I VK 1 DE SPAARNEBANK a v. a. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. De ontvluchting van Briedé. Een R.-K. Zangkoor in Haarlem. De huizen van „Onze Woning" aan het Hofdijkplein. BURGERLIJKE STAND. Het collectief contract in de Bouw bedrijven. Aanhoudingen. Rijwieimerk gestolen. Waarschuwing. Opsporing verzocht! Proza en Poëzie. Op het kantje af. De tentoonstelling aan de Koning- steynstraat. Hinderwet. ion»/,. iï7 Internationale Voorjaars Bloemen tentoonstelling 1925. Personalia. Haarlemsche Accordeonvereeniging „Crescendo". Serenade. Th. van Dantzig f. Vertrek van de Zeppelin naar Amerika Inbreker gearresteerd. De Blue-Band kwestie. Een typhoon. De Dawes-leening aan Duitsch- land. j De crisis in Zweden. Militair succes van Chang- T so-Sin. RECHTSZAKEN. De malversaties in den dienst der Rijksgebouwen. Getuige: Ik was toendertijd de jongste be- diende en was bang voor mijn beirekking. De rijksbouwmeester had veel invloed en kwam dikwijls bij den Minister. 436e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 10 October. Se Klasse 16e Lijst Hooge prllzen: 1412.3 15000. 'ƒ200. Eerst gisterenmiddag heelt de Amster- damsche politie, telegrafisch de bevestiging ontvangen dat Briedé uit de strafgevangenis te Borm ontsnapt is. In aansluiting met een in deze courant gestelde vraag kunnen wij mededeelen dat de oprichting van een R. K. Zangkoor te Haarlem door de K. S. A. in voorberei ding is. Zooals bekend, was de bouw van de 50 woningen aan het Hofdijkplein, welke door „Onze Woning" daar gezet worden, stop gezet in verband met financieele moeilijk heden van den bouwer, de fa. Bos. Gistermiddag is op het terrein van den bouw een conferentie gehouden tusschen ar chitect, borgen en bestuur van „Onze Wo ning". De stand der werkzaamheden werd In oogenschouw genomen. De borgen deel den daarop mede, zich nog korten tijd te moeten beraden over eventueele voortzet ting van den bouw. Gisteravond nu kwam bij het bestuur bericht van hen, dat zij den bouw zouden voortzetten. Een ander besluit kon wel niet verwacht worden. Met de voortzetting van den bouw zal Maandag 20 October een aanvang worden gemaakt. Zoo veel mogelijk zullen de oude werkkrachten weer te werk gesteld worden. Geboren: 8 Oct.: C. S. Maurits—Selhorst, t. 7 Oct.: A. v. NesTimer, z. 10 Oct.: A. J. KloesLemmers, z. G. Riet vinkLont, z. Overleden: 9 Oct. J. G. Grimm, 76 j. A. L. Dyserinckstraat S. HersmanMulder, 84 j„ Burgwal H. M. Roosenv. Deenen, 69 j„ Vooruitgangstraat. Woensdagavond 15 October, des avonds half 8, houdt de afd. Haarlem van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond een ledenvergade ring ter bespreking van het landelijk collec tief contract m de Bouwbedrijven, dat eerst daags eindigt. Zaterdag 18 October houdt te Utrecht de Landelijke Bond een bespreking te dezer zake, terwijl de bondsvakgroep van schil- ,ders morgen te Utrecht vergadert ter be spreking van het collectief contract in het schildersbedrijf. Door den Rijksveldwachter te IJmuiden is, aldaar aangehouden de 25-jarige J. K. van beroep los-werkman en wonende te Haar lem, verdacht van verduistering van rijwie len. Zijn aanhouding was door den Commis saris van Politie alhier verzocht. Op verzoek van den commissaris van politie alhier, is door de politie te Alkmaar aangehouden de 21-jarige W. T., wonende te Alkmaar, eveneens verdacht van rijwiel- verduisteringen. Van een rijwiel, dat stond voor een per ceel aan het Spaarne, is het belasting plaatje ontvreemd. De Commissaris van Politie der Gem. Velsen waarschuwt in het algemeen belang tegen het aankoopen van Fortuna-briefjes, uitgegeven door de N.V. Handels Mij. „For tune" te Velsen. Namens de ouders wordt door den Com missaris van Politie te Bussum aanhouding en overbrenging verzocht van den minderja rigen Adriaan Dupont, geb. te Soerabaja 21 Oct. 1905, kantoorbediende, wonende te Bus sum, Ruysdaellaan 15. Sign.: lengte 1.82 M. ovaal gezicht, bruine oogen, vrij groote mond, donkerblond baar, zonder baard of knevel, spraak gewoon, ge kleed in blauw costuum, wit overhemd, slap boord, ondergoed gemerkt met No. 2714, draagt slappen, grijzen hoed, sportkousen en lage schoenen. Hij reis gaarne en is erg ze nuwachtig. Den 30sien Sept. j.l. voormiddags ong. 10Vi uur, is hij van het kantoor waar hij werkzaam was, (Rokin 80, Amsterdam), gegaan om een boodschap te doen, doch liet na dien niets nïSer van zich hooren. Met het oog op zijn zielkundigen toestand wordt verzocht hem bij aanhouding zacht te behandelen. Het is niet onmogelijk, dat hem een ongeluk is overkomen. Het mannenkoor „Proza en Poëzie", dir.: Henri Pielage, heeft in studie genomen „Kerstlied" van Philip Loots (opusgetal ont breekt), voor