Scmoml DAMMEN. GYMNASTIEK. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Radio-Omroep, PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN „De Goudmijn". Weinig belangstelling. Van ongelukken in de Haarlemmer meer. TOONEEL. Het dubbele leven, tooneelspel in 4 bedrijven door Willem Schürmann. - N.V. Het Schouw- tooneel. Commissie van Georganiseerd Overleg. Flesschentrekkers gearresteerd. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTI EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Het Teyler-proces. Orgelconcert. Programma. Onze winkelstand. Faillissementen. Jubileum K. B. de Graaf, Clandestine distiileertoestel in beslag genomen. Een liefhebbend echtgenoote. In het water gereden. De heer G. J. van Gasteren. Vakschool voor bakkersgezellen. BURGERLIJKE STAND. KANTONGERECHT. Hollandsche Maatschappij voor Landbouw. IJMUIDEN. VELSEN. De reis van de Z. R. III. De crisis in Zweden. Mobilisatie in Spanje? De vlucht ParijsTokio. Handgemeen tusschen Fran- schen en Chineeezen. Thyphus in Tuindorp Oostzaan. 1 V.K. loi»/ OVs Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. HET succes der Duitsche leening Opheffing der Fransch-Belgi- sche Spoorwegregie. Generaal Degoutte naar Parijs. De begrafenis van Anatole iFranc Opmarsch der Wahabieten. Overheid en Pers» J. J. WEBER ZOON Ootlciens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem Telegraphisch Weerbericht. De aanvallen op de Amerikaan sche missionarissen. f or den heer Hakkenberg van Gaasbeek, i! Amsterdam, voorzitter der Nederland- ie Radio Unie. A!!e belangstellenden zijn elkom. Op verzoek herinneren we nog eens gaar- aan de voorstelling ,.De Goudmijn", welke orgenavond in den Stadsschouwburg ge- /en wordt en waarvan de baten ten jede komen aan „Het Witte Kruis". Een volle zaal wordt verwacht. De voor- .«Hingen van „Het Witte Kruis" zijn steeds rzellig. Laat men eens zorgen, dat „De oudmijn" voor de vereeniging ook een .oudmijn wordt. Men verzoekt ons mede te deelen dat de /zingen over Taal, Taalonderwijs en Let- erkundig inzicht, welke gegeven zouden orden door Dr. Scheepers, niet doorgaan egens gebrek aan belangstelling. De rustige Haarlemmermeer met zijn 'oedgezinde bevolking, wordt de laatste -agen wel van kwade dingen beticht. Het schijnt, alsof men ,,de Meer" in een .waad daglicht wil stellen en daarom al- erlei praatjes uitstrooit, zoodat er bijna lederen dag iets onpleizierigs zou voorvallen. Zoo zou er dezer dagen een lijk uit het water opgehaald zijn. Het bericht bleek een verzinsel te zijn. Gisteren liep het gerucht, dat er een hevige schietpartij had plaats gehad. Bij onderzoek bleek ook dit duim- zuigerij te zijn. En hedenmorgen werd verteld, dat een groot© autobus, waarin 30 personen zouden gezeten zijn, in de Ringvaart was gereden. Er zouden ook dooden bij te betreuren zijn. Maarook hieromtrent weet na onder zoek niemand in de Haarlemmermeer iets af. Het gerucht mist allen grond. Niets is er gebeurd, dat maar kan lijken op een dergelijk ongeluk. Het tooneelwerk van Willem Schürmann, .-•{gezien van tendenz, munt uit door gezon den bouw. Hij schiep levende menschen, ie staan midden in de realiteit van het leven, hij schilderde met een ruigen toets, naar gaf vóór alles een zuivere werkelijk heid. Dit vooropstellend, moeten we erkennen dat „Het dubbele leven" niet tot zijn beste werk behoort. Het laat onbevredigd in zijn verloop en in de ontknooping. Vooral in de ontknooping. Hoe is 't mogelijk, dat van Essen, die elke gelegenheid benut, om zijn groot vertrou wen in de_ onderneming uit te spreken, van een wijken weet, maar dóórzet, de wer ker, met den ijzeren wil, aan 't eind een oor hem beschapende, vernederende op- jssing zoekt voor de moeilijkheden, waarin ijn persoon en zijn reputatie dreigen ten ider te gaan? Om „de groote man" tegenover de bui- znwereld" te blijven, de gevierde, die de ad liet verrijzen en de havens met sche en vulde, moet voor zijn belangen alles ijken, werkt hij Menks, den procuratiehou- er eruit en brengt zijn dochter Lize, met aar eerlijke liefde voor Hugo, tot wan- >op. Ko