m lppm SS# LÜ 'M De Oostersche Kerk.J BP§ 1 Woensdag 15 October 1924 nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad 47ste Jaargang No. 15866 BINNENLAND. De controle op de nieuwe Duitsche Rijksbank. De vroedvrouwenschool te Amsterdam. De Koningin naar Spitsbergen? De salarisactie van het post- personeel. De overtocht van de Z. R. III. Agenda 16 October Faillissementen. t Een merkwaardige genezing. 'M Wm IV i V n m RpSli - - V f ISStag i#|fl Met orgel uit liet Paleis voor Volksvlijt dat thans in de gemeentelijke Concertzaal is geplaatst. Het feestconcert ter inwijding van het orgel in de Gem. Concertzaal. „Picus". Radio. I^Alleen bij GOEDE VOEDING behoudt Uw lichaam het weer- standsvermogen. Eet daarom slechts Franken's Melkbrood I aboMementspri)'s bedraagt vont Haarlem en Agentschappen: pl week 0.25 er kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal oij v°9ruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers; 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Aóeerteirtiëfl 35 cenfs per Bij contract belangrijke korting. Advertentiëo tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 cl per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct. per plaat» sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Sinds eenige jaren, maar vooral sinds bet 'uernationaal Eucharistisch Congres te Am- ».Cj^ara' is er onder het Roomsche volk van ®der!and een belangstelling voor de Ooster- w n '^'koliekè) Kerk ontstaan en gegroeid, elke naar onze innige overtuiging niet ver- aarloosd, integendeel: zooveel mogelijk evorderd, verlevendigd en veralgemeend "enoort te worden i Was in het jaar 1914, dat de hoog eerwaarde Pater Georges Clavassy, ^neksch-katholiek priester, destijds overste van een klooster te Daoudel, thans bisschop vsn Konstantinopel, doch (door de Turken verdreven) momenteel te Athene vertoe- vend, 't was in het jaar 1914, dat de ge doemd priester, vurig ijveraar voor de uni- ''ceering der Grieksch-schismatieken met de Ware Kerk van Rome, met bijzondere mach- «ging en aanbeveling van Z.H. den Paus en doorzien van vele voorname introductie's aa. van Z. E. Kardinaal van Rossum naar Bolland reisde om aldaar onder de Katho- heken giften in te zamelen voor wat men °en algemeen heel simpel noemde: ,,de be kering der Grieken.'' De rondgang van dezen priester door de Voornaamste steden van Nederland werd ^chtbaar gezegend, en de actie beloofde V'oor de Oostersche Kerk veel heil, totdat Plotseling de groote wereldoorlog uitbrak en jule schoone verwachtingen zoo niet vèrnie- 'gde, dan toch weer veel verder van haar V-rwezenlijking verwijderde. Gedurende den oorlog kon er van een noemenswaardige actie natuurlijk geen spra- e zijn, eerstens werden de menschen Zoowel in het westen als in. het Oosten •?°5 ^en oor'og te zeer afgehouden van 'deëele overwegingen en.. .daden en Woede was door den oorlog in 't Oosten 1,1 politiek opzicht (men denke hierbij slechts aan den spreekwoordelijken „heksenketel ka Europa," welkeBalkan heet!) een 'oestand ontstaan, welke alle bekeerings- ktie niet alleen nutteloos, doch tevens ook onmogelijk maakte. Na den oorlog is hier te lande een bijzón dere opleving van de belangstelling voor de JJostersche Kerk te danken geweest aan het bezoek, dat Mgr. A. Skeptyczy, Aartsbis- Schop van Lemberg, aan Nederland bracht. De vurige taal, waarin deze bisschop het apostolaat van het Oosten aan Ncerlands Katholieken aanbeval, heeft er o.a. toe ge- eid, dat een Warmondsch Seminarist, de h-er J. Strottmann, van Z. D. Hoogwaardig heid den Bisschop van Haarlem toestemming yroeg en verkreeg om zich te Rome tot pries- 'er van den Oosterschen ritus te laten wij den, opdat hij in het Oosten als arbeider in s-Heeren wijngaard zou kunnen worden op genomen. ..Eenmaal tot priester gewijd, heeft de heer btrottman in meerdere steden van ons land een plechtige H. Mis