1 m Een en ander over de Hygiënische As- sendelftsche Melkinrichting, „de Hami", en de „Alfa-Laval melkmachine." Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 7 October 1924 *$11111 "%k Het hygiënisch melken. De melkmachine in werking. Nog steeds onzekerheid inzake de dreigende Engelsche crisis verklaringen van verschillende ministers. In Frankrijk wordt een ver scherping van de anti-clericale politiek aangekondigd. Spaansche onderhandelingen met Abd el Krim. De troonswisseling in Mekka. Onder de Radio-berichten: De antwoorden van Frankrijk en Engeland op Duitschland's nota inzake toetreding tot den'Volkenbond. De Engel sche regeering besluit zich tegen de motie der conservatieven en het amendement der liberalen te verzetten. Het Duitsche kabinet gaat accoord met de plannen van Marx. GEM. 3ÜI7ENL. BERICHTEN. POEHNER WIL NIET NAAR DE GEVANGENIS. Een weide van „de H.A.M.I." ORDE EN ARBEID. Een actie tot wettelijke regeling der werktijden en vrije dagen voor de Chauffeurs. KUNST EN KENNIS. Hert ha DehmloW. Een prachtexemplaar FEUILLETON. ..•aiyrftfr juf 'i Wij hebben het gezien en de „Hami" heeft het reeds ondervonden, dat de Alfa- Laval volkomen automatiscn melkt. De zachte, grondige en volledig regelmatige ar beid bewerkt, dat alle melk welke de koe kan opbrengen, gewonnen wordt. Niets gaat verloren; ook de laatste druppels worden bij 't melken met de machine gewonnen, en zooals bekend,-is 't vetgehalte in de laat ste melk het hoogst. De melk komt nog met de stallucht, noch met min of meer onreine handen in aanraking en wordt niet veront reinigd door mest slroo, haren, enz. De Alfa-Laval is zoo geconstrueerd, dat ze met weinig moeite volkomen vrij gehouden kan worden van melkresten. Daardoor bederft de melk minder gauw De constructie zoo wel als het materiaal en de uitvoering zijn alle eerste klas De bedrijfs- en onderhouds kosten zijn zoo gering mogelijk. Door het zeker automatisch werken is de Alfa-Laval zoo gemakkelijk te exploiteeren, dat de be sparing aan personeel een gevolg wordt. Nu kom ik vanzelf tot de inlossing van mijn belofte, in mijn vorig artikel gedaan, n.l., een en ander te schrijven over de „cost en de baet" van de Alfa-Laval melk machine. Ik zal dit doen aan de hand van een zeer betrouwbaar rapport van den heer K. N. Kuperus, veehouder te Marsum, in Friesland, een pionier van het echte ras, die begonnen met de Alfa-Laval op 16 Maart 1924, na eenige weken het volgende kon rapporteeren: Op den 6en Maart., dus den laststen dag dat met de hand werd gemolken, is door den melkcontroleur de hoeveelheid melk en het vetgehalte van 15 koeien opgenomen en juist 14 dagen daarna, op den 20èn Maart, dus toen die 15 koeien 14 dagen lang met de Alfa-Laval waren gemolken, nog maals. Reeds na een week bleek uit dc melklijs- ten der zuivelfabriek, dat het gemiddeld vetgehalte was gesprongen van 3.45 op 3.65 pCt., terwijl op 20 Maart uit de melkstaten bleek, dat het gemiddeld vetgehalte der 15 koeien ongeveer 0.4 pCt. omhoog was ge gaan; ook de melkopbrengst. dat bleek op de klaarste wijze, was aanzienlijk gestegen. Plaatsgebrek belet het, om dien melkstaat van 14 dagen over 15 koeien af te druk ken. Wij geven dus alleen de uitkomsten, zoo overzichtelijk, als het mogelijk is. kost compleet 2000. Hij rekent 20 pCt. voor rente, afschrijving en reparatie, dat is samen 400. Voor olie en onvoorzien re kent hij 26.25. In totaal dus aan kosten 273.75 en 400 en 26.25 is 700.