AM'ASJyi 1 STADSN! U Maandag 6 October 1924 47ste Jaargang No. 15858 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Verkeerd ongelijk en daardoor grootelijks onbillijk. Onbescheiden reclame! Haarlemsche Handelsvereeniging. Aangehouden. Het Fransch op de lagere school. mmai GOEDE VOEDIN behoedt U veelal voor ziekten. Franken's I Meikbrood IS HET VOEDSEL BIJ U TNEMEKDHE1D. Jubileum-concert Leiden's ontzet. Hoe radicaal de auto van Dr Lens uit Aerdenhout Zaterdag avond in elkaar gereden werd! Agenda 7 October De Koninklijke Familie naar Mecklenburg. De vliegtocht NederlandIndië. 25 jaar Koorzanger. Carl Friedberg. Kamermuzieka vonden Toonkunst. Beelhouwwerk van M. Andriessen. Eerste Ledenconcert H. O. V. Personalia. Gemeentezaken. Hinderwet. De Middenstandsraad over de asfalteering. Nieuwe straatnamen. J. J. WEBER ZOON Ootïciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht Treinvertraging. Programma Roode Kruis-Collecte. Jubileum-C. Lijnzaad. De abonnementsprijs bedraagt voOi Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426( 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE CUURANT Aovertentiën 35 cents per regeV Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 cf per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. (Ingezonden). Bevatten de geruchten waarheid en wordt hetgeen gepubliceerd werd werkelijkheid, dan lijkt het er met onze Rijks-financiën treuriger voor te staan, dan menigeen heeft durven bevroeden. Want de verlagingen der salarissen van hen die in 's Rijks dienst zijn en welke de regeering van plan is toe te passen, houden in geen geval rekening met de grootte der daling van den levensstandaard. Kortingen voor heel wat groepen van 20 tot 40 pCt. in totaal, gullen bij velen het inkomen een erbarmelijk eind onder den nooddruft doen zakken. Klaarblijkelijk schijnt er bij onze bewinds mannen niet het motief voor te zitten: hoe groot moet het loon zijn, wil het voldoende heeten, maar enkel en alleen: hoe maken wij het budget sluitend? Dat het gevaarlijk is, om de salarissen als sluitpost aan te nemen, behoeft wel geen be toog, als men bedenkt, dat het hierdoor moeilijk wordt te zijner tijd een voordeelig saldo te verkrijgen, daar zoo spoedig, als de baten ruimer vloeien de ambtenaren te recht zullen zeggen: geef ons nu maar eens te veel, want toen er te kort was, kregen wij te weinig. Zuiverder was dus het standpunt geweest, om de loonen in overeenstemming te bren gen met de redelijke eischen, die 't leven stelt. Omdat de nood dringt, is dit, gezien de voorgenomen plannen der Regeering on mogelijk en kan de te sterke korting slechts beschouwd worden als 'n offer. Of het Rijksbestuur dit offer eenzijdig eischen mag, blijve op 't oogenblik buiten be schouwing, doch wèl moest het dezerzijds uit de pen, dat het alles nog schriller aan doet, omdat er ongelijke aderlatingen la ten we ze nu zoo maar noemen op 't punt staan genomen te worden. Een der motieven, om art. 40 in te trek ken was dit: De een zijn salaris onaangeroerd laten en daarnaast een tweede en derde respectieve lijk 10 en 35 pCt. korten is onbillijk, neen allen gelijkelijk is beter en daarom mogen ons ten dezen opzichte geen slagboomen in den weg staan En ziet, nauwelijks is de baan vrij, of men gaat zich bezondigen aan de fouten, die de opheffing van art. 40 juist had willen voor komen. Of wat moet men anders denken van 't feit, dat het salaris van een generaal eenigs- zins verhooging zal ondergaan, dat het inko men van eenige leden van het Rijksschool- toezicht op dezelfde schaal blijft, dat de leeraren der H. B. S. 10 pCt. zullen hebben te offeren en