imtiEci AlTDj mm Dinsdag 7 October 1924 47ste Jaargang No. 15859 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Welsprekendheid per el. De vliegtocht Nederland-Indië. STAI Agend$ 8 October Trampersoneel „St. Raphael". Kamer van Koophandel. Bazar Ned. Kinderbond. Personalia. Bewaar geen sommen van beteekenis zelf Het geld dat in Uw brandkast ligt werkt niet. Het wordt nooit meer, wei soms minder. Laat Uw overtollig kasgeld geld verdienen door het a deposito te geven bij een solide bank. Statuten. Redden van Drenkelingen. Godsdienstcursus voor de Roomsche Jongens op de Openbare Middelbare Scholen, enz. De Nieuwe kerk. Brandje. Huldeblijk aan de Reddings maatschappijen. De keuring van Auto bussen. Deskundigen door den Commissaris der Koningin aangewezen. De Ter toonstelling van 't Patronaat en de St.Joseph-Gezellenvereeniging van O. L. Vrouw Rozenkrans. H. Z. en P. C. „De Waterratten". Prot. Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Wacht in vrede. J. J. WEBER ZOON Ootfclens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Sportdag. DAMMEN. Haarlemsche Damclub I wint van Jozef Blankenaar I met 13—7. De abonnementsprijs bedraagt vo». Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. commissie voor ontwapening. Daardoor is het niet zeker, dat de noodzakelijke repa raties om een gewenschten tocht naar het vliegveld Stefano Kospoli te volbrengen, kunnen wordeh uitgevoerd. Deze reparaties zouden overigens toch een week in beslag nemen. Het vliegtuig wordt thans overmorgen te Bouchouriste verwacht Het persbureau Vaz Diaz weet nog te melden, dat de schade, dio de F VII bij de noodlanding bij Philippopel gekregen heeft, zoo ernstig is, dat het de vraag is of het toestel ter plaatse kan worden gerepareerd. De plaats, waar het toestel is neergeko men, wist men ons nog niet precies aan te geven, aldus dit persbureau. Vast staat evenwel, dat de F. VII op vrij grooten af stand van Philippopel gedaald is, wat de mogelijkheid van reparatie ter plaatse zeer vermindert. De tocht zal voorloopig niet kunnen doorgaan. EEN BESLAG BIJ DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING OPGEHEVEN. Naar het Persbureau Vaz Diaz verneemt, is het beslag, dat de Amsterdamsche Bank voor eenigen tijd geleden had laten leggen op het tegoed van de Depositenbank te Weenen bij de Rotterdamsche Bankvereeni- gmg te Amsterdam, thans opgeheven, daar een bevredigende regeling tusschen de De positenbank en de Amsterdamsche Bank is getroffen, NIEUWE BANKBILJETTEN. De directie van de Nederlandsche Bank maakt in de Slct. bekend, dat de nieuwe bankbiljetten van 60, 200 en 300 na heden, Dinsdag, in omloop zullen worden gebracht. STAATSRAAD PROF. MR. J. OPPEN- HEIM. t Te 's-Hage is in den ouderdom van 75 jaar overleden staatsraad pref. mr. J. Oppenheim In 1870 werd de overledene leeraar aan de landhuishoudkundige school en aan 't Gymnasium te Groningen; in 1873 secretaris dezer gemeente. In 1885 volgde zijne be noeming als hoogleeraar aan de Universiteit zijner geboortestad Groningen; in 1893 werd hij hoogleeraar te Leiden, Tot lid van den Raad van State werd hij in 1907 benoemd. Professor Oppenheim was een der groot sten op het gebied der rechtswetenschap. Advertentiën 35 cents per regelt Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 cl per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 cL, bij vooruitbetaling. Het nieuwe jaarboekje „Parlement en Kiezer" deelt mede, dat de redevoeringen in de zitting 19231924 in de Tweede Ka mer gehouden (niet meegerekend de rede voeringen der ministers, noch de tnededeè- lingen des voorzitters! een totale lengte hebben van 3374 kolommen. Hiervan komen voor rekening van de verschillende partijen. r S. D A. P. 20 leden 862 kolom. R. K. 32 leden - 591 kolom. Vrijheidsbond 10 leden 486 kolom. Anti-rev. 16 leden 418 kolom. Vrijz.-dem. 5 leden 347J4 kolom. Chr.