alt, tenor en twee bassen, met begeleiding van orgel of piano. Dit werk is, voor zoover bekend, in Haarlem nog nimmer op een concert uitgevoerd. De altpartij wordt gezongen door het onlangs gevormd meisjes koor „Onder Ons" waarvoor zich mooie stemmen hebben aangemeld. Het ligt natuurlijk in de bedoeling van be stuur en directeur om 't 35-jarig bestaan van ..Proza en Poëzie" tot 'n muizkaal feest te faken. Hedenmorgen werd in het gagazijn van de firma van den Bergh, handel in koloniale waren aan de Bakenessergracht, de motor van de aldaar staande vrachtauto aangesla gen. Daar men echter niet wist, dat de motor op volle versnelling stond, ging de auto plotseling aan het rijden en kuierde uit het pakhuis dwars de straat over, alwaar de twee voorwielen over den walkant van de gracht kwamen te hangen. Dat de auto niet verder het water inreed vond zijn oorzaak hierin, dat de cardan op den grond krom geduwd werd. De schade ia betrekkelijk gering. Door de firma W. Bus zal de auto op den wal worden gebracht. De tentoonstelling van werkstukken aan de Koningsteynstraat krijgt langzamer hand een populariteit, die de beroemde -hibileumavonden van den R.-K. Volks bond in het gebouw „Sint Bavo" gaat evenaren. Volkomen verdiend hoorl, want buiten de tentoonstelling zijn er nog tal van attracties, die in de boven- en be- edenzalen een gezelligheid scheppen, die iedereen, die er eens geweest is, nog eens en nog eens doet terugkeeren. En het zijn niet alleen parochianen van O. L. Vrouw Rozenkrans, die men er ziet. Uit alle wijken der stad trommelt de gezel lige stemming feestgangers naar de Koning Steinstraat. Wie er nog geen kijkje nam, moet kape laan J. A. J. van Rooij, die er eiken avond regisseert, eens gaan opzoeken. De tentoon stelling met attracties is open eiken avond van 810 uur en a.s. Zondag (den laatsten dag) van 3 tot half 5 en van 810 uur.. Bij Koninklijk Besluit van 24 September 1924 is aan de American Petroleum Com pany te Rotterdam, de bij besluit van hun College d.d. 5 Januari 1924 geweigerde vergunning tot uitbreiding van hare petro- MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets luier. HEDEN I 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4% Nederland 1917 1% N.-l. 1921 A HolL Lloyd Oude Vaart j dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoomboot Java Cultuur Jurgen» gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Rear, dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silan Wal Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rail* Union Anaconi, Wabash Conm. Maxwell ■••••••«•••e 94*/8 94s 100!/8 1001/, 85V, 851 101'/, 61/s 8Öi/2 851/2 72 72 157 l20«/4 130 131 131 142a/ 141 83 82 *8»/, 437 435 374 374 72*/4 701/a I77i/f 1761/4 132*/4 132 12, 129 129 129 b6 157»/ 155 316 312 lilj*/8 111 10i/4 165*/ 4 166 166 166 271/4 2 41/, 128i/, 128 367 365 345 342 3221/, 322 158 1571/, 1921/, 1143/, 04 128 3011/. 3 0 711/v 70V, 13 l 43 l6s/1# W1/, 4 10 OCTOBER EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.601/, 0.60 3/4 PARIJS 13.171/, 13.12 BRUSSEL i 12.171/, 12.13 WEENEN i 0.361/, 0.361/, LONDEN j 11.49 11.50 STOCKHOLM i 68.25 68.20 KOPENHAOEN. 44.85 45.— CHRISTIAN IA 36.80 35.35 BAZEL 49.10 49.15 NEW-YORK 2.551/, 2.56 ROME 11.10 11.121/, Jeumopslaginrichting op het perceel aan dé rriesche Varkensmarkt no. 10 verleend. Het is te verwachten, dat uit de ons om ringende landen excursies zullen worden georganiseerd naar Nederland ter gelegen heid van deze tentoonstelling, Dat de tuin bouwers van verderaf liggende landen prijs stellen op het bezoeken dier tentoon stelling moge blijken uit het feit, da de tuinbouwvereenigingen van Joegoslavië zich reeds nu ernstig bezig houdt met de voorbereiding eener reis naar Nederland voor hare leden tijdens de bloementen toonstelling te Heemstede in het volgend voorjaar. Men deelt ons mede, dat behalve de heer A. Geers voor het gehouden examen van den R.K. Politiebond „St. Michaël" ook slaagde de heer J. Spee, evenals de heer Geers agent van politie, alhier. Bovengenoemde vereeniging geeft Zater dag a.s. in den Schouwburg Jansweg een concert. Op het programma staan o.a. wer ken van Bach en Mendelssohn. Uit sympathie met het gouden huwelijk van het echtpaar G. Pieterse, wonende Kerkstraat 24, werd gisteravond door het muziekkorps, onder leiding van den heer Van den Broeke, aan bovengenoemd adres, een serenade gebracht. Zeer veel publiek was aanwezig om te luisteren. Het muziek korps voerde eenige mooie nummers uit, die levendig toegejuicht werden. Om 8 uur was de serenade, die om 714 uur begon nen was, afgeloopen. De politie zorgde, zooals altijd, voor een goeden afloop. Woensdag overleed plotseling hier ter stede, in den ouderdom van 51 jaar, de heer Th. van Dantzig, leeraar M. O. Duit sche taal. FRIEDRICHSHAVEN. 