Dekenwedstrijd, tt f9.50 Ï.I5 9.50 f29.50 25- 35- Kfti tot Onze Kinderkleeding voldoet aan de hoogste eisohen. - Ingezonden Mededelingen RECHTSZAKEN. LUCHTVERKEER. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK Wisselkoersen ra koersen van Bankpapier. ANEGANG 17 TELEF. 2635 OVERHEMDEN 6C cent per regel. Het Eeuwfeest der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". 50-jarig huwelijksfeest. Gouden Echtpaar. Verkiezing lid Prov. Staten. Een flauwte. Dammen. De Hoogovens te IJmuiden als kracht- en warmtebron. Ned. Christen Vrouwenbond. De werken aan de Zomervaart. De nieuwe kerk In de Amsterdam- straat. Haarl. Schietbond. De gewezen directeur Brusselsche Bank. Gouden echtpaar. De bruggen in de Haarlemmermeer. Haarlemsche Orkestvereeniging H. O. V. Internationale samenwerking tusschen radicale partijen. Het zwemfeest in Stoop's Bad. Vereeniging van oud-leerlingen der T uinbouwcursussen. BURGERLIJKE STAND. De asphalteering. De wedstrijd E.D.O.—R.C.H. Gevonden dieren en voorwerpen. Spuiing. OVERVEEN. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BINNENLANDSCH NIEUWS. Mgr. Orsenigo. Pensioen weduwen en weezen van Kamerleden. De salarisregeling der Rijks ambtenaren. Inbraak bij de Ned. Bank te Kampen. GEMENGD NIEUWS. T reinontspor ing. LANDBOUW IN VISSGBSRU. De eerste Zuiderzeeharing. De Z. R. III. Verzet tegen woningontruiming. ^3lt V/,, met stijf of slap boord en omgeslagen manchetten - met Piqué Borst - PRIMA AFWERKING bij 3 stuks 10% KORTING ♦AMSTERDAM* NlEUWENDfJK 184 TegenoverdeBeurspassage Hoorn - Leeuwarden - 's-Gravenhage - Groningen - Hilversnm Jongens Ulsters Marine Jekkers Ratiné Jekkers n werkzaam mogen zijn de winkelier en (of) diens echtgenoote of een zijner inwonende familieleden boven den „leeftijd van 16 jaren, welke in het bezit moet(en) zijn van een door 3urgemeester en Wethouders afgegeven legitimatiebewijs. „De in het vorige lid bedoelde winkelier, echtgenoote of inwonende familieleden bo ven den leeftijd van 16 jaar zijn verplicht het aan hen door Burgemeester en Wethouders afgegeven „legitimatiebewijs, bedoeld in het vorige lid, aan de personen, belast met de opsporing van overtredingen dezer verorde ning, op hun eerste aanvraag ter inzage af te geven." De firma J. G. WASSENAAR, Jansweg 17, heeft een aardige reclame voor de opening van het winterseizoen. In één harer groote étalages zijn alle soorten dekens geëtaleerd, welke in dit seizoen worden aangeboden. Het is een groote verscheidenheid, en een prachtsorteering; daar is werkelijk voor „elk wat wils", want ook de prijzen zijn bijzonder laag. Als attractie stelt de Firma 7 prachtprij- zen beschikbaar voor dengene, welke het juiste of dichtstbijkomende aantal dekens raad, welke in die ééne étalage zijn uitge stald, bovendien is het geheele magazijn her schapen in een showroom van selaapkamer- benoodigdheden. Zie voor nadere bijzonder heden de deze week in dit blad voorkomende advertentiën. Popagandacomité. Gisterenavond heeft in café-restaurant Brinkmann, alhier, het in de algemeene vergadering der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" benoemde Propa ganda- en Reclame-comité zijn eerste ver gadering gehouden. De functies werden als volgt verdeeld: tot voorzitter werd gekozen de heer F. Wan ders, vice-voorzitter de heer Karei Bakker, secretaris de heer F. Primo, 2e secretaris de heer N. Rijken, penningmeester de heer W, F. Andrea en de heeren F. Bley en L Schoorl tot commissarissen. In genoemde vergadering is uitvoerig besproken de actie die in de toekomst zal worden gevoerd. Op verzoek van het comité zijn als ge delegeerden van het bestuur der Kon. Lie dertafel toegevoerd de heeren J. J. F. Lo- mans en J. van der Velden. Het ligt in de bedoeling van het comité een actieve pro paganda op touw te zetten voor de luister rijke viering van het eeuwfeest der Kon. Liedertafel. Vandaag herdenken de heer G. Pieterse en echtgenoote, wonende Kerkstraat 2a, den