van Dijk, die de vier bedrijven door t stuk draagt, heeft van Walter van Essen en schitterende creatie gegeven, waarin ettie v. DijkRiecher als zijn dochter hem et even schitterend spel steunde. Vooral de scène, waarin Lize's liefde voor Hugo -.tleed wordt, krijgt hun spel een heer- ke stijging en is aangrijpend van optroe- nde waarachtigheid. Martha van Rens- aude, zijn zuster (Pine Beider) die tusschen •der en dochter staat en remmend op alter werkt, troostend voor Lize is, com- eteerd met Hugo (Carl. Rijken) het spel er hoofdpersonen tot een gaaf geheel. Goed waren de commissarissen Arnold rang (G. J. van Staalduijnen), de Wilde /O Arnoldi) en Stark (M. v. Warmelo) met un nuchtere zakenopvattingen. Een uitnemende uitvoering, die door het /irijke publiek met dankbaar applaus werd itvangen. De vacantietoeslag. Vrijdagmiddag j.l. vergaderden onder lei- 'ing van den heer M. A. Reinalda de Com missies van Overleg voor de ambtenaren, e werklieden en het politiepersoneel ter behandeling van een schrijven van B. en W. er zake van het niet-uitbetalen van den acantietoeslag over 1925. In een volgende ergadering zal het advies, na nieuw over lig door de afgevaardigden met hun orga nisaties definitief worden vastgesteld. In de des avonds voortgezette vergade ring met de ambtenaren en de werklieden erden goedgekeurd enkele dienstregelin gen voor verschillende diensten. Uitgesproken werd de wenschelijkheid van een herziening van de werklieden-groepee- t mg en in afwachting daarvan ten aanzien an het overgaan van een werkman naar ;.en hoogere loonklasse besloten, te advi- •■eeren, dat worde overwogen, op welke wijze de positie van den betrokken werk man zonder dien overgang anders kan wor den geregeld. Ongunstig zal worden geadviseerd ten opzichte van de voorstellen tot bevordering an de administratieve ambtenaren van een der bedrijven, waar reorganisatie van de inrichting der administratie te verwachten ;s. Een voorstel tot bevordering van eenige technische ambtenaren aan hetzelfde be drijf werd eveneens afgewezen, in twee de zer gevallen het toekennen van extra perio dieke verhoogingen en een toelage voorge steld, een ander teruggezonden met het verzoek, dat daarover opnieuw het advies van den betrokken directeur worde ge vraagd. Ten aanzien van een voorstel tot uitbrei ding en verbetering van de werken van een der bedrijven werd besloten, niet te advi- seeren, in de meening, dat B. en W. een anderen weg zullen vinden, om kennis te nemen van bezwaren, die daartegen onder de ambtenaren van het betreffende bedrijf schijnen te bestaan. Voor kennisgeving werd aangenomen het schrijven van een der werkliedenorganisa ties, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de toepassing van het nieuw vastgestelde tariefloon waaronder de straatmakers werken; eventueele verschillen zullen tus schen de directies en de organisaties wor den behandeld. Na gehouden rondvraag werd de verga dering gesloten. Herhaaldelijk is melding gemaakt van de flesschentrekkers-practijken, die door de ge broeders de Jong, die geruimen tijd in de Holendrechtstraat te Amsterdam woonden, werden toegepast. Verschillende keeren heeft de Centrale Recherche tegen deze lie den gewaarschuwd, en meestal tevergeefs. Want het aantal slachtoffers dat zij maak ten was legio. Den laatsten tijd dreven ze hun verdachte zaakjes onder den naam „Amsterdamsche Spaar- en Voorschotbank" een onderneming, die leeningen sloot op woekerachtige wijze. Ook in Rotterdam en Haarlem werden deze practijken uitgeoe fend. Het resultaat was, dat het tweetal te Roterdam is gearresteerd. De pleidooien in de erfenis-procedure van Sophia Metelenkamp, c.s., tegen de direc teuren van Teylers Stichting, zijn door de Haarlemsche rechtbank bepaald op 25 Fe bruari 1925. Het concertbureau Vernout deelt ons me re, dat a.s. Zondagavond in de Gemeentelij ke Concertzaal een orgelconcert zal worden gegeven. De gevierde sopraan-zangeres mevrouw Noordewier-Reddingius heeft hare mede werking toegezegd, evenals haar zoon, de heer M. Noordewier, fluitist. De stadsorganist, George Robert, zal het Paleisorgel bespelen. Toegangskaarten zijn vanaf heden bij concertbureau A. Vernout verkrijgbaar. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 16 Oc tober 1924 des namiddags van 23 uur, door den heer R. C. Crevecoeur; 1. Prelu dium en Fuga G. gr.t. J. S. Bach. 2. 2e Sonate A. Guilmant allegro moderato larghetto Allegro vivace. 3. Scherzando. G. Pierné. 4. Prière F. Boronoski. 5. Toc cata Th. Dubois. Het bekende adres voor Gramaphoons en Platen is verplaatst van Cornelissteeg naar de Nieuwstraat no. 1 Gedurende de ope ningsweek, wordt bij aankoop van 2 platen één nieuwe plaat cadeau gegeven. Aan het nieuwe adres is tevens een reparatie-inrich ting verbonden, waardoor alle reparaties binnen 24 uur kunnen afgeleverd worden. Bij beschikking der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem d.d. 10 October 1924 werd Mr. J. H. Monnik, vroeger advocaat en procureur bij de Rechtbank als curator in de navolgende faillissementen vervangen door Faillissement van M. Riesenbeek, hvr. van H. Smakman, wonende te Velseroord, Mr. Bruch. Faillissement van L. J. Verkooy, wonen de te Haarlem, Mr. Bruch. Faillissement van P. J. P. Spronk, Hotel „de III kolommen", wonende te Aalsmeer, Mr. J. H. J. Simons. Faillissement van de H.V. onder de Firma van Soest en van der Wijst en hare ind. le den, A. M. van Soest en H. J. van der Wijst, te Beverwijk, Mr. Simons. Faillissement van A. de Ridder, wonende te Lisserbroek, gem. Haarlemmermeer, Mr. J. H. J. Simons. Faillissement van P. Molenaar Jzn., wo nende te Westzaan, Mr. J. H. J. Simons. Faillissement van G. Kramer, wonende te Heemstede, Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. Faillissement van C. van der Lans, wo nende te Lisse, Rooversbroek, Mr, T. A, M. A. van Loben Seis. 9. Faillissement van S. Leijnes, wonende te Edam, Mr. A. Bruch. 10. Faillissement van R. Lucas, wonende te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Mr, T. A. A. M. van Loben Seis. 11. Faillissement van M. Hulskamp, wo nende te Haarlem, Mr. A. Bruch. 12. Faillissement van K. Jongewaard, wo nende te IJmuiden, Mr. T. A. M. A. van Lo ben Seis 13. Faillissement van P. T. van Rijswijk, wonende te Haarlem, Mr, T. A. M. A. van Loben Seis. 14. Faillissemet van de Naamlooze Vennoot schap Zeevisscherij Maatschappij „Castricum I", gevestigd te Castricumikantoorhoudende, te IJmuiden, Mr. A. Bruch. Beëindigd werden door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van 1. W. Th. van der Wijden, koopman en be hanger te Hariem; 2. F. P. Hekker, bloemkweeker, wonende te Overveen. 3. H. van Asten, meubelmaker en winke lier, wonende te Haarlem. 4. Fr. Sweerts, grossier en koopman, wo nende te Haarlem. Heden herdacht de heer K. B. de Graaf den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn be trekking als koetsier bij de posterijen aan vaardde. Des morgens werd de jubilaris met ©en rijtuig van zijn woning gehaald en op het bureau der posterijen toegesproken door den waarnemend directeur, den heer Vries, die hem met eenige hartelijke woor den een cadeau met een enveloppe met in houd overhandigde. Ook van andere zijde ontving de heer de Graaf vele blijken van gelukwensch met zijn jubileum. j Gas buiten den meter. Door de Recherche is, in samenwerking met rijksambtenaren ten huize van P. J. O. alhier een compleet buiten werking zijnd distiileertoestel in beslag genomen, waarin zich nog eenig gedistilleerd bevond. Bij de huiszoeking bleek tevens dat door den zelfden persoon gas buiten den meter om werd verbruikt. J. Z. heeft bij de politie aangifte gedaan dat zijn vrouw de echtelijke woning heeft verlaten met medeneming van het meubilair en achterlating van haar 3 kinderen. Gisteravond omstreeks 10 uur werd de politie en de E.H.B.O. door een postbode gewaarschuwd dat er een man in het water van de Bakenessergracht lag. Onmiddellijk toog men op onderzoek uit en toen bleek dat de te water liggende per soon was, de 28-jarige R. H. handelaar en wonende te Schoten. Deze zou toen hij op zijn rijwiel stapte hebben omgekeken en daardoor in het water zijn gereden. Door handreiking werd hij op het droge gebracht, waarna hij in een woning aldaar werd binnengebracht, en een aanwezige dok ter hem onderzocht. Op diens advies is de drenkeling naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. De toestand van den directeur van den Stadsschouwburg den heer G. J. v. Gasteren is minder gunstig. De bekerwedstrijden van „St. Bavo". Gisteravond had in het R.