/mmetigd— Brieven uit Frankrijk. 1 E.UWS Radio-Omroep. NTFTJWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 14 October 1924 ïr. P. v. S. De houding der Engelsche conservatieven en liberalen tegenover de arbeiderspartij. De eindelooze politieke besprekingen in Duitschland. Voorioopige overeenstemming inzake een Fransch-Duitsch handels verdrag. Onder de Radio-berichten: Rijksdagontbinding in Duitschland? Marx is nog vol moed. MacDonald's eerste verkiezingsrede. De Britsche moeilijkheden met Turkije. De bezetting van Sjanghai aanstaande? - De Wahabieten zullen waarschijnlijk heden Mekka bezetten. fiEM. 3UI7ENL. BERICHTE*. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. HET DIAMANTENFONDS DER SOV JETS. Een miilioenen-schandaah Roof van 200.000 francs. Motorbussen in beslag genomen PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Des verlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - TeL 3468, Aanhouding verzocht. Bedroefde erfgenamen. Een trein-diefstal. Het schot in den nacht. Abbé Bcrgcy over net Godsdienst-vraagstuk. Het kabinet-Herriot heeft de vijandelijk heden geopend. De minister-president heeft langekondigd de vertegenwoordiging bij het vaticaan te zullen afschaffen en de leekenwet- ?eving in Elzas-Lotharingen te zullen toe passen. De kardinalen hebben een open brief lot hem gericht om op het onrecht te wijzen, dat het Katholieke Frankrijk bedreigt. Herriots antwoord, hoe voorzichtig ook gesteld, geeft al te duidelijk te kennen, dat, ondanks het krachtig protest, uitvoering aan Zijn voorgenomen maatregelen zal worden gegeven. Zijn ministers gaan voort te Hyéres en te Tours te verklaren dat de congregaties een gevaar opleveren voor de Republiek en dat het verzet, zelfs der hoogst geplaatste katholieken door de Regeering zal worden ge broken. Een nieuwe Godsdienststrijd hangt als 'n sombere wolk boven Frankrijk, dat zoo zeer vrede en rust behoeft na jaren van strijd en economische ontwrichting. Het is een ver heugend verschijnsel alom te zien, dat de Kat holieken ditmaal nauw aangegesloten, gereed Zijn tot het uiterste den strijd te voeren om hun rechten te verdedigen, de godsdienst- Vrijheid te verzekeren. Tal van vereenigingen Zijn in het leven geroepen om in geheel het land door woord en geschrift, zoo noodig door handelend optreden de uitdrijving van de religieuzen te beletten, de invoering der leekenwetten in Elzas-Lotharingen te be lemmeren. Wij hebben in meerdere gesprek ken met geestelijke hoogwaardigheidsbe kleders, o. a. den Bisschop van Lourdes, Mgr. Schoepfer, de overtuiging gekregen, dat niet straffeloos de Regeering een geloofsver volging zal ontketenen. Een der vereenigin gen, die het meest op den voorgrond treedt s de federatie van priesters, oud-strijder - uit 1 i wereldoorlog. Aan het hoofd staat de onverschrokken tfgevaardigde van de Gironde, de krachtige ïn innemende pastoor van Saint-Emilion, Abbé Bergey. Wij hebben hem op onze thuis reis van Lourdes opgezocht in zijn woning te St. Emilion, dat schilderachtige Stadje in de nabijheid van Bordeaux, wereldvermaard door de koningsdruiven die er rijpen, niet minder bekend helaas door de godsdienstoor logen, die er in den loop der eeuwen zooveel verwoestingen hebben aangericht. Hij heeft ons op de meest hartelijke wijze ontvangen en ons gesproken over de politieke toestanden van het oogenblik en de redenen die hem gedwongen hebben uit de stilte van Zijn landelijke parochie te treden in het open bare leven zich, met volle instemming van het Fransche Episcopaat, aan het hoofd te stellen van hen, die priesters als hij zelf, hun leven in de waagschaal hebben gesteld om het vaderland in den oorlog te verdedigen. Mijn verontwaardiging over de plannen der Regeering, zoo zeide hij nog, is ten toppunt gestegen. Ik ben niet de strijdlustige, gelijk velen het doen voorkomen. Gedurende de verkiezingscampagne heb ik zelfs aan mijn bestrijders gezegd, ik zal den naam n; onthouden van een minister-pre; i lent,hij n - ge dan Poincaré, Briand of Herriot heeten, zal hem mijn steun geven, indien hij voorstel len doet, volgens mijn meening, gericht op 't waarachtig belang van ons land. Niemand trouwens in mijn parochie twij felt daaraan, waar ik steeds de eenheid heb gepredikt. Maar de droeve bedreigingen te gen ons geuit, de vervolging der geestelijke orden, reeds begonnen, dwingen mii tot ver zet in het Parlement en daarbuiten. Een hef tig protest moet alom weerklinken. Wij pries ters en religieuzen zijn teruggekeerd