-hist. 11 leden 317 kolom. Comm. partij 2 leden 218 kolom. Lib, partij 1 lid 60 kolom. Platt partij 2 leden 50 kolom. St. Ger. partij 1 lid 2314 kolom. Het gemiddeld record wordt door de communistische partij met 109 kolom per lid geslagen, daarna volgt de vrijzinnig-de mocratische partij met nagenoeg 70 kolom per lid Het zuinigst is de katholieke partij ge weest, die gemiddeld per lid maar 1854 kolom heeft in beslag genomen. Het vliegtuig zwaar beschadigd. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, blijkt uit een nader bij het Comité Vliegtocht NederlandIndië van den heer Van der Hoop uit Philippopel ontvangen be richt, dat de schade aan het toestel veel belangrijker is, dan uit het eerste bericht kon worden afgeleid. Door dat het koelwater was weggeloopen, is de motor vastgeloopen en bij de landing zijn gebroken het landings toestel, de wielen en andere belangrijke deelen van het toestel. Het is begrijpelijk, dat de bemanning thans in zeer groote moei lijkheden verkeert, daar door gebrek ian lastauto's en den moeilijken toestand van het terrein, waar het toestel ligt, de oplossing door reparatie slechts met zeer veel moeite en kosten mogelijk zal zijn. Bovendien zal i met een en ander zeer veel tijd gemoeid "zijn. Door bemiddeling van het Departemem van Buitenlandsche Zaken is de Bulgaarsche regeering verzocht hulp te verleenen. De K.L.M. stelde haar chef van den Technischen ^Dienst ter beschikking, om bij de verder te nemen maatregelen ter plaatse behulpzaam te zijn. Daar het vliegtuig, dat thans beschadigd is het eerste en .eenige is van het type F Vil, is het niet mogeliik onmiddelliik een ander vlietuig ter beschikking te stellen en moeten de resultaten worden afgewacht van de voorloopig genomen maatregelen. (Philippopel ligt in Bulgarije op de helft tusschen Sofia en Adrianopel.) Naar de Tel. verneemt, heeft te 's-Hage een conferentie plaats waaraan deelgeno men wordt door het Comité voor de Hol- land-Indië-vlucht, den heer riesman van de K.L.M. en den heer Fokker. Besproken wordt op welke wijze een ipóedige hulpverleening. kan plaats hebben Het Vad. verneemt, dat het comité voor den vliegtocht den moed niet laat zakken en er niet aan denkt, om den tocht thans reeds als geëindigd te beschouwen. De vlieger van der Hoop heeft uit Praag een geestig briefje gezonden, dat hij in zijn vliegtuig boven Deventer had geschreven en gericht was aan den heer Spit, chef van den Technischen dienst der K. L. M. te Schip hol. Het luidde: „Beste Spit, ik ben Ab coude voorbij. Gegroet. Van der Hoop." Als men nu weet, dat in de buurt van Abcoude nogal eens noodlandingen voorko men, dan is dit schrijven wel een bewijs van den opgeruimden gemoedstoestand der vliegers, toen de reis werd aanvaard. Onmiddellijk na ontvangst van het nadere bericht van den heer Thomassen a Thues- sink van der Hoop heeft Aneta hem en zijn medetochtgenooten via den Nederlandschen consul te Philippopel een telegram van deel neming en bemoediging gezonden. In den loop van den namiddag hebben ook de officieren van de Luchtvaartafdee- ling te Soesterberg een telegram van ge lijke strekking aan de bemanning van de F VII langs denzelfden weg doen toekomen Omtrent den afgebroken vlucht der Ne derlanders, verneemt de „Tei nog het vol gende uit Sofia: De vliegers hadden reeds te Belgrado een kleine onregelmatigheid aan den motor der Fokker VII ontdekt en telegrafeerden daar om naar Sofia, dat zij van plan waren op den 3en October tegen 12 uur op het vlieg veld Bouchouruste, 15 K.M. ten W. van Sofia, te landen, ten einde de noodige re paraties te verrichten, om dan weer om 2 uur te vertrekken. In weerwil van het nationale feest, dat hier gevierd werd, waren de Nederlandsche vice-consul en verschillende Bulgaarsche autoriteiten aanwezig om de vliegers te be groeten Op het geseinde uur naderden de vliegers, die zoo laag mogelijk boven het veld vlogen en