M. A. Duinker, eervol ontslag onderwijzeres aan «chool no, 14. 2. Afwijking art. 10, 2a der Bouwveror dening (woonhuis, nabij Van Merlenstraat). 3. Ie suppletoire begrooting dienst 1923 en staat van af- en overschrijving. 4. Rekening en verantwoording 1923 Stads Apotheek. 5. Balans, enz. 1923 Keuringsdienst van Waren. 6. Verhooging subsidie Commissie voor Schoolkleeding. 7. Aanschaffen gordijn voor het orgel in de gemeentelijke concertzaal. 8. Uitvoering openbare werken op- en benaming van wegen nabij Pijlslaan. 9. Uitvoering herstellingswerken enz. Sta tenzaal Prinsenhof. 10. Bestrating gedeelten Schotersingel en Parklaan. 11 Verandering bureaux incassodienst en gemeente-ontvanger. 12. Vaststelling nieuwe rooilijnen voor eenige straten. 13. Regeling gebruik orgel in Groote- ot St. Bavokerk en in gemeentelijke concert zaal, enz. 14. Wijziging regeling vervolgonderwijs. 15. Overplaatsing onderwijzeres naar school 14. 16. Benoeming van s. 2. tijd. leerareseen handwerken meis jesschool M. O. b. 2 tijd. leeraren le H. B. S. met 5-j. c. c. tijd. leeraar 2e H. B. S. met 5-j. c. d. 2 onderwijzeressen handwerken Ver volgonderwijs. e personeel Vervolgcursus No. 4. DE WERKEN AAN DE AMSTERDAMSCHE POORT. Gisteren heeft men bij de Amsterdamsche poort een gedeelte var, de schoeiïng die het water tegenhield, weggehaald, zoodat thans het water voor het onder de niguw gebouw de brug doorstroomt Morgen zal waarschijnlijk begonnen wor den met de andere waterschutten te verwij deren. pet geheele werk is thans op de yoetbrug na, voltooid, terwijl de voetbrug binnen 14 dagen k 3 weken ook geheel ge reed zal zijn. Op 1 November a.s. moet alles van het terrein aldaar verdwenen zijn en mag niets meer aan het tot stand gekomen werk her inneren. EEN FEESTLIED TER HULDIGING VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Wij geven hieronder een plaatsje aan het feestlied dat de heer Jos. v! Seggelen dichtte ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van .Herwonnen Levenskracht". (Wijze: Limburg mijn vaderland.) Thans gejubel, thans gejuich, Thans de vreugde geuit! Voor ons Plaatselijk Comité Klink' ons feestlied luid. Vruchtbaar was het schoone werk. d'Evenmensch gewijd. Hoog dan de jubeltoon bis. Na tien jaren strijd. Dankbaar dezen dag erkend: 't Plaatselijk Comité Streed, gelukkig met succes, Tegen T.B.C. Gansch „Herwonnen Levenskracht" Weet dat wijd en zijd. Hoog dan de jubeltoon bis. Na tien jaren strijd. Bloempjes, zonnen, sterren ook. Maakten reuzensom. Ieder jaar; tienduizenden Zette Haarlem om! Zware busjes, wat genot, En de speldjes kwijt, Hoog dan de jubeltoon bis. Na tien jaren strijd. Ja, ons plaatselijk Bestuur Weet wat werken is, En zijn voorbeeld houdt den geest Bij de and'ren frisch. Heel de stoet der Spaarnestad Werkt met liefde en vlijt. Hoog dan de jubeltoon bis. Na tien jaren strijd. Maar de feesttoon van dit uur Worde vèr gehoord, Als een propaganda-kreet, Als een manend woord. Zij, die wachten, moeten ook Van hun leed bevrijd. Dan hoog de jubeltoon bis. Na tien jaren strijd. VERDRONKEN OP ZEE. De 39-jarige A. Kuiken, gehuwd en wo nende alhier, is op 16 September j.l. in open zee óver boord gevallen van het s.s. „Helder". Alle pogingen om den man te redden, bleven vruchteloos. Onze stadgenoot, de heer F. J. Brink- mann, Groote Markt, heeft het eere-teeken van het Duitsche Roode Kruis, tweede klas se, ontvangen. In de afgeloopen week werden in het douchebadhuis aan den Schotersingel 1145 baden genomen; in dat aan den Kouden- horn 329, in dat aan bet Leidscheplein 914 en in dat aan het Hofdijkplein 616. Op Maandag 6 October a.s. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging onder di rectie van den heer N. Gerharz, een con cert in de groote zaal van het gebouw „Kunstmin" te Dordrecht. Op verzoek van de Politie te Haarlem is door de Politie te Leiden, aldaar aange houden en naar Haarlem overgebracht de 26-jarige varensgezel J. Z„ gedomicileerd te Amsterdam, als verdacht van verduiste ring van een rijwiel, te Haarlem gepleegd. Vergelijkend overzicht over Sept. 1924-'23. antal behandelde posten 6719, v. j. 3361; aantal inlagen 5169, v. j, 2044; aantal terug betalingen 1550, v. j. 1317; ingel. 