"I Aan onze Lezers [rsgszcmden Mededeelfngen ELCK WAT WILS. .,sea Een vooruitstrevend zakenman Radio-Omroep. BERICHT. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Spoort al Uw kennissen 1 aan hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant SPAARNDAM. GEMEENTERAAD. 60 cent per regel Uit het leven van Don Bosco. MIJNHARDT's Staal-Tabletten Maag-Tabletisn Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth.-en Drogisten, HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. IJMUIDEN. HOOFDDORP. ZAANDAM. zorgt, dat de aandacht van het publiek op zijn zaak gevestigd blijft. Op de plaats waar thans Uw advertentie staat, zou, bij onderbreking Van Uw reclame, allicht een ander de aandacht trekken. - De bureaux van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassaulaan No. 49, Haarlem. HILLEGOM. Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. Loodgietersjongen Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod advertenties vooral) ook aangeno men aan de hier onder vermelde bij kantoren: A. Zuurbier, Bloemend.weg 74, Bloemendaal. P. van Odijk, Raadhuistraat 30, Heemstede. W. Molenkamp, Overtonweg 7, Schoten. C. van der Vlugt, Pieter-Kies- straat 28, Haarlem. L. van Berkel, Burgwal 115, Haarlem. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. L. van Berkel, Kleine Houstraat 34, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11, Haarlem. J. Th. E41iger>° Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh,,Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. L. Verhoogd, Leidschevaart 144, Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46, Haarlem. Fa. Zomer, Gen. Cronjéstraat 99, Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraat 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE. DE TOEGEVENDE DIENSTBODE. een wenk. SPREUKEN. I Benoeming van een wethouder Vast stelling Rekening 1922 en Begrooting 1924. De gemeenteraad vergaderde Donderdag avond onder voorzitterschap van den waarn.- burgemeester/; den heer S. C. de Haas van Dorsser. Alle leden waren tegenwoordig) met uit zondering van den heer Zwaan. Allereerst dankte de VOORZITTER den heerj|Zwaan, voor alles wat hij in den loop der jaren als raadslid en als wethouder voor de gemeente heeft gedaan. De geloofsbrieven van den opvolger van den heer Zwaan, den heer C. Stapel Jr. (c.h.), werden goedgekeurd. De heer STAPEL nam onmiddellijk zit ting, na de vereischte eeden te hebben af gelegd en- na door den voorzitter met zijn benoeming te zijn gelukgewenscht. Na goedkeuring van de notulen had er verkiezing van een wethouder, plaats. Bij eerste stemming werden drie stemmen uit gebracht op den heer Stapel, een op den heer Jukes en een op den heer Willems, zoodat de heer Stapel gekozen was. Hij nam de benoe ming aan en bezette de plaats van den heer Zwaan. Voor het geven van vervolgonderwijs werden benoemd het schoolhoofd de heer Zuidweg met alg. stemmen en mej. Van der Linde, met 4 stemmen tegen 3 op mej van Beijnen. Geen van beide dames voelden blijkbaar veel voor een benoeming, niet om dat zij niet veel voor dit onderwijs zouden voelen, doch om andere redenen. Erkend moet worden dat het bezwaarlijk kan zijn om in den winter uit Haarlem of Schoten in het donker naar Spaarndam te moeten komen en gaan. Het staat evenwel nog niet yast, dat het noodig is, dat mej. van der Linde zal dienstdoen, aangezien B. en W. hebben be paald dat handwerkonderwijs alleen zal worden gegeven als zich bij de 4 liefhebsters er zich nog ten minste 4 aanmelden. Over een beroepschrift van den aannemer Groot tegen een aan zijn