m IfilfNEül Aüpj Eerw Zusters Ursoiinen Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. mm s wi m Einde Zomertijd. Ingezonden Mededeelingen R.K. Volksuniversiteit Zaterdag 4 October 1924 swan— 47ste Jaargang No. 15857 Ongeluk. Het 10-jarig bestaan van „Herwonnen Levenskracht". I >serg m söscn» iiwfi* mmrsm u éi.-:- g Ken overzicht van den Huldigingsavond gehouden in het gebouw St. Bavo. De vliegtocht NederlandIndië. De rijivielplaatjes voor 1925. Agenda 5 October Agenda 6 October De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Kinderkoor „H. P." a 75 cents per regel. Moederhuis Bergen (N.-H. KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl Uganda-Protectoraat De voetbalwedstrijd H. V. V. Wilskracht. Het orgel in de Concertzaal. ül J. J. WEBER ZOON Ootlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. GEMEENTEZAKEN. O» abonnementsprijs bedraagt voo» Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Aó.erfenfiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke sortie^ Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. 59. DE GEESTELIJKE MIDDELMAAT. Tegenover de onbeduidendheid, welke wij de vorige week trachtten te karakteri- seeren, staat de persoonlijkheid, waarover wij den volgenden keer hopen te praten 'Daar tusschen in ligt de groote groep, welke tot de middelmaat gerekend wordt. D,e middelmatigen, zij vormen bij ieder volk -de gezonde kern. Daarom is wellicht onze Nederlandsche natie zoo gelukkig te prijzen, dat het getal der geestelijk middel- matigen ten ontzent zoo groot is. t Is als met een stad, waar een breede en goed gesitu eerde middenstand leeft, zij zal welvarend en maatschappelijk gezond zijn. Fabrieks steden, met een overwegende arbeiders bevolking en enkele rijken, kennmerken zich steeds door slechten bouw, onaan zienlijk uiterlijk en de onrust der scherpe 'klassentegenstelling. Luxe steden met over wegend rijkaards stooten af door de schrille contrasten van verfijnde weelde en bittere armoe. De gelukkigste samenleving is die, waar een stevige middenklasse als onver stoorbare buffer tusschen de uitersten staat. Wat voor het stoffelijke geldt, is niet min der waar voor het geestelijke. Een volK •van onbeduidenden met weinige, maar schitterende kopstukken op het gebied van staatkunde, economie, handel en kunst, een volk zonder geestelijke middelmaat, is een ongelukkig volk. De geschiedenis van Rus land en die van verschillende oostersche staten leert dat met onbetwistbare zeker heid. Geen volk misschien ter wereld, dat heel zijn geschiedenis door zóó zeer door de mid delmaat is beheerscljt als het onze. Vandaar waarschijnlijk die neiging tot het nuchtere, het flegmatieke, van onzen volksaard. Te verstandig om ons te steken in te riskante ondernemingen of ons door slimmeriken en avonturiers op sleeptouw te laten nemen; te weinig geestdriftig anderzijds om ons tot een groote mogendheid op te werken. Te midden van een overwegend aantal middel- matigen hebben genieën, hebben krachtige persoonlijkheden, geen kans. Ziedaar de schaduwzijden van dit overwicht. Scherp i teekende minister de Visser de vorige week de gevaren van de overheersching der mid delmaat in een rede op het congres van .JNeerlands Volkskracht," toen hij zeide: „Onwillekeurig heb ik hier den vinger gelegd op een eigenaardige trek van ons volk, die nu niet bepaald aan de ontwikke ling van Neerlands kracht bevorderlijk is. Die trek wordt bijzonder aangeduid met het woord: „phlegmatiek". Wij zijn een volk, dat gewoonlijk al te bedaard zijn leven in richt; te koel en te nuchter wikt en weegt; een natuurlijken afkeer heeft van nieuwig heden; „public spirit" in den besten zin van het woord mist; misschien te eenzijdig een volk van traditie. De hofjeslucht zit er