236.28.69, v. j. 202.800.03%; terugbetaald ƒ236.600.15 v. j. 182.732.99%; minder ingelged 315.46 vorig jaar meer 20.067.14; aantal nieuwe boekjes 241, v. j. 128; aantalafbetaalde 84, v. j. 76. Spaarbusjes op 30 September 1924 in omloop 1381; geledigd in September 1924 198 busjes, met totaal 3248.83. Aan tal boekjes in bewaring op 30 September 1924, 327. Deze week brengt Luxor een groote sensa- tioneele avonturenfilm „De graaf van Monte Christo", bewerkt naar gegevens uit het be kende verhaal van Alexander Dumas. Deze roman, door een vorig geslacht verslonden doch door de menschen van nu met eer, smalend lachje voorbfj gegaan, blijkt/nog vol doende aantrekkelijkheid te bezitten om op het witte doek vertoond te worden en wel in zulk een bewerking dat hét in een Amster- damsch theater geprolongeerd moest worden. Inhoud is voldoende aanwezig de geheele film door zien we de meest uiteenloopende avonturen, welke door het goede spel eenigs- zins aannemelijk gemaakt worden. Niettegen staande de geraffineerde wijze waarop de hoofdpersoon zich wreekt op zijn drie tegen standers voor ons gevoel een weinig weerzin wekkend is, wordt dit gedeelte grootendeels verzacht door de opgeblazen romantiek. Hiermede is tevens het geheele werk geka rakteriseerd. Ofschoon we niet onbekend zijn met den stand der huidige filmtechniek, zagen we toch met eenige verbazing de feesten te Lei den op het doek weergegeven en wel gebeur tenissen, die slechts enkele uren geleden had den plaats gegrepen. Het programma werd nog aangevuld door een komisch nummer in 2 acten „Manusje van alles", een film die niets beter en niets minder is, als we in dit genre gewoon zijn. Zooals altijd was de muzikale begeleiding goed en verdiende zij de aandacht. (Vervolg.) Nadat vervolgens de heer J. Nelissen, ba riton, een missielied (woorden kapelaan Mertz, comp. Th. Smit) gezongen had, dat veel applaus verwierf, nam de burgemeester van Velsen, de heer Rijkens, het woord. Spr. feliciteerde de geestelijkheid met de tot standkoming dezer stichting. B. en W. heb ben gaarne van de invitatie, deze inwijding bij te wonen, aangenomen, omdat zij iedere nieuwe stichting van onderwijs-inrichting toejuichen én vooral een van hooger onder wijs. Spr. dankt de studenten voor de vrien delijke woorden, tot het gemeentebestuur ge richt en uit den wensch, dat zij, in verre ge westen hun liefdewerk uitoefenend, nog eens zullen denken aan het goede Velsen. Een tweede aardig tooneeltje volgde dan. Een viertal studenten, als engelen gekleed, trad de zaal binnen en hield een mooie sa menspraak, betrekking hebbend op 't nieuw gestichte missiehuis en het missiewerk. Toen de „engelen" de zaal verlieten, zong een koor op welluidende wijze een lied. Ook deze scène was keurig in elkaar gezet en een aangename verrassing voor de aanwezi gen. Vervolgens zongen de studenten Psalm 95 van Mendelssohn, waarna Mgr. Callier het woord nam. Mgr. bood zijn hartelijke gelukwenschen met de stichting en voltooiing van het nieuwe missiehuis aan. U hebt het, alsdan Mgr., betreurd, dat de bouw nog niet geheel voltooid is, dat het voornaamste in deze stichting ontbreekt, n.l. de kapel. Ik begrijp dat, want ik heb het zelfde ondervonden bij den bouw van het se minarie, Die treurnis heb ik toen luide uit gesproken, Maar troost u, want onze Room- sche menschen kunnen dat niet uitstaan, dat juist het huis van God ontbreken zou en laat ik het eerlijk bekennen, daar rekenen wij wel een beetje op. Ik ben wel oud, maar dit moet ik toch zeggen, dat het mij zou tegen vallen, als ik die kapel niet zou kunnen omen inwijden. Mgr. feliciteerde ook zich zelf met de tot stand koming van dit Missiehuis in zijn bis- Zanten en Bakker 7439; C. Rol 7349; C dom. Het plan van Mgr. v. Wijkerslooth is niet uitgebreid indertijd, ook al, omdat Re demptoristen, Jezuieten en Dominicanen e.a. niet in één huis zouden kunnen zijn. Maar nu is toch dit missiehuis