m 1 Franken's Melkbrood streeft liet volmaakte ter zijde. A Het ééne noodige. Het Automatische Telefoonsysteem. Woensdag 8 October 1924 47ste Jaargang No. 15860 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Tegen de prijsstijging der Levensmiddelen Een vergeetachtige Onder wijzeres. De Zomertijd. De vliegtocht Nederland-Indië. De manoeuvres in N.-Brabant en Limburg. Agenda 9 October De vlag in de kap. De Tentoonstelling van de St Jozefgezellen en het Patronaat van O. L. V. Rozenkrans Boven aan de foto een vliegmachine vervaardigd door twee leden van het. Patronaat. De nieuwe centrale in wording. Een kijkje in de centrale. 5000 netaansluitingen. 8O00 lijnen gemonteerd. Een miilioen soldeerplaatsen 30 000 Meter kabel. Hoe m oet men telefoneeren. Eenige voor en nadeelen. De keuring van de autobussen. J. J. WEBER ZOON Ootlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. abonnementsprijs bedraagt too. Haarlem en Agentschappen: £er week 0.25 Per kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij ▼ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSGHE Toen de Belgische dominicaner pater P. "auwels onlangs in zijn habijt op het station Hasselt stond, werd hij door een troep ■aijnwerkers beleedigd en gehoond. De vu rige geestelijke, zich het eenige dagen te vo- Ten op 'n congres te Antwerpen geconsta teerde feit herinnerend, dat n.m. 80 pCt. van Belgische industrie-werkvolk zijn gods dienstplichten niet meer waarneemt, greep, laar aanleiding van den plompen aanval °P het Hasseltsche station naar de pen en schreef in den (katholieken) „Standaard", ▼an Brussel, een vlammend artikel, waaraan, "ij enkele zinnen ontleenen. Ziehier: „Is het dan niet wraakroepend en mis dadig, dat wij in den lande zoovee] geld en tijd moeten besteden aan allerhande vraagstukken, die noodzakelijker wijze, gedeeltelijk ten minste, onze aandacht af leiden van het unum necessarium?*) Wat is een leeuwenvlag zonder driekleur naast een voorhoofd zonder kruisteeken? Wat is een sport-overwinnaarsoptocht en een inhuldiging naast een stoet van zielen, die toet gedoopt zijn in de wateren van den H. Geest? Wat is een monument voor ge sneuvelden naast zielenood van leven den? Wat is een Volkenbond op papier, naast leege doopregisters en openstaande trouwboekjes? Wat is een Belgica-ballon naast de grootsche kerkliturgie? En wat is al onze verdeeldheid om eerste plaat sen en decoraties, al ons hanengevecht om politieke opvattingen en methoden, al ons gekibbel over personen en daden; wat is heel onze politieke boel met zijn ver warring van Babel naast de verwildering van de gemoederen en de vlucht der zie len uit het heiligdom, enz." Het kath. Vlaamsche weekblad „Vlaan deren" hetwelk dit artikel uit „den Stan daard" verder citeert, vat deze woorden van Pater Pauwels aan voor eenige behartigens waardige opmerkingen, waarvoor wij om tweeërlei reden de aandacht ook van onze lezers willen vragen. „Jammer is het, schrijft het blad, dat pa ter Pauwels er niet even aan herinnert, dat °p hetzelfde congres van katholieke arbei dersvertegenwoordigers te Antwerpen, Waarop het alarm van de 80 pCt. afvalligen werd uitgebazuind, dat op hetzelfde congres Werd medegedeeld, hoe onvergelijkelijk veel beter het katholiek arbeidersvolk in Noord Nederland, in het protestantsche land van den Noorderduïvel, er voor staat. En dat, ondanks het gemis van een katholiek verle den zooals Vlaanderen er een had, van een tientallen van jaren heerschende „katho lieke" regeering, zooals die van Brussel, van een kardinaal „met wetenschappelijke wereldreputatie", van een ontelbaar aantal gelegenheden