volgens den Griekschen "tus opgedragen, en veler oogen waren daar door reeds geopend voor de schoonheid van dien ritus en voor de groote toekomst der k ostersche Kerk, toen het Eucharistisch Con gres te Amsterdam de aandacht van heel het Roomsche Nederlandsche volk vestigde op r twkelijke Oostersche kwestie. Uit indrukwekkende kerkelijke plechtig heden en congres-eonferenlie's leerde men jneer algemeen de Heilige Roomsche Kerk 'n haar Oostersche gedaante kennen voor velen een openbaring! Er ontstond en groeide een heilige sym pathie, en waar men vernam, dat daar gjnds in het Oosten een kleine 8 millioen Katholieken van den Oosterschen ritus in «roepen en groepjes leven te midden van hiet minder dan 155 millioen Schismatieken, 'n ge^00^ en godsdienst onze Ooster sche Katholieken o! zoo dicht nabij komen, «aar steeg uit menig hart als een bede «e verzuchting op: „Och! Mochten toch alle Oostersche cbristelijk-geloovigen weer één zijn onder het heilige vaderschap van den Raus van Rome!" Op allen, die het wel meenen met de ver breiding van het Godsrijk op aarde, rust de vak, dezen wensch onder de Katholieken kn het Westen levendig te houden en naar est vermogen de verwezenlijking van dien Wensch te bevorderen, te vergemakkelijken ®n te bespoedigen. Er is in het Oosten voor de Katholieke Kerk in geestelijk opzicht voor God! zoo onnoemelijk veel te winnen. En er is zoovéél, wat onze sympathie en onze liefde allereerst naar de Oostersche af gescheidenen trekt. „De Grieksch-schisma- Ieken, ze staan ons ondanks eeuwenlang schisma zoo dicht nabij, zij dwalen over 't algemeen zoo te goeder trouw, ydj» Katholieken, hebben met hen vooral •o. de H. Eucharistie zooveel aanknoo- Pmgspunten. Met groote liefde behooren de Katholie ken van het Westen de dwalende broeders 'b het Oosten tegemoet te treden. Onze roemrijke Paus Pius XI geeft hier 't eeld en Bisschoppen en priesters volgen f voorbeeld allerwegen na. Is het niet treffend, dat Z. H. de Paus bij gelegenheid van een audiëntie, aan eenige rxeksch-katholieke priesters verleend, spre- ende over de orthodoxe Kerk van het Oos- en, het niet over Zijn vaderhart kon verkrij- |®n'?bet woord „schismatieken'' uit te spre- rf 'ee<ferste woorden sprak Pu slotte van „de Oostersche J-hristenen, die nog buiten het groote Vader huis wonen,'' voor wie de Goddelijke Mar- daar, Jezus Christus, eens bad: „Vader, dat Z'J één mogen zijn, zooals gij en ik één zijn." ..Et fiet unum ovile "En het zal één schaapstal worden." ..Dit," zoo sprak de H. Vader nog, „dit is kn profetie, want er staat niet: het moge, neen, er staat: het zal één schaapstal wor- Het zou een miskenning en een onder- chattmg van het christelijke bijna-katho- eke geloofsleven in het Oosten beteekenen wanneer wij de landen der Grieksch-ortho- oxen zonder meer als missieterrein be- schouwden. Het Oosten heeft behoefte aan een heel hzonder, een bijzonder liefdevol apostolaat, groote, belangstelling en waardeerin"' °or het Oostersch-cigene. Het Oosten heeft daar behoefte aan. Doch dat niet alléén. Oosten heeft ook récht op een der- Pr aP°s'°'aaH Herover nog iets meer in een volgend A'Hkel. De Nederlandsche vertegenwoordiging. tot r Eenoeming van prof. G. W, J. Bruins, Hd van den raad van buitenlandsche ge- eJecrden en Internationaal commissaris '1 de nieuwe Duitsche Rijksbank, is thans door het in werking treden' van de nieuwe Bankwet een feit geworden. Prof. Bruins vertrekt dezer dagen tot het aanvaarden van zijn nieuwen werkkring naar Berlijn. Als plaatsvervangend commissaris zal op treden de heer P. 