door den zegen Gods voltooid. Mgr. wees dan op de beteekenis van het Missiehuis. Wij verkrijgen de Goddelijke deugd van Geloof zoo gemakkelijk, soms reeds op den dag onzer geboorte of anders den volgenden dag. Maar Mgr. vertrouwt nu ook, dat allen offers zullen weten te bren gen, opdat die Goddelijke deugd van Geloof ook steeds meer onder de heidenen verbreid moge worden. Mgr. heeft het besef, dat mede door de stichting van dit Missiehuis wij zullen leeren onderhouden wat God ons bevolen heeft; zoodat wij hoe langer hoe meer volgens de leer van het H. Geloof gaan leven. Dan wendde Mgr. zich tot de studenten, d' hij aansprak met „lieve studenten". Gij zijt hier, aldus Mgr., om te studeeren en gij weet al lang, wat studeeren beteekent. Alledaags vertaald, maar het is een goede vertaling, beteekent studeéren zijn best doen. Een student is dus ieipand, die zijn best doet. En als hij dat niet doet, is hij geen student Mgr. spoorde allen aan, steeds hun best te blijven doen, ook al lijkt hun een of andere studie niet noodzakelijk. Zij moeten steeds gehoorzamen, want niet al leen komen zij de profane wetenschappen leeren, maar bovenal de wetenschap der Heiligen. Gij kunt, aldus Mgr., onder de heidenen prediken wat gij wilt, als zij in u geen heilige zien en u niet bewonderen, kunt gij als missionaris niets. Mgr, gaf hun dan de verzekering, des mor gens veel voor hen gebeden te hebben, opdat zij altijd hun best zullen doen, ook later, als zij werkzaam zijn onder de heide nen en opdat God hun arbeid zou zegenen. Dan deelde Mgr. mede, dat het volgende telegram van Z. H. den Paus was inge komen; Monseigneur Callier, Evêque Missiehuis DriehuisSantpoort. Sa Sainteté, se rejonissant paternelle- meiit nouvelle fondation école apostoli- que missionaris Sacré Coeur, daigne benir réligieux, éléves, bienfaiteurs, for mant voeu que oeuvre naissant donne Eglise nombreux généreux apótres. (w.g.) Card. Gasparri. De vertaling laten we hieronder volgen: Z. D. H, Mgr. Callier, Bisschop Missiehuis DriehuisSantpoort. Zijne Heiligheid, zich vade-lijk verheu gend over de nieuwe stichting der Apos tolische school van de missionarissen van het H. Hart, zegent religieusen, leerlingen, weldoeners, hoopt, dat het betfn.aen werk der Kerk ontelbare edelmoedige apostelen geeft. (w.g. Kard. Gasparri, Mgr. besloot zijn luid toegejuichte rede met den wensch: „Mijn zegen blijve u bij." Dan knielde de schare weer neer en Mgr. schonk allen Zijn bisschoppelijken zegen. De plechtigheid was hiermee beëindigd. Toen Mgr. de zaal verliet, klonk het enthou siast uit den mond van alle studenten; „Leve Monseigneur." De goede Kerkvorst dankte vriendelijk lachend en wrivend voor deze geestdriftige huldebetuiging. Hierna was er gelegenheid tot het ge bruiken van eenige ververschingen, waarna de genoodigden zich aan 'n lunch vereenig- den. Ten slotte werd nog een rondgang door het fraaie gebouw gemaakt. Terug te bekomen bij B. Walter, Kle verlaan 102, armband C. Kooij, M. van Heems kerkstraat 3, balA. v. Norden, Wes terstraat 53, beursjeM. A. Smith, Lórden- straat 49, beursje met inhoud M. v. Kam pen Beerensteynstraat 18, broche A. Blonk N. Schoolsteeg 7zwart, ceintuur J. A. Boer- rigter, Hyr. van Alphenstraat 34, ceintuur J. Overbeek, Ridderstraat 35, herder-hond C. Visser, Woonwagenkamp, geelzwarte hond Provoost Ten Catestraat 8, herder hondPoelgeest, Schreveliusstraat 39, gele hond beiden K. Fauna J. Willems, Gast huisstraat 36zwart, jasje J. de Pos Rolland- straat 14, karwats v. Deventer, Haarlem- merliedestraat 36, poes (zw. wit),Fabel, Helmbrekersteeg 2, poes (gr. wit), Haber- mehl, Kinderhuissingel 30, poes (zwart), Jansen, Begijnhof 8 poes (gr. wit en zw. wit) allen Kennel Fauna. Politiebureau Smede- straat lorgnet in étuiF. Beurschens, van Marumstraat 57, lorgnetJ. v. d. Werf, St. Johannes de Deo, M. v. Heemskerkstraat, potlood-koper D. van Tongeren, Wilgen straat 21, Schoten, pantoffels P. Wagtman Ruysdaelstraat 17, portemonnaieJ. Prin sen, Lelifestraat óboven, pakje labellen ;P. Peetoom, Jan Steen straat 35, pakje