Stadsnieuws. cRüWe Huid Schrale Lippen Ingezonden Mededelingen eUROL PUROL De Provinciale begrooting voor 1925. UIT DEN OMTREK* IJMUIDEN. Aan onze Lezers "GEMENGD NIEUWS. LUCHTVERKEER. De begrooting sluit in eindbedrag met f 27 502.740. De provinciale belastingen blijven voor 1925 ongewijzigd. Instelling van een Wegenfonds. Het Hoogovenbedrijf als kracht- en warmwaterbron. ,De verpleging van arm lastige krankzinnigen. VELSEN. VRAGENBUS. Spoort al Uw kennissen 1 aan hun vraag-en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen len I Nieuwe Haarlemsche Courant i imiHiiif i min .ui ii' iiiiwiiinmnn"!m'imiiiniiiimi Een nacht in een schoolkost. Toen ging d_e onderwijzeres clotselten een licht op. BINNENLANDSCH NIEUWS. Van het Hof. De Forensenbelasting. H.M. de Koningin-Moeder De K. S. A. te Eindhoven. Duitsch-Russisch luchtverkeer. VERKEER EN POSTERIJEN, RotterdamNew York- Philadelphia. UIT ONZE WEST. De warmte op Curaqao. HANDEL EN NIJVERHEID. Limburgsche mijnen. Druk werk. Doos 90 - 60- 30 ct. Bij Apoth.cn Drogisten Verschenen is de begrooting der provin cie inkomsten en uitgaven der provincie Noord-Holland over 1925. Zij sluit in inkom sten en uitgaven met een batig saldo van 27.502.740. In een begeleidend schrijven wordt ge- 2eëd, dat bij deze begrooting geen rekening gehouden is met de door de Bezuinigings commissie voor de Prov. Ziekenhuizen aan bevolen maatregelen tot bezuiniging, wel echter met de invoering van de 48-urige Werkweek. Zoo spoedig mogelijk zullen Voorstellen tot het aanbrengen van verdere bezuinigingen bi; de Staten aanhangig wor- ®*n gemaakt. Voor 1925 kan, evenals voor 1924, volstaan Worden met 20 opcenten op de grond- en Personeele belastingen en van 5 opcenten °P de rijks-inkomsten- en vermogensbelas- hngen, niettegenstaande met het oog op de 'ijdscmstandigheden de opbrengst voor bei- oe laatste belastingen veiligheidshalve 20 PCt. lager is geraamd. Voor storting in het Wegenfonds en voor inkoop van diensttijd Van Prov. ambtenaren en oud-ambtenaren ban resp. 2.500.000 en 1,750.000 worden "''getrokken. Deze zeer gunstig schijnende toestand, al- aus de nota, der prov. financiën is uitslui tend te danken aan het batig saldo van den "lenst 1922 ad 5.128.282,65. Hievan wordt 1.400.000 voor dekking der gewone uitgaven bestemd, Hoewel niet on mogelijk, zal in de toekomst op een derge- "jke dekking niet meer gerekend kunnen Werden, Bezuiniging is dan ook geboden, willen de belastingen niet binnen korten tijd verhoogd Worden. Te meer moet dit in het oog wor den gehouden, omdat reeds spoedig belang- r'jk hoogere eischen aan de provinciale kas 'uilen worden gesteld. Genoemd worden vaststelling der Prov. bijdragen in de ver- Pleegkosten van armlastige krankzinnigen v°or 1925 (waarbij voorstellen tot verlaging der gemeentelijke bijdragen geenszins zijn U'tgesloten) en verbetering van het wegen net in de provincie. Eerlang zullen de sta len voorstellen bereiken inzake de verbete ring van het wegennet. De kosten ervan zul ten, naar de nota verzekert, zeer belangrijk ''ju voor de provincie, ook al worden van do naastbelanghebbenden en weggebruikers, die daarvoor in aanmerking komen, billijke bijdragen geheven. Daar die kosten voor de provincie be- 'waarlijk ten laste van de gewone jaarlijk- sche uitgaven kunnen worden gebracht, stel len Ged. Staten voor een „Wegenfonds" te stichten, waarin het hiervoor genoemde be drag ad 2.500.000 wordt gestort. Uitgaven uit dit fonds zullen niet worden gedaan, Voor het algemeen plan is vastgesteld. Wat den inkoop der pensioenen betreft, tijn Ged. Staten van oordeel, dat, waar vol doende middelen voor de betaling beschik baar zijn, de voorkeur moet gegeven wor den aan een voldoen der inkoopsommen in eens. Ged. Staten stellen voor, in 1925 te hef fen: 20 pocenten op de hoofdsom der belas ting op de geb. eigendommen; 20 opcen ten op de hoofdsom der belasting op de °ngeb. eigendommen; 20 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, 5 opcen ten op de aanslagen der belastingplichtigen Volgens de inkomstenbelasting belastingjaar 19251926; 5 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, belastingjaar 1925 1926. De opbrengst dier belastingen is geraamd 'esp. op 683.620, 145.180, 1.354.840, f 1.166.032, 104.956, totaal 3.454.628. Aan de uitgaven volgens de begrooting ontleenen we verder nog het volgende: Voor onderhoud van den Zaanlandschen Communicatieweg is geraamd 26.000, voor onderhoud van het vaarwater in het Noor der- en Zuider-Spaame 2000.voor on derhoud van het vaarwater in den Amstel ®n bijbehoorende werken 23.000, voor 'enten en aflossingen van door de provin cie aangegane geldleeningen in totaal 4.835.685, voor kwade belastingposten 400.000. Aan subsidies is o.m. geraamd: Afd. Haar