I Specialiteit in Koperdiepdruk I i 1 I I Drukkerij „De Spaarnestad" SSé jS3»« 3.= •S3S3W M ■HIllIilHHSllIlIBEa ■HHHIlHIIIIIIIHifi IJMUIDEN. De werken voor den Sluisbouw te IJmuiden. HAARLEMMERMEER. VELSEN. BENNEBROEK. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. OVERVEEN. UIT DE PERS. De regeering en de bezui' niging. LAATSTE NIEUWS. Schip vergaan. Palermo overstroomd. De Chineesche burgeroorlog. Vliegongeval. De Fransche Tranche van 3 millioen p.st. De Turksche straf-expeditie tegen de rebellen in Syrië. Openbare les van Dr. W. A. van Wyk. De ontevredenheid der post mannen. KUNST EN KENNIS. De entree-heffing in het Rijksmuseum. „Voerman Henschelverboden. Agitatie-Congres bakkers gezellen. ORDE EN ARBEID. Ledental vakorganisatie. LEGER EN VLOOT. De militaire pensioenen. De regen-nachtmarsch bij Breda MARKTNIEUWS, Amsterdam WERKSTER DAGMEISJE R.-K. Buitenmeisje TREKHOND. Staat ter dekking TE KOOP TE KOOP f 8 Emaille Fornuis 8 H. H. VEEHOUDERS TE HUUR VRIENDIN R K 2de MEISJE NASSAULAAN 49, HAARLEM. Levert netjes, vlug en billijk: Correspondentiekaarten, Ondertrouw- Circulaires, Reclamekaarten, Geboor- tekaarten, Gelegenheids-Couverts, Rouwkaarten, Rouwcireulaires, Bid prentjes, Briefhoofden, Labels, Han delsenveloppen, enz m Ook voor.Heenefi-en'Ktnclërl3è'e<J(hg ....én wat zij Winten-Jekker Prima, kwaliteit: zware Woollv-stof, mooie broinetinten ^^50 Voor Marien® deze nieuwstete, Pf- VeTours de Laine 0' brette- Jonqedemes ;A^:nhchriftë!ijKe aanvricjen Kan niet -worden-voldaan AMSTERDAM LEIDEN AMSTERDAM LEIDEN Heden hebben de leden van het Kon, In stituut van Ingenieurs een bezoek gebracht aan de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis. In Thalia heeft de hoofdingenieur J. A. Ringers een uiteenzetting gegeven van het werk, in het bijzonder van den stand op heden. Daarna had eveneens in Thalia een lunch plaats, waarna de Werken in oogenschouw zijn genomen. In „De Ingenieur", orgaan van het Kon. Instituut, van 27 September, heeft Ir. W. G. C. Gelinck een artikel geschreven: „De werken te IJmuiden in verband met den bouw van de groote sluis." In hetzelfde nummer schreef Ir. J. A. Ringers een inleiding tot het bezoek op he den door de afdeeling Bouw- en Water bouwkunde van het Instituut, n.l. de voor bereiding van den bouw. In het nummer van 4 October worden ook de onderdeden van den bouw behandeld, n.l. door Ir. C. Tel- legen, de bouw der schutkolkmuren, door Ir. J. P. Josephus Jitta de stabiliteitsbere- kening der schutkolkmuren en door Ir. F, E. Mulder de remstoelen van gewapend be ton. Uit het artikel van Ir, J. A. Ringers ne men wij het volgende over: Zooals uit de op 29 Mei 1920 door jhr. Ir. C. E. W. van Panhuys gehouden voor dracht bekend is, bestond destijds het plan, om de nieuwe schutsluis tc bouwen volgens de natte- of caissonmethode. De voornaamste reden, waarom aan deze werkwijze boven anderen de voorkeur werd gegeven, was de ongunstige invloed, welke men van een drooge bouwwijze vreesde voor de omliggende watervoorzieningen. De reden om spoed met de uitvoering te maken was, wat betreft den groei en de afmetingen der schepen, door den invloed van den oorlog wel verdwenen, maar de tweede, niet minder klemmende reden: dat de nieuwe sluis een reserve moet bieden voor den toegang van den Oceaan beva rende schepen naast dien door de bestaan de groote sluis, blijft in vollen