Ingazondeii Mededingen a 60 cents per regel. Haarlem en omgeving in na zomer toilet. Wat een mooie dag uitwerkt. DRAlSlfl&vANVALKENBURCVS k /i ••iLEVERTRAMI LEEUWARDER N. Z. H. T. M. „St. Raphael." Openluchtdag. De asphalteering. Personalia. VELSEROORD. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. Anatole France De Z. R. 3. Een arrestatie. Het Duitsche luchtschip Z. R. 3. Spoedbijeenkomst der Nat. vergadering. Jackie Coogan te Weenen. Een verklaring van Zagloel- Pasja. De bomaanslag op Woe-pei-foe. De politieke toestand in Zweden. De moordenaar van Erzberger. Onderhandelingen aangeboden De Koningin-weduwe van Zweden. De Duitsche leening in Amerika Het stoffelijk overschot van Pres. Wilson. Een lezing over „Beethoven". Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 13 OCTOBER VOGELENZANG. BURGERLIJKE STAND, Omver geloopen. In de maand September werden op de lijnen der N. Z. H. T. M. vervoerd: op de lijn LeidenHeemstede 10.968 (- .593) rei zigers, op de stadslijnen van Haarlem (inclu sief Heemstede, Overveen en Bloemendaal 56.739 (60.180), op de lijn Amsterdam Zandvoort (inclusief Sloterdijk) 90.932 (75.220). De ontvangsten in die maand bedroegen resp. 12.035 14.304), 60.951 69.902), 113.507 115.038.) De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het vervoer en de opbrengst over September 1923 aan. De vergadering van den raad van afge vaardigden der Ned. R. K. Bond van spoor enTramwegpersoneel ,,St. Raphael" wordt gehouden op Zondag 9 en Maandag 10 No vember a.s. te Nijmegen in het gebouw „Uni- tas" De agenda omvat 35 punten. Des Zon dags vangt de vergadering aan om twee uur des namiddags en 's Maandags om 10 uur. Om 8 uur 's morgens wordt door den Z. Eerw. Heer Donders een heilige mis opge dragen waarbij de leden worden verzocht tegenwoordig te zijn en tot de H. Tafel te na deren. Als meest urgente punten van behan deling willen wij noemen de verkiezing van een vijftal hoofd bestuurs-leden welke perio diek moeten aftreden, doch zijn terstond her kiesbaar, behandeling der Begrooting 1925, bepaling plaats waar de te houden bondsdag in 1925, het houden van gewestelijke verga dering en welke geleid zullen worden door een door het H. B. aan te wijzen H. B. Lid, een nieuw artikel in het R. D. V. op te ne men, waardoor iedere beambte of ambtenaar werkzaam bij de spoorwegen en niet hooger bezoldigd dan in Schaal 15, verplicht wordt zich bij een der 5 door de Directie erkende vakorganisatie's aan te sluiten, door het H.B. een regeling te treffen voor een algemeen steunfonds, het H. B. op te dragen den Voorz. der 8ste vakafdeel, (tram) op te nemen in het Dageiijksch Bestuur, te bepalen den Bondsdag te houden in Mei of Juni. Het rechtskundig advies dusdanig uit te breiden, dat de leden ook gratis advies kan verschaft worden in particuliere aangelegenheden, kinderen van leden van het Z. en O. fonds geheel ten laste der ouders, tot hun 21 ste jaar lid van het fonds te laten blijven, dienstverrichting op tusschen-stations niet langer dan 8 uur te doen zijn. Invoering van waar mogelijk in verschillende categorieën de vrije Zaterdagmiddag. Nog meerdere be langrijke punten staan ter behandeling. Twee candidaten voor het H.B. werden ingezonden, de Heeren W. Th. Aalders en P. de Rooij. De „openluchtdag'' der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, die tengevol ge van de slechte weersgesteldheid de vorige week niet kon doorgaan, zal gehouden wor den, morgen, Dinsdag 14 October, Met de asphalteeringwerken wordt steeds grooter