Sport- en wedstrijden I EUQD c? Uit het Roomsche Voetbalkamp. ZIJN EER! AMSTERDAMSCHE KOUT. HOE HOLLY-DOLLY RIDDER WERD door PIJLTJE I* NIEUWE Derde Blad HAARLEMSCHE COURANT. Zaterdag 4 October 1924 D H. V. B -Rest R. K. F. 3-2 Morgen de eerste Competitie wedstrijden N. V. B. N.V.B. Overzicht. HOCKEY. Het Hockey-Programma. De vogeltjes zingen. Een aardige „natte" grap BLIJF JE ZOO? Op.een nacht in de afgeloopen week, toen ik toevallig nog laat mij in buurt YY be vond het was één uur werd mijn nieuwsgierigheid geprikkeld door een volks oploopje op de tramrails. Was er een on geluk geschied? Of een liefdesdrama? Ni 1 un ni 1 autre. Een jongmensch, gewapend met emmer en lange decorateurkwast u weet wel, zoo'n heipaal, waarmee ze staande op een doek bergen, bosschen en salons tooveren was bezig het asphalt te bekladden. Ik sluit me nu maar aan bij de altijd-gelijkhebbende meerderheid, cfie de ze asphalt-teekenaars en calligrafen klad- ders noemt, maar moet overigens verklaren dat ik het hem niet na zou doen. Het jon- gej ensch had nog slechts een enkele ka pitale B op het maagdelijk plaveisel getoo- verd en ieder verwachtte natuurlijk daar we niets te „verkiezen" hebben, iets vreeselijks revolutionnairs te lezen te zullen krijgen: „Doe niets terug, al slaan ze je ook to; appelmoesl" toen plots, langzaam een agent aan kwam wandelen. Natuurlijk werd de cglligraaf gewaarschuwd, doch h liet zich niet in zijn arbeid storen. Zou hij per missie gehad hebben? De agent wandelde verder en binnen 'n paar minuten kon men tusschen de tramrails in keurige, duidelijke blokletters de woorden: Blijf je zoo? lezen. Den volgenden morgen stond een groot deel van het Amsterdamsche plaveisel tusschen de tramrails in het teeken van „Blijf je zoo?" We hadden dus te maken met een reclame voor den titel van een revue, een film, misschien een liedje, een nieuw stop woord op de wijze van „Hadt je me maar!" Het lijkt me toe, dat het kans heeft in te slaan, 't ligt in den mond, 't is in 'n paar dagen al een beetje populair geworden en als 't een beetje wil, roepen de menschen bij U ook binnen korten tijd, te pas of te onpas elkaar toe: „Blijf je zoo?" Dat roep ik nu Amsterdam t#e, want de hoofdstad ziet er na al de geleden ellende van regen en modder nu werkelijk zeer vriendelijk uit. Het Rembrandtplein moet je nu 's avonds zien, de feeënrijke verlichting van een naar monumental gebouwen: de roode lichtlijnen vóór Mille Colonnes doen nu zelfs deü vuurzee-lichteffect-Rembrandt (Bioscoop)-Theater-gevel verbleeken, de Cetem-krant, ondanks de onbeduidend heid van /zijn nieuwtjes, maakt een feeste lijke illuminatie van Regeeringsgebouwen in en Haag gewoon tot een caricatuur. Is het wonder dat de terrassen, nu zoo breed, stampvol zitten? En ook in de Kalverstraat, waar veel groote winkeliers de avond-ex positie laten doorgaan, en 't dus nog vrij laat licht is, kan 't weer echt gezellig zijn. 