I 1 f 7 Vrijdag 10 October 1924 47ste Jaargang No. 15862 Uit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Gemeente-Melk. De vliegtocht Nederland-Indië. Agenda 11 October Gunning. Gouden echtpaar. De handeldrijvende middenstand doet een sociale daad van beteekenis door zijn overtollige kasgelden dage lijksch naar de bank te brengen. De bank beschikt daardoor over meer vlottend geld. Daarmede kan de bank de middenstanders aan gemakkelijk en goedkoop geld helpen. Heropening winkel J. G. Stammeijer. Aanbesteding. Pater W. v. d. Berk O.F.M. Feest-concert Haarlemsche Orkest- Vereeniging te Leiden. Het 50-jarig bestaan van Bremers Houthandel. In Frankon's Melkbrood zijn ALLE GOEDE EIGEN? SCHAPPEN voor het beste brood vereenigd. VAN ONZE RECHTBANK. Het Hoogovenbedrijf en Haarlem. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. ®e abo»aemenisprijs bedraagt too* Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE UAARLEMSGHE COURANT Adfertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke «ortic; Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 cI per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct per plaaU sing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Er is dezer dagen door het dagelijksch Eestuur der gemeente Amsterdam een merk waardig voorstel gepubliceerd, dat ook buiten de grenzen der hoofdstad de aandacht Verdient. De meerderheid van het Am- slerdamsche college van B. en W. toch stelt aan den Raad voor over te gaan tot het stichten van een gemeentelijk melk-mono- Polie. Nu behoeven deze plannen in een stad als Amsterdam, waar de sociaal-demo craten een hoog woord voeren, niet te ver- Wonderen, al zou men geneigd zijn te mee- len, dat de mislukkingen in en kort na den distributietijd door de heeren Wibaut en de Miranda met aardappelinkoop, met plannen tot stichting van een gemeentelijk landbouw bedrijf, gemeentelijke groentewinkels en dergelijke opgedaan, tot voorzichtigheid ffioesten leiden. Een melkmonopolie is ech ter al verschillende jaren een geliefkoosd denkbeeld van Wethouder de Miranda. Vier jaren heeft het plan in de lucht ge seten, tot groote schade voor de bedrijfs zekerheid van de vele bestaande inrich tingen en op een oogenblik, dat niemand er verder aan dacht, komt het als een Voordracht in het gemeenteblad. Nu zijn gemeentebedrijven dingen, waar over wij zonder eenige opwinding of par tijdigheid kunnen praten. Wie de voorzie ning van gas, electriciteit en waterleiding aan de gemeentelijke overheid zou willen ont trekken, zou ons onder de grootste tegen standers vinden. In beginsel hebben wij niets tegen een overheidsbedrijf, mits het te le veren product, om het kort uit te drukken, ook een monopolistisch karakter bezit. De eenige vragen, welke hier ter beslissing moe- len gelden, zijn: is de gemeenschap met overheidsbemoeiing meer gebaat dan met oarticulier initiatief? En: is de overheid bij «lachte, zonder onmogelijk te dragen lasten •p zich te nemen, t monopolistisch bedrijf «it te oefenen? Wanneer deze vragen ten «pzichte van de melk voorziening bevestigend beantwoord moesten worden, dan zouden wij ook een gemeentelijk melkmonopolie toejuichen. Hoewel wij echter omdat de Amsterdamsche plannen al lang in de lucht ritten en er, naar wij wisten, ook elders voor dezelfde zaak gevoeld werd met aan dacht het vraagstuk hebben bekeken, is ons de noodzakelijkheid van een gemeentelijk melkmonopolie nooit gebleken. Wel het te gendeel! De argumenten, welke de voorstanders aanvoeren, liggen voor de hand; melk be hoort onder de voornaamste artikelen der volksvoeding en-is als dierlijk en vloeibaar product meer dan wat ook aan besmetting onderhevig. De gevaren van het drinken van bedorven melk zijn algemeen bekend; melkvervalsching is aan de orde van den