UTfE^ÏSlHE Van alles en van overal. EMGD grfHEUWS ?Jb GEM. BUITENL. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Maandag 12 October 1924 De Engelsche verkiezings-„markt". De kansen van een coalitie. Een Britsch ultimatum aan Turkije inzake Mosoel. Het antwoord van Turkije. De Duitsche volkspartij en de Duitsch-nationalen. Verhooging der Fransche ambtenaarssalarissen, doch ontslag van 20.000 man personeel. De positie van Tsjang Tso Lin in China. Onder de Radio-berichten: De Duitsche herstelleening wordt morgen, geëmitteerd. Gedeeltelijke samenwerking tusschen conservatieven en liberalen bij de a.s. verkiezingen in Engeland. De kwestie van Irak. EEN VLAAMSCH SOLDAAT MIS HANDELD. Verkeersongeval in de hoofd stad. Een nieuwe compositie van Emiel Hullebroek. De Duitsche herstelleening. De a.s. verkiezingen in Engeland. Het Turksche antwoord inzake Irak. Een communiqué van Abd-el-Krim. Bloedige botsingen te Canton. De staking in de Borinage geëindigd. Overstrooming in Ohio. De strijd in Marokko. Voor en tegen Grootvorst Cyrillus. 53. Van alles? Ja, ik heb in de 52 artikelen in deze rubriek reeds verschenen het wel over tal van, vaak zeer uiteenloopende on derwerpen gehad, maat over kunst heb ik, geloof ik, nog geen enkele maal gesproken. En bij „alles" hoort toch zeer zeker ook de kunst. Ja, ik zou verder willen gaan: Kunst is een der eor^e, een der voornaamste van alle ding en, Kunst is een der krachtigste mede werksters aan het opvoeren van het be schavingspeil eener natie en al moet ik ook vreezen, dat velen mij om deze woorden leelijk zullen aankijken, ik durf beweren, dat de algemeene ontwikkeling van ons volk heel wat grooter zou zijn dan ze nu is, wan neer er alle Zondagen evenveel menschen een schilderijen museum bezochten als er nu naar een voetbalwedstrijd gaan kijken; als er alle avonden evenveel menschen de schouwburgen waar werkelijke kunst te ge nieten wordt gegeven bevolkten, als er nu hun avonden in zooveelste rangs bioscopen verdoen. Het blijkt reeds uit het feit, dat bioscoop en voetbalspel bij verreweg de meesten staan boven schouwburg en museum, dat het bren gen van kunst onder de menschen een on dankbare taak is en daarom is het wel een woord van waardeering waard wanneei iemand, of liever een vereeniging van ieman- den, die tot taak vijftig jaar lang heeft volge houden. Dat is het geval met de „Vereeniging tot het vormen van een openbare verzameling van Hedendaagsche Kunst te Amsterdam".... Oef, wat een naam, haast niet in één adem te zeggen. Maar dat is dan ook precies het eenige wat aan deze vereeniging niet deugt, haar naam. De Vereeniging tot.... enz. die gisteren haar 50-jarig bestaan mocht herdenken, heeft naar aanleiding daarvan Zaterdagmiddag in 't Stedelijk museum te Amsterdam een ten toonstelling van schilderijen geopend van een zeer eigenaardig karakter. Zij bestaat n.l. uit sluitend uit portretten en zelfportretten van schilders, van wie zich werken in de 62o stukken omvattende verzameling der ver eeniging bevinden. Die portrettengalerij is niet compleet, maar toch zijn er op deze tentoonstelling 166 werken bijeengebracht, wat niet wil zeggen dat men er de portret ten ziet van 166 schilders van eenigen zijn er twee, drie-of meer portretten op ver schillenden leeftijd tentoongesteld. Maar, hoe belangwekkend deze tentoon stelling, waarop tal van werken van groote waarde te zien zijn, ook moge wezen, van oneindig veel grooter belang is het werk, dat de Vereeniging met den langen naam m de vijftig jaren van haar bestaan heeft ge daan en daarover wil ik hier iets vertellen, zooals ik het gelezen heb in het voorwoord van den catalogus en zooals ik het Zaterdag, bij de openingsplechtigheid in het Stedelijk Museum hoorde uit den mond van den tegen- woordigen secretaris, mr. H. K. Westendorp. Het initiatief tot het oprichten der ver eeniging werd in 1874 genomen door den heer C. P. van Eeghen die, het reeds jaren betreurde, dat Amsterdam geen Stedelijke Verzameling van nieuwe kunst bezat, die de veelzijdige uitingen, voornamelijk van onze Hollandsche school in haar beste werken te aanschouwen gaf. Een eerste poging, door hem met eenige andere heeren, die zich tot een voorloopig comité hadden gevormd, gedaan, om gelden voor den aankoop van de eerste schilderijen bijeen te krijgen, slaagde schitterend. Men had zich voorgenomen van het oprichten der vereeniging af te zien, als een 150-tal inge. zetenen, aan wie men een circulaire zona, niet minstens 4000 bijeenbrachten men kreeg 7900. Aanstonds