Advertentien. KINADRUPPELS I i i j L ialiteit in Koperdiepdruk DE DEKENWEDSTRIJD G. Wassenaar - Jansweg 17 Een Engelsch Ledikant met toebehooren. Een Molton Deken Cadea 2. Een 2-pers. Eiken Ledikant. 3. Een Leidsche wollen Deken. 4. Een 2-pers. Beuken Ledikant. 5. Een 2-pers. Satinet Deken. 6. Een Cretonne Deken. Hoestsiropen 'Fluweel en Mei GOEDKOOPE KOLEN Dr. H. NANNING's Drukkerij „De Spaarnestad" 1. Een lape Waschtafel met Toilet- en Waschstel. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. Ingezonden Mededeelingen voor Kinderen Koordiluweel Velvet Fluweel Zijde Crepe Marocain Mantelstof Popeline zuiver Wol Gabardine Zuiver Wol Velour de Laine Wollen Mouseline UREE/PTANN ENGELSCHE HUISBRANDNOOTJES G. v. d. HAAK Jr. - Burgwal 9 RECLAMEDAGEN O O O 8C En bovendien ontvangt elke kooper een VERRASS NG Onze Etalages zijn steeds (ook des Zondags) tol 10 uur verlicht. STEEDS DE L A AGSTE PRIJZE N O o ZANDVOORT. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. BEVERWIJK. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. 60 cents per regel. Anga-siroop (bij Kinkhoest)...... 11.75 VIJFHUIZEN. HAARLEMMERMEER. HALFWEG. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. CASTRICUM. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op* zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. VRAGENBUS. De vliegtocht Nederl.Indië. ■Ass e_fsi esS. -V f 1.50 per H.L. afgehaald i-: Telefoon 770 PRIJS f 1.30 mam NASSAULAAN 49, HAARLEM Levert netjes, vlug en billijk: UI I- X UI 0. UI begint heden en duurt tot 25 October a.s bij voor diegene welke het juiste aantal geëtaleerde dekens raadt, stellen wij beschikbaar Bovendien loven wij 6 prijzen uit voor de 6 opvolgende dichtstbijzijnde opgaven. indien meer dan één winnaar, wordt geloot De opgaven (voorzien van naam en adres) moeten in gesloten couvert vóór 27 October a.s aan ons magazijn JANSWEG 17 worden bezorgd. De uitslag wordt bekend gemaakt Maandag 27 October 's avonds 8V?uur voor onze étalage- ramen, en Dinsdag 28 October in de Dagbladen. Elk die in deze RECLAMEDAGEN voor minstens f 15 koopt, ontvangt UI UI lil H O O x VIJF-EN-TWINTIGJARIG BESTAAN dER R. k. TOONEELVEREENIGING. „DOOR EENDRACHT STERK." In de ruime zaal van het R. K. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg te Heem- stede was Zondagavond een groote menigte samengekomen. Bij gelegenheid van het vijf-en-twintig ja- rig bestaan der R.- K. Tooneelvereeniging. «Door Eendracht Sterk" is door de jubileeren- de vereeniging een nationale tooneelwed- strijd uitgeschreven, welke gisteren avond ge opend-werd met eene bijeenkomst voor Dona teurs en genoodigden. 's Morgens te kwart voor 7 was tot intentie eene H. Mis opgedragen, waaronder Algemee- ne H. Communie der leden, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt in 't Vereenigings- gebouw. De Voorzitter, de heer Th. C. van Schie, opende de Zondagavond-bijeenkomst met een gloedvolle toespraak, waarin hij dank bracht voor de groote opkomst en aan allen, die in verband met deze 25 jarige herdenking °P een of andere wijze hunne medewerking hadden toegezegd, zijne erkentelijkheid be tuigde. Hierna spreekt de Zeer Eerw. Zeergel. Hear Prof. Henning van het seminarie Hageveld tijn feestrede uit. De eerw. spreker schetst het ontstaan en verloop van dilettanten too- ueelvereenigingen. In de meeste gevallen zijn ge slechts een kort