M H. HART IEEL1EI DE SPAARNEBANK Liefdadigheidsvoorstelling i Het tuinderscrediet in Noord- Holland. De Middenstandsraad van Haarlem en omstreken. Haarlemsche Orkestvereeniging. R.-K. VOLKSUNIVERSITEIT. De heer G. J. v. Gasteren. Heropening. De ontslagkwestie bij „Arbeid Adelt". Restauratie van de Raadzaal. Roode Kruiscollecte. Pater W. v. d. Berk Q.F.M. Besmettelijke ziekten. BLOEM END AAL. HALFWEG. ZWEMMEN. Het zwemfeest ten bate van het Huldeblijk Reddingsmaatschappfj. WIELERNÏEUWS. R. en T. „Haarlem". v. k. 43 3801/ 68i/ 1771/, 1531/2 1285/4 1283/ '6 VÉ 35/8 7 -V. De Chineesche burgeroorlog. De besprekingen tusschen Mac Donald en Zagloel Pasja mislukt. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. VERDRONKEN, Kardinaal Van Rossum. HANDEL EN NIJVERHEID. Handeldrijven door ambtenaren DIENSTMEISJE R.-K. Dagmeisje Leeg huis te Koop HUWELIJK GEVRAAGD. NET MEISJE R.-K. Gediplomeerd Kraamverpleegster Hulp in de Huishouding R.-K. MEISJE Jongen Gevraagd zoekt soortgelijke betrekking Aankomend bediende H.H. COIFFEURS R.-K. Boerenknecht JONGE KIPPEN. Krullen verkrijgbaar "VRIJ HUIS TE HUUR Te koop aangeboden TE VELSEN TE KOOP V. ANDRINGA Witte Heerenstraat 51 AARDAPPELEN WINTERPROVISIE. C. V. ALTENA TE KOOP POPPEN FRAAI EN GOEDKOOP Men acitrijiL ons Donderdag 16 October zal de vereeniging „Kaarlem's Tooneel" in den Stads-schouw- burg Wilsonsplein eene liefdadigheidsvoor stelling geven, ten voordeele van het Witte Kruis, afdeeling Haarlem. Er zal worden opgevoerd een blijspel in drie bedrijven, „De Goudmijn," genaamd, dat in deze stad nog nimmer is ten tooneele gebracht. De prijzen der plaatsen zijn zeer laag ge steld namelijk f 1.50, f 1.25, f 1 en f 0.50, alles inbegrepen. Het Witte Kruis, dat op hygiënisch ge bied zijn sporen verdiend heeft door de ex ploitatie van vier douchebadhuizen, het zenden van patiënten naar de herstellings oorden „Heideheuvel" en „Eosch en Heide" en het uitleenen van verplegingsartikelen doet een beroep op de ingezetenen, om door het nemen van kaarten, deze liefdadigheids voorstelling te steunen. Het college van Ged. Staten van Noord- Holland heeft zich gewend tot de Provinciale Commissie uit de Veilingen te Alkmaar, die belast is met het toezicht, de regeling en de administratie van het Tuinderscrediet, met een schrijven waarin gewezen wordt op de vrij gunstige resultaten, welke tot heden met den tuinbouw zijn bereikt, en waarin op dracht wordt gegeven, zich met de besturen der Boerenleenbanken en plaatselijke com missies voor tuindersvoorschotten in ver binding te stellen, opdat deze er bij de voor schotnemers op aandringen het Provinciaal crediet geheel of gedeeltelijk af te lossen. Er wordt op spoed aangedrongen, daar aan Ged. Staten een rapport moet worden uitgebracht van de gedane aflossingen. Elke aflossing moet onmiddellijk worden opgeheven. (Vervolg). In de vergadering van den Middenstands- raad deelde de Voorzitter mede, dat de Hoofdcommissie van uitvoering van de Ha- mit van oordeel is, dat niet eerder dan over een jaar of vijf tot een dergelijke tentoon stelling moet worden overgegaan, met het oog op de mislukking van dergelijke ten toonstellingen in andere plaatsen, en niet minder op de meerdere onkosten, die aan een eventueele nieuwe tentoonstelling ver zonden zijn. De rekening wijst een netto batig saldo aan van f 3.522,32. Over de verdeeling van het saldo ontstond eenige bespreking naar aanleiding van de vraag, of deze verdeeling ponds-ponds-gewijze moest geschieden of wel dat het bedrag in drie gelijke deelen moest worden gesplitst. Ten slotte wordt tot het eerste besloten. Van het saldo ad f 3200 kan per lid wor den uitgekeerd f 3,088, zoodat kunnen be schikken de Haarl. Handelsvereeniging over f 1908.38 de R. K. Middenstandsver- eeniging over f 1133,29; de Christelijke Middenstandsvereeniging Ver. Boas over f 157.48. De Middenstandsraad begint thans met een kassaldo van f 323.17 plus den inven taris van De Hamit. Terwijl alle kosten door den Middenstandsraad tot nog toe