beduidden, dat zij niet wenschten te landen, maar hun reis tot Cos- poli wilden vervolgen Na geestdriftige begroetingen vloog het toestel toen ook op geringe hoogte boven Sofia en maakte een uitstekenden indruk. Tegen 2 uur bevond men zich bij Tatar Bazardjik, 120 K.M. ten O van Sofia en 36 K.M. t W. van Philoppopel Daar moest toen, de noodlanding in een Kweiland gemaakt worden. Dank zij het handig manoeuvreeren van v, d. Hoop, werd de landing zonder on gelukken volbracht Daar de motor defect was gingen dt aviateurs naar Philippopel, alwaar zij onze legatie in Sofia in kennis stelden mei 't gebeurde en assistentie vroe gen, waaraan door het Ministerie van Oor- log met de meeste bereidwilligheid werd voldaan, door het zenden van eenige mon- j teurs» en materiaal uit Bouchouriste. De reparaties konden echter ter plaatse niet worden uitgevoerd zoodat het vliegtuig na gedeeltelijk gedemonteerd te zijn, naar Bouchouriste per spoor zal moeten worden vervoerd. Het materieel op het vliegveld is echter niet in een normalen toestand, doordat het gecontroleerd is door de intergeallieerde Sociëteit „St. Bavo Commissie van Be roep 2 uur Bevolkingsbureau 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Haarlemsche Inkoop-combinatie half 9 uur Zang- vereeniging „Klein A Capella Koor 8 uur. i Stadsschouwburg Moissi in Die Jüdin von Toledo 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur. Parochiale Bibliotheek {Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk én Pastorie Iede- ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- k#i Donderdag van 8914 uur. R K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle' werkdagen voorm van 912 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm van half 11—half 12 en des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur Telefoon 2981. R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7-10 aur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen - Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Teven? gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die nier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Wrensdag en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S V E Maan dags van 23 uur Donderdags van^l2 uur Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Naar wij vernemen wordt door de ifd. Haarlem, ,,St. Augustinus", voor hare leden op Woensdag 15 October a.s. om acht uur, in het gebouw- St. Bavo een vergadering ge houden, ter bespreking van liet nieuwe Re glement dienstvoorwaarden en punten voor de conferentie met de directie in November. Tevens zal verslag worden uitgebracht door den afgevaardigde van den gehouden vakgroep te Roermond Het Belgisch tarief. Inlichtingen om trent het nieuwe Belgische douane-tarief zijn voor zoover mogelijk te verkrijgen bij den Kamer van Koophandel en Fabrie ken, Kruisweg, 70, Haarlem Het Roemeensche tarief. In het Roe- meensche douane-tarief zijn sedert eenigen tijd wijzigingen aangebracht. Belanghebben den verwijzen wij naar de Kamer van Koop handel, Kruisweg 76, Haarlem. In het Remonstrantenhuis, aan de Wilhel- minastraat 22, is hedenmiddag een bazar ge opend door den Ned. Kinderbond en ten bate van het Vacantiehuisje, clubhuisje en de tuintjes van genoemden bond. Zooals bekend mag worden geacht, be oogt de Ned. Kinderbond, om kleine arme kinderen op vrije Woensdag- en Zaterdag middagen, aangenaam en nuttig bezig te hou den hetzij in het clubhuisje, hetzij in de tuintjes of elders, terwijl bovendien ieder jaar in den zomer, kinderen naar het Vacantie huisje bij Gennep worden gezonden, alwaar zij dan een dag of tien ongestoord van een heerlijke vacantie kunnen genieten. Het va cantiehuisje vraagt echter om herziening, het clubhuisje om eenige verbetering en de tuintjes om wat verfraaiing. Daar- de contanten echter ontbreken, heeft men nu deze bazar geopend. De bezoekers vinden daar