't Schijnt of de menschen op eens, al is 't dan ook een maand te laat, de September- sfeer zijn gaan voelen. Want u weet, Sep tember is van oudsher de uitgangsmaand ge weest. Misschien verzetten zij den tijij met een maand, zooals de Regeering eigenmach tig, de klok een uur heeft verzet. In de theaters is 't dan ook overal reuzenvol; in groote en kleine. Over de hooge krant praat ik later wel eens met u, die past min der in deze van optimisme stralende Blijf-je-zoo-kout (niet koud, zetter), want daar hebben we absoluut geen last van. Zaterdagavond in de Nieuwe Karsèboom geweest, waar de schitterende dirigent voor het lichte genre, Bruno Mainz, niet alleen zijn orkest, maar ook het op-elkaar gepak te publiek, op een voor Holland ongewone wijze in extase weet te brengen, waar een paar varieté-nummers worden gebracht, zoo af, dat men zich niet verbazen moet, dat in groote varieté-theaters het rijksdaalder-pu bliek moeilijk te vinden is, waar ook Chris de la Mar, 'n Willem van Zuylen-genre .voordracht houd. En Zondagavond zag ik Chris weer, nu in een Gabaret op de Ceintuurbaan, waar ik me eerst met n staanplaats had moeten behelpen. Had die man twee lichamen? Ge beurde er iets bovennatuurlijks? Heelemaal niet, zoodra „Chris" dit nummer had afge werkt, stapte hij in zijn auto, liet zich door duizend of meer Nieuwe Karseboomers toe juichen, stapte weer in zijn auto ('n beetje artist kan tegenwoordig niet meer buiten n eigen auto) en trad weer, of er niets ge beurd was, frisch als 'n hoentje op de Cein tuurbaan op. Maandagavond naar den schouwburg Fras- catie, waar de operette: „Een droom van liefde" gaat. Tet geruststelling van hen, die misschien even de wenkbrauwen fronsen: Deze droom is zoo decent mogelijk, er komt zelfs geen letter of geen noot in voor waaraan de grootste puritein aanstoot zou kunnen nemeii. Al spoedig bleek me, dat ik deren droom al eens meer meegemaakt had, in Rotterdam waar ze Prins Moritz heette, en Louis Davids dezen prins van de „lap jes" uitbeeldde. Davids was natuurlijk een „geschiewis", en ik stelde me voor, dat dit werk zonder hem niets zou zijn. Maar ik heb me vergist. Want als geheel is deze voorstelling een veel grooter suc ces. Joh. Boskamp (Tischel met een 1) ont popt zich als een onzer meest veelzijdige acteurs en Jean Jnnssens en Emmy Arbous spelen op onovertrefbare wijze rollen, die in Rotterdam feitelijk niet worden opge merkt. Druk was 't overal de laatste dagen: ook Artis heeft er van geprofiteerd. In 't Apen hok werd al aardig geklaagd. Is dat nou September, je ziet geen nootje. Alleen de ijsbeer, die actualistische neigingen krijgt, verkondigde de stelling, dat de tijden nog zoo kwaad niet zijn. Maar al is 't mooi weer om te wandelen, Amsterdam is nu eenmaal te groot, dat men bijv. van het centrum de reis naar Plan Zuid te voet kan afleggen. Om de menschen zoo dicht mogelijk bij hun huis te - bren gen, gaat de gemeentetram een ringlijn Wa tertoren, Amsteldijk, Ceintuurbaan, Van Woustraat aanleggen, 't Is zonde voor die 10.000.die 't „maar" kost, want het fiasco ligt er boven op. Wel een groote verbetering is daarente gen het doortrekken van lijn 3 naar het Ja- vaplein. Ik heb in mijn brieven dit ei van Columbus al lang voorgehouden, maar ein delijk zal het dan toch worden opgediend. Doch in verband met de voorgestelde Ring lijn, vraag ik mij af, waarom men in de Van Woustraat de rails niet recht over de Ceintuurbaan laat doorloopen en dus een rechtstreeksche verbinding krijgt van Sta