"prima radio RADIO- OMROEP Visschery. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een Predikantenbond tegen den oorlog. Begrafenis Prof. Oppenheim. De zaak~Sturkop. Ned. Journalistenkring. Centraal verbond St. Jozef- Gezellen vereenigingen. Bezoek Amerikaansche Spoorwegautoriteiten. LUCHTVERKEER. Nieuwe Zeppelin. Lichter of zwaarder dan de lucht. VERKEER EN POSTERIJEN. De Postcheque- en Girodienst. UIT ONZE OOST. Ongelukken op Java. GEMENGD NIEUWS. Naklanken van het textiel- conflict. Teekenen der tijds. KUNST EN KENNIS. i Voerman Henschel. KERK EN SCHOOL. De R.K. leergangen te Tilburg. Mgr. H. J. H. Wouters f UHHËGgJW EN VISSftNERIJ. HET VERLANDEN VAN BLOEMBOLLEN. RECHTSZAKEN. Overtredingen Arbeidswet. STADSNIEUWS. KANTONGERECHT. VAN ONZE RECHTBANK. Ned. Chr. Vrouwenbond. Ned. Reisvereeniging. Programma var heden. CONCERTTOESTELLEN Des verlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. Najaarszitting Prov. Staten van Noord-Holland UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER. VELSEN. BENNEBROEK. IJMUIDEN. ENKHUIZEN, 9 Oct. In 't Noordelijk bekken der Zuiderzee, in de buurt van Ter schelling en Harlingen", komt op't oogenblik de schar in voldoende hoeveelheid voor om de visscherij loonend te maken, wat in de laatste jaren het geval niet is geweest. De botvisscherij geeft nu in 't Noordelijk bekken en 't midden der Zuiderzee wat beter uit komsten, wijl de prijzen voortdurend sterk stijgen. Heden kwamen hier de eerste 13 botvaartuigen binnen met 1200 pd. hoekbot, prijs f 33.7537.65 (markt van gisteren f 31.4033.40) per 50 Kg. Een vijftal vaar tuigen kwam hier binnen met de eerste schar, 170 pond. Wel is deze vangst nog gering, maar goede vangsten zijn thans wel te ver wachten, als men maar wat Noordelijker, op de zoogenaamde scharbanken, gaat visschen Worden nu de verwachtingen betreffende dc scharvisscherij bewaarheid, dan zal de botvisscherij in weerwil van de hooge prijzen spoedig worden gestaakt. Garna len, 400 pond, golden hier heden f 1.50 per nand. Kleine partijen fuikaal golden 45 ct. per pond. IJMUIDEN, 9 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 19 stoomtrawlers en 1 logger. De .prijzen waren als volgttarbot f 2.202, tongen f 3.101.90 per Kg griet f 6128, gr. schol f 6959, md. id. f 73—59, zetschol f 58—45, kl. schol f 31—23 17.507, scharren f 3014 per 50 Kg roggen f 3020 per hoop vleet f 8.401.90 per stuk makreel f 2216, pieterman en poon f 148, gr. schelvisch f 5345, md. id. f 46—34, kl. md. id. f 31—24, kl. id. f 20— 15.50155 per 50 Kg.kabeljauw f 94 78 per 125 Kg.gr. gullen f 2723, kl. id. f 179.50, wijting f 85 per 50 Kg.heilbot f 1.90—1.30 per Kg.lengen f 3.80—1.60, koolvisch f 2.200.95 per stuk. IJMUIDEN, 9 Oct. Heden kwam van de haringvisscherij binnen de stoomdrifter IJ. M 33 (Jhr. C. H. van den Brandeler) met 18 last pekelharing. Geveild werden de vangsten van den Engelschen stoomdrifter L. T. 336 (Wivenhoe) voor f 2558 en van de zeillog- gers K.W. 50 (Merwede II) voor f 12.104 K.W. 56 (Henk) voor f 2920 en K.W. 66 (Twee Gebroeders) voor f 5910. De zeillogger IJ.M. 314 (Dirk Job) kwam hier van Yarmouth aan met 800 vate n haring IJMUIDEN, 9 Oct. Heden kwamen van uit Engeland hier binnen de vrachtloggers K.W. 176 (Cornelia Clazina) en IJ. M. 210 (Julie) welke resp. 900 en 681 vaten gezouten haring aanvoerden. In een te Utrecht, op initiatief van Ds. J. B. T Hugenholz gehouden bijeenkomst van predikanten. evangelisten en godsdienst onderwijzers, is opgericht een groep van godsdienstige voorgangers tegen oorlog en oorlogstoerusting. In strengen eenvoud is Donderdag op de !sr. begraafplaats te 's-Hage ter aarde be steld hei stoffelijk overschot van Staats raad Prof. Oppenheim. De belangstelling op het kerkhof was buitengewoon groot. Aan wezig waren o.a. Prins Hendrik, bijna alle leden van der. Raad van State, de minis ter-president jhr. Ruys de Beerenbrouck, met den secretaris -generaal in algemeencn dienst, mr. Kan, de commissarissen der Koningin in Zuid-Holland en Utrecht, laatstgenoemde tevens voorzitter van het Centraal Stembureau, vertegenwoordigers van de Leidsche en Groningsche Universi teiten, van de Rotterdamsche Handelshoo- geschool, de burgemeesters van Leiden, Groningen en Deventer, de waarnemend burgemeester van Den Haag. dr. Van der Meulen, vele hooge rechterlijke ambtena ren, vertegenwoordigers van Isr. kerkelijke en andere instellingen en tal van leerlin gen en vrienden. Aan de groeve voerde het woord de prb- fessor Symons uit Groningen, dien den ont slapene herdacht