dag, waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijks bootje stapten. tn de bruidsdagen waren reeds eenige geschenken van huishoudelijken aard aan geboden. Vadaag wordt het feest in huise lijk en kring gevierd. Vandaag herdenken de heer E. Dondorp en mej, M. Agsteribbe, Kennemerstraat 2zw., den dag, waarop zij vóór 50 jaar in het hu welijk traden. De grootste feestelijkheden hebben al reeds in de eerste bruidsdagen plaats ge had, doch van avond zal het gouden echt paar nog eens flink gehuldigd worden. Van 6 tot 7 uur zullen kinderen, getooid met slingers van groen en lampions weer lie deren zigen, terwijl van 7 tot 8 uur door het Haarlemsche politiemuziekkorps een serenade zal gehouden worden. De bruidegom viert vandaag tevens zijn 83sten verjaaardag, zoodat dezen dag een dubbel feest is. De bruid is thans 78 jaar. Het Centraal Stembureau te Haarlem zal Donderdag 16 October vergaderen, ter voor ziening in een vacature der Prov. Staten van Noord-Holland (vacature H. J. C. van Tienen). Gekozen verklaard zal worden de heer Mr. H. L. Israëls, te Amsterdam. Gistermiddag ongeveer 1 uur viel op den Koninginneweg nabij den Wagenweg plot seling een jongmensch bewusteleoos op straat. Eenige mannen snelden toe en ver leenden de eerste hulp. Door een spoedig ter plaatse zijnd geneesheeer werd hij be handeld. Na weer bijgebracht en in een wo ning wat op verhaal gebracht te zijn, kon hij zijn weg vervolgen. Haarl. Damclub. Gezellig Samenzijn (A'dam) Mr. P. J. van DartelenMr. J. H. Vos 11 Aebe de JongG. Swart 20 H. T. HuifP. G. v. Hout 20 J. W. v. Dartelen—Mr. C. Lochtenberg 1—1 H. G. TeunissenH. B. Rugenbrink 11 W. v. DaalenG. Hilleganger 1—1 F. A. BerkemeicrJ. Meester 11 J. v. LooijP. Seljee 11 J. B. SluiterP. H. Schokker 02 C. LeibbrandtG. Smit 20 12—8 Eenige dagen geleden plaatsten wij een artikel over de hoogovens te IJmuiden als kracht- en warmtebron. In het „Handelsblad" van Zondagmorgen lezen wij nog het volgende.' „Indien al het hoogovengas, dat in IJmui den beschikbaar blijft, aldaar wordt omgezet in electrische energie, verkrijgt men 20 mil- lioen K.W. uur per jaar". De waarde per K.W.-uur berekend op 2% cent, kwamen wij er dus toe voor de totale productie een waarde te berekenen van 500.000. De waarde van het gas uit de co kes berekenden wij op 750.000, zoodat wij meenden te moeten concludeeren, dat er voor een waarde van 1.25 millioen per jaar nutteloos uit dezen eenen hoogoven ont wijkt. 5 De Tel. schrijft nog het volgende: ..Zooals men weet, is indertijd met zeer veel moeite een suikerbieten-aankoopcen trale van boeren uit den omtrek van Amster dam opgericht, welke tot dusver de bieten m het buitenland liet verwerken. Uit den aard der zaak heeft deze „Centra le Holland te kampen gehad met allerlei te genwerking. Ondanks de zeer hooge vrach ten en groote kosten, welke dit bedrijf op deze wijze had te dragen, waren de uitkom sten niettemin gunstig te noemen en kon de verbouw van bieten loonend worden bedre ven. Deze hooge kosten nu hebben het plan doen rijpen, een eigen groote coöperatieve suikerfabriek te stichten en, naar wij ver nemen kan men thans verwachten, dat de fabriek binnen kort tot stand zal komen. Op het oogenblik is het energieke en ijve rige bestuur bezig een goede plaats uit te zoeken, als hoedanig de gemeente Heem stede werd genoemd. Ons is echter bekend, dat ook pogingen worden gedaan, om in de gemeente Velsen te slagen. Van bevoegde zijde is het bestuur er op attent gemaakt, dat het Hoogovenbedrijf al daar over enorme hoeveelheden gas beschikt, welke voor brandstof in de suikerfabriek waar zéér veel warmte noodig is voor in damping enz., waardevol zouden kunnen worden gebruikt. De eerste besprekingen met het gemeentebestuur van Velsen over grondaankoop, enz., hebben reeds plaats ge vonden." Vandaag houdt de Ned. Christen Vrou wenbond hier ter stede zijn 5e Algemeene J aarvergadering. Gisterenmiddag half 2 werd door hoofdbestuur en afgevaardigden de oude St. Bavo-kerk bezichtigd, waarbij de heer George Robert het orgel bespeelde, welke bespeling door het Haarlemsche Gemeente bestuur was aangeboden. Half 3 werd een autotocht over Bloe- mendaal en den nieuwen Zeeweg naar Zandvoort gemaakt, waar de thee, door de afd. Zandvoort aangeboden, gebruikt werd. Daarna keerde men naar Haarlem terug, al waar de officieele ontvangst ten stadhuize van hoofdbestuur en afgevaardigden te half 6 plaats vond. Bij deze ontvangst waren, behalve het voltallige college van B, en W., ook enkele raadsleden aanwezig. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, heette de dames welkom in Noord-Hol- land's hoofdstad. Spr. noemde het een uni cum, dat in Haarlem thans een congres van alleen vrouwen gehouden wordt en uitte zijn vreugde over het feit, dat dit juist christenvrouwen zijn. Spr. ging vervol gens de stichting van den bond na, schetste zijn doel, wenschte hem geluk met het eerste lustrum en uitte wenschen van groei en bloei voor den bond. De bondsvoorzitster, mevr. Havelaar van Beeck Calkoen, uit Ede, beantwoord de deze welkomstrede, wees eveneens in het kort op het doel van den bond en dankte het Gemeentebestuur voor de wel willende ontvangst. Dit laatste onderstreepte de voorzitster der Haarlemsche afdeeling, mej. v. d. Molen met eenige vriendelijke woorden. Ten slotte werden ververschingen rond gediend. 't Is nu een en al drukte aan de Zomer vaart. Zooals men reeds weet, worden daar g.heele complexen huizen gebouwd en wordt de Amsterdamstraat, die tot nog toe dood liep, doorgetrokken tot de Zomervaart. Te dier plaatse wordt een brug gebouwd. Het gedeelte, dat voor dit bouwwerk bestemd is, is afgedamd, leeggepompt en reeds zijn de heipalen geslagen en is men begonnen aan de oprichting der fundeering. Om deze re den is de Zomervaart voor het verkeer te water gesloten. Schepen met zand en stee- nen voor de in aanbouw zijnde huizen lossen de lading vóór de brug. Zooals men weet, wordt de kerk van St. Joannes den Dooper in de Amsterdamstraat belangrijk uitgebreid. Deze uitbreiding ge schiedt in hoofdzaak aan de voorzijde, welke aan de Amsterdamstraat is gelegen. Aan deze zijde is dan ook met het graafwerk voor het leggen der fundeering begonnen en dui delijk zijn hierdoor de afmetingen te onder scheiden, welke de „nieuwe" kerk zal krij gen. Daar het geheele voorplein is opgebroken, kunnen de geloovigen slechts langs een nood toegang langs de pastorie het kerkgebouw bereiken. Prijsuitreiking. De prijsuitreiking van den invitatie- en eindwedstrijd heeft Zaterdag j.l. plaats ge had. Reeds ie 3 uur kon men beginnen met prijsschieten, kegelen en sjoelbakken, daar de uitreiking eerst te 9 uur 's avonds zou plaats hebben. In 't begin liep het niet erg druk. Tegen 7 uur kwam echter de gang er in en moest men geruimen tijd wachten om aan den een of anderen wedstrijd deel te nemen. Er heerschte een prettige stemming, de penningmeester maakte hiervan gebruik, door de prijsuitreiking een uurtje later te stellen, waardoor hij belangrijk meer in 't laadje kreeg. Hij was dan ook na afloop lang niet slecht te spreken. Te 10 uur ongeveer ging de voorzitter over tot het uitreiken en bracht een woord van hulde aan die ver- eenigingen welke zooveel gepresteerd had den op de wedstrijden. Vooral de jongere vereenigingen kregen een extra-pluim. 't Was jammer dat Lisse niet tegenwoordig was, want ook deze vereeniging had een extra woord van hulde in ontvangst te ne men. Op de gebruikelijke wijze werden daarna de prijzen aan de gelukkige prijswinnaars overhandigd en was het intusschen 11K uur geworden voor men naar huis toe ging. De wedstrijden hadden het volgende re sultaat: Vrije baan buks: 1. A. Hekker 60.4; 2. J. Rijkens 60.2; 3. N. van Keulen 60—59.3; 4. J. Fransoo 59.3; 5. H, P. Spoor 5958. Geluksbaan buks: 1. W. Strackelhausen 6058 2. N. Van Keulen 6057; 3. P. Langendonk 59; 4. J. Lindeman 59; 5. J. Smit 59; 6. A. van Tol 58; 