om de katholieke gedachte en practijk te doen doordringen in opvoe ding; onderwijs, wetgeving en gemeen schapsleven." En verder: „Kamiel Huysmans, de mefistofeles van (Vlaanderen, wist waarachtig heel goed Waarom hij tegen de zelfstandigheid van 't zoogenaamde „zwarte" Vlaanderen gekant moet zijn! Aan de vruchten kent men den boom. En aan de vruchten der „katholieke" po litiek die in België geregeerd heeft, kent «en nu den boom van het Belgisch „katho licisme". De uitroeingspolitiek van Vlaan- derens katholiek karakter. Welk een verantwoordelijkheid voor al de verblinden, al de verdwaasden, al de mis dadigers die Vlaanderen aan Belgë, en daardoor, aan de Fransch-Waalsche godde loosheid hebben geofferd. De innerlijk sociale aard van de Vlaam sche kwestie wreekt zich wel verschrikke lijk op de hooghartige negatie daarvan, welke tot bij bet hoogste kerkelijk gezag in den lande gegolden heeft. In Noord-Nederland was de eenheid van taal tusschen volk en gegoede standen de groote hefboom, in de handen der katho lieke emancipatoren om het katholieke ar beidersvolk te behoeden voor de verlei ding der socialistische goddeloosheid. In Vlaanderen blijkt nu de taai-vreemdheid tusschen volk en gegoede standen de groo te hinderpaal, om het arme, onwetende, ▼erbalemonde arbeidersvolk te behouden ▼oor de groote schoone traditie van Vlaan- derens heilig geloof." In deze woorden van het Vlaamsche Weekblad worden twee moeilijk te over schatten waarheden wel helder belicht. De eerste, wij hebben ze vroeger al meermalen to ons blad ter sprake gebracht, is deze: dat de zoogenaamde Vlaamsche kwestie in wezen niet is een sportieve taalstrijd tus schen twee soorten inwoners in één staats verband, öf wel een door nationalistische drijvers warm gehouden twist om de poli tieke macht, noch een taalkundige liefheb berij, waarbij leden van het Nederlandscb Verbond in de handen klappen, maar een groote strijd met een socialen ondergrond. He groote kopstukken uit de Vlaamsche be- Weging, priesters en leeken. hebben het looit anders gezien, dan in bovenaangehaald artikel zoo juist wordt gezegd: de taal is de hefboom, waardoor men het volk omhoog kan trekken, 't Was en is de onvergeeflijke lout van vele katholieke voormannen in Helgië, te minachten den Vlaamschen taal strijd, dat schitterend stuk katholiek sociale actie, om 't eenvoudige, oer-roomsche Vlaamsche volk op te heffen en voor den ka tholieken godsdienst te bewaren. Dit gebrek aan inzicht en deze gruwelijke verwaarloo- zing van zulk een eminent belang als de verzorging van de moedertaal, begint zich wel schrikkelijk te wreken! Maar nog iets anders leert het stukje in het Vlaamsche blad. Men benijdt ons daar in het Zuiden den prachtigen, principieelen strijd onzer katholieke emancipatoren, die in dit „protestantsche' land het katholicis me tot zulk een geweldigen bloei wisten te brengen, met wering van het socialisme van het Roomsche erf. En terecht; die hulde is verdiend. Maar misschien benijdt men ons te veel, althans, wanneer wij niet opassen, zal er in de toekomst veel van dat pioniers werk verloren gaan. Zeer juist ziet het Vlaamsche weekblad het tegenhouden van het socialisme in de eenheid tusschen de standen. Zoolang wij die bewaren kunnen, behouden wij onze Roomsche kracht, niet enkel uiterlijk en in getal, maar vooral in nerlijk. Wie echter scherp toekijkt, kan het niet ontgaan, dat wij de laatste jaren nog al wat van die kracht hebben ingeboet. De campagne van „De Dageraad" leert het getal „naam-katholieken" met cijfers, wat onnoodig was voor de ingewijden, die wel wisten dat het aantal hetwelk