pricipaal Prins ver leende voorwaardelijke vergunning tot ver bouw vap een arbeiderswoning in den Spaarn- dammerpolder werd een uitvoerig debat ge houden. B. en W. stelden afwijzing van het ver zoek voor. Ook zij hadden den aanvrager graag geholpen, doch de verordening liet dat niet toe. Algemeen werd gevreesd, dat, als de gevraagde vergunning niet werd verleend, de bestaande toestand zou worden gehand haafd, hetgeen veel meer tegen het belang van de bewoners zoude zijn, vooral als uit voering werd 'gegeven aan het blijkbaar -be staande voornemen om de woning in het vervolg door twee gezinnen te laten bewonen. Ten slotte werd het verzoek afgewezen met algemeene stemmen. De rekening van 1922, die van Ged. Staten met een aantal opmerkingen was terugont vangen gaf geen aanleiding tot discussies. Zij werd vastgesteld zooals B. en W. haar aanboden. In meerdere mate was dat het geval ten aanzien van de begrooting voor 1924, welke o.ik van Ged. Staten was terugontvangen met een aantal bemerkingen. Een der wenschen van Ged. Staten was, dat een deel van het te kort zou worden gedekt door belastingver- hooging. De Voorzitter deelde mede, dat aan dien wensch geen gevolg kon worden gege ven, omdat de belastingbiljetten bij het terug ontvangen der begrooting reeds uit waren, met vermelding daarop van het oude percen tage (van 3 3/4) boven de 100 opc. op de Rij ksinkomstenbelasting.) Verder was het de wensch van Ged. Staten geweest, dat de leeningen zouden worden ge bracht ten laste van elk onderdeel der begroo ting, waarop zij betrekking hadden. Als ge volg daarvan was een bedrag van f 6000. gebracht ten laste van het woningbedrijf. En daartegen had de heer Willems overwegend bezwaar. Hij vreesde hiervan huurverhooging waartoe niet mocht worden overgegaan, op grond, dat de verbetering van de|woningen, v a rvo r de leening van f 6000.was ainge gaan, noodig was geweest door gebrekkig toezicht van de zijde van het gemeentebe stuur bij den bouw der woningen. De VOORZITTER zeide, dat de begroo ting ondanks het te haren laste brengen van genoemde leening toch sluitende is en dat er in ieder geval voor 1924 geen huurverhoo ging behoeft plaats te hebben. Spreker advi seert om deze zaak thans te laten rusten en haar te behandelen bij de begrooting voor 1925, die, naar hij hoopt, binnen korten tijd ter vaststelling aan den raad zal kunnen worden aangeboden. Daarbij zullen B. en W. zeker met voorstellen komen tot het sluitend maken van de begrooting. De vergadering kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, met uitzondering van den heer Willems, die geacht wil worden te hebben tegengestemd. De heer GIJZENBERG merkt op, dat de heer Willems deze f 6000.liever niet ziet. De heer WILLEMS vraagt, hoe.de heer Gijzenberg dat bedoelt. De VOORZITTER zegt, dat dit punt is afgehandeld en dat hij daarover dus geen discussie meer kan toelaten. Onder de behandeling van de ingekomen stukken vraagt de heer Willems het woord voor een persoonlijk feit, hetwelk hem wordt verleend. Spreker wenscht opheldering te hebben van den heer Gijzenberg of deze meent dat spreker bedoelde leening niet ten laste van het woningbedrijf wenscht te hebben, omdat hijzelf in een geirifcentewo- ning woont en hij daardoor meer huur zou moeten verwonen. Hij vestigt er de aandacht op, dat hij toen vroeger een beslissing omtrent huurverhooging moest worden genomen, hij zich buiten stemming heeft gehouden. De heer GIJZENBERG antwoordt, dat hij het door den heer Willems veronderstelde niet heeft kunnen hebben bedoeld, aangezien hij niet eens wist dat de heer