tion en stad door den hoofdweg van plan Zuid. Gevaarlijker kruispunt dan nu op de Weteringschans bestaat, kan er toch zeker niet geboren worden. Maar wie weet. Er rijden zelfs open trams in October, het geval is dus niet meer ho peloos. En de niet-Amsterdammers roep ik toe: komt nu eens kijken. Amsterdam heeft nu zijn meest typisch-vroolijke kleedje aan getrokken. De blauwe lucht zonneschijn jong ontwakend leven Lentegeur.... zomer op komst. Blijf je zoo? H. HENNING Jr, De Zondag jJL gespeelde wedstrijd tus schen de elftallen van den D.H.V.B. en Rest Heb bet nltstekendste aan te bieden dat iemand wenschen ban, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. j R.K.F. is in een 32 overwinning voor Haarlem geëindigd. Het Haarlemsche elftal had nog eenige wijzigingen ondergaan. Nees- kens was vervangen door Aarts en Grimberg door Koelewijn. Bij Utrecht vormden de Bosschenaren Kessels en van Laarhoven het backstel terwijl De Kuiper de plaats van Heijnen innam. Haarlem speelde stukken beter dan des tijds in Amsterdam en onze verwachting dat Haarlem een flink pak slaag zou krijgen is fali ant uitgekomen. Dit stemt hoopvol, temeer daar nu be wezen is dat Haarlem, ondanks het geringe succes in de Missiewedstrijden, toch een I ploeg kan samenstellen die zelfs het ver- j sterkte Utrechtsche elftal een nederlaag kan I toebrengen. De wedstrijd gold, zooals bekend, als opening van het R.K. Sportpark Duyvestein, te Rotterdam. En deze opening is een grootsch Roomsch feest geweest, waarbij ongeveer vierduizend zijn tegenwoordig geweest. Daaronder was o.a. de burgemeester van Rotterdam, mr. dr. Wijtema. En al die duizenden hebben zich nu eens kunnen overtuigen dat Roomsch voetbal van even hooge kwaliteit is als neu traal. De Roomsche sport zal door het ge beuren in Rotterdam niet benadeeld zijn integendeel het was een schitterende pro- pagandadag. Nog enkele van zulke dagen en de Roomsche voetbalbeweging is voor goed populair geworden bij het publiek. R.K.F. Programma Zondag a.s. Eerste klas. R.K.M.S.V.—Caesar. Overgang D. FortitudoBe Fair. VooruitE.M.M. Overgang E. D.H.L.—Celer. WilhelmusDe Meer. Tweede klas G. ZaandamZwaluwen. P.V.C.B.Alw. Forward. OVERZICHT. Eindelijk, den eersten Zondag in October, begint het competitierad te draaien. De eer ste „ronde" is wel wat klein doch het begin is er, dus zullen we de finish ook zeker be reiken. Er valt voor de Haarlemsche liefhebbers niet veel te be e en op dezen eersten compe titiedag. Zij zullen zich tevreden moeten stellen hoogstwaarschijnlijk met den beker wedstrijd H.B.C.Wilskracht. Dat kan een aardige ontmoeting worden welke wij zeer in de aandacht der liefhebbers aanbevelen. Over de competitiewedstrijden valt be grijpelijkerwijze nog niet veel te zeggen. Onze interesse gaat vooral uit naar de 2e klasse G, waarin Zaandam de pas gepromo veerde Federatieclub Zwaluwen ontvangt. Alw. Forward uit Hoorn moet eveneens tegen een baby spelen P.V.C.B. te Amsterdam Van de laatste weten we slechts dat zij in de nederlaagwedstrijden van de Yellow Black Boys zegevierde, waarmee wij bedoelen dat P.V.C.B. een niet te onderschatten tegen stander is. Aan voorspellingen zullen wij ons evenwel niet wagen. De overige wedstrijden zijn niet van belang zoodat wij daarvan niets zullen zeggen. De volgende week komt H.B.C. op de planken. N.V.B. programma voor Zondag a.s. AFDEELING I. ïfe klasse. 