DE SPAARNEBANK v. k Wisselkoergen en koersen Bankpapier. van LAATSTE NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Bedrog met z.g. „Anthraclet". Bredee uit de gevangenis ontsnapt. Faillissementen. Beëedigd. Voor de „Stille Armen". Ben Verwey. Jubileum C. Lijnzaad. Een jubileum-fonds bij de N. Z. H. T. M. De verblindende lichten van de E. S. M. De huren der Woning bouwverenigingen. De huren te hoog. Onderhuur niet gewenscht. Extra bijdrage van het rijk geweigerd. De gemeente moet medewerking verleenen. Daar voor zal noodig zijn voor 1925 een bedrag van f25.000.Gestreefd moet worden, naast huurverlaging, naar betere onderlinge huurverhou- ding. Nog geen directe huurverla ging. fcAt t? £Cn *emidde' bedrag aTs Tn de laatste kolom van het hiervoor opgenuomen Staatje is aangegeven. a JhlnJïiïnJi Zal aan de orde kome" bij de handeling der gemeentebegroting van 1925. De Jaarfeesten van den R.-K. Volks bond. haari. Handelsvereeniging De bestrating der Parklaan. Programma Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Verhooging subsidie voor het Mu seum van Kunstnijverheid. Het personeel van het Prov. Zieken huis te Santpoort. STADSSCHOUWBURG. GEMEENTERAAD. Het Zwemfeest in Stoop's Bad. 50-Jarig Jubilé. Personalia, Onbestelbare stukken. BURGERLIJKE STAND Brand te Zaandam. De Duitsche Rijkskanselier en da partijen. Het Engelsche antwoord op het Duitsche memorandum. Het Duitsche schoolwezen. Economische assistentie. Een Duitsch-Framche Voetbaldag. volgt Aerdenhout, dan Haarlem en ten slot- te Bloemendaal. Begin November hoopt men met Heem stede een aanvang te kunnen nemen. Het zal dus wel 1925 worden, voordat Haarlem aan de beurt is. Tot dan zullen de aangeslotenen in Heemstedè onderling automatisch kunnen telefoneeren. Echter nog niet met Haar lem. Wanneer zij een abonné van Haarlem willen opbellen zullen zij voorloopig eerst automatisch no. 15270 moeten aanvragen, waarna de telefoniste zich meldt. Voor in- terlocale gesprekken zal men no. 0 moeten kiezen en daarna aan de telefoniste het ge- wenschte nummer opgeven door het noe men van de cijfers in volgorde van links naar rechts, dus juist zooals men ze op de nummerschijf zou kiezen. De proet in Heemstede zal uitwijzen of het systeem geheel voldoet. Men heeft er echter alle hoop op, daar ook in andere plaatsen, waar het systeem reeds eenigen tijd werkt, het gunstige resultaten afwerpt. Gisteren is bij .de politie te Amsterdam bericht ontvangen, dat de gewezen Direc teur van de Brusselsche Bank Bredee, die op 1 Augustus in Duitschland werd gear resteerd wegens oplichting in Nederland, en sinds dien tijd te Bonn in arrest werd gehouden, gistermorgen uit de gevangenis aldaar is verdwenen. Naar wij vernemen, acht men het niet uitgesloten, dat hier cor ruptie in het spel is. In deze meening wordt men versterkt door het feit, dat tot nu toe nog geen beslissing was genomen, omtrent het tijdstip van uitlevering van Bredee en van den anderen arrestant De Jong. In den regel duurt een uitleveringsproces ongeveer 6 weken, terwij! het verzoek tot uitlevering van beide arrtstanten reeds ongeveer 9 we ken hangende is. Bredee is spoorloos ver dwenen. Gisteren werden in staat van faillissement verklaard Mej. P. H. Grootenboer, piano-onderwij zeres, wonende te Haarlem, Groote Hout straat 27. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bok kek J. Sieval, kruidenier, wonende te Haar lem, van Zeggelenstraat 8. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. H. Krooder, vroeger koffiehuishouder te Leiden, thans wonende te Heemskerk, Rijks straatweg. Curator Mr. P. Donker, te Ba- verwijk. C. de Vos, landbouwer,, wonende te Haar lemmermeer, Spieringerweg 321. Curator Mr. Stortenbeker te Haarlem. C. A. van Duin, wonende te Beverwijk, Meerensteinstraat 20. Curator Mr. Storten beker te Haarlem. H. Bakker, koopman in ijzerwaren, wo nende te Purmerend, Westerstraat 86. Cura tor Mr. Mellema te Haarlem. J.' Pielage, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Schoterweg. Curator Mr. Silvain, Groen te Haarlem, H. J. Leising, wonende te Heemstede, Heerenweg 132, Hotel „Bosch en Hoven Curator Mr. Ali Cohen. J. G. Essenberg, sigarenhandelaar, wonen de te VelseroOrd, Stationsweg 10. Curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft. J. van der Zijde, brood- en koekbakker, wonende te Lisse, Engelenbrug. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. N.V. Bioscoop „Flora", gevestigd te Vel- seroord, gem. Velsen. Curator Mr. Wester ling te IJmuiden. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Opgeheven werd het faillissement van G. P. Langeveld, wonende te Heemstede, Fran- klinstraat 43, failliet verklaard d.d. 12 Augus tus 1924. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam dd. 24 September 1924 is vernietigd het vonnis der Arr. Rechtbank te Haarlem d.d. 1 Juli 1924 waarbij Mej. W. J. Greeve, van beroep verpleegster, wonende te Bloemen daal werd verklaard in staat van faillisse- me nt. Als advocaat en procureur bij deze Recht bank werd beëedigd Mr. A. F. H. Schreurs. Beëedigd werd als makelaar in saniitaire artikelen en aanverwante vakken de heer J. W. M. Rijbroek, wonende, te Haarlem, Jansstraat 71. HOOGER BEROEP. Hooger beroep werd aangeteekend door den heer O. v. J. inzake J. C. S., hsvr. van v. Z., wonende te Amsterdam, d.d. 2 October 1924 vrijgesproken door A. B., wonende te Beverwijk, ter zake „Mishandeling", veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand met toewij zing der civiele vordering door P. H. J. v. D., wonende te Alkemade, terzake „Eenvoudige beleediging van een ambtenaar in functie", veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 dagen. Bij het Comité voor de „Stille Armen" is Van N. N. de mooie gift van 75 ingekomen. Wie volgt? Ook -kleine giften zijn wel kom. Naar de Tel. verneemt zal Ben Verwey op medisch advies niet meer voetballen. Jammer voor H. F. C. dat den sympathie ken Ben als speler maar noode kan missen. Omtrent het jubileum van den heer C. Lijnzaad, ladingmeester bij dfe Ned. Spoor wegen kan nog worden medegedeeld, dat nadat de jubilaris in huiselijken kring was teruggekeerd, een commissie namens Han del en Industrie kwam, die bij monde van den heer J, van Wijk, der! jubilaris onder hartelijke w-oorden van waardeering een en veloppe met inhoud aanbood, hetgeen zeer ■op prijs werd gesteld eft dankbaar aanvaard. Naar wij vernemen worden door eenige leden van het personeel der N. Z. H. pogin gen aangewend om te komen tot de oprich ting van een jubileumfonds. Het doel is om uit het te stichten fonds de kosten te be strijden voor hulde-blijken voor eventueele jubilarissen. Aan bet personeel werjen reeds formulie ren verstrekt om in te teekenen. Na eenigen tijd zal een definitief bestuur gekozen wor den. i Maandagavond omstreeks 7 uur trok eer, paard met ruiter langs den Haarlemmerweg onder Aaasterdam. Achter hem naderde, eveneen* aan de «rechterzijde van den ;weg een autfll Van den anderen kant kwam een trein va* de E.S.M., die zijn felle koplich- 4en aan Itad. Daar de chauffeur van de auto verblinding wilde voorkomen, gpf hij een toeken met zijn koplantaarns. Dit werd door den bestaurder van den trein begrepen, want des» doofde daarop zijn schijnwerpers. Doch op 15 meter afstand van den auto schakels» hij ze weer in. De autobestuurder werd hierdoor totaal verblind en eed tegen het paanë op. Het dier werd zoo ernstig ge wond, dat het moest worden afgemaakt. De ruiter kwam er nog goed af. B. en W. schrijven aan den Gemeenteraad: Het is den Raad genoegzaam bekend, hoe door enkele Woningbouwvereenigingen, wel ker woningen in den duursten tijd zijn ge bouwd, eene huur moet worden bedongen, ver uitgaande boven de tegenwoordig finan- cieele draagkracht der bewoners. Gevolg daarvan is, dat door die bewoners óf getracht wordt door onder te verhuren zich in de mogelijkheid te stellen de voor hen ondragelijke huur te betalen, óf dat een huurschuld ontstaat, welke alleen nog voor vermeerdering vatbaar schijnt. Een dergelijke toestand kan niet worden bestendigd. De woningen toch zijn nu een maal niet voor dubbele bewoning ingericht. Fen dergelijke bewoning veroorzaakt daar om voor de vereenigingen aanzienlijke extra kosten voor onderhoud. Doch bovendien, en dat is van meer belang, zij schept omstandig heden, welke uit een oogpunt van zedelijk heid verderfelijk zijn te achten. Weliswaar begaan de huurders door onder te verhuren een overtreding van hun huurreglement, zoo dat de vereenigingen terecht tegen derge lijke handelingen kunnen optreden. Erkend moet echter worden, dat een krachtig op treden door het betrokken bestuur wel eenigszins wordt gebroken door de weten schap, dat die onderhuur van den huurder ten slotte de eenige mogelijkheid schept om overigens aan zijn verplichtingen te voldoen. Ten slotte is nog niet ieder huurder in de gelegenheid of door huiselijke omstandig heid in staat onder te verhuren. Is het in komen van een dergelijk huurder niet van dien aard, dat de huur geregeld kan worden betaald een geval, dat zeer dikwijls aan wezig is en geen verwondering wekt als men weet, dat bij inkomen van 25.tot 35.