wel te veel' in, met het klein gedoe van naar elkander te loeren, elkander de loef af te steken, elkander te benijden. Hangt hier mede zelfs het kwaad niet samen, dat Hol land gemeenlijk zijne groote mannen wei nig eert en hun meer bloemen toebedeelt bij hun dood, dan zij ooit verkregen bij hun leven? „En aan dit volkseuvel zit helaas! een nog veel erger onverbrekelijk vast. Wie zijn levenskring te zeer verengt, wordt egocen trisch en hetzij een verfijnd of een grof materialist. Van dat kwaad is helaas! ons volk noöit gespeend geweest en is het nog aiet vreemd. Het zijn geen schoone blad zijden uit onze roemrijke -historie, waarop wij lezen dat onze kooplieden in de hitte van den 80-jarigen oorlog aan de Spanjaar den de krijgsmiddelen duur verkochten om er hun eigen vaderland mede te doen be strijden; dat de plakkaten tegen anders denkenden straffeloos konden worden over treden, als er aan schout of baljuw maar voldoende geld werd geofferd; dat de Oost en Wes-Indische Compagnieën zich gaarne op de kaapvaart toelegden. En het karak teriseert ons volk, dat de verovering van de zilvervloot de meest heugelijke overwin ning in zijn herinnering is gebleven. Wie zal ontkennen, dat onder gewijzigde vormen die geest onder ons voortleeft? Plooit zich om den mond van menigen geldverdiener niet een minachtende glimlach, als een pleit wsordt gevoerd voor de ideëele volkskracht? Oordeelt men in menig weelderigen kring niet op half schertsenden, half cynischen toon over wie door beweegredenen van edel gehalte en drijfveeren van grootscbu opvatting gedreven wordt? Zijn niet tal van rijken in die mate vermaterialiseerd, dat zij een gevaarlijke sta-in-den-weg werden voor de hoogere cultuur-ontwikkeling van ons volk, en zijn kracht helpen breken? In breeden kring sloop dit kwaad helaas in.' Ziedaar naiést de voordeelen, ook de groote nadeelen van een overheerschende middelmaat. Om echter juist te zijn in ons oordeel, dienen wij onderscheid te maken tusschen middelmatige karakters en middelmatige talenten. Wanneer wij ten onzent klagen over een overwicht van de middelmaat, da;i komt dit, omdat de tusschenpersoon in heiden overheerschend is. Als iemand met middelmatige verstandelijke ëigenschappen ter wereld komt in een samenleving, waar in de ontwikkelingsmogelijkheid in ruime mate aanwezig is, hij zij dubbel tevreden! Met volharding en niet al te groote inspanning kan hij zich een behoorlijk bestaan ver zekeren, een gelukkig leven in tevreden heid. Wanneer velen nochtans dat levens geluk niet bereiken, ligt de schuld maar ai te vaak aan zelfoverschatting, een der grootste kwalen van onzen tijd. Zeg iemand, dat hij middelmatige talenten heeft, en.... gij beleedigt hem! In eigen oog steekt hij ver boven de middelmaat uit en grijpt dus naar ambten en functies, naar betrekkingen en ondernemingen, waarvoor zijn krachten te kort schieten. Zelfkennis is ten allen tijde een der minst voorkomende mensche- lijke eigenschappen geweest; in een tijd van algemeene zelfoverschatting wordt dit ge brek een nationale ramp. De voorbeelden liggen voor het grijpen van mislukkingen, tengevolge van die zelfoverschatting van middelmatigheden. Bij de algemeene omwen teling, welke de oorlog op maatschappelijk terrein veroorzaakte, deden zich ongekende kansen voor. Overal was gebrek aan krach ten en de vraag naar productie scheen on begrensd. 