10 Oct. De voor Amerika bestemde Zeppelin, zal, indien de weersomstandigheden het mogelijk maken, Zaterdag vertrekken Het luchtschip zal over 't algemeen de rechte route tusschen Friederichshaven en New-York volgen. Het zal de Zuidelijke route volgen. Tijdens de reis zal geseind worden op een golflengte van 1500 M. ALMELO, 10 Oct. In den algeloopen nacht heeft de politie na een korte achter volging een 22-jarige inbreker gearresteerd die op het balcon van een woning in de Hof-Kampstraat verscholen was. DE EX-DIRECTEUR VAN DEN CHRIST. AMSTERDAMMER. Het Amsterdamsch Hol" heeft I., den ge wezen directeur van den Christelijken „Amsterdammer" veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 6 maanden preventief. De eisch was 1 jaar en 4 maan den preventief. Naar men ons uit Den Haag seint, heeft de Staat ten einde een principieele beslis sing uit te lokken, thans besloten in hoo- ger beroep te gaan van dc uitspraak in kort geding, door den President der Haag- sche Rechtbank in zake de Blue-Band kwestie gewezen. TOKIO, 9 Oct. Over Kogoeshima heeft een hevige typhoon gewoed. 60 huizen wer den verwoest. In de haven van Kogoeshima strandden verscheidene schepen; 17 perso nen werden gedood en velen gewond. LONDEN, 10 Oct. Owen Young de aigem. agent voor de schadevergoedingsbetalingen is gisteravond uit Londen naar Parijs ver trokken, ter bijwoning van de vergadering van dc Commissie van Herstel, in welke de voorwaarden voor de Dawes-leening zul len worden goedgekeurd. Vóór zijn vertrek had Young nog een laatste bespreking met den Directeur van de Bank van Engeland, den Duitschen minister van financiën, Dr. Luther en anderen .Young verklaarde zich goed voldaan. Dc diplomatieke medewerker van de Daily Tel. meldt, dat het Engelsche aandeel in de Dawes-leening 10 millioen p. st. zal bedragen. De Fransche bankiers zullen 3 millioen p. overnemen in goud francs. België neemt 114 millioen pond en Italië een zelfde bedrag. Nederland, Zwe den en Zwitserland zullen respectievelijk 2, 1J>4 en VA millioen p. st. der leening plaat sen. STOCKHOLM, 10 Oct. De Zweedsche regeering heeft nog niet besloten of zij on middellijk zal aftreden of zal wachten, tot dat het Parlement in Jan. bijeenkomt. Als dit laatste geschiedt, is één reconstructie- Kabinet waarschijnlijk. Als het Kabinet di rect aftreedt, zal de Koning Branting opdra gen, een kabinet te vormen. Branting zal dan een zuiver socialistische regeering vor men, daar een coalitie met de prohibitie partij onwaarschijnlijk is, hoewel beide par tijen voor ontwapening zijn. BERLIJN, 10 Oct. Uit Moekden wordt gemeld, dat dc Chineesche troepen van de Centrale Regeering voor de over de groote muur gedrongen troepen van Chang-Tso- Lin terug trekken. Onder groote belangstelling is de Recht bank Donderdagmorgen aangevangen met de behandeling der zaken betreffende de bij den dienst der Rijksgebouwen, speciaal wat betreft die bij den bouw van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, gepleegde mal versaties. De Rechtbank is als volgt samengesteld! mr. de Joncheere, president, mrs. Feith en Calkoen. rechters; het O. M. wordt waarge nomen door mr. Bauduin, terwijl mr. Pleyte griffier is. De eerste zaak is die tegen A. A. van T., voor wien als verdediger optreedt mr. Ny- singh. De dagvaarding. Aan den beklaagde A. A. v. T., geboren 27 Mei 1876 te 's-Gravenhage, wonende te Oegstgeest, thans gedetineerd in het huis van bewaring te 's-Gravenhage, is in de dagvaarding ten laste gelegd, dat hij: 1. op twee verschillende tijdstippen in 1919, telkens opzettelijk gebruik heeft ge maakt van valsche, althans vervalschte ge schriften, als waren deze echt en onver- valscht, terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kon ontstaan, hebbende hij in of omstreeks Juni 1919 en in of omstreeks Juli 1919 op zettelijk valschelijk telkens een declaratie wegens het leveren van heimasten ten be hoeve van het scheikundig laboratorium te Delft aan den Staat der Nederlanden, resp. ten bedrage van 90,912 gulden en 93.088 gulden, deugdelijk en onvergolden had ver klaard, en met zijn naam onderteekend, en op welke declaraties valschelijk de verkla ring van den rijksbouwkundige voor de ge bouwen van onderwijs enz. was gesteld. Voorts dat hij genoemde bedragen van den Staat der Nederlanden heeft ontvan gen, zulks hoewel hij wist, dat hij in de de claration vermelde leveringen niet had ge daan, dat hij geen recht of aanspraak had op de in die declaratiën genoemde bedra gen en dat de verklaringen van den Rijks- bouwkundige valsch en in strijd met de waarheid waren. 