gemaakt, door De Hamit zijn gedragen. De heer G. J. Alders hield dan een inlei ding over „Het van Gemeentewege eerst na behoorlijke inschrijving bij de Arbeidsin spectie en bij het Handelsregister leveren van stroom aan motoren van z.g. „beunha zen" d.z. werknemers, die, na bezetten ar beidstijd, voor eigen rekening werk fabri- ceeren en alzoo Handel en Industrie onder bescherming der Arbeidswet een oneer lijke concurrentie aandoen." Spr. wees er op, dat vele werknemers na hun diensttijd bij den werkgever zelf arbeid voor anderen verrichten. Zij kunnen dan te gen lagere prijzen leveren. Daar moet vol gens spr. een einde aan komen. Hij heeft met verschillende autoriteiten geconfereerd, doch zonder succes. Zoo zou spr. wenschen, dat geen electrische stroom aan de zgn. ..beunhazen" geleverd wordt, doch de di recteur der lichtfabrieken wil daar niet van weten. Spr. heeft zich een schema gedacht van de actie in deze De Leveringsverordening zou kunnen worden aangevuld met het volgende a. Geen stroom leveren, wanneer blijkt, dat deze dient voor Bedrijven, waarvan de eigenaar zijn hoofdbestaan heeft in een Fa briek eener gevestigde firma b. Alvorens aansluiting te verkrijgen zal aanvrager moeten opgeven waarvoor de stroom gebruikt zal worden c. Blijkt dat aanvrager na bezetten ar beidstijd werk verricht, dan kan aansluiting verbreken worden. Bij de bespreking, welke hierover volgde, werd naar voren gebracht, dat dit euvel niet alleen in het loodgieters-, doch ook in andere bedrijven heerscht. De heer van Liemt zeide, dat de gemeente in deze geen recht heeft, dat de zaak dient gebracht te worden bij den Hooge Raad van Arbeid. Besloten wordt ten slotte, dat het bestuur een plan de campagne zal opmaken. De heer C. ten Boom sprak over Het houden van publieke verkoopingen na het wettelijk winkelsluitingsuur. Zooals we reeds gemeld hebben, zal de directie van gebouw „St. Bavo" in haar gebouw de verkoopingen na 8 uur doen staken, mits er dan ook in, an dere gebouwen geen verkooping is. De se cretaris merkte op, dat ook op andere plaat sen dergelijke verkoopingen gehouden wor den. Besloten wordt de zaak alsnog aan te zien en bij constateering er de aandacht van B. en W. op te vestigen. De heer D. J. v. Dam bepleitte een ver laging der electrische stroomtarieven voor de industrie. De beer Schlatmann bepleitte een ver laagd stroomtarief voor étalageverlichting. Spr. stelt ten slotte voor: le. verlaging van tarief voor gewoon gebruik; 2e. idem voor oontracten; 3e. een speciaal tarief voor étalageverlichting. Na uitvoerige besprekingen wordt over eengekomen, dat de aanwezige leden uit de Verlichtingscommissie met de door den heer Schlatmann verstrekte gegevens en geuite wenschen hun voordeel zullen doen. De heer M. A. Jacobson besprak: Het teunen der actie van het comité, ijverend vodr opheffing der Zakelijke Belasting op het Bedrijf. De steun van den Middenstandsraad werd toegezegd. Omtrent den tegenwoordigen stand van het particulier handeldrijven door de ge meente, deelde de heer Lasschuit mede, dat door zijn bond het contract met de ge meente is opgezegd en, op verzoek van wethouder Slingenberg, weder voorloopig gecontinueerd. Zoo is de stand thans en momenteel is er niets van te verwachten. Afwachten is de boodschap. De heer Schlatmann besprak het tegen gaan van het gemeentelijk verhuren van trottoirruimte, vóór winkel-étalages gele gen. Spr. wijst erop, dat de winkeliers alle mogelijke kosten en moeiten zich getroosten om hun étalages er zoo goed mogelijk te doen uitzien met het doel kijkers en koo- pers te trekken. Iedere belemmering in dit opzicht wekt dus als vanzelf verzet uit. De gemeente is nu trottoirruimte gaan verhuren aan straatverkoopers vóór winkel étalages gelegen. Men kan begrijpen hoe hinderlijk en schadelijk dit is. Evengoed toch kan ruimte verhuurd worden op de Groote Markt, vóór gem. gebouwen, voor pakhuizen, enz. waar ze niet zoo hin deren. Ook op bruggen. Spr. toont een door de gemeente afgesloten verhuurcontract. De