dat voor het onderwijzend per soneel een regeliqg in wording is, die schier zoovele verschillende 'verminderingen aan geeft, als er onderscheidene onderwijzers be staan. Als niet zoo grootelijks onbillijk was, zou men het belachelijk kunnen noemen. Waarom toch moeten de salarisschalen uit elkaar gerukt worden? Niet op ondergeschikte punten, doch over de heele linie en er dreigt een mokerslag, zóó fel, dat het als een chaos gelijk zal worden. Een gelijke korting, met of zonder minieme progressie, percentsgewijs, is veel eenvoudi- ger, werkt vlugger, voorkomt eindelooze on derhandelingen met afbreking op het eind en is bovenal veel billijker. Wanneer de tijden zich herstellen zou wij ziging hier en daar ook meer moreelen on dergrond verkrijgen. Nu1 is 't of slechts deze regel opgeld doet: het gros laten we lekkertjes krimpen, die waren dat gewend en aati hen verdienen we 't meest. Dat dan ook het gros zijn conclusies trek ken zal uit deze behandeling, is buiten kijf en moet op den langen duur een gunstigen bodem verschaffen voor verklaarbare onte vredenheid. Overveen. H. J. SPOOK. Luchtvaart Mij. er part noch deel aan ge had. Welk een grootc belangstelling er voor den vliegtocht en de bemanning van de F VII bestaat, blijkt wel uit de tallooze tele fonische verzoeken om inlichtingen, die uit het geheele land inkwamen bi) de K. L. M. en bij het Haagsche Aneta-kantoor, waar de telefoon tot diep in den nacht en van ochtend vroeg weer bijna onophoudelijk rinkelde. Kenners van den Balkan verzekerden aan het Haagsche Aneta-kantoor. dat het vol strekt geen verwondering behoeft te wek ken, wanneei daar aangeboden telegrammen niet worden verzonden, ook zonder dat er sprake is van oneerlijkheid. Uit het gebeurde moge deze les zijn te putten, dat men goed zal doen, zich niet dadelijk ongerust oi zenuwachtig te maken als berichten omtrent de aafckomst van de F VII op een der vliegvelden ook uit Konstantinopel, waai dt vliegeis gisteren namiddag moeten zijn aangekomen, is nog steeds geen bericht van aankonnu uit- blijven. Aan den heer van der Hoop is intusschen ook geseind, welk een ongerustheid het uit blijven der telegrammen heef' veroorzaakt en is hem verzocht maatregelen te willen nemen, opdat de verzending er van zal zijn gewaarborgd. Terstond na ontvangst van.net bericht van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken werd dit dringend naar Indië geradiod, waar men eveneens ir, doodelijue ongerust heid verkeerde en werden maatregelen ge nomen, om de verontruste familieleden van de bemanning in te lichten en hen uit pijn lijke onzekerheid te verlossen. Onder bovenstaand hoofdje lezen we in de „N. Crt.": Op een enveloppe, uitgaand van den Post- chèque- en Girodienst, staat onderaan een breede strook met reclame voor een ciga- rettensoort. Deze reclame is een paar maal breeder dan de vermelding „Postcheque- en Girodienst"; ze is daardoor opdringerig en werkt de oorspronkelijke bestemming van de enveloppe tegen. Aan de ommezijde is alleen de reclame aan het woord. Niets meer van Postcheque en Girodienst, doch uitsluitend een groote reclame voor een in dustrie van Haarden met de afbeelding van een haard er onder. Zoo de Postcheque- én Girodienst op een goeden dag bespeurt, dat zijn correspon dentie ongeregeld gaat,-heeft hij dit aan zich zelf te wijten. Wij vreezen. dat bij de vele reclamepapieren, die in de brievenbussen gestopt worden, een aldus be-reclameerde enveloppe gemakkelijk bij ongeluk naar de papiermand verhuist. lis" van Perosi voor kinder- en mannenkoor uit. Ook van andere zijde ontving de jubila ris blijken van belangstelling. De Haarlemsche