't Hooft, adjunct-secreta ris der Nederlandsche Bank, terwijl verder o.a. van' de nieuwe organisatie deel zullen uitmaken Mr. S. G. Binnerts, tot dusver verbonden aan de Nederlandsche Handel- Maatschappij te Amsterdam en Dr. F. H. Repelius, te 's-Gravenhage. Naar de „Tel. verneemt, is de Minister van Arbeid teruggekomen op zijn voorne men, de Rijkskweekschool voor vroedvrou wen te Amsterdam op te heffen. De „Tel." verneemt uit Christiania, dat volgens het aldaar verschijnend blad „Ti- dens TegnKoningin Wilhelmina het vol gend jaar een bezoek zal brengen aan Spits bergen en de Nederlandsche Barentszburg. De salarisverlaging gehandhaafd. De algemeene secretaris van den C. B, P. F., de heer H. van Giessel, die deel uit maakte ven de deputatie uit de postale com missie van overleg, welke besprekingen heeft gevoerd met de regeering over de loons verlaging van het postpersoneel, heeft de mededeeling ontvangen, dat de ministerraad in de aangevoerde argumenten geen aan leiding Heeft kunnen vinden, voor het P. T. T-personeel een uitzondering op de 1 Oc tober j.l. ingevoerde salarisverlaging te tref fen. LAKEHURS f, 15 Oct. Het Marine station heeft een telegram ontvangen, dat de Z. R. III heden arriveert. Het luchtschip zal vermoedelijk le 4 uur aankomen. New-York bereikt. BERLIJN, 15 Oct. Draadloos "wordt uit New-York geseind, dat de Z. R. III te 1.20 de grens van New-York heeft bereikt. Volgens de te Berlijn ontvangen' berichten is de, tweede nacht van de 7., R. III boven den Oceaan eveneens Zonder incidenten verloopen h.oewel het schip den geheelen nacht met een zeer sterken' N.Wi-wind had te kampen. Alles is wel aan boord en de machines werken goed Volgens de laatste telegrammen zal de Zeppelin niet via de Bermuda-eilanden gaan, doch meer Noordelijk direct op Lake Hurst aan. Dinsdagmiddag berichtte de Z, R. III aan de Amerikaansche kruisers, dat zij op een afstand van 1200 mijl van de bestemming in een dikke mist was geraakt. De Zeppelin verzocht de schepen om juiste compasopga- ven, ten einde haar eigen positie te kunnen verifieeren. Via Transradio werd Dinsdagavond 'om 10 u. 55 M. E. T, van de „Z. R. III het vol gende bericht opgenomen: Wij varen met 70 raijlsvaart over de nevelbank van New Foundland met koers naar Sable-eiland -De stemming aan boord is voortreffelijk. Schip en machines zijn goed. Om 11 uur werd geseind: Wij zijn boven een dichte nevelbank van New Foundland en houden koers naar Sable-eiland. Aan boord alls egoed. Groeten van de marconis ten. De waarnemingsschepen zijn reeds ge passeerd, Sociëteit „St. Bavo" Feestavond Volks bond half 8 Esperanto 8 uur Schaakclub 8 uur Vioolles 8 uur Bestuur Spóor en Tram 8 uur Leden Overheidspersoneel 8 uur. vakgroep 78 uur. R. K. Middenstandsgebouw - Zangvereeni- ging „Proza en Poëzie" 8 uur L. C. P. 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond afd. II Godsdienstonderricht met lichtbeelden van half 89 uur Vervolg cursus godsdienst, liturgie enz. van 910 uur Bestuur Kruisverbond en Maria- vereeniging half 9 A R K. A. half 9. R. K. Stucadoorspatroons, 8 uur. R. K. Vincentiusgebouw R. K. Reclassee- ringsvereeniging half 9 uur Grooie- of St. Bavokerk Orgelbespeling 23 uur. Gem. Concertzaal Eerste Ondersteunings concert van de H. O. V, Violiste Eu genia Wellerson, 8 uur. BLOEMENDAAL Vergadering Gemeen teraad, des namiddags 2 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoon stelling, Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur. n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 0—12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen de* voorm van half 11—half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van hall 8 tot hall 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloembofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, ssm versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. -» Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Dinsdag werden in staat van faillissemen verklaard H. Wernik, handelende onder den naam W. Wernik, winkelier en koopman in meu belen, te Haarlem, Lange Boogaardstraat 13 Curator Mr. J. H. J. Simons, te Haar lem. P. Witkop, expediteur te Zandvoort, Heemskerkstraat 14. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven. Ch. Jansen, aannemer te Haarlem, Frans Halsstraat 31 rood. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. T. Helmus, vroeger te Haarlem, thans te Velsen, Voorplaats 58. Curator Mr. F. J. D. Theijsse. J. D. Hammer, wonende te Haarlem, Kle verlaan 84. Curator Mr. F. A. Davidson. J. Rypma, controleur, te Haarlem, Alb. Thijmstraat 27. Curator Mr. F. M. Hage- meijer. A. Koen, aardappelen koopman te Haar lemmermeer, Aalsmeerderweg. Curator Mr. F. van der Goot. G. Giesberg, te Santpoort, Hagelinger weg 36. Curator Mr. A. W. Heldema te IJmuiden. P. J. van den Berg, winkelier en koopman in wijn te Haarlem, Houtplein. Curator Mr. A. A. Huizenga te Haarlem. E. van Denderen, te Haarlem, Ged, Oude Gracht 95. Curator Mr. J. Deenix te Haat lem. Nicolaas Laan, aannemer te Nieuw-Ven- nep, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. C. Blanke voort. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swinde- ren. Vernietigd werd het faillissement van R Garenkooper, bouwvakarbeider te Zaan dam, uitgesproken 23 September 1924. Opgeheven werden de faillissementen van: le. J. A. Reyntjes, kleermaker te Velsen, uitgesproken 27 Mei 1924. 2e. P. van der Poel, te Haarlem uitgespro ken 23 September 1924. 3e. N. Bramson, wonende te Zandvoort, uitgesproken 8 Juli 1924 HOOGER BEROEP. Door den Heer Officier van Justitie al hier werd hooger beroep aangëteekend te gen het vrijsprekend vonnis van J. C- S. huisvrouw van H. v. Z., gedetineerd alhier. Mede werd hooger beroep aangeteekend door P. H. J. van D. te Alkemade ter zake eenv. beleediging aangedaan aan een ambte naar in functie veroordeeld tot 8 dagen gev, straf. Dezer dagen heeft té Bloemendaal een genezing plaats gevonden, welke zeker als merkwaardig mag worden betiteld. Naar aanleiding van verschillende gege vens en in verband met een onderhoud met de genezene zelf zijn wij in staat de volgen de bijzonderheden mede te deelen: Mejuffr. M. Uitendaal, wonende te Bloe mendaal aan den Aelbertsbergweg, miste reeds gedurende zes jaren het gebruik van haar beenen. Dit was een gevolg van een griepaanval, weke haar zes jaren geleden had getroffen en welke gepaard ging met een zenuwver- Lmming, waardoor de beenen en voeten sindsdien den dienst weigerden. Verschillende doktoren werden geraad pleegd, vele behandelingen toegepast, maar na eenige jaren van vruchteloos pogen had de behandelende geneesheer, zoo vertelde men ons, de zieke opgegeven. Hoop op beterschap bestond toen niet meer. De patiënte kon zich ternauwernood, geholpen door anderen met behulp van krukken voortsleepen. De voeten misten alle kracht. Zoo bleef de toestand tot Dinsdagmorgen 7 October, op het Rozenkransfeèst. Zooals zij gedurende haar ziekte steeds gewoon was geweest, had de patiënte des morgens een weinig Lourdes-water gebruikt Eenige dagen tevoren had zij wederom een nieuwe voorraad van dit water uit Lour- des medegebracht, waarheen zij sinds vier jaren elk jaar ging om van de H. Maagd ge nezing van haar ziekte te vragen echter tot cog toe zonder resultaat. Als een staaltje van standvastig vertrou wen in de hulp van de Moeder Gods mag hier zeker nog vermeld worden, dat de pa tiënte bij haar laatste bezoek aan Lourdes, toen zij voor de laatste maal -oor het ver trek bij de grot gebracht werd, zij tot Maria gebeden had haar te genezen en er aan tóe had gevoegd, dat zij hoopte, dat Maria haar nu zou helpen en zij met haar krukken niet meer in Lourdes zou oehoeven komen. Ze wilde graag terugkomen in Lourdes, als het dan maar was zonder krukken, om de Moe der Gods voor haar genezing te bedanken. Het was dan op het Rozenkransfeest op Dinsdag 7 October, dat de zieke tegen den middag, ongeveer te 12 uur, de gedachte in zich voelde opkomen, dat, wanneer ze nog een weinig Lourdes-water gebruikte, zij in staat zou zij- op de b en