aanwezige raadsleden zeggen toe, dezen hinder te zullen bespreken bij den betrekkelijken Begrootingspost in de Af- deelingen. De heer v. Tetering beval aan het invoe ren naar het Belgisch systeem van een ge meentelijke algemeene legitimatiekaart. Spr. zet uiteen, dat een legimitatiekaart, welke verplichtend zou' moeten zijn voor personeel boven de 16 jaar, goede diensten zal bewijzen in het financieel verkeer bij het aanbieden van kwitanties, wissels, cheques, postwissels, uitkeeringen, enz. Bij terughalen en deponeeren van rijwielen, voertuigen. Bij controleeren van den opge geven leeftijd bij sollicitaties. Bij binnenlaten van personen voor eenig Rijks-, Provinciaal of Gem. Lichaam. Bij controleeren van den leeftijd in verband met Rijkswetten (Drank wet). Gem. Verordeningen (Bioscoop- en Rookverbod). Juis noteeren van den naam. Voorkomen van opgeven valschen naam bij overtredingen. Dadelijk constateeren van den naam en woonplaats bij eenig ongeval bui tenshuis. In de Handelswereld bij afgeven van goederen zonder betaling, hetzij op leve ring, hetzij op zicht, Bij hét terughalen van goederen, zichtzendingen, enz. Bij het afha len van vrachtgoederen. Getuigen bij het opmaken van allerlei acten, bij verkoopin gen, enz. Bij personeelen toeging op bijeen komsten, bij openingen, voorstellingen, enz. Het denkbeeld zal ter kennis van B. en W. gebracht worden. De heer Alders vroeg bij de rondvraag, waarom men bij het aanbrengen der bloem- versiering van de Hamit de gemeente als le- veranéier heeft doen optreden. De Secretaris beantwoordt de gestelde vragen. Toen de plannen der Middenstandsde monstratie voortschreden, ook met haar Huisvlijttentoonstelling, Winkelweek enz. was het niet alleen voor den Middenstand doch voor iedereen duidelijk, dat het hier niet meer gold in den engen zin een zuiver Middenstandsbelang, doch dat hier wel degelijk gediend werd het algemeen Gemeentebelang. Een dergelijk streven werd en wordt im mer door de Algemeene Moeder, de ge meente gesteund en bevorderd, De onderneming bracht bovendien in de gemeentekas een bate van een dikke 3000. Wat was daar tegenover de steun ofwel de contraprestatie van ons aller Moeder? Niet anders dan. de beschikbaarstelling eener medaille van 75. De Hoofdcommissie vond het daarom niets overdreven, dat, waar de gemeente over een eigen kweekerij beschikt, haar uit te noodigen bij wijze van appreciatie de bloemenversiering in he Hamitgebouw en de directe omgeving aan te brengen. Dies verzonden wij het desbetreffende verzoek aan he College van B. en W. De beschikking was goedgunstig, alleen hst College, op de bezuiniging bedacut, condi tioneerde, dat de onvermijdelijke uitgaven voor transport en wat dies meer mocht zijn, door ons zouden m o e t en worden gedra gen. hoewel ieder over deze conditie het zijns dacht, was er toch geen reden daarom de inwilliging niet aan te nemen. Zoo is de geschiedenis. De heer Bouwer met zijn staf hebben inderdaad de versie ring en zeker tot ons aller voldoening de versiering aangebracht..... Toen even- we! de rekening kwam... 254, heeft ieder onder Hoofdcommissieleden zich om deze contrapraestatie der gemeente achter de ooren gekrabd. Laten we dat eerlijk ge- tuigenl Van een opdracht tot levering door de ge meente is dus geen sprake geweest, aldus spr. De Voorzitter sloot daarna op klokslag van twaalf deze vergadering. PERSONALIA. Voor het examen vrije- en ordeoefeningen slaagden te Amsterdam de dames G. E. Wigersma er. S. J. Plaats, alhier. Men schrijft ons Zomerseizoen achter den rug, vacantie dito. Veel gereisd, veel gezien en veel ondervon den/ voornamelijk slecht weer. Prettige en minder prettige gewaarwordingen opgedaan, maar over 't algemeen goed geamuseerd en weer in de oude sleur teruggekeerd. De over gang zou niet te overkomen zijn, indien men in de naaste omgeving geen gelegenheid had pm de triestige wintermaanden door te ko men, zonder daarvoor te groote geldelijke offers te moeten brengen. Ook in dit geval geeft de H. O. V. alweder een