leven beschoren de korte Periode, welke ligt tusschen revolutie-bouw en ruïne. Plaatselijke invloeden, gemis aan goede samenwerking met het geestelijk gezag, een te groote dosis zelfgenoegzaamheid, zie daar enkele factoren, welke belemmerend °P den levensduur van dergelijke vereeni- gingen werken. Als de Eerw. spreker zijne inleiding zoo somber heeft gehouden, is dit alleen om de tegenstelling des te beter te doen uitkomen. Nomen est omen, de naam is een voorteeken! De geschetste inleiding is niet van toepassing °P de jubileerende vereeniging." Door Eendracht Sterk" kan heden op een 25-jarige, roemvolle werkzaamheid terugzien Prof Henning treedt daarna in bijzonder heden over den verheffenden, ontwikkelen den en verblijdenden invloed van het tooneel, 'n 't bijzonder van het Roomsch Tooneel. Namens de gemeente Heemstede spreekt hierna de Wel.Ed. Zeergel. Heer Dr. E. A. M. Droog een kort woord, waarna wordt opge voerd „Onteerd," tooneelspel in 4 bedrijven, dat met groote belangstelling door de talrijke aanwezigen werd gevolgd. Al moeten wij, ïooals de Voorzitter in zijn openingswoord meedeelde, er rekening mee houden, dat dit stuk uit den tijd is, toen de reclasseering nog tiet hare zegenrijke werking deed gelden, dan toch moet men waardeeren de meesterlij ke wijze, waarop de schrijver heeft weten doen uitkomen, hoe moeilijk voor den ex-gevangene de terugkeer in de maat schappij is en hoe bijallen goeden wil «n de beste voornemens zich toch steeds het verl den doet gevoelen. De pauze werd benut voor de uitdeeling der Prijzen van de groote verloting. De avond werd besloten met het zingen van het lied „Roomsche blijdschap." Verslag van de gemeente over het jaar 1923. Dezer dagen is het verslag der ge meente Zandvoort over het jaar 1923 gereed gekomen, waaraan wij o.m. het volgende ontleenen: Op 31 December van het jaar 1922 was het cijfer der bevolking te Zandvoort totaal 6944. In den loop van 1923 verminderde dit aantal door sterfte en vertrek met 994, ter wijl het met 1376 toenam door geboorte en vestiging, zoodat dus op 31 December 1923 Zandvoort een bevolking telde van 7326 Personen. De rekening over 1922 sloot met een ba tig saldo van 58450.97, terwijl de begroo ting voor 1923 in totaal geraamd was op be drag aan inkomsten en uitgaven van 1.015.397.0514. Over het jaar 1923 bedroe gen de ontvangsten van den hoofdelijken omslag 150.022.02, terwijl de kosten voor de werkverschaffing 36.092.64 Yi beliepen. Ter bestrijding van de heerschende werk loosheid werden gedurende de eerste en de laatste maanden van het jaar wederom wer ken uitgevoerd, die wel noodig, maar niet direct noodzakelijk waren. Het grootst aantal der tewerkgestelde ar beiders bedroeg 100. In verband met de rio- leeringswerken werd een nieuw systeem toegepast, nl. het hemelwater in zgn. stapel- Putten te doen wegzakken. Deze stapelputten maken echter verzak kingen in trottoirs onvermijdelijk, waardoor het wegdek ter plaatse van die stapelput ten voorloopig wel herziening en reparatie vereischt. De straatverlichting vorderde een uitgaaf van 9006.18/4. In verband met de. malaise in de bouwvakken had er nog mindere mate van aanbouw plaats dan in 1922. Aan goedkoopere arbeiderswoningen blijft nog steeds behoefte. Ten einde een betere surveillance en be waking door de politie in de meest afgele gen gedeelten der gemeente te bevorderen werd met ingang van 1 October 1923 een zoogenaamde veldwachtersdienst ingesteld. Gedurende 1923 werden in totaal 555 pro- cessen-verbaal opgemaakt, tegen 531 in het jaar 1922. Op bepaalde tijden werd controle uitge oefend op het woeste rijden door bestuur ders van motorrijtuigen, speciaal die van vrachtauto's, met het gevolg, dat verschil lende processen-verbaal werden opgemaakt. Besloten werd door B, en W. tot den aan koop van een E. S.