lem en Omstreken van deHoll. Mij. van Landbouw voor een cursus in hoefbeslag f 300, proeftuinen 3.500, paarden- en vee fokkerij beide 5000, kosten geneeskun dig onderwijs te Amsterdam 10,000, Schoolmuseum te Amsterdam 1000; bij dragen ten behoeve van handelsscholen 90.000 (hieronder zijn begrepen openoare cn bijzondere handelsdag- en -avondscholen te Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Helder, Hilversum, Bussum, Beverwijk, Zaandam, Hoorn e.a.). Nog is geraamd aan bijdragen aan ge beenten in dekosten van het Nijverheids onderwijs 275.000, onderhoud vaart Am sterdamVreeswijk 10|00, stoombootdierst teampenUrkEnkhuizen 12.500, bestrij ding werkloosheid 200.000, onderhoud zee- Weringen, enz. 2.000, havenwerken op lexel 6.000, herstelling van de St. Bavo- kerk te Haarlem 2.000, herstelling van den Uit een overgelegden staat blijkt, dat op 1 Januari 1925 de schulden der provincn zullen bedragen 61.443.000. Wij treffen in het „Handelsblad" een in teressant artikel aan, waarin de mogelijk heid besproken wordt, welke het Hoog ovenbedrijf te IJmuiden biedt'voor voor ziening van krticht en warmte voor een groot deel van Noord-Holland Wij laten het hieronder volgen: Wij hebben onlangs, bij een beschrijving van den hoogoven te IJmuiden opgemerkt, hoe jammer het is, dat uit de hoogovens voortdurend geweldige massa's goed brand baar gas ongebruikt de lucht ingaan. Het is te betreuren voor de burgerij, die haar brandstof nu elders moet koopen en te be treuren voor deze nationale onderneming, die daardoor een waardevolle bron van in- kosten mist, die haar sneller tot normale bedrijfsresultaten zou brengen. Voor een bedrijf als het Nederlandsche, dat zijn grondstoffen tegen redelijke prijzen kan betrekken en dal zijn hoofdproduct in de wereldmarkt moet verkoopen, hangt de concurrentiemogelijkheid inderdaad in hoo- ge mate af van het behoorlijk te gelde ma ken van het voornaamste bijproduct, met name het gas. Te meer is dit het geval omdat aan' het hoogovenbedrijf cokesovens verbonden zijn en behalve het gas. van den hoogoven ook het gas van de cokesovens beschikbaar komt. Deze zaak is voor elk inwoner van Noord-Holland interessant, zoodat wij on zen lezers eens een iets dieperen blik in deze aangelegenheid willen verschaffen. Voor elke ton ruwijzer die geproduceerd wordt, komen ca. 200 m3. cokesovengas (van 4200 caloriën) en ca. 1000 a 1200 m3. hoogovengas (van 1000 cal.) beschikbaar (deze cijfers zijn na aftrek van de hoeveel heden die het bedrijf zelf noodig heeft) dus ca. 2.000.000 cal. warmte per ton ruwijzer. Terwijl het hoogovengas te arm is om over langere afstanden economisch te kun nen worden vervoerd en derhalve ter plaat se in elecfrische energie moet worden om gezet, is het cokesovengas als licht- en warmtebron gelijkwaardig aan dat van de gasfabrieken; het wordt dan ook als zoo danig, b.v. in het Ruhrgebied, aan alle groo- tere gemeenten door een buizennet van verscheidene honderden km. lengte gele verd. Het cokesovengas, dat in IJmuiden beschikbaar blijft is b.v. voldoende om Haarlem en alle buitengemeenten van gas te voorzien. Indien al het hoogovengas, dat in IJmui den beschikbaar blijft aldaar wordt omge zet in electrische energie, verkrijgt men 20.000.000 K.W. uur per jaar Er zullen weinig electrische centrales in het land zijn waar de productiekosten per K.W. uur be neden 2 'A cent vallen. Bovenbedoelde 20.000.000 K.W. uur vertegenwoordigen dus een waarde van 500.000. Er zullen slechts weinig gasfabrieken in het land zijn voor de vervaardiging van gas welke de kosten van 4 c. per rïi3 niet zullen overschrijden. Indien het in IJmuiden beschikbare co kesovengas d.i. 20 millioen kub. «n. per jaar, in de modernste gasfabrieken werd gemaakt, zou het derhalve daar Vk millioen gulden per jaar kosten. Tezamen ontwijkt dus voor Wk millioen gulden per jaar nutteloos uit dien ééncn hoogoven. Voor 2% resp. 3% millioen als men een tweeden en derden hoogoven in bedrijf stellen gaat. Dat gemeenten en provinciale centralen deze bedragen voor dit gas en die electrici- teit direct zouden kunnen betalen aan de hoogovenwerken, moet men niet verwach ten. De gasproductie van een hoogovenbe drijf is continu en steeds van gelijke groot te. Daar nu de afneming zoowel van elec- trischen stroom alsook van gas in elk dis tributienet wisselend is zou een dergelijke koop stechts dan te bereiken zijn, indien het bedrijf zijn gassen resp. zijn electrische energie zou kunnen afgeven aan een net, dat zoo groot was, dat het zonder bezwaar steeds de produt-, van het bedrijf zou kun nen opnemen Maar wel is de vraag gewettigd: welk uit-, zicht bestaat er voor de inwoners van Noord-Holland om dit gas goedkoop te gaan gebruiken en voor ons Nederlandsch werk om uit zijn gas