oplossing door het winterseizoen in te zetten met het geven van een concert op Zondagmiddag aanstaan de, hetwelk geheel gewijd is aan onzen onver- getelijken Beethoven, van wien zullen uit gevoerd worden de Symphonie No. 1 en de Jenaer-Symphonie (C dur). Begonnen met de Ouverture „Prometheus en tot slot de Ouverture „Egmont" vormt dit programma een prachtige inleiding voor de wintercampagne, die zeer veel kunstgenot belooft. De toegangsprijzen zijn 50 .ets. netto, terwijl de couponboekjes, inhoudende 10 plaatskaarten, voor 3.50 plus rechten, dus 42 ets. netto per plaats, voor deze concerten blijven gehandhaafd. De voorverkoop der toegangsbewijzen als ook van de Couponboekjes is evenals vorig jaar bij de firma's Alphenaar, Kruisweg, en Langev'eld, Gr. Houtstraat 140. ONGELUK. Gisterenmiddag ongeveer 1 uur is in de Santpoorter straat bij de Jan Steenstraat een schooljongen van een jaar of veertien onder leen auto terecht gekomen. De auto reed zeer angzaam en waarschuwde bijtijds, maar de jongen, die op een fiets reed, lette daar niet op met het gevolg, dat hij werd aangereden. De auto ging over de fiets heen en de jongen kroop hevig ontdaan onder de auto uit Hij had een paar schrammen opgeloopen, maar was overigens ongedeerd. Het was zijn geluk, dat de auto nogal hoog op de wielen stond, waardoor er onder den wagen ruimte genoeg was voor den jongen en de fiets. Anders was hij er leelijker afgekomen. De schuld was in dit geval geheel bij den wielrijder. De jongen werd in een huis binnengedra gen en daar wat opgeknaptdaarna werd hij met de auto naar zijn huis gebracht. Zijn fiets was een ruïne. De Cursus van Paler Dr. Th. Makaaij O. E. S. A. - Men verzoekt onS, nogmaals de aandacht te vestigen op den cursus, welke door de A. R. K. A., onder verband van de R. K. Volksuniversiteit, wordt gegeven. Spreker is Pater Dr. Th. Makaaij O. E. S. A., die als onderwerp heeft gekozen: „De Natuur des Menschen." T)e eerste«cur- susles zal gegeven worden op Maandag 6 October a.s. des avonds te 8 uur in de bo venzaal van „Café Brinkmann," Groote Markt. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de R. K. Leeszaal en bij den beer P, <Jr v-aa den Berg, Kamperstraat 35 rood en Maan. dag 6 October 1924 van 7 tot 8 uur aan de zaal. Wij kunnen dezen cursus bijzonderlijk in de belangstelling van allen aanbevelen. Het zal een der mooiste cursussen zijn, dunkt ons, die vanwege de R. K, Volksuniversi- teit worden gegeven. De lessen sluiten aan bij den cursus „In leiding tot de Wijsbegeerte" van het vorige seizoen. De eerste les zal gaan over het leven en het ontstaan van het leven; de 2de les over de samenstelling van den mensch (het physische en psychische; de zelfstandig heid der ziel, enz.); 3e les, over de spiritu aliteit der ziel; 4e les, over het ontstaan van de ziel; 5e les de onsterfelijkheid der ziel en de 6de les over de verhouding tus- schen ziel en lichaam. Het cursusgeld bedraagt 4 en voor le den van de A. R. K. A. 1. Naar wij vernemen wordt de toestand van den directeur van 'den Stadsschouwburg steeds minder gunstig. De firma W. Kuiper Jr. electro-technisch installatie-bureau gevestigd Kruisweg 44, heeft haar zaak een groote uitbreiding doen ondergaan. Een fraaie teak houten pui met een ruime étalage geven al direct een geheel ander cachet aan den winkel. De winkelruimte is aanmerkelijk vergroot, en moderner ingericht. Daarachter is een pret tig kantoor, alsmede flinke bergplaats, en een nieuwe werkplaats aangebracht. Een keur collectie van allerhande nieuwe electrische apparaten op allerlei gebied is in de ruime toonkasten welke de winkelwan- den bedekken, uitgestald, terwijl keurig, mooie lampen, in aparte genre's, en bijzonder fraaie schemerlampen, in den winkel ten verkoop in voorraad zijn. De verbouwing welke is ontworpen door den architect D. van Zetten, en uitgevoerd is [door de'aannemers Klaassen en. de Keijzer is van dien aard dat de zaak thans een sieraad van den Kruisweg genoemd mag worden. De gerenommeerde winkel, van