2. te 's-Gravenhage in of omstreeks 1919 opzettelijk heeft gebruik gemaakt van een valsch althans vervalscht geschrift als ware dit echt en onvervalscht, terwijl uit dat ge bruik eenig nadeel kon ontstaan, hebbende hij in of omstreeks Mei 1919 opzettelijk valschelijk een declaratie wegens gedane werkzaamheden en leveringen ten behoeve van het Academisch Ziekenhuis aan de Staal der Nederlanden, op welke declara tie drie posten voorkwamen, te weten, op 1 April 1919 220 M3. guszand, op 11 April 1919 362 M3. grint, en 220 M3. rivierzand, tot bedragen van resp. 1100, 2896 en 1045, hoewel deze leveringen niet waren geschied, welke declaratie de beklaagde voor deugdlijk en onvergolden had ver klaard en met zijn naam onderteekend, en op welke declaratie valschelijk de verkla ring van den Rijksbouwkundige voor de on derwijsgebouwen enz. was gesteld, en door dezen op of omstreeks voormeld tijdstip was onderteekend, dat het in de declaratie voormelde was geschied, op zijn mondelin- gen last en voor de som, welke daarvoor voor den aanvang der betreffende werk zaamheden was overeengekomen, en dat de declaratie werd goedgekeurd tot het bedrag van 1?.932,63, hoewel hij, beklaagde, wist, dat hij de voorgeschreven leveringen niet had gedaan, dat hij geen recht of aanspraak had op de daarvoor gedeclareerde bedra gen, en dat de verklaring van den Rijks bouwkundige valsch was en in strijd met de waarheid; subsidiair voor de telastelegging onder 1, dat hij ambtenaren belast met de uitbeta ling van gelden, heeft bewogen tot afgifte van 90912 gulden, 93088 gulden, of van be dragen daaromtrent, althans van assignaties tot die bedragen, doordat hij Iistélijk, be drieglijk en in strijd met de waarheid heeft gehandeld. Daarna heeft hij in 2 declaraties respectie velijk d.d. 30 Mei 1919 en 4 Juli 1919 ver klaard, dat hij de overeengekomen hoeveel heid of een hoeveelheid daaromtrent had geleverd en deze declaraties voor deugde lijk en onvergolden verklaard tot de hier- voren genoemde bedragen. Vervolgens heeft hij deze declaraties op of omstreeks voormelde dagen bij het De partement van Onderwijs, K. en W. inge diend of doen indienen, welke declaraties, nadat zij valschelijk voorzien waren van de verklaring van den Rijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs, dat bet in de declaratie vermelde was geschied op zijn mondelingen last, onder de bepalingen, ver vat in de in afschrift daarbij gevoegde ver klaring d.d. 10 Maart 1919, dat de opleve ring behoorlijk had plaats gehad en zonder afwijking van de bovenbedoelde bepalingen en dat de declaraties derhalve door hera werden goedgekeurd tot de hiervoren ge noemde bedraden op zijn, beklaagde's, last of met zijn medeweten en goedvinden aan den MMinister van Onderwijs, K. en \V., tên einde daarop voldoening te verkrijgen, zijn doorgezonden en ingediend, waarop afgifte van voormelde assignaties en uitbetaling aan hem, beklaagde, door voormelde ambtena ren van de voorgeschreven bedragen is ge volgd, zulks hoewel geen levering van hei- masten, door hem, beklaagde, zooals hier voren bedoeld, bad plaats gehal en hij geen recht of aanspraak had op dc hiervoor ge noemde bedragen. In deze zaak zijn 11 getuigen gedagvaard vanwege het O.M. en 4 van de zijde der verdediging. Verhoor van den beklaagde. De president verhoort den bekl. Deze deelt mede als aannemer betrokken te zijn wecsl bij den bohw van het Academisch Ziekenhuis. In Mei 1919 is bekl. door den wjksbouw- mcester V. ontboden op diens kantoor in de Parkstraat Deze vroeg hem als tusschen- persoon op te treden voor de levering van heimasten voor den bouw van het Labora torium te Delft; bekl. had reeds eerder iets dergelijks gedaan. Bekl. zou de palen koo- pen (van een Duitscher). V. heeft er niet over gesproken, dat het een voordeelig zaakje was, doch hem verwezen naar van Dregt. Deze deelde bekl. precies mede, hoe de zaak in elkaar zat. Het contract was reeds kant en klaar;; als eenheidsprijs werd in het contract 1,20 per paal genoemd. Bekl. heeft het contract geteekend; de koopsom, groot 13.800, zou in marken ge stort worden. Kort nadat dit gebeurd was, is een declaratie opgemaakt. Dergelijke de claraties werden altijd naar het kantoor van den Rijksbouwmeester gezonden. In de be treffende declaratie werd als eenheidsprijs genoemd j 1.60. Bekl, hoorde dit toen vooi het eerst. Van Dregt zeide tegen hem, dat zoodoende een winst van 30.000 kon ge. maakt worden. De eerste declaratie, groot 90.912, werd ingediend wegens leveran ties van heipalen, hoewel op het oogenblik van indiening nog geèn enkele paal gele verd was. De President: De declaratie was dus In alle opzichten valsch! Bekl.: Pardon, ik had het geld voorge