tiz h*w»««-«o. z«™.- ORDE EN ARBEID. MARKTNIEUWS. LARBB0UW ER VISSBRERU. LEGER EN VLOOT. KERK EN SCHOOL. GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. LAWNTENNIS. LUCHTVERKEER. Vermogensbelasting 192324. Een grafmonument voor Generaal Van Heutsz. De toenemende duurte. Scheuring in den Plattelanders- bond. Mr. Dr. J. van Best. Commissie van overleg bij P. en T. Secretaris-generaal financiën. Ned. R.-K. Middenstandsbond. Vissclierij. Ontevredenheid onder het personeel der Landsdrukkerij. De Arbeidswet. De R.-K. Leergangen te Tilburg. H.H. Wijdingen. Invoer van planten en plant- producten in Canada en Spanje. KUNST EN KENNIS. Voor de Ned. tentoonstelling te Parijs. De molen van Jacob van Ruysdaei. De practijk-examens. HANDEL EN NIJVERHEID. De opleiding van verlofs officieren. VERKEER EN POSTERIJEN. Reclame-poststempels. De postcheque- en girodienst. Bond v. Automobielhandelaren. De gemaskerde inbrekers. De malversaties bij den dienst der rijksgebouwen. Van een veiling die niet doorging. Onder zand bedolven. Een belangrijke en geheim zinnige arrestatie. Slotroovers aah 't werk. Wel gerust? Annie Pascal. Een wagen met 7 kinderen te water gereden. Een anarchistische Jeugd- demonstratie te Amsterdam. VOETBAL. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een afscheidsgroet. Uit een vliegtuig gevallen. 2388 5851 7yl» 9418 B m-j De September-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek geeft de laatstbekende cijfers betref fende de vermogensbelasting. Ze betreffen het belastingjaar 19231924, dat ten aanzien van het daaraan voorafgaande jaar een ver mindering van het totaal der door deze be lasting getroffen vermogens aanwijst van plm. 140 millioen gulden. Bedroeg dit to taal vermogen over 19151916 7.3 milliard gulden, in de volgende jaren is het allengs gestegen tot bijna 13.6 milliard, welk hoog ste cijfer werd bereikt over het belastingjaar 19201921. Daarna is onder den invloed der malaise het vermogen gedaald tot 13.3 milliard over 19211922, 12.3 milliard over 19231924. Bij deze cijfers is geen rekening gehouden met de veranderingen die de waar de van den gulden in den loop der jaren heeft ondergaan. In totaal zijn over 19231924 162.192 per sonen in deze belasting aangeslagen, het to taal der aanslagen in hoofdsom bedroeg onge veer 11.5 millioen gulden, dat is dus iets min der dan 1 0/00 van het totaal vermogen. Deze opbrengst moet evenwel nog verhoogd wor den met 25 opcenten, die door den staat ge heven worden ten behoeve van het leening- fonds en de opcenten ten behoeve van pro vincie en gemeenten (486 van de 1084 ge meenten maakten over 19231924 van de ze bevoegdheid gebruik). Bovendien druk ken op het vermogen nog de verdedigings belasting la, bestaande uit 3o opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en de verdedigingsbelasting lb, die een progres sief karakter draagt. Onlangs werd medegedeeld, dat het stof felijk overschot van Generaal Van Heutsz uit Zwitserland naar Nederland binnenkort zou worden overgebracht en dat tot huldi ging aan de nagedachtenis van Van Heutsz waarschijnlijk een standbeeld zou worden opgericht. Naar ons uit Amsterdam wordt meege deeld, zal evenwel de overbrenging van het stoffelijk overschot naar Amsterdam eerst geschieden als de thans gekoesterde plannen geheel zullen zijn uitgevoerd. Het ligt niet in de bedoeling een standbeeld op te richten, maar wel is men voornemens een monument op het graf te plaatsen. Het is vrij zeker dat het stoffelijk overschot een rustplaats zal vinden op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam. Het indertijd samengestelde comité tot huldiging van de nagedachtenis van Van Heutsz, stelt zich voor eerst de benoodigde gelden in te zamelen en daarna het monu ment, waarvoor vermoedelijk een prijsvraag zal worden uitgeschreven, te laten vervaar digen, om ten slotte het stoffelijk overschot tiaar Amsterdam te doen overbrengen en te gelijk met de plechtige onthulling van het monument de teraardebestelling met mili- aire eer te doen geschieden. Men schrijft van arbeiderszijde aan „Het Centrum": Een berichtje in „de Volkskrant over de toenemende duurte heeft een ruiter te paard geholpen. Tal van vakbondsbesturen slaan met de grootste bezorgdheid de aanhouden de prijsstijging van een aantal levensmidde len gade, omdat daardoor de bestaanspositie van hen, die aan hunne