werden twee schil derijen aangekocht; Het stadhuis te Keulen, van C. Springer en een gezicht op het IJ voor Amsterdam, van J. C. Greive Jr., en op den 12den October 1874 werd daarop de Vereeniging definitief opgericht. Nu werd in wijderen kring een beroep gedaan op de Amsterdammers, maar dat werd een jam merlijk fiasco en niettegenstaande alle ijve ren van de opvolgende besturen, groot is de medewerking der ingezetenen der hoofdstad, die nu toch, dank zij deze vereeniging, in haar Stedelijk Museum de mooiste verzame ling van hedendaagsche Nederlandsche kunst hebben die er bestaat, nooit geweest. Ge woonlijk varieerde het bedrag der jaarlijksche contributiën tusschen 2000 en 3000. In 1882 werd met 3114, het hoogste bedrag bereikt en nu is het nog maar 1758, het laagste bedrag sedert de oprichting. Dat niettemin een verzameling kon wor den verkregen van 625 werken, die verze kerd zijn voor meer dan een millioen gulden, is dan ook niet te danken aan de offervaar digheid en de belangstelling der Amsterdam mers in het algemeen, maar aan die van en kele uitstekenden onder hen, die door schen kingen en legaten meehielpen de verzameling uit te breiden. In de nu verloopen halve eeuw heeft de vereeniging, zij het dan ook niet geheel op de wijze waarop zij had gehoopt daartoe te kunnen komen, beantwoord aan het doel, dat de oprichters zich hadden gesteld. Maar haar taak is daarmee niet geëindigd. Gere geld zal de verzameling moeten worden aan gevuld en daarvoor zal het noodig zijn, dat de vereeniging te beschikken krijgt over meer ruimte, dan haar nu in het Stedelijk Museum ten dienste staat. In zijn kort over zicht van de lotgevallen der vereeniging bij gelegenheid der openingsplechtigheid van de tentoonstelling Zaterdag gehouden, zinsspeel- de de secretaris daarop tegenover het ge meentebestuur en de wethouder voor Kunst zaken, de heer Wibaut, die met den Com missaris der Koningin en den burgemeester aanwezig was, zei in zijn antwoord, dat reeds plannen in overweging zijn, om in het gebrek aan ruimte te voorzien Hoe gering ook het aantal kunstwerken is, dat uit de contributies kari worden aange kocht, schenkingen en legaten houden niet op, zoodat de verzameling steeds grootei wordt al zal dat niet altijd zijn met 150 schilderijen tegelijk, zooals bij den dood van den oprichter, C. P. van Eeghen in 1889, toen deze zijn geheele verzameling aan de Ver eeniging vermaakte. Ook nu, bij haar gouden feest, heeft de vereeniging twee belangrijke schenkingen verkregen. Mevrouw Slagmuldervan Gent schonk haar het prachtige zelfportret van Josef Israëls met het tafereel van David en Saul op den achtergrond en de groote „Mo len van Weissenbruch, terwijl een kunstmin nend vriend der vereeniging die zelf een rijke collectie schilderijen bezit, daaruit een doek heeft aangeboden, dat het bestuur zeit mag komen uitkiezen. Dit gouden feest wordt door het bestuur tevens aangegrepen als een middel om de Vereeniging meerdere bekendheid te geven, in de hoop, dat velen zich genoopt zullen ge voelen, als lid toe te treden en op deze wijze mee te werken tot het in stand houden dezer zoo nuttige vereeniging, die gedurende haat bestaan niet alleen zooveel in haar vermo gen was, de kunst heeft gesteund, maar die ook zoo krachtig meewerkt aan het cultureele belang van het volk, door het kosteloos in staat te stellen, te genieten van het beste wat de schilderkunst in de laatste halve eeuw heeft voortgebracht. ARTHUR TERVOOREN. De aanstaande verkiezin gen in Engeland. Wij hebben reeds gemeld, dat de Labour Partij een gift van 5000 heeft ontvan gen van een groot -industrieel. De milde schenker blijkt te zijn de heer Bernard Ba ron, directeur eener sigarettenfabriek. Mi nister Henderson, die deze mededeeling op het congres der Labourparty deed, las daarbij een brief van den heer Baron voor, waarin deze, na verklaard te hebben, dat de Labour- regèering even goed was als eenige andere re geering en beter dan vele, zeide te gelooven, dat de regeering verslagen was omdat haar tegenstanders bang waren, dat zij het goede werk van het verkrijgen van vrede id heel Europa en van het doen toenemen van het gevoel van welwillendheid, in de heele we reld jegens de regeering gekoesterd, zou voortzetten. Als blijk zijner goede gezindheid Zond de heer Baron de chèque van 5000 en hij hoopte, dat iemand anders zijn voor beeld zou volgen. Volgens de „Daily News" is de heer Ba ron een persoonlijk vriend van MacDonald, Clynes en Thomas, zoowel als van Hender son en andere