Handelsvereeniging zal op heden, Maandag 6 October, een buiten gewone algemeene vergadering houden des i half 9 in café „Lion d'Or", Kruis- weg *36. ^eld zal worden een voorstel van hei oestuur om té bedanken voor het lid maatschap van den Middenstandsbond. Door de Recherche is Saterdag aangehou den, de 25-jarige koopman J. J- S. en de 32-jarige loswerkman J. S„ beiden te Haar lem woonachtig, als verdacht van diefstal van 75 K.G. wol ten nadeele van G. de H., alhier. Men schrijft ons: Na de aischaiiing van het Fransch op de lagere school zijn er in vele plaatsen ver- eenigingen opgericht, die cursussen in het leven hebben geroepen om de leerlingen der lagere scholen buiten de gewone schooluren gelegenheid te geven, Fransch te leeren De ze cursussen namen een hoogen vlucht. Het aantal deelnemers neemt pveral sterk toe, zoodat wel vast staat dat zeer vele ouders G. J. v. GASTEREN. De toestand van den directeur van den Stadsschouwburg, den heer G. J. v. Gasteren, is thans eenigszins verbeterd. Ier gelegenheid van het 350e herdenkings feest van Leiden s Ontzet, zal het Amster- damsche Concertbureau Ernst Krauss, dat de serie abonnements-concerten, tot dusver door Concertbureau Hans Augustin gegeven voortzet, den abonné's der vier Schouwburg- Concerten kosteloos een extra-concert aan bieden. De Haarlemsche Orchestvereeniging, onder directie van Nico Gerharz, is hiervoor ge ëngageerd Als soliste werkt mede de be kende alt-zangeres Henriette Hess. Het concert is vastgesteld op Vrijdag 10 dezer. Het Mahler-Wagner programma bevat: Mahler: derde deel uit de vierde Sympho nic en Lieder eines fahrensen Gesellen; Wagner: Vorspiel Lohengrin, Frauenlieder, ouverture uit „Tannhauser". Naar wij vernemen zulen de Koningin, "rms Hendrik en Prinses Juliana, zich te- gen de helft dezer maand voor eenige dagen Daari_ Mecklenburg begeven, ter bijwoning van het huwelijk van hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, broeder van den Prins. Noodlanding bij Philippopel. Vliegers ongedeerd, toestel beschadigd. i on: kucbtvaartmaatschappij kwam het bericht in, dat het Fokkersvliegtuig F VII op weg van Nederland naar Indië, Vrij dagmiddag te Konstantinopel is aan<seko- men. w°eIh,alv; *°"dei?. Vrijdagmiddag, sinds afstande afgele£d' devolgen- Amsterdam -Piaag 846 K.M., Praag— Bel- oeT 100^ KM*' I®" BeIë.rado~Konstantino pel 1008 K.M., te zamen 2774 KM Zaterdagochtend zouden de vliegers ver- t?* 475 KM Rg°ra' dat °p een afstand van 475 K.M van Konstantinopel ligt. In strijd met dit bericht, heeft, naar het Haagsche Anetakantoor verneemt, het co mité Vliegtocht Nederland—Indië Zaterdag avond het volgend, telegram ontvangen van den heer Van der Hoop uit Philippopel. Bij het volbrengen van de derde étappe Belgrado—Konstantinopel heeft de F. VII bij Philippopel een landing moeten maken. De reden was gelegen in het lek worden van de reserve-waterkoeler. waardoor de motor onklaar geraakte Daar bij Philippopel geen landingsterrein is werd de landing op onvoorbereid terrein uitgevoerd, waarbij het landingsgestel van het vliegtuig werd be schadigd Dë bemanning is ongedeerd Nadere berichten worden verwacht Uit deze tijding blijkt, dat het bericht, als zou de F VIII in Konstantinopel zijn aan gekomen, niet juist kon zijn Vermoedelijk berustte bedoeld bericht op een gefingeerd radiogram en in ieder geval heeft de Kon. Sociëteit „St. Bavo" Bond van Tech nici 8 utrr Tooneelclub Vrouwen bond 8 uur Réchtkundig bureau half 9 uur Vakschool Bakkers 8 uur Kleermakers 8 uur Jaar feest R. K. Volksbond half 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacohijne- straat Feestavond