omvang be staan en geldt nog steeds. De vraag moest nu gesteld worden of, in het licht der veranderde tijdsomstandighe den, nu de lust, om „Leviathans" te bou wen, voorloopig verdwenen is en het 20.000 tons schip als het grootste scheepstype in de toekomst aangenomen wordt, de groote afmetingen der sluis nog verdedigbaar zijn, of de reserve, voortspruitende uit de aan wezigheid van vier deurkassen en uit de drooglegbaarheid der sluishoofden met dé bedrijfsdeuren, niet te duur gekocht is en of verder nog andere bezuinigingen mogelijk waren, met name op den bouw der schut kolkmuren. Reeds was besloten de sluis geheel in on bekleed beton uit ^e voeren, welke echter met zeewater in aanraking zou komen. Het lag voor de hand, nu het zich ontwikkelde programma toch eenigen tijd zou vorderen, ook het vraagstuk van cement in zeewater nader te bezien, terwijl eindelijk de groote hoeveelheden duinzand, welke op te ruimen zijn, als het ware dwingen om te overwe gen of dit ook niet kan worden verwerkt in de betonsamenstelling. Inmiddels was nader overwogen, om het Werkterrein belangrijk in te krimpen, ten einde de transportkosten op het terrein te verminderen. Dit kon bij de natte bouw wijze geschieden door het aantal phasen in den bouw met één te verminderen en de eerste canisson te bouwen in een dieperen werkput op korteren afstand van de te ma ken sluis. Het: in uitvoering zijnde grond werk m#est daartoe worden gewijzigd, hét geen een jaar zou kosten. Daarmede was tijd gewonnen voor de verschillende nadere onderzoekingen, maar tevens konden betere tijden worden afgewacht met het oog op den prijs van grondstoffen en arbeidsloonen, welke zich in dalende richting bewogen. Thans kan gezegd worden, dat de verwach ting op dat punt tot dusver niet beschaamd is. Het programma voor de nadere onderzoe kingen omvatte dus de volgende punten: a. Overweging van de handhaving der voorgeschreven afmetingen. b. overweging van de noodzakelijkheid Van vier deurkassen, c. onderzoek naar de noodzakelijkheid om de hoofden drooglegbaar te maken. d. Onderzoek naar de mogelijkheid van een bouw in den droge. e. Onderzoek naar dc technische uitvoer baarheid van een bouw in den batte. f. Onderzoek naar een besparing op den bouw der schutkolkmuren. g. Bestudeering van het vraagstuk „cement in zeewater." h. Bestudeering van de mogelijkheid van de toepassing van duinzand in beton. Deze onderzoekingen zijn, voor zoover t mogelijk was, voltooid Deze resultaten wor den dan medegedeeld. Gemeenteverslag, Aan het uitgebracht verslag omtrent den toestand van deze ge meente over 1923 kan het volgende worden ontleend: Het zielental vermeerderde gedurende het jaar met ongeveer 600 personen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedroeg 10515; voor de Provinciale Staten 10334 en voor den Gemeenteraad 10017. In de samenstelling van den Raad kwam in 1923 geen verandering. Vastgesteld werden verordeningen op de geneeskundige armenzorg met vrije artsen keuze en voor het correspondentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werk loosheidsverzekering. De laatste door Gedeputeerde Staten ge sloten rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente bedroeg in ontvangst 2008730.52 K; in uitgaaf 2002948,58, batig saldo 857,194/4. De gemeentebegrooting voor het jaar, waarover het verslag loopt, werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 