labellen; K. Dijkstra, Harmenjansstraat 35, rijwiel- belastingplaatje F. Vastenholt, W' 'Gelde- loozepad 25, rijwielbelastingplaatjeT. Koehorst, Westerstraat 87zw. rozenkrans F. v. Leeuwen, Kampervest 25, Engelsche sleutelJ. v. Leeuwen, Vooruitgangstraat 59, autoslinger J. Dijkstra, Ged. Oude gracht 18, sleutelsR. Esselman, Ruys daelstraat 8rood, tabakzakJ. v. Norde, Brouwersstraat 93, schooltasch met schrif ten A. Dernison, Ripperdastraat 15, zak mes G. Polder, Schalkwij kerweg 33 armban bandW. Joustra, Gasthuisvest 13rood, ceintuur J. Weijts, K. Heerenstraat 14rood, ceintuur Bolderman, Jansstraat 73, cein tuur v. d. Heuvel, Lombardsteeg 12rood, hond (zwart-bruin), Schouten, Fabricius- straat 8, hond (geel) A. v. Weert, L. Wijn gaardstraat 27, hond (herder), v. d. Mark Waldeck Pyrmontstraat 28, poes (zw. wit); Woelman, Turfmarkt 24, poes (grijs), allen Kennel Fauna A. v. Cranenbroek, Gene raal Joubertstraat 64, Loterij premie-bere kening J. Beekelaar, Oranjestraat 48, pak papier W. de Koning, Zomerkade 119, por temonnaie met inhoud RM de Vries, Ha- gestraat 33 zwart, ring J. Rosbach Frans Halsstraat 21, Engelsche sleutelNagtegel- ler, Gasthuislaan 100, schoentjePolitie bureau, Smedestraat, gymn. schoen en zwee- pen A. v. Zonneveld, Lange Heerenvest 48 wolC. Severijnse, Koudenhorn 5 (nood woning) wandelstokKramer, Parkstraat 6, kinderarmbandje D. Witgenhof Flora straat 1 (electr. bel) rijwielbelastingplaatje J. v. d. Helm, v. Marumstraat 46, horloge ketting A. Hofman, Begijnhof 4a rood,por tefeuille W. Looyinga, Nieuwe Gracht 82a lapje roode stofJ. Helmerhout, Zomer- vaart 12 c, stempel N. Roelofs,,Kennemer- straat 9rood, gymn. schoen J. Postma, M. van Heemskerkstraat 53, bruine damestasch. S. Roeland, Boerensteeg 1 F, kinderarm band; H. Kuipers, Delftkade 4zw., bon (zelf ontwikkeling); J. F. Sonnemans, Kinderhuis singel 68b, kinderceintuur; J, Regter, T. v. Berkhoutstraat 4rd„ damesceintuur; J. Kok, A L. Dyserinckstraat 53, hondenhalsband; L, Qualm, Parklaan 84rd., halskettinkje, stop mes; J. v Zutphen, Timorstraat 29, geel zwart hondje; C, v. Dijk, Ridderstraat 10, dameshandschoenen; A. de Jong, Voorzorg straat 10, mondharmonica; W. F. de Groot, Westergracht 26a, passer; J. F. Rooze, Bron- steeweg 38, Heemstede, huissleutel; B. Thoe- nis, Spaarnwouderstraat 73rd., huissleutel; M. v. d. Berg, Voldersgracht 47B zw„ sleutel; Schimmel, Schagchelstraat 30, Engelsche sleutel; B. Tanis, Smedestraat 17, witte zak doek. Een zilveren jubileum. A.s. Maandag (6 October) is het 25 jaar geleden, dat de heer L, A. Vosse zich hier vestigde als wagenmaker. Begonnen met zeer primitieve middelen en een bekrompen ruimte in een oude schuur aan de Kerklaan achter de schilders werkplaats van den heer L. v. d. Weiden, heeft Vosse verschillende jaren gewerkt in de werkplaats, nu smederij van den heer de Rooy aan de Kerklaan. Steeds iets beters zoekend, kocht de heer Vosse het perceel Kerklaan 9 en heeft nu circa 8 jaren een geheel nieuwe werk plaats laten bouwen met de nieuwste ma chinerieën aan de Raadhuisstraat. Wij twijfelen niet, of den 6den October zal voor den heer Vosse, die een algemeen geacht man is, niet onopgemerkt voorbij gaan. Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is inbraak gepleegd in de woning van den manufacturier J, Spijker aan den Kruisweg te Hoofddorp. De dief is door een tuimelraam aan de achterzijde van de woning naar binnen ge komen. Medegenomen werden een drietal heerencolbertcostuums, een drietal jongens- colbertcostuums er. een paar zoo goed als nieuwe heerenrijgschoenen, terwijl uit de toonbanklade een klein bedrag aan geld werd ontvreemd. Buiten in het gras aan de overzijde van den weg bij de woning van den heer Rensink werden een paar oude versleten schoenen gevonden, alsmede een paar kleerenhangertjes. Het is dus niet on mogelijk dat de dader de gestolen schoenen maar direct heeft aangetrokken. De politie stelt een onderzoek in. Personalia. De heer A. Koen te Enk huizen, die in de plaats van den heer G. Kleber tot rijksontvanger te Hoofddorp