als een groot geleerde in wiens leven spr. als drie lichtpunten aanstipte: de benoeming van Oppenheim's zoon aan de Leidsche Hoogeschool, zij het dan ook tijdelijk; zijn eere-doctoraat van de Groningsche Universiteit en zijn cura torschap van de Leidsche Universiteit. De voorzitter en secretaris van het Stur- kop-Coraitó heeft een onderhoud gehad met den Minister van Waterstaat, waarbij ook een vertegenwoordiger van het spoor wegpersoneel aanwezig was en daarna met den directeur der P. T. T. Bij die gelegenheid hebben de heeren nnmens het geheele betrokken personeel fpleii voor het ontslag van dr. Sturkop op grond van den uitslag van het onder zoek der regeeringscommissie. Naar aanleiding van de gevoerde bespre kingen hebben zij besloten het comité voor tc stellen een petitionnementsactie onder ket personeel voor het ontslag van dr. Sturkop te beginnen en daarvoor verder alle openbare actie te voeren. De verleden jaar door het bestuur van len Ned. Journali'ten-Kring ingestelde rommissie, welke, onder voorzitterschap ran prof. dr. D. Blom, een onderzoek in stelde naar de wenschelijkheid en moge lijkheid van medezeggenschap van journa listen in de leiding van het dagbladbedrijf, reeft dezer dagen aan het Kringbestuur rapport uitgebracht. Het uitvoerig rapport, dat o.a. de resul taten bevat van een in binnen- en buiten land ingestelde enquête, zal binnenkort in druk verschijnen. In het Gezellenhuis aan de Stadhouders kade te Amsterdam werd dezer dagen de algemeene vergadering gehouden van presi denten, vice-presidenten en leden der raden van bestuur der St. Jozef-Gezellen Vereeni gingen in Nederland. Voor deze vergadering; aanving werd in de St. Hubertuskapel een H. Mis opgedragen voor de zielerust van den onlangs overleden generaal-praeses mgr. H. Schweitzer, aas wiens nagedachtenis de voorzitter der vergadering, de centrale-pre- sident rector W. G. va» Adrichem voor den j aanvang der besprekingen en weemoedig woord van hulde wijdde. Daarna bracht de j voorzitter dank aan kapelaan Th. Boone kamp voor hetgeen hij als secretaris van het Centraal Verbond had verricht en heette hij den nieuwen functionaris, kapelaan J. Som- mer, welkom. Deze las vervolgens de notu len, welke werden goedgekeurd. Besloten werd, dat de volgende presiden ten-vergadering, evenals de vorige gesplitst zal worden gehouden. Beide vergaderingen, die op verschillende plaatsen en op verschil lende data zullen gehouden worden, zullen staan onder leiding van den centraal-presi- dent. Voorts bepleitte de voorzitter het voeren van gemeenschappelijke actie in plaatsen, waar meer gezellen-vereenigingen zijn. Spr. vestigde dan de aandacht op de uitgaven van het Centraal Verbond. Dan hield de Zeereerw. Pater J. Fennell O.P., oud-praeses van Rotterdam, een inlei- ling over: „de leiding in de Gezellen-Ver- eeniging." Spr. ving aan met te verklaren, dat de St. Jozef-Gezellen Vereeniging gebleken is voor dezen tijd nog ruimschoots te voldoen aan de eischen van jeugdvorming. Verschillende getuigenissen van buiten staanders werden door spr. als bewijzen zij ner verklaring aangehaald. Daarna komende tot behandeling van zijn onderwerp stelde spr. in het licht welk een voorname plaats de Gezellen-vaders in de vereeniging inne men. De band tusschen priester en volk, die met onberekenbare schade aan het verslap pen is, blijft door het optreden der Gezellen- vaders bestaan. Ook de raden van bestuur, door vader Kolping reeds aanstonds bij de oprichting van zijn werk ingesteld en hoo- gelijk gewaardeerd, hebben een belangrijke functie in de vereeniging te vervullen. Deze staan onder den praeses, maar boven de commissarissen en senioren en zij dienen bij zulk een werk geleid te worden door liefde. De taak van den senor, die het vertrouwen èn van den praeses èn van de leden moet bezitten is om de besluiten van den praeses uit te voeren en om voor de goede opvol ging te zorgen. Hij moet zijn een ideaal- gezel, onbevooroordeeld, onpartijdig en on baatzuchtig; hij met leiding geven aan de commissarissen, het werk verdeelen en zelf standige werkers vormen. Spr. wekte ten -lotte de aanwezigen op door voortdurend contact met het Centraal Verbond de oude traditie, den waren Kolpinggeest ongerept te bewaren. Omtrent de ontvangst te Amsterdam der 110 Amerikaansche spoorwegautoriteien, vergezeld van 62 dames, die op uitnoodiging der Transatlantische stoomvaartlijnen een bezoek brengen aan Europa, wordt het vol gende medegedeeld: Het gezelschap vertrekt, ondfer geleide van een 20-ta! Nederlanders, te 