De verplichte winkelsluiting voor winkeliers in consumptie-artikelen. p^.k.."?N.,sm Dinsdag 14 October 1924 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad 47ste Jaargang No. 15865 Groepsbelang Plannen van een Duitsch concern. De belangen van het post- personeel. De malversaties by den Rijks gebouwendienst. Bezoek van den Koning en de Koningin van Engeland. De vliegtocht NederlandIndië 15 October Agenda Een adres aan den gemeente raad. Het sluitingsuur op 11 uur. Een loudspeaker in de Kathedraal! J. J. WEBER ZOON Ootïciens Koningstraat 16 Fabrikanten Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. alx>Memcntspri)S bedraagt ro«r Haarlem ca Agentschappen: Per week 0.25 kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Tooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en LEMSGHE COURANT We hebben gisteren zachte critiek uitge oefend op de houding der Regeering ten opzichte van de salarisvermindering van het Overheidspersoneel. Verder willen wij niet Saan, want wie scherper verwijten laat hoo- Tcn onderschat de moeilijkheden verbonden aan een reorganisatie van den Staatsdienst, ket sluitend maken van het budget naast 't Zowaren der algemeene tevredenheid. De oor zaak van den dreigenden opstand onder 't Overheidspersoneel ligt dan ook voor een ïroot deel te diep dan dat de ontevredenheid ">et een weinig tactvoller optreden van de Pegeering te vermijden zou zijn geweest. Ze "gt niet het minst in de valsche opvatting van hun positie, welke bij groote groepen Van de dienaien der gemeenschap te onder kennen valt. „Dienaren der gemeenschap," bedaar de juiste definitie van den ambte naarsstand. En hoe slecht begrijpen vele be rokkenen de plichten van hun staat! 't Is "iemand minder dan de sociaal-democrati sche Wethouder van Amsterdam, de heer *ie Miranda, die dat dezer dagen in een ge- "uchtmakende brochure heeft aangetoond. Pn hij is niet de eerste, ook niet onder zijn Partijgenooten. Reeds lang wordt er in de kringen der sociaal-democratie een stille strijd gevoerd tusschen het groeps- en het Partijbelang. En daar, waar socialistische Politici tot de macht zijn gekomen, zelf de fasten en de verantwoordelijkheid van een bestuur moeten dragen, staan zij voor» aan om opofferingen van het individu ter vville der gemeenschap te vragen. In wezen is de strijd, die gevoerd wordt tusschen de roode vakbeweging en de politieke partij der $'-D.A.P. niets anders dan een meeningsver- schil -over de vraag of de practische politiek de eischen der vakvereeniging zal hebben "it te voeren, of wel, dat de vakbeweging, "a haar verlangens kenbaar te hebben ge- Haakt, me* de politieke voormannen en on der hun leiding zal meewerken om het prac- tisch mogelijke te bereiken. Een strijd dus Om den voorrang van het groepsbelang bo ven het gemeenschapsbelang, een verschijn sel, dat wij helaas niet enkel in de rijen der S.D.A.P. opmerken. Is men in het Zuiden des lands al niet bezig om te trachten bij de a.s. algemeene verkiezingen tegenóver de of- ficiëele candidaten der R.-K. Staatspartij ambtenaars-candidaten te stellen om de on tevredenheid van het overheidspersoneel ten opzichte van het regeeringsbeleid tot uiting te brengen; regeeringsbeleid dan alleen in den engen zin van loonpolitiek beschouwd? Ên het is jammer genoeg niet de jerste maal. dat het zuivere groepsbelang "kans ziet om zich onder het nieuwe kiesstelsel candidaten voor de volksvertegenwoordiging te schep pen; en het zal ook wel de laatste maal niet zijn! Dat een sociaal-democratisch Wethouder Van Amsterdam de pen heelt opgenomen om dat behartigen van het groepsbelang boven het gemeenschapsbelang te striemen, te geeselen op een hardhandige manier, toont wel aan, hoe diep de kwaal al in de samenleving heeft doorgevreten. „De kip, het ei en het voer" betitelt de heer de Miranda zeer suggestief zijn nieuwe geschrift, Waarmee hij wil aantoonen, dat het Amster- damsche gemeentepersoneel bezig is, de kip, het ei en het voer op te eten en dus bui tengewoon