Labourleiders. Hij is een self made millionair, die als jongen zonder een penny op zak in Amerika was begonnen. Meer dan 45 jaar geleden stond hij naast Samuel Gompers, den Amerikaanschen ar beidersleider, als sigarenmaker. Later kwam hij naar Engeland en stichtte er zijn tegen woordige zaak. In zijn woonplaats Hove staat hij als een weldoener bekend. Op de Landensche effectenbeurs wordt thans „gegokt" in het aantal ,zetels, dat de verschillende partijen zullen verwerven. Gis teren opende de markt met de conservatie- Ven op 300, Labour op 205 en de liberalen op 105. (Dé stand der partijen is thans con servatieven 258. Labour 193 en liberalen 158). De ontbinding van het Lagerhuis. De meeste aandacht concentreert zich op het oogenblik op de onderhandelingen, die tusschen de leiders der beide oppositie- Partijen worden gevoerd met het doel een overeenkomst tot stand te brengen volgens Welke de liberalen en de conservatieven elkaar niet zouden bestrijden in de 74 distric- ■on waar de Labour Party bij de vorige verkiezingen de overwinning heeft behaald ponder de volstrekte meerderheid te hebben. In deze districten zou alleen die partij, hetzij Oe liberale of de conservatieve, welke kans heeft op een overwinning, een tegencandi- daat stellen. Het is echter zeer de vraag of dit experiment in de praktijk een succes zal worden, daar de plaatselijke organisaties volkomen autonoom zijn en vooral de libe rale kiesvereenigingen in vele districten reeds hebben geweigerd aan dezen oproep gevolg te geven, zoodat het liberale hoofd kwartier zich genoodzaakt heeft gezien te verzekeren dat het hoegenaamd geen druk wil uitoefenen op de plaatselijke organisa ties. In het algemeen zijn de Engelsche kie zers trouwens zeer tegen een coalitie, die zij als een inbreuk op hun vrijheid van stemmen beschouwen. In elk geval schijnt het echter thans reeds zeker dat de beide oppositiepartijen elkanders leiders niet zul len bestrijden, zoodat o.a. Lloyd George, Asquith, Sir John Simons en Baldwin slechts een candidaat van de Labour Party tegen over zich zullen vinden, terwijl aan den anderen kant tegenover MacDonald slechts een candidaat zal worden gesteld opdat deze tegenstander zooveel mogelijk stemmen op zich zal kunnen vereenigen. De „Evening Standard" verneemt, dat in het manifest der Labour-partij aan de kie zers de punten zullen worden opgenomen, welke deze week op het congres der La bour Party zijn besproken. Deze omvatten nationalisatie der mijnen, nationalisatie der voedselvoorziening, nieuwe beloften no pens de werkloc-zen, nieuwe denkbeelden omtrent de volkshuisvesting, alsmede het oude voorstel inzake nationalisatie van de electriciteitsvoorziening. De kwestie van Mosoel. De Engelsche vertegenwoordiger te Kon- stantinopel overhandigde Donderdag aan de Turksche regeering een nota, waarin wordt geprotesteerd tegen het concentree- ren der Turksche troepen en hun optreden in het gebied van Irak en verder wordt ge zegd, dat indien Turkije niet de maatrege len zou treffen, die noodzakelijk zijn om aan den toestand een eind te maken, Enge land met ingang van 11 October te midder nacht zijn vrijheid van actie zou hernemen en dienovereenkomstig handelen. De raad van commissarissen die Vrijdag bijeenkwam, droeg haar vertegenwoordiger te Konstantinopel op, onmiddellijk aan den Engelschen vertegenwoordiger een nota te overhandigen, waarin wordt verklaard, dat de Engelsche nota gebaseerd is op onjuiste inlichtingen, dat de op 20 Sept. door den Volkenbond vastgestelde grenslijn wordt ge ëerbiedigd en niet is overschreden geduren de de militaire maatregelen tegen de roovers die sedert een week zijn geëindigd. Turkije, zoo besluit de nota, neemt nauw lettend de beslissing van den Volkenbond in acht, is bereid hem alle inlichtingen te ver schaffen en verzoekt hem de noodige maatre gelen te nemen om zijn beslissing te doen eerbiedigen. Te Angora wordt de toestand met kalmte ouder het oog gezien. De Duitsche politieke toestand. De Duitsch-nationalen, die hun eigen voorwaarden stelden voor hun, door de Volkspartij zoo vurig gewenschte, deelne ming aan de regeering zijn nu plotseling, zooals we Zaterdag meldden, met de ver klaring gekomen, dat ze het program van den Rijkskanselier voor de te volgen regee- ringspolitiek wel willen aanvaarden en dat ze op dezen grondslag over de reorganisatie der regeering wel willen praten. Zijn de heeren bevreesd geworden, dat hun houding tot een regeeringscombinatie zou kunnen leiden, die alle kans op de regee- ringsheerlijkheid