7. J. van Noordt 57; 8. A. Bos 57; 9. D. C. Houtgraaf 57. Sjoelbakken: 1. M. J. Vink 116 p.; 2. M. J. Post 112 p.; 3. A. Hekker 103 p.; 4. P, Hekker 103 p.; 5. A. van Tol; 94 p; 6. W. Bakker 94 jp.; 7. H. van Tongeren 92 p.; 8. B. Dammers 91 p.; 9. C. Smit 88 p. Kegelen: 1. J. Dijkman 24 p.; 2. B. Dammers 24 p.; 3. W. Stackelhausen 23 p.; 4. W. de Boer 23 p.; 5. J. Fransoo 23 p.; 6. J. Lindeman 22 p.; 7. H. P. Spoor 22 p.; 8. J. Ter Schiphorst 21 p.; 9. J. Kuyper 21 p. Omtrent de ontvluchting van Briedée, de gewezen directeur van de Brusselsche Bank, vermeldt het „Hbld." nog het volgende: Toen wij berichtten, dat Briedée, gewezen directeur van de Brusselsche Bank, uit de gevangenis te Bonn, waar hij in hechtenis zat, ontvlucht was, deelden wij mede, dat zat, ontvlucht was, deelden wij daarbij mede, dat het ontsnappen te wijten moest zijn aan de te groote mate van vrijheid, die de Duit- sche politie haar gevangene gaf. In een Duitsch blad lezen wij iets over de ontvluchting van Briedée uit de gevangenis te Bonn, waar het verblijf van gevangenen niet zoo onaangenaam schijnt te zijn, als men dat in een gevangenis zou verwachten. De beide oplichters, Briedée en De J\.ng, hadden toestemming gekregen om meermalen in de week de gevangenis te verlaten; naar zij zeiden hadden zij deze vrijheid noo dig, om zich door een tandarts te laten behandelen. In werkelijkheid bezochten zij met hun bewakers, die, zonder dat het op viel, toezicht op het tweetal moesten hou den, allerlei café's; in alle mogelijke inrich tingen werden groote verteringen gemaakt. Bewakers en gevangenen stonden blijkbaar op goeden voet met elkaar. Op Woensdag 8 October had wederom Briedée met een van zijn bewakers een café in Bonn bezocht. De man had na het café bezoek nog verschillende boodschappen te doen de gevangene zou wel even wach ten! Toen de bewaker zijn inkoopen gedaan had, was tot zijn verwondering de gevangene gevlogen. Waar hij nu verblijf houdt, schijnt men niet te weten. Als mén als gevangene over een goed gevulden geldbuidel beschikt, dan schijnt 't veblijf in de Bonnsche gevangenis nog niet zoo droevig te zijn. Door de Muziekvereeniging Laurens Janszoon Coster", directeur de heer J. A. Meng, zal Woensdag 15 October een sere nade gebracht worden aan het gouden echt paar L. ReindersLunen, wonende Caste- leynstraat 7, van 89 uur des avonds. Bij verschillende landbouwers aan den IJweg in de Haarlemmermeer circuleert een request ter teekening, hetwelk gezonden zal worden aan het polderbestuur, om er alsnog op aan te dringen toestemming te krijgen tot het vervoer van bieten met vrachtauto's langs die wegen, waar alleen gewelfbruggen gepasseerd behoeven te worden. Gedeputeerde Staten hebben daartegen geen bezwaar, mits genoemd bestuur dat ook goed vindt. Met het eerste steunconcert is het be stuur zeer gelukkig geweest in de keuze van de jonge violiste Eugenia Wellerson als so liste. Het 14-jarige wonderkind, dat zich reeds op vorige concerten der H, O. V. liet hooren in het vioolconcert van Tschaikows- ki en dat van den grooten Beethoven, open baarde toen een artistieke gave die aan het ongelooflijke deed denken. Thans zal het geniale kind zich onder Gerharz's leiding doen kennen in het E dur concert van den grootmeester Bach, in welks grootschen stijl zij een voor haren leeftijd diepen ernst weet te leggen, die een volwassen mensch verbluft zullen doen staan. Hoort van haar dit in de gewone drieledigen vorm geschreven concert met z'n innig Adagio en het van vroolijkheid jui chende Allegro assai, dan behoeft men geen verdere beschrijving van Bach's groot ta lent, dat zich van zelf uitspreekt in dit on overtroffen opus, zooals het door Eugema Wellerson wordt voorgedragen. In de aan het slot van dit concert prij kende Carmen-Fantasie, bewerkt door den beroemden violist: Pablo de Sarasate be wijst zij dat er geen moeilijkheden voor haar bestaan. Met kinderlijke vroolijkheid over wint zij de