helaas ook ten onzent onder de arbeiders in de indu strie-centra afvalt, niet wordt bijgehouden door de propaganda onder de niet-katholie- ken. En als wij zouden gaan afmeten, in hoeverre onze politieke en sociale actie daaraan schuld droeg, dan zou dat niet zijn, omdat er te weinig in onze kringen werd ge offerd aan den tijdgeest, dat wij te weinig meegingen en luisterden naar de nieuwste eischen, maar juist, omdat de groote strijd niet voldoende één en principieel werd ge houden, omdat ei meer op materieele din gen dan op algemeen belang werd gelet. Vandaar dat wij altijd met zooveel kracht tegen zelfs een verwijderd samengaan met socialisten zijn opgekomen en zuflen blijven opkomen. Te goed weten wij, dat zulk een samengaan aan weerszijden compromissen eischt, waarvan de slachtoffers alleen aan onzen kant vallen. Zoodra de groote politieke en sociale strijd zich richt op de materie in plaats van op het beginsel, wordt de honger naar al meer stoffelijke voordeelen gewekt, een honger, die toch nooit te bevredigen is, om dat ons- einddoel nu eenmaal niet hier ligt. Teleurstellingen kunnen bij zulk een half heid niet uitblijven; de teleurgestelden worden ontevredenen en gaan langs het socialisme onherroepelijk voor de kerk en erger, zelf verloren. De practijk leert dit helaas met onbetwistbare zekerheid. Dat een Vlaamsch blad ons ongewild nog eens komt herinneren, dat wij alleen in een heid en in het zuiver houden van onzen strijd kunnen behouden, wat een nobel voorge slacht veroverd heeft, kan zeker straks bij de voorbereiding der groote verkiezings actie niet ondienstig zijn.' Het ééne noodiga. 3!fö£Bj Gezamenlijk optreden der Spoorwegorga nisaties. Naar de „Tel." verneemt zal het hoofd bestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen, ge vestigd te Utrecht, de vier andere perso- neelorganisaties uitnoodigen tot samenwer king, om middelen te beramen tegen de ge volgen van de prijsstijging der levens middelen. De „Tel." vertelt: Te Delft heeft zich een geval voorgedaan.dat wel wat aan het Baarnsche drama doet denken, al ligt de oorzaak\hier niet bij de politie. Het 8-jarig dochtertje van de familie v. B., aldaar, kwam n.I. Maandag niet thuis uit school. Een uitgebreid onderzoek, waarbij de poli tie in den arm werd genomen, leverde geen resultaat op. Daar verondersteld werd, dat het meisje in een der grachten was geraakt, heeft een agent den heelen nacht gedregd. Bij het aangaan der school Dinsdagmor gen, bleek, dat het meisje Maandag wegens straf in de kast was opgesloten. De onder wijzeres had het kind vergeten.... Het rapport der tijdcommissie. Naar verluidt heeft de dusgenaamde Tijd commissie dezer dagen haar laatste bijeen komst gehouden en is de publicatie van haar rapport binnenkort te verwachten. Er moet naar de Msb. verneemt, spra ke zijn van een minderheids- en een meer derheidsrapport, zoodat zich (wat te ver wachten was) ook in den boezem der com missie de meeningsverschillen zullen afspie gelen welke op dit stuk onder de Neder landsche bevolking heerschen. Het antwoord op de verzoeken om inlichtingen. Teneinde misverstand te voorkomen, deelt het Haagsche Anetakantoor in aansluiting op hetgeen in de bladen van Zaterdagavond heeft gestaan, mede, dat op de, Vrijdagmia- dag verzonden telegrammen aan de com mandanten van de vliegvelden te Praag, Presburg en Belgrado met verzoek of zij iets vande F VII hadden gezien, alsnog ant woord is ontvangen uit Presburg, Zaterdag middag om 5 uur, met de mededeeling, dat niets van het vliegtuig was gezien, uit Paag Maandagavond om half 6 en uit Belgradt» denzelfden dag om 6 uur. Het