—. Volgens het rapport is het zeer goed mogelijk, dat de machine één arbeider J uitspaart, dat beteekent voor Friesland, in clusief woning en zegelplakken, 52X/ 22 is 1144. De veehouder heeft dus een di rect voordeel van 1144700 is 444. In Zweden waar de Alfa-Laval reeds 4 jaar ingebruik is, rekent men, dat in elk geval de stroom betaald kan worden door het meerdere vetgehalte. Aannemende, dat dit ook hier het geval is, zou men per jaar uitwinnen, zeer zuinig gerekend 444 en 273.75 is 717.75. De meerdere melkop brengst is hier nog buiten beschouwing ge laten. Brengt men ook deze nog in reke ning, dan is de uitkomst nog aanmerkelijk gunstiger Wel tastbare voordeelen dus! Af gezien nog van de heerlijke absolute onaf hankelijkheid des veehouders van goede melkers. Het reinigen en behandelen der apparaten is dermate eenvoudig, dat men het aan een flinken jongen van 16 jaar ge rust kan toevertrouwen. Op den 9en Sept., dus nadat de heer K. de Alfa-Laval 6 maanden had gebruikt, ver klaarde hij. dat de resultaten nog steeds schitterend waren. Zonder overdrijving, durfde hij beweren, dat het gebruik der ma chine voor het vee een ideale toestand en voor den boer finantieel zeer voordeelig is. Bovendien maakt deze ingenieuse uitvinding het veehoudersbgdrijf meer aangenaam, om dat het zeer moeilijke vraagstuk van reine melkwinning in de perfectie is opgelost. Schrijver dezer tegelen heeft niet de pretentie tc meenen, dat dit artikel volledig is, doch vv al heeft hij het stille vertrouwen dat het eenigszins zal meewerken om de prqductie van hygiënische melk van deug delijke samenstelling in goede banen te lei den en te bevorderen den procudenten en consumenten ten zegen. Assendeift, Sept. '24 G. B. Dc dreigmde Engelsche crisis. Er is nog altijd geen beslissing genomen of de regeering het amendement der libera len op de motie van wantrouwen der con servatieven in de zaak-Campbell al cf niet zal aanvaarden. Thans verluidt, dat de re geering zou toestemmen in de benoeming van een commissie van onderzoek, bestaande uit juridische deskundigen, in plaats van de door de liberalen verlangde commissie. Daar entegen verzekert een der Zondagsbladen, van MacDonald de volgende verklaring te hebben ontvangen „De commissie van onderzoek, waarop ik een beroep zal doen, zal niet bestaan uit een tiental Lagerhuisle den, maar uit twintig millioen kiezers. Of schoon ik geen verkiezingen heb uitgelokt, vrees ik deze niet. Het optreden der libe ralen en conservatieven, die ons voorwaar den willen opleggen, waaraan geen enkele regeering zich kan onderwerpen, ontneemt de regeering het aanzien dat zij in binnen- en buitenland noodig heejt. De oppositie dwingt ons daarom tot nieuwe verkiezingen en tot aftreden op een oogenblik, waarop alle vaderlandslievende overwegingen haar er toe moesten brengen den status quo te hand haven." In een gisteren te Sheffield gehouden rede verklaarde Ponsonby, dat het verzet tegen het verdrag met Rusland alleen aan voor- oordeelen tegen het bolsjewisme is toe te schrijven. De Labour Party kan geen meer welkome aanleiding voor nieuwe verkiezin gen wenschen dan het verdrag met Rusland, zeide Ponsonby. De oppositie verlangt nieuwe verkiezingen en wij zullen er voor zorgen, dat aan dit verlangen spoedig zal worden voldaan. Op de vraag of het geval-Campbell reeds tot een regeeringscrisis aanleiding zou kun nen geven, antwoordde Ponsonby echter, dat hij dit niet kan gelooven eer hij er Woens dagavond om 11 uur, aan het einde der debatten, zelf getuige van zal zijn. De li beralen hebben reeds eerder gedreigd, zeide hij, zij hebben getracht een achterdeurtje open te houden en het is nu maar de vraag of zij door dat deurtje kunnen ontsnappen. Voor ons is dit van weinig beteekenis; wij hebben geen verkiezingen verlangd, maar als wij worden getart is onze partij eensgezind. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat Clynes, de leider der regeering in het Lager huis, aan de pers heeft verklaard, dat Labour nooit is teruggedeinsd voor een uitdaging van een der beide andere partijen en bereid is er een te aanvaarden, als zij van beide partijen komt. Voorts verklaarde hij, dat de andere partijen zich vergissen als zij meenen, dat zij ten aanzien van het Russische ver drag een goede politieke leuze tegen Labour hadden verkregen. Alle partijen, zoo zeide hij, hebben tevoren getracht verdragen en overeenkomsten met Rusland te sluiten, en wij zijn enkel bezig geweest een handels politiek te doen slagen, zooals onlangs ten aanzien van Duitschland is geschied. Wheatley, de minister van gezondheid zeide te Birmingham, dat een algemeene ver kiezing, voor zoover kan worden beoordeeld naar het politieke aspect, slechts een quaestie van weken -of ten hoogste maanden was. James Stewart, de onderminister voor Schotland, zeide te Glasgow, dat hij geloof de, dat als de crisis niet deze week kwam, zij ongeveer begin November zou komen, want de liberalen forceerden een verkiezing over het Russische verdrag. In het hoofdkwartier der Labour Party werd Zaterdag meegedeeld, dat er voorbe reidingen werden getroffen in de veronder stelling, dat een algemeene verkiezing zeer aanstaande was. Het Fransche anti-de- rica i ;me. De Fransche minister van binnenlandsche zaken Chautemps heeft in een Zondag te Tours gehouden redevoering aangekondigd, dat hij een onderzoek heeft gelast naar de werkzaamheid van de religieuze congregaties in Frankrijk. Belangrijk is deze verklaring voor de mogelijke gevolgen, die deze anti- clericale politiek van de radicalen kan heb ben. Men herinnert zich de moeilijkheden in de vooroorlogsche jaren, die de doorvoe ring van de radicale politiek te dezen aan- z;~n heeft uitgelokt. En de felle partijstrijd i er het gevolg van was. Naar de woorden van den minister Chau temps te oordeelen, zouden we aan den voor avond staan van een hervatting van dezen strijd.met al zijn consequenties. De Spanjaarden in Ma rokko. In het begin van de vorige week is er be richt, dat de Spanjaarden Sjesjoean zouden hebben ontzet en dus tegenover de Rifkaby- len een succ. s zouden hebben te boeken. Wel werd hieromtrent tegelijkertijd gemeld, dat men deze berichten van Spaansch suc ces in Engeland onder eenig voorbehoud aanvaardde. Nadere berichten zijn verdei uitgebleven. Maar thans meldt de Madri- leensche correspondent van het „Journal" dat generaal Primo de Rivera nu de militaire eer gered is, van plan zou zijn met Abd el Krim onderhandelingen aan te knoopen, over een erkenning door dezen van het Spaansche protectoraat. Men zal zich her inneren, dat hierover reeds eerder geruchten zijn rondgegaan, waarin het heette, dat de Spaansche regeering haar troepen naar slechts enkele punten zou terugtrekken en overigens zich tevreden zou willen verklaren met de erkenning van Spanje's oppermacht door de Rikabylen. Slechts een klein deel van de Spaansche zone zou dus onder recht- streeksche Spaansch bestuur blijven. Herinneren we ons goed, dan is dat een oplossing, die door Primo de Rivera steeds werd voorgestaan, mits dan maar eerst door de Spaansche troepen een overwinning zou zijn behaald, zoodat niet de indruk zou wor den gewekt, dat Spanje militair tot een der gelijke regeling door de tegenstanders in het Rifgebied zou zijn gedwongen. Na het ont zet van het sedert meer dan een maand ge- isoleerde en door de opstandelingen ingeslo ten Sjesjoean zou nu dan, als