reusachtige moeilijkheden die hier in flageoletten- en dubbelgrepen zijn aangebracht in bekende gedeelten uit Bizet's pracht-Opera n.l„ de Habanera, Siguedille en Chanson de Bohème. Met de Ouverture „Iphigenie in Aulus" van Glück, Oxford Symphonie van Haydn en l'Arlesienne Suite van Bizet als speciaal orkestwerken onder Gerharz's eminente lei ding vormt dit alles een wonderschoon ge heel, in volle overeenstemming met het daaraan verbonden doel: de instandhouding der Haarlemsche Orkestvereeniging. Ter bijwoning van het op Zondag a.s. te Boulonge Sur Mer te houden congres tot stichting van een internationale organisatie van radicale en daarmee gelijk te stellen partijen en tot verkiezing van een bestuur, heeft de Vrijz. Dem, Bond o.m, afgevaar digd Mr. Slingenberg, wethouder der ge meente Haarlem en lid der Eerste Kamer. Het Dinsdag j.l. gehouden zwemfeest in. Stoop's Bad ten bate van de Noord-Zuid- Hollandsche reddingmaatschappijen, heeft een batig saldo van 500.opgebracht. De afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Tuin- bouwcursussen houdt op Donderdag 16 Oc tober a.s. des avonds 8 uur een vergadering in de „Korenbeurs". De feestavond ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan dezer vereeniging wordt be gin Januari gegeven. Getrouwd 14 October: J, v. Balen en C. E. A. de Wolf. Geboren li October: d. v. H. Drost—v. Aken z. v. C. M. H. RoozekransMaas 13 October d. v. F. DrentHoevenberg. Overleden 11 October: G, Kalter, 70 jaar, Maerten van Heemskerkstraat 12 Oct. J., 6 mnd. d. v. J. P. Kremer, Kerkstraat 13 Oct. D. Kokv. Nellestijn, 66 j. Vooruitgang- straat A. Groustra, 74 j. M. v. Heemskerk- straat G, E. v. EllinckhuijzenPonsioen, 66 j., Gierstraat. Hedenmiddag is men met het asphaltee- ren der Groote Markt, waarmede men sinds eenige dagen bezig was, gereed gekoen. Nu blijft dus ter asphalteering nog de Kruisweg en Kruisstraat over. In verband met loopende geruchten ver zoekt men ons mede te deelen, dat de wedstrijd E. D. O.R. C. H. van a.s. Zon dag, plaats zal hebben des middags te 2 uur. J. Weber, Heerensingel 43 rood, autoge reedschap G. H. Kelderman, Duvenvoor- destraat 110, armband; H. Kruyt, Joh. de Breukstraat 8, bankbiljetL. Wilkens, Oranjeboomstraat 167, rijwielbel. plaatje G. Roosma, Spijkermanslaan 17, breiwerk M. v. Zomeren, Brouwersstraat 37, rijwiel- bel. plaatje E. Schut, Amsterdamschevaart 12, bril H. K. de Wit, Olieslagerslaan^S, ceintuurJ. Wempe, Voorzorgstraat 72, ceintuur M. Rijntjes, Schalkwijkerweg 43, collier J. Haverkoorn, Groot Heiligland 72, ceintuur G. Schrander, Brouwersstraat 2, ceintuurtje H. Bank, Vaartstraat 7, duim stok Bureau van politie, horlogeketting, handschoen Sprong, Brouwersstraat 6, hond herder, Kennel Fauna J. J, Ruyer, M. v. Heemskerkstraat 27 rl., hond Sminia, Oranjestraat 128, hond, gestroomd, Kennel Fauna v. Room, Harmenjansweg 83, poes zw.-wit, Kennel Fauna v. Eedenplein 3, poes-zwart, Kennel Fauna v. d. Sande, Zijlweg 93, poes, zwart, Kennel Fauna C. Eggermont, Harmenjansstraat 46, man- telcostuum B. H. v. d. Eem, Oranjesboom straat 36, oorring J." Timmermans, Regu lierstraat 20, portemonnaie met inhoud K. Meijer, Nieuwe Gracht 48, portemonnaie met inhoud M. Tholen, Kleine Houtstraat 62, portemonnaie met inhoud P. J. Beunder, Pepijnstraat 11, rozenkrans J. Hoogeveen, Graaf Willemstraat 35, rijwielponmp A. IT. Kelfkens, Teding van Berkhoutstraat 18, gymnastiekschoen H. v. d. Lee, Oosterstr. 