van „elck wat wils", fraaie handwerken, luxe artikelen, bergen chocolade enz. enz., terwijl een grab belton, rad van Fortuna en een loterij de attractie vertegenwoordigen en eén strijkje safe is voor de prettige stemming. Alle voorwerpen zijn, wat de handwerken betreft, belangeloos door dames vervaardigd, terwijl de andere artikelen gratis beschikbaar zijn gesteld. De bazar, die tot Vrijdag a.s, geopend is, is een bezoek overwaard. Door de Duitsche Regeering is aan den heer C. L. W. v. IJsendijk, penningmeester van de afd. Haarlem van het Roode Kruis, den heer G. Bakker, Rozengracht 249, Am* sterdam, voor het overige deel der provin cie benoorden het Noordzeekanaal. De heer C. Bakker is met de algemeene leiding belast in dien zin dat hij over de beide andere deskundigen toezicht zal uit oefenen. Bij afwezigheid van den heer C. Bakker zal deze voor zoover de keuringen in zijn eigen keuringsgebied betreft, worden ver vangen door den heer E. C. J. Staal of door den heer L. Schotting, inspecteurs van voornoemd Verkeersbureau. De des kundigen Storm de Grave en G. Bakker zullen zoo noodig elkander vervangen. Als plaatsen waar de keuringen zullen kunnen geschieden, zijn aangewezen: le. voor het ambtsgebied der Kamer v. Koophandel en Fabriektn te Amsterdam het Bureau Verkeerswezen Overtoom 3743, Amsterdam; 2e. voor het overige deel der provincie bezuiden het Noordzeekanaal (plus noorde- het eereteeken 2e klasse van het Roode Kruis verleend. Voor het examen bewaarscboolonder- wijzeres, diploma A. slaagde te Utrecht mej Jos. Reyr.ders. leerlinge van het Veronica- gesticht alhier. De heer A. Harpman van Amsterdam is benoemd tot 2e violist bij de Haarlemsche Orkestvereeniging, directeur de heer Nico Gerbarz. Tot koster van de parochie van het H. Hart is, naar we vernemen, benoemd de heer C. Aplman. .De „Staatscourant' bevat de statuten van ,Plan AMij. tot Exploitatie van Onroeren de Goederen, alhier. Voor het diploma B. van net examen, af genomen vanwege den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, slaagden L. R. Bongers en H. de Wijs, alhier. In de technische commissie had o.m. zit ting de heer J. A. Meijerink, alhier. De gewone godsdienstcursus zal weer aan vangen Vrijdag 10 October a.s., des avonds 7 uur in het R.-K. Lyceum te Overveen. Ten gevolge van de restauratie van den toren van de Nieuwe kerk, heeft het uur werk ook een beurt gekregen. De wijzerpla ten waren rolls van den toren verdwenen ®n zoo heeft de klok geruimen tijd geen dienst gedaan. Nu zijn de wijzerplaten weer aan wezig en doet de klok zijn gewonen dienst tot groo! genoegen van -J® omwonenden. In het perceel 8 van de Frans Halsstraat is gistermiddag omstreeks 12 uur een begin van brand uitgebroken, doordat de gasslang van een gascomfoor in brand geraakte en het vuui zich aan het behangsel mededeelde. Met een emmer water zijn de vlammen ge doofd. De staf van de brandweer was aan wezig Door de Commissie tot het aanbieden van een Nationaal Huldeblijk aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij e» de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot red ding van Schipbreukelingen bij haar 100-ja- rig bestaan, is een circulaire rondgezonden, waarin financieel® steun gevaagd wordt. De bedoeling is, aan elk der Maatschappijen de helft te schenken van het bijeengebrach te kapitaal, teneinde haar in staat te stel len uit de renten daarvan de steeds stijgende kosten barer stations te bestrijden. Het comité voor de provincie Noord-Hol land (uitgezonderd Amsterdam) is als volgt samengesteld; beschermheer- Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland; Eerevoorzitters: C. Fock, vice-admira^l en C. Maarscha'k, Bur gemeester van Haarlem; H. M. v. Bemmelen, Heemstede, voorzitter; C. baron d'Aulnis de Bourouill, Heemstede, vice-voorzitter; Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Haarlem, pen