vliegplan nog niet opgegeven. De Tel. verneemt uit Sofia: Nog steeds is het vraagstuk der reparatie van den bij Phi- lippopel gelanden Fokker VII niet tot een oplossing gekomen. Zondag j.l, was het de fecte vliegtuig reeds door een Bulgaarsche ingenieur bezichtigd. De autoriteiten stelden toen, na het onderzoek, voor het toestel naaf Sofia te vervoeren, om aldaar zoo mo gelijk het defect zoo spoedig mogelijk te ver helpen. De vliegers willen echter, alvorens verdere maatregelen te nemen, op antwoord uit Nederland wachten. Zonder nadere in structies gaan zij dus niet tot het demon- teeren van het toestel voor het transport van de plaats der noodlanding naar het sta tion over. De Nederlandsche vice-con sul, de heer De Brauw, uitte zijn buiten gewone erkentelijkheid voor de groote voor komendheid en het hulpvaardig optreden der Bulgaarsche autoriteiten. De te volgen gedragslijn hangt van het rapport af. Het Comité Vliegtocht NederlandIndië deelt aan het Haagsche Aneta-kantoor mede, dat van den heer Van der Hoop te Philip- popel een telegrafisch bericht is ontvangen, dat een uitvoerig schriftelijk rapport on derweg is. In afwachting hiervan kan het comité nog geen nader besluit nemen om trent de te volgen gedragslijn. De heer Guilonard chef, van den techni- schen dienst der K. L. M. op Waalhaven, houdt zich reisvaardig óm, zoodra de ver- eischte gegevens aanwezig zijn, onmiddellijk te vertrekken. Een reserve-motor staat be drijfsklaar te Rotterdam gereed; het is echter de vraag, of de overige reparaties aan het toestel ter plaatse uitgevoerd kunnen wor den. De verdere plannen van het comité zullen uit den aard der zaak voor een groot deel werden beheerscht door financieele over wegingen, Het is echter overtuigd, dat de offervaardigheid van het Ned. volk hier te lande en in Ned Indië wanneer daarop een beroep mocht worden gedaan niet in gebreke zal blijven. Het comité staat onver anderlijk op het standpunt, dat van het op geven van het vliegplan geen sprake mag zijn. De meening van den beer Fokker. De Tel. meldt nog: In een onderhoud dat we met den heer Fokker hadden, verklaarde deze ons. dat zoolang het toestel niet van de plaats van landing naar het dichtstbijzijnde vliegveld of reparatiewerkplaats is vervoerd, niets defi nitiefs over het tijdstip van het voortzetten van den tocht gezegd kan worden. Mochten de reparaties omvangrijk zijn, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat de tocht, in verband met de weersgesteldheden, die een vertrek in October of in April slechts wen- schelijk maakt, toch uitgesteld wordt. Een onwaar bericht. Officieel wordt ons gemeld: De mededeelingen, welke in buitenlano- sche bladen zijn gedaan als zoude H. M. de Koningin geweigerd hebben na afloop de» manoeuvres het defileeren van de troepen bij te wonen zijn in allen deele onwaar. H. M. de Koningin is na afloop van een der door Haar bijgewoonde manoeuvredagen, instede van de troepen langs Hoogstderzel- ve te laten defileeren, in persoon langs hun front gereden, zulks uitsluitend met de be doeling van tijdsbesparing, ook terwille van officieren, onderofficieren en manschappen, die reeds zeer zware dagen achter den rug hadden. Sociëteit St. Bavo. Esperanto 8 uur Jaarfeest Volksbond half 8 uur. R.K. Middenstandsgebouw. Zangvereeni- ging „Proza en Poëzie" 8 uur R.-K, Jonge Vrouwenbond half 8 uur. afd. I. Godsdienstonderricht met licht beelden half 89 uur. St. Vincentiusgebouw R.K Reclasseering- vereeniging half 9 uur Groote of St. Bavo-kerk Orgelbespeling 23 uur door G. Robert. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89Vt uur. Tentoonstelling. Bazar Wilhelminastraat 12 Bazar van den Ned. Kinderbond van 25 en van 710 uur. Patronaatsgebouw Koningssteinstraat R, K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdageD voorin, van 912 uur, n.m. van 2—5 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraaf 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Heden heeft men de vlag geplaatst op het hoofdgebouw van het in aanbouw zijn de Christelijk Lyceum aan de Emmakade- Leidschevaart. Dit beduidt dat men met het leggen van de eerste kapspanten voor het hoofdgebouw begonnen is. Aóvertentiën 35 cent* per regel Bij contract belangrijke kortie; Advertentiën tusscheD den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 cL per regel op de le Pagina's 75 cf per regeL Vraag- en aa®bod-adver» tentiën 14 regels 60 d. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. De nielwe centrale in wording. Het zal niet lang meer duren, of ook Haarlem en de omliggende gemeenten 'zul len het gebruik krijgen van het z.g. vol automatische tlefoon-systeem, zooals dit reeds op enkele andere plaatsen in ons land in gebruik ij. Zooals men zal weten, geeft dit nieuwe systeem belangrijke voordeelen, zoowel voor de exploitatie van hel locale en in- terlocale telefoonverkeer als voor degenen, die telefonisch zijn aangesloten. Over deze voordeelen en ook eventueele nadeelen zullen wij het straks nog hebben. Door de directie van het telefoon en te legraafkantoor hier ter stede, werden wij uitgenoodigd gistermorgen eens een kijkje te komen nemen in de nieuwe centrale en de wording van het automatisch systeem in oogenschouw te nemen. Onder zeer deskundige leiding werden wij van het eene toestel naar het andere gebracht, van de eene zaal in de andere, we zagen, zalen voor interlocaal verkeer, voor locaal verkeer, de machinekamers enz. Onze lezers zullen natuurlijk niet ver langen, dat wij omtrent onzen tocht tot in alle, grootendeels zeer ingewikkelde tech nische bijzonderheden, afdalen, dit zou een al te droog relaas worden van allerlei termen, die het geheel er niet duidelijker door zouden doen wbrden. Toch willen wij niet nalatën eenige onge twijfeld interessante mededeelingen van onze inspectie te doen. Allereerst iets over het interlocaal ver keer. Het inttrlocaal verkeer. Voor de afwikkeling van het interlocaal verkeer is het kantoor Haarlem door meer dere geleidingen direct verbonden met de kantoren Alkmaar, Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Utrecht, Zwolle, als mede met de nabijgelegen kantoren Be verwijk, Hnllegom, Zandvoort, IJmuiden, Zaandam en nog meer andere. Door tus- schenkomst van deze stations geschiedt het interlocaal vtrkeer met andere plaatsen in ons land. Dat het interlocaal verkeer ge stadig toeneemt, bewijst wel het feit, dat het aantal netaansluitingen thans is geste gen tot ongeveer 5000. Het is dus te begrijpen, dat op de druk ste uren van den dag, dit is vooral des morgens tusschen 9 en 12 uur, alle bedien- plaatsen bezet zijn en alle telefoonleidingen in gebruik zijn. We betraden de groote interlocale-zaal. Deze zal, ook wanneer hei vol-automatische systeem is ingevoerd door telefonisten be diend blijven, zoodat deze van de verande ring weinig ol geen hinder zullen onder vinden. Zes en dertig telefoonposten zijn er, waar de gesprekken worden afgewikkeld, waarvan 17 waren bezet (volgens oud sys teem nog). Naast dit zijn reeds de nieuwe apparaten opgesteld. Verschillende beziens waardigheden zijn er: Een „meettafel", luidt de technische term, waarop met één oogop slag kan worden geconstateerd of en zoo ja, waar er storing zich in het net