zorgen zijn toever trouwd. ernstig in gevaar wordt gebracht. Dit wetend, achtten wij ons, om redenen van algemeen belang, verplicht daarop de aandacht te vestigen. Doordat in het bijzonder de landbouwpro ducten genoemd worden, vond de heer H. Ruyter aanleiding in „Het Centrum" een plei dooi te houden voor het goed recht d*r landbouwers. Wij hebben met groote belangstelling het goed bedoelde artikel van den heer R. ge lezen, vooral omdat daarin zoo onomwonden wordt erkend, dat de prijzen van de land bouw producten niet onbelangrijk gestegen zijn en dat het dus verklaarbaar is, dat de consumenten zich verzetten tegen die prijs- verhooging. Wij stellen voorop, het spreekt wel van zelf, dat ook de landbouwer van zijn arbeid moet kunnen leven. Waar wij echter bezwa ren tegen hebben, is, dat de consument ten eenenmale aan de willekeur van de „pro ducent" is overgeleverd. „De kaasprijs loopt den laatsten tijd flink op"; ,,'net vleesch in de stad is duur, wij boerenorganisaties denken eens aan den ge weldigen druk, waaronder de minder bedeel den en vooral zij, die met veel kinderen ge zegend zijn, gebukt gaan. Zij dienen er voor te zorgen, dat het arbeiderskind de verster king brengende melkproducten niet onthou den worden. En mocht er te veel blijven hangen aan den strijkstok van den tusschenhandel, Man kunnen de boerenbonden een uitnemend werk doen door regelmatig bekend te maken voor welken prijs de melk en de kaas en de eieren yerkocht worden aan den tusschen handel. Wordt het verschil al te ^root, dan zou een samenwerking tusschen de plaatselij ke organisaties en den georganiseerden land bouwer gcede resultaten kunnen hebben. Blijft de prijsstijging aanhouden dan nood zaakt men de Rijks- en Gemeente-overheid in te grijpen. En dan is Leiden weer in last. In den Plattelandersbond was reeds lang een strijd gaande, die de eenheid van den Bond in ernstige mate bedreigde. Vooral de wijze, waarop het orgaan „De Plattelander" werd geredigeerd, vond hij een deel der leden, waaronder de leider van den Bond, de heer Braat, geen instemming. Thans is de scheuring een feit geworden. De ontevre denen hebben nu een nieuw orgaan „De Nieuwe Plattelander" uitgegeven, onder re dactie van den heer Braat. Ook schijnen pogingen te worden gedaan tot oprichting van een christelijke plattelands partij, meldt het „Hbld.". Het „Volk" zegt uit goede bron te verne1 men, dat mr. dr. J. van Best, die eenigen tijd met zijn gezin te Brussel vertoefde, naar Eindhoven zal terugkeeren- eri zijn advocaten praktijk hervatten. Inzake het faillissement zou een regeling zijn getroffen. Een deputatie uit de Commissie van" Over leg voor het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie voerde Vrijdag en Zaterdag be sprekingen met den minister van Water staat en met den Minister-president over de op 1 October j.l. toegepaste loonsverlaging. Deze besprekingen hebben uiteraard tot geen toezeggingen kunnen leiden. Een eventueel nadere beslissing over een en ander kan niet voor het midden der vol gende week verwacht worden. Naar vernomen wordt, zal de Secretaris- Generaal bij het departement van Financiën jhr. M. de Jonge, eerlang den dienst verla ten. Tot zijn opvolger zou zijn benoemd mr. J. P. A. Laman de Vries, hoofddirecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen aan het Departement van Financiën. Onlangs heeft in Den Haag een vergadering plaats gehad van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer C. Struycken, te Den Haag. Op grond der nieuwe statuten is in den bond geconstitueerd een vakbestuur, waaraan twee adviseerende leden uit het Hoofdbe stuur werden toegevoegd. Hiervoor werden aan gewezen de heeren H. v. d. Sand, uit Arnhem, en Jos. Meijring, uit Den Bosch. Met wrevel nam het Hoofdbestuur er kennis van dat de pogingen bij minister Colijn om alsnog in de z. g. „Kleedingcom- missie" deskundigen uit het particulier be drijfsleven te doen opnemen, geen resultaat hebben opgeleverd. Besloten werd een commissie^ te benoemen, die tot taak zal hebben een plan te ontwer pen voor de organisatie van den jeugdigen middenstand, en dit aan het Hoofdbestuur voor te leggen. In die commissie werden aan gewezen de heeren dr. J. van Beurden en de Rectoren J. G. Jansen en C. A. Soffers, wel ke commissie de bevoegdheid werd gegeven zich andere leden te assumeeren. Verder werd nog besloten,' het