voor hen zou verijdelen of tot nieuwe verkiezingen, die de sterke par lementaire positie, welke ze thans innemen, wel eens zouden kunnen benadeelen Verras send echter is deze zwenking der heeren zeker wel, al moet men daarbij echter beden ken, dat ze, eenmaal in het regeerings kasteel zetelend, wel eens weer tot hun oude opvat tingen zouden kunnen terugkeeren. Een vos verliest immers wel zijn haren, maar niet .zijn streken. De huidige coalitiepartijen, be halve de Duitsche Volkspartij dan, wier woordvoerder Stresemann zelfs wel moet erkennen, dat uit een oogpunt van buiten- landsche politiek tegen een uitbreiding der regeeringscoalitie naar rechts heel veel te zeggen is, maar die niettemin die uitbreiding wenscht een merkwaardig minister van buitenlandsche zaken de huidige coalitie partijen zien dat dan ook wel in. De demo craten blijven daarom op hun standpunt staan, dat het voorloopig het verstandigst is de regeering maar ongewijzigd te laten en voor het vriendelijk aanbod der Duitsch- nationalen te bedanken. Het centrum echter aarzelt nog, hier doen zich rechtsche invloe den gelden, die wel gaarne van den tactischen zet der Duitsch-nationalen gebruik zouden willen maken, om het plan des heeren Stre semann te doen slagen. Eerst morgen zal het centrum nu bijeenkomen om zijn oordeel uit te spreken. De Duitsche Volkspartij en de Duitsch-Nationalen. Men zal zich herinneren, dat de Duitsche Volkspartij verleden week een kennelijk aan het adres van de beide andere coalitiepartijen gericht besluit heeft gepubliceerd, waarin zij verklaarde, zich haar vrijheid van hande len te zullen voorbehouden, ingeval de op neming van de Duitschnationalen in de re geering op verzet van het centrum en de de mocraten mocht afstuiten. Wij hebben er destijds op gewezen, dat hiermede niet anders bedoeld kon zijn, dan het dreigement, zich zelf uit de coalitie terug te zullen trekken. Dit is Zaterdag door de leiders van de D. V. P. zelf bevestigd. Zij deelden aan den rijkskanselier mede, dat de fractie der Duitsche Volkspartij vastbesloten is, uit de coalitie uit te treden, als de Duitsch- nationalen niet in het kabinet worden opge nomen. De salarisquaestie in Frankrijk. Herriot en Clémentel hebben in den Mini sterraad het wetsontwerp toegelicht inzake de verhooging der ambtenaarssalarissen. De Raad besloot aan de herziening der tracte- menten een verlaging van het aantal ambtena ren te verbinden. Het ontslag van 20.000 employé's zal worden mogelijk gemaakt door de reorganisatie van den dienst. De minister-president maakt het volgende bekend Door het op non-activiteit stellen van den hoofdambtenaar, die op 9 dezer in het ministerie van financiën een bijeen komst presideerde, bedoelt de regeering niet de rechten te miskennen van het staatsperso- neel tot het bespreken der vakbelangen en tot het te kennen geven der wenschen aan ,de ministers, doch de regeering kan niet toe staan, dat zonder haar toestemming ambte naren beraadslagen in lokalen van een mini sterie, dat de zetel is der openbare macht, als mede dgt hun vergaderingen worden vooraf gegaan of gevolgd door betoogingen tot voor de kamer van den minister. Het tegengaan van een dergelijke verkeerdheid beschouwt de regeering als het eenige middel om de vrij heden te verdedigen, welke onlangs aan de ambtenaren zijn verleend. Zij wenscht aan hun wenschen te voldoen, omdat zij dit be schouwt als een noodzakelijkheid, gebaseerd op het recht, doch niet als een concessie aan hunne eischen. De strijd in China. De troepen vah Mantsjoerije zetten het succes, te Sjanhaikwan behaald, voort. Na een gevecht, dat den geheelen nacht duurde, bezetten zij de haven van Tsjan Wang Toe, ten Z.W. van Sjanhaikwan. Twee divisies der regeering te Peking zijn gevangen genomen. Over de gevechten aan het front van Jehol meldt een officieel communiqué, dat de re- geeringstroepen geheel verslagen zijn. Zij verloren 1100 dooden en 2000 gewonden. De regeering te Peking spreekt nog steeds tegen, dat Sjanhaikwan gevallen is. Volgens den diplomati^ken medewerker van de „Daily Telegraph" wordt het met den dag duidelijker, dat Tsjang Tso Lin, de heerscher van Mantsjoerije, den zedelijken of stoffelijken steun heeft van verscheiden vreemde mogendheden. Hij heeft dien van Moskou gekocht, terwijl hij den steun van Japan al tal van jaren heeft, deels uit dank baarheid voor diensten, tijdens den Rus- sisch-Japanschen oorlog bewezen. Wat wellicht moeilijker te begrijpen is, is volgens den medewerker van de „D. T.", dat zijn