voordoet; een „concentratietafel" waar des nachts, wanneer het aantal gesprekken, zooals be grijpelijk, gering 'S, door één telefoniste kan worden bediend. De lijnen, die dus overdag over de 36 posten zijn verdeeld, kunnen dan op één tafel worden samengebracht, vanwaar dus alle gesprekken kunnen worden afgewik keld. j De 36 posten hebben o.m. dit verschil met de oude posten, dat, waar vroeger bij de aanvragen een klepje voor het betref fende nummer openviel, wat dus altijd een min of meer hinderlijk geluid maakte, dit th^ns door dof gloeiende lamoje.s gebeurt. Bil htt vol-automatisch systeem gaat dt afwikkeling van het gesprek vrijwel gelijk dit vroeger het geval was. alleen met dien verstande dat het aanvragen van het num mer door de telefoniste op het automatisch apparaat geschiedt Door z.g. „calculagra- fen" wordt eveneens automatisch de tiid waarop het interlocaal gesprek aanvangt, en tevens de duur van het gesprek aan vangt opgenomen, zoodat dus abuizen uit gestoten ziin. Een distributicoost midden in de zaal verzendt door middel van buizen met een snelheid van 9 Meter per seconde de aan vraagbriefjes naar de desbetreffende tafel. Iedere tafel heeft liinen te bedienen voor een bepaalde richting. Hieruit volgt dus tevens, dat de telefo niste, die de distrihutieoost bedient, goed fonografisch ontwikkeld moet ziin. Wanneer b.v. een aanvraag komt voor een gesprek met Ohdnm. laten we zeggen, zal deze plaats we'b'cht in Groningen wor den gezocht, terwiil ze toch in N„ord-Hol land ligt Het kan dus gemakkelijk gebeu ren, dat een briefje op de verkeerde tafel komt. Maar ook hierin is voorzien. Door mid del van huizen, waarin zuigende lucht, worden de briefjes jyeer op de distributie- post gedeponeerd en kan het euvel her steld worden. Zoo is het een nog practi- scher geconstrueerd dan het ander. De chef-telefoniste kan vanuit haar post alle telefonisten controleeren. Men ziet dus. dat deze eene zaal voor het interlocaal verkeer een geheel zeer practisch en nauw aaneensluitend geheel vormt. De centrale voor het lokale verkeer ge schiedt geheel automatisch. Alle kabels van buiten komen langs een hoofdverdeeler, die ingericht is om 9.000 lijnen te distribueeren, waarvan nu reeds ongeveer 8.000 zijn gemonteerd. Door dat de stadsnummers in numerieke volgorde worden verdeeld kan elke storing onderzocht worden. Langs een tusschenverdeeler gaan de lij nen naar de verschillde apparaten Tevens dient hier te worden opgemerkt dat het aantal gesprekken op tellers nauwkeurig wordt vastgesteld, waarnaar dus het tarief voor de aansluiting kan berekend worden. Om een klein beeld te geven van den omvang van de voorbereidende maatrege len voor zulk een inrichting vermelden wij b.v. dat de verschillende lijnen op niet min der dan 1.000.000 plaatsen zijn gesoldeerd. De voor de installatie gebruikte kabel be draagt een respectabele lengte van 30.000 Meter Dit zijn een paar vluchtige gegevens, die slechts oppervlakkig den omvang van het nieuwe systeem typeeren. Heeft het voordeelen? zal men vragen. Ja zeker en relfs btlangrijke Lateo we er hier eenige der voornaamste aangeven. Het eerste euvel, dat uitgesloten zal zijn is b.v. het hinderlijk verkeerd verstaan van cijfers als vijf voor zes, dertig voor zestig en tachtig, waardoor zooals ieder zeker bij ondervinding zal weten soms zooveel ver keerde aansluitingen achter elkander ont staan. Degenen, die aangesloten op de hulpbu- reelen tot nog toe op Zon- en Feestdagen maar eenige uren van den dag van de te lefoon gebruik konden maken, kunnen nu ook op die dagen doorloopend telefonee ren Het nieuwe systeem geeft een belang