— per week dikwijls een schuld, welke moei lijk kan worden afbetaald. Met het gevolg, enerzijds, dat hét voor de Vereeniging on mogelijk wordt de exploitatie-rekening slui tend te maken, zoodat feitelijk tot.huurver- hooging zou moeten worden overgegaan, anderzijds dat de hoogst bedenkelijke geest wo]*dt gekweekt, dat het maken van derge lijke schulden eigenlijk niet zoo erg is. Op grond van deze overwegingen is door ons nagegaan in hoeverre en op welke wijze in den hier geschetsten toestand verbetering zou zijn te brengen. Daarbij zijn wij tot de conclusie gekomen, dat voor huurverminde- riug in aanmerking komen een aantal wonin gen van bouwvereenigingen. De complexen woningen bij den Zijlweg en den Kloppersingel, onderscheidenlijk van de Woningbouwvereenigingen „Rosehage" en „Patrimonium," zijn in verband èn met de ligging èn met de wijze van bouw en inrich ting der woningen, buiten beschouwing ge- Getracht is van het Rijk in afwachting van eene definitieve regeling van het onderwer- pehjke vraagstuk, eene extra bijdrage te ver krijgen om tot de door ons noodige geachte huurvermindering te komen. Dit verzoek is door het Rijk afgewezen. Eveneens is ge weigerd de door ons gevraagde uitdrukke- I" j v.e n£' da* de gemeente Haarlem bij de later te treffen Regeeringsmaatregelen om tot huurvermindering te komen, in geen geval nadeel zal ondervinden tengevolge van hetgeen zij bij gebreke van Rijkssteun reeds thans te dezer zake zou meenen te moeten doen om tot huurverlaging voor som mige woning-complexen te geraken. Noopt deze houding der Regeering tot voorzichtigheid, zij ontslaat ons echter niet van de verplichting om, de onjuistheid van n bes»aanden toestand erkennende, het mogelijke te doen om dien toestand te verbe teren, Bij gebrek aan medewerking van het Rijk, zal daarom de gemeente, voor zoover als uit een financieel oogpunt toelaatbaar is, alléén de ™odl£e maariegelen hebben te nemen. Wij hebben gemeend, dat voor dit doel non ,aar 19?5 e6n bedrag vaa ongeveer gesteld Z°U nen worden beschikbaar Voor de verdeeling van dat bedrag over de verschillende complexen hebben wij doen na- gaan de verhouding van de huurwaarde tus- schen die verschillende complexen onderling immers de onbillijkheid zit niet alleen in de gevorderde hooge huurprijzen, maar evenzeer in het feit, dat voor vaak minder groote en minder genetelijke woningen van het eene complex bij een gelijk inkomen van den huur- oer meer huur moet worden betaald dan voor grootere en geriefelijker woningen van een ander complex. Wordt dan ook tot huurver laging overgegaan, dan moet daarbij tevens voor zoover mogelijk, gestreefd worden naar beter onderlinge huurverhouding. Uitgaande van die grondgedachte komen wij tot eene zoodanige verdeeling complexen, dat de huur van die complexen als volgt zou kunnen worden verlaagd: Naam der Ver. Gemiddelde Weekhuur feite- weekhuur lijk te brengen op gemiddeld „Vooruitgang" „Zorgvliet" „Onze Woning" „Bloemhof" „Sf Bavo" id. „Eigen Woning 6.75 6.75 6.73 8— 6,50 6— 8.— 6.05 5.90 5.90 6.25 6.15 5.80 5,90 ^!Ve/bandlm.etr,d.f biervoor medegedeelde houding van het Rijk, komt het ons niet ge wenscht voor de huurprijzen te verlagen. Deze moeten o.i. althans formeel, op de be staande bedragen worden gehandhaafd. In een nog nader uit te werken vorm zouden wij door het gemeentelijk Woningbedrijf ten behoeve van de daarvoor in aanmerking iomende huurders een zoodanige bijdrage in dL j? un hjur WÜIen doen verleenen, dat door die huurders feitelijk een huur wordt B„ ri W' .s'jllen voor' in beginsel tot een Dit v j a|>everleening te besluiten. Gisteravond had weder de voortzetting plaats m gebouw „St, Bavo" van de iaa- Feesten van den R.K. Volksbond. Gelijk de" vorige avonden van het jaarfeest, werd ook 5" Y°°.r de tooneelvereeniging „Alber- dmk Thijm het tconeejspel „Jim de Schrii- ver opgevoerd en met succes. De belangstelling voor de opvoering van gH De geheele zaal was dicht bezet en het gu. applaus bewees wel, dat het spel rn den smaak viel. Donderdagavond wordt het stuk wederom opgevoerd. In de Maandagavond gehouden algemee- ne ledenvergadering der Haarlemsche Han delsvereeniging in een der zalen