't Was de gouden tijd der middel- matigen; een dorpsklerk bood zich aan voor gemeentesecretaris; een slager voor regee- ringscommissaris voor den aankoop van vee; een bankbediende richtte een fabriek op, in één woord, iedereen werd winkelier, koopman, industrieel, aanvaardd- een leidende ambtelijke functie, zonder te vragen, of zijn capaciteiten wel strookten met de nieuwe taak. Gevolg, dat de desillusies en ongelukken niet uitbleven; niet enkel persoonlijk, maar ook de samenleving werd slachtoffer van de zelfoverschatting der middelmatigen. En het kwaad werkt nu nog na. En blijft nawerken. Want nog maar al te gemakkelijk biedt de structuur van ons staatkundig leven aan am- bitieuse middelmatiger, gelegenheid om open bare bestuursfuncties te aanvaarden, waar voor hun krachten ontoereikend zijn. Van daar zoovele mislukkingen in publieke dien sten, vandaar zulk een gebrekkige wetgeving; vandaar ook zooveel verstoord levensgeluk, want wie boven zijn krachten grijpt, komt toch vroeg of laat ten val. Velen zouden, wanneer zij hunne voldoende talenten gelei delijk in de voor hen passende richting ont wikkelden, het op den duur verder brengen, dan zij in overmoed te vroeg bereiken en weer verliezen of tot schadè van anderen behouden. En hun leven zou gelukkiger zijn. Eenerzijds dus een overschatting van ver standelijke talenten, anderzijds even weinig zorg voor de ontwikkeling van een middel matig karakter. En dit laatste is des te meer te betreuren. Wat men van de natuur aan verstand en begaafdheden meekrijgt, men kan er mee woekeren, voor genie moet men echter geboren worden. Wie 't geniale, het oorspronkelijke mist zal het met de beste oefening niet kunnen krijgen Maar aan de ontwikkeling der zielskrachten is geen grens gesteld, een gierigaard kan zich tot een edel moedig mensch, een driftkop tol een zacht moedige, een luiaard tot een nijvere opwer ken. Een volk met geen aanwijsbare slechte eigenschappen als het onze, zou het in ka raktervorming "heel ver kunnen brengen. De middelmaat is hier voor niemand de uitsterste grens. En hier zien wij juist hel tegendeel; zoo weinigen grijpen naar nooger; zoo velen zakken beneden het peil, waarop zij dóór ingeboren aard, opvoeding en om geving worden geplaatst. Letten wij op uiterlijke Verschijnselen als de manier, waai- op nen zich vermaakt, ontspanning en ge not zoekt, naar openbare liefdadigheid, bur gerzin, sociaal gevoel, dan zouden wij zeg gen: door gebrek aan edelmoedigheid, d )or het afnemen van de zucht naar het ideale, zakken wij langzamerhand beneden onze geestelijke middelmaat: de tooneclkunsi wordt verdrongen door den bioscoop, in tieme huiselijkheid door de dancing, verhef fende lectuur door gedrochtelijke sensatie- romans. Verheffing van de volkskracht door hei scheppen van meer kansen voor economi sche ontwikkeling is fraai; maar het om hoog werken van de geestelijke middelm.iai door het voorhouden van idealen lijkt van nog meer belang, omdat wij anders zoo ge makkelijk komen beneden de maat! HOMO SAPIENS. dan lof. Wanneer men weet, dat alle be- noodigdheden voor mensch en machine, ja tot de particuliere telegrammen der Neder landsche gasten, bij monde van den com mandant door de Tsjecho-Slowaaksche re geering voor haaf rekening werden geno men, dan zal men volmondig erkennen, dat de Tsjechische gastvrijheid, samengaand met de inheemsche eenvoudige hoffelijk heid, zich bij gelegenheid dezer grootsche Nederlandsche onderneming eens te meer heeft gedemonstreerd. „Als het gaat gelijk dezen eersten dag," sprak luitenant Van der Hoop vóór het scheiden, ,,en vooral ook, wanneer men ons overal zóó gastvrij en voorkomend tege moet treedt als hier te Praag dan wordt DE TOESTAND VAN WILLEM MEN GELBERG. Naar wij vernemen, geeft de toestand van den heer Mengelberg bij voortduring reden tot bevrediging. Intusschen zullen, naar men ons mede deelt, met zijn herstel nog wel een paar weken gemoeid zijn. Als er zich geen com plicaties voordoen, mag worden verwacht, dat hij in de tweede helft van October zijn werkzaamheden, althans gedeeltelijk, zal kunnen hervatten. Gisteravond omstreeks half 8 