54, Schoten, schoentje D. Adelaar. Paul Krugerstraat 3 zw., schoen L. S. Laar schot, Julianapark 15, Schoten, vioolstokken en kistG. C. Post, Harmenjansweg 113 r., werkpak. J. Jonkman, Hoogewocrddwarsstraat 27, poes wit bruin; T, Puts, Colensostraat 31, leerboek stenografie; J. Klein, Kennemer straat 2, medaillonhanger; F. Tdijgaat, Ban- nesteeg 5, medaillon; A. Termaat, Allanstraat 78, portemonnaie met inhoud; J, Bouman, Waldeck Pyrmonstraat 39, kinderportemon- rtaic; L. W. Wilker, Kleverlaan 11, portemon naie met inhoud; A. W. Nijssen, Brouwers vaart 12, portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie, Smedestraat, rijwielbelasting- plaatje; J. Jasperse, L. Vlamingstraat 23 rood, rijwielsleutel; J, de Bruyn, Leidsche- straat 121, stang van een kinderwagen; G. Terhorst, Schotersingel 87; boodschappen- tasch; J. C. Smit, Sophiastraat 9, tasch met potlood; C. Wingbermeul, Ged. Oudegracht 39, zakmes. Terug te bekomen bij; M. Kronenberg, Doelstraat 10, armband; C, van Gog, L. Wijngaardstraat 33, armband; S. Berke- meyer, Brouwersstraat 57, rijwieibelasting- plaatje; J. Oldemarkt, Westergracht 95, broekspijpen; G. Bosma, Tuchthuisstraat 4a, broche; M. van Koningsbrugge, Sophiastraat 16, idem; K. Ris, Kruisweg 15zwsTt, cein tuur; H. J. Mohr, Graaf Willemstraat 9, idem; A. H, Kelfkens, Teding v. Berkhout straat 18zwart, idem; .T M. van Waveren, Lembardsteeg 20, idem; Albers, Gierstr. 27, heerenhandschoenen; J. v. Essen, Hier. van Alphenstraat 29, dameshandschoenen; P. Beukers, Paul Krugerstraat 47, bruine takshond; F, Kerkhof, Zoetestraat 32, jas A. Otvers, Reitzstraat 10, grijze poes, Ken nel Haerlem. Zaterdag werd in de buiten- en binnenwa teren van de stad gespuid. Hiertoe werkte de watermachine te Spaarndam. EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE. Een bloembollendief gearresteerd. De vorige week maakten wij melding van het feit. dat ten nadeele van den bloemkweeker J. C. R. aan de Houtvaart, drie manden bloembollen werden ont vreemd, die des avonds waren gebracht op den tuin aan de Oosterlaan. Thans is het de politie van Bloemendaal mogen geluk ken, den dader op te sporen, een zekere K. te Haarlem, die de bloembollen voor den halven prijs had verkocht aan den bloe mist M., eveneens te Haarlem woonachtig, die verklaarde de bollen van K. gekocht te hebben. De bloembollen werden in be slag genomen en zijn door den heer R. als zijn eigendom herkend. Onder valsche me dedeelingen was K. hiervan in het bezit ge komen, opgaf van een onbekende de bloem bollen te hebben gekocht. De niet lever baren zijn ten zijnen huize gevonden, waar van hij verklaarde, deze op eigen tuin ge teeld te hebben, en de bereiding hiervan geschied was in de schuur van zijn broe der. Dit bleek later echter gelogen te zijn. K„ die zelfs vroeger ongeveer 6 jaar bij de politie te Haarlem in dienst was ge weest, zit thans achter slot en grendel, en met het oog op de meerdere diefstallen van bloembollen in den laatsten tijd, heeft de politie met deze arrestatie zeker een goeden vangst gedaan. Een woord van hulde komt toe aan den brigadier T. die met onverdro ten ijver dit onderzoek heeft geleid en tot klaarheid heeft gebracht. Toch weer terug, Eenige maanden gele den deelden wij mede, hoe een klein_ Hon- gaarsch meisje, dat bij de familie B. in het Tuindorp te Overveen was ondergebracht, door eenige heeren van een comité werd weggehaald, onder veel tranen en gesmeek van de kleine of ze toch bij „mammie" mocht blijven. Dat ging niet en ze keerde weer naar Alkmaar en later vandaar naar Budapest terug. Maar nu is ze weer tot haar groote blijd schap bij „mammie" in Overveen terug mo gen komen. Veel moeite is er voor gedaan en heel wat geschrijf, zelfs de Holland- sche consul moest er aan te pas komen was noodig, voordat de ouders in Hongarije toestemming gaven, dat de kleine weer naar Holland ging. EEN WETSOVERTREDER OP VERSCHIL LEND GEBIED, Gisteravond kwart over 6 werd ia de Generaal Cronjéstraat zekere J. W. A. R. door de politie verbaliseerd, ter zake het rijden zonder licht. Het bleek tevens, dat R. geen bel op zijn fiets had en evenmin een rijwielplaatje. Ter zake dit laatste feit nam de verbaliseerende agent de fiets in beslag, doch B, verzette zich daar tegen hevig. Het eind van het lied was, dat hij zelf ook ingerekend werd. Bij al zijn over tredingen krijgt hij dus nog een bekeuring wegens verzet tegen de politie. Roode KruiscoUecte, De te Schoten Za terdag j.l. gehouden collecte voor het Roo de Kruis en de collecte voor hetzelfde doel Zondag gehouden op het R. C. H.