uit den oorlog in het besef ten volle recht te hebben op onze burgerlijke vrijheid, aan ieder staats burger wettelijk verzekerd. Wij willen dat voorgoed een einde komt aan de vervolging van een deel der bevolking die zijn plicht heeft vervuld in uren van gevaar, ondanks het onrecht hen lange jaren aangedaan. Ik wil tot het einde toe de hoop bewaren dat op rechte vaderlandsliefde de partijen der lin kerzijde tot inkeer zal brengen. Maar indien de regeering de geestelijke orden opnieuw wil verjagen, zullen de troepen aanrukken om hen te verdedigen. Wij zullen desnoods oye "gaan tot daden, waarvan de gevolgen nog niet zijn te vermoeden, maar ons opgelegd door een regeering, die ons aantast in het heerlijkste dat wij bezitten, de vrije uitoefe ning van ons H. Geloof. Onze federatie over geheel Frankrijk ver takt, staat gereed met steun van alle welden- kenden, de regeering te bestrijden, indien zij onze oud-kameraden, met wie zij de gru welijke oorlogsjaren in de loopgraven hebben doorgebracht, uit hun stille kloostercellen verdrijven. Zoo sprak tot ons Abbé Bergey. Een hei lig enthousiasme bezielde hem toen hij ons vertelde van de groote eenheid die thans Frankrijks katholieken vereenigt. Een een heid die in het verleden al te zeer heeft ont broken en waarvan het gemis mogelijk heeft gemaakt dat de heiligste rechten van de beste Fransche burgers met voeten zijn getreden. Wij vroegen hem zijn meening over de af schaffing van het gezantschap bij Z. H. den Paus. Wij willen nog niet gelooven, gaf hij aarzelend ten antwoord, dat het zoover zal komen. Maar indien de linksche meerder heid haar wil in dit opzicht doordrijft, zal zij niet zoozeer ons katholieken persoonlijk daarmee treffen, dan wel Frankrijk in zijn geheel, dat daardoor zijn belangen op ern stige wijze, niet het minst ten opzichte van het buitenland, geschaad zal zien. Het is een zware verantwoordelijkheid, die de regeering op zich neemt door maat regelen te treffen, regelrecht in strijd met het landsbelang. Wij mochten niet langer beslag leggen op den kostbaren tijd van dezen priesterafge vaardigde die dag in, dag uit, door het land trekt, om met zijn bezielend woord de kat holieken op te wekken, pal te staan en te volharden in den strijd tegen de aanranders van God en Godsdienst. Een vraag echter wilden wij nog stellen. Zal Herriot zich we ten te handhaven, zal zijn ministerieel leven volgens uw meening, niet spoedig een einde nemen Wie zal het zeggen, alleen weet ik dat Herriot zich eenigszins bewust wordt, 'n verkeerden weg te zijn ingeslagen. Mocht hij dit openlijk erkennen, dan zullen zeker de socialisten, hem dit niet vergeven. De komst van een Briand zou ongetwijfeld uit pot-'onaal oogp" zijn toe te juichen, zijn p ootere verdr a z miheid wellicht een einde manen aan toe: Jen, die op het punt staan verwezenlijkt te worden. Maar het gevaar is groot dat daardoor tevens de katholieken, zich nu bewust geworden van hun plicht vol komen vrijheid van godsdienst te eischen. zouden hervallen in hun lauwheid van weleer. Dit zou te betreuren zijn, want niet alleen nieuwe maatregelen dienen voorkomen, her stel van bedreven onrecht is noodzakelijk De onschendbare wetten van Combes, mo gen niet langer in toepassing worden ge bracht. Elzas-Lotharingen dient er voor be hoed, geheel Frankrijk dient er van bevrijd. De avond was gevallen over het rustige St. Emilion, toen ik door een der zes, uit architectonisch oogpunt zoo wonderschoone poorten het stadje verliet. De bedeklok klepte in den toren van de kathedraal waarover Ab bé Bergey als pastoor is gesteld. Alles sprak van vrede en rust. En als in een droom bleef ik terugdenken aan de woor den door dien begaafden priester tot mij ge sproken. Woorden van strijd, zulk een tegen stelling vormend met de natuur om mij heen, net de innerlijke gezindheid van dezen vre- delievenden afgevaardigde, slechts ingegeven, door oprecht verlangen den waren godsdienst vrede voor geheel het land te verkrijgen. Hij heeft mij een tot weerzien toegeroepen in de Kamer te Parijs waar hij binnen en kele weken een interpellatie zal houden. Ik zal er niet ontbreken, om in die omgeving zoo geheel verschillende van het vredige St. Emilion, de kennismaking met dezen bii- zonderen man te hernieuwen. La Gironde heeft een goede keus gedaan hem af te vaardigen, tegen zijn verl n -en in. Het Katholieke Frankrijk, dat al te zeer overtuigde leiders mist, heeft in hem gevon den een vurig verdediger van zijn waarach tige