1.13 van Rotterdam, waar in de ochtenduren in het bijzonder een bezoek aan de haven en aan het stadhuis zal zijn gebracht, gevolgd door een lunch, aangeboden door de Holland Amerika Lijn op haar stoomschip Veendam. Na aankomst te Amsterdam te 2.20 C. S. wordt onzen gasten, met welwillende mede werking der firma Lissone Zn., een toer door de stad per auto aangeboden. Deze rit zal worden onderbroken voor een bezoek aan het Rijksmuseum en aan de diamant slijperij der firma Asscher en wordt gevolgd door een filmvertooning bij Tuschinsky, aangeboden door de Kon. Paketvaart-Mij. en de Nederl.Amerikaansche Kamer van Koophandel, waarbij tal van vooraanstaande personen uit de handelswereld zijn genoo- digd. Vertoond zullen worden eenige Ne- derlandsche en Indische films; o.a is een greep gedaan uit een reeks films,'die de Kon. Paketvaart-Mij. liet vervaardigen op den jongsten kruistocht door den Indischen Archipel met haar nieuwe stoomschip Plan- cius. In hoofdzaak worden scènes uit het volksleven op Bali gegeven. Na afloop dezer vertooning zullen die Amerikanen, die een oogenblik de Ameri kaansche principes kunnen verloochenen, de gast zijn der frma Wijnand Fockink. Te vens bestaat er, door het welwillend aanbod der Badinrichting Heiügenweg, gelegenheid voor onze bezoekers zich ie verfrisschen vóór den maaltijd, die te 6.30 bij Krasna- polsky zal aanvangen. Dc Amerikanen en een groot aantal ge- noodigde autoriteiten, te zamen ongeveer 240 personen zullen daar de gast zijn der Stoomvaart-Mij. Zeeland. Als bijzondere attractie zorgt de Mij. voor een zangkoor van Zeeuwsche boeren en boerinnen, dat zoowel gedurende het d:ner als bij de vertooning eener Zeeland- Mm in den namiddag, zal optreden. Te 9.17 wordt de reis naar Berlijn voort gezet. Uit Friedrichshaven wordt gemeld, dat aldaar in de kleine Luchtschiphal aan een kleine Zeppelin gearbeid wordt, die in den volgenden zomer naar Spanje zal vertrek ken om het passagiersverkeer tusschen de Canarische eilanden en Spanje te onder houden Het schip zal de basis worden voor een luchtvloot voor het verkeer tusschen Spanje en Argentinië. In hef interview, hetwelk het Hbld. dezer dagen had met den A H, G. Fokker kwam het gesprek toevallig ook op luchtschepen. Hetgeen de heer Fokker van deze mach tige gevaarten zeide, lijkt interessant ge noeg om het hier even mede te deelen. Er wordt wel eens gezegd, dat luchtsche pen geen toekomst hebben, maar dat ge loof ik toch niet. Er zit muziek inl Wanneer er luchtschepen vergaan zijn, dan is dat uitsluitend aan slechte navigatie te wijten De luchtschepen aldus de h< er Fokker hebben een mooie toekomst op de groote lijnen, meer dan de vliegtuigen, hoewel de vliegtuigen toch niet zullen warden ver drongen Een luchtschip is een verkeersmiddel, dat niet gebonden is door atmospherische invloeden Dat lijkt wel vreemd, maar het is zoo. Met geen enkel ander verkeersmid del kan slecht weer worden vermeden. Dat is alleen mogelijk met een luchtschip. De meteorologische waarnemingen zeggen lan gen tijd vooruit welke groote veranderin gen in het weer op til zijn. Wel aldus de heer Fokker indien de navigator dat weet, kan hij de depressie vermijden en desnoods met een grooten omweg zijn doel bereiken. Wat de Z.R. Ill betrof, zeide de heer Fokker, dat men z.i. zoolang mogelijk met het oversteken van den Atlantischen Oceaan zal wachten, omdat daarna in ver band met het vredesverdrag de werf moet worden gesloopt. Openstelling voor de derde groep. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tol de 3e groep, (de, nummers 20.000 t.lm. 29.999), de post cheque- en girodienst weder wordt open gesteld met ingang van 13 October 1924. Te Soerabaja is, naar het „Soer. Hbld," meldt, op het erf van een Europeesche fa milie in de Djokarlaan een tienjarige knaap die daar op bezoek was, bij het plukken van vruchten uit een boom gevallen en met bet onderlijf op de punten van een ijzeren hek terecht gekomen. In dezen deerniswe.kkenden toestand moest men den knaap laten, totdat met ijzerzagen het stuk hek, dat in zijn lichaam was gedrongen, was uitgezaagd, waarna hij naar het hospitaal vervoerd en geopereerd werd. Omtrent den tragischen dood van den ge zaghebber te Long Itam, kapitein Van Gent vernam het „Bat. Nbld." uit Bandjermasin, dat tengevolge van de onervarenheid der roeiers de prauw, waarme? wijlen kapitein Van Gent op reis ging, in een stroomver snelling bovenstrooms Long Iram (Koetei) omsloeg. Welk een gevaarlijk punt het daar is, blijkt wel het best uit het feit, dat de prauw in tweeën brak. Eerst drie dagen later werd het lijk ge vonden door het districtshoofd, dat een in de nabijheid zijnde patrouille onder com mando van den serg.