van hotel Lion d'Or, Kruisweg 36, werd met op één na algemeene stemmen, waarbij het bestuur zich ten stemming heeft onthouden, beslo ten het lidmaatschap van den Nederland- schen Middenstandsbond vóór 1 November a.s. op te zeggen. Mocht in de toekomst evenwel aansluiting bij den Bond ge wenscht blijken, dan zullen door het be stuur voorstellen tot opnieuw aansluiten worden gedaan. De heeren W. v. Liemt en C. Kuenen hebben een voorstel bij den raad ingediend, het voorstel van B. en W. in zake nieuwe bestrating van de Parklaan aan te hóuden en B. en W, te verzoeken, den raad na dere voorstellen te doen toekomen tot het vernieuwen der bestrating van de Parklaan met een ander materiaal, dan in bedoeld raadsstuk wordt genoemd. Zooals men weet, willen B, en W, een keibestrating doen aanbrengen, waarvoor de keien, afkomstig van den Kruisweg zou den kunnen worden gebruikt. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 9 October 's mid dags van 23 uur door George Robert. 1. Prélude, L, N, Clérambault, 16761749; 2, Andante con moto, A. P, C, Boëly, 1785 1858; 3, Eerste en 2e gedeelte uit de so nate d. fel. t., A, Mailly. 4. 2e Méditïon, A. Guilmant, 5. Romance sans paroles, J. Bon net. 6. Fiat Lux, Th. Dubois. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. De notulen werden vastgesteld. Op 17 en 27 September werden rectificaties daarvan aan de leden rondgezonden. Ingekomen stukken. Het bureau stelt voor. voor kennisgeving aan te nemen eenige stukken, waaronder een schrijven van het Ministerie van Arbeid Handel en Nijverheid, houdende mededee- ling, dat rekening en verantwoording over 1923 zijn goedgekeurd. Aldus besloten. Ingekomen is een schrijven van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, inzake tarie ven, inzage registers, hypotheken. Het bureau stelt voor in de eerstvolgen de vergadering over dit schrijven prae-ad- vies uit te brengen. Goedgekeurd. Verder stelt het bureau voor in handon van de •commissie voor Verkeer en Ver voer te stellen, een schrijven van den Cen- tralen Bond van Ned, Post-, Telegraaf- en Telefoon-personeel, betreffende het premie stelsel voor behandeling en bestelling van telegrammen. Aldus besloten. Goedkeuring verzonden brieven. Dan volgt goedkeuring van eenige ver zonden brieven, o.w. een verzoek aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, om dc moeilijkheden, welke den kaas-uitvoer handel in den weg gelegd kunnen worden in Spanje en Japan, zo'oveel mogelijk tegen te gaan. Verder een adres dat verzonden werd tegen het wetsontwerp Rutgers c,s. Goedgekeurd. Subsidie Museum van Kunstnijver heid. Inzake de verleening van een subsidie aan het Museum van Kunstnijverheid stelt het Bureau voor, voor het jaar 1925 een subsi die te verleenen van 500, Dit jaar bedroeg de subsidie 250. Door deze verhooging van subsidie wil de kamer een bewijs geven, dat zij het behoud van het Museum op prijs stelt. Goedgekeurd. Wijziging Boferwet, Betreffende een wijziging in de Boferwet stelt de commissie ad hoe voor, om aan den Directeur-Generaal van den Landbouw te verzoeken aan de wenschen van den Zuivel- bond niet te voldoen. Aangenomen. Rijksinkoopbureau. In een rapport stelt de commissie voor het Winkelbedrijf voor, inzake de gestie van het Rijksinkoopbureau, om alvorens de zer zake te adresseeren, het rapport af te wachten van de Commissie, ingesteld door den Middenstandsraad. Goedgekeurd, Verkooping in gebouw St. Bavo. Inzake de verkooping in het gebouw St, Bavo alhier meent de commissie voor het Winkelbedrijf uit het overgelegde rapport en het schrijven van de Directie van het ge bouw St. Bavo, aan de Kamer te moeten voorstellen, een afwachtende houding aan te nemen. De heer v. d, BURG wijst er op, dat de directie van gebouw St. Bavo hier weinig aan kan doen. Wanneer dit gebouw gewei gerd werd, zou men een ander gebotiw zoe ken. Spr. beschouwt deze verkooping als een verkapte winkel. De heer DEDDENS stelt voor een adres aan den gemeenteraad te zenden om wijzi ging te brengen in de verordening op de winkelsluiting. De heer TEN BOOM acht het ook van belang, dat hiertegen wordt geageerd, wan neer deze toestand voort blijft duren. Ook in den Middenstandsraad is deze kwestie besproken. De heer HOOY merkt op, dat het beter is op andere wijze dan door wijziging van verordening op de winkelsluiting een einde trachten te maken aan deze veilingen na sluitingstijd. Spr. zou er voor zijn nogmaals een schrij