het „Journal" gelijk heeft, het psychologisch moment voo» onderhandelingen zijn gekomen. Zal een op lossing in dezen geest echter mogelijk zijn 1 Ook in de geschiedenis van onzen strijd in Atjeh hebben we het stelsel van de concen tratie gekend.... en de mislukking ervan. En in het geval van de Spanjaarden is er de vraag, of Abd el Krim, met wien ze dan zou den willen gaan onderhandelen, ook waar lijk voor alle Rifstammen kan spreken en voldoende gezag oefenen om een over eer komst met Spanje ook te doen nakomen. Emir Ali bereid den troon te bestijgen. Uit Djeddah is het offideele bericht ont vangen dat Emir Ali, de zoon van koning Hoessein, er in toegestemd heeft den troon te bestijgen bij het aftreden van zijn vader. Het blijkt dat Emir Ali Vrijdag IJ. te Djeddah kennis heeft gegeven van een boodschap van zijn vader, waarin deze zegt dat hij wil aftreden, indien het volk denkt dat zulk een stap den toestand zou verbeteren. Notabelen uit Mekka, die thans te Djeddah vertoeven, en leidende persoonlijkheden te Djeddah, hebben hierop getelefoneerd aan den ko ning, dat zij wenschten dat hij het bewind zou neerleggen ten gunste van Ali. Zij boden Ali den troon aan als constitutioneel heerscher van den Tiedjas alleen van het kalifaat werd niet gesproken, terwijl een verband met andere Arabische landen uitdrukkelijk werd van de hand gewezen. Na veel aarze ling nam Ali het aanbod onder deze voor waarden aan. Hij gaf kennis van zijn plan om Zondag of Maandag naar Mekka te gaan. Uit Djeddah wordt gemeld, dat de op volging van Hoessein door zijn zoon, Emir, Ali, als koning van Hedjas, aldaar met in stemming wordt begroet. Er zijn echter buitenlandsche invloeden aan het werk ten gunste van Ibn Saoed. DE RHóNE BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN. Ten gevolge van hevige regens is de Rhón« buiten hare oevers getreden. Tarrascon, A:ig« non, Arles, Beaucaire zijn overstroomd. De Beiersche Landdagafgevaardigde Poeh- 1 ner had reeds sedert geruimen tijd vesting straf moeten ondergaan, waartoe hij in ver band met het complot-Hitler was veroordeeld. Hij had echter uitstel gekregen wegens een maagziekte tengevolge waarvan de dokters vestingstraf vcor hem gevaarlijk achtten. Een commissie vro onderzoek is echter tot de overtuiging gekomen, dat Poehner de straf wel kan ondergaan. Poehner heeft thans echter nieuwe getuigenissen van dokter» overlegd, zoodat een nieuw onderzoek u gelast. Het staat 'valt, als een paal boven water, dat er aan de melkinrichting, wat betreft hygiënische eischen in den breedst moge lijken zin, nog zeer, zeer veel ontbreekt. Soms ongezond personeel* vuile stallen, vuil melkvee, vuile kleeren van de melkers, vuil vaatwerk, vuile handen, staan dermate ip den weg, dat het tot de absolute onmo gelijkheden behoort, melk te winnen, die aan de zeer strenge eischen der hygiëne vol doet. Over de handen gesproken :men moet ze maar eens zien bij vele melkers, die zelf niet schromen, inplaats van het smeer- hoorntje te gebruiken, zich in de handen, te spuwen, zeker om de soepelheid te bevor deren. Wij nemen dezen aanloop met naakte waar heden niet om de boeren, die metst ter goe der trouw zijn en veelal in een sleur van vastgeroestheid de melkwinning behandelen onaangenaam te zijp. Dat zij verre! Wij con- stateeren eenvoudig die tekortkomingen, tot leering, en derhalve tot verheffing van den boer, want wordt hem op die gebreken ge wezen, dan kan hij ze, tot eigen voordeel, met alle kracht en macht uitroeien. Noor hen, die zouden meenen, dat ik de zaak wat al te zwartgallig bekijk, dat ik te hardhandig den vinger op de