voortgang gemaakt. .Vanmiddag om ongeveer 2 uur was de Groote Markt bijna geheel gereed. Geslaagd yoor machineschrijven, diploma Pont, de heeren: P. Engelenberg, Haarlem; J. C, H. Goedman, Haarlem; G. L. «v. d. Mey, Bloemendaal; M. P. J. Möltmann, Bloemen daal en de dames E. Th. Smits, Zandvoort; H. Vermeer Bloemendaal en A. Th. Veth, Haarlem. Het snelheidsdiploma-Pont voor machine- schrijven werd uitgereikt aan de dames E. van Borselen er, N, M. van Liemt, allen leer lingen Van de Erkende Pontschool, Gouden echtpaar. Het echtpaar A. de HaasC. A. Oldenburg hoopt a.s. Woensdag hun gouden huwelijksfeest te vieren. Poging tot inbraak Zondag ontdekte een bewoner van de Kostverlorenstraat dat een ruit bij hem uitgesneden was. Vermoed wordt, dat inbrekers hier aan het werk zijn geweest, maar dat zij, door een ol andere oorzaak hierin gestoord zijn. Personalia. Voor het doctoraal examen in de geneeskunde slaagde te Leiden de heer G. F. Smit, alhier. Schietoeieningen der Bijzondere Vrijwil lige Landstorm. Voor de leden der af- deeling Heemstede hebben deze oefeningen een aanvang genomen op Donderdag 9 Octo ber j.l. Zij worden gehouden iederen Don derdag van 3 tot 10 uur n.m. in het café „Het Wap^n van Haemstede", Wilheknina- plein te Heemstede. Ook de leden der Korp sen motor- en spoorweg en vaartuigendienst mogen aan deze oefeningen deelnemen. Instructeur is den heer K. Gaikhorst, Drie- heerenlaan no. 2, te Heemstede. PARIJS, 13 Oct, Üit Tours wordt gemeld dat Anatole France overleden is. PARIJS, 13 Oct. De Z.R. Ill is Zondaga vond gesignaleerd nabij kaap Ortegal aan de Spaansche kust (Golf van Biskaye). BERLIJN, 13 Oct. Op het moment van vertrék van Je Zeppelin Z. R. 3, is een stu dent gearresteerd uit Westfalen, die in het bezit bleek te zijn van wapenen. De stu dent was blijkbaar voornemens een aan slag te plegen op den kapitein van de Z. R. 3. LONDEN, 13 Oct. Het Duitsche luchtschip voor Amerika, de Z. R. 3, bevond zich Zon dagavond boven den Atlantischen Oceaan. KONSTANTINOPEL, 13 Oct, In verband met de situatie in Mosoul heeft de regeering een spoedbijeenkomst van de Nationale ver gadering bijeen geroepen. WEENEN, 13 Oct. Doör duizenden toege juicht is Jackie Coogan hier aangekomen. De kleiöe film-artist is hersteld van de lich te ongesteldheid, die hij te Athene, door het te veel eten van suikergoed had opgeloopen. LONDEN, 13 Oct, Zagloul Pasja verklaar de, dat hij te Londen het handhaven van de Engelsche troepenmacht aan het Suez-ka- naal van de hand heeft gewezen, en voor gesteld heeft, het Kanaal onder bescherming van den Volkenbond te plaatsen. Engeland weigerde. Zagloel meende, dat een verbond niet gesloten kan worden, als de troepen in Egypte blijven. PEKING, 12 Oct. In verband met den mis lukten bom-aanslag op den trein van Woe- Pei-Foe zijn 2 Russische spoorwegarbeiders gearresteerd. STOCKHOLM, 13 Oct. De vertegenwoordi gers van de soc. dem. partij zijn te Stock holm bijeengekomen, In een door hen uitge geven communiqué wordt het onmiddellijk aftreden van de tegenwoordige Regeering ge- eischt ten"einde plaatst te maken voor een nieuwe regeering, die het verdedigingsvraag- stuk zal moeten oplossen in overeenstem ming met de resultaten van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en in samenwerking met eèn van de 2 liberale partijen. De ver tegenwoordigers dezer liberale partij zijn eveneens bijeengekomen; zij eischen in een communiqué de onmiddellijke oplossing van het verdedigingsvraagstuk ten eindé te ko komen tot een vermindering