dag; dus is het rationeel, dat de overheid zelf het bedrijf uitoefent, om aan het pu bliek waarborgen voor een deugdelijk pro duct te verschaffen. Deze redeneering is een zeer goedkoope en wie het rapport der zoogenaamde des kundige commissie, door den Amsterdam- schen Gemeenteraad ingesteld ter bestu deering van het vraagstuk, leest, kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat die noodzakelijkheidsidee bij de rapporteurs heel sterk heeft voorgezeten. Dit is waarschijnlijk de reden, waarom de vraag, of en hoe op andere wijze dan door een gemeentelijk monopolie verbetering in de melkvoorzie- ning zou zijn te brengen, zoo goed als ver waarloosd is. Onder leiding van den heer de Miranda is het stuk geworden een ten- denz-rapport. En dat achten wij zeer ge vaarlijk, omdat het hier gaat om buitenge meen groote belangen. Wanneer men de meening van ter zake kundigen over de melkvervalschingen hoort en daaraan voor de volksgezondheid verbon den gevaren, dan staan deze niet in even redigheid met de lasten en moeilijkheden welke men ter ondervanging daarvan, aan de gemeenschap op de schouders wil leggen. Op de eerste plaats kan niet worden be weerd. dat bij den bestaanden toestand de bevolking gevaar loopt om van tijd tot tijd zonder melk te komen. Op de tweede plaats staat wel vast, dat een gemeentelijk mo nopolie het artikel niet goedkooper zal ma ken. Wat de heer de Miranda daarover durft te cijferen, kan veilig naar het rijk der fabels worden verwezen. En ten derde en nu komen wij aan het voornaamste een gemeentelijk melkmonopolie streeft haar doel op zij, omdat het, bewerende voor een deugdelijke melkvoorziening te zorgen, niets anders doet dan een andere organi satie in de distributie in het leven te roe pen. Aan het product zelf kan het immers niet raken. De heele zaak is 'n schijnver- tooning, hierop neerkomend, dat een ge meente zou beweren een eigen gasfabriek te hebben, maar niet anders zou doen dan de leidingen leggen, de meters plaatsen en het geld ophalen, terwijl de fabriek aan particulieren zou behooren. Iets anders is een zoogenaamd gemeentelijk melkmonopo lie niet. Immers van de boerderijen, van het vee, van de melkwinning, blijft de ge meente af. En daar juist liggen en ontstaan nenkort is van Rijkswege de afkondiging van een melkbesluit te wachten, waardoor ook de geheele melkproductie onder het Rijkstoezicht zal vallen. De Rijkskeuringsdiensten bestrijken het geheele land; een gemeentelijke dienst moet aan de grenzen ophouden. Maar de Rijks keuring van waren zal weldra de winning van alle consumptiemelk, dus ook die voor Amsterdam, bestrijken. Het publiek wordt dan voldoende beschermd en de Overheid doet haar plicht. Wie zich dan nog boven dien wil verzekeren tegen ziektekiemen, kan dat doen door het eenvoudige middel van de melk te koken, meer afdoende dan de pasteurisatie, welke in het monopolie ver plicht zal zijn en het product duurder zal maken. Ziedaar slechts enkele overwegingen tegen de stichting van zulk een nieuw gemeente bedrijf geldend. Er zijn er tallooze meer. Wie b.v. de simpele manier ziet, waarop in de Amsterdamsche voordracht met de melkprijzen wordt omgesprongen, waarbij „de" zuivelwaarde als standaard wordt aangenomen, die kan toch niet nalaten te glimlachen over de naïeve mentaliteit van een zich als koopman opwerpend politicus. Zelfs een leek weet nu zoo zachtjes aan wel, hoe moeilijk het is den melkprijs voor eenige maanden vast te leggen. Allerlei invloeden spelen daarbij een rol b.v. de ge legenheid tot export voor de zuivelfabrie ken; de vraag, of de boer in een omgeving woont, waar de melk voordeeliger aan kaas makerijen dan voor de consumptie aan de stad geleverd kan worden. Zoo zijn er tien tallen factoren, die chronisch den „melk- oorlog" doen