-Motorspuit met een ca paciteit van 1000 Lt. per minuut. Deze bleek B. en W. voor Zandvoort de meest geschik te motorspuit. Het overige materiaal der brandweer werd aanmerkelijk verbeterd. Namens Brand- en onderbrandmeesters wordt nogmaals de telefonische aansluiting van de korpsleden in herinnering gebracht, daar deze zeer gewenscht is. De gezondheidstoestand was bij voortdu ring in de gemeente goed te noemen, epide mieën kwamen niet voor. In totaal werden 12 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van diphtherltus geconstateerd. Het aantal verpleegdagen der Clarastich- ting bereikte een totaal van 8319. Door het Burgerlijk Armbestuur werd aan werkloozen een bedrag uitgekeerd van 2696.40 als ondersteuning, terwijl de werkloozencommissie voor het zelfde doel 4195 uitkeerde, 't Totaal aantal ingeschr. werkzoekenden in de gemeentelijke arbeids beurs bedroeg 492, waarvan 20 vrouwen. Het aantal aanvragen om werkkrachten be droeg 28 mannen en 15 vrouwen. De landbouw in de gemeente bepaalt zich tot het telen van aardappelen. Duingrond. voor de aardappelenteelt wordt in huur uit gegeven. Met aardappelen werd beteeld ongeveer 118.70 H.A. Het opgaande hout besloeg een opper vlakte van ongeveer 12.06 H.A. Duinbeplantingen hadden naar behoefte plaats. Door helmbeplanting werden de zandstui- vingen zooveel doenlijk tegengegaan. De oppervlakte duin beslaat 3030.69 H.A. De totale oppervlakte der gemeente is 3309 H.A. De toestand van den veestapel, in geringe mate aanwezig, is gunstig. De visscherij bepaalt zich in hoofdzaak tot het vangen van garnalen Door uitbreiding der gemeente en het steeds aangroeiend getal badgasten en pas santen nam het verkeer per H. IJ. S. M. en E. S. M. aanmerkelijk toe. H. B. S. Vereeniging. Zaterdag gaf de Velser H. B, S.-vereeniging een propagan- da-feestavond in hotel ,J)e Prins." De zaal was geheel bezet. Na eenige num mers muziek van het H. B. S.-orkestje, sprak de voorzitter, de heer van der Plas, een welkomstwoord^ tot ouders een leera ren. Opgevoerd werden twee kluchtspelen, n.l. „Engelsch zonder leermeester" van Tristan Bernard en ,,De Spraakveredelingsbond", van C. P. Brandt van Doorne. Het zijn wel stukjes die vallen in de sfeer voor studee- rende jongelui, maar voor een avond van ontspanning beduiden ze heel weinig. Er zijn tal van aardiger blijspelen voor jongelui; (wij herinneren ons het mooie en levendige „Haar hart is ontwaakt), dan deze dorre sch<£olstukjes. Niettemin had de opvoering veel succes, ofschoon o.i. het spel ook veel te wenschen overliet, wat niet anders kan, daar de voor zitter verklaarde dat voor 14 dagen de spe lenden nog niets van de stukjes kenden. De heer van der Plas gaf twee Engelsche en een Hollandsch cabaretliedje die een welverdiend applaus oogstten, want de ver tolking was heel goed, Aan den regisseur der Vereeniging, den heer Jac. de Nobel, te IJmuiden, werd door den voorzitter het eere-lidmaatschap aange boden, waarvoor