ningmeester; Jhr. Mr. Th, M. van Asch van Wijck, Bloemhofstaat 3 Haarlem, secretaris; Mr.G. J. Bisschop, burgemeester van Hoorn; Mevr. L. Heerkens Thijssen-van der Kun, Haarlem; W. Houwing, burgemeester van Helder; Mevr. J. de Josselin de Jong- Kappeyne van de Coppello, Haarlem; W.,C. Gravin Van Limburg Stirum-Baronesse Van Heemstra, Bloemendaal; W. H. J. Oderwald, Heemstede; Mr. P. J. Reyrrfer, burgemees ter van Hilversum; R. G. Rijkens, burge meester van VelsenjH. G. J. Uilkens, Haar- lpm; J. A. E. Verkade, Zaandam; C. W. de Visser, Bloemendaal; Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar; Jkv. C. van'der Wijck, Heemstede. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland heeft als deskundigen aangewezen voor de keuring van motor rijtuigen die dienen als openbaar middel van vervoer (autobussen) den heer C. Bak ker, hoofdinspecteur van Politie, chef van het Bureau Verkeerswezen der gemeente Amsterdam, voor het ambtsgebied der Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Am. sterdam, omvattende de gemeenten A-m sterdam, Landsmeer, Broek in Waterland, Diemen, Ouder-Amstel, Nieuwer-Ams'tel en Uithoorn, den heer A. E. Storm de Grave te Voorburg (Klein Arentsbrugh), voor het overige gedeelte van de provincie bezuiden het Noordzeekanaal en het gedeelte der gemeente Velsen benoorden dat "Kanaal, lijk Velsen), Haarlem, Amsterdam en Hil versum; 3o. voor het overig deel der provincie benoorden het Noordzeekanaal, voor zoo veel het vaste land betreft, Zaandam, Alk maar, Hoorn en Schagen. De eventueel op de eilanden noodige keitringen zullen aldaar worden verricht; aan de deskundigen staat het vrij om in dien zulks verzocht wordt, de keuring der motorrijtuigen ook elders te doen geschie den. Voor 20 October zullen de autobussen alle moeten worden gekeurd. De na 20' Juli 1924 als openbaar middel van vervoer in werking gebrachte motorrijtuigen moeten onmiddellijk aan een keuring worden on derworp-en. Het komt den Commissaris der Koningin wenschelijk voor de goedkeuring van mo torrijtuigen voor niet langer dan een termijn van 3 maanden te verleenen en dan nog slechts tot wederopzeggings toe om te be reiken dat de ondernemers zullen zorg dra gen dat de r tuigen aan de gestelde eischen blijven voldoen. Door den commissaris zijn algemeene voorwaarden vastgesteld waaronder aan de motorrijtuigen goedkeuring zal worden ver leend. Voor eerste keuring van een motor rijtuig wordt 25 gerekend, voor herkeu ring 12.50, voor keuring na herstel 5 (met remproeven) 2.50 zonder remproe ven. Voor steekkeuringen is geen geurings- geld verschuldigd. EEN BEZOEK AANBEVOLEN. In het gebouw aan de Koningsteyn- straat 2 heeft het bestuur de goede gedachte gehad een tentoonstelling te organiseeren van werkstukken, teekeningen enz. ver vaardigd door de leden van het patronaat en de St. Josephvereeniging der O.L. Vrouw Rozenkranskerk. Wij schreven de goede gedachte, want terecht merkte de weleerwaarde directeur, kapelaan J. A. J. van Rooy, in zijn openings woord Zondagmiddag op dat het patronaats- werk nog zoo weinig gewaardeerd wordt. Er zijn er, die het beschouwen als een liefhebberijtje van een kapelaan en eenige heeren, en toch is niets minder waar. Er wordt gewerkt in de patronaten aan het geestelijk, maar ook aan het lichamelijk heil der patronaatsleden en nu is het welis waar moeilijk een door de jongens uit gewerkt godsdienstthema te exposeeren, maar toch blijkt het goed en juist gezien naar buiten, aan de ouders en de parochi anen, te doen blijken van het nuttig werk dat in de patronaten wordt verricht. Aan de ouders om ze aan te sporen hun kinderen gerustelijk aan de patronaten toe te ver trouwen aan de paröchianen om ze op te wekken tot moreelen en financieelen steun aan het patronaatswerk. Hierin is men in de Koningsteynstraat alleszins geslaagd. Het tentoongestelde geeft een beeld van de nuttige kundigheden, die den