dom handelt. De vergelijking is pakkend, raak en leer zaam. De amb.tenaar, de beambte en allen, die in overheidsdienst zijn, putten hun be staansgrond alleen in het welzijn der gemeen- hap. De staat, de stad, de provincie, of hoe die gemeenschap ook heet, kiest een bestuur, welks taak is de belangen dier ge meenschap te behartigen. Dat bestuur heeft helpers noodig, die op hun beurt dus ook Weer tot levensdoel hebben de gemeen schapsbelangen te verzorgen. Wanneer nu die dienaren der gemeenschap in hun werk uitsluitend kijken naar hun eigen belangen «n hun eischen omtrent arbeidsvoorwaarden loonen etc. van die gemeenschap zulke Zware offers vragen, dat de maatschappij (in den vorm van belastingen, bedrijfstarieven enz.) daardoor in haar ontwikkeling en bloei Wordt tegengehouden, dan doen die over- heidspersoneelen inderdaad even dom als hij, die niet enkel de eieren, maar ook het voer Van zijn kippen opeet en niet begrijpt, ten slotte de kippen zelf te laten uitsterven. En dat het met het Amsterdamsche overheids personeel al aardig dien kant uitgaat, bewijst de heer De Miranda met vele voorbeelden. In het Georganiseerd Overleg had de Wet houder de stelling durven verdedigen, dat het overheidspersoneel nog iets anders te doen heeft dan voor zijn materieele belangen te zorgen; dat het ook een cultureele taak te Vervullen beeft. En wat was het antwoord ■'aarop van een der partijgenooten, nog wel een voorman in de socialistische vakbewe ging op een protest-vergadering tegen de Voorgenomen loonsverlaging? Dit: „Sprekers vriend de Miranda mocht in het georganiseerd overleg zeggen dat rekening moest worden gehouden met de cultureele belangen, maar de heer de Miranda moge daarmee rekening houden, van onze centen blijft hij af!" Wanneer dat de mentaliteit van het over heidspersoneel wordt: wij hebben larie aan de gemeenschap; we kijken alleen maar naar ■■onze centen", dan is het inderdaad al ver gekomen! Dezelfde heer de Miranda, die het weten kan, vertelt in zijn brochure, dat, wanneer het gemeentebestuur de eischen van het per soneel zou hebben ingewilligd, er al menige dienst en menig bedrijf ten onder zou zijn gegaan. Ten bewijze voert dezelfde deskun dige schrijver aan, dat lal van arbeiders coöperaties en onlangs nog het instituut van de samenwerkende groepen van bouwvakar beiders alleen door het najagen van eigen belang totaal mislukt zijn. Wij zouden weinig moeite hebben om er den heer De Miranda op te wijzen, dat de sociaal-democratie hier zelf als de grootste schuldige staat. Is de opvoeding der massa zooals deze van haar in de vakbeweging, de politieke en roode pers is uitgegaan iets an ders geweest dan het aankweeken van den klassenstrijd, die in wezen niet anders is dan het behartigen van groepsbelangen ten koste van het algemeen belang? 't Verschijn sel, dat men thans in leidende socialistische kringen, waar men tot de macht is gekomen en de wrange vruchten van zijn eigen systeem plukt, er over klaagt, dat men storm oogst, nadat men wind gezaaid heeft, is niet nieuw maar blijft toch leerzaam. Niettemin willen wij ons aan het schrijven van die zedeles niet zetten. Niet geheel ten onrechte zou de heer Miranda ons kunnen verwijten, dat in Amsterdam een Katholiek Wethouder in het Georganiseerd Overleg al even min stand heeft gehouden tegenover overdreven personeelseischen; dat onze krin gen al evenmin zuiver zijn gebleven van het overdreven behartigen van groepsbelangen. Veeleer mogen de jongste verschijnselen ons zelf ter hernieuwde waarschuwing zijn om beginsel en belang scherp gescheiden te houden. Wie voor het laatste strijd zonder het eerste als hechten en onmisbaren bodem te nemen, komt al heel spoedig in drijfzand, waaruit geen redding meer mogelijk is. De exploitatie van suikerfabrieken en plantages. Naar de lel. uit zeer goede bron zegt te vernemen, zou een belangrijke Duitsche groep, Baron van Heemstra, den gouverneur van Suriname, die thans met verlof hier te lande aanwezig is, gepolst hebben over