-majoor Groesz waarschuwde. Met zeer veel moeite bad daarop het transport van het stoffelijk overschot naar Long Iram plaats, waar het een passende begrafenis heeft gekregen. In de raadsvergadering van Goor kwam het tot heftige incidenten, als gevolg van besprekingen, naar aanleiding van het tex- tielconflict. Na afhandeling van de agenda bracht een van de S,D A.P.-raadsleden (de raad telt 8 S.D.A.P.-ers o.w. de beide wet houders) ter sprake de ondersteuning van die arbeiders, welke niet meer in ie fabrie ken der firma Jannink toegelaten zijn. Het lid Wijgman stelde voor om aan B. en W. een blanco crediet te verleenen ten behoeve van steun aan deze arbeiders. De heeren Moormann en Ten Cate ver klaarden zich hiertegen, omdat er h.i. geen enkele reden bestond alleen de uitgesloten arbeiders te steunen en de andere werke- loozen aan hun lot over te laten. Weth. Gies voer daarna heftig uit tegen den heer Moormann. De fabrikanten heb ben een zoo vreemde taktiek toegepast aldus spr. dat zij niet alleen enkele wil- lekeurige arbeiders op straat geworpen en broodeloos gemaakt hebben, maar zij heb- ben daarbij tevens gezorgd, dat deze arbei ders, waar zij ook aankloppen, afgewezen worden Dat vindt de heer Moormann na- tuurlijk goed, zeide spr De heer Moormann: Daar heb jij geen verstand van. Wij kunnen bier de overwe- gingen van de fabrikanten niet beoordee- len. Wij moeten dat aan hen overlaten. I De heer Gies: Deze arbeiders hebben I niets anders misdreven, dan dat zij het pa- rooi van hun organisatie hebben opgevolgd. Betrof het ontslag nu uog voormannen, dan zou men het kunnen verklaren. Maar dat is niet het geval, er zijn willekeurige ar beiders ontslagen. De heer Moormann: Juist, en dat kunnen wij niet begrijpen. De fabrikanten hebben hun organisatieparool natuurlijk ook. En waarom moet de gemeente nu voor die ar beiders zorgen. Wethouder Gies: Omdat die menschen niet „geslachtofferd" mogen worden. De heer Moormann: Laten hun bazen, de organisaties dat doen. Weth Gies: Dat zouden de fabrikanten en de heer Moormann wel willen Maar de reglementaire uitkeering loopt ten einde, nu moet er geholpen worden. De heer Moormann: Ik moet zelf ook voor mijn arbeiders zorgen. Weth. Lobstein: En hoe dat gebeurt we ten wij wel; kijk maar eens naar den ar beidstijd bij ul De heer Moormann: Praatjes. De heer Peddemars (een raadslid-arbei der, die evenals de beer v. Kleef, zijn col lega, gewerkt heeft na de opheffing der uit sluiting) wil weth Lobstein eens vragen, wat er gebeurd is met de arbeiders, die ook het parool van hun organisaties opgevolgd hebben en aan den arbeid gingen. Weth. Lobstein: Het gaat nu over steun aan de slachtoffers. De heer Peddemars: Ja, maar het was schandelijk Of is het niet schandelijk, dat de wethouder der gemeente straatschen derij pleegt. U, mijnheer Gies, heeft mij op straat nagejouwd, Weth Gies: Ik moest zien wat er gebeur de. De heer Peddemars; Zien! Zien! U hebt meegeholpen om mij te molesteeren; dat komt van een wethouder niet te pas. Het is schande. Mijn collega Van Kleef is zelfs be spuwd. Weth Gies: Heb jij niet tegen een paar stakers geroepen: Ik zal zorgen, dat je niet weer in de fabriek komt? Dat is ook typee rend. Waar zijn die arbeiders nu. De heer Peddemars heeft nu geen slecht woord voor de macht van de fabrikanten. De heer Moormann: Waar moest het heen als die niets meer te zeggen hadden, Geluk kig zijn die nog eigen baas Weth. Lobstein: Het is schande. De voorzitter had gedurende deze heftige discussie voortdurend gehamerd en ver kreeg eindelijk stilte. Bij stemming (8—3) werd besloten B. en W. een blanco crediet te verleenen voor steun aan de slachtoffers voor de staking. De heer Van Kleef merkte nog op, dat hij zijn van onder tot boven bespuwde kleeding als curiosum bewaard heeft. DE SCHILDERIJDIEFSTAL TE DUSSELDORF. De politic te Dusseldorf heeft Dinsdag, in verband met den schilderijendiefstal, in verband waarmede de centrale recherche te Amsterdam twee pesonen heeft aangehou den, den directeur van een groote handels onderneming gearresteerd, Hij was eveneens in het complot. De man stond goed aange schreven, doch de verleiding van het gedane voorstel om de kostbare stukken te be machtigen en in het buitenland te doen ver knopen en daardoor een goeden slag te slaan, werd hem te machtig. De centrale recherche van bet hoofdbureau heeft bij het