overeenkomst met de Sovjet-regeering ten aanzien van den Chineeschen Ooster spoorweg de Franschen niet tegen hem heeft ingenomen, van wie hij, zooals gemeld, vlieg tuigen heeft gekocht. Toen Peking eenige weken geleden een veel minder ver gaande spoorwegconventie met Moskou sloot, pro testeerden zoowel de Fransche als de Japan- sche legatie krachtig. De medewerker van het Engelsche blad acht het duidelijk, dat de Fransch-Japan- sche samenwerking zoowel in de Stille Zuid zee als te Genève met den dag nauwer wordt. Sjanhaikwan, de plaats, die in de laatste dagen herhaaldelijk genoemd wordt, is een stad van ruim 220.000 inwoners en de win- terhaven voor Tientsin en Peking. De inne ming er van door het leger van Tsjang Tso Lin is, naar de „Daily Telegraph" doet op merken, vermoedelijk een ernstige zaak voor de centrale regeering, ook al zouden de troe pen van Tsjang niet verder gaan. De stad ligt aan den spoorweg Moekden naar Pe king via Tientsin, dicht bij de plaats waar de groote Chineesche muur eindigt. In het voorjaar van 1923 werd er een vredesconfe rentie gehouden tusschen Tsjang Tso Lin en Woe Pei Foe, die echter slechts eindigde met het sluiten van den verlengden wapen stilstand. Van Moekden naar Sjanhaikwan is het 250 Eng. mijlen, van daar naar Tient sin 180 en van Tientsin naar Peking onge veer 80. Mocht Tsjang besluiten, langs den spoorweg naar de hoofdstad voort te ruk ken, dan kunnen daaruit ernstige verwikke lingen voortvloeien, daar de spoorweg van Tientsin af door een internationale troepen macht wordt bewaakt. DE FRANSCH-DUITSCHE ECONOMISCHE ONDERHANDELIN GEN. Havas meldt, dat het eerste gedeelte van de Fransch-Duitsche onderhandelingen, die uitsluitend de beginselquaesties betrof, zal eindigen met de onderteekening van een protocol, waarna de Duitsche delegatie naar Berlijn zal gaan om overleg te plegen met de belanghebbende kringen. De besprekingen zullen 5 Nov. te Parijs hervat worden over het vaststellen van een douaneregeling. 0 DE ONTRUIMING VAN DORTMUND. De bezettingstroepen zullen 20 October Dortmund verlaten. DEGOUTTE TREEDT AF. De Fransche ministerraad besloot generaal Guillaumat, lid van den oppersten krijgsraad, te benoemen tot bevelhebber van het Rijn- leger, ter vervanging van generaal Degoutte, die op zijn verzoek in een andere functie wordt overgeplaatst. EEN VORSTELIJKE VERLOVING. De kroonprins van Italië, kondigt zijn ver loving aan met prinses José, de dochter van den koning van België. DE INFANTE LOUIS VAN SPANJE. Een V.D.-bericht uit Londen maakt mel ding van een mededeeling van de „Times", dat koning Alfonso als hoofd van zijn Huis de pijnlijke beslissing heeft moeten nemen om prins Louis Ferdinand van Bourbon- Orleans te ontzetten uit al zijn rechten als Infant van Spanje. PATRIARCH TICHON. De Ruskische patriarch Tichon is ernstig ziek. De doktoren vreezen voor zijn leven. TREINBRAND. Een Wolffbericht uit Warschau weet te melden, dat Woensdag op het traject Moskou- Ikanow een personentrein in brand is ge raakt, waarbij 120 volwassenen en 80 kin deren zouden zijn omgekomen. De brand zou in een petroleumtank zijn uitgebroken. Het Wolffbureau voegt er evenwel bij; dat uit Moskou geen bevestiging van het bericht is ontvangen. De Belgische bladen, vooral de Vlaamsche, maken zich warm over de mishandeling van een Vlaamsch soldaat door een Waalschen korporaal, waarover onze correspondent te Brussel gisteren seinde. De „Standard" vertelt dat in militaire kringen de quaestie aldus wordt voorgesteld De sóldaat Van Meenen schuurde een vloer in een pas gewitte kamer, onder toezicht van een korporaal en bemorste den wand. De korporaal maakte hierop aanmerkingen in het Fransch. Van Meenen antwoordde Ik versta u niet. De korporaal herhaalde zijn bevel. De soldaat-antwoordde nog eens Ik versta u niet. Toen riep de korporaal er een soldaat bij, die Fransch en Vlaamsch kent. Deze vertaal de het bevel. Toch, naar het heet, ging Van Meenen voort den muur vuil te maken. Toen is de korporaal woedend geworden en heeft hem bij den nek gegrepen en geslagen. De dokter onderzocht Van Meenen en stelde vast, dat hij niets mankeerde. Eenige dagen daarna werd zijn toestand ernstig en zond men hem naar Gent, om geröntgend te worden. De korporaal liep vier dagen gevangenis straf op het onderzoek duurt voort. DE STAKING IN DE BORINAGE. Al geldt het officieel, dat de werkstaking in de Borinage nu spoedig -opgelost zal zijn, toch wordt de toestand er al meer en meer ge spannen. De werkstakers, opgehitst door de