schoten en dat zou ik zoo spoedig mogelijK terug krijgen. De President merkt op, dat hoewel in het contract met de Duitschers 1.20 als een heidsprijs werd genoemd, in bekl.'s declara tie 1.60 werd opgegeven. Er moest dus een valsch contract worden opgemaakt om naar de Algemeene Rekenkamer te zenden. De datum van het contract klopt dan ook niet. Heeft u, zoo vroeg mr. de Joncheere aan bekl., een en ander met den rijksbouw meester overlegd? Bekl. ontkent dit. Er is met hem nooit over gesproken. Hij heeft het contract te goeder trouw geteekend. Bekl. geeft toe, dat hij nu erkennen moei, dat het contract valsch was. Bekl. deelt vervolgens mede, dat een tweede declaratie is opgemaakt, groot 93.088. In totaal ontving hij 184.000. Hij ontving dus 46.000 te veel; hiervan heeft hij 30.000 afgedragen. Vrijman, de Groot en van Dregt zouden dit bedrag doe len, bekl. zelf hield dus nog 16.000 over. Mr. Bauduin: Is er na afloop van de le veringen door den Duitscher nog niet 80.000 aan marken op de Bank blijven staan? Bekl. zegt dat dit juist is. Mr. Bauduin: Dat geld, dat aan het Rijk toekomt, is dus ook verloren: die marken zijn niets meer waard. Bekl.: Dat is mijn schuld niet. Mr. Bauduin: U hadt er met den Minister over kunnen spreken! Het getuigenverhoor. De eerste getuige, de adjunct-accountant A. A. J, van Riemsdijk, deelt mede, dat bekl. inderdaad van eigen rekening 138.000 bij dc Rott. Bankvereeniging heeft gestort. Aan hem is uitbetaald f 184.000. In 't ge heel heeft het Rijk bij deze affaire 120.00U schade geleden. Op een vraag van den verdediger, hoe ge. tuige aan dit cijfer kwam, verklaart deze, dat slechts voor pl.ra. 64.000 aan palen ge leverd is. Trekt men dit bedrag af van de 184,000, dan komt men tot een versehü van 120.000. Wat op gefingeerde declaraties is uitbe taald heeft bij dezen dienst zeker het mil lioen overschreden. Getuige gaf zelf enkele voorbeelden uit dc vele gevallen, die voor gekomen zijn, om een denkbeeld te geven van de wijze, waarop gehandeld werd. Dc volgende getuige is de Duitsche koop man F. A. W. Mayer. Deze is in Mei 1919 in den Haag geweest en wel op het kantoor van den rijksbouwmeester. Daar heeft hi) met van D. gesproken over de levering van heipalen. De eenheidsprijs werd bepaald op 1.20. De eerste levering heeft in Au gustus plaats gehad. De koopsom (138.000), zou bij de Rott. Bank gestort worden. On der bepaalde omstandigheden mocht het contract verbroken worden; getuige heeft hiervan gebruik gemaakt toen hij voor pl.m. J 63.000 geleverd had. Meer dan de helft ts er nooit door hem geleverd; de koopsom hiervan is hem in marken geworden. Ge tuige weet niet meer of hij tijdens dc onder handelingen ook met den Rijksbouwmeester zelf gesproken heeft. ^Getuige Schildwacht, commies bij den dienst der Rijksgebouwen, verklaart, dat hi) Va j V?r0r net opmaken der declaraties zorgde. Hem werden hiervoor de gegevens verstrekt; aanvankelijk werden wel reke ningen overgelegd. Later kreeg getuige de cijfers op kladjes papier. Getuige kreeg een kleine vergoeding voor zijn werk. Getuige erkent de declaraties betreffende Pa!en-!everingen te hebben opgemaakt. Mr. Nijsingh; Heeft bekl. hiervoor reke ningen ingediend? Getuige: Neen. Van Dregt heeft dc cijfers OP een stukje papier doen toekomen. Getuige heeft het ook nog nagerekend aan de hand van het contract. De cijfers kwamen uit. Getuige geeft, naar aanleiding van verdere vragen, toe, dat bij wist dat er dingen ge beurden, die niet in den haak waren. Dit was een publiek geheim op het bureau. Dat het om dergelijke bedragen ging, heeft ge tuige nooit geweten. Hij durfde er niet tegen in te gaan. President: Zeker omdat er van hoog tot laag aan het geknoei meegedaan werd? jSI^e,n*i ^a "ker, 't is zeer begrijpe lijk, dat het zoo geloopen is. De referendaris bij de Algemeene Re kenkamer, P, H. C. Brunt, deelt het een en ander mede over den gang van zaken, wan neer er declaraties binnenkomen. In het al gemeen stelt de rekenkamer zich tevreden, wanneer een declaratie gedekt wordt door een verklaring van een autoriteit, die daar toe bevoegd moet worden geacht. Als zoo danig is de rijksbouwmeester Vrijman altija beschouwd. Getuige E. Canneman, referendaris bij Ket Departement van Onderwijs, is in Juni 1919 waarnemend secretaris-generaal geweest. Hij heeft foen eenig declaraties geteekend. Hij zou dat niet gedaan hebben, wanneer hij geweten zou hebben, dat zij niet in orde waren. Door de verklaringen, welke er bij "warenis getuige tot teekening bewogen. Getuige J, G. Tromp is eveneens referen- da ris aan het Departement van Onderwijs. P ,_?e getuige heeft een der declaraties, betrekking hebbende op dc levering der palen, geteekend. Deze