de mogelijkheid van het voeren van onderhan delingen betreffende de exploitatie van sui kerfabrieken en suikerplantages in bet dis trict Nickerie in Suriname. Het blad kan hieraan toevoegen, dat hel hier waarschijnlijk gaat om het Zuidelijk deel van de in het bekende rapport Pyttersen aangeduide domeingronden in het Nickerie district,, waarvan, wat het noordelijk deel betreft, reeds een deel aan een Amerikaan- sche combinatie voor het planten van katoen ter onderzoeking in handen is gegeven. Minister Van Swaay en zijn audiëntie. Naar aanleiding van de geruchten, dat de Minister van Waterstaat dezer dagen aan een deputatie uit de Post ter gelegenheid van een der verleende audiënties, zou ver klaard hebben, dat hij in den ministerraad ter tafel zou brengen een voorstel, strek kende om tegemoet te komen aan bet per soneel een dergelijke mededeeling was, naar men weet, gedaan door den heer D. Stoffels, bestuurder van den C B. P. T. T„ op de vergadering van postpersoneel te Rotterdam, nadat hij Zaterdagmiddag de conferentie met den minister had bijgewoond meldt het „Corr. Bur." van bevoegde zijde, dat hier van misverstand aan de zijde van de deputatie sprake moet zijn. Het verloop der zaak was ongeveer al dus. De Minister heeft een deputatie ont vangen, welke hem wees op de gevolgen van de bekende 5 kwestie en hierop verder inging. Maar de Minister beduidde den heeren duidelijk, dat aan hem in deze aan gelegenheid geenerlei beslissing stond, om dat het de zaak is van de geheele Regee ring. Hierop werd den Minister verzocht, als dan zijn bemiddeling te willen verleenen, op dat de deputatie zou worden ontvangen door den voorziter van den Ministerraad, jhr mr. Ruys de Beerenbrouck. Deze bemiddeling heeft de Minister ver leend en door zijn tusschenkomst werden de belanghebbenden dan ook door den Minis ter-President ontvangen. In den avond van den dag, waarop mi nister Ruys de heeren ontvangen had, werd den Minister van Waterstaat telefonisch ge vraagd of hij de deputatie nog eenmaal zou willen te woord staan tot het in ontvangst nemen van een voorstel. De minister vond dit wel eenigszins vreemd, maar had ten slotte geen bezwaar, ook met het oog op dp eositie, welke de aanvragers onder het personeel innamen, an dermaal een audiëntie toe te staan. Deze had den volgenden ochtend plaats, maar daarbij was minder sprake van een voorstel, dan wel een verzoek om, met het oog op de bijzondere positie van het postpersoneel, het besluit betreffende de 5 aan herziening te onderwerpen, op welk verzoek de deputatie nadere toelich ting gaf. De minister heeft toen, naar het „Corr. Bur." beslist verzekerd werd, alléén ge zegd, dat hij dit concrete verzoek zou over brengen aan den Dinsdag vergaderenden Ministerraad, maar hij heeft geen uitlating gedaan, waaruit zou kunnen worden opge merkt, dat de Minister in den Ministerraad een voorstel zou ter tafel brengen om het personeel tegemoet te komen. Een civiele actie tegen de beklaagden. Beslaglegging op hun vermogen en goederen. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Staat der Nederlanden ook een civiele actie tegen de beklaagden in zake de malversaties bij den Rijksgebouwendienst ingesteld. De Staat heeft in verband daarmede conser vatoir beslag doen leggen op de goederen en het vermogen der beklaagden, blijkbaar met de bedoeling, verhaal te krijgen op de valsche declaraties, als onverschuldigd be- Aavertenfïën 35 cent» per regel Bij contract belangrijke kortte; Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. taald, en andere verduisteringen, ten zijnen nadcele gepleegd Met de verdere actie zal de Staat waarschijnlijk afwachten het resul taat der strafzaken tegen de verschillende beklaagden. Zooals uit de behandeling der strafzaken is gebleken, zijn verschillende beklaagden in enkele jaren zeer vermogend geworden. Het te Londen verschijnende weekblad The News of the World deelt mee, dat thans definitief besloten is, dat de koning en ko ningin van Engeland in het voorjaar van 1925 een bezoek aan ons land zullen bren gen. In aansluiting aan deze mededeeling ver neemt de „Res.bode" dat zij ook een bezoek aan Den Haag zullen brengen, waarvoor reeds een bezoek aan de musea op het pro gramma staat. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat in Deli 8500 voor den vliegtocht Nederland Indië is ingezameld en dat men 10.000 garandeert Sociëteit „St. Bavo". „Door Zang Vriendschap" 8 uur Handelsraad half 8 uur leden bouwvakbond 8 uur leden Tram 8 uur Hoofdbe stuur Volksbond half 8 uur. R.K. Middenstandsgebouw Haarlemsche Inkoop-combinatie half 9 uur Zang- vereeniging „Klein a capelle koor" 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoon stelling. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en nitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleencn van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- \omen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De Haarlemsche Winkeliersvereeniging heeft tot den Raad dezer gemeente een adres gericht, waarin zij het volgende zegt Gedurende de laatste jaren ondervinden de winkeliers in z.g. consumptie-artikelen ge schikt voor onmiddellijk gebruik, die bijna allen bij de Haarlemsche Winkeliersvereeni ging zijn aangesloten, ten zeerste den druk der malaise. Slechts met de uiterste moeite kunnen de meesten zich nog handahaven en enkelen zullen binnenkort den strijd om het bestaan moeten opgeven. Een opleving in het bedrijf is alleen te verwachten, indien het aan deze winkeliers wordt vergund na het sluitingsuur der winkels d.i. om 8 uur des avonds hun bedrijf mogen voortzetten. Ons verzoek heeft allerminst ten doel het beginsel van de verplichte 8 uur Winkelslui ting aan te tasten. Wij erkennen ten vol'.e het nut van dezen socialen maatregel. De verordening op de verplichte winkel sluiting werd voornamelijk in het leven ge roepen, omdat het wenschelijk en billijk werd geoordeeld, dat de winkelbedienden een behoorlijke rust na hun langdurige ar beidstaak zouden kunnen genieten. In bovengenoemde winkelbedrijven wordt zelden met personeel gewerkt en voorzoover dit het geval is, zal dit na 8 uur naar huis moe ten worden gezonden. De arbeidsvoorwaar den van hel winkelpersoneel zullen dus niet geschaad worden. Hiernaast vestigen wij Uwe aandacht op de omstandigheid, dat de winkeliers in con sumptieartikelen slechts een kleine groep van het aantal winkeliers hier ter stede vor men. Van deze groep zal, indien ons verzoek wordt ingewilligd, slechts aan de winkeliers, welke den wensch daartoe te kennen geven en de economische noodzakelijkheid aan toonen, ontheffing kunnen worden verleend. Er behoeft dus geen vrees gekoesterd te wor den, dat te verleenen ontheffingen de wer king van de Verordening op de Winkelslui ting verlammen. Niet alleen economische moeilijkheden, doch ook redenen van billijkheid zijn aan leiding tot ons verzoek. Wij vragen ons af en bij U zullen zonder twijfel ook deze vragen zijn gerezen Waarom mogen na het slui tingsuur in café's en restaurants wel con sumptieartikelen worden verkocht, en is het aan genoemde winkeliers verboden dezelfde artikelen na dien tijd te verkoopen? Mag aan de beter gesitueerden de gelegenheid tot het koopen van deze artikelen worden ge geven, welke aan de minder gesitueerden wordt onthouden Vele arbeiders komen eerst thuis, wanneer de winkels gesloten zijn en kunnen dan niets meer koopen. De lust om dergelijke artikelen te koopen komt meestal plotseling op en verdwijnt, wanneer daaraan niet onmiddellijk gevolg kan wor den gegeven. Door de gelegenheid tot verkoop open te stellen worden niet alleen de betrokken winkeliers, maar ook de consumenten gehol pen, terwijl niemand daarvan schade onder vindt. Wij vestigen daarbij de aandacht op het feit, dat in vele gemeenten des lands uit zonderingsbepalingen voor de winkeliers in consumptieartikelen bestaan en wij hopen, dat Uw Raad, met deze voorbeelden voor oogen, spoedig zal kunnen besluiten de Ver ordening op de