van de uitga ven voor militaire doeleinden. Het commu niqué van deze partij spreekt niet van een aftreden van de tegenwoordige regeering. i BERLIJN, 13 Oct. Volgens een telegram uit Boeda-Pest heeft de Hongaarsche regee ring op verzoek van het Duitsche gezantschap opnieuw een arrestatie-bevel tegen Schulz, den moordenaar van Erzberger uitgevaardigd. Hij is nu evenwel onvindbaar. LONDEN, 13 Oct. Ex-Koning Hussius heeft zijn vertrek uit Jeddah uitgesteld. Emid-Ali heeft den leider der Wahabiten onderhandelingen aangeboden. Hij wil alles doen om een bloedbad, als te Taïf is aan gericht, in. Mekka voorkomen. KOPENHAGEN, 13 Oct. Een officieel bulletin verklaart, dat H. M. de douairière Louise van Denemarken, de 2 laatste dagen gedwognen is, het bed te houden met een koortsachtige bronchitis, waaruit zich thans longontsteking ontwikkeld heeft. De alge- meene toesand van H. M. is vrij'gunsig. NEW-YORK, 13 Oct. In financiëele kringen gelooft men dat de Duitsche leening meer dan völteekend zal worden. De in- schrijvingsaanvragenstroomen de banken nen. WASHINGTON,- 13 Oct. Het stoffelijk overschot van president Wilson zal de vol gende maand overgeplaatst worden in de Bethlehem 1 kapel In aansluiting met ons bericht van Zaterr dag j.l., dat de heer Herman Rutters te Am sterdam, op Dinsdag 21 October a.s. in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond een lezing zal houden over Beethoven, kun nen wij nog mededeelen, dat op dien avond zal medewerken mevr. C. E. M. Paris- Koene, pianiste te Amsterdam. HEDEN 5% Nederland 1919 95 95 6% Nederland 1923 99»/g 99'/g Nederland 1917 8-7/16 857/is 7% N.-l. 1921 A102 102 HolL Lloyd 61/s 61/1 Oude Vaart 871/g 88 dito Gem. Eigendom 7l*/» Mij. „Nederland" H7 157 Scheepvaart-Unie l293/a I2&i/n Rotterd. Lloyd 130 130 Paketvaart 140 141 Oude Boot 801/4 80 HolL Stoomboot 27s/8 H. V. A. 4381/8 439 Java Cultuur 3721/2 372 Jurgens gew. 72i/s 74 Koloniale Bank 1761/5 177i/4 Indische Bank l32i/4 132 Lg Cert Handel Mij. 12129 Resc. dito 1295/g 1291/2 Phoenix s45/g - Geconsolideerde 1533/4 153 Kon. Olie -09 311 U. S. Steel i L91S/16 110 Marine comm. H7/g 10 Vorstenlanden 164 162 Actions id. 165 163 Comp. Merc. Arg, 251/4 243/4 Poerworedjo 1277/g 129 Oude Del) - 3611/366 Senembah 3421/p 344 Deli Batavia 326 330 Amsterdam Rubber 156 s/4 1601/^ Serbadjadi 193 Silau 104 06 Wai Sumatra 127 128 Dordtscbe Petr. 295 Southern Rail» 69 Union ^42i/g Anaconif 7^/i6 Wabasb l53/4 153/g Conm. Maxwell 315/16 INWIJDING VAN HET NIEUWE ORGEL. Gisterenavond heeft de plechtige inwijding plaats gehad van het nieuwe orgel dat, zoo als we weten, voor een groot deel het ge schenk is van de parochianen, bij gelegen heid van het gouden priesterfeest van den HoogEerw. Deken Zondag. De parochiekerk was geheel gevuld mei parochianen en belangstellende geloovigen uit de omliggende plaatsen. Alvorens tot de inwijding werd overge gaan werd door Deken Zondag een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder pastoor van Leeuwen uit Hillegom, een predikatie hield. De gewijde redenaar herinnerde er aller eerst aan, hoe reeds de eerste Christenen de Godsdienstoefeningen in de nederige cata comben met hun heerlijke gezangen luister bijzetten Later, toen het Christendom haa overwonnen, bracht men de luister naar bui ten uit en wendde men de schoone kunsten aan den dienst van God. De bouwkunst schiep prachtige kerken en de schilderkunst zoowel als de beeldhouwkunst schonken hun heerlijke voortbrengselen ter vermeerdering van den eer, welke de