ontstaan. En in die conflicten zal nu het gemeentelijk melkmonopolie zich gaan mengen. Juist de verscheidenheid van inrichtingen en het verschil van belangen doet ten slotte altijd een oplossing aan de hand. Komt een groot melkbedrijf met een viaag naar 125 millioen liter per jaar aan de markt, dan gevoelt men de riskante positie, tegenover 'n bond van tientallen producen ten, die de wetenschap hebben, dat die ge meente desnoods tegen eiken prijs koopen moet. Alles bijeen lijkt ons het Amsterdamsche plan dan ook een gevaarlijke economische proefneming; voor de volksgezondheid over bodig; in haar bedoeling onbereikbaar; in haar lasten voor de gemeenschap en haar verdere gevolgen voor de gemeentepolitiek wellicht niet minder dan een ramp. BTO-j yan der Hoop geeft den moed niet op. Persstemmen uit Indië. Het Haagsch Anetakar.toor heelt van den heer Van der Hoop uit Plovdiv op het aan hem gezonden telegram van deelneming en bemoediging het volgende telegrafische ant woord ontvangen: „Dank deelneming. Be manning wenscht niets liever opnieuw be ginnen. Houdt stemming Holland warm". Uit Weltevreden wordt geseind: De „Javabode" schrijft de mislukking van de vlucht toe aan een koopjesmanie. De „F. VII" is de eenige van zijn klasse. Er zijn geen depots, geen reservedeelen, geen re serve-machines. Met groote moeite heeft men het zoo ver gekregen, zegt het blad, dat met luchtschipperij en geluk alles wel zou zijn losgeloopen. Deze speculatie is verkeerd uitgevallen, waardoor een groot- sche nationale onderneming is gecompro mitteerd. Het psychologisch moment is aan gebroken om spontaan een telegram naar Bulgarije te zenden, dat een bankcrediet wordt geopend en „de op apengapen liggen de nationale eer te redden". „Het Bataviaasch Nieuwsblad" zegt, dat de tegenslag van Philippopel een groote teleurstelling is, niet meer. Het blad dringt er op aan, dat men niet zal lamenteeren, maar overdoen, een tweede, desnoods een derde keer. De voorzitter van het Indische vliegco- inité verklaa-de in een interview met Aneta, dat juist nu alles moet gedaan worden om voortzetting van den tocht mogelijk te maken. Hij noemde 't verblijdend, dat het Medansch comité heden in den zelfden geest seinde. Het moment is aangebroken, dat ndië's burgerij blijk moet geven van belang- telling door financieele bijdragen. Tot nu bracht Indië in totaal slechts 5000.op. Morgen vergadert het comité ter beraad slaging over de snelste inzameling van Je benoodigde gelden, circa 25.000.Het Indisch „Nieuws van den Dag" opende een nschrijving en ging voor met 500.waar aan het Persbureau „Aneta" toevoegt 'jf 500.en de N. V. Reclamebedrijf „Aneta" 100.—. Het comité .Vliegtocht Nederland-Indië chrijft aan het Haagsche Aneta-kantoor over de bovenstaande persstemmen, welke aan het comité waren voorgelegd: Het ^mt tot groote voldoening, dat van Indië i.l warme belangstelling wordt getoond, nu de vlucht naar Indië althans voorloopig is vastgeloopen. Waar voor den aanvang van den tocht slechts weinig steun uit Indië mocht worden verkregen, wordt nu met grooten ijver een campagne voor het inza melen van geld begonnen. De „Javabode" doet zulks onder het maken van verwijten, welke onvoldoende kennis van zaken aan den dag leggen. Op voerp laatsen waren schroeven en banden gedeponeerd, terwijl d. aj wenseht op h Vl'SkST omcn' op de route wordt te kostbaar met het oog Nu kan beweerd worden, dat de gemeente op de fondsen van het comité. Wel werd bij het hebben van een eigen melkbedrijf 'e Rotterdam een motor bedrijfsklaar gereed -ijl tL v j i benouden. Laat m-en geduld oefenen tot het invloed I.eeft op de boeren en de i COmïté den toestand kan overzien, op grond stalhygiëne. Eerstens is dat een gratuite (van de rapporten uit Philippopel, die nog verzekering. En