TOGAL-WEDSTRIJD I 10 VOOR 10 Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden Leekepreeken. t p 1748 XT Zaterdag 11 October 1924 47ste Jaargang No. 15863 Agenda 12 October Agenda 13 October De vliegtocht Nederl.—lndië. De Reddingsbrigade van de R.-K. Qeheel Onthouders vereeniging vierde een dezer dagen haar 5-jarig bestaan. Hierboven het bestuur. Zittend de heeren F. Heiligers, H. Boogaard, G. v. d. Hoek. voorzitter, W. Reijbroek, J. Terhorst. Staand: J. Vermeeren, de dames Govers, v. d. Hoek en Manger en de heer Laane, Br De vrachtauto van J. P. v. d. Berg werd gisterenmorgen in het pakhuis nan de Bakenessergracht aangezet. Toen de motor aansloeg ging de auto er kandoor en reed bijna de gracht in. Hierboven ziet men het voertmg met de voorwielen boven het water zweven. De credietverleening aan „De Handelskamer. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Nieuwe zaak. Onderzoek ingevolge de Schepen wet. Het oude stoomtrammetje. Het jubilé van den Houthandel „Het nieuwe Fortuin"* Opdracht. Zwemcursus. Rijkspostspaarbank. Prijsuitreiking Floralia-vereeniging. Examens Instituut Pont. Pastoor G. M. A. Beukers. Een lezing over „Beethoven". J. J. WEBER ZOON Ootlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Carl Friedberg. DE NIEUWE DIKKE VIRGINIA SIGARET MET BONS VOOR FRAAIE CADEAUX Uitbreiding firma Gergon. Tegen een afsluithek opgereden. Het auto-ongeval op de Bakenesser gracht. Nog eens: de tentoonstelling in de Koningsteinstraat. Prijsuitreiking. Be sbomaemeotspriis bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Pet week 0.25 ipf'lll pb» IÉ l§ SlK Per kwartaal 3.25 HHH Bï -I Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Postrekening No. 597-0. COURANT Adeerfentiën 35 aents per regelt Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. 1 60. PERSOONLIJKHEID. t Is een persoonlijkheid! Een woord om te rillen en te beven, te trillen en te gloeien al naar mate het een angstige of een sterke ziel tegen klinkt. Persoonlijkheid! Veel ge bruikt en veel misbruikt woord. Het gaat .er mee als met de kunst. Geen tijd, waarin minder over kunst ge dacht, gesproken, geschreven, getheoreti seerd werd dan in de middeleeuwen. En geen tijdperk na Christus, dat meer en schooner kunstuitingen voortbracht. Hoe veel drijf- en lof-, beeld- en bouwwerk bewonderen wij uit die eeuwen, als onna volgbaar, waarvan de maker onbekend, wel licht een eenvoudig handwerkman of kloos terbroeder was. En onze lijd met bergen theorieën en stapels boeken, brochures en tijdschriften over kunst, is zoo arm aan echte, diepe, blijvende kunst als maar wei nig tijdvakken voorheen. Evenzoo gaat het met de menschelijke per soonlijkheid. In de, eeuwen der geschiedenis, toen daar over niet werd gepraat, waren krachtige zelfs heroische figuren niet zeldzaam. En thans? Sleept heel onze samenleving niet juist daardoor een onzeker, teringachtig be staan voort, doordat overal de persoonlijk heden worden gemist, die boven de middel maat 'uitsteken de juiste richting weten aan te wijzen en de kracht bezitten om duizen den mee te trekken voor het bereiken van een idéaal? Menschen, die het stempel van hun persoonlijkheid drukken op hun tijd of zelfs maar op hun omgeving, zijn ujterst schaarsch. En toch, is er ooit meer naar de ontwik keling van de persoonlijkheid gestreefd? Ge looft gij de brochures en advertenties, die met helle kleuren en vetfe letters om aan dacht dwingen, dan is het worden van een Persoonlijkheid voor iedereen te koop. Ge hebt u maar aan te sluiten bij een instituut van zelfontwikkeling, een aantal schriftelijke of mondelinge lessen te volgen, enkele boekjes en methoden van buiten te leeren en gij zijt een persoonlijkheid in optima forma. Gelijk een haarmiddel aan een kaalhoof dige: een weelderigen lokkendos belooft, zoo voorspellen de moderne profeten aan den angstvalligen, onaanzienlijken werkman en kantoorbediende de mogelijkheid om als ge vierd redenaar op het podium van een ver gaderzaal te verschijnen, als overtuigena zakenman cliënten te overbluffen of de ven- nooten der firma, waarbij hij werkzaam is er toe te brengen hem de leiding der zaak in