wondeplekken leg en daarom geen enkel lichtpunt zou zien in de wijze van melkproductie, wil ik even het volgende vastleggen: Als wij de balans van de laatste 15 tot 20 jaren opma ken, meen ik, dat niemand de oogen zal kunnen sluiten voor het heuglijke feit, dat de melkwinning, door krachtige, stelselma tige propaganda van enkele pioniers, in betere banen is, en nog steeds wordt ge leid. En dit zij hier met klem en overtuiging gezegd: „wordt de melk hygiënisch gewon nen en is zij van deugdelijke samenstelling, dan kan de boer een prijs daarvoor bedin gen en ook maken, die ver bovgn de tegen woordige melkprijzen uitgaat. Hij opent zich daardoor een finantieel perspectief, dat hoopvol, verblijdend, aanmoedigen^ en be vredigend is." In het bovenstaande is met opzet niet ge sproken over den gezondheidstoestand van het vee. Dat de veestapel uit sanitair oog punt „first class" moet zijn, dus van alle smetten vrij, is evident voor allen, die be- bégrijpen, dat alleen van gezond vee, on der streng bepaalde omstandigheden, melk van gezonde en deugdelijke samenstelling kan gewonnen worden. Voor hen, die het soms nog niet weten, is volgens de bacterio logen Dr. Koning en Mooy te Bussum, de melk van ondeugdelijke samenstelling, als 'zij een vetgehalte heeft van minder dan 3 pCt., met minder dan 8 pCt. vetvrije vas te stof, met een bacteriëngehalle hooger dan 50000 per kub. centimeter, en met een katalase van hoogei dan 3 pCt.. Het bestek dezer verhandeling laat niet ioe in den breede uit te weiden over Jen noodzakelijke vereischten gezondheidstoe stand van den veestapel en over de groo- te onzegbare voordeelen van hygiënisch ge wonnen melk. van deugdelijke samenstelling voor de volksgezondheid. Bedoeling is slechts te wijzen op de gunstig finantieele uitkomsten voor den veehouder bij het hy giënisch winnen van melk van deugdelijke samenstelling. Ook wil ik van deze gelegenheid gebruik maken, om ter illustreerlng en bevestiging van hetgeen in bovenstaande regelen door mij is beweerd, een en ander mee te deelen over de hygiënische Assendelftsche Melk inrichting de „Hami", een instituut, opge richt in het voorjaar van 1923 door den heer M. Sikkes, een der pioniers, hierboven genoemd. De „Hami' heeft een kerngezonde veestapel, die steeds onder controle staat van den vearts Bnoy, te Krommenie. Bij de minste afwijking worden de zieke dieren geïsoleerd, en de melk van deze runderen niet voor de consumptie beschikbaar ge steld. Eerst op advies van den veearts en na een gunstig bacteriologisch onderzoek van de melk, wordt het rund weer bij de anderen gevoegd Vooral op de t.bc.-verschijnselen wordt zeer nauwkeurig toegezien en het tuberculi- neeren van het veè wordt op gezette tij den toegepast. Geen rund wordt op deze boerderij toegelaten, waarbij de tuberculine- proef geen gunstig resultaat heeft opgele verd. De Inspecteur van den Veeartsenijkundi- gen Dienst, Dr. Klauwers, te Amsterdam, heeft dan ook volmondig kunnen verklaren, dat alle runderen van dc „Hami" t.b.c.-vrij zijn bevonden. Een van de prachtige resul taten van het jarenlange streven des hee- ren Sikkes op het gebied der veeveredeling. Wij zullen, om niet te uitvoerig te wor den, de voornaamste zaken omtrent de melkwinning met wat daarbij behoort, in 't kort opsommen. Ie De melk heeft een vetgehalte van 3.403.80 pCt. Zij is afkomstig van t.b.c.- vrije runderen en wordt iederen dag che misch ei) bacteriologisch onderzocht. 2e. Het personeel der „Hami" staat on der bacteriologische controle, om te ver hoeden, dat er soms bacillen-dragers van typhus, diphterie en tuberculose onder schuilen. Ook staan de gezinnen der mel kers onder medische controle. 