belangrijke inkomsten te beuren? Dit laatste is van belang, omdat het welslagen van deze onderneming een Nederlandsch belang en in engeren zin een provinciaal en vooral een Amsterdamsch belang is. Voor den afzet van de hoogoven- gassen (in den vorm van electrische ener gie) liggen de omstandigheden gunstig. Het groote provinciaal net, dat de productie ab- serbeeren kan, is aanwezig, het stroomver bruik in de provincie neemt voortdurend en snel toe, zoodat ook de behoefte aan het in IJmuiden beschikbare vermogen ge- teren der voormalige Lieve Vrëüwekërk èn ac.l?t w°rden te bestaan Met goeden het klokkenspel daarin te Edam 2;500, wil van beide kanten met medewerking van Noord-Holl. Vereen, tot bestrijding der Tu- gemeenten en provincie, moet hier een al- Wculose 30.000: bijdragen aan gemeenten leszins ^redigende oplossing verkregen ten behoeve van verpleging van tubercu loselijders 100.000, voor uitzending van kinderen naar vacantiekoloniën 130.000, bijdrage aan de stichting „Amsterdamscüe Kolonieverpleging voor kinderen" 4.000, /te Ver. „Amsterdamsch Sanatorium voor horstlijders Hoog-Laren" 10.000, de Ver. ■Amsterdamsch Kindersanatorium" 14.450, Wachtgeld aan den gewezen directeur van het voormalige vaccinatiebureau voor Haar lem en Omstreken 153, het Koloniaal Mu seum 1.000, voor de drankbestrijding 3.000, het conservatorium te Amsterdam J 2,400, de Tooneelschool te Amsterdam 1.000, de Ver. „School voor slechthooren- den te Amsterdam 3.400, bijdragen aar» volksuniversiteiten 5.125,(Amsterdam ■i 2.500, Haarlem 100Q), het Ned. Instituut yoor Volksvoeding te Amsterdam 2.50*, N- V. „Het Concertgebouw", te Amsterdam J 10.000, de Woningbouwvereen. „Bloemen- daal-Noord" 1.500. Aan buitengewone uitgaven wordt ge raamd: bijdragen voor den bouw van een nieuwe sluis te, IJmuiden 166.700, uitkee- r'ng aan het Prov. Electriciteitsbedrijf voor Uitbreidingswerken 479.000, uitkeering aan P. E. G. E. M. voor uitbreidingswerken 1 .1300,000, uitkeering aan het Prov. Water leidingbedrijf voor uitbreidingswerken J 1-291.000, totaal 2.236.700. Voor de uitvoering dezer buitengewon» uitgaven vragen Ged. Staten machtiging j geldleeningen aan te gaaa leszins bevredigende oplossing kunnen worden. Minder eenvoudig ligt de zaak voor zoo ver betreft den afzet van de cokesovengas- sen. Natuurlijk kunnen ook deze, nn^or ke tels verstookt, dienen voor de opwekicing van electrische energie, doch veel waarde voller is hun verbruik als licht- en warm- tegas voor huiselijk gebruik. Een „reser voir" in de nabijheid, groot genoeg om de productie te kunnen absorbeeren, is de ge meente Amsterdam en ook de gemeente Haarlem. De gemeentebesturen denken in die plaatsen genoeg in breede lijnen. Maar beiden zijn ruimschoots van eigen capaci teit voorzien en ofschoon ook het gebruik van gas weer toeneemt, de afzetmogelijk heid voor de in IJmuiden beschikbare gas sen bestaat voorloopig slechts dan, indien gemeentelijke gasfabrieken hun opwekkings bedrijf stopzetten of inkrimpen. Leefden wij nji nog in den tijd van kolenschaarsch- te, dan zou ongetwijfeld de weg zijn aange wezen. Uit een oogpunt van brandstoffen- economie is er slechts één oplossing. Wat besohikbaar is moet gebruikt worden, doch in deze tijden, nu kolen weer te kust en te keur verkrijgbaar zijn, spelen andere facto ren een rol. Het stilleggen van een bedrijf gaat wel gepaard met bezuiniging van grond stoffen, loonen, onderhoudskosten enz., doch eischt tevens de afschrijving van een min of meer belangrijke kapitaalwaarde, bij gemeentebedrijven bovendien jaarlijksche uitgaven voor wachtgelden, die zaor belang rijk kunnen zijn. De berekening der voordeelen wordt dan vrij gecompliceerd. Hier komt nu nog bij, helaas, dat op gasgebied een wonderlijk ouderwetscbe toestand heerscht. De meeste gemeenten, ook de kleine, willen haar ei gen gasfabriek hebben (zoo'n probaat mid del om de gemeentenaren indirect te belas ten). Toen Amsterdam de fabriek Oost moest sluiten, omdat ze haar productie niet kwijt kon, -bouwde Hilversum voor 1.000.000 een nieuwe fabriek, terwijl ook Utrecht uitbreidde; teen de Hoogovenwer ken opgericht werden, bouwde Beverwijk op steenworpafstands ten nieuwe gasfa briek. Werkelijk, het wordt hoog tijd, dat deze zaken uit een algemeen belang beoordeeld en beslist worden en niet meer uit het enge gemeentebelang, dat tot heden doorslagge vend is. Wij voelen sterk voor de autonomie der gemeenten, maar wij zouden haast een nieuwe periode van schaarschte wenschen opdat de kostbare versnippering en ver kwisting, die op dit gebied heerscht, kon worden uitgeroeid. In elk geval dient bij elke uitbreiding van gemeentelijke gasfabrieken en van provin ciale electriciteitscentralen geen toestem ming door Gedeputeerde Staten gegeven te