handen te geven. Een persoonlijkheid kan men tegenwoordig worden zooals men chauf feur en machinist,, electricien of boekhou der wordt: lessen volgen en volhouden .Van daar, dat wij zoovele gewaande en zoo wei nig echte persoonlijkheden onder ons aan treffen., Onze tijd is de kijk op de menschelijke persoonlijkheid wel jammerlijk kwijt ge raakt! Er is een woord, als een machtspreuk op aller lippen, vooral van het jonge en uit den aard der jeugd wat dweepende geslacht, het is 't woord „type." Wanneer gij „een echt type" genoemd wordt, is u wel de hoogste lof toegezwaaid, dien onze tijdge nooten u geven kunnen. Hoeveel „heerlijke types" in de sportwereld, op de rolprent, in de danszaal en het cabaret vervullen er dag en nacht niet enkel de reclameplaten, de programma's en de fotopagina's, maar ook de hoofden, de hersens, harten en zielen van de 20ste eeuwsche mennschenkinderen. De „kostelijke typen" die een te kleinen of te grooten hoed scheef op den schedel Weten te dragen; een paar lange, beslob- kouste beenen op een niet alledaagsche ma nier onder een gebogen rug weten voort te bewegen; de filmsterren, die haar oogen als kindermonden weten open te sperren en haai tanden in volle lengte en breedte weten bloot te lachen; de menschen, die alle ge beurtenissen van den dag in het belachelijke Weten le kleeden: het zijn onze persoonlijk heden. „Kostelijke typen" Is de hoogste uiting, waartoe wij onze bewondering tot hen opvoeren. En wij begrijpen niet, dat wij daarmee het tegengestelde van den beoog den lof uitspreken. We bedoelen den per soon onzer vereering te roemen als een nooit gezien en nimmer overtroffen wonder en we noemen hem het type, dus den grondvorm, het monster om een handelsterm te ge bruiken van een bepaald soort. Hiermee is het moderne wanbegriep der menschelijke persoonlijkheid tevens aange geven. Wij zoeken den persoon in het uiter lijk, willen de persoonlijkheid naar modellen en volgens vaste methodes ontwikkelen en vergeten, dat, wanneer wij slaagden, we een samenleving van naar enkele schabionen ge sneden, levende beelden zouden krijgen. Vormen van de persoonlijkheid, dat is werken van binnen naar buiten; dat is slui merende krachten tot ontwikkeling, kiemen tot rijpheid brengen. En daarbij geldt aller eerst de wijsheid der ouden: nemo dat quod non habet of huiselijk op z'n Hollandsch ge zegd: wat er niet in zit kunt ge er niet uitha len. Van een persoonlijkheid verwachten wij zelf standigheid. En nu kan men ook een onzelf standige met veel moeite en geduld wel lee ren op eigen beenen te staan; voor een zelf standige, leidende persoonlijkheid worden aangeboren eigenschappen vereischt:. een sterke wil, een helder oordeel, onafhanke lijkheidszin, moed en zielskracht. Wanneer deze eigenschappen aanwezig zijn en tot ont plooiing worden gebracht, kan er een per soonlijkheid groeien. De invloed, welken zulk een mensch zal uitoefenen, zal voor een groot deel afhankelijk zijn van de omgeving waarin hij wordt geplaatst, de- ambities, wel ke hij nastreei! de waarde, welke hij aan het leven hecht en vele andere factoren. Met de grootste zelfverloochening zal het hem intusschen niet gelukken zonder invloed j te blijven; ten minste zijn onmiddellijke om geving zal zijn persoonlijkheid ondergaan. Nemen wij het begrip persoonlijkheid in den minder engen zin en bedoelen wij er mee, dat ieder redelijk schepsel Gods. met vrijen wil begaafd, als een zelfstandig wezen in de wereld moet staan, een sociale taak te volbrengen heeft en vooral zijn leven moet gebruiken voor een hooger doel, dan valt er voor de ontwikkeling dezer persoon lijkheid nog heel wat te doen! Wij leven zoogenaamd in een tijd van vrijheid voor iedereen en zien minachtend neer op den tijd van slaven en lijfeigenen. Ook de tijd dat een koning als antwoord op zijn vraag: „hoe laat is het" tot bescheid kreeg: „zoo laat als Uwe Majesteit belieft" is lang achter ons. Ook koningen immers hebben zich- slechts naar den volkswil te gedragen, willen zij het veege lijf nog redden En toch, hoe weinig zelfstandigheid in oordeel, in doen en laten, hoe weinig persoonlijkheid! Ja het lijkt wel