tweedens zal die invloed i ®teeds uitblijven. Laat men overtuigd zijn, ov„bcdi8 e, staat tegenwoordig een Warenwet en bin-1.vorderen. Sociëteit „Sint Bavo" Gewone zittingen 7 uur „Willen is Kunnen" 8 uur. R. K. Middenstandsvereeniging Jaco- bijnestraat Reünie leden R. K. M. V. Stadsschouwburg Rotterdamsch Hof stad Tooneel „De „Politic-rechter" 8 uur. Parochiale Bibliotheek {Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8954 uur. Piano-kwartet; Paul Schramm; Max Kloos en Anton van der Horst. Aan de N.V. Technische maatschappij He ringa en Wuthrich, alhier, werden dezer dagen de volgende werken opgedragen: De Centrale Warmwater-Verwarmingsin stallatie te stoken met lichtgas, ten behoe ve van de Statenzaal aan het Prinsenhof, al hier; De Warmwater-Verwarming met ven- tilatie-inrichtiDg in het Christtlijk Lyceum aan de Emmakade, alhier; De Centrale ver warming in het nieuwe gebouw voor open bare werken en garage van de brandweer te Heemstede; De warmwaterverwarming en complete Badinstallatie in het nieuwe badhuis van de gemeente Heemstede. Gisteren herdacht het echtpaar P. v. d. HeuveLC. Timmer wonende Doelstraat 25, Bazar Wilhelminastraat 12 Bazar van j den Ned. Kinderbond van 25 en van 710 uur. Patronaatsgebouw Koningssteinstraat 810 uur Tentoonstelling van werk stukken R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11—half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De bekende zaak van den heer J. G. Stammeijer op den hoek van 't Spaarne en de Hoogstraat, is hedenmiddag drie uur her opend. Enkele jaren geleden mocht de zaak haar 100-jarig bestaan onder zeer vele blijken van belangstelling herdenken. Oud, doch geenszins verouderd, begreep ze de eischen van den nieuwen tijd. Heden gaat ze, ver- jeugdigd. een nieuwen toekomst tegemoet. Fier op haar solied verleden, heeft ze dit, ook in haar voorkomen, niet willen verloo chenen: bij de moderniseering van den win kel heeft men de ouderwetsche pui wel ver nieuwd, doch den ouden stijl daarbij zorg vuldig behouden en daardoor het fraaie stadsgezicht ongeschonden bewaard. De winkel zelf is echter op zeer moderne wijze ingericht en voldoet thans aan zeer hooge eischen niet alleen van doelmatigheid, maar ook van schoonheid. De heer C. M. van Emmerik, naar wiens aanwijzingen de win kelbetimmering is ingericht, heeft hier wer kelijk iets schoons tot stand gebracht. De tegelversiering, ontworpen door den heer Heijstee te Amsterdam, past zich daar uit stekend bij aan. De buitenbouw is uitge voerd volgens teekeningen van den heer W. J. Nelissen, bouwkundige alhier, terwijl de aannemer, de heer H. A, v. Emmerik, zorgde, dat de vermeerdering in zoo kort mogelijken tijd, en met weinig last voor het bedrijf tot stand kwam. De heropende winkel is ook om zijn sierlijkheid een bezoek overwaard. Hedenmorgen werd in het bureau van den Rijkswaterstaat aanbesteed, het onderhoud van de buitenduinen op het eiland Ter schelling, gedurende de jaren 1925 en 1926. (Raming 7700 per jaar.) Ingekomen waren 7 biljetten. Ingeschre ven was als volgt: A. L. v, d. Stroom, Aal smeer 7398 83; A. C. Kooyman, Vlieland, 5925.W. van Leunen, Westerschelling f 6944.C. A. Zwart, Terschelling 5100; C. Kooyman, Harlingen 6500.D. M. de Graaf, Terschelling 6540.C. A. Arda, Terschelling 7265.;Laagste in schrijver is C. A. Zwart, Terschelling, voor 5100.