uur, stond de 15-jarige I. D. in een winkel aan den Zijl- weg. Hij klaagde daar over duizeligheid en bij het weggaan waggelde hij een weinig. Bij het oversteken van de straat werd de jongen aangereden door een auto, die met een kalmen gang in de richting Overveen reed. Hij kwam te vallen en bekwam een niet-ernstige hoofdwonde en vermoedelijk een lichte hersenschudding. Door 2 dokters en leden van den E. H. B. O. is de jongen verbonden, waarna hij op een ladder naar zijn woning aan den Zijlweg is gebracht. Vj: - r. V i-'A' »- v». »- 5' De aankomst ie Praag. Uit Praag wordt aan „De lel.' gemeld, dat de heeren Van der Hoop, Van Weerde'n Poelman en Van den Broek, de vliegeniers die op weg naar Batavia zijn, te Praag aan gekomen, zich na deze eerste étappe bij pracahtig zomerweer, in uitekende conditie gevoelden. Deze eerste 900 kilometer waren hun alleszins goed bevallen, en het deed aangenaam aan, te hooren, hoe mannen als j zij, gewend de dingen uit de lucht, d.w.z. „en bloc" te zien, gevoelig zijn voor de schoon heden van het Elbe-dal, waarover ze waren komen vliegen. De machine heeft dezen eersten dag uil- stekend werk gedaan. Betreffende het ben zineverbruik was de heer Van der Hoop zeer content: een verbruik van 700 liter in 7X uur (uurgemiddelde 10' K.M.) bij be hoorlijken tegenwind, is werkelijk een mee valler; er was eigenlijk nimmer gerekend op een verbruik van minder dan i 10 lite: per uur. Een tusschentijdsche landing heeft niet plaats gehad. Over de ontvangst hadden de heeren niets onze tournée wél buitengewoon vergemak kelijkt." Toen Vrijdagochtend vroeg nog altijd geen bericht was ontvangen van de aankomst van de F. VII te Belgrado en men zich hier te lande ongerust begon te bëtoonen omtrent het lót van vliegtuig en 'bemanning, heeit het Haagsché Anetakantoor een dringend telegram met betaald antwoord verzonden naar Belgrado: Tot dusver is op dit -elegram nog geen antwoord ontvangen. Vrijdagmiddag om 2 uur was ook bij de Kj L. M. nog geen bericht ontvangen om trent de eventueele aankomst van de Fok ker VII te Belgrado. Het eenige wat Vrijdagavond nog van het vliegtuig, dat Woensdag den tocht naar In dië aanvaard heeft, is vernomen, is een vaag bericht uit Weenen, dat alleen zegt dat Van der Hoop Weenen niet heeft aange daan. We verkeeren dus nog in even groote onzekerheid omtrent hetgeen na de opstij ging te Praag gebeurd is, als voor de ont vangst van dit bericht. SOFIA GEPASSEERD. AMSTERDAM, 4 Oc. De Kon. Lucht vaartmaatschappij deelt ons mede, dat het Fokkervliegtuig VII gister te 12.30 uur Sofia (Bulgarije) is gepasseerd op weg naar Kon- stantinopel. De „Haagscbe Crt." verneemt, dat de nieuwe belastingplaatjes voor 1925 slechts geringe wijzigingen zullen ondergaan. De vleugels van het plaatje met de daarin ge maakt gaatjes blijven onveranderd en op denzelfden afstand van elkaar. Beneden- en bovenrand krijgen een eenigszins ander be- «loop, terwijl ook de kleur van het metaal anders zal zijn dan die van het thans gel dende belastingmerk. Zooals bereids bekend is geworden, werd de geraamde opbrengst van de belasting met ruimlX millioen gulden overtroffen. Dit cijfer is nog niet definitief en zal vermoe delijk nog eenige verhooging ondergaan, daar de postdirecteuren pas in het begin van deze maand hun verantwoording in zenden van de nog verkochte plaatjes. Het getal rijwielen kan dus in Nedecland veilig op ruim 1H millioen ge-teld worden. HANDEL MET CURACAO. De heer mr. N. J. L. Brantjes, gouverneur van Curasao met verlof, is bereid hen, die hem over Curapaosche aangelegenheden wenschen te spreken, aan het Dep. van Koloniën op 7 en 8 October a.s., telkens tusschen 10X en 12 uur, dan wel tusschen 2 en 4 uur, te ontvangen. DEMONSTRATIE VAN BRIEVEN BESTELLERS. Ongeveer 