fijne vleeschwaren en Comestibles van den heer Th. M. Frencken jpelke is gevestigd in de Spaarnwouderstraat No. 48, is uiterlijk geheel en al gemetamorphoseerd. De oude étalage is geheel verdwenen, en daarvoor in de plaats is een geheel volgens laatste eischen gebouwde uitstalkast met marmeren bedekking en nikkelen afwerking in de plaats gekomen, welke zeer voldoet De winkel zelf is ook opnieuw opgefrischt zoodat het geheel een heel anderen aanblik heeft gekregen. Het ziet er werkelijk aardig uit. In zake de ontslagkwestic bij „Arbeid Adelt' is een scheidsgerecht ingesteld: B. en W. schrijven aan den raad. In verband met het feit, dat dit jaar in de vergaderzaal in het Prinsenhof verschil lende onderhoudsverfwerken zullen worden uitgevoerd, komt het ons gewenscht voor tegelijkertijd nog eenige andere herstellings werken in die zaal te doen uitvoeren. De pleisterlaag op de wanden laat ge deeltelijk los en zal dienen te worden ver vangen door een nieuwe schuurlaag. De gasleiding in de zaal, welke tengevol ge van de destijds aangebrachte electrische verlichting, buiten gebruik is gesteld, kan worden Weggenomen èn afgestopt. Hét plafond, hoewel nog vrij goed, diïnt tevens te worden geverfd. De aan deze herstellingen verbonden kosten zijn geraamd op 1950. Wij stellen u voor dit bedrag te onzer beschikking te stellen. Verder is het naar onze meening ge wenscht in gemelde zaal een ander verwar mingssysteem te doen aanbrengen, aangezien de bestaande kolenkachel bij strenge koude niet in staat is, de zaal behoorlijk te ver warmen. Gasradiatoren zijn in verband met het aanbrengen van de daarvoor noodige af voerbuizen bezwaarlijk te plaatsen. Daarom verdient het o.i. aanbeveling, de vergaderzaal met de daaraan grenzende ka mer (antichambre) te doen verwarmen door middel van eene centrale warmwater-ver- ming, waarvan de ketel(s) met lichtgas wordt (worden) gestookt. De radiatoren kunnen onder de lichtraam kozijnen worden geplaatst en zoo noodig aan de voorzijde worden voorzien van een scherm. De kosten voor het aanbrengen van vo renbedoelde centrale verwarming zijn ge raamd op 3460. Wij stellen u voor ook dit bedrag te onzer beschikking te stellen. Aangezien het ons billijk voorkomt, dat de provincie Noordholland, bij eventueele uitvoering van laatstbedoeld werk, gedeel telijk in de te maken kosten lpijdraagt, zijn met Gedeputeerde Staten onderhandelingen geopend, om te geraken tot eene verhoo ging van huur voor het gebruik van de vergaderzaal, met ingang van 1 Jan.- 1925. Vandaag is de verkoopdag van roode vlaggetjes ten bate van het Roode Kruis. Van morgen tegen 8 uur posteerden er zich al verkoopsters bij het station. De eigen lijke verkoop begon hedenmiddag half 1 a 1 uur en zou duren tot ongeveer 6 uur. Vanaf vanmiddag half 2 zou een muziek corps per auto de stad doorrijden. Naar we vernemen, is de toestand van den WelEerw. Pater W. v. d. Berk O. F, M„ de omstandigheden in aanmerking genomen, redelijk wel. Over de week van 21 tot en met 27 Sep tember 1924 kwam te Beverwijk 1 geval van roodvonk voor; te Costricum 1 geval van roodvonk; te Edam 4 gevallen van buikty- phus; te Heemskerk 1 geval van diphtheritis; te Hoorn 1 geval vna diphtheritis; te Vel- sen 1 geval van roodvonk; te Wijk" aan Zee 1 geval van roodvonk en 4 gevallen van diphtheritic; te Wormerveer 1 geval van roodvond en 1 geval van diphtheritis; te Zaandijk 1 geval van roodvonk; te Ter Aar 1 geval van buiktyphus; te Alphen a. d. Rijn 1 geval van buiktyphus; te Koudekerk 1 geval van diphtheritis en te Leiden 2 ge- allen van buiktyphus, 4 gevallen van rood vonk en 1 geval vap diphtheritis. Personalia, Tot leeraar in het Neder- landsch, aardrijkskunde en de geschiedenis is aan het lyceum alhier benoemd de hear J. Buitenhof Jzn., leeraar ,aan de H .B, S. te Woerden, j DE SUIKERFABRIEK. De Suikerfabriek te Halfweg is thans weer in werking gereden. Er is thans een voorraad van ongeveer 14 millioen kg. bie ten op het terrein. De directie heeft een premie vastgesteld van 2.50 