worden, zonder dat met de IJmuider gassen deskundig rekening is gehouden. In den gemeenteraad van Amsterdam was het vorige jaar een motie aangenomen en aan de Prov. Staten van Noord-Holland toegezonden, waarin betoogd werd, dat de tegenwoordige regeling in zake armlastige krankzinnigen niet meer beantwoordt aan het doel, dat aanvankelijk daarmede be oogd werd, n.l. dat het uit geldelijk oog punt voor do gemeenten vrijwel onver schillig zou zijn, in welke inrichting zij haar patiënten doen verplegen en ten tweede, dat de prov, bijdrage, die thans wordt ge noten, vrijwel geen andere beteekenis heeft dan dat voor verpleging in de pr°v- 'te kenhuizen niet de volle kostprijs, doch 1.040 in rekening wordt gebracht en dat ten gevolge van de thans geldende regeling Amsterdam met een zeer belangrijk hooger bedrag per patiënt blijft belast dan de ove rige gemeenten met meer dan 100.000 inwo ners. De raad verzocht een zoodanige rege ling te treffen, dat per patiënt voor reke ning van Amsterdam blijft een bedrag, on geveer gelijk aan dat van Rotterdam, s-Gra venhage en Utrecht. In een uitvoerig prae-advies deelen Ged. Staten thans den Prov, Staten mede, dat tegenover dit verzoek niet geheel afwij zend behoeft te worden gestaan, doch dat zij geen vrijheid vinden reeds voor 1925 aan de gemeenten een verlaging van net bedrag van 1.040 toe te staan. In begin sel erkennende, dat er aanleiding kan be staan, de besparingen, welke zullen worden verkregen, niet uitsluitend aan de provin cie, doch ook aan de gemeenten ten goede te doen komen, stellen Ged. Staten toch voor, het bedrag, dat ten laste der gemeen ten zal blijven, ook voor 1925 te bepalen op 1.040. Eerste steenlegging voor het R.-K. Ver- eenigingsgebouw te IJmuiden, Gistermor gen te half tien had dan de eerste steenleg ging plaats voor het gebouw, de vervulling van het vurig verlangen van onzen Eerwaar den Herder, die onvermoeid heeft gestreefd en gewerkt om dit gebouw tot stand te brengen, overtuigd als hij is, dat dan de ver- cenigingen op allerlei gebied pas tot hun recht zullen koinen en zich meer zullen ontwikkelen. Op het terrein waren op den gestelden tijd aanwezig de Zeereerw. Heer Pastoor B. A. Lasance, die de steenlegging zou verrichten, de Weleerw. Heer Kapelaan, Pater Vicarius van Velseroord, de heer C. R, J. v. d. Meer, als vertegenwoordiger van 't Kerkbestuur, de Edelachtb. hecren J. P. Handgraaf, weth. v. Fin en J. Zwanenburg, lid v. d. Raad, als vertegenwoordigers van de R.-K. Raadsfractie, de dames M. Hopman, hoofd- zelatrice voor Kerk en School en M. Poly, secretaresse der Kiesvereeniging, de heeren G. Dekkers, vertegenwoordiger voor het comité tot stichting van het verenigings gebouw, J. Gomes, een der patronaatsleiders,. A. Gomes, bestuurslid der Jozefsgezellen- vereeniging, G. v, d. Meer, de architect, B. v. Geldorp de uitvoerder van den bouw en het hoofd der R.-K. Jongenschool. Naast de plaats, waar de hoofdingang zal komen, hing reeds aan een takel de mooie zandsteenen „eerste steen vlak boven de plaats, waar hij moest worden gelegd, om ringd van vlaggen en bloemen. De Zeereerw. Heer Pastoor ving dan de plechtigheid aan, verrichtte de bij een dergelijke gelegenheid voorgeschreven gebeden, zegende den steen en bracht met eeM mooien gelegenheidstroffel uit een met bloemen versierd kalkbakje de specie aan. De takel werd gevierd ende steen was gelégd. Zijn Eerwaarde sprak nu de aanwezigen niet eenige hartelijke woorden toe. Hij had dezen morgen gedacht aan de woorden van den Psalmist: „Als de Heer het huis niet bouwt, werken de arbeiders ver geefs." Hij had dan ook Gods zegen over het begonnen werk afgesmeekt. Nu was dan zijn hartewensch in vervul ling gegaan en zou het grootsche werk vol trokken worden, wat Z.E. zich zoo lang reeds had voorgesteld, hier te kunnen verrichten. Z.E. hoopte dan ook, dat deze eerste steen niet alleen ten zegen mocht strekken voor hen, die hier het technische werk van den bouw voltrekken, maar dat hiermee ook de eerste steen zou zijn gelegd voor een rijk bloeiend vereenigingsleven, bloeiend onder den bijzonderen zegen van het Goddelijk Hart, van den Patroon van het gebouw, den H. Antonius en van O. L. V. van den Rozen krans, wier feestdag we heden vieren. Naast dank aan God en aan die machtige Beschermers, bracht Z.Eerw. dank aan al 'degenen, die eenigermate hebben meege werkt aan het tot stand komen van dit werk, aan de heeren van het comitér, aan de bijdragers, ook aan degenen, die door hun tegenwoordigheid deze plechtigheid hebben willen opluisteren, in 't bijzonder aan den Zeereerw. Heer Vicarius en aan de vertegen woordigers van onze R.