Winkelsluiting te hunner be hoeve te wijzigen. Amsterdam. In de eerste plaats noemen wij de gemeen te Amsterdam. Volgens de Verordening op de Winkelsluiting was het, behalve des Za terdags, in het algemeen verboden om na 8 uur de winkels geopend te houden. Door een minder nauwkeurige redactie van een der artikelen was de zoogenaamde verkoop over het hekje na sluitingstijd niet strafbaar. De verordening werd aldus gewijzigd, dat deze verkoop strafbaar werd. De consump tie-winkeliers werden hierdoor zeer in hun belangen geschaad. Om hen te helpen, diende het lid van den Gemeenteraad A. Weiss een voorstel in om de Verordening op de Winkelsluiting met een artikel aan te vullen, volgens hetwelk winkels, waarin o.m. eet- en drinkwaren ge schikt voor onmiddellijk gebruik, en vruch ten werden verkocht, tot één uur na mid dernacht zouden mogen geopend blijven, mits in den geopend zijnden winkel vanaf het sluitingsuur voor andere winkels, alleen de winkelier en bij hem inwonende gezins leden werkzaam waren. De Commissie voor de Strafverordeningen achtte het voorstel van d'en heer Weiss van te verre strekking zij wenschte de uitzonde ringsbepalingen te beperken tot die winke liers, welke daaraan behoefte hadden en gaf daarom de voorkeur aan een stelsel van in- dividueele ontheffingen, te verleenen door Burgemeester en Wethouders, boven een algemeene uitzonderingsbepaling. Volgens de door haar voorgestelde bepaling zouden na het voor andere winkels geldende slui tingsuur de winkels, waarin verkocht plegen te worden eet- en(of) drinkwaren bestemd en gereed voor onmiddellijk gebruik, krach tens door Burgemeester en Wethouders ver leende ontheffing geopend mogen blijven, indien daarin slechts werkzaam waren de winkelier en(of) één huisgenoot van dien winkelier, die elk in het bezit van een door den Burgemeester afgegeven legimitatiebe- wijs zouden moeten zijn. Een nieuwe Verordening op de Winkel sluiting, waarin deze bepaling ongewijzigd werd opgenomen, werd door den Raad van Amsterdam in zijn vergadering van 17 Jan. 1924 vastgesteld. In de maand Juni van dit jaar werden de eerste ontheffingen verleend. Nadat ruim 250 ontheffingen waren ver leend, besloot de Gemeenteraad in zijn ver gadering van 17 September j.l. na aanne ming van een motie-Van den Bergh de Com missie voor de Strafverordeningen uit te noodigen de noodige voorstellen te doen strekkende tot intrekking van de bevoegd heid van Burgemeester en Wethouders om in bepaalde gevallen ontheffing van de Ver ordening op de Winkelsluiting te verleenen. Rotterdam. Volgens artikel 3 der Verordening op de Winkelsluiting van de gemeente Rotterdam is een sluitingsuur niet voorgeschreven voor winkels, waarin uitsluitend een of meer dei- volgende waren worden verkocht t.w. koek, banket, chocolade, suikerwerken, visch, uierboord en lever. Een in 1918 uit den Gemeenteraad aldaar benoemde Commissie, welke tot taak had het vraagstuk van de Zondagsluiting en van de vervroegde winkelsluiting te onderzoe ken, bracht, nadat haar werkzaamheden ge durende geruimen tijd waren onderbroken, op 26 Juni 1924 haar verslag aan den Ge meenteraad uit. Zij stelde voor de uitzonde ringsbepaling voor de hierboven genoemde winkels te handhaven behoudens de nieuw in te voeren beperking, dat deze winkels van 12 uur des nachts tot 5 uur 's ochtends ge sloten zouden zijn. De Commissie kwam tot dit oordeel, nadat zij 23 organisaties op mid- denstandsgebied te dier stede, zoowel werk gevers als werknemers had gehoord. 's-Gravenhage. De Verordening op de Winkelsluiting te 's-Gravenhage bepaalt in artikel 5 „Burgemeester en Wethouders zijn be voegd ontheffing te verleenen van de ver bodsbepalingen dezer verordening voor winkels in chocolade, suikerwerken, fruit, groenten, tabak, sigaren, fijne vleeschwa- ren, koek, banket, visch, genees-, heel- en verbandmiddelen en heelkundige instru menten. Die ontheffing wordt verleend voor den verkoop van bepaalde waren, onder voor waarde, dat op de uren, waarop het ver boden is een winkel voor het publiek ge opend te hebben, die waren alleen zullen worden verkocht door den houder (win kelier), diens echtgenoote of inwonende familieleden boven den leeftijd van 16 ja ren en voorts onder alle andere zoodanige voorwaarden, welke Burgemeester en Wet houders noodig zullen oordeelen. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd ontheffing te verleenen van de ver bodsbepaling, vervat in artikel la, ten be hoeve van winkels of salons, welke gedu rende den Joodschen Sabath gesloten zijn. Hij, wien eene ontheffing is verleend, is verplicht voor het publiek goed leesbaar in zijn winkel of salon een door Burge meester en Wethouders gewaarmerkt af schrift van het besluit waarbij de onthef fing is verleend op te hangen. Burgemeester en Wethouders zijn ver plicht de ontheffing gedurende een voor elk geval door hen te bepalen tijd in te trekken, indien de houder van den winkel of salon, zijne echtgenoote of een zijner inwonende familieleden onherroepelijk is veroordeeld wegens een overtreding dezer Verorde ning," Een aantal adressanten verzocht onlangs een wijziging in deze Verordening op de Win kelsluiting aan te brengen. De Commissie voor de Strafverordeningen stelde echtef in haar advies, d.d. 5 Juni 1924, voor de be palingen der Verordening ongewijzigd te handhaven. Bovenstaande gegevens, allen van den laat- sten tijd, geven U een beeld, hoe in de drie grootste gemeenten des Rijks ten aanzien van de winkeliers in z.g. consumptieartike len gunstige bepalingen zijn getroffen. We voegen hieraan nog de volgende voor beelden uit andere gemeenten toe Uit andere gemeenten. Te 's Hertogenbosch mag zoogenaamd zacht fruit gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus des avonds na het sluitingsuur bij verkregen schriftelijke ontheffing van Burgemeester en Wethouders worden ver kocht. In Middelburg kan ten aanzien van banketbakkerswinkels, doch uitsluitend voor zoover betreft den verkoop van banketbak kersartikelen en ten aanzien van visch- et- fruitwinkels in fijne vléeschwaren, doch ui n sluitend voorzoover betreft den verkoop van visch, fruit of fijne vleeschwaren ontheffing van de verplichte winkelsluiting door Bur gemeester en Wethouders worden verleend. Eenzelfde bepaling komt voor in de Veror dening op de Winkelsluiting te Dordrecht. In de gemeente Delft kan ten aanzien van vischwinkels ontheffing worden verleend. Te Vlissingen kunnen Burgemeester en Wet houders, ten aanzien van banketbakkerswin kels, doch uitsluitend voor den verkoop van banketbakkersartikelen ontheffing ver leenen. Te Zwolle besloten Burgemeester en Wethouders, nadat in een adres van groen te- en fruithandelaren aldaar den wensch daartoe was te kennen gegeven, toe te staan, dat gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus op Donderdagen en Vrijdagen al le winkels tot des avonds 10 uur geopend bleven. In Vlaardingen kunnen Burgemees ter en Wethouders al darr niet voorwaarde lijk ontheffing verleenen ten aanzien van bepaalde winkels voor den verkoop van be paalde waren na het sluitingsuur der win kels. Ook te Hoorn bestaat de mogelijkheid van ontheffing. De groote moeilijkheid ligt in het vinden van een juiste begrenzing. Daartegenover staat de bestaansmogelijkheid van de winke liers in consumptieartikelen en het consu mentenbelang. Met behoud van de Verorde ning op de Winkelsluiting als zoodanig moet dus getracht worden aan deze winkeliers, wier bestaan door gemis aan avondverkoop ►wordt bedreigt, de gelegenheid voor dien avondverkoop onder zekere waarborgen open te stellen. Wij meenen, dat dit doel het beste bereikt zal worden, indien Uw Raad bereid is in het algemeen het hierboven reeds uitvoerig ver melde Amsterdamsche stelsel in de Veror dening op de Winkelsluiting vast te leggen. Ten einde te bevorderen dat de voor win kels in consumptie-artikelen te schep pen uitzondering inderdaad zooveel als eenigszins mogelijk is beperkt blijft tot de winkels, welke hieraan dringend behoefte