eens, of het getal slavenzielen groeit, naar mate wij verder van den tijd der slavernij afkomen, En dat ondanks alle zoogenaamd revolutionair sentiment. Is er ergerlijker sla vernij denkbaar dan in de Russische repu bliek? En is de openbare meening niet een feller tyran dan de wreedste vorst van Sy racuse? Wie durft het publieke oordeel tar ten; wie iets leelijk noemen, terwijl „men" het mooi vindt; wie het boksen onmensche- lijk noemen, terwijl „men" de nieuwe sport aanbidt; wie om een modevlaag lachen, ter wijl „men" met den wind meewaait? Wie aan werkelijke emancipatie wil wer ken, laat hij de menschen leeren, dat de wan beschaving bij het eigen innerlijk moet be ginnen. Het is geen kunst om terug te slaan, wanneer men geslagen, terug te schelden, wanneer men gescholden wordt. Dat is nu al gebeurd zoolang de wereld bestaat. Een werkelijk verlichte tijd moet men schen opleveren, die niet alle zintuigen open hebben om te zoeken, hoe zij het best en hei gemakkelijkst door anderen bediend worden-, hoe zij het meest van hun omgeving en de samenleving kunnen profiteeren, maar waar zij persoonlijk kunnen bijdragen tot anderer geluk. Want het moge lijken, alsof men zich boven de middelmaat heeft uitgewerkt, wan neer men op anderer krachten teert; dat is niets anders dan schijn. Feitelijk heeft men zich zelf daarmee gebracht in een staat van afhankelijkheid. Wie in deze richting verder denkt, die komt er toe den diepen zin te vatten, welke besloten ligt in het woord dei eeuwige wijsheid: „wie onder u meester wil zijn, hij zij aller dienaar!" HOMO SAPIENS. Hieromtrent vernam de Tel., dat mede. gedeeld werd, dat het schriftelijke rapport van Van der Hoop hetwelk Maandag van Philippopel zou worden verzonden, nog steeds niet is ontvangen. Eerst wanneer het zoover is en wanneer ook het rapport van den heer Guillonan zal zijn binnengekomen, kan men zich met zekerheid een oordeel vormen aangaande den toestand, waarin het vliegtuig en de motor zich bevinden. De besprekingen gingen dan ook over de situa tie voor zooverre deze te overzien was. Hetgeen verwacht werd, gebeurde. Er werd definitief besloten den tocht voort te zetten. Gewezen werd op het feit, dat de Neder- landsche natie den wensch koestert den vliegers opnieuw een kans te geven. Dit is wel uit vele treffende blijken van belang stelling gebleken Er zijn tal van brieven binnengekomen en deze alle waren zeer bemoedigend en gewaagden van onvoor waardelijke voortzetting van de expeditie door de lucht Er was zelfs een schrijven bij van een knaapje uit Utrecht, dat een papieren gulden voor het goede doel zond. Eveneens is de belangstelling op de scho len bemoedigend; veel onderwijzers hebben in de lokalen een kaartje opgehangen van de route, die Van Hoop c.s. zou nemen. is vanaf 12 Oct. a.s. het gesprek van den dag. Me# zie voor bijzonder heden het geilt- Stuiversblad van dien datum TOGAL-tabletten genezen Rheumatlek, Hoofd- en Zonuwpijn Bij Apoth. en dr. a f 1.80 en f 2.- Sociëteit „St. Bavo" Jaarfeest R. K, Volksbond half 8 Maria-Vereeniging 4 uur. Patronaatsgebouw Konmgsteynstraat Tentoonstelling van werkstukken van 3 434 en van 810 uur. Stadsschouwburg Piano Matinée Carl. Friedberg half 3 uur. Gem. Concertzaal Ledenconcert H.O.V. half 3 uur. Sociëteit „St. Bavo" k Cappellakoor Ook uit andere feiten waren, wat de be langstelling betreft, zeer bemoedigende con clusies tëtrekken. B Wj De heer Guilonard naar Philippopel. Voortzetting met een ander toestel? Het Haagsche Anetakantoor verneemt van bet Comité voor den vliegtocht Nederland- Indië, dat blijkens een door het comité ont vangen telegram, de vlieger Van 'der Hoop zijn rapporten j.l. Maandag verzonden heeft, loodat het comité hoopt, spoedig volkomen georienteerd te zijn over den stand van zaken, waardoor nadere beslissingen kun nen worden genomen. Verder nieuws kon Van der Hoop niet seinen. Met spanning zien de Holland-Indië-vliegers de kon^t van der, heer Guilonard tegemoet, die inmiddels Donderdagmiddag vertrokken is. De beman ning hoopt vurig, met een ander toestel den tocht opnieuw te aanvaarden. Afgezien van de ondervonden moeilijkheden, oordeelden