per 1000 kg. geleverde bieten vóór 1 October en van 1 per 1000 kg. geleverd tusschen 1 en 12 October. Dit ;watërfestijn belooft weder schitterend te word en. Onder leiding van den heer A. J. Meije- rink is een nummer figuurzwemmen inge studeerd, dat voor Haarlem weer in een ge heel nieuw genre za! worden uitgevoerd, waarvan voor zoover wij vernamen, het suc ces geacht kan worden te zijn verzekerd. Immers de schitterende overdekte inrich ting leent zich er prachtig voor. De beste Amsterdamsche springers, waar onder H. C. Hemsing, kampioen van Neder land, verleenen haar medewerking. Ook een tweetal Haagsche heeren zeg den de commissie van voorbereiding hunne medewerking toe voor een nummer „trick- swimming." De reputatie welke deze hee ren in den Haag genieten, waarborgt een kostelijk lachnummer. Het slot van den avond wordt gevormd door een waterpolomatch tusschen een ze vental van den Haarlemschen Zwembond, uitgenomen H'. P. C., en een Heemsteedsch zevental, dat vermoedelijk wel geheel uit spelers van H. P. C. I zal bestaan. Gezien het doel, waarvoor dit feest wordt gehouden, wenschen wij de commissie a.s. Dinsdagavond een uitverkochte zaal. Bovengenoemde vereeniging laat Zondag ochtend, precies 8 uur, verrijden het kam pioenschap over den langen afstand. 40 K.M. Verleden jaar was winner Bob Valleggia, die er in slaagde G, Stouten te overwinnen, alhoewel het slechts een banddikte verschil was. Wegens ongesteldheid start Bob nu niet. Deelnemers zijn Zondag: N. Kat, Willy Kruijff (de nieuwe kampioen korten afstand), A. Groen, W, Bruin, Swift, P. Eggink, P. Roos, W. Sleutel, J, Smit, Korff, J. Ven- niker, J. v. Tol, P. Wouterse, W. de Nijs, W. Schiffer, J. Cival, H. M. Voskuijl, C. Matheij, W. J. Scheffer, H. Stouten en G. H. Stouten. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets luier. HEDEN 5% Nederland 1$19 6% Nederland 1923 4H Nederland 191 7% N.-l. 1921 A Hollr Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Reso» dito Pboemx Geconsolideerde Kon. Olie ,U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silao Wal Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rail» Union AnaconV Wabash Conm. Maxvell •••••••e *47/8 100"/16 65 102 6 *01/, '3i/* IS-La 129 lz8 »/g 14 i/, 83 -8% '73/4- 15^/4 321 114 1 9<lo 161% 1/0 **1 i i291/, ^i3/4 346 324 L>53/4 ".8 i/t U81/., U6 *«3i/f /2 1-?1/2 75 1003/s 85 102 6 130 141 82 4;8 176 1333/4 129 1581/. 3i8i/ 101/. 106 1081/2 271/4 131 372 346 322 "81/, C8 128 303 711/ 148 1 DE INDRUK VAN HET ARBITRAGE- 1 PROTOCOL IN AMERIKA. NEW YORK, 4 Oct. Het anti-oorlogs- protocol, dat te Genève is aangenomen, is het onderwerp van vele partijdige commen taren in de Amerikaansche pers. De lei dende republikeiusche bladen noemen de arbitrale macht van den Volkenbond een bedreiging voor Amerika, terwijl de demo cratische bladen het protocol verdedigen. VLIEG-ONGEVAL. LONDEN, 4 Oct. De vlieger-officier Sterling en een der leiders van de vlieg- macht Barton van de Britsche K. L, M, werden gedood te Andover in Hampshire toen het vliegtuig in een veld neerstortte. PEKING, 3 Oct. Tsjang Tso Lin heeft aan de büitenlandsche diplomaten te Peking een telegram gezonden, waarin hij dreigt de in komsten der havenrechten in Mantsjoerije in beslag te nemen als de leening van vier millioen dollar schatkistbiljetten, welke de centrale regeering voorstelt, wordt uitge geven. Voor 3e leening zou de garantie worden gebezigd, welke vroeger diende voor de schadeloosstelling aan de Duit- schers inzake den Boxer-opstand. Tsjang Tso Lin vreest, dat de opbrengst der lee- ning zal gebezigd worden voor oorlogs doeleinden. PEKING, 3 Oct. Naar aanleiding van een protest bij de Fransche legatie nopens den verkoop van twintig Fransche vliegtuigen aan Tsjang Tso Lin heeft het Chineesche departement van büitenlandsche zaken een' nota gezonden aan de Japarische legatie om de vliegtuigen vast te houden als zij tc Dairen mochten aankomen. Gemeld wordt, dat de vliegtuigen met een Fransch stoom schip worden vervoerd. LONDEN, 