te staan en te kunnen loopen. En de daad bij V et woord voegende dronk zij een glas Lourdes-water, stond van het bed op en begaf zich naar het naast liggend vertrek, waar de huisge- nooten zich bevonden. Onnoodig te zeggen, dat deze van verbazing als verstomd waren, toen zij het meisje, dat ze sinds zes jaar niet anders hadden gezien dan op krukken zien voortsleepend, nu als ieder ander gewoon zagen loopen. Groot was de blijdschap na tuurlijk en in haar vreugde over de gene zing kleedde het meisje zich aan en begaf zich terstond naar de kerk te Bloemendaal om de H. Maagd Maria voor die groote gunst te gaan bedanken. Zonder eenige zicht bare moeite legde zij den afstand van haar woning naar de kerk, welke vrij groot is, af. Al spoedig verbreidde zich het gerucht dei' genezing door het dorp en in zijn predikatie van Zondag j.l. maakte de Zeereerw. Heer Willenborg, pastoor der parochie, openlijk gewag van de heuglijke gebeurtenis en voegde de mededeeling er aan toe, dat Don derdag 16 October des morgens te half ne gen een plechtige gezongen H. Mis uit dank baarheid jegens O. L. Vrouw van Lourdes zou worden opgedragen in de parochiekerk. De genezene voelt zich geheel wel en heeft reeds eenige wandelingen gemaakt, zonder hiervan eenigen hinder te ondervin den. De behandelende geneesheer, Dr. H. L. van Beusekom te Bloemendaal, wien wij aan gaande dit feit inlichtingen vroegen, weiger de iets omtrent den aard der ziekte of om trent de genezing mede te deelen, op grond van zijn ambtsgeheim. We zijn dus niet in staat meerdere mede- deelingen te doen omtrent den aard en hst verlóóp der ziekte, alhoewel de genezing zeer zeker merkwaardig is te noemen. G' "V -V' 'S VV" r7 - V'V/ B. De uitvoering. Wij hebben ons afgevraagd, hoe het is gekomen, dat er na de overschoone Passa- caglia van Bach geen plaatsje was te vin den voor den dichter, den zanger van het orgel: César Franck. De' keuze der sym phonic van Saint Saëns was weliswaar zéér verklaarbaar, zóó zelfs, dat ik vanaf de eerste plannen om het orgel hier te plaat sen, kon wijzen op dit werk als bij uitstek geschikt om het instrument hier te inaugu- reeren. Maar het blijft jammer, dat de eer ste indrukken, die wij bij een vol bezette zaal hebben gekregen van het werk van Cavaillé Coll. zich niet mochten verbinden aan de wonderbare atmosfeer der harmo nieën en even verrukkelijke polyphonie van Franck's muziek, die met de sfeer van dit orgel is saamgeweven. Die sfeer hebben wij allerminst gehoord in 't Concerto sinfonico van Enrico Bossi, zeer zeker niet in het eerste deel, dal van deze compositie het zwakste is, omdat er geen psyche uit spreekt. Het middendeel heeft althans een interessant concertante tusschen de 2 celli, alt en viool, en het slotdeel, dat interessant is door zijn vibreerend rythme, en daarbij zeer gelukkig partij trekt van den donke ren klank der altviolen, heeft na de orgel- cadens een gedeelte vóór het slot, dat in a-majeur staat en daar werkelijk als finale- deel goed op zijn plaats is. Zoo dit concert heeft moeten dienen om onzen stadsorganist den heer George Ro bert als zoodanig in te luiden, dan herinner ik liever aan Bach's Passacaglia, die door hem op treffende wijze werd ten gehoore gebracht. Het orgel sprak hier zijn ziel uit. maar bii Bossi speelde het langs het orkest heen, zijn stem klonk hard en droog en het maakte op mij den indruk van een spreker die kucht omdat hij 't juiste woord niet kan vinden en maar om een glas water vraagt. Voor de beide slotedeelen kan men om bovengenoemde redenen een uitzondering maken en zijn genoegen hebben aan 't feit dat de eerste blooheid bij den spreker, die zijn onderwerp schijnt gevonden te heb ben, staat te verdwijnen. De tongwerken deden hier hun Duitschen naam „Schnarr- ■werke" alle eer aan, het geluid scheen zich op te stapelen en niet weg te willen, en, laat het ons maar feerlijk