1249815.46. De toestand van de openbare gemeente gebouwen was goed te noemen. Met betrekking tot de riolen kan worden medegedeeld, dat de daaraan verrichte werk zaamheden niet beperkt bleven tot het ge wone onderhoud. Te Nieuw-Vennep zijn de Gelevinkstraat en de Vennepersraat gerioleerd en te Hoofd dorp een gedeelte van den Kruistocht. Door den Kagertocht werd een dam met duiker gelegd en te Zwanenburg had ook rioleering van eenige wegen plaats. De kosten van de levering van grint voor de dorpswegen hebben bedragen 4895.1254. De wegen, in eigendom toebehoorende aan den Haarlemmermeerpolder, worden vanwege het bestuur zoo goed mogelijk onderhouden en verkeeren daar, waar ze niet door het drukke verkeer met auto's worden stukgere den en reparatie vrijwel onmogelijk wordt, in goeden staat. Omtrent de waterverversching kan worden gemeld dat 't water in den Haarlemmermeer- polder, vooral des zomers, van minder goede kwaliteit is, In dat jaargetijde geschiedt de verversching meestal aan het stoomgemaal „de Leeghwater", bij de Kaag, alwaar het buitenwater het beste is. Daardoor ondergaat het water in den polder wel eenige verbete ring. In 1923 kwamen voor 10 gevallen van diphtheritus, 4 van febris typhoidea, waarvan 1 met doodelijken afloop; 2 van typhus en 3 van roodvonk. Het aantal overledenen op de 7 in deze gemeente bestaande begraafplaatsen bedroeg 211. In 1923 werden 537 koepokinentingen verricht tegen 563 in het vorig jaar. Tengevolge van dc warenwet hebben ge regeld keuringen van levensmiddelen plaats. De uitkomsten van deze keuringen leidden meermalen tot een gerechtelijke vervolging. Ten aanzien van den dienstplicht valt te vermelden, dat het aandeel der gemeente, lichting 1924, bedroeg 75; het aantal ingei schrevenen 246; het aantal voor goed onge- schikt-verklaarden 40; ingelijfd voor de land militie 72; voor de zeemilitie 3; aantal bui tengewone dienstplichtigen 130. De nieuwe openbare lagere- en uloschool, te Hoofddorp is gereed gekomen en in ge bruik genomen. Aan de in deze gemeente be staande christelijke landbouwwinterschool zijn drie veste leeraren verbonden. Omtrent het armwezen valt te vermelden, dat de toestand der behoeftige klasse vrijwel stationnair is gebleven' en het aantal be deelden niet noemenswaard is toegenomen. De uitgaven van het burgerlijk armbestuur bedroegen 65036,2714, de ontvangsten 64647,25/4; nadeelig saldo 399,02. Door iusschenkomst van dc gemeentelijke arbeidsbeurs werden 657 werkloozen ge plaatst en wel 121 bij de gemeentelijke werk verschaffing te Hoofddorp; 112 bij het werk hetwelk van gemeentewege werd verricht aan verschillende wegen en lanen te Zwa nenburg; 45 bij particuliere werkgevers voor het verrichten van werk, waarvoor eenige gemeentelijke subsidie werd verstrekt en 379 bij particuliere werkgevers voor het verrich ten van werk zonder gemeentelijke subsidie. De algemeene toestand van den landbouw liet nog al iets te wenschen over, omdat de prijzen van de verschillende landbouwgewas sen en het vee dalende waren. In de aard appelen kwam nogal veel ziekte voor. Op de landerijen werd veel overlast ondervonden van schadelijke vogels. Door den burgemees ter werden 367 vergunningen tpt het schieten van deze vogels afgegeven. Onder het vee kwamen veel gevallen voor van mond- en klauwzeer. Het aantal dekhengsten bedroeg in dezen polder 15; veulen-merriën 900; veulens en werkpaarden 3500; ezels 5; stieren 50; melk koeien en vaarzen 2400; kalveren en pinken 1500; mestvee 700; schapen 1100; geiten en bokken 800; varkens 4500; pluimvee onge veer 15000. Er bestaat in dezen polder thans één veen derij, waarvan de exploitatie in de crisisja ren eenigermate is uitgebreid. Aan de ge houden markten werden aangevoerd paarden en 51 stuks rundvee. Personalia. Voor het machinisten-ex amen slaagde de heer J. N. Ouwerkerk, al hier. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. Glad. pootjes en M. J. Feije. Geboren: d. van A. A. v. RooijenDoes burg. 266Jfieb. het uitstekends te aas te bieden dat iemand wenschen kan, hoé zal de wereld hét Weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Geen verkooping. De verkooping van een heerenhuis aan de v. Speijkstraat 2, welke Dinsdagmiddag in hotel „Zomerlust" zou plaats hebben, is niet doorgegaan. Aanrijding. Op de Raadhuisstraat, ter hoogte van de Havenstraat alhier, vond een aanrijding plaats. De 15-jarige J. v. B., wonende te Haarlem, kwam per rijwiel uit de Havenstraat rijden in de richting Haarlem. Terzelfder tijd kwam uit de richting Haarlem een autobus rijden, welke aan de oostzijde van den weg reed, omdat de bestuurder daarvan moest uitwij ken voor een ander voertuig. Niettegenstaan de het krachtig remmen van den bestuurder der autobufc, kon deze niet voorkomen dat het rijwiel werd aangereden. Het rijwiel werd gedeeltelijk vernield, doch persoonlijke on gelukken vondén hierbij niet plaats. Gevonden voorwerpen, 4- Terug te beko men bij: E, van de Kamp, Raadhuisplein 44, een partijtje uien. Cheriex, Wagenweg 21, -Haarlem, een vergrootglas. Selhorst, Heem stedeplein 35, een duif. Klatzer, Heerenweg 197, een klein bruin hondje. J. Beha-ge, Lin- denlaan 3, een damesportemonnaie met in houd. A. Blokker, Leidschevaartweg 135, een huissleutel. J. van Delden, Heerenweg 193a, een rïjwielbela'stingmerk, G. J. van Laar, Heemstedeplein 4, een breekijzertje. Tork, Pieterstraat 3rood, Haarlem, een doublé arm band en speld. L. Jansen, Bleekersvaartweg 47, een gouden ring. G. de Zwart, Clooster- weg 3, een jonge kip. Van der Putten, Cloos- terweg 1, een vest. Van der Heijden, Wilhel- minaplein 12, een paar dameshandschoenen. H. B, Deutschmann, Binnenweg 88, een da» mesring. Bureau van Politie, Boekenrodestr. 9, een buissleutel. Diefstal van bloembollen. Door den bioembollenkwceker J. C. R., aan de Hout- vaart, is bij de politie aangifte gedaan dat Dinsdagavond omstreeks 7 uur twee manden bloembollen zijn ontvreemd, staande in den tuin aan den Oosterlaan. Zij waren een half uur vroeger daar gebracht, om den volgenden morgen bijtijds te kunnen beginnen met plan. ten. In den tegenwoordigen tijd is zoo n dief stal een schadepost. De politie stelt een on derzoek in. Aan een artikel van het lid der Tweede Kamer, L. J, M. Feber, in de Limburger Koerier, is het volgende ontleend: Bij haar optreden heelt de regeering zich aangediend als christelijk; zij heeft-niét be loofd, dat zij economische goochel- en toe-' vertoeren zou verrichten. Zij heelt niet den goocheltoer zeg maar: het wonder klaar gespeeld, van ons lieve vaderland bij wijze van unicum te onttrekken aan de eco nomische gevolgen van die oorlogsverwoes- ting, waaraan geen enkel land ter wereld ontkomt, In een klaar besef van haren plicht heeft zij begrepen, dat