't GooiZ.F.C. HaarlemQuick UnitasBlauw Wit Sparta—H.F.C. A.S.C.Feijenoord 2e klasse A. Q.S.C.Bloemendaal HollandiaZandvoort Z.V.V.—D.E.C. A.F.C.West Frisia Alcm. VictrixW.F.C. 2e klasse B. VoorwaartsDonar SchotenD.W.S. HilversumV.V.A. H.V.C.—Velox SpartaanD.O.S. 3e klasse A. KennermersHelder NeerlandiaSwift H.R.C.Amstel 4e klasse B. T.H.B.Aurora Reserve le klasse H.F.C. 2Spartaan 2 Z.F.C. 2—Ajax 2 Blauw Wit 2Haarlem 2 V.V.A. 2—D.E.C. 2 Reserve 2e klasse A. W.F.C. 2—Ajax 3 R.C.H. 2Stormvogels 2 Blauw Wit 3Watergraafsmeer 2 AFDEELING II. ExcelsiorD.F.C. E.D.O.—H.V.V. U.V.V.—V.O.C. Ajax—R.C.H. H.B.S.Stormvogels 2e klasse A. C.V.V.—S.V.W. B.M.T.Xerxes O.D.S.Concordia D.H.C.—H.D.V.S. L.S.V.R.F.C. 2e klasse B. V.U.C.Kampon g S.V.V.—Hercules St. Hooger—Gouda OlympiaNeptunus A.D.Ó.—Transvalia AFDEELING III. le klasse. U.D.—Z.A.C. VitesseEnschede Boys Ensched Wageningen HeraclesGo Ahead AFDEELING IV. le klasse. B.V.V.Willem II De Valk—P.S.V. N.O.A.D.M.V.V. BredaniaN.A.C. EindhovenAllianct AFDEELING V. le klas. VelocitasBe Quick Frisia—G.V.V. W.V.V.—Friesland Leeuwarden— Alcides VeendamAchilles Voor de Haarlemsche le klassers is de laatste Zondag in September een ware suc cesdag geweest. Van de 8 te behilen punten werden er van de week niet minder dan 7 in de wacht gesleept. Vooral de prestaties van R.C.H. en Edo dwingen bewondering af. Voor Zondag a.s. is hier vastgesteld Haar lemQuick en EdoH.V.V. Het schijnt ons vrijwel zeker dat Haarlem zich in den wedstrijd tegen de wit-blauwe Hagenaars, de meerdere zal toonen. Wel doet het resultaat van den wedstrijd Quick Unitas verwachten dat de oud-Hanenburgers ditmaal tot meer in staat zijn dan gewoonlijk, doch we gelooven toch niet dat onze rood- broeken zich zullen laten kloppen. En wat zalEdo doen? Winnen durven we gerust voorspellen. We moeten eerlijk bekennen dat de pre staties der rood-zwarte Haarlemmers tot op heden ver onze verwachtingen hebben overtroffen. En trouwens die van zeer velen. Over 't algemeen waren de verwachtingen ten opzichte der Kleverlaanmenschen niet zoo hoog gespannen. De kampioenswedstrij den, welke Edo in het laatst van het vorige seizoen op haar terrein speelde en die door een groot aantal voetbalenthousiasten werden bijgewoond gaven wel eenigszins aanleiding tot een minder optimistische veronderstel ling. Thans blijkt echter duidelijk dat Edo ook nog uit een ander vaatje kan tappen en meer nog aan de overwinning op D.F.C. heeft o.i. het succes tegen Excelsior bewezen dat de club der Pigge's in alle opzichten le klasse fahig is. En daarom gelooven we ook dat H.V.V. Zondag a.s. de derde vereeniging is welke aan Edo's zegekar wordt gebonden. H. F. C. en R. C. H. die beiden uit moe ten spelen hebben het vrij wat lastiger. De Spanjaardslaanclub gaat bij Sparta te gast. Vooral op eigen terrein zijn de Spar tanen zeer ged chte tegenstanders en de H.F.C.'ers zullen daar de handen vol heb ben om uit dezen strijd slechts 1 punt te be halen. R.C.H. heeft het al evenmin gemakkelijk. Ajax schijnt er weer aardig