zeggen: gaarne hadden we voor deze geluidgeving de zaal eenige malen grooter en vooral hooger gc- wenscht. Aangezien deze mogelijkheid nu eenmaal uitgesloten is, blijft de éénige nog restende: met het gebruik der thans aan gewende tongwerken niet le kwistig te zijn en zich vanaf de orgelbank te trachten een indruk te vormen van het ideaal van klank- £eving- De symphonic van Saint Saëns, mij be kend van een uitvoering onder den leider der „Concerts du Chatelel" Eduard Colon ne, die haar zeventien jaren geleden met het orkest van hei concertgebouw expo seerde, kwam heel'wat beter tot haar recht. Het orgel wordt hier prachtig aangewend en de sous-basse, die hier in eindelooze diepten schijnt te zinken, verleent aan bet langzame middendeel, waar de violen haar lied vinden voortgezet in den zang van kla rinet en trombone, een waarlijk verrassend timbre. Ook de plaats in het finale, waar het orgel zich met het rythme der piano- figuren verrijkt, is van buitengewone wer king. Zoo deze symphonie van Saint-Saëns vroeger gold als het hoofdwerk van sym- phonisch genre in Frankrijk, dankt zij dit zeer zéker aan hét finale in de voornaam ste plaats, waar men zelfs aan het fugato méér vreugde beleeft dan enkel de „satis faction de l'esprit". Intusschen: de ..subli me vertigo de l'émotion" vinden wij meer onmiddeliijk bii die jongere Franschen, die aan kleurenrijkdom der harmonie, zoomede aan interessante symphonische factuur dit werk al een duchtig eind achter zich lieten. Het heeft in de lange jaren dat ik dit werk niet hoorde, nog zóóveel levens kracht behouden, dat de uitvoering door het orkest der H. O. V„ onder Gerharz' enthousiaste leiding, waardoor 't ensemble het summum van technisch kunnen gaf, ons het luisteren ruimschoots beloonde. Wel kan ons op momenten waarop Saint-Saëns in den toon der rethoriek vervalt, het „wat" min der interesseeren dan het „hoe", maar waar dit laatste gaat in gelukkig samentreffen met de vertolking, kon deze „musique d'ar- tiste" ons toch verduidelijken, waarom juist op dit werk de keuze viel bij de inwijding van het orgel. Organist, orkest en leider hebben met veel geluk hun beste krachten kunnen ge ven, om dit concert te maken tot een voor Haarlem interesasnt muzikaal gebeuren. G. J. K. Er was een talrijk publiek bij het muziek festijn aanwezig. De groote zaal was bijna geheel gevuld met heeren in smokings of zwarte kleeding en dames in avondtoilet. Onder de aanwezigen waren o.a. de Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, Jhr. mr. dr. A. Roëll; de leden der Stalen-Generaal, wonende in Haarlem of omliggende gemeenten; de leden van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de Griffier der Provinciale Staten; de le den der Provinciale Staten van Noord-Hol land wonende in Haarlem of omliggende gemeenten; bijna alle leden van den ge meenteraad van Haarlem; Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem; de heeren Joh. de Breuk, Hulswit en L. Modoo, oud-wethouders van Haarlem; de gemeentebesturen van de om liggende gemeenten; de heer Mr. W. C. C. Pijnacker Hordijk, oud-secretaris van Haarlem; leden van de rechterlijke macht, alsook plaatselijke militairen, de Deken van de Orde van Advocaten te Haarlem; Belasting- en Registratie-autoriteiten; de hoofdinspecteur van den Arbeid le Haar lem; de Rijks- en Provinciale Waterstaat; de Rijksarchivaris; de Commissaris van Poli tie en de Hoofden van takken in dienst der gem. Haarlem; de hoofden van 'afdeelingen der gemeente-secretarie van Haarlem; de hoofden der afdeeling van de Provinciale Griffie; de hoofden van inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs te Haarlem; afgevaar digden van de Kamer van Koophandel; de Middenstandsvereenigingen te Haarlem; de Alg. Ver, v. Bloembollencultuur; de Maat- i schappij van Nijverheid en Handel; de H. O. V.; de