-K.Vereenigings- gebouw de loting plaats voor de beker wedstrijden. Ingeschreven hebben; Theorie en Practijk, Gezellig Samenzijn, St. Joseph, Sterk door Oefening en St. Bavo, De eerste ronde wordt gespeeld: Zondag 26 October, in 't R.-K.. Vereenigingsgebouw, aanvang 7 uur, tusschen Theorie en Practijk IS.D.O. I. St. Bavo IGez. Samenzijn I. St. Joseph vrij Hoofdklasse-competitie (Afdeeling Noord) van den Nederlandschen Dambond. Maandagavond speelden te Haarlem, in dé bovenzaal van café „Centraal" voor boven genoemde competitie de Haarlemsche Dam club I tegen Gezellig Samenzijn I, uit Am sterdam. Voor dezen wedstrijd bestond bijzondere belangstelling, temeer daar aan het eerste bord de Nederl. kampioen Mr, J. H. Vos, den nieuwen Haarlemschen Meester, P. J. van Dartelen, ontmoette. De aanwezigen konden genieten van een fraaien wedstrijd en de partijen stonden al len op hoog peil. Vooral aan de hoofdborden werd door dc Haarlemmers schitterend gespeeld, zoo dat de Amsterdammers slechst 3 van de 10 punten konden bemachtigen. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag: Haarl. Damclub Gez. Samenzijn Haarlem. Amsterdam. 1 Mr. P. J. v. DartelenMr. J. H. Vos 11 2 Aebe de JongG. Swart 20 3 H. T. LuifP. G. van Hout 20 4 J. W. v. DartelenMr. C. J. Loch- tenberg 11 5 W. van DaalenG, Hiileganger 11 6 H. G. TeunisseH. B. Rugenbrink 11 7 F. A. BerkemeierJ. Meester 11 8 J. van LooyP. Seljee 11 9 J. B. SluiterP. H. Schokker 02 10 K. LeibbrandtG. Smit 20 Totaal 128 Simultaanseance van J. W, van Dartelen te Hilversum. Woensdagavond a.s. zal door den oud kampioen van Haarlem, den heer J W. van Dartelen, te Hilversum een simultaan- séance gegeven worden in het „Hilversumsch Damgenootschap", ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dezer vereeniging. Haarl. R.-K. Gym.Ver. „Ursus", Secretariaat: J. v. d. Horst, Oranjestraat 35. Bij bovengenoemde vereeniging hadden voor de afdeeling Dames in de laatste twee weken onderlinge wedstrijden plaats, waar aan met veel animo werd gewerk. Vooral in de eerste afdeeling was bet spannend, wat ook blijkt uit het kleine verschil van pun ten. Het hoogst aantal te behalen punten was 50. De uitslag is als volgt: lste groep: no. 1 mej. L, v. d. Horst met 48/4 p,. wien de zilveren wisseltak toe kwam; no. 2 mej. A, Montauban met 47 p.; no. 3 mej. T. van Item met 45% p.; no. 4 mej. M. Kruyvcr met 43 p, 2de groep: no. 1 mej. A. van Leeuwen; no. 2 mej. L. Faase; no. 3 mej. M. Arends; no. 4 mej. M. Verdonkschot. 3de groep: no. 1 mej. B. de Vries; no. 2 mej. C. Heerens; no. 3 mej. M. Stolwyk; no. 4 mej. D. Pauw. In de bakkerij van Patrimonium aan het Leidschcplein is gisteravond onder goede be langstelling geopend de vakschool voor bak kersgezellen, welke georganiseerd is door de katholieke en christelijke gezellen-organisa ties. De heer S. Stevens, voorzitter van de afd. Haarlem, van den katholieken gezellen- bond, sprak een inleidend woord, waarbij hij zijn vreugde uitte over de tot stand koming van dezen vakcursus. De bondsvoorzitter van de katholieke organisatie, de heer Sprokop, hield dan de openingsrede, waarin hij tevens het nut van den nieuwen cursus schetste, waarbij de gezellen betere gelegen heid krijgen, zich in het vak te bekwam dan voorheen. De bondsvoorzitter van de chris telijke organisatie, de heer A. Hanemaayer, voerde dan nog even het woord en bracht o.m. dank aan het bestuur van Patrimonium, dat geheel belangloos de bakkerij voor het houden van den cursus beschikbaar heeft ge steld. Hiermede was het officiëele gedeelte van den openingsavond voorbij. De eerste cursusles wordt van avond ge geven. De cursus duurt tot half Maart. Na afloop