-K. Raadsfractie Z.E. besloot met de bede, dat door Gods zegen en den zegen van den H. Antonius en van de H. Maagd het vereenigingsleven in IJmuiden moge groeien en bloexen en de rijkste vruchten dragen voor de parochie. Na deze toespraak werden de aanwezigen bij den steen gekiekt. Zoo is dan weer een groot werk in de parochie begonnen. Het belooft een flink gebouw te worden. Volgens teekening een aardigen voorgevel met een torentje. Door den hoofdingang komt men eerst in een flinke hal, waar naast links de garderobe, rechts de cassa en van buitenaf, opgang naar de cabine, want een goede Roomsche bioscoop konit er natuurlijk ook in. Van voor naar achter loopt rechts een groote hal, waarnaast de eigenlijke zaal ge legen is, een ruimte van 17 X1Ó M. Achter de zaal een groot tooneel, waarachter de kleedkamers en waaronder een flinke berg- ruimte. 1 Naast het gebouw verrijst tegelijk een aardige conciërgewoning. Het geheel vult weer een belangrijk deel van het aan R.-K. Kerkbestuur behoorend onbebouwd terrein naast de R.-K. Jongens school. IJmuiden's Bloei. Gisteravond kwam in Hotel „Nommer Een" een aaftal ingezetenen van IJmuiden en Velseroord bijeen, om, zoo als de oproep luidde, te komen tot oprich ting van een vereeniging ter behartiging van de belangen voor IJmuiden's bloei en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. De heer H. Lastdrager, die de vergadering leidde, dankte hen, die aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven, wat spr. een bewijs van medeleven noemde met hetgeen den laatsten tijd in meer besloten kring werd besproken. Wil men iets tot stand brengen, dan is het noodzakelijk, dat allen krachtig mede werken aan het doel, om een flinke vereeni ging op te richten, die de belangen van IJmuiden naar voren zal brengen en ook weet uit te voeren. Spr. hoopte dat de be sprekingen vruchten zouden afwerpen voor den groei en bloei van IJmuiden. De zeer geanimeerde bespreking had tot resultaat, dat men een vereeniging wenschte op breeden grondslag, niet enkel tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer, maar tot economischen opbouw van IJmuiden. Daarom werd besloten dezen avond nog niet tot oprichting van een vereeniging en het kiezen van een bestuur over te gaan, maar om een commissie te benoemen, die een schema van een v/erkplan zal maken en dit aan een groote vergadering zal voorleggen. In deze commissie van 9 leden werden benoemd de heeren K. H. Tusenius, C. Jan sen. A. de Wit, W. Jongstra, B. G. Schuiten maker, G. Voet, K. Labree, Carel Brensa en H, Lastdrager. In een daarna door deze commissie gehou den vergadering werd tot voorzitter benoemd de neer W. Jongstra, tot secretaris de heer Carel Brensa en tot penningmeester de heer B. G. Schuitenmaker. Bazar. Door IJmuiden's A Capella Koor wordt in het gebouw voor Chr. Belangen een bazar gehouden, die een tweeledig doel heeft. Ten eerste stijving der kas en ten tweede ook een propagandistisch doel, n.l. de veree niging meer bekend te maken en daardoor te trachten nieuwe leden te winnen. Gistermiddag is de baiar geopend in te genwoordigheid van vele belangstellenden, waaronder ook de directeur van het koor, de heer Henri Pielage te Haarlem. De voorzitter, de heer P. J. Hilvers, wees er op dat het koor nu ruim 5 jaar bestaat en enkele malen zijn ondergang zeer nabij is ge weest. Gedurende dien tijd trachtte de ver eeniging door anderen concerten te geven, wat mocht slagen. Men wil echter gaarne weer zelf zingen. Daarom beoogt men met dezen bazar ook aanvulling van leden en donateurs. Spr. hoopte, dat het A Capella- Koor mocht groeien tot een vereeniging, waarop geheel IJmuiden trotsch kan zijn. Spr. dankte tenslotte allen, die aan het tot stand komen van den bazar hadden meege werkt en verklaarde daarop de bazar voor geopend. De bazar ziet er keurig uit. Aan weerszij den van de zaal zijn mooie tentjes, die al leraardigste rijmpjes bovenop hebben, opwek kende om tot het koor toe te treden of het te steunen. Er is een tent met een mu zikaal wonder, terwijl in de kleine zaal aller lei spelen beoefend kunnen worden. Op het podium is een prachtige theetent der firma van Nelle. Natuurlijk is er ook mu zikale opluistering. Gistermiddag zong Mevr. Wildschut eenige liederen en zorgde het or kestje van leerlingen der H. B. S. voor mooie muziek. Gisteravond droegen eenige leden van „Concordia" veel tot de gezelligheid bij. Het visscherijbedrijf. De vakorganisa ties in het visscherijbedrijf hebben aan de feeders eenige voorstellen gezonden met op- en aanmerkingen inzake de arbeidsover eenkomst voor de trawlvisscherij, zooals deze in concept door de reeders waren ge zonden De organisaties wenschten de regeling der gages als volgt: het garantieloon voor de schippers te berekenen op 200 per maand en deze per maand of bij beëindiging van het dienstverband te verrekenen De maandgage van het dek- en