aanwezigheid van gendarmen, leveren zich aan buitensporigheden over, waarbij zij vak ken van den buurtspoorweg opbreken en de straatweg met gebroken glas bestrooien, om voor man en paard het verkeer onmogelijk te maken. De centrale der mijnwerkers van de Borina ge vergaderde gisteravond nog te Hornu, om over den toestand te beraadslagen, doch tot nu toe weet men niet welk besluit werd geno men. DE RESTAURATIE VAN HET PALEIS EN DE TUINEN VAN VERSAILLES. Het paleis en de tuinen van Versailles ver keerden in de laatste jaren zoo nog niet in een staat van verval, dan toch in een toestand, die men alles behalve goed onderhou den en verzorgd kon noemen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat Rockefeller, de Amerikaansche milliardair, niet lang geleden een gift van een paar mil lioen francs aan den Franschen staat heeft geschonken, welk geld voor herstel en on derhoud van het kasteel en het park besteed moet worden. Onder leiding van den hoofdarchitect van de paleizen van Versailles en Trianon schijnt men nu in het park van Versailles met het werk begonnen te zijn. Echter protesteert een medewerker van het „Journal des Dé- bats" heftig tegen de roekelooze wijze waarop er in het eeuwenoude geboomte door onmee- doogend kappen wordt huisgehouden. Ook andere bladen kwamen voor het ka steel en het park op. En niet zonder succes, Want de directeur van schoone kunsten. Paul Léon, heeft bevel gegeven om het kap pen der boomen te staken. Een speciale com missie is ijlings belast om ter plaatse na ie gaan op welke wijze bij het herstel te werk moet worden gegaan. HET SPOORWEGONGELUK BIJ SANTA MARGHERITA. Volgens de jongste berichten zou het spoorwegongeluk met den sneltrein Parijs- Rome bij Santa Margherita te wijten zijn aan de te groote.snelheid van den trein. Tus schen Genua en Spezia loopt de lijn door een groot aantal tunnels dicht bij zee, met tal van scherpe bochten, zoodat een snelheid van meer dan 25 Eng. mijlen (40 km) per uur verboden is. Volgens de passagiers zoo de Parijsche trein echter, om een vertraging in te halen, met een vaart van 50 Eng. mij len hebben geloopen. De rijtuigen zwaaiden dermate heen en.weer, dat de reizigers onge rust werden. De wissels en seinen waren in orde, zoodat de ontsporing inderdaad aan de te groote snelheid zou te wijten zijn geweest. MOEILIJKHEDEN AAN DE PERZI SCHE GOLF. Een Reuter-telegram uit Teheran meldt, dat er regeeringstroepen zijn geconcentreerd in de nabijheid van Arabistan (bij de Per zische Golf), daar de sjeik van Mohammerah de positie van den Sirdar Sepah, den pre mier, heeft aangetast door hem er van te be schuldigen zich de macht te hebben toege ëigend en te intrigeeren tegen den Sjah. Ook de Sjeik bereidt zich op vijandelijkheden yoor. De Britsche legatie te Teheran tracht bemiddelend op te treden, De „Daily Telegraph" teekent hierbij aan, dat het gebied van dep sjeik van Moham merah, die in naam gouverneur is, maar in werkelijkheid meer een half-onafhankelijk vazal, in de Perzische provincie Arabistan ligt, aan den mond van de rivier de Karoen. De stad Mohammerah is een belangrijk centrum geworden sedert de Anglo Persian daar raffinaderijen heeft. De sjeik is feitelijk het hoofd van een der Arabische stammen, die tot in Perzië gevestigd is en staat bekend voor den onafhankelijken geest waarmee hij weerstand heeft geboden aan pogingen van de centrale Perzische regeering om op Zijn gezag inbreuk te maken. ROOVERSAANVAL OP EEN TREIN Mexicaansche roovers hebben bij Calan- drio (Mexico) een trein doen ontsporen en geplunderd. Negen passagiers werden ge dood, waaronder twee Amerikanen. Troe pen vervolgen de roovers. EEN LYNCHPARTIJ. In Chicago is weer eens een neger ge- lyiyht, en vermoedelijk^weer eens de ver keerde. Reuter seint aan de Engelsche bla den dat de oorzaak lag in de aanranding van een blank meisje. Dat is de normale oorzaak van de lynch-partijen, althans de officieele, zoodat mén zich afvraagt hoe negers in een drukbevolkte stad als Chicago zoo iets nog durven doen. Bij deze gelegenheid werd de neger door een woedende blanke menigte doodgeslagen en geschopt. De politie kwam, als gewoon lijk, tusschenbeide toen het te laat was, en om verdere ras-onlusten te voorkomen wordt het stadskwartier waar de neger gelyncht werd, streng bewaakt. De stemming tegen de negers schijnt er niet beter op te worden sedert vele zwarten uit de zuidelijke plan- tage-staten naar de steden van het noorden zooals Chicago verkozen te migreeren." De lynchpartij is daarvan een