de heer De Nobel met een korte speech dankte. Verkeersongevallen. Zondagmiddag reed op den Wijkerstraatweg een autobus, toen van den anderen kant een auto kwam. De bestuurder van de autobus haalde -te veel naar rechts uit en kwam daardoor met de bus op den berm van den weg terecht. Gelukkig bleef de bus, waarin geen men- schen zaten, staan. De bestuurder van de auto, de heer W. uit Haarlem, had sterk geremd en bleef staan, waardoor een daar achter rijdende motorrijder tegen de auto opreed en een bloedende hoofdwonde be kwam. De politie stelde een onderzoek in, maar niemand had schuld, daar alles een samen loop van omstandigheden was. Inbraak. Toen gistermorgen het onder wijzend personeel der gemeentelijke Be waarschool in de school kwam, bemerkte men eerst niets ongewoons. Toen echter een der onderwijzeressen in de kleerkast kwam en haar schort wilde voordoen, lagen de kleeren op den grond, en bleek een gou den horloge en een sierspeld uit het schort verdwenen te zijn. Bij nader onderzoek bleken er inbrekers aan het werk te zijn geweest, want kasten met leermiddelen wa ren opengebroken en latten daarvan afge rukt. Vermist worden slechts twee bouw doosjes en een bal. Vermoedelijk is de inbraak gepleegd door jongens, want teekeningen van borden zijn uitgeveegd; met een passer was een cirkel op een der borden getrokken enz. Ze zijn binnengekomen door een deur van de middelste speelzaal, die ze met geweld hebben opengetrokken. Zeer waarschijnlijk is de inbj-aak Zondagavond gepleegd, want omwonenden hebben dién dag omstreeks 6 uur even het licht iri de school zien bran den. Maar ook slechts heel even, want ver der hebben de heeren met lucifers gewerkt, daar verscheidene afgebrande lucifers wer den gevonden. De kinderen hadden Maandagmorgen vrij van school, opdat rustig een onderzoek in gesteld kon worden. De politie had de daders van den inbraak in de Gemeentelijke Be waarschool reeds gistermiddag te pakken. Het zijn drie jongens van 9, 11 en 13 jaar, n.l. twee broertjes P. en K. De gestolen goe deren zijn terecht op de bouwdoosjes na die nog vermist worden, Het gouden horloge hadden zij in 't duin begraven, de sierspeld hadden ze aan een meisje en de ballen aan kinderen in de buurt gegeven. De jongens wonen in de Kalverstraat, dicht bij de Bewaarschool. Oploop. Zondagavond was er in de Prins Hendrikstraat een volksoploop, waar van de oorzaak was een twist tusschen een gezelschap van twee jongens en drie meis jes, waarbij ook klappen vielen. De jongelui werden medegenomen naar het bureau en daar door de politie ernstig onderhanden genomen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. G. Wilgenhof en J. C. Kelder. Bevallen: A. S. BruijnsCastricum, z. M. Paulissende Ridder, z. Overleden: A. G. Kuenen, 74 jaar, wed. van H. Burger. H. Sprengers, 82 jaar, wedr. v. C. Duiker. R. van Balen, 51 j., geh. met A. Markx. Gevonden en verloren voorwerpen. Bij de politie is aangifte gedaan van de vol gende gevonden en verloren voorwerpen: 1 Ceintuur, 1 heerenparapluie, 1 gouden damesring, 1 bruine damesportemonnaie met inhoud, 20 zakken, 1 lorgnet in étui, 1 huis sleutel, 1 zilverbon van 2.50, 1 kindcr- jesje. Verloren: 1 huissleutel, 1 bruin kinder schoentje, 1 rozenkrans, 1 zwarte mantel ceintuur, 1 notitieboekje, 1 schildpadden- haarpen, 1 zilverbon van 2.50, 1 paarle moer rozenkrans in étui, 1 grijze hand schoen