Congres, dat het bestuur aanvankelijk voornemens was te houden in het najaar, te doen plaats hebben in het voorjaar van 1925, en wel te Amsterdam, een en ander indien de Kamer van Koophandel te Amsterdam bereid werd gevonden door subsidie het houden van een congres mogelijk te maken. Het congres zal gewijd zijn aan het onder werp „Overheid en Middenstand". zitter van de Vereeniging van Leeraren in het ENKHUIZEN, 11 Oct. De botprljs stijgt. Heden kwamen hier de eerste 16 vaartuigen binnen met 1480 pond hoekbot. Marktprijs 32.10 per 50 kg. In de afgeloopen week bedroeg hier de garnalenaanvoer 3276 pond. Prijs 1.50 per mand (28 pd.). URK, 10 Oct. Door 28 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 370 pond aal, prijs 0.27 per pond 1270 pond spiering 3 gld. per 100 pond en 250 manden garnalen 0.30 0.75 per mand. IjMUIDEN, 11 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 15 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot 2.30 1.70'! tongen 3.702.20 per kg; griet 6041, gr. schol 7662, md. schol 8066, zetschol 6243, ki. schol 36 23, 176.50, scharren 2513 per 50 kg roggen 3417 per hoop vleet 41.90 per stuk makreel 239. pieterman en poon ƒ115.40, gr. schelvisch f 3728, md. schelvisch 19.5014.50, k. md. schelvisch 2822, kl. schelvisch 159, 8.505.50, gr. gullen 2017, kl. gullen 12.507.50, wijting 7.505.30 per 50 kg. IJMUIDEN, 11 Oct. Van de haringvis- scherij kwamen hier zeven Britsche stoom- drifters binnen, welke tezamen 3000 manden versche haring aanvoerden. De zeilloggers K.W. 38 (Bertha) en K.W. 40 (Anna Sophie) kwamen hier elk met 26 last pekelharing binnen. Geveild werden de vangsten van de loggers IJM. 282 (Lemmer) met 10.298 IJM. 287 (Pallas) met 7191 en van de stoom- drifters L.T. 517 met 3440 L.T. 746 met ƒ4299 YH. 135 met ƒ4869 YH. 8 met 3269 A. 522 met 3185 en ML. 122 met 1319 aan besomming'. De motorlogger KW. 41 (De Hoop) kwam van Hartepool met 320 vaten en de zeillogger IJM. 11 (PI J. van Leeuwen) van Lowestoft met 803 vaten gezouten haring aan de markt. AMSTERDAM, 11 Oct. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonte f-5.756, id. Blauwe f 5.505.60 id. Eigenheimers f 4.404.60, id. Industries n f44.25, id. blauwe Eigenheimers f4.70 sche Eigenheimer poters f 3.704, Hille- gommer Zandaardappelen f 67, Drent hij had er aog aan toe kunnen voegen, dat de melkprijs in tal van plaatsen den laatsten tijd boven een redelijk peil uitgaat om den eierprijs nog maar niet te noemen. Wij gunnen den landbouwer alle goeds, wij begrijpen, dat hij lacht nu de kans niet 30 maar 63 opbrengt; doch, dat wij con sumenten genoegen moeten nemen met des heeren Ruyter's stelling: „de prijzen d *r landbouwproducten worden internationaal bepaald," dat gaat ons wat al te ver. Wat beteekent die stelling? Wordt de prijs van onze landbouwpro ducten bepaald door de noteering der in ternationale markt? Neemt ons land met zijn landbouwproduc ten, die voor uitvoer in aanmerking komen, niet een zeer gunstige positie in? Bepaalt niet de koopkracht en de koop lust van het buitenland grootendeels het kwantum van onzen uitvoer? En is het nu niet dwaas, dat onze Neder- landsche consument eventueel een bovenre- delijken prijs moet betalen voor landbouw producten enkel, omdat b.v. Duitschland als groot-afnemer optreedt? Wij gunnen den landbouwer een goed be staan; (wij hopen, dat hij de landarbeiders niet zal vergeten) laat hij tegen een goeden ^.prijs uitvoeren, doch dat, omdat hij uitvoert de Nederlandsche prijs moet worden ver hoogd, achten wij niet verdedigbaar: dat brengt „ernstige ontstemming tegen den landbouwstand". De heer R. vergist zich door te meenen, dat de uitvoer van landbouwproducten ge heel zou moeten worden stopgezet om tot prijsregeling te komen. Wanneer niet tot prijsverlaging wordt overgegaan ware te overwegen den uitvoer te beperken of aan den uitvoer naar het buitenland voorwaarden te verbinden voor de levering aan eirfen landgenooten. Het hemd is ook nader.dan de rok; dat is een variant op de ook door den heer R. als goed geprezen solidariteit. Dat de leiders der R.