beslagleggen op de geroofde doeken twee kleine stukken in een schoorsteen gevon den. Zij waren, naar de arrestanten mede deelden bestemd als cadeau voor dengene, die de gestolen doeken zou expedieeren. De „expediteur" was echter volkomen te goe- •der trouw. Hbld. NOG MEER MALVERSATIES. B. en W. van Hilversum hebben wederom een gemeente-ambt;naar niet eervol ontslagen wegens gepleegde malversaties, welke echter niet in verband staan met die, waarvoor de vorige week twee ambtenaren zijn ontslagen. Nader vernemen wij, dat de betrokken ambtenaar is de deurwaarder bij de gemeen tebelastingen M., die wegens'verduisterin- gen is onslagen. De justitie heeft de zaak in handen. Te Axel doet zich het eigenaardige geval voor, dat bij het vervoer der suikerbieten in plaats van gewone werklieden o. a. ge- pensionneerde onderwijzers, gediplomeerde gemeentesecretarissen, notarisklerken en gewezen renteniers te werk zijn gesteld. Volgens „De Zuid-Willemsvaart" is ook te Helmond de opvoering van „Voerman Henschel" verboden. EEN GEZELLE-MUSEUM. Naar de „Msb." verneemt, zou het ge meentebestuur van Brugge reeds een gebouw hebben aangekocht nabij het geboortehuis van Guido Gezelle om een museum in te richten, waarin souvenirs, die betrekking hebben op het leven van den grooten Vlaam- schen dichter, zullen ondergebracht worden. FATHER N. STAM. Men schrijft ons Father N. Stam van de St. Joseph-Con- gregatie (Mill-Hill) hoopt einde October be gin November voor een jaartje welverdiende rust in het vaderland terug te keeren. Dit is de tweede maal, dat deze volijverige Missio naris na een elfjarige werkzaamheid in het Missiegebied van Midden-Afrika naar Hol land terugkeert, waaruit volgt, dat Z. Eerw reeds gedurende 22 jaren in de Afrikaansche Missie heeft gearbeid. Father Stam hoopt zijn vacantie bij zijne familie te Schoten bij Haar lem door te brengen. Zaterdag a.s. zullen dr De Visser als Mi nister van Onderwijs. K. en Wen de Minis ters jhr. Ruys de Beerenbrouck en prof. Van Swaay, beide laatstgenoemden als oud curatoren van na te noemen instellingen, de opening bijwonen van het nieuwe ge bouw, vormende een groot complex van on derwijsinrichtingen der R.K. leergangen te Tilburg. Te weert overleed Donderdag in den ouderdom van 78 jaar, de HoogEerw. heer H. J. W. Wouters, directeur van het Bis schoppelijk College, aldaar. Proeven tusschen Naaldwijk en 's-Gravenzande. Tusschen Naaldwijk en 's-Gravenzande is door kweekers uit de bollenstreek akker land gehuurd voor het verlanden van bloem bollen, d.i. het uitplanten op een anderen grondsoort, De gekozen grond is vrij zware klei met een stugge bouwlaag, zoodat deze na het ploegen nog gefreesd moest worden. De bolienkweekers verlangden de bollen veelal meer in de nabijheid, inzonderheid in de Haarlemmermeer. De Westlandsche bo dem is bekend door de eigenschap, dat hij de bloembollen eenigszins vervroegt. De proef met het kweeken van bollen op het boeren- of akkerland geniet ook uit het oogpunt der vervroeging de belangstelling der bolienkweekers. Ter zake van deze vervroeging in den Westlandschen bodem staat nog een vraag open door de uitplanting van een groote in zending tulpenbollen op Groenendaal te Heemstede voor de tentoonstelling 1925. De Westlandsche bolienkweekers in 't bijzon der zijn benieuwd of de bollen daar op den lichten bodem ook vroeger zullen uitloopen dan die uit de bollenstreek. DE MOORD TE WIJCHENfo HOOGER BEROEP INGESTELD. Voor de beide daders van den moord te Wijchen is nu hooger beroep ingesteld. Zoo als men zich zal herinneren werd de hoofd dader, Van Munsteren, tot levenslang? en v. d. Broek tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor het kantongerecht te Leiden heeft Woensdag terecht gestaan F. A. H. D., directeur van de Leidsche Katoenmaat schappij. Hem waren ten laste gelegd 278 overtredingen van de Arbeidswet op ver schillende dagen gepleegd ten aanzien van 77 arbeiders, door hen langer in zijn fabriek te laten werken dan de Arbeidswet toeliet. De ambtenaar van het O.M., mr. A. van der Eist, was over dezen beklaagde niet best te spreken en maakte er hem een grief van, da* hij zulke oude werklieden nog fabrieksarbeid liet verrichten in plaats van hen te pensionneeren. Het is te begrijpen dat men met zulke oude menschen niet op tijd gereed kan komen en de arbeidsduur moet worden overschreden, en dit, terwijl er nog tal van werklooze wevers in Leiden rondloopen, die veel jonger zijn en gaarne werk zouden willen hebben. Het O.M. eischte 278 geldboete van 5 gulden. Beklaagde voerde