Bachvereeniging; de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst; de Volksuni versiteit en de R.K. Volksuniversiteit; de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; de vereeniging „Haarlem"; de sociëteit „Trou moet Blycken"; de sociëteit „Vereeniging"; de Onderwijsorganisaties en organisaties van gemeentepersoneel; een aantal Zangvereeni- gingen te Haarlem; de Ned. Toonkunste- naarsvereeniging; de Commissie van Beheer voor den Stadsschouwburg; de afdeeling Haarlem en dc Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst; de Mij. tot bevordering der Tandheelkunde.; de oud-stadsorganist W. Ezerman; de vereeniging van Notarissen; de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, hield voor den aanvang van het concert, de volgende toespraak: M. de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, M. de oud-burge meester van Haarlem en gij allen, Dames en Heeren, die gevolg hebt willen geven aan onze uitnoodiging om hedenavond hier tegenwoordig te zijn. Ik heet u allen hartelijk welkom! Hel stemt het Gemeentebestuur tot groote vreugde dat Gij in zoo grooten getale zijt opgekomen om getuige te zijn van de inwij ding van ons schoone orgel, een gebeurte nis die in de analen van het Haarlemsche muziekleven met gulden letteren zal worden geboekstaafd. Ons orgel, inderdaad veel zijn nu trotscb op dat bezit! En nu gaan onze gedachten met groote erkentelijkheid uit naar hen die gedreven door vrijgevigheid en voorbeeldige gemeen schapszin onze stad verrijkt hebben met dit kostbaar instrument! Wij mogen het betreuren dat noch de Heer Stoop, noch de Heer Bunge hier aan wezig zijn, deze wegens uitstedigheid, gene uit andere redenen wij hebben dit te aan vaarden! Intusschen, ik had hier zoo gaarne gespro ken van de dankbaarheid van de Haarlem sche Burgerij voor het vorstelijk geschenk dankbaarheid die niet zal tanen, maar die zal blijven voortbestaan ook bij b n die na ons komen, omdat zij, evenals wij, zullen ge nieten van de klankenweelde van hel schit terend kunstproduct van Cavoille Coll! Maar nu ik de dankbaarheid van Haarlem's ingezetenen niet aan de beide schenkers persoonlijk kan vertolken, weerklinke hier des te warmer, des te hartelijker den wensch, dat gij nog lang getuigen mogen zijn van de groote rol, die hun geschenk in het muziekleven van Haarlem zal vervullen! U spare nog een uitweiding over de vele moeilijkheden die zich voordeden voor dat het orgel kan worden geplaatst. Zij zijn ten slotte overwonnen. De voorbereidingen voor de opstelling en de daarvoor noodige voorzieningen hebben meer tijd gevorderd dan wij zelf hadden kunnen denken. Maar nu het orgel is ge plaatst uit ik gaarne een woord van waar- aeering voor de beide mannen die dien ar beid verrichtten, voor den heer George Robert voor diens nauwlettend en bekwaam toezicht en voor den heer Adema, die aan het orgel arbeidde met de piëteit van toewijding van den grijsaard, die relf reeds lange jaren meester, nog eens mocht beschouwen het kunstwerk dat hij waardeert en waaraan hij als leerknaap zijn eerste onzekere pogingen mocht wagen. En zoo zullen dan aanstonds de toonen van ons beroemd Paleisorgel, klinken door deze zaal! Moge het nu en in een verre toe komst innemen de plaats die de schenker en wij met hem het zoo gaarne toedenken! Gedurende de pauze werden verfrisschin- gen aangeboden. We ontvangen een fraai verzorgde uitgave van „De Picus waarvan op aardige wijze beschreven worden de werkzaamheden van de N. V Houtindustrie „Picus", voorheen J. Bruning en Zoon. te Eindhoven. Het mooie boekje is met keurige foto's ver lucht. Donderdag a.s. zal door de Haarlemsche Radiosociëteit (H.R.S.) in de achterzaal van café „de Kroon", Groote Markt, Haarlem, te half 9 uur precies, een lezing over Radio gehouden worden, terwijl gedemonstreerd zal worden met een zend- en ontvanginrichting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1