machine- personeel met 10.te verhoogen. De gage en het percentage van den kok in overeenstemming te brengen met die van een matroos. De andere voorgestelde wijzigingen be treffen de arbeidsvoorwaarden. Varia. De eerste uitvoering vanwege de Tooneelvereeniging Varia, zal in Novem ber plaats hebben. Varia zal dan niet zelf optreden, maar „Jacob vav Lennep," Haar lem, dat hier komt met „Grond", waarme de die Vereeniging dezen winter op een wedstrijd uitkomt. Varia zal dan voor Ja cob van Lennep een uitvoering in Haarlem geven. Varia zelf geeft hier in December haar eerste uitvoering. Opdrachten. Het leggen van buizen voor de gaslevering door het Hoogovenbe drijf is niet opgedragen aan de firma Kohier te 's-Gravenhage, zooals wij meldden, maar aan de firma v. Manen te Utrecht. Aan de firma Kohier is opgedragen het maken van de Zuiveringsinstallatie voor het gas (was- scherij) en het stellen van het ijzerwerk aan de firma George Wilson, te 's-Gravenhage. De nieuwe sluis. Gistermiddag ontving onze plaats bezoek uit Amsterdam, n.l. van den burgemeester der hoofdstad, den heer W. de Vlugt, en alle zes wethouders. De heeren kwamen de werken, voor den bouw der nieuwe schutsluis bezichtigen en waren vergezeld van den gemeente-secretaris, Mr. Th. Falkenburg. den directeur der gemeen telijke handelsinrichtingen, Ir. R. de Kat, den directeur van publieke werken, den heer A. W, Bos, den heer Roovers van publieke weken, den havenmeester, de heer W. N. Poll en Mr. Dr. J. H. van Zanten, directeur v. d. statistiek. Laffe kerels. Zekere B„ uit Velseroord reed in den nacht van Zondag op Maandag op den Wijkerstraatweg en werd toen aan gereden door een fietsrijder, die links van den weg reed. Toen B. hierover een aan merking maakte, werd hij door metgezellen van den ander vastgegrepen, op den grond geworpen en mishandeld. B. bekwam een wond aan het achterhoofd en moest zich door Dr. de W. laten verbinden. De laffe aanranders zijn nog niet bekend. Brandstoffen. Na keuring der monsters is de eerste levering van de. benoodigde anthraciet voor de gemeentegebouwen op gedragen aan de N.V. Vereenigde Steenko lenhandel, te IJmuiden. Burgerlijke Stand, Bevallen: A. L. Hen- nink—v. d. Haak, d. G. Mudde—Jasperse, z. p. W. Nijssenv. d. Lem, z. M. J. van ZantenDuink, z. G. C. LipsWe- mink, z Vr. Voor toeziende voogd moet ik bij den kantonrechter beëedigd worden in mijne woonplaats. Er is hier echter geen kanton rechter. Kunt u mij dan ook zeggen, waar ik dan moet zijn in Haarlem of Amsterdam en waar en op welk uur deze zitting houdt? Antw. U kunt beëedigd worden door den kantonrechter te Haarlem. Wendt u even tot de Griffie van het Kantongerecht aan de Jansstraat, in het Paleis van Justitie, ja- g Vr. Hoe moet men een witte chèvre bont schoon maken? Antw. Uw vraag is te vaag gesteld. Welk soort vlekken zijn het? Het allerbeste zal wel zijn ze aan een chemische wasscherij te geven. Vr. Weet u ook een middel voor mijn kat die veel wormen heeft en daardoor niet groeit. Antw. Geef uw kat een half grein Santo- nine door een schoteltje lauwe melk. Her haal dit tweemaal om de 14 dagen. Vr. van M. S. te Z. Antw. Brand is overmacht. Wendt u in- tusschen eens tot een Bureau v. Arbeids recht. In Amsterdam en Haarlem zijn er zulke in den R.K. Volksbond. Dat te Haar lem houdt Dinsdagavonhs zitting in het ge bouw „Sint Bavo' te Haarlem van half ne gen tot half tien. Vr. van J. v. d. B. te N. Antw, V/ij begrijpen uit uw vraag dat uw dienstbetrekking fiimmer behoorlijk is opgezegd. Dat moet alsnog gebeuren, zoo dat u recht hebt op minstens 1 of 2 weken loon. Wendt u tot een Arbeidsbureau b.v. het R.K. te Haarlem, dat eiken Dinsdag avond zitting houdt in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat, Haarlem. Vr. Wanneer verging de Titanic? Hoe veel opvarenden werden gered? Antw. De Titanic verging 18 April 1912. Er waren 2000 reizigers, waarvan 754 wer den gered. Vr. omtrent loten. Antw. Geen enkel uitgeloot. Vr, Heeft een werknemer, reeds op leef tijd, die al geruimen tijd geleden ontslagen werd, en daarna zonder bezigheid geble ven is, bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, recht op ouderdomsrente, ook, als er na het ontslag geen zegeltjes meer ge plakt zijn? Zoo neen, wie moet dan, wil men even tueel ouderdomsrente erlangen, na het op zeggen van de betrekking doorgaan met de verscliuldigde rechten te betalen, de werk nemer of de werkgever? Antw. Een werknemer, die voor 1 Juli 1922 verzekerd werd, heeft na het berei ken van den leeftijd van 65 jaar recht op een rente, zoodra het getal der voor hem betaalde premiën bedraagt 39/52 van het getal der weken, verstreken tusschen 3 De- nember 1929 en'den dag, waarop hij den leeftijd van 65 jaar bereikt heeft. Wan neer dus niet