belangen, evenals zijn parochie in hem sedert lange jaren een herder bezit vol toe wijding en zorg voor de geestelijke belangen van zijn talrijke kudde. Parijs, 8 October 1924 De verkiezingsstrijd in Engeland. De verschillende partijen hebben haar verkiezingsmanifesten openbaar gemaakt en de stroom van redevoeringen ter bewerking van het kiezersvolk kan nu beginnen. In een opmerkelijk aftikel van de „Daily News" plaatst dit liberale blad zich vierkant tegen over de conservatieven en geeft 't den libera len den raad liever op een lid van de Arbei derspartij te stemmen, dan op een conserva tief, al moet natuurlijk waar het maar eenige kans is op een liberaal worden gestemd. Maar als de stem op den liberaal de neder laag van den Labour-candidaat zou beteeke- nen, moet, zoo meent de „Daily News" de liberale stem op den candidaat van de arbei derspartij worden uitgebracht. Want het eer ste waarop het aankomt is de zegepraal der der conservatieven te verijdelen. Als er in Engeland het evenredige kiesrecht was, dat de liberale partij wenscht, maar waarvan de arbeiderspartij in de hoop op haar beurt van de fouten van het huidige kiesstelsel te kun nen profiteeren, niet wil weten, zou geen kiezer voor de moeilijkheid worden geplaatst om zijn stem uit te moeten brengen op een tegencandidaat zijner eigen partij. Maar het geval ligt er nu eenmaal toe, dat in verschil lende districten elke liberale stem de kansen der conservatieven tegenover den Labour- candidaat vergroot en dan dus maar liever geen liberale stemmen hier. Aldus het stand punt van de „Daily News", die nog altijd hoopt op een eindelij ke coalitie van libe ralen en gematigde elementen der Arbei derspartij een coalitie van den vooruit gang tegenover het conservatisme. Tegenover deze coalitie-gedachte van de „Daily News" komt de conservatieve „Dai ly Tel." met een pleidooi voor een samen werking bij de verkiezingen van liberalen en conservatieven, waartoe trouwens in enkele districten al is besloten, maar waartegen elders bij de liberalen zeer ernstige bezwaren bestaan, zoodat het liberale partijbestuur de districtsorganisaties dan ook maar vrij zal laten naar eigen opvatting te handelen. In verband met de meeningsverschillen in de liberale partij over de houding ten aan zien van de z.g. driehoeksverkiezingen aan te nemen, mag melding gemaakt worden van het bericht, dat de arbeiderspartij bereid is tegenover die liberalen, welke haar bij de laatste Stemming in het Lagerhuis steun ver leenden, geen eigen candidaten te stellen, als deze liberalen de arbeiderspartij nu ook verder hun steun beloven. Ten slotte zij nog even de aandacht geves tigd op het verkiezingsmanifest der commu nisten, dat ongetwijfeld slechts zeer weinige der Britsche kiezers tot geestdrift zal kun nen brengen en dat o.a. met zijn eisch om aan Rusland maar liefst een leening van hon derd millioen pond te geven, het plan-Da- wes omver te werpen, alle schadevergoedin gen en oorlogsschulden te annuleereren enz., enz., zelfs onder de radicale leden van de Arbeiderspartij welke partij trouwens, zooals men weet, zich van de communisten geheel heeft losgemaakt nauwelijks meer dan een lachsucces zal behalen. Over de gemelde pogingen der conser vatieven en liberalen om driehoeksverkie zingen te vermijden, zegt de „Daily Chro nicle" volgens latere berichten dat deze be richten ongegrond zijn. De liberalen stellen voldoende candidaten, om eventueel een zelfstandige meerderheid te krijgen, maar het liberale hoofdkwartier stelt geen candi daat, waar de kans op verkiezing is uitgeslo ten. Het conservatief hoofdkwartier zegt niets te weten van conservatief-liberale sa menwerking inzake driehoeksverkiezingen en laat de beoordeeling der verschillende gevallen aan de plaatselijke organisaties over. Een samenloop van omstandigheden wil dat juist nu de verkiezingsstrijd is begon nen, het bericht komt van de verscherping der moeilijkheden met Turkije, welke aan de regeering des heeren MacDonald aanleiding hebben gegeven de Turken te dreigen, dat Groot-Britannië zijn vrijheid van handelen zal hernemen als de Turken voortgaan met de concentratie van troepen in de streek van Mosoel. Wat die vrijheid van handelen eigen lijk beteekent, wordt weliswaar niet gezegd, maar dat kan natuurlijk niet anders zijn, dan dat de Britten met geweld zulk een verdere troepenconcentratie zullen trachten te ver hinderen. In verband met de felle critiek op op de politiek van Lloyd George tegenover de Turken indertijd uitgeoefend, verdient deze houding van de arbeidersregeering ze ker wel de aandacht. De politieke toestand in Duitschland. Een correspondentiebureau had gemeld, dat tusschen de D.