—. Naar wij vernemen, gaat de gezondheids toestand van den Weleerw. pater W. v. d. Berk O.F.M.,die eenigen tijd geleden in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" een ope ratie onderging, uitstekend vooruit. Zijn Eerw. mag weer bezoek ontvangen. De Internationale Concertdirectie Ernst Krauss te Amsterdam, zal ter gelegenheid der 350ste viering van Leiden's ontzet ha re abonné's te Leiden (Schouwburg-concer ten, voorheen serie Hans Augustin) een Orkest-Concert aanbieden op Vrijdag 10 October in den Leidschen schouwburg. De bekende altzangeres Henriette Bos zal medewerken, het programma vermeldt: Werken van Gustav Mahler: 3c deel "it de 4e symphonie en „Lieder eines fahren- den Gesellen" en van Richard Wagner: Vorspiel Lohengrin, Frauenlieder en Ouver ture Tannhauser. Op de abonnementsconcerten zullen o.m. optreden: Raoul von Koczalski, Meredyll- den dag, waarop het vóór 25 jaar in onder trouw werd opgenomen. Het huwelijk had 30 October 1874 plaats. Er had zich uit de buren een commissie gevormd, die met lijs ten in de straat rond waren geweest om van de ontvangen gelden een passend cadeau te kunnen koopen. Gisterenavond omstreeks 6 uur, zijn de beide oudjes, de bruidegom is 74 en de bruid 72 jaar, uit hun huis gehaald en bij een der buren gebracht. Onderwijl werd voor het huis een eerepoort opgericht, terwijl binnenshuis, de kamers en de gang met bloemen en slingers versierd werden. On geveer te 9 uur werd het echtpaar door 4 bruidjes gehaald en naar hun huis geleid, alwaar de feestcommissie met eenige bu ren en familieleden aanwezg waren. Bij het binnentreden werd doo: de aanwezigen een welkomstlied gezongen Hierna werden na mens de feestcommissie en buren twee fauteuils aangeboden. Het feest werd verder in vroolijke stemming gevierd. Het gouden echtpaar ontving van de kin deren en familie, verschillende huishoude lijke artikelen. Ook zijn er veel bloemen in gekomen. Ook is het aardig te vermelden, dat de bruidegom, sinds de oprichting van den R.K. Volksbond, daar lid van is, dus 35 jaar lang. A.s. Zondag wordt er receptie gehouden. Heden was 't de dag van 't 50-jarig jubi leum van de N.V. „Het Nieuwe Fortuin, v.h. W. F. Bremer en Zonen aan de Frie- sche Varkensmarkt alhier. De ingang van de werkplaatsen was met een fraaie eerepoort van groen en bloemen verrijkt en ook de motordekschuit der firma „De Jonge Wil lem" voerde de vlaggen. De fabriek lag vandaag stil en al het per soneel had zich bij den ingang vereenigd, toen de directie met de commissarissen te 10 uur per auto arriveerde en het kantoor gebouw betrad. Hier prijkte een schat van bloemstukken van particulieren, clientèle, firma's van de Haarlemsche Bankvereeniging, een minia tuur van de oude molen geheel in bloemen uitgevoerd, een geschenk van de dames der directie en commissarissen, verder nog een bloemstuk van de kegelclub „De Volhar ding," waarvan de heer D. Bremer voor zitter is. Nadat de directie met commissarissen en personeel zich in het privé-kantoor hadden vereenigd, nam de heer H. Bakker, procu ratiehouder der firma het woord namens het personeel. Spr. achtte het zich een groot genoegen, te midden van het personeel en ook namens het personeel de gevoelens er van te mogen vertolken. Spr. noemde het een groote prestatie den houthandel gedurende 50 jaar in stand te houden, maar nog grootere prestatie dien handel vanaf het kleine tot de groote firma van thans op te voeren. Dit is te danken aan de energieke leiding der directie. Allen hebben medegewerkt om het feest te doen slagen en willen ook een stoffelijk blijk van hulde aan de directie aanbieden. Het gold hier een souvenir, dat duidelijk het „crescendo" van 50 jaar bedrijf zou doen uitkomen. Dan kwam, geheel met bloemen bedekt de groote Renault vrachtauto in miniatuur het vertrek binnenrijden, beladen met het geschenk, nJ. een keurig uitgevoerd gedenk boek, waarin door tal van foto's een dui delijk beeld van de ontwikkeling van het bedrijf werd gegeven. De heer Bakker bood het gedenkboek aan met den wensch, dat, wanneer eenmaal de firma haar eeuwfeest zou mogen vieren, de dan leidende generatie door dit boek aan het gedenkwaardig feit van het 50-jarig jubileum zou herinnerd worden. Vervolgens