met bont, 1 lap linnen. Najaarstentoonstelling. Evenals vorige jaar zal er op Zaterdag en Zondag a.s. in de O.L. School aan de De Genestetweg een tentoonstelling worden gehouden van allerlei najaarsproducten, zooals takken met bessen, vruchten, verkleurde bladeren, pad destoelen, mossen, enz. Ook volwassenen en kinderen van andere scholen kunnen voor deze tentoonstelling inzenden. Niet overbodigNa 't maken van berichtjes over wegverbeteringen op Bloe- mendaalscheweg, Mollaan, Duinlustweg en andere hoofdverkeerswegen, de wegen waar over de met aardschegoederen gezegende lui op zachte kussens en luchtbanden lustig voorttoeren, doet 't ons genoegen, ook eens te kunnen vermelden, dat een minder voor name weg ook eens opgeknapt zal wórden, n.l. de Dompvloedslaan. Deze laan, in den natten tijd een aaneengeschakelde modder poel, in den drogen tijd een.... maar daar hebben we geen last van en kan dus buiten beschouwing blijven, zal dezer dagen eens een opknappertje krijgen, wel niet met bazalt en teer en spramex, maar toch zoo, dat de bewoners er al zeer mee in hun schik zullen zijn- Mijnhardt's Thijmsiroop75c Mijnhardt's Borstsiroop60c Bi) Apothekers en Drogisten. Arm gebroken. Het vierjarig zoontje van C. v. M., viel Zaterdagmiddag van een bietenwagen en brak daardoor zijn arm. Dr. Smit verleende de geneeskundige hulp. Te water. Mej. M., wonende aan den Aalsmeerderweg, had het ongeluk fietsende in het water terecht te komen te Vijfhuizen. Ze wist evenwel gelukkig den overkant der sloot behouden te bereiken. Na van droge kleeren te zijn voorzien, zette ze haar reis voort. Niet prettig. De arbeider v. S. van den Kruisweg, kwam Zaterdagavond tot de on aangename ontdekking, dat hij zijn porte- ruonnaie, bevattende zijn weekloon, verloren had. Dit was geen prettige gewaarwording voor den man. Maar mogelijk wordt zij nog gevonden en dan is er nog kans, mits dat ze in eerlijke handen komt, dat S. het verlo renen nog terug krijgt. Het bietenvervoer over bruggen. Bij ver schillende landbouwers circuleert een re kwest te teekening, welk gezonden zal wor den aan het Polderbestuur, om er alsnog op aan te dringen toestemming te krijgen tot het vervoer van bieten met vrachtauto's langs die wegen waar alleen gewelfbruggen gepasseerd behoeven te worden. Gedep. Staten hebben geen bezwaar hiertegen, mits genoemd bestuur het ook goed vindt. Voetbalwedstrijd. Zondag speelde Half weg I voor de eerste klasse C. der H. V. B. tegen Haarlem, welke door Halfweg met niet minder dan 50 werd gewonnen. Zulks is een schitterende prestatie, als men nagaat dat het Sportblad een neder laag had voorspeld. Het 2e elftal was niet zoo gelukkig en moest met 32 zijn meerderen in Schoten lil erkennen. Maar nu ze het doel kunnen raden, zul len ook zij wel eens winnen Zondag moeten zij tegen Hoofddorp I te Halfweg optre den, terwijl het 3e elftal te 12 uur alhier speelt tegen H. G. S. C. II. Gemeentezaken. B. en W, stellen voor hun een crediet te verleenen van 2475 voor de inrichting van het gebouw van Pu blieke Werken tot een bureau voor de ad ministratie der uitbreidingsplannen. De ver bouwing zal een bedrag vorderen van 775, de kosten der aan te leggen centrale ver warming zijn op 1700 begroot. R. K. R. C. O,, onderafd. R. K. Volksbond. Seer. G. v. Kessel, Tuindorplaan 8, Over- veen. Uitslagen: Alliance IR. C- O. I 4—1; R. K. V. Z. IllR. C. O. II 