-nationalen en de D. Volks partij besprekingen werden gevoerd om de wijziging van de regeering uit te stellen tot Januari en voorloopig zich tevreden te stellen met de bezetting van de vacante ministers zetels met z.g. vakministers. De „D. nationale partijcorr." haast zich intusschen dit bericht als absoluut onjuist tegen te spreken en te ver klaren, dat de D. nationalen er niet over zou den denken zulke onderhandelingen te voe ren. Zij zouden in zulk een compromisoplos sing, nog geheel daargelaten, dat zij weer met vage verwachtingen afgescheept zouden wor den, noch een geschikt middel zien om de moeilijkheden van den gespannen binnen- en buitenlandsch-politieken toestand mees ter te worden, noch een naleving van de door Volkspartij en de Centrumfractie gegeven plechtige beloften, die nu eindelijk eens moe ten worden nagekomen. De D. nationale volkspartij zal zelf het noodige doen om spoe dig klaarheid in den toestand te brengen. Zij zullen aandringen op spoedige bijeenroeping van den Rijksdag. Worden zij nogmaals bij den rijkskanselier ontboden, dan zullen hun vertegenwoordigers verklaren, dat de regee ring niet langer een afdoende regeling mag uitstellen. Voor theoretische praatjes is nu verder geen tijd meer. Na de mislukking van de volksgemeenschap (de Mammoeth-coali- tie, zooals de „Frank. Z." deze combinatie noemtis alleen nog een regeeringswijziging naar rechts mogelijk. Thans is het woord aan de regeering en de regeeringspartijen. De D.- nationalen verwachten öf een definitief en duidelijk aanbod van regeering en regeerings partijen öf een weigering. Van halve oplossin gen is de partij niet meer gediend. Komt het tot een breuk, welnu, de D. nationalen zijn voor de ontbinding van het parlement toege rust en zullen hun taak van oppositie, als hun die zal worden opgelegd, weten te vervullen. Schijnbaar wel een eenigszins andere hou ding, dan toen de D.-nationalen op 23 Aug. ter vermijding van de anders noodig ge worde i Rijksdagontbinding, met 49 man vóór de spoorwegwet van het plan-Dawes stemden. De „Vorwarts" waarschuwt de midden partijen, zich niet door dit D. national ulti- matum te laten intimideeren want een ontbinding kunnen zij er toch niet door voor komen, hoogstens enkele weken verschuiven. Hun positie dan bij de verkiezingen zou het soc. orgaan niet benijdenswaard achten. Intusschen neemt de crisis in het centrum, naar gelang de verbroedering van D. natio nalen en Volkspartij zich steeds duidelijker gaat af tee kenen, scherper vormen aan en kris- tall iseert zich het linker element meer en meer om den persoon van den oud-rijkskanselier dr. Wirth, de rest om Stegerwald en Guérard. Opmerkelijk (immers heet het, dat de toe komst aan de jeugd behoort) in dit verband is zeer zeker een artikel in de „Germania", getiteld „Unser Weg", waarin nadrukkelijk wordt betoogd, dat het centrum als regeerings en constitutioneele partij alléén kan samen werken met partijen, die zich onvoorwaarde lijk stellen op den grondslag van de grond wet van Weimar en de republiek, waarbij te vens gewezen wordt op de houding van het jeugdig element in het centrum, dat op al zijn vergaderingen van den laatsten tijd zich duidelijk vóór de republiek heeft uitgespro ken. Daartegenover staat een aanval van de Beiersche Volkspartij, die de aandacht ver dient. Op de jongste bijeenkomst van de cen trumfractie, waar het, naar reeds gemeld is, zeer stormachtig moet zijn toegegaan, heeft volgens de „Tag." een verklaring van de Beiersche Volkspartij een groote rol gespeeld. In die verklaring werd gezegd, dat nimmer meer aan een eventueele hereeniging van de Beiersche Volkspartij met het centrum te denken valt en dat men veeleer in het geheele rijk als christ. federatieve partij zal optreden, indien het centrum volhardt in de weigering de D. nationalen in de regeering op te nemen. Welke bedreiging onderstreept wordt door een artikel van de „Bayr. Kurier", waarin beweerd wordt, dat scheuring in het centrum volstrekt onvermijdelijk zou zijn, indien de richting-Wirth, zij het ook maar tijdelijk, aan het roer mocht komen. De „Vorwarts", die critiek levert op deze houding van de Beiersche volkspartij, wijst erop, dat het gevolg van een en ander zal zijn de sociale scheuring van het centrum over het geheele rijk eenerzijds de bezittende en