patronaats jongens naast de onschatbare geestelijke verzorging, wordt bijgebracht. De wanden en de tafels spreken hier. Daar is b.v. aardig knutselwerk als fijne, vaardige knipsels, schimmenplaatjes, die een vaste hand en geoefend oog verraden daar is ook loffelijk houtsnijwerk, waaraan zekere kunstzin niet ontbreekt en waarbij de nuttige zoowel als de fraaie kunst in eere wordt gehouden. Daar is ook werk, dat den vervaardigers heel wat toekomst belooft. Wij denken hier aan het groot getal teekeningen, die de wanden sieren. Wie weet dat de meeste vervaardigd zijn op de teekenschool der St. Jozefsgezellen, mag tevens de gevolg trekking maken dat hier tip-top werk te zien is, werk echter ook dat een duidelijken kijk geeft op de "kostbare vakkennis, die de patronaatsjeugd wordt bijgebracht vio geheel haar leven. Wij zagen er ook fraai vrij werk, waar de teekenaar vrij spel aan zijn fantasie had gegeven en dat ook gezien mocht worden. Maar waarom verdere op somming? Slechts een bezoek kan een overzicht geven van het patronaatswerk en voor verdere inlichtingen stellen zich natuurlijk zeer gaarne de bestuursleden beschikbaar. Niet echter alleen nieuws gierigen moeten hun schreden naar het patronaat der Koningsteynstraat richten, iedereen is er welkom en zal er een gezelligen avond kunnen zoek brengen. Op de eerste plaats worden de parochianen van O.L. Vrouw Rozenkrans verwacht natuurlijk, maar ook alle andere katholieke Haar lemmers zijn er welkom en wij twijfelen er niet aan of de roep van groote gezelligheid, die de vele en velerlei attracties zullen ver spreiden, zal honderden vóór den sluitings avond op 12 October naar het patronaat lokken. Verdiend, laten we er dat direct bij zeggen, want hoewel het bestuur een aanval doet op den moreelen en vooral ook financieelen steun "voor het patronaat, heeft het dat op geniale manier gedaan, zoo dat men offert en geen spijt heeft van zijn offers, dikwijls zelfs rijker naar huis gaat dan men gekomen is. Er zijn vele en aan gename attracties en laat dat nu eens voor de parochianen der Spaarne-parochie en vooi tallooze andere R.K. Haarlemmers, een aansporing 2ijn om het nuttige aan het prettige te paren. Zondagmiddag half vier had de ofiicieele opening plaats in tegenwoordigheid van verschillende genoodigden waaronder het bijna voltallig bestuur van den patronaten- bond. Kapelaan van Rooy, de directeur, zette kort en krachtig het doel van de tentoon stelling uiteen. Hij klaagde er over dat het patronaatswerk nog te weinig gewaar deerd wordt. Te weinig door de patronaats leden zelf dikwijls, te weinig door de ouders, die hun pupillen kunnen afstaan aan de hoede van het patronaat, te weinig ook door de andere parochianen. Een beeld te geven van hei patronaatswerk is het doel der tentoonstelling. De hoop wordt gevoed dat daarmede de belangstelling der ouders gewekt wordt en de waardeering der parochianen. Natuurlijk verheelde spr. niet, dat het om financieelen steun te doen is ook, niet om de kas te stijven er valt niet te stijven, want er is een tekort maar om aan eenige contanten te komen. Daarvoor is de aankleeding ook aangenaam gemaakt. Dank bracht spr. aan den Zeer- eerw. heer pastoor B, J. Schrandt, die zich welwillend beschikbaar stelde om de tentoonstelling te openen, dank aan de dames en heeren, die medewerking ver leenden aan de tentoonstelling., dank aan de bestuursleden ook, waarvan "spr. met name wenschte te noemen de heeren Kroes en Schlattmann, die de geheele week ge werkt hebben om de tentoonstelling te doen slagen en met succes 1 De Zeereerw. heer Pastoor Schrandt schetste daarna in eenige hartelijke woorden het nuttige streven van het Patronaat en het doel der tentoonstelling. Hij sprak eveneens zijn bewondering uit voor de bestuursleden, waarvan sommigen voor deze tentoonstelling hebben gewerkt met over schrijding van den achturigen werkdag en zeide dat