-terrein hebben in totaal opgebracht 140.37. R.-K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk." Herdenking 25-jarig bestaan. Nationale Toneelwedstrijd. (Zie ook pagina 3, tweede blad.) Zoo hebben we dan Maandagavond den eersten wedstrijd-avond meegemaakt in het R.-K. Vereenigingsgebouw, waar, zooals wij reeds in ons verslag van Zondag meldden, de nationale Tooneelwedstrijd wordt gehou den, uitgeschreven door de R.-K. Tooneel vereeniging „Door Eendracht Sterk'bij ge legenheid van haar vijf-en-twintigjarig be staan. Ook nu was de zaal vol geloopen. Er heerschte een prettige stemming, een feest stemming en als die nog niet spontaan tot uiting kwam, is dat eenvoudig te wijten aan de broeiwarme atmosfeer, die bij velen den lust tot veel praten of drukke bewegingen benam. Hoe warm 't was en hoe gezellig, zouden we kunnen zeggen met een variant op Beets. Omstreeks kwart voor 8 acht gaat het doek op. De R.-K. Tooneelvereeniging „Nul en Genoegen" te Lisse opent den avond met de opvoering van het kluchtspel in één bedrijf „Jocrisse de Vondeling". Wij moeten het volmondig bekennen; dit spel heeft ons ver rast. Zelden zagen wij een dillettanten-club optreden, die zulk vlot, geacheveerd spel te zien gaf. Daar zat gang in, er werd met elan gespeeld, in mimiek en dictie deed deze uit voering denken aan beroepsspelers. Bij ervaring weten wij, hoe bij het lief- hcbberij-toonecl de rolverdeeling bijna altijd ontstemming wekt. De huisknecht wil gene raal zijn en de kamerdienaar had verwacht, dat hem de hoofdrol zou worden toebedeeld. Niet in titel of rang of waardigheid ligt de waarde van een rol. De waarde van een rol wordt bepaald door de creatie, die de speler er van geeft. Daaraan moesten we onwillekeurig denken, toen gisteravond „Nut en Genoegen" speelde. Niet de luite nant, noch de advocaat, noch de notaris, maar de eenvoudige kasteleinsbediende Jocrisse gaf een uitbeelding van zijn rol, zóó schitterend, dat het heele spel zich om hem groepeerde. Voortdurend moesten we, als we Jocrisse zagen, aan niemand minder dan Jan Musch denken. Waarmee geenszins ge zegd is, dat niet de andere spelers goed en waardig spel gaven. Lisse kwam uit in klasse A. Na Lisse trad op- „St. Gerardus Majellu van Halfweg, met „De Wonderbare Leuningstoel" in klasse B, Spel middelmatig, stuk nog middelmatiger, om niet te zeggen onmogelijk. Al mag 't mis schien aardig gevonden zijn, om een gezel schap van zes personen volmaakt schijn dood te maken en ze in hun lethargischen slaap zelfs een dans te laten uitvoeren, dan moet in ieder geval zoo iets technisch moge lijk zijn en dat betwijfelen we. De beste onder de slechten was Hannes, de loopjon gen, die er in slaagde nog eenige sfeer tc scheppen. We raden Halfweg aan vee! studie te maken van typeering en samenspel en vooral van uitspraak. Wat een erbarmelijk Ncder- landsch! Beter was de „Eendracht maakt Macht" uit Overveen, die eveneens in klasse B. speelde. Hier met het blijspel „Ik wil rust hebben", schoi'ttc het behalve aan goed Nederlandsch, vooral aan samenspel. Wan neer een vereeniging er in slaagt over dat „doode prent" heen te komen, die korte oogenbükken, waarin niets gezegd wordt en de invaller een ietsje te laat is, dan is er heel wat bereikt. Dan eerst krijgt men een gaaf, samenhangend spel, in het ont kennend geval blijft 't spel houterig. Met ernstige studie evenwel komt Overveen over zijn tegenwoordige spel-gebrcken heen. Hier zijn goede krachten onder, die tot ontwik keling gebracht, mettertijd goed spel zullen „buiginkie" waren nog niet zoo kwaad en Walter, de zoon van Dikkop, met z'n open mondje en z'n draaiend petje, was aardig. Z.H, de Paus heeft, naar uit Rome ge meld wordt. Maandag j.l. Mgr. Cesare Or senigo, Pauselijk internuntius bij het Nc. derlandsche Hof, in audiëntie ontvangen. De voorgestelde regeling van dit