Willems in eene woning der gemeente is gehuisvest. Hiermede is dit incident gesloten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, dat aansluiting van de school en van het ge meentehuis aan het electriciteitsnet. Van den advocaat der gemeente is bericht ingekomen, dat de arbitrage-commissie inza ke, de kwestie met den aannemer Groot, over den verbouw van de openbare lagere school met onderwijzerswoning, uitspraak heeft ge daan zoodanig, dat hetgeen de gemeente als nog te betalen heeft minder bedraagt dan zij destijds zelf te betalen heeft aangeboden. Het voorstel van B. en W. om de uitspraak van genoemde commissie te aanvaarden en om hen te machtigen tot spoedige afwerking van deze zaak en tot betaling van de declara- gtie van den advocaat, wordt, z.h.s. aangeno men. Te negen uur wordt de vergadering ge sloten. HET PAASCHEILAND IN DE STILLE ZUIDZEE. EEN GEHEIMZINNIGE WERELD. Over het geheimzinnige Paascheiland of Rapanoei gaan sinds eeuwen al de meest fan- astische verhalen. Dr. J. Macmillan Brown, van de Universiteit van Nieuw Zeeland, heeft hiervan jarenlang diepgaande studie gemaakt en een uitgebreid onderzoek inge steld op de legendarische eilanden van Po- lynesië. Thans heeft hij de resultaten hier van neergelegd in zijn jongste publicatie „Te Riddle of the Pacific", waardoor hij een geheel nieuw licht werpt op de eigenaardige monumenten van het Paascheiland. Hij vergelijkt dit met een Westminster Abdij, oprijzend uit de golven nadat Enge land en verder Europa weg waren gezonken. Iedere mijl, soms zelfs nog vaker, zegt de schrijver, stuit men op een van de groote grafmonumenten. In vele van die platformen bevinden zich lagen steenen, welke in gewicht vaneeren tusschen twee en twintig ton. De meeste zijn van een eigenaardig soort bazalt, zóó hard, dat Europeesche steenhouwers moeite zou den hebben het te bewerken, zelfs met werk tuigen van het meest geharde metaal. Het geheimzinnige van dit alles wordt nog vergroot door de buitengewone omstandig heden in de natuurgesteldheid van hef eiland. Er moet hout zijn gebruikt om deze platfor men te bouwen en om de geweldige stand beelden-welke in grooten getale verspreid staan, te verplaatsen, maar op het geheele eiland is hout niet te vinden. Kabels hebben de onbekende bouwers ongetwijfeld noodig gehad, maar er is geen spoor van planten, waarvan deze hadden kunnen worden ge- maakt. De schraalheid van het Paascheiland is wel een van zijn grootste merkwaardigheden. Als gangbaar betaalmiddel dienden ratten wanneer iemand iets wilde hebben, wat een ander bezat, ging hij er 's nachts op uit, om met behulp van steenen ratten te vangen, die aij dood gooide op het oogenblik, dat zij m het hol terugkeerden. Op deze manier kon men zooveel „geld" verzamelen, als noodig was om het begeerde te „koopen'Toch zou de grootste dezer „rattenmillionairs" nimmer in staat zijn geweest, een der reusachtige beelden te koopen. De oplossing van het raadsel, die dr. Brown geeft is deze, dat eens een uitgestrekte eilan dengroep naast het Paascheiland moet heb ben gelegen, welke ten gevolge van een aard beving onder het zeeoppervlak is verdwenen. Hij vindt hiervoor o.m. steun in de mededee- ling van den Engelschen zeeroover Davis, welke omstreeks 1670 een land zou hebben ontdekt, dat sindsdien niet meer is terug gevonden. Dit land verschilde uiterlijk geheel van het Paascheiland in zijn tegenwoordiger, vorm. Bovendien bestaat er een Polynesische overlevering, dat groote gebieden, lang ge leden ten gevolge van aardbevingen door de zee zijn overspoeld. In het Bulletin Salesien", het orgaan van het werk van Don Bosco, vinden we eemge episoden verhaald uit het leven van dezen grooten opvoeder, welke belangwekkend zijn niet alleen voor allen die zich, zooals hij, wijden aan de opvoeding der verwaarloosde jeugd, maar ook voor alle opvoeders. De eerste schets volgt hieronder. 