10-0. In een zeer spannenden strijd is Alliance er in geslaagd R. C. O. een 41-nederlaag toe te brengen. R. C. O. speelt eerst met zon en wind in den rug en treedt direct aan vallend op. Doch de Alliance-verdediging is speciaal dezen middag zeer actief en re tourneert alles. Uit een der vele aanvallen weet Alliance tenslotte de leiding te nemen. (10). Met dezen stand breekt rust aan. Na de rust speelt de Racing tegen de zon in, wat zeer hinderlijk is. Alliance is dan ook voortdurend in de meerderheid en weet den stand op te voeren tot 41, waar geen ver andering in komt. Scheidsrechter Duiven- bode leidde correct, doch wel wat te streng. Deze wedstrijd muntte vooral uit in fairheid in tegenstelling met de vorigen. Het 2e werd met een 100 nederlaag naar huis gestuurd. Volgenden keer beter hoor! G. v. K. Beëedigd. Donderdag werd door de Arr. rechtbank te Alkmaar als notaris ter stand plaats Castricum, beëedigd de heer J. P. Stuyt, die onlangs bij K. B. als zoodanig werd benoemd' in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. R. Heenk. HOOFDKLASSE-COMPETITIE (AFDEE- LING NOORD) VAN DEN NEDERL. DAMBOND. Woensdagavond 15 October a.s. spelen voor deze competitie in het clublokaal der Damclub Haarlem, bovenzaal café Rooden- berg, Spekstraat 8, de „Damclub Haarlem I tegen D. O. S. I uit Amsterdam. De Amsterdammers zijn dit seizoen ver sterkt met den bekenden hoofdklasse-speler L. Onderwijzer, welke uit Indië is terugge keerd, terwijl mede de heer J. Groente man Jr., bekend uit den vorigen Meester- wedstrijd, aan een der hoofdborden voor „D. O. S." uitkomt. DE WEDSTRIJD OM EEN WISSEL- MEDAILLE. De afgebroken partij uit den wedstrijd om de door de Stads-Editie Oprechte Haar- lemsche Courant beschikbaar gestelde wis selmedaille, tusschen de heeren Mr. P. F. Westerling (Damclub Haarlem) en H. T. Luif (Haarlemsche Damclub) eindigde in re mise, zoodat de Haarlemsche Damclub de eerste ontmoeting heeft gewonnen met 15-5. WEDSTRIJD OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Deze wedstrijd zal binnenkort een aan vang nemen. Voor de Kampioensklasse ls ingeschreven door de volgende heeren: Mr. P. J. van Dartelen, titelhouder; J. W. van Dartelen, H. T. Luif, W. van Daalen, F. A. Berkemeijer, S, M. Mous en J. van Looy, allen van de Haarlemsche Damclub; C. P. Visee, J. Lycklama, Mr. P. F. Westerling, C. P. Kraay en G. P. Heek, allen van de Damclub Haarlem. t Vr. Zoudt u mij ook kunnen zeggen, hoe en waar ik een patent of octrooi kan be komen en welke kosten daaraan verbonden zijn? Hoe lang is zoo iets van duur en moet dat jaarlijks of ineens betaald worden? Antw. Aanvraag om octrooi moet schrii- octrooi-gemachtigde, (bij den Octrooiraad den Haag. Te voren moet een bedrag van 25 bij het Bureau voor den Industrieelen Eigendom te den Haag worden gestort en bewijs dier storting moet bij het verzoek schrift worden overgelegd. Indien het oc trooi wordt verleend, moet daarna 15 maal telkens met 1 jaar tusschenruimte een ze kere som worden betaald, n.l. eerste 3 ja ren telkens 50, volgende 3 jaren telkens 70, en zoo voorts, telkens 20 hooger, laatste 3 jaren dus telkens 130. Bij oc trooi-aanvrage zijn vele wettelijke vereisch- ten in acht te nemen, de hulp van een octrooi-gémachtigde. Bij den Octrooiraad berust een lijst van hen, die als zoodanig zijn toegelaten), is voor 'n leek onontbeer lijk. Deze hulp brengt