pen sioen wijkt op verschillende punten af van die, welke voor de ambtenaren geldt. Het pensioen volgens dit ontwerp houdt ver band met het pensioen, dat het overleden Kamerlid zou hebben genoten, indien hij niet gestorven, maar als Kamerlid afgetre den was. Het pensioenbedrag is dus groo ter, naarmate de echtgenoot langer Kamer lid is geweest en varieert, wat het wedu- wenpensioen betreft van 75 1500. De op grond van deze wet te verleenen pen sioenen zullen evenals de eigen pensioenen der Kamerleden ten laste van den Staat worden gebracht. Van fondsvorming is dus afgezien. Evenmin is aansluiting gezocht van het in art. 1 der Pensioenwet 1922 bedoeld pensioenfonds. Naar het Centr. uit zeer vertrouwbare bron verneemt, was reeds door verschillende leden uit de rechterzijde aandrang geoefend op de regeering, om de 5 pCt. salarisverla ging nog niet toe te passen per 1 October, hetgeen echter niet tot resultaat mocht lei den. De rechtbank te Zwolle heeft de zaken tegen de drie Amsterdammers, die verdacht worden van de inbraak in het correspon dentschap van dc Nèd. Bank te Kampen, naar de terechtzitting verwezen. Jan Goseling, bijgenaamd Jan de Smit, die mede in verband met dit misdrijf werd aangehouden, is thans buiten vervolging ge steld; zijn invrijheidsstelling is gelast. Maandagmorgen om ongeveer te tien uur ontspoorde te Amersfoort een locomotief met twee goederenwagens tijdens het ran geeren. Het verkeer ondervond geen vertra ging en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering. Te Lemmer is de eerste Zuiderzeeharing aangevoerd, in het geheel 11 worp. Deze visch is van middelmatige grootte en van extra kwaliteit. Van 20.tot 25.per tal werd besomd. De berichten over de reis van de Z.R. III luiden onverdeeld gunstig. Het luchtschip passeerde Maandagmiddag de Azoren en had na een reis van 30 uur reeds de helft van het geheele traject afgelegd. Volgens laatste berichten, afkomstig van het tra ject Azoren-Bermuda-eilanden, bevind het luchtschip zich thans reeds in den radius der Amerikaansche radio-stations. In de Ver. Staten zijn reeds de noodige maatregelen voor de ontvangst getroffen. Naar tal van kustplaatsen zijn marine-detachementen ge dirigeerd om, indien de Zeppelin voor het bereiken van Lakehurst gedwongen zou zijn een noodlanding te doen, lnjp te verleenen, AMSTERDAM, 14 Oct. De Rechtbank ver oordeelde heden tot 6 maanden gevangenis straf, den varensgezel H., die bij de uitzet ting uit z'n woning in de Buiten-Brouwers straat zich daartegen krachtig had verzet door uit het zolderraam met allerlei voof' werpen naar de politie te werpen en den deurwaarder te bedreigen. De eisch was 4 maanden gevangenisstraf. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 *55/16 95'/,. 6% Nederland 1923 100 100 454 Nederland 1917 8Ü 85V g 7% N.-l. 1921 A 10115/ HolL Lloyd 61/s 61 ft Oude Vaart 881/ 88 dito Gem. Eigendom 71 Mij. „Nederland" 1 6 Vf 157 Scheepvaart-Unie l293/g 129 Rot ter d. Lloyd 1281 127 138 139 82 85 Holl. Stoomboot 271/, 438 3/4 440 Java Cultuur 372 371 73 72i/t Koloniale Bank 177'/ 176i/, Indische Bank 132 V4 1321/, CerL Handel Mij. 1283/g 12b i/ 12 1291/s Phoenix 94 Geconsolideerde I51i/g Kon. Olie 312 313 109»/„ 109"/rt 10'/, 164 163 161 166 Comp. Merc. Arg, 24 241 h 129 1631/ 344i/., 347 Deli Batavia 329 330 Amsterdam Rubber «O»/, 160 1941/ mmm 106 mmmm 1281/, 128 Dordtscbe Petr. 294 296 Southern Rails 711/. 69 14118/lg 142 7415/l6 159/I6 153/, 41/XS 14 OCTOBER EERSTE KOERS 'latere KOERS BERLIJN p. billioen) 0.601/, 0 .60.80 PARIJS 13.40 13.45 BRUSSEL i 12.30 12.35 WEENEN 0-361/, 0.36 LONDEN 11.48i/r 11.46 STOCKHOLM 68.90 67.90 KOPENHAGEN 44.70 44.80 CHRISTIAN IA 36.25 36.45 BAZEL jat o 49.— 49.— NEW-YORK 2341/, 2.55 ROME 11.10 11.171 4 50 5.50 M O 90 4.90 O.» 3 90 4.90 O 50 .mm 4.50 O.-W II rij model. Nieuwste stoffen blauw meiton, geborduurd anker keurige afwerking, prima voering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2