getuige zou even min geteekend hebben, wanneer bij gewe ten had, dat de declaraties valsch waren. Aan de beide laatste getuigen stelt mr. Nijsingh de vraag of er vanwege het Depar tement een verklaring van den Rijksbouw meester V. over declaraties werd uitgelokt, terwijl men weten kon, dat V. dé betreffen de declaraties niet kon beoordeelen. De ge tuigen antwoorden beiden ontkennend. Wanneer men twijfelde, werd een nader onderzoek ingesteld. De gedetineerde bouwkundige. G. v. D., als getuige gehoord, heeft dc onderhande lingen over het koopen van heipalen ge voerd. Dc Rijksbouwmeester had den Duit schen koopman bij hem geïntroduceerd. Toen de onderhandelingen bijna geslaagd waren, is bekl. ontboden, die als kooper zou fungeeren. De eenheidsprijs was ,1 1,20 per meter. Dat bekl. 1.60 heeft gedecla reerd, heeft getuige bij den Rijkscommissaris gehoord. Hij zelf kon zich dit niet herinne ren. Dat hij 10.000 ontvangen zou hebben, bestrijdt getuige. Ook van een valsch con tract weet getuige niets. President: Het valsche contract is dus niet met uw medeweten opgesteld? Getuige: Dat zeg ik niet. Ik weet het al leen niet meer. Bekl. verklaart de 30.000 aan Van D. te hebben afgedragen. Deze zou voor de ver deeling zorgen. Bekl. is nooit bij de onder handelingen geweest. President: Dc vcrdeellng der winst onder uw vieren moet toch tevoren besproken zijn. Bekl. Daar is geen sprake van. Ik heb ge woon zaken gedaan en daarmee verdiend. Getuige merkt op, dat het ontvangen en verdeelcn van de 30.000 toch niet zoo'n alledaagsch geval is. Hij zou bet zich toch moeten herinneren, maar weet integendeel nergens van. President: Bekl. is anders erg pertinent ifl zijn beweringen. Trouwens het ligt eenigs- zins voor de hand. U hadt toch ook de on derhandelingen enz. gevoerd. Heeft dan een der anderen de 30.000 ontvangen? Getuige blijft er bij, dat hij nergens van weet. Bekl. merkt op, dat hij zich indenken kan, dat men hem de geheele winst van .1 46,000 zou laten behouden. Daar zat natuurlijk van zelf al in, dat hij een gedeelte moest af dragen. President: Natuurlijk? Ik vind het erg on natuurlijk, dat ambtenaren in een dergelijke winst moesten deelen. De President vraagt den getuige, of hij het tegenspreekt, de 30.000 te hebben ontvan- gen. Getuige: Dat mag ik niet. Ik weet het niet. De zitting is hierna geschorst tot kwart over twee. Middagzitting. Donderdagmiddag werd onder zeer groote belangstelling de zaak tegen den aannemer v. T. voortgezet. Er moeten nog 8 getuigen worden gehoord. De zaak-v. D. zal heden middag niet aan de orde kunnen komen. De president betuigt daarvoor tegenover de ge tuigen zijn spijt. Dc zaak-v. D. begint mor gen te 10 uur, 's middags zoo mogelijk de zaak-de Gr. en de zaak-V. Zaterdag om 10 uur. Eerste getuige V. (gedetineerd) oud-rijks bouwmeester, herinnert zich het contract voor de heipalen. Hij wees den heer Mayer naar v. D. Later kwamen de heeren bij get. terug en zeiden, dat de zaak in orde was ge komen. Het contract heeft hij niet gezien, v. T. moest als tusschenpersoon fungeeren. voor het tusschenpersoonchap werd een belooning uitgekeerd. Get. vindt de bedoe ning van 16.000 niet veel, al weet hij het bedrag van het contract niet precies. Als get. het contract gezien had, zou hij het ze ker niet goedgekeurd hebben. Get. weet niet, dat het bedrijf 184,000 opbracht en dat een winst van 48.000 gemaakt is. Dit kon alleen door te hooge declaratie. Get. wist wel, dat het op die manier ging. In het contract staat de paal op 1,20, maar v. T. declareerde 1.60. Zooveel maanden later herinnert get. zich dit ver schil niet meer. Get. verhoogde dergelijke declaraties om geld los te krijgen voor het betalen van andere schulden. Hoewel hij wist, dat de declaraties te hoog waren, teekende get. toch maar. Get. kreeg de de claraties van Schildwacht, die bedrevenheid had gekregen, merkte de pres. op, in het maken van dergelijke declaraties. Get, tee kende meestal in goed vertrouwen op den heer Schildwacht ongezien de declaraties. Get. heeft vermoedelijk 10.000 ontvan gen van v. D, voor zijn bemoeiingen in deze zaak. Hij weet niet precies wat hij met dc J 10.000 gedaan heeft, vermoedelijk besteed voor afbetalingen ten behoeve van het Kijk. Get. v. D. (gedetineerd) verklaart, dat hij den heer V. den eenheidsprijs der palen heeft genoemd 1.20.) Get. weet niet, wie het valsche contract ter verschalking van de Rekenkamer heelt opgemaakt. Volgens get. moet V. daarvan geweten hebben. Get. weet niet, wie het val sche contract gemaakt heeft. Get. Schildwacht die het valsche contract opmaakte weet niet van wie hij het ont werp kreeg. Hij maakte het in opdracht van v, D. Get. Schildwacht zegt dat