er van zal een wedstrijd tusschen de deelnemers gehouden worden en diploma's worden uitgereikt. Ondertrouwd: 15 October. J. G. Onrust en L. Hensen, J. Geldorp en C. A. Brau- nius. A. Viveen en M. B. P. Breems. J. A. Kroon en J. C. de Boer. A. Ver- kaaik en C. J. Termaat. W. L. J. v. d. Veldt en A. H. Zwanenburg. T. F. Roest en M, v. Rijn. C. Zijp en H. Flipsen. Getrouwd: 15 October: W. J. Oudolf en E. Meyer. P. v. d. Ploeg en A. A. v. Wel. C. M. Venema en A. Schoonder- beek. F. R. Jansen en C. Schreuder, D. Luikel en D. E. Roose. W. J. Smit en C. v. d. Leden C. Verschoor en D. H. Govers. J. de Later en M. C. v. Dru- nen. F. Schooneveldt en C. M. Hoed. Geboren: 12 Oct. z. van M. C. v. d. Deijl v. Berloo. d. van M. JansenMol. 13 October, d. van G. de JongJonkhof. 14 October, z. van M. E. ListSmit, z. van C. KolkHofman. z. van S. C. M. v. MaanenTienhoven. 15 Oct. d. van J. C. HouwelingSchinkel. Overleden: 14 October. H. Oosterhuis, 41 jaar, Gasthuisvest. Zitting van heden. Melkvervalschers. De veehouder en melkvtrkooper A. B., wonende te Wijk aan Zee en Duin, stond terecht terzake het ten verkoop in voor raad hebben van melk, welke ondeugdelijk was van samenstelling, daar an die melk 5 water was toegevoegd. Bekl. wist niet hoe dat water erin gekomen was. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat in die resorten, waar flinke straffen werden op gelegd, het vervalschen het minst voorkwam. Spr. vroeg 50 boete subs. 10 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 30 subs 10 dagen. Verkoop van ondeugdelijk ijs. Voorts stond terecht een zekere F., direc teur van een ijsonderneming hier ter stede, terzake het verkoopen van ijs, dat ondeug delijk was van samenstelling. Een getuige- deskundige verklaarde, dat in het ijs, dat de beklaagde verkocht een groot aantal bacte riën zaten. Dit wees op een onzindelijke be handeling. Bekl. was al eens gewaarschuwd doch dit heeft niet veel geholpen. Het O. M. was van meening. dat bekl. zich aan een ernstig feit had schuldig gemaakt, daar vooral op warme dagen dit soort ijs veel door kinderen wordt gegeten. Spr. eischte 40 boete subs. 10 dagen. De kantonrechter, uitspraak doende, ver oordeelde hem tot 25 boete subs. 10 dagen. J. K.. P, de L'. en J. H., werden allen voor eenzelfde feit tot gelijke straf veroor deeld. (Wordt vervolgd.) Maandagavond hield bovengenoemde Maatschappij een vergadering ter behande ling van de ingekomen vragenlijst van het hoofdbestuur, betreffende het pachtvraag-- stuk. Door het Kon. Ned. Landbouw-comité was bedoelde vragenlijst gezonden aan het hoofd bestuur van de Maatschappij. De behandelde vragen waren o:m. de vol gende: Acht men het wenschelijk, dat de pachten van overheidswege vastgesteld worden? Hierop werd „neen" geantwoord. Het zelfde antwoord luidde voor de vraag: Acht men een wettelijke regeling met betrekking tot huurverlenging géwenscht? Op de vraag „welke regeling wordt gewenschf bij op zegging van de pacht?" Het gever, van ver goeding aan den pachter die het verpacht goed aanbracht, werd goedgevonden. De instelling van een pachtcommissie werd ge- zegging van de pacht?" werd geantwoord: „geen wettelijke regeling". Het geven van vergoeding aan den pachter die het verpacht de vraag: „Dient de pachter het risico van brandschade aan de opstallen te hebben? Verschillende vragen van ondergeschikt belang werden nog behandeld, waarna om ongeveer half 11 de vergadering gesloten werd, Opdracht. De levering van aardappe len voor het garnizoen alhier, gedurende het tijdvak van 1 November 1924 tot 31 Mei 1925 is opgedragen aan den heer P. Borst, alhier, voor 8.40 per 100 K.G. Personalia. De heer A. A. Bos, alhier, is aan de Gem. Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de Wis- en Natuurkunde. BERLIJN, 15 Oct. De commandant van de Z. R. III seinde hedenmorgen te 5.25, dat het luchtschip de Zuidpunt van Nieuw- Schotland berflikt heeft. Het luchtschip vaart in de richting New-YorkBaltimore Washington, Lakehurst. Aan boord is alles wel, slechts de wasch- watervoorraad is uitgeput. BERLIJN, 15 Oct. Hedenmorgen te 6 uur werd uit New York geseind, dat het motor-geronk van de Z. R. III op 600 mij len van New-York is gehoord. BERLIJN, 15 Oct. - Uit New-York wordt geseind dat de R. Z, III zich hedenmorgen te 9 uur, 70 mijlen ten O. van Boston bo ven Massastuchets bevond. BERLIJN, 15 Oct. Volgens een draadloos uit New-York ontvangen telegram, vloog de Z. R. III hedenmorgen te 10.30 over de stad Boston. BERLIJN, 15 Oct. De Zeppelin Z. R. III zal vanmiddag te Lakehurst aankomen. De Z. R. III is voornemens, alvorens te landen over Baltimore en Washington te varen. Vijf Amerikaansche vliegeniers hebben verlof gekregen, het luchtschip tegemoet te vliegen. Zij moeten echter minstens op 1000 voet afstand van het schip blijven. STOCKHOLM, 15 Oct. De conserva tieve regeering, aan wier hoofd Tryg- ger staat, weifelde reeds verscheidene da gen tusschen direct aftreden of aanblijven tot het bijeenkomen van den Rijksdag in Januari. De regeering heeft gister aan dien twijfel een einde gemaakt en is afgetreden. Trygger zal waarschijnlijk opgevolgd worden door Eckman, de leider der prohibitische groep der liberale partij. Eckman is een tot nu toe vrij onbekend persoon. Z'n verkie zing is het resultaat van bespreking met den oud-premier Branting, leider der so cialisten. STOCKHOLM, 15 Oct. Zooals reeds gemeld, is de regeering afgetreden. Ernst Trygger, de conservatieve premier, heeft verklaard, dat er zich dusdanige gebeurte nissen hebben afgespeeld, dat een beslis sing inzake het vraagstuk van de nationale verdediging, het land in gevaar kan bren gen. Alvorens een beslissing te nemen inzake het verdedigingsvraagstuk, dient Zweden het resultaat van de in den a.s. zomer te houden conferentie, welke het vraagstuk van de internationale vermindering der be wapening zal behandelen af te wachten. Na dat de premier met de leiders der ver schillende politieke partijen had onderhan deld, bleek het hem, dat de meerderheid van den Rijksdag tegen uitstel van het verdedigingsvraagstuk gekant is en trach ten zal de kwestie in de komende Rijks dagzitting aan de orde te stellen. Onder zulke omstandigheden, zei de premier, was het de plicht van de Regeering om af te treden, daarna heeft Koning Gustaaf ge confereerd met 16 leiders der verschillen de partijen, n.l. met Branting voor de socia? listen, admiraal Sindman en oud-minister Wennersten voor de conservatieven; oud minister Loefgren voor de liberalen en met C. G. Eckman, leider van de radicale prohi- bitiepartij. Deze laatste zal met de socia listen samenwerken om het verdedigings vraagstuk op te lossen. PARIJS, 15 Oct. De Chicago-Tribune meldt onder reserve, dat de Spaansche ko ning een decreet geteekend heeft waarin de mobilisatie van 3 lichtingen gelast wordt. PARIJS, 15 Oct. Pellctier d'Olsy en sergeant Besin. de helden der vlucht Parijs Tokio zijn gister op 't stadhuis door den Gemeenteraad van Parijs gehuldigd. De vliegeniers ontvingen de Gouden medaille der stad Parijs. Zij zetten hun handteéke- ning in het Gouden Boek van Parijs, De muziek der Garde Rcpublicaine luisterde de huldiging op. CHANGHAI. De Chekiang-troepen hebben de Fransche kolonie te Shanghai aangevallen. Zij werden door de Fransche mariniers terug gedreven. AMSTERDAM, 15 Oct. Naar wij vernemen, zijn er in de laatste dagen in Tuindorp „Oostzaan" meerdere gevallen van ttyphus geconstateerd. Het meer dan gewoonlijk in het dorp verschijnen van een auto van den Geneeskundigen Dienst ter overbrenging van het Gasthuis van door deze besmettelijke ziekte aangetaste personen, heeft over de bewoners ongerustheid teweeg gebracht. In verband met het bovenstaande hebben wij ons gewend tot den Directeur van den G. D., Dr. L. Heyermans, die meedeelde, dat de ziekte niet van ernstigen omvang is. Ook in de Jordaan zijn enkele gevallen gecon stateerd. Men kan hier spreken van kleine plaatselijke epidemies, maar in een be trekkelijk kleine omgeving als Tuindorp- Oostzaan, waar vele inwoners elkaar ken- MEDEGEDEELD DOo* De Beurs opende heden luier. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4J4 Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A. HolL Lloyd Oude yaart dito Gemi Eigendom Mip „Nederland" Scheep vaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holi. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank CerL Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Stee) Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Dell Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconij, Wabasb Conm. Maxwell 951/16 >51/le 1C0V8 110»/, 8ii/ 85i/„ 10i8/4 611 4 88 88 71 7P/4 1 6i/. 156 129 178 128i/, 128 1391/. 140 Sl*/4 81 2711 4 437 V. 437 370 370 721/.. 713/ 1761/, 176 132i/4 13214 127?/, 128 127 128i/2 938 jt 14 98/4 148 3^3/, 3l8i/, 1091/ 1071/ ^3!'i 10 i63i/„ 163 165.5 164.50 23*/4 18 "7i/, '263/ 367 362 3471/ 342 3291/ 3z7 1588/3 159 193 105»/, 128 294 2961 f 71i/. 71*/, 1421/, 141 75 ,59/16 43 /r 15 OCTOBER EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.601/ 0.60.60 PARIJS i3.37i 13,371/, BRUSSEL U.321/f 12.35 WEENEN 0.361/, 0-361/ LONDEN 11.46 11 47 STOCKHOLM 67.85 69.90 KOPENHAGEN. 44.35 44.40 CHRISTIAN IA 56.40 36.30 BAZEL 48.90 48.95 NEW-YORK 2 541/5 2.55 ROME 1L12V, 11.25 WOENSDAG 15 OCT. Radio Paris 1780 M. 9,20 uur Fes tival Edouard Lalo avec le Concours de madame Nadia Martel. 10.20 Dans muziek, Chelmsford 1600 M. Kamermuziek (fluit, hobo, klarinet, piano en hoorn) 10.20 Jazzband Savoy Hotel. Brussel 265 M. 8.35 uur fragmen ten uit „Les Dragons de Villars", opera van Maillard. Smith Hooghoudt 1050 M. 8.10 uur Concert. Hilvers, Draadlooze Omroep 1100 M 8 uur overbrenging der opera „Tra- viata", uit het gebouw Carré, Amsterdam. nen, valt het licht te begrijpen, dat vele inwoners de zaak ernstiger inzien, dan t geval is. Zoo vernamen we verder van Dr. H. dat de bron van 't kwaad spoedig bij een boer ontdekt was.Ten slotte zeide dr. II., datt nu de bron is gevonden, men de ziekte spoedig meester hoopt te wezen. NEW-YÓRK, 15 Oct. De Duitsche leening, wélke gister bij opening 94 3/8 noteerde, liep later terug tot 93Nu de eerste Duit sche leening met zooveel succes gelanceerd is, deelen Amerikaansche bankiers mede, dat zij zich vereenigd hebben tot een syndi caat de American en Continental-Corpora tion, welke zich ten doel stelt, de belegging van Amerikaansch kapitaal in Europeesche industrieën te bevorderen. Het oprichtings kapitaal van genoemd syndicaat is op 9 millioen dollar vastgesteld. BERLIJN, 15 Oct. ~>e Parijsche „Intran- sigeant" meldt, dat de Fransch-Belgische spoorwegregie met ingang van 16 November om 12 uur opgehe-, wordt. BERLIJN, 15 Oct. Generaal Degoutte is definitief uiit Mainz naar Parijs vertrokken. Zijn opvolger zal binnen 1 a 3 weken aan komen. PARIJS, 15 Oct. De Ministetr van Schoone Kunsten deelt mede, dat de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Anatole France Zaterdag zal plaats h/bben. Het lijk zal van Tours naar Parijs worden overge bracht. CAVO, 15 Oct. Het bestuur der grensge bieden heeft telegrammen ontvangen, dat de Wahabieten naar Akoba oprukken. De Ja, ik preek niet dikwijls voor eige® parochie, maar vandaag moet ik het toch eens hebben over de everhouding en de samenwerking tusschen Overheid en Pers- Ik vind, om een goede harmonie tussschert Overheid en Pers te bepleiten, zoo'n on gezochte gelegenheid in de publicaties over de grenswijziging van Haarlem, die dezer dagen hebben plaats gehad in de ander® plaatselijke bladen en die, naar we hooren, nogal ontstemming hebben gewekt in Haar lemsche bestuurskringen. De „Nieuwe Haar lemsche Courant" heeft zich tot nu toe aan deze mededeelingen omtent de grenswijziging niet schuldig gemaakt en heeft zich alzoo om deze reden geen ontevredenheid op den hals gehaald, maar toch willen wij geen enkelen collega omtrent de publicaties een hard woord toevoegen, want dat Haarlem sche autoriteiten nu ontevreden moeten zijn over de gedane mededeelingen hebben zij zichzelf te wijten en zou voorkomen zijr door een meer openhartige behandeling el omgang met de Haarlemsche Pers. Men oordeele zelf uit het volgend e: Nadat inzake de grensregelingskwestie aafl het gemeentebestuur van