't Was in 1858. Voor de eerste maal was Don Bosco te Rome. naar 'de Eeuwige ptad geroepen door dringende bezigheden. Hij had Zijn intrek genomen bij graaf Rodolph de Maistre, die hem met groot genoegen eiken morgen 6f zelf begeleidde, óf liet begeleiden door zijn zoons om hem al de pracht van de stad van Keizers en Pausen te laten zien. Op zekeren dag het was den 6en Maart stond op het programma een bezoek aan het instituut van St. Michael in Ripa, waar arme jongens uit Rome voor een ambacht werden opgeleid. Men vond hier een reeks werkplaatsen, sommige voor werktuigkunde, andere voor de vrije kunsten, waarover dit woelige volkje, ieder naar zijn aanleg, werd verdeeld. D,e inrichting zag er uitstekend uit, de jongens blozende van gezondheid nauw lettend werd toezicht gehouden, het onder richt was goed verzorgd ook alles wat den godsdienst betrof was goed geregeld, mis schien zelfs al te goed en er heerschte een ijzeren tucht. Dit laatste vooral viel Don Bosco op. Hij had nog geen drie werkplaatsen gezien, of hij had begrepen hoe hier de jongens wer den opgevoed men paste hier zoo streng mogelijk een systeem van onderdrukking toe. De komst van een meerdere deed de leerlin gen beven en de vrees was de eenige hulp van den opvoeder. „Wat jammer 1" dacht Don Bosco. „Deze jongens zijn zoo ontvankelijk, en opgewon den, en springen zoo licht uit den band Waarom moet eigenlijk hun natuurlijke aard geheel word,en onderdrukt Kon ik slechts deze brave geestelijken er van overtuigen, dat zij zich vergissen l" Twee minuten later gaf de Voorzienigheid mij de gelegenheid daarvoor. Vergezeld van Kardinaal Tosti, beschermheer van het Insti- juut, en van een der leiders van het huis, zou toen Bosco zich juist van een werkplaast naar een andere begeven, toen op hetzelfde oogenblik een leerling tusschen -het gezel schap terecht kwam. Hij kwam van de vol gende verdieping de trap afstormen, luidkeels zingende en fluitend. Toen hij de drie gees telijken zag bleef het wijsje hem in de keel steken, en hij bleef daar beschaamd staan, 'met gebogen hoofd, de pet in de hand. Als hij in den grond had kunnen zinken, had hij het zekei; gedaan, „Wat zijn dat voor manieren ,Is het dat wat je hier leert?" vroeg de directeur ver toornd. „Ga naar je werkplaats je zult spoe dig meer van me hooren En vervolgens zich tot Don Bosco weidend „Excuseer mij, Don Bosco...." „Man- waarom", onderbrak deze hem, ter wijl hij den jongen zag heengaan, „ja waar om? Neen, waarlijk, ik begrijp niet goed 75*t ,9. 75ct 60ct Filmavond, Op Donderdag 16 October a.s. zal in het hotel van den heer Nijssen te Nieuw-Vennep door de Erven de Wed. J. van Nelle een filmavond gegeven worden over theecultuur. Deze film, getiteld „de Thee van de plantage naar het pakje" ver toont vele interessante beelden, natuurop namen, komische gedeelten, enz. Tijdens de demonstratie zal van Nelle s koffie en thee worden geschonken. Deze film zal ook worden vertoond in de Nuts- bijeenkomst te Hoofddorp op Vrijdag 17 Oc tober d.a.v. Collecte. De totale opbrengst van de in deze gemeente gehouden vlaggetjes-ver koop ten bate van 't Roode Kruis bedraagt 376.0834. Gemeente-werkman. Aan C. Drayer al hier is overeenkomstig zijn verzoek met in gang van 16'October 1924 eervol ontslng verleend als