het vooral de bezuiniging moest zijn die ons van de gevaarlijke helling terug en omhoog moest heffen. En zij heeft den moed gehad die bezuiniging door te voeren, ook op de ge bieden, waar haar zulks de ontevredenheid bezorgde van breede scharen van getroffe nen. Wij zouden blijk geven niet te beseffen, wat er onder de kiezers leeft, wanneer wij hier niet dachten aan onze inderdaad ge teisterde ambtenaren. Maar wij kunnen hen niet bijvallen, wanneer zij een noodgeschrei aanheffen, dat de ambtenaren-salarissen, eenvoudig zijn te pakken genomen als sluit post op de begrooting. Men kan dat wel beweren, maar bewijzen niet, Iedere be langhebbende groep of stand of dienst of bedrijf enz, kan mei beweren door het lot van sluitpost op de begrooting te zijn ge troffen wanneer dat bedrijf o dienst of groep of stand enz., maar het laatst zijn aandacht gelieft te wijden aan de bezuini ging, die het zelf heeft op te brengen. Bo vendien kan fen bezwaarlijk van „sluitpost" spreken, zoolang de begrooting niet sluit. En dat gebeurt pas na de aanneming der Tariefherziening. Is de sluitposttheorie dus erg aanvecht baar, onze ambtenaren gelieven toch te be denken, dat eenmaal het begrotings evenwicht hersteld van hun verminder de salaris iedere gulden een gulden waard is en naar menschelijke berekening in de toekomst waard zal blijven. En dat is zou den wij zoo zeggen, toch ook iets waard. Dat is meer waard dan de kans te loopen van eerlang allemaal den millionnair te kunnen uithangen, maar dan op zijn Duitsch En daaraan zou bij een blijvend begro tingstekort op den duur niet zijn te ont komen. Hiermee is niet gezegd, dat wij alle be snoeiing op de ambtenarensalarissen moe ten aanvaarden, onafhankelijk van de mate waarin en de wijze waarop. Geenszins. Op de Regeering rust ontegenzeggelijk de taak om aan te toonen, dat door de besnoeiing, die zij zich denkt, de ambtenaar niet zwaar der wordt getroffen dan de niet-ambtenaar door de inzinking van het bedrijfsleven;dat de besnoeiing dus niet erger doet, dan den ambtenaar een evenredig deel op te leggen van de door de gansche samenleving te dragen lasten. Voorts ligt het zeer zeker op den weg van deze regeering, om, al besnoeiend, re kening te houden met de Christelijke op vattingen betrelfende het gezin en zijn sterkte, opdat die opvattingen zooveel mo gelijk in de bezoldiging tot uitdrukking komen. En ten slotte is het een eisch van chris telijke politiek, dat uitzonderingen worden gemaakt voor die gevallen, waarin bepaal de personen abnormaal zwaar zouden wor den getroffen, wat bi: het scheppen van een nieuw en bezuinigend bezoldigingsslelsel technisch nu eenmaal onvermijdelijk is. TRAPANI (Sicilië) 7 Oct.. Bij een hevi- gen storm is een zeilschip vei gaan. 8 opva renden zijn omgekomen. PALERMO, 7 Oct. Ten gevolge van de hevige stortregens zijn de laagst gelegen ge deelten der stad overstroomd. LONDEN, 8 Oct. Uit Shanghai' wordt ge meld, dat deze stad ernstig bedreigd wordt. De toestand is ernstig, daar de vijandelijke troepen op nog slechts 22 mijl afstands van de stad staan. MARSEILLE, 8 Oct, 2 Vliegtuigen zijn boven het Istres-vliegveld, nabij Marseille, tegen elkander gebotst. 