natuurlijk ook eenige kosten mede. Op ons kantoor kunt u wel eenige adressen van octrooibezorgers krij gen. Ook advocaten zijn bevoegd in oc trooi-aangelegenheden hulp te verleenen. Vr. Mijn zuster is als hulp in de huis houding in betrekking en verkeert niet in een gezonden toestand, zoodat mevrouw geen abonnement of iets dergelijks kan aangaan om verpleging of ziekenhuiskosten vergoed te krijgen. Zij is reeds eenige ma len verpleegd door den Raad van Arbeid als zij buiten betrekking was. Wie zou nu als het geval zich weer voordoet aanspra kelijk zijn, mevrouw of den Raad van Ar beid? Antw. In het algemeen is op deze vraag geen antwoord te geven zonder nadere bij zonderheden te kennen. U doet wellicht het best met eens bij den Raad van Arbeid te informeeren hoe hij tegenover de ziekte van uw zuster staat en ook mevrouw zou verstandig doen met zich te overtuigen, welke verplichtingen haar eventueel de ziekte van haar dienstbode kan opleveren. B 'TOL Een beroep op het Nederl. volk. Het comité „Vliegtocht Nederland-Indië", Heerengracht 13, Den Haag, doet in een circulaire een beroep op het Nederland- sche volk om een hervatting en volbrenging van den onderbroken tocht mogelijk te ma ken. Het comité schrijft o.m.: Ten einde den tocht voort te zetten of te hervatten is op nieuw zeer zorgvuldige voorbereiding noodzakelijk, wil men niet de kans van mislukking vergrooten en dan is. met het oog op het nationaal karakter dezer zaak, hervatting van den tocht van uit Nederland het meest aan te hevelen. Dit zal dan ech- er, ook in verbénd met het seizoen bij aan komst in Indië, niet vóór het aanstaand voorjaar kunnen geschieden. De thans nog ter beschikking van het Comité staande geldmiddelen zullen het waarschijnlijk mogelijk maken, dat opnieuw een F VII geheel volledig voor den tocht kan worden gereed gemaakt, met een voor raad reservedeelen aan boord. Het be schikbaar houden van reservemotoren, event, van een reserve-vliegtuig, zal dan echter niet bereikbaar zijn, terwijl ook een geldreserve voor onvoorziene gebeur tenissen niet beschikbaar zal zijn. Met het oog op de thans opgedane er varingen, acht het Comité het gewenscht, thans wel over een reservevliegtuig en over minstens nog één reservemotor te kunnen beschikken. Het is daarom, dat de geldmiddelen van het Comité belangrijk» versterking behoeven. Het Comité schat het benoodigde bedrag, boven en behalve de middelen, waarover het thans nog beschikt, op circa 75.000, waarvan het hoopt ook een deel uit Indit te zullen ontvangen. Wanneer dit bedrag verkregen mochl kunnen worden, zou het Comité in staat zijn, 2 vliegtuigen geheel uit te rusten en desvereischt uit te zenden, terwijl een re servemotor, hetzij gereed gehouden, hetzij op eenig punt der route gedeponeerd zou kunnen worden. Het Comité kan een definitief plan van handelen eerst opmaken en vaststellen, na dat het volledig over den toestand zal zijn ingelicht door de rapporten, welke ver wacht worden van den naar Philippopel gezonden heer Guiionard, bedrijfsingenieur der K. L. M. Bij het Comité staat alleen dit vast, dat de tocht moet worden voortgezet of hervat WIJZIGING DER PENSIOENWET 1922 Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend De Regeering stelt voor het z.g.n. wacht geld vervangend pensioen te doen vervallen. Aan hen, die wegens opheffing hunner be trekking worden ontslagen, is een beroep