ven tot dc directie van „St, Bavo" te zen den om de veilingen niet langer te laten duren dan 8 uur. De VOORZITTER stelt voor, de zaak in handen te stellen van de commissie op het winkelbedrijf. Aldus besloten. Nog eenige nagekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen o.w. een adres van de K. v. K. voor Vlaardingen, te gen de Tarief wet. In handen van het bureau wordt gesteld een adres van de K. v, K. te Tilburg inzake het wetsontwerp tot richtige heffing der di recte belastingen; Rondvraag. De heer BURGERSDIJK brengt dank voor de gelukwenschen uitgesproken op de vori ge vergadering in verband met zijn onder scheiding. Dc heer v. LIEMT herinnert er aan, dat op 1 November het 100 jaar geleden zal zijn, dat de heer J. H. Krelage 'werd geboren, Spr. stelt voor de Kamer bij de huldiging af te vaardigen. Hiermede stemt de Kamer met applaus in. Daarna werd in besloten zitting vergaderd. Wij ontvingen de volgende vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoeveel personeel van het Prov. Ziekenhuis ontslagen is en wat de reden ervan is? Te dezer zake hebben we informaties in gewonnen en men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat nog geen enkel lid van het personeel van het Prov. Ziekenhuis te Sant poort ontslagen is. Er zal ogk niemand ont slagen worden, alvorens de in voorberei ding zijnde bczuinigingsontwerpen uitge- iverkt en door de Prov. Staten aangenomen zijn. Levensstroomingen. Voor een helaas droevig bezette schouw burgzaal gaf Het Schouwtooneel boven- noemd tooneelspel van mevr, Simons-Mees. Je moet die artisten toch bewonderen, om dat zij maar steeds, ook voor zooveel leege stoelen, hun beste spel geven, maar als dan het althans aanwezige publiek dankbaar is, en dat uit door applaus als gisterenavond, dan moet dat een welkome, kleine voldoe ning zijn. Het publiek toonde zich gisteren avond buitengewoon dankbaar, ja enthou siast over het spel van Ko van Dijk, Pine Beider, Carel Rijken, de Leeuw en v. War- melo. En het was verdiend. Het kleine dappere gezelschap gaf een magnifieke ver tolking van Levensstroomingen. Ko van Dijk had het leeuwenaandeel in het succes, maar ook Pine Beider was zeer goed. Onder voorzitterschap van den burge meester, den heer C. Maarschalk, vergader de hedenmiddag de gemeenteraad. Afwezig de heeren v. d. Kamp en Loosjes. Bij de mededeeling der ingekomen stuk ken vraagt de heer JOH. VISSER C. H., waarom „Rosehaghe" en „Patrimonium" buiten het voorstel in zake de woninghuur- regeling gelaten zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat dit stuk bij de begrooting 1925 behandeld wordt, Mej, v. VLIET brengt dank aan „Kinder voeding" voor het verrichte werk. Zij uit echter den wensch, dat ook in April die vereeniging haar taak zal voortzetten.' Wethouder BRUCH antwoordt, dat, wan neer dit noodig blijkt, B. en W. met even tueele voorstellen daaromtrent zullen ko. men. De heer KLEIN verzoekt, de dossiers omtrent de huurverlaging in het „bekende kastje" blijven liggen ter beschikking van den raad. De voorzitter antwoordt, dat dit met alle stukken gebeurt. De heer KINGMA deelt mede, dat de bekende kwestie met de roode vlag ten genoege van de fietsrijders is opgelost. Kas gemeente-ontvanger. Medegedeeld wordt, dat bij de kasopne- ming op 22 September 1.1, kas en boeken van den gemeente-ontvanger in orde zijn bevonden. Eervol ontslag. Mej. M. A. Duinker verzoekt eervol ont slag als onderwijzeres aan de O, L. School no, 14 en dit ontslag te doen ingaan op 30 September 1.1. Het eervol ontslag wordt verleend. Ontheffing Bouwverordening. B. en W. stellen voor, ten behoeve van den bouw van een woonhuis nabij de Van Merlenstraat, de fa. C. G. v. Tubergen Jr. vrijstelling der Bouwverordening te verlee nen. De ontheffing wordt verleend. Dank zij de voorbeeldige organisatie door mannen, die op 't gebied van zwemfeesten hun sporen reeds lang verdiend hebben, dank zij het feit, dat een zwemfeest, gehou den in een overdekte bad- en zweminrich ting niet door het weer beïnvloed kan wor den, dank zij het prachtig programma, dat veel beloofde op het gebied van de heerlijke zwemsport, en ten slotte, dank zij het doel, waarvoor het publiek zijn penningske offer de, is het zwemfeest, Dinsdagavond in Stoop's Bad gehouden, goed geslaagd. Zoo als men weet, komen de baten van dit feest ten goede aan het Nationaal Huldeblijk, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij en de