2 Officieren en de mecanicien werden ge dood. PARIJS, 8.Oct. In verband met de confe rentie met dé bankiers, maakt het „Journal" onder reserve melding van de uitgifte te Parijs van deFransche Tranche van 3 'mil lioen p. sterling, tegen 7 pCt., met een koers van ongeveer 92 ol 93; dc Angel-Saksi- (rché financiers eischen dat dc Tranche tc Parijs aangeboden Zal worden in ponden sterling. Er wordt onderhandeld over de vraag, of'de Franschen zullen moeten beta len in francs of zich ponden sterling moeten verschaffen. De Fransche gedelegeerden hebben instructie ontvangen zich niet uit te laten. KONSTANTINOPEL, 8 Oct. Uit Angora wordt gemeld, dat de Turksche strafexpe ditie tegen de rebellen in Syrië is geëin digd. De rebellen zijn gevlucht in de rich ting van Bagdad. Er zijn nu geen benden meer binnen 25 mijl van de Turksche grens in Mesopotamië. Het bericht meldt verder dat het Britsche vliegtuig neergeschoten is bij Chal. LEIDEN, 8 October. Dr. W, A. van Wijk, toegelaten als privaat-docent in de mathe matische en technische tijdrekenkunde aan de Rijks-universiteit alhier, heeft hedenna- middag zijn colleges geopend met een open bare les in, het Klein-Auditorium. UTRECHT, 8 October. Gisteravond hield de afd. Utrecht van den Centr. Ned. Amb- tenaarsbond en van den Centr. Bond van P. T. T. een huishoudelijke vergadering ter be spreking van de loonsverlaging 't personeel opgelegd. Scherp werd gegispt op de hou ding van minister Westerveld, den onder handelaar namens de Regeering in de Cen trale commissie voor het Georganiseerd Overleg. De aandacht werd gevestigd op de toenemende duurte die de loonsverlaging onmogelijk maakt. Gewezen werd er op, dat het verzoek van de Centrale Commissie aan de legering om de loonsverlaging op 1 October niet te doen ingaan werd afgewe zen. Geconcludeerd werd, dat ook de con fessioneel georganiseerden meer en meer gaan inzien, dat zij niet langer vertrouwen kunnen stellen in deze regeering. Met groo te geestdrift werd besloten morgen te de- monstreeren. Voor de federatie welke in hetzelfde gebouw werd gehouden, sprak de heer R. Nieuwenhuis, die toen hij het woord nam, aanvankelijk gestoord werd door bezoekers van de vergadeing van het z.g. Comité van 6, die onder net geroep van „Wij worden boven weggejaagd!" om plaats in de federatievergadering verzochten. Spr. laakte de houding van de commis sie van Zes en spoorde aan lid te worden van de federatie. Een sterk vermeerderd bezoek. Naar de Tel. verneemt, is het bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam, ondanks de entrée-heffing, welke sinds 16 October 1923 ingesteld is, en een dubbeltje bedraagt, be halve op Maandag, wanneer de toegang een kwartje kost, zeer toegenomen Het derde kwartaal van dit jaar b.v. had 5588 bezoekers meer, dan het overeenkom stige kwartaal in 1923, toen er geen entrée .werd geheven. Van 16 October 1923 tot 30 Sept. van dit jaar heeft het Rijksmuseum aan de schatkist een bedrag van ruim 23.000 af gedragen. Nu gebleken is, dat het bezoek sterk is toegenomen ook in het Mauritshuis is het aantal bezoekers, sedert de entrée-hef fing vermeerderd en de opbrengst voor de schatkist niet onbelangrijk is, zal er geen aanleiding zijn, dezen maatregel in te trekken, er het Rijksmuseum weer gratis open te stellen. 