in te zijn. De Amsterdammers althans beginnen nu al reeds te mompelen over een hoofdstedelijk kam pioenschap. Waarlijk niet te laat. Een volledig R.C.H. zooals het b.v. Zondag-j.l. speelde schijnt ons in staat om de voorbarigheid waarmede door enkele Sportbladen reedsten opzichte der Amsterdammers wordt gespro ken, af te straffen, zelfs al is het op het Ajax- terrein. Aan R.C.H. is de eer om onze voor spelling waarheid te doen blijken. De blauw zwarten zullen in elk geval op een sterken tegenstand moeten rekenen. Stormvogels speelt uit tegen H.B.S. We weten niet goed wat van deze Hagenaars te zeggen. Na het succes in de Zilveren Bal wedstrijden kwam de 40 nederlaag tegen R.C.H. als een koude douche. Hetgeen trouwens H.B.S. verleaen week vertoonde doet, voor wat de bekerwedstrijden betreft, eerder aan zwakheid der tegenstanders dan aan buitengewone kracht der zwartjes den ken. Het elftal van Stormvogels schijnt er ona ook niet op te zijn vooruitgegaan. We zijn benieuwd naar het resultaat van deze ont moeting' In de 2e klasse A schijnt Zandvoort waar lijk weer met kampioensaspiraties te zijn behept. Zondag wonnen de Zandvoorters met 30 van Z.V.V. De Zandvoort-voor- hoede, ditmaal met Keesman aan het hoofd, schijnt de kunst van doelpunten maken weer behoorlijk machtig te- zijn. Zondag wacht den duinmenschen een zwaren strijd. Hollandia op eigen terrein heeft voorheen reeds vele sterke tegenstanders doen struikelen. Houtkamp c.s. zullen dus hun uiterste best moeten doen. j Bloemendaal heeft haar eersten competitie wedstrijd tegen W.F.C. gelijk gespeeld. Zondag zijn de Bloemendalers de gasten van de andere Wormerveersche club, n.l. Q.S.C. Deze vereeniging schijnt ons één van de zwaksten in deze afdeeling, zoodat de Bloe mendalers hier behooren te winnen. Schoten, dat in de 3e klasse B uitkomt, ontvangt D.W.S. Van deze vereeniging werd eenige weken geleden in den nederlaag wedstrijden gewonnen. De Schotenaren zul len goed doen ook thans beslag op de beide puntjes te leggen.. Dit is mogelijk, hoewel D.W.S. over een vrij goede ploeg beschikt. In 3 A speelt Kennemers haar eersten thuiswedstrijd tegen Helder. De Beverwijkers zullen thans hun aan hang wel niet teleurstellen en Helder met een kleine nederlaag naar Nieuwediep terug zenden. Engelsche regels: Zondag 5 October. H.O.C.Bloemendaal. M.H.C.—Gooi. Bloemendaal IIAmsterdam II. Zondag 12 October. BloemendaalVictoria. AmsterdamM.H.C. M.H.C. II—Hilversum II. Zondag 19 October. T ogoBloemendaal. HilversumM.H.C. Amsterdam IIM.H.C. II. Bloemendaal IIHilversum II. Zondag 26 October. Bloemendaal IILeiden. Zondag 2 November. M.H.C. IIBloemendaal IL Zondag 9 November. Leiden—M.H.C. II. Zondag 7 December. Bloemendaal IH.O.C Gooi—M.H.C. Zondag 14 December. VictoriaBloemendaal M.H.C.Amsterdam. Hollandsche regels. Zondag 2 November. H.D.M.Bloemendaal. Zondag 9 November. M.H.C.Gooi. Zondag 16 November. BloemendaalVictoria. Utrecht—M.H.C. Zondag 23 November. H.O.C.Bloemendaal. Zondag 30 November. BloemendaalT ogo. De vogeltjes zingen des morgens zoo vroeg, "Vol dank aan den Schepper hun lied; Nooit hebben ze blijheid en leven genoeg, Ze laten de menschen 't verdriet. Van tjotjo tjotutu, van tierelierlier. De