op de Kroon gegeven, indien te hunnen aanzien geen of, naar hun oordeel, geen voldoende maatregelen zijn getroffen. Den wachttijd van 7 jaren acht de Regee ring van te korten duur. Daarom wordt voor gesteld tot den toestand, welke voorheen gold,terug te keeren en|de pensioengerechtigd- heid in verschillende gevallen afhankelijk te maken van een diensttijd van tien jaar. Mede wordt voorgesteld in plaats van drie jaar, vijf jaar werkelijke*! dienst te eischen. Voorge steld wordt, het pensioen voor elk jaar in aan merking komenden dienst 1.75 p Ct. te doen bedragen, zoodat, gelijk voorheen, het maxi mum-percentage na 40 jarigen dienst kan worden bereikt. Verder is het minimum-pen sioen van 30 pCt. tot het invaliditeitsen e - hoogd invaliditeitspensioen beperkt. Een nieuw voorgesteld art. betreft'de cumu latie van pensioen met inkomsten uit na het ontslag ter hand genomen arbeid. Met be trekking tot deze cumulatie bevat de wet voor het tegenwoordige slechts een bepaling voor wat betreft het wachtgeld vervangend pen sioen, zoomede het pensioen van den wedei als minister optredenden oud-minister. Blijkt de veronderstelling te falen, dat de betrokkene niet in staat is de inkomsten, die die hij tot dusver uit zijn ambt genoot, door voortgezette werkzaamheid te verwer ven, dan is er alle aanleiding het pensioen dienovereenkomstig te herzien. De Regeering heeft gemeend het ouderdomspensioen ter zijde te moeten laten, omdat dit pensioer, voor het bewustzijn al te zeer het karakter draagt eener verzekering voor een vast bedrag. Intusschen ontkomt men er dan bezwaarlijk aan om ook voor de overige pensioenen de cumulatiebeperking te doen eindigen, zoc dra de betrokkene den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt. Van korting kan eerst sprake zijn, indien pensioen en nieuwe inkomster. gezamenlijk de laatstelijk genoten wedde overschrijden. Op het bedrag dier overschrij ding wordt echter niet een voHedige inhou ding voorgesteld, doch deze tot 90 pCt. be perkt. Er doen zich vele gevallen voor, waarin ee». ambtenaar bij een geneeskundig onderzoek ongeschikt is verklaard voor het verder waar- - nemen van zijn betrekking, doch de Pensioen raad de verklaring niet voldoende gestaafd acht. Bovendien gebeurt het niet zelden, dat de onderzochte naar het oordeel der medici door een lichte genees of heelkundige behan deling weer voor zijn arbeid volkomen ge schikt kan worden. Het gemis van voorgestel de aan den Pensioenraad te geven bevoegd heden heeft zich reeds ernstig doen gevoe len. Voorgesteld wordt de pensioenen, gelijk voorheen, driemaandelijks te voldoen. 7u cM. breed O C in 20 fijne kl. cM. breed O Af» pracht kwaliteit ïou cM. breed I A C in 30 kleuren 130 cM. breed O AH mod. ruit. vanaf 9. cM. breed I Of» in 35 kleuren 130 cM. br. vanaf 1.95 141 cM. br. voor OCA Mantels 12 kleur. A.UU 80 cM. breed Q"711 in alle kleuren O 2 Geruite Stoften voor Japonnen CQ j 90 cM. br. vanai Het aangewezen middel bijBloed armoede, Bleekzucht, Nerveuse Spijs verteringsstoornissen, Malaria, enz. Men lette op den naam Dr. H. NANNING buiten op. de roode doos en op de flacon. i m m Correspondentiekaarten, Ondertrouw- Circulaires, Reclamekaarten, Geboor- tekaarten, Gelegenheids-Couverts, Rouwkaartèn, Rouwcirculaires, Bid prentjes, Briefhoofden, Labels. Han delsenveloppen, enz

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7