't Is hier een psychologisch verschijnsel. Nu het publiek iets moet geven, wordt het bezoek drukker. Van belang is het ook, dat nu de jongens, die in 't Museum verstop pertje komen spelen, of de menschen, die er maar door heen loopen, om te schuilen of zich te verwarmen, niet meer tot de be zoekers behooren. Men komt er nu werke lijk, om naar de schilderijen tc kijken, en waarom zou nu deze kunst niet even goed betaald worden, als van muziek, Voor het Rijksmuseum is het evenwel zeer jammer, dat* het van de geïnde be dragen zelf niet profiteert. In het buitenland worden met deze be dragen nieuwe aankoopen of het onder houd bestreden. Versailles b.v. kan hier door het geheele onderhoud bekostigen. In het algemeen zijn de entrée's in het buitenland veel hooger, in, Italië bedragen zij b.v. 3.5 erf 6 Lire, ook voor dc Fransche en Duitschc musea wordt meer betaald, dan hier. Maar toch is het te betreuren, dat 'een gedeelte van'de opbrengst niet'bok door het Rijksmuseum aangewend" mag wor den voor nieuwe aankoópën. De burgemeester van Eindhoven, de heer A Verdijk, heeft de opvoering van „Voerman Henschel" door Louis Bouwmeester verbo den. van den Bond van Nederlandschs Onderwij zers, die zich op 1 Mei j.l. met 7490 leden aansloot. Zonder die aansluiting zou oofe het N. V. V. een verlies van 1741 leden hebben gehad. Vermelding verdient, dat van slle 3 de eerstgenoemde vakbonden de aangesloten or ganisaties van landarbeiders ovef de eerste helft van dit jaar een niet onbelangrijken groei vertoonen. (De R.-K. Vakbeweging). Zondag hield de Alg, Ned; Bond van Ar beiders in het bakkers-, chocole^c- en sui- kerbewerkingsbedrijf een congres te 's-Gra- venhage. Het congres was bedoeld als een protest tegen de onvoldoende bepalingen in de Arbeidswet en den te vroegen aanvangs tijd in het bakkersbedrijf. De bondsvoorzitter, de heer A. Hillebregt. besprak de Arbeidswet. Na uitvoerige be sprekingen werd een uitvoerige resolutie aan genomen. Ir. de middagvergadering werd door het congres, na een inleiding van den penning meester, den heer B. Roeg, 'n resoiutie aan genomen, waarin het congres, vaststellende dat het de schuld der werkgevers-organisaties in het Bakkersbedrijf is, dat het in tal van plaatsen tot nu toe niet gelukt is om tot wederafsluiting van collectieve contracten te komen. Het Congres besloot onmiddellijk na het congres in het gansche land een intensieve er, rustelooze agitatie- en propaganda-cam- pagne te voeren door den uitbouw van den Bond, waarbij vooraanstaanden zoowel als le den der diverse afdeelingen zullen wordei» mobiel gemaakt, teneinde de bondsleiding volledig m staat te stellen den strijd tegen verslechteringen en voor verbetering van de Iconen en andere arbeidsvoorwaarden door te zetten. Aantel leden Sedert 1 Januari. J Jan. 1 April 1 Juli +winst 1924 1924 1924 —verlies N.V.V. 182,893 181.700 188.642 +5.749 R.-K. V. 101.110 100.256 99.242 —1.868 C.N.V. 53.967 52,897 51,888 —2.079 A.N.V. 32.222 31.546 31.606 616 Deze cijfers geven aan het N. V. V. een goede figuur, want het heeft een niet onbe langrijke winst, tegenover verlies bij de an deren. Het is echter niet de groei in de sociaal democratische vakbeweging, waaraan onze „moderne" zuster-centrale dezen vooruit gang dankt, doch alleen aan de aansluiting Op uitnoodiging van den Alg. Mil. Pen» sioenbond kwamen op Vrijdag 3 October te Utrecht verschillende bonden en vereeni- gingen van oud-gepensionneerden van land macht, koloniën en zeemacht bijeen, ten- einde te bespreken, of samenwerking der verschillende bonden bij de actie voor ver betering der pensioenen van hen, die val len buiten de thans bestaande pensioen