o.m. aan, dat het heel mooi is om menschen op zekeren leeftijd te pensionneeren, doch dan moet z.i, zulks ge schieden door den Staat, en als de Staat dit doet, komt het neer op de belasting plichtigen. De ambtenaar had, meende bekl. niet het recht te verlangen dat dc Katoen maatschappij dit zal doen, terwijl hem on bekend is of de Katoenmaatschappij daar toe wel in staat is. De kantonrechter zal 22 dezer uitspraak doen. EEN KEERPUNT IN DE UITVOERING DER FORENSENBELASTING. Onlangs is afgekomen het Koninklijk Be sluit, waarop reeds eenigen tijd werd ge wacht, de beslissing, waarin als gevolg van den overgang der behandeling van de foren senkwesties van Binnenlandsche Zaken naar Financiën een ander standpunt dan tot nu toe gebruikelijk was, wordt ingenomen te genover de zg. „onrechtmatige forensenaan slagen." Zooals bekend, werden tot dusver aansla gen als bedrijfsforens opgelegd aan personen, icdividueele ondernemers, firmanten of direc teuren van N,V, wegens het in zekere ge meente houden door hen of door hunne N.V. van een filiaal of andere vestiging, ook al werden de zaken van deze vestiging zelfstan dig beheerd door een vertegenwoordiger en verscheen de ondernemer of de directeur der N.V, daar alleen tot het oefenen van con trole of tot het voeren van besprekingen, de onderneming in haar geheel betreffende, of ook al verscheen hij er nooit. Deze aanslagen werden opgelegd en in de bezwtars- en beroepsinstanties gehandhaafd op grond der overweging! „dat niet is geble ken, dat de directeur niet bevoegd zou zijn om persoonlijk in de leiding van het bij kantoor in te grijpen," Deze clausule nu wordt door den Minister in zijn advies aan de Kroon, dat leidde tot het onderwerpelijk K. B., welk advies tegen gesteld was aan dat van de AfdeelintJ voor dc Geschillen van Bestuur van den Raad van State, aldus bestreden: „Met dit advies kan de ondergeteekende zich niet vereenigen, omdat daarbij aan de woorden van art. 244a, sub 3o„ der Gemeen tewet: „over een vaste inrichting zooals een kantoor, winkel of werkplaats tot persoon lijke uitoefening van eene betrekking,-be roep of bedrijf de beschikking hebben", een naar zijn meening te ruime beteekenis wordt gehecht. De ondergeteekende is namelijk van oordeel, dat de woorden „tot persoonlijke uitoefening van eene betrekking, beroep of bedrijf" met de woorden „een vaste inrich ting" één begrip uitdrukken, waaruit dan volgt, dat zij de bestemming aanduiden die een inrichting moet hebben, zal een persoon die niet in de gemeente zijn hoofdverblijf heeft, terzake van de inrichting belasting plichtig kunnen zijn. Voor zijn arbeid moet de inrichting bestemd zijn; is zij, zooals in het onderhavige geval, een kantoor, dan moet dit zijn kantoor zijn. Hierin ligt dan tevens opgesloten, dat hij er de beschikking over heeft." Voor het opleggen of handhaven van een forensenaanslag als bedoeld, zal het dus voortaan niet meer voldoende zijn, dat een uitwonende hetzij krachtens zijn betrekking als directeur eener N. V., hetzij als indivi- dueelondernemer of als medefirmant be voegd is in een vaste inrichting te vertoeven, die voor de beroepsbezigheden van andere personen dient, ten einde hun werk te be spreken, te controleeren, zoo noodig daarin in te grijpen, of ten einde besprekingen te voeren van interlocalen aard, maar zal het noodig zijn, dat men op meer dan negentig dagen van het belastingjaar buiten de plaats zijner inwoning de beschikking heeft over een vaste inrichting, die de bestemming draagt in staat te stellen tot het verrichten van dien arbeid, die voor den bedoelden persoon in de onderneming typisch kan wor den genoemd. Noodig zal zijn b.v„ dat men in twee plaat sen een kantoor heeft waar men beurtelings verschijnt om persoonlijk het beheer der za ken te voeren. Men zal niet meer kunnen worden aangeslagen wegens een filiaal, be- stelkantoox of boerderij, waarop men een zetboer heeft en aan het geregeld beheer waarvan men persoonlijk vreemd is. Ter voorkoming van misverstand zij hier opgemerkt, dat naast den bovenbesproken grond van aanslag als bedrijfsforens staat de grond, die hierin is gelegen, dat men op meer dan negentig dagen van het belastingjaar als uitwonende in een gemeente aanwezig is tot uitoefening van een beroep of bedrijf in een vaste inrichting of wel tot vervulling van een betrekking. Oude dubbeltje. De 42-jarige koopvrouw J. W. wonende in een woonwagen en Hilversum, en thans gedetineerd in bet Huis van Bewaring alhier, had een zwak voor ouwe dubbeltjes, althans wanneer zij aan anderen