Z. H. Mij. tot Redding van schipbreukelingen. Toen we dan gisteravond tegen achten de aangenaam verwarmde en goed verlichte zweminrichting binnenstapten, waren z.oo- wat alle plaatsen, waar maar eenigszins pu bliek geborgen kon worden, dicht bezet. De groote zwemzaal bood een echt feestelij- ken aanblik. Rondom waren vlaggen aan gebracht. De vereenigingsvlaggen van de bekende zwemvereenigingen uit de omstre ken van Haarlem en uit Haarlem zelf, zoo als De Delft, De Waterratten, H.V.G.B., Zignea, H.P.C., de P.S.V., S.S., H. J. en R, en Z., waren mede aanwezig en verhoogden het feestelijk aanzien van de zaal. Kleurige slingers liepen van de hoeken naar het midden, om tezamen te komen in een groote ronde lichtkroon, die later op den avond haar tooverachtig licht over het wa- terspel zou uitspreiden. Een aaruige jazzband combinatie deed haar opgewekte muziek door de groote ruimte rui- schen, begeleid door het geklater van het nog instroomende water en het vroolijk stem mengegons van de opgewekte menigte, Bad knechts deelden handdoeken uit aan de dames, om daarmee hun kleedjes te beschut ten tegen de spatten, die aanstonds bij het indompelen van de forsche zwemmerslijven, zouden opvliegen. Ruim 8 uur trad Dr. W, E. Merens, voor zitter van het comité naar voren, die den talrijken een hartelijk welkom toeriep en hun dank zei voor hun aanwezigheid, spe ciaal den heer Roëll, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, thans voor 't eerst op een zwemfeest aanwezig. Verder bracht spr. dank aan 't Plaatselijk Comité, de vertegenwoordigers van Red dingsmaatschappijen, de jury, 't personeel van Stoop's Bad, de vele particulieren, die prij zen voor het zwemfeest beschikbaar stelden en verder aan allen die door hun tegenwoor digheid medegewerkt hadden aan 't slagen van het feest. In 't bijzonder heette spr. welkom Jan van Kan en de andere redders uit Noordwijk, die getooid met de gouden en zilveren eeratee- kenen, hun toegekend hij verschillende moei lijke en gevaarlijke reddingen aan dezen kust, op de bovengaanderij een plaatsje hadden gevonden. Spr. hoopte, dat, als straks weer bange dagen of nachten zullen volgen, waar in hun hulp gevraagd zal worden door arme schipbreukelingen, zij weer even onversaagd en kloek te hulp zullen komen, om menschen- levens aan de zee te ontrukken. (Wordt vervolgd.) Heden viert de Firma Machielse, Sigaren magazijn in de Groote Houtstraat haar 50- jarig bestaan. Ter dezer gelegenheid zijn de éalages in feesttooi gestoken, en bieden een geheel, bijzonder fraaien aanblik. Midden in de versiering prijkt het handels merk van de firma, bestaande uit een me daillon, waarop 2 heeren de Sigaren van de firma Machielse met zichtbare voldoening keuren. De firma is in 1874 te Amsterdam opge richt en bepaalde toendertijd het zaken doen, alleen tot Marktverkoop. Later is men in dezelfde stad er ook een winkel bij begon nen, welke echter nu verdwenen is. In de plaats daarvoor zijn er in Den Haag vier zaken gekomen, in Haarlem een, en in Gro ningen ook een, zoodat zij thans in het ge heel een 6-tal zaken heeft welke alle onder beheer staan van de twee Gebroeders Ma chielse. Van dit Jubileum kunnen thans alle klan ten der firma profiteeren, daar men een speciale jubileum-sigaar heeft vervaardigd, die naar verhouding betrekkelijk laag in prijs is. Ze zijn verkrijgbaar alleen gedurende de jubileummaand, in prijzen van 5—15 cent, dus in het bereik van iederen felant. Voor de kwaliteit staat de firma hoog, daar zij, enkele jaren uitgezonderd steeds zelf siga ren gefabriceerd heeft; Voor hef examen vrije- en ordeoefenin- gen slaagde te Amsterdam de heer N. Nau- ta, alhier. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand September. Binnenl. brieven. Ambtenaar van den burgerlijken stand, Am sterdam den Heer Bas Backer, Amsterdam den Heer Broekhuysen, WoerdenBijk. de Courant N. v. d. D., Amsterdam Com missaris der Koningin, Haarlem Dep. van koloniën, den HaagZeepfabriek De Duif, UtrechtZeepfabriek De Duif, Utrecht Directeur van het Telefoonkantoor, Bloemen daal Districts Bouwkundige, Haarlem Mej. Martha Fieden, den HaagMej. de Graf, HaarlemMej. A. Hillman, Aerden hout den Heer Helleninck, Amsterdam deii Heer G. N. Heere, Wormerveer Hoofd- Bur. de Courant, Amsterdam, 7 brieven Haarlem's Dagblad, HaarlemHaarlem's Dagblad 5762, Haarlem den Heer J. C. H. Jong, den Haag Minister van Justitie, den HaagMinister van Oorlog, den Haag Minister