-K. Arbeidersbewe ging het adres van den Nederl. Boerenbond kennen is ongetwijfeld juist. Of het bestuur van dien bond echter in staat is eventueel handelend op te treden tegenover de auto nome diocesane boerenbonden, is een vraag van anderen aard. Met een bezoek aan den Boerenbond zijn sche Eigenheimers f3.253.50 per H.L. LEEUWARDEN, 10 Oct. Tarwe. Witte puike f 12.0015.00, Roode puike f 12.00 14.00, Haver witte puike f 12.50, id. min dere f 11.5012.00. Lijnzaad. Witbloem f 25.00—27.00, slagzaad f 22.00—24.00. Ka nariezaad. Friesch puik f 28.0028.50. Erwten, groene schokkers f 14.0021.00, al les per 100 Kg. ;Aardappelen Borger f 3.50 —3.75, Roodstar f3.80—4.00 per Hl. Wei nig handel. BOVENKARSPEL, (Station) 11 Oct.o- ber. Aardappelen Koks f 2.602.70, Due f 3.50, Schotse f 2.70, Blauwe f 2.45, Bonte f 2.80 per baalaanvoer 180 baal. Uien groo te gele f 2.903.20," Drielingen f 3.403.70 Nep f 3.553.80 per baalaanvoer 570 baal le Bloemkool f 18.5032, 2e idem f 7.25 17.50, 3e idem f 4.2012.25, per 100 stuks Aanvoer 130.100 stuks. Roode Kool f 2.20 5 per 100 Kg.aanvoer 54.400 Kg. Gele Kool f 2.403.50 per 100 Kg. aanvoer 16.800 Kg. Witte Kool f 0.80—1.30 per 100 Kg. aanvoer 87.800 Kg. Bieten, groote f 15 25.50, idem kleine f 5.5010.50 per 1000 stuks, aanvoer 144.400 stuks. Slaboonen f 3.105.10 per 15 Kg. aanvoer 890 zak. HOORN, 11 Oct. Vee. Aanvoer 3 zeugen f 100140 30 schrammen f 20230, 204 biggen f 1018, 868 schapen rammen f 50 —90, schapen f 45—55, lammeren f 35—47, 5 bokken en geiten f 7—8, 4 paarden f 140 200. Handel goed. HOORN, 11 Oct. Granen (Beursparkzaal) Rogge f 15, tarwe f 1320, gerst f 1416, haver f 1214 per 100 Kg.grauwe erw ten f 3240, vale (groote) f 3340, Wijker vale f 2630, bruine boonen f 2428 per hl duiveboonen 13, mosterdzaad 3441 per 70 kg karwijzaad 23, maanzaad 26 28 per 50 kg. LEIDEN, 11 Oct. Boter. Prima fabrieks- boter 2.65, prima boerenboter 2.702.80, goede boerenboter 2.602.65 per kg, met middelmatigen aanvoer en handel. Turf. Van 611 Oct. aangevoerd 650.000 Uit 's-Hage wordt gemeld Uit ontevredenheid over de toepassing van de 5 korting op de salarissen, heeft het personeel der Landsdrukkerij hedenochtend gedurende korten tijd het werk neergelegd. Men liep te hoop en besprak den toestand, 's Middags hadden leden van de hoofdbe sturen van den R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus", den Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, de Centrale Vereeniging van Personeel in 's Rijksdienst en den Ned. Bond van Werklieden in Over heidsdienst, samen met de voorzitters van de afdeelingen dier organisaties ter Landsdruk kerij een conferentie met den directeur der Landsdrukkerij. Tijdens deze conferentie onderbrakhet personeel wederom zijn ar beid, in afwachting van het resultaat der be sprekingen. Aangezien deze geen resultaat opleverden, omdat de directeur niet bij mach te is in den toestand wijziging te brengen, werd besloten op audiëntie te gaan bij den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Deze was echter verhinderd de depu tatie bestaande uit dezelfde heeren als aie, welke met den directeur der Landsdrukkerij hadden geconfereerd, te ontvangen. Der halve werd de deputatie bij den referenda ris, mr. Van Santen, toegelaten die beloofde, haar mededeelingen aan den minister te zul len overbrengen. i De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft aan den .Minister van Arbeid, H. en N. een adres gezonden, waarin den Mi nister wordt: verzocht zoo spoedig mogelijk onder de bepalingen dezer Arbeidswet te brengen alle arbeiders in de binnenvaart en in het baggerbedrijf, voor zoover deze laat sten nog niet vallen onder de bepalingen der wet, en voorts alle arbeiders in het vervoer bedrijf te land, waaronder chauffeurs, voer lieden, arbeiders in den brandstoffenhandel, emballeurs, melkbezorgers, loop- en pak huisknechts, enz. ten behoeve van de ar beiders het havenbedrijf, vallende onder de bepaling der Stucadoorswet, de sinds ge- ruimen tijd aanhangige wijzigingen van laatst genoemde wet ten spoedigste tot stand te brengen, waardoor de arbeidstijd in het ha venbedrijf op ten hoogste 8% uur per dag en 48 uur per week wordt gesteld. Tenslotte verzoekt adressant aan de Stuwa doorswet een zoodanige uitbreiding te geven dat alle arbeiders, die in de zeehavens van ons land havenarbeid verrichten, hieronder komen te vallen. Boekhouden te Amsterdam; P. Barends, voorzitter van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam; dr. W. J. Hartmann, voorzitter der Examen commissie van het Genootschap voor Prac- tisch Handelsonderwijs te 's Gravenhage; dr. W. Kreukniet, hoofdredacteur van het Maandblad