agrarische kringen van het centrum, ander zijds de bezitlooze leden, waarmede het met de centrumsidee van de sociale verzoening in den geest van het christendom voorgoed gedaan zou zijn, om plaats te maken voor den klassenstrijd. De tot deze week uitgestelde definitieve beslissing van het centrum, die van zoo groo te beteekenis zal zijn voor de Duitsche poli tiek in het algemeen en voor het centrum in het bijzonder, mag daarom met groote be langstelling worden tegemoet gezien. Het Fransche verdrag met Duitschland. Het eerste gedeelte van de economische onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland is geëindigd met een accoord op een basis, waaromtrent de besprekingen den Óen November te Pariis zullen worden voortgezet. Frankrijk verkeert in de onmoge lijkheid om Duitschland het voordeel eener behandeling als meestbegunstigde natie te verschaffen. De beide delegaties besloten, dat de naties elkaar op voet van gelijkwaardigheid zullen behandelen. Men toont zich te Parijs vrij algemeen in genomen met het resultaat van de eerste serie Fransch-Duitsche onderhandelingen over een handelsaccoord. De overeenstemming, die omtrent de hoofdlijnen bereikt is, doet voorzien dat men het nu ook over de details wel eens worden zal. Hetgeen thans is bereikt was het moei lijkst omdat bij het begin der besprekingen van Duitsche zijde de eisch was gesteld dat Frankrijk ook zijnerzijds de clausule van meest-begunstigde natie zou toestaan. Dit wordt door de Fransche wet van 1919 on mogelijk gemaakt. Frankrijk moet die wet dan maar afschaffen, heette het aanvankelijk van Duitschen kant. Gelukkig zijn de Duit sche onderhandelaars niet zoo doctrinair ge weest als een aantal Duitsche bladen eisch- ten en hebben zij verstandiglijk genoegen ge nomen met een regeling, volgens welke het minimum-tarief, zonder in theorie steeds te worden toegepast, practisch geldt voor alle artikelen, waarvan de invoer in Frankrijk Duitschland interesseert. Natuurlijk kan dit nog aanleiding geven tot moeilijkheden als bij de tweede serie der besprekingen die 5 November begint, de détails moeten worden vastgesteld, maar de kwestie is dan toch thans op den goeden weg. Dit wekt hier tevredenheid omdat, zoo als bekend, de invoer in Duitschland voor de Franschen veel belangrijker is dan de invoer in Frankrijk voor de Duitschers. Zonder dat de bijzonderheden bekend zijn schijnen toch door Duitschland toezeggingen gedaan be treffende de Fransche metaalproducten en voortbrengselen uit Elzas-Lotharingen (waar tegenover natuurlijk van Franschen kant der gelijke concessies staan), die aanleiding ge ven op dit punt de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. HET AANDEEL DER VERSCHILLEN DE LANDEN IN DE DUITSCHE LEE NING. In de afgeloopen week hebben Herriot en Clémentel besprekingen gehouden met ver tegenwoordigers der Fransche banken, waar bij zij de noodzakelijkheid uiteenzetten van Frankrijks deelneming aan de leening van 800 millioen goudmark, voorzien in het plan- Dawes. De banken hebben geantwoord op het beroep, door de regeering op haar gedaan. De leening is thans als volgt geplaatst Ver. Staten 100 millioen dollar Engeland 12 mil lioen pond Frankrijk, Nederland, Zwitser land elk drie millioen pond België, Zweden, Italië elk 1 /4 millioen en Duitschland een millioen pond. De gezamenlijke Fransche banken waar borgen de inteekening en plaatsing der Fran sche tranche. DE ZWEEDSCHE SOCIALISTEN EISCHEN HET AFTREDEN DER REGEERING. De vertegenwoordigers van de Zweed- sche sociaal-democratische pa'rtij zijn te Stock holm bijeengekomen. In een door hen gepubliceerd communi qué wordt het onmiddellijk aftreden van de tegenwoordige regeering geëischt, teneinde plaats te maken voor een nieuwe regeering, die de oplossing van 't verdedigingsvraagstuk moet voorbereiden in overeenstemming met den uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer, en in samenwerking met een der beide liberale partijen. De vertegenwoordigers van deze liberale partij (bedoeld zijn de vrij zinnige voorstanders van een drankverbod) zijn eveneens bijeengekomen. Zij eischen in een communiqué de onmiddellijke oplossing van het verdedigingsvraagstuk, teneinde te komen tot een vermindering van de uitga ven voor militaire doeleinden. Het communiqué van deze partij zegt niets over een aftreden van de tegenwoordige re geering. De troepen van Tsjekiang hebben zich overgegeven. Er is een regeling getroffen voor een wapenstilstand met Kiangsoe. Loe Yoeng