3 Oct, De besprekingen tus schen MacDonald en Zagloel Pasja hebben geen resultaat opgeleverd, zoodat zij voor loopig zijn gestaakt en Zagloel naar Egypte terugkeert. Officieel heet het, dat deze te rugkeer is toe te schrijven aan het slechte weer, dat voor den bejaarden en ziekelijken EgyptiSchen staatsman uiterst nadeelig is, doch in sommige kringen wil men weten, dat MacDonald, gezien den binnenlandschen toe stand, geen voortgang wenscht te maken, aangezien hij niet weet, hoe een eventueele nieuwe regeering over het Egyptische vraagstuk denkt, Het heet ook, dat de eisch van Zagloel Pasja, da Engeland alle troe pen uit Egypte zal terugtrekken en den Soedan aan Egypte zal overgeven, absoluut van de -hand is gewezen. DE ONGEREGELDHEDEN AAN DE POOLSCHE GRENZEN. WARSCHAU, 3 Oct. De Oekrajien- sche soc.-dem. landdagclub constateert in een aan de pers verstrekt communiqué, dat de beweging in het oosten des lands, welke de Poolsche bladen verkeerdelijk als „ban dietenovervallen1" kenschetsen, niets anders is dan een zelfstandige, gewapende actie van de Oekrajiensche oeren, die door de Poolsche politiek tot wanhoop zijn gebracht. EEN MANIFEST VAN DE INWONERS 4 OCTOBER cERSTt KOER!- LATERE KOERS BERLIJN p. billioenj PARIJS BRUSSEL WEENEN LÜNDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHR1STIAN1A BAZEL NEW-YORK ROME 'U.6G 1i2 3 60 12.50 t .371/2 11.501/, 8 85 .5.15 16.85 49.35 2.58*/, 11.30 DE MOORD OP MATTEOTTI. MARSEILLE, 4 Oct. Alhier is een oud-commandant, de Italiaan Malacria,' ge arresteerd, die medeplichtig is aan den moord op Matteotti. RIMINI, 4 Oct, Een visschersbark is omgeslagen; 4 personen verdronken. DE GEORGISCHE KWESTIE. HELSINGFORS, 4 Oct. De Sovjets heb ben geprotesteerd tegen de houding van Euckell te Genève, in zijn kwaliteit als pre sident van de 6e oommissie met betrekking tot de Georgische kwestie. Finland heeft het protest als geheel van eenigen grond ontbloot, van de hand gewezen. DE TURKEN TEGEN DE BRITTEN IN IRAK. CONSTANTINOPEL, 3 Oét. Een Exchange-telegram meldt dat de Turksche troepen over de grens van Irak zijn ge trokken en de Britsche vliegtuigen hebben tiangevallen, die gezonden waren om hen te verdrijven. Een Britsch vliegtuig is naar benéden gekomen en de 2 vliegers zijn ge vangen genomen. VAN MEKKA. DJEDDAH, 3 Oct. Reuter ontving het volgende telegram van een comité, samen gesteld uit de voornaamste inwoners van Mekka en Djeddah. De inwoners van de Hersjas hebben be sloten de ontbinding te eischen van de Hasjinietische regeering, aan welker hoofd Hpessein staat, en haar vervanging door een tijdelijke regeering ter bescherming van het land, benoemd door de inwoners van de Hedsjas, die bereid zijn zich te richten naar de inzichten van de geheele Moham- meadansche wereld. Zij wenschen tegen niemand te strijden en doen een beroep op de heele wereld om een eind te maken aan de vijandelijkheden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. Kardinaal van Rossum, heeft Vrijdagmor gen in de met bloemen en waskaarsen ver sierde kapel van kasteel Gandolfo een H. Mis opgedragen, daarbij geassisteerd door pater Drehmanns en studenten der Propa ganda, waaronder door de studenten onder leiding van professor Stanghetti de liturgi sche gezangen werden uitgevoerd. Gandol fo was versierd. Om vier uur begon de feestacademie, waarbij hij ook tegenwoordig was Mgr. Marchetti, secretaris der Propaganda. Na een solo de norma van Bellini werd door de Eerwaarde Heeren Wyn, Bruning en Herriot een adres van gelukwensch voo'rgelezen, respectievelijk in het latijn, Hollandsch en Engelsch. In het tweede ge deelte werden eveneens adressen voorgele zen in het Fransch, en Noorweegsch, waar na muziekstukken van Handel en Thermig- non werden uitgevoerd. In h"ét derde ge deelte werden adressen van hulde in het Anpamitisch, Chineesch en Japaneesch voorgelezen, terwijl het feest werd besloteu met de Pauselijke hymne van Moriconi. In oen toespraak dankte de Kardinaal voor de hulde. /Hij uitte zich herhaaldelijk