voor het Boekhouden L. Mar kus, accountant te Amsterdam; Ch. E, H. Bouwman, voorzitter van de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs te Am sterdam tot secretaris L. L. Schreuder, commies bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Zaterdag heeft de plechtige inzegening plaats gehad van de nieuwe gebouwen der R.K. leergangen te Tilburg. Vooraf ging een Pontificale'Mis in de kerk van den H. Jozef der Parochie Heuvel ge celebreerd door Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, welke werd bijgewoond door HH.D.D. de bisschoppen van Breda en Roermond, minis ter Ruys de Beerenbrouck, oud-curator van de stichting minister van Swaay, de cura toren van de leergangen B. en W. van Til burg, de Eerste Kamerleden Blomjous en dé Jong, het Tweede Kamerlid J. van Rijzewijk, en de Commissaris der Koningin, leden van van Gedeput. Staten. Vóór de inzegening van de nieuwe gebou wen sprak baron van Wijnbergen, voorzitter van het curatorium, een kort woord. De rector dr. Th. Goossens heeft een rede gehouden, waarin hij er op wees dat er voor 1923 niet minder dan 638 studenten waren ingeschreven. Daarna werd een bezoek gebracht aan de academie voor beeldende en bouwende kun sten der leergangen en is er vanwege het con servatorium der leergangen een muziekuit voering gegeven. Op Zondag 5 October werden, volgens het „Hgz." door Mgr. Biermans, algemeen over ste van de St. Jozef-congregatie, in de kapel van het.St. Joseph's College te Mill-Hill, de volgende H.H. Wijdingen toegediend. Het diaconaat aan de volgende Eerw.Hee- ren G. Benne, Den Bosch; Th. Bijnen, Mill A. de Brinker, Schiedam H. Han- raets, WeertJ. Koning, Goor (O.) F. Kör- ner, Den Bosch J. v. Liempd, Helmond A. Rogmans, Amsterdam H. Schr ader, WeertFr. Str ater, Hilversum. Het exorcistaat en acolythaat aan W. Brijns, Amsterdam J. Dames, Lisse P. Doeswijk, Voorschoten J. Feldbrugge, Gro ningen C. Hoevenaars, GilzeC. Keet, Baarn J. Jansen, Schiedam H. Linthorst, Den Haag H. Overwater, Sloten D. Si mons, Leiden P. Swildens, Hilversum P. Swinkels, SchijndelB. Vlaschveld, Leiden. De inspecteur, hoofd van den planten- ziektenkundigen Dienst, maakt bekend dat, volgens een Canadeesche verordening, voor de verpakking van planten en plantproduc- ten, bestemd voor Canada, geen hooi, stroo, ook voor veevoeding of dergelijke gebruikte artikelen mogen worden gebruikt, tenzij de verzending gedekt is door een certificaat af gegeven door een daartoe bevoegd persoon, verklarende, dat het hooi, stroo, enz. zoo danig gedesinfecteerd is, dat overbrenging van ziektekiemen van mond- en klauwzeer door het verpakkingsmateriaal uitgesloten is, of door een verklaring, dat in de streek waar 't verpakkingsmateriaal gegrooid is en de planten verpakt worden geen mond- en klauwzeer heerscht. Daar het wel zeer bezwaarlijk zal zijn, ge desinfecteerd verpakkingsmateriaal te e- gebruiken of door dit materiaal de hier be doelde verklaring van onbesmet zijn te ver krijgen verdient het aanbeveling voor ver pakking van planten e.d. voor Canada geen hooi, stroo en fijner riet of dergelijk materiaal te gebruiken, maar sphagnum turfmolm of vochtig gemaakt houtwol. Tevens breng Ik in herinnering dat voor de verzending naar Zweden, het gebruik van hooi en stroo eveneens verboden is. Het Ned. Kunstverbond heeft den vol genden kunstenaars opdracht gegeven tot werk. Een keus zal daaruit worden gedaan voor de Ned. Tentoonstelling te Parijs. Beeldhouwwerk Remiens, Richters, Jacob v. d. Hoff, Polet en Altorf. Glas in lood Chris Lebeau en Joep Ni colas. Wandschilderingen Leo Visser en G. v, d. Stok. De windkorenmolen Rijn en Lek, die staat op de Runmolenpoort te Wijk bij Duurstede, en Jacob van Ruysdaei heeft geïnspireerd tot zijn beroemde schilderij, is in openbare veiling verkocht voor f 11.900. Het ligt in de bedoeling van den nieuwen eigenaar, het molenbedrijf op denzelfden voet voort te zetten, zoodat deze beroemde molen behouden blijft. wij bovendien niet geholpen. De diocesane lange 89 per 1000 stuks, Instelling van een Staatspractijkdiploma? Door den Minister van O. K. en W. is; lo. ingesteld een commissie, aan welke zal worden opgedragen te onderzoeken of de in stelling van een Staatspractijkdiploma, ge dacht als bovenbouw op de bestaande prac- tijk-diploma's, mogelijk of wenschelijk is; zijn benoemd tot lid en voorzitter, dezer commissie