toebehoorden. Zij ging b.v. bij een juffrouw e Wormerveer in den winkel wat koopen en vroeg dan ge lijk naar oude dubbeltjes. Samen gingen ze dan zoeken, en het slot vsn het liedje was, dat de winkelierster altijd meer nieuwe dan oude dubbeltjes kwijt raakte. Zij stelde de politie hiermede in kennis deze stelde zich verdacht op en de vogel werd geknip. Bekl. zeide weduwvrouw te zijn met 8 kinderen. De officier vroeg 5 maanden gevangenis straf onder aftrek van het voorarrest. De verdediger pleitte voorwaardelijke gevan genisstraf Re- en depleit volgden. Op een vraag van de President of bekl. nog iets te zeggen had, zeide deze, graag vrijspraak te willen hebben daar zij een weduwe met 8 kinderen was, Het verzoek was begrijpelijk maar werd niet ingewilligd. De uitspraak werd echter bepaald op Donderdag 25 Oct. a.s. J. A. Ch„ boekhouder, wonende te Haarlem, stond terecht terzake dat hij in de maand Augustus 1.1. te Haarlem in dienst bij de Firma R. alhier, alwaar hij de kas on der zich had, valschelijk de kasstaten heeft ingevuld en wel in dien voege, dat het scheen of hij nog wat te goed had. Voor dit bedrag, zijnde 100, maakte hij val schelijk een wissel op en poogde dezen te innen. Verder had beklaagde uit de kas verschil lende gelden ontvreemd ten bedrage van ruim 300. De Officier vroeg verooreeling van bekl. tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar onder aftrek. De verdediger Mr, G. Minkema, pleitte clementie. 't Rijk was er goed voor. In de maand Augustus 1.1. stond er bij een juffrouw in IJmuiden een bordje aan het venster waarbij werd aangekondigd dat een „nette commensaal" welkom was. De 45-jarige C. S„ wonende te Schoorl, stapte naar binnen, zeide tegen de juffrouw landmeter te zijn in dienst van het Rijk en de te huur staande kamer te willen be trekken. De prijs van 11.vond hij te laag. „U kan best Wat meer rekenen," had S. legen de juffrouw gezegd, „het Rijk be tsalt het toch." Bovendien wil ik wel iede- ren morgen wel een paar eitjes bij mijn ontbijt hebben. Dat kon er best af, want het Rijk betaalde toch alles. Toen bekl, een 14 dagen gelogeerd had, vroeg hij een gulden, om, zooals hij zeide, zijn kind te telegrafee'ren, dat het over kon kofhen. De juffrouw is dol op kinderen en geef hem den gulden. Zij rook echter lont, dat S. aan een „juffrouw achter" verteld had niet getrouwd te zijn. Tegen haar had hij echter gezegd van wei- De politie werd in den arm genomen en bekl. wederom logies verleend maar nu in het Huis van Bewaring, alwaar het Rijk werkelijk zijn pensionkosten betaalde. Het was n.l. gebleken dat alles van A tot Z gelogen was. De officier eischte 3 maanden met aftrek. Uitspraak 23 Oct. a.s. De verdediger was Mr. T. A, M, A, van Löben Seis. Op 13 en 14 dezer houdt de Nederl. Chris ten-Vrouwenbond zijn 5de algemeene jaar- lijksche vergadering te Haarlem. Het be stuur van de Haarlemsche afdeeüng is door medewerking van het gemeentebestuur van Haarlem en door de hulp van de Zandvoort- sche afdeeling in staat gesteld, een feestelijk program voor dit eerste lustrum in elkaar te zetten. A.s. Maandag ongeveer 12 uur wor den de gasten aan het station te Haarlem af gehaald. Om half twee wordt door het ge meentebestuur van Haarlem een orgelbe speling in St. Bavo door den heer George Robert, den bond aangeboden. Daarna wordt een gezamenlijke autotocht ondernomen over Bloemendaal, langs den nieuwen zeeweg naar Zandvoort, waar de Zandvoortsche afdeeling een thee aanbiedt. Des avonds om 8 uur is er een begroetingssamenkomst in de bovenzaal van het gemeentelijk concertgebouw. A.s. Dinsdag wordt des morgens de huishoude lijke vergadering gehouden. Na een gemeen schappelijke noenmaal volgt om 2 uur een VRIJDAG 10 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9,20 u. Concert met werken van Beethoven, Mogant, Winiawsky, enz. 10.20 u. Dansmuziek, Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Concert „o merry and bright evening" 9.20 u. Duetten. 10.20 u. Dans- en lichte muziek. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert. Hilv. Draadl. Omroep 1050 M. Waarschijnlijk aanvangende te 8 uur. Voordracht door den heer Pilon over Pluim veeteelt.