v. D. hem gewoonlijk die opdrachten opdroeg. Rechter mr. Calkoen vraagt, of v. '1. heelemaal figurant was, waarop get. V. ver klaart dat v. 1. wel degelijk belang bij de transactie had. Het requisitoir. Na aJoop van het getuigenverhoor kwam Mr. Bauduin aan liet woord tot het nemen van zijn requisitoir. Spreker zeide, om verwarring te voorko men, thans niet over de toestanden van het rijksbouwbureau te zullen spreken. Dit kali beter geschieden hij de behandeling van de zaak tegen V. Wel wil spr. constatecren, dat er zeer nauwe relaties tusschen het bureau en bekl. bestond. Wanneer er iets gebeuren moest, waar men zelf niet voor uit wilde komen, werd deze bekl. in den arm genomen en die was wel zoo goed, valsche declaraties op te maken. Hij was de slroopop daarbij. Spr. wijst op de fami liebetrekkingen, die tusschen eenige der bek!, bestond om de gemeenschappelijke zakenbelangcn, die bekl. hadden. Uit alles blijkt dat deze betrekkingen zeer hartelijk waren, zoo hartelijk zelfs dat zij op de amb telijke belangen overgingen. Aldus was de toestand Spr. komt dan tot het eerste feit. Er wor den palen gekocht voor 138.000; bekl. wordt in de armen genomen en verkoopt ze aan den staat voor 184.000. Zoodoende bleef er 46.000 over. Het bedrag van 138.000 werd gedeponeerd op de Bank; dat geld kon men eerst terugkrijgen als uit voering was gegeven aan het uitvoerings contract. Het middel om nu toch aan geld te komen, zonder dat men denken kon dat bekl. te vroeg declareerde, was eenvoudig, men antidateerde bet. Door gebruik te ma ken van dit vervalschte geschrift heeft bekl. ten slotte de uitbetaling weten te verkrij gen. De bewijsbesteni.ning van het geschrift aebt spr. in verband met de in de dagvaar ding vermelde instructies enz. volkomen vaststaand Alle elementen voor het ten laste gelegde feit zijn aanwezig; bekl. zal dan ook niet aan een veroordeeling kunnen ontkomen. Het feit is zeer erstig; aan den Staat wer den onrechtmatig 46.000 onttrokken. Hierbij komt nog de lichtzinnige wijze, waarop gehandeld is. Toen de Duitsche koopman het contract verbrak, heeft geen der bekl. den Staat gewaarschuwd voor de 80.000 in marken, die op de Bank waren blijven staan en die iederen dag minder waard werden. De totale schade voor het rijk is derhalve 120.000. Voor het tweede feit refereert spr. zich aan hetgeen hij met betrekking tot het eerste heeft opgemerkt. Ten slotte merkt spr. op, dat hij zich in de dagvaarding tot liet uiterst heeft be perkt. Had hij alle valschheden aangebracht dan zou de rechtbank alleen voor deze zaak 14 dagen noodig hebben. Met de strafmaat kan cr echter rekening mee worden gehou- 7707 9628 13618 18208 1000. 80 3559 10559 13800 15547 18800 f 409. 662 5424 6463 8461 11377 14658 19728 2593 4354 4380 9996 130.19 14663 17648 20097 100. Prijzen van 70: 28 205 419 587 595 1183 1255 1424 1455 1736 1850 1857 2059 2129 2307 2325 2457 2458 2517 2540 2653 2654 2729 2730 2801 2929 3027 3082 3232 3351 3437 3495 3630 3642 3692 3820 4072 4089 4194 4214 4264 4300 4341 4684 4725 4919 4966 5045 5317 5409 5477 5705 5717 5728 5950 6050 6175 6390 6392 6433 6748 6928 6948 7011 7225 7347 7386 7399 7685 7688 7696 7814 8005 8140 8208 S339 8431 8558 8753 8787 8837 8859 8907 9115 9161 9224 9239 9341 9390 9530 9836 9861 10120 10223 10330 10349 10369 10604 10608 10630 11015 11025 11124 11211 11.367 11380 11487 11493 11648 11958 11963 12090 12239 12295 12348 12438 12511 12518 12611 12733 12841 13222 13230 13241 13250 13283 13580 13783 13855 13867 13873 13967 14053 14065 14105 14151 14190 1420-3 14432 14524 14563 14632 14671 14712 15018 15102 15182 15339 15365 15446 15587 15855 16012 16080 16141 16240 16402 16530 16550 16557 16666 16813 16858 17257 17712 17904 17937 17986 18285 18340 18366 18422 18446 18478 18507 18528 18678 18914 18991 19080 19134 19161 19302 19306 19340 19351 19478 19654 19695 19753 19843 19942 20009 20079 20088 20142 20315 20442 20803 20891 20937 21124 21137 21339 21391 21409 21486 215:33 21557 2161.6 21657 21684 21849 21851 2188S 22119 2?201 22216 22228 22269 22367 22379 22463 22529 22572 22652 19678 1200 1970 2459 2743 3433 3872 4322 5072 5945 6723 7.382 7828 8601 9130 9757 10350 11113 11542 12315 12827 13507 14012 14395 15538 16390 1683! 