het hem een aangename taak was deze tentoonstelling te openen. Met de beste wenschen voor het welslagèn voldeed de zeereerw. pastoor aan het verzoek. Dan sprak nog de weleerw. pater Franke- molle als directeur van den Haarlemschen Patronatenbond. Kort en bondig, zooals pater Frankemolle pleegt te doen, maar hij deed een daverend salvo losbranden door zijn speech te besluiten met een greep in zijn binnenzak, waaruit hij de traditio- neele enveloppe met inhoud opvischte en die als gift van het centraal bestuur aan kapelaan van Rooy overhandigde. Toen werden de genoodigden rondgeleid. Dames in nationaal costuum schonken thee en limonade, het muziek-ensemble Nut en Genoegen gaf aardige muziek, clowns zorg den voor de afwisseling en zelfs Bruintje de Beer met zijn geleider ontbrak niet. Er was een electrisch verlichte theetuin er waren dames die je electriciteitsweerstand trachtten te meten, er was een aanspreker Maar och, gaat u nu zelf eens kijken om dit verslag volledig te maken. De tentoon stelling is geopend tot 12 October. De bekroningen der tentoonstelling wer den als volgt toegekend; D. v. Leeuwen, bekroond voor meubelteekenen; J- Deursen bekroond voor teekenen in 't al gemeen; W. Fransen voor knipwerk, zwart; H. J. Spierings voor snijwerk; C. Tesselaar, 1ste bekroning voor zaagwerk; J. de Graaff 2e bekroning voor zaagwerk; J. Lubbers voor bouwkundig teekenen; A. Barnhoorn, lste bekroning voor werktuigkundig teeke nen; T. H. Steeman, 2e bekroning voor werktuigkundig teekenen. K. Schultz, voor elementair lijnteekenen. Bekroond werd ook het reglement van de Halterclub. Voor de meest-origineele idee werd be kroond de vliegmachine van v. Leeuwen en Piet. De jury bestond uit de heeren K. C. van Brussel, directeur der teekenschool en L. H. van Emmerik. Maandagavond heeft de H. Z. en P. ^C. „De Waterratten" haar winter-campagne in geluid door het spelen van 2 polo-wedstrij den, n.l. Waterratten I tegen A. Z. II en Waterratten IV tegen A. Z. III. Het waren zeer geanimeerde wedstrijden daar er yan beide kanten iair en vliig werd gespeeld, vooral de strijd tusschen Waterrat ten I en A. Z. II was het aanzien best waard, daar men van beide kanten flink aan pakte om een goal te maken, maar de doel wachter? gaven niet thuis. Zoo eindigde dus het spel met een dubbelblanken stand. Waterratten II—A. Z. III eindigde in een overwinning van 10 voor de gasten. De oefenavond is een waar succes gewor den, daar er ruim 100 leden waren opge komen om onder leiding der verschillende instructeurs zich verder in de zwemkunst te bekwamen. Hier dient nog even vermeld te worden, dat de opkomst der dames bijzonder groot was en zelfs de verwachting van het be stuur verre heeft overtroffen. De afdeeling Haarlem van bovengenoem- den Bond hield gisteravond een vergadering, waarin door het Hoofdbestuurslid, den heer P. L. L. de Groot, een uiteenzetting werd gegeven van den stand van het pensioen- vraagstuk voor het spoorwegpersoneel. Spr. gaf een chronologisch overzicht van de verschillende werkzaamhedén, in betrek king tot deze zaak, door de onderscheidene organisaties verricht en betoogde, dat noch aan eenige organisatie, noch aan de Directie der Ned. Sjjoorwegen, doch alleen aan de economische omstandigheden het te wijten is, dat de invoering der regeling is vertraagd. De heer de Groot besprak hierna de be zwaren, die zouden zijn ontstaan tengevolge van eventueele verslechteringen, die in de regeling zouden moeten worden aangebracht, indien deze zou zijn ingevoerd volgens de overeenkomst, getroffen tusschen directie en organisaties, welke verslechteringen nu vóór de invoering worden aangebracht, om ten slotte eenige woorden te wijden aan de actie van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel in Augustus j.l. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen ge- ....is het wachtwoord, als men in onze goede stad Haarlem belasting komt betalen, zoo schrijft een inzender ons. Hoewel de bepaling door den minister ge steld, als antwoord cp de vragen van den heer Michielsen, dat de posten aan het belastingkantoor niet meer op den zelfden dag van de betaling geheel afgeboekt mogen worden, maar alleen in het journaal mogen worden ingeschreven, verbetering in den toestand van het lange wachten gegeven heeft, komt het toch nog meermalen voor, dat een 50 a 60 personen staan te wachten, alvorens zij een beurt krijgen. Dit is in hoofdzaak te danken aan het stijf bureau cratisch vasthouden, om maar één loket voor de belastingbetalers disponibel te stellen, onverschillig hoeveel menschen er ook staan te wachten. Zou het nu niet mo gelijk zijn, dat er van de vele aanwezige lo ketten tenminste op de drukke uren of pe rioden er nog een loket met een ambtenaar beschikbaar werd gesteld, opdat die „on- beimlisch lange rijen niet meer voorkomenl Of zijn die andere loketten alleen maar voor de versiering aangebracht? Dan heb- ben wij natuurlijk niets gezegd, maar dan kan men met oen beetje handigheid toch nog wel een maatregel treffen, dat op de drukke tijden meer dan één ambtenaar dis ponibel is, zeer ten gerieve van het publiek voor wien vaak ieder uur geldverlies betee- kend. Tot zoover inzender. Inderdaad is de toestand veel verbeterd sinds de heer Mchielsen zijn vragen aan dea minister stelde ®n daarop antwoord kreeg, maar den last, die op zeer drukke uren nog overblijft en nooit geheel te ondervangen is, zouden de ambtenaren zelf wel tof een mi nimum kunnen beperken. Barometerstand: 7.58. Achteruit. 9 u. v.m. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor» logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 October. Hoogste Barometerstand 770.3 m.M., te Haparanda. Laagste Barometerstand 737.4 m.M., ta Vestmanocr Verwachting van den Svond van 7 tot den avond van 8 October: Matige tot zwakken, later wellicht toe nemende Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Iets zachter overdag. bruik gemaakt, welke vragen door spr. wer den beantwoord. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. Programma voor den Sportdag van de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, op Donderdag 9 October a.s. op het terrein van de Voetbalver. H. F. C. (Spanjaardslaan). Aanvang 's morgens 10 uur met Athletiekwedstrijden. le klasse: hoogspringen; vèrspringen; hardloopen, 80 M.; korfbal werpen; cricket bal. 2e klasse: hoogspringen; driesprong; speerwerpen; discuswerpen; slingerbal; hard loopen, 100 M. 3e en 4e klasse; pols-hoogspringen; drie sprong; pols-vèrspringen; speerwerpen; dis cuswerpen; kogelstooten; hardloopen, 100 Meter. Meisjes: hoogspringen; vèrspringen; hard- loopen, 80 M.; balwerpen; slingerbalwerpen« 11.30 uur: veldloop, pl.m. 2500 M. s Middags, aanvang 1.30 uur: 1. Handbal meisjes, le en 3e tegen 2e en 4a klas. Honkbal jongen- 2e tegen 3e klasse. 2. Estafetteloop, 4 maal 100 M. 3. Demonstratie inleidende oefeningen voor athletiek. 4. Aflossingswedstrijd door groepen van 4 jongens over 2500 M. 5. Hockey, jongens. 3e klasse tegen'4e kL 6. Hinderni»wedloop. 7. Voetbal. 2e tegen 4e klassi 8. Prijsuitreiking. Mandagavond had onder groote belang, ste.ling de e_erste competitie-wedstrijd plaats van de Haarlemsche Damclub, in da bovenzaal van café Centraal aan de Groote Houtstraat De A. D. C.. die een achterstand van /—J had, wist deze op mooie wijze tot je" 7 overwinning op te voeren. De ge detailleerde uitslag is: im °amtclub Jozef Blankenaar i' P- J- Y- Dartelen—H. J. Lize 2—0 «ebe de JongChr. Markus 20 3- H. T. Luff—J. B. v. d. Sleen 2—0 5 H T' T Darte!en7D- Sosma 1-1 o. n. Lr. leunisseJ. Zuiver 20 n c' I' gaaien-P. A. Kuijer 0—2 7. f. A. Berkemeier—.T. Kone 20 van Looy—P. Glolzimmen 0—2 9. J. B. SluiterT. Bominer 20 10. H. Boks—A. 1 Mulle- oj 13-=!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1