gemeente-werkman. Huur Gemeente-woningen. B. en W. hebben afwijzend beschikt op het verzoek Tan een tiental bewoners van de gemeente- woningen te Bentveld, om de huur van d6 door hen bewoonde perccelen te verlagen. Bazar. De bazar van IJmuidens a La- pella-koor is Dinsdagavond gesioten met den verkoop der overgebleven goederen. De belangstelling hiervoor was niet groot. De bruto-opbrengst van den bazar be draagt 900, terwijl de opbrengst der entrée's voor de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose 100 bedraagt. Bloempjesdag. Morgen zal in de R. K. Parochie's te Haarlemmermeer een bloemp jesdag worden gehouden ten bate van „Her wonnen Levenskracht". Wij wenschen den dames veel succes toe. r Gem. meelaankoop. Woensdag is er alhier een bespreking gehouden tusschen de burgemeesters der Zaansche gemeenten, het College van B. en W. van Zaandam, een vertegenwoordiging der bakkerspatroons en een representant van de coöperatie „De Een heid", met het doel de vraag te bespreken of het wenschelijk zou zijn voor gezamenlijke rekening inkoopen van meel te doen. Nadat het voor en tegen was overwogen, verklaarde het College van B. en W, van Zaandam zich er tegen, zoodat van een gezamenlijken aan koop niets zal komen. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie op werkdagen van 912 en 2—6 uur. Een zilveren broche; een kip; een herdershond; eenige portemonnaies met eenig geld; een zwart damestaschje; een Grieks woorden boek; een kindermuts; een lucifersdoosje met defect gebit; twee damesmutsen; een alpaca beursje met geld; een kettingkje met han gertje; een zilveren rozenkrans; Zeeuwsche knoop; een wit steenen meisjes halsketting; een paar grijze damesschoenen; een bruine dameshandschoen; een paar zwarte kinder klompjes. St, Vincentius Bibliotheek. We brengen onze lezers nogmaals in herinnering,, dat Zaterdag 4 Oct. de bibliotheek is geopend en verder iederen Zaterdag van 6 tot 8 uur in het schoollokaal achter de kerk gehouden wordt. Niet ridderlijk. Alhier is door een op roep in een plaatselijk advertentieblad, de wil kenbaar gemaakt, om te komen tot op richting van een afd. der R.-K. Volkspartij. Zij die daarmee symphatiseeren, moeten naam en adres zenden onder.No. aan. bureau. We schreven er boven „niet ridderlijk", omdat men open kaart moet spelen! Gevoelt men neiging daartoe over te gaan, a la bonheur! maar dan niet op zoo'n bi- nepen manier. Niemand ga daarop in! De begrooting sluitend. B. en W. deelen in den brief, die de gemeentebegrooting voor 1925 vergezelt, mee, dat het, dank_zij het groote batig saldo uit 1923, is gelukt, de be grooting sluitend te maken. Instede van dit batig saldo te bestemmen voor schulddel ging, moeten zij dit geheel bestemmen voor het komende dienstjaar. Dit is in de eerste plaats een gevolg van de nog steeds heer- schend werkloosheid, diê een bedrag vordert van 150.000. Ook het armwezen vraagt nog steeds een zeer groot bedrag, namelijk 176.686. Het eindcijfer voor gewoon is 130.054 hooger dan voor het loopendc dienstjaar. B. en W. stellen voor: le. het bedrag der in komstenbelasting belastingjaar Mei 1925/'26 te verlagen met 25.000, 2e. de opcenten o? de personeele belasting in maximum met 10 te verlagen; 3e. de zakelijke belasting op het bedrijf naar billijke grondslagen te rege len, waardoor de kleinere bedrijven worden ontlast, wat aan de gemeente 10.000 zal kosten; 4e. het tarief voor de electriciteit te verlagen met 3 cent voor licht en 2 cent voor kracht. Verder overwegen B. en W., de tarieven voor den geneeskundigen dienst aan een herziening te onderwerpen om zoo