Hsiang, de leider van Tsjekiang, is met den chef van zijn staf Lo Feng Lin naar Japan gevlucht. De onmiddellijke aanleiding voor de vlucht van Loe Yoeng Hsiang en ho Feng Lin was het feit, dat Tsjen-Yao-Sjan, de be velhebber ten Westen van het meer Taihoe, Zondagavond met een divisie naar Kiangsoe overliep. Men is van oordeel, dat de buiten landsche concessies te Sjanghai geenerlei gevaar loopen. Een ernstige poging is gedaan den trein, waarmede generaal Woe Pei Foe reisde, na bij Tientsin, in de lucht te doen vliegen. Twee bommen met groote ontploffende kracht waren op de rails gelegd. Zij konden evenwel worden verwijderd, voordat de trein passeerde. In verband hiermede zijn twee Russische spoorwegarbeiders gearresteerd. EEN MOORD IN HET BOSCH VAN VINCENNES. De drie te Parijs woonachtige gebroeders Guisan, zoons van een medicus in Lausanne waren gewoon eenmaal per week den avond door te brengen bij een landgenoot te Nogent. Vrijdagavond begaf de jongste broeder Sta nislas zich vooruit naar Nogent, de beide an dere, een tweeling, zouden volgen. Tegen negen uur liepen zij door de Avenue des Chataigniers bij de Jardin Colonial, toen er een individu op hen toesprong en hun geld eischte. Vóór zij zich konden verdedigen, loste de man een aantal schoten, waardoor de beide jongens dood neervielen. De aanrander nam op een fiets de vlucht bij het naderen van een concierge van een nabijgelegen villa. HET VERTREK VAN HOESSEIN UIT GESTELD. KONING ALI BEREID MET DE WAHABIETEN TE ONDER HANDELEN. Hoessein's vertrek is uitgesteld tot 15 Oct., maar de plaats van zijn bestemming is nog onbekend. De nieuwe koning van de Hedjaz, Emir Ali, berichtte aan den leider der Wa habieten bereid te zijn tot onderhandelen en op deze wijze alles in het werk te stellen om te Mekka een bloedbad te voorkomen, gelijk er, naar beweerd wordt, een te Taïff werd aangericht. HOE MEN OP CUBA VERKIEZINGEN ORGANISEERT. Volgens bericht uit New-York heeft de Cubaansche regeering te San José de Lasta- jas 600 bommen, 100.000 patronen en ander oorlogsmateriaal in beslag genomen, die, naar men te Havana meent, verzameld wa ren om te bezigen voor politieke agitatie in verband met de huidige campagne voor de presidentsver kiezing. DE FINANCIEN DER RUSSISCHE SPOORWEGEN. De Russische spoorwegen bevinden zich nu in een zeer moeilijken financieelen toestand, aldus de JEkonomitsjeskaja Zjiznj". Ver- scntiiende trusts en regeeringsinstellingen be talen de door hen aan de spoorwegen ver schuldigde bedragen niet (deze schulden overtreffen nu 22,5 millioen goudroebel). Bovendien hebben de spoorwegen nog een tegoed van 12,5 millioen roebel bij het com missariaat van financiën, maar de directie der spoorwegen kan dit bedrag van het commis sariaat niet loskrijgen. De voorgenomen aan zienlijke vermindering der dotaties van de re geering aan de spoorwegen zal ten gevolge hebben een achteruitgang van het bedrijfs kapitaal der spoorwegen. NEGEN MILLIOEN HONGERLIJDERS. De Russische centrale commissie voor den strijd tegen de gevolgen van den misoogst heeft van de uitvoerende comités van de door den misoogst getroffen provincies uitvoe rige gegevens ontvangen over het aantal hon gerlijdenden, die reeds nu gevoed moeten worden en over de benoodigde hoeveelheden graan. Uit de ontvangen statistieken blijkt, dat in October negen millioen personen geen brood meer zullen hebben en dus zonder steun van honger zullen moeten omkomen. Dit beteekent, dat over eenige maanden het aantal hongerlijders de twaalf millioen zal overtreffen, want op het oogenblik hebben sommige boeren nog de geringe voorraden graan, die zij geoogst hebben. De redactie van „Roelj" heeft, naar zij mededeelt, uit zeer betrouwbare bron de vol gende bijzonderheden ontvangen over het diamantenfonds der bolsjewiki, het bestaan waarvan reeds lang bekend was. Het hoofdfonds van diamanten bevindt zich te Moskou en bestaat uit tien poed (163,8 kilo) diamanten. Dit fonds wordt het geheime fonds genoemd. Het behoort aan het Politbureau der Russische Communis tische partij en wordt in den Kremlin op een goed bewaakte plek bewaard. Op iedere be schikking betreffende den uitvoer van een ge deelte van deze diamanten moeten niet min der dan vijf leiders hun handtee kening plaat sen. Van Januari 1923 af worden uit Moskou per speciale diplomatieke koeriers partijtjes uitgezochte diamanten naar het buitenland gestuurd. De diamanten worden dan ver voerd in leeren zakken, die van een stempel van het commissariaat van