uiting. En het ver grijp van den neger zal voor velen wellicht slechts een excuus geweest zijn. De omstan digheid dat enkfle ooggetuigen twijfel heb ben uitgesproken of de gelynchte neger wer kelijk de bedoelde was, draagt er toe bij om deze meening te versterken. Twee zwaar gewonden. Zondagmorgen omstreeks kwart voor ne gen heeft in de Plantage Middenlaan te Am sterdam, ter plaatse waar vroeger het tram huisje stond, een zeer ernstig ongeval plaats gehad. Juist tusschen den vluchtheuvel en hef trottoir reed een handkar, geduwd door een 74-jarige koopman. Uit de richting van de Muiderpoort naderde met een naar ge tuigen verklaarden, te groote snelheid een open auto, bestuurd door een zekeren J. Kokernoot uit de Joden Houttuinen. De opening tusschen den vluchtheuvel' en het trottoir was te smal en de wagen raakte de handkar. Door den hevigen schok vloog deze een vijftien meters vooruit, terwijl de koopman geraakt werd. De handkar had ook den inzittende in den auto geraakt. Deze, een 22-jarig perscon, werd deerlijk gekwetst. Hij werd naar het lsraëlietisch Ziekenhuis vervoerd en was des avonds nog niet bij kennis gekomen. Zijn toestand is ernstig. Dé 74-jarige koopman, die de handkar voortduwde werd eveneens ernstig ge kwetst. Hij liep een ernstige hoofdwonde en een beenbreuk op en moest per auto brancard naar het O. L. Vrouwe Gasthuis worden overgebracht. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De auto is in beslag genomen. Naar wij vernemen, zal Emiel Hulle- broeck over eenige dagen een mieuwe com positie van zijn hand uitgeven, getiteld De Woudcantate met tekst van Lambrechts. De cantate schetst een tocht van stads kinderen, die voor 't eerst in een groot bosci-. komen, De majesteit van het woud bevangt hen en ze zijn stil. Maar weldra herneemt de kindervitaliteit zijn rechten. Ze gaan spe len, kattekwaad doen, de jongens willen nestjes verstoren, en de meisjes beletten het, men speelt jacht, eet zich rond aan bosch bessen en eindelijk, als allen zijn moe ge dold, wordt de huisreis begonnen onder de tonen van een marsch, waarin alle motieven van het verblijf in het bosch, weer even zijn verwerkt. NEW YORK, 12 October. Morgan's Bank heeft gisteren officieel aangekondigd, dat Dinsdag de inschrijving op 110.000.000 dollar Duitsche obligaties tegen 92 pCf. wordt opengesteld. LONDEN, 11 October. De „Central News" meldt vanavond, dat de conservatieven en li beralen bij de verkiezingen zullen samen werken in die districten, waar Labour ver leden jaar zetels won zonder de volstrekte meerderheid te -hebben. Zooals men weet bestaan in Engeland geen herstemmingen. De candidaat, die bij de eerste stemming het hoogste aantal stemmen verkrijgt, wordt meteen gekozen verklaard. Bij de verkiezingen van 1923 profiteerde Labour meer van dien toestand dan de an dere partijen. In niet minder dan 70 distric ten won de Labour-candidaat, terwijl zijn twee tegenstanders gezamenlijk meer stem men hadden. De bedoeling is nu, dat .in die districten alleen een conservatief of alleen een libe raal tegenovkr den aftredenden LIabourman gesteld zal worden, zoodat z.g. driehoeks verkiezingen worden vermeden. In het hoofdkwartier van de liberale partij werd er vandaag de nadruk op gelegd dat deze regeling door de plaatselijke besturen gemaakt zal worden, en geen terugkeer naar de coalitie inhoudt. Volgens het Labour-manifest zou in de afgeloopen 9 maanden het aantal werkloo- zen met 100.000 zijn afgekomen. De strijd kreet vanLabour in deze kwestie blijft: werk of ondersteuning! In het liberale manifst, dat door Asquith en Lloyd George geteekend is, val nog de volgende zinsnede op te merken: de liberale politiek streeft er naar van de steenkolen mijnen te maken, wat zij behooren te zijn: een groot nationaal bezit, door aan den staat de macht te geven de rechten over alle mineralen te verkrijgen en staatssteun te verleenen bij de oprichting van groote krachtstations. Het conservatieve manifest behandelt de kwestie inzake het Britsche Rijk, waarover in de andere manifesten wordt gezwegen. Het verband met de Dominions, Rijksvoorbeurs- rechten en eenheid van de deelen van het Imperium zijn volgens de conservatieven de beste middelen om te komen tot het eco nomisch herstel. De buitenlandsche politiek moet voortdurend rekening houden met de Dominions. In verband met het woningvraagstuk zegt het conservatieve manifest nog: Het beste bewijs voor het succes van de Unionistische woningbouwwet van 1923 is, dat de La- bour-regeering de werking van deze