Reddingsbrigade half 8 uur Duitsch Vrouwenkoor half 9 uur Zangvereeniging „Excelsior" 6 uur Bestuur Melkhandelaren „St. Jozef" half 9 uur Bestuur Ver. R. K. Schilderspatroons 8 uur. Gem. Concertzaal „Kunst aan het Volk' le Abonnementsconcert 8 uur. Gebouw Kruisweg 70 Vergadering Ka mer van Koophandel 7 uur. Groöte of St. Bavokerk Orgelbespeling van 2—3 uur. Stoop's Bad. Zwemfeest 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89/4 uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm van half 11—half 12 en des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur Telefoon 2981. R K. Leeszaal en uitleenbibliotheefa - lansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2-5 en van 710 aur, be- nalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken larthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen - Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw bint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St Elisabeth's, Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S, V E Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 uur Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Gisteren herdacht de heer H. J'. Kenselaar den dag, dat hij 25 jaar lid was van het zangkoor der kathedrale kerk „St. Bavo" Vrijdagavond, welke eigenlijk bestemd was voor repetitie-avond, doch meer een gezel lige bijeenkomst werd, is dit feit al in den kring van het zangkoor gevierd. De direc teur van. het koor, de WelEerw. Heer ka pelaan W. M. Bosch, sprak den jubilaris in waardeerende woorden toe en bood hem na mens de zangers een prachtigen stoel aan. Onder muziek en zang werd verder de avond doorgebracht. Gistermorgen kwart over 8 droeg kapelaan Bosch een H. Mis op tot intentie van den jubilaris, waaronder de ledsn van het koor tot de.H, Talel naderden. Na de H. Mis werd de jubilaris met zijn familieleden'en het bestuur van het zang koor in de pastorie ontvangen, waar ka pelaan Bosch den jubilaris toesprak en hem namens den Plebaan het zilveren kruis met inscriptie op de borst spelde. Om half 11 werd ook de Hoogmis tot intentie yan den jubilaris opgedragen. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de „Missa Pontifica- onderricht in het Fransch voor hunne kin deren wenschen. Teneinde een goed overzicht te krijgen van den omvang van die cursussen, om daarna een gemeenschappelijke actie te kunnen' 0e- ginnen tot wetswijziging, opdat het opnemen van het Fransch in. het leerplan der lagere scholen weer mogelijk wordt, wil de Haar lemsche Vereeniging voor Onderricht in het Fransch ondere vereenigingen uitnoodigen tot gemeenschappelijk overleg. Aan de besturen van deze vereenigingen wordt verzocht, zich op te geven aan het se cretariaat van de vereeniging, p.a. den heer J. C. Peereboam, Groote Houtstraat 93, Haarlem. Onder de auspiciën der Hollandsche Con- rtdirectie Dr. G. de Koos zal de eminente pianist Carl Friedberg, „de Koning der Kla- 'viervirtuozen" een piano matinee geven, op Zondag 12 October a.s. in den Schouwburg Wilsonsplein. Het bestuur der Haarlemsche af'1, :n* van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst deelt mede, dat het voor iie. seizoen er w^der in geslaagd is vier Kamer- muziekavonden in den Stadsschouwburg Wilsonsplein te arrangeeren, met de volgen de bekende artisten: Op Vrijdagavond 17 October 1924: Liesel von Schuch, le sopraan aan de Opera te Dresden. Woensdagavond 5 November 1924 Chailley Kwintet; Maandagavond 12 Januari 1925, Jacques Thibaud, viool. Maandagavond^ 16 Februari 1925, Capet Kwartet. De inteekening op bovengenoemde con certen is opengesteld bij het concertbureau A. Vernout, Warmoesstraat 