werd het gedenkboek bezichtigd, hetwelk de volgende opdracht bevatte: Aangeboden en opgedragen aan de directie en behee- rende vennooten van de N.V. Houthandel „Het Nieuwe Fortuin," voorheen W. F. Bremer en Zonen te Haarlem, ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van Bremers- Houthandel. Haarlem 10 October 1924. Dan volgden de namen van de leden van het personeel. De heer D. Bremer nam het woord. Spr. moest getuigen, dat hij niet gedacht had, dat er zooveel hartelijkheid onder het personeel te vinden was; daarin zag spr. dat de zeil de goede verstandhouding van vroeger was blijven voortleven. Dit vond spr. een verblijdend teeken, want zoowel directie als personeel hebben elkaar nodig. Spr. bedankte dan met harte lijke woorden allen, die iets hadden gedaan om het feest te doen slagen; in 't bijzonder dankte hij voor het gedenkboek en zeide al deze bewijzen van hulde en waardeering op hoogen prijs te stellen. Spr. deelde nog mede, hoe de directie des ochtends voor de huldiging naar het kerk hof was gegaan en op het graf van den op richter, den heer W. F. Bremer een kran» had gelegd. Dan vertelde spr. nog eenige oude herin neringen en besloot met een heildronk op het personeel. De heer H. B. Harren, lid van het perso-, neel sprak nog een gelukwensch in dicht vorm, waarna aan ieder lid van het perso neel een enveloppe met inhoud werd over handigd. Na afloop hiervan was gelegenheid de di rectie te complimenteeren, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Het personeel had een dag vrijaf. Te 1 uur werd in hotel Lion d'Or door de directie met de kern van het personeel de lunch ge bruikt, waar aan den werfbaas, den heer J. Velthuijs een gouden horlogeketting met medaillon en inscriptie werd overhandigd es aan den heer H. Schoonhof een gouden pot lood. Na deze lunch vertrokken directie en de genen, die mede hadden aangezeten, per auto naar den Haag om daar den dag ver der genoegelijk te passeeren. De eerste! Gistermiddag stond voor de rechtbank al- bier terecht de 20-jarige H. J. van M., van beroep los-werkman en wonende te Half- wzg. terzake het als onvervals.nt en eent verkoopen vane en valsch rijwiel-belasting- plaatjc. Bekl had te Amsterdam ven een onbe kende 15 1 eLstingmerken gekecs*, voor de somma \an 15 cent per stuk. Een van deze plaatjes had hij te Halfweg verkocht aan -en zekere F. voor f 1.50. De valsche plaatjes waren als stukken van overtuiging op de Rechtbank aanwezig. Ze verschilden iets in metaaldikte en waren veel slapper dan de echte plaatjes. De kooper van liet plaatje werd als ge tuige gehoord. Hij zeide niet geweten te hebben, dat het valsch was. De verdediger van bekl .vroeg den Presi dent, getuige de vraag te stellen, of er bij het overhandigen van het plaatje nog iets was gesproken. De getuige beweerde, dat er hoegenaamd niets gezegd was. Teen de verdediger echter dieper op zijn vraag wilde ingaan, merkte de president op, dat dit geheel buiten de zaak lag. De bekl. zeide, dat hij bij het overhandi gen van het plaatje gezegd had, dat het er aan gesoldeerd moest worden, daar het dunner was dan de anderen. De verdediger bleef op zijn stuk staan en verzocht den president nogmaals dringend om de door hem gedane vraag aan getuige te willen stel len. Get.; „Ja kijk u eens.... er is. Verdediger: „U hoort, daar draait getuige al bij. Eerst beweerde hij, dat er absoluut niets gezegd was, en nu begint hij met: „Ja, kijk u eensGetuige heeft dus zoo juist pertinent staan te liegen! Pres.: DaD wordt de zitting even ge- schcrscht en dan zal de Rechtbank in de raadkamer gaan en het verzoek van den verdediger of al dan niet de door den verdediger gedane vraag moat worden ge steld overwegen. Na heropening van de strafzitting ver klaarde de president, dat de Recntbank geen