mogelijk het groote verlies op dit bedrijf 112,250) voor 1925 te verminderen, en doör het in voeren van een incasso-loon de verliespost op den ophaaldienst weg te werken. Voor het uitdiepen van de zeehaven is 85.410 uitgetrokken; bovendien 6000 voor het vormen van een reservefonds voor dit doel. Lager worden o.m, geraamd de posten: jaarwedden onderwijzers gewoon en uitge breid lager onderwijs 39,000), kosten museum 4000), idem vakscholen (9000) en idem nijverheidsonderwijs 26,000), samen 78,000. De post aflossing leeningen wordt 50,000 hooger en die betreffende rente leeningen 25,000 lager geraamd. Ingewilligd. Het verzoek, indertijd door de Kamer van Koophandel „Zaanland" ge richt aan de directie der spoorwegen, om den z.g. beurstrein op Maandag vertrekken de uit Amsterdam om 3.30 te behouden in de winterdieöstregeüng, heeft succes ge had. .1 Czaar Peterhuisje. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het Czaar Peterhuis je, ingevolge een door hen genomen besluit in overeenkomst met de curatoren van het huisje, met ingang van 15 October te be zichtigen is van 's morgens 10 uur tot zons ondergang tegen betaling van 10 cent. Personalia. Bij resolutie van den Minis- ter van Financiën zijn, met ingang van 1 I November 1924, benoemd tot tijdelijk ad- j junct-accouptant bij den dienst der directe belastingen te Arnhem C. J. B. Otte en C. Dekker, beiden alhier. Overreden. Gisteren had de heer W. S. het ongeluk, onder een melkwagen te komen, in de Brouwerslaan. Deze laan is erg smal, en vooral nu is 't er gevaarlijk, terwij! alle voertuigen en vrachtauto's daarlangs komen, daar de weg bij de Haven openge broken is voor de bestrating. De melkwagen kwam den heer S. tegemoet. Om den wagen goed te passeeren, moest hij dicht langs een haag, met liet gevolg, dat hij kwam te val len onder den wagen. Hij liep eenige ont vellingen op en klaagde over pijn in de heup. ZATERDAG 11 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Grand Gala Concert. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Concert medewerking der „Roosters Concert Par tij", Legecherinneringen 10.20 u. Jazz band. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert. Middelraad 1050 M. 8.30 u. Concert. ZONDAG 12 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Fosca 10.20 u. Dansmuziek. Chelmsford 1600 M. 9.20 u Con cert door the Squire celeste octet. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert. Hilvers. Draadl. Omroep. 1050 M. 8 u. Concert te geven door het Utrechtsch Lextet. gevraagd. VALK, Nassaulaan 80. waardoor deze jongen zich tegenover mij misdragen heeft." „Maar verraadt dat onopgevoede gefluit dan geen gebrek aan eerbied?" „Misschien, maar het oeteekent zoo weinig! En in elk geval deed hij het onvrijwillig De H. Philippus de Neri z 'de steeds, zooals ge weet, tot de jongens van zijn patronaten in Rome „Blijf kalm als je het kunt, kan je het niet, schreeuw en spring dan maar, maar m Godsnaam zondig niet, want daar komt het op aan. Ik ook eisch in Turijn op sommige oogenblikken van den dag een volstrekt stil zwijgen. Maar ik zie graag allerlei kleinig heden door de vingers. Overigens laat ik aan mijn jongens de volle vrijheid om te zingen en te schreeuwen op de speelplaatsen en op de trappen, alles wat ik van hen vraag, is ten minste de de muren te ontzien. Geloot mij vrij, een beetje rUmoer is veel beter dan een geniepig en huichelachtig zwijgen. Maar wat- mij op het oogenblik hindert, is dat deze arme jongen wel hevig ongerust moet Zijn om mijnentwille misschien loopt hij reeds rond met wrok in het hart. Laten