250 brievenbestellers in uni form, velen met de bestellerstasch om, hebben Vrijdagmiddag van 2 uur tot half 3 in aaneengesloten rijen gedemonstreerd bij het hoofdpostkantoor op den Coolsingei, te Rotterdam. Deze demonstratie ging uit van de ge organiseerde bestellers, naar aanleiding van de op den lsten dezer maand in wer king getreden korting van 5 pCt. op de loonen van kostwinners en gehuvyden. Vóór het hoofdpostkantoor zijn de de monstranten ten slotte door de politie ge scheiden. Tevoren waren in de Zandstraat vóór den ingang aldaar van het postkan toor, de bestellers uiteen gedreven. Daarbij zijn twee bestellers, die nie^ luis terden naar de bevelen van de politie, aan gehouden en naar den politiepost in de Raadhuisstraat gebracht Een groot aantai bestellers is vermoede lijk te laat op het kantoor gekomen of weg gebleven. DE DUITSCHE MINISTER VAN FIN1NCÏËN IN DEN HAAG. Volgens de „Zeit", zou dr Luther, de Duitsche minister van financiën, op zijn te rugreis uit Londen naar Berlijn, Den Haag aandoen, waar hij in de Duitsche legatie zijn intrek zou nemen en o.a een bespreking houden over verschillende financieele aan gelegenheden. Sociëteit „St. Bavo", 8 uur, Jaarfeesten R. K. Volksbond. Stadsschouwburg. Louis Bouwmeester m Voerman Henschel, 8 uur. Gem. Concertzaal. H. O. V. concert, half v 3 uur Sociëteit „St. Bavo". a Capellakoor „Ons Genoegen", 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw. Zangvereem- ging „Zangkunst" 8 uur. Bestuur R.K. Middenstandsvereeniging," half 10 uur. R. K. Jonge vrouwenbond, half 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Frmi- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8-9 lA uur. R K Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- bijnêstraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. o.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm van half 11—half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K Leeszaal en uitleenbibhotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrftuwen - Alle werkdagen van 10—12, van 2—4 en van 8—9 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 8 10 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging - Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S V E Maan dags van 2—3 uur. Donderdags van 1 —2 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitga somen Zaterdag Zon- en Feestdagen, loe- «r-inkeliik Wacht bij het H Sacrament. Vrouwen en mannen, denkt aan uw biduur! De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6 en de firma H. Remmers en Zn„ Kruisstaat 20. R. K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopénd Dinsdagen 's avonds van half 88 uur voor personen beneden 16 laar; van 8half 10 voor personen boven dien leeftijd. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 8—9, Vrijdags half 8—9. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 8—9; Vrijdags half 89. 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur. Men schrijft ons: Op herhaald verzoek van eenige ouders wier kinderen meewerk ten op hét laatste weldadigheidsconcert van „Onder Ons" gaat de heer Henri Pielage trachten een kinderkoor op te richten voor een niet te groot aantal kinderen. De schitterende successen der laatste jaren: de pracht-uitvoering van Loots' Missa Brevis in de Kathedraal tijdens Pie- lage's waarn. directeurschap, het als van „bijna metaphysische expressie" geroemd zingen (Handelsblad) van het knapenkoor bij de uitvoering van de Matthaeus Passion en de onvergetelijke wedergave van Loots Lentezang op bovengenoemd weldadigheids- concert, zijn zeker even zoovele bewijzen voor de stelling, dat het op te richten kin derkoor „H. P." in alleszins bevoegde han den komt. Wij verwijzen verder naar de desbetref fende annonce elders in dit blad. We herinneren er aan, dat in den nacht van 4 op 5 October, heden nacht dus, de Zomertijd eindigt. Vannacht om 3 uur wordt het geacht 2 uur te zijn. De uurwerken moeten dus één uur achteruit gezet worden. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. De openingsplechtigheid der R. K. Volksuniversiteit op Dinsdagavond j.l., is voor Haarlem wel een zeldzaam gebeuren geweest. Wanneer wel eens geklaagd wordt over gebrek aan belangstelling der hoogere standen en der intellectueelen in het Roomsche vereenigingsleven, dan was dien avond zeker het tegendeel te constateeren. Gelukkig verschijnsel! En de aanwezigen werden op onverwachte manier beloond. Voor menigeen zal het een openbaring zijn geweest, dat wij onder de katholieke spre kers in den persoon van professor Steger, iemand hebben, die de kennis van wijsbe geerte en theologie, welke wij gemeenlijk uitsluitend bij den geestelijke zoeken, paart aan de ervaring en wereldsche wetenschap van den hoog ontwikkelden leek. Zijn Katho liek pleidooi voor het bijbrengen van be schaving ook aan onze minder ontwikkelde geloofsgenooten was door vorm en inhoud een prachtig stuk leekeapostolaat. De kern nu van deze overtuigende rede wos de aandrang om onze menschen toch vooral te leeren denken, logisch te leeren rede neeren, opdat zij niet zelf het tegendeel zeggen en schrijven van wat zij bedoelen of wel in het gesproken of geschreven woord van anderen het omgekeerde ver staan of lezen van wat duidelijk wordt uit gedrukt. O, die misverstanden met al de ellendige gevolgen van dien, door onjuist zich uiten en verkeerd verstaan! Leer de menschen toch logica! Op het programma der R.-K. Volksuni versiteit staat als eerste cursus aangegeven: „Inleiding tot de Wijsbegeerte". En al zullen in dezen leergang nu wel geen speciale lessen, in de logica gegeven worden, de zes lessen, waarin van het leven en het ont staan van het leven tot de verhouding tus schen ziel en lichaam langs den weg van zuivere redeneering zal worden opgeklom men beloven toch, naast een inzicht in het groote levensprobleem ook een kostbare oefening in logisch denken te geven. De collegezaal van pater dr. Makaay is verleden jaar geregeld druk bezet geweest. Laat het in dezen cursus niet minder zijn! Aanstaanden Maandag begint de eerste les in de bovenzaal van café Brinkmann op de Groote Markt. Men kan, behalve aan de Leeszaal, ook vóór den aanvang van de les in de zaal nog kaarten krijgen. Naar wij vernemen gaat de eerder afge laste wedstrijd H. V. V.Wilskracht, Zonl dagmiddag half drie wel door. Per raadsstuk, dat aan de goedkeuring der raadsleden wordt onderworpen, hebben B. en W. hun plannen kenbaar gemaakt, met het ten geschenke gekregen en in de Con certzaal geplaatst Paleis-orgel. Een opper vlakkige lezing doet al dadelijk de vraag rijzen of er van dat orgel wel het meesi mogelijk gebruik zal worden gemaakt. Het is nogal prijzig voor een vereeniging of concert-gever. Behalve de zaalbuur moet iemand voor het gebruik van het orgel 40 neertellen behalve de kosten van electrischen stroom, die allicht op 1.50 kunnen worden ge steld. Maar behalve dat mag de stadsorga- nist indien wij de instructie goed begrij pen voor zijn toezicht op het orgel (welk toezicht hoewel niet gevraagd, ver plichtend is) een bedrag vorderen van 5.