3e. De uiers en de tepels der koeien wor den voor het melken gereinigd, evenals dit het geval is met de handen der melkers. 4e. De eerste stralen melk, welke rijk zijn aan ongewenschte bacteriën, In het tepel kanaal doorgedrongen, worden in een daar voor bestemd busje gemolken; deze melk wordt niet in de consumptie gebracht. 5e. Het vee staat onder voortdurende con trole van deskundigen Wij zullen het hierbij laten. Uit boven staande punten springt duidelijk in het oog dat de „Hami" zich houdt aan de strengst noodzakelijke eischen der hygiënische wet ten. En dat zij hiermede succes heeft moge blijken uit het feit, dat het laatste rapport van de bacteriologen Dr. Koning en Mooy slechts gewaagde van 500 bacteriën per kub. centimeter, terwijl de ondeugdelijkheid begint bij 50000 bacteriën per kub. c.M. Wij hebben hier dus wel te doen met een specimen van modelmelk. Zeer groote hinderpalen voor het winnen van bacteriënvrije melk zijn de onreine han den en de bedorven stallucht. De Alfa-La- val melkmachine heeft met één slag deze twee groote hindernissen uit den weg ge ruimd. Wie met aandacht voor eenige weken in dit blad het artikel over de Alfa-Laval heeft gelezen, zal deze schijnbaar stoute bewering volkomen moeten beamen. Op 6 Maart mellcopbrei^st 15 koeien 295 liter. Op 20 Maart dito 314.4 liter. Toe name per dag 19.4 liter. Op 6 Maart het aantal vetgrammen 9973. Op 20 Maart dito 11100. Toename per dag 1137 vetgrammen. Dit laatste maakt gemiddeld 77 vetgram men per koe en per dag; op 300 meikda- gen geeft dat per koe een voordeel "an 300 X 77 vetgr. is 23.1 K.G vet. Verder lezende; „De melkmachine, die natuurgetrouw bet zuigen van een kalf na bootst, melkt beter dan de alleibeste hand- melker. De koeien laten direct de melk val len, en produceeren rustig gedurende het melken. Geen wondei! Ze hebben niet de minste last van ruwe harde handen, scher pe nagels en ongelijkmatig er ruw trekken. Ze blijven zeer rustig, zoodat na een paar dagen spantouwen overbodig zijn. Een koe van den heer K was met de handen zeer lastig te melken; dat duurde circa een A uur. Met de machine speelde men het klaar in 10 minuten. Dat spreekt als boekdeelen. Nu eenige eenvoudige rekensommetjes over de „Cost en de Baet" De heer K. ge bruikt tegenwoordig 3 machines m.a.w. hij melkt 3 koeien te gelijk; evenredig aan de capaciteit van den motor kan dat getal op gevoerd worden. Drie machines gebruiken per uur 1 K.W.U .In IA uur melkt hij 25 koeien. De krachtstroom kost hem dus te gen 25 ets. per K.W.U. per dag 2X1HX 25 ets. is 75 ets dus per jaar 365X75 ets. is 273.75. De geheele installatie met 3 machines wat er in zijn binnenste omging, toen hij, na eenige oogenblikken omziende, bemerk te, dat de hond bezig was, het touw door te knagen. „O God! o God!" riep hij uit en bleef op dit gezicht geheel verlamd staan. Tristan verslond letterlijk het spinsel van hennep, waarvan men eiken draad onder zijn tanden kon hooren kraken. Twee of drie seconden, die Rodille even zooveel eeuwen toeschenen, verliepen. Het touw brak. Ro dille voelde een roode wolk zijne oogen benevelen en den adem des doods over zijn hoofd gaan; daarna had hij een oogenblik van hoop. De hond, door hevige inwendige smarten gefolterd, rolde over den grond naar de andere zijde en scheen op het punt, den laatsten snik te geven. „Ik zal er toch uitkomen," dacht Rodille; „hij zal mij niet zien." Én snel naderde hij de drtur. Doch Tristan had zich reeds weder opgericht en ver sperde hem den doortocht. Rodille week achteruit Tristan sprong voorwaarts. Wij