vogeltjes hebben plezier! De vogeltjes zingen des middags zoo bel Hun klinkenden, jub'ienden zang. Want, hebben ze zorgen, die drukken niet fel, im voelen 't lijden niet lang. Van tjotjo tjotutu, van tierelierlier De vogeltjes hebben plezier! De vogeltjes zingen des avonds zoo schoon, Zoo rustig en vredig hun lied.... Ze hebben geen wenschen, ze vragen geen loon En kennen geen menschenverdriet. Van tjotjo tjotutu, van tierelierlier De vogeltjes hebben plezier! Door JOH. v. d. HOEK. DE WRAAK. (Vervolg)- Vrouw van Belt herademde „Misschien heb je ze vooi het een of ander litgegeven zonder het aan tt teekenen," veronderstelde ze. Doch Van Belt was een nauwgezet man. Zijn vrouw wist even goed als hij zelf, dat dat onmogelijk was. Ondanks het geringe be drag wilde-n-ie zekerheid hebben. Hij stuur de zijn vrouw weer naar bed en rekende tonder resultaat Het was al een uur in den nacht. Nog «teeds het tekort! Sinds een half uur rekende-n-ie al niet Beer en rookte smakkend zijn pijp. Het stond voor hem vast, dat het geld was weg genomen. Een voor een liet-ie voor zijn geest al de genen passeeren wien de bergplaats van dat geld bekend was, Niemand kon-ie verdenken. De een voor den ander was zoo eerlijk als goud. Toen had-ie plotseling een vreeselijk idee.... De geschiedenis van het ongeluk op de hei was natuurlijk tot in de kleinste onder- deelen bekend geworden op het dorp. Men kende het heele geval en de toedracht van de zaak. Slechts één punt was onopgelost gebleven: hoe Jan aan de donderbussen was gekomen. In een lel licht stond nu eensklaps Van Belt een verband voor oogen tusschen het verdwijnen van het geld en Jan's donder bussen. Doch al weldra mopperde-n-ie: „Neen! Mijn zoon, Jan, de dief.... dat is onmo gelijk!Jan kan geen dief zijnHij is een deugniet, maareerlijk als zijn vader!" Dien nacht sliep van Belt niet. Hij werd angstig tusschen hoop en vrees geslingerd: aan den eenen kant de waarschijnlijkheid, aan den anderen kant het onmogelijke.... Toch ging-ie den volgenden dag naar den veldwachter. Onder geheimhouding vertelde- n-ie de heele geschiedenis en ook wat-ie er van dacht. Hij vroeg van Bakel, eens willen opletten of zijn zoon Jan ook uitgaven deed die boven vermogen van zijn zakgeld gingen.... Van Bakel beloofde zijn hulp. Er was circa een maand verloopen sedert Jaap Klomp Zwammingedam had ver laten. Het was Woensdagmiddag. Een der beide groote klapdeuren van de school was geopend. Klokslag twaalf uur werd ook de tweede open geworpen. De jon gens joelden naai buiten. Velen droegen reeds korte jekkers of jassen. Het was half October en het weet was koud Op den dorpsweg verzamelden zich in een groep Ben Stolk, Geert van Bakel en Cor van Dijk. Zonder een woord stonden ze toe te zien, hoe alle jongens hun voorbij liepen en zich wat verderop verzamelden. Ben Stolk zag naar zijn heide vrienden en deze naar hem. Ze raadden eikaars gedach- ten, „Hoe zou Jaap het maken?" vroeg Cor van Dijk, om iets te zeggen. „Ik denk wel van goed!" zei Geert van Bakel. Geert kon dit genist zeggen omdat Jaap voor een week een brief had geschre ven aan alle jongens en daarin had gespro ken van het prettige leven dat-ie nu-had. „Was-ie nog maar hier!" zuchtte