dat zoowel toestel als de organisatie van de "I„cht bewezen uadden, uitstekend te zija. Uit Weltevreden wordt d.d. 9 dezer door ^•leta geseind: Vervolgens werd de wenschelijkheid uiU R, K. Middenstandsgebouw Jaco- bijnestraat R. K. Jonge Vrouwenbond Declamatie en Tooneel gesproken, de voorbereiding nog te verbe teren. Allen voelden voor het denkbeeld, een reservevliegtuig en (of) en paar reser ve-motoren er bij aan te schaffen, waar door de kansen op niet-voortzetting aan merkelijk zouden verminderen Om dit denkbeeld te verwezenlijken moet opnieuw eer beroep gedaan worden op dc offervaardigheid van Nederland en de overzeesche gewesten. Er is veel geld noodig en hef comité heeft ook dit vraag stuk in de vergadering van hedenmiddag onder de oogen gezien. Besloten werd, dat het comité zich tot de dagbladen in Nedcr- landsch-Indië zal wenden, ten einde het opnieuw behulpzaam te zijn in deze finan- cieele aangelegenheid. In Indië zal het be stuur van de Ned. Ind. Vereeniging voor luchtvaart een inschrijving openen. Mocht alles meeloopen, dan is het met uitgesloten, dat de tocht nog deze maand zal kunnen worden voortgezet. In elk geval is er tijd mee gemoeid, want mocht een niteuw toestel worden aange kocht, dan nog zal het invliegen en beproe ven dagen vorderen. Het toestel zal eveneens van het FVÜ type moeten zijn, te meer daar de beide vliegers hun volle tevredenheid over de machine hebben uitgesproken, „Ons Genoegen" 8 uur Bestuur Gra- fischen Bond 8 uur Diocesane Tuin- dersbond half 12 uur. van half 89 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8934 uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat ^15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur. a.m. van 25 uijr. Zater dags alleen van 912 uur. R- K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 1 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R- K. Leeszaal en aitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 10\7 van 24 en van 8—9 uur Tel 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis, hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R- K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo»— Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. Indien de hernieuwde poging deze maand haar beslag niet zou krijgen, dan zou moe- Elisabeth's Vereeniging Jansstraat ten worden gewacht tot April. I Het Indisch Vliegcomité vergaderde Don derdagmorgen. De voorzitter, de heei Muur- ling, wees op de groote belangstelling uit alle kringen, nu de Holland-Indië-vlucht is vastgeloopén. Spreke, achtte momenteel minstens 30.000 benoodigd. Besloten werd tevens een beroep te d >en op de andere be volkingsgroepen. die eveneens-zullen profi teeren van een uit d. vlucht resulteerend binnenlandsch vliegverkeer. Alle Neder- landsche onderdanen in Indië gevoelen dadelijk den gezamenlijken band, zoodra Nederland in last is. Het comité toonde zieti dankbaar, dat de regeering 12.000 be steedde aan een landingsterrein te Medan en 30.000 aan dat bij Meester Cornells. De voorzitter verzond heden een telegram naar Nederland om deelneming te betuigen met den tegenspoed en aan te dringen op doorzetting, tevens vragend, hoeveel er in totaal verwacht wordt uit Indië. Naar het Haagsche Anetakantoor verneemt luidt de tekst-van bovenbedoeld telegram als volgt: „Bestuursvergadering betuigt deelneming tegenspoed, juicht doorzetten toe, waartoe hier krachtige actie voo inzamelen bijdra gen. Verzoeke seinen uit Indië verwacht be drag Muurling. Uit Amsterdam wordt gemeld: Het comité voor den vliegtocht Holland —Indië heeft Vrijdag in het Scheepvaart huis hier ter stedv tot laat in den namid dag een vergadering gehouden. Alle leden woonden deze vergadering bij. De Tweede Kamer beeft Vrijdagmiddag het wetsontwerp, strekkende tc toekenning van een renteloos voorschot, groot 627.500 aan de Coöperatieve Groothandelsvereeni- ging „De Handelskamer te Rotterdam aangenomen met 69 stemmen tegen stemmen. Alleen de leden van den Vrijheidsbond stemden tegen, evenals de heer Bomans en de plattelander Braat voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge Aanvragen om versterkende middelen Tomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, en de firma Begenian en Sneltjes, Jans straat 27. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag hall 89, Vrijdags half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89; Vrijdags half 89. 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur. De^heer Fortgens, fotograaf, welke ruim 18 jaar zijn fotografisch atelier gevestigd had in de Leidschestraat, heeft dit thans overge bracht naar het perceel Gedempte Oude Gracht 26. De suite van het benedenhuis is voor dit doel ingericht. Deze bestaat uit een ontvangkamer met etalages, waarin eenige proeven van fotografische kunst zijn ten toongesteld, terwijl achter deze ontvang kamer een atelier is ingericht, gecombineerd voor daglicht en kunstlicht, welk laatste door groote fotografische lampen wordt verkregen. Zoowel ontvangkamer als atelier zijn smaakvol ingericht en het atelier biedt meer dan voldoende ruimte voor menige mooie fotografische opname. Ter kennis van belanghebbenden .wordt gebracht, dat in de plaats van den heer P.. H. G. van Gilse, te Haarlem, voor het on derzoek van het gehoororgaan van belang hebbenden, ingevolge de Schepenwet, is aan gewezen de heer S. Kamminga, keel-, neus- en oorarts, en dat deze voor bedoeld onder zoek zitting zal houden eiken Maandag, Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag, des voormid dags van 1112 uur, eiken Woensdag en Donderdag, des voormiddags van Li9 uur, en voorts alle werkdagen, des namiddags van 12 uur, Kleine Houtweg no. 45, te Haar lem. Men meldt ons uit Beverwijk, dat de locomotieven en wagons van het vroegere stoomtrammetje HaarlemAlkmaar nu per trein vervoerd worden naar België, met be stemming voor een Belgische Tramweg Maatschappij, die het rollend materiaal eenigen tijd geleden aangekocht heeft. Inzake het 50-jarig bestaan van den Hout handel „Het nieuwe Fortuin" valt nog te melden, dat onder de talrijke blijken van belangstelling o.m. van bevriende zijde de jubileerende firma een zeer fraai tegelta bleau is aangeboden. Het verbouwen van een woonhuis tot café aan de Zandvoortschelaan te Bentveld is, na gehouden onderhandsche aanbesteding, opgedragen aan dc laagste inschrijfster, lirma Boerrigter Houtkamp, alhier, voor de som van 10550. De cursus van het Kennemer Instituut voor opleiding tot zwemonderwijzer(es) vangt a.s. Dinsdagavond om 8 uur aan in Stoop's Bad. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulppost kantoren over de maand September 1924. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 200.418.50 (hieronder 117 formu lieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 510 formulieren ad 1.in spaar bankzegels van 1 cent, schoolsparen), en te rugbetaald 238.466.81, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald- 38.048.31. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 201. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatschuldboekjes inge schreven nominaal 3550.en afgeschre ven nominaal 4400.derhalve minder in- dan afgeschreven 850. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 3. Woensdagmiddag had de uitreiking der prijzen plaats in „De Nijverheid" aan de kinderen, die bij den Floraliawedstrijd de gelukkien waren geweest. Meer dan 150 kinderen zaten of stonden in de zaal te wachten en als hun naam werd afgeroe pen kwamen ze naar voren, om een fraai boek in ontvangst te nemen. De eerste prijswinnaars met lof gingen bovendien met 'n mooie kamerplant en een herinne ringsmedaille naar huis. De Floralia-vereeniging organiseert nu weer een wedstrijd voor in huis gekweekte hyacinthen en tulpen. De bollen worden daartoe verstrekt foor de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur en, opge pot, tegen 5 cent per pot beschikbaar ge steld. Alle kinderen krijgen dus gezonde bollen van dezelfde maat en gepoot in den zelfden grond. De tentoonstelling wordt het volgend voorjaar gehouden te Heemstede, tijdens en op het terrein der Internationale Bloemententoonstelling. Bij de examens, afgenomen door het Cen traal Bureau Instituut Pont te 's-Gravenhage, slaagden o.m. mej. T. M. J. Oostenbrug te Haarlem