wet in het eerste artiCel van haar eigen wet heeft verlengd tot 1939. CONSTANTINOPEL, 12 Oct. Naar uit Angora gemeld wordt, heeft de Britsche be velhebber in Irak gisteren aan den Turkschen commandant een brief laten overhandigen, waarin hij hem verzocht het geschil betref fende de grens tusschen hen beiden te rege len. Tot nog toe worden geen troepenbewe gingen gemeld. Het Turksche antwoord op de derde Brit sche nota moet op verschillende punten on bevredigend worden geacht. De verwijzing naar de lijn BersiliBanoenaChakallu is ten eenenmale onaannemelijk, want deze plaatsen behooren wel degelijk tot het ge bied van Irak. Verder weigeren de Turken het Hakkiori-district, dat bewoond wordt door de Assyriërs, als Niemandsland te be schouwen. Zij beschouwen dit aL een gebied onder Turksch gezag sinds de onderteeke ning van het Verdrag van Lausanne, en dit staat volkomen tegenover de Engelsche op vatting. Er is hier geen nieuws omtrent hetgeen ar gebeurt aan het Irak-front, en de Turksche nota was te laat gepbliceera om perscom mentaren mogelijk te maken. De publieke meening omtrent de Turksche nota is ver deeld, doch velen nemen aan, dat zij vol doende tegemoetkomend is om als een eerste stap te kunnen worden beschouwd in de rich ting van een volledige aanvaarding van de Engelsche voorwaarden, indien de huidige vastberaden Engelschen politiek gehand haafd blijft. TANGER. 12 Oct. Abd-el-Krim heeft he\ eerste officieele communiqué van de regee ring van het Rifgebied uitgegeven, waarin hij de berichten in de Engelsche en Fran sche bladen tegenspreekt, waarin gezegd wordt, dat de Rifbewoners in verbinding staan roet Europeesche financieele en indu- strieele ondernemingen, die hun wapens en geld verstrekt zouden hebben in ruil voor concessies. Het communiqué verklaart, dat de tele fooninstallaties der Moorsche troepen, even als hun wapens, op de Spanjaarden zijn buitgemaakt en dat de handgranaten door henzelf worden gefabriceerd. Verder ontkent het communiqué, dat Europeesche officieren over de Moorsche strijdkrachten bevel zou den voeren. HONGKONG, 12 Oct. Vrijdag hebben in Canton ernstige ongeregeldheden plaats ge had. Ten einde de kooplieden gunstiger te stemmen had Soen Jat Sen besloten hun een deel van de wapens van hun vrijwilligers corps, welke hij in beslag genomen had, terug te geven. Vrijwilligers en regeerings troepen waren aan de kade, waar het schip fiet de wapens landen zou, aanwezig, toen en arbeidersoptocht ter viering van den verjaardag van de omverwerping der Mandsjoe-dynastie langs trok. De vrijwilligers, die vreesden, dat de ar beiders het op de wapens voorzien zouden hebben, weigerden den stoet den doortocht. Een twist ontstond. Er vielen schoten, waarbij de regeeringstroepen de vrijwilligers steunden. Na een uur vechtens werd de ar beidersoptocht uiteengedreven. De vrijwilli gers hadden één doode en 2 gewonden, de arbeiders 30 dooden en 4 gewonden, terwijl er 50 van hen gevangen genomen werden Verder verloren 20 voorbijgangers bij de vechtpartij het leven. Hierbij waren er 10, die wilden ontkomen door in de rivier te springen en daarbij verdronken. Canton is op het oogenblik rustig, doch men vreest represailles van de arbeiders. BRUSSEL, 12 Oct. Het centrale comité der mijnwerkers in de Borinage heeft he den met 38 tegen 15 stemmen besloten, op Woensdag S.s. het werk te hervatten. DAYTON, 12 Oct De stad Dayton in den Amerikaanschen staat Ohio is vrijwel geheel van de buitenwereld afgesloten ter gevolge van het wegslaan der bruggen oj alle voorname toegangswegen door een ern stige overstrooming. Het zakenleven* in da stad staat bijna geheel stil. MADRID, 12 Oct. Een officiéél bericht uit Marokko meldt, dat behalve Boeharrax, de Spanjaarden ook de stellingen van Ser- rana en Gallego ontruimd hebb-.n. Door de krijsverrichtingen in den sector van Laroche is dt verbinding tusschen Ma- garet en Gonal hersteld kunnen worden. De Spanjaarden verloren een doode en eenige gewonden. PARIJS, 12 Oct. In Russische monarchis tische kringen alhier heeft het bericht, dat de vertegenwoordiger van de Grieksch-Or- thodoxe kerk te Parijs grootvorst Cyrillus als tsaar heeft erkend en gelast heeft, voor den grootvorst te bidden als voor den tsaar, grooten indruk gemaakt. De Metropoliet Eulogius echter, die hoofd is van de Russische orthodoxe kerken in het buitenland, heeft geweigerd den groot vorst te erkennen en heeft de orthodoxe geestelijkheid verboden voor hem te bidden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5