Ben Stolk als-een klacht. De anderen toonden hun instemming door niet te antwoorden. „We missen hem wel," zei Ben weer. „Ja!" knikten Geert en Cor. Er was veel veranderd in Zwammingedam sedert Jaap s vertrek. Weken van te voren, tijdens zijn ziekte nog, Was Jan van Belt reeds begon nen zijn maatregelen te nemen. Met een sluwheid, die men bezwaarlijk in een jongen zou vermoeden, had-ie zijn staatsgreep zoo zouden wij het kunnen noemen voor bereid. Het eerste wat-ie had geprobeerd en waarin-ie zonder veel moeite was geslaagd, was: Henk Kramer weer aan zich te ver binden en hem tot zijn slaaf te maken. Hij had hiervoor niet veel kuiperijen behoeven te gebruiken. Henk Kramer had betrekke lijk altijd een onderhoorig leven bij hem ge had. Maar wat de jongens betrof, die had den altijd met eerbied naar hem opgezien als den besten vriend van Jan, die hem des noods met de kracht zijner vuisten zou ge holpen hebben. Henk was daaraan gewoon geraakt en zijn leven van gehoorzaamheid had-ie meer beschouwd als iets, dat nu een maal zoo was en ook als een bewijs van zijn dankbaarheid voor alle voorrechten, die-ie genoot. Toen was Jaap gekomen. Van Jan was er niets meer overgebleven dan een armzalige, bespottelijke fguur, die den lachlust wekte, maar waarmede men toch geen rekening hield. In die omstandigheden had Henk zich gaarne van Jan losgemaakt. Eerst ging dit niet gemakkelijk maar met de hulp van Jaap Klomp was het er, zooals we gezien heb ben, tenslotte toch van gekomen. Nu was Jaap weg en Jan had weer kan sen op de markt. Jan had Henk noodig om zijn plannen te volvoeren. Henk wist dat-ie alleen in samenwerking EEN STANDAARD. Bovenstaande teekening duidt aan, hoe men van drie vorken, een servetring en een bord een soort van standaard kan maken. We raden echter aan bij event, proefneming gebruik* te maken van minder breekbare voorwerpen, dan hier^ staan afgebeeld. met Jan kans had op den ouden toestand, de heerschappij over de jongens. De een vergat daarom, dat de ander hem lafhartig in Aen steek had gelaten en de ander noemde hem zijn vriend dien hij eerst als een vijand had beschouwd, alleen omdat hem dit voordeel bracht. T"V- gevolgen van deze veranderingen laten zie? wel eenigszins raden. Van de belang stelling die-er sedert het ongeluk voor Jan bestond, had Henk Kramer geprofiteerd om de jongens weer voor Jan te winnen en ve len onder hen, tegen wie Jaap Klomp Jan meerdere malen had moeten verdedigen, namen even lafhartig als berekend de par tij van den deugniet weer op; alleen omdat ze hèt zich wat moeilijk dachten zonder Jaap op den duur aan Jan van Belt te kun nen weerstaan (Wordt vervolgd.) 128. En Klaas-Vaalt, die juist op. een gevleugeld tonnetje voorbij vloog, keek niet weinig ver baasd, toen hij daar op die rots, zoo'n klein jon getje zag staan. „Hé, kereltje," riep hij. „Wil je soms met mij meegaan? 't Is daar veel te eenzaam voor jou. Maar wat zie ik? Ben jij niet Holly- Dolly, dien ik al sinds maanden overal zoek en nergens vond? Foei, drommelsche jongen, je moest je schamen. Als je daar niet zoo treurig stond te kijken, dan zou ik ie stellig voor je straf in m'n tonnetje opsluiten." 