10, alwaar ver dere inlichtingen zijn te bekomen. Het beeld van den H. Augustinus door M. An driessen, voor het R. K. Lyceum te Overveen. Dezer dagen zal in het R. K. Lyceum te Overveen het beeld geplaatst worden van den H. Augustinus, vervaardigd door den beeldhouwer M. Andriessen te Haarlem, Thans bevindt bet zich nog in het atelie van den maker, die ons welwillend in de ge legenheid stelde het werk te beschouwen. Totvaliig stond het geplaatst tegen een licht-grijs fond, zoodat het gloedvolle don kerbruine hout, dat goed belicht werd door de hooge vensters, zeer mooijcontrasteerde met den rustigen achtergrond. Donker en rustig teekende het edele en sobere profiel zich af en terstond zagen wij, welke gevoelens den maker gedrever 1 e' - ben, dit werk aldus op te vatten. Soberheid en kracht kenmerken de ge heele figuur, de soberheid van den man, die alle vermaak verfoeide omdat het vermaak niet op den weg ligt, die naar God voert, van de man, die zelfs kleur en klank te zinnelijk vond, om de ziel naar God te leiden en de kracht van den Kerkleeraar, de Man Gods die „de Civilate Dei" schreef, een zuil. die de kerk schraagt. Het drukt uit bezonkenheid en rust, de bezonkenheid van de ziel, die eerst geschroeid in het vlammende leven, e?nnieuw leven heeft gevonden, dat niet meer eindigt, om dat het is het leven in God, Die eeuwig is en de rust van den geest, die bewust van de Waarheid in het leven voorwaarts schrijdt in gestadigen opgang naar den Eeuwigen Vader. Tevens vernamen wij bij ons bezoek, dat de beeldhouwer weldra za! aanvangen met een groot beeld van Theresia van het Kindje Jezus, waarvan we reeds een kleinen model konden bewonderen. De data der vier schouwburg-concerten zijn als volgt vastgesteld: Vrijdag, 24 October, de groote Poolsche componist en pianist Raoul von Koczalski. Vrijdag, 21 November: de Zweedsche vio liste Emilia Lundquest en den fenomenah#: Weenschen pianist Paul Schramm. Vrijdag, 19 December: Liederavond Max Kloos met Anton van .der Horst, Vrijdag, 6 Februari 1925: het vermaarde Engelsche Meredyll Pianoquartett. TRIBUNE-BOUW. Op het R. K. Sportpark te Heemstede wordt een overdekte tribune gebouwd. Dit is werkelijk een noodzakelijke, uitstekende verbetering--Het werk wordt in eigen be heer uitgevoerd. Men had de goede gedachte gehad, rond de werken die de pianist Willem Zondeiland voordroeg, nJ. Beethoven's vierde klavier concert en de derde sonate, een programma te formuleeren, dat uitsluitend aan Beet hoven was gewijd. Zoo werd de sonate opus 2 no. 3 geplaatst tusschen de beide ouver turen „Prometheus" en „Egmont" en werd het klavierconcert ingeleid door de eerste symphonie. Een programma, dat het werk van den solist in een bij uitstek gunstige omlijsting plaatste. Die gedachte zette zich ag te meer bij n;j vast, toen ik Jen salis t de klaviersonate had hooren voordragen. Dirk Schafer heeft het werk hier meermalen gespeeld en voerde ons tot de hoogten der kristallijne sfeer hij schiep het werk om tot een beeld van oneindige teederheid, en men gaf zich willig aan hem over. Bij zulk een opvatting en zulk een voordracht had men allicht andere werken gekozen dan „Prometheus"- of „Egmont"-ouverture. Evenwel, de solist die thans het werk voor droeg, zag zijn intenties gerugsteund juist door de onllijsting van beide orkestwerken. Willem Zonderland vat het werk meer for malistisch op men hoort bij hem, hoe de jonge Beethoven zich beijvert, de goed keuring op zijn werk te verkrijgen van den grooten meester der tonen, aan wien hij het werk dediceerde Joseph Haydn. Men kan e n bevestiging van deze meening zien in de w ze.'waarop