wetten, mogelijk zou zijn. Een der aanwezige bonden (de Bond Pensioenactie van Minder Marinepersoneel) verklaarde aan deze samenwerking niet mee te willen doen. De overige bonden besloten tot de voor gestelde samenwerking over te gaan. Als gevolg van dit besluit zal uit ie hoofdbesturen van den Alg. Mil. Pensioen-1 bond, den Kon, Ned. Bond van oud-onder- officieren, de Vereeniging van Gepensio neerde Marine-officieren, den Bond van Re servisten der Landmacht en den Eersten Nedcrl. Bond van oud-onderofficieren een comité van actie worden gevormd, waar aan leiding zal worden gegeven bij de te voeren actie voor pensioenverbetering. Besloten werd de actie onmiddellijk aan te vangen, en deze op te voeren tot zoo groot mogelijke intensiviteit. Aan het einde der vergadering werd ge constateerd, dat door dit besluit tot sa menwerking is bereikt, dat gezamenlijk op treden van ongeveer 90 pCt. der militair- gepensionneerden in Nederland voortaan mogelijk zal zijn. Zooals men weet, hebben eenige compag- niën van het 6c reg. in'f. te R—a- in den nachtvan Zondag 21 September j.l. gewei gerd" aan te treden en later, toen de marseh begonnen was, en een aanhoudende regen bleef stroomen, die de mannen tot op de buid doorweekte, geweigerd verder te gam. In verband hiermede zijn eenige onder officieren, die ontevredenheid lïadden ge toond over het feit, dat de oefeningen oneer dc„e omstandigheden niet werden afgelast, ter verantwoording geroepen. Een «atvirig werd in loorurrcst gesteld, van twee ser geants werd roppiit opgemaakt. We vernemen thans, dat deze zaken, dat de sergeants betreft, niet voor den krijgs raad zullen gebracht, doch disciplinair wor den afgedaan. De straf, opgelegd door den regiments commandant, is resp. 2 en 4 dagen streng arrest. De strafreden luidt: Gedurende een nacht- marsch, waarbij in de compagnie tijdelijk een zeer onwillige, houding werd aangeno men, hoogst onkrijgstuchtelijke uitdrukkin gen gebezigd. Rott. WOERDEN, 8 Oct. 1924. Kaasmarkt. Aan voer 387 partijen, 1ste kwal. 7276; 2de kwal. 68—71; met Rijksmerk 7078. Hendel matig. Advertentiën. (Dauwendijk, «5-229 Vi OM« Een nette ongehuwde joijge gevraagd. Adres: DUVENVOORDE- STRAAT 54. gevraagd in klein rustig gezin, van 8 tot 3 uur. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur. DUVENVOORDESTR, 74. Voor terstond gevraagd net niet ben. de 15 jaar. KORTENAARS- DWARSSTRAAT 1, Velseroord, Een pracht sterke trekhond. Trekt de zwaarste vrachten. Waaksch en tr. dier. VOORUITGANGSTRAAT 49. een beste Springbok, bij H, DEKKER, Kuikensweg, Heemskerk, twee veevoederketels, inhoud 150 L, Adres: JANSSTRAAT 58, 8 schrammen, waarvan 3 zeugjes. Groot Jochiersras, Bij Jb, KUIL, Zeeweg 57, Velseroord. 5.— Salamander Vulkachel. 4 Stoe len met schuiftafel 10. BERKHEIJ- DESTRAAT 5, bij de Frans Halsstr. Voldragen en afgekalfde koeien te koop. Tc bevragen R, NELIS, Spaarn- zicht, Schoten. best versch Tulpenland. Te bevragen bij A, H. VAN NOORT, agent van dit blad te Noordwijkerhout. bij vooruÜbotallxg Net Meisje zoekt nette lisf.t m bezit van een fitte. 19—20 jaar. Brieven ondeT No, looi* Bur. van dit blad. Mevrouw Notaris v. NIEKERK, Nieuwe Gracht, hoek Kenaupark, vr. wegens huwelijk der tegenw. beschaafd f i m m m i I9IBIII m B3B ËW «I m ma m Het bly ktfejkens ween Voop Moeden J deze moderne jen Jongen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3