129. „Want," vertelde Klaas-Vaak, terwijl Hol- ly-Dolly achter op 't gevleugelde tonnetje kroop, „ik hou heel veel van kleine kinderen, maar niet als ze zich voor mij verstoppen. Dan word ik heel kwaad en stop ze in m'n ton. Daar moeten ze dan den geheelen nacht in blijven en 't is er zoo don ker en zoo benauwd, dat die ondeugende kinderen dan van angst allerlei nare droomen krijgen Dus opgepast Holly-Dolly! Ontloop me maar niet meer, want vinden doe ik je toch. 130. Maar H. lly-Doily hoorde niets uie-r. Het vriendelijke mannetje strooide zand en Holly Dol ly's bol werd zwaar en z'n oogen vielen toe. 't Man netje lachte, floot zacht een slaapliedje en vloog op z'n tonnetje met Holly-Dolly achter zich, vér, vér weg, naar 't tooverland, waar schitterende bloemen in allerlei kleuren bloeien en waar elfjes zweven en dwergjes dansen. Toen hij daar aankwam, zocht Klaas-Vaak de mooiste bloem, die hij er kon vin den uit en rolde heel voorzichtig den s^apenden Ridder er in. In familiekring of bij een partijtje zal de volgende grap U veel succes bezorgen. Ge hebt noodig een flesch met een zoogenaam de ziel; 't beste is een wijnflesch, waarop het etiquet nog zit. Precies in 't ""'Wen van de ziel boort ge een gaatje van onge veer 3 m.m. middellijn. Dit kan het gemak kelijkst gebeuren met een driekantig vijltje of met een ijzerboor; de boor zoowel als het glas steeds vochtig houden met terpen tijd en niet te hard op de boor drukken. Ziet ge tegén dit werkje op, laat het dan even bij een glashand laar opknappen Verder hebt ge nog een goed sluitende kurk noodig (een, die er niet te makkelijk afge nomen kan worden). De flesch vult ge ge heel met water (houdt het gat in den bodem met den vinger dicht!) en daarna sluit ge de flesch. Het water zal er niet uitloopen, zoolang de flesch gesloten blijft Deze flesch brengt ge mee naar de fuif. Ge zet haar ergens op een verborgen plaatsje neer. Acht ge den tijd gekomen om het kunstje te ver- toonen, dan zegt gij, dat ge een lenigheids- toer kent, die wel nirmand zal kunnen na doen. Ge haalt nu d- flesch te voorschijn, waarbij ge het laat voorkomen, alsof ge haar van de gastvrouw leende. Ge -feekt haar zoo diep mogelijk in den linker broekzak. Ge buigi n- den rechieram langs den rug naar den linkerbroekza! om. zoo zegt ge, de kurk van de Lesch te halen, terwijl ge met uw linkerhand achter het hoofd om uw rechter oor vast pakt. Ge vertelt nu, dat het de bedoeling is om met de rechterhand de kurk van de flesch te halen, ondertusschen met de lin kerhand et rechter oor vast te houden op de reeds beschreven manier, en dan de rechter arm 20 X- rond te zwaaien, om ten slotte de kurk weer in de flesch te stel: en. Alvörens dezen „buitengewonen" lenigheids- toer te vertoonen, moet een der aanwezigen hem maar eens probeeren. Er zullen genoeg luidjes zijn, die dea „lenigheidstoer" willen beproeven en.... hij lukt bij een ieder, want er is niets aan! Maar.... zoodra de kurk van de flesch ge nomen is, loopt het water door het gat in den bodem weg, en .erwijl de :v rige, arg- looze gast m^t de kurk in de hand 20 X den rechterarm rondzwaait, loopt het water zijn broekspijpen uit! Ge zult eens zien wat ei gelachen wordtl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9