Beethoven in het hoofddeel het zangmotiei laat optreden,n.l. in den /mneur-dominant inplaats van in majeur. Iets wat Beethoven bij mijn weten nooit meer heeft,gedaan, en waartoe de lessen van Hay dn stellig hebben aangezet. Formalisch vat de solist het werk op, of misschien juis ter gezegd hij exposeert het naar den vorm: hoofdmotief nevenzang in drie duidelijk onderscheiden deelen expositie en her haling in den traditioneelen sonatenvorm. Bij Schafer heb ik me ook wel gezet om in dezen geest het werk te beluisteren, maar het is me nooit gelukt. Of mij dit spijt? Stellig niet. Maar heeft men eenmaal de zekerheid dat de executant een bepaalde lijn volgt die hij met goeden uitslag tot ontwikkeling brengt, ook al is zijn bedoeling een geheel andere dan die welke_ men zich gaarne van een vorige auditie herinnert, dan schenkt ook deze opvatting volmaakt bevrediging, daar zij een trouwe afspiegeling kan zijn, van de psyche van hern die haar geeft. Willem Zonderland heeft in zijn spel absoluut niets, dat ook maar in de verste verte, zweemt naar, citerlijk effectbejag. Wij hebben dat oilangs geconstateerd toen hij hier in de Groote Kerk het orgel bespeelde en ook als accom- pagnateur van sopraanliederen zich deed kennen. Zoo kon hij de eens gevormde op vatting dezer Beethovensche jeugdsonate zoo trouw mogelijk doorvoeren, en daarin is Zonderland wonderwel geslaagd. Daarbij speelde hij het werk met een zeer gelukkige techniek, en wat dit bij deze sonate wil zeggen, weet hij die het werk van nade bij kent dan van aanhooren alleen. Bovenal het rondo-finale was een prachtig specimen van psychische en physische be- heersching. In dit opzicht muntte ook de voordracht van het pianoconcert in G uit. Het is mis schien een zwakke zijde in ons, dat we bij het stille partituur lezen ons nooit losmaken van een eens gehoorde reproductie die ons lief is geworden. Willem Andriessen is het in zijn spel van poëzie en droomen, naar wien al onze herinneringen uitgaan, zoo we de partituur van dit wérk opslaan. Dat toch Willem Zonderland ons bij voortduring tij dens de voordracht van dit werk hield ge boeid en ons zonder onderbreken zijn in tenties wist aannemelijk te maken, pleit zeer zeker voor de sterkte van zijn pianistisch kunnen. Het kan niet anders zijn of in de omgeving, waar hij zijn muzikalen arbeid geeft, moet van dezen oprechten, een- voudigen kunstenaar een groote dwingende kracht uitgaan. Hij speelde de cadenzen van den grooten klavierspeler Eugen d'Albert en kweet zich glansrijk van deze niet lichte taak. Ook mocht men nog extra releveeren het Scherzo uit de sonate, waarin Mendelssohnvrienden zeker zeer sterke affiniteiten tot diens Italie- nische symphonie zullen terugvinden. Dat Zonderland ook van dit contrapuntisch be- teekenisvolie stuk. iets zeer bijzonders zou maken, mocht men veilig van den organist pianist verwachten. Het publiek, dat buitengewoon goed was opgekomen, juichte den kunstenaar veel vuldig en aanhoudend toe.- Met te vermelden, dat het orkest op zijn best was in deze reeds herhaaldelijk uit gevoerde werken, kan ik ditmaal volstaan Te verwonderen behoeft het niet, dat de H.O.V. ons op dit eerste ledenconcert niet met noviteiten bekend maakte. Dit zal veeleer plaats hebben, nadat het nieuwe orgel is in gebruik genomen, welk feit het orkest op feestelijke wijze hoopt te gedenken door de uitvoering van twee groote werken met orgel. Tevens zal dan de orgelsolist een der voor naamste orge werken van Bach ten gehoore brengen. Dit c ncert zal plaats hebben op Donderdag 23 October. G. J. K. Voor het examen R. K. Bewaarschool onderwijzeres (akte A) slaagde te Utrecht mej. P. M. v. Rooijen, alhier. Mej. M. A Duinker verzoek eervol ont slag als onderwijzeres aan de O. JL School no. 14 en dit ontslag te doen ingaan op 30 September 1.1. B en W. stellen voor, met ingang van 13 October a.s. mej, G. Popma als onderwij zeres over te plaatsen van school no. 2 naar school no. 14. Ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) is ter inzage nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van de Comman ditaire Handelsvennootschap „Oud Holland", om vergunning tot oprichting van een koek en biscuitbakkerij in het perceel aan de Meester Joostenlaan no. 23, waarbij electri- sche beweegkracht zal worden aangewend tot een maximum vermogen van 2 P.K. tot het aandrijven van een te plaatsen werktuig Dankbaar voor de vlotte, practische wijze van werken De asfalteering der Groote Marxt. Door den Middenstandsraad voor Haar lem ën omliggende gemeenten is aan het College van Burgemeester en Wethouders van Haarlem het volgende adres gezonden De ondergeteekenden de Christelijke Middenstandsvereeniging „Boaz" de Haar lemsche Handelsvereeniging de Roomsch Katholieke Middenstandsvereeniging wel ker besturen te zamen vormen den Midden standsraad voor Haarlem en omliggende ge meenten, wenschen Uw College haren har- telijksten dank te betuigen, dat de asfal- teeringswerken in deze stad niet zijn aange vangen tijdens de plaats gehad hebbende Middens tan dsdemonstra,tie en tevens willen zij er hun groote voldoening over uitspreken, dat het omvangrijke werk wordt uitgevoerd op een praktische, vlugge en vlotte wijze, waaruit duidelijk blijken de voortdurende pogingen om den winkelstand zoo min en zoo kort mogelijk overlast te bezorgen. De organisatie en het praktische door zicht, die dit werk van bovenaf bezielen, vervullen hen dan ook met dankbare waar deering. Uw Edelachtbaar College veroorlove hen evenwel Uwe aandacht te mogen vragen voor het volgende Hebben ondergeteekende de situatie goed begrepen, dan zou het plan zijn de asfal teering op de Groote Markt thans te doén eindigen bij het winkelmagazijn der firma A. Kreymborg <5c Co., met het doel daar vol gend jaar de werkzaamheden te hervatten. Uw Edelachtbaar College gelieve er evenwel aan te denken, dat ik het zomerseizoen de Groote Markt in het bijzonder steeds is het centrum van het vreemdelingenverkeer., doch dat het 't volgend jaar zeker bij uitstek Z zijn, wanneer te Heemstede de groot j oemententoonstelling zal plaats hebben. Waar het van den eenen kant Uw Edel achtbaar College ongetwijfeld aangenaam zoude zijn zan den bezoeker te kunnen too- nen de „trots onzer stad", voorzien van het meest moderne plaveisel, daar zou het van den anderen kant toch ook zeer onaangenaam zijn en voor de daar gevestigde zaken buiten dien zeer hinderlijk en schadelijk, wanneer juist in die tijden de Groote Markt zou opge broken liggen. Ondergeteekende willen niet denken, dat fïnantieele bezwaren hier hinderend zich zouden kunnen doen gelden, waar zij nu verder vernemen, dat hier de ondergrond reeds is voorbereid, zoo is hun eerbiedig Een inzender meldt ons, dat hij niet be. grijpt, waarom men toch zoo kan zitten pie keren op het vinden van geschikte straatna men. In den ouden gilden-tijd was men daar veel gauwer mee klaar. De smeden in de Smedenstraat; de Wolstraat naar de wolbe reiding; de Brouwersvaart naar de Bierbrou wers. Ook wij, zegt de inzender, zouden het beeld van ónzen tijd voor het nageslacht kunnen bewaren. Wat is dat beeld, wat doen wij tegenwoordig? Vergaderen! Vergaderen en nog eens vergaderen. Laten we dan in onze straatnamen het kenmerk van onzen tijd