buitenlandsche zaken worden voorzien. Koffers met diaman ten, geadresseerd aan de Russische vertegen woordiging te Berlijn, worden door Kres- tinsky zelf geopend, die de diamanten in zijn studeerkamer in een speciaal daarvoor inge richte kast bewaart. Krestinsky zou reeds meer dan een tiende van het diamantenfonds hebben ontvangen. De verkoop van diamanten is door de regee ring aan Krestinsky toevertrouwd. Hij heeft agentschappen te Parijs, Londen, New York en andere steden opgericht, waar de diamanten langzamerhand aan den man worden ge bracht. Te Berlijn worden de steenen niet verkocht, omdat de Berlijnsche juweliers niet over voldoende middelen beschikken. Kre stinsky heeft eenige reisagenten, wier taak het is buitenlandsche koopers naar Berlijn te brengen, waar de transacties worden afgeslo ten. Een gedeelte van de diamanten wordt naar Canada gezonden en vandaar naar de Ver. Staten. Dit wordt gedaan omdat in de Vereenigde Staten zeer hooge invoerrechten op diamant bestaan. Uit Canada worden de diamanten in de U. S. A. binnengesmokkelr' Het toezicht op de Canadeesche grens is niei zoo streng als op de anc'ere grenzen en het smokkelen is daarom minder gevaarlijk. Als smokkelaarsters worden bij voorkeur arm gekleede vrouwen gebruikt, die derde klasse reizen en zich zoo gedragen, dat de douane op haar geen acht slaat. Volgens de redactie van „Roelj" worden de juweliers in alle landen ten zeerste veront rust over de ophooping van zooveel diaman ten in handen van de Sovjets. De afzet van zooveel steenen eischt tientallen jaren. Op het oogenblik is de verkoop mogelijkheid van de ze steenen in Europa zeer gering. In Neder land en België zou verleden jaar besloten zijn de diamanten, die door de Sovjets verkocht worden, te boycotten. In belanghebbende kringen worden nu onderhandelingen ge voerd om den boycot ook in andere lan den door te voeren. Zoo beweert althans dit Russische emigran tenblad. Diefstallen door spoorwegbeambten. Twintig staatsbeambten, werkzaam op het station Brest (Frankrijk) zijn in staat van be schuldiging gesteld, wegens diefstal en acht en veertig wegens heling ten nadeele van den staat. De Fransche staatsspoorwegen hebben in het jaar 1913 niet minder dan 495 millioen aan schadevergoeding moeten betalen voor verloren geraakte, of gestolen goederen. Wie zal zeggen, hoeveel hieraan op rekening komt van de diefstallen, door genoemde heeren gepleegd De diefstallen geschiedden door het uit den trein werpen van paketten, welke door me deplichtigen in veiligheid werden gebracht. Bij huiszoekingen zijn talrijke gestolen artikelen in beslag genomen. Tafelmessen, pantalons, bretels, blouses, schoenen, stukken stof van allerlei kwaliteit en kleur, bonten, fietsen en jachtgeweren be hoorden tot den buit. De diefstallen moeten zeker reeds twee jaar geduurd hebben en familieleden der die ven kregen gestolen voorwerpen ten geschen ke. Ook eetbare waren werden verdeeld. Tal rijke blikken conserven verdwenen, als mede kilo's boter, eieren en flesschen wijn likeur. De opsomming van het gestolene zou een lange lijst vormen bijna even lang als het spoorwegtraject ParijsBrest. De vrouw van een beambte vervaardigde een costuum uit gestolen fluweel en bonten. Het geheel werd met zijde gevoerd en het overschot der bonten diende voor bedvul- ling en dekens. Er waren bij de gestolen goederen stoffen van kostbare kwaliteit. Zaterdag werden in den trein bij de stad Charleroi twee bedienden van een mijn onderneming, die een bedrag van ongeveer 200.000 francs aan salarissen voor de arbei ders van een bank hadden gehaald, door een onbekend gebleven persoon aangevallen en zoodanig verwond, dat men voor het leven van één der bedienden vreest. De aanvaller is er met het geld van door, zonder dat men eenig spoor van hem heeft gevonden. (Msb.) Vrijdagmorgen zijn te Zwolle twee motor bussen door de marechaussees in beslag ge nomen, toebehoorende aan de ondernemers Renselaar te Nunsneet en Bos te Oldebroek. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag 8.15 8.30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m.; 12.15—12.30 n.m.; 1.05—1.20 n.m.; 3—3.30 n.m.; 4.154.28 n.m. Tijdseinen; 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1.301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12.30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan.) Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Concert 4.505.50; Dames- en Kinderuur 6.207.30; concert-, zang-, opera- of popu laire avond 8.2011.20. Maandag, Donderdag en Zaterdag na 10.20 Jazz-band uit het Savoy-Hótel. Tijdseinen Greenwich 5.20 en 11.20 Big Beer 2.20 en 8.20 (Zondag 3.20 uur). Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W.A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S op 420 M. Birmingham 5 L T. op 475 M- Aberdeen 2 B D op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. -dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of an derszins (voorafgegaan te 9.50 n.m. door nieuwsberichten) Bovendien eenige dagen per week Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffeltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.3510.20 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.10 n.m. weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 1 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag allen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50; 4.205.20; 7.50 tot het einde Concert enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Bin-Ben (to renklok der Westminster Abdij). DINSDAG 14 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 uur Zangles door mile Bonnard Soirée litte raire en musicale, gewijd aan Ronsard. Chelmsford 1600 M. 9.20 uur Ope- rettenmuziek. Brussel 265 M. 8.35 uur Concert, o.a. ouverture uit „Don Juan" en Romance in f (Beethoven) en Symphonie inacheré» (Schubert). De auto's uitsluitend ingericht voor veever- voer, waren geheel volgeladen met varkens en kippen, die daar volkomen op hun plaats waren. Minder op hun plaats, maar toch blijkbaar zeer op hun gemak, zaten midden tusschen het huisgedierte in den eenen auto 6, in den anderen 3 passagiers. De commissaris van politie te Busstim verzoekt aanhouding van den minderjarigen A. Dupont, 18 jaar, kantoorbediende, wo nende te Bussum, Ruysdaellaan 15. Den 30sten September jj. is hij van het kantooi te Amsterdam, waar hij werkzaam was, weg gegaan om een boodschap te doen, doch hi; heeft nadien niets meer van zich laten hooren. Het is ook niet onmogelijk, dat hem een on geluk is overkomen. Signalementlengte 1.82 M., ovaal gezicht, bruine oogen, vrij groote mond, donkerblond haar, zonder baard of knevel, gekleed in blauw costuum, wit overhemd, slappe boord, ondergoed gemerkt no. 2714 droeg slappe hoed, sport kousen en lage schoenen. Men meldt uit Tilburg d.d. 8 October aan de ,,'s-Hert. Ct.". Hedenmorgen had op het kerkhof van de Goirke-kerk een begrafenis onder eenigszins eigenaardige omstandigheden plaats. Nauwe lijks was de overledene in het kille graf neer gelaten of de familieleden begonnen onder ling te twisten. Het ging natuurlijk over de nalatenschap, over de „centjes" van de ont slapene. Onder het huiswaarts keeren op weg naar het sterfhuis werd het dispuut zoo hoog dat twee heeren hunne messen trokken. Zti maakten hierbij veel kabaal, namen zoo'n dreigende houding aan, dat een juffrouw, een van de vele toeschouwers, het op haar zenuwen kreeg en door de omstanders naar haar woning moest worden gebracht. Hier en daar rolde een kachelpijp over de keien die het met een parapluie te kwaad had gehad. Zoo ging het verder vechtend en tierend door eenige straten. Het was inderdaad een tragisch komisch/ vertooning. Een citybag met f 60.000 gestolen Men deelt het „Volk" mede, dat Vrijdag- avond in den trein Rotterdam-Amsterdam, die 6.29 uur aan het Centraal Station te Am sterdam aankomt, een belangrijke diefstal heeft plaats gehad. Een reiziger, die een citybag met f 60.000 bij zich had, verwijderde zich nabij Haarlem even uit de coupé en begaf zich naar het toilet. Hij liet zijn kostbare tasch in de coupé achter Toen hij terugkwam, was de tasch verdwe nen. Vermoedelijk is de dief uit den trein ge sprongen, daar in den wagon niets werd ont dekt. Bevestiging van deze diefstal kon het blad echter nog niet verkrijgen. Gisternacht terwijl de komiezen v. H. en v. D. onder Rucphen langs de Belgische grens patrouille-dienst hadden, ontmoetten zij twee verdachte mannen, die zij besloten te volgen. Toen zij eenigen tijd voortgeloopen hadden werden zij plotseling hel belicht en trof hen beiden een schot hagel, zoodat moet worden aangenomen, dat zij niet zonder reden die nachtelijke wandelaars voor wildstroopen hadden aangezien. De ambtenaren konden hun tocht niet voortzetten en gingen naar het dorp, waar zij zich onder behandeling stelden van dr. Borms die bij beiden de hagelkorrels everwijderde. Gelukkig bleek dat zij niet ernstior ver™»— waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5