we hem gaan troosten Eenige minuten later bevonden de drie be zoekers zich in de werkplaats van den jongen. Don Bosco liet hem bij zich komen hij kwam met verstoord gezicht, de oogen koppig ter neergeslagen, geheel beschaamd over zijn „Jonge vriend," zei Don Bosco, „ik heb een goede tijding voor je kom wat dichterbij, en wees niet bang, de dtrecteur vindt het goed." En toe de jongen'vlak bij hem was „Zie je, ik heb alles in orde gemaakt, maar op één voorwaarde dat je een brave J°hgen blijft en mijn vriend. Heb je het goed gehoord. Kom, neem deze medaille aan als aandenken, ik geef ze je cadeau voor een Wees gegt°et- Hevig ontroerd greep de jongen zijn nana, kuste dien hartstochtelijk, en zeide terwijl mj weer opkeek met een paar oogen die geheel de overgave van zijn ziel uitdrukten „ik zal ze om mijn hals hangen, en altijd bewaren als aandenken aan u." Zijn makkers, reeds op de hoogte §fst'lJ van het gebeurde, lachten toen zij aez onverwachte ontknooping aanschouwden ee grooetten met eerbied Don Bosco toen DE AUTOBUSSEN-RAGE. '*'04 £w L Een fietstochtje neer buiten is een bedenkelijk genot geworden. langs hen kwam, terwijl de goede directeur bij zich zelf zwoer, hoewel een weinig te laat, om nooit weer om niets zoo uit te pakken. NIET COMPLIMENTEUS. Hij „Waaraan denk je Zij „Nergens aan." Hij „Denk je dan niet aan mij Zij „Ja, dat wel." KINDERLIJK. Betsie, 8 jaar, wordt naar den dokter ge stuurd met de boodschap of dokter zoo spoe dig mogelijk komen wil. Dienstmeisje „Hoe is het adres Betsie „Weet je dat niet Vorige week heeft dokter ons nog twee kindertjes gele verd KORT GELUK. Gast (tot hotelhouder) j „Ken je dat paar daar achter in de zaal?" Hotelhouder „Jawel, die zijn op de huwe lijksreis." Gast„Zoo Ze zien er anders met be paald gelukkig uit." Hotelhouder „Ja, maar ze zijn ook al op de terugreis." DUBBELZINNIGE TOESTEMMING. Dronken student (verontwaardigd „Waar om lacht u, mijnheer Ziet u ons soms met voor vol aan Heer „Voor zeer vol zelfs." IN DEN STIJL. Op de boerderij waren twee extra knechten aangenomen. Den eersten dag. dat die moes ten eten, er was rijstebrei op tafel, had de vrouw nog maar één lepel over. De ander moest zich met een vork tevreden stellen. De eene knecht kreeg dus haast niets, t :rwijl de ander at alsof het aangenomen werk was. Toen de pot zoowat tot op een derde leeg was, bego n het dien met den vork te-vervelen. Hij trok den ander aan zijn mouw en zei „Zeg maat, ga jij nou is harken, dan ga ik graven." STUMPERD. Hij „Als gij mij afwijst, zal ik sterven Zij „Het spijt me, maar ik wijs u af." En werkelijk, hij stierf.zestig jaar later. Een Engelsche dame ontving woordelijk den volgenden brief van eene door haar gehuurde dienstbode „Mevrouw, het spijt me zeer, dat ik u moet teleurstellen. Maa'r mijne tegenwoordige meesteres heeft beterschap beloofd en nu blijf ik maar." MACHT DER GEWOONTE. Rechter „Waarom snikt u zoo, getuige Getuige „Excuseer, Edelachtbare, ik dacht dat ik beklaagde was." BESTAAT NIET! Rechter „U zoudt uw vrouw geslagen hebben met den huissleutel?" Beklaagde „Och, edelachtbare, hoe kan dat nu Ik heb 'm nog nooit in m'n handen gehad De gids „En thans, dames en heeren, komen wij in de zaal. genaamd naar Ferdi nand de Vrijgevige, die beroemd was wegens zijn groote vrijgevigheid tegenover gidsen en andere ondergeschikten IN DEN MALAISETIJD VAN HET BOUWVAK. Eigenaar van een huis, dat pas afgebrand is, tot aannemer Neen, dank u. Er was al een concurrent van u, terwijl het huis nog in brand stond. EEN GLADJANUS.. Sergeant-majoor (tot recruut, die met open mond