verlieten Edmond, terwijl hij zich in galop op het sterke paard van Rodille vooruitspoedde. Hij had gezworen, dat hij niet stil zou houden voor hij een stad of dorp had bereikt, waar hij een vertegen woordiger der rechterlijke macht zou vin den. Hij wilde hem den moordenaar over leveren. «door wiens toed™"» hii zooveel Gemeld WO rdt: In verband met de samenwerking, welke tot sand is gekomen tusschen het R. K. Vakbureau, het Chr. Nat. Vakverbond en het Alg. Ne4 Vakverbond, inzake de uit breiding van de Arbeidswet 1919, hebben de bij genomde Vakcentrales aangesloten orga nisaties, welke chauffeurs organiseeren, n.l. de Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders, de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en de Ned. Bond van Werknemers in het autobedrijf, besloten, ge zamenlijk een speciale actie in te zetten tot het van toepassing verklaren van de betref fende artikelen der Arbeidswet voor de chauffeurs. De beroemde altzangeres Hertha Dahmlow zal onder auspiciën der Intern. Concertdi rectie Ernst Krauss en tournee door ons land maken. had geleden. Hij hield zich overtuigd, dat hij nu aan het laatste bedrijf van dit vree- selijke drama gekomén was, waarvan hij tot op dit oogenblik het slachtoffer was geweest. Reeds had hij drie mijlen afgelegd; de dag begon aan te breken Bij een kromming van den weg bevond hij zich eensklaps tegen over vijf gendarmes en een brigadier. „Men passeert hier "niet," riep de briga dier. „Heeren," riep Edmond, de hemel zendt u hier, ik was juist bezig u te zoèken." „Waarom?" „Om u een groot misdadiger over te le veren." „Spreekt gij van den persoon, die den voorlaatsten nacht op drie mijlen afstands van Quimper een moord begaan heeft?" „Ik weet het niet, maar ik zou bijna dur ven zweren, dat hij het was, want de man, dien ik in uw handen zal leveren, is tot allés in staat en ik geef hem als een dub bele moordenaar over." „Waar is die man?" „Ik zal hem bij u brengen. De gendarmes omringden Edmond, die zijn paard omwendde en in galop den weg weer insloeg van waar hij was gekomen. Onderweg beschouwde de brigadier wan trouwend den vreemden geleider, wiens uiterlijk en kleeding hem al zeer verdacht voorkwamen, en hij stelde zich voor, hem een gestreng verhoor te doen ondergaan, zoodra de andere zaak afgedaan zou zijn. In minder dan een uur tijds hield de troep voor de hut stil. „Wat beteekenen deze wagens?" vroeg de brigadier, die de beide voertuigen aan de zijde van den weg opmerkte. „De eene is van mij; de andere van den man, dien wij gevangen gaan nemen." „Zullen wij hem in deze hut vinden." „Ja. „Maar de deur staat open." „O, wees gerust, hij wordt goed bewaakt." De brigadier mtt twee man en Edmond stegen af en naderden de hut. De briga dier ging het -eerst binnen en keek rond. „Zeg eens vriend," riep hij na een oogen blik op spottenden toon uit, „wat babbelt gij ons toch voor? Er is niemand hier." Edmond maakte een-gebaar van verba- eing en schrik. „Niemand!" riep hij uit. „Gij zegt, dat er niemand is!" „Een verworgden hond, dat is alles; zie zelf maar." „Ach!" stamelde Edmond, „de ellendeling zal de vlucht hebben genomen." „Dat is wel waarschijnlijk," sprak de bri gadier op zonderlingen toon, „maar in af wachting, dat wij hem opsporen, moest gij ons uw papieren eens laten zien, mijn vriend." „Mijn papieren? Ik heb er geen, ant woordde Edmond op vastberaden toon. „O, doe mij geen vragen. Doe uw plicht, neem mij gevangen. Ik bied geen tegenstand. Ik heb u maar een verzoek te doen. Verliest geen minuut, rijdt de paarden dood, wan- neer het zijn moet, om mij voor een procu reur des konings, een