werd benoemd, is als zoodanig in functie getreden. Goochelaar. Vrijdagmiddag gaf de goo chelaar Mullens in hotel „De* Beurs" te Hoofddorp een voorsielling voor de kinde ren van alle scholen uit het dorp. Zooals begrijpelijk, was d groote beurszaal bijna geheel door de jeugd bezet. Met groote aandacht werden de verschil lende interessante goocheltoeren aan schouwd, zoodat de kinderen ongetwijfeld een paar genoeglijke uren daar hebben door gebracht. Door bijdragen van ouders en belangstel lenden was het mogelijk de toegang geheel kosteloos te stellen. Burgerlijke Stand van 26—29 Sept. 1924, Geboren: Betje Jansje, d. v. J. Leegwater en P. Weening. Nicolaas, z. v. C. G. Honcoop en M. Nieuwenhuijse. Jacobus Gerardus, z. v. N. v. Duin en G. P. Zoete- lief. 'Jan, z. v. G. Groeneweg en M, J, Haspels, i Johannis, z. v. A. van der Beek en M. van Krimpen, Adriana Antonia d. v. F. G. Huurman en H. A. Glas. Louwrens, z. v, B. van der Voet en C. M. A. Buurman. Johanna Maria Margare- tha, d. v. W, L. de Bakker en H. H. van Rijn. Overleden: Cornelia Petronella Turk, 13 j., d. van G. Turk en J. C, van Schip. Hilligje Horzelenberg, 69 j.geh. m. B. Vinke Gerrit Grisnicb. 2 j,, z, v, R, Grisnich en C. J. Hagen. Jubileum-wedstrijden. Morgen zal S. F. C. I van hier den strijd aanbinden tegen H. G. S. F. uit Haarlem. Het gaat thans om den eersten en tweeden prijs. Wint zc en dat kan hebben ze 'n mooien zilveren beker verdiend, verliezen ze daar entegen? dan is voor,haar weggelegd 'n zil veren lauwertak. Waar de S. F. C.'ers in de jubileum-wedstrijden tot nog toe een goed figuur hebben geslagen en met suc ces hebben gewerkt, zijn we vol vertrou wen, dat ze ook 'thans de eer van Spaarn- dam zullen weten hoog te houden. Opge past dus! De wedstrijd wordt gespeeld op het V V M.-terrein te Heemstede en vangt aan om 2 uur. S. F. C. II speelt op eigen terrein tegen de Spaarnevogels, aanvang 12 uur. Ongeval. Dezer dagen maakten we er melding van, dat de ruim 70-jarige B. van een ongeveer 2 meter hooge zoogenaamde rollaag was gevallen, waardoor hij een hoofdwond opliep en naar huis werd ver voegd. Thans kunnen we meedeelen, dat de ongelukkige is opgenomen in het, gast huis te Haarlem en zijn toestand er niet beter op wordt. Hij klaagt érg over pijn in den nek. Melkprijs. Andermaal is alhier de melk prijs verhoogd en bedraagt thans 19 cent per liter. Waar moet dat heen? Sint Jacobus. Zondagavond geeft de har monie St. Jacobus in het Vereenigingsge- bouw te Spaarnwoude een feestavond voor haar leden en hunne dames. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van J. Kok Beuker. d. van S. N. HenningSmit. d, van M. Friedigerv. d? Vegt. d. van C. K. SchuitSnijders. z. van W. J. Heilig—v. d. Leur. d. van J. Hermans v. d. Nieuwendijk. d. van van M. Die- pendaalBank. z. van E. E. G. v. Leeu wenCompter, z. van M. de Vries Heijes. z. van A. PostKramer. Overleden: J. Bloem, vr„ 23 jaar. ongeh. J. v. d. Wiele, 9 weken, z. van H. v. d. Wiele en A. van Vuren. Eeti^ reizende kostganger. Poor der; heer B. is bij de politie aangifte gedaan dat zijn vrouw vermoedelijk door een onbekend pers' on is opgelicht. De vorige week Don derdag vervoegde zich een heer bij Mej. S die zich K. noemde en zeide als scheikun dige werkzaam te zijn geweest aan de pa- pieifabra k te Apeldoorn. Thans zou hij aan de papil rfabritk alhier komen werken en de portier der fabriek bad hem Mej. B. aan bevolen voor een goed kosthuis. Mej, B. nam dea man in huis, verschafte hem een gred man! en eer. bed. Des morgens ontbeet de heer K., hij ging daarna uit en zeide om half 12 i'e zullen terugkomen. Hij moet ech ter nog terug komen Bij navraag aan de papierfabriek bleek van de bewuste K. niets bekend te zijn. De politie sRF een onderzoek in. Aanrijding. Bij het achteruitrijden reed een vrachtwagen tegen een dikke steenen paal op, tegenover het Gebouw voor Chr. Belangen", waardoor de paal bij den grond afknapte. Lekke ketel „Olga" IJ. M. 20. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het lek worden van den ketel van 't stoomvisschersvaartuig „Olga" IJ. M. 20. De Raad is van oordeel dat dit ongeval ge heel aan nalatigheid, zorgeloosheid en onbe kwaamheid van der. machinist moet worden toegeschreven, Terwijl hij^reeds bij het mefest elementaire inzicht in den toestand van ke tel en pompen, moest begrijpen, dat er geen water in dar, ketel kwam hetgeen ook al weer werd veroorzaakt door zijn ondeskun dige reparatie van den donkey-pomp laat hij toen met dat weinig water nog werd gehaald den ketel droogstoken, waardoor een dertigtal vlampijpen, de bovenste rijen, bij het opstoken lek bleken te zijn. Ook met het inzetten van de nieuwe peilglazen heeft deze machinist getoond de noodige bekwaamheid en geschiktheid te missen. Uit de ondervraging ter zitting, waar bij een behoorlijke verklaring van hetgeen gebeurd was niet te verkrijgen was, heeft de Raad de overtuiging bekomen, dat deze be trokkene algeheel onbekwaam is voor het vervullen van de taak van machinist en dat door voorschreven uit onbekwaamheid voort vloeiende nalatigheid het ongeval is veroor zaakt. De Raad heeft reeds vroeger de aandacht gevestigd op het feit, dat ds reederijen zelf hare medewerking zouden kunnen en naar 's Raads oordeel ook behooren te verlee- nen om alleen voor zijn aak berekend ma- chinekamerpersoneel in dienst te nemen. Herhaaldelijk kómt bet voor dat reizen moe ten worden afgebroken, hetgeen geheel on- noodig ware geweest, indien de machinist slechts de noodige bekwaamheid had beze ten, een bekwaamheid waarvan toch voor den aanvang der reis een proeve zou kunnen worden gevorderd, juist met het oog op de reparatiën, welke zich op zee kunnen voor doen. Ten slotte moge toch niet worden vergeten, dat het hier niet uitsluitend be langen van verzekering geldt waarvoor ook assuradeurs van het schip de noodige eischen zouden kunnen stellen maar dat het hier ook wel degelijk de veiligheid der bemanning op het spel staat. Waar de be trokkene door zijn nalatigheid het ongeval heeft veroorzaakt en de door hem getoonde onbekwaamheid van dien aard is, dat de aan hem toevertrouwde leiding Sen gevaar voor de opvarenden oplevert, meent de Raad hier een schorsing van zeer langen duur tb moeten uitspreken. De Raad wenscht hier nog het volgende aan toe te voegen. Tijdens de behandeling dezer zaak ter zitting kwam het den Raad gewenscht voor hier een onbevoegdverkla ring op grond van ongeschiktheid uit te spre ken. Art. 34 der Schepenwet geeft den Raad de bevoegdheid om tot het onderzoek naar de ongeschiktheid ook gedurende den loop van het door den Raad gehouden onderzoek over te gaan, hetzij op voorstel van den hoofdinspecteur, hetzij ambtshalve. Waar art. 36 der wet het uitspreken dier onbe voegdheidverklaring alleen toestaat, hetzij op vordering van den hoofdinspecteur, hetzij dien hoofdambtenaar gehoord en de hoofd inspecteur in deze zaak niet ter zitting aan wezig of vertegenwoordigd was, kon de Raad deze procedure niet volgen en meende de Raad een langdurige straf van schorsing der bevoegdheid te moeten opleggen, waar, gelijk hiervoren is uiteengezet, de ramp in ieder geval door nalatigheid van den be trokkene is veroorzaakt. Mitsdien ontzegt aan den machinist door hem de bevoegdheid te ontnemen, als ma chinist te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van twee jaren. Mishandeling. Door V. werd aangifte gedaan bij de politie, dat hij mishandeld was door H., die hem opzettelijk eenige slagen op het hoofd had gegeven. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Gevonden voorwerpen. Eenig geld, een autoband met, velg, een dameshand- taschje, een lichtbruine ceintuur. Inklimmer. De 14-jarige D. Z. te ei seroord, die al vaak met de politie in aan raking is geweest, werd voor den commis saris geleid; omdat hij bij buren was inge klommen. Mijn aan boord. De stoomtrawler Hol land VII IJ.M. 503, kwam hier binnen met een mijn "aan boord, welke bij de visscheri) in de netten was opgehaald. Door marinepersoneel werd de mijn ge demonteerd. Handelsavondschool. De nieuwe cursus der gemeentelijke handelsavondschool alhier vangt aan met 76 leerlingen, waarvan 23 in de le, 17 in de 2e, 24 in de 3e' en 12 in de 4e klasse. Voorbereidende school. Door zes soc.