menschen aan hun schepper wilden brengen. Ten laatste werd ook aan het orgel een plaats gegeven in het Godshuis en kreeg hei een taak te vervullen, n.l. te zijn: een steun bij het H. Offer. Liet nieuwe orgel hier is een monument, opgericht ter gedachtenis aan het gouden feest van den geestelijken herder dezer pa rochie: een monument dat straks zal worden ingewijd en overgegeven aan den dienst des Heeren. De Eerw. spr. schetste hierna de beteeke- nis van het kerkorgel. Het is een steun en een tolk. In de eerste plaats is het een steun, want het draagt, de menschelijke stem in hoogten en diepten. Zijn volle klanken helpen ons zingen en voeren ons mee naar de hoogten en diepten in den zang, dewelke de alleen staande stem wellicht niet zou kunnen over winnen. Het orgel is ook een tolk. Het „vertaalt" voor de geloovigen de latijnsche gezangen, niet door woorden maar door de stemming van de woorden in de gezangen over te bren gen op de knielende menigte. Het laat ons voelen blijheid en droefheid, smeeken en klagen, het vertolkt voor ons de blijheid van het Kerstfeest, de glorie van het Paaschfeest en de kracht van het Pinksterfeest. In de rouw-Mis, bij het Requiem, brengt het orgel ons in een droeve stemming en het doet de gedachte in ons opkomen aan den dood. Daarentegen laat het ons voelen bij de trouw-Mis, hoe het volle leven voor ons staat. Is het orgel alzoo voor de geloovigen een tolk, laat men er dan, aldus de Eerw. spr., een aansporing in vinden, om te trachten de gebeden der kerk, die geëigend zijn aan de verschillende tijden in het kerkelijk jaar, bter te begrijpen. De gewijde redenaar besloot met deh wensch, dat het orgel dan moge zijn een tolk en een steun bij het gebed hier in de kerk en dat de HoogEerw. Deken nog lang de heerlijke klanken van hef. schoone orgel moge hooren. Na den zegen met het Allerheiligste werd het orgel ingewijd. Onmiddellijk na de plechtigheid nam de WelEerw. Zeergel. heer J, v. d. Wiel, leer- In Zandvoort is men nog tevredener over het bezoek, vandaag schrijft men ons: 's Morgens vroeg reeds kon men vermoe den dat men in Zandvoort nog een goeden dag zou maken. Vele fietsers trokken reeds vroeg ons dorp binnen en later in den ochtend tot 's-middags toe kwamen zeer veel families met auto's en niet minder per tram naar onze zeekust. Het had dan ook veel weg van een mooien dag in het begin van 't seizoen. Zelfs moést men, en dat is een unicum in October, bij de tram in den na middag de loopgang gebruiken. Zandvoort genoot dus gisteren nog een góeden dag en zij, die zoogenaamd onze badplaats bezoch ten, zullen niet minder genoten hebben, meer misschien zelfs, omdat nu het strand niet is zooals in het seizoen. Dan is het strand voor een groot dee' bezet met tenten en stoelen, maar men kon thans vrij wandelen en genieten naar hartelust. ONZE INDUSTRIE. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de werf „Conrad" de opdracht gekregen om 3 tin-baggermolens, tevens zuiveraars te bou wen. Het personeel van de firma heeft nu de aanzegging gekregen, dat er door deze be stelling voor ruim een jaar werk is, welke mededeeling, zooals te begrijpen valt, met vreugde is ontvangen. Opmerkeliik is het. dat de scheepsbouw- industrie in Nederland hoe langer hoe meer vooruitgaat en dat er niet meer, niet alleen binnenlandsche, maar vooral buitenlandsche orders binnenkomen. Al is Zandvoort zoo zoetjesaan in den winterslaap'gevallen, toch wordt hei in dien slaap gestoord, als het maar een mooie Zondag is. En de afgeloopen Zondag was