termen aanwezig achtte, om de vraag aan den getuige te stellen. De Officier van Justitie, Mr. van Ever- dingen, requisitoir nemend, zeide, dat het namaken van belastingplaatjes valt onder de zegelwet, waarbij het verboden is, de door 't Rijk uitgegeven zegels na te maken, te verkoopen, vervalschen, of valsche zegels aks echt uit te geven of voorhanden te heb ben. Hoewel de rijwielbelastingwet pas een paar maanden in werking is, is er in dien tijd al ontzaggelijk met de rijwielmerken ge knoeid, en ontelbaren nagemaakt. Met alle kracht moet tegen de vervalsching wor den opgetreden, aldus spr. Hoewel bekl. weliswaar nog nooit veroordeeld is, meende de officier, dat een strenge straf toch noodzakelijk is om de anderen af te schrik ken. Spr. wilde echter in acht nemen, dat de band van het gezin waaruit bekl. koint door den dood van de moeder geheel uit elkaar is gerukt en bekl. daardoor veel achterop is gekomen. Spr. vroeg ten slotte een gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden. Hierna was het woord aan den verdedi ger Mr. Toulon v. d. Koog, Pleiter begon met zijn groote verwondering uit te spre ken over het feit, dat de Rechtbank niet de door hem gedane vraag aan getuige heeft willen stellen. PI. begrijpt waarom; daar dan het geval voor getuige pijnlijk en zeer pijnlijk geworden zou zijn. Immers in de dagvaarding wordt bekl. ten laste gelegd, dat hij een belastingmerk heeft verkocht, met het doel dit als echt en onvervaischt uit te geven. Uit het gesprek tusschen bekl. en getuige is echter wel degelijk gebleken, dat bekl. den kooper er op attent gemaakt heeft, dat het valsch was, door te zeggen dat- het veel dunner was, en aan het rijwiel gesoldeerd moest worden, daar het anders niet te gebruiken was. Hieruit blijkt duidelijk dat bekl. niet het doel gehad heeft, dat plaatje als echt en onvervaischt uit le ge ven, zooals in de dagvaarding vernield staat. Op dezen grond moet dan ook, aldus pl. on getwijfeld vrijspraak volgen. Nadat spr. nogmaals zijn verwondering had geuit, )Jat de Rechtbank de door hem gedane vraag iet aan den getuige heeft willen stellen, ver volgt pleiter dat hij een straf van twee maanden voor den verkoop van een valsch rijwielplaatje, waaraan bekl. slechts een gul den verdiend heeft, een onzinnig hooge straf vindt. Het beroep van den officier, aldus spr., dat er streng moet worden opgetreden tegen dergelijke frauden vindt spr. geheel en al onhoudbaar. Men gaat toch ook niet als er eens een belastingovertreding voor de Rechtbank komt, een zware straf eischen, omdat er zooveel menschen in het land te weinig belasting opgeven! Bovendien zit hier de schuld geheel en al bij de Regeering, die heeft kunrw>n weten, toen zij deze onzinnige methode instelde, on danks de vele goede andere methoden, die men kon kiezen, t Is precies hetzelfde of je een rijksdaalder aan je fiets hangt, aldus pl. Dan kan je ook begrijpen, dat hij er wordt afgehaald. Spr. vindt dan ook, dat voor 'n man, die zich slechts met één gulden heeft bevoordeeld, en dus een eenvoudig misdrijfje heeft ge pleegd, een eisch van twee maanden véél en vee! te hoog is. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op Donderdag 23 October a.s. Oplichting. A. B. W., 51 jaar, zonder beroep en wo nende te Tholen, bad een paar centjes in den vorm van een hypotheek ten bedrage van 20.000. De lezers der Nieuwe Haarlemsche Crt. hebben gisteren een interessant artikel kun nen lezen over het hoogovenbedrijf te Velsen als kracht- en warmtebron. Het hoogovenbedrijf te Velsen produceert als bijproduct reusachtige hoeveelhe den electriciteit en gas, zóóveel, dat het de geheele Provincie Noord-Holland van elec triciteit en Amsterdam en Haarlem van gas zou kunnen voorzien. Niet alleen is de hoeveelheid enorm, maar ook de