van Koloniën, den Haag den Heer A. Peuchen, Amsterdam Mevr. Schroder, Deventer Mej. Annie Smits, Heythuizen den Heer P. Visser, IJmuiden mej. C. Voss, Amsterdam firma Wïtteveen, Heerenveen Buitenl. Briefkaarten. Den Heer W. Boogaert, den Heer Bando Haariem den heer J. M. C. Dieren, Utrecht den Heer C. Hofkamp, Aan het Vlotden Heer W. Hillebrand, Ede den Heer J. v. Meerten, Amsterdamden Heer Riessen, Ede Mej. Raasveld, den Haagden Heer Rooyers, Ede den Heer Roos, Amsterdam Aüda v. Schagen, Mej, Ph. Smulders, UtrechtStrafgevangenis, Haarlemden Heer A. Trouw, Heemstede A. Verhagen, AmsterdamFam. G. Verrucken, Langer- bruggeMej, de Wildt, Haarlem. Buitenl. Brieven. G. Bereiter, Essen Mevr. Goedmakers Pal, BrusselMej. L. Muller, Brussel Mej. Marie Rabe, Wien Mrs. Richards, DevonshireL, Schulz, Berlin den Heer H. Schipper, Panama Zone The Proprietor Rosetor, Devonshireden Heer C« Viol, Stockholm. Buitenl. Briefkaarten. Den Heer en Mevr. D, Barnascom, Inter laken den Heer Blok van Laer, Finhaus den Heer en mevr. Daniels Ruygrok, Thale Mej. S. Frankenberg, Lugano Holst, Namur namen den Heer Hopkema, San-Francisco den Heer v. Kreglen, BrusselNeter Ro en J. Heimans, Luzern Lina Opfer, Bottrop Jonkv. A. C. Reyersman, Bern den Heer Stegemoller Mevr. Teding van Berkhout, Montreux den Heer A. Walcheren, Brussel 4 Briefkaarten zonder adres. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een vol_ ledig adres, straatnaam en huisnummer voorzien. Geboren: 6 October: z. van H. M. Hom- mes-v. Daelen. 7 October: d. van M. P. J- Bollerman-Kuijken. Ondertrouwd: 8 Oct.: A. Blom en K. J. v. Weeren; J. Cuijon en H. J. Grandia; P. Stam en A. Boeree; H. Warmer en H. J. M. van Olffen; D. J. Zwerus en E. J. Kooreman; G. Timmerman en J. Peper; A. van Kol en W. Luiten. Getrouwd: 8 October: N. A, Jacobs en J. J. Raaphorst; H. v. Roon en M .H. C. J. Strijbosch en A. Dekker. Smelter; C. Naufa en A. A, v. d. Mije; F. Overleden: 6 October: I, Schoo Buis, 85 Wagenweg; 7 October: J. H. Bablen, 59 j„ Drossestraat. te MEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend- HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Nederland 1917 1% N.-l. 1921 A. HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. «Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgena gew, Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Reso. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions ld. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau WaJ Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacon#, Wabash Co am. Maxwell 8 OCTOBER 94'/s 94'/g 1001/2 1001/2 851/16 85 1023/ g 102% 6 90Vb S0*/, 733/ 4 1571/, 157 131*/, 131 132 1443/4 144 83a/4 84 28l/2 436 430 373 375 "l/4 72 l76'/8 177 «3 132»/, 1285/8 128'/8 - 96 rm 156 157 319 321»/, lid/. *°8/8 165V, 166 166 167»/, 25 24»/ 128 3691/ 370 348 346 321*/6 323 159 159*/ 193 106*/, 129»/, 303 71*/, 142*/, 75% 16 4l/16 mm EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p.billioen) 0.60»/j 0.61»/, PARIJS 13.40 13.45 BRUSSEL i 12.32»/2 12.45 WEENEN 0.36»/2 LONDEN i 11.45»/ 11.45% STOCKHOLM i 68.45 68.45 KOPENHAGEN. 44.85 44,85 CHRISTIANS 36.85 36.85 BAZEL 49.15 49.15 NEW-YORK 2*561/ 2,57% ROME. 11.30 11.30 ZAANDAM, 8 Oct, Hedenmorgen te 4l4 uur is door onbekende oerzaak brand uit gebroken in een houten fabrieksgebouwtje der N. V. Loonsboomhoutzagerij- en scha- verij „De Twee Gebroeders"; doordien het gebouwtje aan alle zijden omringd was door water, bestond voor de groote fa brieksgebouwen en houtloodsen geen ge vaar. De brandweer wist den brand tot dit gebouw te beperken. BERLIJN, 8 Oct, Naar verluidt, heeft de Rijkskanselier de partijen van den Rijksdag verzocht vóór Woensdagavond hun meening over zijn richtlijnen kenbaar te maken. In parlementaire kringen rekent men er niet op, dat reeds Woensdag de toestand heel duidelijk zal zijn gemaakt. BERLIJN, 8 Oct. Uit Londen wordt gé- meld, dat aldaar Dinsdag, het antwoord op het Duitsche memorandum den Duitschen gezant is overhandigd, Naar verluidt maakt opk Engeland geen bezwaar tegen Duitsch- land's toetreden in den Volkenbond. BERLIJN, 8 Oct. Te Berlijn kwamen gis teren, onder leiding van den Rijksminister van Onderwijs, de Duitsche ministers van O. bijeen om te beraadslagen over de meer dere eenheid in 't Duitsche schoolwezen. Een commissie van 6 leden werd benoemd om de richtlijnen uit te werken. BERLIJN, 8 Oct. Dc Spaansche gezanten te Berlijn, Lpnden, Parijs, Washington