hebben, verdient een stelsel van individueele ontheffingen, te verleenen door Burgemees ter en Wethouders, de voorkeur boven een algemeene uitzonderingsbepaling (zooals on der meer het geval is te 's-Gravenhage en te Rotterdam). Burgemeester en Wethouders kunnen dan in ieder bijzonder geval onder zoeken, of de financieele toestand van een bepaalden winkelier ontheffing van de Ver ordening op de Winkelsluiting wettigt. Er is geen regel zonder uitzondering ;zelfs de Grondwet kent dispensatie van sommige harer in het algemeen zoo stroeve bepalin gen. Waarom zou te dezer zake in de Ver ordening op de Winkelsluiting niet het voor beeld van de Grondwet worden gevolgd Wij vermoeden, dat het ontbreken van een dergelijke dispensatiebepaling voor een groot deel slechts te verklaren is uit de om standigheid, dat de formuleering van de voorwaarden, waaronder dispensatie zou kunnen worden verleend, niet zoo eenvoudig is. Daarom veroorlooven wij ons deze aan het eind van ons verzoekschrift nader aan te ge ven. Als voorstanders van de 8 uur-winkelslui ting hebben wij niet het minste bezwaar, in tegendeel zouden wij het ten zeerste toe juichen, dat, ter voorkoming van de moge lijkheid, dat winkelpersoneel na 8 uur in de winkels werkzaamheden verricht, de be voegdheid van Burgemeester en Wethou ders om een ontheffing te verleenen in dier voege wordt beperkt, dat gedurende de uren, waarvoor zij geldt alleen de winkelier en(of) diens echtgenoote of een zijner inwonende familieleden boven den leeftijd van 16 jaren in den winkel mogen werkzaam zijn. Dezen zouden daarvoor een legitimatiekaart kun nen ontvangen of, indien te dezen aanzien liever de te 's-Gravenhage geldende bepa ling wordt gevolgd, zou de verplichting kun nen worden opgelegd, dat een door Burge meester en Wethouders gemerkt afschrift van het besluit, waarbij ontheffing is ver leend, voor het publiek goed leesbaar in den winkel wordt opgehangen. Het zal Uwe vergadering wellicht reeds vreemd voorgekomen zijn, dat wij, ondanks hetgeen in de vergadering van den Amster- damschen Gemeenteraad van 17 September ber j.l. geschiedde, dit stelsel aanprezen. Ter toelichting moge het volgende dienen: In Amsterdam werden zeer vrijgevig de gevraagde ontheffingen van het winkelslui tingsverbod verleend niet alleen ten behoe ve van bestaande, maar ook ten behoeve van nieuw-opgerichte winkels. Het is bijna over bodig mede te deelen dat een onderzoek naar de economische noodzakelijkheid van het openhouden dezer winkels na het slui tingsuur der andere winkels of zeer vluchtig of in het geheel niet plaats vond. Wij achten het laatste betreurenswaard en zullen het daarom zeer op prijs tellen, indien in de te maken aanvulling van de Verorde ning op de Winkelsluiting uitdrukkelijk wordt vermeld, dat slechts aan hen, die aan toonen, dat hun financieele toestand bij het in werking treden der aanvullingsbepaling zulks wettigt, ontheffing kan worden ver leend. Dit brengt mede, dat ten behoeve van de later opgerichte of overgedragen winkel zaken deze ontheffing niet zal worden ver leend en op den duur het aantal uitgereik te ontheffingen steeds geringer wordt (z.g. uitstervingsstelsel). t Wij wijzen voorts nog op dit meer alge meene belangrijke verschil te Haarlem met zijn in vergelijking veel geringer aantal in woners en gebiedsomvang is de band tus schen overheid en ingezetenen veel sterker dan te Amsterdam. Tengevolge hiervan zal Met belangstelling, aldus schrijft een lezer ons heb ik gelezen, dat in de Rozenkrans kerk, te Rotterdam een proef genomen is met het aanbrengen van een loudspeaker, waardoor de predikant in de gebeele kerk woerd voor woord te volgen is. Me dunkt nu zoo, dat gevoegelijk ook in andere ka tholieke kerken de loudspeakers goede diensten kunnen bewijzen. En ik blijf maar liefst dicht bij huis, waarom ik allereerst de aaodacht vestig op onze mooie kathedrale kerk. Van dat schitterend grootsche bouw werk valt niet veel kwaads le zeggen, in tegendeel, eenmaal met de