18249 18487 19129 19473 19989 20448 21362 21625 22160 22385 NIETEN: 44 63 72 75 97 99 137 159 160 246 249 255 278 290 356 379 385 449 460 484 524 528 535 633 678 686 720 782 800 833 852 878 910 950 973 1053 1071 1136 1254 1257 1293 1321 1322 1342 1363 1453 1465 1515 1524 1559 1561 1627 1648 171S 1725 1730 1743 1878 1881 1942 1999 2026 2067 2161 2224 2230 2232 2245 2262 2347 2366 2393 2413 2471 2478 2429 2539 2550 2563 2579 2586 2588 2612 2621 2704 2709 2780 2791 2825 2859 2864 2892 2895 2906 2911 2918 2959 2996 3047 3075 3144 3205 3229 3262 3284 3318 3347 3356 3371 3374 3435 3456 3516 3564 3634 3668 36S0 3682 3734 3757 3770 3793 3870 3892 3911 3947 3978 3988 4002 4082 4116 4122 4140 4156 4171 4198 4205 4258 4295 4306 4.315 4346 4381 4476 4483 4602 4608 4610 4651 4671 4707 4737 4750 4753 4864 4876 4883 4894 4995 5043 5044 5120 5143 5149 5173 5200 5242 5248 5335 5.353 5431 5442 5523 5528 5552 5609 5640 5645 5724 5732 5761 5773 5802 5841 5842 5918 5954 5978 598S 6050 6146 6149 6173 6182 6187 6199 6217 6238 6372 6386 6412 6441 6450 6487 6507 6715 6726 6743 6789 680S 6894 6945 6982 7035 7060 7087 7111 7119 7255 7294 7334 7345 7359 7469 7595 7643 7713 7715 7720 7778 7784 7812 7830 7865 7S9S 7909 7911 7970 7989 8031 8066 8072 8132 8141 8153 8217 8219 8225 8251 8262 8305 8314 8322 8330 8439 8450 8498 8523 852? 8536 8551 8575 8577 8603 S629 8635 8749 8788 8794 8S71 8982 8985 9015 9020 9109 9249 9274 9324 9357 9395 9403 9470 9487 9498 9518 9526 9553 9625 9645 9716 9765 9890 9927 1.0023 10046 10115 10124 10140 10153 10159 10168 10255 10282 10368 10401 10452 10489 10518 10531 10555 10560 10584 10673 10700 10708 10761 10855 10882 10948 10988 11031 11041 11049 11051 11056 11069 11076 11087 11109 11142 11145 11192 11217 11290 11307 11362 11364 11383 11389 11396 11398 11455 11475 11477 11581 11606 11666 11680 11692 11876 11951 11960 12029 12055 12058 12074 12103 12108 12111 12138 12150 12168 12185 12269 12296 12320 12322 12323 12343 12367 12440 12465 12484 12513 12550 12567 12625 12642 12701 12724 12734 12780 12803 12815 12859 12874 12885 12899 12910 12940 12956 12970 12997 13002 13050 13094 13100 13114 13177 13233 13254 13264 13281 13297 13304 13328 13349 13356 13362 13370 13384 13394 13404 13419 13447 13492 13551 13572 13586 13615 13619 13686 13688 13765 13782 13786 13858 13869 13883 13899 13901 1.3965 14032 14044 14052 14061 14090 14163 14184 14185 14198 14205 14231 14242 14283 14312 14354 1437? 14431 14476 14504 14564 14612 14616 14673 14674 14728 14786 14796 14802 14832 14840 14843 14851 14921 15015 15042 15055 15075 15184 15227 15241 15347 15374 15394 15427 15468 15494 15S37 15566 15607 15608 15612 15631 15691 157711 15852 16069 16123 16134 16148 16178 16222 16244 16325 16436 16448 16466 16486 16495 16526 16531 16567 16569 1658! 11119 16631 16678 16692 16701 16708 16748 16790 16817 16870 16887 16948 16951 16964 16973 17119 17121 17141 1727S 17286 17353 17398 17404 17441 17474 1750! 17505 17553 17359 17672 17717 17839 17845 17852 17873 17915 17942 17955 17956 17963 1S023 18088 18105 18173 1,8192 18198 18225 18287 18311 18331 1S341 18466 18473 18514 18516 18520 18538 18545 18559 18589 18592 18626 18631 1864.3 18724 18754 18766 18796 18799 18875 18921 18961 19049 19072 19104 19182 19215 .19262 19267 19285 19337 19354 19355 19410 19425 19440 19460 19476 19516 19518 19538 19597 19651 19675 19690 19692 19739 19822 .19825 19847 19964 20048 2005.3 20088 20099 20152 20157 20163 20213 20232 20258 20271 20275 20283 20342 20364 20399 20427 20469 20493 20494 20495 20558 20559 20641 20651 20791 20843 20845 20863 20866 20874 20895 20911 20936 21001 21017 21021 21045 21092 21105 21151 21162 21163 21204 21243 2125» 2126! 21267 21-313 21366 21435 21443 21528 21530 21576 21606 21672 21674 21675 21691 21695 21751 21756 21767 21789 21808 21850 21852 21861 21884 21924 21944 22001 22047 22066 22105 22110 22111 22117 22231 2223S 22258 22302 22317 22393 22448 22466 22486 22519 22530 22546 22588 22637 22687 2272| 22770 22783 22825 22930 22975 22979 22985 22998 5e klasse 14e lijst: 5466 m.z. 4466; 10364 m.z. 10354; 16362 m. 70 m.z. 16342 m. 70? 9337 en 12814 m.z. met 70; 16801 met 7° m.z. met niet. den. Deze bekl. is echter niet zoo schuldig als de andere bekl., die hun ambtsplichten hebben geschonden. Maar aan den anderen kant moet er rekening mee worden gehou den. dat de Staat ernstig is benadeeld. Eisch: 3 jaar gevangenisstraf. De verdediging, Mr. Nijsingh merkt op, dat pers en pu bliek alleen spreekt van de malversaties bij het Leidschc Ziekenhuis. Dat is volko men onjuist. Men heeft hier te doen met een wanbeheer voor den Rijksgebouwen dienst van het Departement van Onderwijs. De zaken tegen dezen bekl. zijn voortge komen uit die wijze van beheer. Bekl. staat buiten dat bureau, al zijn er relaties. Amb tenaar is hij echter niet. Wanneer er gel den zijn verduisterd, dan is er een actie geweest van de ambtenaren, een actie waar deze bekl. buiten staat. Alles wat er gebeurd is, geschiedde op aanstichting van het Rijksbouwbureau; dat is het kardinale punt in deze zaak. Dit punt heeft het O. M. evenwel buiten beschouwing gelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2