mooi, zoo mooi zelfs, dat de oude beken den hun liefde voor dc badplaats lieten blij ken door haar weder met een bezoek te vereeren. Van alle kanten stroomden de be zoekers toe en het leek een zomerdag door al die drukte. Op den Nieuwen Zeeweg was het verkeer van dien aard, dat het in den namiddag gevaarlijk was, om den weg over te steken. Auto's, motorrijders, fietsers en wandelaars wisselden elkander in bonte mengeling af. Grappig is het, kalm die druk te te bezien. Een manke dame, die voort durend op het rijwielpad liep, wist maar steeds niet, hoe zich te bergen, om niet overreden te worden. En werkelijk, voor menschen die zelfgs goed ter been zijn, was het gevaarlijk. Het trpttoir langs de landzijde mag bereden worden door fietsers, dat langs den zeekant is alleen bestemd voor voetgangers, maar de auto- en motorrijtuigbezitters denken steeds, dat al les voor hen alleen is en zoo kon men zien, dat zij bezit namen van hetgeen alleen aan de voetgangers behoort. Zij reden kalm over het trottoir, lieten daar, dwars over hun rijtuig staan en gingen genoeglijk in de duinen zitten. Tegen dit laatste is na tuurlijk hoegenaamd geen bezwaar, maar ergerlijk is het, dat zij op den voetweg zoo hunne rijtuigen plaatsen, dat de voet gangers genoodzaakt werden over den druk bereden rijweg te loopen. Wanneer zullen toch die heeren eens aan anderen denken. Indien zij hun auto of motorfiets iets ver der in de duinen zetten, dan had niemand daar last van, en nu moet het honderden gehinderd hebben. De exploitant van: Het Paviljoen ..Zeeweg"" hield, evenals de po litie van Bloemendaal, zijn kiosk gesloten. Waarschijnlijk hadden geen van allen op zoo'n drukte gerekend. Nu ja, 't is ook al een eind in October, de najaarsstormen hadden reeds kunnen loeien, maar het neemt niet weg, wanneer het mooi weer is, dan krijgt de zee bezoek, ook al is het mid den in den winter. En daarop moet men bereid zijn Geboren: 8 Oct.: z. van A. Hofmans v. Leiien. 9 Oct.: z. van C. J. Borms v. Eeden. z. van A. J, BoumanKollerie. 10 Oct.: d. van M. C. LigtvoetKwast. d. van M. A. A. v. Nussv. Nus. z. van J. SimonsHochheimer. 11 Oct.: d, van C. M StevenhagenSpleet. d. van C. KlumperDeun. z. van H M. Stol- lengaGroeneveld. d. van A. v. d. Bornde Jager, d. van N. Westhof Eleveld. 12 Oct.: z. van G. H. M. BasseDuintjer. z. van T. H. Schouten Vendrik. 13 Oct.: z. van A. Harkemav. IJzendooorn. Overleden: 9 Oct. W. Blad, 91 j., Ampzingstr. 10 Oct.: J. v. Duijn, 84 j., Botermarkt. 11 Oct.: D. DroogendijkTrap, 49 j., Zocher- straat A G E. PeereboomScheelings, 78 j., Rustenburgerlaan. H. C. Melsert v. d. Veen, 50 j., Kamperlaan. J. J. de Backer, 67 j., Tetterodestraat. M, Lint- velt, 81 j., Kleverparkwcg. 12 Oct.: W. J. Schoemaker, 89 j., Jansstraat. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over 12 uur lieo de 76-jarige juffrouw G.S., wonende Assendelverstraat alhier, op den hoek van de Ged." Oude Gracht en de Zijlstraat, toen plotseling een 9-jarige jongen, die met een flinke vaart aan kwam, tegen haar opliep, waardoor zij kwam te vallen en vermoede lijk een linkerbeenbreuk bekwam. Binnen gebracht zijnde in den sigarenwinkel van den heer Jacques aldaar, werd de ongeluk kige oude vrouw door leden van de E.H.B: O. verbonden, waarna zij per rijwielbancard naar het St. Elisabeths-Gasthuis werd over gebracht. LATERE KOERS EERSTE KOERS BERLIJN p.billioenj PARIJS BRUSSEL i WEENEN LONDEN i i STOCKHOLM KOPENHAOEN CHRISTIANIA BAZEL NEW-YORK ROME.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2