voor handelscorrespondentie en mej. C. M. J. Schoort te Bloemendaal voor kantoor-steografie Nederlandsch. De Zeereerw. Heer G. M. A. Beukers pastoor te Krommenie, ifc in de Maria stichting alhier, opgenomen tot het onder gaan van een rustkuur. Op Dinsdag 21 October a.s., des avonds te 8 uur zal in het gebouw van den Nederl Protestantenbond een lezing over B'eetho ven worden gehouden door den heer Her man Rutters uit Amsterdam. Deze avond is georganiseerd door de propaganda-commissie van de Chr. Oratoriumvereeniging. De heer Rutters zal zijn lezing aan den vleugel illustreeren, door in samenwerking met een pianiste, gedeelten uit de Messe C-dur en 9e Symphonie vierhandig voor te dragen. Barometerstand: 7.67. Vooruit. 9 uur v.m. OPGAVE VAN. Onder de auspiciën van de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos, zal Carl Friedberg morgenmiddag in den Schouw- ma en H. D. Tjeenk Willink. burg Wilsonsplein een piano-matinee geven. Het programma dat Friedberg zal uitvoe ren bevat o.a.: Ronde Capricciese, oude Fransche Gavotte van F. Mendelssohn; Ba gatelle op. 119, van L. van Beethoven; Rond» d. gr. t. op. 53, van F. Chopin; Des Abends, In der Nacht, op. 12. van R. Schumann; Toc cata op. 7, van R. Schumann; 4 Etudes, Mu- zurka, Valse en Ballade van F. Chopin. De firma Gerzon heeft haar zaak weer een belangrijke uitbreiding doen ondergaan. De perceelen 51 tot 57 zijn thans bij de oude zaak der firma getrokken, zoodat zij thans in de Groote Houtstraat over een 12-tal étalages beschikt, die allen uitmun ten, door keyriée afwerking en schitteren de verlichting. Vooral de étalages op den hoek van de Peuzelaarsteeg hebben een fijn cachet, dat nog. aanmerkelijk wordt verhoogd door een lichtsterkte van 8000 kaars. Ook hel interieur var de zaak doet geenszins voor het uiterlijk onder. Integendeel! Door de verbouwing van de bestaande perceelen en de bijtrekking van open grond heeft men een winkel gekregen, die aan alle eischen welke men aan een moderne zaak in modes kan stellen, voldoet. De uitbreiding vond haar oorzaak in het feit, dat de firma Gerzon door den grooten toeloop genoodzaakt was een speciale af- deeling voor stoffen in het leven te roe pen. Deze uitbreiding door de firma zal door de dameswereld voorzeker met vreug de worden begroet Hedennacht omstreeks 2 uut was het hek van de Lange Brug gesloten, daar de brug opengedraaid werd voor een passeerende' schuit. Uit de richting Kampersingel kwam in snelle vaart een auto aangereden, die tegen het hek van genoemde brug opreed, waar door dit hek uit het slot sprong en ernstij werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Nog kunnen wij hieromtrent mededeelen, dat het een geluk mag heeten, dat de brug nog zoo goed als gesloten was. Door de vaart was de auto n.l. door het hek heen de brug opgereden. Was hij iet» later gekomen, zoodat de brug al geopend was dan hadden de inzittenden op zijn minst genomen een nat pak gehaald. Nu kwamen zij er met den schrik en een licht beschadigd voertuig af. De auto kon dan ook zijn weg vervolgen. Gistermiddag omstreeks half zes uur is de auto van de fa. v. d. Berg, welke gisteren morgen tot op de helft in het water van de Bakenessergracht reed, met een schuit van de firma Bus weer op den wal gezet. Nog steeds blijft de tentoonstelling in het patronaat aan de Koningsteijnstraat talrijke bezoekers trekken. Dit is voorzeker voor een niet gering gedeelte te danken aan het feit. "dat er zoo'n buitengewone gezelligheid heerscht. door de vele attracties, welke al daar. zijn aangebracht. Voor morgen (Zondag) heeft men als laat ste dag, de tentoonstelling nog veel aantrek kelijker gemaakt, zoodat zij nu vooral een bezoek overwaard is. De openingsuren zijn van 3 tot half 5 en van 810 uur. Gisterenmiddag te 3 uur had in school no. 9 aan de Tempelierstraat de uitreiking plaats van prijzen, beschikbaar gesteld uit het Korthalsfonds, waarvoor 300 per jaar be schikbaar wordt gesteld. Van het bestuur van het Korthalsfonds waren aanwezig de heeren H. M. van Bemmelen. Vincent Loos- jes, E. W. van Someren Greve, J. C. Tade-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1