- dem. raadsleden is bij den raad een voorstal ingediend om te besluiten tot de vestiging van een openbare school voor voorberei dend onderwijs alhier, voorloopig in de viër lokalen der openbare schoolgebouwen B enC, welke thans niet voor andere onder wijsdoeleinden in gebruik zijn, met uitnoo- diging aan B. en W., daartoe strekkende maatregelen zoo tijdig aan den raad ter goedkeuring aan te bieden, dat deze onder wijs-inrichting met 1 April 1925 in werking ,kan treden.. Het. voorstel is voorzien van een zeer uitvoerige toelichting en een kostenberekening. Waar men het onderwijs voorloopig in twee gebouwen wil huisvesten, rekenen de voorstellers niet op een hoofd en komen zij met 4 onderwijzeressen en 3 helpsters be nevens leermiddelen enz: tot een jaarlijk- sche koste van 6960 en voor het eerste iaar op 9560 Aanbesteding. Door de architecten Thunissen en Hendricks is aanbesteed het bouwen van een villa voor den heer mr. J. Simons, alhier. Er waren 11 biljetten ingeleverd. Thunnis- sen en v. Sambeek te Heemstede, 22.385; M, Koning, Zandvoort 23.469; Tersmette, Delft 24.500; G. P. Hettem, Haarlem, 24.800; T. Koper, Zandvoort 24.956; Zijp en Hamburg, IJmuiden 25.237.25, J. P. A, Nelissen, Haarlem 25.260; Luyendijk en Bissenberger, Zandvoort 25.489; firma Lorrie, Den Haag 26.775; firma Siegers te Zandvoort 27.343; W. Hoek, Haarlem, 28.500. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Zetters. Tot leden van het college van zetters van 's Rijks-directe belastingen zijn door den commissaris der Koningin in deze provincie benoemd de heeren H. C. Voet en C. van der Werff. Personalia. De gemeente-werkman C. Drayer heeft, in verband met het bereiken van zijn 65-jarigen leeftijd, met ingang van 16 October a.s. eervol ontslag als zoodanig gevraagd. Paard op hol. Gistermiddag sloeg, door het breken van een riem van het tuig, een paard op hol in de Kostverlorenstraat. Het hollende dier liep door het hek van den tuin van villa, „Wim". Het paard werd daar ge grepen en tot stilstand gebracht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het tuinhek werd geheel vernield. ZATERDAG 4 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 u, Gedeelte uit Marnzelle Nitouche van Hervé. Chelmsford 1600 M. 8.50 u. Con cert van de Militaire Kapel. Middelraad 1050 M..8,30 u. Concert. Brussel 265 M. 8.50 u. Concert Trio (Schumann) Trio (Taëns). ZONDAG 5 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20. Gedeelte uit de opera „Werther" van Massenet. Hilvers. Draadl. Omroep 1050 M. 8. u. Concert, zang, viool en piano met medewerking van de dames Di Moorlag en Walen en de heeren Zimmermann (Con certgebouw te Amst.) en le Coultre. Chelmsford 1600 M. 8.50 u. Gods dienstoefeningen. Brussel 265 M. Concert Harm, muziek. De malversaties aan het Ziekenhuis. In zake de bekends malversaties bij den bouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, kan nog worden medegedeeld, dat de zaak tegen één der 4 beklaagden, n.l. J. M. de G„ gedetineerd, geboren 23 November 1875 te Koudekerke, architect te 's-Gravenhage be handeld zal worden op 10 October des na middags te 2 uur. Als getuigen zijn gedagvaard A. A. J. van Riemsdijk, adjunct-accountant bij de direc te belastingen te s-Gravenhage; mr. P. W. A. Cort van der Linden, destijds Minister van Binnenlandsche Zaken; Jhr. Mr. C. Feith, secretaris-generaal bij het Departe ment van Onderwijs; P. Visser, hoofdcom mies bij het Departement van Onderwijs; A. A, van T„ aannemer, gedetineerd, Chr. van Koppen, particulier, te Delft; C. van D„ architect, gedetineerd; J. Th. van Bergem, kantoorbediende te 's-Gravenbage; Th. P. Jos. Happe, notaris te Delft; D. H. Eversc, districtsbouwkundige te Leiden; J. A. W. V„ Rijksbouwmeester, gedetineerd; S. A. S., aannemer te Rotterdam; J. Jonkers, lid van de firma Jonkers en Co, te 's-Gravenhage; G. C, van Wijngaarden, directeur van de N.V. van Wijngaarden en Co's Handel-Mij. te Rotterdam, W. Hilarius, fabrikant te Haarlem en van der Jagt. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE BAZAR VAN DEN NED. KINDER- BOND. Op Dinsdag, 7 October om 2 uur, zak de Bazar ten bate van den Ncd. Kinderbond worden geopend in het Remonstrantenhuis Wilhelminastraat 22. Dat de kinderbond, die voor kinderen van alle richtingen werkt, bij Haarlem's ingeze tene veel medewerking en sympathie" on dervindt, bewijzen wel de talrijke geschen ken, welwillend door velen afgestaan. Van alle kanten komen ze toestroomen, figuurzaagwerkjes en kunstig beschilderde vaasjes van aardige jongens, gehaakte eier rekjes en bonte kleedjes en kraagjes van han dige meisjes. Postpaketten met antieke snuis terijen. Zelfs Sint-Nicolaaspakjes van on bekende gevers worden in onze huizen naar binnen gesmokkeld. Huismoeders bedenken onze huishoudr tafel met inmaak, fruit- en conserven en voorzien de handwerkafdeeling van keurige haak- en breiwerkjes. Wij ontvingen schil derstukjes en teekeningen voor ons kunst hoekje. De boekhandelaars staan ons pren tenboeken af. De bloemisten beloven ons bloemen en planten. Fabrikanten schenken bonbons en chocolade cn voorwerpen van allerlei aard. Er kwam een pop uit Bloemendaal, die zal toebehoorei^ aan degene, die haar naam kan uitvinden. Ook voor mooie presenten voor de loterij is al voor een deel gezorgd. Als al deze dingen nu verkocht worden van 7 tot 11 October, als het rad van avontuur lustig zal draaien en de kinderen grabbelen in de grabbelton dan hebben wij weer geld om voor den winter veel kinderen op onze clubs te ontvangen, om ander jaar bleekneus jes naar buiten te sturen, en veel jongens en meisjes gedurende een heerlijken zomer te laten zaaien en planten en oogsten in de kindertuintjes. C. WESTENDORP Maasland, Oct. '24. Geachte Redactie. Mogen wij U een plaatsje verzoeken voor het volgende? Bij voorbaat onzen dank. Als bestuursleden van den Missie-naai- kring alhier, hebben we medio Septctaber de Missiedagen in het Westland bezocht. Wij zijn tegenwoordig geweest bij de ope ning, toen de voorzitter van het „Uitvoe rend Comité" zijn sympathieke rede uit sprak; we hebben meegejuicht bij het woord van den Z.E, Deken van het Westland; met de honderden en duizendende Missie-ten toonstelling bezocht; we zijn getuige geweest van den schitterenden optocht, die op Dins dag 16 Sept. is gehouden; we hebben de E.E. P.P. Missionarissen gevolgd bij de ver tooning en verklaring hunner lichtbeelden; de Westlanders bewonderd in hun enthou siasme voor de schoone zaak der Kath. Missiën, kortom: onze Roomsche blijdschap is vermeerderd bij het aanschouwen en be luisteren van wat hier te zien en te hoo ren werd gegeven. Roomsch Westland heeft een schoon voorbeeld gegeven van de wijze, waarop de echte Missiegeest kan uitlaaien. Maar, het eens ontstoken Missievuur moet brandend blijven. Het moet van week tot week, van maand tot maand gevoed, on derhouden worden. Daartoe staan verschil lende middelen ten dienste, mede de stich ting van ?4issie-naaikringen. Er bestaan er reeds verscheidene, maar omdat we bij on dervinding weten, hoezeer zulk een kring de Missie-actie ten goede komt, hebben we op heden de Katholieke pers ter hulp ge roepen, om de stichting van dergelijke krin gen aan te bevelen. Och, er is niet zooveel voor aoodig; eenige meisjes van goeden wil zijn wel voldoende om het begin te vormen, het aantal leden neemt wel spoedig toe En het is ook niet zoo moeilijk er achter te komen, hoe er moet begonnen worden. Allicht heeft nen hier of daar een kennis of vriendin, die in lichtingen wil geven of anders kan men zich tot on9 bestuur wenden (adres Mej. JO POST, alhier), dat gaarne bereid is te hel pen. Wordt onze wensch vervuld, dan koine er in iedere parochie van Nederland een Missienaaikring Dan is et een hechte band tusschen Parochie en Missie, die de laatste ten goede komt en de eerste ten zegen is- 't Blijft waar: Missie-actie is Parochie-ze- gen. HET BESTUUR VAN DEN MISSIENAAIKRING TE MAASLAND,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 14