minstens 39 zegels per jaar zijn geplakt, komt men niet in aanmerking voor ouderdomsrente. De werknemer zal zelf door moeten gaan met plakken om bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd voor ouderdomsrente in aanmerking te komen. Vr. over een breipatroon voor jongens- trui. en Antw. We hebben uw vraag doorgezon den aan de redactrice der Vrouwenrubriek. Om de handleiding in deze rubriek op te nemen, zouden wij een halve kolom noodig hebben. Dat is te veel plaatsruimte. U kunt er ook wel naar komen informeeren op ons kantoor. Vr. Kunt u mij ook een adres opgeven van een Missiehuis hetwelk gaarne gebruik te postzegels in ontvangst neemt? Antw. Zulk een huis is o.m. het klooster der Paters Franciscanen te Weert (L.) Vr. Zoudt u mij een adres op kunnen geven van een sajetfabriek in Leiden? Antw. Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Alleen met vollen naam onderteekende vragen worden in deze rubriek beantwoord. Vr. Kent u een vereeniging de Eeuwig durende Memorie, waarvan indertijd de heer v. d. Vaart zelateur was? Antw. Ons niet bekend. Kent een onzer lezers of lejeressen die vereeniging wel licht? Vr. Mijn poes van 7 maanden, welke ge heel zindelijk is, laat de laatste week de ontlasting zoo maar loopen. Ik veronder stel dat dit een ziekte is en verzoek u be leefd mede te deelen of hier wat aan te doen is. Antw. Geef patiëntje driemaal daags een theelepeltje bolus alba, welk middel elke drogist u leveren kan. In ieder geval toch een dierenarts consulteeren, aangezien de 'leeftijd van de poes een deskundig voor geschreven diëet eischt en de genezing zal bevorderen. Het consulteeren van den die renarts is alleen noodig als intusschen het diertje nog niet genezen is. Het is dikwijls van voorbijgaanden aard. Omtrent het opzienbarend geval, reeds op de eerste pagina van dit nummer vermeld, inzake de vergeetachtige onderwijzeres in de Prinsenstraat te Delft, die verzuimd had een kind uit de schoolkast te laten, waar door het een nacht in die kast had moeten vertoeven, verneemt de „Tel." de volgende bijzonderheden over het geval, waardoor de gemoederen der Delftsche huismoeders hef tig in beroering zijn gebracht. Mientje, leerling der derde klas van de R.K. school aan den Nieuwen Langendijk, was tegen haar gewoonte in Maandagmid dag om vier uur niet thuis gekomen. Haar ouders vermoedden eerst, dat zij in de stad was gaan spelen en zochten daarom in die richting. Toen dit geen resultaat had, gin gen zij informeeren bij de onderwijzeres van haar klasse, doch deze was naar kennissen in den Haag en zou eerst den volgenden dag terugkomen. Daarop besloten de ver ontruste ouders, die het ergste vreesden het middernachtelijk uur was inmiddels al genaderd het hoofd der school, den heer Wittenberg, op te zoeken, om tevragen of die misschien wist waar Mientje was. Alle schoollokalen werden doorzocht, maar het kind vond men niet. Hierop werd de politie in kennis gesteld met de verdwijning, waar op een agent met een politiehond ging mee- zoeken. Aan een jurkje van het meisje werd lucht gegeven en van het schoollokaal uit, van de bank waar zij zat, begonnen den zelfden nacht nog de nasporingen. De hond ging eenige straten door en draaide twee maal rond op een plek van de noodbrug aan het Oosteinde. Later bleek, dat het kind daar dien middag gespeeld had. Men ver moedde dat Mientje te water was geraakt en ijverig begon de politie, zooals reeds ge meld is, te dreggen. De geheele gracht werd afgedregd, natuurlijk zonder resultaat. De familie verkeerde in dezen nacht, zooals men begrijpen kan, in doodelijke ongerustheid en dacht niet anders of het kind was verdron ken. Intusschen was Dinsdagochtend de onder wijzeres uit den Haag teruggekeerd en hoorde bij haar thuiskomst van de vermis sing. Dadelijk ging zij naar de ouders van Mientje toe, die haar vroegen wat of zij van het meisje wist. Het eerste antwoord was, dat zij niet school had behoeven te blijven Maar hoe komt het dan. zei de moeder van Mientje, dat haar manteltje wel in school is gevonden? Hevig ontsteld riep ze daarop eensklaps uit: „Oh, hemel, dan zit ze nog in de kast." Men holde naar de school, het was inmid dels bij half negen, en dadelijk werd de schoolkast, die op slot was, door de juf frouw, die de sleutel had medegenomen, opengemaakt. Zoo vond men de kleine.... liggende op eenige boeken.... bezig plaat jes te kijken! Dat was een weerzien tusschen vader en moeder en Mientje. We hebben vanmiddag Mientje zelf ge zien. Ze was in de buurt bij tante aan het spelen. Natuurlijk behoefde ze dezen dag niet naar school. Ze liep met haar pop te wandelen en niets verried aan haar uiter lijk, dat zij zulk een emotioneelen nacht had doorgemaakt. In tegenwoordigheid van haar moeder, die nog