lofprijzingen er van begonnen, komt men niet gauw tot een einde. Maar één zaak moet mij, nu de red dende loudspeaker er is, toch uit de pen. Op verschillende plaatsen in de groote ka thedraal is de predikant slecht, ja som* heelemaal niet te verstaan. Dat is natuur lijk onaangenaam voor de kerkgangers. Zoo lang we de loudspeakers niet hadden, was daar moeilijk verbetering in te brengen. Maar nu die uitvinding eenmaal in practijk gebracht kan worden, dunkt me zoo, dat er niets tegen is. haar ook in onze massale kathedrale kerk aan te brengen. Niet iedere redenaar toch beschikt over een machtig slemgeluid, om zich tot in alle hoeken ver staanbaar te maken. Welnu, laat dan het hulpmiddel, de loudspeaker, te baat geno men worden. Door het beter verstaan van den predikant zal de aandacht der geloovi- gen zeker toenemen. Misschien brengt onze voortvarende ple baan wel zoo'n instrument uit het Oosten niedel Barometerstand 9 uur v.m.: 780. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 14 October. Hoogste Barometerstand 775.6 m.M. te Kopenhagen. Laagste Barometerstand 748.6 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 October: Meest zwakke wind uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. de noodige controle in eerstgenoemde ge meente met aanzienlijk minder bezwaar kun nen worden uitgeoefend. Ter voorkoming van oneerlijke concur rentie met winkeliers, welke aanverwante artikelen verkoopen een te Amsterdam helaas veelvuldig geconstateerd misbruik zouden wij het op prijs stellen, dat in de ver ordening uitdrukkelijk wordt bepaald, dat de te verleenen ontheffing slechts geldt voor den verkoop van de volgende artikelen ge bakjes), chocolade, koekjes, visch en fruit. Ook deze aangelegenheid werd in de Am sterdamsche verordening niet geregeld. Het Bestuur van onze vereeniging is be reid, zoo noodig, zelf mede te controleeren, of de verkoop na het sluitingsuur tot deze ar tikelen wordt beperkt. Het uitoefenen van controle door een par ticulier lichaam komt U wellicht wat vreem d voor. In verband hiermede mogen wij U ver wijzen naar het nieuwe artikel 78 der Grond wet, blijkens hetwelk samenwerking van par ticuliere- en overheidslichamen als een be staande toestand wordt aangemerkt. Boven dien geeft het door de Regeering veelvuldig gepleegde overleg met lichamen als Midden- standsraad, Nijverheidsraad en Werkloos- heidsraad U een goed voorbeeld uit de prak tijk van deze samenwerking. Wij kunnen ons er zeer wel mede vereeni gen, indien het sluitingsuur voor de winkeis in consumptieartikelen op 11 uur des avonds zal worden bepaald. Conclusie. Een en ander samenvattende verzoeken wij U met den meesten aandrang artikel 14 van de Verordening op de Winkelsluiting te wijzigen, zoodat dit luidt als volgt „Burgemeester en Wethouders zijn be voegd, eene al dan niet voorwaaidelijke ont heffing te „verleenen van de verbodsbepa lingen dezer verordening ,,a. algemeen ten aanzien van alle winkels, voor enkele, door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen „b. ten aanzien van alle winkels op eene tentoonstelling, liefdadigheidsverkooping of andere soortgelijke inrichtingen van tijdelij- ken aard voor een vast te stellen tijdperk „c. ten aanzien van winkels, waarin ver kocht plegen te worden gebakjes), chocola de, koekjes, visch en fruit, doch alleen voor den verkoop van deze artikelen en uiterlijk tot 11 uur des namiddags, terwijl de onthef fing slechts aan die winkeliers kan worden verleend, welke aantoonen, dat ten tijde der inwerkingtreding dezer bepaling het door hen uitgeoefende bedrijf zonder een verkregen ontheffing zeer moeilijk door hen kan worden voortgezet. „Van de ontheffingen onder a en b bedoeld wordt door Burgemeester en Wethouders openbare kennisgeving gedaan. „Aan de ontheffingen, onder c bedoeld, wordt in elk geval de voorwaarde verbonden, dat in deze winkels na het in artikel 1,1e lid,f onder lo, aangegeven sluitingsuur slechts

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1