staat) :J„Die kerel spert zijn muil open EN DAT IS NOG VAN Oudste Vennoot: „In zes m&anden tijd is er een winst gemaakt van precies vijf-en-twintig cent (jongste bediende klopt aan de deur) wat moet je heb ben Jongste bediende: „Pardon, m'nheer, ik heb hier straks een kwartje ver loren I" zooals wijlen Columbus, toen hij voor 't eerst New-York zag DE NIEUWE SCHILDERIJ. Schilder „Ik zou mijn nieuw schilderij graag aan het een of ander gesticht willen schenken welke raad je me aan Vriend „Geef het aan het Blindengesticht! WELVAART EN VOORUITGANG. Vreemdeling: „Die vele auto's hier geven zoo'n idee van welvaart en voorui g ng." Aannemer: „Zeker. Ik heb al twee nieuwe vleugels aan het hospitaal aangebouwd." UIT DEN GOEDEN OUDEN TIJD. Generra'., het begint te regenen. We moesten het gevecht maar zoo lang afbreken IN AMERIKA. Mijn tandarts is een beste kerel. Tel kens als hij me een tand heeft getrokken, cf freert hij me een glas whiskey om op te frisschen. Dat is mooi van hem. Maar ga er niet te dikwijls heen. Ik heb geen enkelen tand meer over. EEN GEBOREN ZEEMAN Ik heb altijd verlangd om te varen. Maar het is drommels hard werken aan boord van een schip Ja, maar ik bedoel b.v. een baantje op een mailboot, waarbij ik telkens de namen van de havens moet afroepen, die we aandoen! KLEINE ONGELUKKEN. Marietje valt, en moeder ziet een grooten buil op haar voorhoofd komen. Wat te doen Houd iets kouds, een handspiegel b'.v. tegen den buil gedurende een paar minuten, wrijf dan de plek goed met boter in. Is de kneu zing dicht bij het oog, doe er dan een ver bandje met warm water op, of een beetje zoete olie. Wat te doen bij heftige neusbloeding Houdt het hoofd van het kind boven een waschkom, maak boordjes of wat ook om den nek vastzit, los en houdt een spons met koud water achter op den nek, terwijl gij met de vingers krachtig tegen den neus drukt. Wat moeten wij doen als een van de kin deren flauw va1*2 Leg het kind plat neer, de voeten goed hoog. Houd het hoofd laag, geen kussen of iets er onder, wasch het gezicht met 'n natten doek en laat het kind wat azijn of ammoniak ruiken. Zoodra het wat bij komt, laat gij het een kop warme thee of sterke koffie drinken, dek den patiënt dan warm toe en laat hem minstens een uur heel rustig liggen in een donkere kamer. De jongens hebben wat ruw gespeeld en hebben een diepe schram opgeloopen of zich gesneden. Wat nu Wasch het wondje uit met wat boorwater of wat zuiver gekookt water, doe er een klein tikje jodium op en dan een verbandje. Die zelf een glazen dak heefb moet op zijn buurmans huis geen steenen gooien. De best opgestelde brief is die, welke zijn doel bereikt. De schaduw wijst aan, waar het licht is. Zoo is het erkennen van een dwaling een schrede op de weg naar de waarheid. Waar het vertrouwen ontbreekt, wankelt alles. Een verzadigde en een hongerige kunnen elkander slecht verstaan. Hulp verleenen waar het noodig is, troost meer dan troostwoorden, hoe aandoenlijk ook Wie om zich heen zegen spreidt, zegent zich zeiven. Een stil leven en een ledig leven zijn twee verschillende zaken. Trap het koren niet plat, om een klaproos, te plukken. Wijze liên weerleggen Meer met zwijgen, dan met zeggen. Duizendmaal beter vertrouwen zonder liefde, dan iemand lief te hebben, die men niet vertrouwt. De geluksgodin biedt menigeen haar hand, maar zij rtouwt niemand. Hij, die gelooft, at hij in zichzelven genoeg heeft om ieereen te kunnen missen, bedriegt zich zeer'; maar hij, die gelooft, dat men hem niet kan missen, is nog dwazer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7