- per uur bij repetities en van 10— bij een uitvoering. Stel dat een vereeniging twee repetities houdt met het orgel van elk twee uur, dan komt het gebruik van dat orgel voor die vereeniging op een kosten van 40.voor het gebruik, 1.50 voor gebruik electrischen stroom en 30 voor het niet gevraagde toezicht van den stadsorganist. Dat wordt te zamen 71.50. Het gevolg zal zijn dat vele vereenigin- gen den stadsorganist zullen verzoeken het orgel bij hun uitvoeringen te bespelen wat wel heel sekuur, maar, naar onze meering, voor de niet-stadsorganisten geen prettige bevoordeeling is. Het komt ons voor dat een bedrag van 71.50, het gebruik van het Paleis-orgel niet zal aanmoedigen. Met name kan, naar onze meening, de vergoeding voor het toezicht wel vervallen, te meer daar het salaris van den stadsorganist nu is bepaald op 30004000. Nog over een ander raadsstukje wilder wij het hebben. Er wordt weer eens voor gesteld om 'n aantal nieuwe straten namen te geven. Zoolang het namen van bloemen betreft gaat het nog wel en met genoegen zullen de toekomstige bewoners consta teeren, dat „onuitsprekelijke" namen zoo veel mogelijk gemeden worden. Maar lang zamerhand gaan wij naar het belachelijke toe, wanneer de namen-uitvinder al maar door straten wil vernoemen naar beroemde Haarlemmers. Alle beroemde Haarlemmers hebben nu -zachtjes aan een park of straat op hun naam staan. Onze voorraad raakt uitgeput en dat is ook heusch geen schande, want Haarlem heeft zich in den loop der eeuwen niet uitsluitend behoeven toe te leg gen op het fokken van beroemde mannen. Maar als er nu geen beroemde mannen meer zijn, dan moet men ook ophouden met beroemdheden te kweeken om aan een straatnaam te komen. Anders krijg je straatnamen als nu worden voorgcseld b.v. Jan v. Zurenstraat, Cornells Schoonstraat, Adriaan de Jongestraat. Buiten boekenwormen kent geen enkel Haarlem mer Mr. Jan van Zuren of Cornelis Schoon. Het zijn bovendien orpractische straatna men, omdat zijsamengesteld zijn uit voor naam en achternaam. Er zijn tal van goed klinkende en duidelijke straatnamen, zooda: men zijn toevlucht niet behoeft te nemen tot namen als de Jan Haringstraat b.v. Uit de jaren 1500 en zooveel krijgen wi bovendien langzamerhand genoeg namen. Barometerstand 7.61. Vooruit. 9 uur v.m. OPGAVE VAN: COMBINATIE VAN AUTOBUSDIENSTEN. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van de ondernemers C. L. de Groot en D. v. d. Bosch te Hoofddorp om hunne auto diensten op Haarlem te combinceren. Van uit Hoofddorp naar Ha. riem zal dan niet minder dan 10 maal (op Zon- en feestdagen 11 maal) een autobus vertrekken en van Haarlem naar Hoofddorp eveneens 10 maal, respectievelijk 11 maai. Deze nieuwe regeling zal ingaan op Woensdag 8 October a.s. B. en W. stellen voor voor den duur eener vacature van leerares in de hand werken aan de Meisjesschool voor Middel baar onderwijs met 5-jarigen cursus alhier tot tijdelijk leerares in genoemd vak te benoemen de dames M. E. v. a. Boon en A. P. v. Rijn. De benoeming gaat voor mej. M. E. v. d. Boon in op 1 September 1924 en voor mej. A." P. v. Rijn op 1 October 1924. B. en W. bieden ter vaststelling aan een le suppletoire begrooting en eenen staat tot af- en overschrijving op de be grooting dienst 1923. De financieele com missie heeft hiertegen geen bezwaar. B. en W. stellen voor, te benoemer voor den cursus 19241925 tot tijdelijk leeraar in de Staatswetenschappen aan de 2e Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus den heer Mr. F. Vorstman te Over veen. Debenoeming wordt geacht te zijn ingegaan op 1 September 1924. B. en W. steilen voor aan de le H. B. S. niet 5-jarigen cursus te benoemen: voor den cursus 19241925, tot tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening den heer T. J. H. van 't Lam; voor het tijdvak 1 September tot en met 31 December 1924, tot tijdelijk leerares in de lichamelijke oefer.ind Mevr. A. J. J. Admi raalMeijerink. B. en W. stellen voor .ter hupner beschik king te stellen een bedrag van 1550 voor ezn stel brandvrije schuifgordijnen om het orgel in de groote zaal in het gemeentelijk concertgebouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1