enthousiast over het Eucharistisch Congres, de ontvangst: in Holland en zijn gastheer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Salland besloot naar aanleiding van een schrijven der Kambr- te Amersfoort, den Mnisterraad te verzoeken, het handel drijven te verbieden aan Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, in verband mét de geheimen door den handel aan bedoelde diensten toevertrouwd, waarbij de schijn kan worden gewekt, dat de ambtenaren I kennis nemen en gebruik maken van gege vens, hun ter kennis gekomen in hun dienst. Mevr. H. LAMP-BRINKMANN, Barteljorisstraat 18, vraagt tegen 1 No vember een net v.g.g.v., om met hulp 2de meisje te werken. Geen winkelwerk. .'poo-HS '°'h aavxsya/MiOHja •jnn 8 pp uapjaui uee ipjz '3 a -ziooa 1133 ppBBJAO? Jj(t[3ji0UI Jlpaods 002 dicht bij het station, voor 3600. Sleutel: SPIONKOPSTR. 51, Schoten. Een nette R.-K, weduwe, met klein gezin, wenscht in kennis te komen met een net R.-K. persoon of weduw naar (liefst uit den werkenden stand) om de 50 jaar, om na genoegzame kennismaking een huwelijk aan te gaan. Beslist ernstige brieven worden ingewacht onder No. 1366 aan het bur. v. d. blad. een net Dagmeisje, voor heele da gen, niet beneden 15 jaar. Adres: JORDENSSTRAAT 41rood. Biedt zich aan een vqor alle kantoorwerkzaamheden, voorzien van diploma's Boekhouden, typen en stenografie, v.g.g.v. Brieven onder No. 15577 Bur. van dit blad. b. z. a., genegen de huishouding op zich tc nemen. Bill. cond. Uitst. ref. Voor alle steden. Brieven onder No. 15575 Bur. van dit blad. Net R.-K. Meisje, 23 jaar, biedt zich aan voor Liefst Zondags vrij. Brieven onder No. 15576 Bureau van dit blad. Plaatsing gezocht voor een pas van school, om de vrouw des hui zes behulpzaam te zijn, in gezin z.k. Br. ond. No. 15571 Bur. v. d, blad. Knappe bij 't Loodgietersbedrijf G. OOST- WALD, Zijlvest 11 Gehuwd persoon, 39 jaar oud, ruim acht jaar als Inspecteur werkzaam ge weest in de Volks-Verz. onverschillig welke provincie. Ook ge negen voor andere werkkring op kan toor enz. Br. onder No. 15568 dan het bur. v. d. blad. gevraagd op advocatenkantoor. Br. met opgave van leeftijd etc. onder No. 15570 aan het bur. v. d. bl. Er biedt zich aan, om direct in dienst te treden een R.K. Barbiers- bediende, goed kunnende scheren en Haarsnijden. Br. onder no. 15550 aan het bur. v. d. bl. Direct gevraagd een of arbeider, best kunnende melken, bij J. P. WARMERDAM PMz„ Kerkweg, Nóórdwijkerhout, W. L. Barn, Zw". Min. a. d. leg. AER- DENHOUTSWEG, No. 1. Achter tram huisje E.S.M. Dagelijks aan de timmerfabriek „Doelma", nabij Piet Gijzenbrug, a/ 5 cent per zak. te koop v. a. g. voorzien, voor- en achtertuin, gel. Amsterdamsche vaart 44. Koopsom 4500, Direct te aan vaarden. Br. No. 1365 aan het bur. v. d. blad. voor echtpaar zonder kinderen, zit- en slaapkamer te Vogelenzang. GRAAF FLORISLAAN 2 B. een zoo goed als nieuwe kinderwagen en een salonwieg. Adres PIETER KIESSTRAAT 51rood. aangeboden, Stationsweg, bij trein en tram, frissche Zit-slaapkamer of zit- en slaapk. met degelijk pension, voor heer of gehw. lui. Brieven onder No. 15572 Bur. van dit blad. een goed veer en bed, peluw en twee matrassen. Brieven onder No. 15573 Bur. van dit Had. ONZE MEUBELEN ZIJN ALTIJD onberispelijk in kwaliteit en afwerking en zeer billijk in prijs. Komt U eens onze modellen u bezichtigen. Aanbevelend Werkpl, JACOBIJNESTRAAT 18. Redstar Duinzand f 8.00 Redstar, zand f 6.50 Bravo's van de klei f 6.50 Bravo's v. d. klei, driel, f 4.00 Gegarandeerd tot de nieuwe, zonder ziek. Eigenheimer, duinzand i 7.00 Eigenheimer, zand f 5.00 Eigenheimer, v. d. klei f 5.00 Blauw of blank. Franco thuis per H. L. bij: goed Werkpaard, Wagen en Tuig. LEIDSCHEVAART 66, Vogelenzang. De lage prijzen van poppen, speel goederen enz,, roept ieder naar de Amsterdamscheva^rt llrood. Zaterdag avond en 's-Maandags op de markt met poppenstal. Ook reparaties tegen de laagste prijzen. AKKERS VASTER- MAN. uuwiui se

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2