terugvinden. Gesteld, ik woon in de Voorzittershamer straat en mijn tante in de Eerste Notulen boeken-dwarsstraat. Ik wandel er naar toe langs de Verhoogde Contributiekade en kom dan door de Jaarverslagstraat op de Smalle Penningmeestersgracht, loop die pf tot aan het Overladen Agendaplantsoen, neem daar de tram tot aan de Lange Bestuursverkie- zingsbrug en wacht daar op de autobus, die uit de Rondvraagbuurt komt. Tot mijn groote vreugde ontmoet ik daar evenwel mijn tante, die wat vroeg van huis is gegaan om boodschappen te doen. Ze had een nieuwen hoed gekocht in een bekenden winkel in de In-orde-bevonden-boeken-buurt, had toen een briefkaart gepost op de Ge- dempte-Geroyeerde lid-Gracht. We gingen toen samen door de Verlengde Bestuurstafelstraat naar een melksalon op hwt rustieke en aangenaam gelegen Ze-zitten- te-kiften-pleintje, enz. enz. enz. Ik geef het denkbeeld van inzender gaarne in overweging aan den Haarlemschen Opper- straatnamen-uitvinder. Barometerstand; 7.57. Achteruit. 9 u. v.m. OPGAVE VANi Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut Je De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 6 October. Hoogste Barometerstand 766.4 m.M., te Coruna. Laagste Barometerstand .740.2 m.M. te Stornoway. Verwachting van dén avond van 5 tot den avond van 6 October. Matige tot krachtige, wellicht tijdelijke stormachtige Zuidelijke tot Zuid-westelijke wind meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tempera tuur. verzoek, dat Uw Edelachtbaar College alsnog moge besluiten tegelijk tenminste de Noord zijde der Groote Markt, en wel tot de Smede straat, geheel te laten asfalteeren, alzoo circa 30 Meters verder. Mocht het noodzakelijk zijn, dat zij dit verzoek tot den gemeente raad richten, dan zouden zij dit gaarne van U. E. A. alsnog vernemen. Gisteravond had aan het station Haarlem een treinvertraging plaats van 20 minuten. De trein, die om 9.03 uit Haarlem moet ver trekken in de richting Rotterdam had van Amsterdam komend even voorbij Amster dam stilgestaan, daar er iets aan een der wagons scheen te haperen. Afhaken op de lijn gaat natuurlijk niet en daarom werd aan het station Haarlem eep onderzoek inge steld. Hieruit bleek, dat de as van een der Belgische wagens was heetgeloopen. De wa gen werd nit den trein verwijderd. Gelukkig was de trein niet overvol, zoodat zij die over moesten stappen nog gemakkelijk een plaats konden vinden. voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 7 October 1924, des namiddags van 23 uur, door den heer Ge orge Robert. 1. Capriccio pastorale, G. Frescobaldi. (1583—1644), 2. Prelude „Allegro, Sicilienne en Menuet uit de Sonate 1 kl. t. Padre Martini. 3. Résignation, Enrico Bossi. 4. Andantino, César Franck. 4. a.Réverie; b. Tempo di Minetto, A. Guilmant De gehouden collecte, ten bate van het Ned. Roode ivruis, heeft alhier opgebracht ongeveer 1890.in Bloemendaal en Voge lenzang 1150.19)4 (vorig iaar 881. en te Zandvoort 197.20 (vorig jaar onge veer 80. De heer C. Lijnzaad, ladingmeester bij de Ned. Spoorwegen aan het Vrachtgoederen- station Leidschevaart. herdacht heden den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de H. S. M. in dienst kwam Namens de directie werd de jubilaris gecomplimenteerd door den heer J A. Koch, die hem met eenige har telijke woorden de gebruikelijke enveloppe overhandigde Namens het personeel werd de heer Li£- zaad toegesproken door den chef van het goederenstation en werd hem een pendule met coups aangeboden. Ook van andere zijde ontving de heer Lijnzaad nog vele blij ken van belangstelling met zijn jubileum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1