tamelijk overstuur was heeft de kleine ons haar avontuur verteld. „Was je stout geweest, Mientje, dat je in de kast was opgesloten??" „Och, mijnheer, ik had met een ander meisje even zitten praten, ziet u, en toen moest ik in de kast." „Was 't er donker?" „Neen, mijnheer, aan den achterkant was een ruitje, waar ik niet bij kon," babbelde ze, al spelend met baar pop. „Om vier uur is de juffrouw in de kast geweest, om haar mantel en hoed weg te halen. Ze zag me niet en ik durfde niets zeggen. En toen, ziet u, toeij het later zoo stil werd in de klas, begon ik wat bang te worden. Ik dacht, dat ze me vergeten zou den en begon hard te huilen, maar er kwam niemand. Toen heb ik heel hard geroepen, tegen de deur getrapt en gehuild om m'n moeder en vaderMaar het bleef zoo stil en het werd zoo donker. Toen ben ik op een hoop teekenboeken gaan zitten en zoo in slaap gevallen. En toen heb ik ge slapen tot vanmorgen tot het weer licht was. Ik ben plaatjes gaan kijken en toen vonden ze me." Moeder Bruyings voegde er nog aan toe, dat Mientje „beslist niet meer" naar die school terug wilde. Ze kon nu weer op een andere school komen, op de Zusterschool en daar zou ze Donderdag heen gaan. Wij zijn hierna nog even bij dc onderwij zeres geweest, die pas kort bij het onder wijs en op de school in functie was. Zij was niet minder onder den indruk van het ge beurde. De kast, waarin het kind door haar was opgesloten, was van vrij groote afme ting, circa 2 M. lang 1 M. breed eh diende zoo'n beetje voor magazijntje Toen ze dien middag de school verliet, had ze geheel vergeten, dat Mientje daar in de kast zat. Het was een klas van 49 leerlingen en er viel dus heel wat te doen. De politie heeft haar een verhoor afgeno men en de zaak is nu in onderzoek. Het hoofd der school heeft haar voorloopig een paar dagen vrijaf gegeven. Vermoedelijk zal het muisje nog wel een staartje hebben. H. M. de Koningin arriveeerde Vrijdag avond om 7.25 uur per extratrein aan hei paleisperron op Het Loo. De Koningin maakte geen gebruik van dc gereedstaande hofauto, maar wandelde met het gevolg naar het paleis. Enkele fraaie bloemstukken werden mede. gevoerd. Door B. en W. van Schiedam is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin wordt verzocht het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet met betrek king tol de plaatselijke belastingen, dat zeer nadeelig is voor de gemeenten, niet aan te nemen. Het mooie wedei, hetwelk het verblijf te Wildungen begunstigt, stelt H. M. de Ko ningin-Moeder in de gelegenheid veel te genieten van de fraaie omstreken. Hare Majesteit ontving een kort bezoek van Haar Broeder en Schoonzuster, den Vorst en de Vorstin van Waldeck en Pyrmont en van Haar Zuster, de Vorstin von Erbach— Schönberg en beeft het voornemen zich 15 October voor eenige dagen naar Arolsen te begeven. Zondagavond herdacht het plaatselijk co mité der K. S. A. te Eindhoven zijn zilve ren bestaansjubilé. In het gebouw van den R.K. Volksbond was dien avond feest. Mr. A. Baron van Wijnbergen sprak de feest rede uit. Door de „Deutsch-Russische Luftverkehrs- Geselschaft" werden in de maand Septem ber op het traject KönigsbergMoskou, dat geëxploiteerd wordt in aansluiting aan de luchtlijn LondenBerlijnKönigsberg van den Duidschen Aero Lloyd, 52 vluchten vol bracht en 62.400 K.M. afgelegd. Vervoerd werden 113 personen, 565 K.G. post en 6243 K.G, goederen, Naar de N. Crt. verneemt, heeft de United States Shipping Board besloten den geregel- den dienst RotterdamNew York en omge keerd, welke tot dusver door twee verschil lende ondernemingen werd behandeld, uit sluitend in handen te geven van dc Black Diamond Steamshipcorporation, Exchange- place 67, Nieuw York. In verband hiermede zal door deze onderneming, waarvan de hoofd vertegenwoordiging hij de fa. van Nic- velt en Goudriaan en Co, te Rotterdam be rust, eerstdaags een geregelde 10-daagsche dienst Rotterdam:New YorkPhiladelphia en omgekeerd worden ingericht. Wij vernemen dato 10 September uit Cu rasao, dat het er thans buitengewoon heet is. Als gevolg van een orkaan, die in de buurt van net eiland gewoed heeft, heerschte er een windstilte, die de tem peratuur bijna onhoudbaar maakte. Alge meen hoopt men, dat weer spoedig de ver- frisschende zeewind eenige opluchting zou geven. In Augustus bedroeg de netto-productie van de gezamenlijke ILimburgsche mijnen in totaal 199.010.59 ton. Het totale aantal arbeiders bij de gezamenlijke Limburgsche mijnen bedroeg ultimo Augustus 29.656, van wie 21.580 ondergronds en 8076 bo vengronds. De Kon. Ver. Tapijtfabrieken te Deventer, waar tot dusver slechts 3 dagen per week, werd gewerkt, zullen van Maandag a.s. af weer de volle week in werking worden ge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7