mr. J. H. Thiel, inspecteur van het Handelsonderwijs te 's Gravenhage tot leden M. van Overeen, leeraar aan d^ handelsschool en accountant te Utrecht; mr. R. Bouwman, inspecteur van den accoun tantsdienst der directe belastingen te 's Gra venhage G. Mannoury, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; A. Versteege, directeur eener handelsschool te 's Gravenhage; G. Smits, voorzitter van de federatie van handels- en kantoorbedienden in Nederland te Haarlem; N. Lubsen, "oor- De Minister van Oorlog zou naar het ge rucht verluidt, voornemens zijn, indien de centralisatie der opleiding van verlofsoffi cieren te Kampen in de Tweede Kamer niet voldoenden steun vindt, den tegenstanders tegemoet te komen door de school te Breda te laten bestaan en die van Amersfoort naar Kampen over te plaatsen. De Italiaansche Post zal, naar de Man chester Guardian meldt, haar publiciteits- stempels laten varen. Het grootste bezwaar was dat op iemands brieven een reclame van een concurrent kon komen, gelijk in ons land de Blue Band stempel. De stempelarij heeft circa 6 millioen gulden opgebracht, waarvan een goed millioen aan administratiekosten is heengegaan. Opening nieuwe postrekeningen. Aanvragn om nieuwe postrekeningen wor den thans reeds weer in behandeling geno men. Met de opening daarvan behoeft niet gewacht te worden, tot alle nummers weer in het verkeer zijn opgenomen. De vrijge komen nummers beneden de 10.000 wor den daarvoor beschikbaar gesteld, zoodat de rekeningen aanstonds in gebruik genomen kunnen worden. Eenige vooraanstaande automobielhande laren hebben het initiatief genomen tot het vormen van een Ned. Bond van Automobiel handelaren, met^jet doel de belangen van ge- vestigden automobielhandelaren te bevorde ren en te beschermen. Voorzitter van het cvooorloopig comité is de heer C. van der Wal, secretaris Jhr. E. van der Maesen de Sombreff. In de tweede helft van October zal het comité een vergadering uitschrijven teneinde den bond officieel te vestigen, een hoofdbestuur te benoemen en het voorge stelde doel in den breede te bespreken. Voor de Rechtbank te Zutphen stonden terecht T. v. D., kleermaker, 21 jaar en J. R. 23 jaar, bakkersknecht, beiden uit Rotter dam, nu gedetineerd. Zij hadden op 6 Sep tember te Beekbergen bij Apeldoorn, in gebroken in de bakkerij en woning van J. Mulder, na den knecht van Mulder vooraf uit een hinderlaag te hebben overvallen. On der bedreiging met een revolver wisten Zij den man aan handen en voeten te binden en den sleutel van de bakkerij afhandig te ma ken. In de bakkerij werden ze ontdekt door Mulder en diens Vrouw, die de beide inbre kers op de vlucht joegen. Beklaagden zeiden uit geldnood tot het door hen bekende misdrijf te zijn gekomen. Een hunner was vroeger knecht bij Mulder geweest. Zij waren gemaskerd op roof uitge gaan. De O. v. J. die er aan herinnerde, dat be klaagden kort geleden voor de Arnhemsche Rechtbank zijn veroordeeld wegens een bank overval tot 5 jaren gevangenisstraf, eischte tegen T. van D. 1 jaar en tegen R. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Tegen den derden beklaagde, betrokken bij de malversaties bij den dienst der rijks gebouwen, den gewezen rijksbouwmee ter V., is 4 jaar gevangenisstraf geëischt. In de Westerstraat te Amsterdam was sinds eenigen tijd gevestigd een verkooplo kaal, waar elke week alle mogelijke huishou delijke artikelen „geveild" worden en welke gelegenheid tot „koopjes halen!' door tal van huismoeders uit de buurt gretig wordt aan gegrepen. Doch de firma, die dit zaakje exploiteert, bleef in gebreke een huurschuld, van n.b. een heel jaar te voldoen, met het gevplg, dat in den morgenstond de deurwaarder, Vergezeld van een aantal gerechtsdienaren den inhoud van het verkooplokaal Het Westen naar bui ten liet dragen. De respectievelijke eigetiaars van nacht kastjes, potkacheltjes, petroleumstellen, enz., verdrongen weldra elkaar om met verwoeden ijver hun eigendommen in veiligheid te brengen. De politie, die inmiddels was ver schenen, zorgde er voor, dat de distribuee ring van de verschillende pronkstukken op ordelijke wijze geschiedde en weldra zag het belangstellend publiek neer op het restantje, een hoop oude rommel Bij de zandgraverij aan den Grindweg van Rijssen naar Markelo stortte Zgterdag een groot brok zand naar beneden, met het ge volg, dat de arbeider M. en