rijke besparing van personeel. Het hinderlijke te lang verbonden blijven na het afschellen, tengevolge van het niet werken van een afschelsignaal, komt niet meer voor, daar men, door de haak op het toestel te leggen zich zelf automatisch uit schakelt. En, las* not least, is, nu alle ver bindingen automatisch tot stand komen, het telefoongeheim verzekerd. Het kan niet anders of tegen deze be langrijke voordeelen staan ook eenige na deelen. Het nieuwe systeem zal van het tech nisch personeel meer zorg vereischen voor het onderhoud en bovendien zullen instel lingen als Brandweer, Snelverband en Red dingsbrigade op zichzelf zijn aangewezen en zal de telefoniste haar tusschenkomst voor hulp niet meer kunnen verleenen. Dan zullen de abonné's met het samen stellen der telefoonnummers nog vertrouwd moeten geraken; 't is iets nieuws, dus zal er nog wel eens tegen gezondigd worden. En toch is de behandeling uiterst een voudig. De meeste onzer lezers, die ttlefonisch zijn aangesloten zullen naast het oude reeds het nieuwe toestel ontvangen hebben en zullen de constructie wel bestudeerd hebber., die bij nader beschouwen heel gemakkelijk lijkt. In 't kort zal de gang van zaken aldus zijn: Om iemand op te bellen licht men de telefoon van den haak, brengt die aan het oor en wacht tot men een zoemertoon hoort. Dit is een teeken da men met het samenstellen van het gewenschte getal kan beginnen Laten we veronderstellen, dat men het telefoonnummer van onze redac tie wil aanvragen. Hier moeten we tcher eerst iets anders bijvoegen. Bij het nieuwe systeem zullen alle nummers 5 ciifers bedragen, zoodat dus practisch de cijfers allen met 10.000 verhoogd worden, zoodat dus no. 12 wordt 10.012. Eenige nummers zullen om techni sche redenen veranderd worden. Men wil dus onze redactie opbellen, waarvan het nummer waarschijnlijk zal wor den 11426. Men kiest de cijfers van links naar rechts dit vooropgesteld. Dus eerst 1, daarna we derom 1. dan 4, vervolgens 2 en ten slotte 6. Om deze cijfers te kiezen steekt men den top van den wijsvinger in de opening van de schijf op het cijfer, dat men wil nemen, draait de schijf rechtsom tot deze stuit en laat dan de schijf los ot deze geheel is terug.geloopen Eerst daarna kiest men bet volgende ciifer. Ziedaar de geheele bewerking, uiterst eenvoudig, wanneer maar accuraat te werk wordt gegaan Hoort men na het kiezen van het ge heele nummer regelmatig om de drie se conden een brommenden toon, dan wordt de gekozen abonné opgebeld. Een snel onderbroken zoemertoon geeft aan, dat het nummer in gesprek is. Men hangt dan de telefoon weer op den haak. Wat doet men, wannaer men zich onder het kiezen van het nummer vergist, zal men vragen. Heel eenvoudig. Men hangt de te lefoon op, wacht even en begint opnieuw Wanneer men onder het gesprek aan de Als gevolg van het bekende koninklijke besluit van 13 Juni 1924, waarbij bepaald i: dat voortaan de keuring op de autobusser vanwege de provincie zal geschieden, zijn dezer dagen de beslissingen daaromtrent van den Commissaris der Koningin in Noord-Hol land verschenen. Een bijster goeden indruk maken die be palingen niet. Allereerst vraagt men zich af of de keu ring niet beter door een deskundig vakman dan door een politieman kan geschieden. De heer Bakker, hoofdinspecteur van Po- liie, chef van het Bureau Verkeerswezen der gemeente Amsterdam, zal wij gelooven het graag! een uitstekend politieman we zen, maar of hij even bekwaam is om 'n as- breuk van een autobus te ontdekken, betwij felen wij toch met alle waardeering voor zijn politioneele bekwaamheid. Al zou de heer Bakker dat zelf wel