en Byenos-Ayres zullen voortaan geassisteerd worden door economische assistenten. Je Berlijn is Gasado benoemd. BERLIJN, 8 Oct. Tussehen een Berlijn», sche en een Parijsche voetbalclub zal 19 Oct. te Parijs dc eerste Duitsch-Fransehe voetbaldag plaats vinden. Hoewel de Warenwet niet of althans nog niet van toepassing is op brandstoffen, heeft de directeur van den warenkeuringsdienst: te Arnhem niettemin in zijne functie van onbezoldigd rijksveldwachter, ettelijke ma len kunnen ervaren, op welke omvangrijke wijze door gelegenheidskooplui bedrog ge-: pleegd wordt met'brandstoffen, en deelt hij dienaangaandeter waarschuwing van het publiek het volgende mede Verscheidene Amsterdammers en ook el ders wonende personen, zijn dezen zomer begonnen op groote schaal het publiek te bedriegen met brandstoffen, niet slechts, doqr een minderwaardige soort, nl. vlaro- kolen als anthraciet te verkoopen, maar bo vendien door in plaats van de gebruikelijke1 mudden van 75 a 80 Kilo zakken te leveren met slechts 50 Kilo of nog geringeren inhoud.; Het geheele land wordt door hen „onvei lig" gemaakt. Scheepsladingen en wagons worden door hen naar bepaalde plaatsen ge dirigeerd, en vandaar uit in een geheele streek „gedistribueerd". Ze zijn reeds ge weest in Arnhem, Doesburg, Doetinchem,; Barneveld, Renkum, Hengelo, den Bosch, Brielle, Hellevoetssluis, en ongetwijfeld nog in talrijke andere plaatsen. Wat zij leveren zijn vlamnootjes, die wel, eenigszins op anthraciet gelijken (anders zou-i den ze ook niet als zoodanig verkocht kun- i nen worden), maar die c.a. 30 vluchtige stoffen bevatten, tegen anthraciet slechts ca. 8 Voor het opzakken gebruiken ze suiker baaltjes of kalkzakken, die ze gemakkelijk voor 10 a 15 cents per stuk kunnen koopen, en die veel enger zijn dan de gewone steeh- koolzakken. Het gevolg is, dat wanneer ze 50 Kilo in zoo'n zak geschept hebben, deze reeds hoog vol is. Het publiek merkt na tuurlijk niet, dat de zakken zooveel „ma gerder" zijn dan de gewone steenkoolzak- ken. j Ze laden de gevulde zakken dan op een wagen met paard of een vrachtauto, en gaan l vervolgens op pad, huis aan huis aanbellende en met rappe tong hun „anthraciet" aanprij zende, als zijnde deze veel voordeeliger dan de anthraciet van de gewone steenkolen handelaars, „die de menschen maar afzetten met hun veel te hooge prijzen". Ze zorgen er wel voor per zak aan te bieden en- niet per mud, en hebben tot nog toe zeer veel verkocht, bij elkaar naar schatting wel c.a. 300 ton per week. Het is een zéér voordeelig zaakje voor hen. Hun gewone verkoopprijs is namelijk f 2.60 per zak, dus per 50 Kilo. Dezelfde kolen; worden door de gewone steenkolenhande laren verkocht voor f 2 per mud van 80 Kilo, dat is dus f 1,25 per 50 Kilo, Per zak hebben ze dus een extra verdienste van f 1.35, dat is per ton f 27.en over een omzet van 300 ton per week een wekelijksche extra ver dienste van f 8100, Het publiek betaalt meer; dan het dubbele van de waarde Ze geven ze ook wel eens iets goedkooper af aan vopr f 2.60, maar dat kan dan ook wel lijden. Wat tegen dit bedrog te doen? Ons wetboek van strafrecht heeft wat „be-: drog" betreft zoo wijde mazen, dat slimme klanten er betrekkelijk gemakkelijk doorheen kunnen glippen. Maar bovendien gaat het er om in zoo kort mogelijken tijd zooveel mogelijk menschen tegen dit bedrog te waar schuwen, en dit kan slechts door publicatie; op groote schaal, liefst bij herhaling, waartoe de pers ten bate harer lezers wel zal wille» medewerken, eventueel ook door overne ming van dit stuk. Wanneer men deze vlamkolen, die zooals gezegd wel eenigszins op anthraciet gelijken, koopt en als anthraciet wil gebruiken, dan heeft men niet slechts een finantieele strop, maar ook nog andere groote onaangenaam heden. Ten gevolge van hun hoog gehalte aan vluchtige stoffen ontwikkelen ze nl. veel rook en roet, en bakken ze sterk aan, waardoor de potten licht doorbranden. Voor vulkachels zijn ze om dezelfde reden totaal ongeschikt, en het gebruik daarin is zelfs ge- vaarljj k,omdat zichuit een afgesloten vulkachel die met deze kolen is gevuld, een aanzien- lijk kwantum kolengas kan ontwikkelen. Men zij dus gewaarschuwd late zich door de mooie praatjes van deze gelegenheids- kooplui niet om den tuin leiden, en koop» zijn brandstoffen, als zijnde een vertrouwens- j artikel, uitsluitend bij vertrouwde leveran ciers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2