een 13-jarige jongen onder het zand werden bedolven. Nadat het zand was weggegraven bleek dat de jongen reeds was overleden. De toestand van den arbeider M. was levensgevaarlijk. Eenigen tijd geleden werd op een Zondag in een gemeente in het Oosten van ons land een Duitsche dame aangehouden, die in een Mercedes-auto reisde. Omtrent deze aanhou ding vernemen wij het volgende De dame was op weg naar Doorn. Daar was men van haar komst op de hoogte en achtte men het wenschelijk alle maatregelen te treffen teneinde de reis naar Doorn te ver hinderen, Na de aanhouding bleek, dat men niet te doen had met een vrouw, doch met een als dame verkleeden Duitscher. Deze persoon had reeds geruimen tijd pogingen in het werk gesteld om op verschillende plaatsen de Ne derlandsche grens te passeeren. Hij was in Let bezit van valsche passen van verschillen de landen. Op den bewusten Zondag is hij per auto, reizende als Gravin von Kaulowitz, er toch in geslaagd langs een klein grenssta tion het land binnen te komen. Als Gravin Von Kaulowitz had de Duit scher ook eenige weken te Bentheim ver toefd, o. a. in de hotels „Kaiserhof" en „Schiosshotel". Toen men daar argwaan tegen de „gravin" begon te koesteren vertrok hij naar Schuettorf,' dat iets verder van de grens ligt. Hier nam hij ook als gravin Von Kaulowitz zijn intrek in een klein hotel. Van hieruit werden de pogingen om over de Nederlandsche grens te komen, voort gezet. Toen het den Duitscher op den bewusten Zondag gelukt was ons land binnen te drin gen, werd hij hoewel hij dacht niet opge merkt te zijn onmiddellijk gesignaleerd. Daar zijn bezoek aan Doorn ongewenscht was, werd onmiddellijk zijn aanhouding ver zocht. De Mercedes-wagen was dan ook nog niet een der Ysselbruggen gepasseerd toen de arrestatie plaats had. Een groot aantal val sche passen werd op hem gevonden, andere bezwarende documenten of voorwerpenwa ren niet in zijn bezit. Het is opvallend, dat de man steeds op Zondag getracht heeft over de grens te ko men. Dit brengt men in verband met het feit, dat op Zondag in de kleine plaatsen van ons land de telefoon- en telegraafkantoren ge sloten zijn. Daardoor dacht hij, dat het niet mogelijk was hem te signaleeren. Aan deze arrestatie wordt groote waarde gehecht. Daarmede kan in verband gebracht worden de groote geheimzinnigheid, welke tenopzichte van deze aanhouding betracht wordt. Omtrent de beweegredenen, welke tot deze arrestatie leidden, kon men ons noch te Doorn, .noch elders, inlichtingen ver strekken. Ook wil men zich er niet over uit laten, wat verder met den arrestant gebeurd is. (V.D.) Het in het district Ortelsburg (Oost-Prui sen) gelegen .slot Malschoewen is door roo vers bezocht. De bandieten roofden al het zilverwerk tot een gezamenlijk gewicht van 40 pond. Onder dreigementen boeiden de roovers een in het slot verblijf houdenden waker, bon den hem een doek voor de oogen en namen hem zijn geld en zijn horloge af, om daarna den in een an 'ere kamer vertoevenden baron von der Goitz eveneens een doek voor de oogen te binden. In dezen toestand werd baron von der Goltz door de roovers naar de geldkast ge voerd en gedwongen deze te openen. Na de overige vertrekken van het kasteel doorzocht te hebben, begaven de roovers zich naar de eetzaal, zetten zich daar op hun ge mak staken sigaren aan en begonnen met den gebonden baron een gemoedelijk gesprek. Tegen den morgen verlieten zij kalm het kasteel. Te Stockport (Engeland) stortte de zijgevel van drie oude woningen in, terwijl de bewo ners te bed lagen. Een oude vrouw, werd tengevolge van het ongewone nachtelijk rumoer, dat deze in storting veroorzaakte, wakker om tot de eigen aardige ontdekking te komen, dat de helft van haar bed op 30 voet hoogte boven de straat hing te zweven. Zij vertelde later, hoe zij het kussen onder haar hoofd voelde wegglippen. Voor zij goed en wel de oorzaak hiervan had kunnen ont dekken, was de zijmuur van haar slaapkamer verdwenen. De vrouw kwam, evenals de andere be woners der drie woningen, met den schrik vrij. Het grootste deel van het meubilair werd .vernield. Guurtje Helder, alias Annie Pascal, die zooals we meldden, ernstig ziek lag in het Huis van Bewaring te Amsterdam, is dezer dagen aldaar overleden. De heer H. uit Meppel bracht een 7-tal kinderen in een trekwagen naar school. Toen hij den wagen even alleen moest laten, duw den