kunnen, dan is het toch de vraag of ook zijn plaatsvervangers een inspecteur van politie le klasse en een dito 2e klas van Amsterdam, daatoe bekwaam zijn En nu vergete men toch niet dat de keu ring plaats heeft niet om te voldoen aan een administratief voorschrift, maar in het belang der veiligheid van het publiek. Het publiek eischt een goede en deskundige keu ring en geen papieren voorschrift alleen Het heeft lak aan administratieven romps lomp. Een tweede bezwaar is de hooge kosten van keuring voor de autobus-ondernemers. Dat de ondernemers was voor de keuring be talen, a la bonheur, maar dat zij verplicht kunnen worden elke drie maanden 12.50 te dokken voor een verplichte herkeuring, is wel wat erg. De eerste keuring kost boven dien 25 Het eerste jaar kosten de keurin gen aan de ondernemers, als alles meeloopt, 62.50 en de volgende jaren 50.maar dan moeten er niet veel keuringen tusschen komen na heerstel van fouten, of na wijzi gingen of spoedkeuringen. of de ondernemer moe niet wenschen dat de keuring voor 9 uur 's morgens of na 6 uur s avonds plaats heeft want voor het laatste geval moet hij 15 extra betalen. Te beoordeelen of het complex voorschrif ten, dat nu gegeven wordt, afdoende is, is nogal moeilijk na een oppervlakkige be studeering, maar dit weten we wel, dat zij aanmerkelijk afwijken van de door Haarlem gegeven voorschriften, die toch niet te druk kend waren en waarmede het algemeen be lang tot op groote hoogte gedekt was. Wat iedereen echter zeker missen zal, is het rookverbod. Er is geen rookverbod. Waarschijnlijk zijn de voorschrifen samengesteld enbij den druk ker gebracht vóórdat de groote ongeluk ken gebeurd zijn, waarbij autobussen ver brandden. Dat rookverbod zou niet noodij ijn, indien de overige maatregelen afdoende tegen brandgevaar beschermden. Maar ook dat vermogen wij na een vluchtige lezing niet in te zien Een schoone gelegenheid wordt hier verzuimd om het rookverbod provinciaal, te regelen. Wij gelooven dan ook dat de bepalingen weldra aan een herziening zullen moeten worden onderworpen of dat aan de gemeen tebesturen gelegenheid moet worden gegeven aanvullende voorschriften te geven, zoodat de provinciale voorschriften als een minimum zijn te beschouwen. Ten slotte nog de bemerking, dat de voorschriften weer zoo ellendig laat komen. Den heelen zomer heeft men tijd gehad om die zaak in orde te brengen. Het gebeurde niet. Nu moeten vóór 20 October alle auto bussen gekeurd zijn en thans 8 October zijn de gemeentebesturen, laat staan de belang hebbenden, nog niet officieel van de voor schriften in kennis gesteld. Die ambtenaar- lijke langzaamheid is ook in Noord-Holland toch een ellende. Barometerstand: 7.54. Achteruit. 9 u. v.m. OPGAVE VAH: Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 October. Hoogste Barometerstand 767.0 m.M. te Memel. Laagste Barometerstand 745.3 m.M. te Calshot. Verwachting van den avond van 8 tot de» avond van 9 October: Stormachtige, Zuidwestelijke tot Weste lijken, later afnemende en krimpende wind, betrokken met regen of hagelbuien, later op klarend en kouder. nummerschijf draait, heeft dit hetzelfde ge volg, als wanneer men den haak op en neer beweegt, waardoor dus het gesprek verbro ken wordt. Hang-: men na afloop van htt gesprek de telefoon op den haak, dan schakelt men zichzelf automatisch uit, zoo dat dus het te lang verbonden rlijven is uitgesloten. Eerst zal Heemstede de toepassing krij gen van het nieuwe systeem. Men wil eerst op een klein net de werking controleeren, om mogelijke fouten tijdig te herstellen. Dan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1