Haarlem een voor deze stad niet zeer aangename mededeeling was gedaan, n.l. deze, dat er van het groote uitbreidingsplan niets zou komen, besloot men de zaak „geheim" te behandelen. Zoo geheim wenschte men té zijn, dat men i?lfs voor de Pers wilde geheimhouden, cL*. er een geheime raadszitting over deze kwestie gehouden werd. Wie even doordenkt, moet begrijpen dat dit onmogelijk is. Omdat er veel te veel personen bij betrokken zijn. Het gevolg was dan ook, dat wij nog denzelfden dag wisten, dat er een geheime raadszitting over de grenswijziging zou worden gehouden. Den volgenden dag of twee dagen daarna precies weten we dat niet meer stapte een onzer redacteuren dan ook naaf den burgemeester toe om enkele nadere inlichtingen te vragen over eenige onder deden van de kwestie ,maar vooral ook om eens ie neuzen of tegen publicatie eventu eel ook onoverkomelijke bezwaren zouden bestaan. Het standpunt, waardoor wij ons namelijk dagelijks laten leiden, is, dat nie' op de allereerste plaats onze journalistiek sensatiewekkend moet zijn, maar bovenal hei algemeen welzijn moet dienen en niet on* noodig prikkelend moet zijn. Het resultaat van dat bezoek bij den bur gemeester was, dat hij ons uitdrukkelijk ver zocht van de ons bekende dingen geen en kele mededeeling te doen in de krant. Wij beloofden hem dat, toen onze pogingen om den burgemeester van meening te doen ver anderen, faalden. En het gevolg is geweest, dat geen enkele publicatie in de ,,N. Haarl- Courant" is geplaatst. De burgemeester van Haarlem zal kunnen getuigen, dat wij tot op dezen dag onze belofte hielden. Wij zijn er zeker van dat, indien open hartig met onze collega's ware gesproken, dat ook zij de belofte gedaan zouden hebben geen ontijdige publicaties te doen. Niet om dat het Haark<(n's gemeentebestuur gold, maar eenzelfde verzoek zou worden inge willigd iinden 't van Bloemendaal of Heem stede zou zijn gekomen. Dat is nu eenmaal een soort korpsier. waarop de journalisten trotsch zijn. Ze weten meer dan iemand an ders en kunnen ook beter zwijgen dan wis Ook, Haarlem's gemeentebestuur heeft 't blijk baar niet noodig geoordeeld de journalisten op de hoogte te brengen en zoo is het dan gebeurd dat onze collega's later dal wij langs anderen weg kennis kregen van nieuws inzake de annexatie en er eerst in één blad berichten gelanceerd werden, die half onjuist waren en later in weer andere kranten berichten, die voor driekwart juist zijn. Den juisten stand van zaken heeft nog geen enkel blad gepubliceerd. Die is ons bekend, maar wij zullen dien ook nu nog niet publiceeren, omdat wij zulks nu een maal beloofd hebben. Wat wij met dit alles willen bepleiten is een hartelijker samenwerking tusschen Over heid en Pers dan tot nu toe het geval :s- De Overheid moet geen geheimen hebben voor journalisten, die hun taak goed trach ten op te vatten. Beter doet men dc Pers alles mee te deelen en met haar tc bespre ken wat wel en wat niet aan publicatie mag worden prijsgegeven. Zoo is de Overheic veel zekerder dat geen ongewenschte publi caties plaats hebben dan met geheimdoenerij Het leek ons nuttig naar aanleiding van de recente publicaties over de grenswijziging daar nog eens op te wijzen. Barometerstand 9 uur v.m.: 779. Achtarsfl- OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 October. Hoogste Barometerstand 775.9 m.M. te Karlstadt. Laagste Barometerstand 747.5 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 14 to den avond van 15 October: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijk* richtingen, nevelig tot halfbewolkt, weiwi of geen neerslag, zelfde temperatuur. Egyptische Regeering neemt de noodig0 maatregelen. CALCUTTA, 15 Oct. De Indische Regèe- ring spreekt haar diep leedwezen uit over de aanvallen te Ranjoon op de Amerikaan sche missionarissen, Prof. en mevr. Grison. Zij heeft van de regeering te Birsma een rap port geëischt. De Indische Regeering geel de verzekering, dat zij alle noodige maat regelen heeft genomen voor de veiligheid oef Amerikaansche burger».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2