eenige straatjongens hem op zulk een ruwe wijze voort, dat het voertuig met de kinderen, die van angst luidkeels schreeuw den, te water reed. Met groote moeite kon den de kinderen nog worden gered, daar er eenige lieden uit den omtrek te hulp schoten, die toevallig ter plaatse waren. An ders was een ramp niet af te wenden geweest. Zondagmiddag hield de Anarchistische Jeugdorganisatie te Amsterdam een demon stratie-optocht, waarin ongeveer een 50 meisjes en jongens, sommigen vergezeld van hunne moeders, meeliepen. Men voerde mede een doodkist, waarin een pop in sol- datenkleeren gestoken. Toen de stoet op de Munt kwam, wilden de betoogers door de Kalverstraat trekken, hetgeen de politie niet toestond. De betoogers namen een drei gende houding aan, maar het gelukte de politie zonder van de wapens gebruik te maken, de menigte uit elkaar te drijven. Jhr. J. C. Mollerus wint den wedstrijd om den Haarlem's Dagblad-beker. Hoewel de competitie om den zilveren Haarlem's Dagbladbeker niet geheel uit gespeeld kon worden door de tegenwerking van het weer, is toch een eindstand opge maakt, waarbij met berekening van een 'ge middelde per partij is vastgesteld, dat Jhr. J. C. Mollerus, de beste prestaties heeft ge keverd, zoodat hij voor 1924 houder is ge worden van den beker en eigenaar van het kleine zilveren personeele bekertje. De eindstand is opgemaakt door een daartoe uitgenoodigde commissie. Slechts spelers, die minstens 9 partijen hebben gespeeld, zijn op de ranglijst geplaatst. Mac Neill is, als tweede op de lijst, win naar van den tweeden prijs, een kunstvoor werp, door den Nederlandschen Lawntennis- Bond voor dezen wedstrijd uitgeloofd. In 1925 zullen de wedstrijden in het begin van het seizoen aanvangen, zoodat een niet afwerken van de competitie uitgesloten js» De eindstand is als volgt Mollerus Mac. Neill Biezeveld v. d. Steur Laan v. Riemsdijk de Jonge de Graaf Schippers Broese v. Groenou Poel 13 13 13 11 11 13 12 11 12' 12 10 0 91- 1 '88- 3 76- 2 62- 4 61- 6 71- 5 64- 4 57- 5 58- -39 7—3 -42 6.77—3.23 -54 5.85—4.15 -48 5.64—4.36 -49 5.50—4.50 -59 5.46—4.54 -56 5.33—4.67 -53 5.18—4.82 -62 4.83—5.17 2 3 7 46—74 3.83—6.17 3 0 7 37—63 3.70—6.30 SCHEVENINGEN—HILLINEN 2—f, Hillinen heeft de verre reis naar Scheve ningen niet met een overwinning beloond ge zien. Als om 2 uur wordt begonnen zijn de eer ste aanvallen voor Scheveningen. Na een kwartier spelen nemen zij de lei ding, 10. Hillinen gooit er een schepje op, en weet vrij spoedig gelijk te maken, zoodat met een 1—1 stand wordt gedraaid. In de 2de helft is Scheveningen aanvanke lijk weer sterker. Hun rechtsbinnen brengt den stand op 21. Dan vallen de Hillegommers fanatiek aan, doch de gelijkmaker blijft uit. De tijd verstrijkt inmiddels meer en meer en wanneer de scheidsrechter voor het laatst fluit, heeft Scheveningen verdiend gewonnen. De. directeur-generaal der P. en T. heeft ter kennis van het personeel gebracht Oud-directeur-generaal G. J. C. A. Pop is 26 September jl. te Meran overleden. Voor zijn verscheiden verzocht hij zijn afscheids groeten aan het personeel van den Neder landschen post- en telegraafdienst over te brengen. Aan dezen laatsten wensch gevolg gevende, gedenk ik met eerbied de groote gaven en ar beidskracht van onzen vroegeren chef. Hij ruste in vrede na een leven van rustelooze werkzaamheid. Zaterdag is boven Gosselies (België) bij oefeningen met zeven vliegtuigen een der leerling-piloten uit een der machines geyal- len en op slag gedood. 436e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Zaterdag II October. 6e Klasse 17e Liist Hooge nriizen: 7514 1500 met premie van ƒ30.000. 9315 premie van f 3000. Prijzen van f 70; A 2175 2266 6776 8048 9156 9658 995' 10352 10529 11148 11161 11480 12299 131»« 14078 14378 15496 15770 18659 19715 206": 21956 22052 22186 98 2431 6016 7786 9495 NIETEN: 155 490 703 1169' 1939 3451 3466 4031 4056 4455 6128 6962 7056 7276 7473 8202 8940 9006 9172 9319 9900 10066 10663 10893 111 tl 12418 12433 12545 12616 12860 13509 13581 13888 14121 14136 14149 14324 15101 15313 15464 15634 15826 15968 16784 16994 17523 17599 17854 17921 18076 18370 18587 18638 19252 19733 19918 20212 21348 22488 5e Klasse. 16e Lijst: 17823 m.z. 17873: 'ff.;, met 70 en 18556 met ƒ.7.0 m.z. met 14184 vervalt. l19^ 13^ 15091 16665 t79^ 19785

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6