* openbare middag v :rgadering, waarin prof. mr. A. Anema, hoogleeraar aan de vrije uni versiteit, zal spreken over De Volkenbond. De vergadering eindigt met een slotwoord van mevrouw Van Hoogstraten-Schoch, van Zeist. De Najaarszitting der Staten van Noord- Holland zal geopend worden op Dinsdag, 21 October e.k., des voormiddags te half twaalf. In de op dien dag te houden vergadering zullen, na het trekken der afdeelingen en de mededeeling van ingekomen stukken, aan de orde worden gesteld Aanbeveling van Gedeputeerde Staten ter voorziening in de vacature, ontstaan in de Commissie van Bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort door het over lijden van Dr. G. Bellaar Spruijt (stuk no. 67) Balans en verlies- en winstrekening van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf dienst 1923 (stuk no. 59) Balans en verlies- en winstrekening van het Provinciaal Water leidingbedrijf, dienst 1923 (stuk no. 56) Begrooting Provinciaal Electriciteitsbedrijf dienst 1925 (stuk no. 57) Begrooting Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, dienst 1925 (stuk no. 66) Begrooting Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum, dienst 1925 (stuk no. 65) Begrooting Pro vinciaal Ziekenhuis te Medenblik, dienst 1925 (stuk no. 64) Begrooting Provinciale inkomsten en uitgaven, dienst 1025 (stuk no. 61) Voorstel van Gedeputeerde Staten ten aanzien van het verleenen van eene pro vinciale bijdrage in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen over de jaren 1924 en 1925 (stuk no. 62). Voorgesteld zal worden de voorziening in de hierboven onder 1 bedoelde vacature in dezelfde vergadering te doen geschieden en de onder 210 genoemde stukken naar de afdeelingen te verzenden en het afdee- lingsonderzoek denzelfden dag te doen plaats hebben. Het ligt in de bedoeling met de openbare behandeling van de hierboven onder 210 genoemde stukken aan te vangen op Dinsdag, 25 November 1924, des voormiddags te half elf en, mocht deze op dien dag niet afloopen, de vergadering den volgenden dag, eveneens te half elf, voort te zetten. Daarna zal de zitting worden verdaagd tot Dinsdag, 2 December, des voormiddags te half twaalf, op welken datum de nader te verschijnen puntenlijst aan de orde zal worden gesteld en zal worden voorgesteld de stukken, die daarvoor in aanmerking komen, nog denzelfden dag op de gebruike lijke wijze door commissiën te doen onder zoeken. De zitting zal alsdan worden verdaagd tot Dinsdag, 16 December, des voormiddags te half elf, op welken datum de openbare be handeling zal worden aan de orde gesteld van de stukken, die op 2 December door de commissiën zullen zijn onderzocht. Zoo noodig zal de vergadering op Woens dag, 17 December, te half II worden voort gezet. Burgerlijke Stand van 79 October 1924. Geboren: Karelina Peternella', d. van K .P. Petersen en J. E. Ris. Leendert Corne lls, z. van N. L. Honcoop en C. van der Horst. Cornells, z. van C. van Beek en C. M. Vastenhout. Johannes, z. van C. J. Bos en H. C. Nell. Martinus, z. van M. van der Voet en C. M. Balkenende. Ondertrouwd; Willébrordus Timmers, 39 jaar en Cornelia Kamp, 34 jaar. Johannes Cornells Anthonius Roosen, 25 jaar en Ge- sina van Hooijen, 18 jaar. Jacob de Kei zer, 24 jaar en Kaatje Burgers, 23 jaar. Jacob Dikkeboom, 26 jaar en Diwerke K«c- zaan, 20 jaar. Aanbesteding. Gistermiddag is ten raadhuize aanbesteed het bouwen van een gasfitterswoning op Wljkeroog met bijko mende werken. Ingeschreven was als volgt: W. van Heijst, Velsen, 6700; Dikkerboom, Utrecht, 6300; fa. P. Langendijk, Bever wijk, 6251; B, Berghuijs, Velsen, 6186; J. R, Bruin, Beverwijk, 6144; C. Schelvis en P. Schweitzer, Velsen, 5990; G. van Heijst, Velsen, 5800; Koopman en Doode- man, Beverwijk, 5745; P. Breebaart en Co., Krommenledijk, 5692; fa. Perquin en Co., Santpoort, 5636; Jac. van Heyst, Vel sen, 5600; fa. De Boer en Dekker, Wor merveer, 5472; Spruijt en Ruljgrok, Dui- vendrechtAmsterdam, 5388. De gunning is aangehouden. Aangehouden Door de politie alhier is op verzoek van den commissaris van po litie in het woonwagenkamp op Wljkeroog aangehouden zekere K„ los werkman, ge- domicileerd te Haarlem. K. wordt verdacht van verduister""* en is naar Haarlem overgebracht. Burgerlijke Stand. Getrouwd; C, War merdam cn C. J. v; Opzeeland. Auto-ongeval. Woensdag brak in de buurt van Berg en Dal een as van een vjceschwagen uit Hoek van Holland, waar door deze zware auto, vlak naast de tram rails kwam te liggen, -oodat het verkeer niet gestremd werd. Na getelefoneerd te hebben, kwam meï in een anderen warfei het vleesch overladm en kon dit naar zijn bestemming vervoerd worden. De auto is gistermorgen wegge haald. De bestuurder en de begeleider kwamen met den schrik vrij. Personalia. Mej. G. J. Kerbert, onder wijzeres aan school A, zal binnenkort eer vol ontslag bij het onderwijs vragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6