opwekkingsprij9 juist omdat het een bijproduct is, is goedkoop. Voor elec triciteit 254 cent per K.W.U. en voor gas 4 cent per M3. Die kracht om de electriciteit op te wek ken gaat nu verloren en bet gas gaat onge bruikt de lucht in. Dat is jammer om de krachtsverspilling, en het is zeer de vraag of die energie niet beter benut kan worden. Het schijnt toch nog niet zoo dwaas, dat de Provincie en de gemeenten Amsterdam en Haarlem zich eens afvragen, of het niet be ter en goedkooper is de electrische cen trales buiten werking te stellen en de elec trische energie alleen te betrekken van het Hoogovenbedrijf, die dat leveren kan vooi 2 cent per K.W.U. De laak der provincie en gemeenten zou dan kunnen beperkt worden tot distributie van den stroom alleen. Hetzelfde geldt voor gaslevering. Indien het gas goedkooper zou zijn te be trekken van het Hoogovenbedrijf, dan zou er toch een weg moeten gevonden worden om daarvan te profiteeren. Wie nu denken mocht, dat met het hoog ovenbedrijf de kip met de gouden eieren is gevonden, wat electriciteits- en gaslevering aangaat moet nog even geduld hebben. Zoo eenvoudig is de zaak niet. Er zitten groote kapitalen in onze lichtfabrieken, die dan waardeloos zouden worden en bovendien zou 'n groot bedrag aan wachtgelden moeten worden uitbetaald, indien de fabrieken wer den stilgelegd. Ernstiger dan dit alles is echter de onze kerheid of het Hoogovenbedrijf wel icvens- zekerheid heeft. Wat zou het gevolg zijn voor provincie en gemeenten, indien over één, tw-ee, tien of twintig jaar het hoogoven bedrijf werd stopgezet en daarmede dan ook de productie van gas en van electri citeit ophield. Intusschen iijkt het wel de instelling van een commissie van dtskuB- dgen waard om dit vraagstuk eens te bestu- deeren. Komt de vraag wellicht bij de begrootings- debatten ter sprake? Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in dec morgen van !0 October. Hoogste Barometerstand 770.1 m.M. to Toulon. Laagste Barometerstand 741.0 m.M. te Vertir moer. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Octobei: Matigen, Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, meest half tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen, zelfde tem peratuur W., die geen andere inkomsten genoot dan de rente van dit bedrag, stond wegens verkwisting onder curateeie. Hij had echter kennis aangeknoopt met een weduwe uit Wormerveer, die echte» al een kind ten hare laste had. I W. beloofde haar te trouwen, welke be lofte hij natuurlijk niet kon houden, daar iiij van zijn wettige vrouw van tafel en bed gescheiden was. Niettemin ging hij naar een notaris en liet een testament maken, waartoe hij echter als onder curateeie gestelde geen recht had. Dit testament liet hij opmaken bij no taris W. te Haarlem, aan wien hij tevens ver telde dat hij grond wilde koopen in de om geving' van Wormerveer en dit wilde doen door tusschenkomst van genoemden notaris. Tenslotte geraakte hij geheel vertrouwd met den notaris en op een goeden dag wist hij dezen te bewegen hem 200 en 100 +ër hand te stellen, omdat, zooals hij opgaf, de huur van zijn huizen (die hij met bezat) niet op tijd was binnengekomen. Terugbe taling bleef echter achterwege, en tenslotte werd het den notaris duidelijk dat hij met een oplichter te doen had gehad. Bekl. had zich nü gistermiddag wegens op- lichting voor de Rechtbank alhier te verant woorden. Bekl. bekende. De Officier eischte tegen hem, die al een» meer voor oplichting had terecht gestaan, 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek voor arrest. De verdediger, rar. K. Westerling, pleitte j ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrij- j spraak. i De uitspraak werd bepaald op Donderdag I 23 October a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1