rechter van instruc tie, een overheidspersoon, onverschillig wi« of wat te brengen; het leven en de eer van een onschuldige, de straf van een eer- loozen moordenaar hangen er van af!" „Wel drommels! wanneer gij zooveel haast hadt, behoefdet gij ons niet eerst hief te brengen," antwoordde de brigadier. „Maar mij houdt niets terug en daar gij zooveel haast hebt, zullen wij snel rijden. Te paard, mannen, vooruit!" Een der gendarmes bleef bij de hut, om op de twee wagens te passen; de anderen reden met Edmond weg. DRIE EN ZEVENTIGSTE HOOFDSTUK. Toen Paul Mercier met den herbergier ta Quiemper aankwam, klom hij terstond uit het rijtuig en begon in al de hotels en her bergen onderzoek te doen naar de drie rei zigers, die hij zocht. Het duurde niet lang, of hij vond het lo gement, waar Rodille met Werner en Ag nes een dag had doorgebracht, en daar in een klein provinciestadje alles spoedig be kend wordt, wist men hem ook met juist, heid in te lichten omtrent de ligging van het buitenverblijf, dat hij gehuurd bad. (Wordt vervolgd.} 122 Het touw, waaraan Tristan vastlag, was too lang, dat het onmogelijk was, den uit gang te bereiken, zonder in het bereik van den hond te komen. In zijn verbeelding voelde Rodille zich reeds door de scherpe tanden van zijn vreeselijken bewaker ver scheuren en haastig trad hij terug naar een verwijderden hoek der hut. Tristan ging dadelijk weder liggen, doch zijn haren stonden overeind, zijn oogen schoten vuur en wendden zich geen oogen blik af van den gevangene, die aan zijn zorg toevertrouwd was. Rodille zocht steeds vruchteloos naar een middel om te ontko men. Een oogenblik kwam de gedachte bij hem op, om het rieten dak m brand te ste ken en dan door de opening te ontsnappen, doch hij liep groot gevaar op die wijze, den dood in plaats van de vrijheid te vinden Hij besloot daarom liever een gat in den muur te maken, ofschoon hij geen enkel stuk gereedschap had, dat hem hierbij van dienst kon zijn Op het oogenblik evenwel, dat hij met zijn gebrande en opengescheurde handen den muur van hard gedroogde klei aanviel, verd zijn aandacht getrokken door het vreemde geluid, dat de hond maakte; dat geluid was van zulk een verontrustenden aard, dat Rodille oogenblikkelijk zijn arbeid staakte. Slechts eenige seconden waren verloopen en toch was Tristan niet meer kenbaar. Een vreeselijke kwaal had hem aangetast, zijn ademhaling was hijgend en fluitend als een blaasbalg, bij eiken adem- toch vielen zijn zijden in en zetten zich weer uit. Met zijn langen staart sloeg hij driftig en zenuwachtig op den grond, hij ging op zijn achterpooten staan, als een paard dat steigert, en telkens als hij weder op zijn voorpooten neerviel, liet hij een scherp en pijnlijk gesis hooren, alsof hem de keel met een nijptang werd toegekne pen. Zijn oogen schenen hem uit het hoofd te puilen en schitterden met een onuitstaan- baren glans, terwijl het witte schuim hem uit den mond liep. Rodille sidderde en een onbeschrijfelijke angst overviel hem. „Ik ben verloren," mompelde hij, „die hond is dol geworden.' HU 7trli 1 Hij vergiste' zich niet; de wolvin, die eenige dagen vroeger door Tristan neerge veld was, was door dolheid aangetast. Haar beten hadden op den hond de kiemen der afgrijselijke kwaal overgebracht, waarvan de eerste kenteekenen zich nu vertoonden Na een oogenblik nadenken stelde Ro dille zich gerust; het touw was zoo sterk, dat de hond het niet gemakkelijk breken zou, en hij bc<<af zich met een zeer ver klaarbaren haast weder aan het werk. Wij zullen niet trachten te beschrijven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5